Synopen, rastvor za injekciju, je indikovan u terapiji akutnih alergijskih reakcija, posebno u ranoj fazi, kada se oslobađa velika količina histamina: urtikarija, angioedem, preosetljivost izazvana lekovima, ujed insekata, serumska bolest i polenska kijavica.
Intravenska ili intramuskularna primena leka Synopen je naročito efikasna i primenjuje se u kombinaciji sa drugim lekovima u terapiji anafilaktičkog šoka.
Synopen, rastvor za injekciju, se primenjuje putem sporih intravenskih ili dubokih intramuskularnih injekcija.
Odrasli: 1 ampula sporo intravenski ili intramuskularno do tri puta na dan.
Deca: Lek se primenjuje sporo intravenski ili intramuskularno. Doza se određuje prema telesnoj masi i iznosi 0,20 mg/kg telesne mase.
U anafilaktičkom šoku, primena leka Synopen ne sme odložiti primenu adrenalina.
Treba obratiti pažnju na mogućnost sedacije, naročito kod starijih pacijenata.
Deca i stariji pacijenti su osetljiviji na sedativne efekte antihistaminika pa kod njih Synopen, rastvor za injekciju, treba primenjivati sa oprezom.
Potreban je oprez prilikom primene leka Synopen, rastvor za injekciju, kod težih srčanih pacijenata.
Lek Synopen, rastvor za injekciju, treba primenjivati sa oprezom kod pacijenata sa epilepsijom, kao i kod pacijenata sa glaukomom zatvorenog ugla, retencijom urina, hiperplazijom prostate, hipertenzijom, bronhitisom, bronhiektazijama, astmom, oštećenjem jetre, tireotoksikozom i piloroduodenalnom opstrukcijom.
Usled moguće inhibicije histaminskog odgovora u koži, hloropiramin može prouzrokovati lažno negativne rezultate kožnih proba na ekstrakte alergena.
Lek Synopen sadrži manje od 1 mmol (23 mg) natrijuma po dozi, odnosno suštinski je bez natrijuma.
Pedijatrijska populacija
Primena leka Synopen kod dece se ne preporučuje, osim u slučaju po život opasnih alergijskih reakcija.
Pri istovremenoj upotrebi alkohola, barbiturata, sedativa, atropina ili ostalih depresora centralnog nervnog sistema sa hloropiraminom, depresivni efekat na CNS može biti pojačan. Hloropiramin inhibira metabolizam fenitoina što može uzrokovati toksičnost fenitoina.
MAO inhibitori pojačavaju antiholinergički efekat hloropiramina (videti odeljak 4.3).
Lek Synopen se može koristiti u toku trudnoće samo ukoliko je njegova primena neophodna. Primena leka Synopen, rastvor za injekciju, je kontraindikovana kod majki koje doje.
Usled sedativnog efekta, prilikom primene leka Synopen psihofizičke sposobnosti su oslabljene, pa zato za vreme terapije nije dozvoljeno upravljanje vozilima, ni rukovanje mašinama.
Poremećaji krvi i limfnog sistema
Nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): agranulocitoza, leukopenija, hemolitička anemija i trombocitopenija.
Poremećaji imunskog sistema
Nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): fotoosetljivost, osip i retke reakcije preosetljivosti.
Poremećaji nervnog sistema
Nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): depresija CNS-a sa efektima poput blage pospanosti do dubokog sna, iscrpljenosti, vrtoglavice i poremećaja koordinacije.
Povremeno se može javiti paradoksalna stimulacija CNS-a, posebno kod dece.
Poremećaji oka
Nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): zamućen vid.
Kardiološki poremećaji
Nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): hipotenzija.
Gastrointestinalni poremećaji
Nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): mučnina, povraćanje, dijareja, konstipacija, suva usta.
Poremećaji mišićno-koštanog sistema i vezivnog tkiva
Nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): mišićna slabost.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Simptomi predoziranja nakon sistemske primene hloropiramina kod odraslih su posledica depresije centralnog nervnog sistema (pospanost, koma, konvulzije, respiratorni arest ili kardiovaskularni kolaps) dok su kod dece pretežno posledica stimulacije centralnog nervnog sistema (uzbuđenost, ataksija, tremor, konvulzije, psihoze, halucinacije, hiperpireksija).
Terapija je simptomatska i suportivna. Konvulzije se suzbijaju diazepamom i u slučaju hipotenzije primenjuju se vazopresori, a po potrebi kiseonik i infuzije.
Farmakoterapijska grupa: Antihistaminici za sistemsku primenu; supstituisani etilendiamini
ATC šifra: R06AC03
Synopen sadrži hloropiramin, antihistaminik jakog dejstva.
Hloropiramin ispoljava svoje antihistaminsko delovanje kompeticijom sa histaminom za H1 ćelijske receptore na nivou efektorne ćelije, čime sprečava i antagonizuje većinu farmakoloških efekata histamina. Kao kompetitivni antagonist histamina, hloropiramin smanjuje tonus glatke muskulature suzbijajući efekte histamina na kapilare kože i sluzokože. Takođe, ispoljava i antiprurginozno, lokalno anestetičko, vazokonstriktorno i centralno sedativno dejstvo.
Nakon intravenske ili intramuskularne primene dejstvo hloropiramina započinje već nakon nekoliko minuta. Maksimalna koncentracija u krvi se posle intramuskularne primene postiže nakon 2 sata, a tokom naredna 4 sata postepeno opada. Lek se raspodeljuje po celom organizmu, uključujući i centralni nervni sistem. Metabolizam se odvija u jetri, a izlučuje se urinom tokom 24 sata uglavnom u
obliku metabolita, manjim delom nepromenjen. Hloropiramin se izlučuje u majčino mleko.
Farmakodinamske studije su potvrdile dejstvo na glatku muskulaturu respiratornog sistema u plućima i izolovanim isečcima traheje i mukoze bronhija i bronhiola zamorčeta. Ustanovljeno je da zamorče može preživeti 100 puta veću dozu histamina od letalne ako se uz histamin daje H1 blokator.
Studije na zamorcima i pacovima nisu pokazale teratogeni efekat hloropiramina. Za većinu antihistaminika studije karcinogenosti i mutagenosti nisu rađene.
Hlorovodonična kiselina/natrijum-hidroksid za podešavanje pH Voda za injekcije.
Nije primenljivo.
5 godina.
Rok upotrebe nakon otvaranja: upotrebiti odmah.
Lek čuvati na temperaturi do 25 °C.
Unutrašnje pakovanje leka je ampula od bezbojnog stakla, I hidrolitičke grupe.
Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 2 PVC uloška sa po 5 ampula i Uputstvo za lek.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.
Lek Synopen sadrži aktivnu supstancu hloropiramin-hidrohlorid. Hloropiramin je antihistaminik jakog dejstva. Antihistaminici deluju tako što blokiraju dejstvo histamina, supstance koja se stvara u organizmu i koja učestvuje u nastanku alergijskih reakcija.
Antihistaminici pomažu u olakšavanju alergijskih simptoma tako što onemogućavaju delovanje histamina. Synopen, rastvor za injekciju, je indikovan u lečenju akutnih alergijskih reakcija, posebno u ranoj fazi, kada se oslobađa velika količina histamina: urtikarija (koprivnjača), angioedem (postepeno oticanje
lica i jezika, teškoće pri disanju i gutanju), preosetljivost izazvana lekovima, ujed insekata, serumska bolest i polenska kijavica.
Intravenska ili intramuskularna primena leka Synopen je naročito efikasna i primenjuje se u kombinaciji sa
drugim lekovima u terapiji anafilaktičkog šoka.
Upozorenja i mere opreza
Razgovarajte sa svojim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što primite lek Synopen ukoliko:
Deca i adolescenti
Primena leka Synopen kod dece se ne preporučuje, osim u slučaju po život opasnih alergijskih reakcija.
Drugi lekovi i Synopen
Obavestite svog lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.
Lek Synopen može pojačati delovanje sledećih lekova:
Antidepresivi, inhibitori monoaminooksidaze (MAO) se ne smeju uzimati zajedno sa lekom Synopen.
Trudnoća i dojenje
Ukoliko set trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što primite ovaj lek.
Lek Synopen se može koristiti u trudnoći samo ukoliko je njegova primena neophodna, nakon procene lekara.
Lek Synopen, rastvor za injekciju, se ne sme primenjivati kod majki koje doje.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Usled sedativnog efekta, prilikom primene leka Synopen psihofizičke sposobnosti su oslabljene, pa zato za vreme terapije nije dozvoljeno upravljanje vozilima, ni rukovanje mašinama.
Lek Synopen sadrži natrijum
Lek Synopen sadrži manje od 1 mmol (23 mg) natrijuma po dozi, odnosno suštinski je bez natrijuma.
Lek Synopen ćete dobijati uvek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom.
Synopen, rastvor za injekciju, se primenjuje putem sporih intravenskih ili dubokih intramuskularnih injekcija.
Odrasli: 1 ampula sporo intravenski ili intramuskularno do tri puta na dan.
Deca: Lek se primenjuje sporo intravenski ili intramuskularno. Doza se određuje prema telesnoj masi i iznosi 0,20 mg/kg telesne mase.
Ako ste primili više leka Synopen nego što treba
Ovaj lek će Vam dati kvalifikovani zdravstveni radnik, tako da je malo verovatno da ćete primiti veću dozu leka od propisane. Ipak, ukoliko se nakon primene leka osećate loše, obavezno se konsultujte sa svojim lekarom.
Simptomi predoziranja nakon sistemske primene leka Synopen kod odraslih su posledica depresije centralnog nervnog sistema (pospanost, koma, konvulzije, prestanka disanja ili kardiovaskularni kolaps) dok su kod dece pretežno posledica stimulacije centralnog nervnog sistema (uzbuđenost, ataksija, tremor, konvulzije, psihoze, halucinacije, povišena telesna temperatura).
Terapija je simptomatska i suportivna. Konvulzije se suzbijaju diazepamom i u slučaju hipotenzije primenjuju se vazopresori, a po potrebi kiseonik i infuzije.
Ako ste zaboravili da primite lek Synopen
Kako će Vam lek primeniti samo kvalifikovani zdravstveni radnik, malo je verovatno da nećete primiti dozu prema propisanom režimu doziranja.
Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti lek Synopen posle isteka roka upotrebe naznačenog na pakovanju nakon „Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Lek čuvati na temperaturi do 25 ºC.
Rok upotrebe nakon otvaranja: upotrebiti odmah.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
2 mL rastvora za injekciju sadrži 20 mg hloropiramin-hidrohlorida.
Kako izgleda lek Synopen i sadržaj pakovanja
Lek Synopen je bistar, bezbojan rastvor za injekciju, karakterističnog mirisa.
Unutrašnje pakovanje leka je ampula od bezbojnog stakla, I hidrolitičke grupe.
Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 2 PVC uloška sa po 5 ampula i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole i proizvođač
Nosilac dozvole:
ACTAVIS D.O.O. BEOGRAD, Đorđa Stanojevića 12, Beograd
Proizvođač:
PLIVA HRVATSKA D.O.O., Prilaz baruna Filipovića 25, Zagreb, Hrvatska MERCKLE GMBH, Ludwig-Merckle-Strasse 3, Blaubeuren, Nemačka
Napomena:
štampano Uputstvo za lek u konkretnom pakovanju leka mora jasno da označi onog proizvođača koji je odgovoran za puštanje u promet upravo te serije leka o kojoj se radi, tj. da navede samo tog proizvođača, a ostale da izostavi.
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Februar, 2019.
Režim izdavanja leka:
Lek se može upotrebljavati u zdravstvenoj ustanovi.
Broj i datum dozvole:
515-01-04997-17-001 od 14.02.2019.
SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:
Terapijske indikacije
Synopen, rastvor za injekciju, je indikovan u terapiji akutnih alergijskih reakcija, posebno u ranoj fazi, kada se oslobađa velika količina histamina: urtikarija, angioedem, preosetljivost izazvana lekovima, ujed insekata, serumska bolest i polenska kijavica.
Intravenska ili intramuskularna primena leka Synopen je naročito efikasna i primenjuje se u kombinaciji sa drugim lekovima u terapiji anafilaktičkog šoka.
Doziranje i način primene
Synopen, rastvor za injekciju, se primenjuje putem sporih intravenskih ili dubokih intramuskularnih injekcija.
Odrasli: 1 ampula sporo intravenski ili intramuskularno do tri puta na dan.
Deca: Lek se primenjuje sporo intravenski ili intramuskularno. Doza se određuje prema telesnoj masi i iznosi 0,20 mg/kg telesne mase.
Kontraindikacije
Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka
U anafilaktičkom šoku, primena leka Synopen ne sme odložiti primenu adrenalina. Treba obratiti pažnju na mogućnost sedacije, naročito kod starijih pacijenata.
Deca i stariji pacijenti su osetljiviji na sedativne efekte antihistaminika pa kod njih Synopen, rastvor za
injekciju, treba primenjivati sa oprezom.
Potreban je oprez prilikom primene leka Synopen, rastvor za injekciju, kod težih srčanih pacijenata.
Lek Synopen, rastvor za injekciju, treba primenjivati sa oprezom kod pacijenata sa epilepsijom, kao i kod pacijenata sa glaukomom zatvorenog ugla, retencijom urina, hiperplazijom prostate, hipertenzijom, bronhitisom, bronhiektazijama, astmom, oštećenjem jetre, tireotoksikozom i piloroduodenalnom opstrukcijom.
Usled moguće inhibicije histaminskog odgovora u koži, hloropiramin može prouzrokovati lažno negativne rezultate kožnih proba na ekstrakte alergena.
Lek Synopen sadrži manje od 1 mmol (23 mg) natrijuma po dozi, odnosno suštinski je bez natrijuma.
Pedijatrijska populacija
Primena leka Synopen kod dece se ne preporučuje, osim u slučaju po život opasnih alergijskih reakcija.
Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija
Pri istovremenoj upotrebi alkohola, barbiturata, sedativa, atropina ili ostalih depresora centralnog nervnog sistema sa hloropiraminom, depresivni efekat na CNS može biti pojačan. Hloropiramin inhibira metabolizam fenitoina što može uzrokovati toksičnost fenitoina.
MAO inhibitori pojačavaju antiholinergički efekat hloropiramina (videti odeljak Kontraindikacije).
Plodnost, trudnoća i dojenje
Lek Synopen se može koristiti u toku trudnoće samo ukoliko je njegova primena neophodna. Primena leka Synopen, rastvor za injekciju, je kontraindikovana kod majki koje doje.
Uticaj leka na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama
Usled sedativnog efekta, prilikom primene leka Synopen psihofizičke sposobnosti su oslabljene, pa zato za vreme terapije nije dozvoljeno upravljanje vozilima, ni rukovanje mašinama.
Neželjena dejstva
Poremećaji krvi i limfnog sistema
Nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): agranulocitoza, leukopenija, hemolitička anemija i trombocitopenija.
Poremećaji imunskog sistema
Nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): fotoosetljivost, osip i retke reakcije preosetljivosti.
Poremećaji nervnog sistema
Nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): depresija CNS-a sa efektima poput blage pospanosti do dubokog sna, iscrpljenosti, vrtoglavice i poremećaja koordinacije.
Povremeno se može javiti paradoksalna stimulacija CNS-a, posebno kod dece.
Poremećaji oka
Nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): zamućen vid.
Kardiološki poremećaji
Nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): hipotenzija.
Gastrointestinalni poremećaji
Nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): mučnina, povraćanje, dijareja, konstipacija, suva usta.
Poremećaji mišićno-koštanog sistema i vezivnog tkiva
Nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): mišićna slabost.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 (0)11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Predoziranje
Simptomi predoziranja nakon sistemske primene hloropiramina kod odraslih su posledica depresije centralnog nervnog sistema (pospanost, koma, konvulzije, respiratorni arest ili kardiovaskularni kolaps) dok su kod dece pretežno posledica stimulacije centralnog nervnog sistema (uzbuđenost, ataksija, tremor, konvulzije, psihoze, halucinacije, hiperpireksija).
Terapija je simptomatska i suportivna. Konvulzije se suzbijaju diazepamom i u slučaju hipotenzije primenjuju se vazopresori, a po potrebi kiseonik i infuzije.
Lista pomoćnih supstanci
Hlorovodonična kiselina/natrijum-hidroksid za podešavanje pH Voda za injekcije.
Inkompatibilnost
Nije primenljivo.
Rok upotrebe
5 godina.
Rok upotrebe nakon otvaranja: upotrebiti odmah.
Posebne mere opreza pri čuvanju
Lek čuvati na temperaturi do 25 °C.
Priroda i sadržaj pakovanja
Unutrašnje pakovanje leka je ampula od bezbojnog stakla, I hidrolitičke grupe.
Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 2 PVC uloška sa po 5 ampula i Uputstvo za lek.
Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.