Seebri® Breezhaler ® 44mcg prašak za inhalaciju, tvrda kapsula

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Naziv leka
Seebri® Breezhaler ® 44mcg prašak za inhalaciju, tvrda kapsula
Opis chat-gpt
Seebri® Breezhaler ® 44mcg je lek koji sadrži aktivnu supstancu 'glikopironijum-bromid' i koristi se za olakšavanje disanja kod odraslih pacijenata koji imaju poteškoće zbog hronične opstruktivne bolesti pluća, blokirajući stezanje mišića oko disajnih puteva.
Farmaceutski oblik
prašak za inhalaciju, tvrda kapsula
Vrsta leka
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept
Lista RFZO
A1 - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta, a koji imaju terapijsku paralelu (terapijsku alternativu) lekovima u Listi A

Pakovanja

JKL
‍7114733
Maksimalna cena leka
2.297,70 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Lista RFZO
A1 - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta, a koji imaju terapijsku paralelu (terapijsku alternativu) lekovima u Listi A
Cena na listi lekova RFZO
2.297,70 RSD
Doplata
894,29 RSD
DDD
44mcg
Indikacije za RFZO
Hronična opstruktivna bolest pluća kod odraslih za umereno teške, teške i veoma teške ( II, III ili IV stadijum) oblike bolesti (J44).
RFZO Napomena
Lek se uvodi u terapiju na osnovu mišljenja pulmologa ili pneumoftiziologa ili alergologa ili imunologa ili interniste u službi pulmologije.
EAN
8606106446487
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Registracija
Broj rešenja: 515-01-01338-19-001
Datum važenja: 17.01.2020 - 17.01.2070
Vrsta rešenja: Obnova
Broj rešenja: 515-01-01338-19-001
Datum važenja: 17.01.2020 - 17.01.2070

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Lek Seebri Breezhaler je indikovan kao terapija održavanja bronhodilatatorima radi olakšavanja simptoma hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP) kod odraslih pacijenata.

Doziranje

Preporučena doza je inhalacija sadržaja jedne kapsule jednom dnevno korišćenjem Seebri Breezhaler inhalatora.

Preporučuje se da se lek Seebri Breezhaler primenjuje svakog dana u isto vreme. Ako se doza propusti, sledeću dozu treba uzeti što pre. Pacijentima treba dati uputstva da ne primenjuju više od jedne doze dnevno.

Posebne populacije

Stariji pacijenti

Lek Seebri Breezhaler se može upotrebljavati u preporučenoj dozi kod starijih pacijenata (75 godina starosti i starijih) (videti odeljak 4.8).

Oštećenje funkcije bubrega

Lek Seebri Breezhaler se može upotrebljavati u preporučenoj dozi kod pacijenata sa blagim do umerenim oštećenjem funkcije bubrega. Kod pacijenata sa teškim oštećenjem funkcije bubrega ili sa oboljenjem

bubrega u terminalnoj fazi koje zahteva dijalizu, lek Seebri Breezhaler se može upotrebljavati samo ako očekivana korist prevazilazi potencijalni rizik s obzirom na to da sistemska izloženost glikopironijumu može da bude povećana u ovoj populaciji (videti odeljke 4.4 i 5.2).

Oštećenje funkcije jetre

Nisu sprovedena ispitivanja kod pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre. Glikopironijum se prvenstveno izlučuje putem bubrega i zbog toga se ne očekuje veliko povećanje izloženosti leku kod pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre. Nije potrebno prilagođavanje doze kod pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre.

Pedijatrijska populacija

Primena leka Seebri Breezhaler nije relevantna u pedijatrijskoj populaciji (uzrast ispod 18 godina starosti) u indikaciji HOBP.

Način primene

Samo za inhalacionu upotrebu.

Kapsule leka Seebri Breezhaler se moraju upotrebljavati isključivo sa Seebri Breezhaler inhalatorom (videti odeljak 6.6).

Kapsule se moraju izvaditi iz blistera jedino neposredno pre primene leka. Kapsule se ne smeju gutati.

Pacijentima treba dati uputstva kako da ispravno primenjuju lek. Pacijente kod kojih ne dođe do poboljšanja u disanju treba pitati da li gutaju kapsule umesto da ih koriste za inhalaciju.

Za uputstva o upotrebi ovog leka pre primene, videti odeljak 6.6.

Preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.

Nije za akutnu primenu

Lek Seebri Breezhaler je namenjen za jednodnevnu, dugotrajnu terapiju održavanja i nije namenjen za početno lečenje akutnih epizoda bronhospazma, tj. kao urgentna terapija.

Preosetljivost

Nakon primene leka Seebri Breezhaler zabeležene su rane reakcije preosetljivosti. Ako se jave znaci koji ukazuju na pojavu alergijske reakcije, posebno, angioedem (uključujući otežano disanje ili gutanje, oticanje jezika, usana i lica), urtikarija ili osip na koži, treba odmah prekinuti lečenje i započeti sa alternativnom terapijom.

Paradoksalni bronhospazam

U kliničkim ispitivanjima sa lekom Seebri Breezhaler nije uočen paradoksalni bronhospazam. Međutim, paradoksalni bronhospazam je uočen pri primeni druge inhalacione terapije i može da bude životno ugrožavajući. Ako se ovo javi, lečenje treba odmah obustaviti i započeti sa alternativnom terapijom.

Antiholinergičko dejstvo

Lek Seebri Breezhaler treba oprezno upotrebljavati kod pacijenata sa glaukomom uskog ugla ili retencijom urina.

Pacijenti treba da budu informisani o znacima i simptomima akutnog glaukoma uskog ugla i da, ukoliko se jave neki od ovih znakova i simptoma, prestanu sa upotrebom leka Seebri Breezhaler i da se odmah obrate svom lekaru.

Pacijenti sa teškim oštećenjem funkcije bubrega

Zabeležen je umeren srednji porast vrednosti ukupne sistemske izloženosti (PIKlast) do 1,4 puta kod ispitanika sa blagim do umerenim oštećenjem funkcije bubrega i do 2,2 puta kod ispitanika sa teškim oštećenjem funkcije bubrega i oboljenjem bubrega u terminalnoj fazi. Kod pacijenata sa teškim oštećenjem funkcije bubrega (procenjena brzina glomerularne filtracije ispod 30 mL/min/1,73 m2), uključujući i one sa oboljenjem bubrega u terminalnoj fazi koje zahteva dijalizu, lek Seebri Breezhaler treba da se upotrebljava samo ako očekivana korist prevazilazi potencijalni rizik (videti odeljak 5.2). Ove pacijente treba pažljivo pratiti zbog mogućih neželjenih dejstava.

Pacijenti sa kardiovaskularnim oboljenjem u anamnezi

Pacijenti sa nestabilnom ishemijskom bolešću srca, insuficijencijom leve komore, infarktom miokarda u anamnezi, aritmijom (isključujući hroničnu stabilnu atrijalnu fibrilaciju), sindromom produženog QTc u anamnezi ili oni čiji je QTc (Fridericia metod) bio produžen (>450 milisekundi za muškarce i >470 milisekundi za žene) bili su isključeni iz kliničkih ispitivanja, zbog čega je iskustvo kod ove grupe pacijenata ograničeno. Pacijenti iz ove grupe treba oprezno da upotrebljavaju lek Seebri Breezhaler.

Pomoćne supstance

Pacijenti sa retkim naslednim poremećajima intolerancije na galaktozu, nedostatkom laktaze ili glukozno- galaktoznom malapsorpcijom ne smeju da koriste ovaj lek.

Istovremena primena leka Seebri Breezhaler sa drugim lekovima koji sadrže antiholinergike nije ispitivana i zbog toga se ne preporučuje.

Iako nisu sprovedena formalna ispitivanja interakcija lekova, lek Seebri Breezhaler je istovremeno primenjivan sa drugim lekovima koji se često primenjuju u lečenju HOBP bez kliničkog dokaza o interakcijama lekova. Ovo uključuje simpatomimetičke bronhodilatatore, metilksantine i oralne i inhalacione steroide.

U kliničkim ispitivanjima kod zdravih dobrovoljaca, cimetidin, inhibitor transporta organskih katjona, za koga se smatra da doprinosi izlučivanju glikopironijuma putem bubrega, povećao je ukupnu izloženost (PIK) glikopironijumu za 22% i smanjio bubrežni klirens za 23%. Na osnovu obima ovih promena, ne očekuju se klinički značajne interakcije kada se glikopironijum istovremeno primenjuje sa cimetidinom ili drugim inhibitorima transporta organskih katjona.

Istovremena primena glikopironijuma i oralno inhaliranog indakaterola, beta-2 adrenergičkog agoniste, u stanju ravnoteže obe aktivne supstance, ne utiče na farmakokinetiku navedenih lekova.

Trudnoća

Nema podataka o primeni leka Seebri Breezhaler kod trudnica. Studije na životinjama ne ukazuju na direktna ili indirektna štetna dejstva u pogledu reproduktivne toksičnosti (videti odeljak 5.3). Glikopironijum se sme primenjivati tokom trudnoće samo ako očekivana korist za pacijentkinju prevazilazi potencijalni rizik za fetus.

Dojenje

Nije poznato da li se glikopironijum-bromid izlučuje u majčino mleko. Međutim, glikopironijum-bromid (uključujući i njegove metabolite) se izlučuje u mleko ženki pacova koje doje (videti odeljak 5.3). Primenu glikopironijuma kod dojilja treba razmotriti samo ako je očekivana korist za dojilju veća od bilo kog potencijalnog rizika po odojče (videti odeljak 5.3).

Plodnost

Ispitivanja reprodukcije i drugi podaci kod životinja ne ukazuju na štetna dejstva na plodnost ni kod muškaraca, niti kod žena (videti odeljak 5.3).

Glikopironijum nema ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Sažetak bezbednosnog profila

Najčešće antiholinergičko neželjeno dejstvo bilo je suvoća usta (2,4%). Za većinu prijavljenih slučajeva suvoće usta, sumnjalo se da su bili povezani sa lekom i bili su blagi, a nijedan nije bio težak.

Bezbednosni profil dalje karakterišu ostali simptomi koji su povezani sa antiholinergičkim dejstvima, uključujući i znakove retencije urina, koji su bili sa povremenom učestalošću. Takođe su uočena gastrointestinalna dejstva, uključujući gastroenteritis i dispepsiju. Neželjena dejstva koja se odnose na lokalnu podnošljivost su uključivala nadražaj grla, nazofaringitis, rinitis i sinuzitis.

Tabelarni prikaz neželjenih reakcija

Neželjene reakcije zabeležene tokom prvih 6 meseci dva objedinjena pivotalna ispitivanja faze III, koja su trajala 6 i 12 meseci, navedena su prema MedDRA klasama sistema organa (Tabela 1). U svakoj klasi sistema organa, neželjene reakcije su razvrstane prema učestalosti, pri čemu su najučestalije navedene prve. Unutar svake kategorije učestalosti, neželjene reakcije su navedene prema redosledu opadajuće ozbiljnosti. Dodatno, odgovarajuće kategorije učestalosti za svaku neželjenu reakciju se zasnivaju na sledećoj konvenciji: veoma često (≥1/10); često (≥1/100 do <1/10); povremeno (≥1/1000 do <1/100), retko (≥1/10000 do <1/1000), veoma retko (<1/10000), nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).

Tabela 1 Neželjene reakcije

Neželjene reakcijeKategorija učestalosti
Infekcije i infestacije Nazofaringitis 1) RinitisČesto Povremeno Povremeno
Poremećaji imunskog sistema
Poremećaji metabolizma i ishrane
Psihijatrijski poremećaji
Poremećaji nervnog sistema
Kardiološki poremećaji Atrijalna fibrilacija Palpitacije
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji
Produktivni kašalj Iritacija grla Epistaksa Disfonija2)Povremeno Povremeno Povremeno Povremeno Nepoznato
Gastrointestinalni poremećaji
Poremećaji kože i potkožnog tkiva
Poremećaji mišićno-koštanog sistema i vezivnog tkiva
Poremećaji bubrega i urinarnog sistema
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene
  • Češće za glikopironijum nego za placebo samo u 12-mesečnoj bazi podataka
  • Izveštaji koji su prijavljivani iz postmarketinškog iskustva povezani sa primenom leka Seebri Breezhaler. Ovo je dobrovoljno prijavljivano iz populacije nepoznate veličine, i zbog toga nije uvek moguće pouzdano proceniti učestalost ili utvrditi uzročnu povezanost sa izloženošću leku. Zbog toga je učestalost određena iz kliničkih studija.
  • Češće su zabeležene za glikopironijum nego za placebo samo kod starijih >75 godina

Opis odabranih neželjenih reakcija

U objedinjenoj 6-mesečnoj bazi podataka učestalost suvoće usta je bila 2,2%, insomnije 1,0%, gastroenteritisa 1,4% za lek Seebri Breezhaler, u odnosu na učestalost suvoće usta 1,1%, nesanice 0,8% i gastroenteritisa 0,9% za placebo.

Suvoća usta je zabeležena uglavnom tokom prve 4 nedelje terapije, sa medijanom trajanja od 4 nedelje kod većine pacijenata. Međutim, kod 40% pacijenata simptomi su se nastavili tokom celog perioda od 6 meseci. Nije bilo novih zabeleženih slučajeva suvoće usta u periodu od 7 do 12 meseci.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Visoke doze glikopironijuma mogu dovesti do antiholinergičkih znakova i simptoma, za koje može biti indikovano simptomatsko lečenje.

Akutna intoksikacija pri nenamernom oralnom unosu kapsula leka Seebri Breezhaler je malo verovatna zbog niske oralne bioraspoloživosti (oko 5%).

Maksimalne vrednosti u plazmi i ukupna sistemska izloženost kod zdravih dobrovoljaca nakon intravenske primene 150 mikrograma glikopironijum-bromida (što odgovara 120 mikrograma glikopironijuma) su bile oko 50, odnosno 6 puta veće od maksimalnih vrednosti i ukupne izloženosti u stanju ravnoteže koje se postiglo sa preporučenim dozama (44 mikrograma jednom dnevno) leka Seebri Breezhaler i dobro su se podnosile.

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Lekovi koji se primenjuju u opstruktivnim bolestima disajnih puteva; antiholinergici

ATC šifra: R03BB06 Mehanizam dejstva

Glikopironijum je inhalacioni dugodelujući antagonista muskarinskih receptora (antiholinergik) za

održavanje bronhodilatatorne terapije HOBP, koji se primenjuje jednom dnevno. Parasimpatički nervi su glavni bronhokonstriktorni neuralni put u disajnim putevima, a holinergički tonus je ključna reverzibilna komponenta opstrukcije disajnih puteva u HOBP. Glikopironijum deluje tako što blokira bronhokonstriktorno dejstvo acetilholina na ćelije glatkih mišića disajnih puteva, na taj način šireći disajne puteve.

Glikopironijum-bromid je antagonista sa visokim afinitetom za muskarinske receptore. U ispitivanju sa vezujućim radioligandom, pokazalo se da je više nego 4 puta selektivniji za humane M3 receptore u odnosu na M2 receptore. Ima brz početak delovanja što je dokazano uočenim kinetičkim parametrima asocijacije/disocijacije za receptor i početkom delovanja nakon inhaliranja u kliničkim ispitivanjima.

Dugotrajno delovanje se može delimično pripisati stalnim koncentracijama aktivne supstance u plućima što se odražava produženim poluvremenom eliminacije glikopironijuma nakon inhalacije uz korišćenje Seebri Breezhaler inhalatora u odnosu na poluvreme eliminacije nakon intravenske primene (videti odeljak 5.2).

Farmakodinamska dejstva

Klinička faza III razvojnog programa uključila je dva ispitivanja faze III: 6-mesečno placebo kontrolisano ispitivanje i 12-mesečno placebo i aktivno-kontrolisano (otvoreno, tiotropijum 18 mikrograma jednom dnevno) ispitivanje, oba kod pacijenata sa kliničkom dijagnozom umerene do teške HOBP.

Dejstva na funkciju pluća

Lek Seebri Breezhaler, primenjen jednom dnevno u dozi od 44 mikrograma pokazao je konzistentno, statistički značajno poboljšanje funkcije pluća (forsirani ekspiratorni volumen u prvoj sekundi - FEV1, forsirani vitalni kapacitet - FVC i inspiratorni kapacitet - IC) u brojnim kliničkim ispitivanjima. U ispitivanjima faze III, bronhodilatatorno dejstvo je uočeno unutar 5 minuta od prve doze i održano je tokom 24 sata doznog intervala od prve doze. Nije bilo slabljenja bronhodilatatornog dejstva tokom vremena u

6-mesečnim i 12-mesečnim ispitivanjima. Obim dejstva je zavisio je od stepena reverzibilnosti ograničenja protoka vazduha na početku (testirano primenom kratkodelujućeg bronhodilatatora, muskarinskog antagoniste): pacijenti sa najnižim stepenom reverzibilnosti na početku (<5%), generalno su pokazali slabiji bronhodilatatorni odgovor, nego pacijenti sa većim stepenom reverzibilnosti na početku (≥5%). U 12. nedelji (primarni parametar praćenja efikasnosti) u poređenju sa placebom, lek Seebri Breezhaler je povećao najniži FEV1 za 72 mL kod pacijenata sa najnižim stepenom reverzibilnosti (<5%) i za 113 mL kod pacijenata sa većim stepenom reverzibilnosti na početku (≥5%) u odnosu na placebo (oba p<0,05).

U 6-mesečnom ispitivanju, lek Seebri Breezhaler je povećao FEV1 nakon prve doze sa poboljšanjem od

93 mL unutar 5 minuta i 144 mL unutar 15 minuta od doziranja, u poređenju sa placebom (oba p<0,001). U 12-mesečnom ispitivanju, poboljšanje je bilo 87 mL za 5 minuta i 143 mL za 15 minuta (oba p<0,001). U 12-mesečnom ispitivanju, lek Seebri Breezhaler je doveo do statistički značajnih poboljšanja u FEV1 u poređenju sa tiotropijumom tokom prva 4 sata nakon doziranja, na dan 1 i u 26. nedelji, kao i numerički većih vrednosti za FEV1 tokom prva 4 sata nakon doziranja, nego tiotropijum, u 12. nedelji i 52. nedelji.

Vrednosti za FEV1 na kraju doznog intervala (24 sata posle doze) su bile slične između prve doze i onih zabeleženih nakon 1 godine doziranja. U 12. nedelji (primarni parametar praćenja efikasnosti) lek Seebri Breezhaler je povećao najniži FEV1 za 108 mL u 6-mesečnom ispitivanju i za 97 mL u 12-mesečnom ispitivanju u poređenju sa placebom (oba p<0,001). U 12-mesečnom ispitivanju, poboljšanje u odnosu na placebo za tiotropijum je bilo 83 mL (p<0,001).

Simptomatski ishodi

Lek Seebri Breezhaler primenjen u dozi od 44 mikrograma jednom dnevno je statistički značajno smanjio period gubitka daha, što se procenjivalo Indeksom prolazne dispneje (engl. Transitional Dyspnoea Index - TDI). U objedinjenoj analizi 6-mesečnih i 12-mesečnih pivotalnih ispitivanja, statistički značajniji veći procenat pacijenata koji su primali lek Seebri Breezhaler odgovorio je poboljšanjem od 1 boda ili većim u TDI srednjem rezultatu u 26. nedelji u poređenju sa placebom (58,4 % i 46,4 %, p<0,001). Ovi nalazi su bili slični onima koji su zabeleženi kod pacijenata koji su dobijali tiotropijum, 53,4 % od onih koji su odgovorili poboljšanjem od 1 boda ili većim (p=0,009 u poređenju sa placebom).

Lek Seebri Breezhaler primenjen jednom dnevno je takođe pokazao statistički značajano dejstvo na kvalitet života povezan sa zdravljem mereno upotrebom St.George's Respiratory Questionnaire (SGRQ). U objedinjenoj analizi 6-mesečnih i 12-mesečnih pivotalnih ispitivanja, statistički značajniji veći procenat pacijenata koji su primali lek Seebri Breezhaler odgovorio je poboljšanjem od 4 boda ili većim u SGRQ-u u

26. nedelji u poređenju sa placebom (57,8% i 47,6%, p<0,001). Za pacijente koji su dobijali tiotropijum, 61,0% je odgovorilo poboljšanjem od 4 boda ili većim u SGRQ-u (p=0,004 u poređenju sa placebom).

Redukcija egzacerbacija HOBP

Podaci o egzacerbaciji HOBP-a prikupljeni su iz jednog 6-mesečnog i jednog 12- mesečnog pivotalnog ispitivanja. U oba ispitivanja, procenat pacijenata koji su imali umerenu ili tešku egzacerbaciju (definisanu kao potreba za lečenjem sistemskim kortikosteroidima i/ili antibioticima ili hospitalizacijom) je bio smanjen. U 6-mesečnom ispitivanju, procenat pacijenata koji su imali umerenu ili tešku egzacerbaciju bio je 17,5% za lek Seebri Breezhaler, a 24,2% za placebo (odnos rizika: 0,69, p=0,023), a u 12-mesečnom ispitivanju bio je 32,8% za lek Seebri Breezhaler, a 40,2% za placebo (odnos rizika: 0,66, p=0,001). U objedinjenoj analizi prvih 6 meseci lečenja u 6-mesečnom i 12-mesečnom ispitivanju u poređenju sa placebom, lek Seebri Breezhaler primenjen jednom dnevno, statistički značajno je produžio vreme do prvih umerenih ili teških egzacerbacija i smanjio je njihovu stopu (0,53 egzacerbacije/godina u poređenju sa 0,77 egzacerbacije/godina, p<0,001). Objedinjena analiza takođe je pokazala da je manji broj pacijenata lečenih lekom Seebri Breezhaler, nego placebom, imao egzacerbaciju koja je zahtevala hospitalizaciju (1,7% u odnosu na 4,2%, p=0,003).

Ostala dejstva

Lek Seebri Breezhaler primenjen jednom dnevno je statistički značajno smanjio upotrebu urgentne terapije (salbutamol) za 0,46 inhalacija po danu (p=0,005) nakon 26 nedelja, a za 0,37 inhalacija po danu (p=0,039) tokom 52 nedelje, u poređenju sa placebom, u 6-mesečnom i 12-mesečnom ispitivanju.

U studiji koja je trajala 3 nedelje u kojoj se ispitivala tolerancija na vežbanje (fizički napor) sa bicikl ergometrom u submaksimalnom (80%) opterećenju (submaksimalni test tolerancije na fizički napor), lek Seebri Breezhaler, doziran ujutro, smanjio je dinamičku hiperinflaciju i poboljšao je dužinu trajanja vremena vežbanja (fizičkog napora) koja bi se mogla održati od prve doze pa nadalje. Od prvog dana lečenja inspiratorni kapacitet prilikom vežbanja se poboljšao za 230 mL, a vreme izdržljivosti fizičkog napora se poboljšalo za 43 sekunde (porast od 10%) u poređenju sa placebom. Nakon tri nedelje lečenja, poboljšanje inspiratornog kapaciteta sa lekom Seebri Breezhaler je bilo slično kao i prvog dana (200 mL) u poređenju sa placebom, dok je vreme izdržljivosti fizičkog napora bilo poboljšano za 89 sekundi (porast od 21%) u poređenju sa placebom. Pokazalo se da lek Seebri Breezhaler smanjuje dispneju i neprijatnost u nogama prilikom vežbanja, što se merilo upotrebom Borg-ove skale. Lek Seebri Breezhaler takođe smanjuje dispneju u miru, što se merilo upotrebom TDI.

Sekundarna farmakodinamska dejstva

Nisu uočene promene srednje srčane frekvencije ili QTc intervala u dozama do 176 mikrograma kod pacijenata sa HOBP. U temeljnoj QT studiji kod 73 zdrava dobrovoljca, pojedinačna inhalatorna doza glikopironijuma od 352 mikrograma (8 puta veća od terapijske doze) nije produžila QTc interval i blago je smanjila srčanu frekvenciju (maksimalno dejstvo -5,9 otkucaja/min; prosečno dejstvo nakon 24 sata -2,8 otkucaja/min) u poređenju sa placebom. Kod mladih, zdravih osoba, ispitivano je dejstvo na srčanu frekvenciju i QTc interval intravenski primenjenih 150 mikrograma glikopironijum-bromida (što odgovara 120 mikrograma glikopironijuma). Maksimalna izloženost (Cmax) se postigla sa 50 puta višim dozama nego posle inhalacije 44 mikrograma glikopironijuma u stanju ravnoteže i nije rezultirala tahikardijom ili produženjem QTc intervala. Uočeno je blago smanjenje srčane frekvencije (srednja razlika tokom 24 sata - 2 otkucaja/min u poređenju sa placebom), što je poznato dejstvo pri niskoj izloženosti antiholinergičkim jedinjenjima kod mladih, zdravih osoba.

Pedijatrijska populacija

Evropska agencija za lekove odložila je obavezu podnošenja rezultata ispitivanja leka Seebri Breezhaler kod svih podgrupa pedijatrijske populacije sa HOBP (videti odeljak 4.2 za informacije o upotrebi u pedijatrijskoj populaciji).

Resorpcija

Nakon oralne inhalacije uz korišćenje Seebri Breezhaler inhalatora, glikopironijum se brzo resorbuje i dostiže maksimalne koncentracije u plazmi 5 minuta nakon primenjene doze.

Apsolutna bioraspoloživost glikopironijuma inhaliranog putem leka Seebri Breezhaler procenjena je na oko 45% isporučene doze. Oko 90% sistemske izloženosti nakon inhalacije uzrokovano je resorpcijom u plućima, a 10% je uzrokovano gastrointestinalnom resorpcijom.

Kod pacijenata sa HOBP, farmakokinetičko stanje ravnoteže glikopironijuma se postiže unutar jedne nedelje od početka lečenja. Srednje maksimalne i minimalne koncentracije glikopironijuma u plazmi u stanju ravnoteže pri režimu doziranja od 44 mikrograma jednom dnevno, bile su 166 pikograma/mL i

8 pikograma/mL. Izloženost glikopironijumu u stanju ravnoteže (PIK nakon 24-satnog doznog intervala) je bila oko 1,4 do 1,7 puta veća nego nakon prve doze.

Distribucija

Nakon intravenske primene, volumen distribucije glikopironijuma u stanju ravnoteže je bio 83 litra, a volumen distribucije u završnoj fazi je bio 376 litara. Prividni volumen distribucije u završnoj fazi nakon inhaliranja je bio gotovo 20 puta veći, što ukazuju na mnogo sporiju eliminaciju nakon inhaliranja. In vitro vezivanje glikopironijuma za proteine humane plazme je bilo 38 % do 41 % pri koncentracijama od 1 do 10 nanograma/mL.

Biotransfomacija

In vitro ispitivanja biotransfomacije su pokazala konzistentne metaboličke puteve glikopironijum-bromida između životinja i ljudi. Zabeležena je hidroksilacija koja dovodi do različitih mono- i bis-hidroksiliranih metabolita i direktna hidroliza koja dovodi do stvaranja derivata karboksilne kiseline (M9). In vivo, M9 se stvara od frakcije progutane doze inhaliranog glikopironijum-bromida. Glukuronid i/ili sulfatni konjugati glikopironijuma su pronađeni u urinu ljudi nakon ponavljanih inhalacija, što čini oko 3% doze.

Mnogobrojni CYP izoenzimi doprinose oksidativnom metabolizmu glikopironijuma. Malo je verovatno da će inhibicija ili indukcija metabolizma glikopironijuma dovesti do značajnih promena u sistemskoj izloženosti aktivnoj supstanci.

In vitro, ispitivanja inhibicije su pokazala da glikopironijum-bromid nema značajan kapacitet za inhibiciju CYP1A2, CYP2A6, CYP2C8, CYP2C9, CYP2C19, CYP2D6, CYP2E1 ili CYP3A4/5, efluksnih

transportera MDR1, MRP2 ili MXR i transportera preuzimanja OCT1 ili OCT2. In vitro ispitivanja indukcije enzima nisu ukazala da glikopironijum-bromid klinički značajno indukuje citohrom P450 izoenzime, ili UGT1A1 i transportere MDR1 i MRP2.

Eliminacija

Nakon intravenske primene [3H]-obeleženog glikopironijum-bromida kod ljudi, srednja vrednost izlučivanja radioaktivnosti putem urina u periodu od 48 sati iznosila je 85% doze. Dodatnih 5% doze je pronađeno u žuči.

Izlučivanje glavne aktivne supstance putem bubrega obuhvata oko 60% do 70% ukupnog klirensa sistemski dostupnog glikopironijuma, gde na procese nebubrežnog klirensa otpada oko 30% do 40%. Bilijarni klirens doprinosi nebubrežnom klirensu, ali se smatra da se većina nebubrežnog klirensa vrši putem metabolizma.

Srednja vrednost bubrežnog klirensa glikopironijuma nakon inhalacije je bio u rasponu od 17,4 i 24,4 L/sat. Aktivna tubularna sekrecija doprinosi izlučivanju glikopironijuma putem bubrega. Do 23% od isporučene doze se nalazi u urinu u obliku neizmenjene aktivne supstance.

Koncentracija glikopironijuma u plazmi opada na multifazni način. Srednje terminalno poluvreme eliminacije je mnogo duže nakon inhaliranja (33 do 57 sati), nego nakon intravenske (6,2 sata) ili oralne (2,8 sati) primene. Obrazac izlučivanja ukazuje na održivu resorpciju u plućima i/ili prelazak glikopironijuma u sistemsku cirkulaciju za 24 sata od inhaliranja i nakon toga.

Linearnost/nelinearnost

Kod pacijenata sa HOBP i sistemsko izlaganje i ukupno urinarno izlučivanje glikopironijuma u farmakokinetičkom stanju ravnoteže se dozno-proporcionalno povećavaju iznad raspona doza od 44 mikrograma do 176 mikrograma.

Posebne populacije

Populaciona farmakokinetička analiza podataka kod pacijenata sa HOBP otkrila je da su telesna masa i starosna dob faktori koji doprinose varijabilnosti među pacijentima pri sistemskoj izloženosti. Lek Seebri Breezhaler, jačine 44 mikrograma, primenjen jednom dnevno može se bezbedno upotrebljavati u svim starosnim grupama, kao i u svim grupama prema telesnoj masi pacijenata.

Pol, pušački status i početni FEV1 nemaju vidljivo dejstvo na sistemsku izloženost.

Ne postoje velike razlike u ukupnoj sistemskoj izloženosti (PIK) između Japanaca i belaca nakon inhaliranja glikopironijum-bromida. Nema dostupnih farmakokinetičkih podataka za druge etničke grupe ili rase.

Pacijenti sa oštećenjem funkcije jetre

Nisu sprovedene kliničke studije kod pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre. Glikopironijum se iz sistemske cirkulacije izlučuje predominantno putem bubrega. Smatra sa da oštećenje hepatičkog metabolizma glikopironijuma ne dovodi do klinički značajnih povećanja sistemske izloženosti.

Pacijenti sa oštećenjem funkcije bubrega

Oštećenje funkcije bubrega ima uticaj na sistemsku izloženost glikopironijum-bromidu. Umereno srednje povećanje ukupne sistemske izloženosti (PIKlast) do 1,4 puta, uočeno je kod ispitanika sa blagim i umerenim oštećenjem funkcije bubrega i do 2,2 puta kod osoba sa teškim oštećenjem funkcije bubrega i oboljenjem bubrega u terminalnoj fazi. Kod pacijenata sa HOBP i sa blagim i umerenim oštećenjem funkcije bubrega (procenjena brzina glomerularne filtracije, eGFR ≥30 mL/min/1,73 m2) lek Seebri Breezhaler se može upotrebljavati u preporučenim dozama. Kod pacijenata sa teškim oštećenjem funkcije bubrega (eGFR <30 mL/min/1,73 m2), uključujući i one sa oboljenjem bubrega u terminalnoj fazi koje zahteva dijalizu, lek Seebri Breezhaler se može upotrebljavati samo ako očekivana korist prevazilazi mogući rizik (videti odeljak 4.4).

Pretklinički podaci dobijeni na osnovu konvencionalnih studija bezbednosne farmakologije, toksičnosti ponovljenih doza, genotoksičnosti, karcinogenog potencijala i reproduktivne i razvojne toksičnosti, ne ukazuju na posebne rizike pri primeni leka kod ljudi.

Dejstva koja se mogu pripisati osobinama antagoniste muskarinskih receptora glikopironijum-bromida uključuju blagi do umereni porast srčane frekvencije kod pasa, zamućenost sočiva kod pacova i reverzibilne promene udružene sa smanjenom žlezdanom sekrecijom kod pacova i pasa. Blaga nadražljivost i adaptivne promene respiratornog sistema viđene su kod pacova. Sve ove promene javile su se pri izlaganjima koja su dovoljno veća od onih koja se očekuju kod ljudi.

Nakon inhalacione primene, glikopironijum nije bio teratogen kod pacova ili kunića. Nisu narušeni plodnost, pre- i postnatalni razvoj kod pacova. Glikopironijum-bromid i njegovi metaboliti nisu u značajnijoj meri prolazili kroz placentnu barijeru skotnih ženki miševa, kunića ili pasa. Glikopironijum-bromid (uključujući i njegove metabolite) se izlučuje u mleko ženki pacova koje doje i postiže 10 puta više koncentracije u mleku nego u krvi majke.

Ispitivanja genotoksičnosti nisu pokazala bilo kakav mutageni ili klastogeni potencijal glikopironijum- bromida. Ispitivanja karcinogenosti kod transgenih miševa pri oralnoj primeni i kod pacova nakon inhalacione primene, nisu dokazala karcinogenost pri sistemskoj izloženosti (PIK) dozama 53 puta višim kod miševa i 75 puta višim kod pacova, u odnosu na maksimalno preporučene doze od 44 mikrograma jednom dnevno kod ljudi.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Sadržaj kapsule laktoza monohidrat; magnezijum-stearat.

Nije primenljivo.

2 godine.

Svaki inhalator treba baciti nakon 30 dana primene.

Čuvati na temperaturi do 25C.

Kapsule se moraju uvek čuvati u originalnom blisteru radi zaštite od vlage. Kapsule se moraju uzeti iz blistera samo neposredno pre upotrebe.

Seebri Breezhaler je jednodozni inhalalator. Telo i poklopac inhalatora napravljeni su od akrilonitril butadien stirena, tipke su napravljene od metil metakrilat akrilonitril butadien stirena.

Igle i opruge su napravljene od nerđajućeg čelika.

Unutrašnje pakovanje je PA/Al/PVC- aluminijumski perforirani blister, koji sadrži 10 tvrdih kapsula.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 3 blistera sa po 10 tvrdih kapsula (ukupno 30 tvrdih kapsula), jedan inhalator i Uputstvo za lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti u skladu sa važećim propisima.

Uputstvo za rukovanje i upotrebu Seebri Breezhaler inhalatora

Skinite poklopac.

Otvorite inhalator:

Čvrsto držite donji deo inhalatora i otvorite nastavak za usta. Tako se otvara inhalator.

Pripremite kapsulu:

Odvojite pojedinačni blister sa jednom kapsulom od table blistera, cepajući ga po isprekidanom (perforiranom) delu. Odlepite zaštitni deo da bi se oslobodila kapsula.

Ne gurajte kapsulu kroz foliju.

Uzmite kapsulu:

Kapsule treba uvek čuvati u blisteru i treba ih uzeti samo neposredno pre upotrebe. Suvim rukama uzmite kapsulu iz blistera.

Ne smete gutati kapsulu.

Ubacite kapsulu:

Stavite kapsulu u ležište za kapsulu.

Nikada nemojte stavljati kapsulu direktno u nastavak za usta.

Zatvorite inhalator:

Zatvorite inhalator tako da čujete "klik".

Probušite kapsulu:

  • Držite inhalator uspravno tako da je nastavak za usta orijentisan prema gore.
  • Probušite kapsulu čvrstim pritiskom na bočnu dugmad s obe strane istovremeno.

To uradite samo jednom.

  • Treba da čujete "klik" kada se probuši kapsula.

Potpuno otpustite bočnu dugmad.

Izdahnite:

Pre nego što stavite nastavak u usta, potpuno izdahnite.

Nemojte duvati u nastavak za usta.

Udahnite lek:

Kako biste udahnuli lek duboko u disajne puteve:

  • Držite inhalator kao što je pokazano na

slici. Bočna dugmad treba da su orijentisana levo i desno. Nemojte pritiskati bočnu dugmad.

  • Stavite nastavak u usta i usnama ga čvrsto obuhvatite.
  • Udahnite brzo, ali staloženo i što dublje možete.

Nemojte pritiskati bočnu dugmad.

Napomena:

Kako dišete kroz inhalator, kapsula se okreće u ležištu, pa treba da čujete zujanje. Osetićete sladak ukus dok Vam lek ulazi u pluća.

Ako ne čujete zujanje:

Kapsula se možda zaglavila u svom ležištu. Ako se to dogodi:

  • Otvorite inhalator i oprezno oslobodite kapsulu laganim udaranjem donjeg dela inhalatora.

Nemojte pritiskati bočnu dugmad.

  • Ponovo udahnite lek ponavljajući 9. i

10. korak.

Zadržite dah:

Nakon što ste udahnuli lek:

  • Zadržite dah najmanje 5-10 sekundi ili koliko dugo možete dok vadite inhalator iz usta.
  • Zatim izdahnite.
  • Otvorite inhalator da vidite da li je ostalo praška u kapsuli.

Ako je ostalo praška u kapsuli:

  • Zatvorite inhalator.
  • Ponovite korake 9-12.

Većina ljudi može da isprazni kapsulu sa jednim ili dva udisaja.

Dodatne informacije

Neki ljudi mogu povremeno da kašlju ubrzo nakon udisanja leka. Nemojte brinuti ukoliko kašljete. Dokle god je kapsula prazna, primili ste dovoljno svog leka.

Kada završite uzimanje Vaše dnevne doze leka Seebri Breezhaler:

  • Ponovo otvorite nastavak za usta i lakim udarcem odstranite praznu kapsulu iz ležišta za kapsulu.

Bacite praznu kapsulu u svoj kućni otpad.

  • Zatvorite inhalator i vratite poklopac nazad.

Nemojte ostavljati kapsule u Seebri Breezhaler inhalatoru.

Lek Seebri Breezhaler sadrži aktivnu supstancu glikopironijum-bromid. Pripada grupi lekova koji se zovu bronhodilatatori.

Lek Seebri Breezhaler se koristi da olakša disanje kod odraslih pacijenata koji imaju poteškoće sa disanjem zbog bolesti pluća koja se zove hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP).

Kod HOBP mišići oko disajnih puteva se stežu. Na taj način otežavaju disanje. Ovaj lek blokira stezanje ovih mišića u plućima, olakšavajući udisaj i izdisaj.

Ako koristite ovaj lek jednom dnevno, smanjiće se uticaj HOBP-a na Vaš svakodnevni život.

  • ako ste alergični (preosetljivi) na glikopironijum-bromid ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6).

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom pre nego što uzmete lek Seebri Breezhaler, ukoliko se bilo šta od navedenog odnosi na Vas:

  • ako imate probleme sa bubrezima.
  • ako imate problem sa očima koji se zove glaukom uskog ugla.
  • ako imate poteškoće pri mokrenju.

Tokom terapije lekom Seebri Breezhaler, prestanite sa uzimanjem ovog leka i odmah obavestite Vašeg lekara:

  • ako osetite stezanje u grudima, kašalj, zviždanje u grudima prilikom disanja ili gubitak daha odmah nakon uzimanja leka Seebri Breezhaler (znaci bronhospazma).
  • ako osetite otežano disanje ili gutanje, oticanje jezika, usana ili lica, osip po koži, svrab i koprivnjaču (znaci alergijske reakcije).
  • ako osetite bol u oku ili nelagodnost, privremeno zamućenje vida, vizuelne aure ili obojene slike zajedno sa crvenilom očiju. Ovo sve mogu da budu znaci akutnog napada glaukoma uskog ugla.

Lek Seebri Breezhaler se koristi kao terapija održavanja kod HOBP. Ne smete koristiti ovaj lek za lečenje iznenadnih napada nedostatka vazduha ili zviždanja u grudima.

Deca i adolescenti

Lek Seebri Breezhaler nije namenjen za primenu kod dece ili adolescenata uzrasta ispod 18 godina.

Drugi lekovi i lek Seebri Breezhaler

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove. Ovo uključuje i lekove koji su slični leku Seebri Breezhaler i koji se koriste u lečenju Vaše bolesti pluća, kao što su: ipratropijum, oksitropijum ili tiotropijum (tzv. antiholinergici).

Nisu prijavljena specifična neželjena dejstva kada se lek Seebri Breezhaler primenjivao istovremeno sa drugim lekovima koji se koriste u terapiji HOBP kao što su inhalacioni lekovi za olakšavanje simptoma (npr.salbutamol), metilksantini (npr.teofilin) i/ili oralni i inhalacioni steroidi (npr.prednizolon).

Trudnoća, dojenje i plodnost

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.

Nema podataka o upotrebi ovog leka kod trudnica. Nije poznato da li se aktivna supstanca iz ovog leka izlučuje u majčino mleko.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Malo je verovatno da će ovaj lek uticati na Vašu sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Lek Seebri Breezhaler sadrži laktozu, monohidrat

Ovaj lek sadrži laktozu, monohidrat. U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.

Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni, proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Koliko leka Seebri Breezhaler primenjivati

Uobičajena doza je inhaliranje sadržaja jedne kapsule svakog dana.

Treba da inhalirate ovaj lek samo jednom dnevno, jer njegovo dejstvo traje 24 sata. Ne primenjujte više leka nego što Vam je Vaš lekar propisao.

Stariji pacijenti

Ako imate 75 godina ili ste stariji, možete da koristite ovaj lek u istoj dozi koja je i za ostale odrasle pacijente.

Kada inhalirati lek Seebri Breezhaler

Primenjujte ovaj lek svakog dana u isto vreme. Ovo će Vam takođe pomoći da se setite kada da koristite lek. Možete da inhalirate ovaj lek u bilo koje vreme pre ili posle uzimanja hrane ili pića.

Kako inhalirati lek Seebri Breezhaler

  • U ovom pakovanju leka ćete pronaći inhalator i kapsule (u blister pakovanju) koje sadrže lek u obliku praška za inhalaciju. Kapsule koristite isključivo sa inhalatorom koji dobijete u ovom pakovanju (Seebri Breezhaler inhalator). Kapsule treba da ostanu u blisteru sve dok ne dođe vreme za primenu.
  • Ne gurajte kapsulu kroz foliju.
  • Kada otvorite novo pakovanje, uzmite i novi Seebri Breezhaler inhalator koji se nalazi u tom pakovanju.
  • Svaki inhalator bacite posle 30 dana upotrebe.
  • Ne smete gutati kapsule.
  • Za više informacija o načinu korišćenja inhalatora, pročitajte uputstvo za rukovanje koje se nalazi na kraju ovog uputstva za lek.

Ako ste uzeli više leka Seebri Breezhaler nego što treba

Ako ste inhalirali previše leka Seebri Breezhaler ili ako je neko drugi nenamerno upotrebio Vaše kapsule, odmah se obratite Vašem lekaru ili idite do najbliže službe hitne pomoći. Pokažite im pakovanje leka Seebri Breezhaler. Možda će biti potrebna lekarska pomoć.

Ako ste zaboravili da uzmete lek Seebri Breezhaler

Ukoliko ste zaboravili da inhalirate dozu, uzmite jednu dozu što je pre moguće. Ipak, ne uzimajte dve doze u istom danu. Zatim uzmite narednu dozu u uobičajeno vreme.

Koliko dugo da nastavite Vašu terapiju lekom Seebri Breezhaler

  • Nastavite da koristite ovaj lek onoliko dugo koliko Vam je rekao Vaš lekar.
  • HOBP je dugotrajna bolest i Vi treba da uzimate ovaj lek svakog dana, a ne samo kada imate problema sa disanjem ili druge simptome HOBP.

Ako imate pitanja o tome koliko dugo treba da koristite ovaj lek, razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Neželjena dejstva koja mogu biti ozbiljna, ali su povremena

(mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek)

  • Nepravilni srčani otkucaji
  • Povišen nivo šećera u krvi (hiperglikemija: tipični simptomi uključuju preteranu žeđ ili glad, kao i učestalo mokrenje)
  • Osip, svrab, koprivnjača, otežano disanje ili gutanje, vrtoglavica (mogući znaci alergijske reakcije)
  • Oticanje uglavnom jezika, usana, lica ili grla (mogući znaci angioedema) Ako Vam se javi bilo šta od gore navedenog, odmah se obratite Vašem lekaru.

Neželjena dejstva koja mogu biti ozbiljna, ali učestalost ovih neželjenih dejstava je nepoznata

(učestalost se ne može proceniti na osnovu dostupnih podataka)

  • Otežano disanje sa zviždanjem ili kašljanjem (znaci paradoksalnog bronhospazma)

Česta neželjena dejstva

(mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek)

  • Suvoća usta
  • Poteškoće sa spavanjem
  • Curenje iz nosa ili zapušen nos, kijanje, bol u grlu
  • Proliv ili bolovi u želucu
  • Mišićno-koštani bol

Povremena neželjena dejstva

(mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek)

  • Otežano mokrenje i bol prilikom mokrenja
  • Bolno i učestalo mokrenje
  • Lupanje srca (palpitacije)
  • Osip
  • Utrnulost
  • Kašalj sa ispljuvkom
  • Zubni karijes
  • Osećaj pritiska ili bola u obrazima i na čelu
  • Krvarenje iz nosa
  • Bolovi u rukama ili nogama
  • Bolovi u mišićima, kostima ili zglobovima grudnog koša
  • Nelagodnost u želucu nakon obroka
  • Nadražaj (iritacija) grla
  • Umor
  • Slabost
  • Svrab
  • Izmene u glasu (promuklost)
  • Mučnina
  • Povraćanje

Kod nekih pacijenata starijih od 75 godina javljaju se glavobolja (sa učestalošću često) i infekcije urinarnih puteva (sa učestalošću često).

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Seebri Breezhaler posle isteka roka upotrebe navedenog na kutiji i blisteru nakon "Važi do".

Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvati na temperaturi do 25C.

Kapsule se moraju uvek čuvati u originalnom blisteru radi zaštite od vlage. Kapsule se moraju uzeti iz blistera samo neposredno pre upotrebe.

Svaki inhalator treba baciti nakon 30 dana primene.

Nemojte koristiti ovaj lek ako primetite da je pakovanje oštećeno ili da ima vidljive znake oštećenja.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

  • Aktivna supstanca je glikopironijum-bromid.

Jedna kapsula sadrži 63 mikrograma glikopironijum-bromida (što odgovara 50 mikrograma glikopironijuma).

Jedna oslobođena doza (doza koja izlazi iz nastavka za usta inhalatora) sadrži 55 mikrograma glikopironijum-bromida, što odgovara 44 mikrograma glikopironijuma.

  • Pomoćne supstance (sadržaj kapsule): laktoza, monohidrat; magnezijum-stearat.

Kako izgleda lek Seebri Breezhaler i sadržaj pakovanja

Prašak za inhalaciju, tvrda kapsula.

Dvodelne, providne, narandžaste kapsule sa utisnutom crnom oznakom „GPL50“ na telu kapsule iznad crte i crnim logoom proizvođača () na kapi ispod crne crte.

Kapsule sadrže prašak bele boje.

Unutrašnje pakovanje je PA/Al/PVC- aluminijumski perforirani blister, koji sadrži 10 tvrdih kapsula.

Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 3 blistera sa po 10 tvrdih kapsula (ukupno 30 tvrdih kapsula), jedan Seebri Breezhaler inhalator i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač Nosilac dozvole:

PREDSTAVNIŠTVO NOVARTIS PHARMA SERVICES INC. BEOGRAD (NOVI BEOGRAD)

Omladinskih Brigada 90 A, Beograd-Novi Beograd

Proizvođači:

  • NOVARTIS PHARMA STEIN AG

Schaffhauserstrasse, Stein, Švajcarska

  • NOVARTIS FARMACEUTICA S.A.

Ronda de Santa Maria, 158, Barbera del Valles (Barcelona), Španija

Napomena: štampano Uputstvo za lek u konkretnom pakovanju leka mora jasno da označi onog proizvođača koji je odgovoran za puštanje u promet upravo te serije leka o kojoj se radi, tj. da navede samo tog proizvođača, a ostale da izostavi.

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Januar, 2020.

Režim izdavanja leka:

Lek se izdaje uz lekarski recept.

Broj i datum dozvole:

515-01-01338-19-001 od 17.01.2020.

Uputstvo za rukovanje i upotrebu Seebri Breezhaler inhalatora

Molimo Vas pažljivo pročitajte sledeća upustva kako biste naučili kako se primenjuje ovaj lek.

  • Koristite samo Seebri Breezhaler inhalator koji se nalazi u ovom pakovanju. Nemojte koristiti kapsule leka Seebri Breezhaler sa bilo kojim drugim inhalatorom i nemojte koristiti Seebri Breeezhaler inhalator sa bilo kojim drugim kapsulama.
  • Nemojte gurati kapsulu kroz foliju kako biste je uzeli iz blistera.
  • Kad počnete da koristite novo pakovanje ovog leka, upotrebljavajte samo Seebri Breezhaler inhalator koji se nalazi u tom pakovanju.
  • Svaki inhalator treba baciti nakon 30 dana upotrebe. Pitajte svog farmaceuta kako da odložite lekove i inhalatore koji Vam više nisu potrebni.
  • Ne smete gutati kapsule. Prašak u kapsulama služi za inhalaciju.

Vaše pakovanje leka Seebri Breezhaler

Svako pakovanje leka Seebri Breezhaler sadrži:

  • jedan Seebri Breezhaler inhalator
  • 3 blistera leka Seebri Breezhaler koji sadrže po 10 tvrdih kapsula koje se koriste u inhalatoru.

Inhalator Seebri Breezhaler Blister Baza inhalatora Kako da koristite Vaš inhalator

Skinite poklopac.

Otvorite inhalator:

Čvrsto držite donji deo inhalatora i otvorite nastavak za usta. Tako se otvara inhalator.

Pripremite kapsulu:

Odvojite pojedinačni blister sa jednom kapsulom od table blistera, cepajući ga po isprekidanom (perforiranom) delu. Odlepite zaštitni deo da bi se oslobodila kapsula.

Ne gurajte kapsulu kroz foliju.

Uzmite kapsulu:

Kapsule treba uvek čuvati u blisteru i treba ih uzeti samo neposredno pre upotrebe. Suvim rukama uzmite kapsulu iz blistera.

Ne smete gutati kapsulu.

Ubacite kapsulu:

Stavite kapsulu u ležište za kapsulu.

Nikada nemojte stavljati kapsulu direktno u nastavak za usta.

Zatvorite inhalator:

Zatvorite inhalator tako da čujete "klik".

Probušite kapsulu:

  • Držite inhalator uspravno tako da je nastavak za usta orijentisan prema gore.
  • Probušite kapsulu čvrstim pritiskom na bočne tipke s obe strane istovremeno.

To uradite samo jednom.

  • Treba da čujete "klik" kada se probuši kapsula.

Potpuno otpustite bočnu dugmad.

Izdahnite:

Pre nego što stavite nastavak u usta, potpuno izdahnite.

Nemojte duvati u nastavak za usta.

Udahnite lek:

Kako biste udahnuli lek duboko u disajne puteve:

  • Držite inhalator kao što je pokazano na

slici. Bočna dugmad treba da su orijentisana levo i desno. Nemojte pritiskati bočnu dugmad.

  • Stavite nastavak u usta i usnama ga čvrsto obuhvatite.
  • Udahnite brzo, ali staloženo i što dublje možete.

Nemojte pritiskati bočnu dugmad.

Napomena:

Kako dišete kroz inhalator, kapsula se okreće u ležištu, pa treba da čujete zujanje. Osetićete sladak ukus dok Vam lek ulazi u pluća.

Ako ne čujete zujanje:

Kapsula se možda zaglavila u svom ležištu. Ako se to dogodi:

  • Otvorite inhalator i oprezno oslobodite kapsulu laganim udaranjem donjeg dela inhalatora.

Nemojte pritiskati bočnu dugmad.

  • Ponovo udahnite lek ponavljajući 9. i

10. korak.

Zadržite dah:

Nakon što ste udahnuli lek:

  • Zadržite dah najmanje 5-10 sekundi ili koliko dugo možete dok vadite inhalator iz usta.
  • Zatim izdahnite.
  • Otvorite inhalator da vidite da li je ostalo praška u kapsuli.

Ako je ostalo praška u kapsuli:

  • Zatvorite inhalator.
  • Ponovite korake 9-12.

Većina ljudi može da isprazni kapsulu sa jednim ili dva udisaja.

Dodatne informacije

Neki ljudi mogu povremeno da kašlju ubrzo nakon udisanja leka. Nemojte brinuti ukoliko kašljete. Dokle god je kapsula prazna, primili ste dovoljno svog leka.

Kada završite uzimanje Vaše dnevne doze leka Seebri Breezhaler:

  • Ponovo otvorite nastavak za usta i lakim udarcem odstranite praznu kapsulu iz ležišta za kapsulu.

Bacite praznu kapsulu u svoj kućni otpad.

  • Zatvorite inhalator i vratite poklopac nazad.

Nemojte ostavljati kapsule u Seebri Breezhaler inhalatoru.

Dodatne informacije

Ponekad, veoma mali delovi kapsule mogu proći kroz mrežicu i naći se u Vašim ustima.

Ako se ovo dogodi, možda ćete osetiti ove deliće na Vašem jeziku. Bezopasno je ako ove deliće progutate ili udahnete. Šanse da se kapsula rasprsne se povećavaju ako se kapsula probuši više od jednanput (korak 7).

Kako očistiti inhalator

Nemojte ispirati inhalator sa vodom. Ako želite da očistite Vaš inhalator, obrišite iznutra i spolja nastavak za usta čistom, suvom, glatkom pamučnom tkaninom radi uklanjanja ostataka od praška. Inhalator treba da bude suv.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info