Rotarix® 10exp6 CCID50/1.5mL oralna suspenzija

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
Lek nije na listi lekova RFZO
Režim izdavanja
Z - Lek se može upotrebljavati u zdravstvenoj ustanovi

Ostale informacije

Naziv leka
Rotarix® 10exp6 CCID50/1.5mL oralna suspenzija
Opis
Rotarix® je virusna vakcina protiv rotavirusa, koja se primenjuje oralno kod dece starije od 6 nedelja radi zaštite od gastroenteritisa uzrokovanim tim virusom.
Farmaceutski oblik
oralna suspenzija
Vrsta leka
Vakcine

Pakovanje i cena

oralna suspenzija; 10exp6 CCID50/1.5mL; tuba, 1x1.5mL
Broj rešenja
‍515-01-04953-19-001
JKL
‍2011900
EAN
‍8606015340487
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
15.09.2020.
Datum važenja rešenja
15.09.2070.
Maksimalna odobrena cena leka
5.389,70 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
oralna suspenzija; 10exp6 CCID50/1.5mL; oralni aplikator, 1x1.5mL
Broj rešenja
‍515-01-04357-19-001
JKL
‍2011901
EAN
‍8606015340470
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
15.09.2020.
Datum važenja rešenja
15.09.2070.
Maksimalna odobrena cena leka
5.389,70 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Vakcina Rotarix je indikovana za aktivnu imunizaciju odojčadi uzrasta od 6 do 24 nedelje života u cilju prevencije gastroenteritisa izazvanog infekcijom rotavirusa (videti odeljke 4.2, 4.4 i 5.1).

Primena vakcine Rotarix treba da bude zasnovana na zvaničnim preporukama.

Imunizacija se sastoji od primene dve doze. Prva doza se može primeniti počev od šeste nedelje života. Interval između primene dve doze treba da bude najmanje četiri nedelje. Poželjno je da se imunizacija završi pre 16. nedelje života, međutim, imunizacija se mora završiti zaključno sa navršene 24 nedelje života.

Vakcina Rotarix se može primeniti u skladu sa navedenim režimom doziranja kod prevremeno rođenih odojčadi, rođenih nakon navršene 27. nedelje gestacije (videti odeljke 4.8 i 5.1).

Tokom kliničkih ispitivanja retko je zapaženo da je vakcina bila ispljunuta ili da je izbačena regurgitacijom, i u navedenim slučajevima nije primenjena nova doza. Međutim, u slučaju da dete ispljune ili povrati veći deo doze vakcine, može se primeniti nova doza tokom iste posete lekaru.

Preporučuje se da odojčad koja prime prvu dozu vakcine Rotarix kompletiraju dvodoznu šemu imunizacije sa vakcinom Rotarix. Ne postoje podaci o bezbednosti, imunogenosti ili efikasnosti imunizacije u slučaju kada se kao prva doza primeni vakcina Rotarix, dok se kao druga doza primeni druga vakcina protiv rotavirusa, ili obrnuto.

Pedijatrijska populacija

Vakcina Rotarix ne sme biti primenjena kod dece starije od 24. nedelje života.

Način primene

Vakcina Rotarix je namenjena isključivo za oralnuupotrebu.

Vakcina Rotarix se ni pod kojim okolnostima ne sme primeniti injekcionim putem. Za instrukcije za pravilnu pripremu vakcine videti odeljak 6.6.

1 od 16

Preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnihsupstanci navedenihu odeljku 6.1.

Pojava preosetljivosti nakon prethodne primene vakcina protiv rotavirusa.

Intususcepcija u anamnezi.

Pacijenti sa nekorigovanom kongenitalnom malformacijom gastrointestinalnog trakta, koja može da bude predisponirajući faktor za intususcepciju.

Pacijenti sa teškom kombinovanom imunodeficijencijom (SCID – Severe Combined Immunodeficiency disorder) (videti odeljak 4.8).

Primenu vakcine Rotarix treba odložiti kod osoba sa teškim febrilnim akutnim stanjima. Prisustvo blaže infekcije, međutim, ne predstavlja kontraindikaciju za imunizaciju.

Primenu vakcine Rotarix treba odložiti kod odojčadi koja imaju dijareju ili povraćanje.

Dobra klinička praksa nalaže da vakcinaciji treba da prethodi klinički pregled i provera istorije bolesti posebno u pogledu kontraindikacija.

Ne postoje podaci o bezbednosti i efikasnosti primene vakcine Rotarix kod odojčadi sa gastrointestinalnim oboljenjima ili usporenim rastom. Primenu vakcine Rotarix, kod navedene odojčadi, treba pažljivo razmotriti, ukoliko po mišljenju lekara, izostavljanje imunizacije predstavlja veći rizik.

Iz predostrožnosti, lekar treba da ispita pojavu bilo kog simptoma koji bi upućivao na pojavu intususcepcije (jak abdominalni bol, uporno povraćanje, krvava stolica, nadutost abdomena i/ili povišena telesna temperatura) s obzirom da podaci dobijeni u okviru opservacionih studija bezbednosti ukazuju na povećan rizik od pojave intususcepcije, posebno unutar 7 dana nakon primene vakcine protiv rotavirusa (videti odeljak 4.8). Potrebno je savetovati roditelje/staratelje da odmah prijave lekaru pojavu navedenih simptoma.

Za osobe s predispozicijom za pojavu intususcepcije, videti odeljak 4.3.

Ne očekuje se uticaj asimptomatskih ili blažih simptomatskih HIV infekcija na bezbednost ili efikasnost vakcine Rotarix. Klinička ispitivanja na ograničenom broju odojčadi sa prisustvom asimptomatske ili blage simptomatske HIV infekcije nisu pokazala postojanje očiglednih bezbednosnih problema (videti odeljak 4.8). Primenu vakcine Rotarix kod odojčadi sa imunodeficijencijom ili kod kojih postoji sumnja na imunodeficijenciju, uključujući in utero izloženost imunosupresivnoj terapiji, treba zasnivati na pažljivoj proceni odnosa koristi i rizika.

Poznato je da se izlučivanje virusa poreklom iz vakcine nakon vakcinacije vrši putem stolice sa maksimumom izlučivanja oko 7. dana od primene. Antigene čestice virusa detektovane ELISA testom pronađene su u 50% uzoraka stolice nakon primene prve doze vakcine Rotarix u liofilizovanoj formulaciji i u 4% uzoraka stolice nakon primene druge doze. Kada su navedene stolice testirane na prisustvo živog vakcinalnog soja virusa, samo 17% uzoraka stolice je bilo pozitivno. U dva uporedna kontrolisana ispitivanja, poređeno je izlučivanje virusa nakon primene vakcine Rotarix u tečnoj formulaciji u odnosu na izlučivanje zabeleženo nakon primene vakcine Rotarix u liofilizovanoj formulaciji.

Primećeni su slučajevi transmisije izlučenog virusa poreklom iz vakcine na seronegativne osobe koje su u kontaktu sa vakcinisanim osobama, bez pojave bilo kojih kliničkih simptoma.

Vakcinu Rotarix treba sa oprezom primeniti kod odojčadi koja su u bliskom kontaktu sa imunodeficijentnim osobama, kao što su osobe sa malignitetima, osobe koje su imunokompromitovane na drugi način ili osobe koje primaju imunosupresivnu terapiju.

2 od 16

Osobe koje su u kontaktu sa nedavno vakcinisanim odojčetom treba posebno da vode računa o ličnoj higijeni (npr. pranje ruku nakon menjanja bebinih pelena).

Potrebno je razmotriti potencijalni rizik od pojave apneje i potrebu za respiratornim monitoringom unutar perioda od 48 do 72 sata nakon primene primarne imunizacije kod prevremeno rođene odojčadi(rođenih pre ili u toku 28. nedelje gestacije) i posebno kod odojčadi sa nerazvijenom plućnom funkcijom u anamnezi.

S obzirom da je u navedenoj grupi odojčadi korist od vakcinacije velika, primenu vakcine ne treba obustaviti ili odložiti.

Možda neće doći do razvoja zaštitnog imuniteta kod svih vakcinisanih odojčadi. (videti odeljak 5.1).

Trenutno nije poznat opseg zaštite koji može obezbediti primena vakcine Rotarix protiv drugih sojeva rotavirusa koji nisu cirkulisali u kliničkim ispitivanjima. Klinička ispitivanja na osnovu kojih su dobijeni podaci o efikasnosti sprovedena su u Evropi, Centralnoj i Južnoj Americi, Africi i Aziji (videti odeljak 5.1).

Vakcina Rotarix ne štiti od gastroenteritisa izazvanog drugim patogenima, osim rotavirusa.

Ne postoje podaci o primeni vakcine Rotarix u cilju post-ekspozicione profilakse.

Vakcina Rotarix se ni pod kojim okolnostima ne sme primeniti injekcionim putem.

Vakcina sadrži saharozu kao pomoćnu supstancu. Odojčad sa retkim naslednim oboljenjem intolerancije na fruktozu, glukozno-galaktoznom malapsorpcijom ili nedostatkom saharaza-izomaltaze, ne smeju koristiti ovu vakcinu.

Vakcina Rotarix se može primeniti istovremeno sa bilo kojom od sledećih monovalentnih ili kombinovanih vakcina [uključujući i šestovalentne vakcine (DTPa-HBV-IPV/Hib)]: difterija-tetanus-celoćelijskom pertusis vakcinom (DTPw), difterija-tetanus-acelularnom pertusis vakcinom (DTPa), vakcinom protiv Haemophilus influenzae tipa b (Hib), inaktivisanom vakcinom protiv dečje paralize (IPV), vakcinom protiv hepatitisa B (HBV), konjugovanom vakcinom protiv pneumokoka kao i konjugovanom vakcinom protiv meningokoka serogrupe C. Klinička ispitivanja su pokazala da imunski odgovor i bezbednosni profil primenjenih vakcina ostaju nepromenjeni.

Istovremena primena vakcine Rotarix sa oralnom polio vakcinom (OPV) ne utiče na imunski odgovor na polio antigene. Iako istovremena primena sa oralnom polio vakcinom (OPV) može neznatno da umanji imunski odgovor na vakcinu protivrotavirusa, klinička ispitivanja u kojima je bilo uključeno 4200 ispitanika koji su primili vakcinu Rotarix istovremeno sa oralnom polio vakcinom (OPV), pokazala su da je postignuta klinička zaštita od ozbiljnog oblika gastroenteritisa izazvanog rotavirusom.

Ne postoje ograničenja u vezi sa unosom hrane ili tečnosti, pre ili posle primene vakcine kod odojčadi.

Vakcina Rotarix nije namenjena za primenu kod odraslih osoba. Ne postoje podaci o primeni vakcine Rotarix u periodu trudnoće i dojenja.

Na osnovu podataka dobijenih iz kliničkih ispitivanja, dojenje ne umanjuje zaštitu od gastroenteritisa izazvanog rotavirusom, koju pruža vakcina Rotarix. Zbog toga, može se nastaviti sa dojenjem tokom imunizacije.

3 od 16

Sažetak bezbednosnog profila

Bezbednosni profil, naveden u daljem tekstu, zasnovan je na podacima dobijenim u kliničkim ispitivanjima sprovedenim uz primenu vakcine Rotarix ili u liofilizovanoj ili u tečnoj formulaciji.

U ukupno četiri sprovedena klinička ispitivanja primenjeno je oko 3800 doza vakcine Rotarix u tečnoj formulaciji kod oko 1900 odojčadi. Navedena ispitivanja su pokazala da je bezbednosni profil tečne formulacije uporediv sa bezbednosnim profilom liofilizovane formulacije.

U ukupno dvadeset tri klinička ispitivanja, primenjeno je oko 106.000 doza vakcine Rotarix (liofilizovane ili tečne formulacije) kod oko 51000 dece.

U tri placebo kontrolisana klinička ispitivanja (Finska, Indija i Bangladeš), u kojima je primenjena samo vakcina Rotarix (bez primene drugih vakcina koje se redovno primenjuju u navedenom životnom dobu) učestalost i težina događaja (prijavljenih unutar perioda od 8 dana nakon primene vakcine) kao što su dijareja, povraćanje, gubitak apetita, groznica, iritabilnost i kašalj/curenje nosa nije se značajno razlikovala u grupi kojoj je primenjena vakcina Rotarix u odnosu na grupu kojoj je primenjen placebo. Nije zabeleženo povećanje učestalostiili težine navedenih događaja nakon primene druge doze vakcine.

U zajedničkoj analizi sedamnaest placebo kontrolisanih kliničkih ispitivanja (sprovedenih u Evropi, Severnoj Americi, Južnoj Americi, Aziji i Africi), uključujući ispitivanja u kojima je vakcina Rotarix primenjena istovremeno sa drugim vakcinama koje se redovno primenjuju u navedenom životnom dobu (videti odeljak 4.5), pojava neželjenih dejstava navedenih u daljem tekstu (prijavljena unutar perioda od 31 dan nakon primene vakcine) se može povezati sa primenom vakcine.

Tabelarni prikaz neželjenih dejstava

Učestalost zabeleženih neželjenih dejstava definisana je na sledeći način: Veoma česta: (≥1/10)

Česta: (≥1/100 do <1/10) Povremena: (≥1/1000 do <1/100) Retka: (≥1/10000 do < 1/1000) Veoma retka: (<1/10000)

Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka)

4 od 16

* S obzirom da su navedeni događaji spontano prijavljivani, nije moguće pouzdano utvrditi učestalost pojave.

Opis odabranih neželjenih reakcija Intususcepcija

Podaci dobijeni u okviru opservacionih studija bezbednosti sprovedenih u nekoliko zemalja ukazuju da primena vakcina protiv rotavirusa nosi povećan rizik od pojave intususcepcije, prvenstveno unutar 7 dana nakon primene vakcine. U navedenim zemljama zabeleženo je do 6 dodatnih slučajeva na 100000 dece na osnovnu učestalost pojave od 25 do 101 slučaj na 100000 dece (mlađe od jedne godine) godišnje.

Postoje ograničeni dokazi o malom povećanju rizika nakon primene druge doze.

Na osnovu podataka iz dužih perioda praćenja, nije u potpunosti razjašnjeno da li primena vakcine utiče na ukupnu učestalost pojave intususcepcije (videti odeljak 4.4.).

Ostale posebne populacije:

Bezbednost primene vakcine kod prevremeno rođenih odojčadi:

U kliničkom ispitivanju, kod 670 prevremeno rođenih odojčadi, rođenih u periodu između 27. i 36. nedelje gestacije primenjena je liofilizovana formulacija vakcine Rotarix, dok je kod 339 prevremeno rođenih odojčadi primenjen placebo. Prva doza vakcine primenjena je 6. nedelje nakon rođenja. Pojava ozbiljnih neželjenih događaja zabeležena je kod 5,1% odojčadi kojima je primenjena vakcina Rotarix u poređenju sa 6,8% odojčadi kojima je primenjen placebo. Sličan odnos pojave ostalih neželjenih događaja zabeležen je kod odojčadi kojima je primenjena vakcina Rotarix i kojima je primenjen placebo. Nije zabeležena pojava intususcepcije.

5 od 16

Bezbednost primene vakcine kod odojčadi sa virusom humane imunodeficijencije (HIV):

U kliničkom ispitivanju, kod 100 odojčadi sa HIV infekcijom (virusom humane imunodeficijencije) primenjena je liofilizovana formulacija vakcine Rotarix ili je primenjen placebo. Bezbednosni profil je bio sličan između grupe kod koje je primenjena vakcina Rotarix i kod koje je primenjen placebo.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131 website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Postoje izveštaji o pojedinim slučajevima predoziranja. Uglavnom, profil neželjenih dejstava zabeležen u navedenim slučajevima bio je sličan profilu neželjenih dejstava uočenom nakon primene preporučene doze vakcine Rotarix.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Vakcine; Vakcine protiv dijareje izazvane rota virusom

ATC kod: J07BH01

Efikasnost zaštite nakon primene liofilizovane formulacije

U kliničkim ispitivanjima pokazana je efikasnost protiv gastroenteritisa izazvanog najčešćim genotipovima rotavirusa G1P[8], G2P[4], G3P[8], G4P[8] i G9P[8]. Takođe, pokazana je efikasnost protiv manje zastupljenih genotipova G8P[4](teži oblik gastroenteritisa) i G12P[6] (bilo koji oblik gastroenteritisa). Navedeni sojevi rasprostanjeni su širom sveta.

Klinička ispitivanja sprovedena su u Evropi, Latinskoj Americi, Africi i Aziji u cilju procene efikasnosti zaštite nakon primene vakcine Rotarix protiv bilo kog oblika gastroenteritisa kao i protiv teškog oblika gastroenteritisa izazvanog rotavirusom.

Težina gastroenteritisa definisana je prema dva različita kriterijuma:

- prema Vesikari skali od 20 poena, kojom se procenjuje kompletna klinička slika gastroenteritisa izazvanog rotavirusom, uzimajući u obzir težinu i trajanje dijareje i povraćanja, težinu groznice i dehidracije, kao i potrebu za primenom terapije

ili

- prema kliničkoj definiciji slučaja zasnovanoj na kriterijumima Svetske zdravstvene organizacije (SZO)

Klinička zaštita procenjena je u ATP kohorti za efikasnost, koja uključuje sve osobe iz ATP kohorte za bezbednost koje su unutar perioda za praćenje efikasnosti.

Efikasnost zaštite u Evropi

6 od 16

Kliničko ispitivanje sprovedeno u Evropi imalo je za cilj procenu primene vakcine Rotarix primenjenu prema različitim evropskim šemama vakcinacije (2. i 3. mesec, 2. i 4. mesec, 3. i 4. mesec, 3. i 5. mesec) kod 4000 odojčadi.

Nakon primene dve doze vakcine Rotarix, efikasnost zaštite vakcine praćena tokom prve i druge godine života navedena je u sledećoj tabeli:

† Težak oblik gastroenteritisa definisan je kao skor ≥ 11 bodova Vesikari skale * Nije statistički značajno (p 0,05). Ove podatke treba interpretirati s oprezom

Efikasnost vakcine tokom prve godine života je progresivno rasla sa porastom težine oboljenja, dostižući 100% (95% CI: 84,7;100) za vrednosti skora Vesikari skale ≥ 17.

Efikasnost zaštite u Latinskoj Americi

U kliničkom ispitivanju sprovedenom u Latinskoj Americi, procenjena je efikasnost vakcine Rotarix na više od 20000 ispitanika. Težina gastroenteritisa definisana je u skladu sa kriterijumima SZO. U sledećoj tabeli prikazane su efikasnost zaštite vakcine od teškog oblika gastroenteritisa izazvanog rotavirusom koji zahteva hospitalizaciju i/ili rehidracionu terapiju u zdravstvenoj ustanovi i genotip specifična efikasnost vakcine nakon primene dve doze vakcine Rotarix:

7 od 16

† Težak oblik gastroenteritisa izazvan rotavirusom definisan je kao epizoda dijareje sa ili bez povraćanja koji zahteva hospitalizaciju i/ili rehidracionu terapiju u zdravstvenoj ustanovi (kriterijum SZO)

* Nije statistički značajno (p 0,05). Ove podatke treba interpretirati s oprezom

# Broj slučajeva na kojima se zasnivala procena efikasnosti protiv genotipa G4P[8] bio je veoma mali (1 slučaj u grupi koja je primila vakcinu Rotarix i 2 slučaja u grupi koja je primila placebo).

U zajedničkoj analizi pet kliničkih ispitivanja efikasnosti, pokazana je efikasnost vakcine od 71,4% (95% CI:20,1;91,1) protiv teškog oblika gastroenteritisa (Vesikari skor ≥ 11) izazvanog rotavirusom tipa G2P[4] tokom prve godineživota.

* U navedenim kliničkim ispitivanjima, ciljne procene i intervali pouzdanosti su iznosili: 100% (95% CI: -1858,0;100), 100% (95% CI:21,1;100), 45,4% (95% CI: - 81,5;86,6), 74,4% (95% CI: - 386,2;99,6). Nije poznata ciljna procena za preostalu studiju.

Efikasnost zaštite u Africi

U kliničkom ispitivanju sprovedenom u Africi (vakcina Rotarix: N = 2974; placebo: N = 1443) procenjivana je efikasnost vakcine Rotarix primenjene oko 10. i 14. nedelje (primena dve doze vakcine) ili oko 6., 10. i 14. nedelje (primena tri doze vakcine). Efikasnost vakcine protiv teškog oblika gastroenteritisa izazvanog rotavirusom u toku prve godine života iznosila je 61,2% (95% CI: 44,0;73,2). Efikasnost zaštite (ukupna doza) uočena protiv bilo kog oblika gastroenteritisa kao i protiv teškog oblika gastroenteritisa izazvanog rotavirusom prikazana je u sledećoj tabeli.

Bilo koji oblik gastroenteritisa izazvan rotavirusomTežak oblik gastroenteritisa izazvan rotavirusom† vakcina RotarixN=2974 placebo N=1443
Efikasnost (%) [95% CI]Efikasnost (%) [95% CI]
68,3 53,6;78,556,6 11,8;78,8
49,3 4,6;73,083,8 9,6;98,4
43,4* <0,0;83,751,5* <0,0;96,5
G8P[4]38,7*63,6

8 od 16

† Težak oblik gastroenteritisa definisan je kao skor ≥ 11 bodova Vesikari skale * Nije statistički značajno (p 0,05). Ove podatke treba interpretirati s oprezom

Neprekidna efikasnost do 3 godine života u Aziji

U kliničkom ispitivanju sprovedenom u Aziji (Hong Kong, Singapur, Tajvan) (ukupna vakcinisana kohorta vakcina Rotarix N=5359; placebo N=5349), procenjena je primena vakcine Rotarix primenjena prema različitim šemama vakcinacije (2. i 4. mesec života, 3. i 4. mesec života).

U toku prve godine, značajno manje osoba u grupi kojoj je primenjena vakcina Rotarix je prijavilo težak oblik gastroenteritisa izazvan cirkulišućim divljim sojem rotavirusa u odnosu na grupu kojoj je primenjen placebo unutar perioda od 2. nedelje nakon primene druge doze do kraja 1. godine života. (0% prema 0,3%) sa efikasnošću vakcine od 100% (95%CI: 72,2; 100).

Efikasnost zaštite vakcine zabeležena nakon primene dve doze vakcine Rotarix protiv pojave teškog oblika gastroenteritisa izazvanog rotavirusom do kraja 2. godine života prikazana je u sledećoj tabeli:

† Težak oblik gastroenteritisa definisan je kaoskor ≥ 11 bodova Vesikari skale * Nije statistički značajno (p 0,05). Ove podatke treba interpretirati s oprezom

U toku treće godine života nisu zabeleženi slučajevi pojave teškog oblika gastroenteritisa izazvanog rotavirusom u grupi kojoj je primenjena vakcina Rotarix (N=4222) u odnosu na 13 (0,3%) slučajeva zabeleženih u grupi kojoj je primenjen placebo (N=4185). Efikasnost vakcine je iznosila 100% (95% CI: 67,5; 100). Teški oblici gastroenteritisa bili su uzrokovani G1P[8], G2P[4], G3P[8] i G9P[8] sojevima rotavirusa. Učestalost pojave teškog oblika gastroenteritisa uzrokovanog rotavirusom koja je povezana s pojedinim genotipovima rotavirusa bila je premala da omogući izračunavanje efikasnosti. Efikasnost vakcine protiv teškog oblika gastroenteritisa uzrokovanog rotavirusom koji zahteva hospitalizaciju iznosila je 100% (95% CI: 72,4; 100).

9 od 16

Efikasnost zaštite tečne formulacije

S obzirom na to da je imunski odgovor dobijen nakon primene dve doze vakcine Rotarix u tečnoj formulaciji uporediv s imunskim odgovorom dobijenim nakon primene dve doze vakcine Rotarix u liofilizovanoj formulaciji, nivoi efikasnosti zabeleženi kod primene liofilizovane formulacije mogu se ekstrapolirati na tečnu formulaciju.

Imunski odgovor

Nije u potpunosti razjašnjen imunski mehanizam kojim vakcina Rotarix pruža zaštitu od gastroenteritisa izazvanog rotavirusom. Nije ustanovljena povezanost između odgovora antitela na vakcinaciju protiv rotavirusa i zaštite od gastroenteritisa izazvanog rotavirusom.

U tabeli navedenoj u daljem tekstu, prikazan je procenat ispitanika koji su inicijalno bili seronegativni na rotavirus (titar IgA antitela < 20U/mL) (prema ELISA testu) a koji su jedan do dva meseca nakon primene druge doze vakcine ili placeba imali titar anti-rotavirus IgA antitela u serumu ≥ 20U/mL (prema ELISA testu) kako je zabeleženo u različitim studijama u kojima je primenjena vakcina Rotarix u liofilizovanoj formulaciji.

VakcinaPlacebo
% ≥ 20 U/mL [95% CI]% ≥ 20 U/mL [95% CI]
82,8 [77,5;87,4]8,7 [4,4;15,0]
85,5 [79,6;90,2]12,4 [6,3;21,0]
94,4 [90,0;97,3]3,5 [1,0;8,7]
84,6 [78,5;89,5]2,2 [0,3;7,8]
Latinska Amerika (11 zemalja)
10, 14 nedelja i 6, 10 14 nedelja (ukupno)

U tri komparativna kontrolisana klinička ispitivanja imunski odgovor postignut primenom vakcine Rotarix u tečnoj formulaciji je bio uporediv sa imunskim odgovorom postignutim primenom vakcine Rotarix u liofilizovanoj formulaciji.

Imunski odgovor kod prevremeno rođene odojčadi

U kliničkom ispitivanju sprovedenom kod prevremeno rođene odojčadi, rođenih posle 27. nedelje gestacije, procenjena je imunogenost vakcine Rotarix u podgrupi od 147 ispitanika. Navedenim ispitivanjem pokazano je da je vakcina Rotarix imunogena u navedenoj populaciji; 85,7% (95%CI: 79,0;90,9) ispitanika postiglo je titar IgA antitela protiv rotavirusa u serumu ≥20 U/mL (ELISA) mesec dana nakon primene druge doze vakcine.

10 od 16

Efektivnost

U okviru opservacionih studija, pokazana je efektivnost vakcine protiv teškog oblika gastroenteritisa koji dovodi do hospitalizacije, uzrokovanog čestim genotipovima rotavirusa G1P[8], G2P[4], G3P[8], G4P[8] i G9P[8], kao i manje čestim genotipovima rotavirusa G9P[4] i G9P[6]. Svi navedeni genotipovi su rasprostranjeni u celom svetu.

Efektivnost vakcine nakon primene druge doze u prevenciji gastroenteritisa uzrokovanog rotavirusom koji dovodi do hospitalizacije

11 od 16

m: meseci

* Nije statistički značajno (p 0,05). Ove podatke treba interpretirati s oprezom

(1) broj potpuno vakcinisanih (2 doze) i slučajeva koji nisu vakcinisani i kontrolisanih je dostupan. (2) Ispitivanja sponzorisana od strane GSK

(3) Podaci iz post-hoc analize

(4) Efikasnost vakcine je izračunata koristeći bolnički kontrolisane rotavirus negativne ispitanike (procene za Tajvan su izračunate koristeći bolnički kontrolisane rotavirus negativne ispitanike i bolnički kontrolisane ispitanike bez dijareje)

(5) Efikasnost vakcine je izračunata koristeći kontrole iz okoline.

(6) Kod ispitanika koji nisu u potpunosti vakcinisani, efektivnost nakon primene jedne doze bila je od 51% (95% CI: 26;67, El Salvador) do 60% (95% CI: 37;75, Brazil)

(7) NA: nije dostupno. Efikasnost vakcine procenjena je na osnovu 41 kompletno vakcinisanog slučaja i 175 kompletno vakcinisanih kontrola.

Uticaj na mortalitet§

Ispitivanja uticaja primene vakcine Rotarix, sprovedena u Panami, Brazilu i Meksiku pokazala su smanjenje mortaliteta usled dijareje bilo kog uzroka u opsegu od 17% do 73% kod dece mlađe od 5. godine života, unutar perioda od 2. do 4. godine nakon primene vakcine.

Uticaj na hospitalizaciju§

U retrospektivnom ispitivanju baze podataka, sprovedenom u Belgiji kod dece uzrasta od 5 godina i mlađe, direktni i indirektni uticaj primene vakcine Rotarix na hospitalizaciju pacijenata koja je povezana sa rotavirusom bio je u opsegu od 64% (95% CI: 49;76) do 80% (95% CI: 77;83) dve godine nakon primene vakcine. Slična ispitivanja sprovedena u Jermeniji, Australiji, Brazilu, Kanadi,El Salvadoru i Zambiji pokazala su smanjenje od 45 do 93%, unutar perioda od 2 do 4 godine nakon primene vakcine.

Dodatno, devet ispitivanja uticaja na hospitalizaciju usled dijareje bilo kog uzroka, sprovedena u Afirici i Latinskoj Americi, pokazala su smanjenje od 14% do 57% između 2 i 5 godina nakon primene vakcine.

12 od 16

§ Ispitivanja uticaja sprovedena su kako bi se uspostavila vremenska ali ne i uzročna povezanost pojave dijareje i primene vakcine. Prirodne promene učestalosti pojave oboljenja mogu uticati na uočeni vremenski efekat.

Na osnovu konvencionalnih studija toksičnosti ponavljanih doza, pretklinički podaci ne ukazuju na poseban rizik po ljude.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Saharoza Dinatrijum-adipat

Dulbecco modifikacija Eagle MEM (D-MEM) Voda za injekcije

Usled nedostatka podataka iz studija kompatibilnosti vakcina Rotarix ne sme se mešati sa drugim lekovima.

Vakcinu primeniti odmah nakon otvaranja.

Čuvati u frižideru (na temperaturi od 2° C do 8° C). Ne zamrzavati

Čuvati u originalnom pakovanju, zaštićeno od svetlosti.

Za uslove čuvanja nakon prvog otvaranja leka, videti odeljak 6.3

Unutrašnje pakovanje je tuba od polipropilena zapremine 3mL, koja sadrži 1,5mL oralne suspenzije, koja se završava membranom zaštićenom zatvaračem od polipropilena.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija koja sadrži jednu tubu sa oralnom suspenzijom i Uputstvo za lek.

Bistra, bezbojna suspenzija, bez mehaničkih onečišćenja namenjena za oralnu primenu.

Vakcina je spremna za primenu (nije potrebna rekonstitucija ili razblaživanje). Vakcina se mora primeniti oralno bez mešanja sa drugim vakcinama ili rastvorima.

Pre primene vakcina se mora vizuelno ispitati kako bi se potvrdilo odsustvo stranih čestica i/ili izmena u izgledu vakcine. Ukoliko primetite bilo šta od navedenog, nemojte primenjivati vakcinu.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

13 od 16

Uputstvo za primenu vakcine

Pre primene vakcine, molimo Vas da u celosti pročitate Uputstvo za primenu vakcine.

A. Informacije koje treba da znate pre primene vakcine Rotarix

Proverite rok trajanja.

Proverite da li je tuba oštećena ili već otvorena

Proverite da li je suspenzija bistra i bezbojna, bez prisustva mehaničkih onečišćenja

Membrana

Tuba

Ukoliko primetite nešto neuobičajeno, ne primenjujte vakcinu

Vakcina Rotarix se primenjuje oralno – direktno iz

tube.

Zaoštreni vrh

Zatvarač

Vakcina je spremna za primenu – nije potrebno mešanje sa drugim vakcinama ili rastvorima.

B. Priprema vakcine za primenu

Dokumenta

Vakcina Rotarix je virusna vakcina, koja sadrži živi, oslabljeni humani rotavirus i koja pomaže u zaštiti Vašeg deteta, starosti preko 6 nedelja života, protiv gastroenteritisa (proliva i povraćanja) uzrokovanog infekcijom rotavirusom.

Kako vakcina Rotarix deluje

Infekcija rotavirusom je najčešći uzrok teškog proliva kod odojčadi i male dece. Rotavirus se lako prenosi putem prljavih ruku nakon kontakta sa stolicom inficirane osobe. Većina dece sa prolivom izazvanim rotavirusom se spontano oporavi. Međutim, neka deca se ozbiljno razbole uz teško povraćanje, proliv, gubitak tečnosti opasnim po život, koji zahteva hospitalizaciju.

Kada se odojčetu primeni vakcina, imunski sistem (prirodni odbrambeni sistem organizma) će proizvesti antitela protiv najčešćih tipova rotavirusa koji se najčešće javljaju. Pomenuta antitela štite od oboljenja uzrokovanih navedenim tipovima rotavirusa.

Kao i prilikom primene ostalih vakcina, može se dogoditi da primena vakcine Rotarix neće u potpunosti zaštititi svu vakcinisanu odojčad od infekcija rotavirusom koje bi trebalo da spreči.

Vakcinu Rotarix ne smete koristiti:

ukoliko je Vaše dete alergično (preosetljivo) na vakcine protiv rotavirusa ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6). Znaci alergijske reakcije mogu da obuhvataju osip na koži praćen svrabom, otežano disanje i otok lica ili jezika.

ukoliko je Vaše dete nekada imalo intususcepciju (opstrukciju creva kod koje jedan deo creva biva uvučenu drugideocreva).

ukoliko je Vaše dete rođeno sa malformacijom creva koja bi mogla da dovede do intususcepcije.

ukoliko Vaše dete ima retko nasledno oboljenje (teška kombinovana imunodeficijencija) koje utiče na njegov imunski sistem.

ukoliko Vaše dete ima tešku infekciju praćenu visokom temperaturom. Možda će biti potrebno odložiti vakcinaciju do oporavka. Prisustvo blaže infekcije, kao što je prehlada, ne bi trebalo da predstavlja problem, ali je u navedenom slučaju ipak potrebno da potražite savet Vašeg lekara pre primene vakcine.

ukoliko Vaše dete ima proliv ili ukoliko povraća. Možda će biti potrebno odložiti vakcinaciju do oporavka.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što Vaše dete primi vakcinu Rotarix ukoliko Vaše dete:

ostvaruje blizak kontakt sa osobom, poput kontakta sa ukućanima, koja ima oslabljeni imunski sistem, npr, osoba obolela od karcinoma ili koja koristi lekove koji mogu oslabiti imunski sistem

ima bilo koji poremećaj gastrointestinalnog sistema

tokom razvoja nije dobijalo na težini ili na visini prema očekivanjima u skladu sa uzrastom

ima bilo koje oboljenje ili uzima lekove koji umanjuju otpornost na infekcije ili ukoliko je majka deteta u toku trudnoće primenjivala lekove koji mogu oslabiti imunski sistem.

Ukoliko primetite da, nakon primene vakcine Rotarix Vaše dete uporno povraća, ima jake bolove u stomaku, krv u stolici, nadut stomak i/ili visoku temperaturu, odmah se obratite Vašem lekaru (videti odeljak 4. “Moguća neželjena dejstva”).

Molimo Vas da, uvek nakon menjanja pelena bebi, posebno obratite pažnju na higijenu ruku.

Drugi lekovi i vakcina Rotarix

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko Vašem detetu dajete, donedavno ste davali ili ćete možda davatibilo koje druge lekove.

2 od 7

Vakcina Rotarix se može primeniti istovremeno sa drugim vakcinama, koje se obično preporučuju, kao što su vakcine protiv difterije, tetanusa, velikog kašlja (pertusis), Haemophilus-a influenzae tipa b, oralna ili inaktivisana vakcina protiv dečije paralize (polio), hepatitisa B, kao i konjugovane vakcine protiv pneumokoka i meningokoka serogrupe C.

Primena vakcine Rotarix sa hranom ili pićima

Ne postoje ograničenja vezana za unošenje hrane ili tečnosti, u periodu pre ili nakon vakcinacije.

Primena vakcine Rotarix u periodu dojenja

Na osnovu podataka dobijenih u kliničkim ispitivanjima, dojenje ne umanjuje zaštitu od gastroenteritisa izazvanog rotavirusom koju pruža primena vakcine Rotarix. Zbog toga se može nastaviti sa dojenjem u toku perioda vakcinacije.

Vakcina Rotarix sadrži saharozu.

Ukoliko Vam je lekar rekao da dete koje se vakciniše ima intoleranciju na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre primene vakcine Rotarix.

Lekar ili medicinska sestra će primeniti Vašem detetu preporučenu dozu vakcine Rotarix. Vakcina (1,5mL tečnosti) će biti primenjena oralnim putem. Vakcinu ni pod kojim uslovima ne treba primenjivati injekcionim putem.

Vaše dete će primiti dve doze vakcine Rotarix. Svaka doza će biti primenjena prilikom odvojenih poseta lekaru, u intervalu od najmanje 4 nedelje između dve doze. Prva doza se može primeniti počev od 6. nedelje života. Dve doze vakcine se moraju primeniti do navršene 24 nedelje života, iako se preporučuje da vakcinacija bude kompletirana pre 16. nedelje života.

Vakcina Rotarix može biti primenjena u skladu sa navedenom šemom vakcinacije kod prevremeno rođene odojčadi, uz uslov da je trudnoća trajala najmanje 27 nedelja.

U slučaju da dete ispljune ili povrati veći deo doze vakcine, može se primeniti još jedna doza vakcine, prilikom isteposete lekaru.

Kada se Vašem detetu primeni prva doza vakcine Rotarix, preporučuje se da Vaše dete dobije i drugu dozu takođe vakcineRotarix (ne preporučuje se da primena druge doze, bude druga vakcina protivrotavirusa).

Veoma je važno da se pridržavate uputstva Vašeg lekara ili medicinske sestre koja se odnose na sledeću posetu lekaru. Ukoliko zaboravite da posetite lekara u zakazanom terminu, posavetujte se sa lekarom.

Kao i svi lekovi, ova vakcina može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji primene ovu vakcinu. Prilikom primene vakcine Rotarix može doći do pojave sledećih neželjenih dejstava:

Česta(mogu da se jave kod najviše 1 na 10 doza vakcine): proliv

iritacija na mestu primene vakcine

Povremena(mogu se javiti kod najviše 1 na 100 doza vakcine):

bol u trbuhu (videti u nastavku simptome veoma retkog neželjenog dejstva intususcepcije) nadutost

zapaljenje kože (dermatitis)

3 od 7

Neželjena dejstva prijavljena nakon puštanja u promet vakcine Rotarix uključuju: Veoma retko: osip (urtikarija)

Veoma retko: pojavu intususcepcije (uvrtanje ili začepljenje dela tankog creva); simptomi navedene pojave uključuju jake bolove u stomaku, uporno povraćanje, krv u stolici, nadut stomak i/ili povišenu telesnu temperature Odmah se obratite Vašem lekaru ukoliko kod Vašeg deteta primetite neki od navedenih simptoma.

pojavu krvi u stolici

kod prevremeno rođenih beba (rođenih pre ili u toku 28. nedelje gestacije), unutar perioda od dva do tri dana nakon primene vakcine, kratkotrajni prekid disanja (apnea)

deca sa retkim naslednim oboljenjem, koje se zove teška kombinovana imunodeficijencija, mogu imati zapaljenje želuca ili creva (gastroenteritis) i mogu izlučivati virus poreklom iz vakcine putem stolice. Simptomi gastroenteritisa mogu uključivati mučninu, povraćanje, grčeve u stomaku ili proliv.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece!

Ne smete koristiti vakcinu Rotarix posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon „Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvati u frižideru (na temperature od2° C do 8° C). Ne zamrzavati.

Čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštiteod svetlosti.

Vakcinu primeniti odmah nakon otvaranja.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Šta sadrži vakcina Rotarix

Aktivna supstanca je humani rotavirus, živi, atenuisani, soj RIX4414

Pomoćne supstance: saharoza, dinatrijum-adipat, Dulbecco modifikacija Eagle MEM (D-MEM), voda za injekcije

4 od 7

Kako izgleda vakcinaRotarixi sadržaj pakovanja Bistra, bezbojna tečnost, bez mehaničkih onečišćenja.

Unutrašnje pakovanje je tuba od polipropilena zapremine 3mL, koja sadrži 1,5mL oralne suspenzije, koja se završava membranom zaštićenom zatvaračem od polipropilena.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna tuba sa oralnom suspenzijom i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač Nosilac dozvole:

PREDSTAVNIŠTVO GLAXOSMITHKLINE EXPORT LIMITED, BEOGRAD (NOVI BEOGRAD), Omladinskih brigada 88, Beograd

Proizvođač:

GLAXOSMITHKLINE BIOLOGICALS S.A., Rue de l´Institut, 89, Rixensart, Belgija

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno Septembar, 2020.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati u zdravstvenoj ustanovi

Broj i datum dozvole:

515-01-04953-19-001 od 15.09.2020.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sledeće informacije su namenjene isključivo zdravstvenim radnicima

Bistra, bezbojna suspenzija, bez mehaničkih onečišćenja namenjena za oralnu primenu.

Vakcina je spremna za primenu (nije potrebna rekonstitucija ili razblaživanje). Vakcina se mora primeniti oralno bez mešanja sa drugim vakcinama ili rastvorima.

Pre primene vakcina se mora vizuelno ispitati kako bi se potvrdilo odsustvo stranih čestica ili izmena u izgledu vakcine. Ukoliko primetite bilo šta od navedenog, nemojte primenjivati vakcinu.

Neupotrebljena vakcina se uništava u skladu sa važećim propisima.

Uputstvo za primenu vakcine

Pre primene vakcine, molimo Vas da u celosti pročitate Uputstvo za primenu vakcine.

A. Informacije koje treba da znate pre primene vakcine Rotarix

Proverite rok trajanja.

Proverite da li je tuba oštećena ili već otvorena

Proverite da li je suspenzija bistra i bezbojna, bez prisustva mehaničkih onečišćenja

Membrana

Tuba

Ukoliko primetite nešto neuobičajeno, ne primenjujte vakcinu

Vakcina Rotarix se primenjuje oralno – direktno iz

tube.

Zaoštreni vrh

Zatvarač

Vakcina je spremna za primenu – nije potrebno

mešanje sa drugim vakcinama ili rastvorima.

5 od 7

B. Priprema vakcine za primenu

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info