Thymoglobuline 25mg prašak za rastvor za infuziju

anti-T limfocitni imunoglobulin za humanu upotrebu

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
Režim izdavanja
SZ - Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi

Ostale informacije

Naziv leka
Thymoglobuline 25mg prašak za rastvor za infuziju
Opis
Thymoglobuline je imunosupresiv koji deluje uništavanjem određenih ćelija imunskog sistema kako bi se sprečilo odbacivanje presađenih organa i lečile neželjene imunološke reakcije.
Farmaceutski oblik
prašak za rastvor za infuziju
Vrsta leka
Biološki lekovi
Nosioci odobrenja

Pakovanje i cena

Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
prašak za rastvor za infuziju; 25mg; bočica staklena, 1x25mg
Broj rešenja
‍515-01-00053-21-002
JKL
‍0010225
EAN
‍8606106862393
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
07.12.2021.
Datum važenja rešenja
07.12.2026.
Maksimalna odobrena cena leka
18.241,80 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Cena na listi lekova RFZO
17.787,00 RSD
Doplata
-
DDD
0,1 g
Cena na listi lekova RFZO
17.787,00 RSD
Doplata
-
DDD
0,1 g
RFZO Napomena
STAC

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

  • Imunosupresija kod transplantacije solidnih organa
  • Profilaksa odbacivanja transplantata kod transplantacije bubrega.
  • Terapija odbacivanja transplantata kod transplantacije bubrega u slučaju steroidne rezistencije.
  • Profilaksa odbacivanja transplantata kod transplantacije srca.

Lek Thymoglobuline se uglavnom koristi u kombinaciji sa drugim imunosupresivnim lekovima.

Lek Thymoglobuline se uvek mora koristiti pod strogim medicinskim nadzorom i mora biti propisan od strane lekara koji ima iskustva sa korišćenjem imunosupresivnih lekova.

Doziranje

Doziranje zavisi od indikacije, režima primene i od kombinacije sa drugim imunosupresivnim lekovima.

Dole navedeno doziranje se može koristiti kao primer. Terapija se može prekinuti bez postepenog smanjivanja doze.

Imunosupresija kod transplantacije solidnih organa

Profilaksa odbacivanja transplantata

Od 1 do 1,5 mg/kg/dan tokom 3 do 9 dana nakon transplantacije bubrega, što odgovara kumulativnoj dozi od 3 do 13,5 mg/kg.

Od 1 do 2,5 mg/kg/dan tokom 3 do 5 dana nakon transplantacije srca, što odgovara ukupnoj dozi od 3 do 12,5 mg/kg.

Terapija odbacivanja transplantata u slučaju steroidne rezistencije:

1,5 mg/kg/dan tokom 7 do 14 dana nakon transplantacije bubrega, što odgovara kumulativnoj dozi od 10,5 do 21 mg/kg.

Modifikacije doza

Kod gojaznih pacijanata doziranje bi trebalo da se zasniva na idealnoj telesnoj masi, a ne na stvarnoj telesnoj masi.

Posebne populacije

Pedijatrijska populacija

Trenutno raspoloživi podaci su opisani u odeljcima 4.8 i 5.1, ali se na osnovu njih ne može dati nikakva preporuka u pogledu doziranja. Dostupni podaci ukazuju da pedijatrijski pacijenti ne zahtevaju primenu drugačijih doza u odnosu na odrasle pacijente.

Stariji pacijenti

Preporuke za doziranje kod starijih pacijenata su iste kao kod odraslih.

Oštećenje funkcije bubrega i jetre

U pogledu farmakokinetike i metabolizma, nisu potrebne korekcije doze kod pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre i/ili bubrega.

Način primene

Lek Thymoglobuline se obično daje u kontekstu terapijskog režima koji kombinuje više imunosupresivnih agenasa.

Preporučuje se premedikacija intravenskim kortikosteroidima i antihistaminicima pre infuzije anti-T limfocitnog imunoglobulina za humanu upotrebu, kunića. Antipiretični agensi (npr. paracetamol) takođe mogu povećati podnošljivost inicijalne infuzije.

Anti-T limfocitni imunoglobulin za humanu upotrebu, kunića se daje infuzijom nakon rastvaranja u izotoničnom 0,9% rastvoru natrijum-hlorida ili 5% rastvoru glukoze. Pregledati rastvor kako bi se eventualno uočile vidljive čestice posle rekonstitucije. Da bi se izbeglo nenamerno davanje čestica iz rekonstitusanog rastvora, preporučuje se primena leka Thymoglobuline preko in-line filtera od 0,22 mikrometra.

Infuziju davati polako u venu sa velikim protokom. Korigovati brzinu infuzije tako da ukupno trajanje infuzije ne bude kraće od 6 sati. Videti odeljke 4.4 i 4.8. radi saveta u pogledu postupanja u slučaju pojave neželjenih dejstava povezanih sa infuzijom.

  • Preosetljivost na aktivnu supstancu proteine kunića ili na bilo koju od pomoćnih supstanci leka navedenih u odeljku 6.1.
  • Aktivne akutne ili hronične infekcije, koje će kontraindikovati svaku dodatnu imunosupresiju.

Lek Thymoglobuline bi trebalo koristiti pod strogim nadzorom lekara u bolničkoj sredini. Thymoglobuline može biti primenjen jedino u skladu sa upustvima lekara koji ima iskustva sa imunonuspresivnom terapijom u vezi sa transplantacijom. Pacijente bi trebalo pažljivo pratiti tokom davanja infuzije. Posebnu pažnju bi trebalo obratiti na pojavu bilo kakvih simptoma anafilaktičkog šoka kod pacijenta. Pažljivo praćenje

pacijenta se mora nastaviti tokom davanja infuzije i tokom perioda koji sledi posle završetka davanja infuzije dok pacijent ne bude stabilan.

Pre primene leka Thymoglobuline savetuje se da se odredi da li je pacijent alergičan na proteine kunića. Medicinsko osoblje i oprema, itd. moraju biti dostupni tokom prvih dana terapije u slučaju da je potreban hitan tretman.

Upozorenja

Imuno-posredovane reakcije

U retkim slučajevima, prijavljivane su ozbiljne imuno-posredovane reakcije pri korišćenju leka Thymoglobuline i sastojale su se od anafilakse ili teškog oblika sindroma oslobađanja citokina (CRS).

Veoma retko, prijavljivani su slučajevi anafilakse koji su doveli do smrtnog ishoda (videti odeljak 4.8.). Ukoliko dođe do anafilaktičke reakcije, infuziju bi odmah trebalo obustaviti i primeniti odgovarajuću urgentnu terapiju. Oprema za urgentnu terapiju anafilaktičkog šoka mora biti spremna i dostupna.

Svaku dalju primenu leka Thymoglobuline kod pacijenta sa anafilaksom na lek Thymoglobuline u anamnezi trebalo bi preduzeti samo posle ozbiljnog razmatranja.

Ozbiljne, akutne reakcije povezane sa infuzijom (IARs) uobičajene su kod CRS što se pripisuje otpuštanju citokina od strane aktiviranih monocita i limfocita. U retkim slučajevima, ove reakcije su bile praćene ozbiljnim kardiorespiratornim događajima i/ili smrtnim ishodom (videti „Mere opreza“ i odeljak 4.8.).

Infekcije

Lek Thymoglobuline se koristi rutinski u kombinaciji sa drugim imunosupresivnim agensima. Infekcije (bakterijske, gljivične, virusne i protozoalne), reaktivacija infekcije (naročito citomegalovirus - CMV) i sepsa prijavljivani su posle davanja leka Thymoglobuline u kombinaciji sa više imunosupresivnih agenasa. U retkim slučajevima, ove infekcije su imale smrtni ishod.

Oboljenja jetre

Lek Timoglobuline se mora primenjivati sa posebnim oprezom kod pacijenata sa oboljenjem jetre, jer postojeći poremećaji zgrušavanja mogu da se pogoršaju. Preporučuje se pažljivo praćenje trombocita i parametara koagulacije.

Mere opreza

Opšte

Odgovarajuće doziranje leka Thymoglobuline razlikuje se od doziranja drugih anti-T limfocitnih globulina (ATG), budući da sastav proteina i koncentracije variraju u zavisnosti od izvora korišćenog ATG. Lekari bi stoga trebalo da budu pažljivi prilikom doziranja da bi osigurali da je propisana doza odgovarajuća za ATG koji se primenjuje.

Lek Thymoglobuline bi trebalo koristiti pod strogim medicinskim nadzorom u bolnici. Pacijente bi trebalo pažljivo pratiti tokom primanja infuzije i u periodu nakon završetka davanja infuzije, dok se stanje pacijenta ne stabilizuje. Strogo poštovanje preporučene doze i vremena trajanja infuzije mogu smanjiti pojavu i težinu reakcija povezanih sa infuzijom (IARs). Pored toga, smanjenje brzine infuzije može smanjiti pojavu mnogih od ovih neželjenih reakcija. Premedikacija antipireticima, kortikosteroidima i/ili antihistaminicima može smanjiti i učestalost pojavljivanja i ozbiljnost ovih neželjenih reakcija.

Velike brzine primene infuzije su bile u vezi sa izveštajima o slučajevima koji su opisivali pojavu sindroma oslobađanja citokina (CRS). U retkim slučajevima, ozbiljan CRS može biti smrtonosan.

Hematološka dejstva

Identifikovane su trombocitopenija i/ili leukopenija (uključujući limfopeniju i neutropeniju) koje su reverzibilne nakon korekcije doze. Kada trombocitopenija i/ili leukopenija nisu deo postojeće bolesti ili nisu u vezi sa stanjem zbog koga se daje lek Thymoglobuline, preporučuju se sledeće redukcije doze:

  • Redukcija doze se mora razmotriti ako je broj trombocita između 50000 i 75000 ćelija/mm³ ili ako je broj leukocita od 2000 do 3000 ćelija/mm³;
  • Prekid terapije lekom Thymoglobuline bi trebalo razmotriti ako dođe do uporne i ozbiljne trombocitopenije (< 50000 ćelija/mm³) ili ako se razvije leukopenija (< 2000 ćelija/mm³).

Broj leukocita i trombocita trebalo bi pratiti tokom i posle terapije lekom Thymoglobuline. Pacijenti sa ozbiljnom neutropenijskom aplastičnom anemijom zahtevaju pažljivo praćenje, adekvatnu profilaksu i lečenje groznice i infekcija kao i odgovarajuću podršku transfuzijom trombocita.

Infekcije

Infekcije, reaktivacija infekcija (posebno CMV) i sepsa prijavljivani su posle primene leka Thymoglobuline u kombinaciji sa više imunosupresivnih agenasa. Preporučuju se pažljivo praćenje pacijenta i odgovarajuća profilaksa infekcija.

Malignitet

Korišćenje imunosupresivnih agenasa, uključujući lek Thymoglobuline, može povećati učestalost pojave maligniteta, limfoma ili limfoproliferativnih oboljenja (koja mogu biti izazvana virusnom infekcijom). Ovi događaji su ponekad povezivani sa smrtnim ishodom (videti odeljak 4.8.).

Rizik od prenosa infektivnih agenasa

Komponente ljudske krvi (eritrociti tretirani formaldehidom), kao i ćelije timusa se koriste u procesu proizvodnje leka Thymoglobuline. Standardne mere prevencije infekcija koje se mogu javiti kao rezultat korišćenja medicinskih proizvoda koji su dobijeni korišćenjem komponenata humanog porekla uključuju odabir donora, skrining pojedinačnih donacija na specifične markere infekcije i korišćenje efikasnih proizvodnih postupaka za inaktivaciju/uklanjanje virusa.

Uprkos tome, kada se primenjuju medicinski proizvodi dobijeni korišćenjem komponenata humanog porekla verovatnoća prenosa infektivnih agenasa ne može biti u potpunosti isključena. Ovo se takođe odnosi i na nepoznate ili tek otkrivene viruse i druge patogene.

Mere koje se preduzimaju za lek Thymoglobuline se smatraju efikasnim za viruse sa omotačem kao što su HIV, HBV i HCV, kao i za viruse bez omotača kao što su HAV i parvovirus B19.

Preporučuje se da svaki put kada se lek Thymoglobline daje pacijentu, ime pacijenta i broj serije leka budu zabeleženi kako bi se uspostavila veza između pacijenta i primenjenog leka.

Posebne napomene za infuziju leka Tymoglobuline

Kao i kod svake infuzije, može doći do reakcija na mestu primene koji mogu uključivati bol, otok i eritem.

Preporučeni način primene leka Thymoglobuline je intravenska infuzija preko vene koja ima veliki protok krvi; međutim, može se davati i preko periferne vene. Kada se lek Thymoglobuline primenjuje preko periferne vene, istovremena upotreba heparina i hidrokortizona u rastvoru infuzije sa 0,9% natrijum hloridom može smanjiti mogućnost površinskog tromboflebitisa i duboke venske tromboze.

Primećeno je da kombinacija leka Thymoglobuline, heparina i hidrokortizona u infuzionom rastvoru dekstroze dovodi do precipitacije pa se stoga ne preporučuje (videti odeljak 6.2).

Imunizacija

Bezbednost imunizacije atenuisanim živim vakcinama nakon terapije lekom Thymoglobuline nije ispitivana; stoga se imunizacija atenuisanim živim vakcinama ne preporučuje kod pacijenata koji su nedavno primili lek Thymoglobuline.

Lek Timoglobuline sadrži natrijum

Ovaj lek sadrži 4 mg natrijuma po bočici, što odgovara 0,2% maksimalnog dnevnog unosa od 2 g natrijuma prema preporukama SZO za odraslu osobu.

Praćenje

U cilju poboljšanja praćenja bioloških medicinskih proizvoda, ime i broj serije primenjenog leka treba jasno zabeležiti.

Nisu sprovedene studije interakcija.

Interakcije sa hranom i pićem su malo verovatne.

Nije dokazano da lek Thymoglobuline utiče na bilo koji od rutinskih laboratorijskih testova koji koriste imunoglobuline. Međutim, lek Thymoglobuline može izazvati stvaranje humanih antitela na Ig kunića koja mogu imati negativan uticaj kako na imunoanalize koje se zasnivaju na antitelima kunića tako i na unakrsne ili panel-reaktivne analize citotoksičnosti antitela. Lek Thymoglobuline može da utiče i na ELISA testove.

Videti takođe odeljak 6.2.

Plodnost

Nema raspoloživih kliničkih podataka iz studija reproduktivne toksičnosti na životinjama sa lekom Thymoglobuline. Nije poznato da li lek Thymoglobuline može uticati na reproduktivni potencijal.

Trudnoća

Nisu obavljene studije reproduktivne toksičnosti na životinjama sa lekom Thymoglobuline. Nije poznato da li lek Thymoglobuline može prouzrokovati oštećenja fetusa. Lek Thymoglobuline bi trebalo davati trudnicama samo ukoliko je to neophodno. Upotreba leka Thymoglobuline nije proučavana tokom porođaja.

Dojenje

Upotreba leka Thymoglobuline nije proučavana kod žena koje doje. Nije poznato da li se ovaj lek izlučuje u majčino mleko kod ljudi. S obzirom da se ostali imunoglobulini izlučuju u majčino mleko kod ljudi, dojenje bi trebalo prekinuti tokom terapije lekom Thymoglobuline.

Imajući u vidu eventualna neželjena dejstva koja se mogu pojaviti tokom perioda infuzije leka Thymoglobuline, naročito sindroma oslobađanja citokina, preporučuje se da pacijenti ne upravljaju vozilima niti rukuju mašinama.

Podaci o bezbednosti u tabeli ispod prikazuju sva neželjena dejstva koja su prijavljena tokom studija i tokom postmarketinškog praćenja leka.

Za prikaz učestalosti neželjenih dejstava korišćena je sledeća konvencija: veoma često (≥ 1/10); često (≥ 1/100 do < 1/10); povremeno (≥ 1/1000 do < 1/100); retko (≥ 1/10000 do < 1/1000); veoma retko (< 1/10000), nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).

Neželjena dejstva zabeležena u francuskoj multicentričnoj postmarketinškoj studiji nadzora su takođe uključena u tabeli ispod.

Od juna 1997. do marta 1998, 18 francuskih centara za transplantaciju je učestvovalo u francuskoj multicentričnoj postmarketinškoj studiji nadzora - 00PTF0.

Ukupno 240 pacijenata je učestovalo u ovoj prospektivnoj, studiji sa 1 grupom, opservacionoj kohortnoj studiji. Svi pacijenti su primili lek Thymoglobuline kao profilaksu akutnog odbacivanja transplantiranog bubrega.

tokom kliničkih studija i tokom postmarketinškog praćenja leka
Poremećaji krvi i limfnog sistemaVeoma često: limfopenija, neutropenija, trombocitopenija, anemija
Gastrointestinalni poremećajiČesto: dijareja, disfagija, mučnina, povraćanje
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneVeoma često: povišena telesna temperatura
Hepatobilijarni poremećajiČesto: povećanje vrednosti transaminaza*
Poremećaji imunskog sistemaPovremeno: serumska bolest*, sindrom osobađanja citokina (engl. cytokine release syndrome - CRS)*, anafilaktička reakcija
Infekcije i infestacijeVeoma često: infekcije (uključujući i reaktivaciju infekcija)
Poremećaji mišićno-koštanog sistema i vezivnog tkivaČesto: mijalgija
Neoplazme – benigne, maligne i neodređene (uključujući ciste i polipe)Često: malignitet, limfomi (koji mogu biti posredovani virusom), maligne neoplazme (solidni tumori)
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećajiČesto: dispneja
Poremećaji kože i potkožnog tkivaČesto: svrab, osip
Vaskularni poremećajiČesto: hipotenzija

*=videti ispod

Neželjena dejstva koja su razmatrana u drugim delovima ovog dokumenta navedena su ispod prema kliničkim poremećajima. Budući da su ovi slučajevi iz postmarketinškog nadzora, njihova stvarna učestalost nije poznata.

Opis odabranih neželjenih reakcija

Reakcije povezane sa infuzijom i poremećaji imunskog sistema

Reakcije povezane sa infuzijom (IAR) mogu se javiti nakon primene leka Thymoglobuline i to već pri prvoj ili drugoj dozi. Kliničke manifestacije IARs uključuju sledeće znake i simptome: povišenu telesnu temperaturu, jezu/ukočenost, dispneju, mučninu/povraćanje, dijareju, hipotenziju ili hipertenziju, slabost, osip, urtikariju i/ili glavobolju. IARs kod leka Thymoglobuline su obično blage i prolazne i rešavaju se smanjenjem brzine infuzije i/ili medikamentozno. Prolazna reverzibilna povećanja transaminaza bez ikakvih kliničkih znakova ili simptoma takođe su zabeležena tokom primene leka Thymoglobuline. Prijavljene su

ozbiljne i u veoma retkim slučajevima smrtonosne anafilaktičke reakcije (videti odeljak 4.4.). Do smrtnih ishoda je dolazilo kod pacijenata koji nisu primili adrenalin tokom ovog događaja.

Prijavljene su IARs koje su posledica Sindroma oslobađanja citokina (CRS). Retko su prijavljivani teški i potencijalno opasni po život CRS. Postmarketinški izveštaji o teškim slučajevima Sindroma oslobađanja citokina su povezivani sa kardiorespiratornom disfunkcijom (uključujući hipotenziju, ARDS, edem pluća, infarkt miokarda, tahikardiju i/ili smrt).

Hepatobilijarni poremećaji

Prolazno reverzibilno povećanje transaminaza bez ikakvih kliničkih znakova ili simptoma zabeleženo je tokom primene leka Thymoglobuline.

Slučajevi hepatičke insuficijencije otkazivanja jetre zabeleženi su sekundarno zbog alergijskog hepatitisa i reaktivacije hepatitisa kod pacijenata sa hematološkom bolešću i/ili transplantacijom matičnih ćelija kao zbunjujući faktori.

Serumska bolest

Tokom postmarketinškog nadzora, prijavljivane su reakcije kao što su povišena telesna temperatura, osip, urtikarija, artralgija i/ili mijalgija, koje ukazuju na moguću serumsku bolest. Serumska bolest se uglavnom pojavljuje 5 do 15 dana nakon započinjanja terapije lekom Thymoglobuline. Simptomi su obično samoograničeni i nestaju brzo posle terapije kortikosteroidima.

Neželjena dejstva usled imunosupresije

Infekcije, reaktivacija infekcija, febrilna neutropenija i sepsa prijavljeni su posle primene leka Thymoglobuline u kombinaciji sa višestrukim imunosupresivnim agensima. U retkim slučajevima ove infekcije su bile smrtonosne. Prijavljivani su maligniteti uključujući, ali ne ograničavajući se na limfoproliferativna oboljenja (LPD) i ostale limfome (koji mogu biti izazvani virusnom infekcijom) kao i solidni tumori. Ovi događaji su ponekad povezani sa smrtnim ishodom (videti odeljak 4.4). Ova neželjena dejstva uvek su bila povezana sa kombinacijom imunosupresivnih agenasa.

Za bezbednost u vezi sa transmisivnim agensima videti odeljak 4.4.

Pedijatrijska populacija

Trenutno raspoloživi podaci su ograničeni. Dostupne informacije ukazuju da se sigurnosni profil leka Thymoglobuline u pedijatrijskoj populaciji bitno ne razlikuje od onoga kod odraslih pacijenata.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Nenamerna prekomerna doza može izazvati leukopeniju (uključujući limfopeniju i neutropeniju) i trombocitopeniju.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: imunosupresivna sredstva; selektivni imunosupresivi

ATC šifra: L04AA04

Anti-T limfocitni imunoglobulin, kunića je selektivni imunosupresivni agens (koji uglavnom deluje na T limfocite). Smanjenje broja limfocita verovatno predstavlja primarni mehanizam imunosupresije izazvan anti-T limfocitnim imunoglobulinom za humanu upotrebu, kunića. Ovo smanjenje broja je i periferno i centralno; periferno smanjenje broja limfocita se može otkriti najranije 24 sata posle prve infuzije. Broj limfocita počinje da raste čim se lek Thymoglobuline isključi.

Dokazano je da se ovo smanjenje broja limfocita dešava in vitro različitim mehanizmima (npr. apoptoza, liza koja zavisi od koplementa i citotoksičnost koja zavisi od antitela); tačni mehanizmi koji se dešavaju in vivo još uvek nisu utvrđeni.

Pored smanjenja broja T ćelija, lek Thymoglobuline takođe utiče na dendritične ćelije (prouzrokujući apoptozu) i na B ćelije. In vitro, lek Thymoglobuline ne aktivira B-ćelije. Antiproliferativna aktivnost protiv B-ćelija i određenih limfoblastoidnih ćelijskih linija je takođe dokazana in vitro. Ovo dejstvo može delimično štititi od razvoja PTLD.

Lek Thymoglobuline takođe ima aktivnost protiv određenog broja ćelijskih površinskih epitopa (npr. CD3, CD7, CD8, CD19, CD20, CD32, CD28), vezujući se za njih i prouzrokujući modulaciju nadole. Ciljani epitopi uključuju one koji su angažovani u imunološkoj reakciji, u apoptozi i transdukciji signala, i uključuju epitope i B i T ćelija. Posebno, lek Thymoglobuline ima aktivnost protiv leukocita i adhezivnih molekula endotelijalnih ćelija (npr. CD11a, CD18, CD11b, CD44, CD54, LPAM 1) za koje se u studijama na životinjama dokazalo da smanjuju adheziju leukocita na endotel. Ćelije efektori tako ne mogu migrirati kroz endotel do transplantata. Ovo dejstvo može takođe, u teoriji, smanjiti ishemično-reperfuzionu povredu omogućavanjem boljeg protoka kroz mikrocirkulaciju.

Kombinacija smanjenje broja T ćelija i modulacije nadole adhezionih molekula za posledicu ima uticaj na višestruke mehanizme putem kojh dolazi do odbacivanje transplantata.

Pedijatrijska populacija

Objavljeni su mnogi izveštaji o upotrebi leka Thymoglobuline kod dece. Ovi izveštaji odražavaju veliko kliničko iskustvo sa upotrebom ovog leka kod pedijatrijskih pacijenata i ukazuju da nema značajnih razlika u bezbednosnom profilu, kao ni u efikasnosti kod pedijatrijskih pacijenata i kod odraslih.

Ipak, ne postoji jasna saglasnost u pogledu doziranja u pedijatriji. Kao i kod odraslih, doziranje kod pedijatrijskih pacijenata zavisi od indikacije, režima primene i kombinacije sa drugim imunosupresivnim agensima. Lekari ovo treba da uzmu u obzir pre nego što se odluče koje je odgovarajuće doziranje kod pedijatrijskih pacijenata.

Posle prve infuzije od 1,25 mg/kg leka Thymoglobuline (kod primalaca bubrega), dobijeni su ukupni nivoi IgG kunića u serumu od 10 do 40 mikrogama/mL. Nivoi u serumu opadaju neprekidno do sledeće infuzije sa procenjenim poluvremenom eliminacije od 2 do 3 dana. Pokazano je da postoji odnos između date doze i ukupnih nivoa leka Thymoglobuline.

Nivoi IgG kunića rastu progresivno i dostižu 20 do 170 mikrograma/mL na kraju terapije u trajanju od 11 dana. Postepeni pad se naknadno primećuje posle prekida lečenja anti-T limfocitnim imunoglobulinom za humanu upotrebu, kunića. Međutim, ukupni IgG kunića može se otkriti kod 81% pacijenata i posle 2 meseca. Aktivni lek Thymoglobuline (odnosno IgG koji može da veže humane limfocite i koji prouzrokuje željena imunološka dejstva) ima manje upadljiv odnos sa datom dozom i brže nestaje iz krvotoka, pri čemu samo 12% pacijenata ima detektabilne nivoe leka Thymoglobuline posle 90 dana.

Značajna imunizacija protiv IgG kunića primećena je kod oko 40% pacijenata. U većini slučajeva, imunizacija se razvija u toku prvih 15 dana posle početka lečenja. Pacijenti kod kojih se javlja imunizacija pokazuju brži pad ukupnih, ali ne i aktivnih nivoa IgG kunića.

Nisu vršene studije mutagenosti, reproduktivne toksičnosti ili genotoksičnosti zbog prirode i namene leka.

6. FARMACEUTSKI PODACI

glicin;

natrijum-hlorid; manitol.

Ostale komponente:

Lek Thymoglobuline može sadržati i ostatke polisorbata, iz proizvodnog procesa.

Na osnovu jedne studije kompatibilnosti (Trissel LA,. 2003; Am J Health Syst Pharm) primećeno je da kombinacija leka Thymoglobuline, heparina i hidrokortizona u infuzionom rastvoru dekstroze dovodi do precipitacije pa se zato ne preporučuje.

Usled nedostatka dodatnih podataka farmaceutske inkompatibilnosti, lek Thymoglobuline ne bi trebalo mešati sa drugim lekovima u istoj infuziji.

3 godine.

Preporučuje se da se rastvor upotrebi odmah nakon pripreme kako bi se sprečila mikrobiološka kontaminacija.

Ako se ne upotrebi odmah, vreme i uslovi čuvanja pre upotrebe su odgovornost samog korisnika i obično ne bi trebalo da bude duže od 24 sata na temperaturi od 2°C do 8°C, osim ukoliko rekonstitucija ili rastvaranje nisu izvršeni u kontrolisanim i potvrđenim aseptičnim uslovima.

Čuvati i transportovati u frižideru (na temperaturi od 2°C do 8°C). Ne zamrzavati.

Tokom transporta temperaturne promene do 25°C tokom 3 dana neće izmeniti karakteristike leka. Za uslove čuvanja nakon rekonstitucije i razblaživanja leka, videti odeljak 6.3.

Unutrašnje pakovanje leka je staklena bočica (tip I) zapremine 10 mL, zatvorena čepom od hlorobutil gume sa Al zatvaračem i sigurnosnim flip-off poklopcem.

Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna staklena bočica i Uputstvo za lek.

Rekonstituisati prašak sa 5 mL sterilne vode za injekcije kako bi se dobio rastvor koji sadrži 5 mg proteina po mL. Rastvor bi trebalo da bude bistar ili blago opalescentan. Rekonstituisani rastvor bi trebalo pregledati vizuelno kako bi se uočilo da li su u njemu vidljive čestice ili promena boje. Ukoliko ostane nerastvorenih čestica, nastaviti sa blagim okretanjem bočice sve dok čestice ne budu više vidljive. Ukoliko i dalje ima čestica, bočicu odbaciti. Preporučuje se da se rekonstituisani lek odmah upotrebi. Svaka bočica namenjena je za jednokratnu upotrebu. U zavisnosti od dnevne doze, možda će biti potrebno rekonstituisanje nekoliko bočica praška leka Thymoglobuline. Utvrditi broj bočica koje će biti upotrebljene i zaokružiti na najbliži broj bočica. Da biste izbegli nenamerno davanje čestica iz rekonstitusanog rastvora, preporučuje se primena leka Thymoglobuline preko in-line filtera od 0,22 mikrometra.

Dnevna doza se rastvara u infuzionom rastvoru (0,9% natrijum-hlorida ili 5% rastvor glukoze) kako bi se dobila ukupna zapremina infuzije od 50 do 500 mL (obično 50 mL po bočici).

Lek bi trebalo primeniti istog dana.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Lek Thymoglobuline pripada grupi lekova zvanih imunosupresivi (lekovi protiv odbacivanja). Ovi lekovi mogu pomoći da se spreči odbacivanje presađenih organa. Takođe se mogu koristiti i za terapiju drugih neželjenih imunoloških reakcija.

Lek Thymoglobuline se dobija ubrizgavanjem ćelija ljudskog timusa kunićima. Sadrži imunoglobuline (antitela) koji se vezuju na neke od ćelija Vašeg imunskog sistema i uništavaju ih. Ove ćelije imaju ulogu u odbacivanju presađenih organa ili su odgovorne za druge neželjene imunološke reakcije.

Presađivanje bubrega i srca

Lek Thymoglobuline se koristi kod pacijenata koji imaju presađeni bubreg ili srce, kako bi se sprečilo odbacivanje presađenog bubrega ili srca. Takođe se koristi kao terapija kod odbacivanja presađenog bubrega ili srca kod pacijenata koji su otporni na lečenje kortikosteroidima. Lek Thymoglobuline je vrsta leka poznatog kao imunosupresiv (lek protiv odbacivanja) i uglavnom se koristi u kombinaciji sa drugim imunosupresivima. Kada pacijent primi organ, prirodni odbrambeni sistem tela će pokušati da ga se reši (da ga odbaci). Lek Thymoglobuline menja odbrambeni mehanizam tela i pomaže mu da prihvati presađeni organ.

  • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na anti-T limfocitni imunoglobulin kunića ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6).
  • Ako imate ozbiljnu infekciju, zato što lek Thymoglobuline smanjuje sposobnost Vašeg organizma da se bori protiv infekcija.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što dobijete lek Thymoglobuline:

  • Ako ste ikada imali alergijsku reakciju na životinje ili na druge lekove. Vaš lekar će Vas nadzirati i prekinuti terapiju ukoliko postoji bilo koji drugi znak alergijske reakcije na lek Thymoglobuline.
  • Ako imate bilo kakve poremećaje krvi, kao što su niži broj trombocita u krvi (trombocitopenija) ili niži broj leukocita (leukopenija). Doza leka koja će Vam biti data će zavisiti od broja leukocita ili trombocita u Vašoj krvi koji će biti provereni pre, tokom i posle terapije.

Tokom lečenja lekom Thymoglobuline, lekar će vršiti redovne testove krvi i druge testove kako bi nadgledao Vaše zdravlje. Zbog načina na koji ovaj lek deluje, mogao bi uticati na krv i druge organe.

Komponente ljudske krvi se koriste u procesu proizvodnje leka Thymoglobuline. Kada se lekovi prave od ljudske krvi ili plazme, pojedine mere se moraju primeniti da bi se sprečilo da se infekcije prenesu na pacijente. Ovo uključuje pažljivi odabir donora krvi i plazme, obezbeđujući da se oni koji su pod rizikom od prenosa infektivnih agenasa isključe, i testiranju svake donacije i skladišta plazme na znake virusa/infekcija. Takođe, tokom procesa proizvodnje leka Thymoglobuline se preduzimaju koraci u preradi krvi koji inaktiviraju ili uklanjaju viruse. Uprkos ovim merama, kada se primenjuje medicinski proizvod dobijen od komponenata ljudske krvi mogućnost prenosa infekcije ne može u potpunosti biti isključena.

Ovo se takođe odnosi na bilo kakve nepoznate ili tek otkrivene viruse ili druge tipove infekcija.

Mere koje se preduzimaju se smatraju efikasnim za viruse sa omotačem kao što su virus humane imunodeficijencije (HIV), hepatitis B virus i hepatitis C virus, i za viruse bez omotača kao što su hepatitis A virus i parvovirus B19.

Deca i adolescenti

Trenutno raspoloživi podaci su ograničeni. Dostupne informacije ukazuju da se sigurnosni profil leka Thymoglobuline u pedijatrijskoj populaciji bitno ne razlikuje od onoga kod odraslih pacijenata.

Drugi lekovi i lek Thymoglobuline

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove, uključujući i one koji se nabavlja bez lekarskog recepta.

Naročito je važno ako uzimate bilo koje druge lekove protiv odbacivanja transplanta (imunosupresivi), kao što su azatioprin ili kortikosteroidi. To je zbog toga što ukoliko je odbrambeni sistem organizma previše oslabljen, može doći do ozbiljnih infekcija. Takođe može povećati rizik od razvoja kancera u budućnosti.

Vakcinacije

Ne vakcinišite se tokom terapije ili neposredno nakon terapije lekom Thymoglobuline bez prethodnih konsultacija sa svojim lekarom jer bi to moglo prouzrokovati neželjena dejstva ili može se desiti da vakcina ne deluje budući da Vaš imunski sistem ne može da odgovori na nju.

Primena leka Thymoglobuline sa hranom ili pićima

Mala je verovatnoća da jelo i piće mogu uticati na Vaš lek.

Trudnoća i dojenje

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što primite ovaj lek.

Lek Thymoglobuline ne bi trebalo davati trudnicama, osim ukoliko to nije apsolutno neophodno, budući da su dejstva nepoznata.

Nemojte dojiti dok dobijate lek Thymoglobuline. Ovo iz razloga što može dospeti u majčino mleko i može uticati na bebu.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Nemojte voziti niti upravljati mašinama dok se lečite lekom Thymoglobuline.

Lek Timoglobuline sadrži natrijum

Ovaj lek sadrži 4 mg natrijuma (osnovni sastojak kuhinjske soli) po bočici, što predstavlja 0,2% od preporučene maksimalne dnevne količine natrijuma za odraslu osobu po preporukama SZO.

Lek će Vam davati Vaš lekar ili medicinska sestra u bolnici. Lek Thymoglobuline se daje putem plastične cevčice (katetera) direktno u krvotok (intravenska infuzija) tokom perioda od najmanje 6 sati. Prva doza se može davati i duže.

Doza koju ćete primati zavisi od Vaše telesne mase (osim ako ste gojazni, kada će zavisiti od Vaše idealne telesne mase), zdravstvenog problema zbog koga se lečite i od toga da li istovremeno dobijate druge lekove.

Sprečavanje odbacivanja bubrega:

Od 1 do 1,5 mg leka Thymoglobuline po svakom kilogramu Vaše telesne mase svakog dana tokom 3 do 9 dana.

Sprečavanje odbacivanja srca:

Od 1 do 2,5 mg leka Thymoglobuline po svakom kilogramu Vaše telesne mase tokom 3 do 5 dana.

Lečenje odbacivanja bubrega kod rezistencije na kortikosteroide:

1,5 mg leka Thymoglobuline po svakom kilogramu Vaše težine svakog dana tokom 7 do 14 dana. Ne postoje podaci o odbacivanju presađenog bubrega kod dece.

Vaš lekar ili medicinska sestra redovno će Vas proveravati dok budete primali prvu dozu, jer je veća verovatnoća da će se tada pojaviti neželjena dejstva. Oni će proveravati da li ima osipa, proveravaće Vaš puls, krvni pritisak i disanje. S vremena na vreme lekar će možda tražiti da Vam se uradi analiza krvi kako bi se pratio broj krvnih zrnaca. Ako imate manje leukocita nego što je normalno, lekar Vam može dati i lekove kojima se sprečavaju ili leče infekcije; ako imate manje trombocita nego što je normalno, lekar Vam može dati transfuziju trombocita.

Lekar Vam može menjati dozu leka Thymoglobuline ako se jave neželjena dejstva.

Ostali lekovi koje Vam lekar može dati

Vaš lekar Vam može dati i neke druge lekove pre davanja ili istovremeno sa davanjem leka Thymoglobuline. Ovi lekovi se daju da bi se sprečila ili lečila eventualna neželjena dejstva i mogli bi uključiti:

  • Antipiretike (kao što je paracetamol) za snižavanje temperature
  • Kortikosteroide (npr. hidrokortizon) za sprečavanje odbacivanja organa i neželjenih dejstava
  • Antihistaminike (npr. cetirizin) za sprečavanje alergijskih reakcija
  • Heparin za smanjenje rizika od pojave krvnih ugrušaka

Ako ste uzeli više leka Thymoglobuline nego što treba

Mala je verovatnoća da dobijete više leka Thymoglobuline nego što bi trebalo, budući da će Vas nadzirati lekar ili medicinska sestra tokom lečenja. Ukoliko do toga ipak dođe, možete imati manji broj trombocita nego što je normalno (trombocitopenija) ili manji broj leukocita nego što je normalno (leukopenija). Ovo može dovesti do pojave povišene telesne temperature, drhtavice, bola u grlu, ranice u ustima i do lakšeg krvarenja ili pojave modrica lakše nego što je normalno.

Ako ste zaboravili da uzmete lek Thymoglobuline

Ako mislite da niste dobili lek, obavestite lekara ili drugo medicinsko osoblje. Važno je da primite sve propisane doze leka.

Ako naglo prestanete da uzimate lek Thymoglobuline

O prekidu primene leka odlučuje Vaš lekar. Ako imate bilo kakvih pitanja o upotrebi ovog leka pitajte Vašeg lekara.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji primaju ovaj lek.

Za neka neželjena dejstva, kao što su povišena telesna temperatura, osip i glavobolja i ostala koja utiču na Vaš puls, krvni pritisak i disanje, kao i neke alergijske reakcije, verovatnije je da će se desiti pri prvoj ili drugoj dozi leka Thymoglobuline nego kod kasnijih doza.

Odmah obavestite Vašeg lekara ukoliko primetite:

  • Uzdignut osip praćen svrabom
  • Teškoće pri disanju
  • Bol u stomaku
  • Oticanje lica, jezika ili grla

Nekada infuzija leka Thymoglobuline može prouzrokovati dodatna neželjena dejstva. Obavestite Vašeg lekara što je pre moguće ukoliko osetite bilo koji od sledećih simptoma:

  • Teško disanje, zviždanje pri disanju ili kašalj
  • Mučninu ili osećaj mučnine
  • Vrtoglavicu ili nesvesticu
  • Zamor
  • Bolove u zglobovima
  • Glavobolju
  • Krvarenje ili pojavu modrica lakše nego obično
  • Nepravilan ili ubrzan srčani ritam
  • Simptome infekcije kao što su povišena telesna temperatura, drhtavica, bol u grlu, ranice u ustima (ulkusi)

Tokom ili nakon terapije lekom Thymoglobuline, kod nekih pacijenata se može javiti privremeno povećanje vrednosti pojedinih testova funkcije jetre (laboratorijski testovi koji pokazuju koliko dobro funkcioniše Vaša jetra). Uopšteno, nema nikakvih simptoma, a vrednosti testova funkcije jetre se vraćaju u normalu bez lečenja.

Neželjena dejstva nabrojana dole zabeležena su tokom kliničke studije. Ovo ne mora da znači da su sva nastala usled dejstva leka Thymoglobuline.

Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji primaju lek):

  • Mali broj leukocita; mali broj trombocita
  • Povišena telesna temperatura
  • Infekcija
  • Smanjenje broja crvenih krvnih zrnaca (anemija)

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji primaju lek)

  • Dijareja, teško gutanje, mučnina, povraćanje
  • Drhtavica
  • Febrilna neutropenija
  • Sepsa
  • Bol u mišićima (mijalgija)
  • Izrasline (uključujući kancerozne i ne-kancerozne)
  • Kratak dah
  • Svrab, osip
  • Nizak krvni pritisak
  • Povećanje vrednosti određenih enzima jetre u krvi

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji primaju lek):

  • Serumska bolest, oboljenje prouzrokovano antitelima protiv leka Thymoglobuline koja prouzrokuju osip, svrab, koprivnjaču (svrab, crveni pečati), bolove u zglobovima, probleme sa bubrezima i otekle limfne čvorove i koja nastaju u roku od 6-21 dana. Serumska bolest je obično blaga i prolazi bez lečenja ili nakon kraćeg tretmana kortikosteroidima
  • Maligni rast ćelija limfnog sistema
  • Oštećenje jetre (insuficijencija jetre)

Ova neželjena dejstva mogu biti blaga i proći nakon terapije drugim lekovima. Takođe se mogu smanjiti promenom doze leka Thymoglobuline ili povećanjem vremenskog perioda između davanja.

Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):

  • Povećanje vrednosti bilirubina u krvi (povećanje laboratorijskog parametra)

Nekada se dejstva leka Thymoglobuline mogu javiti tek nekoliko meseci nakon upotrebe. Odložena dejstva mogu uključiti povećan rizik od infekcija i određene vrste kancera. Ovi događaji su ponekad povezani sa smrtnim ishodom.

Ako dobijate lek Thymoglobuline sa drugim lekovima koji slabe Vaš imunski sistem, možete biti podložniji infekcijama.

Takođe se mogu javiti poremećaji u zgrušavanju krvi, kao i poremećaji u radu jetre sve do slabosti jetre.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Thymoglobuline posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju i bočici nakon oznake „Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvati i transportovati u frižideru (na temperaturi od 2°C do 8°C). Ne zamrzavati.

Tokom transporta temperaturne promene do 25°C tokom 3 dana neće izmeniti karakteristike leka.

Preporučuje se da se rastvor upotrebi odmah nakon pripreme kako bi se sprečila mikrobiološka kontaminacija. Ako se ne upotrebi odmah, vreme i uslovi čuvanja pre upotrebe su odgovornost samog korisnika i obično ne bi trebalo da bude duže od 24 sata na temperaturi od 2°C do 8°C, osim ukoliko rekonstitucija ili rastvaranje nisu izvršeni u kontrolisanim i potvrđenim aseptičnim uslovima.“

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Aktivna supstanca je anti-T limfocitni imunoglobulin za humanu upotrebu, kunića.

Jedna bočica sadrži 25 mg anti-T limfocitnog imunoglobulina za humanu upotrebu, kunića.

Pomoćne supstance: manitol, glicin, natrijum-hlorid (so). Lek Thymoglobuline može takođe sadržati ostatke polisorbata, iz proizvodnog procesa.

Kako izgleda lek Thymoglobuline i sadržaj pakovanja

Lek Thymoglobuline se nalazi u staklenoj bočici koja sadrži prašak bele do skoro krem boje. Pre korišćenja rastvara se sa 5 mililitara (mL) sterilne vode kako bi se dobila tečnost. Jedan mililitar (mL) sadrži 5 mg anti- T limfocitnog imunoglobulina kunića. Ova tečnost se zatim razblažuje sa rastvorom natrijum-hlorida ili sa rastvorom glukoze tako da se može davati polako (infuzijom) u krvotok preko plastične cevčice (katetera) u neku od velikih vena.

Unutrašnje pakovanje leka je staklena bočica (tip I) zapremine 10 mL zatvorena čepom od hlorobutil gume sa Al zatvaračem i sigurnosnim flip-off poklopcem.

Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna staklena bočica i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole:

SANOFI-AVENTIS D.O.O. BEOGRAD

Španskih boraca 3/VI, Beograd - Novi Beograd Proizvođači:

  • GENZYME POLYCLONALS SAS

23 boulevard Chambaud de la Bruyere, Lyon, Francuska

  • GENZYME IRELAND LIMITED

Ida Industrial Park – Old Kilmeaden Road, Waterford, Irska

Napomena:

Štampano Uputstvo za lek u konkretnom pakovanju leka mora jasno da označi onog proizvođača koji je odgovoran za puštanje u promet upravo te serije leka o kojoj se radi, tj. da navede samo tog proizvođača, a ostale da izostavi.

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Decembar, 2021.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi.

Broj i datum dozvole:

515-01-00053-21-002 od 07.12.2021.

SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:

Terapijske indikacije

  • Imunosupresija kod transplantacije solidnih organa
  • Profilaksa odbacivanja transplantata kod transplantacije bubrega.
  • Terapija odbacivanja transplantata kod transplantacije bubrega u slučaju steroidne rezistencije.
  • Profilaksa odbacivanja transplantata kod transplantacije srca.

Lek Thymoglobuline se uglavnom koristi u kombinaciji sa drugim imunosupresivnim lekovima.

Doziranje i način primene

Lek Thymoglobuline se uvek mora koristiti pod strogim medicinskim nadzorom i mora biti propisan od strane lekara koji ima iskustva sa korišćenjem imunosupresivnih lekova.

Doziranje

Doziranje zavisi od indikacije, režima primene i od kombinacije sa drugim imunosupresivnim lekovima.

Dole navedeno doziranje se može koristiti kao primer. Terapija se može prekinuti bez postepenog smanjivanja doze.

Imunosupresija kod transplantacije solidnih organa

Profilaksa odbacivanja transplantata

Od 1 do 1,5 mg/kg/dan tokom 3 do 9 dana nakon transplantacije bubrega, što odgovara kumulativnoj dozi od 3 do 13,5 mg/kg.

Od 1 do 2,5 mg/kg/dan tokom 3 do 5 dana nakon transplantacije srca, što odgovara ukupnoj dozi od 3 do 12,5 mg/kg.

Terapija odbacivanja transplantata u slučaju steroidne rezistencije:

1,5 mg/kg/dan tokom 7 do 14 dana nakon transplantacije bubrega, što odgovara kumulativnoj dozi od 10,5 do 21 mg/kg.

Modifikacije doza

Kod gojaznih pacijanata doziranje bi trebalo da se zasniva na idealnoj telesnoj masi, a ne na stvarnoj telesnoj masi.

Posebne populacije

Pedijatrijska populacija

Trenutno raspoloživi podaci su opisani u odeljcima 4.8 i 5.1, ali se na osnovu njih ne može dati nikakva preporuka u pogledu doziranja. Dostupni podaci ukazuju da pedijatrijski pacijenti ne zahtevaju primenu drugačijih doza u odnosu na odrasle pacijente.

Stariji pacijenti

Preporuke za doziranje kod starijih pacijenata su iste kao kod odraslih.

Oštećenje funkcije bubrega i jetre

U pogledu farmakokinetike i metabolizma, nisu potrebne korekcije doze kod pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre i/ili bubrega.

Način primene

Lek Thymoglobuline se obično daje u kontekstu terapijskog režima koji kombinuje više imunosupresivnih agenasa.

Preporučuje se premedikacija intravenskim kortikosteroidima i antihistaminicima pre infuzije anti-T limfocitnog imunoglobulina za humanu upotrebu, kunića. Antipiretički agensi (npr. paracetamol) takođe mogu povećati podnošljivost inicijalne infuzije.

Anti-T limfocitni imunoglobulin za humanu upotrebu, kunića se daje infuzijom nakon rastvaranja u izotoničnom 0,9% rastvoru natrijum-hlorida ili 5% rastvoru glukoze. Pregledati rastvor kako bi se eventualno

uočile vidljive čestice posle rekonstitucije. Da bi se izbeglo nenamerno davanje čestica iz rekonstitusanog rastvora, preporučuje se primena leka Thymoglobuline preko in-line filtera od 0,22 mikrometra.

Infuziju davati polako u venu sa velikim protokom. Korigovati brzinu infuzije tako da ukupno trajanje infuzije ne bude kraće od 6 sati. Videti odeljke 4.4 i 4.8. radi saveta u pogledu postupanja u slučaju pojave neželjenih dejstava povezanih sa infuzijom.

Lista pomoćnih supstanci

glicin;

natrijum-hlorid; manitol.

Ostale komponente:

Lek Thymoglobuline može sadržati i ostatke polisorbata, iz proizvodnog procesa.

Inkompatibilnost

Na osnovu jedne studije kompatibilnosti (Trissel LA,. 2003; Am J Health Syst Pharm) primećeno je da kombinacija leka Thymoglobuline, heparina i hidrokortizona u infuzionom rastvoru dekstroze dovodi do precipitacije pa se zato ne preporučuje.

Usled nedostatka dodatnih podataka farmaceutske inkompatibilnosti, lek Thymoglobuline ne bi trebalo mešati sa drugim lekovima u istoj infuziji.

Rok upotrebe

3 godine.

Preporučuje se da se rastvor upotrebi odmah nakon pripreme kako bi se sprečila mikrobiološka kontaminacija.

Ako se ne upotrebi odmah, vreme i uslovi čuvanja pre upotrebe su odgovornost samog korisnika i obično ne bi trebalo da bude duže od 24 sata na temperaturi od 2°C do 8°C, osim ukoliko rekonstitucija ili rastvaranje nisu izvršeni u kontrolisanim i potvrđenim aseptičnim uslovima.

Posebne mere opreza pri čuvanju

Čuvati i transportovati u frižideru (na temperaturi od 2°C do 8°C). Ne zamrzavati.

Tokom transporta temperaturne promene do 25°C tokom 3 dana neće izmeniti karakteristike leka. Za uslove čuvanja nakon rekonstitucije i razblaživanja leka, videti odeljak 6.3.

Priroda i sadržaj kontaktne ambalaže

Unutrašnje pakovanje leka je staklena bočica (tip I) zapremine 10 mL, zatvorena čepom od hlorobutil gume sa Al zatvaračem i sigurnosnim flip-off poklopcem.

Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna staklena bočica i Uputstvo za lek.

Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)

Rekonstituisati prašak sa 5 mL sterilne vode za injekcije kako bi se dobio rastvor koji sadrži 5 mg proteina po mL. Rastvor bi trebalo da bude bistar ili blago opalescentan. Rekonstituisani rastvor bi trebalo pregledati vizuelno kako bi se uočilo da li su u njemu vidljive čestice ili promena boje. Ukoliko ostane nerastvorenih čestica, nastaviti sa blagim okretanjem bočice sve dok čestice ne budu više vidljive. Ukoliko i dalje ima čestica, bočicu odbaciti. Preporučuje se da se rekonstituisani lek odmah upotrebi. Svaka bočica namenjena je za jednokratnu upotrebu. U zavisnosti od dnevne doze, možda će biti potrebno rekonstituisanje nekoliko bočica praška leka Thymoglobuline. Utvrditi broj bočica koje će biti upotrebljene i zaokružiti na najbliži broj

bočica. Da biste izbegli nenamerno davanje čestica iz rekonstitusanog rastvora, preporučuje se primena leka Thymoglobuline preko in-line filtera od 0,22 mikrometra.

Dnevna doza se rastvara u infuzionom rastvoru (0,9% natrijum-hlorida ili 5% rastvor glukoze) kako bi se dobila ukupna zapremina infuzije od 50 do 500 mL (obično 50 mL po bočici).

Lek bi trebalo primeniti istog dana.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info