Vakcina Synflorix namenjena je za aktivnu imunizaciju protiv invazivnih bolesti, pneumonije i akutnog otitis media, uzrokovanih bakterijom Streptococcus pneumoniae, kod odojčadi i dece uzrasta od 6 nedelja do navršene 5. godine života. Videti odeljke 4.4. i 5.1. za podatke o zaštiti od specifičnih pneumokoknih serotipova.
Upotreba vakcine Synflorix mora da se zasniva na zvaničnim preporukama, uzimajući u obzir uticaj pneumokoknih bolesti na različite starosne grupe kao i epidemiološku varijabilnost u različitim geografskim područjima.
Doziranje
Imunizacija vakcinom Synflorix mora da se zasniva na zvaničnim preporukama.
Odojčad od 6. nedelje do 6. meseca života
Primarna imunizacija po šemi od tri doze
Sa ciljem obezbeđenja optimalne zaštite, preporučuje se imunizacija po šemi od četiri doze vakcine Synflorix, svaka od 0,5 mL. Primarna imunizacija se sastoji od tri doze, sa primenom prve doze obično u uzrastu od 2 meseca i sa intervalom između pojedinačnih doza vakcine od najmanje mesec dana. Prva doza se može primeniti najranije u uzrastu od 6 nedelja. Preporučuje se primena buster doze (četvrta doza) najmanje 6 meseci po kompletiranju primarne imunizacije, a može se primeniti od navršenih 9 meseci pa nadalje (poželjno je da bude između 12. i 15. meseca života) (videti odeljak 4.4 i 5.1).
Primarna imunizacija po šemi od dve doze
Alternativno, kada se vakcina Synflorix primenjuje kao deo rutinskog programa imunizacije dece, može se primeniti po šemi imunizacije od 3 doze vakcine Synflorix, svaka od 0,5 mL. Prva doza vakcine se može primeniti počevši najranije u uzrastu od 6 nedelja dok se druga doza vakcine primenjuje 2 meseca nakon primene prve doze. Preporučuje se primena buster doze (treća doza) najmanje 6 meseci po kompletiranju primarne imunizacije i može se primeniti u uzrastu od navršenih 9 meseci pa nadalje (poželjno je da bude između 12. i 15. meseca života) (videti odeljak 5.1).
Prevremeno rođena deca (rođena između 27. i 36. gestacione nedelje)
Kod prevremeno rođene dece, rođene najranije nakon 27. gestacione nedelje preporučena šema imunizacije se sastoji od četiri doze vakcine Synflorix, svaka od 0,5 mL. Primarna imunizacija se sastoji od tri doze, sa primenom prve doze u 2. mesecu života i sa intervalom između pojedinačnih doza vakcine od najmanje mesec dana. Preporučuje se primena buster doze (četvrta doza) najmanje 6 meseci po kompletiranju primarne imunizacije (videti odeljak 4.4 i 5.1).
Nevakcinisana odojčad i deca uzrasta od ≥7 meseci
Preporučuje se da deca koja su kao prvu dozu primila vakcinu Synflorix i kompletiraju vakcinaciju navedenom vakcinom.
Posebne populacije
Pojedincima koji imaju predispozicije za invazivne pneumokokne bolesti (kao što su infekcija virusom humane imunodeficijencije (HIV), oboljenje srpastih ćelija (SCD) ili disfunkciju slezine) vakcina Synflorix se može davati prema gore navedenoj šemi, sa izuzetkom da se šema od tri doze treba dati kao primarna vakcinacija kod novorođenčadi sa početkom vakcinacije od 6. nedelje do 6. meseca života (videti odeljke 4.4 i 5.1).
Pedijatrijska populacija
Nije utvrđena bezbednost i efikasnost primene vakcine Synflorix kod dece starije od 5 godina. Način primene
Vakcinu Synflorix treba primeniti putem intramuskularne injekcije. Preporučuje se primena vakcine u anterolateralni predeo butine kod odojčadi ili deltoidni mišić nadlaktice kod dece.
Preosetjivost na aktivnu supstancu ili bilo koju od pomoćnih supstanci vakcine navedenih u odeljku 6.1, ili na bilo koji od proteinskih nosača.
Kao i kod drugih vakcina, primenu vakcine Synflorix treba odložiti kod osoba koje imaju teško akutno febrilno oboljenje. Međutim, prisustvo lakše infekcije, kao što je nazeb, ne treba da bude razlog odlaganja primene vakcine.
Praćenje
U cilju poboljšanja praćenja bioloških lekova, potrebno je jasno zabeležiti broj serije i naziv primenjenog leka.
Pre imunizacije
Kao i kod ostalih vakcina koje se primenjuju injekciono, neophodno je da adekvatna medicinska terapija i praćenje budue dostupni za slučaj pojave anafilaktičke reakcije, koja se retko javlja nakon primene vakcine.
Tokom primarne imunizacije prevremeno rođene dece (rođenih pre ili u 28. gestacionoj nedelji) i onih sa anamnezom respiratornog imaturiteta, treba razmotriti potencijalni rizik od apnee i potrebu za respiratornim monitoringom u toku 48-72 sata nakon vakcinacije. S obzirom na visok stepen koristi od primene vakcine u ovoj grupi odojčadi, vakcinacija ne sme biti uskraćena ili odložena.
Vakcina Synflorix se ni pod kojim uslovima ne sme primeniti intravaskularno ili intradermalno. Ne postoje podaci o subkutanoj primeni vakcine Synflorix.
Sinkopa (nesvestica) može se javiti kod dece uzrasta od 2 godine, nakon primene ili čak pre primene bilo koje vakcine, kao psihogena reakcija na injekcionu iglu. Veoma je važno da okruženje bude bezbedno, kako bi se izbegle povrede u slučaju pojave nesvestice.
Kao i druge vakcine koje se primenjuju intramuskularno, tako i vakcinu Synflorix treba uz oprez primenjivati kod dece sa trombocitopenijom ili poremećajima koagulacije, pošto kod ove dece može doći do krvarenja nakon intramuskularne primene vakcine.
Informacije o zaštiti koju pruža vakcina
Treba ispoštovati zvanične preporuke za vakcinaciju protiv difterije, tetanusa i Haemophilus influenzae tip b.
Ne postoji dovoljno dokaza da vakcina Synflorix obezbeđuje zaštitu protiv serotipova pneumokoka koji nisu sadržani u vakcini, osim unakrsno reaktivnog serotipa 19A (videti odeljak 5.1), ili netipiziranog soja Haemophilus influenzae. Vakcina Synflorix ne obezbeđuje zaštitu protiv drugih mikroorganizama.
Kao i kod ostalih vakcina, može se desiti da vakcina Synflorix neće pružiti zaštititu svoj vakcinisanoj deci protiv invazivne pneumokokne bolesti, pneumonije ili otitis media izazvanih serotipovima koji se nalaze u vakcini i unakrsno reaktivnim serotipom 19A. Osim toga, s obzirom na to da otitis media i pneumonija mogu biti prouzrokavani velikim brojem mikroorganizama, a koji nisu serotipovi Streptococcus pneumoniae koji se nalaze u vakcini, očekuje se da ukupna zaštita protiv navedenih oboljenja bude ograničena i značajno niža
od zaštite protiv invazivne bolesti uzrokovane serotipovima koji se nalaze u vakcini i serotipom 19A. (videti odeljak 5.1).
U kliničkim studijama vakcina Synflorix je indukovala imunološki odgovor na svih deset serotipova koji ulaze u sastav vakcine, ali se intenzitet odgovora razlikovao između serotipova. Funkcionalni imunski odgovor na serotipove 1 i 5 bio je niži po intenzitetu nego odgovor na sve ostale serotipove zastupljene u vakcini. Nije poznato da li će ovakav niži funkcionalni imunsi odgovor protiv serotipova 1 i 5 rezultirati sniženom protektivnom efikasnošću za invazivne bolesti, pneumoniju ili otits media izazvanih ovim serotipovima (videti odeljak 5.1).
Vakcinu Synflorix treba primeniti po šemi imunizacije koja odgovara uzrastu deteta u trenutku započinjanja vakcinacije (videti odeljak 4.2).
Imunosupresivna terapija i imunodeficijencija
Deca sa narušenim imunskim odgovorom, bilo zbog imunosupresivne terapije, genetskog defekta, HIV infekcije, prenatalne ekspozicije antiretrovirusnoj terapiji i/ili virusu HIV-a, ili drugih razloga mogu imati smanjeni odgovor antitela na vakcinaciju.
Podaci o bezbednosti i imunogenosti su dostupni za decu zaraženu HIV-om (asimptomatski ili sa blagim simptomima prema WHO klasifikaciji), za HIV negativnu novorođenčad čije su majke HIV pozitivne, za decu sa oboljenjem srpastih ćelija i decu sa disfunkcijom slezine (videti odeljke 4.8 i 5.1). Podaci o bezbednosti i imunogenosti za vakcinu Synflorix nisu dostupni za pojedince iz drugih imonokompromitovanih grupa tako da bi vakcinaciju trebalo razmotriti na individualnoj osnovi (videti odeljak 4.2).
Primena pneumokokne konjugovane vakcine nije zamena za primenu 23 valentnih pneumokoknih polisaharidnih vakcina kod dece uzrasta od ≥ 2 godine sa oboljenjima (poput anemije srpastih ćelija, asplenije, HIV infekcije, hronične bolesti ili koja imaju druga imunokompromitovana stanja) koja ih čine podložnijima invazivnim bolestima uzrokovanim bakterijom Streptococcus pneumoniae. Kad god se to preporučuje, rizična deca uzrasta od ≥ 24 meseca koja su već primila primarni ciklus vakcine Synflorix moraju primiti 23 valentnu pneumokoknu polisaharidnu vakcinu. Razmak između primene pneumokokne konjugovane vakcine (Synflorix) i 23-valentne pneumokokne polisaharidne vakcine ne treba da bude kraći od 8 nedelja. Nema dostupnih podataka koji bi ukazivali da li primena pneumokokne polisaharidne vakcine kod dece koja su prethodno primila vakcinu Synflorix može imati za posledicu smanjeni odgovor na dalje doze pneumokokne polisaharidne ili pneumokokne konjugovane vakcine.
Profilaktička primena antipiretika
Profilaktička primena antipiretika pre ili neposredno nakon vakcinacije može smanjiti incidencu i intenzitet postvakcinalnih febrilnih reakcija. Klinički podaci dobijeni za paracetamol i ibuprofen ukazuju da profilaktička upotreba paracetamola može smanjiti povišenu telesnu temperaturu, dok je profilaktička primena ibuprofena imala ograničeni efekat u sniženju povišene telesne temperature. Klinički podaci ukazuju da paracetamol može smanjiti imunoski odgovor na vakcinu Synflorix. Međutim, klinički značaj ovog opažanja - ostaje nepoznat.
Profilaktička primena antipiretika se preporučuje:
Istovremena primena sa drugim vakcinama
Vakcina Synflorix može se primeniti istovremeno sa bilo kojom od sledećih monovalnetnih ili kombinovanih vakcina [uključujući DTPa-HBV-IPV/Hib i DTPw-HBV/Hib]: difterija-tetanus-pertusis acelularna (DTPa), vakcina protiv hepatitisa B (HBV), inaktivisana polio vakcina (IPV), vakcina protiv Haemophilus influenzae tip b (Hib), difterija-tetanus-pertusis celularna vakcina (DTPw), vakcina protiv morbila, zauški i rubele (MMR), vakcina protiv varičele (V), meningokokne konjugovane vakcine serogrupe C (CRM197 i TT konjugati), meningokokne konjugovane vakcine serogrupa A, C, W-135 i Y (TT konjugati), oralna polio vakcina (OPV) i oralna vakcina protiv rotavirusa. Različite vakcine koje se primenjuju injekciono, uvek treba davati na različitim injekcionim mestima.
Kliničke studije pokazale su da imunski odgovori i bezbednosni profili vakcina koje se primenjuju istovremeno sa vakcinom Synflorix nisu kompromitovani, sa izuzetkom odgovora na inaktivisani poliovirus tip 2, za koji su dobijeni neujednačeni rezultati u različitim studijama (seroprotekcija je varirala od 78% do 100%). Osim toga, kada se meningokokne konjugovane vakcine serogrupa A, C, W-135 i Y (TT konjugati) primene istovremeno sa buster dozom vakcine Synflorix tokom druge godine života kod dece koja su primarno vakcinisana vakcinom Synflorix prema rasporedu od 3 doze, za samo jedan pneumokokni serotip (18 C) primećene su niže vrednosti geometrijske srednje koncentracije (GMC) antitela i geometrijskog srednjeg titra u opsonofagocitnom testu (OPA GMT). Ova istovremena primena nije uticala na preostalih devet pneumokoknih serotipova. Uočeno je pojačanje odgovora antitela na antigene Hib-TT konjugata, difterije i tetanusa. Klinički začaj navedenih zapažanja nije poznat.
Istovremena primena sa sistemskim imunosupresivnim lekovima
Kao i kod ostalih vakcina, može se očekivati da se kod pacijenata na imunosupresivnoj terapiji neće razviti adekvatan imunski odgovor.
Primena uz profilaktičko davanje antipiretika
Klinički podaci ukazuju da profilaktička primena paracetamola, koji se koristi da smanji učestalost mogućih febrilnih reakcija nakon primene vakcine, može smanjiti imunski odgovor na vakcinu Synflorix. Međutim, klinički značaj pomenutih zapažanja nije poznat. Videti odeljak 4.4.
Vakcina Synflorix nije namenjena za primenu kod odraslih. Podaci o upotrebi vakcine tokom perioda trudnoće ili dojenja, kao i iz reproduktivnih studija na životinjama nisu dostupni.
Nije relevatno.
Sažeti prikaz bezbednosnog profila
Procena bezbednosti vakcine Synflorix zasnovana je na kliničkim studijama u kojima je primenjeno 63 905 doza vakcine Synflorix, u vidu primarne imunizacije kod 22 429 zdrave dece i 137 prevremeno rođenih beba. Pored toga, vakcinu Synflorix, u vidu dodatne buster doze primilo je 19 466 dece i 116 prevremeno rođenih beba, u drugoj godini života.
Takođe, bezbednost vakcine Synflorix procenjena je i kod 435 dece uzrasta 2-5 godina koja prethodno nisu vakcinisana, od kojih je 285 primilo dve doze vakcine Synflorix.
U svim kliničkim ispitivanjima, vakcina Synflorix primenjivana je istovremeno sa drugim preporučenim dečijim vakcinama.
Kod odojčadi, najčešće neželjene reakcije primećene nakon primarne imunizacije bile su crvenilo na mestu primene i iritabilnost, koje su se pojavile nakon primene približno 41% i 55% svih doza, retrospektivno. Nakon buster vakcinacije, najčešće neželjene reakcije bile su bol na mestu primene i iritacija, koje su se ispoljile u približno 51% i 53% slučajeva. Većina navedenih reakcija bile su blage do umerene po intenzitetu i nisu dugo trajale.
Nije uočeno povećanje učestalosti niti ozbiljnosti neželjenih reakcija, nakon davanja narednih doza vakcine u primarnoj imunizaciji.
Nakon primarne vakcinacije kod dece mlađe od 12 meseci, lokalna reaktogenost bila je slična kao i kod dece starije od 12 meseci života, osim za bol na mestu uboda, čija se incidenca povećavala sa uzrastom deteta (osećaj bola zabeležen je kod > 39% dece mlađe od 12 meseci i kod > 58% dece starije od 12 meseci života).
Nakon primene dodatne doze vakcine tokom buster vakcinacije kod dece starije od 12 meseci, pojava reakcije na mestu davanja injekcije verovatnija je nego nakon primene serije doza vakcine tokom primarne vakcinacije kod odojčadi.
Nakon propuštene/odložene (catch-up) vakcinacije kod dece uzrasta 12-23 meseci, urtikarija je prijavljena povremeno, i to sa većom učestalošću nego nakon primarne i buster vakcinacije kod odojčadi.
Reaktogenost je bila veća kod dece koja su istovremeno primila celularnu (whole cell) vakcinu protiv pertusisa. U kliničkoj studiji deca su primila bilo vakcinu Synflorix (N=603) ili 7-valentnu vakcinu Prevenar (N=203) istovremeno sa DTPw vakcinom (celularna). Nakon kursa primarne vakcinacije, povišena temperatura ≥38°C i >39°C zabeležena je (istim redom) kod 86,1% i 14,7% dece koja su primila vakcinu Synflorix i 82,9% i 11,6% dece koja su primila 7-valentnu vakcinu Prevenar.
U komparativnim kliničkim studijama, incidenca ispoljavanja lokalnih i opštih neželjenih događaja primećenih u toku 4 dana od primene svake doze vakcine Synflorix, kretala se u istom opsegu kao i nakon vakcinacije 7-valentnom vakcinom Prevenar.
Tabelarni prikaz neželjenih reakcija
Neželjene reakcije (kod svih starosnih grupa) za koje se smatra da su barem moguće povezane sa vakcinacijom,), grupisane su prema učestalosti.
Učestalost prijavljivanja neželjenih reakcija označena je kao:
Veoma često: (≥ 1/10)
Često: (od ≥ 1/100 do < 1/10) Povremeno: (od ≥ 1/1000 do < 1/100) Retko: (od ≥ 1/10000 do < 1/1000) Veoma retko: (< 1/10000)
Unutar svake učestalosti grupe neželjenih reakcija su prikazane po redu opadajuće ozbiljnosti.
Klasa sistema organa | Učestalost | Neželjene reakcije |
Klinička ispitivanja | ||
Imunski poremećaji | Retko | Alergijske reakcije (kao što su ekcem, alergijski |
Veoma retko | Angioedem |
Poremećaji metabolizma i ishrane | Veomo često | Gubitak apetita |
Psihijatrijski poremećaji | Veoma često | Razdražljivost |
Povremeno | Neuobičajen plač | |
Poremećaji nervnog sistema | Veoma često | Pospanost |
Retko | Konvulzije (uključujući febrilne konvulzije) | |
Vaskularni poremećaji | Veoma retko | Kawasaki-jeva bolest |
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji | Povremeno | Apnea kod prevremeno rođenih beba (rođenih pre 28. gestacione nedelje) (videti odeljak 4.4) |
Gastrointestinalni poremećaji | Povremeno | Dijareja, povraćanje |
Poremećaji kože i potkožnog tkiva | Povremeno | Osip |
Retko | Urtikarija | |
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene | Veoma često | Visoka telesna temperatura ≥38°C, izmerena |
Često | Visoka telesna temperatura >39°C, izmerena rektalno (do 2. godine života), reakcije na mestu | |
Povremeno | Reakcije na mestu primene kao hematom na | |
Neželjene reakcije dodatno prijavljene nakon davanja buster doze u primarnoj imunizaciji i/ili nakon propuštene/odložene vakcinacije: | ||
Poremećaji nervnog sistema | Povremeno | Glavobolja (od 2. do 5. godine života) |
Gastrointestinalni poremećaji | Povremeno | Mučnina (od 2. do 5. godine života) |
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene | Često | Visoka telesna temperatura ≥38°C izmerena rektalno (od 2. do 5. godine života) |
Povremeno | Visoka telesna temperatura: >40°C izmerena rektalno (do 2. godine života), visoka telesna temperatura: >39°C izmerena rektalno (od 2. do 5. godine života), difuzno oticanje ekstremiteta u koji je primenjena vakcina, koje ponekad uključuje i susedni zglob, reakcije na mestu primene, svrab. | |
Postmarketinško iskustvo | ||
Imunski poremećaji | Veoma retko | Anafilaksa |
Poremećaji nervnog sistema | Retko | Hipotonično-hiporesponzivna epizoda |
Posebne populacije
Bezbednost vakcine Synflorix je ispitivana kod 83 odojčeta koja su HIV pozitivna (HIV +/+) (asimptomatski ili sa blagim simptomima prema klasifikaciji SZO), 101 odojčeta koja su HIV negativna, a koja su rodile HIV pozitivne majke (HIV+/-) i 50 odojčadi sa anemijom srpastih ćelija (SCD), koja su primila primarnu imunizaciju. Od njih je 76, 96 odnosno 49 primilo buster dozu. Bezbednost vakcine Synflorix je takođe ispitana kod 50 dece sa SCD koja su počela vakcinaciju u 7-11 mesecu života, svi oni su primili buster dozu, i kod 50 dece sa SCD koja su počela vakcinaciju u 12-23 mesecu života. Rezultati ukazuju na uporedivu reaktogenost i bezbedonosni profil vakcine Synflorix između navedenih visoko rizičnih grupa i zdrave dece.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Nije zabeležen slučaj predoziranja.
Farmakoterapijska grupa: Vakcine protiv pneumokoka
ATC šifra: J07AL52 Epidemiološki podaci
Deset serotipova pneumokoka koji se nalaze u vakcini Synflorix, predstavljaju serotipove koji su najčešći izazivači oboljenja u Evropi i uzročnici su približno od 56% do 90% invazivne pneumokokne bolesti (IPB) kod dece mlađe od 5 godina. U navedenoj starosnoj grupi, serotipovi 1, 5 i 7F odgovorni su za 3,3% do 24,1% IPB-a, u zavisnosti od zemlje i vremena sprovođenja istraživanja.
Pneumonija različite etiologije je vodeći uzrok morbiditeta dece i mortaliteta uopšte. U prospektivnim kliničkim ispitivanjima, procenjeno je da je Streptococcus pneumoniae odgovoran za 30-50% slučajeva pneumonije.
Akutni otitis media (AOM) je česta bolest u dečijem dobu sa različitom etiologijom. Bakterije mogu biti uzrok od 60% do 70% kliničkih epizoda AOM. Streptococcus pneumoniae i netipizirani Haemophilus influenzae (NTHi) su najčešći izazivači bakterijskog AOM na svetskom nivou.
Efikasnost i efektivnost u kliničkim ispitivanjima
U velikom dvostruko slepom, klaster-randomizovanom, kontrolisanom kliničkom ispitivanju faze III/IV sprovedenom u Finskoj (FinIP), deca su bila randomizovana u 4 grupe prema dvodoznoj šemi vakcinacije [primarna imunizacija sa 2 doze (u 3. i 5. mesecu života) ili 3 doze (u 3., 4. i 5. mesecu života) a zatim buster doza počev od 11 meseca života]. Deca su primila ili Synflorix (2/3 klastera) ili vakcinu protiv hepatitisa kao kontrolu (1/3 klastera). U kohortama sa naknadnom primenom propuštene ili odložene imunizacije, deca koja su prvu dozu vakcine primila u uzrastu od 7. do 11. meseca, primila su vakcinu Synflorix ili vakcinu protiv hepatitisa B kao kontrolu prema rasporedu primarne imunizacije sa 2 doze, a nakon toga i buster dozu, dok su deca koja su prvu dozu vakcine primila u uzrastu 12-18 meseci primila 2 doze vakcine Synflorix ili vakcine protiv hepatitisa A kao kontrolu. Prosečno vreme praćenja od prve vakcinacije iznosilo je 24 do 28 meseci za invazivnu bolest i bolnički dijagnostikovanu pneumoniju. U izdvojenom ispitivanju odojčad su
praćena do približno 21. meseca života s ciljem ocenjivanja uticaja na nazofaringealno kliconoštvo i AOM koji su prijavili roditelji, a dijagnostikovao lekar.
U velikom, randomizovanom, dvostruko slepom kliničkom ispitivanju faze III (kliničko ispitivanje otitisa media i pneumonije [Clinical Otitis Media and Pneumonia Study - COMPAS]) sprovedenom u Argentini, Panami i Kolumbiji, zdrava odojčad uzrasta od 6 do 16 nedelja primila su ili Synflorix ili vakcinu protiv hepatitisa B kao kontrolu u 2., 4. i 6. mesecu života, nakon čega im je u uzrastu od 15 do 18 meseci primenjen ili Synflorix ili vakcina protiv hepatitisa A kao kontrola.
Invazivna pneumokokna bolest (koja uključuje sepsu, meningitis, bakterijsku pneumoniju i bakterijemiju)
Efektivnost/efikasnost u kohorti odojčadi mlađe od 7 meseci u trenutku uključivanja
Efektivnost ili efikasnost vakcine (VE) je pokazana u prevenciji kulturom potvrđene IPB, uzrokovane pneumokoknim serotipovima prisutnim u vakcini kada je vakcina Synflorix data odojčadi prema rasporedu 2+1 ili 3+1 u FinIP studiji ili 3+1 u ispitivanju COMPAS (videti Tabelu 1).
Tabela 1: Broj slučajeva IPB uzrokovanih serotipovima zastupljenim u vakcini i efektivnost (FinIP) ili efikasnost (COMPAS) vakcine kod odojčadi mlađe od 7 meseci u trenutku uključivanja u ispitivanje koja su primila najmanje jednu dozu vakcine (ukupna kohorta vakcinisane odojčadi)
FinIP | COMPAS | |||||||
Broj slučajeva IPB | VE | Broj slučajeva IPB | VE | |||||
Synflorix 3+1 | Synflorix 2+1 | Kontrola(2) | Synflorix 3+1 | Kontrola | ||||
N | N | N | N | N | ||||
Serotip IPB zastupljen | 0 | 1 | 12 | 100%(3) | 91,8%(4) | 0 | 18 | 100%(5) |
Serotip 6B IPB | 0 | 0 | 5 | 100% | 100% | 0 | 2 | - |
Serotip 14 IPB | 0 | 0 | 4 | 100% | 100% | 0 | 9 | 100% |
IPB - Invazivna pneumokokna bolest
VE - Efektivnost vakcine (FinIP) ili efikasnost (COMPAS) N - broj ispitanika po grupi
IP - interval pouzdanosti
naspram 16 slučajeva)
U ispitivanju FinIP, sveukupna efektivnost/efikasnost vakcine protiv kulturom potvrđene IPB bila je 100% (95% IP; 85,6-100,0; 0 u odnosu na 14 slučajeva) za raspored 3+1, 85,8% (95% IP; 49,1-97,8; 2 u odnosu na
14 slučajeva) za raspored 2+1 i 93,0% (95% IP; 74,9-98,9; 2 u odnosu na 14 slučajeva) nezavisno od šeme primarne imunizacije. U ispitivanju COMPAS, sveukupna efektivnost/efikasnost vakcine iznosila je 66,7% (95% IP, 21,8-85,9; 7 naspram 21 slučaja).
Efektivnost nakon propuštene ili odložene imunizacije
Među 15 447 dece u vakcinisanim kohortama nakon propuštene ili odložene imunizacije, nije bilo kulturom potvrđenih slučajeva IPB u grupama koje su primile vakcinu Synflorix dok je u kohortnim grupama zabeleženo 5 slučajeva IPB izazavanih serotipovima prisutnim u vakcini (serotipovi 4, 6B, 7F, 14 i 19F).
Pneumonija
Efikasnost protiv pneumonije procenjena je u kliničkom ispitivanju COMPAS. Srednja vrednost trajanja perioda praćenja ATP kohorte, od 2. nedelje nakon primene treće doze bila je 23 meseca (u opsegu od 0 do 34 meseca) za interim analizu i 30 meseci (u opsegu od 0 do 44 meseca) za analizu na kraju kliničkog ispitivanja. Na kraju perioda praćenja interim analize ili kliničkog ispitivanja ATP kohorte, prosečan uzrast je bio 29 meseci (u opsegu od 4 do 41 mesec) i 36 meseci (u opsegu od 4 do 50 meseci), respektivno. Procenat osoba koje su primile buster dozu u ATP kohorti, iznosio je 92,3% u obe analize.
Efikasnost vakcine Synflorix protiv prvih epizoda vanbolnički stečene pneumonije (Community Acquired Pneumonia - CAP) sa verovatnim bakterijskim uzročnikom, koja se javlja od 2. nedelje nakon primene 3. doze vakcine, pokazana je u ATP kohorti (p vrednost ≤ 0,002) u interim analizi (vođena događajima; primarni cilj).
CAP sa verovatnim bakterijskim uzročnikom (B-CAP) su definisane kao radiološki potvrđeni slučajevi CAP bilo sa alveolarnom konsolidacijom/pleuralnom efuzijom na rendgenskom snimku pluća ili bez alveolarnih infiltrata, ali sa vrednostima C-reaktivnog proteina (CRP) ≥40 mg/L.
Rezultati efikasnosti vakcine protiv B-CAP zabeleženi u interim analizi prikazani su u tabeli niže (tabela 2).
Tabela 2: Brojevi i procenti osoba sa prvim epizodama B-CAP koje su se javile od 2. nedelje nakon primene 3. doze vakcine Synflorix ili kontrolne vakcine i efikasnost vakcine (ATP kohorta)
Synflorix | Kontrolna vakcina | Efikasnost vakcine | ||
n | % (n/N) | N | % (n/N) | |
240 | 2,3% | 304 | 3,0% | 22,0% |
N - broj osoba po grupi
n/% - broj/procenat osoba koje su prijavile prvu epizodu B-CAP u bilo koje vreme od 2. nedelje nakon primene 3. doze vakcine
IP – interval pouzdanosti
U interim analizi (ATP kohorta), efikasnost vakcine protiv prvih epizoda CAP sa alveolarnom konsolidacijom ili pleuralnom efuzijom (C-CAP, SZO definicija) iznosila je 25,7% (95% IP: 8,4; 39,6) i protiv prvih epizoda klinički suspektne CAP na osnovu rendgenskog snimka iznosila je 6,7% (95% IP: 0,7; 12,3).
U analizi na kraju kliničkog ispitivanja (ATP kohorta) efikasnost vakcine (prve epizode) protiv B-CAP iznosila je 18,2% (95% IP: 4,1; 30,3), protiv C-CAP 22,4% (95% IP: 5,7; 36,1) a protiv klinički suspektne CAP na osnovu rendgenskog snimka 7,3% (95% IP: 1,6; 12,6). Efikasnost vakcine protiv bakterijske pneumokokne pneumonije ili empijema uzrokovanih serotipovima iz vakcine iznosila je 100% (95% IP: 41,9; 100). Zaštita protiv B-CAP pre primene buster doze i u vreme ili nakon primene buster doze iznosila je
13,6% (95% IP: -11,3; 33,0) i 21,7% (95% IP: 3,4; 36,5), respektivno. Za C-CAP iznosila je 15,1% (95% IP:
-15,5; 37,6) i 26,3% (95% IP: 4,4; 43,2), respektivno.
Smanjenje B-CAP i C-CAP je bilo najveće kod dece < 36 meseci (efikasnost vakcine od 20,6% (95% IP: 6,5; 32,6) i 24,2% (95% IP: 7,4; 38,0), respektivno). Rezultati efikasnosti vakcine kod dece > 36 meseci ukazuju na opadanje zaštite. Nije utvrđeno prisustvo zaštite protiv B-CAP i C-CAP iznad 36 meseci starosti.
S obzirom na to da su moguće razlike u epidemiologiji pneumonije u različitim geografskim područjima, rezultate COMPAS kliničkog ispitivanja koje je spovedeno u Južnoj Americi potrebno je pažljivo interpretirati.
U ispitivanju FinIP, efikasnost vakcine u smanjenju broja bolnički dijagnostikovanih slučajeva pneumonije (identifikovanih na osnovu MKB-10 šifre za upalu pluća) iznosila je 26,7% (95% CI: 4,9; 43,5) kod imunizacije odojčadi prema rasporedu 3+1 i 29,3% (95% CI: 7,5; 46,3) kod imunizacije odojčadi prema rasporedu 2+1. Kod sprovođenja naknadne propuštene ili odložene uobičajene vakcinacije, efikasnost vakcine iznosila je 33,2% (95% CI: 3,0; 53,4) u kohorti 7-11 meseci i 22,4% (95% CI: -8,7; 44,8) u kohorti
12-18 meseci.
Akutni otitis media (AOM)
Sprovedena su dva ispitivanja efikasnosti, COMPAS i POET (engl. Pneumococcal Otitis Media Efficacy Trial – ispitivanje efikasnosti protiv pneumokoknog otitis media) – u kojima su se primenjivale konjugovane pneumokokne vakcine koje sadrže protein D: Synflorix odnosno ispitivana 11-valentna konjugovana vakcina (koja je dodatno sadržala i serotip 3).
U COMPAS ispitivanju je za analizu efikasnosti protiv AOM bilo uključeno 7214 ispitanika (ukupna kohorta vakcinisanih), od kojih je 5989 ispitanika bilo u ATP kohorti (Tabela 3).
Tabela 3: Efikasnost vakcine protiv AOM(1) u COMPAS ispitivanju
Efikasnost vakcine (95% IP) | |
ATP(2) | |
Klinički AOM | 16,1% |
Bilo koji pneumokokni serotip | 56,1% |
10 pneumokoknih serotipova zastupljenih u vakcini | 67,1% |
Netipizirani Haemophilus influenzae (NTHi) | 15,0%(4) |
IP - interval pouzdanosti
U drugoj velikoj, randomizovanoj, duplo slepoj kliničkoj studiji (POET) sprovedenoj u Republici Češkoj i u Slovačkoj, 4907 odojčadi (ATP kohorta) je dobilo 11-valentnu vakcinu koja je ispitivana (11Pn-PD), koja sadrži 10 serotipova koji se nalaze u vakcini Synflorix (zajedno sa serotipom 3 čija efikasnost nije dokazana) ili kontrolnu vakcinu (vakcinu protiv hepatitisa A), prema protokolu vakcinacije 3, 4, 5 i 12-15 meseci.
Efikasnost 11Pn-PD vakcine protiv prve pojave epizode AOM izazvanog nekim od serotipova koji se nalazi u vakcini bila je 52,6% (95% IP: 35,0; 65,5). Specifična-serotipska efikasnost protiv pojave prve AOM
epizode pokazala se za serotipove 6B (86,5%, 95% IP: 54,9; 96,0), 14 (94,8%, 95% IP: 61,0; 99,3), 19F
(43,3%, 95% IP: 6,3; 65,4) i 23F (70,8%, 95% IP: 20,8; 89,2). Za ostale serotipove prisutne u vakcini, broj osoba sa AOM bio je ograničen da bi se mogao doneti bilo koji zaključak o efikasnosti. Efikasnost protiv pojave bilo koje epozode AOM izazvane bilo kojim pneumokoknim serotipom bila je 51,5% (95% IP: 36,8; 62,9). Efikasnost vakcine protiv prve epizode AOM uzrokovane netipiziranim H. influenzae bila je 31,1% (95% IP: -3,7; 54,2, nije značajna). Efikasnost vakcine protiv bilo koje epizode AOM uzrokovanog netipiziranim H. influenzae bila je 35,3% (95% IP: 1,8; 57,4). Procenjena efikasnost vakcine protiv pojave bilo koje kliničke epizode otitis media, bez obzira na etiologiju, bila je 33,6% (95% IP: 20,8; 44,3).
Na osnovu imunološke veze funkcionalnog odgovora na vakcinu (OPA) Synflorix sa 11-valentnom formulacijom upotrebljenom u POET studiji, očekuje se da vakcina Synflorix obezbedi sličnu zaštitu protiv pneumokoknog AOM.
Nije primećen porast incidence AOM uzrokovanog drugim bakterijskim patogenima ili nevakcinalnim/nevakcinalno povezanim serotipovima ni u ispitivanju COMPAS (na osnovu malobrojnih prijavljenih slučajeva) niti u ispitivanju POET.
Efektivnost protiv klinički dijagnostikovanog AOM, prijavljenog od strane roditelja ispitivana je u izdvojenom ispitivanju u okviru ispitivanja FinIP. Efektivnost vakcine kao cilj za AOM u kohorti vakcinisane odojčadi iznosila je 6,1% (95% IP: -2,7; 14,1) za protokol 3+1 i 7,4% (95% IP: -2,8; 16,6) za
protokol 2+1.
Uticaj na nazofaringealno kliconoštvo (engl. Impact on nasopharyngeal carriage (NPC))
Uticaj vakcine Synflorix na nazofaringealno kliconoštvo ispitan je u dva dvostruko slepa, randomizovana ispitivanja sa neaktivnom kontrolom: u izdvojenom ispitivanju u sklopu ispitivanja FinIP u Finskoj (5023 ispitanika) i u ispitivanju COMPAS (1700 ispitanika).
I u ispitivanju COMPAS i u izdvojenom finskom ispitivanju, vakcina Synflorix je smanjila kliconoštvo tipova zastupljenih u vakcini, ali je nakon primene buster doze primećeno prividno povećanje kliconoštva tipova koji nisu zastupljeni u vakcini (isključujući vakcinalno povezane serotipove). Rezultati nisu bili statistički značajni u svim analizama u sklopu ispitivanja COMPAS. Međutim, kada su se svi podaci sagledali zajedno, primećen je trend smanjenja celokupnog kliconoštva pneumokoka.
U oba ispitivanja je primećeno značajno smanjenje pojedinačnih serotipova 6B i 19F. U izdvojenom finskom ispitivanju primećeno je i značajno smanjenje pojedinačnih serotipova 14 i 23F, a kod primarne imunizacije sa 3 doze i smanjenje unakrsno reaktivnog serotipa 19A.
Uticaj na nazofaringealno kliconoštvo (NPC) je ispitivan u kliničkoj studiji kod HIV pozitivne odojčadi (N=83) i HIV negativne odojčadi, koje su rodile HIV pozitivne majke (N=101) u poređenju sa HIV negativnom odojčadi koje su rodile HIV negativne majke (N=100). Nema izgleda da izloženost ili infekcija HIV virusom menja efekat vakcine Synflorix na pneumokokno kliconoštvo do 24-27 meseci života, tj. do 15 meseci nakon buster doze vakcine.
Efektivnost u postmarketinškim kliničkim ispitivanjima
U Brazilu je vakcina Synflorix uvedena u nacionalni program imunizacije (NPI) po šemi doziranja 3+1 kod odojčadi (u 2., 4. i 6. mesecu života i buster doza u 12. mesecu života) sa nadoknadom propuštene ili odložene vakcinacije dece do 2. godine života. Studija slučajeva i kontrola, zasnovana na gotovo trogodišnjem praćenju nakon uvođenja vakcine Synflorix, je pokazala značajno smanjenje kulturom potvrđene ili PCR potvrđene IPB izazvane bilo kojim serotipom prisutnim u vakcini, i IPB izazvane individualnim serotipovima 6B, 14 i 19A.
Tabela 4: Rezime efektivnosti vakcine Synflorix protiv IPB u Brazilu
Tip IPB(1) | Korigovana efektivnost(2) |
IPB izazvana bilo kojim vakcinalnim serotipom(3) | 83,8% (65,9;92,3) |
-Invazivna pneumonija ili bakterijemija | 81,3% (46,9;93,4) |
-Meningitis | 87,7% (61,4;96,1) |
IPB izazvana individualnim serotipovima(4) | |
-6B | 82,8% (23,8;96,1) |
-14 | 87,7% (60,8;96,1) |
-19A | 82,2% (10,7;96,4) |
(1)Kulturom ili PCR potvrđena IPB
(2)Korigovana efektivnost predstavlja procentualno smanjenje IPB u grupi dece koja su primila vakcinu Synflorix u poređenju sa nevakcinisanom grupom, kontrolišući faktore koji mogu dovesti do zabune (3)Kulturom ili PCR potvrđeni slučajevi bolesti izazvanih serotipovima 4, 6B, 7F, 9V, 14, 18C, 19F i 23F, koji su doprineli analizi
(4)Individualni serotipovi za koje je statistička značajnost postignuta u analizi efektivnosti, kontrolišući faktore koji mogu dovesti do zabune (nije izvršeno prilagođavanje za multiplicitet)
U Finskoj, vakcina Synflorix je uvedena u NPI po šemi doziranja 2+1 kod odojčadi (u 3. i 5. mesecu života i buster doza u 12. mesecu života) bez propuštene ili odložene vakcinacije. Poređenje stanja pre i nakon NPI pokazuje značajno smanjenje učestalosti bilo koje kulturom potvrđene IPB, bilo koje IPB izazvane serotipovima prisutnim u vakcini i IPB izazvane serotipom 19A.
Tabela 5: Stopa IPB i odgovarajuća stopa smanjenja u Finskoj
IPB | Učestalost na 100 000 pacijent godina | Relativna stopa smanjenja(1) | |
Pre NIP | Posle NIP | ||
Bilo koja potvrđena | 62,9 | 12,9 | 80% (72;85) |
Bilo koji serotip prisutan | 49,1 | 4,2 | 92% (86;95) |
Serotip 19A | 5,5 | 2,1 | 62% (20;85) |
(1)Relativna stopa smanjenja pokazuje koliko je učestalost IPB kod dece starosti 5 godina i manje smanjena u kohortnoj grupi koja je primila vakcinu Synflorix (praćenoj tri godine nakon uvođenja NPI) u poređenju sa, prema starosti i sezoni usklađenim nevakcinisanim kohortnim grupama (svaka je praćena u periodu od tri godine pre uvođenja vakcine Synflorix u NPI)
(2)Kulturom potvrđeni slučajevi serotipova 1, 4, 6B, 7F, 9V, 14, 18C, 19F i 23F koji su doprineli analizi
U Kvebeku, Kanadi, vakcina Synflorix je uvedena u program imunizacije odojčadi (2 primarne doze za odojčad mlađu od 6 meseci života i dodatna (buster) doza u 12. mesecu života) nakon što je 4,5 godine primenjivana 7-valentna vakcina Prevenar. Na osnovu 1,5 godine nadzora nakon uvođenja vakcine Synflorix, uz pokrivenost od preko 90% u grupi podobnoj za vakcinaciju, zabeleženo je smanjenje incidence IPB izazvane serotipovima prisutnim u vakcini (većinom zbog promena u bolesti izazvane serotipom 7F) bez istovremenog porasta incidence IPB izazvane serotipovima koji nisu prisutni u vakcini. Uopšteno, incidenca IPB je bila 35/100 000 osoba-godina u kohortama koje su primile vakcinu Synflorix, i 64/100 000 osoba- godina koje su primile 7-valentnu vakcinu Prevenar, što predstavlja statistički značajnu razliku (p = 0,03). Iz opservacionih ispitivanja ovog tipa ne može se izvesti direktni uzročno posledični zaključak.
Podaci o imunogenosti
Neinferiornost imunskog odgovora u poređenju sa 7-valentnom vakcinom Prevenar
Procena potencijalne efikasnosti protiv IPB pre dobijanja odobrenja zasnivala se na poređenju imunskog odgovora na sedam serotipova koji su zajednički za vakcinu Synflorix i drugu pneumokoknu konjugovanu vakcinu, za koju je protektivna efikasnost ranije procenjena (7-valentni Prevenar) po preporuci Svetske zdravstvene organizacije. Imunski odgovor na preostala tri serotipa u vakcini Synflorix je takođe bio meren.
U direktnom komparativnom kliničkom ispitivanju sa 7-valentnom vakcinom Prevenar („head-to-head“), dokazano je da imunski odgovor na vakcinu Synflorix meren ELISA metodom za sve serotipove nije inferioran, osim za 6B i 23F (gornja granica od 96,5% IP sa razlikom između grupa >10%) (tabela 6). Za serotipove 6B i 23F, za svaki posebno, 65,9% i 81,4% vakcinisane odojčadi u 2., 3., i 4. mesecu dostignut je prag za antitela (odnosno 0,20 mikrograma/mL) mesec dana nakon primene treće doze vakcine Synflorix nasuprot 79,0% i 94,1% respektivno, nakon primene tri doze 7-valentne vakcine Prevenar. Klinički značaj ovih razlika nije poznat, s obzirom na to da je utvrđena efikasnost vakcine Synflorix protiv IPB izazvane serotipom 6B u dvostruko slepom klaster-randomizovanom kliničkom ispitivanju (videti tabelu 1).
Procenat vakcinisanih koji je dostigao prag za dodatna tri serotipa iz vakcine Synflorix (1, 5 i 7F) bio je respektivno, 97,3%, 99,0% i 99,5% i bio je u najmanju ruku kao i zbirni odgovor na 7-valentnu vakcinu Prevenar protiv 7 serotipova (95,8%).
Tabela 6: Komparativna analiza između 7-valentne vakcine Prevenar i vakcine Synflorix u procentu kod osoba sa koncentracijom antitela ≥ 0,20 mikrograma/mL mesec dana nakon primene 3. doze
Razlika u % ≥ 0,20 mikrograma/mL (7-valentna vakcina Prevenar minus vakcina Synflorix) | |||||||
N | % | N | % | % | 96,5% IP | ||
Anti-4 | 1106 | 97,1 | 373 | 100 | 2,89 | 1,71 | 4,16 |
Anti-6B | 1100 | 65,9 | 372 | 79,0 | 13,12 | 7,53 | 18,28 |
Anti-9V | 1103 | 98,1 | 374 | 99,5 | 1,37 | -0,28 | 2,56 |
Anti-14 | 1100 | 99,5 | 374 | 99,5 | -0,08 | -1,66 | 0,71 |
Anti-18C | 1102 | 96,0 | 374 | 98,9 | 2,92 | 0,88 | 4,57 |
Anti-19F | 1104 | 95,4 | 375 | 99,2 | 3,83 | 1,87 | 5,50 |
Anti-23F | 1102 | 81,4 | 374 | 94,1 | 12,72 | 8,89 | 16,13 |
Geometrijske srednje koncentracije antitela (GMC) po kompletiranju primarne vakcinacije indukovane vakcinom Synflorix protiv sedam zajedničkih serotipova, bile su niže od onih indukovanih 7-valentnom vakcinom Prevenar. GMC pre primene buster doze (8 do 12 meseci po završetku primarne imunizacije) bile su uglavnom slične kod obe vakcine. Nakon primene buster doze GMC indukovane vakcinom Synflorix bile su niže za većinu serotipova zajedničkih sa 7-valentnom vakcinom Prevenar.
U istom kliničkom ispitivanju, dokazano je da vakcina Synflorix indukuje pojavu funkcionalnih antitela za sve serotipove iz vakcine. Za svaki od sedam zajedničkih serotipova, od 87,7% do 100% vakcinisanih vakcinom Synflorix i od 92,1% do 100% vakcinisanih 7-valentnom vakcinom Prevenar dostiglo je OPA titar
≥8, mesec dana nakon primene treće doze. Razlika između vakcina u odnosu na procenat osoba sa OPA titrom ≥8 bila je <5% za sve zajedničke serotipove, uključujući 6B i 23F. Geometrijska srednja vrednost (GMT) OPA titra antitela nakon primarne imunizacije i nakon primene buster doze bila je niža kod osoba vakcinisanih vakcinom Synflorix u poređenju sa 7-valentnom vakcinom Prevenar za svih sedam zajedničkih serotipova, osim za serotip 19F.
Za serotipove 1, 5 i 7F, procenat osoba kod kojih je primenjena vakcina Synflorix koje su postigle OPA titar
≥8 bio je redom, 65,7%, 90,9% i 99,6% nakon primarne imunizacije i 91,0%, 96,3% i 100% nakon primene buster doze. OPA odgovor za serotipove 1 i 5 bio je nižeg intenziteta nego odgovor na svaki od ostalih serotipova. Implikacije ovog nalaza na protektivnu efikasnost nisu poznate. Odgovor na serotip 7F bio je u istom opsegu kao i za sedam serotipova koji su zajednički za obe vakcine.
Takođe je dokazano da vakcina Synflorix indukuje imuni odgovor na unakrsno reaktivni serotip 19A kod 48,8% (95% IP: 42,9;54,7) vakcinisanih dostižući OPA titar ≥ 8 mesec dana nakon buster doze.
Primena četvrte doze (buster doza) u drugoj godini života indukovala je anamnestički odgovor antitela, određivan ELISA i OPA metodama, za serotipove koji se nalaze u vakcini i unakrsno reaktivni serotip 19A ukazujući tako na indukciju imunološke memorije nakon primarne imunizacije po šemi od tri doze.
Dodatni podaci o imunogenosti
Odojčad uzrasta od 6 nedelja do 6 meseci Primarna imunizacija po šemi od 3 doze
Tokom kliničkih studija procenjivana je imunogenost vakcine Synflorix nakon primarne imunizacije po šemi od 3 doze (6941 ispitanika), primenom različitih protokola (uključujući primenu u uzrastu od 6-10-14 nedelja, 2-3-4, 3-4-5 ili 2-4-6 meseci) i nakon četvrte (buster) doze (5645 ispitanika) koja je primenjena najkasnije 6 meseci nakon poslednje primarne doze i od uzrasta od navršenih 9 meseci pa nadalje. Generalno, uočeni su slični odgovori na vakcinu primenom različitih rasporeda, iako su donekle jači imunski odgovori uočeni kod rasporeda 2-4-6 meseci.
Primarna imunizacija po šemi od 2 doze
Imunogenost vakcine Synflorix nakon primarne imunizacije po šemi od 2 doze je ispitivana u kliničkoj studiji (470 ispitanika) primenom različitih protokola (uključujući primenu u uzrastu 6-14 nedelja, 2-4 nedelje ili 3-5 meseci) i nakon treće (buster) doze vakcine (470 ispitanika) primenjene najkasnije 6 meseci nakon poslednje primarne doze i od uzrasta 9 meseci pa nadalje.
Jedns klinička studija je ispitivala imunogenost vakcine Synflorix po šemi od 2 doze ili 3 doze primarne imunizacije kod ispitanika u četiri zemlje Evrope. Iako nije bilo značajne razlike u procentu osoba sa koncentracijom antitela 0,20 mikrograma/mL (ELISA) između navedene dve grupe, zapažen je niži procenat osoba sa serotipom 6B i 23F, u odnosu na druge serotipove koji se nalaze u vakcini (Tabela 7 i Tabela 8). Procenat osoba sa OPA titrom ≥8 kod osoba kod kojih je primarna imunizacija kompletirana po šemi od dve doze u poređenju sa osobama kod kojih je primarna imunizacija kompletirana po šemi od tri doze, bio je niži za serotipove 6B, 18C i 23F (74,4%, 82,8%, 86,3% redom, za imunizaciju po šemi od dve doze i u 88,9%, 96,2%, 97,7% redom, za imunizaciju po šemi od tri doze). Sve ukupno, trajanje imunološkog odgovora do primene buster doze u 11. mesecu života bilo je niže kod osoba kod kojih je primarna imunizacija kompletirana po šemi od dve doze. Kod obe šeme imunizacije, bio je zapažen odgovor na primenu buster doze, za sve serotipove koji se nalaze u vakcini (Tabela 7 i Tabela 8). Nakon primene buster doze, niži procenat osoba sa OPA titrom 8 zapažen je u grupi sa primarnom imunizacijom po šemi od dve doze za serotip 5 (87,2% u odnosu na 97,5% za šemu od 3 doze primarne imunizacije) i 6B (81,1% u odnosu na 90,3%), ostali odgovori su bili slični u obe grupe.
Tabela 7: Procenat osoba sa koncentarcijom antitela 0,20 mikrograma/mL (ELISA) mesec dana nakon primarne imunizacije i mesec dana nakon buster doze po šemi primarne imunizacije od 2 doze
0,20 mikrograma/mL (ELISA) | ||||
Nakon primarne imunizacije | Nakon buster doze | |||
% | 95% IP | % | 95% IP |
Anti-1 | 97,4 | 93,4 | 99,3 | 99,4 | 96,5 | 100 |
Anti-4 | 98,0 | 94,4 | 99,6 | 100 | 97,6 | 100 |
Anti-5 | 96,1 | 91,6 | 98,5 | 100 | 97,6 | 100 |
Anti-6B | 55,7 | 47,3 | 63,8 | 88,5 | 82,4 | 93,0 |
Anti-7F | 96,7 | 92,5 | 98,9 | 100 | 97,7 | 100 |
Anti-9V | 93,4 | 88,2 | 96,8 | 99,4 | 96,5 | 100 |
Anti-14 | 96,1 | 91,6 | 98,5 | 99,4 | 96,5 | 100 |
Anti-18C | 96,1 | 91,6 | 98,5 | 100 | 97,7 | 100 |
Anti-19F | 92,8 | 87,4 | 96,3 | 96,2 | 91,8 | 98,6 |
Anti-23F | 69,3 | 61,3 | 76,5 | 96,1 | 91,7 | 98,6 |
Tabela 8: Procenat osoba sa koncentarcijom antitela 0,20 mikrograma/mL (ELISA) mesec dana nakon primarne imunizacije i mesec dana nakon buster doze po šemi primarne imunizacije od 3 doze
0,20 mikrograma/mL (ELISA) | ||||||
Nakon primarne imunizacije | Nakon buster doze | |||||
% | 95% IP | % | 95% IP | |||
Anti-1 | 98,7 | 95,3 | 99,8 | 100 | 97,5 | 100 |
Anti-4 | 99,3 | 96,4 | 100 | 100 | 97,5 | 100 |
Anti-5 | 100 | 97,6 | 100 | 100 | 97,5 | 100 |
Anti-6B | 63,1 | 54,8 | 70,8 | 96,6 | 92,2 | 98,9 |
Anti-7F | 99,3 | 96,4 | 100 | 100 | 97,5 | 100 |
Anti-9V | 99,3 | 96,4 | 100 | 100 | 97,5 | 100 |
Anti-14 | 100 | 97,6 | 100 | 98,6 | 95,2 | 99,8 |
Anti-18C | 99,3 | 96,4 | 100 | 99,3 | 96,3 | 100 |
Anti-19F | 96,1 | 91,6 | 98,5 | 98,0 | 94,2 | 99,6 |
Anti-23F | 77,6 | 70,2 | 84,0 | 95,9 | 91,3 | 98,5 |
Za unakrsno-reaktivni serotip 19A zabeležene su slične geometrijske srednje koncentracije (GMC) antitela (ELISA) posle primarne imunizacije i posle buster doze u šemi od dve doze (0,14 mikrograma/mL (95% IP: 0,12;0,17) i 0,73 mikrograma/mL (95% IP: 0,58;0,92) i šemi od tri doze (0,19 µg/ml (95% IP: 0,16;0,24) i 0,87 µg/ml (95% IP: 0,69;1,11). Procenat subjekata sa OPA titrom ≥8 i GMT uočenim posle primarne imunizacije i posle buster doze je bio niži kod šeme od dve doze u poređenju sa šemom od tri doze. U obe šeme je uočen odgovor na buster indikativan za primarnu imunizaciju.
Klinički značaj smanjenog imunskog odgovora nakon primarne imunizacije, kao i nakon buster doze, koji je zabeležen nakon primarne imunizacije po šemi od 2 doze nije poznat.
Imunogenost vakcine Synflorix je procenjivana u kliničkom ispitivanju sprovedenom u Južnoj Africi nakon primarne imunizacije po šemi od 3 doze (u uzrastu od 6-10-14 nedelja) ili 2 doze (u uzrastu od 6-14 nedelja) praćene buster dozom vakcine u uzrastu od 9-10 meseci. Nakon primarne vakcinacije, procenat ispitanika za serotipe vakcine, koji dostižu graničnu vrednost antitela i sa OPA titrom ≥ 8 je bio sličan nakon šeme imunizacije sa 2 doze u poređenju sa 3 doze izuzev nižeg procenta OPA za serotip 14. Antitela GMCs i OPA GMTs su bila niža nakon primarne imunizacije po šemi od 2 doze za većinu serotipova vakcine.
Primećeni su slični procenti ispitanika koji dostižu graničnu vrednost antitela i OPA titar ≥8 i primećena su slična antitela GMC i OPA GMT post-primarno u obe grupe za unakrsno-reaktivni serotip 19A. Generalno, prisustvo imunog odgovora pre buster doze je slabije u grupi sa primarnom imunizacijom po šemi od 2 doze u poređenju sa grupom sa 3 doze za većinu serotipova vakcine, i bilo je slično za serotip 19A.
Buster doza vakcine u uzrastu 9-10 meseci
U kliničkom ispitivanju sprovedenom u Južnoj Africi, buster doza vakcine primenjena u uzrastu 9-10 meseci izazvala je značajna povećanja GMCs i OPA GMTs antitela za svaki serotip vakcine i serotip 19A u obe grupe sa šemama primarne imunizacije od 2 i 3 doze ukazujući na imunski odgovor.
Buster doza vakcine u uzrastu 9-12 meseci života u poređenju sa 15-18 meseci
U kliničkom ispitivanju sprovedenom u Indiji, procenjivana buster doza vakcine primenjena u uzrastu 9-12 ili 15-18 meseci kod 66 odnosno 71 deteta, nakon primarne imunizacije u uzrastu 6,10 i 14 nedelja, nije ukazala na razlike između grupa u pogledu antitela GMCs. Primećena je viša vrednost OPA GMTs u grupi koja je primila buster dozu u 15-18 mesecu za većinu serotipova vakcine i serotip 19A. Međutim, klinički značaj navedene opservacije nije poznat.
Imunska memorija
Tokom praćenja evropskog kliničkog ispitivanja tokom koga se procenjivala šema primarne vakcinacije od dve doze i od tri doze, dokazana je postojanost antitela kod osoba uzrasta od 36-46 meseci kod kojih je primarna imunizacija kompletirana po šemi od dve doze i koje su primile buster dozu. Najmanje 83,7% osoba je bilo seropozitivno za serotipove koji se nalaze u vakcini i za unakrsno reaktivni serotip 19A. Kod osoba kod kojih je primarna imunizacija kompletirana po šemi od tri doze i koji su primili buster dozu, najmanje 96,5% osoba je bilo seropozitivno za serotipove koji se nalaze u vakcini i 86,4% za unakrsno reaktivni serotip 19A. Nakon pojedinačne doze vakcine Synflorix, primenjene tokom četvrte godine života kao eksperimentalna doza, višestruko povećanje GMC antitela (ELISA) i OPA GMT, pre i nakon vakcinacije bilo je slično kod osoba kod kojih je primarna imunizacija kompletirana po šemi od 2 doze i osoba kod kojih je primarna imunizacija kompletirana po šemi od 3 doze. Navedeni rezultati pokazuju postojanje imunske memorije nakon primarne imunizacije osoba za sve serotipove vakcine i unakrsno reaktivni serotip 19A.
Nevakcinisana odojčad i deca uzrasta ≥ 7 meseci:
Imunološki odgovor indukovan vakcinom Synflorix kod dece koja prethodno nisu vakcinisana procenjivan je kroz tri klinička ispitivanja.
Prvim kliničkim ispitivanjem procenjivan je imunološki odgovor na serotipove koji se nalaze u vakcini i unakrsno reaktivni serotip 19A kod dece uzrasta od 7 -11 meseci, 12 - 23 meseca i od 2 do 5 godina:
U drugom kliničkom ispitivanju, jedna doza primenjena četiri meseca nakon dve propuštene doze u uzrastu od 12-20 meseci dovela je do primetnog povećanja ELISA GMC-a i OPA GMT-a (pri poređenju odgovora pre i nakon poslednje doze), što pokazuje da dve propuštene doze u sklopu naknadnog sprovođenja propuštenog ili odloženog uobičajenog vakcinisanja omogućuju adekvatnu primarnu imunizaciju.
Treće kliničko ispitivanje pokazalo je da je primena 2 doze vakcine sa razmakom od dva meseca, a koja se započinje u uzrastu od 36 do 46 meseci dovodi do viših vrednosti ELISA GMC-a antitela, kao i OPA GMT-i za svaki serotip sadržan u vakcini i unakrsno reaktivni serotip 19A, u odnosu na vrednosti primećene jedan mesec nakon primarne imunizacije sa tri doze. Udeo vakcinisanih kod kojih je koncentracija antitela (ELISA) ≥ 0,20 mikrograma/mL ili OPA titar ≥ 8 za svaki serotip iz vakcine, bio je uporediv ili viši u grupi sa naknadnim sprovođenjem propuštenog ili odloženog uobičajenog vakcinisanja, nego kod odojčadi kod koje je sprovedena primarna imunizacija sa tri doze.
Dugotrajno prisustvo antitela nije ispitivano nakon primarne imunizacije kod odojčadi kod kojih je primenjena i buster doza ili nakon primarne vakcinacije po šemi od 2 doze kod starije dece.
U jednom kliničkom ispitivanju je dokazano da se vakcina Synflorix može bezbedno primeniti kao buster doza u drugoj godini života kod dece kod koje je primarna vakcinacija kompletirana po šemi od 3 doze sa 7- valentnom vakcinom Prevenar. Ovim ispitivanjem je dokazano da je imunološki odgovor za 7 zajedničkih serotipova bio komparabilan sa onima dobijenim nakon primene buster doze sedmovalentne vakcine Prevenar. Međutim, deca kod koje je primarna vakcinacija kompletirana 7-valentnom vakcinom Prevenar neće biti zaštićena od dodatnih serotipova koje sadrži vakcina Synflorix (1, 5, 7F). Stoga se ne može predvideti stepen i trajanje zaštite protiv invazivnog pneumokoknog oboljenja i otitis media čiji su izazivači navedena tri serotipa, kod dece ove starosne grupe, nakon primene jedne doze vakcine Synflorix.
Podaci o imunogenosti kod prevremeno rođenih beba
Imunogenost vakcine Synflorix procenjivana je kod prevremeno rođenih beba između 27. i 30. gestacione nedelje (N=42), prevremeno rođenih beba između 31. i 36. gestacione nedelje (N=82) i kod beba rođenih u terminu tj. posle 36. gestacione nedelje (N=132), nakon završetka primarne imunizacije po šemi od 3 doze u 2., 4. i 6. mesecu života. Imunogenost vakcine Synflorix takođe je procenjivana kod 44 prevremeno rođene bebe između 27. i 30. gestacione nedelje i 69 prevremeno rođenih beba između 31. i 36. gestacione nedelje, kao i kod 127 beba rođenih u terminu, nakon primene četvrte buster doze u periodu od 15. do 18. meseca života.
Mesec dana po kompletiranju primarne imunizacije (nakon primene 3. doze) za svaki serotip koji se nalazi u vakcini, kod najmanje 92,7% vakcinisanih postignuta je koncentracija antitela (ELISA) ≥0,20 mikrograma/mL i kod najmanje 81,7% vakcinisanih OPA-titar ≥8 (opsonofagocitna aktivnost), osim za serotip 1 (kod najmanje 58,8% vakcinisanih postignut je OPA-titar ≥8). Slične vrednosti geometrijske srednje koncentracije (GMC) za ELISA i geometrijskog srednjeg titra (GMT) za OPA, zapažene su kod svih beba, osim niže vrednosti GMC (za serotipove 4, 5, 9V i unakrsno reaktivni serotip 19A kod prevremeno rođenih beba između 27. i 30. gestacione nedelje i za serotip 9V kod prevremeno rođenih beba između 31. i
36. gestacione nedelje), kao i niže vrednosti GMT za OPA (za serotip 5 kod prevremeno rođenih beba između 27. i 30. gestacione nedelje). Klinički značaj navedenih razlika nije poznat.
Mesec dana nakon primene 4. buster doze, primećeno je povećanje GMC (za ELISA) i vrednosti GMT (za OPA) za svaki serotip koji se nalazi u vakcini i unakrno reaktivni serotip 19A, što ukazuje na imunološku memoriju. Slične vrednosti GMC (za ELISA) i GMT (za OPA) zabeležene su kod svih odojčadi, osim niže vrednosti GMT (za OPA) za serotip 5 kod prevremeno rođenih beba između 27. i 30. gestacione nedelje. Sveukupno, za svaki serotip koji se nalazi u vakcini kod najmanje 97,6% svih odojčadi postignut je ELISA- titar ≥ 0,20 mikrograma/mL i kod najmanje 91,9% svih odojčadi OPA-titar ≥8.
Imunogenost kod posebnih populacija
HIV pozitivna (HIV +/+) odojčad i HIV negativna odojčad koju su rodile HIV pozitivne majke (HIV +/-)
U kliničkom ispitivanju sprovedenom u Južnoj Africi, procenjivana je imunogenost vakcine Synflorix primenjene u okviru primarne imunizacije po šemi od 3 doze (u uzrastu 6,10 i 14 nedelja) praćeno buster dozom (u 9-10 mesecu života) kod 70 HIV pozitivne odojčadi (HIV +/+), 91 HIV negativnog odojčeta koje su rodile HIV pozitivne majke (HIV+/-) i 93 HIV negativnog odojčeta koje su rodile HIV negativne majke (HIV-/-). Uključena su samo HIV +/+ odojčad sa stadijumom 1 (asimptomatski) ili 2 (blagi simptomi) prema SZO klasifikaciji.
Za većinu serotipova vakcina, grupna poređenja nisu ukazivala na neke razlike u post-primarnim imunskim odgovorima između HIV +/+ i HIV -/- grupa, ili HIV +/- i HIV -/- grupa, izuzev za trend prema nižem procentu ispitanika koji dostižu OPA titar ≥8 i niži nivo OPA GMTs u HIV +/- grupi. Klinički značaj navedenog nižeg post-primarnog OPA odgovora nije poznat. Rezultati nisu ukazivali na neku razliku u ELISA antitelima GMCs i OPA GMTs između grupa za unakrsno-reaktivni serotip 19A.
Buster doza vakcine Synflorix kod HIV+/+ i HIV +/- odojčadi pokazuje robusno povećanje ELISA GMC antitela i OPA GMTs za svaki serotip vakcine i serotip 19A imunski odgovor. Za većinu serotipova vakcine i serotip 19A, poređenja između grupa nisu ukazala na neku razliku ELISA GMC antitela i OPA GMT u post- buster dozi između HIV+/+ i HIV-/- grupa, ili HIV+/- i HIV -/- grupa.
Rezultati za protein D su ukazivali na uporedive post-primarne i post-buster imunske odgovore između grupa.
U svakoj grupi, održivost imunskog odgovora je zapažena u 24-27. mesecu života, tj. do 15 meseci nakon imunizacije buster dozom.
Deca sa anemijom srpastih ćelija
U kliničkom ispitivanju sprovedenom u Burkina Faso, procenjivana je imunogenost vakcine Synflorix primenjene na 146 dece sa anemijom srpastih ćelija (hemoglobin SS oboljenjem, hemoglobin SC oboljenjem ili sa β talasemijom) u poređenju sa 143 dece bez anemije srpastih ćelija istog uzrasta. Među decom sa anemijom srpastih ćelija, 48 dece mlađe od 6 meseci života je primilo vakcinu u 8,12 i 16 nedelji života, praćeno buster dozom u uzrastu 9-10 meseci, 50 dece uzrasta 7-11 meseci i 48 dece uzrasta 12-23 meseci počeli su vakcinaciju u skladu sa svojim godinama. Nije pokazano da je anemija srpastih ćelija imala uticaj na imunski odgovor na vakcinu Synflorix za svaki od serotipova vakcine, serotip 19A, kao ni za protein D.
Deca sa disfunkcijom slezine
Procenjivana je imunogenost i bezbednost vakcine Synflorix kod ograničenog broja (primed ili unprimed) ispitanika sa urođenom ili stečenom asplenijom, disfunkcijom slezine ili sa pridruženim defektima: 6 ispitanika sa 2-5 godine starosti i 40 ispitanika sa 6-17 godina starosti (vakcina Synflorix je indikovana do pet godina starosti). Ovo studijom je pokazano da je vakcina Synflorix imunogena i nisu primećeni novi bezbednosni problemi.
Nije primenljivo.
Ispitivanja sa 11-ovalentnom formulacijom vakcine reprezentativnom za vakcinu Synflorix, nisu ukazala na poseban rizik primene kod ljudi, na osnovu konvencionalnih ispitivanja bezbednosne farmakologije i ispitivanja toksičnosti pojedinačnih i ponovljenih doza.
Natrijum-hlorid;
Voda za injekcije.
Za adsorbens (aluminijum-fosfat), videti odeljak 2.
U nedostatku studija kompatibilnosti, vakcina se ne sme mešati sa drugim medicinskim proizvodima.
4 godine.
Čuvati u frižideru, na temperaturi od 2 °C do 8 °C. Ne zamrzavati.
Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti. Nakon otvaranja upotrebiti odmah.
Datum isteka roka upotrebe se odnosu na poslednji dan navedenog meseca naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon ,,Važi do:”.
Unutrašnje pakovanje leka je napunjen injekcioni špric (staklo tip I) sa zapušačem od butil gume.
Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedan napunjeni injekcioni špric (staklo tip I) sa 0,5 mL suspenzije i sa zapušačem od butil gume, 1 igla i Uputstvo za lek.
Beli talog sa bistrim, bezbojnim supernatantom se može uočiti tokom čuvanja vakcine u napunjenom injekcionom špricu. Ovo ne predstavlja znak neispravnosti vakcine.
Sadržaj napunjenog injekcionog šprica treba ispitati vizuelno kako pre, tako i nakon što se promućka na prisustvo stranih čestica i/ili neuobičajene fizičke pojave, a pre primene vakcine. Ukoliko se bilo šta od ovoga uoči, vakcinu treba odbaciti.
Vakcina treba da dostigne sobnu temperaturu pre primene. Vakcinu treba dobro promućkati pre upotrebe.
Uputstvo za primenu vakcine u napunjenom injekcionom špricu
u smeru suprotnom od kazaljke na satu.
Zaštitnik za iglu
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti u skladu sa važećim propisima.
Vakcina Synflorix je konjugovana vakcina protiv pneumokoka. Vaš lekar ili medicinska sestra će dati ovu vakcinu Vašem detetu.
Ova vakcina se koristi kako bi zaštitila Vaše dete uzrasta od 6. nedelje do 5. godine života od:
bakterije koja se zove “Streptococcus pneumoniae“. Ova bakterija može da izazove ozbiljna oboljenja, uključujući meningitis, sepsu i bakterijemiju (prisustvo bakterije u krvotoku) kao i infekciju uha ili zapaljenje pluća (pneumonija).
Kako deluje vakcina Synflorix?
Vakcina Synflorix podstiče stvaranje antitela u organizmu deteta. Antitela čine deo imunskog sistema koji štiti Vaše dete od ovih bolesti.
Znaci alergijske reakcije mogu uključiti pojavu kožnog osipa praćenog svrabom, kratak dah i oticanje lica ili jezika.
Vakcina Synflorix se ne sme primeniti ukoliko se bilo šta od gore navedenog odnosi na Vaše dete. Ukoliko niste sigurni, porazgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što Vaše dete primi vakcinu Synflorix.
Upozorenja i mere opreza
Posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom pre primene vakcine ukoliko:
Kod dece uzrasta od 2 godine može se javiti nesvestica nakon primene ili čak pre primene bilo koje injekcije, uključujući vakcine. Zbog navedenog, obavestite svog lekara ili medicinsku sestru, ukoliko je Vaše dete izgubilo svest prilikom prethodne primene vakcine.
Kao i sve druge vakcine, tako i vakcina Synflorix možda neće u potpunosti zaštititi svu decu koja su vakcinisana.
Vakcina Synflorix pružiće zaštitu samo od infekcija koje su izazvane bakterijom protiv koje je vakcina i napravljena.
Može se dogoditi da deca sa oslabljenim imunskim sistemom (kao posledica infekcije virusom humane imunodeficijencije (HIV), terapija imunosupresivima) neće u potpunosti biti zaštićena primenom vakcine Synflorix.
Ukoliko niste sigurni po nekom pitanju, obratite se svom lekaru ili farmaceutu pre primene vakcine Synflorix.
Deca preko 5 godina starosti
Za decu preko 5 godina starosti, bezbednost i efikasnost vakcine nije ustanovljena, stoga se vakcinacija ove dece ne preporučuje.
Drugi lekovi i Synflorix
Obavestite lekara ukoliko Vaše dete koristi, nedavno je koristilo druge lekove ili ukoliko je nedavno primilo drugu vakcinu. Može se desiti da vakcina Synflorix ne bude delotvorna ukoliko Vaše dete uzima lekove koji utiču na imunološki sistem u borbi protiv infekcije.
Vakcina Synflorix se može primeniti istovremeno sa drugim dečijim vakcinama, kao što su vakcine protiv difterije, tetanusa, pertusisa (velikog kašlja), Haemophilus influenzae tipa B, oralna ili inaktivisana polio vakcina, vakcina protiv hepatitisa B, vakcina protiv malih boginja-zauški-crvenke (morbila-parotitisa- rubele), vakcina protiv ovčijih boginja (varičele), oralna vakcina protiv rotavirusa, kao i sa konjugovanim meningokoknim vakcinama serogrupe C i serogrupa A, C, W-135, Y. Mesto primene pojedinačnih vakcina treba da se razlikuje.
Lekar Vas može zamoliti da svom detetu date lek za sniženje povišene telesne temperature (kao što je paracetamol) pre nego što vakcina Synforix bude primenjena ili neposredno posle toga, posebno kod dece koja su vakcinisana vakcinom Synflorix i vakcinama koje sadrže celu ćeliju pertusisa u isto vreme. Takođe, preporučuje se primena leka koji smanjuje temperaturu kod dece sa poremećajima u vidu konvulzija ili sa prethodnom istorijom febrilnih konvulzija.
Međutim, ukoliko Vaše dete dobije paracetamol pre nego što vakcina Synforix bude primenjena ili neposredno posle toga, dostignuti nivoi antitela mogu biti blago sniženi. Nije poznato da li sniženje nivoa antitela utiče na zaštitu protiv pneumokoknog oboljenja.
Uzimanje vakcine Synflorix sa hranom ili pićima
Nije primenljivo. Trudnoća i dojenje Nije primenljivo.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Nije primenljivo.
Važne informacije o nekim sastojcima vakcine Synflorix
Ova vakcina sadrži manje od 1 mmol natrijuma (23 mg) po dozi, odnosno suštinski je bez natrijuma.
Vakcina Synflorix se uvek daje u mišić. Mesto davanja je obično butina ili nadlaktica.
Koliko se primenjuje?
Obično će Vaše dete (starosti od 6 nedelja do 6 meseci) primiti 4 doze vakcine u skladu sa zvaničnim preporukama, a zdravstveni radnici mogu primeniti i drugu šemu vakcinacije. Važno je slediti upustva lekara ili medicinske sestre, kako bi se propisana šema vakcinacije kompletirala.
Prevremeno rođene bebe (rođene posle 27., a pre 37. nedelje trudnoće)
Vaše dete (starosti od 2. do 6. meseca) će primiti 3 doze vakcine, sa intervalom od najmanje mesec dana između pojedinačnih doza vakcine. Najmanje šest meseci nakon primene poslednje doze, Vaše dete će primiti još jednu dozu vakcine (buster doza).
Odojčad starosti od 7. do 11. meseca primiće 2 doze vakcine. Vakcine će biti date sa vremenskim razmakom od najmanje jednog meseca. Treća doza vakcine (buster) biće primenjena u drugoj godini života, sa vremenskim razmakom od najmanje dva meseca u odnosu na prethodnu dozu vakcine.
Deca starosti od 12. meseca do 5. godine primiće 2 doze vakcine. Razmak između pojedinačnih doza vakcine treba da bude najmanje 2 meseca.
Posebne populacije pacijenata:
Moguće je da deca uzrasta od 6 nedelja do 5 godina za koju se smatra da imaju veći rizik od oboljenja od pneumokokne infekcije (kao što su deca obolela od HIV infekcije, sa oboljenjem srpastih ćelija ili sa oštećenjem ili abnormalnom funkcijom slezine) prime vakcinu Synflorix. Razgovarajte sa vašim lekarom o informacijama o broju injekcija kao i vremenu primene injekcija vašem detetu.
Ako ste zaboravili da primite vakcinu Synflorix
Ukoliko Vaše dete propusti da primi vakcinu, važno je da zakažete novi termin kako biste porazgovarali sa lekarom o narednom koraku koji je potrebno preduzeti kako bi Vaše dete bilo zaštićeno.
Ukoliko imate bilo koje dalje pitanje o primeni navedene vakcine, obratite se svom lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.
Kao i prilikom primene drugih vakcina, tako i prilikom primene vakcine Synflorix mogu se pojaviti neželjena dejstva, mada se ne moraju ispoljiti kod svakog vakcinisanog deteta. Sledeća neželjena dejstva mogu se pojaviti nakon primene ove vakcine:
Teške alergijske reakcije se mogu desiti veoma retko (kod najviše 1 na 10 000 doza vakcine). Navedeno se može prepoznati po:
Navedena neželjena dejstva se obično javljaju pre napuštanja lekarske ordinacije. Međutim, ako se kod Vašeg deteta razvije bilo koji od ovih simptoma, odmah se morate obratiti lekaru.
Veoma česta (mogu da se jave kod više od 1 na 10 doza vakcine):
Česta (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 doza vakcine):
Povremena (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 doza vakcine):
Retka (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 doza vakcine):
Veoma retka (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 doza vakcine):
Dodatna (buster) doza vakcine Synflorix može povećati rizik od pojave neželjenih dejstava.
Kod dece starije od 12 meseci, rizik od pojave bola na mestu primene vakcine (tj. uboda injekcije) može se povećati sa povećanjem uzrasta deteta.
Kod prevremeno rođenih beba (tokom ili pre 28. nedelje gestacije) 2 do 3 dana nakon vakcinacije interval između udisaja može biti duži nego što je uobičajeno.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati vakcinu van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti vakcinu Synflorix posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem i unutrašnjem pakovanju nakon ,,Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Čuvati u frižideru, na temperaturi od 2 °C do 8 °C. Ne zamrzavati.
Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti. Nakon otvaranja upotrebiti odmah.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Jedna doza vakcine (0,5 mL) sadrži:
S. pneumoniae polisaharid serotip 11, 2 1 mikrogram
S. pneumoniae polisaharid serotip 41, 2 3 mikrograma
S. pneumoniae polisaharid serotip 51, 2 1 mikrogram
S. pneumoniae polisaharid serotip 6B1, 2 1 mikrogram
S. pneumoniae polisaharid serotip 7F1, 2 1 mikrogram
S. pneumoniae polisaharid serotip 9V1, 2 1 mikrogram
S. pneumoniae polisaharid serotip 141, 2 1 mikrogram
S. pneumoniae polisaharid serotip 18C1, 3 3 mikrograma
S. pneumoniae polisaharid serotip 19F1, 4 3 mikrograma
S. pneumoniae polisaharid serotip 23F1, 2 1 mikrogram
1adsorbovan na aluminijum-fosfat 0,5 mg Al3+ ukupno
2 konjugovan na protein D (dobijen iz netipiziranog Haemophilus influenzae)
kao proteinski nosač 9-16 mikrograma
3 konjugovan na toksoid tetanusa kao proteinski nosač 5-10 mikrograma
4konjugovan na toksoid difterije kao proteinski nosač 3-6 mikrograma
Natrijum-hlorid (videti odeljak 2 za detaljnije informacije); Voda za injekcije.
Kako izgleda vakcina Synflorix i sadržaj pakovanja
Izgled: zamućena, bela suspenzija.
Unutrašnje pakovanje leka je napunjen injekcioni špric (staklo tip I) sa zapušačem od butil gume.
Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedan napunjeni injekcioni špric (staklo tip I) sa 0,5 mL suspenzije i sa zapušačem od butil gume, 1 igla i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole i proizvođač
Nosilac dozvole:
PREDSTAVNIŠTVO GLAXOSMITHKLINE EXPORT LIMITED, BEOGRAD (NOVI BEOGRAD)
Omladinskih brigada 88, Beograd
Proizvođač:
GLAXOSMITHKLINE BIOLOGICALS S.A.
Rue de l´Institut, Rixensart, Belgija
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Januar , 2021.
Režim izdavanja leka:
Lek se može upotrebljavati u zdravstvenoj ustanovi.
Broj i datum dozvole:
515-01-00710-20-001 od 13.01.2021.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:
Beli talog sa bistrim, bezbojnim supernatantom se može uočiti tokom čuvanja vakcine u napunjenom injekcionom špricu. Ovo ne predstavlja znak neispravnosti vakcine.
Sadržaj napunjenog injekcionog šprica treba ispitati vizuelno kako pre, tako i nakon što se promućka na prisustvo stranih čestica i/ili neuobičajene fizičke pojave, a pre primene vakcine. Ukoliko se bilo šta od ovoga uoči, vakcinu treba odbaciti.
Vakcina treba da dostigne sobnu temperaturu pre primene. Vakcinu treba dobro promućkati pre upotrebe.
Uputstvo za primenu vakcine u napunjenom injekcionom špricu
u smeru suprotnom od kazaljke na satu.
Neupotrebljeni proizvod ili materijal treba odstraniti u skladu sa važećim propisima.
Zaštitnik za iglu