VaxigripTetra 15mcg/0.5mL+15mcg/0.5mL+15mcg/0.5mL+15mcg/0.5mL suspenzija za injekciju u napunjenom injekcionom špricu

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Naziv leka
VaxigripTetra 15mcg/0.5mL+15mcg/0.5mL+15mcg/0.5mL+15mcg/0.5mL suspenzija za injekciju u napunjenom injekcionom špricu
Opis chat-gpt
VaxigripTetra je vakcina koja se koristi za prevenciju gripa kod odraslih starijih od 18 godina, pružajući zaštitu protiv tri tipa virusa koji se nalaze u vakcini.
Farmaceutski oblik
suspenzija za injekciju u napunjenom injekcionom špricu
Vrsta leka
Režim izdavanja
Z - Lek se može upotrebljavati u zdravstvenoj ustanovi
Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
Nosioci dozvole

Pakovanja

JKL
‍0011938
Maksimalna cena leka
1.167,00 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
Cena na listi lekova RFZO
1.167,00 RSD
Doplata
-
DDD
-
RFZO Napomena
Prema programu obavezne imunizacije.
EAN
3660053481040
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Obnova
Broj rešenja: 000454484 2023 59010 007 000 515 021 04 002
Datum važenja: 15.04.2024 - 15.04.2074

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Vakcina VaxigripTetra indikovana je za prevenciju influence koju uzrokuju dva podtipa influenca A virusa i dva podtipa influenca B virusa sadržana u vakcini putem:

 aktivneimunizacije odraslih, uključujući itrudnice i decu od6 meseci i starije;

 pasivne zaštite novorođenčadi od rođenja do uzrasta 6 meseci nakon vakcinacije majke u trudnoći (videti odeljke 4.4. 4.6. i 5.1).

Primena VaxigripTetra vakcinetreba da budezasnovana na zvaničnim nacionalnimpreporukama. 1 od 16

Doziranje

Na osnovu kliničkog iskustva sa trovalentnom vakcinom, godišnja revakcinacija se preporučuje s obzirom na to da trajanje imuniteta nakon vakcinacije i zato što sojevi influenca virusa koji cirkulišu u populaciji mogu da se menjaju iz godine u godinu.

Odrasli:jedna doza od0,5 mL.

Pedijatrijska populacija

- Deca/ uzrasta od 6 meseci do 17 godina: jedna doza od 0,5 mL.

Deci uzrasta mlađeg od 9 godina koja nisu prethodno vakcinisana, treba primeniti drugu dozu od 0,5 mL nakon 4 nedelje.

- Deca uzrasta mlađeg od 6 meseci: bezbednost i efikasnost primene vakcine VaxigripTetra (za aktivnu imunizaciju) nijeustanovljena. Nema dostupnihpodataka.

- Pasivna zaštita: jedna doza od 0,5 mL primenjena kod trudnice može pružiti zaštitu novorođenčetu od rođenja do 6 meseci života; ipak zaštitu ovim putem neće dobiti sva novorođenčad (videti odeljak 5.1).

Način primene

Vakcinu treba primenitiintramuskularnoilisupkutano.

Preporučeno mesto za intramuskularnu primenu je anterolateralna strana butine, natkolenice (ili deltoidna regija ako je telesna masa odgovarajuća) kod dece uzrasta 6 meseci do 35 meseci ili deltoidna regija kod dece uzrasta starijeg od 36 meseci i odraslih.

Mere opreza koje je potrebno preduzeti pre rukovanja ili primene leka Za uputstvo za pripremu leka pre primene, videti odeljak 6.6.

Preosetljivost na aktivne supstance ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1 ili na bilo koju supstancu koja može biti prisutna u tragovima kao što su jaja (ovalbumin i kokošiji proteini), neomicin, formaldehid i oktoksinol 9.

Vakcinacijutreba odložiti u slučaju umereneili teškebolestipraćene groznicom ili akutne bolesti.

Sledljivost

Kako bi se poboljšala sledljivost bioloških lekova, potrebno je jasno zabeležiti naziv i broj serije primenjenog leka..

Kao i sa svim vakcinama koje se primenjuju injekcionim putem, potrebno je osigurati brzu dostupnost odgovarajuće medicinske terapije i nadzor u slučaju anafilaktičke reakcije nakon primene vakcine. Vakcina VaxigripTetra se ne sme ni u kom slučaju primeniti intravenski.

Kaoi sve ostale vakcine kojeseprimenjuju intramuskularno, ovu vakcinutreba pažljivoprimeniti pacijentima sa trombocitopenijom ili poremećajem krvarenja, jer prilikom intramuskularne primene može doći do krvarenja kod ovih pacijenata.

Sinkopa (nagli gubitak svesti) se može pojaviti nakon, ili čak pre, bilo koje vakcinacije kao psihološki odgovor na injekcionu iglu. Potrebno je sprovesti procedure za sprečavanje povreda uzrokovanih naglim gubitkom svesti i lečenje sinkope.

2 od 16

Vakcina VaxigripTetra je predviđen da pruži zaštitu od onih sojeva virusa influence od kojih je vakcina proizvedena. Kao i kod ostalih vakcina, vakcinacija vakcinom VaxigripTetra možda neće zaštititi sve vakcinisane osobe. Kod pasivne zaštite, neće sva deca majki vakcinisanih tokom trudnoće biti zaštićena u periodu od 6 meseci nakon rođenja (videti odeljak 5.1).

Nivoantitela možebiti nedovoljan kod osoba sa kongenitalnom ili stečenom imunosupresijom.

Interferencijasa serološkimtestovima, videti odeljak 4.5.

Vakcina VaxigripTetra sadrži kalijum i natrijum

Ova vakcina sadrži manje od 1 mmol (39 mg) kalijuma i 1 mmol (23 mg) natrijuma po dozi, odnosno suštinski je „bez kalijuma i natrijuma“.

Nisu sprovedena ispitivanja interakcija sa vakcinomVaxigripTetra.

Na osnovu kliničkog iskustva sa vakcinom Vaxigrip, vakcina VaxigripTetra može se primeniti istovremeno sa drugim vakcinama. U slučaju istovremene primene, vakcine se moraju primeniti na različita injekciona mesta koristeći odvojene špriceve.

Kodpacijenata na imunosupresivnoj terapiji moguć jesmanjenimunološki odgovor.

Nakon vakcinacije protiv gripa, mogu se dobiti lažno pozitivni rezultati seroloških testova prilikom primene ELISA metode za dokazivanje antitela protiv HIV1, hepatitisa C i posebno HTLV1. Western Blot tehnika osporava lažno pozitivne rezultate ELISA testa. Prolazne lažno pozitivne reakcije mogu biti uzrokovane razvojem IgM nakon vakcinacije.

Trudnoća

Kod trudnica postoji povećan rizik od nastanka komplikacija usled gripa, uključujući prevremeni porođaj, hospitalizaciju i smrtni ishod, te trudnice treba vakcinisati protiv gripa. Vakcina VaxigripTetra se može primeniti u svim stadijumima trudnoće.

Više informacija o bezbednosti primene inaktivisanih vakcina protiv gripa dostupno je za drugi i treći trimestar u odnosu na prvi trimestar. Podaci o primeni inaktivisane vakcine protiv gripa, uključujući vakcinu Vaxigrip Tetra i Vaxigrip (trovalentna vakcina protiv gripa), širom sveta nisu ukazali na pojavu neželjenih ishoda ni kod fetusa ni kod majki, kao posledicu primene vakcine. To je odgovaralo rezultatima primećenim u jednom kliničkom ispitivanju u kome su vakcine VaxigripTetra i Vaxigrip primenjene kod trudnica tokom drugog i trećeg trimestru (230 trudnica i 231 živorođeno dete za vakcinu VaxigripTetra i 116 trudnica i 119 živorođene dece za vakcinu Vaxigrip).

Podaci iz četiri kliničke studije sa trovalentnom inaktivisanom vakcinom protiv gripa (Vaxigrip formulacija bez tiomersala), kojom su vakcinisane trudnice tokom drugog ili trećeg trimestra (više od 5000 trudnica i više od 5000 živorođene dece, praćeno još oko 6 meseci nakon porođaja), nisu pokazali neželjene ishode kod fetusa, novorođenčadi, odojčadi i majki kao posledicu vakcinacije.

U kliničkim studijama sprovedenim u Južnoafričkoj Republici i Nepalu, nije bilo značajne razlike između

Vaxigrip i placebo grupe u pogledu neželjenih ishoda kod fetusa, novorođenčadi, odojčadi i majki (uključujući pobačaj, mrtvorođenu novorođenčad, prevremeni porođaj, malu telesnu masu novorođenčeta na rođenju).

U studiji sprovedenoj u Maliju, nije bilo značajnih razlika između Vaxigrip grupe i kontrolne vakcinisane grupe (četvorovalentnom konjugovanom meningokoknom vakcinom) u pogledu stope prevremeno rođene dece,

3 od 16

mrtvorođenih, novorođenčadi male telesne mase/veličine u odnosu na gestacioni period.

Za dodatneinformacije, videti odeljke4.8.i 5.1.

Studija sprovedena na životinjama ne ukazuje na direktna ili indirektna štetna dejstva vakcine VaxigripTetra na trudnoću, embriofetalni razvoj ili rani postnatalni razvoj.

Dojenje

Vakcina VaxigripTetra semožeprimeniti tokomdojenja.

Plodnost

Nema dostupnih podataka o uticaju na plodnost kod ljudi. Jedno ispitivanje sprovedeno na životinjama nije ukazivalo na štetna dejstva vakcine VaxigripTetra na plodnost kod žena.

Vakcina VaxigripTetranemailiimazanemarljivuticajnasposobnostupravljanjavozilimairukovanjamašinama.

Sažetak bezbednosnog profila

Bezbednosne informacije upotrebe vakcine VaxigripTetra procenjene su u šest kliničkih ispitivanja, u kojima je primilo jednu dozu vakcine VaxigripTetra 3040 odraslih osoba uzrasta od 18 do 60 godina, 1392 starije osobe preko 60 godina i 429 dece/adolescenata uzrasta od 9 do 17 godina i 884 dece uzrasta od 3 do 8 godina koja su primila jednu ili dve doze vakcine VaxigripTetra zavisno od njihove istorije vakcinacije i 1614 dece uzrasta od 6 meseci do 35 meseci koji su primili dve doze (0,5 mL) vakcine VaxigripTetra

Najveći broj reakcija obično se javljao tokom prvih 3 dana nakon vakcinacije, a reakcije su prolazile spontano u okviru 1 do 3 dana nakon pojavljivanja. Intenzitet tih reakcija je bio blag.

Najčešće prijavljivane neželjene reakcije nakon vakcinacije kod svih populacija uključujući sve grupe dece uzrasta od 6 do 35 meseci, bile su bol na mestu primene injekcije (između 52,8% i 56,5% kod dece/adolescenata uzrasta od 3 do 17 godina i kod odraslih osoba; 26,8% kod dece uzrasta od 6 do 35 meseci i 25,8% kod starijih osoba).

U podgrupi dece uzrasta mlađeg od 24 meseci razdražljivost (32,3%) je najčešće prijavljivana neželjena reakcija.

U podgrupi dece uzrasta od 24 do 35 meseci, slabost (26,8%) je bila najčešće prijavljena neželjena reakcija

Ostale najčešće prijavljene neželjene reakcije nakon vakcinacije bile su:

 kod odraslih osoba: glavobolja (27,8%), mijalgija (23%)i opšta slabost (19,2%),  kod starijih osoba : glavobolja (15,6%) imijalgija (13,9%),

 kod dece/adolescenata uzrasta od 9 do 17 godina: mijalgija (29,1%), glavobolja (24,7%), opšta slabost (20,3%) i oticanje na mestu primene injekcije (10,7%),

 kod dece uzrasta od 3 do 8 godina: opšta slabost (30,7%), mijalgija (28,5%), glavobolja (25,7%), oticanje na mestu primene injekcije (20,5%), eritem na mestu primene injekcije (20,4%), otvrdnuće na mestu primene injekcije (16,4%), drhtavica (11,2%).

 Kod dece uzrasta od 6 do35 meseci, groznica (20,4%) i eritem na mestu primene 17,2%

 Kod dece mlađe od 24 meseca: gubitak apetita (28,9%) neuobičajen plač (27,1%) povraćanje (16,1%) ipospanost (13,9%)

 Kod dece uzrasta od 24 do35 meseci: glavobolja (11,9%) i mijalgija (11,6%).

4 od 16

Sveukupno, neželjena dejstva su generalno bila ređa kod starijih osoba nego kod odraslihi dece.

Tabelarni prikaz neželjenih reakcija

U nastavku navedenipodaci sažetisu prema učestalosti neželjenihreakcija zabeleženihnakon vakcinacije vakcinom VaxigripTetra tokom kliničkihispitivanja širom sveta.

Neželjena dejstva su razvrstana prema učestalosti korišćenjem sledeće konvencije: Veoma često (≥1/10);

Često (≥1/100 do <1/10); Povremeno (≥1/1000 do <1/100); Retko (≥1/10000 do <1/1000);

Veoma retko (<1/10000).

Nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): neželjene reakcije su prikupljene posle stavljanja vakcine VaxigripTetra u promet na bazi spontanih prijava. Budući da su ove reakcije prijavljene dobrovoljno iz populacije nepoznate veličine, nije moguće pouzdano proceniti njihovu učestalost. U okviru svake kategorije učestalosti, neželjene reakcije su navedena prema opadajućoj ozbiljnosti.

Odrasli i starije osobe

Dolenavedeni bezbednosni profil zasnovan je na podacima koji su dobijeni:

 u ispitivanju sprovedenom na 3040 odraslih osoba uzrasta od 18 do 60 godina i 1392 osobe starije od 60 godina.

 podacima koji su dobijeni praćenjem posle stavljanja vakcine u promet širom sveta (*)

NEŽELJENE REAKCIJE UČESTALOST
Poremećajikrvii limfnogsistema
Limfadenopatija (1)Povremeno
Poremećaji imunskogsistema
Preosetljivost(1),alergijskereakcijekaoštosuangioedem(1) alergijski dermatitis(1), generalizovani pruritus (1),urtikarija(1),pruritus(2)eritem,Retko
Anafilaktička reakcijaNepoznato*
Poremećaji nervnogsistema
GlavoboljaVeomačesto
Vrtoglavica (3)Povremeno
Somnolencija, parestezijaRetko
Vaskularni poremećaji
Naleticrvenila praćeniosećajemvrućine(4)Povremeno
Respiratorni,torakalnii medijastinalniporemećaji
Dispnea(1)Retko
Gastrointestinalni poremećaji
Dijareja,mučnina (5)Povremeno
Poremećajikožei potkožnogtkiva

5 od 16

HiperhidrozaRetko
Poremećajimišićno-koštanogsistemai vezivnogtkiva
MijalgijaVeomačesto
Artralgija(1)Retko
Opštiporemećajii reakcijenamestuprimene
Opštaslabost (6)Veomačesto
Drhtavica,groznica (2)Često
ZamorPovremeno
Astenija,bolest sličnagripu Nelagodana mestuprimeneinjekcije(1)Retko

(1)Kod odraslih osoba (2) Povremenokodstarijih osoba (3) Retko kododraslih osoba (4) Kod starijih osoba (5) Retkokod starijih osoba (6) Čestokodstarijihosoba

Pedijatrijskapopulacija

Dolenavedeni bezbednosni profil zasniva sena podacima kod:

 429 dece/adolescenata uzrasta od9 do 17 godina,kojasuprimilajednudozuvakcineVaxigripTetra, kaoikod884 deceuzrastaod3 do8 godinakoja suprimilajednuilidvedozevakcineVaxigripTetra zavisnood njihoveistorijevakcinacijeprotivgripa.

 podacima koji su dobijeni praćenjem posle stavljanja vakcine u promet širom sveta (*)

NEŽELJENE REAKCIJE UČESTALOST
Poremećajikrvii limfnogsistema
Trombocitopenija (1)Povremeno
Poremećaj imunskog sistema
Alergijske reakcije (uključujući i anafilaktičke reakcije)Nepoznato *
Psihijatrijski poremećaji
Jadikovanje(2), nemir (2)Povremeno
Poremećaji nervnogsistema
GlavoboljaVeomačesto
Vrtoglavica (2)Povremeno
Gastrointestinalni poremećaji
Dijareja,povraćanje(2),bolu gornjemdeluabdomena(2)Povremeno
Poremećajimišićno-koštanogsistemai vezivnogtkiva
MijalgijaVeomačesto

6 od 16

(1)Prijavljenokodjednogdeteta uzrasta od 3godine (2) Prijavljenokoddece uzrasta od3 do8godina

(3) Često kod dece/adolescenata uzrasta od 9 do 17 godina (4) Prijavljenokod dece/adolescenatauzrasta od 9 do 17godina

Bezbednosni profil vakcine VaxigripTetra zasnovan je na podacima:

 od 1614 dece uzrasta od 6 do 35 meseci koja su primila dve doze VaxigripTetra

 podacima koji su dobijeni praćenjem posle stavljanja vakcine u promet širom sveta (*).

NEŽELJENE REAKCIJE UČESTALOST
Poremećaji imunskogsistema
HipersenzitivnostPovremeno
Alergijskereakcijekaoštojegeneralizovanisvrab,papularniosipRetko
Anafilaktička reakcijaNepoznato *
Poremećaji nervnogsistema
Glavobolja (1)Veomačesto
Gastrointestinalni poremećaji
Povraćanje, (2)Veomačesto
DijarejaPovremeno
Poremećajimišićno-skeletnogi vezivnogtkiva
Mijalgija(3)Veomačesto
Opštiporemećajii reakcijenamestuprimene
Razdražljivost (4) Gubitak apetita(4) abnormalan plač(5) slabost(3), groznica, pospanost(5), bol na mestu primene/osetljivost na mestu primene, eritem na mestu primeneVeomačesto
Drhtavica(1) Induracijanamestuprimene,otoknamestuprimene,ehimozanamestuprimeneČesto
Osipi pruritusnamestuprimene,bolestnalikgripuRetko

(1)Prijavljeno koddece uzrasta ≥24meseca (3)Retkokod dece uzrasta <24meseca

(5) Prijavljenokoddece uzrasta<24meseca

(2)Povremenokoddece uzrasta≥24 meseca (4)Retkokod deceuzrasta ≥24 meseca

Kod dece uzrasta od 6 meseci do 8 godina, bezbednosni profil posle primene vakcine VaxigripTetra je bio isti nakon prve i druge injekcije sa trendom smanjivanja pojave neželjenih reakcija nakon druge injekcije u poređenju sa prvom kod dece uzrasta od 6 do 35 meseci.

7 od 16

Neželjene reakcije

Sledeće neželjene reakcije prijavljene su za vakcinu Vaxigrip nakon stavljanja vakcine u promet. Uzročna veza sa primenom vakcine VaxigripTetra nije dokazana.

Poremećaji krvi i limfnog sistema Prolazna trombocitopenija (1), limfadenopatija (1)

Poremećaji nervnog sistema

Parestezija (1)Guillain-Barré sindrom (GBS), neuritis, neuralgija, konvulzije, encefalomijelitis

Vaskularni poremećaji

Vaskulitis kao što je Henoch-Schönlein purpura, u nekim slučajevima povezani sa prolaznim oštećenjem funkcije bubrega

(1) Navedene neželjene reakcije prijavljivane su samo iz kliničkih studija za pojedine uzrasne grupe. (videti tabelarni prikaz neželjenih reakcija).

Ostale posebne populacije

Bezbednosni profil vakcine VaxigripTetra praćen tokom kliničkog ispitivanja na ograničenom broju ispitanika sa komorbiditetima ne razlikuje se od onog koji je primećen u opštoj populaciji. Takođe, ispitivanja sprovedena sa vakcinom Vaxigrip nisu pokazala veće razlike u bezbednosnom profilu kod ispitanika kojima je transplantiran bubreg i kod astmatičnih pacijenata.

Trudnice

U kliničkim studijama sprovedenim na trudnicama u Južnoafričkoj Republici i Maliju sa vakcinom Vaxigrip (videti odeljke 4.6 i 5.1), učestalost prijavljenih lokalnih i sistemskih reakcija 7 dana posle vakcinacije, bila je u skladu sa učestalošću prijavljenom kod odraslih tokom studija sprovedenih sa vakcinom Vaxigrip. U studiji u Južnoafričkoj Republici lokalne reakcije su bile mnogo češće u grupi koja je primila vakcinu Vaxigrip nego u placebo grupi kod obe i HIV pozitivne i HIV negativne kohorte. Drugih značajnih razlika između Vaxigrip i placebo grupe nije bilo.

U kliničkom ispitivanju sprovedenom sa vakcinom VaxigripTetra na trudnicama u Finskoj (videti odeljke 4.6. i 5.1) učestalosti lokalnih i sistemskih reakcija prikupljenih putem sistematskog prijavljivanja unutar 7 dana nakon primene vakcine VaxigripTetra odgovarale su onima prijavljenim kod odrasle populacije žena koje nisu bole trudne tokom kliničkih ispitivanja sa vakcinom VaxigripTetra, iako su za neke neželjene reakcije bile veće (bol na mestu primene, malaksalost, drhtanje, glavobolja, mijalgija).

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekovei medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131 website: www.alims.gov.rs

e-mail:nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Prijavljivani su slučajevi primene veće od preporučene doze vakcine Vaxigrip Tetra (predoziranje).

8 od 16

Neželjene reakcije koje su prijavljene odgovarale su poznatom bezbednosnom profilu vakcine VaxigripTetra navedenim u odeljku 4.8.

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: vakcine; vakcine protiv gripa (influence)

ATCšifra: J07BB02 Mehanizamdejstva

Vakcina VaxigripTetra omogućava aktivnu imunizaciju protiv četiri soja virusa gripa (dva A podtipa i dva B podtipa) koji su sadržani u vakcini.

Vakcina VaxigripTetra indukuje stvaranje humoralnih antitela protiv hemaglutinina unutar 2 do 3 nedelje. Ova antitela neutrališu virus influence.

Specifični nivoi titra antitela inhibicije hemaglutinacije (engl. hemagglutination-inhibition, IH) nakon vakcinacije inaktivisanom vakcinom protiv virusa gripa nisu povezani sa zaštitom od gripa, ali titar antitela IH korišćen je kao mera aktivnosti vakcine. U nekim ispitivanjima na ljudima, titar antitela IH od ≥1:40 bio je povezan sa zaštitom od gripa kod do 50% ispitanika.

Budući da virusi gripa kontinuirano evoluiraju, Svetska Zdravstvena Organizacija (SZO) svake godine preispituje izabrane sojeve virusa u vakcini.

Godišnja revakcinacija vakcinom VaxigripTetra nije ispitivana. Međutim, na osnovu kliničkog iskustva sa trovalentnom vakcinom, preporučuje se godišnja vakcinacija vakcinom protiv gripa s obzirom na to da trajanje imuniteta nakon vakcine i zato što se cirkulišući sojevi virusa gripa menjaju iz godine u godinu.

Efikasnost vakcine VaxigripTetra

Pedijatrijska populacija

 Deca uzrasta od 6 do 35 meseci (aktivna imunizacija)

Randomizovana placebo kontrolisana studija sprovedena je u 4 regiona (Afrika, Azija, Latinska Amerika i Evropa) tokom 4 sezone gripa, na više od 5400 dece uzrasta od 6 do 35 meseci, koja su primila dve doze (0,5 mL) VaxigripTetra ( N=2722), ili placebo ( N= 2717) u razmaku od 28 dana kako bi se procenila efikasnost vakcine VaxigripTetra u prevenciji laboratorijski potvrđenih slučajeva gripa uzrokovanih bilo kojim sojem A i/ili B i uzrokovanih vakcini sličnim sojevima.

Laboratorijski potvrđena bolest gripa je definisana kao bolest slična gripu ILI (engl. influenza like-illnes), sa pojavom temperature ≥38°C (koja traje najmanje 24 sata) istovremeno sa najmanje još jednim od sledećih simptoma: kašalj,nazalna kongestija, rinoreja, faringitis, otitis, povraćanje, ili dijareja) laboratorijski potvrđena lančanom reakcijom polimeraze reverzne transkriptaze (RT-PCR) ili kulturi virusa..

Tabela 1 Stopa epizode gripa i efikasnost VaxigripTetra protiv laboratorijski potvrđene bolesti kod dece uzrasta od 6 do 35 meseci

VaxigripTetra (N=2584)Placebo (N=2591)Efikasnost
nNapadgripa (%)nNapadgripa (%)%(dvostrani 95%Cl)
Laboratorijski potvrđena bolest izazvana:

9 od 16

VirusinfluencaA iliBtip1224,722559,8452,03 (40,24;
Sojevi virusa slični onimau vakcini261,01853,2869,33(51,93; 81,03)

N:broj analiziranedece(ukupna populacija)

n:broj ispitanika koji ispunjavajunabrojanestavke Cl-interval pouzdanosti

Pored toga, unapred definisana komplementarna analiza pokazala je da je Vaxigrip Tetra sprečila 56,6% (95% Cl: 37,0; 70,5) ozbiljnih laboratorijski potvrđenih bolesti izazvanih bilo kojim sojem virusa gripa, a 71,7% (95% Cl: 43,7; 86,9) ozbiljnih laboratorijski potvrđenih bolesti gripa izazvanih sojevima sličnim onima u vakcini. Pored toga, ispitanici koji primaju Vaxigrip Tetra su bili 59,2% (95% Cl: 44,4; 70,4) sa manjom verovatnoćom da dobiju grip od ispitanika koji primaju placebo.

Ozbiljne laboratorijski potvrđene gripom izazvane bolesti su definisane kao ILI (engl. Influenca Like Illness) laboratorijski potvrđene RT-PCR ili kulturom virusa koje imaju najmanje jednu od nabrojanih simptoma:

- temperatura>39,5°C za decu mlađu od 24 meseca ili ≥39°C za decu ≥ 24 meseca

- i/ili najmanje jedan signifikantni Influenca Like Illness simptom koji sprečava dnevne aktivnosti (kašalj, nazalna kongestija, rinoreja, faringitis, otitis, povraćanje, dijareja)

- i/ili jedno od sledećih stanja: akutno zapaljenje srednjeg uha, akutna infekcija donjih disajnih puteva ( pneumonija, bronhitis, bronhiolitis, krup), bolničko lečenje.

Deca uzrasta od 3 do 8 godina (aktivna imunizacija)

Na osnovu imunoloških odgovora zabeleženih kod dece od 3 do 8 godina, očekuje se da će efikasnost vakcine Vaxigrip Tetra kod te populacije biti slična kao efikasnosti kod dece od 6 do 35 meseci.

(videti: „Deca uzrasta od 6 do 35 meseci“ prethodno navedeno i „Imunogenost vakcine VaxigripTetra“ u nastavku).

Deca uzrasta mlađeg od 6 meseci pasivno imunizovana vakcinacijommajki tokomtrudnoće

Deca uzrasta mlađeg od 6 meseci su u povećanom riziku obolevanja od gripa, što u velikom stepenu dovodi do hospitalizacije: međutim, vakcina protiv gripa nije indikovana za aktivnu imunizaciju ove uzrasne grupe.

Eikasnost kod novorođenčadi čije su majke primile jednu dozu 0,5 mL vakcine Vaxigrip Tetra tokom drugog ili trećeg trimestra nije proučavana. Međutim, efikasnost kod novorođenčadi čije su majke primile jednu dozu od 0,5 mL trovalentne vakcine - Vaxigrip, tokom drugog i trećeg trimestra, dokazana je u kliničkim ispitivanjima i može biti ekstrapolisana na vakcinu Vaxigrip Tetra.

Efikasnost trovalentne vakcine Vaxigrip kod novorođenčadi majki koje su vakcinisane tokom prvog trimestra trudnoće nije proučavana tokom ovih studija. Ukoliko je neophodna, tokom prvog trimestra trudnoće, vakcinacija ne treba da se odlaže (videti odeljak 4.6).

U randomizovanim, kontrolisanim studijama faze IV sprovedenim u Maliju, Nepalu i onih u Južnoafričkoj Republici, oko 5000 trudnica vakcinisano je Vaxigrip trovalentnom vakcinom bez tiomersala, a oko 5000 trudnica primilo je placebo ili kontrolnu vakcinu (četvorovalentna konjugovana meningokokna vakcina) tokom drugog ili trećeg trimestra trudnoće. Efikasnost vakcine protiv laboratorijski dokazanog virusa influence kod trudnica procenjivana je kao sekundarni parametar praćenja u ovim studijama.

Studije sprovedene u Maliju i Južnoafričkoj Republici pokazale su efikasnost vakcine Vaxigrip u prevenciji gripa kod trudnica nakon vakcinacije tokom ova dva trimestra (videti tabelu 2). U studiji sprovedenoj u Nepalu efikasnost vakcine Vaxigrip u prevenciji gripa kod trudnica nakon vakcinacije tokom ovih trimestara nije dokazana.

10 od 16

Tabela 2. Stopa epizode gripa i efikasnost vakcine Vaxigrip protiv laboratorijski potvrđenog virusa influence kod trudnica

Stopaepizodegripa(bilo kojitipvirusa influence A ili B)Efikasnost vakcine Vaxigrip
VaxigripKontrola*
Mali0,5 (11/2108)1,9 (40/2085)70,3(42,2;85,8)
VaxigripPlacebo
Južnoafrička Republika50,4(14,5;71,2)

* meningokokna vakcina

N: broj trudnica uključenuanalizu n:brojispitanikasalaboratorijski potvrđenimvirusominfluence CI:interval poverenja

U istim randomizovanim, kontrolisanim, kliničkim studijama faze IV u Maliju, Nepalu i Južnoafričkoj Republici, 4530 od 4898 (92%) novorođenčadi majki koje su u trudnoći primile vakcinu Vaxigrip tokom drugog ili trećeg trimestra i 4532 od 4868 (93%) novorođenčadi majki koje su u trudnoći primile placebo ili kontrolnu vakcinu (četvorovalentnu konjugovanu meningokoknu vakcinu) tokom drugog ili trećeg trimestra (videti tabelu 3), praćeno je približno do uzrasta od 6 meseci.

Ove studije su potvrdile efikasnost vakcine Vaxigrip u prevenciji gripa kod novorođenčadi od rođenja do otprilike 6 meseci života nakon vakcinacije majki u drugom i trećem trimestru trudnoće. Žene u prvom trimestru trudnoće nisu bile uključene u ispitivanja, te efikasnost vakcine Vaxigrip kod novorođenčadi čije su majke primile vakcinu tokom prvog trimestra trudnoće ne može biti procenjena.

Tabela 3: Stopa epizode gripa i efikasnost vakcine Vaxigrip protiv laboratorijski potvrđenog virusa influence kod novorođenčadi čije su majke primile vakcinu tokom trudnoće

Stopaepizodegripa(bilo kojitipvirusa influence A ili B)Efikasnost vakcine Vaxigrip
VaxigripKontrola*
Mali2,4(45/1866)3,8(71/1869)37,3 (7,6; 57,8)
VaxigripPlacebo
Juđnoafrička Republika1,9(19/1026)3,6(37/1023)48,8(11,6; 70,4)

* meningokokna vakcina

N: Broj trudnica ukjučenuanalizu n:brojispitanikasalaboratorijski potvrđenim virusominfluence CI:intervalpoverenja

11 od 16

Podaci o efikasnosti pokazuju slabljenje zaštite tokom vremena kod novorođenčadi čije su majke vakcinisane tokom trudnoće.

U studiji sprovedenoj u Južnoafričkoj Republici efikasnost vakcine je bila najveća kod novorođenčadi uzrasta 8 nedelja ili mlađih ((85,8% [95% CI, 38,3 do 98,4]) i smanjivala se tokom vremena. Efikasnost vakcine bila je 25,5% (95% CI, -67,9 do 67,8) za novorođenčad uzrasta od 8 do 16 nedelja i 30,4% (95% CI, -154,9 do 82,6) za novorođenčad uzrasta od 16 to 24 nedelja.

U studiji sprovedenoj u Maliju, takođe postoji tendencija veće efikasnosti vakcine Vaxigrip tokom prva 4 meseca nakon rođenja, uz smanjenje tokom 5. meseca praćenja i značajnim padom tokom 6. meseca, kada efikasnost više nije bila prisutna.

Prevencija gripa kod novorođenčadi može se očekivati samo ukoliko su novorođenčad bila izložena sojevima koji su bili uključeni u vakcine koje su primilemajke u trudnoći.

Imunogenostvakcine VaxigripTetra

Kliničke studije sprovedene na odraslim osobama uzrasta od 18 do 60 godina, na osobama starijim od 60 godina, deci uzrasta od 3 do 8 godina i uzrasta od 6 do 35 meseci procenile su imunski odgovor vakcine VaxigripTetra u odnosu na IH geometrijsku srednju vrednost titra antitela (engl. Geometric mean antibody titer, GMT) na 21. dan (za odrasle) i 28. dan (za decu), IH stopu serokonverzije (povećanje recipročnog titra za četiri puta ili promena od nemerljive vrednosti [<10] do recipročnog titra od ≥40) i IH GMT odnos (titar pre i posle vakcinacije).

Kliničko ispitivanje sprovedeno na odraslim osobama uzrasta od 18 do 60 godina i deci/adolescentima uzrasta od 9 do 17 godina, opisalo je imunski odgovor na vakcinu VaxigripTetra s obzirom na IH geometrijsku srednju vrednost titra antitela (GMT) na 21. dan. Drugo kliničko ispitivanje sprovedeno samo na deci/adolescentima uzrasta od 9 do 17 godina opisalo je imunski odgovor na vakcinu VaxigripTetra.

Kliničko ispitivanje sprovedeno na trudnicama opisalo je imunski odgovor na vakcinu VaxigripTetra s obzirom na IH GMT na 21. dan, IH stopu serokonverzije i IH GMTR nakon jedne primenjene doze tokom drugog ili trećeg trimestra trudnoće. U ovom ispitivanju tokom porođaja je procenjen prenos preko posteljice s obzirom na IH GMT u majčinoj krvi, u krvi iz pupčane vrpce i iz odnosa krvi iz pupčane vrpce i majčine krvi posle porođaja.

Vakcina VaxigripTetra jeizazvala značajni imunski odgovor na 4 soja virusa gripa koja su sadržana u vakcini.

Odrasli i starije osobe

Kod ukupno 832 odrasle osobe uzrasta od 18 do 60 godina i 831 osobe starije od 60 godina procenjivan je imunski odgovor nakon jeden doze vakcine VaxigripTetra.

Rezultatiimunogenosti su prikazani u tabeli u nastavku:

Tabela4: Rezultati imunogenosti kod odraslih uzrasta od 18 do 60 godina i kod starijihod 60 godina

18 do 60 godinaPreko 60 godina
GMT (95% CI)
A(H1N1) (a)(b)608 (563; 657)219 (199; 241)
A (H3N2)498 (459; 541)359 (329; 391)
B (Victoria)708 (661; 760)287 (265; 311)
B (Yamagata)1715 (1607;1830)655 (611; 701)
SC% (95% CI) (c)
A(H1N1) (a)(b)64,1 (60,7; 67,4)45,6 (42,1; 49,0)
A (H3N2)66,2 (62,9; 69,4)47,5 (44,1; 51,0)
B (Victoria)70,9 (67,7; 74,0)45,2 (41,8; 48,7)

12 od 16

B (Yamagata)63,7 (60,3; 67,0)42,7 (39,3; 46,2)
GMTR (95% CI) (d)
A(H1N1) (a)(b)9,77 (8,69; 11,0)4,94 (4,46; 5,47)
A (H3N2)10,3 (9,15; 11,5)5,60 (5,02; 6,24)
B (Victoria)11,6 (10,4; 12,9)4,61 (4,18; 5,09)
B (Yamagata)7,35 (6,66; 8,12)4,11 (3,73; 4,52)

N=broj ispitanikasa dostupnimpodacima za posmatrani parametar praćenjaishoda

GMT:geometrijskasrednja vrednost titra (engl. GeometricMean Titer); CI: intervalpouzdanosti (engl. ConfidenceInterval); (a) N=833 za grupu životnog doba od 18-60 godina

(b) N=832 za grupu životnog doba preko 60 godina

c) SC: serokonverzija (engl. Seroconversion) Za ispitanike sa titrom pre vakcinacije

<10 (1/razblaženje), odnos ispitanika sa titrom nakon vakcinacije ≥40 (L/razblaženje) i za ispitanike sa titrom pre vakcinacije ≥10 (1/razblaženje), odnos ispitanika sa povećanjem titra pre vakcinacije u odnosu na titar posle vakcinacije za ≥ 4 puta

d) GMTR: geometrijska srednja vrednost odnosa titra(engl. GeometricMean Titer Ratio);

Trudnice i prenos preko posteljice

Ukupno je 230 trudnica primilo vakcinu VaxigripTetra tokom drugog ili trećeg trimestra trudnoće (od 20. do 32. nedelje trudnoće).

Rezultati imunogenosti dobijeni IH metodom kod trudnica, 21 dan nakon imunizacije vakcinom VaxigripTetra prikazani su u tabeli 5

Tabela 5: Rezultati imunogenosti dobijeni IH metodom kod trudnica, 21 dan nakon imunizacije vakcinom VaxigripTetra

VaxigripTetra N=216
GMT (95% CI)
A (H1N1)*525 (466; 592)
A (H3N2)*341 (286; 407)
B1 (Victoria)*568 (496; 651)
B2 (Yamagata)*993 (870; 1134)
Povećanje n za ≥4 puta (%) (a)
A (H1N1)*38,0 (31,5; 44,8)
A (H3N2)*59,3 (52,4; 65,9)
B1 (Victoria)*61,1 (54,3; 67,7)
B2 (Yamagata)*59,7 (52,9; 66,3)
GMTR (95% CI) (b)
A (H1N1)*3,81 (3,11; 4,66)
A (H3N2)*8,63 (6,85; 10,9)
B1 (Victoria)*8,48 (6,81; 10,6)
B2 (Yamagata)*6,26 (5,12; 7,65)

*A/H1N1: A/Michigan/45/2015 (H1N1) pdm09-sličan soj; A/H3N2: A/Hong Kong/4801/2014 (H3N2)-sličan soj;

B1: B/Brisbane/60/2008-sličan soj (B/Victoria lineage); B2: B/Phuket/3073/2013-sličan soj (B/Yamagata lineage)

N=broj ispitanika sa dostupnim podacima za posmatrani parametar praćenjaishoda

GMT: Geometrijska sredina titra (engl. Geometric Mean Titer); CI: Interval poverenja (engl. Confidence Interval);

(a) SC: serokonverzija ili značajni porast: za ispitanike sa titrom pre vakcinacije<10 (L/razređenje), odnos ispitanika sa titrom posle vakcinacije ≥40 (L/razređenje) i za ispitanike sa titrom pre vakcinacije ≥10 (L/razređenje), odnos ispitanika sa povećanjem titra posle vakcinacije u odnosu na titar pre vakcinacije za ≥ 4 puta

(b) GMTR: Geometrijska sredina individualnih odnosa titara (titra pre i posle vakcinacije)

Opisna ocena imunogenosti IH metodom posle porođaja, u uzorku krvi majke (BL03M), u uzorku krvi iz pupčane rpce (BL03B) i iz prenosa preko posteljice (BL03B/BL03M) prikazana je u tabeli 6.

13 od 16

Tabela 6: Opisna ocena imunogenosti vakcine VaxigripTetra pri porođaju dobijena IH metodom

VaxigripTetra N=178
BL03M (majčina krv) GMT (95% CI)
A (H1N1)*304 (265; 349)
A (H3N2)*178 (146; 218)
B1 (Victoria)*290 (247; 341)
B2 (Yamagata)*547 (463; 646)
BL03B (krv iz pupčane vrpce) GMT (95% CI)
A (H1N1)*576 (492; 675)
A (H3N2)*305 (246; 379)
B1 (Victoria)*444 (372; 530)
B2 (Yamagata)*921 (772; 1099)
Prenos preko posteljice: BL03B/BL03M§ GMT (95% CI)
A (H1N1)*1,89 (1,72; 2,08)
A (H3N2)*1,71 (1,56; 1,87)
B1 (Victoria)*1,53 (1.37; 1,71)
B2 (Yamagata)*1,69 (1.54; 1,85)

N=broj ispitanika sa dostupnim podacima za posmatrani parametar praćenjaishoda: žene koje su primile vakcinu VaxigripTetra i porodile se najmanje 2 nedelje posle vakcinacije, uz dostupnu krv iz pupčane vrpce i majčinom krvi sa porodjaja.

*A/H1N1: A/Michigan/45/2015 (H1N1) pdm09-sličan soj; A/H3N2: A/Hong Kong/4801/2014 (H3N2)-sličan soj;

B1: B/Brisbane/60/2008-sličan soj (B/Victoria lineage); B2: B/Phuket/3073/2013-sličan soj (B/Yamagata lineage)

§ Ako majka ima X beba, vrednost njenog titra računa se X puta

Pri porođaju veći nivo antitela u uzorku krvi iz pupčane vrpce u poređenju sa uzorkom majčine krvi odgovara prenosu antitela preko posteljice sa majke na novorođenče nakon što su majke imunizovane vakcinom VaxigripTetra tokom drugog ili trećeg trimestra trudnoće.

Ovi podaci odgovaraju pasivnoj zaštiti koja je dokazana kod novorođenčadi od rođenja do uzrasta od približno 6 meseci nakon što su majke imunizovane vakcinom Vaxigrip tokom drugog ili trećeg trimestra trudnoće u ispitivanjima sprovedenim u Maliju, Nepalu i Južnoafričkoj Republici (videti odeljak Efikasnost vakcine VaxigripTetra).

Pedijatrijska populacija

- Deca od 9 do 17 godina:

Kod ukupno 429 dece uzrasta od 9 do 17 godina koja su primila jednu dozu Vaxigrip Tetra imunski odgovor na 4 soja virusa sadržanih u vakcini bio je sličan imunskom odgovoru kod odraslih uzrasta od 18 do 60 godina.

- Deca od 6 do 8 godina života:

Ukupno 863 dece od 3 do 8 godina dobilo je jednu ili dve doze Vaxigrip Tetra u zavisnosti od njihove prethodne istorije vakcinacije protiv gripa. Deca koja su primila jednu ili dve doze Vaxigrip Tetra imala su sličan imunski odgovor nakon poslednje doze primljene po rasporedu.

Pored efikasnosti vakcine Vaxigrip Tetra, imunogenost dve 0,5 mL doze Vakigrip Tetra je procenjena 28 dana nakon prijema poslednje injekcije Vaxigrip Tetra pomoću HAI metode kod 341 deteta uzrasta od 6 do 35 meseci.

14 od 16

Rezultatiimunogenosti prezentovani su utabeli u nastavku.

Tabela7. Rezultati imunogenosti kod dece uzrasta od 6 meseci do 8 godina

Antigen sojUzrastod 6-35meseciUzrastod3-8godina
GMT(95%CI)
A (H1N1)641 (547; 752)971(896; 1,052)
A (H3N2)1071(925; 1241)1568 (1451; 1695)
1050(956; 1154)
B(Yamagata) (a)1010(885; 1153)1173 (1078; 1276)
SC%(95%CI)(b)
A (H1N1)90,3 (86,7; 93,2)65,7 (62,4; 68,9)
A (H3N2)90,3 (86,7; 93,2)64,8 (61,5; 68,0)
84,8 (82,3; 87,2)
B(Yamagata) (a)96,8 (94,3; 98,4)88,5 (86,2; 90,6)
GMTR(95% CI)(c)
A (H1N1)36,6 (30,8; 43,6)6,86 (6,24; 7,53)
A (H3N2)42,6 (35,1;51,7)7,49 (6,72; 8,35)
B (Victoria)100 (88,9; 114)17,1 (15,5; 18,8)
B(Yamagata) (a)93,9 (79,5; 111)25,3 (22,8; 28,2)

N=broj ispitanikasa dostupnimpodacima za posmatrani parametar praćenjaishoda

GMT:geometrijskasrednja vrednost titra (engl. GeometricMean Titer); CI: intervalpouzdanosti (engl. ConfidenceInterval); (a) N=862 za grupu uzrasta od 3-8 godina

(b) SC: serokonverzija (engl. Seroconversion) Za ispitanike sa titrom pre vakcinacije <10 (L/razblaženje), odnos ispitanika sa titrom nakon vakcinacije ≥40 (L/razblaženje) i za ispitanike sa titrom pre vakcinacije ≥10 (L/razblaženje), odnos ispitanika sa povećanjem titra pre vakcinacije u odnosu na titar posle vakcinacije za ≥ 4 puta

c) GMTR: geometrijska srednjavrednost odnosa titra(engl. GeometricMean Titer Ratio);

Podaci iz studija imunogenosti obezbedilii su dodatne informacije uz podatke navedene u odeljku Efikasnost vakcine VaxigripTetra.

Nijeprimenjivo.

Pretklinički podaci dobijeni na osnovu konvencionalnih studija bezbednosne farmakologije, toksičnosti ponovljenih doza i lokalne toksičnosti, reproduktivne i razvojne toksičnosti, ne ukazuju na posebne rizike pri primeni leka kod ljudi.

15 od 16

6. FARMACEUTSKI PODACI

Rastvor pufera: - natrijum-hlorid; - kalijum-hlorid;

- natrijum-hidrogenfosfat, dihidrat; - kalijum–dihidrogenfosfat;

- voda za injekcije.

Uodsustvu ispitivanja kompatibilnosti, ova vakcina sene smemešati sa drugim lekovima.

1 godina.

Čuvati u frižideru (na temperaturi od 2 °C do 8 °C). Ne zamrzavati. Čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti.

Unutrašnje pakovanje je napunjeni injekcioni špric(staklo tip 1) koji sadrži 0,5 mL suspenzije sa pričvršćenom iglom, zaštitom za iglu i čepom klipa (elastomer hlorobutil ili bromobutil).

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 napunjeni injekcioni špric i Uputstvo za lek.

Vakcina je potrebno da dostigne sobnu temperaturu pre upotrebe. Promućkati pre upotrebe. Pre primene vizuelno pregledati vakcinu. Vakcina se ne sme upotrebiti ako su u suspenziji prisutne strane čestice.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnogmaterijala nakon njegove upotrebetreba ukloniti, u skladu sa važećimpropisima.

Lek VaxigripTetra jevakcina.Ova vakcina pomaže u zaštititi Vas ili Vašeg deteta (starijeg od 6 meseci) od gripa. Primena vakcine VaxigripTetra treba da se zasniva na zvaničnim preporukama.

Kada osoba primi vakcinuVaxigripTetra, imunski sistem(prirodni sistem odbraneorganizma) stvara sopstvenu zaštitu od bolesti (antitela).

Kada seprimitokomtrudnoće, vakcina pruža zaštitu trudnici, aliistotakoštitibebu odrođenja do 6meseca života, putem prenosa zaštite sa majke na bebu tokom trudnoće (vidite odeljke 2 i 3).

Nijedna od supstanci vakcine ne možeprouzrokovati grip.

Primena vakcine Vaxigrip Tetra treba da se zasniva na zvaničnim preporukama.

Gripjebolest koja semoževeoma brzoproširiti, a uzrokuju ga različitisojevi virusa kojise mogu menjati svakegodine. Zbogmogućih promena u cirkulišućimsojevima gripasvake godinei predviđenogtrajanja zaštitevakcinom,vakcinacija sepreporučujesvakegodine. Najvećirizikoboljevanja od gripa jeza vreme hladnih meseci između oktobra i marta. Ako Vi ili Vaše dete niste bili vakcinisani u jesen, još uvek je razumnovakcinisatise svedo proleća budući da ViiliVaše detesve dotadamožete oboleti od gripa. Vaš lekar će Vam preporučiti najbolje vreme za vakcinaciju.

Vakcina VaxigripTetra će posle otprilike 2 do 3 nedelje nakon vakcinacije zaštititi Vas ili Vaše dete od četiri soja virusa kojisu sadržaniuvakcini. Nadalje, akosteViili Vašedete biliizloženiuzročnikugripa neposredno pre ili posle vakcinacije, još postoji mogućnost da Vi ili Vaše dete obolite od gripa budući da period inkubacije gripa traje nekoliko dana.

Vakcina neće zaštititi Vas ili Vaše dete od obične prehlade, iako su neki simptomi slični simptomima gripa.

Kako bistebili sigurni da jevakcina VaxigripTetra odgovarajući za Vas ili Vaše dete, važno je da obavestite svog lekara ili farmaceuta ako se neka od u nastavku navedenih tačaka odnosi na Vas ili Vaše dete. Ukoliko postoji bilo šta što ne razumete, pitajte svog lekara ili farmaceuta da Vam objasne.

Vakcina VaxigripTetrase ne smete primati:

- ukoliko ste Vi ili Vaše detealergični (preosetljivi) na:  aktivne supstance ili

 bilokoju odpomoćnihsupstanci ovevakcine(navedeneu odeljku 6)ili na bilokoju supstancukoja možebitiprisutna u veoma malim količinama u vakcini, kaoštosujaja (ovalbumin, kokošiji proteini), neomicin, formaldehid ili oktoksinol 9,

- ukolikoViiliVašedetebolujeteodumereneiliteškebolestipraćenepovišenom telesnom temperaturomiliimateakutnubolest, vakcinaciju treba odložiti dok se Vi ili Vaše dete ne oporavite.

Upozorenjai mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što Vi ili Vašedeteprimite vakcinu VaxigripTetra.

Obavestitesvoglekara prevakcinacijeukoliko Vi ili Vašedeteimate: 2 od 9

 slab imunski odgovor (zbog imunodeficijencije ili uzimanja lekova koji deluju na imunski sistem),

 problemsa krvarenjem ili ste podložni nastajanju modrica.

Vaš lekar ćeodlučiti da li Vi ili Vaše detetreba da primite vakcinu.

Može se javiti nagli gubitak svesti nakon, ili čak i pre, bilo koje primene injekcije putem igle. Zato obavestite Vašeg lekara ili medicinsku sestru ako ste Vi ili Vaše dete imali ovaj tip reakcije prilikom prethodne primene injekcije.

Kao i kod svih vakcina, vakcina VaxigripTetra možda neće potpuno zaštititi sve osobe koje su vakcinisane.

Nećesvebebemlađeod6 mesecičijesu majkevakcinisanetokomtrudnoćebitizaštićene.

Obavestite svog lekara ako ćete iz bilo kog razloga Vi ili Vaše dete vršiti analize krvi unutar nekoliko dana nakon vakcinacije protiv gripa, jer su lažno pozitivni rezultati testova krvi bili primećeni kod manjeg broja osoba koje su prethodno bile vakcinisane.

Vakcina VaxigripTetra se nipod kojim okolnostima nesme primeniti intravenski.

Deca

Primena vakcine VaxigripTetrasenepreporučujeza decu mlađu od6 meseci.

Drugi lekovi i vakcina VaxigripTetra

ObavestiteVašeglekara ili farmaceuta ukoliko Vi ili Vaše dete primenjujete, donedavno steprimenjivali ili ćete možda primenjivati bilo koje druge vakcine ili druge lekove.

 Vakcina VaxigripTetrasemožeprimenitiistovremenosa drugim vakcinama,ali primena morabiti na različitim ekstremitetima.

 Imunološkiodgovor možebiti smanjenu slučaju imunosupresivnoglečenja npr. kortikosteroidima, citotoksičnim lekovima ili radioterapije.

Trudnoćai dojenje

Ukolikostetrudniili dojite, misliteda stetrudniiliplaniratetrudnoću, obratiteseVašem lekaruili farmaceutu za savet pre nego što primite ovu vakcinu.

Vakcina protiv gripa se može koristiti tokom svih faza trudnoće. Vakcina VaxigripTetra se može primeniti tokom dojenja.

Vaš lekar ćeodlučiti da litreba da primitevakcinu VaxigripTetra.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Vakcina VaxigripTetra nema ili ima zanemarljivuticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Vakcina VaxigripTetrasadrži kalijumi natrijum

Ova vakcina sadržimanjeod1 mmol (39mg)kalijumai 1mmol (23 mg) natrijumapo

3 od 9

dozi, odnosno suštinski je „bez kalijuma i natrijuma“.

Doziranje

Odrasliprimaju jednu dozu od 0,5 mL.

Primenakod decei adolescenata

Deca/adolescenti uzrasta od6 meseci do 17 godina primaju jednu dozu od 0,5 mL.

AkojeVašedetemlađeod9 godinai nijeprevakcinisanoprotivgripa, potrebnojedati drugu dozu od0,5 mL nakon najmanje 4 nedelje.

Akoste trudni, jedna doza od 0,5 mL primljena tokom trudnoće može zaštititi Vašu bebu od rođenja do6 meseciživota.

Za više informacija, obratite se Vašemlekaru ili farmaceutu.Načini metod primene vakcine Vaš lekar ilimedicinska sestraćeprimenitipreporučenudozu vakcinekaoinjekcijuu mišićilipotkožno. Ako imate dodatnih pitanja o primeni ove vakcine, obratite se svom

lekaru ili farmaceutu.

Kaoisvi lekovi, ova vakcina možeda prouzrokujeneželjena dejstva,iako ona nemoraju da se javekodsvih pacijenata koji primaju ovu vakcinu.

Alergijske reakcije

Uslučaju da Vi ili Vašedeterazvijetepo život opasne alergijske reakcije (prijavljene retko: mogu se javiti u manje od 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek) odmahse obratite svom lekaruili idite u najbližu službu hitne pomioći. Simptomi mogu uključivati osip, svrab, koprivnjaču, crvenilo, otežano disanje, plitko disanje, oticanje lica, usana, grla ili jezika, hladnu i vlažnu kožu, ubrzane otkucaje srca, vrtoglavicu, slabost ili nesvesticu.

Ostalaneželjenadejstvaprijavljenakododraslihistarijih osoba

Veoma česta neželjena dejstva (mogu da sejavekod više od 1 na 10 pacijenata kojiuzimaju lek):  Glavobolja,bolumišićima(mijalgija),osećajopšteslabosti malaksalost(1), bol namestu

primeneinjekcije.

(1) Često kod starijih osoba

Čestaneželjena dejstva (mogu da sejavekod najviše1 na 10 pacijenata koji uzimajulek):

 Groznica (povišena telesna temperatura)(2), drhtavica, reakcije na mestu primene injekcije:

crvenilo, otok, otvrdnuće.

(2) Povremeno kod starijih osoba

Povremena neželjena dejstva (mogu da sejave kod najviše1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):  Vrtoglavica(3), proliv, mučnina(4), umor,reakcijena mestu primeneinjekcije:

krvarenjeu koži i sluzokoži (ekhimoza), svrab (pruritus), toplota. (3) Retko kod odraslih osoba (4)Retko kod starijih osoba

 Naleti crvenila praćeni osećajem vrućine: uočenosamokod starijih osoba.

 Oticanježlezda na vratu, ispod pazuha ili na preponama(limfadenopatija): uočeno samo kod odraslih osoba.

4 od 9

Retka neželjena dejstva (mogu da sejavekod najviše1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):  Poremećaj u doživljavanjudodira, bola,toplogili hladnog(parestezija), pospanost,

pojačanoznojenje (hiperhidroza), neuobičajeni zamor i slabost (astenija), bolest nalik gripu.

 Bol u zglobovima (artralgija),nelagoda na mestu primeneinjekcije: uočena samo kod odraslih osoba.

Ostalaneželjenadejstva prijavljenakod dece uzrasta od3 do 17 godina

Veoma česta neželjena dejstva (mogu da sejavekod višeod 1 na 10 pacijenata kojiuzimaju lek)

 Glavobolja,bol u mišićima (mijalgija), opšta slabost, drhtavica(5),reakcijena mestu primene injekcije: bol, otok, crvenilo(5), otvrdnuće (5).

(5)često kod dece uzrasta od 9 do 17 godina.

Čestaneželjena dejstva (mogu da sejavekod najviše1 na 10 pacijenata koji uzimajulek)  Groznica, krvarenje u koži i sluzokoži na mestu primene injekcije (ekhimoza).

Povremena neželjenadejstva (mogu da sejavekodnajviše1 na 100 pacijenata koji

uzimaju le) koddece uzrasta od 3 do 8 godina

 Privremenosmanjenjebrojaodređenihvrsta krvnihćelija kojese nazivaju trombociti: njihov smanjeni broj može rezultovati preteranim stvaranjem modrica ili krvarenjem (prolazna trombocitopenija): prijavljeno za jedno dete od 3 godine.

 Jadikovanje, nemir.

 Vrtoglavica,proliv, povraćanje, bol u gornjemdelu stomaka, bol u zglobovima (artralgija), umor, toplina na mestu primene injekcije.

Povremena neželjenadejstva (mogu da sejavekodnajviše1 na 100 pacijenatakoji

iProliv, svrab (pruritus) na mestu primene injekcije.

Ostalaneželjenadejstvaprijavljenakoddece uzrasta od6 meseci do35 meseci uzrasta

Veoma česta neželjena dejstva (mogu da sejavekod višeod 1 na 10 pacijenata kojiuzimaju lek):  Povraćanje(1). Bolu mišićima (mijalgija)(2),razdražljivost(3),gubitakapetita(3)

generalnološ osećaj (slabost, malaksalost) (2), povišena telesna temperatura (1) povremenokoddece od 24 mesecado 35meseci uzrasta

(2) retkokoddecemlađeod24meseca

(3) retkokoddece od24do35meseciuzrasta

 Reakcija namestuprimenebol/osetljivost,crvenilo( eritem)

 Glavobolja, zabeležena jedino kod dece starije od 24 meseca uzrasta

 Pospanost,nenormalanplačjedinoviđenkod decemlađeod 24 meseca.

Čestaneželjena dejstva (mogu da sejavekodnajviše1 na 10 pacijenata koji uzimajulek)  Drhtavica-zabeleženojedinokod decestarijeod 24meseca

 Reakcija na mestu primeneotvrdnuće (induracija), otok, modrica (ehimoza)

Povremena neželjena dejstva (mogu da sejave kod najviše1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek)  Proliv, osetljivost

5 od 9

Retkaneželjena dejstva (mogu da sejavekod najviše1 na 1000 pacijenata koji uzimajulek)  Bolest sličnagripu,reakcijana mestu primene, osip, svrab

Kod dece uzrasta od 6 meseci do 8 godina koja su primila dve doze vakcine, neželjena dejstva su slična nakon prve i druge doze. Neželjena reakcija – povišena telesna temperatura, može da se javi nakon druge doze kod dece uzrasta od 6 meseci do 35 meseci.

Akosepojave, neželjena dejstva seobičnojavljajutokomprvih3 dana nakonvakcinacijei prolazespontano unutar 1 do 3 dana nakon pojavljivanja. Intenzitet posmatranih neželjenih reakcija je bio blag.

Generalno,neželjena dejstva su bilaređa kod starijih osoba negokod odraslihi dece.

Sledeća neželjena dejstvasuprijavljena nakon primenevakcine Vaxigrip. Ove neželjena dejstva mogu se javiti i nakon primene vakcine VaxigripTetra:

 bol lokalizovana na nervnom putu (neuralgija), epileptični napadi (konvulzije), neurološki poremećaji koji mogu dovesti do pajave ukočenog vrata, konfuzije (zbunjenost), utrnulosti, bola i slabostiudova, gubitka ravnoteže, gubitka refleksa, paralize delova ili celog tela (encefalomijelitis, neuritis, Guillain- Barré-ov sindrom)

 zapaljenje krvnih sudova (vaskulitis) koje može dovesti do osipa na koži i u nekim slučajevima privremenim oštećenjem funkcije bubrega

 prolazna trombocitopenija, limfadenopatija, parestezija.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

UkolikoVamseispoljibilokoja neželjena reakcija, potrebnojeda otomeobavestite lekara,farmaceuta ili medicinskusestru.Ovouključujei svakumoguću neželjenu reakciju koja nijenavedena u ovomuputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekovei medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar zafarmakovigilancu VojvodeStepe458, 11221 Beograd Republika

Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Nesmetekoristiti vakcinuVaxigripTetra posleistekaroka upotrebenaznačenogna spoljašnjem pakovanju nakon: „Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvatiu frižideru(na temperaturiod2 °Cdo8 °C).Nezamrzavati. Čuvatiuoriginalnom pakovanju,radi zaštite od svetlosti.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

6 od 9

Šta sadrži vakcina VaxigripTetra

 Aktivne supstance su:

Virus influence* (fragmentisan, inaktivisan) sadrži antigene ekvivalentne sledećim sojevima:

A/Victoria/4897/2022(H1N1)pdm09-likestrain(A/Victoria/4897/2022, IVR-238) .....15 mikrograma HA**

A/Darwin/9/2021 (H3N2)-likestrain(A/Darwin/9/2021, IVR-228)........15 mikrograma HA**

B/Austria/1359417/2021-likestrain(B/Michigan/01/2021, wildtype) ...15 mikrograma HA**

B/Phuket/3073/2013 - likestrain (B/Phuket/3073/2013, wild type)...........15 mikrograma HA**

za jednu dozu od 0,5 mL

* umnožen na oplođenim kokošijim jajima iz zdravihjata ** hemaglutinin

Vakcina odgovara preporuciSvetskezdravstveneorganizacije(za severnu hemisferu) i odluci Evropske Unije za sezonu 2023/2024.

Neke supstancekao što su jaja (ovalbumin, kokošiji proteini), neomicin, formaldehidi oktoksinol 9 mogu biti prisutne u veoma malim količinima (videti odeljak 2).

Pomoćne supstancesu: puferskirastvor koji sadržinatrijum-hlorid; kalijum-hlorid; natrijum-hidrogenfosfat, dihidrat; kalijum-dihidrogenfosfat i voda za injekcije.

Kako izgledavakcinaVaxigripTetraisadržaj pakovanja

Suspenzija za injekciju u napunjenominjekcionomšpricu. Nakonlaganogmućkanja, vakcina je bezbojna, opalescentna tečnost.

Unutrašnje pakovanje je napunjeni injekcioni špric (staklo tip 1) koji sadrži 0,5 mL suspenzije sa pričvršćenom iglom, zaštitom za iglu i čepom klipa (elastomer hlorobutil ili bromobutil).

Spoljašnjepakovanje jesloživa kartonska kutija ukojoj senalazi1napunjeniinjekcionišpric iUputstvo za lek.

Nosilac dozvole AMICUS SRB D.O.O.

Milorada Jovanovića9, Beograd

Ovo uputstvo je poslednjiput odobreno April, 2024.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati u zdravstvenoj ustanovi.

7 od 9

Brojidatumdozvole: 000454484 2023 od 15.04.2024.

SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA

Terapijske indikacije

Vakcina VaxigripTetra indikovana je za prevenciju influence koju uzrokuju dva podtipa influenca A virusa i dva podtipa influenca B virusa sadržana u vakcini putem:

 aktivneimunizacije odraslih, uključujući itrudnice i decu od6 meseci i starije;  pasivne zaštite novorođenčadi od rođenja do uzrasta 6 meseci nakon

vakcinacije majke u trudnoći (videti odeljke Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka u Sažetku karakteristika leka. Plodnost, trudnoća i dojenje u Sažetku karakteristika leka i Farmakodinamski podaci u Sažetku karakteristika leka).

Primena VaxigripTetra vakcinetreba da budezasnovana na zvaničnim nacionalnim preporukama.

Doziranjei načinprimene

Doziranje

Na osnovu kliničkog iskustva sa trovalentnom vakcinom, godišnja revakcinacija se preporučuje s obzirom na to da trajanje imuniteta nakon vakcinacije i zato što sojevi influenca virusa koji cirkulišu u populaciji mogu da se menjaju iz godine u godinu.

Odrasli:jedna doza od

0,5 mL.

Pedijatrijska

populacija

- Deca/ uzrasta od 6 meseci do 17 godina: jedna doza od 0,5 mL.

Deci uzrasta mlađeg od 9 godina koja nisu prethodno vakcinisana, treba primeniti drugu dozu od 0,5 mL nakon 4 nedelje.

- Deca uzrasta mlađeg od 6 meseci: bezbednost i efikasnost primene vakcine VaxigripTetra (za aktivnu imunizaciju) nijeustanovljena. Nema dostupnih podataka.

- Pasivna zaštita: jedna doza od 0,5 mL primenjena kod trudnice može pružiti zaštitu novorođenčetu od rođenja do 6 meseci života; ipak zaštitu ovim putem neće dobiti sva novorođenčad (videti odeljak Farmakodinamski podaci u Sažetku karakteristika leka).

Način primene

Vakcinu treba primenitiintramuskularnoilisupkutano.

Preporučeno mesto za intramuskularnu primenu je anterolateralna strana butine, natkolenice (ili deltoidna regija ako je telesna masa odgovarajuća) kod dece uzrasta 6 meseci do 35 meseci ili deltoidna regija kod dece uzrasta starijeg od 36 meseci i odraslih.

8 od 9

Mere opreza koje je potrebno preduzeti pre rukovanja ili primene leka Za uputstvo za pripremu leka pre primene, videti odeljak 6.6.

Lista pomoćnihsupstanci

Rastvor pufera: - natrijum-hlorid; - kalijum-hlorid;

- natrijum-hidrogenfosfat, dihidrat; - kalijum–dihidrogenfosfat;

- voda za injekcije.

Inkompatibilnost

Uodsustvu ispitivanja kompatibilnosti, ova vakcina sene smemešati sa drugim lekovima.

Rok upotrebe

1 godina.

Posebne mere oprezapri čuvanju

Čuvati u frižideru (na temperaturi od 2 °C do 8 °C). Ne zamrzavati. Čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti.

Prirodai sadržaj pakovanja

Unutrašnje pakovanje je napunjeni injekcioni špric(staklo tip 1) koji sadrži 0,5 mL suspenzije sa pričvršćenom iglom, zaštitom za iglu i čepom klipa (elastomer hlorobutil ili bromobutil). Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 napunjeni injekcioni špric i Uputstvo za lek.

Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)

Vakcina je potrebno da dostigne sobnu temperaturu pre upotrebe. Promućkati pre upotrebe. Pre primene

vizuelno pregledati vakcinu. Vakcina se ne sme upotrebiti ako su u suspenziji prisutne strane čestice. Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnogmaterijala nakon njegove upotrebetreba ukloniti, u skladu sa

važećimpropisima.

9 od 9

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info