Kontrolisana stimulacija jajnika u cilju razvoja multiplih folikula kod žena koje su podvrgnute postupcima tehnologija asistirane reprodukcije (engl. assisted reproductive technologies, ART), kao što su in vitro oplodnja (engl. in vitro fertilisation, IVF) ili ciklus intracitoplazmatske injekcije sperme (engl. intracytoplasmic sperm injection cycle, ICSI).
Nema iskustva sa kliničkim ispitivanjima leka Rekovelle u protokolu dugotrajne terapije agonistom GnRH (videti odeljak 5.1).
Potrebno je da se terapija započne pod nadzorom lekara sa iskustvom u lečenju problema sa neplodnošću. Doziranje
Doziranje leka Rekovelle je individualizovano za svaku pacijentkinju i usmereno na dobijanje odgovora jajnika, što je povezano sa povoljnim profilom odnosa bezbednosti i efikasnosti, odnosno, sa ciljem da se dobije odgovarajući broj oocita i smanji broj intervencija za sprečavanje sindroma hiperstimulacije jajnika (engl. ovarian hyperstimulation syndrome, OHSS). Lek Rekovelle se dozira u mikrogramima (videti odeljak 5.1). Režim doziranja je specifičan za lek Rekovelle i doza u mikrogramima se ne može primeniti na druge gonadotropine.
U prvom ciklusu terapije, individualna dnevna doza biće određena na osnovu koncentracije anti-Milerovog hormona (AMH) u serumu žene i njene telesne mase. Dozu treba određivati na osnovu skorašnjeg određivanja koncentracije AMH (odnosno u poslednjih 12 meseci) izmerene pomoću sledećeg dijagnostičkog testa koji proizvodi Roche: ELECSYS AMH Plus imunotest (videti odeljak 4.4). Individualnu dnevnu dozu je potrebno održavati tokom perioda stimulacije. Za žene sa koncentracijom AMH <15 pikomol/L dnevna doza je 12 mikrograma, nezavisno od telesne mase. Za žene sa koncentracijom AMH ≥15 pikomol/L dnevna doza se smanjuje od 0,19 do 0,10 mikrograma/kg, sa povećanjem koncentracije AMH (Tabela 1). Dozu je potrebno zaokružiti na najbližih 0,33 mikrograma da bi odgovarala skali doziranja na injekcionom penu. Maksimalna dnevna doza u prvom ciklusu lečenja je 12 mikrograma. Za izračunavanje doze leka Rekovelle, potrebno je da se telesna masa izmeri bez obuće i ogrtača, pre samog početka stimulacije.
Tabela 1 Režim doziranja
AMH | <15 | 15-16 17 | 18 | 19-20 | 21-22 | 23-24 | 25-27 | 28-32 | 33-39 | ≥40 |
Stalna dnevna doza leka Rekovelle | 12 | 0,19 0,18 | 0,17 | 0,16 | 0,15 | 0,14 | 0,13 | 0,12 | 0,11 | 0,10 |
Koncentraciju AMH je potrebno izraziti u pikomol/L i zaokružiti na najbliži ceo broj. Ako je koncentracija AMH izražena u nanogram/mL, koncentraciju je potrebno izraziti u pikomol/L množenjem sa 7,14 (nanogram/mL x 7,14 = pikomol/L) pre primene.
Terapiju lekom Rekovelle treba započeti 2. ili 3. dana pošto započne menstrualno krvarenje i nastaviti dok se ne dostigne odgovarajući razvoj folikula (≥3 folikula ≥17 mm), što je u proseku do devetog dana terapije (raspon od 5. do 20. dana). Pojedinačna injekcija sa 250 mikrograma rekombinantnog humanog horionskog gonadotropina (hCG) ili 5000 i.j. hCG, primenjuje se da se indukuje završno sazrevanje folikula. Kod pacijentkinja sa prekomernim razvojem folikula (od ≥ 25 folikula ≥12 mm), terapiju lekom Rekovelle treba obustaviti, bez pokretanja završnog sazrevanja folikula pomoću hCG.
Kod narednih ciklusa terapije, dnevnu dozu leka Rekovelle treba održavati ili korigovati zavisno od odgovora jajnika pacijentkinje u prethodnom ciklusu. Ako je pacijentkinja imala odgovarajući odgovor jajnika u prethodnom ciklusu bez razvoja OHSS, potrebno je primeniti istu dnevnu dozu. Ako je odgovor jajnika u prethodnom ciklusu bio preslab, potrebno je da se dnevna doza u sledećem ciklusu poveća za 25% ili 50%, u skladu sa zabeleženim odgovorom. U slučaju prejakog odgovora jajnika u prethodnom ciklusu, potrebno je da se dnevna doza u sledećem ciklusu smanji za 20% ili 33%, u skladu sa zabeleženim odgovorom. Kod pacijentkinja koje razviju OHSS ili kod kojih je u prethodnom ciklusu postojao rizik od OHSS-a, dnevna doza u sledećem ciklusu je 33% manja od doze koja je primenjena u ciklusu tokom koga se javio OHSS ili je postojao rizik od njegovog razvoja. Maksimalna dnevna doza je 24 mikrograma.
Pacijentkinje sa oštećenjem funkcije bubrega ili jetre
Bezbednost, efikasnosti i farmakokinetika leka Rekovelle kod pacijentkinja sa oštećenjem funkcije bubrega ili jetre nisu posebno ispitivani u kliničkim ispitivanjima. Iako ograničeni, ovi podaci nisu ukazali na potrebu za drugačijim režimom doziranja leka Rekovelle u ovoj populaciji pacijentkinja (videti odeljak 4.4).
Pacijentkinje sa sindromom policističnih jajnika i anovulacijskim poremećajima
Pacijentkinje koje nemaju ovulaciju, a imaju sindrom policističnih jajnika nisu bile uključene u ispitivanje. Pacijentkinje koje imaju ovulaciju i policistične jajnike bile su uključene u kliničke studije (videti odeljak 5.1).
Starije pacijentkinje
Nema relevantne primene leka Rekovelle u populaciji starijih pacijentkinja.
Pedijatrijska populacija
Nema relevantne primene leka Rekovelle u pedijatrijskoj populaciji.
Način primene
Lek Rekovelle je namenjen za supkutanu primenu, po mogućnosti u trbušni zid. Potrebno je da se prva injekcija primeni pod neposrednim nadzorom lekara. Pacijentkinje moraju biti obučene kako se koriste injekcioni pen leka Rekovelle i da same sebi daju injekciju. Samo dobro motivisane, adekvatno obučene pacijentkinje kojima je dostupan savet stručnjaka, smeju da samostalno primene ovaj lek.
Za uputstva o primeni napunjenog injekcionog pena, videti "Uputstvo za upotrebu".
U sledećim situacijama, nije verovatno da će ishod terapije biti povoljan, zbog čega se lek Rekovelle ne sme primenjivati:
Lek Rekovelle sadrži snažnu gonadotropnu supstancu koja može da izazove blage do teške neželjene reakcije, pa ga sme primenjivati samo lekar, koji je detaljno upoznat sa problemima neplodnosti i njihovim lečenjem.
Terapija gonadotropinima zahteva mnogo vremena lekara i drugih zdravstvenih radnika, kao i dostupnost odgovarajućih uslova za praćenje. Bezbedna i efektivna primena leka Rekovelle iziskuje redovno praćenje odgovora jajnika pomoću samo ultrazvuka ili u kombinaciji sa merenjem koncentracija estradiola u serumu. Doza leka Rekovelle je individualno prilagođena za svaku pacijentkinju, da bi se postigao odgovor jajnika sa povoljnim profilom odnosa bezbednosti i efikasnosti. Moguće je da postoji određeni stepen varijabilnosti odgovora na primenu FSH među pacijentkinjama, sa slabim odgovorom na FSH kod nekih i prekomernim kod drugih.
Pre nego što se započne terapija, potrebno je da se neplodnost para adekvatno proceni, kao i da se procene moguće kontraindikacije za trudnoću. Kod pacijentkinja treba posebno proveriti mogućnost postojanja hipotireoze i hiperprolaktemije i primeniti odrediti odgovarajuću specifičnu terapiju.
Ne preporučuje se korišćenje rezultata dobijenih drugim testovima osim ELECSYS AMH Plus imunotesta, proizvođača Roche, za određivanja doze leka Rekovelle, budući da dostupni AMH testovi za sada nisu standardizovani.
Kod pacijentkinja koje su podvrgnute stimulaciji rasta folikula, može da dođe do uvećanja jajnika i postoji rizik od razvoja OHSS. Pridržavanje propisanih doza leka Rekovelle, postupanje po režimu primene i pažljivo praćenje terapije će incidencu takvih događaja da svede na najmanju meru.
Sindrom hiperstimulacije jajnika (OHSS)
Određen stepen uvećanja jajnika je očekivana posledica kontrolisane stimulacije jajnika. Češće se javlja kod pacijentkinja sa sindromom policističnih jajnika i obično se povlači bez lečenja. Za razliku od nekomplikovanog uvećanja jajnika, OHSS je stanje koje se može manifestovati sa rastućim stepenim težine. Obuhvata izrazito uvećanje jajnika, velike vrednosti polnih steroida u serumu i povećanu propustljivost krvnih sudova, što može da dovede do nakupljanja tečnosti u peritonealnoj, pleuralnoj i retko, perikardijalnoj šupljini.
Važno je naglasiti važnost pažljivog i redovnog praćenja razvoja folikula, da bi se smanjio rizik od OHSS. Sledeći simptomi se mogu primetiti u teškim slučajevima OHSS: bol, nelagodnost i distenzija abdomena, teško uvećanje jajnika, povećanje telesne mase, dispneja, oligurija i gastrointestinalni simptomi uključujući mučninu, povraćanje i dijareju. Klinička procena može da otkrije hipovolemiju, hemokoncentraciju, poremećaj ravnoteže elektrolita, ascites, hemoperitoneum, pleuralne izlive, hidrotoraks ili akutni plućni distres. Vrlo retko, teški OHSS može da bude praćen komplikacijama kao što su torzija jajnika ili tromboembolijski događaji kao što su plućna embolija, ishemijski moždani udar ili infarkt miokarda.
Prekomerni odgovor jajnika na terapiju gonadotropinima retko dovodi do OHSS, osim ako se ne primeni hCG radi indukcije konačnog sazrevanja folikula. Uz to, ovaj sindrom može da bude teži i dugotrajniji ako dođe do trudnoće. Zbog toga, u slučaju hiperstimulacije jajnika, savetuje se da se hCG ne primeni, i da se pacijentkinji savetuje da se uzdrži od polnih odnosa ili da koristi mehaničke metode kontracepcije tokom najmanje 4 dana. OHSS može da napreduje brzo (od 24 sata do nekoliko dana) do ozbiljnog medicinskog događaja. Najčešće se pojavi posle završetka hormonske terapije. Isto tako, zbog posledica hormonskih promena tokom trudnoće, može da dođe do kasnog razvoja OHSS. Zbog rizika od razvoja OHSS, potrebno je da se pacijentkinje prate tokom najmanje dve nedelje po indukciji konačnog sazrevanja folikula.
Tromboembolijski događaji
Žene koje su nedavno imale ili imaju tromboembolijsku bolest ili žene koje imaju opšte poznate faktore rizika za tromboembolijske događaje, kao što su lična ili porodična anamneza, teška gojaznost (indeks telesne mase >30 kg/m2) ili trombofilija, mogu da imaju povećan rizik od venskog ili arterijskog tromboembolijskog događaja, tokom ili posle terapije gonadotropinima. Terapija gonadotropinima može dodatno da poveća rizik od pogoršanja ili pojave takvih događaja. Kod tih žena je potrebno da se proceni odnos koristi i rizika od primene gonadotropina. Međutim, potrebno je napomenuti da i sama trudnoća, kao i OHSS, nosi povećan rizik od tromboembolijskih događaja.
Torzija jajnika
Pojava torzije jajnika zabeležena je kod primene ciklusa tehnologije asistirane reprodukcije (ART). To može da bude povezano sa drugim faktorima rizika kao što su OHSS, trudnoća, prethodna operacija abdomena, prethodni slučajevi torzije jajnika, prethodna ili postojeća cista na jajniku, kao i policistični jajnici. Oštećenje jajnika zbog smanjene prokrvljenosti može se ograničiti ranom dijagnozom i hitnom detorzijom.
Višestruke (višeplodne) trudnoće
Višestruka trudnoća donosi povećan rizik od neželjenih ishoda za majku i neželjenih perinatalnih ishoda. Kod pacijentkinja koje su podvrgnute postupcima ART, rizik od višestruke trudnoće je većinom povezan sa brojem prenesenih embriona, njihovim kvalitetom i godinama pacijentkinje, iako se blizanačka trudnoća može u retkim slučajevima razviti i iz transfera samo jednog embriona. Pre početka terapije, potrebno je pacijentkinje upozoriti na mogući rizik od višestruke trudnoće.
Gubitak trudnoće
Incidenca gubitka trudnoće zbog spontanog pobačaja ili abortusa je veća kod pacijentkinja koje su podvrgnute kontrolisanoj stimulaciji jajnika u sklopu postupaka ART, nego kod prirodnog začeća.
Ektopična trudnoća
Kod žena sa oboljenjima jajovoda u anamnezi postoji rizik od ektopične trudnoće, nezavisno od toga da je li trudnoća nastupila spontanim začećem ili posle terapija neplodnosti. Zabeleženo je da je prevalenca ektopične trudnoće veća posle postupaka ART nego u opštoj populaciji.
Neoplazme reproduktivnog sistema
Zabeleženi su slučajevi neoplazmi jajnika i drugih organa reproduktivnog sistema, kako benignih tako i malignih, kod žena koje su bile podvrgnute višestrukim terapijskim režimima lečenja neplodnosti. Nije utvrđeno da li terapija gonadotropinima povećava rizik za nastanak ovih tumora kod neplodnih žena.
Kongenitalne malformacije
Prevalenca kongenitalnih malformacija posle postupaka ART može da bude neznatno veća nego u slučajevima spontanog začeća. Smatra se da je to posledica razlika u roditeljskim karakteristikama (npr. godine majke, karakteristike sperme) i višestruke trudnoće.
Druga medicinska stanja
Pre nego se započne terapija lekom Rekovelle, potrebno je uzeti u obzir medicinska stanja koja predstavljaju kontraindikaciju za trudnoću.
Oštećenje funkcije bubrega i jetre
Lek Rekovelle nije ispitivan kod pacijentkinja sa umerenim/teškim oštećenjem funkcije bubrega ili jetre.
Sadržaj natrijuma
Lek Rekovelle sadrži manje od 1 mmol natrijuma (23 mg) po dozi, t.j. suštinski je bez natrijuma.
Nisu sprovedena ispitivanja interakcija sa lekom Rekovelle. Klinički značajne interakcije sa drugim lekovima nisu ni prijavljene tokom terapije lekom Rekovelle, niti se one očekuju.
Trudnoća
Lek Rekovelle nije indikovan za primenu u trudnoći. Nakon kontrolisane stimulacije jajnika kod kliničke primene gonadotropina, nije prijavljen rizik od teratogenosti. Nema podataka o izloženosti trudnih žena u slučaju nehotične primene leka Rekovelle. Ispitivanja na životinjama su pokazala reproduktivnu toksičnost kod primene leka Rekovelle u dozama većim od preporučene maksimalne doze za ljude (videti odeljak 5.3).
Dojenje
Lek Rekovelle nije indikovan za primenu tokom dojenja.
Plodnost
Lek Rekovelle je indikovan za primenu kod neplodnosti (videti odeljak 4.1).
Lek Rekovelle nema ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
Sažetak bezbednosnog profila
Najčešće zabeležene neželjene reakcije tokom primene leka Rekovelle su glavobolja, nelagodnost u karlici, OHSS, bol u karlici, mučnina, bol u jajovodima i jajnicima, i umor. Učestalost ovih neželjenih reakcija može se smanjiti tokom ponovljenih ciklusa lečenja, kao što je to primećeno u kliničkim ispitivanjima.
Tabelarni prikaz neželjenih reakcija
Tabela dole (Tabela 2) pokazuje neželjene reakcije kod pacijentkinja na terapiji lekom Rekovelle u pivotalnim kliničkim ispitivanjima prema MedDRA klasifikaciji sistema organa i učestalosti definisanoj na sledeći način: često (≥1/100 do <1/10) i povremeno (≥1/1000 do <1/100). U svakoj kategoriji učestalosti, neželjene reakcije su prikazane prema opadajućoj ozbiljnosti.
Tabela 2 Neželjene reakcije u pivotalnim kliničkim ispitivanjima
Klase sistema organa | Često | Povremeno (≥1/1 000 do |
Psihijatrijski poremećaji | Promene raspoloženja | |
Poremećaji nervnog sistema | Glavobolja | Somnolencija |
Gastrointestinalni poremećaji | Mučnina | Dijareja Povraćanje Konstipacija |
Poremećaji reproduktivnog sistema i dojki | OHSS | Vaginalno krvarenje Bol u dojkama Osetljivost dojki |
Opšti poremećaji i poremećaji na mestu primene | Umor |
Opis odabranih neželjenih reakcija
OHSS je intrinzički rizik kod stimulacije jajnika. Poznati gastrointestinalni simptomi povezani sa OHSS uključuju bol, nelagodnost i distenziju abdomena, mučninu, povraćanje i dijareju. Torzija jajnika i tromboembolijski događaji poznati su kao retke komplikacije kod terapije stimulacijom jajnika (videti odeljak 4.4).
Imunogenost u smislu razvoja anti-FSH antitela predstavlja mogući rizik kod terapije gonadotropinima (videti odeljak 5.1).
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Dejstvo predoziranja nije poznato, ipak, postoji rizik od pojave OHSS (videti odeljak 4.4).
Farmakoterapijska grupa: Polni hormoni i modulatori genitalnog sistema, gonadotopini
ATC šifra: G03GA10
Mehanizam dejstva
Najvažnije dejstvo parenteralne primene FSH je razvoj većeg broja zrelih folikula.
Folitropin delta je rekombinantni humani FSH. Sekvence aminokiselina u obe podjedinice FSH kod folitropina delta su identične sa sekvencama kod endogenog humanog FSH. Budući da se folitropin delta proizvodi u humanoj ćelijskoj liniji PER.C6, profil glikozilacije je drugačiji nego kod folitropina alfa i folitropina beta.
Farmakodinamska dejstva
Nakon svakodnevne primene jednakih doza leka Rekovelle, u internacionalnim jedinicama (i.j.), i folitropina alfa, kako je određeno u in vivo biotestiranju na pacovima (test Steelman-Pohley), zabeležen je veći odgovor jajnika (odnosno estradiol, inhibin B i volumen folikula) kod pacijentkinja posle primene leka Rekovelle u poređenju sa folitropinom alfa. Kako biotestiranje na pacovima ne mora u potpunosti da oslika potentnost FSH iz leka Rekovelle kod ljudi, lek Rekovelle se dozira u mikrogramima, a ne u i.j.
Broj dobijenih oocita se povećava sa dozom leka Rekovelle i koncentracijom AMH u serumu. Nasuprot tome, sa povećanjem telesne mase opada broj dobijenih oocita (klinički značajno samo za doze leka Rekovelle manje od 12 mikrograma). Na osnovu ovoga, režim doziranja leka Rekovelle naveden je u odeljku 4.2.
Klinička efikasnost i bezbednost
Kliničko ispitivanje ESTHER-1 bilo je randomizovano, slepo za procenjivača, kontrolisano ispitivanje kod 1326 IVF/ICSI pacijentkinja. Ispitivanjem se poredio individualizovani režim doziranja leka Rekovelle gde je dnevna doza određena za svaku pacijentkinju i bila je stalna tokom stimulacije bez prilagođavanja (videti odeljak 4.2), sa folitropinom alfa određenim prema masenim jedinicama i početnom dozom od 11 mikrograma (150 I.J.) tokom prvih pet dana, posle čega se od 6. dana stimulacije, doza prilagođavala zavisno od razvoja folikula u terapijskom protokolu sa antagonistom GnRH. Pacijentkinje su bile do 40 godina starosti i imale redovne menstrualne cikluse za koje se pretpostavljalo da su bili ovulatorni. Transfer jedne blastociste 5. dana je bio obavezan, osim kod pacijentkinja starosti od 38-40 godina, kod kojih je izveden transfer dve blastociste ako nije bilo blastocista dobrog kvaliteta. Dva ko-primarna parametra praćenja efikasnosti bila su stopa tekućih trudnoća i stopa tekućih implantacija u novom ciklusu, što se definiše kao najmanje jedan intrauterini vijabilni fetus 10-11 nedelja posle transfera, odnosno broj intrauterinih vijabilnih fetusa 10-11 nedelja posle prenosa podeljeno sa brojem prenesenih blastocista.
Kliničko ispitivanje je dokazalo da je lek Rekovelle bio efektivan bar koliko i folitropin alfa u smislu stope tekućih trudnoća i stope tekućih implantacija, kako je prikazano u Tabeli 3.
Tabela 3 Stopa tekućih trudnoća i stopa tekućih implantacija u kliničkom ispitivanju ESTHER-1
Lek Rekovelle primenjen prema individualizovanom režimu doziranja (N=665) | Folitropin alfa (N=661) | Razlika [95% CI] | |
Stopa tekućih trudnoća | 30,7% | 31,6% | -0,9% [-5,9%; 4,1%] |
Stopa tekućih implantacija | 35,2% | 35,8% | -0,6% [-6,1%; 4,8%] |
Populacija: sve randomizovane i izložene pacijentkinje
Uticaj režima doziranja leka Rekovelle zasnovanog na osnovu koncentracije AMH, ocenjen je i kroz sekundarne parametre praćenja efikasnosti, kao što su odgovor jajnika i kontrola rizika od OHSS.
U ukupnoj populaciji ispitanica u kliničkom ispitivanju, srednja vrednost broja dobijenih oocita bila je 10,0 ± 5,6 kod primene leka Rekovelle (N=636) sa individualizovanim režimom doziranja i 10,4 ± 6,5 kod primene folitropina alfa (N=643) sa početnom dozom od 150 i.j. posle čega su sledila prilagođavanja doza.
Među pacijentkinjama sa koncentracijom AMH >15 pikomol/L, odgovor jajnika kod primene leka Rekovelle (N=355), odnosno, folitropina alfa (N=353), bio je sledeći: srednja vrednost broja dobijenih oocita bila je 11,6 ± 5,9 i 13,3 ± 6,9, a udeo pacijentkinja sa ≥20 oocita bio je10,1% (36/355) i 15,6% (55/353).
Kod pacijentkinja koje imaju ovulaciju i policistične jajnike, incidenca ranog umerenog/teškog OHSS i/ili preventivnih intervencija za rani OHSS bila je 7,7% kod primene leka Rekovelle i 26,7% kod primene folitropina alfa.
Bezbednost - imunogenost
Anti-FSH antitela bila su merena pre doziranja i posle doziranja kod pacijentkinja koje su bile podvrgnute do tri ponovljena terapijska ciklusa lekom Rekovelle (665 pacijentkinja u 1. ciklusu kliničkog ispitivanja ESTHER-1, kao i 252 pacijentkinje u 2. ciklusu i 95 pacijentkinja u 3. ciklusu kliničkog ispitivanja ESTHER-2). Incidenca anti-FSH antitela posle terapije lekom Rekovelle bila je 1,1% u 1. ciklusu, 0,8% u 2. ciklusu i 1,1% u 3. ciklusu. Ove stope su bili slične incidenci već postojećih anti-FSH antitela pre izlaganja leku Rekovelle u 1. ciklusu koja je bila 1,4% i uporediva sa incidencom anti-FSH antitela posle terapije folitropinom alfa. Kod svih pacijentkinja sa anti-FSH antitelima, titar je bio ispod nivoa detekcije ili vrlo mali i bez kapaciteta za neutralizaciju. Ponovljena terapija lekom Rekovelle kod pacijentkinja sa već postojećim ili terapijom-indukovanim anti-FSH antitelima, nije povećao titar antitela i nije bio povezan sa smanjenim odgovorom jajnika, niti je uzrokovao neželjene događaje povezane sa imunskim sistemom.
Nema iskustva u kliničkim ispitivanjima sa lekom Rekovelle kod protokola sa produženom primenom agonista GnRH.
Farmakokinetički profil folitropina delta ispitivan je kod zdravih ispitanica i IVF/ICSI pacijentkinja podvrgnutih kontrolisanoj stimulaciji jajnika. Kod ponovljene svakodnevne supkutane primene, lek Rekovelle postiže stanje ravnoteže u roku od 6 do 7 dana sa trostruko većom koncentracijom u odnosu na koncentraciju posle prve doze. Koncentracije cirkulišućeg folitropina delta obrnuto su proporcionalni telesnoj masi, što podržava individualizovano doziranje zasnovano na telesnoj masi. Folitropin delta dovodi do veće izloženosti nego folitropin alfa.
Resorpcija
Nakon svakodnevne supkutane primene leka Rekovelle, maksimalna koncentracija u serumu postiže se za 10 sati. Apsolutna biološka raspoloživost iznosi oko 64%.
Distribucija
Prividni volumen distribucije je oko 25 L posle supkutane primene, a volumen distribucije u stanju ravnoteže je 9 L posle intravenske primene. U rasponu terapijskih doza, izloženost folitropinu delta raste proporcionalno dozi.
Eliminacija
Posle supkutane primene, prividni klirens folitropina delta iznosi 0,6 L/sat, a klirens posle intravenske primene je 0,3 L/sat. Terminalno poluvreme eliminacije posle jednokratne supkutane primene iznosi 40 sati, a posle višekratne supkutane primene je 28 sati. Prividni klirens folitropina delta je mali, odnosno, iznosi 0,6 L/sat posle višekratne supkutane primene što vodi ka velikoj izloženosti. Očekuje se da se folitropin delta eliminiše slično drugim folitropinima, odnosno, uglavnom preko bubrega. Procenjeno je da frakcija folitropina delta koja se izlučuje nepromenjena u urinu iznosi 9%.
Pretklinički podaci dobijeni na osnovu konvencionalnih studija bezbednosne farmakologije, toksičnosti ponovljenih doza i lokalne podnošljivosti, ne ukazuju na posebne rizike pri primeni leka kod ljudi.
Predoziranje folitropinom delta dovelo je do farmakološke ili prekomerne farmakološke aktivnosti. Kod pacova, folitropin delta je imao negativan uticaj na plodnost i rani embrionalni razvoj kada je primenjena doza ≥0,8 mikrograma/kg/dan, što je više od preporučene maksimalne doze za ljude. Značaj ovih nalaza za kliničku primenu leka Rekovelle je ograničen.
Fenol; Polisorbat 20; L-metionin;
Natrijum-sulfat, dekahidrat;
Dinatrijum-fosfat, dodekahidrat;
Fosforna kiselina, koncentrovana (za podešavanje pH); Natrijum-hidroksid (za podešavanje pH);
Voda za injekcije.
Nije primenjivo.
3 godine.
Rok upotrebe nakon prvog otvaranja leka: 28 dana kada se čuva na temperaturi do 25°C.
Čuvati u frižideru (na temperaturi od 2°C do 8°C). Ne zamrzavati.
Pre prve upotrebe, čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.
Lek Rekovelle se može izvaditi iz frižidera, bez ponovnog vraćanja u frižider, i čuvati na temperaturi do 25°C tokom najviše 3 meseca, što uključuje i period posle prvog otvaranja. Nakon toga se mora ukloniti.
Za uslove čuvanja posle prvog otvaranja leka, videti odeljak 6.3.
Rekovelle, 12 mikrograma/0,36 mL, rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom penu:
Unutrašnje pakovanje je napunjeni injekcioni pen u koji je umetnut višedozni uložak od 3 mL (staklo tip I) sa klipom (halobutil guma) i zatvaračem (aluminijum) sa oblogom (guma), koji sadrži 0,36 mL rastvora za injekciju.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 napunjeni injekcioni pen, 3 igle za injekciju (nerđajući čelik) i Uputstvo za lek.
Rekovelle, 36 mikrograma/1,08 mL, rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom penu:
Unutrašnje pakovanje je napunjeni injekcioni pen u koji je umetnut višedozni uložak od 3 mL (staklo tip I) sa klipom (halobutil guma) i zatvaračem (aluminijum) sa oblogom (guma), koji sadrži 1,08 mL rastvora za injekciju.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 napunjeni injekcioni pen, 6 igala za injekciju (nerđajući čelik) i Uputstvo za lek.
Rekovelle, 72 mikrograma/2,16 mL, rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom penu:
Unutrašnje pakovanje je napunjeni injekcioni pen u koji je umetnut višedozni uložak od 3 mL (staklo tip I) sa klipom (halobutil guma) i zatvaračem (aluminijum) sa oblogom (guma), koji sadrži 2,16 mL rastvora za injekciju.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 napunjeni injekcioni pen, 9 igala za injekciju (nerđajući čelik) i Uputstvo za lek.
Rastvor za injekciju se ne sme primeniti ukoliko sadži vidljive čestice ili nije bistar.
Mora se postupati u skladu sa uputstvom za upotrebu injekcionog pena. Odmah posle primene injekcije, iskorišćenu iglu treba ukloniti.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.
Lek Rekovelle sadrži folitropin delta, folikulostimulirajući hormon koji pripada grupi hormona pod nazivom gonadotropini. Gonadotropini su uključeni u reprodukciju i plodnost.
Lek Rekovelle se primenjuje u terapiji ženske neplodnosti i kod žena koje se podvrgavaju postupcima biomedicinski potpomognute oplodnje kao što su in vitro oplodnja (IVF) i intracitoplazmatska injekcija sperme (ICSI). Lek Rekovelle podstiče jajnike na rast i razvoj većeg broja jajnih kesica (folikula), iz kojih se jajne ćelije skupljaju i oplođuju u laboratoriji.
Pre nego što počnete terapiju ovim lekom, potrebno je da lekar proveri da li kod Vas ili Vašeg partnera postoje neki uzroci problema sa plodnošću.
Lek Rekovelle ne smete primenjivati:
Upozorenja i mere opreza
Sindrom hiperstimulacije jajnika
Gonadotropini poput ovog leka mogu da izazovu sindrom hiperstimulacije jajnika. To se dešava kada se folikuli previše razviju i postanu velike ciste. Razgovarajte sa Vašim lekarom ako:
Vaš lekar može da zatraži da prestanete da uzimate ovaj lek (videti odeljak 4).
Ako uzimate preporučenu dozu prema propisanom režimu primene, manje je verovatno da će doći do razvoja sindroma hiperstimulacije.
Problemi sa zgrušavanjem krvi (tromboembolijski događaji)
Kod trudnica postoji veća verovatnoća da će doći do pojave ugrušaka u krvnim sudovima (venama ili arterijama). Lečenje neplodnosti može da poveća rizik od ovog događaja, posebno ako ste gojazni ili ako se zna da Vi ili neko iz Vaše porodice (krvni srodnik) ima poremećaj zgrušavanja krvi (trombofilija).
Obavestite Vašeg lekara ako mislite da se ovo odnosi na Vas.
Uvrtanje jajnika
Postoje podaci o uvrtanju jajnika (torzija jajnika) posle lečenja postupcima biomedicinski potpomognute oplodnje. Uvrtanje jajnika može da prekine dotok krvi do jajnika.
Višestruka trudnoća i urođene mane
Ukoliko ste podvrgnuti lečenju postupcima biomedicinski potpomognute oplodnje, mogućnost višestruke trudnoće (blizanci) je uglavnom vezana za broj embriona koji se unose u Vašu matericu, kvalitet embriona i Vaše godine starosti. Višestruka trudnoća može da dovede do medicinskih komplikacija za Vas i Vaše bebe. Štaviše, rizik od urođenih mana može da bude nešto veći u slučaju lečenja neplodnosti, što se smatra posledicom karakteristika roditelja (kao što su godine starosti i karakteristike partnerove sperme) i višestruke trudnoće.
Gubitak trudnoće
Kada ste podvrgnuti lečenju postupcima biomedicinski potpomognute oplodnje, veća je verovatnoća da će doći do pobačaja nego ako ste prirodno začeli.
Vanmaterična trudnoća (ektopična trudnoća)
Kada ste podvrgnuti lečenju postupcima biomedicinski potpomognute oplodnje, veća je verovatnoća da ćete imati vanmateričnu trudnoću (ektopičnu trudnoću) nego ako ste prirodno začeli. Ako imate oboljenje jajovoda u anamnezi, rizik od ektopične trudnoće je povećan.
Tumori jajnika i drugi tumori reproduktivnog sistema
Zabeleženi su slučajevi tumora jajnika i drugi tumori reproduktivnog sistema kod žena koje su podvrgnute lečenju neplodnosti. Nije poznato da li terapija lekovima za lečenje neplodnosti povećava rizik za nastanak tih tumora kod neplodnih žena.
Druga medicinska stanja
Pre početka primene ovog leka, obavestite Vašeg lekara:
Deca i adolescenti (mlađi od 18 godina)
Ovaj lek nije namenjen za primenu kod dece i adolescenata.
Drugi lekovi i lek Rekovelle
Obavestite Vašeg lekara ukoliko primenjujete, donedavno ste primenjivali ili ćete možda primenjivati bilo koje druge lekove, uključujući one koji se izdaju bez lekarskog recepta.
Trudnoća i dojenje
Ne primenjujte ovaj lek ako ste trudni ili dojite.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Ovaj lek ne utiče na Vašu sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
Lek Rekovelle sadrži natrijum.
Ovaj lek sadrži manje od 1 mmola natrijuma (23 mg) po dozi, tj. suštinski je bez natrijuma.
Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš rekao lekar i u dozi koju Vam je lekar propisao. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom.
Dozu leka Rekovelle za prvi ciklus Vaše terapije odrediće Vaš lekar na osnovu koncentracije anti-Milerovog hormona (AMH, koji pokazuje kako će Vaši jajnici da odgovore na stimulaciju gonadotropinima) u Vašoj krvi i na osnovu Vaše telesne mase. Zbog toga, vrednost AMH iz uzorka krvi (koji je uzet u prethodnih 12 meseci) mora da bude dostupna pre početka terapije. Pre početka terapije, biće izmerena i Vaša telesna masa. Doza leka Rekovelle je izražena u mikrogramima.
Doza leka Rekovelle je stalna tokom celog perioda terapije, bez prilagođavanja kojim bi se dnevna doza povećavala ili smanjivala. Vaš lekar će pratiti dejstvo terapije lekom Rekovelle, a terapija se obustavlja kada se razvije dovoljan broj kesica jajnih ćelija. Po pravilu, jednokratno će Vam se dati injekcija leka koji se zove humani horionski gonadotropin (hCG) u dozi od 250 mikrograma ili 5000 i.j. da bi se podstakao završni razvoja folikula.
Ako je odgovor Vašeg organizma na terapiju preslab ili prejak, Vaš lekar može da odluči da obustavi terapiju lekom Rekovelle. U ovom slučaju, za naredni ciklus terapije, Vaš lekar će da Vam propiše manju ili veću dnevnu dozu leka Rekovelle od prethodne.
Kako se daju injekcije
Mora se pažljivo postupati po uputstvu za upotrebu napunjenog injekcionog pena. Ne upotrebljavajte napunjeni injekcioni pen ako rastvor sadrži vidljive čestice ili ako rastvor ne izgleda bistro.
Potrebno je da prvu injekciju ovog leka dobijete pod nadzorom lekara ili medicinske sestre. Vaš lekar će da odluči možete li naredne doze ovoga leka da sami sebi dajete kod kuće, ali samo posle odgovarajuće obuke.
Ovaj lek se primenjuje davanjem injekcije ispod kože (potkožno) obično u donji deo stomaka. Napunjeni injekcioni pen može da se koristi za nekoliko injekcija.
Ako ste primenili više leka Rekovelle nego što treba
Nije poznato kakvo je dejstvo u slučaju uzimanja prevelike doze ovoga leka. Može da dođe do sindroma hiperstimulacije jajnika, što je opisano u odeljku 4.
Ako ste zaboravili da primenite lek Rekovelle
Ne uzimajte duplu dozu da bi nadoknadili propuštenu dozu. Molimo Vas da se obratite Vašem lekaru čim primetite da ste zaboravili da primenite dozu.
Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Ozbiljna neželjena dejstva:
Hormoni koji se primenjuju u terapiji neplodnosti, kao što je ovaj lek, mogu da dovedu do visokog stepena aktivnosti jajnika (sindrom hiperstimulacije jajnika). Simptomi mogu da uključe bol, nelagodnost ili nadutost stomaka, mučninu, povraćanje, proliv, povećanje telesne mase ili otežano disanje. Ako imate bilo koji od ovih simptoma, odmah se obratite Vašem lekaru.
Rizik od neželjenih dejstava je opisan po sledećim kategorijama:
Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta ili
medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristit lek Rekovelle posle isteka roka upotrebe naznačenog na pakovanju napunjenog injekcionog pena i na spoljašnjem pakovanju nakon "EXP". Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Čuvati u frižideru (na temperaturi od 2°C do 8°C). Ne zamrzavati.
Pre prve upotrebe, čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.
Lek Rekovelle se može čuvati na temperaturi do 25°C tokom najviše 3 meseca, što uključuje i period posle prvog otvaranja. Ne sme se ponovno vratiti u frižider, i mora se ukloniti ako se ne iskoristi u naredna 3 meseca.
Rok upotrebe nakon prvog otvaranja leka: 28 dana kada se čuva na temperaturi do 25°C. Na kraju terapije, neiskorišćeni rastvor za injekciju se mora ukloniti.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Jedan napunjeni injekcioni pen sa višedoznim uloškom sadrži 12 mikrograma folitropina delta u 0,36 mL rastvora za injekciju. Jedan mL rastvora za injekciju sadrži 33,3 mikrograma folitropina delta.
Kako izgleda lek Rekovelle i sadržaj pakovanja
Lek Rekovelle je bistar i bezbojan rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom penu.
Unutrašnje pakovanje je napunjeni injekcioni pen u koji je umetnut višedozni uložak od 3 mL (staklo tip I) sa klipom (halobutil guma) i zatvaračem (aluminijum) sa oblogom (guma), koji sadrži 0,36 mL rastvora za injekciju.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 napunjeni injekcioni pen, 3 igle za injekciju (nerđajući čelik) i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole i proizvođač
Nosilac dozvole:
FERRING PHARMACEUTICALS D.O.O. BEOGRAD-STARI GRAD
Gospodar Jevremova 47, Beograd
Proizvođač
FERRING GMBH, Wittland 11, Kiel Nemačka
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Februar, 2019.
Režim izdavanja leka:
Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi; izuzetno, lek se može izdavati i uz lekarski recept, u cilju nastavka terapije kod kuće, što mora biti naznačeno i overeno na poleđini recepta.
Broj i datum dozvole:
515-01-04598-17-001 od 21.02.2019.
SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:
Terapijske indikacije
Kontrolisana stimulacija jajnika u cilju razvoja multiplih folikula kod žena koje su podvrgnute postupcima tehnologija asistirane reprodukcije (engl. assisted reproductive technologies, ART), kao što su in vitro oplodnja (engl. in vitro fertilisation, IVF) ili ciklus intracitoplazmatske injekcije sperme (engl. intracytoplasmic sperm injection cycle, ICSI).
Nema iskustva sa kliničkim ispitivanjima leka Rekovelle u protokolu dugotrajne terapije agonistom GnRH (videti odeljak Farmakodinamski podaci u Sažetku karakteristika leka).
Doziranje i način primene
Potrebno je da se terapija započne pod nadzorom lekara sa iskustvom u lečenju problema sa neplodnošću. Doziranje
Doziranje leka Rekovelle je individualizovano za svaku pacijentkinju i usmereno na dobijanje odgovora jajnika, što je povezano sa povoljnim profilom odnosa bezbednosti i efikasnosti, odnosno, sa ciljem da se dobije odgovarajući broj oocita i smanji broj intervencija za sprečavanje sindroma hiperstimulacije jajnika (engl. ovarian hyperstimulation syndrome, OHSS). Lek Rekovelle se dozira u mikrogramima (videti odeljak Farmakodinamski podaci u Sažetku karakteristika leka). Režim doziranja je specifičan za lek Rekovelle i doza u mikrogramima se ne može primeniti na druge gonadotropine.
U prvom ciklusu terapije, individualna dnevna doza biće određena na osnovu koncentracije anti-Milerovog hormona (AMH) u serumu žene i njene telesne mase. Dozu treba određivati na osnovu skorašnjeg određivanja koncentracije AMH (odnosno u poslednjih 12 meseci) izmerene pomoću sledećeg dijagnostičkog testa koji proizvodi Roche: ELECSYS AMH Plus imunotest (videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka). Individualnu dnevnu dozu je potrebno održavati tokom perioda stimulacije. Za žene sa koncentracijom AMH <15 pikomol/L dnevna doza je 12 mikrograma, nezavisno od telesne mase. Za žene sa koncentracijom AMH ≥15 pikomol/L dnevna doza se smanjuje od 0,19 do 0,10 mikrograma/kg, sa povećanjem koncentracije AMH (Tabela 1). Dozu je potrebno zaokružiti na najbližih 0,33 mikrograma da bi odgovarala skali doziranja na injekcionom penu. Maksimalna dnevna doza u prvom ciklusu lečenja je 12 mikrograma. Za izračunavanje doze leka Rekovelle, potrebno je da se telesna masa izmeri bez obuće i ogrtača, pre samog početka stimulacije.
Tabela 1 Režim doziranja
AMH | <15 | 15-16 17 | 18 | 19-20 | 21-22 | 23-24 | 25-27 | 28-32 | 33-39 | ≥40 |
Stalna dnevna doza leka Rekovelle | 12 | 0,19 0,18 | 0,17 | 0,16 | 0,15 | 0,14 | 0,13 | 0,12 | 0,11 | 0,10 |
Koncentraciju AMH je potrebno izraziti u pikomol/L i zaokružiti na najbliži ceo broj. Ako je koncentracija AMH izražena u nanogram/mL, koncentraciju je potrebno izraziti u pikomol/L množenjem sa 7,14 (nanogram/mL x 7,14 = pikomol/L) pre primene.
Terapiju lekom Rekovelle treba započeti 2. ili 3. dana pošto započne menstrualno krvarenje i nastaviti dok se ne dostigne odgovarajući razvoj folikula (≥3 folikula ≥17 mm), što je u proseku do devetog dana terapije (raspon od 5. do 20. dana). Pojedinačna injekcija sa 250 mikrograma rekombinantnog humanog horionskog gonadotropina (hCG) ili 5000 i.j. hCG, primenjuje se da se indukuje završno sazrevanje folikula. Kod pacijentkinja sa prekomernim razvojem folikula (od ≥ 25 folikula ≥12 mm), terapiju lekom Rekovelle treba obustaviti, bez pokretanja završnog sazrevanja folikula pomoću hCG.
Kod narednih ciklusa terapije, dnevnu dozu leka Rekovelle treba održavati ili korigovati zavisno od odgovora jajnika pacijentkinje u prethodnom ciklusu. Ako je pacijentkinja imala odgovarajući odgovor jajnika u prethodnom ciklusu bez razvoja OHSS, potrebno je primeniti istu dnevnu dozu. Ako je odgovor jajnika u prethodnom ciklusu bio preslab, potrebno je da se dnevna doza u sledećem ciklusu poveća za 25% ili 50%, u skladu sa zabeleženim odgovorom. U slučaju prejakog odgovora jajnika u prethodnom ciklusu, potrebno je da se dnevna doza u sledećem ciklusu smanji za 20% ili 33%, u skladu sa zabeleženim odgovorom. Kod pacijentkinja koje razviju OHSS ili kod kojih je u prethodnom ciklusu postojao rizik od OHSS-a, dnevna doza u sledećem ciklusu je 33% manja od doze koja je primenjena u ciklusu tokom koga se javio OHSS ili je postojao rizik od njegovog razvoja. Maksimalna dnevna doza je 24 mikrograma.
Pacijentkinje sa oštećenjem funkcije bubrega ili jetre
Bezbednost, efikasnosti i farmakokinetika leka Rekovelle kod pacijentkinja sa oštećenjem funkcije bubrega ili jetre nisu posebno ispitivani u kliničkim ispitivanjima. Iako ograničeni, ovi podaci nisu ukazali na potrebu za drugačijim režimom doziranja leka Rekovelle u ovoj populaciji pacijentkinja (videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka).
Pacijentkinje sa sindromom policističnih jajnika i anovulacijskim poremećajima
Pacijentkinje koje nemaju ovulaciju, a imaju sindrom policističnih jajnika nisu bile uključene u ispitivanje. Pacijentkinje koje imaju ovulaciju i policistične jajnike bile su uključene u kliničke studije (videti odeljak Farmakodinamski podaci u Sažetku karakteristika leka).
Starije pacijentkinje
Nema relevantne primene leka Rekovelle u populaciji starijih pacijentkinja.
Pedijatrijska populacija
Nema relevantne primene leka Rekovelle u pedijatrijskoj populaciji.
Način primene
Lek Rekovelle je namenjen za supkutanu primenu, po mogućnosti u trbušni zid. Potrebno je da se prva injekcija primeni pod neposrednim nadzorom lekara. Pacijentkinje moraju biti obučene kako se koriste injekcioni pen leka Rekovelle i da same sebi daju injekciju. Samo dobro motivisane, adekvatno obučene pacijentkinje kojima je dostupan savet stručnjaka, smeju da samostalno primene ovaj lek.
Za uputstva o primeni napunjenog injekcionog pena, videti "Uputstvo za upotrebu".
Kontraindikacije
U sledećim situacijama, nije verovatno da će ishod terapije biti povoljan, zbog čega se lek Rekovelle ne sme primenjivati:
Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka
Lek Rekovelle sadrži snažnu gonadotropnu supstancu koja može da izazove blage do teške neželjene reakcije, pa ga sme primenjivati samo lekar, koji je detaljno upoznat sa problemima neplodnosti i njihovim lečenjem.
Terapija gonadotropinima zahteva mnogo vremena lekara i drugih zdravstvenih radnika, kao i dostupnost odgovarajućih uslova za praćenje. Bezbedna i efektivna primena leka Rekovelle iziskuje redovno praćenje odgovora jajnika pomoću samo ultrazvuka ili u kombinaciji sa merenjem koncentracija estradiola u serumu. Doza leka Rekovelle je individualno prilagođena za svaku pacijentkinju, da bi se postigao odgovor jajnika sa povoljnim profilom odnosa bezbednosti i efikasnosti. Moguće je da postoji određeni stepen varijabilnosti
odgovora na primenu FSH među pacijentkinjama, sa slabim odgovorom na FSH kod nekih i prekomernim kod drugih.
Pre nego što se započne terapija, potrebno je da se neplodnost para adekvatno proceni, kao i da se procene moguće kontraindikacije za trudnoću. Kod pacijentkinja treba posebno proveriti mogućnost postojanja hipotireoze i hiperprolaktemije i primeniti odrediti odgovarajuću specifičnu terapiju.
Ne preporučuje se korišćenje rezultata dobijenih drugim testovima osim ELECSYS AMH Plus imunotesta, proizvođača Roche, za određivanja doze leka Rekovelle, budući da dostupni AMH testovi za sada nisu standardizovani.
Kod pacijentkinja koje su podvrgnute stimulaciji rasta folikula, može da dođe do uvećanja jajnika i postoji rizik od razvoja OHSS. Pridržavanje propisanih doza leka Rekovelle, postupanje po režimu primene i pažljivo praćenje terapije će incidencu takvih događaja da svede na najmanju meru.
Sindrom hiperstimulacije jajnika (OHSS)
Određen stepen uvećanja jajnika je očekivana posledica kontrolisane stimulacije jajnika. Češće se javlja kod pacijentkinja sa sindromom policističnih jajnika i obično se povlači bez lečenja. Za razliku od nekomplikovanog uvećanja jajnika, OHSS je stanje koje se može manifestovati sa rastućim stepenim težine. Obuhvata izrazito uvećanje jajnika, velike vrednosti polnih steroida u serumu i povećanu propustljivost krvnih sudova, što može da dovede do nakupljanja tečnosti u peritonealnoj, pleuralnoj i retko, perikardijalnoj šupljini.
Važno je naglasiti važnost pažljivog i redovnog praćenja razvoja folikula, da bi se smanjio rizik od OHSS. Sledeći simptomi se mogu primetiti u teškim slučajevima OHSS: bol, nelagodnost i distenzija abdomena, teško uvećanje jajnika, povećanje telesne mase, dispneja, oligurija i gastrointestinalni simptomi uključujući mučninu, povraćanje i dijareju. Klinička procena može da otkrije hipovolemiju, hemokoncentraciju, poremećaj ravnoteže elektrolita, ascites, hemoperitoneum, pleuralne izlive, hidrotoraks ili akutni plućni distres. Vrlo retko, teški OHSS može da bude praćen komplikacijama kao što su torzija jajnika ili tromboembolijski događaji kao što su plućna embolija, ishemijski moždani udar ili infarkt miokarda.
Prekomerni odgovor jajnika na terapiju gonadotropinima retko dovodi do OHSS, osim ako se ne primeni hCG radi indukcije konačnog sazrevanja folikula. Uz to, ovaj sindrom može da bude teži i dugotrajniji ako dođe do trudnoće. Zbog toga, u slučaju hiperstimulacije jajnika, savetuje se da se hCG ne primeni, i da se pacijentkinji savetuje da se uzdrži od polnih odnosa ili da koristi mehaničke metode kontracepcije tokom najmanje 4 dana. OHSS može da napreduje brzo (od 24 sata do nekoliko dana) do ozbiljnog medicinskog događaja. Najčešće se pojavi posle završetka hormonske terapije. Isto tako, zbog posledica hormonskih promena tokom trudnoće, može da dođe do kasnog razvoja OHSS. Zbog rizika od razvoja OHSS, potrebno je da se pacijentkinje prate tokom najmanje dve nedelje po indukciji konačnog sazrevanja folikula.
Tromboembolijski događaji
Žene koje su nedavno imale ili imaju tromboembolijsku bolest ili žene koje imaju opšte poznate faktore rizika za tromboembolijske događaje, kao što su lična ili porodična anamneza, teška gojaznost (indeks telesne mase >30 kg/m2) ili trombofilija, mogu da imaju povećan rizik od venskog ili arterijskog tromboembolijskog događaja, tokom ili posle terapije gonadotropinima. Terapija gonadotropinima može dodatno da poveća rizik od pogoršanja ili pojave takvih događaja. Kod tih žena je potrebno da se proceni odnos koristi i rizika od primene gonadotropina. Međutim, potrebno je napomenuti da i sama trudnoća, kao i OHSS, nosi povećan rizik od tromboembolijskih događaja.
Torzija jajnika
Pojava torzije jajnika zabeležena je kod primene ciklusa tehnologije asistirane reprodukcije (ART). To može da bude povezano sa drugim faktorima rizika kao što su OHSS, trudnoća, prethodna operacija abdomena, prethodni slučajevi torzije jajnika, prethodna ili postojeća cista na jajniku, kao i policistični jajnici. Oštećenje jajnika zbog smanjene prokrvljenosti može se ograničiti ranom dijagnozom i hitnom detorzijom.
Višestruke (višeplodne) trudnoće
Višestruka trudnoća donosi povećan rizik od neželjenih ishoda za majku i neželjenih perinatalnih ishoda. Kod pacijentkinja koje su podvrgnute postupcima ART, rizik od višestruke trudnoće je većinom povezan sa brojem prenesenih embriona, njihovim kvalitetom i godinama pacijentkinje, iako se blizanačka trudnoća
može u retkim slučajevima razviti i iz transfera samo jednog embriona. Pre početka terapije, potrebno je pacijentkinje upozoriti na mogući rizik od višestruke trudnoće.
Gubitak trudnoće
Incidenca gubitka trudnoće zbog spontanog pobačaja ili abortusa je veća kod pacijentkinja koje su podvrgnute kontrolisanoj stimulaciji jajnika u sklopu postupaka ART, nego kod prirodnog začeća.
Ektopična trudnoća
Kod žena sa oboljenjima jajovoda u anamnezi postoji rizik od ektopične trudnoće, nezavisno od toga da je li trudnoća nastupila spontanim začećem ili posle terapija neplodnosti. Zabeleženo je da je prevalenca ektopične trudnoće veća posle postupaka ART nego u opštoj populaciji.
Neoplazme reproduktivnog sistema
Zabeleženi su slučajevi neoplazmi jajnika i drugih organa reproduktivnog sistema, kako benignih tako i malignih, kod žena koje su bile podvrgnute višestrukim terapijskim režimima lečenja neplodnosti. Nije utvrđeno da li terapija gonadotropinima povećava rizik za nastanak ovih tumora kod neplodnih žena.
Kongenitalne malformacije
Prevalenca kongenitalnih malformacija posle postupaka ART može da bude neznatno veća nego u slučajevima spontanog začeća. Smatra se da je to posledica razlika u roditeljskim karakteristikama (npr. godine majke, karakteristike sperme) i višestruke trudnoće.
Druga medicinska stanja
Pre nego se započne terapija lekom Rekovelle, potrebno je uzeti u obzir medicinska stanja koja predstavljaju kontraindikaciju za trudnoću.
Oštećenje funkcije bubrega i jetre
Lek Rekovelle nije ispitivan kod pacijentkinja sa umerenim/teškim oštećenjem funkcije bubrega ili jetre.
Sadržaj natrijuma
Lek Rekovelle sadrži manje od 1 mmol natrijuma (23 mg) po dozi, t.j. suštinski je bez natrijuma.
Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija
Nisu sprovedena ispitivanja interakcija sa lekom Rekovelle. Klinički značajne interakcije sa drugim lekovima nisu ni prijavljene tokom terapije lekom Rekovelle, niti se one očekuju.
Plodnost, trudnoća i dojenje
Trudnoća
Lek Rekovelle nije indikovan za primenu u trudnoći. Nakon kontrolisane stimulacije jajnika kod kliničke primene gonadotropina, nije prijavljen rizik od teratogenosti. Nema podataka o izloženosti trudnih žena u slučaju nehotične primene leka Rekovelle. Ispitivanja na životinjama su pokazala reproduktivnu toksičnost kod primene leka Rekovelle u dozama većim od preporučene maksimalne doze za ljude (videti odeljak Pretklinički podaci o bezbednosti leka u Sažetku karakteristika leka).
Dojenje
Lek Rekovelle nije indikovan za primenu tokom dojenja.
Plodnost
Lek Rekovelle je indikovan za primenu kod neplodnosti (videti odeljak Terapijske indikacije).
Uticaj leka na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama
Lek Rekovelle nema ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
Neželjena dejstva
Sažetak bezbednosnog profila
Najčešće zabeležene neželjene reakcije tokom primene leka Rekovelle su glavobolja, nelagodnost u karlici, OHSS, bol u karlici, mučnina, bol u jajovodima i jajnicima, i umor. Učestalost ovih neželjenih reakcija može se smanjiti tokom ponovljenih ciklusa lečenja, kao što je to primećeno u kliničkim ispitivanjima.
Tabelarni prikaz neželjenih reakcija
Tabela dole (Tabela 2) pokazuje neželjene reakcije kod pacijentkinja na terapiji lekom Rekovelle u pivotalnim kliničkim ispitivanjima prema MedDRA klasifikaciji sistema organa i učestalosti definisanoj na sledeći način: često (≥1/100 do <1/10) i povremeno (≥1/1000 do <1/100). U svakoj kategoriji učestalosti, neželjene reakcije su prikazane prema opadajućoj ozbiljnosti.
Tabela 2 Neželjene reakcije u pivotalnim kliničkim ispitivanjima
Klase sistema organa | Često | Povremeno (≥1/1 000 do |
Psihijatrijski poremećaji | Promene raspoloženja | |
Poremećaji nervnog sistema | Glavobolja | Somnolencija |
Gastrointestinalni poremećaji | Mučnina | Dijareja Povraćanje Konstipacija |
Poremećaji reproduktivnog sistema i dojki | OHSS | Vaginalno krvarenje Bol u dojkama Osetljivost dojki |
Opšti poremećaji i poremećaji na mestu primene | Umor |
Opis odabranih neželjenih reakcija
OHSS je intrinzički rizik kod stimulacije jajnika. Poznati gastrointestinalni simptomi povezani sa OHSS uključuju bol, nelagodnost i distenziju abdomena, mučninu, povraćanje i dijareju. Torzija jajnika i tromboembolijski događaji poznati su kao retke komplikacije kod terapije stimulacijom jajnika (videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka).
Imunogenost u smislu razvoja anti-FSH antitela predstavlja mogući rizik kod terapije gonadotropinima (videti odeljak Farmakodinamski podaci u Sažetku karakteristika leka).
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 (0)11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Predoziranje
Dejstvo predoziranja nije poznato, ipak, postoji rizik od pojave OHSS (videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka).
Lista pomoćnih supstanci
Fenol; Polisorbat 20; L-metionin;
Natrijum-sulfat, dekahidrat;
Dinatrijum-fosfat, dodekahidrat;
Fosforna kiselina, koncentrovana (za podešavanje pH); Natrijum-hidroksid (za podešavanje pH);
Voda za injekcije.
Inkompatibilnost
Nije primenjivo.
Rok upotrebe
3 godine.
Rok upotrebe nakon prvog otvaranja leka: 28 dana kada se čuva na temperaturi do 25°C.
Posebne mere opreza pri čuvanju
Čuvati u frižideru (na temperaturi od 2°C do 8°C). Ne zamrzavati.
Pre prve upotrebe, čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.
Lek Rekovelle se može izvaditi iz frižidera, bez ponovnog vraćanja u frižider, i čuvati na temperaturi do 25°C tokom najviše 3 meseca, što uključuje i period posle prvog otvaranja. Nakon toga se mora ukloniti.
Za uslove čuvanja posle prvog otvaranja leka, videti odeljak Rok upotrebe.
Priroda i sadržaj pakovanja
Rekovelle, 12 mikrograma/0,36 mL, rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom penu:
Unutrašnje pakovanje je napunjeni injekcioni pen u koji je umetnut višedozni uložak od 3 mL (staklo tip I) sa klipom (halobutil guma) i zatvaračem (aluminijum) sa oblogom (guma), koji sadrži 0,36 mL rastvora za injekciju.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 napunjeni injekcioni pen, 3 igle za injekciju (nerđajući čelik) i Uputstvo za lek.
Rekovelle, 36 mikrograma/1,08 mL, rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom penu:
Unutrašnje pakovanje je napunjeni injekcioni pen u koji je umetnut višedozni uložak od 3 mL (staklo tip I) sa klipom (halobutil guma) i zatvaračem (aluminijum) sa oblogom (guma), koji sadrži 1,08 mL rastvora za injekciju.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 napunjeni injekcioni pen, 6 igala za injekciju (nerđajući čelik) i Uputstvo za lek.
Rekovelle, 72 mikrograma/2,16 mL, rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom penu:
Unutrašnje pakovanje je napunjeni injekcioni pen u koji je umetnut višedozni uložak od 3 mL (staklo tip I) sa klipom (halobutil guma) i zatvaračem (aluminijum) sa oblogom (guma), koji sadrži 2,16 mL rastvora za injekciju.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 napunjeni injekcioni pen, 9 igala za injekciju (nerđajući čelik) i Uputstvo za lek.
Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)
Rastvor za injekciju se ne sme primeniti ukoliko sadži vidljive čestice ili nije bistar.
Mora se postupati u skladu sa uputstvom za upotrebu injekcionog pena. Odmah posle primene injekcije, iskorišćenu iglu treba ukloniti.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.
Uputstvo za upotrebu napunjenog injekcionog pena leka Rekovelle folitropin delta
Pre nego što sami sebi prvi put date injekciju, zdravstveni radnik mora da Vam pokaže kako se na ispravan način priprema i primenjuje lek Rekovelle.
Ne pokušavajte da sami sebi date injekciju ovog leka dok Vam zdravstveni radnik ne pokaže kako se to ispravno radi.
Pročitajte ova uputstva detaljno pre nego počnete da koristite napunjeni injekcioni pen leka Rekovelle, i pročitajte ponovo svaki put kad dobijete novi injekcioni pen jer u njemu može da bude novih podataka. Pažljivo postupajte po uputstvima, čak i ako ste ranije koristili sličan injekcioni pen. Pogrešna upotreba injekcionog pena mogla bi da ima za posledicu pogrešno doziranje leka.
Obratite se Vašem zdravstvenom radniku (lekar, medicinska sestra ili farmaceut) ako imate bilo kakvih pitanja o tome kako da primenite injekciju leka Rekovelle.
Napunjen injekcioni pen leka Rekovelle je pen sa mogućnošću odabira doze i može se koristiti za primenu više od jedne doze leka Rekovelle, a nakon završene terapije se mora baciti. Injekcioni pen je dostupan u 3 različite jačine:
Napunjeni injekcioni pen leka Rekovelle i njegovi delovi
Uputstvo za upotrebu napunjenog injekcionog pena leka Rekovelle
Važne informacije
Podaci o Vašem napunjenom injekcionom penu leka Rekovelle
Injekcioni pen se može podesiti za odabir doze od 0,33 mikrograma do 20 mikrograma leka Rekovelle u označenim koracima od 0,33 mikrograma. Videti odeljak "Primeri kako podesiti dozu".
„klik“ i osetićete otpor na prstenu za odabir doze za svako povećanje.
Čišćenje
Čuvanje
Pre prvog otvaranja:
Posle prvog otvaranja:
Šta Vam je potrebno za primenu injekcije leka Rekovelle
Pre upotrebe - (1. korak)
Postavljanje igle - (od 2. do 6. koraka)
Važno:
Priprema - (od 7. do 9. koraka)
Odabir doze - (10. korak)
Videti odeljak "Primeri kako podesiti dozu".
Podela doze:
Videti primere kako se izračunava i beleži Vaša podeljena doza u odeljku "Primena podeljene doze leka Rekovelle".
Ubrizgavanje doze - davanje injekcije (11. i 12. korak)
Važno:
Napomena:
Odlaganje igle - (13. korak)
13. korak:
Napomena:
Vraćanje zatvarača na injekcioni pen - (14. korak)
14. korak:
Napomena:
Odlaganje
Igle:
Odmah posle upotrebe odložite Vaše iskorišćene igle u neprobojnu posudu za odlaganje oštrih predmeta. Ne bacajte (odlažite) Vašu upotrebljenu posudu za odlaganje oštrih predmeta u kućni otpad.
Ukoliko nemate posudu za odlaganje oštrih predmeta, možete upotrebiti kućnu posudu:
Kad je Vaša posuda za odlaganje oštrih predmeta skoro puna, morate da postupate po nacionalnim smernicama za pravilno uklanjanje posuda za odlaganje oštrih predmeta. Možda postoje državni ili lokalni propisi o odlaganju upotrebljenih igala.
Napunjeni injekcioni pen leka Rekovelle:
Primeri kako podesiti dozu
Primeri kako podesiti dozu pri primeni napunjenog injekcionog pena leka Rekovelle
Tabela prikazuje primere propisanih doza, kako podesiti propisane doze i kako izgleda prikaz odabrane doze u prozoru za prikaz odabrane doze.
Primeri propisane doze (u mikrogramima) | Doza koju treba podesiti na penu | Prozor za prikaz odabrane doze sa primerom propisane doze |
0,33 | 0 i 1 linija | |
0,66 (doza za pripremu) | 0 i 2 linije | |
2,33 | 2 i 1 linija | |
11,00 | 11 | |
12,33 | 12 i 1 linija | |
18,66 | 18 i 2 linije | |
20,00 | 20 |
Primena podeljene doze leka Rekovelle
Ukoliko niste u mogućnosti da podesite punu propisanu dozu na Vašem injekcionom penu, to znači da nije ostalo dovoljno leka za punu dozu u injekcionom penu. Biće potrebno da primenite deo Vaše propisane doze koristeći injekcioni pen koji imate i preostali deo doze koristeći novi injekcioni pen (primena podeljene doze) ili možete da bacite (odložite) injekcioni pen koji imate i da uzmete novi injekcioni pen za primenu Vaše pune propisane doze u jednoj injekciji. Ukoliko se odlučite za primenu podeljene doze, postupajte po ovim uputstvima i zapišite koliko ćete leka primeniti koristeći dnevnik podeljenih doza.
Dnevnik podeljenih doza
A | B | C= A minus B |
11,33 | 4,00 (4) | 7,33 [7 i 1 linija (okrenite do 7 plus 1 klik)] |
12,66 | 12,33 [ (12 i jedna linija (12 plus 1 klik)] | 0,33 [0 i 1 linija (okrenite do 0 plus 1 klik)] |
11,00 | 3,00 (3) | 8,00 [8 (okrenite do 8)] |
12,00 | 6,66 [(6 i 2 linije (6 plus 2 klika)] | Zaokružite 5,34 na 5,33 [5 i 1 linija (okrenite do |
18,33 | 3,66 [8 i dve linije (8 plus 2 klika)] | Zaokružite 9,67 na 9,66 [9 i 2 linije (okrenite do |
Pitanja koja se često postavljaju
Upozorenja
Dodatne informacije
Igle
Igle se isporučuju zajedno sa Vašim injekcionim penom. Ukoliko su Vam potrebne dodatne igle, obratite se Vašem zdravstvenom radniku. Upotrebljavajte isključivo igle koje se nalaze u pakovanju sa Vašim napunjenim injekcionim penom leka Rekovelle ili koje Vam propiše Vaš zdravstveni radnik.
Kontakt
Ukoliko imate bilo kakvo pitanje ili problem vezan za injekcioni pen, obratite se Vašem zdravstvenom radniku ili nosiocu dozvole za lek.