Zavicefta® 2g+0.5g prašak za koncentrat za rastvor za infuziju

ceftazidim , avibaktam

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
Lek nije na listi lekova RFZO
Režim izdavanja
SZ - Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi

Ostale informacije

Naziv leka
Zavicefta® 2g+0.5g prašak za koncentrat za rastvor za infuziju
Opis
Zavicefta® je prašak za infuziju koji sadrži antibiotike ceftazidim i avibaktam. Koristi se za lečenje infekcija koje izazivaju određene bakterije i podleže dodatnom praćenju.
Farmaceutski oblik
prašak za koncentrat za rastvor za infuziju
Vrsta leka
Humani lekovi
Nosioci odobrenja

Pakovanje i cena

prašak za koncentrat za rastvor za infuziju; 2g+0.5g; bočica staklena, 10x2.5g
Broj rešenja
‍515-01-03995-18-001
JKL
‍0321763
EAN
‍8606007411997
Vrsta rešenja
Registracija
Datum rešenja o stavljanju leka u promet
30.07.2019.
Datum važenja rešenja
30.07.2024.
Maksimalna odobrena cena leka
118.692,10 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Lek Zavicefta je indikovan za lečenje sledećih infekcija kod odraslih (videti odeljke 4.4 i 5.1):

  • Komplikovane intraabdominalne infekcije (engl. complicated intra-abdominal infection, cIAI);
  • Komplikovane infekcije urinarnog trakta (engl. complicated urinary tract infection, cUTI), uključujući pijelonefritis;
  • Bolnička pneumonija (engl. hospital-acquired pneumonia, HAP), uključujući pneumoniju kod pacijenata

na mehaničkoj ventilaciji (engl. ventilator associated pneumonia, VAP).

Lek Zavicefta je indikovan i za lečenje infekcija izazvanih aerobnim Gram-negativnim mikroorganizmima kod odraslih pacijenata sa ograničenim terapijskim opcijama (videti odeljke 4.2, 4.4 i 5.1).

Potrebno je uzeti u obzir zvanične smernice o pravilnoj upotrebi antibiotika.

Primena leka Zavicefta za lečenje infekcija izazvanih aerobnim Gram-negativnim mikroorganizmima kod odraslih pacijenata sa ograničenim terapijskim opcijama se preporučuje tek nakon konsultacije sa infektologom i/ili kliničkim farmakologom (videti odeljak 4.4).

Doziranje

U Tabeli 1 date su preporučene intravenske doze kod pacijenata sa procenjenim klirensom kreatinina (engl.

creatinine clearance, CrCL) ≥ 51 mL/min (videti odeljke 4.4 i 5.1).

Tabela 1 Preporučene intravenske doze kod pacijenata sa procenjenim CrCL ≥ 51 mL/min1

Vrsta infekcije Doza

ceftazidima/avibaktama

Učestalost primene

Trajanje infuzije

Trajanje terapije

Komplikovane IAI2, 3 2 g/0,5 g Na svakih 8 sati 2 sata 5–14 dana

Komplikovane UTI, uključujući pijelonefritis3

2 g/0,5 g Na svakih 8 sati 2 sata 5–10 dana4

Bolnička pneumonija, uključujući VAP3

2 g/0,5 g Na svakih 8 sati 2 sata 7–14 dana

Infekcije izazvane aerobnim Gram-negativnim mikroorganizmima kod pacijenata sa ograničenim terapijskim opcijama2,3

2 g/0,5 g Na svakih 8 sati 2 sata Prema težini infekcije,

vrsti patogena i kliničkom, odnosno bakteriološkom toku bolesti 5

1 CrCL procenjen Cockcroft-Gault-ovom formulom.

2 Lek se primenjuje u kombinaciji sa metronidazolom kada je potvrđena ili suspektna uloga anaerobnih patogena u infektivnom procesu.

3 Lek se primenjuje u kombinaciji sa antibiotikom koji deluje na Gram-pozitivne patogene kada je potvrđena ili suspektna njihova uloga u infektivnom procesu.

4 Ukupno trajanje terapije može da obuhvata intravensku primenu leka Zavicefta nakon koje sledi odgovarajuća oralna terapija.

5 Iskustvo u primeni leka Zavicefta u periodu dužem od 14 dana je veoma ograničeno.

Posebne populacije

Stariji pacijenti

Nije potrebno prilagođavati dozu kod starijih pacijenata (videti odeljak 5.2).

Oštećenje funkcije bubrega

Nije potrebno prilagođavati dozu kod pacijenata sa blagim oštećenjem funkcije bubrega (procenjeni CrCL ≥ 51 – ≤ 80 mL/min) (videti odeljak 5.2).

U Tabeli 2 date su preporuke za prilagođavanje doze kod pacijenata sa procenjenim CrCL ≤ 50 mL/min (videti odeljke 4.4 i 5.2).

Tabela 2 Preporučene intravenske doze kod pacijenata sa procenjenim CrCL ≤ 50 mL/min1

Procenjeni CrCLRežim doziranja2Učestalost primeneTrajanje infuzije
31–501 g/0,25 gNa svakih 8 sati2 sata
16–300,75 g/0,1875 gNa svakih 12 sati2 sata
6–150,75 g/0,1875 gNa svakih 24 sata2 sata
Završni stadijum bubrežne bolesti, uključujući hemodijalizu30,75 g/0,1875 gNa svakih 48 sati2 sata

1 CrCL procenjen Cockcroft-Gault-ovom formulom.

2 Preporučeno doziranje zasniva se na farmakokinetičkom modelovanju.

3 Ceftazidim i avibaktam se uklanjaju hemodijalizom (videti odeljke 4.9 i 5.2). Danima kada pacijent ide na hemodijalizu, doza leka Zavicefta se primenjuje nakon završetka hemodijalize.

Oštećenje funkcije jetre

Nije potrebno prilagođavati dozu kod pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre (videti odeljak 5.2).

Pedijatrijska populacija

Bezbednost i efikasnost kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina još uvek nisu utvrđene. Trenutno dostupni podaci opisani su u odeljku 4.8, ali nije moguće dati preporuku za doziranje. Način primene

Lek Zavicefta se primenjuje putem intravenske infuzije (zapremine 100 mL) tokom 120 minuta. Za uputstvo o rekonstituciji i razblaživanju leka pre primene videti odeljak 6.6.

Preosetljivost na aktivne supstance ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1. Preosetljivost na bilo koji antibakterijski lek iz grupe cefalosporina.

Teška preosetljivost (npr. anafilaktička reakcija, teška kožna reakcija) na bilo koji lek iz grupe β-laktamskih antibiotika (npr. peniciline, monobaktame ili karbapeneme).

Reakcije preosetljivosti

Moguće su ozbiljne, a ponekad i fatalne reakcije preosetljivosti (videti odeljke 4.3 i 4.8). U slučaju pojave reakcija preosetljivosti, neophodno je odmah prekinuti lečenje lekom Zavicefta i započeti urgentnu primenu odgovarajućih mera lečenja.

Pre početka lečenja, treba utvrditi da li pacijent ima istoriju reakcija preosetljivosti na ceftazidim, na druge cefalosporine ili na bilo koji drugi lek iz grupe β-laktamskih antibiotika. Ceftazidim/avibaktam treba primenjivati sa oprezom kod pacijenata koji u anamnezi imaju podatak o preosetljivosti na peniciline, monobaktame ili karbapeneme, koja nije bila teška.

Dijareja izazvana bakterijom Clostridium difficile

Dijareja izazvana bakterijom Clostridium difficile prijavljena je prilikom primene kombinacije ceftazidim/avibaktam, a težina je varirala od blage do opasne po život. Ovu dijagnozu treba uzeti u obzir kod pacijenata koji imaju dijareju tokom ili nakon primene leka Zavicefta (videti odeljak 4.8). Treba razmotriti prekid terapije lekom Zavicefta i primenu specifične terapije za Clostridium difficile. Kod ovih pacijenata ne treba primenjivati lekove koji usporavaju peristaltiku.

Oštećenje funkcije bubrega

Ceftazidim i avibaktam se eliminišu putem bubrega, pa je potrebno smanjenje doze prema stepenu oštećenja funkcije bubrega (videti odeljak 4.2). Neurološke sekvele, uključujući tremor, mioklonus, nekonvulzivni status epilepticus, konvulzije, encefalopatiju i komu, prijavljene su u nekim slučajevima kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega kada doza ceftazidima nije bila smanjena.

Kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega preporučuje se pažljivo praćenje klirensa kreatinina. Kod nekih pacijenata klirens kreatinina procenjen na osnovu kreatinina u serumu, može brzo da se menja, naročito na početku lečenja infekcije.

Nefrotoksičnost

Istovremena primena velikih doza cefalosporina i nefrotoksičnih lekova, kao što su aminoglikozidi ili jaki diuretici (npr. furosemid), može dovesti do oštećenja funkcije bubrega.

Serokonverzija dokazana direktnim antiglobulinskim testom (DAGT ili Coombs testom) i potencijalni rizik od hemolitičke anemije

Primena ceftazidima/avibaktama može dovesti do razvoja pozitivnog direktnog antiglobulinskog testa (DAGT ili Coombs testa), što može da ometa određivanje kompatibilnosti krvnih grupa i/ili da dovede do lekom indukovane imunske hemolitičke anemije (videti odeljak 4.8). Iako se serokonverzija dokazana direktnim antiglobulinskim testom javljala veoma često u kliničkim studijama kod pacijenata koji su primali lek Zavicefta (procenjena serokonverzija u studijama faze 3 kretala se u opsegu od 3,2% do 20,8% kod pacijenata sa negativnim Coombs testom na početku studije i na najmanje jednom kontrolnom testu), kod pacijenata koji su imali pozitivan DAGT nalaz tokom terapije, nije bilo dokaza o hemolizi. Ipak, ne može se isključiti mogućnost razvoja hemolitičke anemije koja je udružena sa primenom leka Zavicefta. Kod pacijenata kod kojih se javi anemija tokom ili nakon terapije lekom Zavicefta treba ispitati ovu mogućnost.

Ograničenja kliničkih podataka

Kliničke studije efikasnosti i bezbednosti leka Zavicefta sprovedene su kod pacijenata sa cIAI, cUTI i HAP (uključujući VAP).

Komplikovane intraabdominalne infekcije

U dve studije kod pacijenata sa cIAI, najčešća dijagnoza (oko 42%) bila je perforacija apendiksa ili periapendiksni apsces. Oko 87% pacijenata imalo je APACHE II skor ≤ 10, a 4,0% je imalo bakterijemiju na početku studije. Smrtni ishod je zabeležen kod 2,1% pacijenta (18/857) koji su primali lek Zavicefta i metronidazol, odnosno kod 1,4% pacijenata (12/863) koji su primali meropenem.

U podgrupi koja je na početku studije imala CrCL od 30 do 50 mL/min, smrtni ishod je zabeležen kod 16,7% pacijenata (9/54) koji su primali lek Zavicefta i metronidazol, odnosno kod 6,8% pacijenata (4/59) koji su primali meropenem. Pacijenti sa CrCL od 30 do 50 mL/min primali su manju dozu leka Zavicefta od one koja je trenutno preporučena za pacijente iz ove podgrupe.

Komplikovane infekcije urinarnog trakta

U dve studije kod pacijenata sa cUTI, 381/1091 pacijent (34,9%) uključen je u studiju sa cUTI bez pijelonefritisa, dok je 710 pacijenata (65,1%) uključeno u studiju sa akutnim pijelonefritisom (populacija mMITT). Ukupno 81 pacijent sa cUTI (7,4%) imao je bakterijemiju na početku studije.

Bolnička pneumonija, uključujući pneumoniju kod pacijenata na mehaničkoj ventilaciji

U pojedinačnoj studiji kod pacijenata sa nozokomijalnom pneumonijom, 280/808 pacijenata (34,7%) imalo je VAP, a 40/808 pacijenata (5,0%) imalo je bakterijemiju na početku studije.

Pacijenti sa ograničenim terapijskim opcijama

Primena ceftazidima/avibaktama u terapiji infekcija izazvanih Gram-negativnim aerobnim patogenima, u slučaju ograničenih terapijskih mogućnosti, zasniva se na iskustvu primene samog ceftazidima, kao i na analizama farmakokinetičko-farmakodinamskog odnosa između ceftazidima i avibaktama (videti odeljak 5.1).

Spektar dejstva ceftazidima/avibaktama

Ceftazidim ima slabo ili uopšte nema dejstvo protiv većine Gram-pozitivnih organizama i anaeroba (videti odeljke 4.2 i 5.1). Potrebno je uključiti dodatne antibiotike kada je potvrđena ili suspektna uloga ovih patogena u infektivnom procesu.

Inhibitorni spektar avibaktama obuhvata mnoge enzime inaktivatore ceftazidima, uključujući β-laktamaze klase A i β-laktamaze klase C po Ambleru. Avibaktam ne inhibira enzime klase B (metalo-β-laktamaze), a takođe nema mogućnost inhibicije ni brojnih enzima klase D (videti odeljak 5.1).

Neosetljivi organizmi

Duža upotreba može da dovede do prekomernog rasta neosetljivih organizama (npr. enterokoka, gljivica), što može da zahteva prekid lečenja ili primenu drugih odgovarajućih mera.

Interferencija sa laboratorijskim testovima

Ceftazidim može da interferira sa testovima za detekciju glukozurije koje se zasnivaju na metodi redukcije bakra (Benediktova i Felingova reakcija, Clinitest) dajući lažno pozitivne rezultate. Ceftazidim ne interferira sa enzimskim testovima za glukozuriju.

Ishrana sa kontrolisanim unosom natrijuma

Jedna bočica sadrži 6,44 mmol natrijuma (oko 148 mg), što odgovara vrednosti od 7,4% maksimalnog dnevnog unosa natrijuma koji preporučuje SZO. Najveća dnevna doza ovog leka odgovara vrednosti od 22,2% maksimalnog dnevnog unosa natrijuma koji preporučuje SZO.

Ovo treba uzeti u obzir prilikom primene leka Zavicefta kod pacijenata koji su na dijeti sa kontrolisanim unosom natrijuma.

Avibaktam je supstrat za OAT1 i OAT3 transportere u in vitro uslovima, što može dovesti do aktivnog preuzimanja avibaktama iz krvotoka i tako uticati na njegovo izlučivanje. Probenecid (snažan inhibitor OAT transportera) inhibira ovo preuzimanje za 56% do 70% in vitro, i tako utiče na eliminaciju avibaktama. S obzirom da klinička studija interakcije avibaktama i probenecida nije sprovedena, ne preporučuje se istovremena primena ova dva leka.

Avibaktam ne pokazuje značajnu inhibiciju enzima citohrom P450 u in vitro uslovima. Avibaktam i ceftazidim ne pokazuju in vitro indukciju citohroma P450 u klinički relevantnim koncentracijama. Avibaktam i ceftazidim takođe nisu inhibitori glavnih renalnih ili hepatičkih transportera u klinički relevantnom opsegu ekspozicije, pa se potencijal interakcija putem ovih mehanizama smatra malim.

Klinički podaci su pokazali da ne postoji interakcija između ceftazidima i avibaktama, kao ni između ceftazidima/avibaktama i metronidazola.

Druge vrste interakcija

Istovremena primena velikih doza cefalosporina i nefrotoksičnih lekova, kao što su aminoglikozidi ili jaki diuretici (npr. furosemid), može negativno da utiče na funkciju bubrega (videti odeljak 4.4).

Hloramfenikol je antagonista ceftazidima i drugih cefalosporina u in vitro uslovima. Klinički značaj ovog nalaza nije poznat, ali treba izbegavati ovu kombinaciju lekova zbog mogućeg antagonizma in vivo.

Trudnoća

Studije ceftazidima na životinjama ne ukazuju na direktna ili indirektna štetna dejstava na trudnoću, embrionalni/fetalni razvoj, parturiciju ili postnatalni razvoj. Studije avibaktama na životinjama pokazale su reproduktivnu toksičnost bez dokaza o teratogenim dejstvima (videti odeljak 5.3).

Ceftazidim/avibaktam kombinacija može se koristiti tokom trudnoće samo ako potencijalna korist nadmašuje mogući rizik.

Dojenje

Ceftazidim se izlučuje u majčino mleko u malim količinama. Nije poznato da li se avibaktam izlučuje u majčino mleko. Nije moguće isključiti rizik po novorođenče/odojče. Odluka o tome da li da se prekine dojenje ili da se prekine/odloži terapija ceftazidimom/avibaktamom mora se doneti uzimajući u obzir korist od dojenja za dete i korist od terapije za ženu.

Plodnost

Nije ispitivano dejstvo ceftazidima/avibaktama na plodnost kod ljudi. Iz studija ceftazidima na životinjama nema dostupnih podataka. Studije avibaktama na životinjama ne ukazuju na štetna dejstva na plodnost (videti odeljak 5.3).

Nakon primene leka Zavicefta mogu se javiti neželjena dejstva (npr. vrtoglavica) koja mogu uticati na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama (videti odeljak 4.8).

Sažetak bezbednosnog profila

U sedam kliničkih ispitivanja faze 2 i faze 3, lek Zavicefta je primenjivan kod 2024 odrasla pacijenta. Najčešće neželjene reakcije koje su se javile kod ≥ 5% pacijenata na terapiji lekom Zavicefta bile su pozitivan direktan Coombs-ov test, mučnina i dijareja. Mučnina i dijareja bile su uglavnom blagog do umerenog intenziteta.

Tabelarni prikaz neželjenih reakcija

Sledeće neželjene reakcije prijavljene su samo za ceftazidim i/ili su identifikovane tokom faze 2 i faze 3 studija za lek Zavicefta. Neželjene reakcije su klasifikovane prema učestalosti i klasi sistema organa. Kategorije učestalosti obuhvataju neželjene reakcije i/ili potencijalno klinički značajna odstupanja vrednosti laboratorijskih parametara, a definišu se u skladu sa sledećim konvencijama:

Veoma često (≥ 1/10) Često (≥ 1/100 do < 1/10)

Povremeno (≥ 1/1000 do < 1/100) Retko (≥ 1/10000 do < 1/1000) Veoma retko (< 1/10000)

Nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka) Tabela 3 Učestalost neželjenih reakcija prema klasi sistema organa

Klasa sistemaVeomaČestoPovremenoVeoma retkoNepoznata
Povećane vrednosti alkalne fosfataze u krvi
Poremećaji kože i potkožnog tkivaMakulopapularni osipToksična epidermalna nekroliza
Poremećaji bubrega i urinarnog sistemaPovećane vrednosti kreatinina u krviTubulointerstici- jalni nefritis
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneTromboza na mestu primene infuzije

Pedijatrijska populacija

Procena bezbednosti primene kod dece zasniva se na bezbednosnim podacima iz jednog ispitivanja leka Zavicefta kod 61 pedijatrijskog pacijenta uzrasta od 3 godine do manje od 18 godina sa cIAI. Generalno, bezbednosni profil kod 61 pedijatrijskog pacijenta bio je sličan bezbednosnom profilu kod odraslih sa cIAI.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Predoziranje ceftazidimom/avibaktamom može da dovede do neuroloških sekvela, uključujući encefalopatiju, konvulzije i komu, uzrokovanih ceftazidimskom komponentom.

Koncentracije ceftazidima u serumu mogu da se smanje hemodijalizom ili peritonealnom dijalizom. Tokom četvoročasovne hemodijalize eliminiše se 55% doze avibaktama.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Antibakterijski lekovi za sistemsku primenu, ceftazidim, kombinacije

ATC šifra: J01DD52 Mehanizam dejstva

Ceftazidim inhibira sintezu peptidoglikanskog ćelijskog zida bakterije tako što se vezuje za penicilin-vezujuće proteine (engl. penicillin binding proteins, PBP), što dovodi do ćelijske lize i smrti bakterije. Avibaktam je nebetalaktamski inhibitor β-laktamaze koji deluje tako što formira kovalentnu vezu sa enzimom koja je otporna na hidrolizu. Inhibira β-laktamaze klase A i klase C po Ambleru, kao i neke enzime klase D, uključujući β- laktamaze širokog spektra (engl. extended-spectrum β-lactamases, ESBL), KPC i OXA-48 karbapenemaze i AmpC enzime. Avibaktam ne inhibira enzime klase B (metalo-β-laktamaze) i ne pokazuje svojstvo inhibicije brojnih enzima klase D.

Rezistencija

Mehanizmi bakterijske rezistencije na ceftazidim/avibaktam obuhvataju prisustvo mutiranih ili stečenih penicilin-vezujućih proteina, smanjenu propustljivost spoljašnje membrane za ceftazidim ili avibaktam, aktivni efluks bilo koje od dve komponente, kao i prisustvo enzima β-laktamaza koji su refraktorni na inhibiciju avibaktamom pa mogu da hidrolizuju ceftazidim.

Antibakterijska aktivnost u kombinaciji sa drugim antibioticima

U in vitro studijama primene ceftazidima/avibaktama sa metronidazolom, tobramicinom, levofloksacinom, vankomicinom, linezolidom, kolistinom i tigeciklinom nije pokazano ni sinergističko ni antagonističko dejstvo.

Granične vrednosti osetljivosti

Granične vrednosti minimalne inhibitorne koncentracije (engl. Minimum Inhibitory Concentration, MIC) za ceftazidim/avibaktam koje je ustanovio Evropski komitet za testiranje antimikrobne osetljivosti (engl. European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing, EUCAST) su sledeće:

OrganizmiOsetljivRezistentan
Enterobacteriaceae≤ 8 mg/L> 8 mg/L
Pseudomonas aeruginosa≤ 8 mg/L> 8 mg/L

Odnos farmakokinetike i farmakodinamike

Najbolji pokazatelj antimikrobne aktivnosti ceftazidima protiv određenih patogena je procenat vremena tokom doznog intervala kada je koncentracija slobodnog leka iznad minimalne inhibitorne koncentracije ceftazidima/avibaktama (%fT > MIC ceftazidima/avibaktama). PK-PD indeks za avibaktam predstavlja procenat vremena tokom doznog intervala kada je koncentracija slobodnog leka iznad granične koncentracije (% fT > CT).

Klinička efikasnost protiv određenih patogena

U kliničkim studijama je dokazana efikasnost protiv sledećih patogena osetljivih na ceftazidim/avibaktam in vitro:

Komplikovane intraabdominalne infekcije

Gram-negativni mikroorganizmi

  • Citrobacter freundii
  • Enterobacter cloacae
  • Escherichia coli
  • Klebsiella oxytoca
  • Klebsiella pneumoniae
  • Pseudomonas aeruginosa

Komplikovane infekcije urinarnog trakta

Gram-negativni mikroorganizmi

  • Escherichia coli
  • Klebsiella pneumoniae
  • Proteus mirabilis
  • Enterobacter cloacae
  • Pseudomonas aeruginosa

Bolnička pneumonija, uključujući pneumoniju kod pacijenata na mehaničkoj ventilaciji

Gram-negativni mikroorganizmi

  • Enterobacter cloacae
  • Escherichia coli
  • Klebsiella pneumoniae
  • Proteus mirabilis
  • Serratia marcescens
  • Pseudomonas aeruginosa

Iako in vitro studije ukazuju da bi sledeći patogeni koji su od kliničkog značaja za odobrene indikacije mogli biti osetljivi na ceftazidim/avibaktam u odsustvu stečenih mehanizama rezistencije, klinička efikasnost protiv njih nije dokazana.

Gram-negativni mikroorganizmi

  • Citrobacter koseri
  • Enterobacter aerogenes
  • Morganella morganii
  • Proteus vulgaris
  • Providencia rettgeri

In vitro podaci ukazuju na to da sledeće vrste nisu osetljive na ceftazidim/avibaktam.

  • Staphylococcus aureus (meticilin osetljiv i meticilin rezistentan)
  • Anaerobi
  • Enterococcus vrste
  • Stenotrophomonas maltophilia
  • Acinetobacter vrste Pedijatrijska populacija

Evropska agencija za lekove odložila je obavezu podnošenja rezultata ispitivanja leka Zavicefta u jednoj ili više podgrupa pedijatrijske populacije za terapiju intraabdominalnih infekcija, infekcija urinarnog trakta, pneumonije i infekcija izazvanih Gram-negativnim bakterijama (videti odeljak 4.2 za informacije o upotrebi u pedijatrijskoj populaciji).

Distribucija

Vezivanje ceftazidima za proteine kod ljudi iznosi oko 10%, a avibaktama oko 8%. Volumen distribucije u stanju ravnoteže za ceftazidim iznosi oko 22 L, odnosno 18 L za avibaktam, kod zdravih odraslih osoba nakon primene višestrukih doza od 2000 mg/500 mg ceftazidima/avibaktama tokom dvočasovne infuzije na svakih 8 sati. I ceftazidim i avibaktam u jednakoj meri prolaze u bronhijalnu tečnost koja oblaže epitel kod ljudi, u koncentracijama koje iznose oko 30% koncentracije leka u plazmi. Profili zavisnosti koncentracije leka od vremena slični su u bronhijalnoj tečnosti koja oblaže epitel i u plazmi.

Ceftazidim slabo prolazi neoštećenu krvno-moždanu barijeru. Koncentracije ceftazidima u cerebrospinalnoj tečnosti pri zapaljenju moždanih ovojnica iznose od 4 do 20 mg/L ili više. Prolazak avibaktama kroz krvno- moždanu barijeru nije klinički ispitivan, ali izloženost leku u cerebrospinalnoj tečnosti kod kunića sa zapaljenjem moždanih ovojnica iznosi 43% PIK-a u plazmi za ceftazidim, odnosno 38% za avibaktam. Ceftazidim lako prolazi kroz placentu i izlučuje se u majčino mleko.

Biotransformacija

Ceftazidim ne podleže metabolizmu. Nije ustanovljen ni metabolizam avibaktama u preparatima ljudske jetre (mikrozomi i hepatociti). Nepromenjeni avibaktam bio je glavna komponenta leka detektovana u humanoj plazmi i urinu nakon primene [14C]-obeleženog avibaktama.

Eliminacija

Terminalno poluvreme eliminacije (t½) ceftazidima i avibaktama iznosi oko 2 sata nakon intravenske primene. Ceftazidim se izlučuje nepromenjen urinom putem glomerularne filtracije. Oko 80–90% doze detektuje se u urinu tokom 24 sata. Avibaktam se izlučuje nepromenjen urinom, a renalni klirens od oko 158 mL/min ukazuje da je pored glomerularne filtracije prisutna i aktivna tubularna sekrecija. Oko 97% doze avibaktama detektuje se u urinu, 95% u roku od 12 sati. Manje od 1% ceftazidima izlučuje se putem žuči, a manje od 0,25% avibaktama izlučuje se putem fecesa.

Linearnost/nelinearnost

Farmakokinetika ceftazidima i avibaktama približno je linearna u opsegu ispitivanih doza (od 50 mg do 2000 mg) nakon pojedinačne intravenske primene. Nije uočena osetna akumulacija ceftazidima ili avibaktama nakon višestrukih intravenskih infuzija od 2000 mg/500 mg ceftazidima/avibaktama primenjivanih na svakih 8 sati tokom najviše 11 dana kod zdravih odraslih osoba sa očuvanom funkcijom bubrega.

Posebne populacije

Oštećenje funkcije bubrega

Eliminacija ceftazidima i avibaktama je smanjena kod pacijenata sa umerenim ili teškim oštećenjem funkcije bubrega. Prosečno povećanje PIK avibaktama iznosi 3,8 puta kod ispitanika sa umerenim oštećenjem funkcije bubrega, odnosno 7 puta kod ispitanika sa teškim oštećenjem funkcije bubrega (videti odeljak 4.2).

Oštećenje funkcije jetre

Blago do umereno oštećenje funkcije jetre nije uticalo na farmakokinetiku ceftazidima kod pojedinaca sa očuvanom funkcijom bubrega koji su primali 2 g intravenski na svakih 8 časova tokom 5 dana. Farmakokinetika ceftazidima kod pacijenata sa teškim oštećenjem funkcije jetre nije utvrđena. Farmakokinetika avibaktama kod pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre bilo kog stepena nije ispitivana.

S obzirom da ceftazidim i avibaktam ne podležu značajnom metabolizmu u jetri, ne očekuje se da će sistemski klirens bilo koje od aktivnih supstanci biti značajno promenjen usled oštećenja funkcije jetre.

Stariji pacijenti (≥ 65 godina)

Klirens ceftazidima je smanjen kod starijih pacijenata, pre svega usled smanjenja renalnog klirensa ceftazidima povezanog sa starošću. Srednje poluvreme eliminacije ceftazidima kretalo se u rasponu od 3,5 do 4 sata nakon intravenske bolus primene doze od 2 g na svakih 12 sati kod pacijenata od 80 godina ili starijih.

Nakon pojedinačne intravenske primene 500 mg avibaktama putem 30-minutne IV infuzije, terminalno poluvreme eliminacije avibaktama bilo je produženo kod starijih pacijenata, verovatno usled smanjenja renalnog klirensa povezanog sa starošću.

Pol i rasa

Pol i rasa nemaju značajan uticaj na farmakokinetiku ceftazidima/avibaktama.

Ceftazidim

Pretklinički podaci dobijeni na osnovu konvencionalnih studija bezbednosne farmakologije, toksičnosti ponovljenih doza, reproduktivne toksičnosti ili genotoksičnosti, ne ukazuju na posebne rizike pri primeni leka kod ljudi. Nisu sprovedene studije karcinogenosti ceftazidima.

Avibaktam

Pretklinički podaci dobijeni na osnovu konvencionalnih studija bezbednosne farmakologije, toksičnosti ponovljenih doza ili genotoksičnosti, ne ukazuju na posebne rizike pri primeni leka kod ljudi. Nisu sprovedene studije karcinogenosti avibaktama.

Reproduktivna toksičnost

Dozno-zavisno smanjenje mase fetusa i odložena osifikacija uočeni su kod gravidnih ženki kunića koje su primale avibaktam u dozi od 300 i 1000 mg/kg/dan, verovatno usled toksičnosti kod majke. Nivo izloženosti u plazmi pri NOAEL vrednosti kod majke i fetusa (100 mg/kg/dan) ukazuje na umerenu do malu bezbednosnu marginu. Kod pacova nisu uočena neželjena dejstva na embriofetalni razvoj ili plodnost. Primena avibaktama tokom graviditeta i laktacije kod pacova nije imala uticaja na preživljavanje, rast ili razvoj mladunčadi. Međutim, uočena je povećana incidenca dilatacije bubrežne karlice i uretera kod manje od 10% mladunčadi pacova pri izloženostima kod majke koje su bile oko 1,5 ili više puta veće u odnosu na terapijske izloženosti kod ljudi.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Natrijum-karbonat, bezvodni

Ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima, osim sa onima koji su navedeni u odeljku 6.6.

Rok upotrebe neotvorenog leka:

Tri (3) godine

Rok upotrebe nakon rekonstitucije:

Upotrebiti odmah.

Rok upotrebe nakon razblaženja:

Pokazana je hemijska i fizička stabilnost leka u periodu do 24 sata na temperaturi od 2 ºC do 8 °C, i nakon toga do 12 sati na temperaturi do 25 °C.

Sa mikrobiološke tačke gledišta, lek nakon prvog otvaranja treba upotrebiti odmah. Ako se ne upotrebi odmah, vreme i uslovi čuvanja predstavljaju odgovornost korisnika i ne bi trebalo da budu duži od 24 sata na temperaturi od 2 ºC do 8 ºC, osim ukoliko rekonstitucija/razblaživanje nisu obavljeni u kontrolisanim i validiranim aseptičnim uslovima.

Ovaj lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.

Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.

Za uslove čuvanja rekonstituisanog i razblaženog leka videti odeljak 6.3.

Unutrašnje pakovanje: Bočica zapremine 20 mL izrađena od providnog stakla hidrolitičke otpornosti tip I, sa halobutil gumenim čepom i aluminijumskim prstenom sa „flip-off“ zatvaračem.

Spoljašnje pakovanje: Složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 10 bočica i Uputstvo za lek.

Prašak treba rekonstituisati sa vodom za injekcije, i nakon toga dobijeni koncentrat treba odmah razblažiti pre upotrebe. Rekonstituisani rastvor je bledožute boje i bez mehaničkih onečišćenja.

Treba koristiti standardne aseptične tehnike za pripremu i primenu rastvora.

  • Ubacite iglu šprica kroz zatvarač bočice i ubrizgajte 10 mL sterilne vode za injekcije.
  • Izvucite iglu i protresite bočicu da biste dobili bistar rastvor.
  • Nemojte ubacivati iglu za oslobađanje gasa sve dok se prašak ne rastvori. Ubacite iglu za oslobađanje gasa kroz zatvarač bočice kako bi se oslobodio unutrašnji pritisak.
  • Odmah prebacite kompletan sadržaj dobijenog rastvora (oko 12,0 mL) u kesu za infuziju. Manje doze mogu da se postignu prenosom odgovarajuće zapremine dobijenog rastvora u kesu za infuziju, u kome je sadržaj ceftazidima 167,3 mg/mL, odnosno avibaktama 41,8 mg/mL. Doza od 1000 mg/250 mg postiže se korišćenjem 6,0 mL dobijenog rastvora, a doza od 750 mg/187,5 mg korišćenjem 4,5 mL dobijenog rastvora.

Napomena: Da bi se sačuvala sterilnost proizvoda, važno je da se igla za osolobađanje gasa ne ubacuje kroz zatvarač bočice sve dok se prašak ne rastvori.

Bočice sa praškom ceftazidima/avibaktama treba rekonstituisati sa 10 mL sterilne vode za injekcije, nakon čega ih treba protresati dok se sadržaj ne rastvori. Kesa za infuziju može da sadrži: 9 mg/mL (0,9%) rastvor natrijum- hlorida za injekciju, 50 mg/mL (5%) rastvor dekstroze za injekciju, 4,5 mg/mL (0,45%) rastvor natrijum-hlorida za injekciju i 25 mg/mL (2,5%) rastvor dekstroze za injekciju ili Ringerov rastvor sa laktatom. Za pripremu infuzije može se koristiti kesa za infuziju od 100 mL, u skladu sa zapreminom koja je potrebna pacijentu. Ukupan vremenski interval od momenta početka rekonstitucije i završetka pripreme intravenske infuzije ne treba da bude duži od 30 minuta.

Bočica je namenjena isključivo za jednokratnu upotrebu.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Šta je lek Zavicefta

Lek Zavicefta je antibiotik koji sadrži dve aktivne supstance: ceftazidim i avibaktam.

  • Ceftazidim pripada grupi antibiotika koji se nazivaju cefalosporini. Deluje na različite tipove bakterija.
  • Avibaktam je inhibitor beta-laktamaze koji pomaže ceftazidimu da deluje protiv nekih bakterija na koje inače ne deluje kada se primeni samostalno.

Čemu je namenjen lek Zavicefta

Lek Zavicefta se koristi kod odraslih osoba za lečenje:

  • infekcija želuca i creva (abdomena)
  • infekcija bešike ili bubrega koje se nazivaju infekcije urinarnog trakta
  • infekcije pluća koja se naziva pneumonija
  • infekcija koje izazivaju bakterije na koje drugi antibiotici ne deluju.

Kako deluje lek Zavicefta

Lek Zavicefta deluje tako što eliminiše određene tipove bakterija koje mogu da izazovu ozbiljne infekcije.

  • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na ceftazidim, avibaktam ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedenih u odeljku 6)
  • ukoliko ste alergični na druge antibiotike iz grupe cefalosporina
  • ukoliko ste bilo kada imali ozbiljnu alergijsku reakciju na druge antibiotike koji pripadaju grupi penicilina ili karbapenema.

Nemojte koristiti lek Zavicefta ako se bilo šta od gore navedenog odnosi na Vas. Ako niste sigurni, razgovarajte sa Vašim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre primene leka Zavicefta.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa Vašim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što primite lek Zavicefta:

  • ako ste bilo kada imali alergijsku reakciju (čak i samo osip na koži) na druge antibiotike iz grupe penicilina ili karbapenema
  • ako imate problema sa bubrezima – lekar Vam može dati manju dozu kako bi osigurao da ne dobijete previše leka, što bi moglo da dovede do pojave simptoma poput konvulzija (videti odeljak Ako ste primili više leka Zavicefta nego što treba).

Ako se nešto od gore navedenog odnosi na Vas (ili ako niste sigurni), razgovarajte sa Vašim lekarom ili medicinskom sestrom pre primene leka Zavicefta.

Razgovarajte sa Vašim lekarom ili medicinskom sestrom ukoliko tokom lečenja dobijete proliv. Druge infekcije

Za vreme ili posle terapije lekom Zavicefta postoji mala mogućnost da dobijete novu infekciju izazvanu nekom drugom bakterijom. Ovo uključuje i pojavu kandidijaze (gljivična infekcija usne duplje ili genitalija).

Laboratorijske analize

Recite Vašem lekaru da primate lek Zavicefta ukoliko treba da uradite bilo koje laboratorijske analize, s obzirom da primena ovog leka može uticati na rezultat direktnog antiglobulinskog testa (DAGT odnosno Coombs-ovog testa). Ovaj test se koristi za detekciju antitela koja su usmerena protiv crvenih krvnih zrnaca.

Primena leka Zavicefta može da utiče i na rezultate analize šećera u mokraći. Obavestite osobu koja je odgovorna za uzimanje uzoraka mokraće da ste primali lek Zavicefta.

Deca i adolescenti

Lek Zavicefta se ne primenjuje kod dece i adolescenata, jer nije poznato da li je primena ovog leka bezbedna u ovom uzrastu.

Drugi lekovi i Zavicefta

Obavestite Vašeg lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

Razgovarajte sa Vašim lekarom pre nego što primite lek Zavicefta, ukoliko uzimate neki od sledećih lekova:

  • antibiotik koji se zove hloramfenikol
  • antibiotike iz grupe aminoglikozida – kao što su gentamicin ili tobramicin
  • diuretik koji se naziva furosemid
  • lek za terapiju gihta koji se zove probenecid.

Obratite se Vašem lekaru pre nego što primite lek Zavicefta ako se bilo šta od gore navedenog odnosi na Vas.

Trudnoća i dojenje

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru za savet pre primene ovog leka.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Lek Zavicefta može da izazove vrtoglavicu, što može da utiče na Vašu sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Lek Zavicefta sadrži natrijum

Maksimalna preporučena dnevna doza ovog leka sadrži 444 mg natrijuma (koji se inače nalazi u kuhinjskoj soli). Ova količina natrijuma je srazmerna 22,2% preporučene maksimalne dnevne doze za unos natrijuma kod odraslih osoba.

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ako ste na dijeti sa smanjenim unosom soli.

Lek Zavicefta će Vam dati lekar ili medicinska sestra.

Preporučena doza

Preporučena doza je jedna bočica (2 g ceftazidima i 0,5 g avibaktama) na svakih 8 sati. Primenjuje se u venu u vidu intravenske infuzije, tokom 2 sata.

Terapija obično traje od 5 do 14 dana, u zavisnosti od tipa infekcije koju imate i od toga kako reagujete na lečenje.

Osobe koje imaju problema sa bubrezima

Ukoliko imate problema sa bubrezima lekar Vam može dati manju dozu leka Zavicefta, jer se ovaj lek eliminiše iz tela putem bubrega.

Ako ste primili više leka Zavicefta nego što treba

Lek Zavicefta će Vam davati lekar ili medicinska sestra, tako da je mala verovatnoća da ćete dobiti pogrešnu dozu. Međutim, ukoliko Vam se jave neželjene reakcije ili ukoliko mislite da ste primili više leka Zavicefta nego što treba, odmah se obratite Vašem lekaru ili medicinskoj sestri. Ako ste primili više leka Zavicefta nego što treba, to može uticati na mozak i izazvati konvulzije ili komu.

Ako ste zaboravili da primite lek Zavicefta

Ako mislite da ste propustili dozu, odmah se obratite Vašem lekaru ili medicinskoj sestri.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se Vašem lekaru ili medicinskoj sestri.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek. U toku primene ovog leka mogu se javiti sledeća neželjena dejstva:

Ozbiljna neželjena dejstva

Odmah se obratite Vašem lekaru ukoliko Vam se javi neko od sledećih neželjenih dejstava – možda će Vam biti potrebna hitna medicinska pomoć:

  • teške alergijske reakcije – znaci obuhvataju iznenadno oticanje usana, lica, grla ili jezika, težak osip ili druge teške reakcije na koži, otežano gutanje ili disanje. Ova neželjena reakcija može biti opasna po život.
  • proliv koji se pogoršava ili ne prestaje, ili stolica koja sadrži krv ili sluz – mogu se javiti za vreme ili nakon prestanka terapije lekom Zavicefta. Ukoliko Vam se javi ovo neželjeno dejstvo, nemojte uzimati lekove koji sprečavaju ili usporavaju pražnjenje creva.

Odmah se obratite Vašem lekaru ukoliko primetite bilo koje od gorenavedenih ozbiljnih neželjenih dejstava.

Ostala neželjena dejstva

Obratite se Vašem lekaru ili medicinskoj sestri ukoliko Vam se javi neko od sledećih neželjenih dejstava:

Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • pozitivan rezultat DAGT odnosno Coombs-ovog testa. Ovaj test se koristi za detekciju antitela koja su usmerena protiv crvenih krvnih zrnaca, što može izazvati anemiju (usled koje ćete se osećati umorno) i žuticu (žuta prebojenost kože i očiju).

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • gljivične infekcije, uključujući infekcije usta i vagine
  • promena broja određenih vrsta krvnih zrnaca (koja se nazivaju eozinofili i trombociti) – što se može uočiti prilikom analiza krvi
  • glavobolja
  • vrtoglavica
  • mučnina ili povraćanje
  • bol u želucu
  • proliv
  • povećanje vrednosti određenih enzima jetre – što se može uočiti prilikom analiza krvi
  • otok i osip na koži koji svrbi (koprivnjača)
  • svrab
  • crvenilo, bol ili oticanje na mestu primene leka Zavicefta u venu
  • groznica.

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

  • povećanje broja određene vrste krvnih zrnaca (koja se nazivaju limfociti) – što se može uočiti prilikom analiza krvi
  • smanjenje broja određene vrste krvnih zrnaca (koja se nazivaju leukociti) – što se može uočiti prilikom analiza krvi
  • peckanje ili utrnulost
  • neprijatan ukus u ustima
  • povećanje koncentracije određenih supstanci u krvi (kao što su kreatinin i urea). Ove supstance su pokazatelji funkcije bubrega.

Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • oticanje dela bubrega koje smanjuje njegovu normalnu funkciju.

Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):

  • značajno smanjenje broja belih krvnih zrnaca koja imaju ulogu u borbi protiv infekcije – što se može uočiti prilikom analiza krvi
  • smanjenje broja crvenih krvnih zrnaca (hemolitička anemija) – što se može uočiti prilikom analiza krvi
  • teška alergijska reakcija (videti odeljak Ozbiljna neželjena dejstva)
  • žuta prebojenost beonjača ili kože
  • iznenadna pojava teškog osipa, plikova ili ljuštenja kože, nekada praćena visokom telesnom temperaturom ili bolom u zglobovima (ovo mogu biti znaci ozbiljnih medicinskih stanja kao što su toksična epidermalna nekroliza, Stevens-Johnson-ov sindrom, multiformni eritem, ili stanja poznatog kao reakcija na lek sa eozinofilijom i sistemskim simptomima (DRESS))
  • oticanje potkožnog tkiva, posebno u predelu usana i oko očiju.

Obratite se Vašem lekaru ili medicinskoj sestri ukoliko primetite neko od gorenavedenih neželjenih dejstava. Prijavljivanje neželjenih dejstava

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Zavicefta posle isteka roka upotrebe naznačenog na kutiji nakon „Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Ovaj lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.

Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Aktivne supstance su ceftazidim i avibaktam.

Jedna bočica sadrži 2 g ceftazidima (u obliku ceftazidim, pentahidrata) i 0,5 g avibaktama (u obliku avibaktam-natrijuma).

Pomoćna supstanca je natrijum-karbonat, bezvodni. Kako izgleda lek Zavicefta i sadržaj pakovanja Prašak bele do bledo žute boje.

Unutrašnje pakovanje: Bočica zapremine 20 mL izrađena od providnog stakla hidrolitičke otpornosti tip I, sa halobutil gumenim čepom i aluminijumskim prstenom sa „flip-off“ zatvaračem.

Spoljašnje pakovanje: Složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 10 bočica i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole:

PFIZER SRB D.O.O.

Trešnjinog cveta 1/VI, Beograd – Novi Beograd

Proizvođač:

GLAXOSMITHKLINE MANUFACTURING S.P.A.

Via A. Fleming 2, Verona, Italija

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Jul, 2019.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi.

Broj i datum dozvole:

515-01-03995-18-001 od 30.07.2019.

SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:

Terapijske indikacije

Lek Zavicefta je indikovan za lečenje sledećih infekcija kod odraslih (videti odeljke Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka i Farmakodinamski podaci Sažetka karakteristika leka):

  • Komplikovane intraabdominalne infekcije (engl. complicated intra-abdominal infection, cIAI);
  • Komplikovane infekcije urinarnog trakta (engl. complicated urinary tract infection, cUTI), uključujući pijelonefritis;
  • Bolnička pneumonija (engl. hospital-acquired pneumonia, HAP), uključujući pneumoniju kod pacijenata na mehaničkoj ventilaciji (engl. ventilator associated pneumonia, VAP).

Lek Zavicefta je indikovan i za lečenje infekcija izazvanih aerobnim Gram-negativnim mikroorganizmima kod odraslih pacijenata sa ograničenim terapijskim opcijama (videti odeljak Doziranje i način primene i odeljke Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka i Farmakodinamski podaci Sažetka karakteristika leka).

Potrebno je uzeti u obzir zvanične smernice o pravilnoj upotrebi antibiotika.

Doziranje i način primene

Primena leka Zavicefta za lečenje infekcija izazvanih aerobnim Gram-negativnim mikroorganizmima kod odraslih pacijenata sa ograničenim terapijskim opcijama se preporučuje tek nakon konsultacije sa infektologom i/ili kliničkim farmakologom (videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka Sažetka karakteristika leka).

Doziranje

U Tabeli 1 date su preporučene intravenske doze kod pacijenata sa procenjenim klirensom kreatinina (engl. creatinine clearance, CrCL) ≥ 51 mL/min (videti odeljke Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka i Farmakodinamski podaci Sažetka karakteristika leka).

Tabela 1 Preporučene intravenske doze kod pacijenata sa procenjenim CrCL ≥ 51 mL/min1

Vrsta infekcije Doza

ceftazidima/avibaktama

Učestalost primene

Trajanje infuzije

Trajanje terapije

Komplikovane IAI2, 3 2 g/0,5 g Na svakih 8 sati 2 sata 5–14 dana

Komplikovane UTI, uključujući pijelonefritis3

2 g/0,5 g Na svakih 8 sati 2 sata 5–10 dana4

Bolnička pneumonija, uključujući VAP3

2 g/0,5 g Na svakih 8 sati 2 sata 7–14 dana

Infekcije izazvane aerobnim Gram-negativnim mikroorganizmima kod pacijenata sa ograničenim terapijskim opcijama2,3

2 g/0,5 g Na svakih 8 sati 2 sata Prema težini infekcije,

vrsti patogena i kliničkom, odnosno bakteriološkom toku bolesti 5

1 CrCL procenjen Cockcroft-Gault-ovom formulom.

2 Lek se primenjuje u kombinaciji sa metronidazolom kada je potvrđena ili suspektna uloga anaerobnih patogena u infektivnom procesu.

3 Lek se primenjuje u kombinaciji sa antibiotikom koji deluje na Gram-pozitivne patogene kada je potvrđena ili suspektna njihova uloga u infektivnom procesu.

4 Ukupno trajanje terapije može da obuhvata intravensku primenu leka Zavicefta nakon koje sledi odgovarajuća oralna terapija.

5 Iskustvo u primeni leka Zavicefta u periodu dužem od 14 dana je veoma ograničeno.

Posebne populacije

Stariji pacijenti

Nije potrebno prilagođavati dozu kod starijih pacijenata (videti odeljak Farmakokinetički podaci Sažetka karakteristika leka).

Oštećenje funkcije bubrega

Nije potrebno prilagođavati dozu kod pacijenata sa blagim oštećenjem funkcije bubrega (procenjeni CrCL ≥ 51 – ≤ 80 mL/min) (videti odeljak Farmakokinetički podaci Sažetka karakteristika leka).

U Tabeli 2 date su preporuke za prilagođavanje doze kod pacijenata sa procenjenim CrCL ≤ 50 mL/min (videti odeljke Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka i Farmakokinetički podaci Sažetka karakteristika leka).

Tabela 2 Preporučene intravenske doze kod pacijenata sa procenjenim CrCL ≤ 50 mL/min1

Procenjeni CrCLRežim doziranja2Učestalost primeneTrajanje infuzije
31–501 g/0,25 gNa svakih 8 sati2 sata
16–300,75 g/0,1875 gNa svakih 12 sati2 sata
6–150,75 g/0,1875 gNa svakih 24 sata2 sata
Završni stadijum bubrežne bolesti,0,75 g/0,1875 gNa svakih 48 sati2 sata

1 CrCL procenjen Cockcroft-Gault-ovom formulom.

2 Preporučeno doziranje zasniva se na farmakokinetičkom modelovanju.

3 Ceftazidim i avibaktam se uklanjaju hemodijalizom (videti odeljke Predoziranje i Farmakokinetički podaci Sažetka karakteristika leka). Danima kada pacijent ide na hemodijalizu, doza leka Zavicefta se primenjuje nakon završetka hemodijalize.

Oštećenje funkcije jetre

Nije potrebno prilagođavati dozu kod pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre (videti odeljak

Farmakokinetički podaci Sažetka karakteristika leka).

Pedijatrijska populacija

Bezbednost i efikasnost kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina još uvek nisu utvrđene.

Trenutno dostupni podaci opisani su u odeljku Neželjena dejstva, ali nije moguće dati preporuku za doziranje.

Način primene

Lek Zavicefta se primenjuje putem intravenske infuzije (zapremine 100 mL) tokom 120 minuta.

Za uputstvo o rekonstituciji i razblaživanju leka pre primene videti odeljak Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom).

Lista pomoćnih supstanci

Natrijum-karbonat, bezvodni

Inkompatibilnost

Ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima, osim sa onima koji su navedeni u odeljku Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom).

Rok upotrebe

Rok upotrebe neotvorenog leka:

Tri (3) godine

Rok upotrebe nakon rekonstitucije:

Upotrebiti odmah.

Rok upotrebe nakon razblaženja:

Pokazana je hemijska i fizička stabilnost leka u periodu do 24 sata na temperaturi od 2 ºC do 8 °C, i nakon toga do 12 sati na temperaturi do 25 oC.

Sa mikrobiološke tačke gledišta, lek nakon prvog otvaranja treba upotrebiti odmah. Ako se ne upotrebi odmah, vreme i uslovi čuvanja predstavljaju odgovornost korisnika i ne bi trebalo da budu duži od 24 sata na temperaturi od 2 ºC do 8 ºC, osim ukoliko rekonstitucija/razblaživanje nisu obavljeni u kontrolisanim i validiranim aseptičnim uslovima.

Posebne mere opreza pri čuvanju

Ovaj lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.

Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.

Za uslove čuvanja rekonstituisanog i razblaženog leka videti odeljak Rok upotrebe.

Priroda i sadržaj pakovanja

Unutrašnje pakovanje: Bočica zapremine 20 mL izrađena od providnog stakla hidrolitičke otpornosti tip I, sa halobutil gumenim čepom i aluminijumskim prstenom sa „flip-off“ zatvaračem.

Spoljašnje pakovanje: Složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 10 bočica i Uputstvo za lek.

Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)

Prašak treba rekonstituisati sa vodom za injekcije, i nakon toga dobijeni koncentrat treba odmah razblažiti pre upotrebe. Rekonstituisani rastvor je bledožute boje i bez mehaničkih onečišćenja.

Treba koristiti standardne aseptične tehnike za pripremu i primenu rastvora.

  • Ubacite iglu šprica kroz zatvarač bočice i ubrizgajte 10 mL sterilne vode za injekcije.
  • Izvucite iglu i protresite bočicu da biste dobili bistar rastvor.
  • Nemojte ubacivati iglu za oslobađanje gasa sve dok se prašak ne rastvori. Ubacite iglu za oslobađanje gasa kroz zatvarač bočice kako bi se oslobodio unutrašnji pritisak.
  • Odmah prebacite kompletan sadržaj dobijenog rastvora (oko 12,0 mL) u kesu za infuziju. Manje doze mogu da se postignu prenosom odgovarajuće zapremine dobijenog rastvora u kesu za infuziju, u kome je sadržaj ceftazidima 167,3 mg/mL, odnosno avibaktama 41,8 mg/mL. Doza od 1000 mg/250 mg postiže se korišćenjem 6,0 mL dobijenog rastvora, a doza od 750 mg/187,5 mg korišćenjem 4,5 mL dobijenog rastvora.

Napomena: Da bi se sačuvala sterilnost proizvoda, važno je da se igla za osolobađanje gasa ne ubacuje kroz zatvarač bočice sve dok se prašak ne rastvori.

Bočice sa praškom ceftazidima/avibaktama treba rekonstituisati sa 10 mL sterilne vode za injekcije, nakon čega ih treba protresati dok se sadržaj ne rastvori. Kesa za infuziju može da sadrži: 9 mg/mL (0,9%) rastvor natrijum-hlorida za injekciju, 50 mg/mL (5%) rastvor dekstroze za injekciju, 4,5 mg/mL (0,45%) rastvor natrijum-hlorida za injekciju i 25 mg/mL (2,5%) rastvor dekstroze za injekciju ili Ringerov rastvor sa laktatom. Za pripremu infuzije može se koristiti kesa za infuziju od 100 mL, u skladu sa zapreminom koja je potrebna pacijentu. Ukupan vremenski interval od momenta početka rekonstitucije i završetka pripreme intravenske infuzije ne treba da bude duži od 30 minuta.

Bočica je namenjena isključivo za jednokratnu upotrebu.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info