Lečenje simptoma prehlade i gripe.
Odrasli i deca starija od 12 godina: 2-3 kesice na dan. Sadržaj kesice potrebno je rastvoriti u čaši vode. Može se koristiti i topla voda.
Trajanje terapije:
Deca: Rhinostop HOT se ne preporučuje deci mlađoj od 12 godina (videti odeljak 4.3. Kontraindikacije).
Način primene
Rhinostop HOT primenjuje se oralno (na usta).
Sadržaj kesice (granule) rastvoriti u čaši vode, i odmah popiti. Može se koristiti i topla voda.
U toku primene leka Rhinostop HOT ne treba primenjivati bilo kakav drugi lek koji sadrži paracetamol, jer primena visokih doza paracetamola može izazvati ozbiljne neželjene reakcije.
Rizik od ozbiljnih neželjenih dejstava povećan je čak i kada se paracetamol uzima zajedno sa drugim analgeticima antipireticima, pa je zbog toga potrebno izbeći istovremenu primenu leka Rhinostop HOT i navedenih lekova.
Rhinostop HOT treba pažljivo primenjivati kod pacijenata sa:
Pacijente treba upozoriti da ne primenjuju istovremeno druge lekove koji sadrže paracetamol, zbog rizika od ozbiljnog oštećenja jetre u slučaju predoziranja (videti odeljak 4.9.).
Za vreme primene ovog leka trebalo bi izbegavati konzumaciju alkoholnih pića, jer alkohol uzet istovremeno sa paracetamolom može uzrokovati oštećenje funkcije jetre (videti odeljak 4.5.).
Paracetamol treba s oprezom primenjivati kod pacijenata koji su zavisni od alkohola (videti odeljak 4.5.). Ovaj lek treba oprezno primenjivati kod pacijenata koji se leče drugim lekovima koji utiču na fukciju jetre (videti odeljak 4.5.).
Za vreme terapije sa oralnim antikoagulansima, preporučuje se smanjenje doze.
Pacijente koji su već na terapiji drugim lekovima, treba upozoriti da je potrebno da se konsultuju sa svojim lekarom.
U slučaju hirurške intervencije, preporučuje se prekid lečenja nekoliko dana ranije, jer primena halogenih anestetika može povećati rizik od hipertenzivne krize (videti odeljak 4.5.).
Ishemijska optička neuropatija
Prijavljeni su slučajevi ishemijske optičke neuropatije kod primene pseudoefedrina. Treba prekinuti primenu pseudoefedrina ako dođe do iznenadnog gubitka vida ili smanjenja oštrine vida kao što je skotom.
Ishemijski kolitis
Kod primene pseudoefedrina zabeleženo je nekoliko slučajeva ishemijskog kolitisa. U slučaju pojave iznenadne boli u abdomenu, krvarenja iz rektuma ili drugih simptoma ishemijskog kolitisa, pacijent mora prekinuti primenu pseudoefedrina i zatražiti lekarski savet.
Teške kožne reakcije
Teške kožne reakcije, kao što je akutna generalizovana egzantematozna pustuloza (AGEP), mogu se javiti kod primene lekova koji sadrže pseudoefedrin. Ovo akutno izbijanje pustula može se javiti tokom prva 2 dana lečenja, sa groznicom i brojnim malim, uglavnom ne-folikularnim pustulama koje nastaju na široko rasprostranjenom edematoznom eritemu, a uglavnom su lokalizovane na kožnim naborima, trupu i gornjim ekstremitetima. Pacijente je potrebno pažljivo pratiti. Ako se uoče znaci i simptomi kao što su pireksija, eritem ili mnoštvo malih pustula, primenu leka Rhinostop HOT treba prekinuti i ako je potrebno, preduzeti odgovarajuće mere.
Sportisti
Primena ovog leka može dovesti do pozitivnih rezultata anti-doping testova. Pacijenti treba da se posavetuju sa lekarom:
poboljšanja unutar perioda od 5 dana);
Upozorenja koja se odnose na pomoćne supstance
Rhinostop HOT sadrži aspartam (E 951) koji je izvor fenilalanina. Može biti štetan za osobe sa fenilketonurijom.
Rhinostop HOT sadrži saharozu. Pacijenti sa retkim naslednim obolenjem intolerancije na fruktozu, glukozno-galaktoznom malapsorpcijom ili nedostatkom saharoza-izomaltaze ne smeju koristiti ovaj lek.
Rhinostop HOT sadrži sorbitol (E 420). Pacijenti sa retkim naslednim obolenjem intolerancije na fruktozu ne smeju koristiti ovaj lek.
Rhinostop HOT sadrži manje od 1 mmol natrijuma (23 mg) po kesici, suštinski je bez natrijuma.
Dobro su poznate farmakološke interakcije koje mogu biti uzrokovane svakom pojedinačnom komponentom ovog leka i navedene su u nastavku teksta. Nema podataka da te interakcije mogu biti drugačije u kombinovanoj primeni pojedinačnih komponenti.
Primena paracetamola može uticati na testove za određivanje koncentracije mokraćne kiseline (metodom fosfotungstične kiseline) i koncentracije glukoze (metodom glukoza-oksidaza-peroksidaza).
Rhinostop HOT treba primenjivati uz veliki oprez i pod strogom kontrolom tokom hroniče primene lekova koji mogu izazvati indukciju monooksigenaza jetre ili u slučaju izlaganja lekovima koji mogu imati takav efekat (npr. rifampicin, cimetidin, ranitidin).
Paracetamol
Antikoagulantno delovanje varfarina i drugih kumarinskih derivata može biti potencirano pri redovnoj, produženoj primeni paracetamola, uz povećanje rizika od krvarenja. Povremena primena paracetamola nema značajne efekte na to.
Hepatotoksične supstance mogu povećati mogućnost akumulacije paracetamola i predoziranja.
Lekovi koji indukuju mikrozomalne enzime jetre, poput barbiturata, antiepileptika (npr. fenitoin, fenobarbital, karbamazepin, glutetimid) i lekova za lečenje tuberkuloze (npr. rifampicin i izoniazid), mogu povećati rizik od hepatotoksičnosti paracetamola.
Metoklopramid može povećati brzinu resorpcije paracetamola, povećavajući njegovukoncentraciju u plazmi . Slično tome, i domperidon može povećati brzinu resorpcije paracetamola.
Poluvreme eliminacije hloramfenikola može biti produžen uz paracetamol.
Paracetamol može smanjiti bioraspoloživost lamotrigina, sa mogućim smanjenjem njegove efikasnosti usled potencijalne indukcije njegovog metabolizma u jetri.
Holestiramin može smanjiti resorpciju paracetamola. Holestiramin se ne sme primeniti pre nego što je protekao jedan sat nakon uzimanja paracetamola.
Istovremena primena paracetamola i zidovudina može uzrokovati neutropeniju i povećati rizik od oštećenja funkcije jetre.
Probenecid smanjuje klirens paracetamola, pa u slučaju konkomitanteterapije dozu paracetamola možda trebati smanjiti.
Hepatotoksičnost paracetamola može biti pojačana ekscesivnom konzumacijom alkohola (videti odeljak 4.4.).
Pseudoefedrin-hidrohlorid
Inhibitori monoaminooksidaze (IMAO): pseudoefedrin može pojačati delovanje inhibitora monooksidaze i uzrokovati hipertenzivnu krizu (hipertenzija, hiperpireksija, glavobolja). Rhinostop HOT je zbog toga kontraindikovan kod pacijenata koji primenjuju IMAO ili su ih primenjivali u toku poslednje dve nedelje.
Pseudoefedrin može smanjiti delovanje drugih antihipertenzivnih lekova (npr. debrisokin, guanetidin, rezerpin, metildopa). Rizik od hipertenzije i drugih neželjenih kardiovaskularnih efekata može biti povećan.
Halogeni anestetici: pseudoefedrin može stupiti u interakciju sa halogenim anesteticima.
Konkomitantna primena pseudoefedrina sa drugim simpatomimeticima ili sa tricikličnim antidepresivima, može povećati rizik od neželjenih kardiovaskularnih efekata.
Konkomitantna primena pseudoefedrina sa srčanim glikozidima, može povećati rizik od nepravilnog rada srca ili od srčanog napada.
Ergot alkaloidi (ergotamin i metisergid): istovremena primena sa pseudoefedrinom može dovesti do povećanog rizika od ergotizma.
Istovremena primena linezolida, može povećati rizik od hipertenzije. Istovremena primena midodrina, može povećati hipertenzivni efekat midodrina.
Zbog mogućih efekata uzrokovanih njihovom interakcijom, primena pseudoefedrina u kombinaciji sa pojedinim lekovima moguća je isključivo pod strogom kontrolom lekara, koji će proceniti odnos rizika i dobrobiti takvog lečenja u svakom pojedinačnom slučaju.
Primena leka Rhinostop HOT kontraindikovana je za vreme trudnoće i dojenja.
Sigurnost primene kombinacije paracetamola i pseudoefedrin-hidrohlorida tokom trudnoće i dojenja nije utvrđena putem specifičnih studija.
Dostupni podaci o mogućim efektima aktivnih komponenti leka na trudnoću i dojenje, sažeti su u nastavku teksta.
Trudnoća
Epidemiološka ispitivanja u trudnoći nisu pokazala negativne efekte paracetamola primenjenog u preporučenim dozama. Reproduktivne studije nakon oralne primene nisu pokazale malformacijske ili fetotoksične efekte paracetamola (videti odeljak 5.3.). Pri uobičajenim uslovima primene, paracetamol je moguće koristiti u trudnoći, nakon procene odnosa rizika i koristi.
Postoje ograničeni podaci o primeni pseudoefedrina kod trudnih žena. Vazokonstrikcija krvnih sudova uterusa i smanjen protok krvi kroz uterus, uzrokovani primenom pseudoefedrina, mogu izazvati hipoksiju fetusa. Primena pseudoefedrina za vreme trudnoće je kontraindikovana.
Dojenje
Paracetamol i pseudoefedrin se u malim količinama izlučuju u majčino mleko. Obzirom da nisu dostupni podaci o udruženom delovanju ovih supstanci, Rhinostop HOT bi trebalo izbegavati za vreme dojenja.
Plodnost
Efekti kombinacije paracetamola i pseudoefedrin-hidrohlorida na fertilitet nisu utvrđeni putem specifičnih studija. Pretkliničke studije sa paracetamolom u terapijski relevantnim dozama, ne upućuju na postojanje posebnih rizika u odnosu na fertilitet. Nema dovoljno studija reproduktivne toksičnosti sa pseudoefedrinom.
Nisu provedene studije o uticaju leka na sposobnost za upravljanje vozilima i rada na mašinama. Pacijente treba upozoriti da ne upravljaju vozilima i ne rade na mašinama u slučaju da im se javi vrtoglavica.
Neželjeni događaji prikazani su u tekstu ispod, prema klasi organskih sistema i učestalosti javljanja. Učestalosti javljanja definisane su na sledeći način: veoma često (≥1/10); često (≥1/100, <1/10); povremeno (≥1/1.000, <1/100); retko (≥1/10.000, <1/1.000); veoma retko (<1/10.000); nepoznato (učestalost javljanja ne može biti definisana iz dostupnih podataka).
Poremećaji krvi i limfnog sistema
Veoma retko: trombocitopenija, agranulocitoza, leukopenija, pancitopenija.
Poremećaji imunskog sistema Retko: preosetljivost, angioedem.
Nepoznato: anafilaktičke reakcije, Stevens-Johnsonov sindrom, toksična epidermalna nekroliza.
Psihijatrijski poremećaji
Retko: nervoza, nesanica, teskoba, uznemirenost, halucinacije su prijavljene retko, posebno kod dece.
Poremećaji nervnog sistema
Retko: vrtoglavica, glavobolja, tremor.
Poremećaji oka
Nepoznato: ishemijska optička neuropatija.
Kardiološki poremećaji Retko: tahikardija, palpitacije.
Vaskularni poremećaji Retko: hipertenzija.
Gastrointestinalni poremećaji
Retko: povraćanje, suvoća usta, mučnina. Nepoznato: ishemijski kolitis.
Hepatobilijarni poremećaji
Retko: porast koncentracije enzima jetre
Poremećaji kože i potkožnog tkiva Retko: osip, eritem, urtikarija, svrab.
Veoma retko: prijavljene su ozbiljne kožne reakcije.
Nepoznato: teške kožne reakcije, uključujući akutnu generalizovanu egzantematoznu pustulozu (AGEP).
Poremećaji bubrega i urinarnog sistema
Retko: retencija urina, uglavnom kod pacijenata sa hipertrofijom prostate.
Prijavljena su i sledeća neželjena dejstva: znojenje, žeđ, prekordijalni bol, poteškoće pri mokrenju, mišićna slabost, midrijaza, gastrične tegobe, ventrikularne aritmije, multiformni eritem, edem larinksa, anafilaktički šok, anemija, promene jetrene funkcije, hepatitisi, akutna renalna insuficijencija, intersticijalni nefritis, hematurija, anurija.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
U slučaju predoziranja lekom Rhinostop HOT, najveću važnost imaju simptomi uzrokovani prevelikom dozom paracetamola.
Paracetamol
Maksimalna dnevna doza paracetamola za odrasle je 4 g. Ako se uzme veća doza od 4g postoji rizik od dozno-zavisne hepatotoksičnosti.
U slučaju akutnog predoziranja, paracetamol može imati hepatotoksično delovanje i čak uzrokovati nekrozu jetre. Predoziranje sa paracetamolom, što uključuje i visoke koncentracije ukupne doze leka ostvarene tokom produženog vremenskog perioda, može uzrokovati nefropatiju sa ireverzibilnom insuficijencijom jetre.
Pacijente treba upozoriti da istovremeno ne primenjuju druge lekove koji sadrže paracetamol.
Postoji rizik od trovanja, a naročito kod starijih osoba, dece, pacijenata sa oštećenom funkcijom jetre, u slučajevima hroničnog alkoholizma, kod pacijenata sa hroničnom malnutricijom i pacijenata lečenih induktorima enzima.
Predoziranje paracetamolom može izazvati insuficijenciju jetre, encefalopatiju, komu i smrt.
Simptomi predoziranja sa paracetamolom tokom prva 24 sata su: bledilo, mučnina, povraćanje i anoreksija. Abdominalni bol može biti prvi znak oštećenja funkcije jetre, koje obično nije zabeleženo u prvih 24-48 sati, a ponekad može biti i odloženo 4-6 dana nakon uzimanjaje leka.
Oštećenje funkcije jetre obično dostiže svoj maksimum 72-96 sati nakon uzimanja. Mogu nastati poremećaji metabolizma glukoze i metabolička acidoza.
Akutna renalna insuficijencija sa akutnom tubularnom nekrozom može se razviti čak i ako ne postoji značajno oštećenje funkcije jetre.
Prijavljene su aritmije srca i pankreatitis.
Hitno lečenje je od esencijalne važnosti u tretmanu predoziranja paracetamolom.
Rana primena N-acetilcisteina (intravenski ili oralno) kao specifičnog antidota za paracetamol, lavaža želuca i/ili oralna primena metionina, mogu imati pozitivne efekte ukoliko se primene unutar perioda do 48 sati nakon predoziranja.
Primena aktivnog uglja i monitoring disanja i aktivne cirkulacije mogu biti od koristi. U slučajevima konvulzija, može se primeniti diazepam.
Pseudoefedrin-hidrohlorid
Zbog prirode ovog simpatomimetičkog agensa, predoziranje pseudoefedrinom dovodi do stimulacije centralnog nervnog sistema. Simptomi predoziranja uključuju iritabilnost, nemir, ekscitaciju, tremor, konvulzije, palpitacije, hipertenziju i poteškoće pri mokrenju.
Međutim, podaci ukazuju da se pseudoefedrin u celosti dobro podnosi, da je uz preporučenu dozu siguran za primenu kao nazalni dekongestiv, te da ne uzrokuje ireverzibilnu toksičnost, čak ni pri značajnom predoziranju.
U slučaju vrlo teškog predoziranja, mora se intervenisati radi kontrole konvulzija. Diazepam se može primeniti kao antikonvulziv i sedativ.
Neophodno je uključiti suportivne mere za održanje respiracije. Mogu se primeniti beta-blokatori da bi se sprečili neželjeni efekti poput tahikardije, aritmije i hipokalemije. Prema potrebi, može se probati odstranjivanje leka gastričnom lavažom. Da bi se ubrzala eliminacija pseudoefedrina, može se primeniti dijaliza ili kisela diureza.
Može biti neophodna i kateterizacija mokraćnebešike.
Farmakoterapijska grupa: Ostali analgetici i antipiretici; Anilidi. ATC kod: N02BE51.
Paracetamol
Paracetamol ima analgetsko i antipiretsko delovanje, prvenstveno na osnovu inhibicije sinteze prostaglandina u centralnom nervnom sistemu. Paracetamol ne utiče na trombocite i hemostazu.
Pseudoefedrin-hidrohlorid
Pseudoefedrin ima direktnu i indirektnu simpatomimetičku aktivnost i efikasan je oralni dekongestiv u području mukoznih membrana gornjeg dela respiratornog trakta, a posebno mukoze nosa i paranazalnih sinusa.
Resorpcija
Paracetamol se brzo i gotovo potpuno resorbuje u gastrointestinalnom traktu. Maksimalne koncentracije u plazmi ostvaruju se 10 do 60 minuta nakon oralne primene.
Distribucija
Paracetamol se distribuira u većinu telesnih tkiva. On prolazi placentarnu barijeru i izlučuje se u majčino mleko.
Vezivanje za proteine plazme je zanemarivo pri normalnim terapijskim koncentracijama, ali raste sa povećavanjem koncentracija.
Biotransformacija
Paracetamol se metabolizuje primarno u jetri, i to na dva načina: glukuronidacijom i sulfatacijom.
Eliminacija
Izlučuje se putem urina, uglavnom u obliku glukuronida i konjugovanih sulfata. Poluživot eliminacije varira između 1 do 3 sata.
Pseudoefedrin-hidrohlorid
Resorpcija
Nakon oralne primene, pseudoefedrin se brzo i potpuno resorbuje u gastrointestinalnom traktu. Maksimalne koncentracije u plazmi ostvaruju se 1 do 2 sata nakon oralne primene.
Manje od 1% pseudoefedrina u jetri bude demetilovano u norpseudoefedrin (aktivni metabolit)
Eliminacija
Pseudoefedrin se izlučuje nemetabolizovan urinom, u količini do 96,3%, u toku 24 sata, pri čemu nema značajnih aktivnih metabolita koji doprinose njegovoj efikasnosti (norpseudoefedrin je glavni metabolit).
Srednji poluživot eliminacije leka iznosi oko 5 do 8 sati, međutim to zavisi od kiselosti urina. Kad je urin kiseliji, urinarna eliminacija se povećava, a poluživot leka se skraćuje. Tubularna resorpcija pseudoefedrina povećana je u alkalnom urinu.
Za ovaj lek nisu sprovedena istraživanja na životinjama.
Toksičnost paracetamola je dobro dokumentovana. Na osnovu konvencionalnih ispitivanja bezbednosne farmakologije, toksičnosti ponovljenih doza, genotoksičnosti, karcinogenosti i reproduktivne toksičnosti, nije otkriven poseban rizik za ljude pri terapijski relevantnim dozama paracetamola. Predoziranje može dovesti do teške hepatotoksičnosti.
Postoji malo objavljenih podataka iz standardnih pretkliničkih studija sa pseudoefedrinom. Za pseudoefedrin procena bezbednosti bazira se prvenstveno na kliničkom iskustvu. Lekovi koji sadrže pseudoefedrin su u širokoj terapijskoj primeni već nekoliko decenija, uz dobar nivo bezbednosti.
Podaci o eventualnim inkompatibilnostima nisu poznati.
3 godine.
Čuvati na temperature do 30 °C.
Unutrašnje pakovanje su kesice od termoformirajuće višeslojne folije (papir/polietilen/aluminijum/Surlyn®(PE)).
Spoljnje pakovanje je složiva kartonska kutija koja sadrži 8 kesica i uputstvo za lek.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.