Oralna kontracepcija.
Terapija obilnog menstrualnog krvarenja kod žena bez organske patologije, a koje žele da koriste oralnu kontracepciju.
Kod donošenja odluke o propisivanju leka Qlaira treba uzeti u obzir postojeće faktore rizika kod svake žene ponaosob, naročito faktore rizika za vensku tromboemboliju (VTE), kao i razlike u riziku od VTE pri uzimanju leka Qlaira u poređenju sa drugim kombinovanim hormonskim kontraceptivima (KHK) (videti odeljke 4.3 i 4.4).
Način primene
Oralna upotreba.
Doziranje
Kako se uzimaju Qlaira tablete
Tablete se moraju uzimati redosledom koji je označen na pakovanju, svakog dana, u približno isto vreme sa malo tečnosti, ako je potrebno. Tablete se uzimaju neprekidno. Uzima se jedna tableta dnevno tokom 28 uzastopnih dana. Svako naredno pakovanje se počinje dan nakon uzimanja poslednje tablete iz tekućeg kartonskog pakovanja u obliku novčanika. Obustavno krvarenje uobičajeno počinje u periodu korišćenja poslednjih tableta iz tekućeg kartonskog pakovanja u obliku novčanika i može još uvek da traje kada se započne novo pakovanje leka. Kod nekih žena, krvarenje može da počne i tek posle uzimanja prvih tableta iz narednog pakovanja.
Kako se počinje sa uzimanjem Qlaira tableta
Uzimanje tableta mora da počne prvog dana ženinog prirodnog ciklusa (tj. prvog dana njenog menstrualnog krvarenja).
Žena može da pređe bilo kog dana sa pilule koja sadrži samo progestagen (sa implanta ili IUS-a na dan kada se oni uklone, a kada se daju injekcije, na dan kada je na redu nova injekcija), ali u svim ovim slučajevima se savetuje da se tokom prvih 9 dana uzimanja tableta koristi i dodatna, mehanička metoda kontracepcije.
Žena može odmah da počne sa uzimanjem tableta. U tom slučaju, nije potrebno koristiti druge metode kontracepcije.
Za žene koje doje, vidite odeljak 4.6.
Žene treba savetovati da počnu sa uzimanjem leka od 21. do 28. dana nakon porođaja ili od 21. do 28. dana nakon pobačaja u drugom trimestru trudnoće. Ukoliko se započne kasnije sa terapijom, treba savetovati da tokom prvih 9 dana uzimanja ovih tableta koriste i dodatne mehaničke metode kontracepcije. Međutim, ako je do odnosa već došlo, treba isključiti mogućnost da trudnoća postoji pre nego se počne sa upotrebom KOK ili treba sačekati sledeću menstruaciju.
Kako postupiti ako se tablete propuste
Propuštene (bele) placebo tablete se mogu zanemariti. Međutim, propuštenu (belu) tabletu treba baciti, da bi se izbeglo nenamerno produžavanje intervala između uzimanja tableta sa aktivnom supstancom.
Saveti u nastavku teksta se odnose samo na propuštene tablete koje sadrže aktivne supsance:
Ako žena sa uzimanjem tablete kasni manje od 12 sati, kontraceptivna zaštita nije smanjena. Žena treba da uzme tabletu čim se seti i da naredne tablete uzima u uobičajeno vreme.
Ako žena sa uzimanjem tablete kasni više od 12 sati, kontraceptivna zaštita može biti smanjena. Žena treba da uzme propuštenu tabletu čim se seti, čak i ako to znači uzimanje dve tablete istovremeno. Zatim, nastavlja da uzima tablete u uobičajeno vreme.
U zavisnosti od dana ciklusa u kome je tableta propuštena (videti tabelu u nastavku teksta za pojedinosti), dodatne kontraceptivne mere (metod barijere, npr. kondom) se moraju primeniti u skladu sa sledećim principima:
DAN | Boja | Principi kojih se treba pridržavati ako se sa uzimanjem |
1-2 | Tamnožute tablete | Odmah uzeti propuštenu tabletu, a sledeću tabletu u uobičajeno vreme (čak i ako to znači uzimanje dve tablete istog dana) |
3-7 | Ružičaste tablete | |
8-17 | Svetložute tablete | |
18-24 | Svetložute tablete | Odbaciti tekuće pakovanje i odmah početi sa prvom tabletom iz novog pakovanja |
25-26 | Tamnocrvene tablete | Odmah uzeti propuštenu tabletu, a sledeću tabletu u uobičajeno vreme (čak i ako to znači uzimanje dve tablete istog dana) |
27-28 | Bele tablete | Odbaciti propuštenu tabletu i nastaviti uzimanje tableta na uobičajen način |
Tokom jednog dana ne sme se uzeti više od dve tablete.
Ako je žena zaboravila da počne uzimanje tableta iz novog pakovanja ili ako je propustila da uzme jednu ili više tableta iz pakovanja tokom perioda od 3. do 9. dana, postoji mogućnost da je već trudna (pod uslovom da je imala odnose tokom 7 dana pre nego što je propustila da uzme tabletu). Što je veći broj propuštenih tableta (onih sa dve aktivne supstance tokom 3. – 24. dana) i što su one bliže fazi kada se uzimaju tablete sa placebom, to je veći rizik od trudnoće.
Ako žena propusti tabletu, a zatim izostane obustavno krvarenja na kraju trenutno korišćenog pakovanja u obliku novčanika/počinjanja novog pakovanja u obliku novčanika, treba uzeti u obzir mogućnost da je nastupila trudnoća.
Savet u slučaju gastrointestinalnih poremećaja
U slučaju teških gastrointestinalnih poremećaja (npr. povraćanje ili dijareja), resorpcija možda neće biti potpuna, pa treba preduzeti dodatne mere kontracepcije.
Ako se povraćanje javi u roku od 3-4 sata nakon uzimanja tablete (koja sadrži aktivnu supstancu), sledeću (dodatnu) tabletu treba uzeti što pre. Ovu tabletu treba uzeti, ako je to moguće, u roku od 12 sati od uobičajenog vremena uzimanja tableta. Ako protekne više od 12 sati, primenljiv je savet vezan za propuštene tablete, koji se nalazi u odeljku 4.2 ,, Kako postupiti ako se tablete propuste”. Ako žena ne želi da promeni svoj uobičajen raspored uzimanja tableta, ona mora odgovarajuću, potrebnu tabletu(e) uzeti iz drugog pakovanja.
Dodatne informacije za posebne grupe pacijenata
Deca i adolescenti
Nema podataka o primeni leka kod adolescentkinja mlađih od 18 godina.
Gerijatrijski pacijenti
Lek Qlaira nije indikovan za primenu posle menopauze.
Pacijenti sa oštećenom fukcijom jetre
Lek Qlaira je kontraindikovan kod žena sa teškim oboljenjem jetre. Videti odeljak 4.3.
Pacijenti sa oštećenom funkcijom bubrega
Nije bilo posebnih studija kojima je praćena upotreba leka kod pacijenata sa oštećenom funkcijom bubrega.
Kombinovani hormonski kontraceptivi (KHK) ne smeju se primenjivati ukoliko je prisutno neko od stanja navedenih u nastavku teksta. Ako se neko stanje pojavi prvi put tokom upotrebe KHK, treba odmah prekinuti sa upotrebom ovog leka.
-Arterijska tromboembolija - postojeća arterijska tromboembolija, arterijska tromboembolija u anamnezi (npr. infarkt miokarda) ili prodromalno stanje (npr. angina pektoris)
Upozorenja
Ako je prisutno bilo koje od stanja navedenih u nastavku ili faktora rizika, potrebno je razgovarati sa ženom da li je lek Qlaira odgovarajući za nju.
U slučaju pogoršanja ili prve pojave nekog od navedenih stanja ili faktora rizika, ženu treba posavetovati da se obrati svom lekaru, koji će doneti odluku da li treba prekinuti primenu leka Qlaira.
Ako postoji sumnja ili potvrđeno stanje VTE ili ATE, primena KHK se mora prekinuti. U slučaju da je započeta antikoagulantna terapija, treba početi sa primenom odgovarajućeg, drugačijeg vida kontracepcije zbog teratogenosti antikoagulantnih lekova (kumarini).
Sledeća upozorenja i mere opreza su uglavnom izvedena iz kliničkih i epidemioloških podataka za KOK koji sadrže etinilestradiol.
Rizik od venske tromboembolije (VTE)
Upotreba bilo kog kombinovanog hormonskog kontraceptiva (KHK) povećava rizik od venske tromboembolije (VTE) u odnosu na rizik kada se lek ne uzima.
Lekovi koji sadrže levonorgestrel, norgestimat ili noretisteron povezani su sa najnižim rizikom od VTE. Ograničeni podaci ukazuju na to da rizik za pojavu VTE pri primeni leka Qlaira može biti u istom opsegu .
Odluku o primeni bilo kog drugog leka (kao što je Qlaira), umesto onog za kojeg je poznato da ima najniži rizik od razvoja VTE, treba doneti tek nakon razgovora sa ženom, kako bi bili sigurni da ona razume rizik od VTE povezan sa primenom KHK, kako njeni trenutni faktori rizika utiču na ovaj rizik i da je rizik od VTE najveći tokom prve godine primene leka.Takođe, postoje neki dokazi da je rizik povećan kada se primena KHK ponovo započne nakon pauze od 4 nedelje ili duže.
Kod približno 2 žene od njih 10000 koje ne koriste KHK i nisu trudne razviće se VTE tokom perioda od godinu dana. Međutim, kod pojedinih žena taj rizik može biti daleko veći, u zavisnosti od njenih postojećih faktora rizika (videti u nastavku).
Epidemiološka ispitivanja kod žena koje koriste niske doze kombinovanih hormonskih kontraceptiva (<50mikrograma etinilestradiola) pokazala su da će kod oko 6 do 12 žena od njih 10000 doći do pojave VTE tokom godinu dana.
Procenjuje se da od 10000 žena koje koriste KHK koji sadrži levonorgestrel, kod oko 61 žena će doći do razvoja VTE tokom godinu dana.
Ograničeni epidemiološki podaci ukazuju da rizik za pojavu VTE pri primeni leka Qlaira može biti u istom opsegu kao i rizik povezan sa primenom drugih KHK, uključujući KHK koji sadrže levonorgestrel.
Broj slučajeva VTE koji se javlja godišnje pri primeni niskodoznih KHK manji je od broja koji se očekuje kod žena tokom trudnoće ili postpartalnog perioda.
VTE može da rezultira smrtnim ishodom u 1-2% slučajeva.
Kod žena koje upotrebljavaju KHK veoma retko je zabeležena pojava tromboze u drugim krvnim sudovima, npr. hepatičkim, mezenteričkim, renalnim ili retinalnim venama i arterijama.
1 Srednja vrednost raspona od 5-7 na 10000 žena-godina, na osnovu relativnog rizika kod uzimanja KHK koji sadrže levonorgestrel naspram njihovog neuzimanja od približno 2,3 do 3,6.
Faktori rizika za VTE
Rizik od venskih tromboembolijskih komplikacija kod žena koje upotrebljavaju KHK može da bude značajno povećan kod žena sa dodatnim faktorima rizika, posebno ako je prisutan veći broj faktora rizika (videti tabelu).
Lek Qlaira je kontraindikovan kod žena sa većim brojem faktora rizika, zbog kojih imaju visok rizik od venske tromboze (videti odeljak 4.3).
Ako žena ima više od jednog faktora rizika, povećanje rizika može biti veće od zbira pojedinačnih faktora - u tom slučaju treba razmotriti njen ukupni rizik od VTE. Ako se smatra da je odnos koristi i rizika negativan, KHK se ne sme propisati (videti odeljak 4.3).
Tabela: Faktori rizika za VTE
Faktor rizika | Napomena |
Gojaznost (indeks telesne mase veći od 30 kg/m2) | Rizik se značajno povećava sa povećanjem indeksa telesne mase. |
Produžena imobilizacija, velika hirurška intervencija, bilo kakva hirurška intervencija nogu ili karlice, neurohirurška intervencija ili velika trauma. | U tim situacijama savetuje se prekid primene tableta (u slučaju elektivne hirurške intervencije najmanje 4 nedelje pre intervencije) i nastaviti sa primenom tek nakon što prođu 2 nedelje od potpune remobilizacije. Potrebno je primenjivati drugu metodu kontracepcije da bi se izbegla neplanirana trudnoća. |
Pozitivna porodična anamneza (VTE kod braće, | Ako se sumnja na naslednu predispoziciju, ženu treba |
Druga medicinska stanja povezana sa VTE | Karcinom, sistemski lupus erythematosus, hemolitičko-uremijski sindrom, hronična |
Starije životno doba | Naročito posle 35. godine života |
Nema konsenzusa o mogućoj ulozi varikoznih vena i površinskog tromboflebitisa u nastanku ili progresiji venske tromboze.
Mora se uzeti u obzir povećan rizik od tromboembolije u trudnoći, a posebno u periodu od 6 nedelja posle porođaja (za informacije o "Trudnoći i dojenju" videti odeljak 4.6).
Simptomi VTE (tromboze dubokih vena i plućne embolije)
U slučaju pojave simptoma VTE, ženama treba savetovati da odmah zatraže medicinsku pomoć i obaveste lekara da uzimaju KHK.
Simptomi tromboze dubokih vena (DVT) mogu uključivati:
Simptomi plućne embolije (PE) mogu uključivati:
Neki od ovih simptoma (npr. nedostatak vazduha, kašalj) nisu specifični i mogu se pogrešno protumačiti kao uobičajeniji ili manje ozbiljni simptomi (npr. infekcije respiratornog trakta).
Drugi znaci okluzije krvnog suda mogu uključivati: iznenadni bol, oticanje i plavičastu obojenost ekstremiteta.
Ako okluzija nastane u oku, simptomi se mogu kretati u rasponu od bezbolnog zamućenja vida koje može da progredira do gubitka vida. Ponekad gubitak vida nastupa skoro trenutno.
Rizik od arterijske tromboembolije (ATE)
Epidemiološka ispitivanja su povezala primenu KHK sa povećanim rizikom od arterijske tromboembolije (infarkt miokarda) ili cerebrovaskularnih događaja (npr. tranzitorni ishemijski atak, moždani udar).
Arterijski tromboembolijski događaji mogu biti sa smrtnim ishodom.
Faktori rizika za ATE
Rizik od arterijskih tromboembolijskih komplikacija ili cerebrovaskularnih događaja kod žena koje koriste KHK povećan je kod žena sa faktorima rizika (videti tabelu). Primena leka Qlaira je kontraindikovana ako žena ima jedan ozbiljan ili više faktora rizika za ATE zbog kojih je izložena većem riziku za razvoj arterijske tromboze (videti odeljak 4.3). Ako žena ima više od jednog faktora rizika, povećanje rizika može biti veće od zbira pojedinačnih faktora - u tom slučaju treba razmotriti njen ukupni rizik. Ako se smatra da je odnos koristi i rizika negativan, KHK se ne sme propisati (videti odeljak 4.3).
Tabela: faktori rizika za ATE
Faktor rizika | Napomena |
Starije životno doba | Posebno kod žena starijih od 35. godine |
Pušenje | Ženama treba savetovati da ne puše ako žele da koriste KHK. Ženama starijim od 35 godina koje |
Hipertenzija | |
Gojaznost (indeks telesne mase veći od 30 kg/m2) | Rizik se značajno povećava sa povećanjem indeksa telesne mase. |
Pozitivna porodična anamneza (ATE kod braće, sestara ili roditelja, bilo kada a posebno u relativno | Ako se sumnja na naslednu predispoziciju, ženu treba uputiti kod specijaliste radi savetovanja, pre nego što |
Migrena | Povećana učestalost ili težina migrene tokom primene KHK (koja može biti prodromalni znak cerebrovaskularnog događaja) mogu biti razlog |
Druga medicinska stanja povezana sa neželjenim vaskularnim događajima | Dijabetes melitus, hiperhomocisteinemija, valvularna bolest srca i atrijalna fibrilacija, dislipoproteinemija i |
Simptomi ATE
U slučaju pojave ovih simptoma, ženama treba savetovati da odmah zatraže medicinsku pomoć i obaveste lekara da uzimaju KHK.
Simptomi cerebrovaskularnog događaja mogu uključivati:
Prolazni simptomi ukazuju na to da se radi o tranzitornom ishemijskom ataku (TIA).
Simptomi infarkta miokarda (IM) mogu uključivati:
Povećan rizik cervikalnog karcinoma kod pacijentkinja koje su duži vremenski period primenjivale KOK (> 5 godina) je prijavljen u nekim epidemiološkim ispitivanjima, ali i dalje postoji kontroverza o obimu u kojem se ovaj nalaz može pripisati različitim uticajima seksualnog ponašanja i drugih faktora poput humanog papiloma virusa (HPV).
Meta-analiza 54 epidemiološka ispitivanja je pokazala postojanje blago povećanog relativnog rizika (RR = 1,24) za pojavu karcinoma dojke dijagnostikovanog kod pacijentkinja koje u datom trenutku koriste KOK. Povišen rizik postepeno nestaje tokom 10 godina nakon prestanka primene KHK. Pošto je karcinom dojke redak kod žena mlađih od 40 podina, povećan broj dijagnoza karcinoma dojke kod onih koji sada koriste ili su nedavno koristile KOK je mali u odnosu na ukupan rizik pojave karcinoma dojke. Ova ispitivanja ne daju dokaze za uzročnu povezanost. Uočena šema povećanog rizika može biti usled ranije dijagnoze karcinoma dojke kod žena koje upotrebljavaju KOK, bioloških uticaja KOK ili kombinacije oba faktora. Karcinomi dojke dijagnostikovani kod pacijentkinja koje su bilo kada u svom životu koristile KOK imaju tendenciju da budu klinički manje uznapredovali nego karcinomi dijagnostikovani kod onih koje nikada nisu uzimale KOK.
U retkim slučajevima prijavljeni su benigni tumori jetre i još ređe maligni tumori jetre kod žena koje upotrebljavaju KOK. U izolovanim slučajevima, ovi tumori su dovodili do po život opasnih intraabdominalnih krvarenja. Tumor jetre treba razmotriti pri diferencijalnoj dijagnozi kada se kod žena koje koriste KOK jave jak bol u gornjem abdomenu, uvećanje jetre ili znaci intraabdominalnog krvarenja.
- Ostala stanja
Žene sa postojećom hipertrigliceridemijom ili porodičnom anamnezom ovog poremećaja, mogu imati povećan rizik pojave pankreatitisa tokom uzimanja KOK.
Iako je prijavljeno malo povećanje krvnog pritiska kod mnogo žena koje upotrebljavaju KOK, klinički relevantna povećanja su retka. Međutim, ako se tokom korišćenja KOK javi uporna klinički značajna hipertenzija, razumno je da lekar obustavi uzimanje KOK i leči hipertenziju. Kada se smatra odgovarajućim, korišćenje KOK se može nastaviti ukoliko se normalne vrednosti pritiska mogu postići pomoću antihipertenzivne terapije.
Sledeća stanja mogu da se pojave ili pogoršaju kako u toku trudnoće tako i korišćenjem KOK, ali dokazi o povezanosti sa korišćenjem KOK nisu pouzdani: žutica i/ili pruritus povezani sa holestazom; formiranje
žučnih kamena; porfirija; sistemski eritemski lupus; hemolitički uremijski sindrom; Sydenhamova horeja; herpes u trudnoći; gubitak sluha povezan sa otosklerozom.
Kod žena sa naslednim angioedemom egzogeni estrogeni mogu indukovati ili pojačati simptome angioedema.
Akutni ili hronični poremećaji funkcije jetre mogu zahtevati obustavu korišćenja KOK dok se markeri funkcije jetre ne vrate u granice referentnih vrednosti. Ponovna pojava holestatske žutice koja se prvi put javila tokom trudnoće ili prethodnog korišćenja polnih steroida zahteva prekid KOK.
Mada KOK mogu imati uticaj na perifernu insulinsku rezistenciju i toleranciju glukoze, nema dokaza da je potrebno promeniti terapijski režim kod žena obolelih od dijabetesa koje koriste KOK sa niskim dozama (koji sadrže <0,05 mg etinilestradiola). Međutim, stanje žene sa dijabetesom treba pažljivo pratiti dok uzimaju KOK, naročito u ranoj fazi korišćenja KOK.
Tokom korišćenja KOK prijavljeno je pogoršanje endogene depresije, epilepsije, Kronove bolesti i ulceroznog kolitisa.
Depresivno raspoloženje i depresija su dobro poznata neželjena dejstva koja se mogu javiti pri upotrebi hormonske kontracepcije (videti odeljak 4.8). U toku upotrebe hormonskih kontraceptiva, može se javiti teška depresija koja predstavlja rizik za suicidalno ponašanje i suicid. Žene koje uzimaju lek treba savetovati da se obrate svom lekaru u slučaju pojave promena raspoloženja i simptoma depresije, uključujući i pojavu ovih simptoma ubrzo posle početka terapije.
Hloazma (delimična depigmentacija kože), se može javiti povremeno, naročito kod korisnica sa istorijom hloazme u toku trudnoće. Žene koje su sklone pojavi hloazme treba da izbegavaju izlaganje suncu ili ultravioletnom zračenju tokom uzimanja KOK.
Estrogeni mogu izazvati retenciju tečnosti i zato stanje pacijentkinja sa srčanom ili bubrežnom disfunkcijom treba pažljivo pratiti. Stanje žena sa terminalnom renalnom insuficijencijom treba pažljivo pratiti, jer nivo estrogena u cirkulaciji može biti povećan nakon primene leka Qlaira.
Ovaj lek sadrži najviše do 50 mg laktoze po tableti. Pacijentkinje sa retkim naslednim oboljenjima intolerancije na galaktozu, deficijencije laktaze ili glukozno-galaktozne malapsorpcije ne smeju da uzimaju ovaj lek. Medicinski pregledi/savetovanje
Pre uvođenja ili ponovnog uvođenja leka Qlaira, potrebno je uzeti kompletnu anamnezu (uključujući porodičnu anamnezu) i isključiti trudnoću. Potrebno je izmeriti krvni pritisak i izvršiti fizikalni pregled, uzimajući u obzir kontraindikacije (videti odeljak 4.3) i upozorenja (videti odeljak 4.4).
Važno je skrenuti pažnju ženi na informacije o venskoj i arterijskoj trombozi, uključujući rizik povezan sa lekom Qlaira u poređenju sa drugim KHK, na simptome VTE i ATE, poznate faktore rizika i kako postupiti u slučaju sumnje na trombozu.
Ženu bi takođe trebalo uputiti da pažljivo pročita Uputstvo za lek i da se pridržava datih saveta. Učestalost i vrsta pregleda trebalo bi da se zasnivaju na utvrđenim vodičima i da budu prilagođeni svakoj ženi ponaosob.
Ženama treba objasniti da hormonski kontraceptivi ne štite od HIV infekcije (AIDS) i drugih polno prenosivih bolesti.
Smanjena efikasnost
Efikasnost KOK može biti umanjena npr. usled sledećih okolnosti: ako se propusti uzimenje tablete sa aktivnim supstancama (videti odeljak 4.2), kod gastrointestinalnih poremećaja tokom uzimanja tableta sa aktivnim supstancama (videti odeljak 4.2) ili istovremenog uzimanja drugih lekova (videti odeljak 4.5).
Kontrola ciklusa
Tokom primene KOK, može se javiti neredovno krvarenje (tačkasto ili probojno krvarenje), naročito tokom prvih meseci korišćenja. Prema tome, procena bilo kakvog neredovnog krvarenja ima smisla samo posle perioda prilagođavanja od oko 3 ciklusa.
Na osnovu dnevnika ispitanica iz uporednog kliničkog ispitivanja, procenat ispitanica po ciklusu kod kojih se javilo krvarenje unutar ciklusa je bio 10 – 18% za žene koje su koristile lek Qlaira.
Kod žena koje koriste lek Qlaira može se javiti amenoreja iako nisu trudne. Na osnovu dnevnika ispitanica, amenoreja se javlja u približno 15% ciklusa.
Ako je lek Qlaira korišćen u skladu sa uputstvima opisanim u odeljku 4.2, nije verovatno da će žena zatrudneti. Ako lek Qlaira nije korišćen u skladu sa ovim uputstvom pre prvog izostalog krvarenja ili ako su krvarenja izostala tokom dva uzastopna ciklusa, pre nastavka korišćenja leka Qlaira mora se isključiti mogućnost trudnoće.
Ako neuredna krvarenja traju ili se jave nakon prethodno redovnih ciklusa, treba razmotriti nehormonske uzroke, a indikovane su adekvatne dijagnostičke mere za isključenje maligniteta ili trudnoće. To može uključiti i kiretažu.
Napomena: Treba razmotriti informacije za propisivanje lekova koji se uzimaju istovremeno, kako bi se identifikovale potencijalne interakcije.
Ispitivanja interakcija su rađena samo kod odraslih osoba.
Sledeće interakcije su zabeležene u opštoj literaturi za KOK ili su praćene u kliničkim ispitivanjima leka Qlaira.
Uticaj drugih lekova na lek Qlaira
Mogu se javiti interakcije sa lekovima koji indukuju mikrozomalne enzime, što može rezultirati povećanim klirensom polnih hormona i može dovesti do probojnog krvarenja i/ili neuspeha kontraceptivne zaštite.
Postupanje
Indukcija enzima se može primetiti već nakon nekoliko dana primene leka. Maksimalna indukcija enzima se generalno zapaža u okviru nekoliko nedelja. Po prestanku upotrebe leka, stanje indukcija enzima može trajati još otprilike 4 nedelje.
Kratkoročno lečenje
Žene na treapiji lekovima koji indukuju enzime, treba privremeno da koriste mehaničku metodu kontracepcije ili drugu metodu kontracepcije, dodatno uz KOK. Mehanička metoda zaštite se mora koristiti tokom celog perioda lečenja konkomitantnim lekom, kao i još 28 dana nakon završetka terapije. Ukoliko se lečenje nastavi nakon uzimanja poslednje tablete iz pakovanja KOK, treba odmah nastaviti sa uzimanjem KOK iz sledećeg pakovanja.
Dugotrajno lečenje
Kod žena koje se dugoročno leče aktivnim supstancama koje indukuju enzime jetre, preporučuje se korišćenje nekog drugog pouzdanog nehormonskog metoda kontracepcije.
Supstance koje povećavaju klirens KOK (smanjena efikasnost KOK induikcijom enzima), npr:
Barbiturati, karbamazepin, fenitoin, pirimidon, rifampicin, lekovi za HIV ritonavir, nevirapin, i efavirenc, a moguće i felbamat, grizeofulvin, oksikarbazepin, topiramat i proizvodi koji sadrže biljni lek kantarion (hypericum preforatum).
U kliničkom ispitivanju je rifampicin, kao jak induktor citohroma P450 (CYP) 3A4, doveo do značajnih padova koncentracija u stanju ravnoteže i sistemskih izloženosti dienogesta i estradiola. PIK (0-24h) za dienogest i estradiol u stanju ravnoteže, je bila niža za 83% i 44%, tim redom.
Supstance sa promenjivim efektom na klirens KOK
Kada se primenjuju zajedno sa KOK, mnoge kombinacije inhibitora HIV proteaze i nenukleozidnih inhibitora reverzne transkriptaze, uključujući i kombinacije sa HCVinhibitorima, mogu da povise ili snize koncentracije estogena ili progestina u plazmi. Krajnji rezultat ovih promena, u nekim slučajevima, može biti klinički relevantan.
Zato je potrebno proveriti informacije o propisivanju konkomitantnih HIV/HCV lekova, kako bi se otkrile moguće inerakcije i bilo kakve povezane preporuke. U slučaju bilo kakvih nedoumica, žene koje su na terapiji inhibitorima proteaze ili inhibitorima nenukleozidne reverzne transkriptaze, treba da koriste dodatnu mehaničku metodu kontracepcije.
Supstance koje smanjuju klirens KOK (inhibitori enzima):
Dienogest je supstrat za CYP3A4.
Klinički značaj potencijalnih interakcija sa inhibitorima enzima ostaje nepoznat.
Istovremena upotreba snažnih CYP3A4 inhibitora može da poveća koncentracije estrogena, progestina ili oba u plazmi.
Istovremena primena ketokonazola, snažnog inhibitora CYP3A4 enzima, rezultirala je povećanjem PIK (0- 24h) u stanju ravnoteže za dienogest 2,9 i za estradiol 1,6 puta.
Istovremena primena umerenog inhibitora eritromicina povećala je PIK (0-24h) za dienogest u stanju ravnoteže 1.6 i za estradiol 1.3 puta.
Oralni kontraceptivi mogu uticati na metabolizam nekih drugih aktivnih supstanci. U skladu sa tim, koncentracije u plazmi i tkivima mogu da porastu (npr. ciklosporin) ili da se smanje (npr. lamotrigin).
Istovremena primena 2 mg dienogesta + 0,03 mg etinilestradiola nije uticala na farmakokinetiku nifedipina, što je potvrdilo rezultate in vitro studije koja je ukazivala na to da inhibicija CYP enzima lekom Qlaira nije verovatna pri terapijskoj dozi.
Korišćenje kontraceptivnih steroida može uticati na rezultate nekih laboratorijskih testova, uključujući biohemijske testove jetre, tireoidee, adrenalne i renalne funkcije, nivoa proteina ( nosača )u plazmi, npr. globulina koji vezuje kortikosteroide i frakcije lipida/lipoproteina, parametre metabolizma ugljenih hidrata i parametra koagulacije i fibrinolize. Promene uglavnom ostaju unutar referentnih laboratorijskih vrednosti.
Lek Qlaira, tablete se ne sme uzimati tokom trudnoće.
Ako do trudnoće dođe tokom uzimanja leka Qlaira, treba prekinuti dalje uzimanje. Međutim, obimne epidemiološke studije sa primenom KOK koji sadrže etinilestradiol nisu pokazale povećan rizik urođenih mana kod dece čije su majke uzimale KOK pre trudnoće, niti teratogeni efekat kada su KOK uzeti nenamerno tokom trudnoće. Ispitivanja na životinjama ne ukazuju na rizik reproduktivne toksičnosti (videti odeljak 5.3).
Povećan rizik od VTE tokom postpartalnog perioda mora se uzeti u obzir prilikom ponovnog uvođenja leka Qlaira (videti odeljke 4.2 i 4.4).
Dojenje
Primena KOK može uticati na laktaciju, jer mogu umanjiti količinu i promeniti sastav majčinog mleka. Prema tome, korišćenje KOK, uopšteno se ne preporučuje dok majka potpuno ne prestane da doji bebu. Male količine kontraceptivnih steroida i/ili njihovih metabolita se mogu izlučiti sa mlekom. Ove količine mogu uticati na odojče.
Plodnost
Lek Qlaira je indikovan za prevenciju trudnoće. Za informacije koje se odnose na vraćanje plodnosti, videti odeljak 5.1.
Nisu sprovedena ispitivanja uticaja na sposobnost upravljanja vozilima i rada na mašinama. Nije zabeležen uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanje mašinama kod žena koje su uzimale KOK.
Sažetak bezbednosnog profila
Najčešće prijavljivane neželjene reakcije pri upotrebi leka Qlaira, kad se koristi kao oralna kontracepcija ili u terapiji obilnog menstrualnog krvarenja kod žena bez organske patologije, koje žele oralnu kontracepciju su akne, osećaj nelagodnosti u dojkama, glavobolja, intraciklično krvarenje, mučnina i povećanje telesne mase. Ozbiljne neželjene reakcije su arterijska i venska tromboembolija, koje su opisane u odeljku 4.4.
Tabelarni prikaz neželjenih reakcija
Tabela u nastavku prikazuje neželjene reakcije (NR) prema MedDRA klasifikaciji sistema organa (MedDRA SOCs). Naveden je najprimereniji MedDRA termin (verzija 12.0) za opis određene neželjene reakcije. Sinonimi ili srodna stanja nisu nabrojani, ali ih takođe treba uzeti u obzir. Učestalosti se zasnivaju na podacima kliničkih ispitivanja. Neželjene reakcije su zabeležene u 5 kliničkih studija Faze III (N=2266 korisnica sa rizikom za trudnoću, N=264 žena sa disfunkcionalnim krvarenjem iz uterusa koje nemaju patološko stanje organa, koje su želele oralnu kontracepciju) za koje se smatralo da su bar uzročno povezane sa korišćenjem leka Qlaira. Sve neželjene reakcije nabrojane u kategoriji ,,retke” su se javile kod 1 do 2 dobrovoljca, sa rezultatom < 0,1%.
N = 2530 žena (100.0%)
Klasa organskog sistema | Često | Povremeno (≥1/1000 do <1/100) | Retko |
Infekcije i infestacije | Gljivična infekcija Vulvoaginalna gljivična infekcija1 | Kandidijaza Oralni Herpes Zapaljenska bolest pelvisa | |
Poremećaji metabolizma i ishrane | Povećanje apetita | Retencija tečnosti Hipertrigliceridemija | |
Psihijatrijski poremećaji | Depresija/depresivno raspoloženje Emocionalni poremećaji2 Nesanica | Agresivnost Anksioznost Disforija Povećan libido Nervoza Noćne more Nemir Poremećaj sna | |
Poremećaji nervnog sistema | Glavobolja5 | Ošamućenost Migrena6 | Poremećaj pažnje Parestezija Vrtoglavica |
Poremećaji oka | Nepodnošenje kontaktnih sočiva Suvoća oka |
Kardiološki poremećaji | Infarkt miokarda Palpitacije | ||
Vaskularni poremećaji | Talasi vrućine Hipertenzija | Krvarenje iz varikozne vene | |
Gastrointestinalni poremećaji | Abdominalana bol7 Mučnina | Dijareja Povraćanje | Konstipacija Suva usta Dispepsija Gastroezofagealni |
Hepatobilijarni poremećaji | Povišene vrednosti enzima jetre8 | Fokalna nodularna hiperplazija jetre Hronični holecistitis | |
Poremećaji kože i potkožnog tkiva | Akne9 | Alopecija Hiperhidroza Pruritus10 Osip11 | Alergijska reakcija na koži12 |
Poremećaji mišićno- koštanog sistema i vezivnog tkiva | Spazmi mišića | Bol u leđima Bol u vilici Osečaj težine | |
Poremećaji bubrega i urinarnog sistema | Bol u urinarnom traktu | ||
Poremećaji reproduktivnog sistema i dojki | Amenoreja | Povećanje dojki16 Masa u dojci Cervikalna displazija Disfunkcionalno krvarenje iz uterusa Dispareunija Fibrocistično obolenje dojke | Abnormalno krvarenje usled pauze u uzimanju tableta |
Spazam uterusa Krvarenje iz uterusa/vagine uključujući i tačkasto17 Iscedak iz vagine Vulvovaginalna suvoća | Odlaganje menstruacije Ruprura ovarijalne ciste Neprijatan miris vagine Vulvovaginalni osećaj pečenja Vulvovaginalna | ||
Poremećaji krvi i limfnog sistema | Limfadenopatija | ||
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji | Astma Dispnea Epistaksa | ||
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene | Umor Iritabilnost Edem18 | Bol u grudima Osećaj slabosti Pireksija | |
Ispitivanja | Povećanje telesne mase | Smanjenje telesne mase Promene krvnog | Abnormalni cervikalni razmaz |
1 uključujući vulvovaginalnu kandidijazu i identifikovan uzorak cervikalne gljivice
2 uključujući plakanje i uticaj na labilnost
3 uključujući gubitak libida
4 uključujući uticaj na raspoloženje i promene raspoloženja
5 uključujući tenzionu glavobolju i glavobolju usled sinuzitisa
6 uključujući migrenu sa aurom i migrenu bez aure
7 uključujući distenziju abdomena, bol u gornjem abdomenu i bol u donjem abdomenu
8 uključujući povećanje alanin aminotransferaze, povećanje aspartat aminotransferaze i povećanje gamaglutamiltransferaze
9 uključujući pustularne akne
10 uključujući generalizovani pruritus i pruritički osip
11 uključujući makularni osip
12 uključujući alergijski dermatitis i urtikariju
13 uključujući zatezanje kože
14 uključujući bol dojke, osetljivost dojke, poremećaj bradavice i bol bradavice
15 uključujući neredovne menstruacije
16 uključujući otok dojke
17 uključujući krvarenje iz vagine, genitalno krvarenje i krvarenje iz materice
18 uključujući periferni edem
19 uključujući povišen krvni pritisak i snižen krvni pritisak.
Opis odabranih neželjenih reakcija
Kod žena koje koriste KHK uočen je povećan rizik od arterijskih i venskih trombotičkih i tromboembolijskih događaja, uključujući infarkt miokarda, moždani udar, tranzitorni ishemijski atak, vensku trombozu i plućnu emboliju, što je detaljnije opisano u odeljku 4.4.
Pregled pojave amenoreje i krvarenja unutar ciklusa na osnovu dnevnika pacijenatkinja dat je u odeljku 4.4 Kontrola ciklusa.
Sledeći ozbiljni neželjeni događaji su prijavljeni kod pacijentkinja koje su koristile KHK, o čemu se govori u odeljku 4.4 Posebna upozorenja i posebne mere opreza pri upotrebi leka i:
Tumori
Interakcije
Probojno krvarenje i/ili neuspeh kontracepcije mogu biti rezultat interakcija sa drugim lekovima (induktora enzima) sa oralnim kontraceptivima (videti odeljak 4.5)
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Nije bilo izveštaja o ozbiljnim štetnim efektima predoziranja. Simptomi koji se mogu javiti u slučaju predoziranja aktivnim tabletama su: mučnina, povraćanje i kod mladih devojaka blago vaginalno krvarenje. Ne postoje antidoti i dalji tretman treba da bude simptomatski.
Farmakoterapijska grupa: polni hormoni i modulatori genitalnog sistema; gestageni i estrogeni, sekvencijelni preparati
ATC šifra: G03AB08
U kliničkim ispitivanjima rađenim sa lekom Qlaira u Evropskoj uniji i u SAD/Kanadi izračunati su sledeći Pearl indeksi:
Pearl Index (18-50 godina starosti)
Neuspeh metoda: 0,42 (gornja granica 95% CI 0,77)
Neuspeh korisnika + metoda: 0,79 (gornja granica 95% CI 1,23)
Pearl Index (18-35 godina starosti)
Neuspeh metoda: 0.51 (gornja granica 95% CI 0,97)
Neuspeh korisnika + metoda: 1,01 (gornja granica 95% CI 1,59)
Kontraceptivni efekat KOK se zasniva na interakciji raznih faktora, od kojih se najznačajnijim smatraju inhibicija ovulacije, promene cervikalnog sekreta i promene endometrijuma.
U tricikličnom kliničkom ispitivanju inhibicije ovulacije primena leka Qlaira dovela je do supresije razvoja folikula kod većine žena. Aktivnost jajnika vratila se na nivo koji je postojao pre početka primene leka tokom posterapijskog ciklusa.
Lek Qlaira se dozira kao režim smanjenja estrogena i povećanja progestina koji se u odsustvu organskih patoloških stanja može koristiti za lečenje obilnog menstrualnog krvarenja, simptoma koji se ponekad nazivaju disfunkcionalnim krvarenjem iz uterusa (DUB – engl. dysfunctional uterine bleeding).
Radi procene efikasnosti i bezbednosti leka Qlaira kod žena sa simptomima disfunkcionalnog krvarenja iz uterusa koje su želele oralnu kontracepciju sprovedene su dve multicentrične, dvostruko slepe, randomizovane studije sličnog dizajna. Ukupno je 269 žena randomizovano da uzimaju lek Qlaira, a 152 pacijentkinje placebo.
Nakon 6 meseci lečenja, medijana za gubitak krvi menstruacijom (menstrual blood loss - MBL) je smanjena za 88% sa 142 mL na 17 mL u grupi koja je dobijala lek Qlaira u poređenju sa smanjenjem za 24% sa 154 mL na 117 mL u placebo grupi.
Nakon 6 meseci lečenja, procenat žena koje su bile u potpunosti izlečene od svih simptoma disfunkcionalnog krvarenja iz uterusa je bio 29% u grupi koja je dobijala lek Qlaira grupi u poređenju sa 2% u placebo grupi.
Estrogen u leku Qlaira je estradiolvalerat, estar prirodnog humanog 17ß-estradiola (1 mg estradiolvalerata odgovara 0,76 mg 17 ß-estradiola). Ovaj estrogen se razlikuje od estrogena etinilestradiola ili njegovog proleka mestranola koji se koriste u drugim KHK po nepostojanju etinil grupe na 17alfa položaju.
Dienogest je derivat nortestosterona koji nema androgenu, već pre antiandrogenu aktivnost koja je približno jedna trećina one kod ciproteron acetata. Dienogest se vezuje za progesteronski receptor humanog uterusa sa samo 10% relativnog afiniteta progesterona. I pored svog niskog afiniteta za progesteronski receptor, dienogest ima jak progestageni efekat in vivo. Dienogest nema značajnu androgenu, mineralokortikoidnu ili glukokortikoidnu aktivnost in vivo.
Histologija endometrijuma je ispitana u podgrupi pacijentkinja (n=218) u jednom kliničkom ispitivanju nakon 20 ciklusa primene leka. Nije bilo abnormalnih rezultata.
Oralno primenjen dienogest se brzo i gotovo potpuno resorbuje. Maksimalne koncentracije u serumu od 90,5 nanograma/mL se dostižu za oko 1 sat nakon oralne primene leka Qlaira tablete koja sadrži 2 mg estradiolvalerata + 3 mg dienogesta. Bioraspoloživost je oko 91%. Farmakokinetka dienogesta je proporcionalna dozi u okviru raspona doza od 1 – 8 mg.
Istovremeni unos hrane nema bilo kakav klinički relevantan uticaj na brzinu i obim resorpcije dienogesta.
Distribucija
Relativno veliki deo od 10% cirkulišućeg dienogesta je prisutan u slobodnom obliku, a oko 90% je nespecifično vezano za albumin. Dienogest se ne vezuje za specifične transportne proteina SHBG i CBG.
Volumen distribucije u stanju ravnoteže (Vd,ss) za dienogest je 46 L nakon intravenske primene 85 mikrograma 3H-dienogesta.
Biotransformacija
Dienogest se gotovo potpuno metaboliše poznatim putevima metabolizma steroida (hidroksilacija, konjugacija), uglavnom preko CYP3A4. Farmakološki neaktivni metaboliti se brzo izlučuju što rezultira time da je dienogest glavna frakcija u plazmi koja čini oko 50% cirkulišućih jedinjenja poreklom od dienogesta. Ukupni izračunat klirens nakon intravenske primene 3H-dienogesta je 5,1 L/h.
Eliminacija
Poluvreme eliminacija dienogesta u plazmi iznosi oko 11 sati. Dienogest se ekstenzivno metaboliše, a samo 1% leka se izlučuje u nepromenjenom obliku. Odnos urinarne i fekalne ekskrecije je oko 3:1 nakon oralne primene 0,1 mg/kg. Nakon oralne primene, 42% doze se eliminiše u toku prva 24 h a 63% u roku od 6 dana putem renalne ekskrecije. Kombinovano se 86% doze izlučuje u urinu i fecesu nakon 6 dana.
Stanje dinamičke ravnoteže
Na farmakokinetiku dienogesta ne utiču koncentracije SHBG. Stanje dinamičke ravnoteže se postiže nakon 3 dana primene iste doze od 3 mg dienogesta u kombinaciji sa 2 mg estradiol valerata. Najniže, maksimalne i srednje koncentracije dienogesta u serumu u stanju ravnoteže su su 11,8 nanograma/mL, 82,9 nanograma/mL i 33,7 nanograma/mL, tim redom. Ustanovljeno je da prosečna stopa akumulacije za PIK (0-24h) iznosi 1,24.
Nakon oralne primene estradiolvalerat se potpuno resorbuje. Podela na estradiol i valerijansku kiselinu se odvija tokom resorpcije od strane intestinalne mukoze ili u toku prvog prolaza kroz jetru. Tako nastaju estradiol i njegovih metabolita estron i estriol. Maksimalne koncentracije estradiola u serumu od 70,6 pikograma/mL se dotižu između 1,5 i 12 sati nakon samo jednog unosa tablete koja sadrži 3 mg estradiolvalerata prvog dana.
Biotransformacija
Valerijanska kiselina se vrlo brzo metaboliše. Nakon oralne primene, približno 3% doze je direktno bioraspoloživo u vidu estradiola. Estradiol podleže ekstenzivnom metabolizmu prvog prolaska, a značajan deo primenjene doze se već metaboliše u gastrointestinalnoj mukozi. Zajedno sa presistemskim metabolizmom u jetri, oko 95% oralno primenjene doze se metaboliše pre ulaska u sistemsku cirkulaciju. Glavni metaboliti su estron, estron sulfat i estron glukuronid.
Distribucija
U serumu je 38% estradiola vezano za SHBG, 60% za albumin, a 2-3% cirkuliše u slobodnom obliku. Estradiol može blago povećati koncentracije SHBG u serumu na dozno zavistan način. Dvadeset prvog dana terapijskogciklusa, SHBG je bio približno 148% od početne vrednosti, a opadao je na oko 141% početne vrednosti do 28. dana (kraj placebo faze). Nakon i.v. primene ustanovljen je prividni volumen distribucije od približno 1,2 L/kg.
Eliminacija
Poluvreme eliminacije u plazmi za cirkulišući estradiol je oko 90 min. Nakon oralne primene, međutim, situacija je drugačija. Zbog velikog cirkulišućeg pula estrogen sulfata i glukuronida, kao i enterohepatičke recirkulacije, terminalno poluvreme eliminacije estradiola nakon oralne primene predstavlja kompozitan parametar koji zavisi od svih ovih procesa i nalazi se u rasponu od oko 13-20 h.
Estradiol i njegovi metaboliti se uglavnom izlučuju u urin, s tim da se oko 10% izlučuje u stolicu.
Stanje dinamičke ravnoteže
Nivoi SHBG utiču na farmakokinetiku estradiola. Kod mladih žena, izmerene koncentracije estradiola u plazmi su zbir vrednosti endogenog estradiola i estradiola koji se oslobađa iz tableta leka Qlaira. Tokom faze uzimanja 2 mg estradiolvalerata + 3 mg dienogesta, maksimalne i prosečne koncentracije estradiola u serumu u stanju ravnoteže su 66,0 pikograma/mL i 51,6 pikograma/mL, tim redom. Tokom 28-dnevnog ciklusa,
stabilne minimalne koncentracije estradiola su održavane i kretale su se od 28,7 pikograma/mL do 64,7 pikograma/mL.
Posebne populacije
Farmakokinetika leka Qlaira nije ispitivana kod žena sa oštećenjem funkcije bubrega ili jetre.
Pretklinički podatci, zasnovani na konvencionalnim studijama toksičnosti ponovljenih doza, genotoksičnosti i reproduktivne toksičnost, ne ukazuju na poseban rizik za ljude. Ispitivanja karcinogenosti sa dienogestom na miševima i ograničenije ispitivanje na pacovima nisu pokazale bilo kakvo povećanje tumora, međutim, dobro je poznato da zbog svoje hormonalne aktivnosti, polni steroidi mogu da pospeše rast nekih hormonski zavisnih tkiva i tumora.
Film tableta sa aktivnim supstancama Jezgro tableta:
Laktoza, monohidrat Skrob, kukuruzni Skrob, preželatinizovan Povidon K25 (E1201)
Magnezijum-stearat (E572)
Film omotač:
Hipromeloza 5cP (E464) Makrogol 6000
Talk (E553b)
Titan-dioksid (E171)
Gvožđe (III)-oksid, crveni (172)(ružičasta film tableta i tamnocrvena film tableta) i/ili
Gvožđe (III)-oksid, žuti (172)(tamnožuta film tableta i svetložuta film tableta).
Film tableta bez aktivnih supstanci (placebo) Jezgro tableta:
Laktoza,monohidrat Skrob, kukuruzni Povidon K25 (E1201)
Magnezijum-stearat (E572) Film omotač:
Hipromeloza 5cP (E464) Talk (E553b)
Titan-dioksid (E171).
Nije promenljivo.
5 godina.
Lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.
Unutrašnje pakovanje je blister od PVC (providan) i Alu folije koji sadrži 28 film tableta, sledećim redom: 2 tamno žute tablete, 5 ružičastih tableta, 17 svetlo žutih tableta, 2 tamnocrvene tablete i 2 bele tablete.
Spoljnje pakovanje je kartonska kutija u obliku novčanika koja sadrži jedan blister i Uputstvo za lek.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.
Lek Qlaira ne smete uzimati:
Ne smete da uzimate lek Qlaira ukoliko se bilo koje od stanja navedenih u nastavku teksta odnosi na Vas. Ako imate neko od navedenih stanja, morate o tome obavestiti svog lekara. Vaš lekar će porazgovarati sa Vama o tome koji bi drugi metod kontracepcije bio pogodniji za Vas.
Nemojte uzimati lek Qlaira:
Upozorenja i mere opreza
Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Qlaira.
Obavestite lekara ako se neko od navedenih stanja odnosi na Vas.
U nekim situacijama morate biti posebno oprezni dok uzimate lek Qlaira ili bilo koje druge kombinovane tablete za kontracepciju, a može biti potrebno da redovno odlazite na lekarske preglede. Takođe treba da obavestite svog lekara ukoliko se neko od navedenih stanja pojavi po prvi put ili se pogorša tokom primene leka Qlaira:
Posavetujte se sa lekarom pre uzimanja leka Qlaira.
Dodatne informacije koje se odnose na posebne grupe pacijenata
Upotreba kod dece
Lek Qlaira nije indikovan za upotrebu kod osoba ženskog pola kod kojih menstruacije još nisu počele.
KRVNI UGRUŠCI
Upotreba kombinovanog hormonskog kontraceptiva kao što je Qlaira, povećava se rizik od stvaranja krvnog ugruška, u poređenju sa tim kada se ne primenjuju kombinovani hormonski kontraceptivi. U retkim slučajevima krvni ugrušak može da začepi krvni sud i prouzrokuje ozbiljne probleme.
Krvni ugrušci mogu nastati:
Oporavak od posledica stvaranja krvnih ugrušaka nije uvek potpun. Retko, mogu da ostanu ozbiljne trajne posledice ili, veoma retko, stvaranje krvnih ugrušaka može se završiti smrtnim ishodom.
Važno je da zapamtite da je ukupan rizik od stvaranja krvnog ugruška sa opasnim posledicama usled primene leka Qlaira mali.
KAKO DA PREPOZNATE DA IMATE KRVNI UGRUŠAK
Potražite hitnu medicinsku pomoć ako primetite neki od znakova i simptoma navedenih u nastavku:
Da li imate neki od od ovih znakova? | Koji je mogući uzrok? |
otok jedne noge ili otok duž vene u nozi ili stopalu, naročito ako je praćeno: | Duboka venska tromboza |
iznenadni, neobjašnjivi nedostatak vazduha ili ubrzano disanje | Plućna embolija |
Simptomi koji se najčešće javljaju u jednom oku: | Tromboza retinalne vene (krvni ugrušak u oku) |
bol u grudima, nelagodnost, pritisak, osećaj težine | Srčani udar |
iznenadna slabost ili obamrlost lica, ruke ili noge, naročito na jednoj strani tela | Moždani udar (šlog) |
pojava otoka ili blago plavičasta boja ekstremiteta | Krvni ugrušci koji blokiraju druge krvne sudove |
KRVNI UGRUŠCI U VENAMA
Šta može da se dogodi ako se krvni ugrušak formira u veni?
Kada je rizik od stvaranja krvnog ugruška u venama najveći?
Rizik od stvaranje krvnog ugruška u veni je najveći tokom prve godine uzimanja kombinovanog hormonskog kontraceptiva kada se uzima po prvi put u životu. Rizik takođe može biti povećan, ako ponovo počnete da koristite kombinovani hormonski kontraceptiv (isti ili neki drugi ) posle pauze duže od 4 ili više nedelja.
Posle prve godine korišćenja, taj rizik se smanjuje, ali još uvek ostaje nešto viši nego kad ne biste uzimali kombinovani hormonski kontraceptiv.
Kada prestanete da uzimate lek Qlaira, rizik od stvaranja krvnih ugrušaka se vraća na normalnu vrednost unutar nekoliko nedelja.
Koliki je rizik od stvaranja krvnog ugruška?
Taj rizik zavisi od Vašeg prirodnog rizika za nastanak VTE i od vrste kombinovanog hormonskog kontraceptiva koji koristite.
Ukupan rizik od stvaranja krvnog ugruška u nozi ili plućima (DVT ili PE) u toku primene leka Qlaira je mali.
Rizik od stvaranja krvnog ugruška u toku jedne | |
Žene koje ne uzimaju kombinovani hormonski | Oko 2 na 10000 žena |
Žene koje uzimaju kombinovani hormonski kontraceptiv koji sadrži levonorgestrel, | Oko 5-7 na 10000 žena |
Žene koje uzimaju lek Qlaira | Otprilike isti kao kod primene drugih kombinovanih hormonskih kontraceptiva uključujući kontraceptive |
Faktori koji povećavaju rizik od stvaranja krvnih ugrušaka u veni
Rizik od stvaranja krvnih ugruška prilikom uzimanja leka Qlaira je mali, ali postoje određena stanja koja taj rizik mogu da povećaju. Rizik je veći:
Što je veći broj navedenih stanja, to je rizik od stvaranja krvnog ugruška veći.
Putovanje avionom (duže od 4 sata) može privremeno da poveća rizik od stvaranja krvnog ugruška, naročito ako imate i neke druge od navedenih faktora rizika.
Važno je da obavestite lekara, ako se neko od navedenih stanja odnosi na Vas, čak i ako niste sigurni. Vaš lekar će možda odlučiti da je potrebno da prekinete sa uzimanjem leka Qlaira.
Obavestite Vašeg lekara, ako se neko od prethodno navedenih stanja promeni u toku upotrebe leka Qlaira, na primer ako se kod nekog od članova Vaše bliske familije pojavi tromboza iz nepoznatog razloga ili ako se dosta ugojite.
KRVNI UGRUŠCI U ARTERIJI
Šta može da se dogodi ako krvni ugrušak nastane u arteriji ?
Kao i krvni ugrušak u veni, krvni ugrušak u arteriji može da izazove ozbiljne tegobe. Na primer, može uzrokovati srčani ili moždani udar.
Faktori koji Vam povećavaju rizik od stvaranja krvnog ugruška u arteriji
Važno je napomenuti da je rizik od srčanog ili moždanog udara zbog uzimanja leka Qlaira veoma mali, ali može da se poveća:
Ako imate više od jednog navedenog stanja ili ako je neko od tih stanja posebno teško, rizik od stvaranja krvnog ugruška može biti još veći.
Obavestite svog lekara ako Vam se neko od prethodno navedenih stanja promeni u toku primene leka Qlaira, na primer, ako počnete da pušite, ako član Vaše bliske familije dobije trombozu iz nepoznatog razloga ili ako se ugojite.
Lek Qlaira i rak
Primećeno je da se rak dojke češće javlja kod žena koje uzimaju tablete za kontracepciju, ali nije poznato da li to izaziva sama terapija. Na primer, moguće je da se tumori češće otkrivaju kod žena koje uzimaju kombinovane tablete za kontracepciju, jer se one češće posećuju lekare zbog pregleda. Rizik pojave tumora dojke postepeno opada nakon prekida uzimanja kombinovanih tableta za kontracepciju. Važno je da redovno proveravate dojke i treba da se obratite svom lekaru ako napipate bilo kakav čvorić.
U retkim slučajevima, kod žena koje uzimaju tableta za kontracepciju prijavljeni su benigni tumori jetre, a u još ređim slučajevima maligni tumori jetre. U izolovanim slučajevima, ovi tumori su doveli do životno ugrožavajućeg unutrašnjeg krvarenja. Obratite se svom lekaru ako imate neuobičajeno jak bol u stomaku.
Neka ispitivanja ukazuju na to da dugotrajna primena tableta za kontracepciju povećava rizik da se kod žene javi rak grlića materice. Međutim, nije jasno u kojoj meri seksualno ponašanje ili drugi faktori poput humanog papiloma virusa (HPV) povećavaju ovaj rizik.
Psihijatrijski poremećaji
Kod jednog broja žena koje uzimaju kombinovane hormonske kontraceptive, uključujući i žene koje su uzimale lek Qlaira, prijavljena je pojava depresije ili depresivnog raspoloženja. Depresija može biti ozbiljna i ponekad može da dovede do pojave misli o samoubistvu. Ako osetite promene raspoloženja ili simptome depresije, što pre se obratite Vašem lekaru za savet.
Krvarenje između ciklusa
Tokom prvih nekoliko meseci uzimanja leka Qlaira, može doći do pojave neočekivanog krvarenja. Obično, krvarenje počinje 26. dana, na dan kada uzmete drugu tamnocrvenu tabletu ili tokom narednog dana. Informacije koje su iznele žene u dnevnicima koje su vodile tokom jednog kliničkog ispitivanja leka Qlaira pokazuju da nije neuobičajeno da se javi neočekivano krvarenje u nekom datom ciklusu (10-18% žena koje uzimaju tablete). Ako se neočekivano krvarenje javi u više od 3 meseca zaredom ili ako počne nakon nekoliko meseci, Vaš lekar će morati da ispita uzrok.
Šta uraditi ako se ne pojavi krvarenje 26. ili naredog/narednih dana
Informacije koje su iznele žene u dnevnicima koje su vodile tokom jednog kliničkog ispitivanja leka Qlaira pokazuju da nije neuobičajeno da ne dođe do redovnog krvarenja nakon 26. dana (uočeno u oko 15% ciklusa).
Ako ste pravilno uzimali tablete, niste povraćali niti imali jak proliv i niste uzimali bilo koje druge lekove, sasvim je mala verovatnoća da ste trudni.
Ako se očekivano krvarenje ne javi dva puta uzastopno ili niste pravilno uzimali tablete, možda ste trudni. Odmah se javite svom lekaru. Ne uzimajte tablete iz novog kartonskog pakovanja oblika novčanika dok ne budete sigurni da niste trudni.
Drugi lekovi i lek Qlaira
Neki lekovi
To uključuje lekove koji se koriste za lečenje:
Pitajte svog lekara ili farmaceuta za savet pre uzimanja bilo kog leka. Vaš lekar ili farmaceut mogu da Vas posavetuju o dodatnim zaštitnim merama dok uzimate druge lekove u isto vreme sa lekom Qlaira.
Laboratorijski nalazi
Ako treba da uradite ispitivanje krvi ili druga laboratorijska ispitivanja recite svom lekaru ili osoblju laboratorije da uzimate tablete za kontracepciju, jer one mogu da utiču na rezultate nekih ispitivanja.
Uzimanje leka Qlaira sa hranom i pićima
Lek Qlaira se može uzimati sa hranom ili bez nje, ako je potrebno sa malom količinom vode.
Trudnoća i dojenje
Nemojte uzimati lek Qlaira ako ste trudni. Ako ostanete trudni dok uzimate lek Qlaira, odmah prekinite uzimanje leka i obratite se svom lekaru. Ako želite da zatrudnite, možete u bilo kom trenutku da prestanete da uzimate lek Qlaira (vidite takođe ,,Ako želite da prestanete da uzimate lek Qlaira”).
Ne treba da uzimate lek Qlaira dok dojite. Ako želite da uzimate tablete za kontracepciju dok dojite, morate da se obratite svom lekaru za savet.
Ukoliko ste trudni ili dojite pitajte svog lekara ili farmaceuta za savet pre uzimanja bilo kog leka.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Ništa ne upućuje na to da uzimanje leka Qlaira utiče na sposobnost upravljanja vozilima ili rukovanja mašinama.
Lek Qlaira sadrži laktozu
U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.
Svako pakovanje oblika novčanika sadrži 26 tableta u boji koje sadrže aktivne supstance i 2 bele tablete bez akrivnih supstanci.
Svakog dana uzmite jednu tabletu leka Qlaira, sa malom količinom vode ako je potrebno. Možete uzimati tablete sa hranom ili bez nje, ali treba da uzimate tablete svakoga dana približno u isto vreme.
Priprema kartonskog pakovanja oblika novčanika
Da biste lakše pratili uzimanje tableta, u kartonskom pakovanju oblika novčanika nalazi se 7 nalepnica koje su označene sa 7 dana u nedelji.
Odaberite nalepnicu koja počinje sa danom kada počinjete da uzimate tablete. Npr. ako počinjete u sredu, koristite nalepnicu koja počinje oznakom „SRE“.
Zalepite nalepnicu sa danima u nedelji iznad tableta na mestu gde piše ,,Ovde zalepite nalepnicu obeleženu danima u nedelji”, tako da se prvi dan nađe iznad tablete označene sa brojem ,,1”.
Sada se iznad svake tablete nalazi naziv dana tako da možete da vidite da li ste datog dana uzeli tabletu. Pratite smer strelice na kartonskom pakovanju dok ne popijete svih 28 tableta.
Takozvano obustavno krvarenje obično počinje kada uzmete drugu tamnocrvenu tabletu ili bele tablete. Krvarenje ne mora da prestane pre nego što počnete sledeće pakovanje. Kod nekih žena, krvarenje može da traje i nakon uzimanja prvih tableta iz sledećeg kartonskog pakovanja oblika novčanika.
Tablete iz sledećeg kartonskog pakovanja oblika novčanika nastavite da uzimate bez pauze, drugim rečima, počnite da uzimate tablete sledećeg dana pošto ste završili svoje prethodno pakovanje, čak iako krvarenje nije prestalo. To znači da treba da počnete sledeće pakovanje istog dana u nedelji kada ste počeli i prethodno pakovanje. Krvarenje treba da se pojavi istog dana u nedelji svakog meseca.
Ako uzimate lek Qlaira na opisani način, zaštićeni ste od trudnoće čak i tokom 2 dana kada uzimate tablete koje ne sadrže aktivne supstance.
Kada možete početi s uzimanjem tableta iz prvog kartonskog pakovanja oblika novčanika?
Počnite da uzimate lek Qlaira prvog dana ciklusa (odnosno prvog dana menstruacije).
Počnite da uzimate lek Qlaira dan posle uzimanja poslednje aktivne tablete Vaših prethodnih tableta za kontracepciju (poslednje tablete koje sadrže aktivne supstance). Kada prelazite sa kombinovanog kontraceptivnog vaginalnog prstena ili flastera, počnite da uzimate lek Qlaira na dan uklanjanja prestena/flastera ili, po uputstvu Vašeg lekara.
Možete preći sa tableta koje sadrže samo progestagen bilo kog dana (sa implanta ili IUS-a na dan uklanjanja, sa injekcije na dan kada bi bilo vreme za sledeću injekciju), ali u svim ovim slučajevima morate da koristite dodatne mere zaštite (npr. kondom) tokom prvih 9 dana uzimanja leka Qlaira.
Pridržavajte se uputstva Vašeg lekara.
Nakon porođaja možete početi da uzimate lek Qlaira između 21. i 28. dana. Ako počnete posle 28. dana
od porođaja, koristite metod barijere (npr. kondom) tokom prvih 9 dana uzimanja leka Qlaira.
Ako ste nakon porođaja imali odnose, pre ponovnog početka korišćenja leka Qlaira, proverite da niste trudni ili sačekajte do sledeće menstruacije.
Ako želite da počnete da uzimate lek Qlaira nakon porođaja, a dojite, pročitajte odeljak ,,Trudnoća i dojenje”.
Pitajte svog lekara za savet ako niste sigurni kada da počnete sa uzimanjem leka Qlaira.
Ako ste uzeli više leka Qlaira nego što treba
Nema izveštaja o ozbiljnim neželjenim dejstvima nakon uzimanja prevelikog broja tableta leka Qlaira. Ako uzmete veći broj aktivnih tableta odjednom, može da se javi mučnina ili povraćanje. Kod mladih devojaka se može javiti vaginalno krvarenje.
Ako ste uzeli previse tableta leka Qlara, ili otkrijete da je dete uzelo tablete, potražite savet svog lekara ili farmaceuta.
Ako ste zaboravili da uzmete lek Qlaira
Tablete koje ne sadže aktivne supstance: Ako propustite da uzmete bele tabletu(e)(2 tablete na kraju kartonskog pakovanja oblika novčanika), ne morate kasnije da ih uzmete, jer one ne sadrže aktivne supstance. Međutim, važno je da bacite propuštenu belu tabletu(e) da biste bili sigurni da se broj dana kada uzimate tablete bez hormona nije povećao, jer bi to povećalo rizik trudnoće. Nastavite sa sledećom tabletom u uobičajeno vreme.
Tablete koje sadže aktivne supstance: U zavisnosti od dana ciklusa kada se propusti jedna tableta sa aktivnim supstancama, možda će biti potrebno da preduzmete dodatne mere kontracepcije, npr. metod barijere - kondom.
Tablete treba da uzimate u skladu sa uputstvima navedenim u nastavku. Takođe, videti ,,tabelu propuštenih tableta za kontracepciju” za detalje.
Ne smete uzeti više od 2 tablete koje sadrže hormone u jednom danu.
Ako ste zaboravili da počnete da uzimate tablete iz novog kartonskog pakovanjea oblika novčanika ili ako ste propustili jednu ili više tableta iz pakovanja od 3. – 9. dana, postoji rizik da ste već trudni (ako ste imali seksualni odnos tokom 7 dana pre nego što ste zaboravili tabletu). U tom slučaju se obratite svom lekaru. Što ste veći broj tableta zaboravili da uzmete (naročito onih od 3. – 24. dana) i što su one bliže fazi tableta bez hormona, veći je rizik da je zaštita od trudnoće umanjena. Takođe videti ,,Tabelu propuštenih tableta za kontracepciju” za detalje.
Ako ste zaboravili da uzmete bilo koju tabletu sa aktivnim supstancama u pakovanju koje trenutno koristite,
a ne javi se krvarenje na kraju pakovanja, postoji mogućnost da ste trudni. Obratite se svom lekaru pre nego što počnete da uzimate tablete iz sledećeg pakovanja.
Primena leka kod dece
Nema dostupnih podataka za devojke mlađe od 18 godina.
Šta da radite ako povraćate ili imate jak proliv
Ako povraćate u roku od 3-4 sata po uzimanju tablete koja sadrži hormone ili imate jak proliv, postoji rizik da se aktivne supstance iz tablete nisu u potpunosti resorbovale u Vašem telu.
Situacija je gotovo ista kao kad se tableta zaboravi. Nakon povraćanja ili proliva, uzimite sledeću tabletu što pre. Ako je moguće, uzimite je u roku od 12 sati od vremena kada obično uzimate svoju tabletu za konracepciju. Ako to nije moguće ili je prošlo 12 sati, treba da se pridržavate saveta datih u delu ,, Ako ste zaboravili da uzmete lek Qlaira ”. Ako ne želite da promenite svoj uobičajeni raspored uzimanja tableta uzmite odgovarajuću tabletu iz drugog kartonskog pakovanja oblika novčanika.
Ako naglo prestanete da uzimate lek Qlaira
Možete prestati da uzimate lek Qlaira u bilo kom trenutku. Ako ne želite da zatrudnite, pitajte svog lekara o drugim pouzdanim metodama kontrole rađanja. Ako želite da zatrudnite, prestanite da uzimate lek Qlaira i sačekajte menstruaciju pre nego što pokušate da zatrudnite. Biće Vam lakše da izračunate očekivani termin porođaja.
Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Molimo Vas da se obratite svom lekaru ako se kod Vas javi neko neželjeno dejstvo, naročito ako je ozbiljno i dugo traje ili je došlo do promene Vašeg zdravstvenog stanja za koje mislite da bi moglo da bude posledica uzimanja leka Qlaira.
Povećan rizik od stvaranja krvnih ugrušaka u venama (venska tromboembolija (VTE)) ili u arterijama (arterijska tromboembolija (ATE)) prisutan je kod svih žena koje uzimaju kombinovane hormonske kontraceptive. Za dodatne informacije o različitim rizicima povezanima sa korišćenjem kombinovanih hormonskih kontraceptiva, molimo Vas pročitajte odeljak 2 “Šta treba da znate pre nego što uzmete lek Qlaira”.
Ozbiljna neželjena dejstva
Ozbiljne neželjene reakcije koje su povezane sa uzimanjem ovih tableta su opisane u delu: ,,”Krvni ugrušci” i „Lek Qlaira i rak”. Molimo Vas da pažljivo pročitate ove odeljke i da odmah kontaktirate Vašeg lekara ako je potrebno.
Ostala moguća neželjena dejstva
Sledeća neželjena dejstva mogu biti povezana sa uzimanjem leka Qlaira:
Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 žena koje uzimaju lek):
glavobolja
Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 žena koja uzimaju lek):
Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 žena koje koriste lek):
Mogućnost da kod Vas dođe do stvaranja krvnog ugruška može biti veća ako imate neka druga zdravstvena stanja koja povećavaju taj rizik (pogledajte odeljak 2 za dodatne informacija o stanjima koja povećavaju rizik od stvaranja krvnih ugrušaka i simptomima koji se tada javljaju).
Dodatne informacije (uzete iz dnevnika koje su žene vodile tokom jednog kliničkog ispitivanja leka Qlaira) o mogućim neželjenim dejstvima ,,nepravilno krvarenje (jako nepravilno krvarenje)” i ,,izostanak menstruacija” se nalaze u delovima ,,Krvarenje između ciklusa” i ,,Šta uraditi ako se ne pojavi krvarenje 26. ili narednog/narednih dana”.
Opis odabranih neželjenih reakcija
Neželjene reakcije koje se veoma retko javljaju ili se javljaju sa odloženim nastankom simptoma, a za koje se smatra da su povezani sa upotrebom kombinovanih oralnih kontraceptiva i takođe se mogu javiti tokom upotrebe leka Qlaira su navedene u nastavku (videti odeljke „Lek Qlaira ne smete uzimati“ i „Upozorenja i mere opreza“):
U slučaju poremećaja funkcije jetre, može biti neophodan privremen prekid upotrebe kombinovanih kontraceptivnih tableta.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti lek Qlaira posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon „Važi do:“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Aktivne supstance su estradiolvalerat ili estradiolvalerat kombinovan sa dienogestom. Jedno pakovanje sadrži 28 film tableta različitog sastava, sledećim redom:
2 tamnožute film tablete
Jedna film tableta sadrži 3 mg estradiolvalerata, 5 ružičastih film tableta
Jedna film tableta sadrži 2 mg dienogesta i 2 mg estradiolvalerata 17 svetložutih film tableta
Jedna film tableta sadrži 3 mg dienogesta i 2 mg estradiolvalerata 2 tamnocrvene film tablete
Jedna film tableta sadrži 1 mg estradiolvalerata, 2 bele tablete koje ne sadrže hormone
Pomoćne supstance su:
Pomoćne supstance, obojenih tableta koje sadrže aktivne supstance:
Jezgro tablete: laktoza-monohidrat; skrob, kukuruzni; skrob, preželatinizovan; povidon K25(E1201); magnezijum-stearat (E572).
Film omotač: hipromeloza 5cP (E464); makrogol 6000; talk (E553b); titan-dioksid (E171); gvožđe (III)- oksid, žuti (172) (tamnožuta film tableta i svetložuta film tableta i/ili gvožđe (III)-oksid, crveni (172) (ružičasta film tableta i tamnocrvena film tableta.
Pomoćne supstance belih tableta, bez aktivnih supstanci:
Jezgro tablete: laktoza-monohidrat; skrob, kukuruzni; povidon K25 (E1201); magnezijum-stearat (E572). Film omotač: hipromeloza 5cP(E 464); talk (E 553 b); titan-dioksid (E171).
Kako izgleda lek Qlaira i sadržaj pakovanja
Film tableta.
Jedna kartonska kutija u obliku novčanika (28 film tableta) sadrži 2 tamno žute tablete u 1. redu, 5 ružičastih u 1. redu, 17 svetložutih tableta u 2., 3. i 4. redu, 2 tamnocrvene tablete u 4. redu, kao i 2 bele tablete u 4. redu.
Tamno žuta film tableta je okrugla bikonveksna, na jednoj strani je utisnut pravilan šestougao u kojem je utisnuta oznaka “DD”.
Ružičasta film tableta je okrugla bikonveksna, na jednoj strani je utisnut pravilan šestougao u kojem je utisnuta oznaka “DJ”.
Svetlo žuta film tableta je okrugla bikonveksna, na jednoj strani je utisnut pravilan šestougao u kojem je utisnuta oznaka“DH”.
Tamnocrvena film tableta je okrugla bikonveksna, na jednoj strani je utisnut pravilan šestougao u kojem je utisnuta oznaka “DN”.
Bela film tableta je okrugla bikonveksna, na jednoj strani je utisnut pravilan šestougao u kojem je utisnuta oznaka “DT”.
Unutrašnje pakovanje je blister od PVC (providan) i Alu folije koji sadrži 28 film tableta, sledećim redom: 2 tamno žute tablete, 5 ružičastih tableta, 17 svetlo žutih tableta, 2 tamnocrvene tablete i 2 bele tablete.
Spoljnje pakovanje je kartonska kutija u obliku novčanika koja sadrži jedan blister i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole i proizvođač
Nosilac dozvole
BAYER D.O.O. BEOGRAD,
Omladinskih brigada 88b, Beograd
Proizvođač
BAYER WEIMAR GMBHUND CO. KG,
Doebereinerstrasse 20, Weimar, Nemačka
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Februar, 2021.
Režim izdavanja leka:
Lek se izdaje uz lekarski recept.
Broj i datum dozvole:
515-01-00909-20-001 od 10.02.2021.