Rupafin® 1mg/mL oralni rastvor

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Naziv leka
Rupafin® 1mg/mL oralni rastvor
Opis chat-gpt
Rupafin® 1mg/mL je lek koji sadrži aktivnu supstancu 'rupatadin' i koristi se za ublažavanje simptoma alergijskog rinitisa i urtikarije kod odraslih i adolescenata.
INN
Farmaceutski oblik
oralni rastvor
Vrsta leka
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept
Lista RFZO
A - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta
Nosioci dozvole

Pakovanja

JKL
‍3058291
Maksimalna cena leka
625,20 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Lista RFZO
A - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta
Cena na listi lekova RFZO
451,30 RSD
Doplata
50,00 RSD
DDD
10 mg
Indikacije za RFZO
1. Alergijski rinitis (J30.4) 2. Hronična idiopatska urtikarija (L50)
RFZO Napomena
Samo za decu stariju od 2 godine. Za indikaciju pod tačkom 1. lek se uvodi u terapiju na osnovu mišljenja pedijatra ili otorinolaringologa, a za indikaciju pod tačkom 2. na osnovu mišljenja pedijatra ili dermatologa.
EAN
8594739272613
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Obnova
Broj rešenja: 515-01-00695-22-001
Datum važenja: 10.01.2023 - 10.01.2073

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Lek Rupafin, 1 mg/mL, oralni rastvor, indikovan je za simptomatsku terapiju:

  • alergijskog rinitisa (uključujući perzistentni alergijski rinitis) kod dece uzrasta od 2 do 11 godina (videti odeljak 5.1),
  • urtikarije kod dece uzrasta od 2 do 11 godina (videti odeljak 5.1).

Doziranje

Pedijatrijska populacija

Deca uzrasta od 2 do 11 godina

Doziranje kod dece telesne mase 25 kg ili više: 5 mL (5 mg rupatadina) oralnog rastvora jednom dnevno, sa hranom ili bez nje.

Doziranje kod dece telesne mase 10 kg ili više, a manje od 25 kg: 2,5 mL (2,5 mg rupatadina) oralnog rastvora jednom dnevno, sa hranom ili bez nje.

Deca uzrasta do 2 godine

Primena leka kod dece mlađe od 2 godine se ne preporučuje zbog nedostatka podataka o bezbednosti i efikasnosti u ovoj populaciji (videti odeljak 4.4).

Odrasli i adolescenti (stariji od 12 godina)

Kod odraslih i adolescenata (starijih od 12 godina) preporučuje se primena tableta rupatadina od 10 mg.

Pacijenti sa insuficijencijom bubrega ili jetre

Budući da nema kliničkih iskustava kod pacijenata sa oštećenom funkcijom bubrega ili jetre, primena rupatadina trenutno se ne preporučuje kod ovih pacijenata.

Način primene

Lek je namenjen za oralnu upotrebu.

Uputstvo za upotrebu:

  • Za otvaranje boce pritisnite zatvarač i okrenite ga u smeru suprotnom od kazaljke na satu.
  • Uzmite špric, ubacite ga u perforirani čep i bocu okrenite naopako.
  • Napunite špric propisanom dozom.
  • Lek primenite direktno iz šprica za doziranje.
  • Nakon primene operite špric.

Preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.

Bezbednost rupatadin oralnog rastvora kod dece mlađe od 2 godine nije ustanovljena.

Treba izbegavati istovremenu primenu rupatadina i snažnih inhibitora izoenzima CYP3A4, a sa oprezom treba primenjivati rupatadin i umerene inhibitore izoenzima CYP3A4 (videti odeljak 4.5).

Može biti potrebno prilagođavanje doze osetljivih CYP3A4 supstrata (npr. simvastatina, lovastatina) i CYP3A4 supstrata sa malim terapijskim indeksom (npr. ciklosporina, takrolimusa, sirolimusa, everolimusa, cisaprida) jer rupatadin može povećati koncentracije ovih lekova u plazmi (videti odeljak 4.5).

Ne preporučuje se primena rupatadina sa sokom od grejpfruta (videti odeljak 4.5).

Bezbednost primene rupatadin tableta od 10 mg za srce procenjena je u studiji TQT/QTc kod odraslih. Doza rupatadina do 10 puta veća od terapijske doze nije imala nikakav efekat na EKG, pa se zato ne postavlja pitanje bezbednosti za srce. Međutim, rupatadin treba primenjivati oprezno kod pacijenata sa ustanovljenim produženjem QT intervala, kod pacijenata sa nekorigovanom hipokalijemijom, kao i kod pacijenata sa postojećim proaritmijskim stanjima kao što su klinički značajne bradikardije ili akutna ishemija miokarda.

Povećane vrednosti kreatin fosfokinaze, alanin aminotransferaze i aspartat aminotransferaze u krvi, kao i poremećeni rezultati testova funkcije jetre spadaju u povremene neželjene reakcije prijavljene kod odraslih koji su uzimali rupatadin tablete od 10 mg.

Ovaj lek sadrži saharozu. Može biti štetan za zube. Pacijenti sa retkim naslednim oboljenjem intolerancije na fruktozu, glukozno- galaktoznom malapsorpcijom ili nedostatkom saharaza- izomaltaze, ne smeju koristiti ovaj lek.

Ovaj lek takođe sadrži metilparahidroksibenzoat, koji može izazvati alergijske reakcije, čak i odložene.

Ovaj lek sadrži 200 mg propilenglikola po 1 mL rastvora.

Istovremena primena bilo kog supstrata alkohol dehidrogenaze, kao što je etanol, može da prouzrokuje neželjena dejstva kod dece mlađe od 5 godina.

Iako nije pokazano da propilenglikol może da prouzrokuje reproduktivnu ili razvojnu toksičnost kod životinja i kod ljudi, może dospeti do fetusa i pronađen je u mleku. Kao posledica, primenu propilenglikola kod trudnica ili u periodu laktacije treba razmotriti od slučaja do slučaja.

Potreban je medicinski nadzor kod pacijenata sa oštećenom funkcijom bubrega ili jetre, budući da su prijavljeni razni neželjeni događaji koji se pripisuju propilenglikolu, kao što su poremećaj funkcije bubrega (akutna tubularna nekroza), akutna bubrežna insuficijencija i poremećaj funkcije jetre.

Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol (23 mg) natrijuma po mL, odnosno suštinski je bez natrijuma.

Nisu sprovedena ispitivanja interakcija sa rupatadin oralnim rastvorom kod dece.

Ispitivanja interakcija sprovedena su samo kod odraslih i adolescenata (starijih od 12 godina) sa rupatadin 10 mg tabletama.

Dejstva drugih lekova na rupatadin

Istovremenu primenu sa snažnim inhibitorima izoenzima CYP3A4 (npr. itrakonazol, ketokonazol, vorikonazol, posakonazol, inhibitori HIV proteaze, klaritromicin, nefazodon) treba izbegavati, a kod istovremene primene sa umerenim inhibitorima izoenzima CYP3A4 (eritromicin, flukonazol, diltiazem) treba biti oprezan.

Istovremena primena rupatadina od 20 mg i ketokonazola ili eritromicina povećava sistemsku izloženost rupatadinu 10 puta, odnosno 2 do 3 puta. Ove promene nisu bile povezane sa dejstvom na QT interval ili sa većim brojem neželjenih reakcija u poređenju sa primenom ovih lekova pojedinačno.

Interakcija sa grejpfrutom: Istovremeno konzumiranje soka od grejpfruta sa rupatadin tabletama od 10 mg povećava sistemsku izloženost rupatadinu 3,5 puta. To se događa jer grejpfrut ima jednu ili više supstanci koje inhibiraju izoenzim CYP3A4 pa mogu uzrokovati povećanje koncentracija leka u plazmi, poput rupatadina, koji se metaboliše pomoću izoenzima CYP3A4. Osim toga, pretpostavlja se da sok od grejpfruta može uticati na sisteme transporta leka u crevima, kao npr. na P-glikoprotein. Sok od grejpfruta ne treba konzumirati istovremeno sa ovim lekom.

Dejstva rupatadina na druge lekove

Treba biti oprezan kod istovremene primene rupatadina sa drugim metabolizovanim lekovima koji imaju malu terapijsku širinu s obzirom na to da su saznanja o dejstvu rupatadina na druge lekove ograničena.

Interakcija sa alkoholom: Nakon konzumiranja alkohola, doza od 10 mg tableta rupatadina imala je granična dejstva na testove psihomotornih sposobnosti, iako se ta dejstva nisu značajno razlikovala od dejstava koje uzrokuje samo konzumiranje alkohola. Doza od 20 mg rupatadina povećala je oštećenja uzrokovana konzumiranjem alkohola.

Interakcije sa drugim depresorima centralnog nervnog sistema (CNS): Kao i kod drugih antihistaminika, ne mogu se isključiti interakcije sa depresorima CNS-a.

Interakcije sa statinima: U kliničkim ispitivanjima rupatadina povremeno su prijavljena asimptomatska povećanja vrednosti kreatin fosfokinaze. Rizik od interakcija sa statinima, od kojih se neki takođe metabolizuju posredstvom izoenzima citohroma P450 CYP3A4, nije poznat. Zbog toga, pri istovremenoj primeni sa statinima rupatadin treba primenjivati sa oprezom.

Interakcije sa midazolamom: Nakon primene 10 mg rupatadina u kombinaciji sa 7,5 mg midazolama, uočeno je umereno povećanje izloženosti midazolamu (Cmax i PIK). Iz ovog razloga, rupatadin se ponaša kao blagi inhibitor CYP3A4.

Trudnoća

Podaci prikupljeni na ograničenom broju (2) izloženih trudnica ne ukazuju da rupatadin ima neželjena dejstva u pogledu trudnoće ili razvoja fetusa/novorođenčeta. Za sada, nema dostupnih drugih relevantnih epidemioloških podataka. Studije na životinjama ne ukazuju na direktna ili indirektna štetna dejstva u pogledu trudnoće, razvoja embriona/fetusa, porođaja ili postnatalnog razvoja (videti odeljak 5.3). Kao mera opreza, preporučuje se da se izbegava primena rupatadina tokom trudnoće.

Dojenje

Rupatadin se izlučuje u mleko kod životinja. Nije poznato da li se rupatadin izlučuje u majčino mleko. Odluka o tome da li da se prekine dojenje ili da se prekine/odloži terapija lekom Rupafin mora se doneti uzimajući u obzir korist od dojenja za dete i korist od terapije lekom Rupafin za ženu.

Plodnost

Nema kliničkih podataka o dejstvu na plodnost. Ispitivanja na životinjama su pokazala značajno smanjenje plodnosti pri nivoima izloženosti većim od onih uočenih kod ljudi pri maksimalnoj terapijskoj dozi (videti odeljak 5.3).

U sprovedenom kliničkom ispitivanju sa rupatadinom od 10 mg je pokazano da nema uticaja na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Ipak, treba biti oprezan pre upravljanja vozilima ili rukovanja mašinama dok se ne utvrdi pojedinačni odgovor pacijenta na rupatadin.

Klinička ispitivanja sa oralnim rastvorom rupatadina kod dece uzrasta od 2 do 11 godina uključivala su 626 pacijenata. Od toga je 147 pacijenata lečeno rupatadinom od 2,5 mg, 159 pacijenata lečeno je rupatadinom od 5 mg, 249 pacijenata primalo je placebo, a 71 pacijent primao je desloratadin.

Učestalost pojavljivanja neželjenih reakcija definiše se na sledeći način:

  • često (≥ 1/100 do < 1/10)
  • povremeno (≥ 1/1000 do < 1/100).

Učestalost neželjenih reakcija prijavljenih kod pacijenata lečenih oralnim rastvorom rupatadina tokom kliničkih ispitivanja bila je sledeća:

Klasa sistema organaRupatadin 2,5 mgRupatadin 5 mgPlacebo
Infekcije i infestacije
Influenca01 (0,63%)0
Nazofaringitis1 (0,68%)00
Infekcija gornjih disajnih puteva1 (0,68%)00
Poremećaji krvi i limfnog sistema
Eozinofilija01 (0,63%)0
Neutropenija01 (0,63%)0
Poremećaji nervnog sistema
Glavobolja2 (1,36%)4 (2,52%)4 (1,61%)
Somnolencija02 (1,26%)0
PovremenoVrtoglavica01 (0,63%)1 (0,40%)
Gastrointestinalni poremećaji
PovremenoMučnina01 (0,63%)2 (0,80%)
Poremećaji kože i potkožnog tkiva
PovremenoEkcem01 (0,63%)1 (0,40%)
Noćno preznojavanje01 (0,63%)0
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene
PovremenoZamor01 (0,63%)0

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za

farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

fax: +381 (0)11

39 51 131

website:

www.alims.gov

.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Nije prijavljen nijedan slučaj predoziranja kod odraslih i dece. U kliničkom ispitivanju bezbednosti primene leka kod odraslih dnevna doza rupatadina od 100 mg tokom 6 dana je dobro podnošena.

Najčešća neželjena reakcija bila je somnolencija. Ako dođe do slučajnog unošenja veoma velike doze, treba sprovesti simptomatsko lečenje zajedno sa potrebnim suportivnim merama.

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: antihistaminici za sistemsku primenu; ostali antihistaminici za sistemsku primenu

ATC šifra: R06AX28

Rupatadin je antihistaminik druge generacije, dugodelujući antagonist histamina koji deluje kao selektivni antagonist perifernih H1-receptora. Neki metaboliti (desloratadin i njegovi hidroksilovani metaboliti) zadržavaju antihistaminsko delovanje i mogu delimično doprineti opštoj efikasnosti leka.

In vitro ispitivanja rupatadina pri velikim koncentracijama pokazala su da dolazi do inhibicije degranulacije mastocita indukovanih imunološkim i neimunološkim stimulansima, kao i do otpuštanja citokina, posebno TNFα u humanim mastocitima i monocitima. Klinički značaj ovih eksperimentalnih podataka još treba potvrditi.

Farmakokinetički profil rupatadin oralnog rastvora kod dece uzrasta između 6 i 11 godina bio je sličan onome kod odraslih (> 12 godina): primećeno je i farmakodinamsko dejstvo (supresija urtikarijalne oblasti, antihistaminsko dejstvo) posle 4 nedelje terapije. Randomizovano, dvostruko slepo, placebo kontrolisano kliničko ispitivanje potvrđivanja svojstava leka sprovedeno kod dece uzrasta od 6 do 11 godina sa perzistentnim alergijskim rinitisom pokazalo je da rupatadin oralni rastvor ima bolji profil u ublažavanju nazalnih simptoma (rinoreja i svrab nosa, usta, grla i/ili ušiju) od placeba kod dece sa perzistentnim alergijskim rinitisom posle 4 do 6 nedelja terapije. Osim toga, primećeno je značajno poboljšanje kvaliteta života tokom ispitivanja u poređenju sa placebom.

Hronična spontana urtikarija proučavana je kao klinički model kako bi se procenila efikasnost antiH1 jedinjenja za sva urtikarijska stanja, budući da je nezavisno od etiologije, postojeća patofiziologija slična, i u osnovi ove hronične pacijente je lakše uključiti u kliničko ispitivanje. Urtikarija je bolest uslovljena mast ćelijama, a histamin i drugi medijatori (PAF i citokini) glavni su medijatori u razvoju svih urtikarijskih lezija. Budući da rupatadin ima sposobnost da blokira oslobađanje histamina i drugih medijatora inflamacije, očekuje se njegova efektivnost u olakšavanju simptoma kod

hronične spontane urtikarije i drugih urtikarijskih stanja, kako je preporučeno u kliničkim smernicama.

Efikasnost rupatadin oralnog rastvora kod hronične spontane urtikarije kod dece uzrasta od 2 do 11 godina dokazana je u multicentričnom, randomizovanom, aktivnim lekom i placebom kontrolisanom ispitivanju. Sveukupno je bilo uključeno 206 dece. Od njih, 113 dece bilo je uzrasta od 2 do 5 godina, a 93 je bilo uzrasta od 6 do 11 godina. Deca su lečena rupatadinom (n=66), placebom (n=69) ili desloratadinom (n=71). Rupatadin je primenjivan u dozi od 2,5 mg kod dece do 25 kg i u dozi od 5 mg kod dece iznad 25 kg. Desloratadin je primenjivan u dozi od 1,25 mg kod dece do 25 kg i u dozi od 2,5 mg kod dece iznad 25 kg. Dokazano je statistički značajno poboljšanje u odnosu na placebo u srednjoj vrednosti nedeljnog stepena izraženosti urtikarije (engl. urticaria activity score - UAS7; obuhvatajući koprivnjaču i pruritus) kao primarne parametre praćenja, procenjene nakon 6 nedelja lečenja (rupatadin -11,77 naspram placebo -5,55; p < 0,001). Srednja vrednost smanjenja izražena u procentima u nedeljnom broju koprivnjača u parametrima praćenja ispitivanja u odnosu na početne vrednosti bila je 56,7% za rupatadin, odnosno 49,4% za desloratadin i 22,7% za placebo. Srednja vrednost smanjenja pruritusa izraženo u procentima u parametrima praćenja ispitivanja u odnosu na početne vrednosti iznosila je 56,8% za rupatadin, odnosno 46,7% za desloratadin i 33,4% za placebo. Obe terapije aktivnim lekom (rupatadinom i desloratadinom) postigle su statistički značajno veća poboljšanja u smanjenju koprivnjače i pruritusa nego placebo, dok se ishod između terapija aktivnim lekom nije statistički značajno razlikovao. Procenat pacijenata sa odgovorom veći od 50% na nedeljnoj skali izraženosti urtikarije (UAS7 skala; urtikarija i pruritus) primećen je kod 61% dece lečenih rupatadinom u poređenju sa 36% dece lečenih placebom, i 54% dece lečenih desloratadinom.

U kliničkim ispitivanjima na dobrovoljcima (n = 393) i pacijentima (n = 2650) sa alergijskim rinitisom i hroničnom idiopatskom urtikarijom nisu ustanovljena značajna dejstva na elektrokardiogram kada se rupatadin primenjivao u dozama od 2 mg do 100 mg.

Evropska agencija za lekove odložila je obavezu podnošenja rezultata ispitivanja leka Rupafin oralni rastvor u svim podgrupama pedijatrijske populacije za alergijski rinitis i hroničnu urtikariju (videti odeljak 4.2).

Pedijatrijska populacija

U podgrupi dece uzrasta od 2 do 5 godina i 6 do 11 godina, rupatadin se brzo resorbovao pri čemu je srednja vrednost najveće koncentracije u plazmi (Cmax) iznosila 1,9, odnosno 2,5 nanograma/mL, nakon ponovljene oralne doze. U pogledu izloženosti, srednja ukupna vrednost površine ispod krive (PIK) bila je 10,4 nanograma h/mL kod dece uzrasta od 2 do 5 godina i 10,7 nanograma h/mL kod dece uzrasta od 6 do 11 godina. Sve ove vrednosti slične su onima dobijenim kod odraslih i adolescenata.

Srednje poluvreme eliminacije rupatadina kod dece uzrasta od 2 do 5 godina bilo je 15,9 sati, a kod dece uzrasta od 6 do 11 godina 12,3 sata, što je duže od prijavljene vrednosti za tablete kod odraslih i adolescenata.

Uticaj unosa hrane

Nisu sprovedena ispitivanja interakcije sa hranom za rupatadin oralni rastvor. Ispitivanje uticaja hrane sprovedeno je kod odraslih i adolescenata sa rupatadin 10 mg tabletama. Unos hrane doveo je do povećanja sistemske izloženosti (PIK) rupatadinu za oko 23%. Unos hrane nije imao uticaja na maksimalne koncentracije u plazmi (Cmax). Ove razlike nisu bile klinički značajne.

Metabolizam i eliminacija

U ispitivanju izlučivanja kod odraslih, 34,6% primenjenog rupatadina izlučeno je putem urina, a 60,9% putem fecesa sakupljenog u periodu od 7 dana. Kada je primenjen oralnim putem rupatadin podleže značajnom metabolizmu prvog prolaska. Količine nepromenjene aktivne supstance pronađene u urinu i fecesu nisu bile značajne. To znači da se rupatadin gotovo u potpunosti metaboliše. Aktivni metaboliti, desloratadin i drugi hidroksilovani derivati bili su odgovorni za približno 27%, odnosno 48% ukupne sistemske izloženosti aktivnoj supstanci. In vitro ispitivanja metabolizma na mikrozomima ljudske jetre ukazuju na to da se rupatadin prvenstveno metaboliše posredstvom citohroma P450 (CYP 3A4).

Na osnovu in vitro studija, inhibitorni potencijal rupatadina na CYP1A2, CYP2B6, CYP2C8, CYP2C19, UGT1A1 i UGT2B7 je mało verovatan. Ne očekuje se da rupatadin inhibira sledeće transportere u sistemskoj cirkulaciji: OATP1B1, OATP1B3 i BRCP (engl. Breast Cancer Resistance Protein) u jetri i crevima. Takođe, zabeležena je blaga inhibicija intestinalnog P-gp (P-glikoprotein).

U in vitro studiji indukcije CYP, rizik od indukcije CYP1A2, CYP2B6 i CYP3A4 u jetri in vivo od strane rupatadina se smatra malo verovatnom. Na osnovu in vivo studije, rupatadin se ponaša kao blagi inhibitor CYP3A4.

Pretklinički podaci dobijeni na osnovu konvencionalnih studija farmakologije, toksičnosti ponovljenih doza, genotoksičnosti i karcinogenog potencijala, ne ukazuju na posebne rizike pri primeni leka kod ljudi.

Više od 100 puta klinički preporučena doza rupatadina (10 mg) kod odraslih nije produžila QTc ili QRS interval, niti je uzrokovala aritmije kod različitih vrsta životinja kao što su pacovi, zamorčići i psi. Rupatadin i jedan od njegovih glavnih aktivnih metabolita kod ljudi, 3-hidroksi desloratadin, nije imao uticaj na akcioni potencijal srca u Purkinijevim vlaknima izolovanim kod psa pri koncentracijama najmanje 2000 puta većim od Cmax dostignutim nakon primene doze od 10 mg kod ljudi. U ispitivanju kojim se procenjivalo dejstvo na klonirani humani HERG kanal, rupatadin je inhibirao taj kanal pri koncentracijama 1685 puta većim od Cmax dobijenim nakon primene 10 mg rupatadina. Ispitivanja distribucije u tkiva kod pacova sa radioaktivno obeleženim rupatadinom pokazala su da se rupatadin ne akumulira u srčanom tkivu.

Kod pacova je došlo do značajnog smanjenja plodnosti kod mužjaka i ženki pri velikoj dozi od 120 mg/kg/dan, pri čemu je Cmax bio 268 puta veći od onog izmerenog kod ljudi pri terapijskoj dozi (10 mg/dan).

Fetalna toksičnost (zaostali rast, nepotpuno okoštavanje, manji uticaj na skelet) prijavljena je kod pacova samo pri dozama koje izazivaju maternalnu toksičnost (25 i 120 mg/kg/dan). Kod kunića, nisu pronađeni dokazi za razvojnu toksičnost pri dozama do 100 mg/kg/dan. Nivoi kod kojih nema zabeleženih neželjenih dejstava na razvoj (engl. No Adverse Effect Levels, NoAEL) utvrđeni su pri 5 mg/kg/dan kod pacova i pri 100 mg/kg/dan kod kunića, pri čemu je Cmax bio 45, odnosno 116 puta veći u odnosu na vrednosti izmerene kod ljudi pri terapijskoj dozi (10 mg/dan).

6. FARMACEUTSKI PODACI

Propilenglikol (E1520); Limunska kiselina, bezvodna; Dinatrijum-fosfat, bezvodni; Saharin-natrijum;

Saharoza; Metilparahidroksibenzoat (E218); Boja Quinoline yellow (E104);

Aroma banane (smeša aromatičnih supstanci, aromatičnih preparata i prirodnih aromatičnih supstanci i propilenglikola);

Voda, prečišćena.

Nije primenljivo.

30 meseci.

Rok upotrebe nakon prvog otvaranja je isti kao rok upotrebe naveden na kutiji i boci.

Ovaj lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.

Unutrašnje pakovanje leka je boca od 125 mL, boje ćilibara, od polietilentereftalata (PET) (sadrži 120 mL oralnog rastvora) sa providnim perforiranim čepom od polietilena niske gustine (LDPE) sa žuto/belim sigurnosnim zatvaračem za decu od polietilena visoke gustine (HDPE).

Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 boca, 1 oralni špric od 5 mL (polipropilen, polietilen) koji je graduisan na 0,25 mL i Uputstvo za lek.

Nema posebnih zahteva.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Lek Rupafin sadrži aktivnu supstancu rupatadin koja pripada grupi lekova poznatih pod nazivom antihistaminici (blokatori H1 receptora).

Lek Rupafin, oralni rastvor ublažava simptome alergijskog rinitisa kao što su kijanje, curenje iz nosa, zapušenost nosa, svrab u očima i nosu kod dece uzrasta od 2 do 11 godina.

Lek Rupafin je takođe namenjen za ublažavanje simptoma povezanih sa urtikarijom (koprivnjačom) kao što su svrab i osip (lokalizovano crvenilo kože i oticanje) kod dece uzrasta od 2 do 11 godina.

  • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na rupatadin ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6).

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Rupafin.

Ako imate oštećenje funkcije bubrega ili jetre, obratite se svom lekaru za savet. Upotreba leka Rupafin trenutno se ne preporučuje kod pacijenata sa oštećenom funkcijom bubrega ili jetre.

Ako imate male koncentracije kalijuma u krvi i/ili ako imate abnormalan srčani ritam (ustanovljeni produženi QT interval na EKG-u) koji se može javiti kod nekih oblika srčane bolesti, pitajte svog lekara za savet.

Povećane vrednosti enzima jetre, kao i poremećeni rezultati testova funkcije jetre spadaju u povremene neželjene reakcije prijavljene kod odraslih koji su uzimali rupatadin tablete od 10 mg.

Deca

Ovaj lek ne treba primenjivati kod dece mlađe od 2 godine ili kod dece sa manje od 10 kg.

Drugi lekovi i Rupafin

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

Istovremenu upotrebu sa snažnim inhibitorima izoenzima CYP3A4 (npr. itrakonazol, ketokonazol, vorikonazol, posakonazol, inhibitori HIV proteaze, klaritromicin, nefazodon) treba izbegavati, a kod istovremene upotrebe sa umerenim inhibitorima izoenzima CYP3A4 (eritromicin, flukonazol, diltiazem) treba biti oprezan.

Ako uzimate lek Rupafin, ne uzimajte lekove koji sadrže ketokonazol (lek za lečenje gljivičnih infekcija) ili eritromicin (lek za lečenje bakterijskih infekcija).

Ako uzimate depresore centralnog nervnog sistema, statine (lekovi za smanjenje visokog nivoa holesterola) ili midazolam (lek za smirenje kratkog dejstva), pre uzimanja leka Rupafin obratite se svom lekaru za savet.

Uzimanje leka Rupafin sa hranom, pićima i alkoholom

Lek Rupafin ne treba uzimati zajedno sa sokom od grejpfruta, jer to može povećati koncentraciju leka Rupafin u organizmu.

Lek Rupafin, u dozi od 10 mg, ne pojačava dejstva alkohola.

Trudnoća i dojenje

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.

Kao mera opreza, preporučuje se da se izbegava upotreba leka Rupafin tokom trudnoće.

Upotreba ovog leka tokom dojenja je opravdana samo kada očekivana korist za majku prevazilazi potencijalni rizik za plod, što će proceniti Vaš lekar.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Pri preporučenim dozama, ne očekuje se uticaj leka Rupafin na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Međutim, ako po prvi put uzimate lek Rupafin, pre upravljanja vozilima ili rukovanja mašinama obratite pažnju kako lek deluje na Vas.

Lek Rupafin sadrži saharozu, metilparahidroksibenzoat i propilenglikol

Ovaj lek sadrži saharozu. Može biti štetan za zube. U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.

Ovaj lek takođe sadrži metilparahidroksibenzoat, koji može izazvati alergijske reakcije, čak i odložene. Ovaj lek sadrži 200 mg propilenglikola po 1 mL rastvora.

Ukoliko je Vaše dete mlađe od 5 godina, obratite se lekaru ili farmaceutu pre nego što date ovaj lek, posebno ukoliko dete uzima i druge lekove koji sadrže propilenglikol ili alkohol.

Ukoliko ste trudni ili dojite, ne uzimajte ovaj lek, osim ukoliko nije to preporučio Vaš lekar. Vaš lekar će možda sprovesti dodatne provere dok uzimate ovaj lek.

Ukoliko imate bolesti jetre ili bubrega, ne uzimajte ovaj lek, osim ukoliko to nije preporučio Vaš lekar. Vaš lekar će možda sprovesti dodatne provere dok uzimate ovaj lek.

Ovaj lek sadrži manje od 1 mmoL (23 mg) natrijuma po 1 mL, odnosno suštinski je bez natrijuma.

Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Lek Rupafin, oralni rastvor je namenjen za oralnu upotrebu.

Doziranje kod dece koja imaju 25 kg ili više: 5 mL (5 mg rupatadina) oralnog rastvora jednom dnevno, sa hranom ili bez nje.

Doziranje kod dece koja imaju 10 kg ili više, a manje od 25 kg: 2,5 mL (2,5 mg rupatadina) oralnog rastvora jednom dnevno, sa hranom ili bez nje.

Vaš lekar će Vam reći koliko dugo ćete uzimati lek Rupafin.

Uputstvo za upotrebu:

  • Za otvaranje boce pritisnite zatvarač i okrenite ga u smeru suprotnom od kazaljke na satu.
  • Uzmite špric, ubacite ga u perforirani čep i bocu okrenite naopako.
  • Napunite špric propisanom dozom.
  • Lek primenite direktno iz šprica za doziranje.
  • Nakon primene operite špric.

Primena kod dece

Ne preporučuje se upotreba leka Rupafin kod dece mlađe od 2 godine.

Ako ste uzeli više leka Rupafin nego što treba

Ako ste slučajno uzeli previše leka Rupafin, odmah se obratite svom lekaru ili farmaceutu.

Ako ste zaboravili da uzmete lek Rupafin

Ne uzimajte duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu dozu.

Ako imate dodatnih pitanja o upotrebi ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek): glavobolja i pospanost.

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek): grip, zapaljenje sluzokože nosa i ždrela, infekcija gornjih disajnih puteva, povećanje broja određene vrste belih krvnih zrnaca (eozinofilija), smanjenje broja određene vrste belih krvnih zrnaca (neutropenija), vrtoglavica, mučnina, ekcem, noćno preznojavanje i zamor.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Rupafin posle isteka roka upotrebe naznačenog na kutiji i boci nakon „Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Ovaj lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.

Rok upotrebe nakon prvog otvaranja je isti kao rok upotrebe naveden na kutiji i boci.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Šta sadrži lek Rupafin

  • Aktivna supstanca je rupatadin-fumarat. Jedan mililitar oralnog rastvora sadrži 1 mg rupatadina (u obliku rupatadin-fumarata).
  • Pomoćne supstance su: propilenglikol (E1520); limunska kiselina, bezvodna; dinatrijum-fosfat, bezvodni; saharin-natrijum; saharoza; metilparahidroksibenzoat (E218); boja Quinoline yellow (E104); aroma banane (smeša aromatičnih supstanci, aromatičnih preparata i prirodnih aromatičnih supstanci i propilenglikola); voda, prečišćena. Vidite odeljak 2 Lek Rupafin sadrži saharozu, metilparahidroksibenzoat i propilenglikol.

Kako izgleda lek Rupafin i sadržaj pakovanja

Lek Rupafin je bistar žut oralni rastvor sa mirisom i aromom banane.

Unutrašnje pakovanje leka je boca od 125 mL, boje ćilibara, od polietilentereftalata (PET) (sadrži 120 mL oralnog rastvora) sa providnim perforiranim čepom od polietilena niske gustine (LDPE) sa žuto/belim sigurnosnim zatvaračem za decu od polietilena visoke gustine (HDPE).

Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 boca, 1 oralni špric od 5 mL (polipropilen, polietilen) koji je graduisan na 0,25 mL i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole:

ZENTIVA PHARMA D.O.O.,

Milentija Popovića 5v, sprat 2, Beograd – Novi Beograd Proizvođač:

ITALFARMACO S.A.,

c/San Rafael, 3, Pol. Ind. Alcobendas, Alcobendas, Madrid, Španija

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Januar, 2023.

Režim izdavanja leka:

Lek se izdaje uz lekarski recept.

Broj i datum dozvole:

515-01-00695-22-001 od 10.01.2023.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info