Vincristine Pfizer 1mg/mL rastvor za injekciju/infuziju

vinkristin

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
Režim izdavanja
SZ - Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi

Ostale informacije

Naziv leka
Vincristine Pfizer 1mg/mL rastvor za injekciju/infuziju
Opis
Vincristine Pfizer je lek koji sadrži aktivnu supstancu vincristine i koristi se za lečenje različitih oblika karcinoma kao što su leukemija, limfomi i solidni tumori. Važno je strogo poštovati propisane doze i pravilnu primenu.
Farmaceutski oblik
rastvor za injekciju/infuziju
Vrsta leka
Humani lekovi
Nosioci odobrenja

Pakovanje i cena

Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
rastvor za injekciju/infuziju; 1mg/mL; bočica plastična, 5x1mL
Broj rešenja
‍515-01-04547-21-001
JKL
‍0030040
EAN
‍8606007411331
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
21.09.2022.
Datum važenja rešenja
21.09.2027.
Maksimalna odobrena cena leka
3.314,80 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Cena na listi lekova RFZO
3.089,30 RSD
Doplata
-
DDD
-
Cena na listi lekova RFZO
3.089,30 RSD
Doplata
-
DDD
-

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Vinkristin-sulfat se koristi kao monoterapija ili u kombinaciji sa drugim onkološkim lekovima za lečenje:

  • Leukemija, uključujući akutnu limfocitnu leukemiju, hroničnu limfocitnu leukemiju, akutnu mijeloidnu leukemiju i blastne krize hronične mijeloidne leukemije.
  • Malignih limfoma, uključujući Hodgkin-ovu bolest i non-Hodgkin-ove limfome.
  • Multiplog mijeloma.
  • Solidnih tumora, uključujući karcinom dojke, mikrocelularni bronhogeni karcinom, karcinom glave i vrata i sarkome mekih tkiva.
  • Solidnih tumora kod dece, uključujući Ewing-ov sarkom, embrionalni rabdomiosarkom, neuroblastom,

Wilm-ov tumor, retinoblastom i meduloblastom.

  • Idiopatske trombocitopenijske purpure. Pacijenti sa pravom ITP refraktornom na splenektomiju i kratkotrajnu terapiju kortikosteroidima mogu odreagovati na terapijsku primenu vinkristina, koji se ne preporučuje kao primarna terapijska mera. Preporučene nedeljne doze vinkristina primenjene tokom 3 - 4 nedelje, kod nekih pacijenata dovode do permanentne remisije. Kod pacijenata kod kojih ne dođe do terapijskog odgovora posle 3 - 6 doza, ne treba očekivati bilo kakve korisne efekte od primene dodatnih doza leka.

Doziranje

Primenjuju se sledeći režimi doziranja:

Odrasli: Lek se primenjuje intravenski u nedeljnim intervalima. Preporučena doza je 1,4 do 1,5 mg/m2 telesne površine, do maksimalne nedeljne doze od 2 mg.

Deca: Preporučena doza od 1,4 do 2 mg/m2 površine tela primenjuje se jednom nedeljno, sa maksimalnom nedeljnom dozom od 2 mg. Kod dece telesne mase 10 kg i manje, početna doza treba da bude 0,05 mg/kg i primenjuje se putem intravenske injekcije jednom nedeljno.

Stariji pacijenti: Doza za odrasle je odgovarajaća i za starije pacijente.

Poremećaj funkcije jetre: Zbog hepatičkog metabolizma i bilijarne ekskrecije vinkristina, preporučuje se smanjenje doze leka kod pacijenata sa opstruktivnom žuticom ili drugim oblikom oštećenja funkcije jetre. Kod pacijenata sa oboljenjem jetre, koje za posledicu ima smanjeno izlučivanje leka putem žuči, neželjena dejstva leka se mogu ispoljiti u jačem intenzitetu. Preporučuje se smanjenje doze vinkristin-sulfata za polovinu, kod pacijenata kod kojih je vrednost direktnog bilirubina u serumu iznad 3 mg/100 mL (51 mikromol/L).

Oprez: Ako tokom intravenske primene dođe do prelaska leka u okolno tkivo, može doći do značajne iritacije. Primenu leka treba odmah obustaviti, a preostali deo doze leka primeniti u drugu venu. Lokalna primena injekcije hijaluronidaze i umereno zagrevanje predela u kome se našao lek, pomažu i smanjuju osećaj neugodnosti, kao i mogućnost razvoja celulitisa.

Način primene

Treba preduzeti mere predostrožnosti prilikom rukovanja i primene ovog leka.

Ovaj lek se primenjuje isključivo intravenski (IV). Treba da ga primenjuju samo osobe koje imaju iskustva u primeni vinkristina.

Ako se primeni intratekalno, može se završiti sa smrtnim ishodom (videti odeljke 4.3 i 4.4). Videti odeljak

4.4 za lečenje pacijenata kojima je vinkristin-sulfat slučajno primenjen intratekalno.

Vinkristin-sulfat se primenjuje u obliku intravenske infuzije u nedeljnim intervalima.

Dozu treba veoma pažljivo i precizno odrediti, jer predoziranje može biti izuzetno ozbiljno, čak i sa smrtnim ishodom. Izračunatu dozu vinkristina treba primeniti ISKLJUČIVO intravenski, ili putem injekcije ili putem infuzije (IV), u skladu sa terapijskim protokolom i pod konstantnim nadzorom zbog moguće ekstravazacije. Dozu ne treba povećavati iznad nivoa koji dovodi do terapijskog odgovora. Pojedinačne doze ne treba da budu veće od 2 mg i broj leukocita treba odrediti pre, kao i posle primene svake doze leka.

Intravenska injekcija

Primena direktnim ubrizgavanjem u venu može se završiti za oko 1 minut.

Intravenska infuzija:

Razblaženi rastvor vinkristin-sulfata može se primenjivati infuzijom kroz fleksibilni plastični kontejner (npr. Infuziona kesa) ili direktnim ubrizgavanjem u intravenski kateter/iglu ili sistem kroz koji teče intravenska infuzija (videti odeljak 6.2).

Preporučuje se da rastvor vinkristin-sulfata odstoji 5-10 minuta u infuzionoj kesi (50 mL) nakon razblaženja sa 0,9% rastvorom natrijum-hlorida za infuziju (9 mg/mL) ili 5% rastvorom glukoze za infuziju (50 mg/mL). Posle primene leka vena se mora isprati temeljno. Treba voditi računa da se izbegne ekstravazacija jer to može dovesti do lokalnih ulceracija.

U bočicu ne dodavati dodatnu tečnost pre nego što se doza rastvora izvuče iz bočice. Precizno izvući rastvor vinkristin-sulfata uz pomoć suvog šprica, odmeravajući dozu pažljivo. Nemojte dodavati dodatnu tečnost u bočicu u pokušaju da je potpuno ispraznite.

KAKO BI SE SMANJILE POTENCIJALNO MEDICINSKE GREŠKE SA SMRTNIM ISHODOM USLED POGREŠNOG NAČINA PRIMENE, PREPORUČUJE SE DA SE RASTVOR VINKRISTIN-SULFATA RAZBLAŽI U FLEKSIBILNOM PLASTIČNOM KONTEJNERU I JASNO OBELEŽI OZNAKOM

SAMO ZA INTRAVENSKU UPOTREBU - DOVODI DO SMRTNOG ISHODA AKO SE PRIMENI

NA BILO KOJI DRUGI NAČIN (videti odeljke 4.3 i 4.4).

Doza uvek mora biti prilagođena pojedincu, zbog uskog raspona između terapijskih i toksičnih doza primenjenog leka, i zbog variranja u odgovoru.

Za uputstvo o razblaživanju leka pre primene videti odeljak 6.6.

Intratekalna primena vinkristin-sulfata obično izaziva smrtni ishod.

Preosetljivost na vinkristin-sulfat ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1. Pacijenti sa demijelinizirajućim oblikom Charcot-Marie-Tooth sindroma ne smeju da primaju vinkristin. Lek treba primeniti sa oprezom kod svih stanja koja su navedena u odeljku 4.4.

Ovaj lek je namenjen isključivo za intravensku upotrebu (videti odeljke 4.2 i 4.3). Lek treba da daju samo lekari koji imaju iskustva u primeni vinkristin-sulfata. Vinkristin-sulfat se ne sme primenjivati kao intratekalna, intramuskularna ili supkutana injekcija. Intratekalna primena vinkristin-sulfata obično dovodi do smrtnog ishoda.

Špricevi koji sadrže ovaj lek treba da budu obeleženi sledećim tekstom: „VINKRISTIN SAMO ZA INTRAVENSKU UPOTREBU. DOVODI DO SMRTNOG ISHODA AKO SE PRIMENI NA BILO KOJI DRUGI NAČIN“.

Hitna terapija nakon slučajne intratekalne primene

Nakon slučajne intratekalne primene leka, potrebna je hitna neurohirurška intervencija, sa ciljem prevencije ascedentne paralize koja dovodi do smrtnog ishoda. Kod veoma malog broja pacijenata, sprečena je pojava paralize opasne po život i posledični smrtni ishod, ali je došlo do nastanka neuroloških sekvela sa ograničenim potencijalom za oporavak.

Na osnovu objavljenih slučajeva preživljavanja, ukoliko se vinkristin greškom primeni intratekalno, sledeće terapijske postupke treba primeniti odmah nakon primene leka:

  • Lumbalnim putem izvaditi što više cerebrospinalne tečnosti, a da se pri tome ne ugrozi pacijent.
  • Plasirati epiduralni kateter u subarahnoidni prostor kroz međurebarni prostor iznad mesta za lumbalnu punkciju i isprati rastvorom Ringer laktata. Svežu zamrznutu plazmu, čim bude dostupna, treba dodati u količini od 25 mL na svaki litar laktat Ringerovog rastvora.
  • Plasirati intraventrikularni dren ili kateter, što sprovodi neurohirurg, i nastaviti irigaciju cerebrospinalne tečnosti, zatim ukloniti tečnost lumbalnim putem koji je povezan sa zatvorenim sistemom za dreniranje. Laktat Ringerov rastvor treba dati u kontinuiranoj infuziji brzinom 150 mL/h, ili brzinom 75 mL/h kada se dodaje sveža zamrznuta plazma, na već opisan način.

Brzinu infuzije treba prilagoditi sa ciljem da se održi koncentracija proteina u spinalnoj tečnosti od 150 mg/dL.

Sledeće mere se takođe dodatno primenjuju, ali nisu od bitnog značaja:

Primena folinske kiseline intravenski u bolusu od 100 mg, a zatim u infuziji brzinom od 25 mg/sat tokom 24 sata, a zatim u bolus dozi 25 mg na 6 sati u toku jedne nedelje. Glutaminska kiselina se primenjuje intravenski u dozi od 10 g tokom 24 sata, a zatim 500 mg tri puta dnevno oralno tokom jednog meseca. Piridoksin je primenjivan u dozi od 50 mg na svakih 8 sati u obliku intravenske infuzije u trajanju od 30 minuta. Uloga ovih supstanci u smanjenju neurotoksičnosti nije jasna.

Vinksristin-sulfat može izazvati pojavu plikova, kao i tešku lokalnu reakciju ili ekstravazaciju (videti odeljak 4.2).

Leukopenija se ređe javlja tokom terapije vinkristin-sulfatom u poređenju sa ostalim onkolitičkim lekovima. Obično neuromuskularna toksičnost, pre nego toksičnost koštane srži, ograničava doziranje. Međutim, zbog mogućnosti nastanka leukopenije, lekar i pacijent treba da budu oprezni i da prate pojavu znakova koji ukazuju na komplikovanu infekciju. U slučaju postojanja leukopenije ili komplikovane infekcije, primenu sledeće doze vinkristin-sulfata treba pažljivo razmotriti. U nekim okolnostima, ove infekcije mogu imati smrtni ishod.

Akutna nefropatija izazvana mokraćnom kiselinom, koja može nastati nakon primene onkolitičkih lekova, takođe je zabeležena tokom primene vinkristin-sulfata.

Vinkristin-sulfat slabo prolazi hematoencefalnu barijeru, i zbog toga lečenje leukemija centralnog nervnog sistema može zahtevati druge puteve primene, kao i primenu drugih lekova.

Neurotoksičnost vinkristin-sulfata može biti povećana prilikom istovremene primene drugih neurotoksičnih lekova, ili prilikom zračenja kičmenog stuba, kao i kod postojanja neuroloških oboljenja. Stariji pacijenti mogu biti mnogo osetljiviji na neurotoksične efekte vinkristin-sulfata.

In vivo i in vitro laboratorijski testovi nisu pokazali da je lek mutagen. Studije plodnosti, posle primene vinkristina u monoterapiji maligne bolesti, nisu sprovedene kod ljudi. Klinički izveštaji o primeni kombinovane hemioterapije koja uključuje i vinkristin, kod osoba oba pola nakon puberteta, pokazuju da može doći do pojave azospermije i amenoreje. Nekoliko meseci nakon završetka hemioterapije oporavak se desio kod nekih pacijenata, ali ne i kod svih. Kada se ista terapija primeni kod pacijenata koji su u periodu pre puberteta, manja je verovatnoća pojave permanentne azospermije i amenoreje.

Kod pacijenata koji su primali vinkristin u hemioterapiji, u kombinaciji sa drugim antikancerskim lekovima sa dokazanim karcinogenim potencijalom, došlo je do razvoja sekundarnog maligniteta. Nije razjašnjeno da li vinkristin doprinosi ovom procesu. Nisu nađeni znaci karcinogenosti posle intraperitonealne primene leka kod pacova i miševa, ali je ispitivanje bilo ograničeno.

Treba biti posebno oprezan u cilju izbegavanja slučajne kontaminacije oka lekom, jer je vinkristin veoma iritabilan i može izazvati ulceracije rožnjače. Oči treba odmah i temeljno isprati vodom.

Vinkristin, primenjen kod trudnica, može izazvati oštećenje ploda. Žene u reproduktivnom periodu treba savetovati da izbegavaju trudnoću tokom terapije vinkristinom (videti odeljke 4.6 i 5.3).

Neurotoksičnost vinkristin-sulfata može biti uvećana prilikom istovremene primene izonijazida i drugih lekova koji deluju na nervni sistem.

Akutni nedostatak daha i težak bronhospazam su zabeleženi posle primene lekova iz grupe vinka alkaloida. Ove reakcije su bile najčešće kada su vinka alkaloidi primenjivani istovremeno sa mitomicinom-C, i mogu biti ozbiljne u slučaju da već postoji poremećaj plućne funkcije. Početak ovih reakcija može nastati nekoliko minuta ili sati posle primene vinka alkaloida, ili se mogu dogoditi u periodu do 2 nedelje nakon primene mitomicina-C. Može doći do nastanka progresivne dispnee, koja zahteva hroničnu terapiju. Vinkristin se ne sme ponovo primenjivati.

Zabeleženo je da istovremena oralna ili intravenska primena fenitoina i kombinovane antineoplastične hemioterapije koja uključuje i vinkristin, snižava koncentracije antikonvulziva u krvi i povećava konvulzivnu aktivnost. Iako uloga vinka alkaloida nije utvrđena, prilagođavanje doze fenitoina, zasnovano na praćenju koncentracije leka u krvi, može biti potrebno kada se on koristi u kombinaciji sa vinkristinom.

Potreban je poseban oprez kod pacijenata koji istovremeno uzimaju lekove za koje se zna da su inhibitori ili induktori hepatičnih citohrom P450 izoenzima, podfamilija CYP 3A, ili kod pacijenata se poremećenom funkcijom jetre. Zabeleženo je da istovremena primena vinkristin-sulfata sa itrakonazolom ili flukonazolom

(poznati inhibitori enzima koji učestvuju u metabolizmu lekova) dovodi do ranijeg početka i/ili povećanja ozbiljnosti neuromuskularnih neželjenih dejstava (videti odeljak 4.8); induktore enzima poput kantariona treba primenjivati sa oprezom. Pretpostavlja se da je ova interakcija posledica inhibicije metabolizma vinkristina.

Kada se vinkristin primenjuje u kombinaciji sa L-asparaginazom, treba ga dati 12 do 24 sata pre davanja enzima u cilju smanjenja toksičnosti, jer u slučaju da se prvo primeni L-asparaginaza može doći do smanjenja hepatičkog klirensa vinkristina.

Kada se hemioterapija primenjuje istovremeno sa radioterapijom koja zahvata jetru, primenu vinkristina treba odložiti sve dok se potpuno ne završi radioterapija.

Izgleda da vinkristin-sulfat povećava preuzimanje metotreksata u maligne ćelije, i ovaj princip se koristi kod primene velikih doza metotreksata u terapiji.

Kod pacijenata koji su primali kombinaciju vinkristina i daktinomicina u terapiji karcinoma bubrega prijavljena je ozbiljna hepatotoksičnost, uključujući venookluzivnu bolest.

Trudnoća

Neophodan je oprez prilikom primene svih onkolitičkih lekova tokom trudnoće. Pacijente oba pola koji primaju vinkristin treba obavestiti o potencijalnom riziku od neželjenih dejstava. Preporučeno je korišćenje efektivnih metoda kontracepcije ili apstinencija.

Vinkristin može izazvati oštećenje ploda kada se daje trudnicama, iako nisu sprovedene adekvatne i dobro kontrolisane studije (videti odeljak 5.3). Ženama u reproduktivnom periodu treba savetovati da izbegavaju trudnoću i koriste efektivne metode kontracepcije dok su na terapiji vinkristinom.

Ako se vinkristin uzima tokom trudnoće, ili pacijentkinja zatrudni tokom terapije vinkristinom, pacijentkinju treba informisati o mogućim štetnim efektima koje vinkristin može izazvati kod ploda.

Nema podataka o upotrebi vinkristina kod trudnica ili su podaci ograničeni. Studije na životinjama su pokazale reproduktivnu toksičnost (videti odeljak 5.3).

Dojenje

Ne zna se da li se vinkristin-sulfat izlučuje u majčino mleko. Rizik za odojče se ne može isključiti. Odluka o tome da li da se prekine dojenje ili da se prekine/odloži terapija lekom Vincristine Pfizer mora se doneti uzimajući u obzir korist od dojenja za dete i korist od terapije lekom Vincristine Pfizer za ženu.

Uticaj vinkristina na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama nije sistematski ispitivan.

Po pravilu, neželjena dejstva su reverzibilna i povezana sa doziranjem i kumulativnim doziranjem. Primena malih dnevnih doza vinkristina tokom dužeg vremenskog perioda se ne preporučuje. Najčešće neželjeno dejstvo je alopecija; a najviše problema zadaju neželjena dejstva neuromuskularnog porekla.

Kada se vinkristin primenjuje jednom nedeljno u pojedinačnoj dozi, neželjena dejstva: leukopenija, neurotski bol i opstipacija su obično kratkotrajna (t.j. kraći od 7 dana). Kada se doza smanji, ova neželjena dejstva se mogu smanjiti ili potpuno povući. Kada se izračunata količina leka daje u podeljenim dozama, izgleda da se neželjena dejstva povećavaju. Ostala neželjena dejstva, kao što su alopecija, gubitak senzibiliteta, parestezija, otežano hodanje, hramanje, gubitak dubokih refleksa tetiva i mišićna slabost mogu biti prisutni bar onoliko dugo koliko traje terapija. Generalizovani senzomotorni poremećaj može da postane progresivno sve teži sa

nastavkom terapije, ali neuromišićni problemi mogu da perzistiraju i duže vreme kod pojedinih pacijenata. Ponovni rast kose se može pojaviti u toku terapije održavanja.

Sledeće neželjene reakcije su prikazane u skladu sa MedDRA klasifikacijom sistema organa i učestalošću. Neželjene reakcije su prema učestalosti definisane kao: veoma česte (1/10); česte (≥1/100 do <1/10); povremene (≥1/1000 do <1/100); retke (≥1/10000 do <1/1000); veoma retke (<1/10000) i nepoznate učestalosti (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).

Tabelarni prikaz neželjenih reakcija

Klasa sistemaVeoma česteČestePovre-RetkeNepoznate
Poremećaji krvi i limfnog sistemaTrombocitopenijaa, anemijaGranulocitopenija, febrilna neutropenija,
Neoplazme – benigne, maligne i neodređene (uključujući ciste iSekundarni maligniteti
Poremećaji imunskog sistemaAnafilaktička reakcijab, angioedemb,
Endokrini poremećajiNeadekvatna sekrecija
Poremećaji metabolizma iHiponatremija, smanjenje apetitaDehidratacija, hiperurikemijac
Poremećaji nervnog sistemadParaliza peronealnog nervae, parestezijaKomaHipoestezija, paraliza, konvulzijef, paraliza više kranijalnih neravag, gubitak čula, gubitak refleksa,
Poremećaji okaProlazno slepilo,
Poremećaji uha iGubitak sluhai,
Kardiološki poremećajiInfarkt miokardaj, oboljenje koronarnih
VaskularniHipotenzija,
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećajiOrofaringealni bolAkutni respiratorni distres sindrom, bronhospazam, akutna dispnea,
Gastrointestinalni poremećajiOpstipacijak, abdominalni bol, povraćanje, mučninaParalitički ileusl, dijarejaIntestinalna perforacija, nekroza gastrointestinalnog trakta, ulceracije u
HepatobilijarniVenookluzivana
Poremećaji kože iAlopecijaKožni osipb
Poremećaji mišićno-koštanog sistema i vezivnogMialgija,Bol u viliciAtrofija mišića, bol u ekstremitetima, bol u leđima, faringealni
Poremećaji bubrega i urinarnog sistemaRetencija urinanUratna nefropatija, poliurija, dizurija,
Opšti poremećaji i reakcije na mestuGroznica, reakcije na mestu
IspitivanjaSmanjenje telesne
  • U slučaju da je trombocitopenija prisutna kada se terapija započinje, može se korigovati pre pojave remisije funkcije koštane srži.
  • Prijavljeni kod pacijenata koji dobijaju vinkristin-sulfat kao deo kombinovanog terapijskog protokola.
  • Manifestuje se povećanom urinarnom ekskrecijom natrijuma u prisustvu hiponatremije, oboljenjem bubrega ili nadbubrežnih žlezda, hipotenzijom i dehidracijom.
  • Često ograničava doziranje.
  • Manifestuje se kao viseće stopalo i otežan hod na petama.
  • Konvulzija često sa hipertenzijom kod odraslih, kod dece konvulzija praćena komom.
  • Naročito utiče na ekstrarokularne i laringealne mišiće.
  • Sa slepilom.
  • Privremeno ili trajno.
  • Prijavljeni kod hemioterapijske kombinacije koje uključuju i vinkristin kada se daju pacijentima koji su prethodno primali radioterapiju medijastinuma.
  • Opstipacija može imati oblik impakcije gornjeg dela kolona, tako da rektum na fizikalnom pregledu može da bude prazan.
  • Paralitički ileus može da se pojavi, posebno kod mlađe dece. Ileus obično prolazi sa privremenim obustavljanjem terapije vinkristin-sulfatom i dodatnom simptomatskom terapijom.
  • Posebno kod dece.
  • Primenu drugih lekova, za koje se zna da mogu dovesti do retencije urina (posebno kod starijih osoba) treba prekinuti ukoliko je to moguće, posebno tokom prvih nekoliko dana po započinjanju terapije vinkristin-sulfatom.
  • Kliničke posledice leukemije mogu da budu povišena telesna temperatura, infekcije i sepsa. Tokom terapije vinkristinom prijavljivane su i infekcije sa smrtnim ishodom.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Neželjena dejstva posle primene vinkristina su dozno-zavisna. Kod dece mlađe od 13 godina, smrtni ishod je usledio posle primene leka u dozi koja je bila 10 puta veća od preporučene terapijske doze. Ozbiljni simptomi kod ove grupe pacijenata mogu se javiti posle primene leka u dozi od 3 do 4 mg/m2. Kod odraslih pacijenata mogu se očekivati ozbiljni simptomi predoziranja nakon primene leka u pojedinačnoj dozi od 3 mg/m2 ili većoj. Zbog toga, posle primene leka u dozi većoj od preporučene, može se očekivati pojava neželjenih reakcija pojačanog intenziteta.

Suportivna terapija treba da uključi sledeće:

  • prevencija neželjenih reakcija koje potiču od sindroma neodgovarajućeg lučenja antidiuretskog hormona (što može uključiti smanjenje unosa tečnosti, u obzir dolazi i primena diuretika koji deluju na nivou Henleove petlje i distalnih tubula);
  • primena antikonvulziva;
  • korišćenje klistira ili purgativa za sprečavanje pojave ileusa (u nekim slučajevima može biti potrebna dekompresija gastrointestinalnog trakta);
  • praćenje funkcije kardiovaskularnog sistema;
  • dnevno određivanje broja krvnih elemenata kao pokazatelja eventualne potrebe za transfuzijom.

Uočeno je da primena folinske kiseline ima zaštitni efekat kod miševa koji su dobili letalnu dozu vinkristina. Izveštaji pojedinačnih slučajeva ukazuju da primena folinske kiseline može biti korisna u slučajevima predoziranja kod ljudi. Preporučuje se intravenska primena 100 mg folinske kiseline na svaka 3 sata tokom 24 sata, a potom na svakih 6 sati u periodu od najmanje 48 sati. Teoretski, koncentracije vinkristina u tkivima, izračunate na osnovu farmakokinetičkih podataka, ostaju značajno povećane tokom najmanje 72 sata. Terapija folinskom kiselinom ne smanjuje potrebu za primenom gore navedenih suportivnih mera.

Veći deo intravenski primenjenog vinkristaina se izluči putem žuči nakon brzog vezivanja za tkiva. Kako se samo veoma mala količina leka pojavljuje u dijalizatu, smatra se da hemodijaliza nije od pomoći u slučaju predoziranja.

Povećano izlučivanje fecesom, parenteralno primenjenog vinkristina, uočeno je kod pasa koji su prethodno dobili holestiramin. Nema objavljenih podataka o primeni holestiramina kao antidota kod ljudi.

Nema objavljenih kliničkih podataka o posledicama oralne primene vinkristina. U slučaju akcidentne oralne primene vinkristina, želudac treba isprazniti, i oralno primeniti aktivni ugalj i purgativ.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Antineoplastici; biljni alkaloidi i drugi prirodni proizvodi

ATC šifra: L01CA02 Mehanizam dejstva

Vinkristin je antineoplastični lek sa širokom antitumorskom aktivnošću kod ljudi. Lek može delovati kao inhibitor mitoze, izazivajući prekid ćelijske deobe u metafazi. Lek ne utiče u značajnoj meri na funkciju koštane srži i zbog toga je pogodan za primenu u kombinovanoj hemioterapiji.

Vinkristin se slabo resorbuje nakon oralne primene. Klirens leka nakon brze intravenske injekcije pokazuje trifazni model: veoma brz pad (alfa faza), uzan srednji deo (beta faza) i mnogo duži terminalni deo (gama faza). Terminalno poluvreme eliminacije varira od 15 do 155 sati.

Zbog toga, primena leka mnogo češće nego jednom nedeljno verovatno nije neophodna. Vinkristin se primarno izlučuje putem žuči.

Kod pacijenata sa oštećenom funkcijom jetre ili žuči, koje je dokazano nalazom povećane koncentracije alkalne fosfataze u serumu, značajno je produženo poluvreme eliminacije vinkristina.

In vivo i in vitro laboratorijski testovi nisu jasno pokazali da je ovaj lek mutagen. Posle intraperitonealne primene kod pacova i miševa, nisu pronađeni dokazi da je lek karcinogen, iako je ispitivanje bilo ograničeno.

Kod nekoliko životinjskih vrsta, vinkristin je izazivao teratogene efekte, kao i smrt embriona, u dozama koje nisu toksične za gravidne životinje.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Manitol;

Natrijum-hidroksid (za podešavanje pH vrednosti); Sulfatna kiselina (za podešavanje pH vrednosti); Voda za injekcije.

Lek Vincristine Pfizer nikada ne treba mešati sa drugim lekovima. Lek Vincristine Pfizer ne treba razblaživati sa rastvorima koji snižavaju ili podižu pH izvan opsega od 3,5 do 5,5. Lek Vincristine Pfizer se može razblaživati samo u 0,9% rastvoru natrijum-hlorida ili u 5% rastvoru glukoze.

Rok upotrebe pre prvog otvoranja: dve (2) godine.

Rok upotrebe nakon razblaženja: rastvor treba upotrebiti odmah. Rastvor vinkristina za injekciju/infuziju ne sadrži konzervans niti bakteriostatski agens.

Čuvati u frižideru (na temperaturi od 2 C do 8 C). Čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti. Ne zamrzavati.

Bočice su namenjene samo za jednokratnu upotrebu. Neiskorišćeni rastvor treba odbaciti. Za uslove čuvanja nakon razblaživanja, videti odeljak 6.3.

Unutrašnje pakovanje je bočica od polipropilena sa zatvaračem od halobutil gume i aluminijumskom kapicom sa plastičnim ,,flip-off” poklopcem.

Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 5 bočica od 1 mL rastvora za injekciju/infuziju i Uputstvo za lek.

Uputstvo za bezbedno rukovanje antineoplastičnim lekovima:

  • Sa citotoksičnim lekovima ne treba da rukuje osoblje u toku trudnoće.
  • Samo dobro obučeno medicinsko osoblje može da vrši razblaženja leka. Pripremu treba obaviti u za to predviđenom prostoru. Radna površina treba da bude pokrivena upijajućom hartijom za jednokratnu upotrebu koja je sa donje strane obložena plastičnim slojem.
  • Treba nositi odgovarajuće zaštitne rukavice, mantile i maske za jednokratnu upotrebu.
  • Treba preduzeti mere predostrožnosti kako bi se izbegao kontakt leka sa očima. Ako ipak dođe do slučajne kontaminacije, moguća je pojava teške iritacije oka (u slučaju da je rastvor bio pod pritiskom moguć je i razvoj ulceracija rožnjače). Ako dođe do kontaminacije, oči treba odmah isprati sa obilnim količinama vode.
  • Preporučuje se upotreba špriceva i setova sa luer-lock nastavcima. Preporučuje se takođe da se koriste igle većeg prečnika da bi se na najmanju meru sveo pritisak i eventualno stvaranje aerosola. Stvaranje aerosola se može smanjiti i korišćenjem igli sa ventilom.
  • Ne treba dodavati dodatne količine rastvarača u bočicu pre nego što je doza aplikovana. Uvući rastvor vinkristin-sulfata u precizan špric, pažljivo odrediti dozu. Ne treba dodavati dodatne količine rastvarača u pokušaju da se špric kompletno isprazni.
  • Odgovarajuća pažnja i predostrožnost je neophodna u postupku odlaganja materijala (špricevi, igle itd.) korišćenog tokom rekonstitucije citotoksičnog leka.
  • Kada to uslovi pakovanja dozvoljavaju, lekovi koji se daju parenteralnim putem moraju biti vizuelno provereni pre primene kako bi se ustanovilo eventualno prisustvo nerastvorenih čestica ili promena boje rastvora.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Lek Vincristine Pfizer pripada grupi antitumorskih lekova (lekovi za lečenje raka). Primena lekova za lečenje raka se zove hemioterapija.

Lek Vincristine Pfizer se može primenjivati sam ili u kombinaciji sa drugim antitumorskim lekovima za lečenje:

  • Leukemija (rak krvi), uključujući akutnu limfocitnu leukemiju, hroničnu limfocitnu leukemiju, akutnu mijeloidnu leukemiju i blastne krize hronične mijeloidne leukemije;
  • Malignih limfoma, uključujući Hodgkin-ovu bolest i ne-Hodgkin-ove limfome;
  • Multiplog mijeloma (rak plazma ćelija);
  • Solidnih tumora, uključujući karcinom dojke, karcinom bronha (mikrocelularni bronhogeni karcinom), karcinom glave i vrata i sarkome mekih tkiva;
  • Solidnih tumora kod dece, uključujući Ewing-ov sarkom, embrionalni rabdomiosarkom, neuroblastom, Wilm-ov tumor, retinoblastom i meduloblastom;
  • Idiopatska trombocitopenijska purpura (poremećaj krvi) kada druge terapije nisu bile uspešne.

Lek Vincristine Pfizer se nikada ne sme primeniti intratekalno (u kičmu). Lek Vincristine Pfizer ne smete primati:

  • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na vinkristin ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6).
  • ako imate Charcot-Marie-Tooth sindrom (oboljenje koje izaziva slabost mišića nogu).
  • ako imate infekciju koja nije lečena.

Upozorenja i mere opreza

Ovaj lek treba da primenjuju samo zdravstveni stručnjaci koji imaju iskustva u primeni vinkristina ili drugih sličnih lekova.

Razgovarajte sa Vašim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što primenite lek Vincristine Pfizer.

Kada uzimate lek Vincristine Pfizer, posebno vodite računa:

  • da se ovaj lek primenjuje isključivo u venu (ne sme se davati ni na koji drugi način). Ukoliko osetite bol u toku primene ili odmah nakon što je primenjena injekcija leka obavestite Vašeg lekara ili medicinsku sestru
  • ako imate mentalne poremećaje ili poremećaje nervnog sistema
  • ako imate probleme sa jetrom
  • ako imate karcinom bubrega
  • ako primate radioterapiju (terapija zračenjem)
  • ako imate probleme sa disanjem
  • ako imate mali broj belih krvnih zrnaca u krvi
  • ako imate infekciju.

Ako se bilo šta od navedenog odnosi na Vas, pre uzimanja leka o tome obavestite Vašeg lekara. Neophodan je poseban oprez ukoliko ste stariji.

Drugi lekovi i Vincristine Pfizer

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

Treba biti posebno oprezan ako uzimate druge lekove, jer neki od njih mogu stupiti u interakciju sa lekom Vincristine Pfizer.

Uzimanje nekog od sledećih lekova može pogoršati neželjena dejstva vinkristin-sulfata:

  • izonijazid (lek za lečenje tuberkuloze)
  • mitomicin-C (lek za lečenje raka)
  • itrakonazol ili flukonazol (lekovi za lečenje gljivičnih infekcija)
  • L-asparaginaza (koristi se za lečenje nekih tipova raka)
  • daktinomicin (koristi se za lečenje nekih tipova raka)
  • neki antitumorski lekovi (npr. jedinjenja koja sadrže platinu) mogu izazvati probleme sa sluhom ili ravnotežom
  • lekovi koji mogu prouzrokovati probleme sa mokrenjem. Treba prestati sa korišćenjem ovih lekova pre nego što započnete terapiju sa lekom Vincristine Pfizer
  • lekovi koji izazivaju poremećaj nervnog sistema (npr. otežano hodanje, trnci i žmarci, neosetljivost)

Moguće je da lek fenitoin (lek za lečenje epilepsije) prilikom istovremene primene sa vinkristinom ispolji slabije terapijske efekte, zbog toga je neophodno pratiti koncentraciju fenitoina u krvi.

Terapijski efekti metotreksata (koristi se u lečenju raka) mogu biti pospešeni kada se on koristi zajedno sa vinkristinom.

Ukoliko se uzima istovremeno sa vinkristin-sulfatom, kantarion treba primenjivati sa oprezom.

Kada se hemioterapija primenjuje istovremeno sa radioterapijom, odnosno zračenjem koje zahvata jetru, primena vinkristina biće odložena sve dok se potpuno ne završi radioterapija.

Primena leka Vincristine Pfizer sa hranom i pićima

Lek Vincristine Pfizer se primenjuje intravenski tako da uzimanje hrane i pića nije u direktnoj vezi sa primenom leka.

Trudnoća i dojenje

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru za savet pre nego što uzmete ovaj lek.

Žene koje su u reproduktivnom periodu treba savetovati da koriste odgovarajuće metode kontracepcije tokom terapije lekom Vincristine Pfizer.

Pitajte Vašeg lekara ili farmaceuta za savet pre uzimanja bilo kog leka.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Nemojte upravljati vozilima ni rukovati mašinama ukoliko se kod Vas javi bilo koje neželjeno dejstvo koje smanjuje sposobnost za obavljanje ovih aktivnosti.

Ovaj lek se mora primeniti ISKLJUČIVO intravenski, ili putem injekcije ili putem infuzije (IV) pomoću seta za infuzije u venu.

Lek Vincristine Pfizer deluje nadražajno i u slučaju da dođe do kontakta leka sa očima, odmah obavestite lekara ili medicinsku sestru i isperite oči vodom.

Tokom primene leka Vincristine Pfizer možete dobiti lekove za prevenciju opstipacije (otežano pražnjenje creva).

Doziranje

Vaš lekar će odrediti tačnu dozu leka Vincristine Pfizer, kao i koliko često ćete dobijati lek.

Doza zavisi od Vašeg zdravstvenog stanja, površine tela, kao i od funkcije jetre. Vaš lekar će utvrditi stanje jetre na osnovu analiza krvi.

Lek Vincristine Pfizer se obično primenjuje jednom nedeljno.

Ako ste primili više leka Vincristine Pfizer nego što treba

Ovaj lek ćete primati u bolnici, pod nadzorom lekara. Mala je verovatnoća da će te dobiti suviše malu ili suviše veliku dozu leka. Ako imate bilo kakvih pitanja, obratite se Vašem lekaru ili medicinskoj sestri.

Ako ste zaboravili da primite lek Vincristine Pfizer

Vaš lekar ili medicinska sestra će se pobrinuti da redovno dobijete lek, tako da nije verovatno da će neka doza biti izostavljena. Međutim, recite Vašem lekaru ili medicinskoj sestri, ako mislite da su zaboravili da Vam daju dozu leka.

Ako naglo prestanete da primate lek Vincristine Pfizer

O prekidu primene leka odlučuje Vaš lekar. Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se Vašem lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Ako se kod Vas pojavi bilo koje od sledećih neželjenih dejstava odmah obavestite Vašeg lekara:

  • teška alergijska reakcija – kod Vas se mogu javiti iznenadni osip po koži sa svrabom (koprivnjača), oticanje šaka, stopala, zglobova, lica, usana, usta ili grla (što može izazvati poteškoće u gutanju ili disanju), i možete imati osećaj da ćete se onesvestiti
  • bol ili otok na mestu primene, u toku ili odmah nakon primene leka
  • jak bol u grudima sa mogućim širenjem u vilicu i rame, znojenje, nedostatak vazduha i mučnina
  • teški problemi sa disanjem ili gubitak daha.

Ovo su ozbiljna neželjena dejstva i ako se ona pojave biće Vam potrebna hitna medicinska pomoć. Ova neželjena dejstva su retka.

Sledeća neželjena dejstva se mogu javiti tokom upotrebe vinkristina. Ukoliko se javi bilo koje od navedenih neželjenih dejstava obratite se Vašem lekaru što je pre moguće:

Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • Smanjenje broja krvnih pločica (trombocita), anemija (malokrvnost)
  • Smanjenje koncentracije natrijuma u krvi
  • Smanjenje apetita
  • Paraliza peronealnog nerva
  • Parestezije (osećaj utrnulosti, peckanja, bockanja, mravinjanja)
  • Zatvor
  • Bol u stomaku
  • Povraćanje, mučnina
  • Opadanje kose (alopecija)
  • Bol u kostima, bol u mišićima
  • Smanjenje telesne mase

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • Bol u grlu, bol u vilici
  • Zastoj u pražnjenju creva
  • Proliv
  • Zadržavanje mokraće

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

  • Koma

Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • Sekundarni (metastatski) karcinomi

Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):

  • Smanjenje broja jedne vrste ili svih belih krvnih zrnaca (granulocitopenija, febrilna neutropenija ili leukopenija)
  • Teška alergijska reakcija (anafilaktička reakcija), oticanje lica, jezika ili grla, koje uzrokuje otežano disanje (angioedem)
  • Osip
  • Edem (otok)
  • Problemi sa mokrenjem (stavaranje više ili manje urina nego što je normalno)
  • Gubitak tečnosti
  • Povećana koncentracija mokraćne kiseline u krvi (hiperurikemija)
  • Smanjena osetljivost na površini kože (hipoestezija)
  • Epileptični napadi (konvulzije) često sa povišenim krvnim pritiskom kod odraslih, kod dece konvulzija praćena komom
  • Paraliza
  • Gubitak čula, gubitak refleksa
  • Bol nerava, bol u pljuvačnim žlezdama
  • Povreda nerava, nevoljni pokreti oka (nistagmus)
  • Ataksija (gubitak kordinacije pokreta), poremećaj ravnoteže, teškoće u hodu
  • Vrtoglavica
  • Glavobolja
  • Prolazno slepilo, atrofija očnog nerva sa slepilom
  • Gluvoća
  • Vertigo
  • Srčani udar, oboljenje krvnih sudova srca
  • Povećanje ili sniženje krvnog pritiska
  • Problemi sa disanjem (akutni respiratorni distres sindrom), suženje disajnih puteva (bronhospazam), otežano disanje (dispnea)
  • Perforacija creva (stvaranje otvora na zidu ceva), odumiranje ćelija (nekroza) organa za varenje, čirevi u ustima
  • Anoreksija (gubitak apetita)
  • Venookluzivna bolest jetre (začepljenje malih vena u jetri)
  • Bol u ždrelu
  • Osip na koži
  • Mišićna slabost, bol u udovima, bol u leđima
  • Oštećenje bubrega usled nakupljanja mokraćne kiseline, učestalo mokrenje, bolno mokrenje, gubitak tonusa mokraćne bešike
  • Povišena telesna temperatura (groznica)
  • Reakcija oko mesta primene leka nakon injekcije Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Vincristine Pfizer posle isteka roka upotrebe naznačenog na kutiji nakon „Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvati u frižideru (na temperaturi od 2 C do 8 C). Čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti. Ne zamrzavati.

Rok upotrebe leka nakon razblaženja: rastvor treba upotrebiti odmah. Bočice su namenjene samo za jednokratnu upotrebu.

Neiskorišćeni rastvor treba odbaciti.Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

  • Aktivna supstanca je vinkristin-sulfat.

Jedan mililitar rastvora za injekciju/infuziju sadrži 1 mg vinkristin-sulfata. Jedna bočica rastvora za injekciju/infuziju sadrži 1 mg vinkristin-sulfata.

  • Pomoćne supstance su: manitol, natrijum-hidroksid (za podešavanje pH), sulfatna kiselina (za podešavanje pH) i voda za injekcije.

Kako izgleda lek Vincristine Pfizer i sadržaj pakovanja

Bistar, bezbojan sterilan rastvor.

Unutrašnje pakovanje je bočica od polipropilena sa zatvaračem od halobutil gume i aluminijumskom kapicomI sa plastičnim ,,flip-off” poklopcem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nlazi 5 bočica od 1 mL rastvora za injekciju/infuziju i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole:

PFIZER SRB D.O.O., Trešnjinog cveta 1/VI, Beograd – Novi Beograd

Proizvođač:

PFIZER (PERTH) PTY. LIMITED, 15 Brodie Hall Drive Technology Park, Bentley, Australija

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Septembar, 2022.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi.

Broj i datum dozvole:

515-01-04547-21-001 od 21.09.2022.

SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:

Terapijske indikacije

Vinkristin-sulfat se koristi kao monoterapija ili u kombinaciji sa drugim onkološkim lekovima za lečenje:

  • Leukemija, uključujući akutnu limfocitnu leukemiju, hroničnu limfocitnu leukemiju, akutnu mijeloidnu leukemiju i blastne krize hronične mijeloidne leukemije.
  • Malignih limfoma, uključujući Hodgkin-ovu bolest i non-Hodgkin-ove limfome.
  • Multiplog mijeloma.
  • Solidnih tumora, uključujući karcinom dojke, mikrocelularni bronhogeni karcinom, karcinom glave i vrata i sarkome mekih tkiva.
  • Solidnih tumora kod dece, uključujući Ewing-ov sarkom, embrionalni rabdomiosarkom, neuroblastom, Wilm-ov tumor, retinoblastom i meduloblastom.
  • Idiopatske trombocitopenijske purpure. Pacijenti sa pravom ITP refraktornom na splenektomiju i kratkotrajnu terapiju kortikosteroidima mogu odreagovati na terapijsku primenu vinkristina, koji se ne preporučuje kao primarna terapijska mera. Preporučene nedeljne doze vinkristina primenjene tokom 3 - 4 nedelje, kod nekih pacijenata dovode do permanentne remisije. Kod pacijenata kod kojih ne dođe do terapijskog odgovora posle 3 - 6 doza, ne treba očekivati bilo kakve korisne efekte od primene dodatnih doza leka.

Doziranje i način primene

Doziranje

Primenjuju se sledeći režimi doziranja:

Odrasli: Lek se primenjuje intravenski u nedeljnim intervalima. Preporučena doza je 1,4 do 1,5 mg/m2 telesne površine, do maksimalne nedeljne doze od 2 mg.

Deca: Preporučena doza od 1,4 do 2 mg/m2 površine tela primenjuje se jednom nedeljno, sa maksimalnom nedeljnom dozom od 2 mg. Kod dece telesne mase 10 kg i manje, početna doza treba da bude 0,05 mg/kg i primenjuje se putem intravenske injekcije jednom nedeljno.

Stariji pacijenti: Doza za odrasle je odgovarajaća i za starije pacijente.

Poremećaj funkcije jetre: Zbog hepatičkog metabolizma i bilijarne ekskrecije vinkristina, preporučuje se smanjenje doze leka kod pacijenata sa opstruktivnom žuticom ili drugim oblikom oštećenja funkcije jetre. Kod pacijenata sa oboljenjem jetre, koje za posledicu ima smanjeno izlučivanje leka putem žuči, neželjena dejstva leka se mogu ispoljiti u jačem intenzitetu. Preporučuje se smanjenje doze vinkristin-sulfata za polovinu, kod pacijenata kod kojih je vrednost direktnog bilirubina u serumu iznad 3 mg/100 mL (51 mikromol/L).

Oprez: Ako tokom intravenske primene dođe do prelaska leka u okolno tkivo, može doći do značajne iritacije. Primenu leka treba odmah obustaviti, a preostali deo doze leka primeniti u drugu venu. Lokalna primena injekcije hijaluronidaze i umereno zagrevanje predela u kome se našao lek, pomažu i smanjuju osećaj neugodnosti, kao i mogućnost razvoja celulitisa.

Način primene

Treba preduzeti mere predostrožnosti prilikom rukovanja i primene ovog leka.

Ovaj lek se primenjuje isključivo intravenski (IV). Treba da ga primenjuju samo osobe koje imaju iskustva u primeni vinkristina.

Ako se primeni intratekalno, može se završiti sa smrtnim ishodom (videti odeljke „Kontraindikacije” u Sažetku karakteristika leka i „Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka” u Sažetku karakteristika leka). Videti odeljak „Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka” u Sažetku karakteristika leka za lečenje pacijenata kojima je vinkristin-sulfat slučajno primenjen intratekalno.

Vinkristin-sulfat se primenjuje u obliku intravenske infuzije u nedeljnim intervalima.

Dozu treba veoma pažljivo i precizno odrediti, jer predoziranje može biti izuzetno ozbiljno, čak i sa smrtnim ishodom. Izračunatu dozu vinkristina treba primeniti ISKLJUČIVO intravenski, ili putem injekcije ili putem infuzije (IV), u skladu sa terapijskim protokolom i pod konstantnim nadzorom zbog moguće ekstravazacije. Dozu ne treba povećavati iznad nivoa koji dovodi do terapijskog odgovora. Pojedinačne doze ne treba da budu veće od 2 mg i broj leukocita treba odrediti pre, kao i posle primene svake doze leka.

Intravenska injekcija

Primena direktnim ubrizgavanjem u venu može se završiti za oko 1 minut.

Intravenska infuzija:

Razblaženi rastvor vinkristin-sulfata može se primenjivati infuzijom kroz fleksibilni plastični kontejner (npr. Infuziona kesa) ili direktnim ubrizgavanjem u intravenski kateter/iglu ili sistem kroz koji teče intravenska infuzija (videti odeljak „Inkompatibilnost”).

Preporučuje se da rastvor vinkristin-sulfata odstoji 5-10 minuta u infuzionoj kesi (50 mL) nakon razblaženja sa 0,9% rastvorom natrijum-hlorida za infuziju (9 mg/mL) ili 5% rastvorom glukoze za infuziju (50 mg/mL). Posle primene leka vena se mora isprati temeljno. Treba voditi računa da se izbegne ekstravazacija jer to može dovesti do lokalnih ulceracija.

U bočicu ne dodavati dodatnu tečnost pre nego što se doza rastvora izvuče iz bočice. Precizno izvući rastvor vinkristin-sulfata uz pomoć suvog šprica, odmeravajući dozu pažljivo. Nemojte dodavati dodatnu tečnost u bočicu u pokušaju da je potpuno ispraznite.

KAKO BI SE SMANJILE POTENCIJALNO MEDICINSKE GREŠKE SA SMRTNIM ISHODOM USLED POGREŠNOG NAČINA PRIMENE, PREPORUČUJE SE DA SE RASTVOR VINKRISTIN-SULFATA RAZBLAŽI U FLEKSIBILNOM PLASTIČNOM KONTEJNERU I JASNO OBELEŽI OZNAKOM SAMO ZA INTRAVENSKU UPOTREBU - DOVODI DO SMRTNOG ISHODA AKO SE PRIMENI

NA BILO KOJI DRUGI NAČIN (videti odeljke „Kontraindikacije” u Sažetku karakteristika leka i

„Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka” u Sažetku karakteristika leka).

Doza uvek mora biti prilagođena pojedincu, zbog uskog raspona između terapijskih i toksičnih doza primenjenog leka, i zbog variranja u odgovoru.

Za uputstvo o razblaživanju leka pre primene videti odeljak „Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)”.

Lista pomoćnih supstanci

Manitol;

Natrijum-hidroksid (za podešavanje pH vrednosti); Sulfatna kiselina (za podešavanje pH vrednosti); Voda za injekcije.

Inkompatibilnost

Lek Vincristine Pfizer nikada ne treba mešati sa drugim lekovima. Lek Vincristine Pfizer ne treba razblaživati sa rastvorima koji snižavaju ili podižu pH izvan opsega od 3,5 do 5,5. Lek Vincristine Pfizer se može razblaživati samo u 0,9% rastvoru natrijum-hlorida ili u 5% rastvoru glukoze.

Rok upotrebe

Rok upotrebe pre prvog otvoranja: dve (2) godine.

Rok upotrebe nakon razblaženja: rastvor treba upotrebiti odmah. Rastvor vinkristina za injekciju/infuziju ne sadrži konzervans niti bakteriostatski agens.

Posebne mere opreza pri čuvanju

Čuvati u frižideru (na temperaturi od 2 C do 8 C). Čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti. Ne zamrzavati.

Bočice su namenjene samo za jednokratnu upotrebu. Neiskorišćeni rastvor treba odbaciti. Za uslove čuvanja nakon razblaživanja, videti odeljak „Rok upotrebe”.

Priroda i sadržaj pakovanja

Unutrašnje pakovanje je bočica od polipropilena sa zatvaračem od halobutil gume i aluminijumskom kapicom sa plastičnim ,,flip-off” poklopcem.

Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 5 bočica od 1 mL rastvora za injekciju/infuziju i Uputstvo za lek.

Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)

Uputstvo za bezbedno rukovanje antineoplastičnim lekovima:

  • Sa citotoksičnim lekovima ne treba da rukuje osoblje u toku trudnoće.
  • Samo dobro obučeno medicinsko osoblje može da vrši razblaženja leka. Pripremu treba obaviti u za to predviđenom prostoru. Radna površina treba da bude pokrivena upijajućom hartijom za jednokratnu upotrebu koja je sa donje strane obložena plastičnim slojem.
  • Treba nositi odgovarajuće zaštitne rukavice, mantile i maske za jednokratnu upotrebu.
  • Treba preduzeti mere predostrožnosti kako bi se izbegao kontakt leka sa očima. Ako ipak dođe do slučajne kontaminacije, moguća je pojava teške iritacije oka (u slučaju da je rastvor bio pod pritiskom moguć je i razvoj ulceracija rožnjače). Ako dođe do kontaminacije, oči treba odmah isprati sa obilnim količinama vode.
  • Preporučuje se upotreba špriceva i setova sa luer-lock nastavcima. Preporučuje se takođe da se koriste igle većeg prečnika da bi se na najmanju meru sveo pritisak i eventualno stvaranje aerosola. Stvaranje aerosola se može smanjiti i korišćenjem igli sa ventilom.
  • Ne treba dodavati dodatne količine rastvarača u bočicu pre nego što je doza aplikovana. Uvući rastvor vinkristin-sulfata u precizan špric, pažljivo odrediti dozu. Ne treba dodavati dodatne količine rastvarača u pokušaju da se špric kompletno isprazni.
  • Odgovarajuća pažnja i predostrožnost je neophodna u postupku odlaganja materijala (špricevi, igle itd.) korišćenog tokom rekonstitucije citotoksičnog leka.
  • Kada to uslovi pakovanja dozvoljavaju, lekovi koji se daju parenteralnim putem moraju biti vizuelno provereni pre primene kako bi se ustanovilo eventualno prisustvo nerastvorenih čestica ili promena boje rastvora.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info