Prostin® E2 3mg vaginalna tableta

dinoproston

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
Režim izdavanja
SZ - Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi

Ostale informacije

Naziv leka
Prostin® E2 3mg vaginalna tableta
Opis
Lek Prostin E2 su vaginalne tablete koje se koriste za izazivanje porođaja kod trudnica u terminu ili oko termina porođaja, delujući slično prirodnom prostaglandinu E2.
Farmaceutski oblik
vaginalna tableta
Vrsta leka
Humani lekovi
Proizvođači
Nosioci odobrenja

Pakovanje i cena

Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
vaginalna tableta; 3mg; strip, 1x4kom
Broj rešenja
‍515-01-00429-22-001
JKL
‍6143120
EAN
‍8606007411218
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
17.11.2022.
Datum važenja rešenja
17.11.2027.
Maksimalna odobrena cena leka
3.501,10 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Cena na listi lekova RFZO
3.501,10 RSD
Doplata
-
DDD
0,5 mg
Cena na listi lekova RFZO
3.501,10 RSD
Doplata
-
DDD
0,5 mg
RFZO Napomena
STAC

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Indukcija porođaja kod trudnica u terminu ili oko termina porođaja.

Početna doza je 1 vaginalna tableta (3 mg) dinoprostona aplikovana visoko u posteriorni forniks. Druga vaginalna tableta može biti aplikovana posle 68 sati, ukoliko ne nastupi porođaj. Maksimalna ili ukupna doza za 24 sata je 6 mg (2 vaginalne tablete).

Lek se primenjuje samo od strane kvalifikovanih zdravstvenih radnika u bolnicama i klinikama sa specijalizovanim akušerskim odeljenjima koje su opremljene uređajima za kontinuirano praćenje.

Preporučena doza se ne sme prekoračiti, a interval doziranja se ne sme skraćivati jer to povećava rizik od hiperstimulacije, rupture i krvarenja uterusa, kao i rizik od fetalne i neonatalne smrti.

Lek se ne sme primenjivati kod trudnica sa poznatom preosetljivošću na dinoproston i/ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1

Dinoproston se ne sme primenjivati kod trudnica kod kojih je kontraindikovana primena uterotonika, kao što su sledeći slučajevi:

  • Trudnice koje su imale 6 ili više trudnoća okončanih u terminu porođaja
  • Glava ploda nije zauzela odgovarajući položaj za porođaj
  • Prethodne hirurške intervencije na uterusu (npr. sekcija, histerektomija)
  • Cefalopelvična disproporcija
  • Frekvenca srčanog rada fetusa ukazuje na početnu patnju ploda
  • Akušerska stanja gde odnos koristi/rizika majke ili fetusa ukazuje na hiruršku intervenciju, tj. hirurško završavanje porođaja
  • Neobjašnjivi vaginalni iscedak i/ili neuobičajeno krvarenje iz uterusa tokom trajanja tekuće trudnoće
  • Plod ne prednjači glavom (nonvertex prezentacija ploda)
  • Aktivne bolesti srca, jetre i bubrega.

Lekovi koji sadrže dinoproston moraju se koristiti oprezno kod trudnica sa oštećenom kardiovaskularnom, hepatičnom ili renalnom funkcijom, koje imaju astmu, koje imaju glaukom ili povišeni intraokularni pritisak, sa rupturiranim horioamniotskim membranama, sa epilepsijom.

Dinoproston treba primenjivati sa oprezom kod pacijentkinja sa multiplom gestacijom.

Tokom primene dinoprostona mora se kontinuirano elektronski pratiti aktivnost uterusa i fetalna frekvenca srca. Ako nastane hipertonus uterusa ili njegova hiperkontraktilnost, ili ako frekvenca srca fetusa bude neuobičajena, ta stanja se moraju lečiti na način koji će osigurati dobrobit fetusa i majke.

Rizik od rupture uterusa mora se uzeti u razmatranje kao i posle primene bilo kojeg uterotonika. Da bi se smanjio rizik od hiperstimulacije uterusa, rupture i krvarenja, kao i fetalne i neonatalne smrti treba uzeti u obzir lekove koji se istovremeno primenjuju, kao i status majke i fetusa.

Žene koje imaju 35 ili više godina, koje su imale komplikacije tokom trudnoće i kod kojih je gestacijska zrelost ploda veća od 40 nedelja, imaju povećani rizik od postpartalne diseminovane intravaskularne koagulacije. Dodatno, nabrojani faktori mogu dalje povećati rizik koji prati indukciju porođaja (videti odeljak 4.8). Zato dinoproston kod tih žena treba primenjivati sa oprezom. Treba preduzeti mere za brzo otkrivanje fibrinolize u neposrednoj postpartalnoj fazi.

Odgovor na oksitocin može biti pojačan tokom terapije egzogenim prostaglandinima. Istovremena primena drugih uterotonika se ne preporučuje tokom terapije dinoprostonom. Ukoliko posle primene dinoprostona treba primeniti oksitocin, preporučuje se razmak između doza od najmanje 6 sati.

Sekvencijalna primena uterotonika posle primene dinoproston endocervikalnog gela, intravaginalnog gela ili vaginalnih tableta se preporučuje, sa razmakom od najmanje 6 sati.

Dinoproston se primenjuje kod trudnica u terminu ili oko termina porođaja.

Prostaglandin E2 dovodi do povećanja anomalija skeleta kod pacova i kunića.

Dinoproston pokazuje embriotoksična svojstva kod pacova i kunića, i svaka doza koja izaziva trajno povećanje tonusa uterusa može biti rizična za embrion ili fetus (videti odeljak 4.4).

Dojenje

Prostaglandini se izlučuju u mleko dojilja u veoma malim koncentracijama. Nisu zapažene merljive razlike u mleku majki koje su se porodile prevremeno ili u terminu.

Nije poznato da dinoproston ima uticaja na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Neželjena dejstva opisana kod majke

Sledeća neželjena dejstva opisana su kod majki posle primene dinoprostona u obliku endocervikalnog ili intravaginalnog gela ili vaginalnih tableta:

Poremećaj imunskog sistema: Reakcije preosetljivosti (npr. anafilaktičke reakcije, anafilaktički šok, anafilaktoidne reakcije).

Gastrointestinalni poremećaji: Proliv, mučnina, povraćanje.

Poremećaji mišićno-koštanog i vezivnog tkiva: Bol u leđima.

Trudnoća, puerperijum i perinatalna stanja: Neuobičajena kontraktilnost uterusa (povećanje frekvence, tonusa i trajanja), ruptura uterusa.

Poremećaji reproduktivnog sistema i dojki: Osećaj toplote u vagini.

Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene: Groznica.

Sledeća neželjena dejstva opisana su posle primene vaginalnih tableta dinoprostona:

Vaskularni poremećaji: Hipertenzija.

Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji: Astma, bronhospazam.

Trudnoća, puerperijum i perinatalna stanja: Abrupcija placente, plućna embolija amnionskom tečnošću, brza dilatacija cerviksa.

Neželjena dejstva opisana kod fetusa

Sledeća neželjena dejstva opisana su posle primene dinoprostona u obliku endocervikalnog ili intravaginalnog gela ili vaginalnih tableta:

Trudnoća, puerperijum i perinatalna stanja: smrt fetusa*, prevremeni porođaj, neonatalna smrt.

*Smrt fetusa, prevremeni porođaj i neonatalna smrt su prijavljeni nakon primene dinoprostona, posebno posle pojave ozbiljnih neželjenih događaja kao što je ruptura uterusa (videti odeljke 4.2, 4.3 i 4.4).

Ispitivanja: Fetalni distres/promenjena frekvenca srca fetusa

Postmarketinško praćenje:

Poremećaji krvi i limfnog sistema: Povećani rizik od postpartalne diseminovane intravaskularne koagulacije opisan je kod trudnica čiji je porođaj indukovan farmakološkim sredstvima, bilo dinoprostonom, bilo oksitocinom (videti odeljak 4.4). Učestalost ovog neželjenog događaja je retka ( 1 na 1000 porođaja).

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Predoziranje se može ispoljiti kao hiperkontraktilnost ili hipertonus uterusa. Zbog prolazne prirode hiperstimulacije uterusa izazvane PGE2, nespecifične, konzervativne mere su bile efikasne u velikom broju slučajeva predoziranja; tj. promena položaja majke i primena kiseonika.

Beta adrenergički lekovi mogu se koristiti za terapiju hiperstimulacije uterusa posle primene PGE2 za sazrevanje cerviksa.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Ostali ginekološki lekovi; preparati za kontrakciju uterusa

ATC šifra: G02AD02

Mehanizam dejstva

Stimulacija uterusa

Dinoproston stimuliše miometrijum gravidnog uterusa tako da se uterus kontrahuje na način sličan kontrakciji koja se viđa tokom porođaja u terminu. Nije utvrđeno da li je to posledica direktnog dejstva dinoprostona na miometrijum ili ne. Pa ipak, u većini slučajeva su kontrakcije miometrijuma izazvane vaginalnom primenom dinoprostona dovoljne da izazovu evakuaciju ploda i plodovih ovojnica iz uterusa.

Sazrevanje cerviksa

Dinoproston ima lokalno dejstvo na cerviks tako što započinje omekšavanje, skraćenje i dilataciju. Ove promene, koje se nazivaju sazrevanje cerviksa, dešavaju se spontano kada se normalna trudnoća približava terminu porođaja i omogućavaju evakuaciju sadržaja uterusa smanjivanjem rezistencije cerviksa uz istovremeno pojačanje aktivnosti (kontraktilnosti) miometrijuma.

Druga dejstva

Dinoproston takođe može stimulisati glatke mišiće gastrointestinalnog trakta ljudi. Ta aktivnost može biti odgovorna za povraćanje i/ili proliv koji se ponekad viđaju, kada se dinoproston koristi za sazrevanje cerviksa.

Kod laboratorijskih životinja, a takođe i kod ljudi, velike doze dinoprostona mogu sniziti krvni pritisak, verovatno kao rezultat njegovog dejstva na glatke mišiće vaskularnog sistema. Dinoproston takođe može povisiti telesnu temperaturu; ipak, ova dejstva nisu zapažena posle doza koje se primenjuju za sazrevanje cerviksa.

Opšte karakteristike aktivne supstance

Resorpcija

Posle vaginalne primene, dinoproston se brzo resorbuje. Maksimalne koncentracije u plazmi posle primene cervikalnog gela postižu se za 3045 min. Dinoproston je vezan (73%) za albuminsku frakciju humane plazme.

Povećanje metabolita prostaglandina u plazmi značajno je veće posle primene leka u obliku vaginalnog gela nego u obliku vaginalnih tableta, što ukazuje da gel može imati veću biološku raspoloživost.

Posle primene vaginalne tablete, resorpcija PGE2 (merena prisustvom PGE2 metabolita) raste i dostiže maksimum za otprilike 40 min.

Distribucija i biotransformacija

Dinoproston se široko raspodeljuje u telu majke.

Intravenska (i.v.) primena leka dovodi do veoma brze distribucije i metabolizma, tako da se samo 3% nepromenjenog leka otkriva u krvi 15 min posle i.v. primene. Najmanje devet metabolita prostaglandina E2 otkriveno je u krvi i urinu ljudi.

PGE2 se brzo metaboliše u 13, 14-dihidro-15-keto PGE2, koji se konvertuje u 13, 14-dihidro-15-keto PGA2. Dinoproston se potpuno metaboliše kod ljudi. Ekstenzivno se metaboliše u plućima, a nastali metaboliti se posle toga metabolišu u jetri i bubrezima.

Eliminacija

Lek i njegovi metaboliti se primarno izlučuju putem bubrega, a mala količina se izlučuje fecesom.

Karcinogeneza, mutagenost, poremećaj fertiliteta

Studije karcinogenosti dinoprostona nisu sprovedene na eksperimentalnim životinjama zbog ograničenih indikacija za njegovu primenu, kao i kratkog vremena primene. Nije zapažen mutageni potencijal leka posle izvedenih odgovarajućih studija (npr. mikronukleusni test ili Amesov test).

6. FARMACEUTSKI PODACI

Laktoza;

Celuloza, mikrokristalna; Skrob, kukuruzni; Magnezijumstearat;

Silicijumdioksid, koloidni, bezvodni.

Nije primenljivo.

Dve (2) godine.

Čuvati u frižideru (na temperaturi od 2 °C do 8 °C) u originalnom pakovanju.

Unutrašnje pakovanje je strip (Alu/PE/PE/Alu) koji sadrži 4 vaginalne tablete.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 strip (ukupno 4 vaginalne tablete) i Uputstvo za lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Lek Prostin E2, vaginalne tablete, spada u grupu lekova koji se nazivaju prostanglandini i koriste se za indukciju (izazivanje) porođaja kod trudnica u terminu ili oko termina porođaja. Dinoproston (aktivna supstanca leka) je sličan prirodnom prostaglandinu E2, vrsti prostaglandina koju stvara Vaše telo kada počne porođaj. Nakon primene leka Prostin E2 doći će do kontrakcije (grčenja) mišića materice, omekšavanja, skraćenja i širenja grlića materice što će Vam pomoći da se porodite.

Za razliku od oksitocina, dinoproston utiče na aktivnost materice u bilo koje vreme tokom trudnoće i nema antidiuretsko dejstvo. Osetljivost materice na prostaglandine je manja tokom rane i srednje trudnoće nego na kraju trudnoće.

Ovaj lek se može koristiti samo u bolnicama i klinikama sa specijalizovanim odeljenjima za trudnoću i porođaj.

Većina žena može koristiti lek Prostin E2, vaginalne tablete. Nekim ženama potrebne su dodatne kontrole tokom terapije, dok za neke žene može biti pogodnija druga vrsta terapije. Vaš lekar ili babica će Vam postaviti dodatna pitanja da bi proverili da li je lek Prostin E2, vaginalne tablete, pogodan za Vas. Ukoliko ne razumete bilo koje od ovih pitanja, zatražite objašnjenje od Vašeg lekara ili babice.

Lek Prostin E2 ne smete primenjivati:

  • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na dinoproston i/ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6);
  • ukoliko ste trudnica koja je imala 6 ili više trudnoća okončanih u terminu porođaja;
  • ukoliko glava ploda nije zauzela odgovarajući položaj za porođaj;
  • ukoliko ste imali prethodne hirurške intervencije na materici uključujući i carski rez ili histerektomiju;
  • ukoliko postoji nesklad u obimu glave Vaše bebe i širine Vaše karlice;
  • ukoliko frekvenca srčanog rada fetusa ukazuje na početnu patnju ploda;
  • kod akušerskih stanja gde odnos koristi/rizika majke ili ploda ukazuje na hiruršku intervenciju, tj. hirurško završavanje porođaja;
  • ukoliko imate vaginalni iscedak nepoznate prirode i/ili neuobičajeno krvarenje iz materice tokom trajanja tekuće trudnoće;
  • ukoliko plod nije postavljen u položaj da prednjači glavom (nonvertex prezentacija ploda);
  • ukoliko je kod Vas prisutna aktivna bolest srca, bubrega ili jetre.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom pre nego što primenite lek Prostin E2, ukoliko trenutno imate ili ste nekada imali bilo koje od sledećih stanja, jer se u tom slučaju ovaj lek mora primenjivati sa pojačanim oprezom:

  • ukoliko imate oboljenje srca;
  • ukoliko imate problema sa bubrezima;
  • ukoliko imate problema sa jetrom;
  • ukoliko imate astmu;
  • ukoliko imate glaukom ili povišen očni pritisak;
  • ukoliko imate epilepsiju;
  • ukoliko ste imali rupturu (rascep) horioamniotskih membrana;
  • ukoliko očekujete više od jednog deteta (višestruka trudnoća);
  • ukoliko Vam je pukao vodenjak.

Tokom primene leka Prostin E2 mora se pratiti aktivnost materice i srčana aktivnost fetusa pomoću odgovarajućeg elektronskog uređaja, zbog mogućeg porasta krvnog pritiska ili prekomernih kontrakcija materice kod majke, odnosno neuobičajene srčane aktivnosti kod fetusa.

Kao i kod svih lekova koji deluju poput oksitocina, mora se uzeti u obzir rizik od rascepa (rupture) materice.

Ukoliko imate 35 godina ili ste stariji od 35 godina, imali ste komplikacije tokom trudnoće i gestacijska zrelost ploda je veća od 40 nedelja, može postojati povećan rizik od razvoja opšteg poremećaja krvarenja nakon porođaja (postpartalne diseminovane intravaskularne koagulacije), zbog čega se dinoproston mora primenjivati sa oprezom.

Drugi lekovi i lek Prostin E2

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta, ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

Primena leka Prostin E2 može pojačati dejstvo leka oksitocin, koji se koristi za stimulaciju kontrakcija materice. Zbog toga se ne preporučuje istovremena primena ova dva leka. Ukoliko je neophodno da primite i oksitocin, Vaš lekar ili babica će se pobrinuti da Vam se ovi lekovi ne daju istovremeno ili u bliskom vremenskom periodu. Potrebno je da prođe najmanje 6 sati između primene ova dva leka i veoma pažljivo pratiti kontrakcije.

Trudnoća i dojenje

Lek Prostin E2 se primenjuje za indukciju (izazivanje) porođaja kod trudnica u terminu ili oko termina porođaja.

Prostaglandini se izlučuju u mleko dojilja (u veoma malim koncentracijama), oni neće škoditi Vašoj bebi tako da posle porođaja možete normalno da dojite.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Nema podataka o uticaju ovog leka na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Ovaj lek se može koristiti samo u bolnicama i klinikama sa specijalizovanim odeljenjima za trudnoću i porođaj koje su opremljene uređajima za kontinuirano praćenje i mogu ga primenjivati samo kvalifikovani zdravstveni radnici.

Početna doza leka je jedna tableta od 3 mg postavljena duboko u vaginu. Druga tableta može biti primenjena ukoliko Vam nakon 6-8 sati nisu počele kontrakcije. Maksimalna ukupna doza koja je preporučena za period od 24 sata iznosi 6 mg dinoprostona (2 vaginalne tablete).

Vaš lekar ili babica će Vas pregledati da bi utvrdili da li se grlić materice dovoljno proširio. Takođe, pratiće Vaše kontrakcije kako bi se uverili da kontrakcije nisu previše jake i pratiće Vašu bebu da bi se uverili da beba nije izložena nedostatku kiseonika.

Ukoliko se pojave neželjena dejstva leka ili ukoliko Vaša materica prejako reaguje na dozu koju ste dobili, zdravstveni stručnjaci treba da budu spremni za brzu reakciju.

Ako ste primenili više leka Prostin E2 nego što treba

Ovaj lek se primenjuje pod nadzorom zdravstvenih stručnjaka, tako da nije verovatno da ćete primiti više leka nego što treba. Predoziranje se može ispoljiti kao hiperkontraktilnost (pojačano grčenje) ili hipertonus materice. Mere koje u ovom slučaju Vaš lekar ili babica mogu efikasno primeniti odnose se na promenu

Vašeg položaja ili primenu kiseonika. Vaš lekar Vam takođe može dati druge lekove da bi se umanjila neželjena dejstva koja je prouzrokovao lek Prostin E2.

Ako ste zaboravili da primenite lek Prostin E2

Ovaj lek će Vam dati lekar ili babica, malo je verovatno da ćete propustiti da primite dozu. Ukoliko niste sigurni da li ste dobili lek, obratite se Vašem lekaru.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Ukoliko imate astmu, primena leka Prostin E2, vaginalnetablete može kod Vas izazvati astmatični napad.

Morate obavestiti Vašeg lekara ili babicu ukoliko imate astmu ili ukoliko otežano dišete.

Sledeća neželjena dejstva opisana su kod majki posle primene dinoprostona u obliku endocervikalnog ili intravaginalnog gela ili vaginalnih tableta:

  • alergijske reakcije
  • proliv, mučnina, povraćanje
  • bol u leđima
  • neuobičajene kontrakcije materice (jake, učestale ili duge kontrakcije materice)
  • cepanje ili pucanje zida materice
  • osećaj toplote u području vagine
  • groznica

Sledeća neželjena dejstva opisana su posle primene dinoprostona u obliku vaginalnih tableta:

  • visok krvni pritisak
  • astma, otežano disanje (bronhospazam)
  • odlubljivanje placente
  • iznenadna blokada krvnog suda u plućima amnionskom tečnošću (tečnost koja okružuje plod) ili krvnim ugrušcima, što može prouzrokovati bol u grudima i nedostatak daha
  • veoma brzo otvaranje cerviksa (grlića materice)

Sledeća neželjena dejstva opisana su kod fetusa posle primene dinoprostona u obliku endocervikalnog ili intravaginalnog gela ili vaginalnih tableta:

  • smrt fetusa*
  • prevremeni porođaj
  • smrt novorođenčeta
  • usporavanje ili ubrzanje bebinog pulsa
  • nedostatak kiseonika kod fetusa (fetalni distres)

*Smrt fetusa, prevremeni porođaj i smrt novorođenčeta su prijavljeni nakon primene dinoprostona, posebno posle pojave ozbiljnih neželjenih događaja kao što je cepanje ili pucanje zida materice

Povećan rizik od pojave opšteg poremećaja krvarenja nakon porođaja (postpartalna diseminovana intravaskularna koagulacija – DIK) opisan je kod žena:

  • koje imaju 35 godina ili su starije od 35 godina, koje su imale komplikacije tokom trudnoće i kod kojih je gestacijska zrelost ploda veća od 40 nedelja.

Ukoliko bilo koje neželjeno dejstvo postane ozbiljno, ili ukoliko primetite bilo koje neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, molimo Vas obavestite Vašeg lekara ili babicu.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Prostin E2 posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon

„Važi do:“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca. Čuvati u frižideru (na temperaturi od 2 °C do 8 °C) u originalnom pakovanju.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Aktivna supstanca je dinoproston.

Jedna vaginalna tableta sadrži 3 mg dinoprostona.

Pomoćne supstance su: laktoza; celuloza, mikrokristalna; skrob, kukuruzni; magnezijumstearat; silicijum dioksid, koloidni, bezvodni.

Kako izgleda lek Prostin E2 i sadržaj pakovanja

Vaginalna tableta.

Bela vaginalna tableta, obeležena sa „UPJOHN” i „715” sa jedne strane, neobeležena sa druge strane.

Unutrašnje pakovanje je strip (Alu/PE/PE/Alu) koji sadrži 4 vaginalne tablete.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 strip (ukupno 4 vaginalne tablete) i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole:

PFIZER SRB D.O.O., Trešnjinog cveta 1/VI, Beograd - Novi Beograd

Proizvođač:

SANICO NV, Veedijk 59, Turnhout, Belgija

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Novembar, 2022.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi.

Broj i datum dozvole:

515-01-00429-22-001 od 17.11.2022.

SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:

Terapijske indikacije

Indukcija porođaja kod trudnica u terminu ili oko termina porođaja.

Doziranje i način primene

Početna doza je 1 vaginalna tableta (3 mg) dinoprostona aplikovana visoko u posteriorni forniks. Druga vaginalna tableta može biti aplikovana posle 68 sati, ukoliko ne nastupi porođaj. Maksimalna ili ukupna doza za 24 sata je 6 mg (2 vaginalne tablete).

Lek se primenjuje samo od strane kvalifikovanih zdravstvenih radnika u bolnicama i klinikama sa specijalizovanim akušerskim odeljenjima koje su opremljene uređajima za kontinuirano praćenje.

Preporučena doza se ne sme prekoračiti, a interval doziranja se ne sme skraćivati jer to povećava rizik od hiperstimulacije, rupture i krvarenja uterusa, kao i rizik od fetalne i neonatalne smrti.

Lista pomoćnih supstanci

Laktoza;

Celuloza, mikrokristalna;

Skrob, kukuruzni;

Magnezijumstearat;

Silicijumdioksid, koloidni, bezvodni.

Inkompatibilnost Nije primenljivo. Rok upotrebe Dve (2) godine.

Posebne mere opreza pri čuvanju

Čuvati u frižideru (na temperaturi od 2 °C do 8 °C) u originalnom pakovanju.

Priroda i sadržaj pakovanja

Unutrašnje pakovanje je strip (Alu/PE/PE/Alu) koji sadrži 4 vaginalne tablete.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 strip (ukupno 4 vaginalne tablete) i Uputstvo za lek.

Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info