Vaxzevria 2.5x 10exp8 Inf.j./0.5mL suspenzija za injekciju

Prema podacima Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS) lek nije registrovan u Republici Srbiji. Lek može biti u postupku obnove dozvole ili više neće biti prisutan na tržištu Republike Srbije. Spisak svih registrovanih lekova u Srbiji možete pronaći na ovom linku.
  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Naziv leka
Vaxzevria 2.5x 10exp8 Inf.j./0.5mL suspenzija za injekciju
Opis chat-gpt
Vaxzevria je vakcina koja Se koristi za jačanje imunološkog sistema i sprečavanje infekcija uzrokovanih virusima. Takođe se može koristiti za aktivan imunizacioni tretman protiv određenih bolesti, kao što su grip ili hepatitis.
Farmaceutski oblik
suspenzija za injekciju
Vrsta leka
Režim izdavanja
Z - Lek se može upotrebljavati u zdravstvenoj ustanovi
Lista RFZO
Lek nije na listi lekova RFZO

Pakovanja

JKL
‍0011823
EAN
8606103714897
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Obnova
Broj rešenja: 515-01-04899-22-001
Datum važenja: 13.11.2023 - 13.11.2024
JKL
‍0011824
EAN
8606103714904
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Obnova
Broj rešenja: 515-01-04900-22-001
Datum važenja: 13.11.2023 - 13.11.2024

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Vakcina Vaxzevria je indikovana za aktivnu imunizaciju radi prevencije bolesti COVID-19 uzrokovane virusom SARS-CoV-2 kod odraslih osoba uzrasta 18 i više godina.

Primena ove vakcine treba da bude u skladu sa zvaničnim preporukama.

Doziranje

Odrasle osobe uzrasta 18 i više godina

Proces primarne vakcinacije vakcinom Vaxzevria sastoji se od primene dve odvojene doze od po 0,5 mL. Druga doza treba da se primeni između 4 i 12 nedelja (28 i 84 dana) nakon prve doze (videti odeljak 5.1).

Booster doza (treća doza) od 0,5 mL može se dati osobama koje su završile primarni proces vakcinacije vakcinom Vaxzevria ili mRNA COVID 19 vakcinom (videti odeljke 4.8 i 5.1). Treću dozu treba primeniti najmanje 3 meseca nakon završetka primarnog procesa vakcinacije.

Starija populacija

Nije potrebno prilagođavanje doze. Takođe, videti odeljak 5.1.

Pedijatrijska populacija

Bezbednost i efikasnost vakcine Vaxzevria kod dece i adolescenata (uzrasta ispod 18 godina) nisu ustanovljene. Nema dostupnih podataka.

Način primene

Vakcina Vaxzevria se primenjuje isključivo putem intramuskularne injekcije, po mogućnosti u deltoidni mišić nadlaktice.

Vakcina se ne sme primenjivati kao intravaskularna injekcija, supkutano ili intradermalno. Vakcinu ne mešati u istom špricu sa bilo kojom drugom vakcinom ili lekom.

Za mere opreza koje treba preduzeti pre primene vakcine, videti odeljak 4.4. Za upustva o primeni i odlaganju, videte odeljak 6.6.

Preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.

Osobe koje su nakon vakcinacije vakcinom Vaxzevria doživele sindrom tromboze praćene trombocitopenijom (engl. thrombosis with thrombocytopenia syndrome, TTS) (videti odeljak 4.2).

Osobe koje su prethodno imale epizode sindroma kapilarnog curenja (videti takođe odeljak 4.4).

Sledljivost

Kako bi se poboljšala sledljivost bioloških lekova, naziv i broj serije primenjene vakcine treba jasno zabeležiti.

Preosetljivost i anafilaktička reakcija

Prijavljeni su događaji anafilakse. Odgovarajuće medicinsko lečenje i nadzor pacijenta uvek treba da budu na raspolaganju u slučaju pojave anafilaktičke reakcije nakon primene vakcine. Nakon vakcinacije preporučuje se pažljivo posmatranje zdravstvenog stanja osobe najmanje 15 minuta. Osobama koje su imale anafilaktičku reakciju nakon primene prve doze vakcine Vaxzevria ne treba dati dodatnu dozu.

Reakcije povezane sa anksioznošću

Reakcije povezane sa anksioznošću, uključujući vazovagalne reakcije (sinkopa), hiperventilaciju i reakcije povezane sa stresom, mogu se javiti u vezi sa vakcinacijom kao psihogeni odgovor na injekciju (ubod) igle. Važno je da postoje mere opreza kako bi se izbegle povrede uzrokovane gubitkom svesti.

Istovremene bolesti

Vakcinaciju treba odložiti kod osoba koje imaju akutne teške febrilne bolesti ili akutnu infekciju. Međutim, prisustvo manje infekcije i/ili blago povišene telesne temperature ne bi trebalo da budu razlog za odlaganje vakcinacije.

Poremećaji koagulacije

  • Sindrom tromboze praćene trombocitopenijom: Nakon vakcinacije vakcinom Vaxzevria, zapažen je veoma retko sindrom tromboze praćene trombocitopenijom (engl. thrombosis with thrombocytopenia syndrome, TTS), u nekim slučajevima praćen krvarenjem. Ovo uključuje teške slučajeve koji su se manifestovali kao venska tromboza, uključujući trombozu na neuobičajenim mestima, kao što su tromboze cerebralnih venskih sinusa i tromboze splanhnične vene, kao i arterijske tromboze, istovremeno sa trombocitopenijom. Neki slučajevi su imali smrtni ishod. Većina ovih slučajeva javljala se unutar prve tri nedelje nakon vakcinacije. Stope prijavljivanja nakon druge doze bile su su manje u odnosu na prijavljivanje nakon prve doze. Takođe, videti odeljak 4.3. TTS zahteva specijalističko kliničko lečenje. Za dijagnostikovanje i lečenje tog stanja zdravstveni radnici treba da provere primenjive smernice i/ili da se konsultuju sa specijalistima (npr. hematolozima, specijalistima za poremećaje koagulacije).
  • Cerebrovaskularna venska i sinusna tromboza: Događaji cerebrovaskularne venske i sinusne tromboze bez trombocitopenije su primećeni veoma retko nakon vakcinacije vakcinom Vaxzevria. Neki slučajevi su imali smrtni ishod. Većina ovih slučajeva dogodila se u prve četiri nedelje nakon vakcinacije. Ovu informaciju treba uzeti u obzir za osobe sa povećanim rizikom od cerebrovaskularne venske i sinusne tromboze. Ovi događaji mogu zahtevati različite pristupe lečenju od TTS-a i zdravstveni radnici treba da konsultuju odgovarajuće smernice.
  • Trombocitopenija: Slučajevi trombocitopenije, uključujući imunski posredovane trombocitopenije (engl. immune thrombocytopenia, ITP) prijavljeni su nakon primene vakcine Vaxzevria, obično u periodu u prve četiri nedelje nakon vakcinacije. Navedeni slučajevi trombocitopenije su veoma retko bili praćeni veoma malim vrednostima trombocita (< 20000/mikrolitar) i/ili su bili povezani sa krvarenjem. Neki od navedenih slučajeva javili su se kod osoba sa imunski posredovanom trombocitopenijom u istoriji bolesti. Prijavljeni su slučajevi koji su imali smrtni ishod. Ukoliko osoba u istoriji bolesti ima trombocitopenijski poremećaj, poput imunski posredovane trombocitopenije, pre primene vakcine potrebno je razmotriti rizik od razvoja malih vrednosti trombocita, a nakon vakcinacije preporučuje se praćenje vrednosti trombocita.

Zdravstveni radnici treba da prate znakove i simptome tromboembolizma i/ili trombocitopenije. Vakcinisane osobe treba uputiti da potraže hitnu medicinsku pomoć ako nakon vakcinacije razviju simptome kao što su kratak dah, bol u grudima, oticanje nogu, bol u nogama, perzistentni bol u abdomenu. Dodatno, hitnu medicinsku pomoć treba da potraže svi sa neurološkim simptomima, uključujući teške ili perzistentne glavobolje, zamućen vid, konfuziju ili konvulzije nakon vakcinacije ili koji nakon nekoliko dana uoče na koži spontano krvarenje, modrice (petehije) van mesta primene vakcine.

Kod osoba kojima se unutar tri nedelje nakon vakcinacije vakcinom Vaxzevria dijagnostikuje trombocitopenija potrebno je aktivno istražiti da li su prisutni znakovi tromboze. Slično tome, kod osoba kod kojih se unutar tri nedelje nakon vakcinacije pojavi tromboza potrebno je proceniti eventualnu prisutnost trombocitopenije.

Rizik od krvarenja pri intramuskularnoj primeni

Kao i kod drugih intramuskularnih injekcija, vakcinu treba davati sa oprezom kod osoba koje primaju antikoagulantnu terapiju ili kod onih sa trombocitopenijom ili bilo kojim poremećajem koagulacije (kao što je hemofilija), jer se kod ovih osoba može javiti krvarenje ili modrice nakon intramuskularne primene.

Sindrom kapilarnog curenja

Prijavljeni su veoma retki slučajevi sindroma kapilarnog curenja (engl. capillary leak syndrome, CLS) tokom prvih nekoliko dana nakon vakcinacije vakcinom Vaxzevria. U nekim slučajevima postojala je CLS u istoriji bolesti. Prijavljen je i smrtni ishod. CLS je redak poremećaj koji karakterišu akutne epizode edema koji uglavnom zahvata udove, hipotenzija, hemokoncentracija i hipoalbuminemija. Pacijente sa akutnom epizodom CLS-a nakon vakcinacije potrebno je odmah prepoznati i lečiti. Obično je potrebna intenzivna suportivna terapija. Osobe sa poznatom anamnezom CLS-a ne smeju da se vakcinišu ovom vakcinom. Videti takođe i odeljak 4.3.

Neurološki događaji

Prijavljeni su veoma retki slučajevi Guillain-Barré-ovog sindroma (GBS) i transverzalnog mijelitisa (engl. transverse myelitis, TM) nakon vakcinacije vakcinom Vaxzevria. Zdravstveni radnici treba da budu na oprezu za znakove i simptome GBS-a i TM-a kako bi obezbedili ispravnu dijagnozu i započeli odgovarajuću suportivnu medicinsku negu i lečenje, a isključili druge uzroke.

Rizik od veoma retkih događaja nakon dopunske doze (booster doze)

Rizik od veoma retkih događaja (kao što su poremećaji koagulacije uključujući trombozu sa sindromom trombocitopenije, CLS, GBS i TM) nakon dopunske doze vakcinom Vaxzevria još uvek nije potvrđena.

Imunokompromitovane osobe

Efikasnost, bezbednost i imunogenost vakcine nisu procenjene kod imunokompromitovanih osoba, uključujući one koje primaju imunosupresivnu terapiju. Efikasnost vakcine Vaxzevria može biti manja kod imunosupresivnih osoba.

Trajanje zaštite

Trajanje zaštite nakon vakcinacije je nepoznata jer se to još uvek utvrđuje kliničkim ispitivanjima koja su u toku.

Ograničenja efektivnosti vakcinacije

Zaštita počinje približno 3 nedelje nakon primene prve doze vakcine Vaxzevria. Osobe možda neće biti potpuno zaštićene do 15 dana nakon primene druge doze. Kao i kod svih vakcina, vakcinisanje vakcinom Vaxzevria neće zaštititi sve osobe koje je prime (videti odeljak 5.1).

Pomoćne supstance

Natrijum

Ova vakcina sadrži manje od 1 mmol (23 mg) natrijuma po dozi od 0,5 mL, odnosno suštinski je „bez natrijuma”.

Etanol

Ova vakcina sadrži 2 mg alkohola (etanol) po dozi od 0,5 mL. Ova mala količina alkohola u ovoj vakcini neće imati nikakvih primetnih efekata.

Nisu sprovedene studije interakcija.

Istovremena primena vakcine Vaxzevria sa drugim vakcinama nije ispitana.

Trudnoća

Podaci o primeni vakcine Vaxzevria kod trudnica su ograničeni.

Studije na životinjama ne ukazuju na direktna ili indirektna štetna dejstva u pogledu trudnoće, razvoj embriona/fetusa ili postnatalni razvoj (videti odeljak 5.3).

Primenu vakcine Vaxzevria tokom trudnoće treba razmotriti jedino kada potencijalne koristi prevazilaze mogući rizik za majku i fetus.

Dojenje

Nije poznato da li se vakcina Vaxzevria izlučuje u majčino mleko.

U studijama na životinjama, primećen je prenos antitela na S glikoprotein virusa SARS-COV-2 sa majke ženke miševa na mladunčad putem laktacije (videte odeljak 5.3).

Plodnost

Studije na životinjama ne ukazuju na direktna ili indirektna štetna dejstva na plodnost (videti odeljak 5.3).

Vakcina Vaxzevria nema ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Međutim, neke od neželjenih reakcija navedene u odeljku 4.8 mogu privremeno uticati na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Sažetak bezbednosnog profila

Primarni proces vakcinacije

Ukupna bezbednost vakcine Vaxzevria zasniva se na analizi objedinjenih podataka iz četiri klinička ispitivanja faze I/II, II/III i III sprovedena u Ujedinjenom Kraljevstvu, Brazilu i Južnoj Africi, kao i podatke iz dodatne faze III kliničkog ispitivanja sprovedenog u Sjedinjenim Američkim Državama, Peruu i Čileu. U vreme analize, ukupno 56124 učesnika uzrasta 18 i više godina bili su randomizovani i od njih, 33869 primilo je najmanje jednu dozu vakcine Vaxzevria, dok je njih 31217 primilo dve doze.

Najčešće prijavljene neželjene reakcije bile su: osetljivost na mestu injekcije (68%), bol na mestu injekcije (58%), glavobolja (53%), zamor (53%), mialgija (44%), malaksalost (44%), pireksija (uključuje povišenu

telesnu temperaturu [33%] i groznicu 38 °C [8%]), drhtavica (32%), artralgija (27%) i mučnina (22%). Većina ovih neželjenih reakcija bile su blage do umerene težine i obično su se povukle unutar nekoliko dana od vakcinacije.

Nakon stavljanja vakcine u promet prijavljeni su veoma retki slučajevi sindroma tromboze praćene trombocitopenijom unutar prve tri nedelje nakon vakcinacije (videti odeljak 4.4).

Nakon vakcinacije vakcinom Vaxzevria kod vakcinisanih osoba može doći do pojave više neželjenih reakcija u isto vreme (na primer mijalgija/artralgija, glavobolja, drhtavica, pireksija i malaksalost).

U poređenju sa prvom dozom, neželjene reakcije prijavljene nakon druge doze bile su blaže i ređe.

Reaktogenost je uglavnom bila blaža i ređe je prijavljivana u populaciji starijih odraslih osoba (65 godina).

Bezbednosni profil bio je dosledan među učesnicima, sa ili bez prethodnih dokaza o infekciji virusom SARS-CoV-2 na početku ispitivanja.

Booster doza (treća doza)

Bezbednosni profil primećen kod pojedinaca koji su primili dodatnu dozu (booster, treću doza) bio je u skladu sa poznatim bezbednosnim profilom vakcine Vaxzevria. Nisu identifikovani novi problemi u pogledu bezbednosti, u poređenju sa neželjenim reakcijama prijavljenim za primarni proces vakcinacije vakcinom Vaxzevria, kod pojedinaca koji su primali booster dozu vakcine Vaxzevria.

Booster doza (treća doza) nakon primarnog procesa vakcinacije vakcinom Vaxzevria

U studiji D7220C00001, bilo je uključeno 367 ispitanika koji su prethodno primarno primili 2 doze vakcine Vaxzevria, a potom primili jednu booster dozu (treću dozu) vakcine Vaxzevria. Medijana vremena između druge doze i booster doze bila je 8,6 meseci (263 dana).

Najčešće prijavljivane neželjene reakcije, kod odraslih koji su prethodno vakcinisani vakcinom Vaxzevria, bile su: osetljivost na mestu injekcije (54%), zamor (43%), bol na mestu injekcije (38%), glavobolja (34%), mialgija (23%) i malaksalost (22%). Većina ovih neželjenih reakcija su bile blage do umerene težine i obično su se povukle u roku od nekoliko dana od vakcinacije.

Booster doza (treća doza) nakon primarne vakcinacije mRNA COVID 19 vakcinom

U studiji D7220C00001, bilo je uključeno 322 ispitanika koji su prethodno primarno primili 2 doze mRNA COVID-19 vakcine, a potom primili jednu booster dozu (treću dozu) vakcine Vaxzevria. Medijana vremena između druge doze i booster doze bila je 3,9 meseci (119 dana).

Najčešće prijavljene neželjene reakcije kod ispitanika koji su prethodno vakcinisani mRNA vakcinom bile su: osetljivost na mestu injekcije (71%), zamor (58%), glavobolja (52%), bol na mestu injekcije (50%), mialgija (47%), malaksalost (42%) ), drhtavica (31%) i mučnina (21%). Većina ovih neželjenih reakcija bile su blage do umerene težine i obično su se povukle u roku od nekoliko dana od vakcinacije.

Tabelarni prikaz neželjenih reakcija

Bezbednosni profil prikazan u nastavku zasniva se na analizi podataka iz pet kliničkih ispitivanja u koja su bili uključeni ispitanici uzrasta od ≥ 18 godina (objedinjeni podaci iz četiri klinička ispitivanja sprovedena u Ujedinjenom Kraljevstvu, Brazilu i Južnoj Africi, kao i podaci iz jednog kliničkog ispitivanja sprovedenog u Sjedinjenim Američkim Državama, Peruu i Čileu) i na podacima prikupljenima nakon stavljanja vakcine u promet.

Neželjene reakcije na lekove navedene su prema MedDRA klasifikaciji sistema organa. Učestalost javljanja neželjenih reakcija definisana je sledećim kategorijama: veoma često (≥ 1/10); često (≥ 1/100 do <1/10); povremeno (≥ 1/1000 do <1/100); retko (≥ 1/10000 do <1/1000); veoma retko (<1/10000) i

nepoznate učestalosti (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka). Unutar svake klase sistema organa, preporučeni pojmovi se navode u opadajućem nizu prema učestalosti, a potom prema opadajućem stepenu ozbiljnosti.

Tabela 1. Neželjene reakcije na lek

MedDRA klasa sistema organaUčestalostNeželjene reakcije
Poremećaji krvi i limfnog sistemačestotrombocitopenijaa
povremenolimfadenopatija
nepoznata učestalostimunski posredovana
Poremećaji imunskog sistemanepoznata učestalostanafilaksa
Poremećaji metabolizma i ishranepovremenosmanjen apetit
Poremećaji nervnog sistemaveoma čestoglavoboljac
vrtoglavica pospanost letargija parestezije
retkoparaliza licad
veoma retkoGuillain-Barré sindrom
nepoznata učestalosttransverzalni mijelitis
Poremećaj uha i labirintapovremenotinitus
Vaskularni poremećajiveoma retkosindrom tromboze praćene
nepoznata učestalostsindrom kapilarnog curenja cerebrovaskularna venska i sinusna
Gastrointestinalni poremećajiveoma čestomučnina
čestopovraćanje
povremenoabdominalni bol
Poremećaji kože i potkožnog tkivapovremenohiperhidroza pruritus
nepoznata učestalostangioedem
veoma čestomialgija
čestobol u ekstremitetu
povremenogrčevi mišića
MedDRA klasa sistema organaUčestalostNeželjene reakcije
Opšti poremećajii reakcijenamestuveoma čestoosetljivost na mestu primene injekcije
primenebol na mestu primene injekcije
toplina na mestu primene injekcije
svrab na mestu primene injekcije
modrice na mestu primene injekcijef
zamor
malaksalost
povišena telesna temperatura
drhtavica
čestooticanje na mestu primene injekcije
eritem na mestu primene injekcije
groznica (povišena telesna
temperatura)g
bolest slična gripu
astenija

a U kliničkim ispitivanjima, često je prijavljena prolazna blaga trombocitopenija (videti odeljak 4.4).

b Slučajevi su prijavljeni nakon stavljanja leka u promet (videti takođe odeljak 4.4).

c Glavobolja uključuje migrenu (povremeno).

d Na osnovu podataka iz kliničkog ispitivanja sprovedenog u Sjedinjenim Američkim Državama, Peruu i Čileu. Tokom perioda praćenja bezbednosti do 5. marta 2021., paralizu (ili parezu) lica prijavilo je pet ispitanika u grupi koja je primila vakcinu Vaxzevria. Ovi događaji su nastupili 8, odnosno 15 dana nakon prve doze i 4, 17, odnosno 25 dana nakon druge doze. Nijedan događaj nije bio prijavljen kao ozbiljan. U grupi koja je primila placebo nije prijavljen nijedan slučaj paralize lica.

e Nakon stavljanja vakcine u promet prijavljeni su teški i veoma retki slučajevi sindroma tromboze praćene trombocitopenijom. Oni su uključivali venske tromboze kao što su tromboze cerebralnih venskih sinusa, tromboze splanhnične vene, kao i arterijske tromboze (videti odeljak 4.4).

f Modrice na mestu primene injekcije uključuju hematom na mestu primene injekcije (povremeno).

g Izmerena telesna temperatura ≥38 °C.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije putem nacionalnog sistema nadzora nad neželjenim događajima nakon imunizacije, odnosno putem nacionalnog sistema prijavljivanja neželjenih reakcija: Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS), internet stranica: www.alims.gov.rs, te navedu broj serije (batch/Lot) primenjene vakcine, ako je dostupan.

Nema posebne terapije za predoziranje vakcinom Vaxzevria. U slučaju predoziranja, osobu treba pratiti i uvesti simptomatsku terapiju po potrebi.

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Vakcine, virusne vakcine.

ATC šifra: J07BN02

Mehanizam dejstva

Vakcina Vaxzevria je monovalentna vakcina sastavljena od jednog rekombinantnog, replikaciono deficijentnog adenovirusa šimpanze (ChAdOx1) vektora koji kodira S glikoproterin virusa SARS-CoV-2. Imunogen SARS-CoV-2 u vakcini izražen je u trimernoj prefuzionoj konformaciji; kodirajuća sekvenca nije modifikovana da bi se stabilizovao eksprimirani S-protein u prefuzionoj konformaciji. Nakon primene, S glikoprotein virusa SARS-CoV-2 se eksprimira lokalno stimulišući neutrališuća antitela i imunski ćelijski odgovor, koji mogu dovesti do zaštite od bolesti COVID-19.

Klinička efikasnost

Analiza podataka iz ispitivanja D8110C00001

Klinička efikasnost vakcine Vaxzevria procenjena je na osnovu analize podataka iz ispitivanja D8110C00001: randomizovanog, dvostruko slepog, placebom kontrolisanog ispitivanja faze III sprovedenog u Sjedinjenim Američkim Državama, Peruu i Čileu. U ispitivanje se nisu mogle uključiti osobe sa teškom i/ili nekontrolisanom kardiovaskularnom, gastrointestinalnom, jetrenom, bubrežnom, endokrinom/metaboličkom bolešću, osobe sa neurološkim bolestima, kao ni osobe sa teškom imunosupresijom, trudnice i osobe sa poznatom infekcijom virusom SARS-CoV-2 u istoriji bolesti. Planira se da se svi učesnici prate do 12 meseci radi procene efikasnosti vakcine protiv bolesti COVID-19.

Učesnici uzrasta ≥ 18 godina primili su dve doze (5 × 1010 virusnih čestica po dozi, što odgovara najmanje 2,5 × 108 infektivnih jedinica) vakcine Vaxzevria (N=17662) ili placeba u obliku fiziološkog rastvora (N=8550) primenjene i.m. injekcijom 1. dana i 29. dana (-3 do +7 dana). Medijana intervala između primene dve doze iznosila je 29 dana, a većina ispitanika (95,7% onih koji su primili vakcinu Vaxzevria, odnosno 95,3% onih koji su primili placebo) primila je drugu dozu ≥ 26 do ≤ 36 dana nakon 1. doze.

Početne demografske osobine bile su dobro ujednačene između grupe koja je primila vakcinu Vaxzevria i one koja je primila placebo. Među ispitanicima koji su primili vakcinu Vaxzevria 79,1% ispitanika bilo je uzrasta od 18 do 64 godine (20,9% je bilo starosti 65 ili više godina), a 43,8% ispitanika bile su žene. Među randomizovanim ispitanicima bilo je 79,3% pripadnika bele rase, 7,9% pripadnika crne rase, 4,2% Azijaca, dok je 4,2% bilo pripadnika severnoameričkih Indijanaca ili domorodačkog stanovništva Aljaske. Ukupno je 10376 (58,8%) ispitanika imalo najmanje jedan od ranije postojećih komorbiditeta, koji je definisan kao: hronična bubrežna bolest, hronična opstruktivna bolest pluća, oslabljen imunski sistem zbog presađivanja solidnog organa, gojaznost (ITM > 30) u istoriji bolesti, ozbiljne srčane bolesti, bolest srpastih ćelija, dijabetes melitus tipa 1 ili 2, astma, demencija, cerebrovaskularna bolest, cistična fibroza, povišen krvni pritisak, bolest jetre, plućna fibroza, talasemija ili pušenje u istoriji bolesti. U trenutku analize medijana trajanja praćenja nakon druge doze iznosila je 61 dan.

Konačnu potvrdu slučajeva bolesti COVID-19 donosila je komisija za procenu. U Tabeli 2 prikazane su ukupna efikasnost vakcine i efikasnost po ključnim starosnim grupama.

Tabela 2 – Efikasnost vakcine Vaxzevria protiv simptomatske bolesti COVID-19 u ispitivanju D8110C00001

VaxzevriaPlaceboEfikasnost vakcine, % (95% CI)b
NBroj slučajeva bolesti COVID-Stopa incidence bolesti COVID-19NBroj slučajeva bolesti COVID-Stopa incidence bolesti COVID-19
Ukupno (uzrast1766273 (0,4)35,698550130 (1,5)137,2374,0
Uzrast od 18 do1396668 (0,5)40,476738116 (1,7)148,9972,8
Uzrast36965 (0,1)13,69181214 (0,8)82,9883,5

N = broj ispitanika u svakoj grupi; n = broj ispitanika sa potvrđenim događajem; CI = interval pouzdanosti.

a Simptomatski COVID-19 koji je zahtevao pozitivan nalaz testa zasnovanog na lančanoj reakciji polimerazom uz reverznu transkripciju (engl. Reverse Transcriptase-Polymerase Chain Reaction, RT-PCR) i najmanje 1 respiratorni znak ili simptom ili najmanje 2 druga sistemska znaka ili simptoma u skladu sa definicijom u planu ispitivanja.

b Intervali pouzdanosti nisu bili prilagođeni za višestrukost.

Teška ili kritična simptomatska bolest COVID-19 procenjivala se kao ključni sekundarni parametar praćenja ishoda. Među svim ispitanicima iz skupa vakcinisanog prema planu ispitivanja nije prijavljen nijedan slučaj teške ili kritične simptomatske bolesti COVID-19 u grupi koja je primila vakcinu, dok je u grupi koja je primila placebo prijavljeno 8 takvih slučajeva. Zabeleženo je 9 slučajeva hospitalizacije, koji su uključivali spomenutih 8 slučajeva teške ili kritične simptomatske bolesti COVID-19 i jedan dodatan slučaj u grupi koja je primila vakcinu. U većini slučajeva teške ili kritične simptomatske bolesti COVID-19 jedini ispunjen kriterijum za tešku bolest bila je saturacija kiseonikom (SpO2) (≤ 93% na sobnom vazduhu).

Kod osoba sa prethodnim dokazima infekcije virusom SARS-CoV-2 ili bez njih, efikasnost vakcine Vaxzevria (≥ 15 dana nakon 2. doze) iznosila je 73,7% (95% CI: 63,1; 80,1), uz 76 (0,4%) slučajeva bolesti COVID-19 u grupi koja je primila vakcinu Vaxzevria (N=18563) u odnosu na 135 (1,5%) slučajeva u grupi koja je primila placebo (N=9031).

Među ispitanicima vakcinisanim vakcinom Vaxzevria koji su imali jedan ili više komorbiditeta efikasnost vakcine (≥ 15 dana nakon 2. doze) iznosila je 75,2% (95% CI: 64,2; 82,9), dok je kod onih bez komorbiditeta efikasnost vakcine iznosila 71,8% (95% CI: 55,5; 82,1).

U 6-mesečnoj analizi praćenja, izvršene su ažurirane analize efikasnosti sa dodatnim potvrđenim slučajevima COVID-19 nastalim tokom studije, koja je bila slepa, placebo kontrolisana, sa medijanom praćenja od 78 dana kod pacijenata koji su primali vakcinu Vaxzevria i 71 dan kod pacijenata koji su primali placebo.

Ukupna efikasnost vakcine protiv simptomatske bolesti COVID-19 bila je 67,0% (95% CI: 58,9; 73,5) sa 141 (0,8%) slučajem COVID-19 prijavljenim kod pacijenata koji su primili dve doze vakcine Vaxzevria (N=17617) i 184 (2,2%) slučajeva prijavljenih kod pacijenata koji su primali placebo (N=8528). Kod pacijenata uzrasta od 18 do 64 godine bilo je 135 (1,0%) slučajeva u grupi koja je primala vakcinu Vaxzevria

(N=13921) naspram 165 (2,5%) slučajeva u grupi koja je primala placebo (N=6712), što odgovara efikasnosti vakcine od 64,8% (95% CI: 55,7; 71,9). Kod pacijenata starijih od 65 godina efikasnost vakcine

bila je 86,3% (95% CI: 65,8; 94,6) sa 6 (0,2%) slučajeva u grupi Vaxzevria (N=3696) naspram 19 (1,1%) slučajeva u grupi koja je primala placebo (N=1816).

Analiza objedinjenih podataka iz studija COV002 i COV003

Klinička efikasnost vakcine Vaxzevria procenjivana je na osnovu analize objedinjenih podataka iz dve randomizovane, slepe, kontrolisane studije koje su u toku: studija faze II/III, COV002, kod odraslih uzrasta ≥ 18 godina (uključujući i starije osobe) u Ujedinjenom Kraljevstu; i studija faze III, COV003, kod odraslih uzrasta ≥ 18 godina (uključujući i starije osobe) u Brazilu. U studije nisu bile uključene osobe sa teškom i/ili nekontrolisanom kardiovaskularnom, gastrointestinalnom, bolešću jetre, bubrežnom, endokrinom/metaboličkom bolešću i neurološkom bolešću; kao ni oni sa teškim imunosupresivnim bolestima, trudnice i ispitanici sa poznatom infekcijom virusom SARS-CoV-2 u istoriji bolesti. Vakcina protiv gripa treba da se primeni 7 dana pre ili nakon bilo koje doze vakcine Vaxzevria. Planirano je da svi ispitanici budu praćeni do 12 meseci, za procenu bezbednosti i efikasnosti protiv bolesti COVID-19.

U objedinjenoj analizi procene efikasnosti, ispitanici uzrasta ≥ 18 godina intramuskularnom injekcijom primili su dve doze (5 × 1010 virusnih čestica po dozi koji odgovaraju ne manje od 2,5 × 108 infektivnih jedinica) vakcine Vaxzevria (N=6106) ili kontrolnu vakcinu (meningokoknu vakcinu ili fiziološki rastvor) (N=6090).

Zbog logističkih ograničenja, interval između 1. ili 2. doze ide u rasponu od 3 do 23 nedelje (od 21 do 159 dana), pri čemu je 86,1% učesnika primilo drugu dozu u okviru intervala od 4 do 12 nedelja (od 28 do 84 dana).

Osnovne demografske karakteristike bile su uravnotežene između grupe koja je primala vakcinu Vaxzevria i kontrolne grupe. U objedinjenim analizama, među ispitanicima koji su primili vakcinu Vaxzevria sa intervalom između doza između 4 i 12 nedelja, 87,0% učesnika bili su uzrasta od 18 do 64 godine (pri čemu je 13,0% bilo starosti od 65 godina ili stariji, a 2,8% starosti 75 ili stariji); 55,1% ispitanika bile su žene; 76,2% bili su pripadnici bele rase, 6,4% bili su pripadnici crne rase, a 3,4% bili su Azijati. Ukupno 2068 (39,3%) ispitanika imalo je najmanje jedan već postojeći komorbiditet (definisan indeksom telesne mase (engl. body mass index, BMI) ≥30 kg/m2, kardiovaskularno oboljenje, respiratorno oboljenje ili dijabetes). U trenutku analize, medijana vremena praćenja nakon 2. doze iznosila je 78 dana.

Finalnu potvrdu slučajeva bolesti COVID-19 izvela je komisija za procenu koja je dodelila težinu bolesti prema skali za procenu kliničke progresije Svetske zdrastvene organizacije. Ukupno 218 učesnika imalo je virusno potvrđen SARS-CoV-2 koji se javio ≥ 15 dana nakon druge doze sa najmanje jednim simptomom bolesti COVID-19 (objektivno povišena telesna temperatura (definisana ≥ 37,8 °C), kašalj, kratak dah, anosmija ili ageuzija) i bili su osobe bez prethodne evidencije o infekciji virusom SARS-CoV-2. Vakcina Vaxzevria značajno je smanjila pojavu COVID-19 u poređenju sa kontrolnom grupom (videte Tabelu 3).

Tabela 3. Efikasnost vakcine Vaxzevria protiv COVID-19 u studijama COV002 i COV003a

VaxzevriaKontrolna grupaEfikasnost vakcine % (95% CI)b
NBroj COVID- 19 slučajeva,NBroj COVID- 19 slučajeva,
Predloženi režim vakcinacije
4 – 12 nedelja525864 (1,2)5210154 (3,0)59,5

N = broj ispitanika koji je uključen u svakoj grupi; n = broj ispitanika sa potvrđenim događajem; CI = interval pouzdanosti;

a Parametar praćenja efikasnosti zasnivao se na potvrđenim slučajevima COVID-19 kod ispitanika uzrasta 18 i više godina i onima koji su bili seronegativni u početku, koji su primili dve doze i bili u studiji 15 dana nakon primanja druge doze.

b CI nije prilagođen za višestrukost.

Efikasnost vakcine bila je 62,6% (95% CI: 50,9; 71,5) kod ispitanika koji primaju 2 preporučene doze sa bilo kojim intervalom doze (u rasponu od 3 do 23 nedelje), u unapred određenoj analizi.

Nije zabeležena hospitalizacija (stepen težine ≥ 4, prema Svetkoj zdravstvenoj organizaciji) nakon primanja druge doze vakcine Vaxzevria (≥15 dana nakon primanja druge doze) u poređenju sa 8 slučajeva (0,2%; N=5210) u kontrolnoj grupi, uključujući jedan težak slučaj (stepen težine ≥ 6, prema Svetkoj zdravstvenoj organizaciji), koji je prijavljen u kontrolnoj grupi. Kod svih ispitanika koji su primili najmanje jednu dozu vakcine Vaxzevria, od 22 dana nakon primanja prve doze, nije bilo zabeleženih slučajeva (0,0%, N=8032) COVID-19 hospitalizacije, u poređenju sa 14 (0,2%, N=8026) ispitanika, koji su bili u kontrolnoj grupi, uključujući jedan slučaj sa smrtnim ishodom.

Ispitanici koji su imali jedan ili više komorbiditeta, efikasnost vakcine bila je 58,3% [95% CI: 33,6; 73,9]; 25 (1,2%) slučajeva bolesti COVID-19 u grupi koja je primila vakcinu Vaxzevria (N=2068) u poređenju sa 60 (2,9%) slučajeva u kontrolnoj grupi (N=2040); slična efikasnost vakcine zabeležena je u ukupnoj populaciji.

Dokazi pokazuju da zaštita počinje otprilike 3 nedelje nakon prve doze vakcine. Drugu dozu treba dati u intervalu od 4 do 12 nedelja nakon prve doze (videti odeljak 4.4).

Imunogenost nakon booster doze

Studija D7220C00001, imunogenost nakon booster doze (treće doze) nakon primarne vakcinacije vakcinom Vaxzevria ili mRNA COVID 19 vakcinom

D7220C00001 je II/III faza delimično dvostruko slepe, aktivno kontrolisane studije u kojoj je učestvovalo 367 odraslih starijih od ≥30 godina prethodno vakcinisanih vakcinom Vaxzevria i 322 odraslih starijih ≥30 godina koji su prethodno vakcinisani mRNA vakcinom, a potom, nakon 90 dana od primanja druge doze, primili su jednu booster dozu vakcine Vaxzevria. Imunogenost je procenjena kod 342 pacijenata prethodno vakcinisani vakcinom Vaxzevria i 294 pacijenata koji su prethodno vakcinisani mRNA vakcinom, od kojih su svi bili seronegativni na početku.

Efektivnost vakcine Vaxzevria primenjene kao pojedinačna booster doza (treća doza) kod odraslih koji su prethodno vakcinisani vakcinom Vaxzevria, dokazana je procenom neinferiornosti imunološkog odgovora titra pseudoneutralizujućih antitela na originalni soj virusa u poređenju sa odgovorom izazvan sa primarnom vakcinacijom od 2 doze u podskupu podudarnih pacijenata koji su učestvovali u studiji D8110C00001.

Neinferiornost za GMT odnos je dokazana kada se uporede vrednosti titra pseudoneutralizujućih antitela nakon 28 dana od primene booster doze u odnosu na vrednost titra antitela nakon 28 dana od primarne vakcinacije (videti Tabelu 4).

Tabela 4. Vrednosti titra neutralizujućih antitela na origalni soj virusa nakon booster doze vakcine Vaxzevria kod odraslih koji su prethodno vakcinisani vakcinom Vaxzevria

28 dana nakon primarnog procesa vakcinacije vakcinom28 dana nakonGMT odnosbIspunjeni kriterijumi za neinferiornost
n508327327/508
GMT c242,80248,891,03Dad
(95% CI)(224,82; 262,23)(229,53; 269,89)(0,92; 1,15)

n = Broj ispitanika u analizi; GMT = geometrijski srednji titar neutralizujućih antitela (engl. engl. geometric mean neutralising antibody titre, GMT); CI = interval pouzdanosti; GMT odnos = geometrijski srednji odnos titra

  • Zasnovano na analizama podudarne grupe učesnika u studiji D8110C00001
  • GMT 28 dana nakon booster doze do GMT 28 dana nakon druge doze primarne vakcinacije
  • Prijavljeni rezultati su prilagođeni korišćenjem ANCOVA modela uključujući termine u kojima mora da se obavi poseta, vreme od prethodne vakcinacije (za booster dozu), osnovne komorbiditete, pol, uzrast kao fiksne efekte, kao i slučajni efekat ispitanika.
  • Neinferiornost je pokazana ako je donja granica dvostranog CI od 95% GMT odnosa poredbene grupe i referentne grupe >0,67

Takođe se pokazalo da je vakcina Vaxzevria efikasna u izazivanju odgovora antitela kod odraslih koji su prethodno primili primarnu vakcinaciju mRNA vakcinom. Kod ovih učesnika, jedna dodatna booster doza vakcine Vaxzevria je rezultirala povećanim humoralnim odgovorima, sa povećanjem geometrijskog srednjeg puta (engl. geometric mean fold rise, GMFR) od 3,77 (95% CI: 3,26; 4,37) u neutralizovanju titra antitela na originalni soj virusa od perioda pre davanja booster doze do 28 dana nakon booster doze.

Starija populacija

U ispitivanju D8110C00001 procenjivana je efikasnost vakcine Vaxzevria kod 5508 osoba uzrasta ≥65 godina, od kojih je 3696 primilo vakcinu Vaxzevria, a 1812 placebo. Efikasnost vakcine Vaxzevria kod starijih ispitanika (≥65 godina) odgovarala je onoj kod mlađih odraslih ispitanika (18 – 64 godine).

Pedijatrijska populacija

Evropska Agencija za lekove odložila je obavezu podnošenja rezultata ispitivanja vakcine Vaxzevria u jednoj ili više podgrupa pedijatrijske populacije u prevenciji bolesti COVID-19 (videti odeljak 4.2 za informacije o upotrebi u pedijatrijskoj populaciji).

Uslovna dozvola

Za ovaj lek je izdata „uslovna dozvola za lek”. To znači da se očekuju dodatni podaci o ovom leku.

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije će najmanje jednom godišnje procenjivati nove informacije o ovom leku i ažuriraće Sažetak karakteristika leka ukoliko je neophodno.

Nije primenjivo.

U ispitivanju toksičnosti pri ponovljenim dozama na miševima, intramuskularna primena vakcine Vaxzevria se dobro podnosila. Mešovita i/ili monocitna zapaljenjska reakcija bez štetnih dejstava primećena je u potkožnom tkivu i skeletnim mišićima na mestu primene i susednom ishijadičnom nervu, u skladu sa očekivanim nalazima nakon intramuskularne injekcije vakcina. Na kraju perioda oporavka nije bilo nalaza na mestima primene niti na ishijadičnom nervu, što ukazuje na potpuni prestanak zapaljenja povezanog sa primenom vakcine Vaxzevria.

Genotoksičnst/Karcinogenost

Studije genotoksičnosti i karcinogenosti nisu sprovedene. Ne očekuje se da komponente vakcine imaju genotoksični potencijal.

Reproduktivna toksičnost

U studiji o reproduktivnoj i razvojnoj toksičnosti, vakcina Vaxzevria nije izazvala toksičnost za majku ili razvojnu toksičnost nakon izlaganja majke tokom perioda pre parenja, gestacije ili laktacije. U ovoj studiji, vakcina je izazvala detektabilna majčinska antitela protiv SARS-COV-2 S-glikoproteina prenesena na fetuse i mladunce, što ukazuje na placentni, odnosno laktacijski prenos. Nisu dostupni podaci o izlučivanju vakcine Vaxzevria u mleko.

6. FARMACEUTSKI PODACI

L-histidin

L-histidin-hidrohlorid, monohidrat Magnezijum-hlorid, heksahidrat Polisorbat 80 (E 433)

Etanol, bezvodni Saharoza Natrijum-hlorid

Dinatrijum-edetat, dihidrat Voda za injekcije

Ovaj lek se ne sme mešati niti razblaživati sa drugim lekovima.

Neotvorena bočica

9 meseci kada se čuva u frižideru (2 °C – 8 °C)

Sledeće informacije namenjene su kao vodič zdrastvenim radnicima samo u slučaju nepredviđenih privremenih temperaturnih odstupanja. To nisu preporučeni uslovi čuvanja ili transporta.

Rok upotrebe neotvorenih bočica uključuje sledeća nepredviđena odstupanja od uslova čuvanja u hladnom lancu (2 °C – 8 °C) za jednokratni period od:

  • 12 sati do najviše 30 °C
  • 72 sata do najmanje -3 °C

Nakon temperaturnog odstupanja neotvore bočice treba uvek vratiti u uslove čuvanja hladnog lanca (2 °C – 8 °C).

Pojava temperaturnog odstupanja kod neotvorenih bočica ne utiču na to kako bočice treba čuvati nakon prvog otvaranja (prvo uvođenje igle u bočicu).

Otvorena bočica

Pokazana je hemijska i fizička stabilnost tokom 6 sati kada se čuva na temperaturama do 30 °C i tokom 48 sati kada se čuva u frižideru (2 °C – 8 °C). Nakon ovog perioda, bočica se mora baciti. Ne vraćati bočicu u frižider, nakon čuvanja van frižidera.

Kao alternativa, otvorena bočica može se čuvati u frižideru (2 °C – 8 °C) tokom najviše 48 sati ako se odmah vrati u frižider nakon svakog uvođenja igle.

Sa mikrobiološke tačke gledišta, nakon prvog otvaranja, vakcinu treba odmah upotrebiti. Ako se vakcina ne iskoristi odmah, vreme i uslovi čuvanja tokom upotrebe su odgovornost korisnika.

Čuvati u frižideru (2 °C – 8 °C). Ne zamrzavati.

Čuvati bočice u kartonskoj kutiji radi zaštite od svetlosti.

Za uslove čuvanja nakon prvog otvaranja leka, videti odeljak 6.3.

Višedozna bočica

Bočica sa 8 doza

  • mL suspenzije u bočici sa 8 doza (prozirno staklo tipa I) zatvorenoj čepom (elastomerni čep sa aluminijskom kapicom i flip-off poklopcem). Jedna bočica sadrži 8 doza od 0,5 mL.

Spoljašanje pakovanje: složiva kartonska kutija koja sadrži 10 višedoznih bočica.

Bočica sa 10 doza

  • mL suspenzije u bočici sa 10 doza (prozirno staklo tipa I) zatvorenoj čepom (elastomerni čep sa aluminijskom kapicom i flip-off poklopcem). Jedna bočica sadrži 10 doza od 0,5 mL.

Spoljašanje pakovanje: složiva kartonska kutija koja sadrži 10 višedoznih bočica.

Upustva za rukovanje i primenu

Vakcinom treba da rukuje zdrastveni radnik aseptičnom tehnikom kako bi se osigurala sterilnost svake doze. Ne upotrebljavajte ovu vakcinu nakon isteka roka upotrebe navedenog na nalepnici.

Datum isteka roka upotrebe odnosi se na poslednji dan tog meseca.

Neotvorena višedozna bočica može da se čuva u frižideru (2 °C – 8 °C). Ne zamrzavati. Čuvati bočice u kartonskoj kutiji radi zaštite od svetlosti.

Vakcinu treba vizuelno pregledati kako bi se uočile čestice ili promena boje suspenzije pre nego što se primeni. Vakcina Vaxzevria je bezbojna do blago braon obojena, bistra do blago neprovidna suspenzija sa pH vrednošću od 6,6.

Odbaciti bočicu ako se primeti promena boje ili čestice u suspenziji. Ne mućkati. Ne rastvarati suspenziju. Vakcina ne treba da se meša u istom špricu sa bilo kojom drugom vakcinom ili lekom.

Vakcinacija vakcinom Vaxzevria sastoji se od dve odvojene doze od 0,5 mL. Druga doza treba da se primeni između 4 i 12 nedelje nakon prve doze. Osobe koje su primile prvu dozu vakcine Vaxzevria, treba da prime i drugu dozu iste vakcine kako bi kompletirali vakcinaciju.

Jedna doza vakcine od 0,5 mL se uvlači u špric za injekciju koji se daje intramuskularno, po mogućnosti u deltoidni mišić nadlaktice. Koristite novu iglu za primenu, kada je to moguće.

Normalno je da tečnost ostane u bočici nakon povlačenja poslednje doze. Višak punjenja je uključen u svaku bočicu kako bi se osiguralo da se može isporučiti 8 doza (bočica od 4 mL) ili 10 doza (bočica od 5 mL) od 0,5 mL. Ne mešajte višak vakcine iz više bočica. Bacite neiskorišćenu vakcinu.

Od trenutka otvaranja bočice (nakon prvog uvođenja igle) vakcinu treba upotrebiti tokom 6 sati kada se čuva na temperaturama do 30 °C. Nakon ovog perioda, bočica se mora baciti. Ne vraćati bočicu u frižider.

Kao alternativa, otvorena bočica može se čuvati u frižideru (2 °C – 8 °C) tokom najviše 48 sati ako se odmah vrati u frižider nakon svakog uvođenja igle.

Odlaganje

Svaka neiskorišćena vakcina ili otpadni material mora se odložiti u skladu sa lokalnim vodičem za farmaceutski otpad. U slučaju prolivanja, zahvaćene površine treba dezinfikovati virucidnim sredstvima koja deluju protiv adenovirusa.

Vakcina Vaxzevria primjenjuje se za sprečavanje bolesti COVID-19 uzrokovane virusom SARS-CoV-2. Vakcina Vaxzevria daje se odraslim osobama uzrasta od 18 i više godina.

Vakcina podstiče imunski sistem (prirodni odbrambeni sistem organizma) da proizvede antitela i specijalizovane bele krvne ćelije koje deluju protiv virusa, pružajući tako zaštitu od bolesti COVID-19. Nijedna supstanca ove vakcine ne može prouzrokovati COVID-19.

  • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ove vakcine (navedene u odeljku 6),
  • ukoliko ste nakon primanja vakcine Vaxzevria imali istovremeno krvni ugrušak i male vrednosti krvnih pločica (sindrom tromboze praćene trombocitopenijom, TTS),
  • ukoliko Vam je prethodno dijagnostikovan sindrom kapilarnog curenja (stanje koje uzrokuje curenje tečnosti iz malih krvnih sudova).

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što primite vakcinu Vaxzevria:

  • ako ste ikada imali tešku alergijsku reakciju nakon injekcije bilo koje druge vakcine ili nakon prethodne primene vakcine Vaxzevria,
  • ako ste se ikada onesvestili nakon bilo koje injekcije (uboda) iglom,
  • ako imate tešku infekciju praćenu visokom telesnom temperaturom (iznad 38 °C). Međutim, možete se vakcinisati ako imate blagu groznicu (blago povišenu telesnu temperaturu) ili infekciju gornjih disajnih puteva kao što je prehlada,
  • ako imate tegoba sa krvarenjem ili modricama ili ako uzimate antikoagulans (lek za sprečavanje nastanka krvnih ugrušaka),
  • ako Vaš imunski sistem ne funkcioniše kako treba (imunodeficijencija) ili ako uzimate lekove koji slabe imunski sistem (kao što su velike doze kortikosteroida, imunosupresivi ili lekovi protiv raka),
  • ako ste prethodno imali Guillain-Barré sindrom (privremeni gubitak osećaja i kretanja) nakon primene vakcine Vaxzevria,
  • ako ste ranije nakon primene vakcine Vaxzevria imali transverzalni mijelitis (zapaljenje kičmene moždine).

Ako niste sigurni da li se nešto od prethodno navedenog odnosi na Vas, razgovarajte sa lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što primite vakcinu.

Kao i kod svake druge vakcine, vakcinisanje dvema dozama vakcine Vaxzevria možda neće potpuno zaštititi sve one koji je prime. Nije poznato koliko ćete dugo biti zaštićeni.

Poremećaji krvi

Nakon vakcinacije vakcinom Vaxzevria veoma retko je zapažena pojava krvnih ugrušaka u kombinaciji sa malim vrednostima krvnih pločica (trombocita), u nekim slučajevima zajedno sa krvarenjem. Ovo uključuje neke teške slučajeve sa krvnim ugrušcima na različitim ili neuobičajenim mestima (npr. mozak, creva, jetra, slezina), kao i izraženo zgrušavanje ili krvarenje u celom organizmu. Većina ovih slučajeva javila se unutar prve tri nedelje nakon vakcinacije. Neki slučajevi su imali smrtni ishod. Manji broj slučajeva prijavljen je nakon druge doze u poređenju sa brojem nakon prve doze.

Krvni ugrušci u mozgu, koji nisu povezani sa malim vrednostima trombocita u krvi, primećeni su veoma retko nakon vakcinacije vakcinom Vaxzevria. Većina ovih slučajeva dogodila se u prve četiri nedelje nakon vakcinacije. Neki slučajevi su imali smrtni ishod.

Veoma retko prijavljena je pojava malih vrednosti krvnih pločica (imunska trombocitopenija) koja može biti povezana sa krvarenjem, a obično se javlja unutar prve četiri nedelje nakon primanja vakcine Vaxzevria.

Odmah potražite medicinsku pomoć ako se nakon vakcinacije jave kratak dah, bol u grudima, oticanje nogu, bol u nogama ili uporan bol u trbuhu (videti odeljak 4).

Takođe, potražite hitnu medicinsku pomoć ako se nekoliko dana nakon vakcinacije jave teške ili dugotrajne glavobolje, zamućen vid, konfuzija ili epileptični napadi nakod vakcinacije ili ako mimo mesta vakcinacije primetite neobjašnjivo krvarenje ili na koži modrice ili tačkaste okrugle mrlje koje se javljaju nekoliko dana nakon vakcinacije (videti odeljak 4).

Sindrom kapilarnog curenja

Nakon vakcinacije vakcinom Vaxzevria prijavljeni su veoma retki slučajevi sindroma kapilarnog curenja (engl. capillary leak syndrome, CLS). Kod nekih osoba kod kojih se javilo ovo stanje, postojala je prethodna dijagnoza CLS-a. CLS je ozbiljno, potencijalno smrtonosno stanje koje uzrokuje curenje tečnosti iz malih krvnih sudova (kapilara), što rezultira brzim oticanjem ruku i nogu, iznenadnim povećanjem telesne mase i osećajem nesvestice (niskim krvnim pritiskom). Odmah potražite pomoć ako kod sebe primetite te simptome u danima nakon vakcinacije.

Neurološki događaji

Guillain-Barré-ov sindrom (GBS)

Odmah potražite medicinsku pomoć ako se pojave slabost i paraliza u ekstremitetima koji se mogu proširiti na grudi i lice (Guillain-Barré-ov sindrom). Ovo je prijavljeno veoma retko nakon vakcinacije vakcinom Vaxzevria.

Zapaljenje kičmene moždine (transverzalni mijelitis, TM)

Odmah potražite hitnu medicinsku pomoć ako imate znake slabosti u rukama ili nogama, senzorne simptome (kao što su peckanje, utrnulost, bol ili gubitak osećaja bola) i poremećaj funkcije mokraćne bešike ili creva. Ovo je veoma retko prijavljeno nakon vakcinacije vakcinom Vaxzevria.

Rizik od veoma retkih događaja nakon booster, treće doze

Rizik od veoma retkih događaja (kao što su poremećaji krvi uključujući sindrom tromboze praćene trombocitopenijom, CLS, GBS, TM) nakon booster doze vakcinom Vaxzevria nije poznat.

Deca i adolescenti

Vakcina Vaxzevria ne preporučuje se deci mlađoj od 18 godina. Trenutno nema dovoljno dostupnih podataka o primeni vakcine Vaxzevria kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina.

Drugi lekovi i Vaxzevria

Obavestite Vašeg lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru ako uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove ili vakcine.

Trudnoća i dojenje

Ako ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri za savet pre nego primite ovu vakcinu.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Neka od neželjenih dejstava vakcine Vaxzevria navedena u odeljku 4 mogu privremeno umanjiti Vašu sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Ako se nakon vakcinacije ne osećate dobro, nemojte voziti niti rukovati mašinama. Sačekajte da sva ta dejstva vakcinacije prođu pre nego što počnete da vozite ili rukujete mašinama.

Lek Vaxzevria sadrži natrijum i alkohol (etanol)

Ova vakcina sadrži manje od 1 mmol (23 mg) natrijuma po dozi od 0,5 mL, odnosno suštinski je „bez natrijuma”.

Ova vakcina sadrži 2 mg alkohola (etanola) po dozi od 0,5 mL. Ova mala količina alkohola u ovoj vakcini neće imati nikakvih primetnih efekata.

Vakcina Vaxzevria primenjuje se kao injekcija od 0,5 mL u mišić (obično nadlaktice).

Tokom i nakon svake injekcije vakcine, lekar, farmaceut ili medicinska sestra pratiće Vaše stanje tokom približno 15 minuta zbog moguće pojave znakova alergijske reakcije.

Primarna vakcinacija

Primićete 2 injekcije vakcine Vaxzevria. Druga injekcija može se primeniti od 4 do 12 nedelja nakon prve injekcije. Bićete obavešteni kada trebate da se vratite na drugu injekciju.

Ako propustite termin za drugu injekciju vakcinom Vaxzevria

Ako zaboravite da odete da primite drugu dozu u dogovoreno vreme, obratite se lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri za savet. Važno je da odete da primite drugu injekciju vakcine Vaxzevria. Ako propustite zakazanu injekciju, možda nećete biti potpuno zaštićeni od bolesti COVID-19.

Booster doza

Možda ćete dobiti booster dozu vakcine Vaxzevria. Dodatna, booster injekcija može se dati najmanje 3 meseca nakon što ste završili primarni proces vakcinacije vakcinom Vaxzevria ili mRNA vakcinom protiv bolesti COVID-19.

Kao i svi lekovi, ova vakcina može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih osoba koje primaju ovu vakcinu.

U kliničkim ispitivanjima, većina neželjenih dejstava je bila blage do umerene prirode i povukla se unutar nekoliko dana. Nakon druge doze prijavljeno je manje neželjenih dejstava.

Nakon vakcinacije, može se u isto vreme javiti više od jednog neželjenog dejstva (na primer bolovi u mišićima/zglobovima, glavobolja, drhtavica i opšte loše stanje). Ako su neki od tih simptoma uporni, potražite savet svog lekara, farmaceuta ili medicinske sestre.

Veoma retko su prijavljeni krvni ugrušci u kombinaciji sa malim vrednostima krvnih pločica (sindrom tromboze praćene trombocitopenijom, TTS), vidite odeljak 2.

Odmah potražite pomoć lekara ako se unutar tri nedelje od vakcinacije pojavi bilo koji od sledećih simptoma:

  • jaka ili uporna glavobolja, zamućen vid, konfuzija ili epileptični napadi,
  • kratak dah, bol u grudima, oticanje nogu, bol u nogama ili uporan bol u trbuhu,
  • neuobičajene modrice ili sitne okrugle mrlje na koži udaljene od mesta primene vakcine.

Hitno potražite pomoć lekara ako primetite pojavu simptoma teške alergijske reakcije. Takve reakcije mogu uključivati kombinaciju bilo kojih od sledećih simptoma:

  • gubitak svesti ili ošamućenost,
  • promene srčanog ritma,
  • nedostatak daha,
  • zviždanje pri disanju,
  • oticanje usana, lica ili grla,
  • koprivnjača ili osip,
  • mučnina ili povraćanje,
  • bol u trbuhu.

Kod primene vakcine Vaxzevria mogu se javiti sledeća neželjena dejstva:

Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji primaju lek):

  • osetljivost na dodir, bol, toplina, svrab ili modrice na mestu primene injekcije,
  • zamor ili malaksalost,
  • drhtavica ili osećaj groznice (povišene telesne temperature),
  • glavobolja,
  • mučnina,
  • bol u zglobovima ili mišićima.

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji primaju lek):

  • oticanje ili crvenilo na mestu primene injekcije,
  • povišena telesna temperatura (≥ 38 °C) (groznica),
  • povraćanje ili proliv,
  • blago i privremeno smanjena vrednost krvnih pločica (trombocita) (laboratorijski nalazi),
  • bol u nogama ili rukama,
  • simptomi slični gripu, kao što su visoka telesna temperatura, bol u grlu, curenje iz nosa, kašalj i drhtavica,
  • telesna slabost ili nedostatak energije.

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji primaju lek):

  • pospanost, vrtoglavica ili bezvoljnost i manjak energije,
  • bol u stomaku ili smanjen apetit,
  • uvećane limfne žlezde,
  • prekomerno znojenje, svrab kože, osip ili koprivnjača,
  • grčevi mišića,
  • neobičan osećaj na koži, kao što je osećaj trnjenja ili mravinjanja (parestezije),
  • smanjen osećaj ili osetljivost, posebno na koži (hipoestezija),
  • zvonjenje u ušima koje ne prolazi (tinitus).

Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji primaju lek):

  • paraliza lica.

Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji primaju lek):

  • krvni ugrušci često na neuobičajenim mestima (npr. mozak, creva, jetra, slezina) u kombinaciji sa malim vrednostima krvnih pločica (trombocita),
  • ozbiljno zapaljenje nerava, koje može izazvati paralizu i otežano disanje (Guillain-Barré-ov sindrom, GBS).

Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):

  • teška alergijska reakcija (anafilaksa),
  • preosetljivost,
  • naglo potkožno oticanje na područjima poput lica, usana, usta i grla (koje može uzrokovati otežano gutanje ili disanje),
  • sindrom kapilarnog curenja (stanje koje uzrokuje curenje tečnosti iz malih krvnih sudova),
  • veoma male vrednosti krvnih pločica – trombocita (imunska trombocitopenija) koje mogu biti povezane sa krvarenjem (vidite odeljak 2, Poremećaji krvi),
  • krvni ugrušci u mozgu, koji nisu povezani sa malim vrednostima krvnih pločica (vidite odeljak 2, Poremećaji krvi),
  • zapaljenje kičmene moždine (transverzalni mijelitis).

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite direktno putem nacionalnog sistema za prijavljivanje neželjenih reakcija: Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS), internet stranica: www.alims.gov.rs i navedite broj serije (batch/Lot) primenjene vakcine, ako je dostupan. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Vaš lekar, farmaceut ili medicinska sestra odgovorni su za čuvanje ove vakcine i pravilno zbrinjavanje neiskorišćene vakcine. Sledeće informacije o čuvanju, roku upotrebe, primeni, rukovanju kao i odlaganju namenjene su zdravstvenim radnicima.

Ne sme se primeniti vakcina Vaxzevria posle isteka roka upotrebe naznačenog na nalepnici nakon: „EXP:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvati u frižideru (2 °C – 8 °C). Ne zamrzavati.

Bočice čuvati u spoljašnjem pakovanju radi zaštite od svetlosti.

Od trenutka otvaranja bočice (prvog uvođenja igle) vakcinu treba upotrebiti tokom 6 sati, kada se čuva na temperaturama do 30 °C. Nakon ovog perioda, bočica se mora baciti. Ne sme se vraćati u frižider. Kao alternativa, otvorena bočica može se čuvati u frižideru (2 °C – 8 °C) tokom najviše 48 sati ako se odmah vrati u frižider nakon svakog uvođenja igle.

Bočica se mora baciti ako je suspenzija promenila boju ili ako se primete vidljive čestice. Ne sme se mućkati.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Jedna doza (0,5 mL) sadrži najmanje 2,5 × 108 infektivnih jedinica ChAdOx1-S* rekombinantnog adenovirusa šimpanze koji kodira SARS-CoV-2 Spike glikoprotein.

*Proizvedeno u genetski modifikovanim humanim embrionalnim HEK-293 ćelijama bubrega tehnologijom rekombinantne DNK.

Ovaj lek sadrži genetski modifikovane organizme (GMOs).

Pomoćne supstance su: L-histidin; L-histidin-hidrohlorid, monohidrat; magnezijum-hlorid, heksahidrat; polisorbat 80 (E 433); etanol, bezvodni;saharoza; natrijum-hlorid; dinatrijum-edetat, dihidrat; voda za injekcije (vidite odeljak „Lek Vaxzevria sadrži natrijum i alkohol (etanol)” u odeljku 2).

Kako izgleda lek Vaxzevria i sadržaj pakovanja

Suspenzija za injekciju.

Suspenzija je bezbojna do blago braon obojena, bistra do blago neprovidna sa pH vrednošću od 6,6.

Višedozna bočica

Bočica sa 8 doza

  • mL suspenzije u bočici sa 8 doza (prozirno staklo tipa I) zatvorenoj čepom (elastomerni čep sa aluminijskom kapicom i flip-off poklopcem). Jedna bočica sadrži 8 doza od 0,5 mL.

Spoljašnje pakovanje: složiva kartonska kutija koja sadrži 10 višedoznih bočica i Uputstvo za lek.

Bočica sa 10 doza

  • mL suspenzije u bočici sa 10 doza (prozirno staklo tipa I) zatvorenoj čepom (elastomerni čep sa aluminijskom kapicom i flip-off poklopcem). Jedna bočica sadrži 10 doza od 0,5 mL.

Spoljašnje pakovanje: složiva kartonska kutija koja sadrži 10 višedoznih bočica i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač Nosilac dozvole

PREDSTAVNIŠTVO ASTRAZENECA UK LIMITED BEOGRAD

Milutina Milankovića 1i, Beograd - Novi Beograd

Proizvođač

ASTRAZENECA NIJMEGEN B.V.

Lagelandseweg 78 Nijmegen, Holandija

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Novembar, 2023.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati u zdravstvenoj ustanovi.

Broj i datum dozvole:

Vaxzevria, suspenzija za injekciju, 10 x 4 mL (8 doza): 515-01-04899-22-001 od 13.11.2023.

Vaxzevria, suspenzija za injekciju, 10 x 5 mL (10 doza): 515-01-04900-22-001 od 13.11.2023.

Za ovaj lek je izdata „uslovna dozvola za lek”, na period od 12 meseci. To znači da se očekuju dodatni podaci o ovom leku.

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije će najmanje jednom godišnje procenjivati nove informacije o ovom leku i ažuriraće Upustvo za lek ukoliko je neophodno.

SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:

Za čuvanje i odlaganje, videti odeljak 5. Kako čuvati lek Vaxzevria.

Sledjivost

Kako bi se poboljšala sledjivost bioloških lekova, naziv i broj serije primenjene vakcine potrebno je jasno evidentirati.

Uputstva za rukovanje i primenu

Ovom vakcinom treba da rukuje zdravstveni radnik primenjujući aseptičnu tehniku kako bi se osigurala sterilnost svake doze.

Vakcinu treba vizuelno pregledati kako bi se uočile čestice ili promena boje suspenzije pre nego što se primeni. Vakcina Vaxzevria je bezbojna do blago braon obojena, bistra do blago neprovidna suspenzija sa pH vrednošću od 6,6.

Odbaciti bočicu ako se primeti promena boje ili čestice u suspenziji. Ne mućkati. Ne rastvarati suspenziju. Vakcina ne treba da se meša u istom špricu sa bilo kojom drugom vakcinom ili lekom.

Vakcinacija vakcinom Vaxzevria sastoji se od dve odvojene doze od 0,5 mL. Druga doza treba da se primeni između 4 i 12 nedelje nakon prve doze. Osobe koje su primile prvu dozu vakcine Vaxzevria, treba da prime i drugu dozu iste vakcine kako bi kompletirali vakcinaciju.

Jedna doza vakcine od 0,5 mL se uvlači u špric za injekciju koji se daje intramuskularno, po mogućnosti u deltoidni mišić nadlaktice. Koristite novu iglu za primenu, kada je to moguće.

Normalno je da tečnost ostane u bočici nakon povlačenja poslednje doze. Višak punjenja je uključen u svaku bočicu kako bi se osiguralo da se može isporučiti 8 doza (bočica od 4 mL) ili 10 doza (bočica od 5 mL) od 0,5 mL. Ne mešajte višak vakcine iz više bočica. Bacite neiskorišćenu vakcinu.

Odlaganje

Svaka neiskorišćena vakcina ili otpadni material mora se odložiti u skladu sa lokalnim vodičem za farmaceutski otpad. U slučaju prolivanja, zahvaćene površine treba dezinfikovati virucidnim sredstvima koja deluju protiv adenovirusa.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info