Astma
Lek Seretide Diskus je indikovan za redovnu terapiju astme, u slučaju kada je opravdana primena kombinovanog leka (dugodelujućeg beta-2 agoniste i inhalacionog kortikosteroida):
ili
Napomena: Primena leka Seretide Diskus u jačini od 50 mikrograma/100 mikrograma nije namenjena za terapiju odraslih osoba i dece obolele od teškog oblika astme.
Hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP)
Lek Seretide Diskus je indikovan za simptomatsku terapiju pacijenata sa HOBP, sa FEV1 <60% od predviđene normalne vrednosti (pre primene bronhodilatatora) i postojanjem učestalih egzacerbacija bolesti u anamnezi uz pojavu izrazitih simptoma uprkos redovnoj primeni bronhodilatatorne terapije.
Doziranje
Lek Seretide Diskus je namenjen za inhalacionu upotrebu.
Pacijentima je potrebno objasniti da lek Seretide Diskus moraju da primenjuju svakodnevno, u cilju ostvarivanja optimalne koristi od ove terapije, čak i u slučaju odsustva simptoma.
Potrebno je da stanje pacijenata bude redovno kontrolisano od strane lekara, kako bi jačina leka Seretide Diskus koja se primenjuje ostala optimalna i menjala se isključivo u skladu sa savetom lekara.
Pacijentima je potrebno primeniti lek Seretide Diskus u jačini koja sadrži dozu flutikazonpropionata koja odgovara težini oboljenja. Ukoliko individualne potrebe pacijenta zahtevaju primenu doza koje su izvan preporučenog režima doziranja, potrebno je propisati odgovarajuće doze beta-2 agoniste i/ili kortikosteroida.
Preporučene doze:
Astma
Odrasli i adolescenti uzrasta 12 i više godina:
Jedna inhalacija od 50 mikrograma salmeterola i 100 mikrograma flutikazonpropionata primenjena dva puta dnevno
ili
Jedna inhalacija od 50 mikrograma salmeterola i 250 mikrograma flutikazonpropionata primenjena dva puta dnevno
ili
Jedna inhalacija od 50 mikrograma salmeterola i 500 mikrograma flutikazonpropionata primenjena dva puta dnevno.
Doze treba titrirati na najmanju dozu kojom se održava efektivna kontrola simptoma astme. Ukoliko se kontrola simptoma održava korišćenjem najmanje jačine kombinacije primenjene dva puta dnevno, onda bi naredni korak mogao uključiti testiranje primene inhalacionog kortikosteroida kao monoterapije.
Alternativno, pacijenati kod kojih je potrebna primena dugodelujućih beta-2-agonista se mogu titrirati do primene leka Seretide Diskus jednom dnevno, ako bi, po mišljenju lekara koji propisuje lek, to bilo adekvatno za održavanje kontrole bolesti. U slučaju primene leka jednom dnevno, kod pacijenata sa
pojavom simptoma u toku noći u anamnezi, dozu leka treba primeniti uveče, dok kod pacijenata koji u anamnezi imaju simptome koji se javljaju uglavnom u toku dana, dozu leka treba primeniti ujutru.
Kratkoročna probna primena leka Seretide Diskus može se razmotriti kao inicijalna terapija održavanja kod odraslih i adolescenata sa umerenim oblikom perzistentne astme (definisano kao pacijenti sa svakodnevnim simptomima, svakodnevnom primenom lekova za brzo ublažavanje simptoma i ograničenim protokom vazduha umerenog do teškog oblika) kod kojih je neophodno brzo uspostavljanje kontrole simptoma astme. U navedenim slučajevima, preporučena inicijalna doza je jedna inhalacija od 50 mikrograma salmeterola i 100 mikrograma flutikazonpropionata primenjena dva puta dnevno. Nakon uspostavljanja kontrole astme, potrebno je proceniti primenjenu terapiju i razmotriti mogućnost primene inhalacionog kortikosteroida kao monoterapije kod pacijenata.Važno je redovno kontrolisanje stanja pacijenata nakon navedene promene terapije.
Nije pokazana jasna korist u poređenju sa inhalacionom primenom flutikazonpropionata, kao monoterapije, u inicijalnoj terapiji održavanja u slučaju kada nedostaju jedan ili dva kriterijuma težine oboljenja. Generalno, inhalacioni kortikosteroidi ostaju prva terapijska linija kod najvećeg broja pacijenata. Lek Seretide Diskus nije namenjen za inicijalno lečenje blagog oblika astme. Primena leka Seretide Diskus jačine 50 mikrograma/100 mikrograma nije odgovarajuća kod odraslih i dece obolele od teškog oblika astme; preporučuje se utvrđivanje odgovarajuće doze inhalacionog kortikosteroida pre primene bilo koje fiksne terapijske kombinacije koja može biti primenjena kod pacijenata sa teškim oblikom astme.
Pedijatrijska populacija
Deca uzrasta 4 godine i više:
Jedna inhalacija od 50 mikrograma salmeterola i 100 mikrograma flutikazonpropionata primenjena dva puta dnevno.
Maksimalna dozvoljena doza flutikazonpropionata primenom leka Seretide Diskus kod dece iznosi 100 mikrograma primenjena dva puta dnevno.
Nema raspoloživih podataka o primeni leka Seretide Diskus kod dece mlađe od 4 godine.
HOBP
Odrasli:
Jedna inhalacija od 50 mikrograma salmeterola i 500 mikrograma flutikazonpropionata primenjena dva puta dnevno.
Posebne grupe pacijenata:
Nema potrebe za prilagođavanjem doze kod starijih pacijenata ili kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega. Nema dostupnih podataka o primeni leka Seretide Diskus kod pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre.
Upotreba Diskusa:
Uređaj se otvara i aktivira pomeranjem poluge. Nastavak za usta se potom postavlja u usta i obuhvati usnama. Doza leka se tada može inhalirati i uređaj zatvoriti.
Preosetljivost na aktivne supstance ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.
Pogoršanje bolesti
Lek Seretide Diskus ne treba primenjivati u terapiji akutnih simptoma astme, kod kojih je potrebna primena bronhodilatatora brzog i kratkog dejstva. Ove pacijente treba savetovati da uvek imaju pri ruci lek koji koriste za ublažavanje akutnog napada astme.
Prilikom egzacerbacije bolesti kod pacijenata, ne treba otpočinjati primenu leka Seretide Diskus, kao ni prilikom značajnog ili akutnog pogoršanja astme.
U toku lečenja lekom Seretide Diskus mogu se javiti teški neželjeni događaji povezani sa astmom, kao i egzacerbacija astme. Pacijente treba savetovati da nastave sa primenom terapije, ali i da potraže savet lekara ukoliko se ne uspostavi kontrola simptoma astme ili dođe do pogoršanja astme nakon otpočinjanja primene leka Seretide Diskus.
Učestalija potreba za primenom leka za "ublažavanje simptoma" (tj. brzodelujućih bronhodilatatora) ili slabiji odgovor pacijenta na lek za "ublažavanje simptoma", ukazuje na nezadovoljavajuću kontrolu simptoma astme i u tom slučaju lekar treba da proceni stanje pacijenata.
Iznenadno i progresivno pogoršanje kontrole astme je potencijalno životno ugrožavajuće, pa je neophodno da se pacijenti podvrgnu hitnoj medicinskoj proceni stanja. Potrebno je razmotriti mogućnost povećanja doze kortikosteroida u terapiji.
Nakon uspostavljanja kontrole simptoma astme, može se razmotriti postepeno smanjenje doze leka Seretide Diskus. Važna je redovna procena stanja pacijenata prilikom smanjenja doze ove terapije. Treba primeniti najmanju efektivnu dozu leka Seretide Diskus (videti odeljak 4.2).
Kod pacijenata koji imaju hroničnu opstruktivnu bolest pluća (HOBP) sa egzacerbacijama, tipično je indikovana terapija kortikosteroidima za sistemsku primenu, te ih zbog toga treba samo savetovati da potraže medicinsku pomoć, ukoliko se njihovi simptomi pogoršaju dok su na terapiji lekom Seretide Diskus.
Kod pacijenata sa astmom, terapiju lekom Seretide Diskus ne treba naglo prekinuti zbog opasnosti od egzacerbacije bolesti. Doze ovog leka treba postepeno smanjivati, pod nadzorom lekara. Kod pacijenata sa HOBP, prekidanje terapije takođe može biti povezano sa simptomatskom dekompenzacijom i stoga, treba da se odvija pod nadzorom lekara.
Kao i prilikom primene svih drugih inhalacionih lekova koji sadrže kortikosteroide, lek Seretide Diskus treba oprezno primenjivati kod pacijenata sa aktivnom ili latentnom tuberkulozom pluća ili gljivičnim, virusnim ili drugim infekcijama disajnih puteva. Odgovarajuću terapiju treba odmah uvesti, ukoliko je indikovano.
Uticaj na kardiovaskularni sistem
U retkim slučajevima, lek Seretide Diskus može prouzrokovati srčane aritmije, npr. supraventrikularnu tahikardiju, ekstrasistole i atrijalnu fibrilaciju, kao i blago prolazno smanjenje koncentracije kalijuma u serumu prilikom primene velikih terapijskih doza. Lek Seretide Diskus treba primenjivati sa oprezom kod pacijenata sa teškim kardiovaskularnim oboljenjima, poremećajima srčanog ritma, dijabetes melitusom, tireotoksikozom i nekorigovanom hipokalijemijom ili kod pacijenata sa predispozicijom za malu koncentraciju kalijuma u serumu.
Hiperglikemija
Prijavljeni su veoma retki slučajevi povećanja koncentracije glukoze u krvi (videti odeljak 4.8), pa ovo treba imati u vidu prilikom propisivanja leka Seretide Diskus pacijentima sa dijabetes melitusom u istoriji bolesti.
Paradoksalni bronhospazam
Kao i pri primeni drugih lekova inhalacionim putem i pri primeni leka Seretide Diskus može doći do pojave paradoksalnog bronhospazma sa trenutnim pogoršanjem već otežanog disanja (tj. zviždanja u grudima i nedostatka vazduha) nakon primene inhalacione doze. U slučaju pojave paradoksalnog bronhospazma, treba odmah primeniti brzodelujući bronhodilatator. Primenu leka Seretide Diskus treba odmah prekinuti, proceniti stanje pacijenta i, ukoliko je potrebno, primeniti drugu terapijsku opciju.
Prijavljena su neželjena dejstva beta-2 agonista, kao što su tremor, palpitacije i glavobolja, sa tendencijom da su prolaznog karaktera i da se smanjuju tokom redovne terapije lekovima iz ove grupe.
Pomoćne supstance
Lek Seretide Diskus sadrži laktozu do 12,5 mg po dozi. Navedena količina obično ne prouzrokuje probleme kod osoba sa intolerancijom na laktozu. Pomoćna supstanca laktoza sadrži malu količinu proteina mleka, koji mogu izazvati alergijsku reakciju.
Sistemski efekti kortikosteroida
Sistemski efekti mogu se javiti prilikom primene bilo kog inhalacionog kortikosteroida, posebno prilikom primene velikih doza propisanih tokom dužeg vremenskog perioda. Verovatnoća za pojavu navedenih efekata mnogo je manja nego pri oralnoj primeni kortikosteroida. Mogući sistemski efekti uključuju Cushing-ov sindrom, kušingoidne karakteristike, adrenalnu supresiju, smanjenje mineralne gustine kostiju, kataraktu, glaukom i znatno ređe - različite psihološke ili bihejvioralne efekte, uključujući psihomotornu hiperaktivnost, poremećaje sna, anksioznost, depresiju ili agresiju, posebno kod dece (za informacije o sistemskim efektima inhalacionih kortikosteroida kod dece i adolescenata, videti podnaslov: Pedijatrijska populacija, u nastavku).
Zbog toga je važna redovna procena stanja pacijenta i smanjenje doze inhalacionog kortikosteroida na najmanju dozu kojom se postiže efektivno održavanje kontrole simptoma astme.
Produžena terapija pacijenata sa velikim dozama inhalacionih kortikosteroida, može imati za posledicu adrenalnu supresiju i akutnu adrenalnu krizu. Veoma retki slučajevi adrenalne supresije i akutne adrenalne krize bili su prijavljeni i prilikom primene flutikazonpropionata u dozama između 500 i 1000 mikrograma. Okolnosti koje mogu potencijano inicirati nastanak akutne adrenalne krize uključuju traumu, hiruršku intervenciju, infekciju ili naglo smanjenje doze leka. Simptomi koji se javljaju nisu tipično određeni i mogu da uključuju anoreksiju, abdominalni bol, gubitak telesne mase, umor, glavobolju, mučninu, povraćanje, hipotenziju, smanjenje nivoa svesti, hipoglikemiju i konvulzije. Tokom perioda stresa ili elektivnih hirurških intervencija, trebalo bi razmotriti dodatnu sistemsku primenu kortikosteroida.
Koristi od terapije inhalacionim flutikazonpropionatom treba da minimiziraju potrebu za oralnim kortikosteroidima, ali je moguće da pacijenti koji prelaze sa oralne terapije steroidima ostanu pod rizikom od oštećenja adrenalne rezerve tokom znatnog vremena. Zbog toga, terapiju kod ovih pacijenata treba primenjivati uz poseban oprez i redovno pratiti adrenokortikalnu funkciju. Pacijenti kod kojih je bila neophodna hitna primena velikih doza kortikosteroida, takođe mogu biti pod rizikom. Ovu mogućnost rezidualnog oštećenja treba uvek imati na umu u urgentnim i elektivnim situacijama kod kojih postoji verovatnoća da će izazvati stres, i mora razmotriti mogućnost primene adekvatne kortikosteroidne terapije. Pre elektivnih procedura, za obim adrenalnog oštećenja može biti potrebna konsultacija lekara specijaliste.
Ritonavir može u velikoj meri povećati koncentraciju flutikazonpropionata u plazmi. Zbog toga, njihovu istovremenu primenu treba izbegavati, izuzev ukoliko potencijalna korist za pacijenta prevazilazi rizik od pojave sistemskih neželjenih efekata kortikosteroida. Takođe postoji povećana opasnost od pojave sistemskih efekata prilikom istovremene primene flutikazonpropionata sa drugim snažnim inhibitorima CYP3A (videti odeljak 4.5).
Pojava pneumonije kod pacijenata sa HOBP
Povećana učestalost pojave pneumonije, uključujući pojavu pneumonije koja zahteva hospitalizaciju, zabeležena je kod pacijenata sa HOBP koji su primali kortikosteroide putem inhalacije. Pojedini podaci ukazuju na povećan rizik od pojave pneumonije udružen sa povećanjem doze kortikosteroida, međutim navedeno nije definitivno pokazano u okviru svih ispitivanja.
Ne postoje uverljivi klinički pokazatelji intraklasnih razlika u pogledu rizika za pojavu pneumonije između različitih inhalacionih kortikosteroida.
Lekari treba pažljivo da prate mogući razvoj pneumonije kod pacijenata sa HOBP s obzirom na to da se kliničke manifestacije takvih infekcija podudaraju sa simptomima egzacerbacija HOBP.
Faktori rizika za nastanak pneumonije kod pacijenata sa HOBP uključuju aktivne pušače, stariju životnu dob, nisku vrednost indeska telesne mase (BMI) i teži oblik HOBP.
Interakcije sa snažnim inhibitorima CYP3A4
Istovremena primena sistemskog antimikotika ketokonazola značajno povećava sistemsku izloženost salmeterolu. Ovo može dovesti do povećanja učestalosti pojave sistemskih efekata (npr. produženja QTc- intervala i palpitacija). Zbog toga treba izbegavati istovremenu primenu terapije ketokonazolom ili drugim snažnim inhibitorima CYP3A4, osim ukoliko korist od terapije salmeterolom prevazilazi potencijalno povećan rizik od njegovih sistemskih neželjenih dejstava (videti odeljak 4.5).
Poremećaji vida
Moguća je pojava poremećaja vida prilikom sistemske i topikalne primene kortikosteroida. Ukoliko pacijent ima simptome kao što su zamagljen vid ili druge poremećaje vida, treba ga uputiti oftalmologu u cilju procene mogućih uzroka, koji mogu uključivati kataraktu, glaukom ili retka oboljenja kao što je centralna serozna horioretinopatija (engl. central serous chorioretinopathy, CSCR), koja su zabeležena nakon sistemske i topikalne primene kortikosteroida.
Pedijatrijska populacija
Deca i adolescenti mlađi od 16 godina koji koriste velike doze flutikazonpropionata (tipično ≥ 1000 mikrograma/dan) mogu se nalaziti pod posebnim rizikom. Sistemski efekti mogu se javiti posebno prilikom primene velikih doza flutikazonpropionata propisanih tokom dužeg vremenskog perioda. Moguća sistemska neželjena dejstva uključuju Cushing-ov sindrom, kušingoidne karakteristike, adrenalnu supresiju, akutnu adrenalnu krizu i usporeni rast i razvoj kod dece i adolescenata, a ređe i različite psihološke ili bihejvioralne efekte, uključujući psihomotornu hiperaktivnost, poremećaje spavanja, anksioznost, depresiju ili agresiju. Potrebno je razmotriti upućivanje takvog deteta ili adolescenta pedijatru specijalisti za lečenje respiratornih poremećaja kod dece.
Preporučuje se redovno praćenje i kontrola telesne visine kod dece koja su na produženom lečenju inhalacionim kortikosteroidom. Potrebno je smanjenje doze inhalacionog kortikosteroida na najmanju dozu kojom se postiže efektivno održavanje kontrole simptoma astme.
Primena beta-adrenergičkih blokatora može oslabiti ili antagonizovati dejstvo salmeterola (koji je beta- adrenergički agonista). Stoga, treba izbegavati primenu i selektivih i neselektivnih beta-blokatora, osim ukoliko ima ubedljivih medicinskih razloga za njihovu primenu.
Primena beta-2 agonista (kao što je salmeterol) može dovesti do pojave potencijalno teške hipokalemije. Poseban oprez savetuje se kod pacijenata sa akutnom teškom astmom, pošto navedeno neželjeno dejstvo može biti pojačano istovremenom primenom derivata ksantina, kortikosteroida ili diuretika sa beta-2 agonistima.
Istovremena primena drugih lekova koji sadrže beta-adrenergičke agoniste, može dovesti do aditivnih efekata.
Flutikazonpropionat
Pod uobičajenim uslovima, postižu se male koncentracije flutikazonpropionata u plazmi nakon inhalacione primene, usled ekstenzivnog metabolizma prvog prolaska kroz jetru i velikog sistemskog klirensa u crevima i jetri, posredovanog citohrom P450 enzimom CYP3A4. Zbog toga je malo verovatno da flutikazonpropionat uzrokuje klinički značajne interakcije, pri istovremenoj primeni sa drugim lekovima.
U ispitivanju interakcija intranazalno primenjenog flutikazonpropionata kod zdravih ispitanika, ritonavir (veoma snažan inhibitor citohrom P450 enzima CYP3A4) primenjen u dozi od 100 mg dva puta dnevno, povećao je koncentracije flutikazonpropionata u plazmi nekoliko stotina puta, što je dovelo do značajnog smanjenja koncentracija kortizola u serumu. Nema informacija o navedenoj interakciji kod inhalaciono primenjenog flutikazonpropionata, ali se očekuje značajno povećanje koncentracija flutikazonpropionata u plazmi. Prijavljeni su slučajevi Cushing-ovog sindroma i supresije nadbubrega. Treba izbegavati primenu navedene kombinacije, izuzev ukoliko korist od primene glukokortikoida prevazilazi povećani rizik od njegovih sistemskih neželjenih dejstava.
U okviru male studije kod zdravih dobrovoljaca, ketokonazol (nešto slabiji inhibitor CYP3A), povećao je izloženost ispitanika flutikazonpropionatu za 150%, nakon jednokratne inhalacije. Ovo je dovelo do većeg smanjenja koncentracije kortizola u plazmi, nego pri monoterapiji flutikazonpropionatom. Takođe se očekuje da istovremena primena drugih snažnih inhibitora CYP3A (kao što je itrakonazol i lekovi koji sadrže
kobicistat) i umerenih inhibitora CYP3A (kao što je eritromicin), povećava sistemsku izloženost flutikazonpropionatu, a time i rizik od pojave njegovih sistemskih neželjenih dejstava. Istovremenu primenu treba izbegavati osim u slučajevima kada korist od primene terapije prevazilazi potencijalno povećan rizik od nastanka sistemskih neželjenih dejstava kortikosteroida i u tom slučaju pacijente treba pažljivo pratiti radi uočavanja sistemskih neželjenih dejstava kortikosteroida.
Salmeterol
Snažni CYP3A4 inhibitori
Istovremena primena ketokonazola (u dozi od 400 mg oralno, jednom dnevno) i salmeterola (u dozi od 50 mikrograma inhalaciono, dva puta dnevno) kod 15 zdravih ispitanika tokom 7 dana, dovela je do značajnog povećanja koncentracija salmeterola u plazmi (1,4 puta Cmax i 15 puta PIK). Navedeno može imati za posledicu povećanje učestalosti drugih sistemskih dejstava terapije salmeterolom (npr. produženje QTc intervala i palpitacije) u poređenju sa pojedinačnom primenom salmeterola ili ketokonazola (videti odeljak 4.4).
Nije zabeležena pojava klinički značajnog dejstava na krvni pritisak, srčanu frekvenciju, koncentraciju glukoze i kalijuma u krvi. Istovremena primena salmeterola i ketokonazola nije povećala poluvreme eliminacije salmeterola niti je povećana akumulacija salmeterola prilikom ponovljenog doziranja.
Potrebno je izbegavati istovremenu primenu ketokonazola, osim ukoliko korist od primene leka prevazilazi potencijalno povećan rizik za nastanak sistemskih neželjenih dejstava terapije salmeterolom. Verovatno postoji sličan rizik od pojave interakcije prilikom primene drugih snažnih inhibitora CYP3A4 (npr. itrakonazol, telitromicin, ritonavir).
Umereni CYP3A4 inhibitori
Istovremena primena eritromicina (u dozi od 500 mg, oralno, tri puta dnevno) i salmeterola (u dozi od 50 mikrograma inhalaciono, dva puta dnevno) kod 15 zdravih ispitanika tokom 6 dana, dovela je do malog ali ne i statistički značajnog povećanja izloženosti salmeterolu (1,4 puta Cmax i 1,2 puta PIK). Istovremena primena salmeterola sa eritromicinom nije bila povezana sa pojavom teških neželjenih dejstava.
Trudnoća
Veliki broj podataka koji se odnose na trudnice (više od 1000 ishoda trudnoće) ukazuje da primena leka Seretide Diskus nije povezana sa malformativnom ili feto/neonatalnom toksičnošću.
Studije sprovedene na životinjama pokazale su reproduktivnu toksičnost nakon primene agonista beta-2 adrenergičnih receptora i glukokortikosteroida (videti odeljak 5.3).
Primenu leka Seretide Diskus u periodu trudnoće treba razmotriti samo ukoliko je očekivana korist za majku veća od mogućeg rizika po fetus.
U terapiji trudnica treba primenjivati najmanju efektivnu dozu flutikazonpropionata koja je potrebna za održanje adekvatne kontrole astme.
Dojenje
Nije poznato da li se salmeterol i flutikazonpropionat, odnosno njihovi metaboliti, izlučuju u majčino mleko. Ispitivanja sprovedena na životinjama su pokazala da se salmeterol, flutikazonpropionat i njihovi metaboliti izlučuju u mleko ženki pacova.
Nije moguće isključiti rizik za novorođenčad/odojčad. Neophodno je doneti odluku o prekidu dojenja ili o prekidu primene terapije lekom Seretide Diskus uzimajući u obzir korist dojenja za dete i korist primene terapije kod žene koja doji.
Plodnost
Nema podataka o primeni salmeterola i flutikazonpropionata kod ljudi. Međutim, ispitivanja sprovedena na životinjama nisu pokazala uticaj salmeterola ili flutikazonpropionata na plodnost.
Lek Seretide Diskus nema ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
S obzirom na to da lek Seretide Diskus sadrži salmeterol i flutikazonpropionat, vrsta i težina neželjenih dejstava može biti povezana sa svakom od aktivnih supstanci leka. Nema slučajeva pojave dodatnih neželjenih događaja, koja se javljaju nakon istovremene primene navedenih aktivnih supstanci leka.
Neželjena dejstva povezana sa primenom kombinacije salmeterol/flutikazonpropionat navedena su u nastavku, prema klasi sistema organa i učestalosti. Učestalost je definisana kao: veoma česta (≥ 1/10), česta (≥ 1/100 i < 1/10), povremena (≥ 1/1000 i < 1/100), retka (≥ 1/10000 i < 1/1000) i nepoznata (učestalost nije moguće proceniti na osnovu dostupnih podataka). Učestalost pojave neželjenih dejstava dobijena je na osnovu podataka iz kliničkih ispitivanja. Incidenca pojave neželjenih dejstava prilikom primene placeba nije uzeta u obzir.
Klasa sistema organa | Neželjeni događaj | Učestalost |
Infekcije i infestacije | Kandidijaza usne duplje i ždrela Pneumonija (kod pacijenata sa HOBP) Bronhitis | Često Često1,3,5 Često1,3 |
Poremećaji imunskog | Reakcije preosetljivosti sa sledećim simptomima: | |
Reakcije preosetljivosti na koži | Povremeno | |
Angioedem (uglavnom lica kao i orofaringealni edem) | Retko | |
Respiratorni simptomi (dispneja) | Povremeno | |
Respiratorni simptomi (bronhospazam) | Retko | |
Anafilaktičke reakcije uključujući anafilaktički šok | Retko | |
Endokrini poremećaji | Cushing-ov sindrom, kušingoidne manifestacije, adrenalna supresija, usporenje rasta kod dece i | Retko4 |
Poremećaji metabolizma i ishrane | Hipokalemija | Često3 |
Psihijatrijski poremećaji | Anksioznost Poremećaji spavanja | Povremeno Povremeno Retko |
Poremećaji nervnog sistema | Glavobolja | Veoma često1 |
Poremećaji oka | Katarakta | Povremeno |
Glaukom | Retko4 | |
Kardiološki poremećaji | Palpitacije | Povremeno |
Tahikardija | Povremeno | |
Srčane aritmije (uključujući supraventrikularnu tahikardiju i ekstrasistole) | Retko | |
Fibrilacija pretkomora | Povremeno | |
Angina pektoris | Povremeno | |
Respiratorni, torakalni i | Nazofaringitis | Veoma često2,3 |
Nadražaj ždrela | Često | |
Promuklost / disfonija | Često | |
Sinuzitis | Često1,3 | |
Paradoksni bronhospazam | Retko4 | |
Poremećaji kože i | Kontuzije | Često1,3 |
Poremećaji mišićno- koštanog sistema i vezivnog tkiva | Grčevi mišića | Često |
Artralgija | Često | |
Mialgija | Često |
Opis odabranih neželjenih reakcija
Zabeležena su farmakološka neželjena dejstva terapije beta-2 agonistom, kao što su tremor, palpitacije i glavobolja, ali ova dejstva pokazuju tendenciju prolaznog karaktera i smanjuju se redovnom primenom terapije.
Kao i pri inhalacionoj primeni drugih lekova, tako i pri primeni leka Seretide Diskus, može doći do pojave paradoksalnog bronhospazma sa trenutnim pogoršanjem vizinga (zviždanja u grudima) i otežanog disanja nakon primene doze. U slučaju pojave paradoksalnog bronhospazma, treba odmah primeniti brzodelujući bronhodilatator. Primenu leka Seretide Diskus treba odmah prekinuti, proceniti stanje pacijenta i primeniti drugu terapijsku opciju, ukoliko je potrebno.
Zbog aktivne supstance flutikazonpropionat, kod pojedinih pacijenata može doći do pojave promuklosti i kandidijaze usne duplje i ždrela, retko i ezofagusa. Promuklost i pojava kandidijaze usne duplje i ždrela mogu se ublažiti ispiranjem usta vodom i/ili pranjem zuba nakon upotrebe leka. Simptomatska kandidijaza usne duplje i ždrela može se lečiti antifungalnim preparatima sa lokalnim dejstvom, pri čemu se nastavlja sa upotrebom leka Seretide Diskus.
Pedijatrijska populacija
Moguća sistemska dejstva uključuju Cushing-ov sindrom, kušingoidne manifestacije, adrenalnu supresiju, usporenje rasta kod dece i adolescenata (videti odeljak 4.4). Kod dece se takođe mogu javiti anksioznost, poremećaji sna i poremećaji ponašanja, uključujući hiperaktivnost i razdražljivost.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Na osnovu kliničkih ispitivanja nema dostupnih podataka o predoziranju lekom Seretide Diskus. U daljem tekstu navedeni su podaci o predoziranju za obe aktivne supstance leka:
Simptomi i znaci predoziranja salmeterolom su: vrtoglavica, povećanje sistolnog krvnog pritiska, tremor, glavobolja i tahikardija; ukoliko je neophodno obustaviti dalju terapiju lekom Seretide Diskus, zbog predoziranja komponentom salmeterol (beta-agonista), potrebno je razmotriti adekvatnu zamenu ove terapije tj. primenu steroidne terapije. Pored toga, može doći do pojave hipokalemije, i zbog toga je potrebno pratiti koncentraciju kalijuma u krvi i razmotriti nadoknadu kalijuma.
Akutno predoziranje flutikazonpropionatom: akutna inhalacija flutikazonpropionata u dozi koja premašuje preporučenu, može dovesti do privremene supresije adrenalne funkcije; ovo ne zahteva hitno delovanje s obzirom na to da se adrenalna funkcija normalizuje nakon nekoliko dana, što se potvrđuje određivanjem kortizola u plazmi.
Hronično predoziranje flutikazonpropionatom: pri hroničnom predoziranju inhalacionim flutikazonpropionatom, neophodno je praćenje adrenalne rezerve, pošto može biti potrebna primena sistemskih kortikosteroida; nakon stabilizacije, potrebno je nastaviti terapiju inhalacionim kortikosteroidima u preporučenim dozama (za rizik od adrenalne supresije videti odeljak 4.4).
U slučaju i akutnog i hroničnog predoziranja flutikazonpropionatom, terapiju lekom Seretide Diskus treba nastaviti uz primenu odgovarajućih doza za kontrolu simptoma.
Farmakoterapijska grupa: Lekovi koji se primenjuju u opstruktivnim bolestima disajnih puteva; Adrenergici u kombinaciji sa kortikosteroidima ili drugim lekovima, isključujući antiholinergike
ATC kod: R03AK06
Mehanizam delovanja i farmakodinamska dejstva:
Lek Seretide Diskus sadrži salmeterol i flutikazonpropionat koji ispoljavaju različite mehanizme dejstva. U nastavku su razmotreni mehanizmi dejstva obe aktivne supstance ovog leka:
Salmeterol:
Salmeterol je selektivni agonist beta-2 adrenergičnih receptora dugog dejstva (12 sati), koji ima dugi bočni lanac koji se vezuje za egzo-lokus receptora.
Salmeterol obezbeđuje duže trajanje bronhodilatacije, koja traje tokom najmanje 12 sati, u odnosu na preporučene doze konvencionalnih beta-2 agonista kratkog dejstva.
Flutikazonpropionat:
Flutikazonpropionat primenjen putem inhalacije i u preporučenim dozama posedujeglukokortikoidno i antiinflamatorno dejstvo na nivou pluća, što dovodi do ublažavanja simptoma i smanjenja egzacerbacija astme, bez neželjenih dejstava koja se zapažaju kada se kortikosteroidi primenjuju sistemski.
Klinička efikasnost i bezbednost
Klinička ispitivanja leka Seretide Diskus u terapiji astme
Ispitivanje u trajanju od 12 meseci (engl. Gaining Optimal Asthma Control, GOAL) sprovedeno kod 3416 odraslih pacijenata i adolescenata sa perzistentnom astmom, upoređivalo je bezbednost i efikasnost kombinovane terapije lekom Seretide Diskus i monoterapije inhalacionim kortikosteroidom (flutikazonpropionat), radi utvrđivanja da li se ciljevi terapije astme mogu postići. Lečenje je intenzivirano svakih 12 nedelja do postizanja **potpune kontrole ili do primene najveće doze ispitivanog leka. Ispitivanje GOAL je pokazalo je da je više pacijenata lečenih lekom Seretide Diskus postiglo kontrolu astme, nego pacijenti koji su lečeni samo inhalacionim kortikosteroidom (engl. inhaled corticosteroid, ICS) i to uz ostvarenje kontrole pri manjoj dozi kortikosteroida.
*Dobro kontrolisana astma postizana je brže primenom leka Seretide Diskus nego primenom samo ICS. Vreme trajanja lečenja za koje je 50% ispitanika postiglo prvu pojedinačnu dobro kontrolisanu nedelju, iznosilo je 16 dana u grupi koja je primala lek Seretide Diskus, u poređenju sa 37 dana u grupi koja je primala samo ICS. U podgrupi astmatičara koji prethodno nisu lečeni steroidima, vreme do postizanja pojedinačne dobro kontrolisane nedelje iznosilo je 16 dana u grupi koja je primala lek Seretide Diskus, u poređenju sa 23 dana u grupi koja je primala samo ICS.
Ukupni rezultati ispitivanja su pokazali:
Procenat pacijenata koji su ostvarili *dobro kontrolisanu i **potpuno kontrolisanu astmu u toku 12 | ||||
Lečenje pre ispitivanja | Salmeterol/ FP | FP | ||
dobro kontrolisa | potpuno kontrolisana | dobro kontrolisana | potpuno kontrolisana | |
Bez ICS (samo SABA) | 78% | 50% | 70% | 40% |
Mala doza ICS (≤ 500 mikrograma/dan BDP ili | 75% | 44% | 60% | 28% |
Srednja doza ICS (> 500-1000 mikrograma/dan | 62% | 29% | 47% | 16% |
Zbirni rezultati 3 terapijska nivoa | 71% | 41% | 59% | 28% |
FP: flutikazonpropionat; SABA: short acting beta-agonist (kratkodelujući beta-agonist); BDP:
beklometazondipropionat; ICS: inhaled corticosteroids: (inhalacioni kortikosteroidi);
* Dobro kontrolisana astma: 2 dana ili manje sa skorom simptoma većim od 1 (skor simptoma od 1 je definisan kao
„simptomi tokom jednog kratkog perioda u toku dana“), upotreba kratkodelujućih beta-2 agonista tokom 2 dana ili manje i 4 puta nedeljno ili manje, 80% ili više predviđenog jutarnjeg maksimalnog ekspirijumskog protoka, odsustvo buđenja tokom noći, bez egzacerbacija i bez neželjenih dejstava koja zahtevaju promenu terapije.
** Potpuno kontrolisana astma; nema simptoma, nema upotrebe kratkodelujućih beta-2 agonista, 80% ili više predviđenog jutarnjeg vršnog ekspirijumskog protoka, odsustvo buđenja tokom noći, bez egzacerbacija i bez neželjenih dejstava koja zahtevaju promenu terapije.
Rezultati navedenog ispitivanja ukazuju da se lek Seretide Diskus u dozi od 50 mikrograma/100 mikrograma dva puta dnevno može razmotriti kao inicijalna terapija održavanja kod pacijenata sa umerenom perzistentnom astmom kod kojih je ostvarivanje brze kontrole astme od suštinskog značaja (videti odeljak 4.2).
Dvostruko slepo, randomizovano ispitivanje sa paralelnim grupama, sprovedeno kod 318 pacijenata sa perzistentnom astmom, starosti ≥ 18 godina, procenjivalo je bezbednost i podnošljivost primene dve inhalacije leka Seretide Diskus dva puta dnevno (dvostruka doza) u toku dve nedelje. Navedeno ispitivanje je pokazalo da je dupliranje inhalacija za svaku jačinu leka Seretide Diskus u trajanju do 14 dana dovelo do malog povećanja neželjenih događaja povezanih sa primenom beta agoniste (tremor; 1 pacijent [1%] u odnosu na 0, palpitacije; 6 [3%] u odnosu na 1 [< 1%], mišićni grčevi; 6 [3%] u odnosu na 1 [< 1%]) kao i sličnu incidencu neželjenih događaja povezanih sa primenom inhalacionog kortikosteroida (npr. oralna kandidijaza; 6 [6%] u odnosu na 16 [8%], promuklost; 2 [2%] u odnosu na 4 [2%]) u poređenju sa jednom inhalacijom dva puta dnevno. Malo povećanje neželjenih događaja povezanih sa primenom beta-agoniste treba uzeti u obzir, ukoliko lekar razmatra udvostručenje doze leka Seretide Diskus kod odraslih pacijenata kojima je potrebna primena dodatne kratkoročne (do 14 dana) inhalacione kortikosteroidne terapije.
Klinička ispitivanja leka Seretide Diskus kod HOBP
TORCH je bilo trogodišnje ispitivanje koje je procenjivalo dejstvo terapije lekom Seretide Diskus u dozi od 50 mikrograma/500 mikrograma dva puta dnevno, salmeterol Diskus u dozi od 50 mikrograma dva puta dnevno, flutikazonpropionat (FP) Diskus u dozi od 500 mikrograma dva puta dnevno ili placebom na mortalitet usled bilo kog uzroka kod pacijenata sa HOBP. Pacijenti sa HOBP sa početnim (pre primene bronhodilatatora) FEV1 < 60% od predviđene normalne vrednosti su randomizovani u jednu od grupa (dvostruko slepo). Tokom ispitivanja, pacijentima je bilo dozvoljeno da koriste uobičajenu terapiju za HOBP, sa izuzetkom ostalih inhalacionih kortikosteroida, dugodelujućih bronhodilatatora i dugodelujućih sistemskih kortikosteroida. Status preživljavanja je utvrđen u periodu od 3 godine kod svih pacijenta, bez obzira na prestanak terapije lekovima korišćenim u ispitivanju. Primarni parametar praćenja je bilo smanjenje mortaliteta usled bilo kog uzroka tokom 3 gidine kod primene leka Seretide Diskus u odnosu na placebom.
Placebo | Salmeterol 50 | FP 500 | Seretide 50/500 | |
Mortalitet usled bilo kog uzroka u toku 3 godine | ||||
Broj smrtnih ishoda (%) | 231 | 205 | 246 | 193 |
Hazard ratio u | 0,879 | 1,060 | 0,825 | |
odnosu na placebo (CIs) | N/P | (0,73; 1,06) | (0,89, 1,27) | (0,68; 1,00) |
Hazard ratio | 0,932 | 0,774 | ||
Seretide Diskus 50/500 u odnosu | (0,77; 1,13) | (0,64; 0,93) | ||
komponente (CIs)p | 0,481 | 0,007 |
1 p-vrednost nije značajna nakon prilagođavanja za 2 međuanalize poređenja primarne efikasnosti okviru log-rank
analize stratifikovane prema pušačkom statusu
CI (engl. confidence interval) – interval pouzdanosti
Postojao je trend poboljšanja preživljavanja kod ispitanika lečenih lekom Seretide Diskus u poređenju sa placebom tokom 3 godine, međutim postignuti nivo nije bio statistički značajan p≤0,05.
Tokom 3 godine, procenat pacijenata koji su umrli usled uzroka povezanih sa HOBP je bio: 6,0% za placebo, 6,1% za salmeterol, 6,9% za flutikazonpropionat i 4,7% za lek Seretide Diskus.
Srednja vrednost broja umerenih do teških egzacerbacija godišnje značajno je smanjena primenom leka Seretide Diskus u poređenju sa terapijom salmeterolom, FP i placebom (srednja vrednost u grupi u kojoj je primenjen lek Seretide Diskus je 0,85 u poređenju sa 0,97 u grupi u kojoj je primenjen salmeterol, 0,93 u grupi u kojoj je primenjen FP i 1,13 u grupi u kojoj je primenjen placebo). Navedeno dovodi do 25% smanjenja u broju umerenih do teških egzacerbacija (95% CI:19% do 31%; p<0,001) u poređenju sa placebom, 12% u poređenju sa salmeterolom (95% CI: 5% do 19%, p=0,002) i 9% u poređenju sa FP (95% CI:1% do 16%, p=0,024). Salmeterol i FP značajno smanjuju broj egzacerbacija u poređenju sa placebom za 15% (95% CI:7% do 22%; p<0,001), odnosno 18% (95% CI:11% do 24%; p<0,001).
Kvalitet života povezan sa zdravljem, određen pomoću "St George's Respiratory Questionnaire" (SGRO) je poboljšan u svim grupama koje su primale aktivnu terapiju u poređenju sa placebom. Prosečno poboljšanje tokom tri godine za lek Seretide Diskus u poređenju sa placebom bilo je -3,1 jedinice (95% CI: -4,1 do -2,1; p<0,001), u poređenju sa salmeterolom bilo je -2,2 jedinice (p<0,001) i u poređenju sa FP bilo je -1,2 jedinice (p= 0,017). Smanjenje za 4 jedinice se smatra klinički značajnim.
Procenjena verovatnoća da se u toku 3 godine javi pneumonija kao neželjeni događaj bila je 12,3% za placebo, 13,3% za salmeterol, 18,3% za FP i 19,6% za lek Seretide Diskus (odnos rizika za lek Seretide Diskus u u odnosu naplacebo: 1,64, 95% CI: 1,33 do 2,01, p<0,001). Nije bilo povećanja broja smrtnih slučajeva povezanih sa pneumonijom; smrtnih slučajeva tokom terapije koji su ocenjeni kao primarno prouzrokovani pneumonijom bilo je 7 za placebo, 9 za salmeterol, 13 za FP i 8 za lek Seretide Diskus. Nema značajne razlike u verovatnoći pojave preloma kostiju (5,1% placebo, 5,1% salmeterol, 5,4 % FP i 6,3% lek Seretide Diskus; odnos rizika za lek Seretide Diskus u odnosu na placebo: 1,22, 95% CI: 0,87 do 1,72, p=0,248.
Placebo kontrolisana klinička ispitivanja, tokom 6 i 12 meseci, su pokazala da redovna upotreba leka Seretide Diskus u dozi od 50 mikrograma/500 mikrograma poboljšava funkciju pluća i smanjuje nedostatak vazduha kao i primenu lekova za ublažavanje tegoba.
Ispitivanja SCO40043 i SCO100250 su bila randomizovana, dvostruko-slepa, replikaciona ispitivanja (engl. replicate studies) na paralelnim grupama kojima je poređeno dejstvo leka Seretide Diskus u dozi od 50 mikrograma/250 mikrograma dva puta dnevno (navedena doza nije odobrena za terapiju HOBP u Evropskoj Uniji) sa salmeterolom u dozi od 50 mikrograma dva puta dnevno na godišnju stopu umerenih/teških egzacerbacija, kod ispitanika sa HOBP sa FEV1 manjim od 50% predviđene vrednosti i anamnezom egzacerbacija. Umerene/teške egzacerbacije bile su definisane kao pogoršanje simptoma koje zahteva primenu terapije oralnim kortikosteroidima i/ili antibioticima ili hospitalizaciju pacijenata.
Ispitivanja su obuhvatala uvodni period od 4 nedelje tokom koga je kod svih ispitanika primenjivana kombinacija salmeterol/FP u dozi od 50 mikrograma /250 mikrograma u cilju standardizacije farmakoterapije HOBP i stabilizacije oboljenja pre randomizacije na slepo ispitivanje leka tokom 52 nedelje. Ispitanici su bili randomizovani u odnosu 1:1 u grupu u kojoj je primenjivana kombinacija salmeterol/FP u dozi od 50 mikrograma /250 mikrograma (ukupno ITT (engl. intention to treat) n=776) ili u grupu u kojoj je primenjivan salmeterol (ukupno ITT n=778). Pre uvodnog perioda ispitanici su prekinuli sa primenom prethodne terapije HOBP, izuzev kratkodelujućih bronhodilatatora. Istovremena inhalaciona primena dugodelujućih bronhodilatatora (beta-2 agonista i antiholinergika), kombinovane terapije ipratropijum/salbutamol, oralnih beta-2 agonista i preparata teoflilina nije bila dozvoljena tokom perioda primene terapije. U terapiji akutnih egzacerbacija HOBP bila je dozvoljena primena oralnih kortikosteroida i antibiotika, uz posebne smernice za primenu. Tokom ispitivanja ispitanici su primenjivali salbutamol prema potrebi.
Rezultati oba ispitivanja pokazali su da je terapija lekom Seretide Diskus u dozi od 50 mikrograma/250 mikrograma dovela do značajnog smanjenja godišnje stope umerenih/teških egzacerbacija HOBP u poređenju sa salmeterolom (SCO40043: 1,06 odnosno 1,53 po ispitaniku godišnje, odnos stopa 0,70, 95% CI: 0,58 do 0,83, p<0,001; SCO100250: 1,10 odnosno 1,59 po ispitaniku godišnje, odnos stopa 0,70, 95% CI: 0,58 do 0,83, p<0,001). Zaključci u vezi sa sekundarnim merilima efikasnosti (vreme do pojave prve umerene/teške egzacerbacije, godišnja stopa egzacerbacija koje zahtevaju primenu oralne kortikosteroidne terapije, jutarnji FEV1 (pre primene doze leka)) dali su značajnu prednost primeni leka Seretide Diskus u
dozi od 50 mikrograma/250 mikrograma dva puta dnevno u odnosu na primenu salmeterola. Profili neželjenih događaja bili su slični, sa izuzetkom veće učestalosti pneumonija i poznatih lokalnih neželjenih dejstava (kandidijaza i disfonija) u grupi u kojoj je primenjivan lek Seretide Diskus u dozi od 50 mikrograma/250 mikrograma dva puta dnevno u poređenju sa salmeterolom. U grupi u kojoj je primenjivan lek Seretide Diskus 50 mikrograma/250 mikrograma dva puta dnevno kod 55 (7%) ispitanika prijavljeni su događaji povezani sa pneumonijom i kod 25 (3%) ispitanika u grupi u kojoj je primenjivan salmeterol. Povećana učestalost prijava pneumonije prilikom primene leka Seretide Diskus u dozi od 50 mikrograma/250 mikrograma dva puta dnevno se čini sličnog obima kao i učestalost prijavljena nakon terapije leka Seretide Diskus u dozi od 50 mikrograma/500 mikrograma dva puta dnevno u TORCH ispitivanju.
Astma
Multicentrično ispitivanje salmeterola kod astme (engl. Salmeterol Multi-center Asthma Research Trial, SMART)
Multicentrično ispitivanje salmeterola kod astme (SMART) je bilo ispitivanje u trajanju od 28 nedelja, sprovedeno u SAD, kojim je procenjivana bezbednost salmeterola u poređenju sa placebom, dodatih na uobičajenu terapiju astme kod odraslih i adolescenata. Iako nije bilo značajne razlike u primarnom parametru praćenja kombinovanog broja smrtnih ishoda povezanih sa respiratornim događajima i životno ugrožavajućih respiratornih događaja, ispitivanje je pokazalo značajno povećanje broja smrtnih ishoda povezanih sa astmom kod pacijenata koji su primenjivali salmeterol (13 smrtnih ishoda od 13176 pacijenata kojima je primenjen salmeterol u odnosu na 3 smrtna ishoda od 13179 pacijenata kojima je primenjen placebo). Studija nije bila dizajnirana da proceni uticaj istovremene primene inhalacionih kortikosteroida, i samo 47% ispitanika je prijavilo upotrebu inhalacionih kortikosteroida na početku ispitivanja.
Bezbednost i efikasnost primene kombinacije salmeterol-FP u odnosu na primenu FP kao monoterapije u terapiji astme
Sprovedena su dva multicentrična ispitivanja u trajanju od 26 nedelja kako bi se uporedila bezbednost i efikasnost kombinacije salmeterol-FP u odnosu na FP kao monoterapiju, jedno kod odraslih i adolescenata (AUSTRI ispitivanje), a drugo kod pedijatrijskih ispitanika uzrasta 4-11 godina (VESTRI ispitivanje). U oba ispitivanja, uključeni ispitanici su imali umerenu do tešku perzistentnu astmu i ranije su bili hospitalizovani usled astme ili su u prethodnih godinu dana imali egzacerbaciju astme. Primarni cilj svakog od navedenih ispitivanja bio je da se odredi da li je dodatak dugodelujućeg beta-2 agonista na terapiju inhalacionim kortikosteroidom (salmeterol-FP) neinferioran u odnosu na monoterapiju inhalacionim kortikosteroidom (FP) u pogledu rizika od pojave ozbiljnih događaja povezanih sa astmom (hospitalizacije usled astme, endotrahealna intubacija ili smrtni ishod). Sekundarni cilj efikasnosti navedenih ispitivanja je bio da se proceni da li je primena kombinovane terapije inhalacionog kortikosteroida/dugodelujućeg beta-2 agoniste (salmeterol-FP) bila superiorna u odnosu na monoterapiju inhalacionim kortikosteroidom (FP) u pogledu teških egzacerbacija astme (definisano kao pogoršanje astme koje zahteva upotrebu sistemskih kortikosteroida u periodu od najmanje 3 dana ili hospitalizaciju pacijenta ili posetu odeljenju hitne pomoći usled astme koja zahteva primenu sistemskih kortikosteroida).
Ukupno 11679 ispitanika u AUSTRI ispitivanju i 6208 ispitanika u VESTRI ispitivanju je bilo randomizovano i primalo je terapiju. Za primarni parametar praćenja bezbednosti, neinferiornost je postignuta u oba ispitivanja (videti tabelu u nastavku).
Ozbiljni događaji povezani sa astmom u 26-nedeljnim ispitivanjima AUSTRI i VESTRI
AUSTRI | VESTRI | |||
Kompozitni parametar praćenja (hospitalizacija usled astme, endotrahealna | ||||
Salmeterol-FP/FP hazard | 1,029 | 1,285 | ||
Smrtni ishod | 0 | 0 | 0 | 0 |
Hospitalizacija usled astme | 34 | 33 | 27 | 21 |
Endotrahealna intubacija | 0 | 2 | 0 | 0 |
Za sekundarni parametar praćenja efikasnosti, zabeležena je redukcija u vremenu do pojave prve egzacerbacije astme pri primeni kombinacije salmeterol-FP u odnosu na primenu FP monoterapije u oba ispitivanja; međutim samo rezultati dobijeni u oviru AUSTRI ispitivanja su statistički značajni:
AUSTRI | VESTRI | |||
salmeterol-FP (n = 5834) | FP monoterapija (n = 5845) | salmeterol-FP (n = 3107) | FP monoterapija (n = 3101) | |
Broj ispitanika sa egzacerbacijom | 480 (8%) | 597 (10%) | 265 (9%) | 309 (10%) |
Salmeterol-flutikazonpropionat/ flutikazonpropionat hazard ratio | 0,787 | 0,859 |
Pedijatrijska populacija:
U ispitivanju SAM101667, kod 158 dece uzrasta 6-16 godina sa simptomatskom astmom, kombinacija salmeterol/flutikazonpropionat bila je jednako efikasna u pogledu kontrole simptoma i funkcije pluća kao i udvostručena doza flutikazonpropionata. Navedeno ispitivanje nije bilo dizajnirano za ispitivanje efekta na egzacerbacije.
U ispitivanju koje je trajalo 12 nedelja, sprovedenom kod dece uzrasta 4 do 11 godina [n=257], koja su lečena ili kombinacijom salmeterol/flutikazonpropionat u dozi od 50 mikrograma/100 mikrograma dva puta dnevno ili kombinovanom primenom 50 mikrograma salmeterola + 100 mikrograma flutikazonpropionata i to oba leka dva puta dnevno, pokazano je da primena obe terapijske opcije dovodi do povećanja brzine maksimalnog ekspirijumskog protoka za 14%, do poboljšanja skora za simptome i do smanjenja upotrebe salbutamola kao leka za brzo ublažavanje simptoma. Između upoređivanih terapijskih opcija, nije bilo razlika u parametrima bezbednosti.
U ispitivanju koje je trajalo 12 nedelja, sprovedenom kod dece uzrasta 4 do 11 godina [n=203] randomizovane u paralelne grupe i koja su imala perzistentnu astmu i simptome uz terapiju inhalacionim kortikosteroidom, bezbednost je bila primaran cilj. Deca su koristila ili salmeterol/flutikazonpropionat (u dozi od 50 mikrograma/100 mikrograma) ili flutikazonpropionat (100 mikrograma) kao monoterapiju, dva puta dnevno.
Dvoje dece koja su primala kombinaciju salmeterol/flutikazonpropionat i petoro dece koja su primala monoterapiju flutikazonpropionatom prekinulo je ispitivanje usled pogoršanja astme. Nakon 12 nedelja, nijedno dete u bilo kojoj od terapijskih grupa nije imalo neuobičajeno male vrednosti izlučenog kortizola u 24-
časnovnom urinu. Nije bilo drugih razlika u bezbednosnim profilima između terapijskih grupa.
Primena lekova koji sadrže flutikazonpropionat u terapiji astme, tokom trudnoće
Korišćenjem elektronskih zdravstvenih podataka iz Ujedinjenog Kraljevstva, sprovedeno je opservaciono, retrospektivno, epidemiološko kohortno ispitivanje u cilju procene rizika za nastanak ozbiljnih kongenitalnih malformacija nakon izloženosti u prvom trimestru trudnoće inhalacionom flutikazonpropionatu kao monoterapiji i salmeterol-flutikazonpropionatu u odnosu na inhalacione kortikosteroide koji nisu sadržali flutikazonpropionat. U okviru studije nije bilo placebo kontrole.
U okviru astma grupe sačinjene od 5362 trudnoća koje su bile izložene inhalacionim kortikosteroidima u prvom trimestu, ustanovljeno je da je u 131 trudnoći dijagnostikovana ozbiljna kongenitalna malformacija; 1612 (30%) je bilo izloženo flutikazonpropionatu ili salmeterol-flutikazonpropionatu od kojih je dijagnoza ozbiljne kongenitalne malformacije identifikovana u 42 trudnoće. Prilagođen odnos verovatnoće za dijagnozu ozbiljnih kongenitalnih malformacija u prvoj godini bio je 1,1 (95% CI: 0,5 – 2,3) pri izloženosti flutikazonpropionatu u odnosu na izloženost drugim inhalacionim kortikosteroidima (isključujući flutikazonpropionat) kod trudnica sa umerenom astmom i 1,2 (95% CI: 0,7 – 2,0) kod trudnica sa značajnom
do teškom astmom. Nije identifikovana razlika u riziku za nastanak ozbiljne kongenitalne malformacije nakon izloženosti flutikazonpropionatu kao monoterapiji u odnosu na salmeterol-flutikazonpropionat u prvom trimestru trudnoće. Apsolutni rizik od pojave ozbiljnih kongenitalnih malformacija kod astme različite težine varira između 2,0 i 2,9 na 100 trudnoća koje su bile izložene flutikazonpropionatu što je uporedivo sa rezultatima ispitivanja 15840 trudnoća koje nisu bile izložene terapiji za lečenje astme na osnovu baze podataka iz opšte prakse (General Practice Research Database) (2,8 ozbiljnih kongenitalnih malformacija na 100 trudnoća).
U pogledu farmakokinetike, svaka aktivna supstanca može se posmatrati odvojeno.
Salmeterol:
Salmeterol deluje lokalno u plućima, pa se na osnovu koncentracije u plazmi ne može predvideti terapijsko dejstvo. Osim toga, postoji veoma malo dostupnih podataka u vezi sa farmakokinetikom salmeterola zbog tehničkih poteškoća u određivanju koncentracije leka u plazmi, usled malih koncentracija leka u plazmi (približno 200 pikograma/mL ili manje) koje se postižu nakon inhalacije terapijskih doza.
Flutikazonpropionat:
Apsolutna bioraspoloživost pojedinačne doze inhaliranog flutikazonpropionata kod zdravih ispitanika varira između približno 5-11% nominalne doze, u zavisnosti od uređaja za inhaliranje koji se koristi. Kod pacijenata sa astmom ili HOBP, zapažen je manji stepen sistemske izloženosti za inhalirani flutikazonpropionat.
Sistemska resorpcija se odvija uglavnom putem pluća i u početku je brza, a zatim produžena. Ostatak inhalirane doze se može progutati, ali minimalno doprinosi sistemskoj izloženosti zbog male rastvorljivosti u vodi i presistemskog metabolizma, što za posledicu ima oralnu bioraspoloživost manju od 1%. Postoji linearno povećanje sistemske izloženosti pri povećanju inhalirane doze.
Dispozicija flutikazonpropionata se karakteriše velikim plazma klirensom (1150 mL/min), velikim volumenom distribucije u stanju ravnoteže (otprilike 300 L) i terminalnim poluvremenom eliminacije od približno 8 sati.
Vezivanje za proteine plazme iznosi 91%.
Flutikazonpropionat se eliminiše veoma brzo iz sistemske cirkulacije. Glavni put je metabolizam do neaktivnog metabolita karboksilne kiseline, pomoću citohrom P450 enzima CYP3A4. U fecesu su nađeni i drugi neidentifikovani metaboliti.
Renalni klirens flutikazonpropionata je zanemarljiv. Manje od 5% primenjene doze se izlučuje urinom, uglavnom u obliku metabolita. Glavni deo doze se izlučuje fecesom u obliku metabolita i nepromenjenog leka.
Pedijatrijska populacija
U populacionoj farmakokinetičkoj analizi, korišćenjem podataka iz 9 kontrolisanih kliničkih ispitivanja u kojima su primenjivani različiti uređaji (Diskus, Inhalator sa dozatorom) i koja su uključila 350 pacijenata sa astmom starosti 4-77 godina (od kojih 174 pacijenta uzrasta 4 do 11 godina), zabeležena je veća sistemska izloženost flutikazonpropionatu nakon primene leka Seretide Diskus u dozi od 50 mikrograma/100 mikrograma u poređenju sa primenom flutikazonpropionata (Diskus) u dozi od 100 mikrograma.
Odnos geometrijske srednje vrednosti [90% CI] za kombinaciju salmeterol/flutikazonpropionat (Diskus) u odnosu na flutikazonpropionat (Diskus), kod dece i adolescenata/odraslih
Terapija (ispitivana u odnosu na | Populacija | PIK | Cmax |
salmeterol/flutikazonpropionat Diskus 50 mikrograma /100 mikrograma u odnosu na flutikazonpropionat Diskus, 100 | |||
salmeterol/flutikazonpropionat Diskus 50 mikrograma /100 mikrograma |
Efekti primene leka Seretide Inhaler (kombinacija salmeterol/flutikazonpropionat) u dozi od 25 mikrograma/50 mikrograma (dve inhalacije dva puta dnevno, sa ili bez komore za inhalaciju) ili leka Seretide Diskus u dozi od 50 mikrograma/100 mikrograma (jedna inhalacija dva puta dnevno) tokom 21 dana, procenjivani su kod tridesetjednog deteta uzrasta 4-11 godina sa umerenom astmom. Sistemska izloženost salmeterolu bila je slična za lek Seretide Inhaler bez komore (126 pikograma h/mL [95% CI: 70, 225]), lek Seretide Inhaler sa komorom (103 pikograma h/mL [95% CI: 54, 200]) i lek Seretide Diskus (110 pikograma h/mL [95% CI: 55, 219]). Sistemska izloženost flutikazonpropionatu bila je slična za lek Seretide Inhaler sa komorom (107 pikograma h/mL [95% CI: 45,7, 252,2]) i lek Seretide Diskus (138 pikograma h/mL [95% CI: 69,3; 273,2]), ali je bila manja za lek Seretide Inhaler bez komore (24 pikograma h/mL [95% CI: 9,6;60,2]).
Jedini bezbednosni rizici za ljude, koji su proizašli iz ispitivanja na životinjama u kojima su salmeterol i flutikazonpropionat primenjivani odvojeno, su bila dejstva povezana sa prekomernim farmakološkim delovanjem.
U okviru ispitivanja reproduktivne toksičnosti na životinjama, pokazano je da glukokortikoidi izazivaju malformacije (rascep nepca, malformacije skeleta). Međutim, rezultati navedenih eksperimenata na životinjama izgleda da nisu od značaja za čoveka pri primeni preporučenih doza. Ispitivanja salmeterola na životinjama su pokazala embriofetalnu toksičnost samo pri velikim vrednostima izloženosti. Nakon istovremene primene, kod pacova je registrovana povećana učestalost transpozicije umbilikalne arterije i nepotpune osifikacije okcipitalne kosti, pri dozama povezanim sa poznatim poremećajima koje izazivaju glukokortikoidi. Ni salmeterol-ksinafoat ni flutikazonpropionat nisu pokazali bilo kakav genotoksični potencijal.
Laktoza, monohidrat.
Nije primenljivo.
2 godine.
Čuvati na temperaturi do 30 °C.
Unutrašnje pakovanje su blisteri (od OPA/Al/PVC i papir/PET/Al folije), koji sačinjavaju fleksibilnu laminiranu aluminijumsku traku, koja je smeštena u plastični ljubičasti inhalator (Diskus). Diskus sadrži 60 doza.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedan inhalator (Diskus) i Uputstvo za lek.
Diskus oslobađa prašak koji se inhalira u pluća. Indikator doza na Diskus-u pokazuje broj preostalih doza. Za detaljnije uputstvo za upotrebu videti Uputstvo za lek.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.
Lek Seretide Diskus sadrži dve aktivne supstance, salmeterol i flutikazonpropionat:
Lekar će Vam propisati ovaj lek u cilju sprečavanja problema sa disanjem kao što su:
Lek Seretide Diskus morate upotrebljavati svakodnevno, prema uputstvu Vašeg lekara. Na navedeni način se osigurava da lek adekvatno deluje u kontroli astme ili HOBP-a.
Primena leka Seretide Diskus u jačini od 50 mikrograma/100 mikrograma nije namenjena za lečenje odraslih osoba i dece obolele od teškog oblika astme.
Lek Seretide Diskus pomaže da prestane otežano disanje sa zviždanjem u grudima. Međutim lek Seretide Diskus ne treba primenjivati za prestanak iznenadnog napada gušenja ili zviždanja u grudima. Ukoliko se ovo desi, odmah primenite (udahnite) Vaš lek za brzo ublažavanje simptoma (“spasonosni” brzodelujući lek), kao što je salbutamol. Morate uvek pri ruci da imate Vaš inhalator sa brzodelujućim lekom.
Upozorenja i mere opreza
Razgovarajte sa svojim lekarom pre nego što počnete sa primenom ovog leka ukoliko imate:
Obratite se Vašem lekaru ukoliko primetite da Vam je vid zamagljen ili druge poremećaje vida.
Drugi lekovi i lek Seretide Diskus
Obavestite svog lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali, ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove, uključujući i lekove za astmu ili lekove koji se dobijaju bez lekarskog recepta.
Razlog za ovo je što istovremena primena leka Seretide Diskus sa drugim lekovima može biti neodgovarajuća.
Pre nego što počnete da koristite lek Seretide Diskus, obavestite svog lekara ukoliko koristite neke od sledećih lekova:
Trudnoća i dojenje
Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni, ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu, za savet pre primene ovog leka.
Lekar će razmotriti potrebu za ovim lekom i preporučiti ga u periodu trudnoće samo ukoliko je očekivana korist za majku veća od mogućeg rizika po fetus.
Nije moguće isključiti rizik od primene ovog leka za novorođenčad/odojčad tokom dojenja. Lekar će doneti odluku o prekidu dojenja ili o prekidu primene terapije lekom Seretide Diskus uzimajući u obzir korist dojenja za dete i korist primene terapije kod žene koja doji.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Nije verovatno da će primena leka Seretide Diskus uticati na Vašu sposobnost upravljanja vozilima ili rukovanja mašinama.
Lek Seretide Diskus sadrži laktozu
Lek Seretide Diskus sadrži u jednoj dozi do 12,5 mg laktoze. Međutim, količina laktoze u ovom leku obično ne prouzrokuje probleme kod osoba sa intolerancijom na laktozu. Pomoćna supstanca laktoza sadrži malu količinu proteina mleka, koji mogu izazvati alergijsku reakciju.
Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Za lečenje astme
Odrasli i adolescenti uzrasta 12 godina i stariji
Seretide Diskus, 50 mikrograma/doza + 100 mikrograma/doza - jedna inhalacija dva puta dnevno, ili Seretide Diskus, 50 mikrograma/doza + 250 mikrograma/doza - jedna inhalacija dva puta dnevno, ili Seretide Diskus, 50 mikrograma/doza + 500 mikrograma/doza - jedna inhalacija dva puta dnevno
Deca uzrasta od 4 do 12 godina
Kod odraslih osoba sa HOBP (hroničnom opstruktivnom bolešću pluća)
Vaši simptomi mogu postati dobro kontrolisani primenom leka Seretide Diskus dva puta dnevno. U tom slučaju, Vaš lekar može odlučiti da Vam smanji dozu na jednu inhalaciju dnevno. Dozu može promeniti na:
Veoma je važno da se pridržavate saveta Vašeg lekara u pogledu broja inhalacija i koliko često da ih koristite.
Ukoliko lek Seretide Diskus primenjujete za lečenje astme, Vaš lekar će zatražiti da redovno prati Vaše simptome.
Ukoliko dođe do pogoršanja astme ili disanja, odmah obavestite Vašeg lekara. Možete osetiti da Vam se zviždanje u grudima pojačalo, da je teskoba u predelu grudnog koša često izraženija ili da morate da češće koristite Vaš brzodelujući lek za "oslobađanje od simptoma". Ukoliko se dogodi nešto od pomenutog, potrebno je da nastavite sa upotrebom leka Seretide Diskus, ali ne povećavajte broj inhalacija koje koristite. Stanje Vašeg grudnog koša se može pogoršati i možete se ozbiljno razboleti. Posetite Vašeg lekara jer Vam može biti potrebna dodatna terapija.
Uputstva za pravilnu upotrebu
Upotreba inhalatora
Svaki put kada se poluga povuče, otvara se blister i prašak je spreman za inhalaciju. Ne igrajte se sa polugom jer to dovodi do otvaranja blistera i gubitka leka.
Zadržite dah oko 10 sekundi ili onoliko dugo koliko možete. Lagano izdahnite vazduh.
Vaš diskus je tada spreman da ga ponovo upotrebite.
Kao i pri primeni svih inhalatora, potrebno je da roditelji ili staratelji obezbede da se lek Seretide Diskus primenjuje kod dece ispravnom tehnikom udisanja, kao što je ovde opisano.
Čišćenje Vašeg inhalatora
Nastavak diskusa za usta obrišite suvom tkaninom radi čišćenja.
Ako ste primenili više leka Seretide Diskus nego što treba
Važno je da se lek Seretide Diskus upotrebljava onako kako je preporučeno. Ukoliko slučajno uzmete veću dozu od preporučene, posavetujte se sa Vašim lekarom ili farmaceutom. Možete osetiti ubrzan rad srca i drhtavicu. Takođe, možete osetiti vrtoglavicu, glavobolju, mišićnu slabost i bol u zglobovima.
Ukoliko ste uzimali veće doze leka tokom dužeg vremenskog perioda, potrebno je da potražite savet Vašeg lekara ili farmaceuta. Ovo je zbog toga što veće doze leka Seretide Diskus mogu smanjiti količinu steroidnih hormona u organizmu, koje proizvodi nadbubrežna žlezda.
Ako ste zaboravili da primenite lek Seretide Diskus
Ukoliko ste zaboravili da uzmete Vašu dozu leka, narednu dozu uzmite u predviđeno vreme. Nemojte uzimati duplu dozu leka kako biste nadoknadili propuštenu dozu.
Ako naglo prestanete da primenjujete lek Seretide Diskus
Veoma je važno da lek Seretide Diskus primenjujete svakodnevno kao što Vam je preporučeno. Nastavite da uzimate ovaj lek sve dok Vam lekar ne kaže da prekinete sa daljom primenom. Ne prekidajte primenu leka i ne smanjujte dozu leka Seretide Diskus, jer ovo može pogoršati Vaše disanje.
Dodatno, ukoliko iznenada prestanete sa primenom leka Seretide Diskus ili smanjite dozu ovog leka, ovo može (veoma retko) dovesti do problema sa nadbubrežnom žlezdom (adrenalna insuficijencija), što ponekad može prouzrokovati neželjena dejstva. Ova neželjena dejstva uključuju:
Ukoliko je Vaš organizam u stanju stresa, usled groznice (povišene telesne temperature), traume (kao što su teške saobraćajne ili druge povrede), infekcije ili hirurške intervencije, može doći do pogoršanja adrenalne insuficijencije i kod Vas se može ispoljiti bilo koje od prethodno navedenih neželjenih dejstava.
Ukoliko se kod Vas ispolji bilo koje neželjeno dejstvo, posavetujte se sa Vašim lekarom ili farmaceutom. U cilju sprečavanja pojave prethodno navedenih simptoma, Vaš lekar Vam može propisati dodatnu terapiju kortikosteroidom, u obliku tableta (kao što je prednizolon).
Ukoliko imate dodatnih pitanja u vezi sa primenom leka Seretide Diskus, posavetujte se sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji primenjuju ovaj lek. U cilju sprečavanja pojave neželjenih dejstava, Vaš lekar će Vam propisati najmanju dozu leka Seretide Diskus koja će kontrolisati simptome astme ili HOBP-a.
Alergijske reakcije: možete primetiti da Vam se disanje naglo pogoršava odmah nakon upotrebe leka Seretide Diskus. Možete osetiti zviždanje u grudima i kašljati ili otežano disati. Takođe, može se javiti svrab, osip na koži (koprivnjača) i angioedem (alergijska reakcija praćena oticanjem očnih kapaka, usana, jezika, i grla koje uzrokuje teškoće pri disanju i gutanju) ili možete iznenada da osetite da Vaše srce kuca veoma brzo ili da imate iznenadni osećaj nesvestice ili ošamućenosti koji može dovesti do kolapsa ili gubitka svesti (anafilaktička reakcija, koja može dovesti do anafilaktičkog šoka - ozbiljne i životno ugrožavajuće alergijske reakcije). Ukoliko se kod Vas pojavi bilo koje od navedenih neželjenih dejstava ili ukoliko se iznenada desi odmah po primeni leka Seretide Diskus, prekinite sa daljom primenom leka Seretide Diskus i odmah se obratite Vašem lekaru. Navedene alergijske reakcije na lek Seretide Diskus, kao što su angioedem, anafilaktička reakcija i anafilaktički šok se javljaju retko (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek).
Zapaljenje pluća (infekcija pluća) kod pacijenata sa HOBP (često neželjeno dejstvo, može da se javi kod najviše 1 na 10 pacijenata koji primenjuju lek)
Obavestite lekara ukoliko dođe do pojave nekog od sledećih neželjenih dejstava tokom primene leka Seretide Diskus - navedeni simptomi mogu ukazati na pojavu infekcije pluća:
Ostala neželjena dejstva su navedena u nastavku:
Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji primenjuju lek):
Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji primenjuju lek):
Sledeća česta neželjena dejstva su takođe zabeležena kod pacijenata sa hroničnom opstruktivnom bolešću pluća (HOBP):
Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):
Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji primenjuju lek):
Vaš lekar će Vas redovno pratiti, radi uočavanja pojave bilo kog od ovih neželjenih dejstava i da bi bio siguran da koristite najmanju dozu leka Seretide Diskus potrebnu za kontrolu Vaše astme.
Nepoznate učestalosti (ne mogu se proceniti na osnovu dostupnih podataka):
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece!
Ne smete koristiti lek Seretide Diskus posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon „Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Čuvati na temperaturi do 30 °C.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Seretide Diskus; 50 mikrograma/doza + 100 mikrograma/doza; prašak za inhalaciju, podeljen
Jedna prethodno podeljena doza sadrži 50 mikrograma salmeterola (u obliku salmeterol-ksinafoata) i 100 mikrograma flutikazonpropionata. Jedna inhalacija obezbeđuje oslobođenu dozu (doza leka koji se
oslobodi iz nastavka za usta) od 47 mikrograma salmeterola (u obliku salmaterol-ksinafoata) i 92 mikrograma flutikazonpropionata.
Seretide Diskus; 50 mikrograma/doza + 250 mikrograma/doza; prašak za inhalaciju, podeljen
Jedna prethodno podeljena doza sadrži 50 mikrograma salmeterola (u obliku salmeterol-ksinafoata) i 250 mikrograma flutikazonpropionata. Jedna inhalacija obezbeđuje oslobođenu dozu (doza leka koji se oslobodi iz nastavka za usta) od 47 mikrograma salmeterola (u obliku salmaterol-ksinafoata) i 231 mikrograma flutikazonpropionata.
Seretide Diskus; 50 mikrograma/doza + 500 mikrograma/doza; prašak za inhalaciju, podeljen
Jedna prethodno podeljena doza sadrži 50 mikrograma salmeterola (u obliku salmeterol-ksinafoata) i 500 mikrograma flutikazonpropionata. Jedna inhalacija obezbeđuje oslobođenu dozu (doza leka koji se oslobodi iz nastavka za usta) od 47 mikrograma salmeterola (u obliku salmaterol-ksinafoata) i 460 mikrograma flutikazonpropionata.
Kako izgleda lek Seretide Diskus i sadržaj pakovanja
Prašak za inhalaciju, podeljen.
Unutrašnje pakovanje su blisteri (od OPA/Al/PVC i papir/PET/Al folije), koji sačinjavaju fleksibilnu laminiranu aluminijumsku traku, koja je smeštena u plastični ljubičasti inhalator (Diskus). Diskus sadrži 60 doza.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedan inhalator (Diskus) i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole i proizvođač
Nosilac dozvole:
EVROPA LEK PHARMA D.O.O. BEOGRAD
Bore Stankovića 2, Beograd
Proizvođači:
GLAXO WELLCOME PRODUCTION
Zone industrielle N°2, 23, rue Lavoisier, Evreux, Francuska
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Novembar, 2023.
Režim izdavanja leka:
Lek se izdaje uz lekarski recept
Broj i datum dozvole:
Seretide Diskus; 50 mikrograma/doza + 100 mikrograma/doza; prašak za inhalaciju, podeljen:
515-01-03997-22-001 od 10.11.2023.
Seretide Diskus; 50 mikrograma/doza + 250 mikrograma/doza; prašak za inhalaciju, podeljen
515-01-03999-22-001 od 10.11.2023.
Seretide Diskus; 50 mikrograma/doza + 500 mikrograma/doza; prašak za inhalaciju, podeljen
515-01-04000-22-001 od 10.11.2023.