Vakcina Varilrix je indikovana za aktivnu imunizaciju protiv varičele kod sledećih grupa, koje nisu prethodno bolovale od varičele:
Doziranje
Zdrave osobe
Deca uzrasta iznad 12 meseci do navršene 12. godine
Kod dece uzrasta iznad 12 meseci do navršene 12. godine, treba primeniti dve doze vakcine Varilrix, kako bi se osugurala optimalna zaštita protiv varičele. Preporučuje se da se druga doza vakcine primeni najranije 6 nedelja nakon primene prve doze. Interval između pojedinačnih doza vakcine ni pod kojim uslovima ne sme biti kraći od 4 nedelje.
Adolescenti (≥ 13 godina) i odrasle osobe
Kod osoba od 13 godina i starijih treba primeniti dve doze vakcine Varilrix. Preporučuje se da interval između primene pojedinačnih doza vakcine bude najmanje 6 nedelja, ali ni pod kojim uslovima kraći od 4 nedelje.
Pacijenti pod visokim rizikom
Isti raspored imunizacije opisan kod zdravih osoba se odnosi na pacijente pod visokim rizikom, iako mogu biti potrebne dodatne doze.
Međusobna zamenljivost
Pojedinačna doza vakcine Varilrix se može primeniti kod osoba koje su već primile pojedinačnu dozu vakcine koja sadrži vakcinalni varicella soj.
Nakon primene pojedinačne doze vakcine Varilrix, može biti primenjena pojedinačna doze druge vakcine koja sadrži vakcinalni varicella soj.
Način primene
Vakcina Varilrix se primenjuje isključivo putem supkutane injekcije u deltoidnu regiju ruke ili anterolateralnu regiju butine.
Vakcina Varilrix ne bi trebalo da se primenjuje intradermalno, a ni pod kojim uslovima, se ne sme primeniti intravaskularno.
Za uputstva o rekonstituciji vakcine pre primene, videti odeljak 6.6.
Vakcina Varilrix je kontraindikovana kod osoba sa istorijom preosetljivosti na neomicin ili na bilo koju od pomoćnih supstanci vakcine. Međutim, istorija kontaktnog dermatitisa izazvana neomicinom, nije kontraindikacija.
Vakcina Varilrix je kontraindikovana kod osoba koje su imale znake preosetljivosti nakon prethodne primene vakcine protiv varičele.
Vakcina Varilrix je kontraindikovana tokom perioda trudnoće. Osim toga, trudnoću treba izbegavati mesec dana nakon vakcinacije (videti odeljak 4.6).
Vakcina Varilrix je kontraindikovana kod teške humoralne ili celularne (primarne ili stečene) imunodeficijencije, npr. teške kombinovane imunodeficijencije, agamaglobulinemije i AIDS-a ili simptomatske HIV infekcije ili kada je starosno specifični CD4+ T-limfocitni udeo kod dece uzrasta ispod 12 meseci: CD4+ <25%; kod dece uzrasta od 12 do 35 meseci: CD4+ < 20%; kod dece uzrasta od 36 do 59 meseci: CD4+ < 15% (videti odeljak 4.4).
Vakcina Varilrix sadrži sorbitol. Pacijenti sa retkim naslednim oboljenjem intolerancije na fruktozu ne smeju koristiti ovaj lek.
Vakcina Varilrix je kontraindikovana kod pacijenata sa aktivnom nelečenom tuberkulozom. Vakcina Varilrix je kontraindikovana kod pacijenata sa bilo kojim akutnim, febrilnim stanjem.
Kao i kod ostalih vakcina, primena vakcine Varilrix će biti odložena u slučajevima akutnih febrilnih stanja. Međutim, prisustvo manje infekcije nije kontraindikacija.
Kao i kod svih vakcina koje se primenjuju injekcionim putem, neophodno je da na raspolaganju uvek bude rastvor za injekciju epinefrina za slučaj pojave anafilaktičke reakcije (videti u nastavku „Terapija u slučaju anafilaktičke reakcije”). Obično se preporučuje da vakcinisane osobe budu pod nadzorom lekara 30 minuta posle vakcinacije.
Sinkopa (nagli gubitak svesti) se može javiti nakon, ili čak i pre primene vakcine, posebno kod adolescenata kao psihogena reakcija na iglu injekcije. Navedeno može biti praćeno neurološkim znacima kao što su prolazni poremećaj vida, parestezija i tonično-klonični grčevi udova tokom oporavka. Veoma je važno da okruženje bude bezbedno, kako bi se izbegle povrede u slučaju pojave gubitka svesti.
Mora se sačekati da alkohol i drugi dezinficijensi ispare sa kože pre davanja vakcine, s obzirom da kontakt sa navedenim proizvodima može inaktivirati virus u vakcini.
Dostupni podaci sugerišu da primena vakcine protiv varičele u toku od 72 sata nakon izlaganja prirodnoj bolesti može izmeniti klinički tok bolesti i čak sprečiti njene simptome. Stoga, nivo zaštite može biti ograničen (videti odeljak 5.1).
Kao sa bilo kojom drugom vakcinom, zaštitni imunski odgovor ne može biti izazvan sa svim vakcinama.
Kao sa drugim vakcinama protiv varičele, slučajevi varičele su se pojavili kod pojedinaca koji su prethodno primili vakcinu Varilrix. Navedeni slučajevi su obično blagi, sa nekoliko lezija i manje povišenom temperaturom u poređenju sa slučajevima kod nevakcinisanih pojedinaca.
Pokazano je da se transmisija Oka vakcinalnog virusa dešava u veoma malom procentu kod seronegativnih kontakata vakcinisanih osoba sa osipom. Ne može se isključiti transmisija Oka vakcinalnog virusa kontaktom sa vakcinisanom osobom koja nije razvila osip na seronegativne kontakte.
Trebalo bi izbegavati svaki kontakt sa trudnicama osetljivim na virus varičele (posebno tokom prvog trimestra trudnoće) i sa osobama pod visokim rizikom od razvoja teškog oblika varičele (kao što su pacijenti
sa leukemijom ili pacijenti koji primaju imunosupresivnu terapiju), posebno kada se kod vakcinisane osobe razvije osip 2 do 3 nedelje nakon imunizacije. U slučaju da se kontakt sa navedenim populacijama ne može izbeći, mora se proceniti potencijalni rizik od transmisije vakcinalnog virusa nasuprot riziku od dobijanja i transmisije prirodnog virusa varičele.
Varičela sa kliničkim znacima se može javiti nakon imunizacije kod pacijenata koji su na jakoj imunosupresivnoj terapiji. Virus sličan onom prisutnom u vakcini je otkriven u vezikulama. U slučaju pojave teških kliničkih znakova, neophodna je primena antivirusnog lečenja.
Svega nekoliko slučajeva diseminovane varičele sa uključenim unutrašnjim organima je prijavljeno nakon imunizacije sa Oka vakcinalnim sojem varičela virusa, većinom kod imunokompromitovanih ispitanika.
Vakcina Varilrix se ne sme primeniti intravaskularno ili intradermalno.
Pacijenti pod visokim rizikom
Pacijenti sa akutnom leukemijom
Pokazano je da varičela predstavlja značajan faktor rizika za pacijente obolele od akutne leukemije. Potrebno je da se oni vakcinišu ukoliko nemaju varičele ili neko specifično antitelo u istoriji bolesti.
Kada se imunizuju pacijenti u akutnoj fazi leukemije, hemoterapiju bi trebalo obustaviti jednu nedelju pre i jednu nedelju nakon imunizacije. Isto tako, pacijenti na terapiji zračenjem ne bi trebalo da budu imunizovani tokom ove faze terapije.
Uopšte uzev, navedeni pacijenti se imunizuju kada su u potpunoj hematološkoj remisiji bolesti. Preporučeno je da ukupan broj limfocita treba da bude najmanje 1200 po mm3 i da ne postoje drugi dokazi nedostatka sposobnosti celularnog imunskog odgovora.
Pacijenti na imunosupresivnoj terapiji
Pacijenti na imunosupresivnoj terapiji (uključujući kortikosteroide) malignih solidnih tumora ili ozbiljnih hroničnih bolesti (kao što je bubrežna insuficijencija, autoimunske bolesti, bolesti kolagena, teška bronhijalna astma) su predisponirani za težak oblik varičele.
Uopšte uzev, navedeni pacijenti se imunizuju kada su u potpunoj hematološkoj remisiji bolesti. Savetuje se da ukupan broj limfocita treba da bude najmanje 1200 po mm3 i da ne postoje drugi dokazi nedostatka sposobnosti celularnog imunskog odgovora.
Pacijenti kod kojih se planira transplatacija organa
Ukoliko se razmatra transplatacija organa (npr. transplatacija bubrega), imunizaciju bi trebalo sprovesti par nedelja pre primene imunosupresivne terapije.
Pacijenti sa hroničnim bolestima
Hronične bolesti, kao što su metaboličke i endokrine bolesti, hronična plućna i kardiovaskularna bolest, mukoviscidoza i neuromuskularne abnormalnosti mogu takođe biti predisponirajući faktori za težak oblik infekcije varičelom.
Imunokompromitovani pacijenti
Vakcinacija se može razmotriti kod pacijenata sa odabranim imunskim deficijencijama gde koristi prevazilaze rizike (npr. pojedinci sa asimptomatskom HIV infekcijom, deficijencije IgG podklasa, kongenitalna neutropenija, hronična granulomatozna bolest i bolesti deficijencije komplementa).
Moguće je da imunokompromitovani pacijenti koji nemaju kontraindikaciju za navedenu vakcinaciju (videti odeljak 4.3) možda neće odgovoriti na isti način kao imunokompetentne osobe; stoga, neki od navedenih pacijenata mogu dobiti varičelu u slučaju kontakta , uprkos adekvatnoj primeni vakcine. Navedene pacijente je potrebno pažljivo pratiti za slučaj pojave znakova varičele.
Zdrave osobe u bliskom kontaktu sa pacijentima pod visokim rizikom
Kako bi se smanjio čak i budući rizik infekcije kod osoba pod visokim rizikom, neimunizovani bliski kontakti pacijenata sa varičelom ili pacijenata pod visokim rizikom bi takođe trebalo imunizovati. Navedeno uključuje roditelje i rođake pacijenata pod visokim rizikom, medicinsko i paramedicinsko osoblje i ostale ljude koji su u bliskom kontaktu sa pacijentima sa varičelom ili pacijentima pod visokim rizikom.
Ukoliko se mora primeniti tuberkulinski kožni test, potrebno je da se izvrši pre ili tokom vakcinacije, s obzirom da je prijavljeno da žive virusne vakcine mogu prouzrokovati privremenu depresiju osetljivosti kože na tuberkulin. S obzirom da odsustvo normalnog imunskog odgovora može trajati najviše 6 nedelja, tuberkulinski kožni test ne bi trebalo izvoditi u okviru navedenog perioda nakon vakcinacije kako bi se izbegli lažno negativni rezultati.
Primenu vakcine Varilrix treba odložiti najmanje tri meseca nakon primene imunoglobulina ili nakon transfuzije krvi, s obzirom da se može desiti da vakcinacija neće dati adekvatne rezultate zbog pasivno stečenih varičela antitela.
Prijavljena je pojava Rejovog sindroma nakon primene salicilata tokom infekcije prirodnim virusom varičele. Stoga, salicilate treba izbegavati 6 nedelja nakon vakcinacije virusom varičele.
Zdrave osobe
Vakcina Varilrix može biti primenjena u isto vreme sa drugim vakcinama. Različite vakcine koje se primenjuju injekcionim putem uvek treba primeniti na različitim injekcionim mestima. Vakcina Varilrix se ne sme mešati sa drugim vakcinama u istom špricu. Inaktivisane vakcine se mogu primeniti nezavisno od vremena primene vakcine Varilrix.
Ukoliko se vakcina Varilrix primenjuje posle vakcine protiv morbila, preporučuje se da period između primene vakcina bude najmanje mesec dana, pošto je poznato da vakcinacija protiv morbila može izazvati kratkotrajnu supresiju celularnog imuniteta.
Pacijenti pod visokim rizikom
Vakcinu Varilrix ne treba primenjivati u isto vreme sa drugim živim, atenuisanim vakcinama.
Inaktivisane vakcine se mogu primeniti nezavisno od vremena primene vakcine Varilrix, ukoliko nije utvrđena kontraindikacija. Različite vakcine koje se primenjuju injekcionim putem uvek treba primeniti na različitim injekcionim mestima.
Plodnost
Nisu dostupni podaci o uticajima vakcine Varilrix na plodnost.
Trudnoća
Žene u drugom stanju se ne smeju vakcinisati vakcinom Varilrix.
Ipak, nije zabeleženo oštećenje fetusa nakon primene vakcine protiv varičele kod trudnica.
Trudnoću treba izbegavati do mesec dana nakon vakcinacije. Žene koje nameravaju da ostanu u drugom stanju, treba savetovati da odlože trudnoću.
Vakcinisane osobe, kod kojih se pojavi osip u toku 3 nedelje posle vakcinacije moraju izbegavati svaki kontakt sa ženama u drugom stanju (posebno u toku prva tri meseca trudnoće).
Dojenje
Nema dovoljno podataka o ekskreciji vakcine Varilrix ili o prisustvu antitela protiv vakcine Varilrix u majčinom mleku.
Ne može se isključiti rizik na novorođenčad/odojčad.
Potrebno je doneti odluku ili da se obustavi dojenje ili da se obustavi/uzdrži od profilaktičke primene vakcine Varilrix; uzimajući u obzir dobrobit dojenja za dete u poređenju sa koristi od profilaktičke primene vakcine Varilrix za majku.
Ne očekuje se da vakcina Varilrix utiče na sposobnost upravljanja vozilima ili rukovanja mašinama.
Podaci iz kliničkih ispitivanja Zdrave osobe
Bezbedonosni profil vakcine Varilrix prikazan u nastavku, zasniva se na rezultatima od ukupno 5369 doza vakcine Varilrix primenjenih kao monoterapija kod dece, adolescenata i odraslih osoba.
Neželjene reakcije za koje se sumnja da su povezane sa primenom vakcine Varilrix su prikazane u nastavku. Učestalost pojave neželjenih dejstva definisana je kao:
Veoma česta: (1/10)
Česta: (1/100, <1/10) Povremena: (1/1000, <1/100) Retka: (1/10000, <1/1000)
Veoma retka: (<1/10000)
Klasa sistema organa | Učestalost | Neželjena dejstva |
Infekcije i infestacije | Povremena | infekcija gornjih disajnih puteva, |
Poremećaji krvi i limfnog sistema | Povremena | limfadenopatija |
Psihijatrijski poremećaji | Povremena | razdražljivost |
Poremećaji nervnog sistema | Povremena | glavobolje, pospanost |
Poremećaji oka | Retka | konjunktivitis |
Respiratorni, torakalni i | Povremena | kašalj, rinitis |
Gastrointestinalni poremećaji | Povremena | mučnina, povraćanje |
Retka | abdominalni bol, dijareja | |
Poremećaji kože i potkožnog tkiva | Česta | osip |
Povremena | papulo-vezikularni osip, pruritus | |
Retka | urtikarija | |
Poremećaji mišićno-koštanog sistema i vezivnog tkiva | Povremena | artralgija, mialgija |
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene | Veoma česta | bol, crvenilo na mestu primene |
Česta | oticanje na mestu primene injekcije*, povišena telesna temperatura (oralna/aksilarna | |
Povremena | povišena telesna temperatura (oralna/aksilarna >39 °C ili rektalna >39,5 °C), zamor, osećaj |
*Oticanje na mestu primene injekcije i povišena telesna temperatura su veoma često prijavljivani u studijama sprovedenim na adolescentima i odraslima.
Oticanje je takođe veoma često prijavljivano posle druge doze kod dece mlađe od 13 godina.
Uočen je trend povećane incidence bola, crvenila i otoka nakon druge doze u poređenju sa prvom dozom vakcine.
Nije primećena razlika u reaktivnom profilu između inicijalno seropozitivnih i inicijalno seronegativnih osoba.
Pacijenti pod visokim rizikom
Dostupni su samo veoma ograničeni podaci iz kliničkih ispitivanja kod pacijenata sa visokim rizikom od razvoja teškog oblika varičele. Međutim, reakcije povezane sa primenom vakcine (uglavnom papulo- vezikularne erupcije i povišena telesna temperatura) su obično blage. Kao kod zdravih osoba, reakcije na mestu injekcije (crvenilo, oticanje, bol) su generalno blage i prolazne.
Podaci dobijeni nakon postmarketinškog praćenja
Sledeće dodatne neželjene reakcije su prijavljivane tokom postmarketinškog praćenja nakon vakcinacije protiv varičele:
Klasa sistema organa | Učestalost | Neželjena dejstva |
Infekcije i infestacije | Nepoznata** | herpes zoster*, infekcija diseminovana virusom varičele |
Poremećaji krvi i limfnog sistema | Nepoznata** | trombocitopenija |
Poremećaji imunskog sistema | Nepoznata** | preosetljivost, anafilaktičke |
Poremećaji nervnog sistema | Nepoznata** | encefalitis, cerebrovaskularni udar, cerebelitis, simptomi slični |
cerebelitisu (uključujući prolazne | ||
Vaskularni poremećaji | Nepoznata** | vaskulitis (uključujući Henoch- Schőnlein-ovu purpuru i Kawasaki sindrom) |
Poremećaji kože i potkožnog | Nepoznata** | erythema multiforme |
*Ove reakcije prijavljene nakon vakcinacije su takođe posledica infekcije divljim varičela virusom. Nema nagoveštaja o povećanom riziku od navedenih manifestacija nakon vakcinacije u poređenju sa rizikom kao posledicom prirodne infekcije.
**Kako su ovi događaji samostalno prijavljivani, njihova učestalost se ne može pouzdano predvideti.
Terapija u slučaju anafilaktičke reakcije
Primenjuje se procedura predložena od strane zvaničnog postupka lečenja (engl. Annotated Repertory of Medications) u slučaju teške anafilaktičke reakcije (povezane sa respiratornim problemima, hitotenzijom ili šokom).
Terapija se zasniva na epinefrinu (adrenalinu).
Poželjna je intramuskularna primena u odnosu na supkutanu primenu usled bolje resorpcije u slučaju hipotenzije.
Doza epinefrina je:
Ukoliko nema poboljšanja, druga doza se može primeniti intramuskularno nakon 5 minuta. Bronhodilatator u slučaju bronhospazma; IV kortikosteroidi; supstitucija plazme u slučaju šoka.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Bilo je slučajeva slučajne primene više od preporučenih doza vakcine Varilrix. Unutar ovih slučajeva, prijavljena su navedena neželjena dejstva: letargija i konvulzije. U ostalim prijavljenim slučajevima predoziranja, nije bilo pridruženih neželjenih dejstava.
Farmakoterapijska grupa: vakcine; virusne vakcine
ATC šifra: J07BK01
Prisustvo antitela nakon vakcinacije je prepoznato kao znak zaštite protiv bolesti.
Efikasnost u kliničkim ispitivanjima
Efikasnost vakcina proizvođača GlaxoSmithKline (GSK), monovalentne OKA/RIT (Varilrix) i Priorix-Tetra, u prevenciji varičele procenjena je u velikoj randomizovanoj studiji, sa uključivanjem kombinovane vakcine (proizvođača GSK) protiv morbila, mumpsa i rubele (Priorix) kao aktivnog komparatora. Studija je sprovedena u Evropi, gde vakcinacija protiv varičele nije rutinska.
Deca uzrasta od 12 do 22 meseca su primala ili dve doze vakcine Priorix-Tetra sa razmakom od 6 nedelja ili jednu dozu vakcine Varilrix. Efikasnost vakcine protiv potvrđene varičele različite težine bolesti i protiv umerenog ili teškog oblika varičele primećena nakon primarnog praćenja u periodu od 2 godine (medijana trajanja 3,2 godine) i nakon produženog perioda praćenja od 6 godina (medijana trajanja 6,4 godina) prikazana je u tabeli u nastavku.
Grupa | Vreme | Efikasnost vakcine protiv potvrđene | Efikasnost vakcine protiv umerenog ili teškog oblika varičele |
Varilrix (1 doza) | 2 godine | 65,4% | 90,7% |
6 godina (1) | 67,0% | 90,3% | |
Kombinovana vakcina protiv morbila, mumpsa, rubele i varičele (Oka/RIT) vakcine (2 doze) | 2 godine | 94,9% | 99,5% |
6 godina (1) | 95,0% | 99,0% |
N = broj uključenih i vakcinisanih ispitanika
(1) deskriptivne analize
U studiji sprovedenoj u Finskoj, posebno dizajniranoj da proceni efikasnost vakcine Varilrix, 493 dece uzrasta od 10 do 30 meseci bilo je praćeno tokom perioda od približno 2,5 godine posle vakcinacije sa pojedinačnom dozom. Efikasnost zaštite protiv varičele ili protiv teških kliničkih slučajeva ( 30 vezikula) bila je 100% (95% IP: 80-100) i 88% (95% IP: 72-96) protiv bilo kog tipa serološki potvrđene varičele (najmanje jedna vezikula ili papula).
Aktuelna efikasnost
Podaci o efektivnosti ukazuju da dve doze vakcine obezbeđuju veći nivo zaštite i manju učestalost slučajeva varičele u odnosu na jednu dozu.
Efektivnost doza vakcine Priorix-Tetra tokom epidemije u vrtićima u Nemačkoj, gde je vakcinacija protiv varičele rutinska za decu stariju od 11 meseci, bila je 91% (95% IP: 65-98) protiv bolesti bilo koje težine i 94% (95% IP: 54-99) protiv umereno teške bolesti.
Efektivnost jedne doze vakcine Varilrix je procenjena u različitim kontekstima (epidemiološkom, analiza slučaja i studije baza podataka) i podaci variraju od 20% do 92% protiv bilo kog oblika varičele i od 86% do 100% protiv umerenog ili teškog oblika bolesti.
Imunski odgovor
Zdrave osobe
Kod dece uzrasta između 11 meseci i 21 meseca, stopa serokonverzije merena ELISA, Enzygnost, Dade Behring metodama (50 mIU/mL) šest nedelja nakon primene doze vakcine dostiže 89,6% i 100% nakon primene druge doze vakcine.
Kod dece uzrasta od 9 meseci do 12 godina, stopa serokonverzije merena imunofluorescentnim metodama šest nedelja nakon primene doze vakcine prevazišla je 98%.
Kod dece uzrasta od 9 meseci do 6 godina, stopa serokonverzije merena imunofluorescentnim metodama šest nedelja nakon primene druge doze vakcine iznosila je 100%. U kliničkim ispitivanjima, podaci o efikasnosti su pokazali veći nivo zaštite i smanjeni broj slučajeva varičele koji se javljaju nakon primene dve doze vakcine umesto jedne doze vakcine (GMT je povećan faktorom od 5 do 26).
Kod osoba uzrasta 13 godina i starijih, stopa serokonverzije određivana imunofluorescencijom 6 nedelja nakon primene druge doze vakcine iznosila je 100%. Godinu dana posle vakcinacije, sve testirane osobe su i dalje bile seropozitivne.
U kliničkim studijama, podaci o efikasnosti su pokazali veći nivo zaštite i smanjenje broja slučajeva varičele koji su se javljali nakon primene dve doze vakcine, umesto jedne doze.
Pacijenti pod visokim rizikom
Kod pacijenata pod visokim rizikom, stopa serokonverzije je bila 80%, ali kod pacijenata sa leukemijom dostigla je oko 90%.
Kod pacijenata pod visokim rizikom, mogu biti indikovana periodična merenja varičela antitela nakon vakcinacije kako bi se identifikovali oni koji mogu imati korist od revakcinacije.
U jednoj studiji, manja učestalost herpes infekcije je primećena kod vakcinisanih pacijenata sa leukemijom u poređenju sa prirodno inficiranim nevakcinisanim pacijentima sa leukemijom.
Pokazana je transmisija vakcinalnog virusa između imunosuprimovanih rođaka, ali su kožne manifestacije bile veoma blage kod inficiranog deteta.
Objavljeni podaci o prevenciji varičele 3 dana nakon izlaganja varičela virusu su ograničeni. U randomizovanoj, duplo slepoj, placebo kontrolisanoj studiji koja je uključivala 42 deteta uzrasta između 12 meseci i 13 godina, 22. dece je primilo 1 dozu vakcine Varilrix i 20. dece je primalo jednu dozu placeba. Slični procenti (41%, odnosno 45%) dece inficirane varičelom, ali rizik od razvoja umerene do teške forme bolesti je bio osam puta veći u placebo grupi u poređenju sa vakcinisanom grupom (relativni rizik = 8,0; 95% IP 1,2-51,5; P=0,003) (videti odeljak 4.4).
Ne zahteva se procena farmakokinetičkih osobina kod vakcina.
Nije primenljivo.
Prašak:
laktoza, bezvodna, sorbitol,
manitol, aminokiseline.
Rastvarač: voda za injekcije.
Vakcina Varilrix se ne sme mešati sa drugim vakcinama u istom špricu.
2 godine.
Rekonstituisana vakcina može se čuvati najviše 90 minuta na sobnoj temperaturi (25 ˚C) ili najviše 8 sati u frižideru (+2 do +8 ˚C). Ukoliko rekonstituisana vakcina nije upotrebljena u ovom vremenskom periodu, mora se odbaciti.
Čuvati u frižideru, na temperaturi od 2 °C do 8 °C. Ne zamrzavati.
Datum isteka roka upotrebe se odnosu na poslednji dan navedenog meseca naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon ,,Važi do:”.
Za uslove čuvanja nakon rekonstitucije vakcine, videti odeljak 6.3.
Unutrašnje pakovanje leka je:
za prašak: staklena bočica (neutralno staklo tip I). za rastvarač: napunjen injekcioni špric, 0,5 mL.
Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna bočica sa praškom, jedan napunjeni injekcioni špric sa rastvaračem, 2 igle i Uputstvo za lek.
S obzirom na male varijacije u pH vrednosti, boja rekonstituisane vakcine može varirati od žućkaste do ružičaste boje, bez negativnog uticaja na kvalitet vakcine.
Rastvarač i rekonstituisanu vakcinu treba vizuelno prekontrolisati na prisustvo stranih čestica i/ili promene fizičkog izgleda pre primene vakcine. Ukoliko se primete bilo kakve promene, odbaciti rastvarač ili rekonstituisanu vakcinu.
Uputstva za rekonstituciju vakcine sa rastvaračem u napunjenom injekcionom špricu
Vakcina Varilrix se rekonstituiše dodavanjem ukupne količine rastvarača koja se nalazi u napunjenom injekcionom špricu u bočicu u kojoj se nalazi prašak.
Staviti iglu na špric na način kao što je prikazano na slici u nastavku.
Međutim, imajte u vidu da špric koji se nalazi u pakovanju vakcine Varilrix može biti i neznatno drugačiji (bez navoja) u odnosu na špric koji vidite na slici. U tom slučaju, igla ne mora biti pričvršćena kako bi se stavila na špric.
Zaštitnik igle
Igla
Klip šprica Telo šprica Zatvarač šprica
Špric
Dodati rastvarač prašku. Nakon dodavanja rastvarača prašku, mešavinu treba dobro promućkati, kako bi se obezbedilo da je prašak u potpunosti rastvoren u rastvaraču.
Odmah nakon rekonstitucije, potrebno je ubrizgati celokupan sadržaj vakcine.
Potrebno je koristiti novu iglu za primenu vakcine. Odbaciti celokupan sadržaj bočice.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.
Vakcina Varilrix je vakcina protiv varičele (ovčijih boginja). Vakcina Varilrix se primenjuje kod osoba koje nisu prelažale varičelu i koje su:
adolescenti (≥ 13 godina) i odrasli, koji su seronegativni u odnosu na VZV (varičela-zoster virus) i prema tome u riziku od razvoja varičele;
„Upozorenja i mere opreza”;
Razgovarajte sa Vašim lekarom ukoliko smatrate da se neka od navedenih situacija odnosi na Vas.
Upozorenja i mere opreza
Kao i kod svih vakcina koje se primenjuju injekcionim putem, neophodno je da na raspolaganju uvek bude rastvor za injekciju epinefrina za slučaj pojave anafilaktičke reakcije. Obično se preporučuje da vakcinisane osobe budu pod nadzorom lekara 30 minuta posle vakcinacije.
Razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom pre nego što Vi ili Vaše dete primite vakcinu Varilrix:
Kao sa drugim vakcinama protiv varičele, slučajevi varičele su se pojavili kod pojedinaca koji su prethodno primili vakcinu Varilrix. Navedeni slučajevi su obično blagi, sa nekoliko lezija i manje povišenom temperaturom u poređenju sa slučajevima kod nevakcinisanih pojedinaca.
Gubitak svesti se može javiti (uglavnom kod adolescenata) nakon ili čak i pre primene bilo koje injekcije u špricu. Stoga, recite Vašem lekaru ili medicinskoj sestri ukoliko ste Vi/Vaše dete izgubili svest prilikom prethodnih primanja injekcija.
Drugi lekovi i Varilrix
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko Vi ili Vaše dete uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove. Ovo uključuje i lekove koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta i vakcine koje ste nedavno primili.
Ukoliko ste zdravi, vakcina Varilrix se može primeniti istovremeno sa drugim vakcinama koje ne sadrže žive viruse. Ukoliko ste pacijent pod visokim rizikom, lekar će odlučiti da li možete da primite druge vakcine istovremeno sa vakcinom Varilrix. U slučaju istovremene primene vakcina koje se primenjuje injekcionim putem, Vaš lekar će koristiti različiti špric, iglu i primeniće ih na različito injekciono mesto.
Prijavljena je pojava Rejovog sindroma nakon primene acetilsalicilne kisleine i drugih lekova iz grupe salicilata tokom infekcije prirodnim virusom varičele. Stoga, ove lekove treba izbegavati 6 nedelja nakon vakcinacije virusom varičele.
Vakcinacija može biti neefikasna:
Trudnoća i dojenje
Vakcina Varilrix se ne sme primeniti kod žena koje su u drugom stanju.
Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se svom lekaru za savet pre nego što primite ovu vakcinu. Takođe, važno je da ne ostanete u drugom stanju u toku jednog meseca nakon primene vakcine. Tokom ovog perioda potrebno je koristiti efektivnu metodu kontracepcije kako bi se izbegla trudnoća.
Ukoliko ste u drugom stanju:
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Nije verovatno da će vakcina imati bilo kakav uticaj na sposobnost upravljanja vozilima ili rukovanja mašinama.
Vakcina Varilrix sadrži sorbitol.
Ova vakcina sadrži 6 mg sorbitola.
U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se svom lekaru ili lekaru Vašeg deteta pre primene ove vakcine.
Ovu vakcinu ćete Vi ili Vaše dete dobijati tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Način primene
Broj injekcija (doza)
Vakcinacija se sastoji od dve injekcije (doze) vakcine Varilrix.
Vaš lekar će Vas obavestiti ukoliko je potrebna primena dodatnih ili buster doza.
Ako ste primili više vakcine Varilrix nego što treba
Odmah kontaktirajte Vašeg lekara ili farmaceuta.
Ako ste zaboravili da primite vakcinu Varilrix
Ukoliko ste propustili vakcinaciju po utvrđenom redosledu, obratite se Vašem lekaru i pitajte ga za savet. Ukoliko imate dodatnih pitanja o primeni ove vakcine, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.
Kao i svi lekovi, ova vakcina može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji primaju ovu vakcinu.
Obavestite Vašeg lekara u slučaju pojave alergijske reakcije.
Ukoliko imate alergijsku reakciju, obavestite Vašeg lekara. Znaci mogu uključiti:
Obavestite Vašeg lekara u slučaju pojave navedenih neželjenih dejstava.
Ostala neželjena dejstva:
Uočen je trend povećane učestalosti bola, crvenila i otoka nakon druge doze u poređenju sa prvom dozom vakcine.
Nakon stavljanja vakcine Varilrix u promet, prijavljena su sledeća dodatna neželjena dejstva:
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati vakcinu van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti vakcinu Varilrix posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem i unutrašnjem pakovanju nakon ,,Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosu na poslednji dan navedenog meseca.
Čuvati u frižideru, na temperaturi od 2 °C do 8 °C. Ne zamrzavati.
Rekonstituisana vakcina se može čuvati najviše 90 minuta na sobnoj temperature (25 ˚C) ili najviše 8 sati u frižideru (+2 do +8 ˚C). Ukoliko rekonstituisana vakcina nije upotrebljena u ovom vremenskom periodu, mora se odbaciti.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
prašak: laktoza, bezvodna; sorbitol; manitol; aminokiseline, rastvarač: voda za injekcije.
Kako izgleda vakcina Varilrix i sadržaj pakovanja
Vakcina Varilrix u kutiji sadrži bočicu sa praškom i napunjen injekcioni špric sa rastvaračem. Izgled praška: belo do žućkasto ili ružičasto obojeni kolač ili prašak.
Izgled rastvarača: bistra, bezbojna tečnost, bez mehaničkih onečišćenja.
Nakon rekonstitucije, vakcina Varilrixje bistar rastvor žućkaste do ružičaste boje.
Unutrašnje pakovanje leka je:
za prašak: staklena bočica (neutralno staklo tip I). za rastvarač: napunjen injekcioni špric, 0,5 mL.
Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna bočica sa praškom, jedan napunjeni injekcioni špric sa rastvaračem, 2 igle i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole i proizvođač
Nosilac dozvole:
PREDSTAVNIŠTVO GLAXOSMITHKLINE EXPORT LIMITED, BEOGRAD (NOVI BEOGRAD)
Omladinskih brigada 88, Beograd
Proizvođač:
GLAXOSMITHKLINE BIOLOGICALS S.A.
Rue de l´Institut, 89, Rixensart, Belgija
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Decembar, 2019.
Režim izdavanja leka:
Lek se može upotrebljavati u zdravstvenoj ustanovi.
Broj i datum dozvole:
515-01-00767-19-001 od 25.12.2019.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:
Terapijske indikacije
Vakcina Varilrix je indikovana za aktivnu imunizaciju protiv varičele kod sledećih grupa, koje nisu prethodno bolovale od varičele:
Doziranje i način primene
Doziranje
Zdrave osobe
Deca uzrasta iznad 12 meseci do navršene 12. godine
Kod dece uzrasta iznad 12 meseci do navršene 12. godine, treba primeniti dve doze vakcine Varilrix, kako bi se osugurala optimalna zaštita protiv varičele. Preporučuje se da se druga doza vakcine primeni najranije 6 nedelja nakon primene prve doze. Interval između pojedinačnih doza vakcine ni pod kojim uslovima ne sme biti kraći od 4 nedelje.
Adolescenti (≥ 13 godina) i odrasle osobe
Kod osoba od 13 godina i starijih treba primeniti dve doze vakcine Varilrix. Preporučuje se da interval između primene pojedinačnih doza vakcine bude najmanje 6 nedelja, ali ni pod kojim uslovima kraći od 4 nedelje.
Pacijenti pod visokim rizikom
Isti raspored imunizacije opisan kod zdravih osoba se odnosi na pacijente pod visokim rizikom, iako mogu biti potrebne dodatne doze.
Međusobna zamenljivost
Pojedinačna doza vakcine Varilrix se može primeniti kod osoba koje su već primile pojedinačnu dozu vakcine koja sadrži vakcinalni varicella soj.
Nakon primene pojedinačne doze vakcine Varilrix, može biti primenjena pojedinačna doze druge vakcine koja sadrži vakcinalni varicella soj.
Način primene
Vakcina Varilrix se primenjuje isključivo putem supkutane injekcije u deltoidnu regiju ruke ili anterolateralnu regiju butine.
Vakcina Varilrix ne bi trebalo da se primenjuje intradermalno, a ni pod kojim uslovima, se ne sme primeniti intravaskularno.
Za uputstva o rekonstituciji vakcine pre primene, videti odeljak Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom).
Lista pomoćnih supstanci
Prašak:
laktoza, bezvodna, sorbitol,
manitol, aminokiseline.
Rastvarač: voda za injekcije.
Inkompatibilnost
Vakcina Varilrix se ne sme mešati sa drugim vakcinama u istom špricu.
Rok upotrebe
2 godine.
Rekonstituisana vakcina može se čuvati najviše 90 minuta na sobnoj temperaturi (25 ˚C) ili najviše 8 sati u frižideru (+2 do +8 ˚C). Ukoliko rekonstituisana vakcina nije upotrebljena u ovom vremenskom periodu, mora se odbaciti.
Posebne mere opreza pri čuvanju
Čuvati u frižideru, na temperaturi od 2 °C do 8 °C. Ne zamrzavati.
Datum isteka roka upotrebe se odnosu na poslednji dan navedenog meseca naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon ,,Važi do:”.
Za uslove čuvanja nakon rekonstitucije vakcine, videti odeljak Rok upotrebe.
Priroda i sadržaj pakovanja
Unutrašnje pakovanje leka je:
za prašak: staklena bočica (neutralno staklo tip I). za rastvarač: napunjen injekcioni špric, 0,5 mL.
Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna bočica sa praškom, jedan napunjeni injekcioni špric sa rastvaračem, 2 igle i Uputstvo za lek.
Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)
S obzirom na male varijacije u pH vrednosti, boja rekonstituisane vakcine može varirati od žućkaste do ružičaste boje, bez negativnog uticaja na kvalitet vakcine.
Rastvarač i rekonstituisanu vakcinu treba vizuelno prekontrolisati na prisustvo stranih čestica i/ili promene fizičkog izgleda pre primene vakcine. Ukoliko se primete bilo kakve promene, odbaciti rastvarač ili rekonstituisanu vakcinu.
Uputstva za rekonstituciju vakcine sa rastvaračem u napunjenom injekcionom špricu
Vakcina Varilrix se rekonstituiše dodavanjem ukupne količine rastvarača koja se nalazi u napunjenom injekcionom špricu u bočicu u kojoj se nalazi prašak.
Staviti iglu na špric na način kao što je prikazano na slici u nastavku.
Međutim, imajte u vidu da špric koji se nalazi u pakovanju vakcine Varilrix može biti i neznatno drugačiji (bez navoja) u odnosu na špric koji vidite na slici. U tom slučaju, igla ne mora biti pričvršćena kako bi se stavila na špric.
Zaštitnik igle
Igla
Klip šprica Telo šprica Zatvarač šprica
Špric
Dodati rastvarač prašku. Nakon dodavanja rastvarača prašku, mešavinu treba dobro promućkati, kako bi se obezbedilo da je prašak u potpunosti rastvoren u rastvaraču.
Odmah nakon rekonstitucije, potrebno je ubrizgati celokupan sadržaj vakcine.
Potrebno je koristiti novu iglu za primenu vakcine. Odbaciti celokupan sadržaj bočice.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.