RotaTeq® 2.2x 10exp6 i.j./doza+2.8x 10exp6 i.j./doza+2.2x 10exp6 i.j./doza+2x 10exp6 i.j./doza+2.3x 10exp6 i.j./doza oralni rastvor

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
Lek nije na listi lekova RFZO
Režim izdavanja
Z - Lek se može upotrebljavati u zdravstvenoj ustanovi

Ostale informacije

Naziv leka
RotaTeq® 2.2x 10exp6 i.j./doza+2.8x 10exp6 i.j./doza+2.2x 10exp6 i.j./doza+2x 10exp6 i.j./doza+2.3x 10exp6 i.j./doza oralni rastvor
Opis
RotaTeq® je oralni rastvor koji sadrži živu vakcinu protiv gastroenteritisa izazvanog rotavirusom, namenjen odojčadi i maloj deci. Smatra se efikasnom u sprečavanju gastroenteritisa izazvanog rotavirusom.
Farmaceutski oblik
oralni rastvor
Vrsta leka
Vakcine
Nosioci odobrenja

Pakovanje i cena

oralni rastvor; 2.2x 10exp6 i.j./doza+2.8x 10exp6 i.j./doza+2.2x 10exp6 i.j./doza+2x 10exp6 i.j./doza+2.3x 10exp6 i.j./doza; tuba, 1x2mL
Broj rešenja
‍515-01-02149-22-001
JKL
‍2011912
EAN
‍8600103453547
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
18.04.2023.
Datum važenja rešenja
18.04.2073.
Maksimalna odobrena cena leka
4.014,40 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Vakcina RotaTeq je indikovana za aktivnu imunizaciju odojčadi uzrasta od 6 nedelja do 32 nedelje, a u cilju prevencije gastroenteritisa uzrokovanog infekcijom rotavirusom (videti odeljke 4.2, 4.4 i 5.1).

Vakcinu RotaTeq treba primenjivati u skladu sa zvaničnim preporukama.

Doziranje

Od rođenja do uzrasta od 6 nedelja

Vakcina RotaTeq nije indikovana za primenu u ovoj podgrupi pedijatrijske populacije.

Bezbednost i efikasnost primene vakcine RotaTeq kod osoba uzrasta od rođenja do 6 nedelja nisu utvrđeni.

Uzrast od 6 nedelja do 32 nedelje

Ciklus vakcinacije se sastoji od tri doze.

Prva doza vakcine se može dati deci uzrasta od 6 nedelja, ali ne kasnije od 12 nedelja starosti deteta.

Vakcina RotaTeq može da se da prevremeno rođenoj odojčadi koja su rođena najmanje u 25. nedelji trudnoće. Ova odojčad treba da prime prvu dozu vakcine RotaTeq najranije šest nedelja nakon rođenja (videti odeljke 4.4 i 5.1.).

Razmaci između doza treba da budu najmanje 4 nedelje.

Poželjno je da se sve tri doze daju pre uzrasta od 20. do 22. nedelje. Ako je potrebno, treća (poslednja) doza vakcine može da se primeni do uzrasta od 32 nedelje (videti odeljak 5.1).

Budući da ne postoje podaci o zamenljivosti vakcine RotaTeq sa drugim vakcinama protiv rotavirusa, preporučuje se da odojčad koja prime vakcinu RotaTeq kao prvu dozu za imunizaciju protiv rotavirusa nastave sa primanjem iste vakcine i za naredne doze.

Ukoliko se uoči ili postoji izražena sumnja da odojče nije progutalo celokupnu dozu vakcine (npr. odojče je ispljunulo vakcinu ili je izbacilo regurgitacijom) može se odmah dati pojedinačna doza za vreme iste posete lekaru. Međutim, ovakav slučaj nije ispitivan u kliničkim studijama. Ukoliko se problem opet javi, ne treba davati dodatne doze u cilju nadoknade.

Nakon završetka ciklusa vakcinacije od 3 doze ne preporučuje se primena naknadnih doza (videti odeljke 4.4 i 5.1 za raspoložive informacije o trajanju zaštite).

Od 33 nedelje do 18 godina

Vakcina RotaTeq nije indikovana za primenu u ovoj podgrupi pedijatrijske populacije.

Način primene

Vakcina Rotateq je samo za oralnu upotrebu.

Vakcina RotaTeq NE SME DA SE UBRIZGA NI POD KOJIM USLOVIMA.

Vakcina RotaTeq se može dati bez obzira na hranu, piće ili majčino mleko. Za uputstva o primeni, videti odeljak 6.6.

Preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1. Preosetljivost ispoljena nakon prethodnog davanja vakcine protiv rotavirusa.

Invaginacija creva u istoriji bolesti.

Odojčad sa kongenitalnom malformacijom gastrointestinalnog trakta koja može da bude predisponirajući faktor za invaginaciju creva.

Odojčad sa poznatom ili suspektnom imunodeficijencijom (videti odeljke 4.4 i 4.8).

Davanje vakcine RotaTeq treba da se odloži ukoliko odojče ima neko teško akutno oboljenje sa povišenom telesnom temperaturom. Prisustvo blage infekcije nije kontraindikacija za imunizaciju.

Davanje vakcine RotaTeq treba da se odloži ukoliko odojčad imaju akutnu dijareju ili povraćaju.

Sledljivost

Kako bi se poboljšala sledljivost bioloških lekova, naziv leka i broj serije primenjenog leka treba da budu jasno zabeleženi.

Kao i kod svih vakcina, odgovarajuće medicinsko lečenje mora uvek da bude na raspolaganju u slučaju pojave anafilaktičkog događaja nakon primene vakcine (videti odeljak 4.8).

Nema dostupnih podataka iz kliničkih studija o bezbednosti i efikasnosti primene vakcine RotaTeq kod imunokompromitovane odojčadi, odojčadi koja su in utero bila izložena imunosupresivnoj terapiji, odojčadi inficirane HIV-om ili odojčadi koja su dobila transfuziju krvi ili imunoglobulina u vremenu od 42 dana pre doziranja. Ne očekuje se da će asimptomatska infekcija HIV-om uticati na bezbednost ili efikasnost vakcine RotaTeq. Međutim, budući da na raspolaganju nema dovoljno podataka, ne preporučuje se davanje vakcine RotaTeq odojčadi sa asimptomatskom infekcijom HIV-om. Primenu vakcine RotaTeq kod odojčadi koja su in utero bila izložena imunosupresivnoj terapiji potrebno je bazirati na pažljivoj proceni potencijalnih koristi i rizika.

Slučajevi gastroenteritisa povezani sa vakcinom bili su prijavljeni nakon stavljanja vakcine u promet kod odojčadi sa teškom kombinovanom imunodeficijencijom (engl. severe combined immunodeficiency, SCID, videti odeljak 4.3).

U kliničkim ispitivanjima uočeno je da je vakcina RotaTeq izlučena fecesom kod 8,9% vakcinisanih, a to se skoro u svim slučajevima dogodilo u nedelji nakon primanja prve doze, a samo kod jednog vakcinisanog (0,3%) ovo je uočeno nakon primanja treće doze. Maksimalno izlučivanje uočeno je u toku 7 dana nakon doziranja. U period nakon stavljanja vakcine u promet zabeležen je prenos sojeva virusa iz vakcine na nevakcinisane osobe sa kojima je odojče bilo u kontaktu. Vakcinu RotaTeq treba oprezno davati osobamai koje su u bliskom kontaktu sa imunodeficijentnim osobama (npr. sa osobama koje boluju od malignih bolesti ili imaju na neki drugi način oslabljen imunski sistem ili sa osobama koje primaju imunosupresivnu terapiju). Takođe, osobe koje se brinu o nedavno vakcinisanom odojčetu treba da sprovode stroge higijenske mere, a posebno kada su u kontaktu i rukuju sa izlučevinama odojčeta.

U kliničkoj studiji, vakcinu Rotateq je primilo oko 1000 odojčadi, koja su rođena u periodu od 25. do 36. nedelje trudnoće. Prva doza vakcine data je počevši od 6 nedelja nakon rođenja. Bezbednost i efikasnost vakcine RotaTeq bili su uporedivi između ove podgrupe odojčadi i odojčadi koja su rođena na vreme.

Međutim, 19 od oko 1000 odojčadi je bilo rođeno u periodu od 25. do 28. nedelje trudnoće, 55 od 29. do 31. nedelje trudnoće, a ostali su bili rođeni u periodu od 32. do 36. nedelje trudnoće. Videti odeljke 4.2 i 5.1.

Intususcepcija

Zdravstveni stručnjaci treba da, kao meru opreza, prate sve simptome koji ukazuju na prisustvo intususcepcije (jak abdominalni bol, perzistentno povraćanje, krvave stolice, nadutost abdomena i/ili izrazito povišena telesna temperatura), s obzirom da podaci iz opservacionih studija ukazuju na povećan rizik za nastanak intususcepcije, najčešće u roku od 7 dana nakon primene vakcine protiv rotavirusa (videti odeljak 4.8). Potrebno je da se roditelji/staratelji obaveste da treba odmah da prijave svaku pojavu ovih simptoma zdravstvenom radniku.

Za osobe sa predispozicijom za pojavu intususcepcije, videti odeljak 4.3.

Nema podataka o bezbednosti ili efikasnosti kod odojčadi sa aktivnim oboljenjem gastrointestinalnog trakta (uključujući i hroničnu dijareju) ili zaostajanjem u rastu. Davanje vakcine RotaTeq ovoj odojčadi je potrebno pažljivo razmotriti kada, po mišljenju lekara, izostanak vakcinacije predstavlja mnogo veći rizik.

Nivo zaštite koji obezbeđuje vakcina RotaTeq se zasniva na primanju sve tri doze. Kao i kod svih drugih vakcina, vakcinacija vakcinom RotaTeq ne mora da ima za rezultat i potpunu zaštitu svih vakcinisanih. Vakcina RotaTeq ne pruža zaštitu od gastroenteritisa koga izazivaju drugi patogeni koji nisu rotavirus.

Klinička ispitivanja efikasnosti protiv gastroenteritisa izazvanog rotavirusom sprovedena su u Evropi, Sjedinjenim Američkim Državama, Latinskoj Americi i Aziji. Tokom ovih ispitivanja uočeno je najčešće kruženje serotipa rotavirusa G1P8, dok su ređe identifikovani serotipovi rotavirusa G2P4, G3P8, G4P8 i G9P8. Stepen zaštite koji se postiže vakcinom RotaTeq protiv drugih serotipova rotavirusa i u drugim populacijama nije poznat.

Na raspolaganju nema kliničkih podataka o primeni vakcine RotaTeq u profilaksi nakon izloženosti virusu.

Treba uzeti u obzir mogući rizik za pojavu apneje i potrebu za praćenjem respiratorne funkcije tokom 48 do 72 sata pri administraciji doza primarne imunizacije kod odojčadi rođene značajno pre vremena (koja su rođena pre ili u 28. nedelji trudnoće), a posebno kod one koja u istoriji bolesti imaju nepotpunu razvijenost respiratornog sistema. Budući da je korist od vakcinacije veoma velika kod ove grupe odojčadi, vakcinacija ne sme da se izostavi ili odloži.

Vakcina RotaTeq NE SME DA SE UBRIZGA NI POD KOJIM USLOVIMA.

Saharoza

Vakcina RotaTeq sadrži saharozu. Pacijenti sa retkim naslednim oboljenjem intolerancije na fruktozu, glukozno-galaktoznom malapsorpcijom ili nedostatkom saharaza-izomaltaze, ne smeju koristiti ovaj lek. Videti odeljak 2.

Natrijum

Vakcina RotaTeq sadrži 37,6 mg natrijuma po dozi, što odgovara 1,88% maksimalnog dnevnog unosa od 2 g natrijuma prema preporukama SZO za odraslu osobu. Videti odeljak 2.

Kod odojčadi uzrasta od približno 2, 4 i 6 meseci, istovremena primena vakcine RotaTeq sa vakcinama koje sadrže jedan ili više sledećih antigena nije uticala na imunski odgovor i bezbednosni profil tih vakcina:

  • vakcina protiv difterije, tetanusa i pertusisa (acelularna) (DTaP),
  • vakcina protiv Haemophilus influenzae tip b (Hib),
  • inaktivisana vakcina protiv poliomijelitisa (IPV),
  • vakcina protiv hepatitisa B (HBV),
  • pneumokokna konjugovana vakcina (PCV).

Kod odojčadi uzrasta od približno 2, 3 i 4 meseca, istovremena primena vakcine RotaTeq sa DTaP-IPV- HBV-Hib vakcinom (Infanrix hexa) je pokazala da su imunski odgovor i bezbednosni profil kod istovremeno primenjenih vakcina ostali nepromenjeni u poređenju sa pojedinačnom primenom svake od njih.

Kod odojčadi uzrasta od 3 i 5 meseci, vakcina RotaTeq je data istovremeno sa konjugovanom vakcinom protiv meningokoka grupa C (MenCC, ispitivana vakcina bila je konjugat toksoida tetanusa), a u većini slučajeva i istovremeno sa DTaP-IPV-Hib vakcinom, nakon čega je odojčadi data treća doza vakcine RotaTeq u uzrastu od oko 6 meseci. Uočeno je da nije bilo uticaja na imunski odgovor na vakcine RotaTeq i MenCC. Ova istovremena primena je rezultirala u prihvatljivom profilu bezbednosti.

Istovremena primena vakcine RotaTeq i oralne vakcine protiv poliomijelitisa (OPV) nije uticala na imunski odgovor na antigene poliovirusa. Mada je istovremena primena sa OPV-om dovela do neznatnog smanjenja imunskog odgovora na vakcinu protiv rotavirusa, trenutno nema dokaza da bi to moglo da ima uticaja na kliničku efikasnost u sprečavanju teškog gastroenteritisa izazvanog rotavirusima. Imunski odgovor na vakcinu RotaTeq je nepromenjen kada se OPV primenjuje dve nedelje nakon primene vakcine RotaTeq.

Stoga, vakcina RotaTeq može da se daje istovremeno sa monovalentnim ili kombinovanim vakcinama za odojčad koje sadrže jedan ili više sledećih antigena: DTaP, Hib, IPV ili OPV, HBV, PCV i MenCC.

Vakcina RotaTeq je namenjena samo za primenu kod odojčadi. Stoga na raspolaganju nema podataka o upotrebi ove vakcine kod ljudi tokom trudnoće ili dojenja, a ispitivanje uticaja na plodnost i studije reproduktivne toksičnosti na životinjama nisu sprovedene.

Nije relevantno.

  • Sažetak bezbednosnog profila

U podgrupi odojčadi iz 3 placebom kontrolisana klinička ispitivanja (n=6130 odojčadi koja su primila vakcinu RotaTeq i 5560 odojčadi koja su primila placebo), rađena je procena svih neželjenih događaja koje može da izazove vakcina RotaTeq, a koje su se pojavile u roku od 42 dana nakon vakcinacije kada se vakcina RotaTeq davala ili sama ili istovremeno sa drugim pedijatrijskim vakcinama. Sveukupno, kod 47% odojčadi koja su primila vakcinu RotaTeq došlo je do pojave neželjenih reakcija u poređenju sa 45,8% u grupi koja je primala placebo. Najčešće prijavljene neželjene reakcije koje su se dešavale češće u grupi koja je primala vakcinu RotaTeq nego kod odojčadi koja su dobijala placebo, bile su: povišena telesna temperatura (20,9%), dijareja (17,6%) i povraćanje (10,1%).

Kod svih ispitanika urađena je procena ozbiljnih neželjenih reakcija (36150 ispitanika koji su primili vakcinu RotaTeq i 35536 koji su primili placebo) iz 3 klinička ispitivanja, a tokom 42 dana nakon primanja svake doze. Sveukupna učestalost ovih ozbiljnih neželjenih reakcija bila je 0,1% kod ispitanika koji su primili vakcinu RotaTeq i 0,2% kod onih koji su primili placebo.

  • Tabelarni prikaz neželjenih reakcija

Neželjene reakcije koje su se češće javljale u grupi koja je primila vakcinu navedene su u nastavku, a klasifikovane su prema klasi sistema organa i učestalosti. Na osnovu objedinjenih podataka iz 3 klinička ispitivanja u kojima je 6130 odojčadi primilo vakcinu RotaTeq, a 5560 placebo, dole navedene neželjene reakcije javljale su se u grupi koja je primala vakcinu RotaTeq sa učestalošću od 0,2% do 2,5% većom nego u grupi koja je primala placebo.

Prema učestalosti, neželjene reakcije su prijavljene kao: veoma često ( 1/10), često ( 1/100 do < 1/10), povremeno ( 1/1000 do < 1/100), retko ( 1/10000 do < 1/1000), veoma retko (<1/10000), nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).

Neželjene reakcije zabeležene nakon primene vakcine RotaTeq u kliničkim ispitivanjima i
Klasa sistema organaUčestalostNeželjena reakcija/neželjeni događaj
Infekcije i infestacijeČestoinfekcija gornjeg dela respiratornog
Povremenonazofaringitis, otitis media
Poremećaji imunskog sistemaNepoznata učestalostanafilaktička reakcija‡
Respiratorni, torakalni iRetkobronhospazam
Gastrointestinalni poremećajiVeoma čestodijareja, povraćanje
Povremenohematohezija†, bol u gornjem delu
Veoma retkoiIntususcepcijaα, *
Poremećaji kože i potkožnog tkivaPovremenoosip
Retkourtikarija
Nepoznata učestalostangioedem‡
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneVeoma čestoPireksija.
Nepoznata učestalostiritabilnost ‡

†Ova neželjena reakcija je uočena u periodu praćenja nakon stavljanja u promet. Kategorija učestalosti je procenjena na osnovu podataka iz relevantnih kliničkih ispitivanja.

α Kategorija učestalosti je procenjena na osnovu podataka iz opservacionih studija.

*Videti odeljak 4.4.

‡Neželjeni događaji nakon stavljanja u promet (učestalost se ne može proceniti na osnovu dostupnih podataka).

  • Opis odabranih neželjenih reakcija

Kavasakijeva bolest je zabeležena kod 5 od 36150 vakcinisanih ( 0,1%) i kod jednog od 35536 ispitanika koji su primili placebo ( 0,1%) uz relativan rizik (RR) od 4,9 95% CI, 0,6-239,1 (nije statistički značajno). U jednoj velikoj postmarketinškoj opservacionoj studiji praćenja bezbednosti leka nije uočen povećan rizik za pojavu Kavasakijeve bolesti kod odojčadi koja su primila vakcinu RotaTeq (videti odeljak 5.1).

Intususcepcija

Podaci iz opservacionih studija bezbednosti, sprovedenih u nekoliko zemalja, pokazuju da vakcine protiv rotavirusa povećavaju rizik za pojavu intususcepcije za do 6 dodatnih slučajeva na 100000 odojčadi u roku od 7 dana nakon vakcinacije. Postoje ograničeni dokazi o blagom povećanju rizika nakon primene druge doze. Osnovna incidenca intususcepcije kod odojčadi uzrasta do jedne godine u ovim zemljama kretala se u rasponu od 25 do 101 na 100000 odojčadi godišnje. Ostaje nejasno da li vakcine protiv rotavirusa utiču na ukupnu incidencu pojave intususcepcije na osnovu dužeg perioda praćenja (videti odeljak 4.4).

  • Ostale posebne populacije

Apneja kod odojčadi rođene značajno pre vremena (rođene pre ili u 28. nedelji trudnoće) (videti odeljak 4.4).

Nakon stavljanja u promet prijavljeni su slučajevi gastroenteritisa sa rasejavanjem virusa iz vakcine kod odojčadi sa teškom kombinovanom imunodeficijencijom (SCID).

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Zabeleženi su slučajevi davanja većih doza vakcine RotaTeq od onih koje su preporučene.

Uopšteno, profil neželjenih događaja prijavljen kod predoziranja bio je uporediv sa profilom uočenim kod davanja preporučenih doza vakcine RotaTeq.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: vakcine, virusne vakcine

ATC šifra: J07BH02 Efikasnost

U kliničkim ispitivanjima dokazana je efikasnost protiv gastroenteritisa uzrokovanog genotipovima rotavirusa G1P8, G2P4, G3P8, G4P8 i G9P8.

Efikasnost zaštite vakcinom RotaTeq procenjivana je na dva načina u placebo kontrolisanom ispitivanju o efikasnosti i bezbednosti protiv rotavirusa (engl. Rotavirus Efficacy and Safety Trial, REST):

  • Kod 5673 vakcinisana odojčeta (2834 u grupi koja je primila vakcinu) efekat zaštite meren je kao smanjenje učestalosti gastroenteritisa izazvanog rotavirusima uzrokovanog serotipovima vakcine G (G1-G4), koji se pojavio u vremenu od najmanje 14 dana nakon primene treće doze vakcine tokom cele prve sezone pojave rotavirusa nakon vakcinacije.
  • Kod 68038 vakcinisanih odojčadi (34035 u grupi koja je primila vakcinu) efikasnost zaštite meren je kao smanjenje broja hospitalizacija i broja prijema na odeljenje za hitnu medicinsku pomoć koji su posledica gastroenteritisa izazvanog rotavirusima u vremenu od 14 dana nakon primene treće doze.

Rezultati ovih analiza prikazani su u tabelama u nastavku.

Smanjenje učestalosti gastroenteritisa izazvanog rotavirusima tokom cele jedne sezone nakon vakcinacije
Efikasnost protiv bolesti bilo koje težine uzrokovane genotipovima
TeškiBolest bilo
oblikkoje težineG1G2G3G4G9
bolesti*(G1-G4)
(G1-G4)
98,0%74,0%74,9%63,4%82,7%48,1%65,4%
88,3; 100,0†66,8;67,3;2,6;0; 99,60; 91,60; 99,3

*Teški oblik bolesti se definiše kao rezultat od  16/24 korišćenjem validiranog kliničkog sistema bodovanja, a na osnovu intenziteta i dužine trajanja simptoma (povišena telesna temperatura, povraćanje, dijareja i promene u ponašanju).

†Statistički značajno

gastroenteritisa izazvanog rotavirusima u periodu od do 2 godine nakon vakcinacije*
G1-G4G1G2G3G4G9
94,5%95,1%87,6%93,4%89,1%100%
91,2; 96,6†91,6; 97,1†0; 98, 549,4; 99,1†52,0; 97,5†69,6; 100†

†Statistički značajno

Smanjenje učestalosti gastroenteritisa izazvanog rotavirusima uzrokovanog serotipovima G1-G4 tokom druge sezone pojave rotavirusa nakon vakcinacije bilo je 88,0% 95% CI 49,4; 98,7 za pojavu teške bolesti i 62,6% 95% CI 44,3; 75,4 za pojavu bolesti bilo koje težine.

Efikasnost protiv genotipova rotavirusa G2P4, G3P8, G4P8 i G9P8 zasnovana je na manjem broju slučajeva nego za G1. Efikasnost uočena protiv G2P4 najverovatnije je bila rezultat G2 komponente vakcine.

U naknadnoj (post hoc) analizi podataka kombinovanih iz REST kliničkog ispitivanja i još jednog ispitivanja faze III, efikasnost vakcine protiv gastroenteritisa (bilo koje težine) uzrokovanog serotipovima rotavirusa G1, G2, G3 i G4 bila je 61,5% [95%, CI: 14,2; 84,2] kod odojčadi uzrasta > 26 nedelja do ≤ 32 nedelje prilikom primene treće doze vakcine.

Sproveden je i produžetak studije REST, ali samo u Finskoj. Ova finska studija produžetka (engl. Finish Extension Study, FES) uključivala je podgrupu od 20736 ispitanika koji su prethodno bili uključeni u REST studiju. Praćenje ove grupe odojčadi u FES studiji trajalo je do 3 godine nakon vakcinacije.

U REST studiji zabeležena su 403 slučaja u kojima su pružene zdravstvene usluge (20 u grupi koja je primila vakcinu i 383 u grupi koja je primila placebo) povezani sa G1-G4 i G9 gastroenteritisom izazvanim rotavirusima u populaciji određenoj protokolom. Prema dodatnim podacima iz FES studije, broj korišćenja usluga zdravstva je povećan na ukupno 136 uključujući 9 slučajeva u grupi koja je primila vakcinu i 127 slučajeva u grupi koja je dobila placebo. Sveukupno, tokom FES studije, zabeleženo je 31%, odnosno 25% slučajeva pružanja zdravstvenih usluga u ispitivanim grupama.

Na osnovu kombinovanih podataka iz studija REST i FES, smanjenje broja hospitalizacija i prijema na odeljenje za hitnu medicinsku pomoć zbog gastroenteritisa izazvanog rotavirusima u periodu do 3 godine nakon vakcinacije bilo je 94,4% (95% CI: 91,6; 96,2) za genotipove G1-G4, 95,5% (95% CI: 92,8; 97,2) za

genotip G1, 81,9% (95% CI: 16,1; 98,0) za genotip G2, 89,0% (95% CI: 53,3; 98,7) za genotip G3, 83,4%

(95% CI: 51,2; 95,8) za genotip G4 i 94,2% (95% CI: 62,2; 99,9) za genotip G9. Tokom treće godine, u grupi koja je primila vakcinu (n=3112), nije bilo slučajeva pružanja zdravstvenih usluga zbog gastroenteritisa izazvanog rotavirusima, a u placebo grupi (n=3126) zabeležena je samo jedan takav slučaj (netipizirani).

Da bi se obezbedili odgovarajući nivo i trajanje zaštite protiv gastroenteritisa izazvanog rotavirusima koji su zabeleženi u kliničkim studijama, potrebno je dati sve tri doze vakcine RotaTeq (videti odeljak 4.2).

Međutim, naknadne (post hoc) analize su pokazale da je vakcina RotaTeq dovela do izvesnog smanjenja u broju slučajeva gastroenteritisa izazvanog rotavirusima dovoljne težine da bi zahtevali hospitalizaciju ili prijem u odeljenje za hitne slučajeve pre završetka davanja sve tri doze (tj. oko 14 dana nakon davanja prve doze pa nadalje).

Efikasnost kod prevremeno rođene odojčadi

U REST studiji oko 1000 odojčadi rođenih od 25. do 36. nedelje trudnoće je primilo vakcinu RotaTeq. Efikasnost vakcine RotaTeq je bila uporediva između ove podgrupe odojčadi i odojčadi rođene na vreme.

Postmarketinška opservaciona studija praćenja bezbednosti

U jednoj velikoj postmarketinškoj opservacionoj studiji u SAD analiziran je rizik za pojavu Kavasakijeve bolesti kod 85150 odojčadi koja su primila jednu ili više doza vakcine RotaTeq (praćenje 17433 osoba- godina).

Tokom 0-30 dana perioda praćenja nakon vakcinacije nisu uočene statistički značajne razlike u učestalosti pojave Kavasakijeve bolesti u poređenju sa očekivanim stopama učestalosti. Pored toga, nije uočeno statistički značajno povećanje rizika za pojavu ovog neželjenog događaja tokom 0-30 dana perioda praćenja u poređenju sa kontrolnom grupom odojčadi koja je u isto vreme primala DTaP vakcinu, ali ne i vakcinu RotaTeq (n=62617, praćenje 12339 osoba-godina). Zabeležen je jedan potvrđeni slučaj na osnovu medicinske dokumentacije kod odojčadi koja su primila vakcinu RotaTeq u poređenju sa jednim potvrđenim slučajem na osnovu medicinske dokumentacije u istovremenoj kontrolnoj grupi koja je primila vakcinu DTaP (relativni rizik = 0,7, 95% CI: 0,01-55,56). Analize opšte bezbednosti nisu pokazale specifična pitanja u smislu bezbednosti.

Podaci iz studije efektivnosti

Postmarketinške studije pokazuje efektivnost u prevenciji gastroenteritisa izazvanog rotavirusom (engl.

rotavirus gastroenteritis, RVGE)

*Kontrole sa akutnim gastroenteritisom negativne na rotavirus Imunogenost

Imunski mehanizam kojim vakcina RotaTeq štiti od gastroenteritisa izazvanog rotavirusima nije potpuno poznat. Za vakcine protiv rotavirusa povezanost između imunskog odgovora i zaštite još nije utvrđena. U studijama faze III kod između 92,5% i 100% vakcinisanih vakcinom RotaTeq došlo je do značajnog porasta serumskih antirotavirusnih IgA antitela nakon davanja sve tri doze. Vakcina indukuje imunski odgovor (npr.

pojava serumskih neutrališućih antitela) na pet humanih rotavirusnih proteina eksprimiranih na reasortantima (G1, G2, G3, G4 i P8).

Nije primenljivo.

Ispitivanja toksičnosti pojedinačne i ponovljenih oralnih doza na miševima ne ukazuju na posebne rizike pri primeni kod ljudi. Doza koju su dobili miševi iznosila je oko 2,79 x 108 infektivnih jedinica po kg (oko 14 puta veća od predviđene doze za odojčad).

6. FARMACEUTSKI PODACI

Saharoza Natrijum-citrat

Natrijum-dihidrogenfosfat, monohidrat Natrijum-hidroksid

Polisorbat 80

Hranljiva podloga (koja sadrži neorganske soli, amino kiseline i vitamine) Voda, prečišćena

U odsustvu ispitivanja kompatibilnosti, ova vakcina se ne sme mešati sa drugim lekovima.

2 godine.

Vakcina RotaTeq se mora primeniti odmah nakon vađenja iz frižidera.

Čuvati i transportovati u frižideru (od 2 °C do 8 °C).

Čuvati tubu za doziranje u originalnom spoljašnjem pakovanju, radi zaštite od svetlosti.

2 mL rastvora u prethodno napunjenoj tubi (LDPE) iz koje može da se istisne rastvor, sa zatvaračem na odvrtanje (HDPE) u zaštitnoj kesici. Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna tuba (u zaštitnoj kesici) i Uputstvo za lek.

Vakcina se daje oralno bez mešanja sa bilo kojim drugim vakcinama ili rastvorima. Ne razblaživati.

Način davanja vakcine:
Odbaciti praznu tubu i zatvarač u odgovarajući kontejner za biološki otpad u skladu sa nacionalnim propisima.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Vakcina RotaTeq je oralna vakcina (daje se na usta) koja je namenjena za zaštitu odojčadi i male dece od pojave gastroenteritisa (proliv i povraćanje) izazvanog infekcijom rotavirusom i može se da se primeni kod odojčadi uzrasta od 6 nedelja do 32 nedelje (videti odeljak 3). Ova vakcina sadrži pet tipova živih sojeva rotavirusa. Kada odojče dobije vakcinu, imunski sistem (prirodna odbrana organizma) stvara antitela protiv najčešćih tipova rotavirusa. Ova antitela pomažu u zaštiti od gastroenteritisa koga izazivaju ovi tipovi rotavirusa.

  • ukoliko je Vaše dete alergično (preosetljivo) na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6);
  • ukoliko je Vaše dete ispoljilo alergijsku reakciju nakon primanja prethodne doze vakcine RotaTeq ili neke druge vakcine protiv rotavirusa;
  • ukoliko je Vaše dete ranije imalo invaginaciju creva (zastoj creva koji nastaje kada se jedan deo creva uvlači u drugi deo creva);
  • ukoliko je Vaše dete rođeno sa naslednim promenama u gastrointestinalnom traktu koje mogu da prouzrokuju invaginaciju creva;
  • ukoliko Vaše dete ima bilo koju bolest zbog koje je smanjena njegova/njena otpornost na infekciju;
  • ukoliko Vaše dete ima tešku infekciju sa povišenom telesnom temperaturom. U ovom slučaju može biti potrebno da se vakcinacija odloži sve dok dete ne ozdravi. Blaga infekcija poput prehlade ne bi trebalo da bude problem, ali ipak je potrebno da se prvo obratite za savet Vašem lekaru;
  • ukoliko Vaše dete ima proliv ili povraća. Može biti potrebno da se vakcinacija odloži sve dok dete ne ozdravi.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što Vaše dete primi vakcinu RotaTeq ako:

  • je Vaše dete primilo transfuziju krvi ili imunoglobulina u prethodnih 6 nedelja,
  • je Vaše dete u bliskom kontaktu, na primer živi u istom domaćinstvu, sa osobom koja ima oslabljeni imunski sistem, na primer osoba koja ima rak ili uzima lekove koji mogu da oslabe imunski sistem,
  • Vaše dete ima bilo kakav poremećaj gastrointestinalnog sistema,
  • su dobitak na telesnoj masi i rast Vašeg deteta manji nego što se to normalno očekuje.
  • je Vaše dete ili ako je majka u toku trudnoće uzimala bilo koji lek koji dovodi do slabljenja imunskog sistema.

Odmah se javite lekaru/zdravstvenom radniku ukoliko Vaše dete nakon primanja vakcine RotaTeq oseti jak bol u želucu, uporno povraća, ima krv u stolici, otečen trbuh i/ili visoku telesnu temperaturu (videti takođe odeljak 4).

Uvek morate voditi računa o tome da dobro operete ruke nakon menjanja detetovih uprljanih pelena.

Kao i sve druge vakcine, vakcina RotaTeq ne mora da obezbedi potpunu zaštitu kod sve vakcinisane dece čak i nakon primanja sve tri doze.

Ako je Vaše dete već inficirano rotavirusom, ali još se nije razbolelo u vreme vakcinacije, vakcina RotaTeq možda neće moći da spreči razvoj bolesti.

Vakcina RotaTeq ne štiti od proliva i povraćanja koji su izazvani drugim uzročnicima koji nisu rotavirus.

Drugi lekovi i RotaTeq

Vakcina RotaTeq se može istovremeno primenjivati sa drugim uobičajeno preporučenim vakcinama za decu kao što su vakcina protiv difterije, tetanusa i pertusisa (veliki kašalj), vakcina protiv Haemophilus influenzae tip b, inaktivisana ili oralna vakcina protiv poliomijelitisa, vakcina protiv hepatitisa B, pneumokokna konjugovana vakcina i konjugovana vakcina protiv meningokoka grupe C.

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko Vaše dete uzima, donedavno je uzimalo ili će možda uzimati bilo koje druge lekove (ili druge vakcine).

Uzimanje vakcine RotaTeq sa hranom i pićima

Odojče može bez problema da uzima hranu ili tečnosti, uključujući i majčino mleko, bilo pre ili posle vakcinacije vakcinom RotaTeq.

Vakcina RotaTeq sadrži saharozu

U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru/zdravstvenom radniku pre nego što Vaše dete primi ovu vakcinu.

Vakcina RotaTeq sadrži natrijum

Ova vakcina sadrži 37,6 mg natrijuma (glavni sastojak kuhinjske soli) u jednoj dozi. To odgovara 1,88% preporučenog maksimalnog dnevnog unosa natrijuma za odraslu osobu.

Vakcina RotaTeq JE NAMENJENA SAMO ZA ORALNU UPOTREBU.

Lekar ili medicinska sestra će dati preporučenu dozu vakcine RotaTeq Vašem detetu. Vakcina se daje tako što se nežno istisne iz tube u usta Vašeg deteta. Vakcina se može dati bez obzira na hranu, piće ili majčino mleko. U slučaju da Vaše dete ispljune veći deo doze vakcine ili je izbaci iz usta regurgitacijom (bljuckanjem), tokom iste posete lekaru može odmah da se ponovi davanje iste doze da bi se nadomestila ispljunuta doza.

Vakcina ni pod kojim uslovima ne sme da se daje putem injekcije.

Prva doza (2 mL) vakcine RotaTeq može da se daje deci uzrasta od 6 nedelja, ali ne kasnije od uzrasta od 12 nedelja (oko 3 meseca). Vakcina RotaTeq može da se daje prevremeno rođenoj odojčadi koja su rođena najmanje u 25. nedelji trudnoće. Ova odojčad treba da prime prvu dozu vakcine RotaTeq između 6. nedelje i

12. nedelje nakon rođenja.

Vaše dete će primiti 3 doze vakcine RotaTeq, a razmaci između doza treba da budu najmanje četiri nedelje. Veoma je važno da Vaše dete primi sve 3 doze vakcine da bi se postigla zaštita protiv rotavirusa. Poželjno je da se sve tri doze daju pre uzrasta od 20. do 22. nedelje, a sve tri doze moraju da se daju do uzrasta od 32 nedelje.

Ako se vakcina RotaTeq da Vašem detetu kao prva doza vakcine, preporučuje se da Vaše dete primi isto vakcinu RotaTeq (a ne neku drugu vakcinu protiv rotavirusa) i za naredne doze do kraja vakcinacije.

Ako ste zaboravili na dogovorenu vakcinaciju vakcinom RotaTeq

Veoma je važno da sledite uputstva koja su Vam dali Vaš lekar/zdravstveni radnik, vezano zazakazane posete za vakcinaciju Vašeg deteta za naredne doze. Ako zaboravite ili ste sprečeni da odvedete dete u zakazano vreme za primanje doze vakcine potražite savet od Vašeg lekara/zdravstvenog radnika.

Kao i sve druge vakcine i lekovi, ova vakcina može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Odmah se javite lekaru/zdravstvenom radniku ukoliko Vaše dete ima neke od sledećih simptoma:

  • Alergijske reakcije (učestalost se ne može proceniti na osnovu dostupnih podataka), koje mogu da budu teške (anafilaksa) i mogu da uključuju: alergijski otok koji može da zahvati lice, usne, jezik ili grlo.
  • Bronhospazam (retka neželjena dejstva, mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek). Može da se ispolji kao zviždanje prilikom disanja, kašalj ili otežano disanje.
  • Jak bol u stomaku, uporno povraćanje, pojava krvi u stolici, otečen trbuh i/ili visoka telesna temperatura. Ovo mogu da budu simptomi veoma retkog neželjenog dejstva (može da se javi kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek) ali ozbiljnog neželjenog dejstva koje se zove intususcepcija (zastoj creva koji nastaje kada se jedan deo creva uvlači u drugi deo creva).

Ostala neželjena dejstva prijavljena pri upotrebi vakcine RotaTeq bila su:

  • veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek): povišena telesna temperatura, proliv, povraćanje;
  • česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek): infekcije gornjeg dela respiratornog trakta,
  • povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek): bolovi u želucu (videti takođe iznad znakove veoma retkog neželjenog dejstva intususcepcije), curenje iz nosa i zapaljenje ždrela, infekcija uha, osip, pojava krvi u stolici,
  • retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek): koprivnjača,
  • nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): razdražljivost.

Kod odojčadi rođene značajno pre vremena (rođenih pre ili u 28. nedelji trudnoće) tokom 2 do 3 dana nakon vakcinacije može da dođe do pojave dužih razmaka između udisaja nego što je normalno.

Ako Vam je potrebno, zamolite Vašeg lekara/zdravstvenog radnika da Vam da više informacija o neželjenim dejstvima vakcine RotaTeq.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko se Vašem detetu ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati vakcinu van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti vakcinu Rotateq posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon

„Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvati i transportovati u frižideru (od 2 °C do 8 °C).

Čuvati tubu za doziranje u originalnom spoljašnjem pakovanju, radi zaštite od svetlosti.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

  • Aktivna supstanca u vakcini RotaTeq su 5 sojeva reasortiranog rotavirusa humano-goveđeg porekla (živi): G1 najmanje 2,2 x 106 infektivnih jedinica

G2 najmanje 2,8 x 106 infektivnih jedinica

G3 najmanje 2,2 x 106 infektivnih jedinica.

G4 najmanje 2,0 x 106 infektivnih jedinica P1A[8] najmanje 2,3 x 106 infektivnih jedinica

  • Pomoćne supstance vakcine RotaTeq su: saharoza; natrijum-citrat; natrijum-dihidrogenfosfat, monohidrat; natrijum-hidroksid; polisorbat 80; hranljiva podloga (koja sadrži neorganske soli, amino kiseline i vitamine) i voda, prečišćena.

Kako izgleda vakcina RotaTeq i sadržaj pakovanja

Oralni rastvor.

Ova vakcina je u obliku bistre tečnosti, slabožute boje koja može biti sa sa ružičastom nijansom.

2 mL rastvora u prethodno napunjenoj tubi (LDPE) iz koje može da se istisne rastvor, sa zatvaračem na odvrtanje (HDPE) u zaštitnoj kesici. Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna tuba (u zaštitnoj kesici) i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole: MERCK SHARP & DOHME D.O.O., Omladinskih brigada 90a/1400, Beograd – Novi Beograd

Proizvođač: MERCK SHARP & DOHME B.V., Waaderweg 39, Haarlem, Holandija

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

April, 2023.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati u zdravstvenoj ustanovi.

Broj i datum dozvole:

515-01-02149-22-001 od 18.04.2023.

SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:

Uputstva

Način davanja vakcine:
Pocepati zaštitnu kesicu i iz nje izvaditi tubu za doziranje.
Držati tubu u vertikalnom položaju i tapkanjem po zatvaraču na odvrtanje odstraniti višak tečnosti sa brizgalice.
Otvoriti tubu za doziranje u dva jednostavna poteza:
2. Skinuti zatvarač okretanjem u suprotnom smeru od kretanja kazaljke na satu.
Dati dozu laganim istiskivanjem tečnosti u usta odojčeta, prema unutrašnjoj strani obraza, sve dok se tuba za doziranje potpuno ne isprazni. (Može ostati malo preostalih kapljica na vrhu tube.)
Odbaciti praznu tubu i zatvarač u odgovarajući kontejner za biološki otpad u skladu sa nacionalnim propisima.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Videti takođe odeljak 3. Kako se primenjuje vakcina RotaTeq.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info