TramaFort® 150mg tableta sa produženim oslobađanjem

tramadol

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
A - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta
Režim izdavanja
NR - Lek se može izdavati samo na lekarski recept u dva primerka, shodno propisima o lekovima koji sadrže opojne droge

Ostale informacije

Naziv leka
TramaFort® 150mg tableta sa produženim oslobađanjem
Opis
TramaFort® je lek koji sadrži tramadol i koristi se za ublažavanje umjerene do jake bolove kod odraslih. Treba paziti na moguće nuspojave poput mučnine i vrtoglavice.
Farmaceutski oblik
tableta sa produženim oslobađanjem
Vrsta leka
Humani lekovi
Nosioci odobrenja

Pakovanje i cena

Lista RFZO
A - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta
tableta sa produženim oslobađanjem; 150mg; blister, 2x10kom
Broj rešenja
‍515-01-02659-21-001
JKL
‍1087651
EAN
‍8606007082760
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
04.07.2022.
Datum važenja rešenja
04.07.2027.
Maksimalna odobrena cena leka
461,40 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Cena na listi lekova RFZO
446,00 RSD
Doplata
-
DDD
0,3 g
Cena na listi lekova RFZO
446,00 RSD
Doplata
-
DDD
0,3 g

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Terapija umerenog do jakog bola.

Pre započinjanja terapije opioidima, treba razgovarati sa pacijentima u cilju uspostavljanja strategija za prekid terapije tramadolom, kako bi se rizik od razvoja zavisnosti i simptoma obustave leka sveo na minimum (videti odeljak 4.4).

Doziranje

Doziranje se prilagođava prema intenzitetu bola i individualnom odgovoru pacijenta na terapiju. Potrebno je u terapiji koristiti najmanju efikasnu dozu za postizanje analgezije. Ukupna dnevna doza od 400 mg tramadol-hidrohlorida, ne sme se prekoračiti, izuzev u posebnim okolnostima.

Ukoliko nije drugačije propisano, lek TramaFort se dozira na sledeći način:

Odrasli i adolescenti iznad 12 godina

Uobičajena početna doza je 50-100 mg tramadol-hidrohlorida dva puta dnevno, ujutro i uveče.

Ukoliko ova doza ne ublaži bol u dovoljnoj meri, doza se može postepeno povećavati do 150 mg ili 200 mg tramadol-hidrohlorida dva puta dnevno (videti odeljak 5.1).

Deca

Lek TramaFort nije namenjen za primenu kod dece mlađe od 12 godina.

Stariji pacijenti

Prilagođavanje doze obično nije neophodno kod pacijenata do 75 godina starosti bez klinički manifestne hepatičke ili renalne insuficijencije. Kod pacijenata starijih od 75 godina eliminacija leka može biti produžena. Stoga, ukoliko je neophodno, interval doziranja se produžuje u skladu sa potrebama pacijenta.

Pacijenti sa insuficijencijom jetre ili bubrega/ pacijenti na dijalizi

Kod pacijenata sa sa insuficijencijom bubrega i/ili jetre eliminacija tramadola je produžena. Kod ovih pacijenata potrebno je pažljivo razmotriti produženje intervala doziranja u skladu sa potrebama pacijenta. Kod pacijenata sa teškom insuficijencijom jetre i/ili bubrega primena leka TramaFort se ne preporučuje.

Način primene Oralna primena.

Tabletu treba progutati celu, bez deljenja i žvakanja, uz dovoljnu količinu tečnosti, nezavisno od obroka.

Dužina primene

Tramadol se ne sme ni pod kojim uslovima primenjivati duže nego što je neophodno. Kod dugotrajne terapije koja je uslovljena prirodom i težinom bolesti, potrebno je redovno i pažljivo praćenje pacijenata na terapiji (uključujući i povremene prekide u terapiji ako je neophodno), kako bi se utvrdilo da li je, i u kojoj meri nastavak terapije neophodan.

  • Preosetljivost na tramadol ili bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1
  • Akutna intoksikacija alkoholom, hipnoticima, analgeticima, opioidima ili psihotropnim lekovima
  • Kod pacijenata koji su na terapiji MAO inhibitorima ili kod pacijenata koji su koristili MAO inhibitore u poslednjih 14 dana (videti odeljak 4.5)
  • Epilepsije koja nije adekvatno kontrolisana odgovarajućom terapijom
  • U terapiji odvikavanja od narkotika (apstinencijalnog sindroma).

Tramadol sa posebnim oprezom treba koristiti kod pacijenata sa opioidnom zavisnošću, kod pacijenata sa povredom glave, u stanju šoka, kod pacijenata sa poremećajem svesti različitog porekla, poremećajem funkcije respiratornog centra ili respiratorne funkcije, povišenim intrakranijalnim pritiskom.

Kod pacijenata sa preosetljivošču na opijate tramadol treba koristiti uz oprez.

Istovremena primena tramadola i sedativa, kao što su benzodiazepini ili drugi srodni lekovi, može da dovede do sedacije, respiratorne depresije, kome i smrti. Zbog ovih rizika, istovremeno propisivanje tramadola sa ovim sedativima mora da bude ograničeno na pacijente kod kojih druge terapijske opcije nisu moguće. Ako se donese odluka da se tramadol propiše istovremeno sa sedativima, mora se koristiti najmanja efikasna doza, a trajanje terapije mora da bude što je kraće moguće.

Kod pacijenata treba pažljivo pratiti znakove i simptome respiratorne depresije i sedacije. U tom smislu, pacijenti i osobe koje se o njima brinu moraju se upozoriti da prate ove simptome (videti odeljak 4.5).

Oprez je potreban i kada se lek primenjuje kod pacijenata sa respiratornom depresijom, ili se istovremeno primenjuju drugi lekovi depresori CNS-a (videti odeljak 4.5) ili je preporučena doza značajno prekoračena (videti odeljak 4.9), s obzirom na to da se u ovim situacijama ne može sa sigurnošću isključiti mogućnost pojave respiratorne depresije.

Poremećaji disanja povezani sa spavanjem

Opiodi mogu izazvati poremećaje disanja povezane sa spavanjem uključujući centralnu apneju u spavanju (engl. central sleep apnea, CSA) i hipoksemiju povezanu sa spavanjem. Primena opioida može povećati rizik od CSA-a zavisno od doze. Kod pacijenata kod kojih se javi CSA, razmotrite smanjenje ukupne doze opioida.

Konvulzije su prijavljene kod pacijenata koji su primali tramadol u preporučenim dozama. Rizik se povećava pri dnevnom dozama većim od preporučenih (400 mg). Pored toga, tramadol može povećati rizik od konvulzija kod pacijenata koji koriste druge lekove koji snižavaju prag za nastanak konvulzija (videti odeljak 4.5). Pacijenti sa epilepsijom ili pacijenti sa sniženim pragom za pojavu konvulzija se mogu lečiti ovim lekom samo u izuzetnim slučajevima.

Serotoninski sindrom

Serotoninski sindrom koji je potencijalno životno ugrožavajuće stanje, može se javiti kod pacijenata koji su dobijali tramadol u kombinaciji sa drugim serotonergičkim lekom ili tramadol kao monoterapiju (videti odeljak 4.5, 4.8 i 4.9).

Ukoliko je klinički opravdana istovremena primena tramadola sa drugim lekovima koji deluju na seronergički sistem, neophodno je pažljivo praćenje pacijenata, naročito pri uvođenju terapije i povećanju doze.

Simptomi serotoninskog sindroma su: promena mentalnog statusa, nestabilnost autonomnog sistema, neuromuskularni poremećaji i/ili gastrointestinalni simptomi.

Serotoninski sindrom je verovatan kada se primeti jedno od sledećeg:

  • Spontani klonus
  • Inducibilni ili okularni klonus sa agitacijom ili dijaforezom
  • Tremor i hiperrefleksija

Hipertonija i telesna temperatura veća od 38 °C i inducibilni ili očni klonus.

Ako se sumnja na serotoninski sindrom, treba razmotriti smanjenje doze ili prekid terapije, zavisno od težine simptoma. Prekid terapije serotonergičkim lekom obično dovodi do brzog poboljšanja stanja.

Zavisnost, tolerancija i zloupotreba

Kod svih pacijenata, produžena upotreba ovog leka može dovesti do zavisnosti, čak i u terapijskim dozama. Rizik je povećan kod pacijenata zavisnih od opioida i pacijenta sa zloupotrebom lekova ili zavisnošću u anamnezi (uključujući zavisnost od alkohola) ili kod pacijenata sa poremećajem mentalnog

zdravlja (npr. velika depresija). Dodatna podrška i praćenje su potrebni prilikom propisivanja ovog leka pacijentima koji su skloni zloupotrebi lekova.

Trebalo bi sagledati celokupnu istoriju pacijenta kako bi se dokumentovali svi istovremeno primenjeni lekovi, uključujući lekove koji se mogu nabaviti bez recepta i putem interneta, kao i ranija i sadašnja medicinska i psihijatrijska stanja.

Pacijenti mogu primetiti da je lečenje manje efikasno pri hroničnoj upotrebi i iskazati potrebu za povećanjem doze kako bi se postigao isti nivo kontrole bola kao na početku. Pacijenti takođe mogu dopuniti svoju terapiju dodatnim lekovima za ublažavanje bolova. Ovo bi mogli biti znaci da pacijent razvija toleranciju.

Pacijentu treba objasniti rizike od razvoja tolerancije.

Prekomerna upotreba ili zloupotreba mogu dovesti do predoziranja i/ili smrti. Važno je da pacijenti koriste samo lekove koji su im propisani u dozi koja im je propisana i da ne daju ovaj lek nekom drugom.

Pacijente treba pažljivo pratiti zbog znakova prekomerne upotrebe, zloupotrebe ili zavisnosti. Redovno se mora preispitivati klinička potreba za analgetskom terapijom.

Sindrom obustave leka

Pre započinjanja terapije opioidima, treba razgovarati sa pacijentima kako bi se napravila strategija za prekid terapije tramadolom.

Sindrom obustave leka mogu se javiti nakon naglog prekida terapije ili smanjenja doze.

Kada pacijentu više nije potrebna terapija tramadolom, preporuka je da se postepeno smanjuje doza kako bi se sprečili simptomi obustave. Smanjenje velike doze može potrajati nedeljama ili mesecima.

Sindrom obustave opioidnih lekova karakterišu: nemir, lakrimacija, rinoreja, zevanje, znojenje, jeza, mijalgija, midrijaza i lupanje srca. Takođe se mogu razviti i drugi simptomi, uključujući razdražljivost, uznemirenost, anksioznost, hiperkinezija, tremor, slabost, nesanicu, anoreksija, grčeve u abdomenu, mučnina, povraćanje, dijareja, povećan krvni pritisak, povećana frekvencija disanja ili rad srca.

Ako žene uzimaju ovaj lek tokom trudnoće, postoji rizik da se razvije sindrom obustave kod novorođenčeta nakon rođenja.

Tramadol nije pogodan kao zamena kod pacijenata zavisnih od opioida. Iako je tramadol opiodni agonist, on ne može suprimirati apstinencijalne simptome nakon prekida primene morfina.

Hiperalgezija

Hiperalgezija se može dijagnostikovati ako pacijent na dugotrajnoj opioidnoj terapiji ima pojačan bol.

On se kvalitativno i anatomski može razlikovati od bola povezanog sa napredovanjem bolesti ili od probojnog bola koji je rezultat razvoja opioidne tolerancije. Bol povezan sa hiperalgezijom ima tendenciju da bude difuzniji od prethodnog bola i manje je definisan u kvalitetu. Simptomi hiperalgezije mogu se povući smanjenjem doze opioida.

CYP2D6 metabolizam

Tramadol se metaboliše putem enzima jetre CYP2D6. Ako pacijent ima nedostatak ili mu u potpunosti nedostaje ovaj enzim, ne može se dobiti adekvatan analgetski efekat. Procene govore da ovaj nedostatak može imati do 7% populacije Kavkaza. Međutim, ako je pacijent ultrabrzi metabolizator, postoji rizik od razvijanja neželjenih reakcija opioidne toksičnosti čak i u uobičajeno propisanim dozama.

Opšti simptomi toksičnosti za opioide uključuju zbunjenost, pospanost, plitko disanje, sužene zenice, mučninu, povraćanje, zatvor i nedostatak apetita. U teškim slučajevima to može uključivati simptome cirkulatorne i respiratorne depresije, koji mogu biti opasni po život i vrlo retko smrtni. Procene prevalencije ultra brzih metabolizatora u različitim populacijama su sumirane u nastavku:

Populacija % Prevalencije

Afrički / Etiopljani 29%

Afro Američka 3,4% do 6,5%

Azijska 1,2% do 2%

Kavkavska 3,6% do 6,5%

Grčka 6,0%

Mađarska 1,9%

Severnoevropska 1% do 2%

Post-operativna upotreba kod dece

U objavljenoj literaturi postoje izveštaji da je tramadol doveo do retkih, ali po život opasnih neželjenih događaja, pri upotrebi nakon operacije tonzilaktomije i/ili adenoidektomije kod opstruktivne apneje u snu. Poseban oprezan je potreban pri primeni tramadola kod dece radi postoperativnog ublažavanja bola i zajedno sa pažljivim nadzorom simptoma toksičnosti za opioide, uključujući respiratornu depresiju.

Deca sa kompromitovanim respiratornim funkcijama

Tramadol se ne preporučuje za upotrebu kod dece kod kojih bi respiratorna funkcija mogla biti ugrožena, uključujući neuromišićne poremećaje, teška srčana ili respiratorna stanja, infekcije gornjeg respiratornog ili plućnog sistema, višestruke traume ili opsežne hirurške procedure. Ovi faktori mogu pogoršati simptome opijene toksičnosti.

Insuficijencija nadbubrega

Opioidi mogu ponekad uzrokovati reverzibilnu insuficijenciju nadbubrežne žlezde koja zahteva praćenje pacijenata i terapiju zamene glukokortikoidima. Simptomi akutne ili hronične nadbubrežne insuficijencije mogu uključiti npr. jak bol u abdomenu, mučninu i povraćanje, nizak krvni pritisak, izražen umor, smanjen apetit i gubitak telesne mase.

Lek TramaFort, 150 mg, tableta sa produženim oslobađanjem, sadrži boju Tartrazine lake powder (E 102), koja može izazvati alergijske reakcije.

Tramadol se ne sme primenjivati istovremeno sa MAO-inhibitorima (videti odeljak 4.3).

Pri primeni MAO inhibitora u periodu do 14 dana pre primene opioida petidina, registrovane su po život opasne interakcije na nivou centralnog nervnog sistema, respiratornog i kardiovaskularnog sistema. Slične interakcije se ne mogu isključiti pri primeni tramadola i MAO inhibitora.

Istovremena primena tramadola sa drugim depresorima CNS-a, uključujući alkohol, može dovesti do potenciranja depresornog dejstva na CNS (videti odeljak 4.8).

Istovremena primena opioida i sedativa kao što su benzodiazepini ili njima srodni lekovi povećava rizik od sedacije, respiratorne depresije, kome i smrti zbog aditivnog depresorskog dejstva na CNS.

Doza i trajanje istovremene terapije moraju biti ograničeni (videti odeljak 4.4).

Rezultati do sada sprovedenih farmakokinetičkih studija su pokazali da ne postoje klinički značajne interakcije sa cimetidinom (inhibitor enzima) kada se on primenjuje u toku ili pre primene tramadola. Istovremena ili prethodna primena karbamazepina (induktor enzima) može da smanji analgetički efekat i skrati vreme trajanja analgetskog efekta tramadola.

Tramadol može da izazove konvulzije i da poveća potencijal za izazivanje konvulzija kod lekova kao što su selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina (SSRI), selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina i noradrenalina (SNRI), triciklični antidepresivi, antipsihotici i drugi lekovi koji snižavaju prag za nastanak konvulzija (kao što su bupropion, mirtazapin, tetrahidrokanabinol).

Istovremena primena sa serotoninergičkim lekovima, kao što su selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina (SSRI), selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina i noradrenalina (SNRI), MAO inhibitori (videti odeljak 4.3), triciklični antidepresivi i mirtazapin, može da dovede do serotoninskog sindroma, stanje potencijalno opasno po život (videti odeljke 4.4 i 4.8).

Potreban je oprez pri primeni tramadola sa kumarinskim derivatima (npr. varfarinom), jer su prijavljeni slučajevi porasta INR i masivnih krvarenja i ekhimoza kod nekih pacijenata.

Ostale aktivne supstance koje mogu inhibirati CYP3A4, kao što su ketokonazol i eritromicin, mogu inhibirati metabolizam tramadola (N-demetilacija), a verovatno i metabolizam aktivnog metabolita (O- demetilacija). Klinički značaj ove interakcije nije ispitivan (videti odeljak 4.8).

U izvesnom broju studija, preoperativna i postoperativna primena antiemetika 5-HT3 antagonista ondansetrona je povećala potrebu za tramadolom kod pacijenata sa postoperativnim bolom.

Trudnoća

Studije na životinjama sa primenom visokih doza tramadola su pokazale da ovaj lek može uticati na organogenezu, osifikaciju i neonatalni mortalitet. Tramadol prolazi placentarnu barijeru. Nema dovoljno podataka o bezbednosti primene tramadola kod trudnica. Stoga, tramadol ne treba primenjivati u periodu trudnoće.

Redovna upotreba tokom trudnoće može izazvati zavisnost kod fetusa, što dovodi do pojave simptoma obustave kod novorođenčeta nakon rođenja. Dugotrajna terapija tramadolom tokom trudnoće može da dovede do simptoma obustave kod novorođenčeta nakon rođenja i potrebno je obezbediti odgovarajući tretman.

Tramadol, primenjen pre ili u toku porođaja, ne utiče na kontraktilnost uterusa. Primena tokom porođaja može uticati na brzinu respiracije kod novorođenčadi, antidot za dete treba da bude lako dostupan.

Dojenje

Primena leka kod dojilja se ne preporučuje jer se tramadol izlučuje u majčino mleko i može uzrokovati respiratornu depresiju kod odojčeta.

Plodnost

Postmarketinškim praćenjem nije utvrđeno da tramadol utiče na plodnost. Studije na životinjama nisu ukazale na uticaj tramadola na plodnost.

Lek TramaFort ima snažan uticaj na psihofizičke sposobnosti. Za vreme terapije nije dozvoljeno upravljanje motornim vozilima ni rukovanje mašinama.

Najčešća neželjena dejstva koja se mogu javiti su mučnina i vrtoglavica, koja se javljaju kod više od 10% pacijenata koji uzimaju lek.

Neželjena dejstva su rangirana prema učestalosti javljanja i organskom sistemu na sledeći način: veoma često (≥ 1/10), često (≥ 1/100 do <1/10); povremeno (≥ 1/1000 do < 1/100); retko (≥ 1/10000 do <

1/1000), veoma retko (< 1/10000) i nepoznate učestalosti (ne može se proceniti na osnovu raspoloživih podataka).

Kardiološki poremećaji:

Povremeno: poremećaj kardiovaskularne regulacije (palpitacije, tahikardija). Ova neželjena dejstva mogu da se jave posebno pri intravenskoj primeni tramadola i kod pacijenata izloženih fizičkom stresu.

Retko: bradikardija

Ispitivanja:

Retko: porast krvnog pritiska

Vaskularni poremećaji:

Povremeno: poremećaj kardiovaskularne regulacije (posturalna hipotenzija ili kardiovaskularni kolaps). Ova neželjena dejstva mogu da se jave posebno pri intravenskoj primeni tramadola i kod pacijenata izloženih fizičkom stresu.

Poremećaji metabolizma i ishrane:

Retko: promene u apetitu

Nepoznata: hipoglikemija

Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji:

Retko: respiratorna depresija, dispneja

Ukoliko se prekorače preporučene doze ili se istovremeno koriste drugi lekovi sa centralnim depresivnim dejstvom (videti odeljak 4.5) može doći do pojave respiratorne depresije.

Registrovano je pogoršanje simptoma astme, ali nije utvrđena uzročna veza sa primenom tramadola.

Nepoznata: štucanje

Poremećaji nervnog sistema:

Veoma često: vrtoglavica

Često: glavobolja, pospanost

Retko: poremećaji govora, parestezije, tremor, epileptiformne konvulzije, nevoljne mišićne kontrakcije, poremećaj koordinacija, sinkopa.

Konvulzije se mogu javiti uglavnom nakon primene visokih doza tramadola, ili pri istovremenoj primeni sa lekovima koji mogu sniziti prag za nastanak konvulzija (videti odeljke 4.4 i 4.5)

Nepoznata: serotoninski sindrom.

Psihijatrijski poremećaji:

Retko: halucinacije, konfuzija, poremećaji spavanja, delirijum, anksioznost i košmari. Psihijatrijski poremećaji koji se mogu javiti posle primene tramadola variraju u intenzitetu i prirodi (individualno i u zavisnosti od trajanja terapije), i uključuju: promene raspoloženja (euforija, povremeno i disforija), promene u aktivnosti (obično suprimirana, povremeno povećana), promene u kognitivnom ili senzornom kapacitetu (npr. poremećaji ponašanja prilikom donošenja odluka, poremećaji percepcije).

Nepoznata: zavisnost od leka (videti odeljak 4.4).

Poremećaji oka

Retko: mioza, midrijaza, zamućenje vida.

Gastrointestinalni poremećaj:

Veoma često: mučnina.

Često: povraćanje, konstipacija, suvoća usta.

Povremeno: gađenje, osećaj nelagodnosti u gastrointestinalnom traktu (osećaj pritiska u abdomenu, osećaj

nadutosti), dijareja.

Poremećaji kože i potkožnog tkiva:

Često: hiperhidroza.

Povremeno: kožne reakcije (pruritus, osip, urtikarija).

Poremećaji mišićno-koštanog sistema:

Retko: mišićna slabost.

Hepatobilijarni poremećaji:

Prijavljeni su izolovani slučajevi porasta vrednosti enzima jetre koji su vremenski bili povezani sa terapijskom primenom tramadola.

Poremećaji bubrega i urinarnog sistema:

Retko: poremećaji mikcije (dizurija i retencija urina)

Poremećaji imunskog sistema:

Retko: alergijske reakcije (npr. dispneja, bronhospazam, zviždanje u grudima, angioneurotski edem) i anafilaksa.

Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene:

Često: umor

Povremeno: simptomi obustave leka

Apstinencijalni simptomi, slični onima nakon obustave opioida, mogu biti: agitacija, anksioznost, nervoza, nesanica, hiperkinezija, tremor i gastrointestinalni simptomi. Drugi simptomi koji se retko javljaju kod obustave tramadola su: panični napadi, teška anksioznost, halucinacije, parestezije, tinitus i neuobičajeni simptomi od strane CNS-a (npr. konfuzija, deluzije, depersonalizacija, derealizacija, paranoja).

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pacijente treba informisati o znacima i simptomima predoziranja, takođe potrebno je upoznati porodicu i prijatelje sa navedenim znakovima i simptomima kako bi mogli hitno da zatraže medicinsku pomoć u slučaju da se pojave.

Simptomi

Nakon intoksikacije tramadolom, u načelu se mogu očekivati simptomi koji su slični simptomima nakon trovanja drugim analgeticima (opioidima) koji deluju na CNS, kao što su: mioza, povraćanje,

kardiovaskularni kolaps, poremećaji svesti do kome, konvulzije i respiratorna depresija do zastoja disanja. Prijavljeni su i slučajevi serotoninskog sindroma.

Terapija

Sprovode se opšte terapijske mere. Treba osigurati prohodnost disajnih puteva (aspiracija!), održavati respiraciju i cirkulaciju u skladu sa simptomima. Antidot kod depresije disanja je nalokson. U ispitivanjima na životinjama, nalokson nije imao efekat na konvulzije. U takvim slučajevima treba dati diazepam intravenski.

U slučaju intoksikacije nakon oralne primene, gastrointestinalna dekontaminacija primenom aktivnog uglja i gastrolavažom preporučuje se samo unutar 2 sata nakon uzimanja tramadola. Nakon isteka ovog vremena, gastrointestinalna dekontaminacija korisna je samo ukoliko su uzete izuzetno velike količine leka ili ukoliko su u pitanju tablete sa produženim oslobađanjem.

Tramadol se minimalno elimiše iz seruma hemodijalizom ili hemofiltracijom. Zbog toga, tretman akutne intoksikacije tramadolom putem hemodijalize i hemofiltracije nije pogodan za detoksikaciju.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Analgetici; Opioidi ostali

ATC šifra: N02AX02

Tramadol je opoidni analgetik sa centralnim dejstvom. Deluje kao neselektivni čisti agonista μ, δ i κ opioidnih receptora sa većim afinitetom za μ receptore. Ostali mehanizmi koji doprinose analgetičkom delovanju su inhibicija ponovnog preuzimanja noradrenalina u neuronu, kao i pojačano oslobađanje serotonina.

Tramadol poseduje antitusičko dejstvo. Suprotno dejstvu morfina, analgetske doze tramadola u širem rasponu ne dovode do respiratorne depresije. Takođe je manje izražen efekat na crevnu peristaltiku. Efekat na kardiovaskularni sistem je neznatan. Jačina tramadola je od 1/10 do 1/6 vrednosti jačine morfina.

Pedijatrijska populacija

U kliničkim studijama ispitivan je učinak enteralne i parenteralne primene tramadola na više od 2000 pedijatrijskih pacijenata uzrasta od novorođenčadi do 17 godina. Indikacije za terapiju bola, koje su ispitivane u ovim studijama, uključivale su bol nakon operacije (uglavnom abdominalnu), nakon hirurškog vađenja zuba, usled fraktura, opekotina i trauma, kao i ostalih bolnih stanja koja verovatno zahtevaju terapiju analgeticima u trajanju od barem 7 dana.

Utvrđeno je da je delotvornost tramadola veća od placeba kod pojedinačnih doza do 2 mg/kg ili višestrukih doza do 8 mg/kg dnevno (do maksimalne doze od 400 mg dnevno) te veća ili jednaka paracetamolu, nalbufinu, petidinu ili niskoj dozi morfina. Sprovedena ispitivanja su potvrdila delotvornost tramadola. Bezbednosni profil tramadola je bio sličan kod odraslih i pedijatrijskih pacijenata starijih od 1 godine (videti odeljak 4.2).

Više od 90% tramadola iz tableta sa produženim oslobađanjem se resorbuje nakon oralne primene. Srednje vrednosti apsolutne bioraspoloživosti su 70% bez obzira na prisustvo hrane. Do razlike između

resorbovanog i raspoloživog nemetabolizovanog tramadola dolazi zbog slabog efekta prvog prolaska kroz jetru, koji nakon oralne primene iznosi najviše 30%.

Tramadol ima veliki afinitet vezivanja za tkiva (Vd,β=203 ± 40L). Vezivanje za proteine plazme je oko 20%.

Nakon primene tableta tramadola sa produženim oslobađanjem od 100 mg, maksimalne koncentracije u plazmi Cmax=141±40 nanograma/mL se postiže nakon 4,9h.

Tramadol prolazi hematoencefalnu i placentarnu barijeru. Veoma male koncentracije leka (0,1% od primenjene doze) i njegovog O-dezmetil metabolita (0,02% od primenjene doze) se nalaze u mleku dojilja.

Poluvreme eliminacije tramadola (t1/2β) iznosi oko 6 h bez obzira na način primene tramadola. Kod pacijenata starijih od 75 godina poluvreme eliminacije tramadola može da bude produženo oko 1,4 puta.

Kod ljudi tramadol se uglavnom metaboliše N- i O- demetilacijom i konjugacijom O-demetilovanih proizvoda sa glukuronskom kiselinom. Samo je O-desmetiltramadol farmakološki aktivan. Postoje značajne interindividualne kvantitativne razlike između drugih metabolita. Do sada je izolovano 11 metabolita u urinu. Ispitivanja na životinjama su pokazala da je O-dezmetiltramadol 2-4 puta jači od neizmenjenog leka. Njegovo poluvreme eliminacije t1/2, β (6 zdravih dobrovoljaca) je 7,9 sati (opseg 5,4- 9,6 sati) i slično je kao kod tramadola.

Inhibicija jednog ili oba tipa izoenzima: CYP3A4 i CYP2D6, koji su uključeni u biotransformaciju tramadola može da utiče na koncentraciju tramadola i njegovog aktivnog metabolita u plazmi.

Tramadol i njegovi metaboliti se skoro potpuno izlučuju putem bubrega. Kumulativna urinarna ekskrecija iznosi 90% od ukupne radioaktivnosti primenjene doze. Poluvreme eliminacije može biti malo duže kod pacijenata sa poremećajem funkcije jetre ili bubrega. Kod pacijenata sa cirozom jetre, poluvreme eliminacije iznosilo je 13,3 ±4,9 sati (za tramadol) i 18,5±9,4 sati (za O-dezmetiltramadol), a u jednom ekstremnom slučaju 22,3 sata, odnosno 36 sati. Kod pacijenata sa bubrežnom insuficijencijom (klirens kreatinina < 5 mL/min) poluvreme eliminacije iznosilo je 11±3,2 sati i 16,9±3 sati, a u jednom ekstremnom slučaju 19,5 sati, odnosno 43,2 sata.

Tramadol ima linearnu farmakokinetiku unutar terapijskog opsega doza.

Veza između koncentracije u serumu i analgetičkog efekta je dozno zavisna, ali u izolovanim slučajevima može značajno da varira. Obično se efikasnost postiže pri koncentracijama u serumu od 100 do 300 nanograma/mL.

Pedijatrijska populacija

Primećeno je da su farmakokinetika tramadola i O-desmetiltramadola nakon oralne primene pojedinačne i višekratne doze kod ispitanika od 1 do 16 godine starosti slične kao kod odraslih kad se doza prilagodi prema telesnoj masi, ali sa većom interindividualnom varijabilnošću kod dece od 8 godina i mlađe. Farmakokinetika tramadola i O-desmetiltramadola ispitivana je kod dece mlađe od 1 godine, ali nije u potpunosti okarakterisana. Podaci iz ispitivanja koja uključuju ovu starosnu grupu navode da se stopa formiranja O-desmetiltramadola putem CYP2D6 kontinuirano povećava kod novorođenčadi i pretpostavlja se da su nivoi aktivnosti CYP2D6 zabeleženi kod odraslih, kod dece dostižu oko 1 godine starosti. Dodatno, nezreli sistem glukuronidacije i renalne funkcije dovode do spore eliminacije i akumulacije O-desmetiltramadola kod dece mlađe od 1 godine.

Nakon ponovljene oralne i parenteralne primene tramadola kod pacova i pasa (u toku 6-26 nedelja) i oralne primene kod pasa (u trajanju od 12 meseci), hematološka, kliničko-hemijska i histološka ispitivanja nisu pokazala promene nastale primenom leka. Manifestacije na nivou CNS-a nastupile su samo nakon velikih doza, koje su bile značajno veće od terapijskog opsega i obuhvatale su: nemir, salivaciju, konvulzije i redukciju u porastu telesne mase. Pacovi i psi su bez ikakvih reakcija podnosili oralne doze od 20 mg/kg, odnosno 10 mg/kg, a psi rektalne doze od 20 mg/kg.

Kod pacova je primena doze od 50 mg/kg/dan i većih uzrokovala toksično dejstvo na ženke i porast neonatalnog mortaliteta. Retardacija mladunaca ispoljila se u obliku poremećaja osifikacije i kasnijeg otvaranja vagine i očiju. Aktivna supstanca nije negativno uticala na fertilitet kod mužjaka. Nakon primene viših doza (50 mg/kg/dan i većih) kod ženki je zabeležena manja stopa skotnosti. Kod kunića je toksično dejstvo postojalo kod ženki počevši od 125 mg/kg i višim dozama i zabeležene su anomalije skeleta kod mladunaca.

U nekim in vitro testovima dokazano je mutageno dejstvo. U ispitivanjima u in vivo uslovima nije bilo mutagenih efekata. Tramadol se prema dosadašnjim saznanjima može klasifikovati kao ne-mutagena supstanca.

Ispitivanja tumorogenog potencijala tramadol-hidrohlorida bila su sprovedena na pacovima i miševima. Ispitivanja na pacovima nisu pokazala povećanu učestalost tumora izazvanu aktivnom supstancom. U ispitivanjima na miševima zabeležen je porast učestalosti adenoma ćelija jetre kod mužjaka (dozno zavisan, nesignifikantni porast u dozama od 15 mg/kg i višim) i porast učestalosti tumora pluća kod ženki u svim doznim grupama (značajan, ali nije dozno zavisan).

6. FARMACEUTSKI PODACI

TramaFort, 100 mg, tablete sa produženim oslobađanjem Jezgro tablete:

hipromeloza 15000; celuloza, mikrokristalna; povidon;

silicijum-dioksid, koloidni, bezvodni; magnezijum-stearat;

Film (obloga) tablete:

makrogol 6000;

hipromeloza 5;

titan-dioksid (E 171); talk;

poliakrilatna, disperzija 30%.

TramaFort, 150 mg, tablete sa produženim oslobađanjem Jezgro tablete:

hipromeloza 15000; celuloza, mikrokristalna; povidon;

silicijum-dioksid, koloidni, bezvodni; magnezijum-stearat;

Film (obloga) tablete:

makrogol 6000;

hipromeloza 5;

titan-dioksid (E 171); talk;

poliakrilatna disperzija 30 %;

boja Tartrazine lake powder (E 102).

Nije primenljivo.

5 godina.

Čuvati na temperaturi do 25°C, u originalnom pakovanju.

TramaFort, 100 mg, tablete sa produženim oslobađanjem

Unutrašnje pakovanje je PVC/Alu blister sa 10 tableta sa produženim oslobađanjem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 2 blistera (ukupno 20 tableta sa produženim oslobađanjem) i Uputstvo za lek.

TramaFort, 150 mg, tablete sa produženim oslobađanjem

Unutrašnje pakovanje je PVC/ Alu blister sa 10 tableta sa produženim oslobađanjem. Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 2 blistera (ukupno 20 tableta sa produženim oslobađanjem) i Uputstvo za lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Tramadol-hidrohlorid, aktivna supstanca leka TramaFort pripada grupi opioidnih analgetika koji deluju na centralni nervni sistem. Ovaj lek ublažava bol tako što deluje na specifične nervne ćelije kičmene moždine i mozga.

Lek TramaFort, tablete sa produženim oslobađanjem, se koriste u terapiji umerenog do jakog bola.

Lek TramaFort, tablete sa produženim oslobađanjem ne smete uzimati:

  • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na tramadol ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6); alergijska reakcija se manifestuje pojavom osipa po koži, oticanjem lica i usana, zviždanjem u grudima, otežanim disanjem;
  • U slučaju akutnog trovanja alkoholom, lekovima za lečenje nesanice, lekovima protiv bolova ili drugim psihotropnim lekovima (lekovima koji utiču na ponašanje i emocije);
  • Ukoliko uzimate MAO inhibitore (vrsta lekova za lečenje depresije) ili ste ih uzimali u poslednjih 14 dana pre uzimanja leka TramaFort (videti odeljak Drugi lekovi i lek TramaFort);
  • Ukoliko bolujete od epilepsije, koja nije adekvatno lečena;
  • U terapiji odvikavanja od narkotika (apstinencijalnog sindroma).

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa lekarom ili farmaceutu pre nego što uzmete lek TramaFort:

  • Ukoliko smatrate da ste zavisni od drugih opioidnih analgetika (lekova za lečenje jakih bolova), alkohola ili lekova;
  • Ukoliko ste ranije imali simptome obustave kao što su uznemirenost, anksioznost, drhtavicu ili znojenje kada ste prestali da uzimate alkohol ili lekove;
  • Ukoliko osećate da morate uzeti više leka TramaFort da biste postigli isti nivo ublažavanja bola, to može značiti da postajete tolerantni na efekte ovog leka ili ste zavisni od njega. Obratite se svom lekaru koji će razmotriti Vašu terapiju i može Vam promeniti dozu ili Vas prebaciti na alternativni lek za ublažavanje bola;
  • Ukoliko imate poremećaje svesti (ukoliko osećate da ćete izgubiti svest);
  • Ukoliko ste u stanju šoka (jedan od znakova može da bude hladan znoj);
  • Ukoliko patite od povišenog pritiska u glavi (nakon povrede glave ili oboljenja mozga);
  • Ukoliko imate otežano disanje;
  • Ukoliko imate sklonost ka epilepsiji ili konvulzijama (epileptičnim napadima), jer se povećava rizik od nastanka konvulzija;
  • Ukoliko imate oboljenje bubrega ili jetre;
  • Ukoliko patite od depresije i uzimate antidepresive jer kod pojedinih antidepresiva može doći do interakcije sa tramadolom (videti odeljak „ Drugi lekovi i lek TramaFort”).

Ukoliko se nešto od navedenog odnosi na Vas, posavetujte se sa Vašim lekarom pre uzimanja ovog leka. Poremećaji disanja u snu

Lek TramaFort može uzrokovati poremećaje disanja povezane sa spavanjem, poput apneje u toku spavanja

(prekidi u disanju tokom spavanja) i hipoksemiju povezanu sa spavanjem (mala koncentracija kiseonika u krvi). Simptomi mogu uključivati prekide u disanju tokom spavanja, buđenja noću zbog nedostatka vazduha, teškoće sa održavanjem kontinuiteta sna ili prekomernu ošamućenost tokom dana.

Rizik od centralne apneje u snu zavisi od doze opioida. Ako Vi ili neko drugi primeti ove simptome kod Vas, obratite se lekaru. Lekar može razmotriti smanjenje doze leka.

Postoji mali rizik da razvijete tzv. serotoninski sindrom, koji može nastupiti nakon primene tramadola u kombinaciji sa određenim antidepresivima ili nakon primene tramadola kao monoterapije. Odmah potražite savet lekara ako osetite bilo koji od simptoma povezanih sa ovim teškim sindromom (videti odeljak 4.)

Zabeleženi su slučajevi konvulzija (epileptičnih napada) kod pacijenata koji su primali tramadol u preporučenim dozama. Rizik se povećava ako se prekorači preporučena maksimalna dnevna doza tramadola (400 mg).

Imajte u vidu da tramadol može da izazove fizičku i psihičku zavisnost. Kada se tramadol uzima u toku dužeg vremenskog perioda, analgetički efekat može da se smanji, zbog čega se javlja potreba za povećanjem doze (razvoj tolerancije).

Kod pacijenata koji imaju sklonost ka razvoju zavisnosti ili su već zavisni od lekova, lečenje lekom TramaFort može da se sprovodi samo kratkotrajno i isključivo pod strogim medicinskim nadzorom.

Isto tako, obavestite Vašeg lekara ukoliko se neki od navedenih problema javi u toku lečenja lekom TramaFort, ili ukoliko su se ovi problemi javljali ranije.

Retko povećanje doze ovog leka može da vas učini osetljivijim na bol. Ako se to dogodi, morate razgovarati sa svojim lekarom o svojoj terapiji.

Zavisnost može prouzrokovati simptome obustave kada prestanete da uzimate ovaj lek. Simptomi obustave mogu da uključuju nemir, poremećaje spavanja, razdražljivost, uznemirenost, anksioznost, ubrzane otkucaje srca (palpitacije), povišen krvni pritisak, osećaj mučnine, dijareju, gubitak apetita, drhtanje ili znojenje. Vaš lekar će razgovarati s vama o tome kako postepeno smanjite dozu pre nego što prekinete terapiju ovim lekom. Važno je da ne prestanete sa uzimanjem leka iznenada, jer će biti veće šanse da osetite simptome obustave.

Opioide treba da koriste samo pacijenti kojima su propisani. Ne smete davati svoje lekove nikome drugom. Uzimanje većih ili češćih doza opioida može povećati rizik od zavisnosti. Prekomerna upotreba i zloupotreba mogu dovesti do predoziranja i / ili smrti.

Tramadol se transformiše putem enzima jetre. Neke osobe imaju varijacije ovog enzima i to može uticati na ljude na različite načine. Kod nekih osoba možda neće doći do adekvatnog olakšanja bolova, ali kod drugih ljudi je verovatnije da će imati ozbiljne neželjene efekte. Ako primetite neku od sledećih neželjenih pojava, morate prestati sa uzimanjem ovog leka i odmah potražiti lekarski savet: sporo ili plitko disanje, zbunjenost, pospanost, sužene zenice, loše se osećate, konstipacija, nedostatak apetita.

Drugi lekovi i lek TramaFort

Obavestite svog lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

Lek TramaFort ne sme da se uzima u isto vreme sa MAO inhibitorima (vrsta lekova za lečenje depresije).

Ukoliko se lek TramaFort uzima sa sledećim lekovima, jačina i trajanje njegovog analgetičkog dejstva može da se smanji:

  • karbamazepin (za lečenje epilepsije);
  • ondansetron (lek za prevenciju mučnine).

Vaš lekar će odlučiti da li treba da uzimate lek TramaFort i u kojoj dozi.

Ukoliko se TramaFort uzima sa sledećim lekovima, povećava se rizik od neželjenih dejstava:

  • anksiolitici (lekovi za smirenje), lekovi za terapiju nesanice, drugi lekovi za lečenje jakih bolova kao što su morfin i kodein (koji se koristi i u terapiji kašlja), kao i konzumiranje alkohola. Možete osetiti pospanost ili nesvesticu. Ukoliko se to desi, obratite se Vašem lekaru.
  • sedativnih lekova kao što su benzodiazepini ili njima srodni lekovi povećava rizik od pojave pospanosti, otežanog disanja (respiratorna depresija) i kome i može biti opasno po život. Zbog toga istovremena primena može doći u obzir samo ako nijedna druga terapijska opcija nije moguća. Međutim, ako Vam lekar propiše lek TramaFort zajedno sa sedativima, ograničiće dozu i trajanje istovremene terapije.

Obavezno recite lekaru koje sve sedative koristite i pažljivo pratite preporuke lekara vezane za doziranje. Može biti korisno da upoznate prijatelje ili rođake sa navedenim znakovima i simptomima kako bi mogli da reaguju u slučaju da se pojave. Ako imate ovakve simptome, obratite se Vašem lekaru.

  • lekovi koji mogu da izazovu konvulzije, kao što su neki antidepresivi ili antipsihotici. Rizik od konvulzija je veći ukoliko se istovremeno uzima lek TramaFort. Vaš lekar će odlučiti da li treba da uzimate lek TramaFort.
  • lekovi za lečenje depresije (selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina (SSRI), selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina i noradrenalina (SNRI), MAO inhibitori, triciklični antidepresivi i mirtazapin). Lek TramaFort može da stupi u interakciju sa ovim lekovima i može doći do serotoninskog sindroma (videti odeljak 4).
  • kumarinski antikoagulansi (lekovi za sprečavanje zgrušavanja krvi), kao što je varfarin. Kod istovremene primene sa tramadolom može doći do krvarenja.

Uzimanje leka TramaFort sa hranom, pićima i alkoholom

U toku lečenja lekom TramaFort ne smete da konzumirate alkoholna pića, jer alkohol može da pojača delovanje ovog leka. Hrana ne utiče na dejstvo leka.

Deca i adolescenti

Upotreba kod dece sa problemima disanja:

Tramadol se ne preporučuje deci koja imaju problema sa disanjem, jer simptomi toksičnosti tramadola mogu biti pogoršani kod ove dece.

Trudnoća i dojenje

Ukoliko ste trudnii ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što počnete da uzimate ovaj lek.

Nemojte uzimati lek TramaFort ukoliko ste trudni ili mislite da ste trudni, osim ukoliko ste razgovarali sa svojim lekarom koji smatra da korist od lečenja prevazilazi potencijalne rizike po plod.

Ukoliko uzimate lek TramaFort tokom trudnoće, Vaša beba može postati zavisna i doživeti simptome obustave nakon rođenja koji mogu zahtevati lečenje.

Dojenje

Nemojte uzimati lek TramaFort dok dojite, jer se tramadol izlučuje u majčino mleko i uticaće na Vašu bebu.

Na osnovu dosadašnjeg iskustva u primeni tramadola nije utvrđeno da tramadol utiče na reproduktivnu sposobnost kod muškaraca i žena.

Ukoliko imate dodatnih pitanja, obratite se Vašem lekaru.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Lek TramaFort ima snažan uticaj na psihofizičke sposobnosti. Za vreme terapije nije dozvoljeno upravljanje vozilima ni rukovanje mašinama.

Lek TramaFort, tableta sa produženim oslobađanjem, 150 mg sadrži boju Tartrazine lake powder (E 102)

Boja Tartrazine lake powder (E 102), može izazvati alergijske reakcije.

Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni, proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Doza se određuje u skladu sa intenzitetom bola i Vašom individualnom osetljivošću na bol. Generalno, treba uvek koristiti najmanju dozu koja je efikasna u otklanjanju bola. Ne uzimajte više od 400 mg tramadola na dan, osim ukoliko Vam to nije preporučio lekar.

Doziranje

Ukoliko Vaš lekar ne propiše drugačije, uobičajeno doziranje leka TramaFort je:

Odrasli i adolescenti stariji od 12 godina

Uobičajena početna doza je 50-100 mg tramadol-hidrohlorida, 2 puta dnevno, ujutru i uveče.

Ukoliko ova doza nije dovoljna za smanjenje bola, Vaš lekar može postepeno da poveća dozu do 150-200 mg tramadol-hidrohlorida, dva puta dnevno.

Deca

Lek TramaFort nije pogodan za primenu kod dece mlađe od 12 godina.

Stariji pacijenti

Kod osoba starijih od 75 godina, izlučivanje tramadola može da bude usporeno. U tom slučaju, Vaš lekar će Vam preporučiti da povećate interval između dve doze.

Pacijenti sa insuficijencijom jetre ili bubrega / pacijenti na dijalizi

Kod pacijenata sa teškom insuficijencijom jetre ili bubrega, primena tramadola se ne preporučuje.

U slučaju blagog do umerenog oblika insuficijencije bubrega ili jetre, Vaš lekar će razmotriti povećanje intervala između dve doze leka.

Način primene

Lek TramaFort, tablete sa produženim oslobađanjem su namenjene za oralnu primenu. Tablete sa produženim oslobađanjem se uzimaju cele, bez deljenja i žvakanja, sa dovoljno tečnosti, poželjno ujutru i uveče. Tablete sa produženim oslobađanjem možete uzimati i na prazan stomak ili uz obrok.

Trajanje terapije

Ne smete uzimati lek TramaFort duže nego što je to neophodno. Ukoliko je, usled prirode i težine bolesti, potrebno dugotrajno lečenje bola tramadolom, Vaš lekar će Vas redovno kontrolisati (ukoliko su potrebni prekidi u terapiji) da bi procenio da li je potrebno dalje lečenje i u kojoj dozi.

Ukoliko imate utisak da lek TramaFort suviše jako ili slabo deluje na Vaš organizam, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.

Ako ste uzeli više leka TramaFort nego što treba

U slučaju da greškom uzmete dodatnu dozu leka, neželjene reakcije nisu očekivane. Sledeću dozu leka treba da uzmete prema preporučenom doznom režimu.

Ukoliko ste Vi (ili neko drugi) uzeli veliku količinu leka odjednom, treba odmah se obratite lekaru ili najbližoj zdravstvenoj ustanovi. Znaci predoziranja su: suženje zenica, povraćanje, pad krvnog pritiska, ubrzani rad srca, kolaps, nesvestica, grčevi, otežano ili plitko disanje.

Ako ste zaboravili da uzmete lek TramaFort

Ne uzimajte duplu dozu da bi nadoknadili propuštenu dozu.

Ukoliko ste propustili da uzmete dozu leka, uzmite je što je pre moguće, jer je moguće da će se bol ponovo javiti. Međutim, ukoliko se približilo vreme za uzimanje sledeće doze, nastavite sa uzimanjem leka po preporučenom režimu.

Ako naglo prestanete da uzimate lek TramaFort

Ne smete iznenada da prestanete da uzimate ovaj lek osim ako vam lekar ne kaže. Ako želite da prestanete sa uzimanjem leka, prvo razgovarajte o tome sa svojim lekarom, posebno ako ga uzimate duže vreme. Vaš lekar će vas savetovati kada i kako prestati, što može biti smanjivanjem doze kako bi se smanjila šansa za razvoj nepotrebnih neželjenih reakcija (simptomi obustave). Simptomi obustave kao što su nemir, poremećaji spavanja, iritabilnost (razdražljivost), agitacija (uznemirenost), anksioznost (teskoba), osećaj lupanja srca (palpitacije), povišen krvni pritisak, osećaj da ste bolesni ili biti bolestan, proliv (dijareja), drhtavica, jeza ili znojenje, mogu se javiti ukoliko naglo prestanete da uzimate ovaj lek.

Ako prekinete terapiju ili prerano prestanete sa uzimanjem leka, moguće je da će se bol ponovo javiti. Ukoliko imate druga pitanja u vezi primene ovog leka, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Obratite se odmah Vašem lekaru ukoliko se jave simptomi alergijske reakcije kao što su oticanje lica, jezika i/ili ždrela, i/ili otežano gutanje ili pojava koprivnjače uz otežano disanje.

Najčešća neželjena dejstva tokom primene ovog leka su mučnina i vrtoglavica, i javljaju se kod više od 1 pacijenta od 10 pacijenata koji uzimaju lek.

Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • vrtoglavica
  • mučnina

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • glavobolja, pospanost
  • umor
  • konstipacija (otežano pražnjenje), suvoća usta, povraćanje
  • pojačano znojenje

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

  • uticaj na srce i cirkulaciju (osećaj lupanja srca, ubrzani rad srca, pad krvnog pritiska prilikom ustajanja (posturalna hipotenzija) ili kardiovaskularni kolaps (gubitak svesti)). Ova neželjena dejstva su češća pri intravenskoj primeni i kod pacijenata izloženih fizičkom naporu.
  • nagon za povraćanje, osećaj nelagodnosti u gastrointestinalnom traktu (osećaj pritiska u abdomenu, osećaj nadutosti), dijareja (proliv)
  • reakcije na koži (svrab, osip, koprivnjača)
  • simptomi obustave leka

Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • alergijske reakcije (npr. otežano disanje, zviždanje u grudima, oticanje kože) i anafilaksa (otok lica, usana, jezika i/ili grla, otežano disanje i gutanje, iznenadni pad krvnog pritiska koji vodi u kolaps ili šok, može imati smrtni ishod)
  • bradikardija (usporeni rad srca)
  • hipertenzija (porast krvnog pritiska)
  • poremećaj senzacije (npr. svrab, osećaj obamrlosti, bockanja ili mravinjanja po koži), tremor, epileptiformne konvulzije (grčevi), nevoljne mišićne kontrakcije, nekoordinisani pokreti, kratkotrajni gubitak svesti (sinkopa), poremećaj govora
  • epileptiformne konvulzije se uglavnom javljaju nakon primene visokih doza tramadola ili nakon istovremene primene lekova koji smanjuju prag za nastanak konvulzija.
  • promene apetita
  • halucinacije (čulne obmane), konfuzija (zbunjenost), poremećaj spavanja, delirijum, anksioznost (uznemirenost) i noćne more
  • psihička neželjena dejstva, koja se mogu javiti posle primene tramadola, variraju u intenzitetu i prirodi (u zavisnosti od tipa ličnosti i od trajanja terapije) obuhvataju: promene raspoloženja (euforija, povremeno i disforija), promenu u aktivnosti (obično smanjenje, povremeno povećanje) i kognitivne ili senzorne promene (npr. smanjenje pažnje, smanjenje sposobnosti za donošenje odluka, što može dovesti do pogrešnog rasuđivanja)
  • zamućenje vida, izrazito proširenje zenica (midrijaza), suženje zenica (mioza)
  • usporeno disanje, otežano disanje (dispneja)
  • registrovano je pogoršanje astme, ali nije utvrđena uzročna veza sa primenom tramadola. Ukoliko se preporučene doze prekorače ili uzimaju i drugi lekovi sa depresornim delovanjem na moždanu funkciju, može doći do depresije disanja (usporenog disanja).
  • mišićna slabost
  • otežano ili bolno mokrenje, retencija (zadržavanje) urina

Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • povećanje vrednosti enzima jetre

Nepoznata učestalost (ne može da se proceni na osnovu raspoloživih podataka):

  • smanjenje koncentracije šećera u krvi
  • zavisnost od leka
  • štucanje
  • serotoninski sindrom, koji se može manifestovati u obliku promena mentalnog statusa (npr. agitacija, halucinacije, koma) i drugih nuspojava, kao što su hipertermija, tahikardija, promenjiv krvni pritisak, nehotično trzanje mišića, ukočenost mišića, poremećaj koordinacije i/ili gastrointestinalni simptomi (npr. mučnina (slabost), povraćanje, proliv) (videti odeljak 2).

Obustava leka

Simptomi obustave mogu se uočiti nakon prekida terpije lekom TramaFort i uključuju: nemir, poremećaje spavanja, razdražljivost, uznemirenost, anksioznost, ubrzane otkucaje srca (palpitacije), povišen krvni pritisak, mučninu, dijareju, tremor ili drhtanje, pojačano znojenje.

Ukoliko se lečenje prekine naglo, može doći do pojave apstinencijalnih simptoma (simptoma obustave leka), videti odeljak „Ako naglo prestanete da uzimate lek TramaFort“.

Kako da znam da li sam zavistan od leka?

Ako tokom uzimanja leka TramaFort primetite bilo koji od sledećih znakova, to može biti znak da ste postali zavisni:

  • Morate uzimati lek duže nego što vam je propisao lekar
  • Osećate da treba da koristite više od preporučene doze
  • Lek koristite iz razloga koji nisu propisani
  • Kada prestanete da uzimate lek, osećate se loše i osećate se bolje nakon ponovnog uzimanja leka Ako primetite bilo koji od ovih znakova, važno je da razgovarate sa svojim lekarom.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti TramaFort posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon „Važi do“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvati na temperaturi do 25 ºC, u originalnom pakovanju.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Aktivna supstanca: tramadol-hidrohlorid.

TramaFort, 100 mg, tablete sa produženim oslobađanjem:

Jedna tableta sa produženim oslobađanjem sadrži 100 mg tramadol-hidrohlorida.

TramaFort, 150 mg, tablete sa produženim oslobađanjem:

Jedna tableta sa produženim oslobađanjem sadrži 150 mg tramadol-hidrohlorida.

Pomoćne supstance:

TramaFort, 100 mg, tablete sa produženim oslobađanjem

Jezgro tablete: hipromeloza 15000; celuloza, mikrokristalna; povidon; silicijumdioksid, koloidni, bezvodni; magnezijum-stearat;

Film (obloga) tablete:makrogol 6000; hipromeloza 5; titan-dioksid (E 171), talk, poliakrilatna disperzija 30%.

TramaFort, 150 mg, tablete sa produženim oslobađanjem

Jezgro tablete: hipromeloza 15000; celuloza, mikrokristalna; povidon; silicijumdioksid, koloidni, bezvodni; magnezijum-stearat;

Film (obloga) tablete: makrogol 6000; hipromeloza 5; titan-dioksid (E 171); talk; poliakrilatna disperzija 30 %; boja Tartrazine lake powder (E 102).

Kako izgleda lek TramaFort i sadržaj pakovanja

Tableta sa produženim oslobađanjem.

TramaFort, 150 mg, tablete sa produženim oslobađanjem

Okrugle, bikonveksne film tablete bele boje, bez podeone linije.

Unutrašnje pakovanje je PVC/Alu blister sa 10 tableta sa produženim oslobađanjem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 2 blistera (ukupno 20 tableta sa produženim oslobađanjem) i Uputstvo za lek.

TramaFort, 150 mg, tablete sa produženim oslobađanjem

Duguljaste film tablete, svetlo žute boje, sa podeonom crtom sa obe strane. Podeona linija nije namenjena za lomljenje tablete.

Unutrašnje pakovanje je PVC/ Alu blister sa 10 tableta sa produženim oslobađanjem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 2 blistera (ukupno 20 tableta sa produženim oslobađanjem) i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

PHARMASWISS D.O.O., BEOGRAD, Batanjički drum 5A, Beograd, Republika Srbija

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Jul, 2022.

Režim izdavanja leka:

Lek se može izdavati samo na lekarski recept u dva primerka, shodno propisima o lekovima koji sadrže opojne droge.

Broj i datum dozvole:

TramaFort, 100 mg, tablete sa produženim oslobađanjem: 515-01-02658-21-001 od 04.07.2022.

TramaFort, 150 mg, tablete sa produženim oslobađanjem: 515-01-02659-21-001 od 04.07.2022.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info