Zeldox® 80mg kapsula, tvrda

Prema podacima Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS) lek nije registrovan u Republici Srbiji. Lek može biti u postupku obnove dozvole ili više neće biti prisutan na tržištu Republike Srbije. Spisak svih registrovanih lekova u Srbiji možete pronaći na ovom linku.
  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Naziv leka
Zeldox® 80mg kapsula, tvrda
Opis chat-gpt
Zeldox® 80mg je lek koji sadrži aktivnu supstancu 'ziprasidon' i se koristi za lečenje simptoma šizofrenije, kao što su halucinacije, deluzije, dezorganizovano razmišljanje i nedostatak motivacije. Takođe se može koristiti za lečenje bipolarnog poremećaja kako bi se sprečili epizode manije.
Farmaceutski oblik
kapsula, tvrda
Vrsta leka
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept
Lista RFZO
A1 - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta, a koji imaju terapijsku paralelu (terapijsku alternativu) lekovima u Listi A
Nosioci dozvole

Pakovanja

JKL
‍1070651
Maksimalna cena leka
2.564,80 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Lista RFZO
A1 - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta, a koji imaju terapijsku paralelu (terapijsku alternativu) lekovima u Listi A
Cena na listi lekova RFZO
2.564,80 RSD
Doplata
1693,71 RSD
DDD
80 mg
Indikacije za RFZO
1. Šizofrenija i drugi psihotični poremećaji za pacijente sa nezadovoljavajućim odgovorom na dva prethodno primenjena antipsihotika (F20-F29); 2. Manične i mešovite epizode povezane sa bipolarnim poremećajima sa ili bez psihotičnih simptoma ( F31.1; F31.2; F31.6 ).
RFZO Napomena
Lek se uvodi u terapiju na osnovu mišljenja tri lekara psihijatra/neuropsihijatra u zdravstvenoj ustanovi koja obavlja zdravstvenu delatnost na sekundarnom ili tercijarnom nivou zdravstvene zaštite.
EAN
1210001167322
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Obnova
Broj rešenja: 515-01-01225-22-001
Datum važenja: 14.03.2023 - 14.03.2028

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Lek ziprasidon je indikovan za lečenje shizofrenije kod odraslih.

Lek ziprasidon je indikovan za lečenje maničnih ili mešovitih epizoda povezanih sa bipolarnim poremećajem umerene težine kod odraslih, kao i kod dece i adolescenata uzrasta od 10 do 17 godina (prevencija epizoda povezanih sa bipolarnim poremećajem nije utvrđena – videti odeljak 5.1).

Odrasli

Za akutnu terapiju shizofrenije i bipolarne manije, preporučuje se početna doza od 40 mg dva puta dnevno, koja se uzima sa hranom. Dnevna doza se zatim može prilagoditi na osnovu individualne kliničke slike do maksimalno 80 mg dva puta dnevno. Ukoliko je indikovano, maksimalna preporučena doza se može dostići već 3. dana lečenja.

Veoma je značajno da maksimalna dnevna doza ne bude veća od 160 mg/dan, s obzirom na to da bezbednosni profil ziprasidona iznad ove doze nije potvrđen i da je primena ziprasidona udružena sa dozno zavisnim produženjem QT intervala (videti odeljke 4.3 i 4.4).

Kao doza održavanja preporučuje se primena najmanje efikasne doze ziprasidona; u mnogim slučajevima doza od 20 mg dva puta dnevno je dovoljna.

Stariji pacijenti

Manja početna doza nije rutinski indikovana, ali se može razmotriti za pacijente starije od 65 godina kada je to klinički opravdano.

Pacijenti sa oštećenjem funkcije bubrega

Nije potrebno prilagođavanje doze kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega (videti odeljak 5.2).

Pacijenti sa oštećenjem funkcije jetre

Kod pacijenata sa oštećenom funkcijom jetre treba razmotriti primenu manjih doza (videti odeljke 4.4 i 5.2).

Pedijatrijska populacija

Bipolarna manija

Preporučena doza u akutnoj terapiji bipolarne manije kod pedijatrijskih pacijenata (uzrasta od 10 do 17 godina) je pojedinačna doza od 20 mg prvog dana, koja se uzima uz obrok. Nakon toga, ukupnu dnevnu dozu ziprasidona treba podeliti u dve doze i primenjivati uz obrok, uz titraciju doze tokom 1–2 nedelje do ciljnog opsega od 120–160 mg/dnevno kod pacijenata čija je telesna masa ≥ 45 kg, odnosno do ciljnog opsega od 60 do 80 mg/dnevno kod pacijenata sa telesnom masom < 45 kg. Dalje doziranje treba prilagoditi individualnom kliničkom statusu pacijenta u opsegu od 80 do 160 mg/dnevno kod pacijenata sa telesnom masom ≥ 45 kg, odnosno 40–80 mg/dnevno kod pacijenata sa telesnom masom < 45 kg. U kliničkom ispitivanju je bilo dozvoljeno asimetrično doziranje sa primenom jutarnjih doza koje su za 20 mg – 40 mg manje od večernjih (videti odeljke 4.4, 5.1 i 5.2).

Izuzetno je važno ne prekoračiti maksimalnu dozu zasnovanu na telesnoj masi, jer nije potvrđen bezbednosni profil pri primeni doza koje premašuju maksimalnu dozu (160 mg dnevno za decu ≥ 45 kg i 80 mg/dnevno za decu < 45 kg), a imajući u vidu da se ziprasidon dovodi u vezu sa dozno-zavisnim produženjem QT intervala (videti odeljke 4.3 i 4.4).

Shizofrenija

Bezbednost i efikasnost ziprasidona u terapiji shizofrenije kod pedijatrijskih pacijenata nije utvrđena (videti odeljke 4.4 i 5.1).

Način primene

Lek je namenjen za oralnu upotrebu.

Kapsule treba uzeti sa hranom i progutati cele, ne smeju se žvakati, drobiti ili otvarati pre nego što se progutaju jer to može uticati na resorpciju leka.

Preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1. Poznato produženje QT intervala.

Sindrom urođeno produženog QT intervala. Nedavni akutni infarkt miokarda.

Dekompenzovana srčana insuficijencija.

Srčane aritmije koje zahtevaju terapiju antiaritmicima klase IA i III.

Primena istovremene terapije lekovima koji produžavaju QT interval: antiaritmici klase IA i III, arsen trioksid, halofantrin, levometadil-acetat, mezoridazin, tioridazin, pimozid, sparfloksacin, gatifloksacin, moksifloksacin, dolasetron mesilat, meflohin, sertindol ili cisaprid (videti odeljke 4.4 i 4.5).

Pre započinjanja terapije treba pažljivo izvršiti procenu anamneze, uključujući porodičnu anamnezu i izvršiti fizikalni pregled pacijenta da bi se identifikovali pacijenti kojima se ne preporučuje terapija ziprasidonom (videti odeljak 4.3).

QT interval

Ziprasidon izaziva blago do umereno, dozno-zavisno, produženje QT intervala (videti odeljke 4.8 i 5.1). Ziprasidon ne treba istovremeno primenjivati sa lekovima za koje je poznato da produžavaju QT-interval (videti odeljke 4.3 i 4.5). Ziprasidon treba sa oprezom propisivati kod pacijenata sa značajnom bradikardijom. Disbalans elektrolita kao što su hipokalemija i hipomagnezemija povećavaju rizik od malignih aritmija i zbog toga ih treba korigovati pre započinjanja terapije ziprasidonom. Kod pacijenata sa stabilnim srčanim oboljenjem, treba izvršiti EKG pregled pre započinjanja terapije ziprasidonom.

Ukoliko se u toku terapije primete ili prijave srčani simptomi kao što su palpitacije, vertigo, sinkopa ili epileptični napadi, koji ukazuju na mogućnost pojave maligne srčane aritmije, treba uraditi odgovarajuću kardiološku dijagnostiku, uključujući i EKG. Ukoliko je QTc interval veći od 500 milisekundi, preporučuje se prestanak terapije (videti odeljak 4.3).

Postoje retki postmarketinški izveštaji o torsade de pointes kod pacijenata sa višestrukim faktorima rizika koji uzimaju ziprasidon.

Pedijatrijska populacija

Kod dece i adolescenata nije utvrđena efikasnost i bezbednost ziprasidona u terapiji shizofrenije (videti odeljak 5.1).

Neuroleptički maligni sindrom (NMS)

Neuroleptički maligni sindrom (NMS) je redak, ali potencijalno životno ugrožavajući kompleks simptoma, koji je opisan pri primeni antipsihotičnih lekova, uključujući i ziprasidon. U slučaju razvoja neuroleptičkog malignog sindroma svi antipsihotični lekovi se moraju odmah obustaviti.

Ozbiljne kožne neželjene reakcije

Reakcije na lek sa eozinofilijom i sistemskim simptomima (engl. Drug reaction with eosinophilia and systemic symptoms - DRESS) bile su prijavljivane kod primene ziprasidona. Sistemski simptomi DRESS

sastoje se od tri ili više simptoma: kožne reakcije (kao što su osip ili eksfolijativni dermatitis), eozinofilija, groznica-povišena telesna temperatura, limfadenopatija i jedna ili više sistemskih komplikacija kao što su hepatitis, nefritis, pneumonitis, miokarditis i perikarditis.

Druge ozbiljne kožne neželjene reakcije, kao što je Stevens-Johnson-ov sindrom, bile su prijavljene kod primene ziprasidona.

Ozbiljne kožne neželjene reakcije ponekad mogu da dovedu do smrtnog ishoda. Ukoliko se jave ozbiljne kožne reakcije, odmah prekinuti primenu ziprasidona.

Tardivna diskinezija

Kao i kod drugih antipsihotika, i kod ziprasidona postoji potencijal da posle dugotrajne terapije može izazvati tardivnu diskineziju i druge tardivne ekstrapiramidalne sindrome. Pacijenti sa bipolarnim poremećajima su posebno skloni razvoju ovih simptoma, a njihova učestalost se povećava kod starijih pacijenata i sa produženjem trajanja terapije. Ukoliko se pojave znaci i simptomi tardivne diskinezije potrebno je smanjiti dozu ili razmotriti obustavljanje terapije ziprasidonom.

Padovi

Ziprasidon može da izazove somnolenciju, vrtoglavicu, posturalnu hipotenziju, poremećaj hoda, koji mogu da dovedu do padova. Neophodan je oprez u lečenju pacijenata kod kojih je povećan rizik i treba razmotriti primenu manje početne doze (npr. kod starijih ili slabih pacijenata) (videti odeljak 4.2).

Epileptični napadi

Kao i kod ostalih antipsihotika, savetuje se oprez u lečenju pacijenata sa epileptičnim napadima u anamnezi.

Oštećenje funkcije jetre

Ne postoji iskustvo kod pacijenata sa teškim oštećenjem funkcije jetre i kod ove grupe pacijenata ziprasidon treba uzimati oprezno (videti odeljke 4.2 i 5.2).

Medicinski proizvodi koji sadrže laktozu

Pošto kapsule sadrže laktozu kao pomoćnu supstancu (videti odeljak 6.1), pacijenti sa retkim poremećajem nepodnošenja galaktoze, potpunim nedostatkom laktaze ili malapsorpcijom glukoze-galaktoze, ne treba da koriste ovaj lek.

Povećan rizik od cerebrovaskularnih događaja kod pacijenata sa demencijom

U randomiziranoj, placebo kontrolisanoj kliničkoj studiji u populaciji pacijenata sa demencijom lečenih izvesnim atipičnim antipsihotičnim lekovima, zabeleženo je trostruko povećanje rizika od cerebrovaskularnih događaja. Mehanizam ovog povećanja rizika je nepoznat. Ne može se isključiti ni povećanje rizika pri terapji drugim antipsihoticima ili kod ostalih populacija pacijenata. Lek Zeldox bi trebalo primenjivati sa oprezom kod pacijenata sa faktorima rizika za nastanak moždanog udara.

Povećan mortalitet kod starijih pacijenata sa demencijom

Podaci iz dve velike opservacione studije su pokazali da stariji pacijenti sa demencijom koji su lečeni antipsihoticima imaju blago povećan rizik od smrtnosti i/ili potencijalno od cerebrovaskularnih događaja u odnosu na pacijente koji nisu lečeni antipsihoticima. Podaci dobijeni u studijama sa ziprasidonom u lečenju starijih pacijenata sa demencijom nedovoljni su za donošenje zaključka o tome da li postoji povećan rizik od upotrebe ziprasidona u odnosu na placebo u ovoj populaciji.

Lek Zeldox nije odobren za terapiju demencije koja je u vezi sa poremećajima ponašanja.

Venska tromboembolija

Prijavljeni su slučajevi venske tromboembolije (VTE) kod pacijenata lečenih antipsihoticima. Budući da ovi pacijenti već imaju stečene faktore rizika za razvoj VTE, sve faktore za razvoj VTE treba identifikovati pre započinjanja/tokom terapije ziprasidonom i preduzeti odgovarajuće preventivne mere.

Prijapizam

Prijavljeni su slučajevi prijapizma pri upotrebi antipsihotika, uključujući ziprasidon. Čini se da ova neželjena reakcija, kao i kod drugih psihotropnih lekova, ne zavisi od doze niti je povezana sa dužinom trajanja terapije.

Hiperprolaktinemija

Kao i kod drugih lekova koji antagonizuju dopaminske D2 receptore, ziprasidon može da poveća koncentraciju prolaktina. Poremećaji kao što su galaktoreja, amenoreja, ginekomastija i impotencija prijavljeni su kod lekova koji povećavaju koncentraciju prolaktina. Dugoročna hiperprolaktinemija povezana sa hipogonadizmom može dovesti do smanjenja gustine kostiju.

Informacije o pomoćnim supstancama sa potvrđenim dejstvom

Lek Zeldox sadrži laktozu. Pacijenti sa retkim naslednim poremećajem intolerancije galaktoze, potpunim nedostatkom laktaze ili glukozno-galaktoznom malapsorpcijom, ne smeju koristiti ovaj lek.

Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol-a natrijuma (23 mg) po tableti, tj. suštinski je “bez natrijuma”.

Farmakokinetičke i farmakodinamske studije sa ziprasidonom i drugim lekovima koji produžavaju QT interval nisu sprovedene. Pošto se aditivni efekat ovih lekova i ziprasidona ne može isključiti, ziprasidon ne treba primenjivati sa lekovima koji produžavaju QT interval, kao što su: antiaritmici klase IA i III, arsen trioksid, halofantrin, levometadil-acetat, mezoridazin, tioridazin, pimozid, sparfloksacin, gatifloksacin, moksifloksacin, dolasetron-mesilat, meflohin, sertindol ili cisaprid (videti odeljak 4.3).

Nisu sprovedene studije interakcija ziprasidona sa drugim lekovima kod dece.

CNS lekovi/alkohol

Imajući u vidu primarno delovanje ziprasidona na CNS, neophodan je oprez kada se uzima u kombinaciji sa drugim lekovima koji deluju centralnim mehanizmom, uključujući i alkohol.

Dejstvo ziprasidona na druge lekove

In vivo ispitivanja sa dekstrometorfanom nisu pokazala značajnu inhibiciju CYP2D6 pri koncentraciji u plazmi 50% manjoj u odnosu na onu koja se postiže pri primeni 40 mg ziprasidona dva puta dnevno. In vitro podaci ukazuju da ziprasidon može biti slab inhibitor CYP2D6 i CYP3A4. Ipak, nije verovatno da će ziprasidon uticati na farmakokinetiku lekova koji se metabolišu putem citohrom P450 izoformi u klinički značajnoj meri.

Oralni kontraceptivi – Primena ziprasidona ne dovodi do značajnih promena u farmakokinetici estrogena (etinil estradiola, supstrata za CYP3A4) ili progesterona.

Litijum – Istovremena primena ziprasidona nije imala uticaj na farmakokinetiku litijuma.

Pošto su ziprasidon i litijum povezani sa promenama srčane sprovodljivosti, ova kombinacija može nositi rizik od farmakodinamskih interakcija, uključujući aritmije. Međutim, u kontrolisanim kliničkim ispitivanjima, kombinacija ziprasidona sa litijumom nije dovela do povećanja kliničkog rizika u odnosu na upotrebu samog litijuma.

Postoje ograničeni podaci o istovremenoj primeni sa stabilizatorom raspoloženja, karbamazepinom.

Farmakokinetička interakcija ziprasidona sa valproatom nije verovatna zbog nepostojanja zajedničkih metaboličkih puteva ova dva leka. U studiji sa pacijentima, istovremena primena ziprasidona i valproata pokazala je da su srednje koncentracije valproata bile u terapijskom opsegu u poređenju sa primenom valproata sa placebom.

Dejstvo drugih lekova na ziprasidon

Ketokonazol (400 mg/dan), snažan inhibitor CYP3A4 i inhibitor p-gp, doveo je do povećanja koncentracije ziprasidona u plazmi za manje od 40%. Koncentracije u serumu S-metil-dihidroziprasidona i ziprasidon sulfoksida, u odnosu na očekivano Tmax ziprasidona, bile su povećane za 55% odnosno 8%. Nije zapaženo dodatno produženje QTc intervala. Nije verovatno da će promene u farmakokinetici izazvane istovremenom primenom snažnih CYP3A4 inhibitora biti od kliničkog značaja, i zbog toga nije potrebno prilagođavanje doze. In vitro podaci i podaci dobijeni na životinjama ukazuju na to da ziprasidon može da bude supstrat P- glikoproteina (p-gp). In vivo relevantnost ovog nalaza za ljude nije poznata. Pošto je ziprasidon supstrat CYP3A4, a indukcija CYP3A4 je povezana sa p-gp, istovremena primena sa induktorima CYP3A4 i p-gp kao što su karbamazepin, rifampin i kantarion može da dovede do smanjenja koncentracije ziprasidona.

Karbamazepin (200 mg dva puta dnevno tokom 21 dan) doveo je do smanjenja koncentracije ziprasidona u plazmi za oko 35%.

Antacidi – višestruke doze antacida koje sadrže aluminijum i magnezijum, ili cimetidin, nisu imale klinički značajan efekat na farmakokinetiku ziprasidona u ispitivanjima nakon unosa hrane.

Serotonergički lekovi

Postoje izveštaji o izolovanim slučajevima prolaznog serotoninskog sindroma povezanog sa terapijskom primenom ziprasidona u kombinaciji sa drugim serotonergičkim lekovima, kakvi su SSRI (selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina) (videti odeljak 4.8).

Klinička slika serotoninskog sindroma može uključiti konfuziju, agitaciju, groznicu-povišenu telesnu temperaturu, znojenje, ataksiju, hiperrefleksiju, mioklonus i dijareju.

Vezivanje za proteine

Ziprasidon se intenzivno vezuje za proteine plazme. Vezivanje ziprasidona za proteine plazme in vitro nije bilo izmenjeno varfarinom ili propranololom, dva leka koja se u velikoj meri vezuju za proteine plazme, niti je ziprasidon izmenio vezivanje ovih lekova u ljudskoj plazmi. Zato je potencijal za interakcije drugih lekova sa ziprasidonom usled istiskivanja iz veze sa proteinima plazme malo verovatan.

Studije reproduktivne toksičnosti pokazuju neželjene efekte na reproduktivni proces u dozama koje se mogu dovesti u vezu sa toksičnošću kod majke i/ili sedacijom. Ne postoje dokazi o teratogenosti ziprasidona (videti odeljak 5.3).

Trudnoća

Nisu sprovedena ispitivanja kod trudnica. Pošto su iskustva kod ljudi ograničena, primena ziprasidona se ne preporučuje tokom trudnoće, osim ukoliko očekivana korist za majku prevazilazi potencijalni rizik za plod.

Klasni efekat antipsihotika

Kod novorođenčadi koja su bila izložena antipsihoticima (uključujući ziprasidon) tokom trećeg trimestra trudnoće postoji rizik od pojave neželjenih reakcija, uključujući ekstrapiramidalne simptome i/ili simptome obustave nakon prestanka uzimanja leka koji mogu da se razlikuju po težini i dužini trajanja nakon porođaja. Prijavljivani su slučajevi agitacije, hipertonije, hipotonije, tremora, somnolencije, respiratorne teškoće i poremećaj hranjenja. Zbog toga se savetuje pažljivo praćenje ove novorođenčadi. Lek Zeldox ne treba uzimati tokom trudnoće osim ako to nije izričito neophodno. Ako je tokom trudnoće neophodan prekid uzimanja leka, to treba raditi postepeno.

Dojenje

Nema odgovarajućih i dobro kontrolisanih studija kod žena koje doje. Prijavljen je jedan slučaj u kom je ziprasidon detektovan u majčinom mleku. Pacijentkinje koje uzimaju ziprasidon treba savetovati da ne doje. Ukoliko je terapija ziprasidonom neophodna, dojenje treba prekinuti.

Plodnost

Nema odgovarajućih i dobro kontrolisanih studija kod žena i muškaraca izloženih ziprasidonu.

Kontracepcija - Žene u reproduktivnom periodu koje primaju ziprasidon treba savetovati da primenjuju odgovarajuće mere kontracepcije.

Ziprasidon može izazvati pospanost i utiče na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Tokom terapije ovim lekom pacijente treba upozoriti da ne upravljaju vozilima, niti da rukuju mašinama.

Ziprasidon je primenjen oralno kod oko 6 500 odraslih ispitanika u kliničkim studijama (videti odeljak 5.1). Najčešće neželjene reakcije na lek opisane u kliničkim ispitivanjima sa shizofrenijom su bile nesanica, somnolencija, glavobolja i agitacija. U kliničkim ispitivanjima sa bipolarnom manijom najčešče neželjene reakcije na lek su bile sedacija, glavobolja i somnolencija.

Donja tabela prikazuje neželjene reakcije na lek zabeležene u kontrolisanim kliničkim studijama sa shizofrenijom i bipolarnom manijom.

Sve neželjene reakcije navedene su prema klasi i učestalosti: veoma česte (1/10), česte (1/100 do < 1/10), povremene (1/1000 do < 1/100), retke (1/10000 do < 1/1000), veoma retke (< 1/10000), nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).

Lista neželjenih reakcija koje su date u tabeli dole mogu biti povezane sa postojećim oboljenjem i/ili istovremenom terapijom.

Klasa sistema organaVeoma čestoČestoPovremenoRetkoNepoznata učestalost (ne može se
proceniti na
osnovu
dostupnih
podataka)
Poremećaji imunskog sistemaPreosetljivostAnafilaktička reakcija
Infekcije i infestacijeRinitis
Poremećaji krvi i limfnog sistemaLimfopenija,
Endokrini poremećajiHiperprolaktinemija
Poremećaji metabolizma i ishranePovećanje apetitaHipokalcemija
PsihijatrijskiNesanicaManija, agitacija,Napadi panike, noćneHipomanija,
poremećajianksioznost, nemirmore, nervoza,bradifrenija,
depresivni simptomi,anorgazmija,
smanjenje libidazaravnjenost
afekta
Poremećaji nervnogSomnolencija,Distonija,Sinkopa, grand malNeuroleptički
sistemaglavoboljaekstrapiramidalnikonvulzije, ataksija,maligni sindrom,
poremećaj,akinesija, sindromserotoninski
parkinsonizam,nemirnih nogu,sindrom,
tardivnaporemećaj hoda,opuštenost lica,
diskinezija,balavljenje,pareza
diskinezija,parestezija,
hipertonija,hipoestezija, dizartrija,
akatizija, tremor,poremećaj pažnje,
vrtoglavica,hipersomnija, letargija
sedacija
Klasa sistema organaVeoma čestoČestoPovremenoRetkoNepoznata učestalost (ne može se
proceniti na
osnovu
dostupnih
podataka)
Poremećaji okaZamućen vid, poremećaj vidaOkulogirne krize, fotofobija, suvoća očijuAmbliopija, svrab oka
Poremećaji uha i labirintaVertigo, zujanje u ušima, bol u uhu
Kardiološki poremećajiTahikardijaPalpitacijeTorsade de pointes
Vaskularni poremećajiHipertenzijaHipertenzivna kriza,SistolnaVenska embolija
ortostatskahipertenzija,
hipotenzija,dijastolna
hipotenzijahipertenzija,
nestabilan krvni
pritisak
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećajiStezanje u grlu, dispnea, orofaringealni bolLaringospazam, štucanje
GastrointestinalniPovraćanje,Disfagija, gastritis,Retke stolice
poremećajidijareja, mučnina,gastroezofagealna
konstipacija,refluksna bolest,
hipersekrecijanelagodnost u
pljuvačke, suvaabdomenu, poremećaj
usta, dispepsijajezika, nadimanje
Poremećaji kože iOsipUrtikarija, osip,Reakcija na lek
potkožnog tkivamakulo-papularnisa
osip, akne,eozinofilijom i
alopecijasistemskim
simptomima
(DRESS),
psorijaza,
angioedem,
alergijski
dermatitis,
otok lica,
eritem,
papularni osip,
iritacija kože
Poremećaji mišićno-UkočenostTortikolis, grčevi uGrč mišića vilice
koštanog sistema imišićamišićima, bol u
vezivnog tkivaekstremitetima, osećaj
mišićno-skeletne
nelagodnosti,
ukočenost zglobova
Poremećaji bubrega i urinarnog sistemaInkontinencija urina, dizurijaRetencija urina, enureza
Trudnoća, puerperijumSimptomi
i perinatalna stanjaobustave nakon
prestanka
uzimanja leka kod
novorođenčeta
Klasa sistema organaVeoma čestoČestoPovremenoRetkoNepoznata učestalost (ne može se
proceniti na
osnovu
dostupnih
podataka)
PoremećajiSeksualnaGalaktoreja,Prijapizam,
reproduktivnogdisfunkcija kodginekomastija,pojačana
sistema i dojkimuškaracaamenorejaerekcija,
erektilna
disfunkcija
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primenePireksija, bol, astenija, zamorNelagodnost u grudima, žeđOsećaj toplote
IspitivanjaSmanjenje telesneproduženje QTPovećanje laktat
mase, povećanjeintervala nadehidrogenaze u
telesne maseelektrokardiogramu,krvi
izmenjeni rezultati
testova funkcije jetre

U kratkotrajnim i dugotrajnim kliničkim ispitivanjima primene ziprasidona kod pacijenata sa shizofrenijom i bipolarnom manijom, učestalost tonično-kloničkih grčeva i hipotenzije bila je povremena, i zabeležena je kod manje od 1% pacijenata koji su lečeni ziprasidonom.

Ziprasidon je uzrokovao blago do umereno dozno-zavisno produženje QT intervala (videti odeljak 5.1). U kliničkim ispitivanjima kod pacijenata sa shizofrenijom produženje od 30-60 milisekundi je zabeleženo na elektrokardiogramu kod 12,3% (976/7941) pacijenata lečenih ziprasidonom i kod 7,5% (73/975) pacijenata koji su bili na placebu. Produženje veće od 60 milisekundi zabeleženo je na elektrokardiogramu kod 1,6% (128/7941) pacijenata lečenih ziprasidonom i 1,2% (12/975) pacijenata koji su bili na placebu. Učestalost produženja QTc intervala većeg od 500 milisekundi zabeležena je kod 3 od ukupno 3266 (0,1%) pacijenata koji su primali ziprasidon i kod 1 pacijenta od ukupno 538 (0,2%) koji su bili na placebu. Uporedive vrednosti su dobijene i u kliničkim ispitivanjima kod pacijenata sa bipolarnom manijom.

U kliničkim ispitivanjima koja su pratila dugotrajnu terapiju održavanja kod pacijenata sa shizofrenijom, uočeno je da ponekad dolazi do povećanja koncentracije prolaktina, ali kod najvećeg broja pacijenata vrednosti prolaktina se vraćaju na normalne koncentracije bez prekida primene ziprasidona. Takođe, retko su uočene i kliničke manifestacije (ginekomastija i povećanje dojki).

Populacija pedijatrijskih pacijenata i adolescenata sa bipolarnom manijom i adolescenata sa shizofrenijom----

U placebo-kontrolisanom ispitivanju bipolarnog poremećaja kod ispitanika (uzrasta 10-17 godina) najčešće neželjene reakcije (prijavljene sa učestalošću > 10%) obuhvatale su sedaciju, pospanost, glavobolju, zamor, mučninu i vrtoglavicu. U placebo-kontrolisanom ispitivanju shizofrenije kod ispitanika (uzrasta 13- 17 godina) najčešće neželjene reakcije (prijavljene sa učestalošću > 10%) obuhvatale su pospanost i ekstrapiramidalni poremećaj. Učestalost, tip i ozbiljnost neželjenih reakcija kod ovih ispitanika bili su uglavnom slični onima koji su uočeni kod odraslih pacijenata sa bipolarnim poremećajem ili shizofrenijom koji su lečeni ziprasidonom.

Povezanost primene ziprasidona sa blagim do umerenim, dozno-zavisnim produženjem QT intervala u kliničkim ispitivanjima na pedijatrijskoj populaciji sa bipolarnim poremećajem i shizofrenijom bila je slična onoj zabeleženoj kod odraslih. Tonično-klonični napadi i hipotenzija nisu zabeleženi u placebo- kontrolisanim kliničkim isitivanjima na pedijatrijskoj populaciji sa bipolarnim poremećajem.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Iskustva sa predoziranjem ziprasidonom su ograničena. Najveća potvrđeno uzeta pojedinačna oralna doza iznosila je 12 800 mg. U ovom slučaju zabeleženi su ekstrapiramidalni simptomi i QTc interval od 446 milisekundi (bez srčanih posledica). Uopšte, u slučajevima predoziranja najčešće zabeleženi simptomi su ekstrapiramidalni simptomi, pospanost, tremor i anksioznost.

Mogućnost pojave smanjene svesti, epileptičnih napada ili distoničnih reakcija glave i vrata nakon predoziranja može stvoriti rizik od aspiracije pri indukovanom povraćanju. Kardiovaskularni nadzor treba započeti odmah i on treba da obuhvati kontinuirani EKG monitoring da bi se otkrile moguće aritmije. Ne postoji specifičan antidot za ziprasidon.

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Antipsihotik, derivat indola

ATC šifra: N05AE04

Ziprasidon ima veliki afinitet za dopaminske receptore tipa 2 (D2) kao i značajno veći afinitet za serotoninske receptore tip 2A (5HT2A). Blokada receptora 12 sati posle primene pojedinačne doze od 40 mg iznosi više od 80% za serotonin tip 2A i više od 50% za D2 primenom pozitronske emisione tomografije (PET). Ziprasidon takođe stupa u interakcije sa serotoninskim 5HT2C, 5HT1D i 5HT1A receptorima pri čemu su afiniteti za ove receptore jednaki ili veći od njegovog afiniteta za D2 receptor. Ziprasidon poseduje umeren afinitet za neuronske transportere serotonina i norepinefrina. Ziprasidon pokazuje umeren afinitet za histaminske H(1)- i alfa(1)- receptore. Ziprasidon pokazuje zanemarljiv afinitet za muskarinske M(1)-receptore.

Pokazano je da je ziprasidon antagonist i na serotoninskim 2A (5HT2A) i na dopaminskim tip 2 (D2) receptorima. Pretpostavlja se da je njegova terapijska aktivnost posredovana, delom, ovom kombinacijom antagonističke aktivnosti. Ziprasidon je, takođe, potentan antagonist na 5HT2C i 5HT1D receptorima, potentan agonist na 5HT1A receptoru i inhibira neuronski ponovni unos norepinefrina i serotonina.

Dodatne informacije o kliničkim ispitivanjima Shizofrenija

U studiji koja je trajala 52 nedelje ziprasidon je bio efikasan u održavanju kliničkog poboljšanja tokom trajanja terapije kod pacijenata koji su pokazali inicijalni odgovor na terapiju: nije bilo jasnih dokaza o povezanosti doze i terapijskog odgovora na lek među grupama koje su lečene ziprasidonom. U ovoj studiji, koja je uključila pacijente i sa pozitivnim i sa negativnim simptomima, efikasnost ziprasidona je ispoljena i na pozitivnim i na negativnim simptomima.

Incidencija porasta telesne mase, prijavljena kao neželjeno dejstvo u kratkoročnim (4-6 nedelja) studijama shizofrenije je bila mala i identična kod pacijenata tretiranih ziprasidonom i pacijenata tretiranih placebom (0,4% u obe grupe). Tokom jednogodišnje placebo-kontrolisane studije zabeležen je prosečni gubitak u

telesnoj masi od 1-3 kg kod pacijenata tretiranih ziprasidonom u poređenju sa prosečnim gubitkom od 3 kg kod placebo-kontrolisanih pacijenata.

U dvostruko-slepom komparativnom ispitivanju shizofrenije mereni su metabolički parametri uključujući telesnu masu i koncentracije insulina nakon gladovanja, ukupni holesterol i trigliceride i indeks rezistencije na insulin. Kod pacijenata koji uzimaju ziprasidon nisu primećena značajna odstupanja od polaznih vrednosti kod svih metaboličkih parametara.

Rezultati velike postmarketinške studije bezbednosti

Randomizovana postmarketinška studija sa opservacionim periodom praćenja od jedne godine sprovedena je na 18 239 pacijenata sa shizofrenijom da bi se utvrdilo da li je efekat ziprasidona na QTc interval povezan sa povećanim rizikom od smrtnosti nesuicidnog uzroka. Ova studija, koja je sprovedena prema uobičajenoj kliničkoj praksi, nije pokazala razliku u mortalitetu nesuicidnog uzroka (što je bio primarni cilj praćenja) između terapije ziprasidonom i olanzapinom. Studija takođe nije pokazala razliku u sekundarnom cilju praćenja koji se sastojao od mortaliteta usled svih uzroka, mortaliteta usled suicida, mortaliteta usled iznenadne smrti, dok je nesignifikantna, numerički veća incidenca kardiovaskulanog mortaliteta primećena u grupi sa ziprasidonom. Statistički značajno veća incidenca hospitalizacije usled svih uzroka, pre svega zbog razlike u broju psihijatrijskih hospitalizacija, takođe je primećena u grupi sa ziprasidonom.

Bipolarna manija

Efikasnost ziprasidona u lečenju manije je ustanovljena u dve placebo-kontrolisane dvostruko slepe tronedeljne studije koje su poredile ziprasidon sa placebom i u jednoj dvostruko slepoj 12-nedeljnoj studiji koja je poredila ziprasidon sa haloperidolom i placebom. Ove studije su uključivale oko 850 pacijenata koji su ispunjavali DSM-IV kriterijume za bipolarni poremećaj tip 1 sa akutnom ili mešovitom epizodom, sa ili bez psihotičnih karakteristika. Polazno prisustvo psihotičnih karakteristika u studijama je iznosilo 49,7%, 34,7% i 34,9%. Efikasnost je procenjivana primenom Skale za procenu manije (engl. Mania Rating Scale, MRS). Skala sveobuhvatnog kliničkog utiska – težine bolesti engl. Clinical Global Impression – Severity, (CGI-S) je bila ili ko-primarna ili ključna sekundarna varijabla efikasnosti u ovim studijama. Terapija ziprasidonom (40-80 mg dva puta dnevno, sa srednjom dnevnom dozom od 120 mg) je pokazala statistički značajno veće poboljšanje i u MRS i u CGI-S skorovima prilikom poslednje posete (nakon 3 nedelje) u poređenju sa placebom. U 12-nedeljnoj studiji terapija haloperidolom (srednja dnevna doza 16 mg) je dovela do značajno većeg smanjenja u MRS skorovima u poređenju sa ziprasidonom (srednja dnevna doza 121 mg). Ziprasidon je pokazao efikasnost uporedivu sa haloperidolom u pogledu proporcije pacijenata koji su održavali odgovor na tretman od 3. do 12. nedelje.

Efikasnost ziprasidona u terapiji bipolarnog poremećaja tip 1 kod pedijatrijskih pacijenata (uzrasta od 10 do 17 godina) procenjivana je u jednom četvoronedeljnom placebo-kontrolisanom ispitivanju (n=237) na bolničkim i ambulantnim pacijentima koji su ispunjavali kriterijume DSM-IV za manične i mešovite epizode bipolarnog poremećaja tip 1 sa ili bez psihotičnih karakteristika i imali Y-MRS skor ≥17 pre početka terapije. Ovo dvostruko slepo, placebo-kontrolisano ispitivanje poredilo je fleksibilno dozirani oralni ziprasidon (80–160 mg/dnevno, tj. 40–80 mg, dva puta dnevno, podeljen u dve doze kod pacijenata telesne mase ≥45 kg; odnosno 40–80 mg/dnevno, tj. 20–40 mg, dva puta dnevno, kod pacijenata telesne mase <45 kg) sa placebom. Ziprasidon je primenjen kao pojedinačna doza od 20 mg prvog dana, zatim titriran tokom 1–2 nedelje primenom u dve dnevne doze, do ciljnog opsega od 120–160 mg/dnevno kod pacijenata telesne mase ≥45 kg, odnosno 60–80 mg/dnevno kod pacijenata telesne mase <45 kg. Bilo je dozvoljeno asimetrično doziranje sa jutarnjim dozama od 20 mg ili 40 mg manjim u odnosu na večernje doze. Ziprasidon je pokazao superiornost u odnosu na placebo kada se posmatra promena Y-MRS ukupnog skora od stanja pre početka terapije do 4. nedelje. U ovom kliničkom ispitivanju prosečna primenjena dnevna doza iznosila je 119 mg kod pacijenata telesne mase ≥45 kg i 69 mg kod pacijenta telesne mase <45 kg.

Pedijatrijske studije

Bipolarna manija

Bezbednost ziprasidona je procenjivana na 237 pedijatrijskih pacijenata (uzrasta od 10 do 17 godina) koji su bili uključeni u klinička ispitivanja sa ponovljenim dozama kod bipolarne manije, u kojima je ziprasidon primenjen oralno kod ukupno 31 pedijatrijskog pacijenta sa bipolarnim poremećajem tipa 1 tokom najmanje 180 dana.

U četvoronedeljnom ispitivanju na pedijatrijskim pacijentima (10–17 godina) sa bipolarnom manijom nisu uočene razlike u prosečnoj promeni u odnosu na stanje pre početka terapije kada je u pitanju telesna masa, prepandijalna glukoza, ukupni holesterol, LDL holesterol ili koncentracija triglicerida između pacijenata koji su dobijali ziprasidon i placebo.

Ne postoje dugoročne, dvostruko slepe studije efikasnosti i podnošljivosti ziprasidona kod dece i adolescenata.

Ne postoje dugoročne kliničke studije koje ispituju efikasnost ziprasidona u prevenciji ponovnog javljanja manično-depresivnih simptoma.

Shizofrenija

Program pedijatrijske shizofrenije obuhvatio je kratkotrajno placebo kontrolisano ispitivanje (A1281134), praćeno otvorenim produžetkom ispitivanja u trajanju od 26 nedelja (A1281135) koje je dizajnirano da pruži informacije o efikasnosti, bezbednosti i podnošljivosti oralno primenjenog ziprasidona (40-80 mg dva puta dnevno uz obrok) tokom dugotrajne primene kod adolescenata uzrasta od 13 do 17 godina (uključujući i adolescente uzrasta 17 godina) sa shizofrenijom. Pfizer je obustavio ispitivanje primene leka Zeldox u terapiji shizofrenije kod pedijatrijske populacije usled nedostatka efikasnosti (videti odeljak 4.2).

Resorpcija

Nakon oralne primene višestrukih doza ziprasidona sa hranom maksimalna koncentracija u serumu se obično postiže 6-8 časova nakon uzimanja doze. Apsolutna biološka raspoloživost doze od 20 mg unete sa hranom iznosi 60%. Farmakokinetičke studije su pokazale da je biološka raspoloživost ziprasidona povećana do 100% u prisutstvu hrane. Zbog toga se preporučuje uzimanje ziprasidona sa hranom.

Distribucija

Volumen disribucije okvirno iznosi 1,1 L/kg. Ziprasidon je više od 99% vezan za proteine u serumu.

Biotransformacija i eliminacija

Srednje terminalno poluvreme eliminacije ziprasidona nakon oralne primene iznosi 6,6 sati. Dinamička ravnoteža se postiže nakon 1-3 dana. Srednja vrednost klirensa ziprasidona primenjenog intravenski iznosi 5 mL/min/kg. Približno 20% doze se izlučuje urinom i približno 66% se eliminiše fecesom.

Ziprasidon pokazuje linearnu kinetiku u terapijskom opsegu od 40 do 80 mg dva puta dnevno kada se uzima sa hranom.

Ziprasidon se u velikoj meri metaboliše nakon oralne administracije, dok se samo jedan mali deo izlučuje urinom (<1%) ili fecesom (<4%) kao nepromenjeni oblik ziprasidona. Ziprasidon se primarno oslobađa putem tri ustanovljena metabolička puta i daje četiri glavna cirkulišuća metabolita, benzizotiazol piperazin (BITP) sulfoksid, BITP-sulfon, ziprasidon-sulfoksid i S-metil-dihidroziprasidon. Nepromenjen ziprasidon predstavlja oko 44% ukupnog materijala poreklom od leka koji se nalazi u serumu.

Ziprasidon se primarno metaboliše preko dva metabolička puta: redukcija i metilacija do S-metil- dihidroziprasidona, koji čine približno dve trećine metabolizma, kao i putem oksidativnog metabolizma, koji čini preostalu trećinu. In vitro studije na subćelijskim frakcijama humane jetre ukazuju da S-metil- dihidroziprasidon nastaje u dva koraka. Ove studije ukazuju da prvi korak predstavlja primarno hemijska redukcija putem glutationa, kao i enzimska redukcija putem aldehid oksidaze. Drugi korak je metilacija putem tiol metiltransferaze. In vitro studije ukazuju da najveći udeo citohroma P450 u oksidativnom metabolizmu ziprasidona ima CYP3A4, uz mogući manji doprinos CYP1A2.

Ziprasidon, S-metil-dihidroziprasidon i ziprasidon-sulfoksid, ispitivani in vitro, pokazuju zajedničke osobine kojima se može predvideti efekat produženja QTc intervala. S-metil-dihidroziprasidon se većinom eliminiše u fecesu bilijarnom ekskrecijom sa malim doprinosom CYP3A4 katalizovanog metabolizma. Ziprasidon- sulfoksid se eliminiše renalnom ekskrecijom i sekundarnim metabolizmom koji katališe CYP3A4.

Posebne populacije

Farmakokinetički skrining pacijenata nije otkrio značajne farmakokinetičke razlike između pušača i nepušača.

Nisu ustanovljene klinički značajne razlike u pogledu pola ili starosti u farmakokinetici ziprasidona. Farmakokinetika ziprasidona kod pedijatrijskih pacijenata uzrasta od 10 do 17 godina je slična kao kod odraslih nakon korekcije u odnosu na telesnu masu.

U skladu sa činjenicom da renalni klirens malo doprinosi celokupnom klirensu, nisu primećena progresivna povećanja u izloženosti ziprasidonu kod davanja ziprasidona pacijentima sa različitim stepenima renalne funkcije. Izlaganje subjekata sa blagim (klirens kreatinina 30-60 mL/min), umerenim (klirens kreatinina 10-29 mL/min) i teškim oštećenjem funkcije bubrega (koje zahteva dijalizu) je iznosilo 146%, 87% i 75% u poređenju sa normalnim subjektima (klirens kreatinina >70 mL/min) nakon oralne primene 20 mg dva puta dnevno tokom sedam dana. Nije poznato da li su povećane koncentracije seruma metabolita kod ovih pacijenata.

Kod blago do umereno smanjene funkcije jetre (Child Pugh skor A ili B) prouzrokovane cirozom, koncentracije u serumu nakon oralne primene bile su 30% veće i terminalno poluvreme eliminacije je bilo oko 2 sata duže od onog kod pacijenata sa normalnom funkcijom jetre. Dejstvo oštećene funkcije jetre na koncentraciju metabolita u serumu je nepoznato.

Pretklinički podaci oralno primenjenog ziprasidona dobijeni na osnovu konvencionalnih studija bezbednosne farmakologije, genotoksičnosti i karcinogenog potencijala, ne ukazuju na posebne rizike pri primeni leka kod ljudi. Reproduktivne studije sprovedene na pacovima i kunićima nisu pružile dokaze o teratogenosti ziprasidona. Neželjeni efekti na fertilitet i smanjena telesna masa mladunaca zapaženi su sa dozama koje su izazvale toksičnost kod majki (npr. smanjenje povećanja telesne mase). Povećanje perinatalnog mortaliteta i odložen funkcionalni razvoj potomaka javljali su se kada su koncentracije u plazmi majke ekstrapolirane tako da budu slične maksimalnim koncentracijama kod ljudi koji su dobili terapijske doze.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Zeldox, 20 mg, kapsula, tvrda

laktoza, monohidrat;

skrob, kukuruzni preželatinizovan; magnezijum-stearat.

Omotač kapsule:

Zeldox, kapsule tvrde, 20 mg:

Kapa:

želatin;

titan-dioksid (E171); indigotin (E132).

Telo:

želatin;

titan-dioksid (E171);

Sastav mastila na kapsuli (Tek SW 9008):

šelak;

etanol, bezvodni; izopropilalkohol; butilalkohol; propilenglikol; voda, prečišćena;

amonijum-hidroksid; kalijum-hidroksid;

gvožđe(III)-oksid, crni (E172).

Sadržaj kapsule:

Zeldox, 40 mg, kapsula, tvrda laktoza, monohidrat;

skrob, kukuruzni preželatinizovan; magnezijum-stearat.

Omotač kapsule:

Zeldox, kapsule tvrde, 40 mg:

Kapa i telo:

želatin;

titan-dioksid (E171); indigotin (E132).

Sastav mastila na kapsuli (Tek SW 9008):

šelak;

etanol, bezvodni; izopropilalkohol; butilalkohol; propilenglikol; voda, prečišćena;

amonijum-hidroksid; kalijum-hidroksid;

gvožđe(III)-oksid, crni (E172).

Sadržaj kapsule:

Zeldox, 60 mg, kapsula, tvrda laktoza, monohidrat;

skrob, kukuruzni preželatinizovan; magnezijum-stearat.

Omotač kapsule:

Sastav tela kapsule

želatin;

titan-dioksid (E171). Sastav kapa kapsule želatin;

titan-dioksid.

Mastilo za štampu:

TekPrint SW-9008 Black Ink: šelak;

etilakohol, bezvodni; izopropilalkohol;

n-butilalkohol; propilenglikol; voda prečišćena;

amonijum-hidroksid; kalijum-hidroksid;

gvožđe(III)-oksid, crni (E172).

Sadržaj kapsule:

Zeldox, 80 mg, kapsula, tvrda laktoza, monohidrat;

skrob, kukuruzni preželatinizovan; magnezijum-stearat.

Omotač kapsule:

Sastav tela kapsule

želatin;

titan-dioksid (E171). Sastav kapa kapsule želatin;

titan-dioksid; indigotin.

Mastilo za štampu:

TekPrint SW-9008 Black Ink: šelak;

etilakohol, bezvodni; izopropilalkohol;

n-butilalkohol; propilenglikol; voda prečišćena;

amonijum-hidroksid; kalijum-hidroksid;

gvožđe(III)-oksid, crni (E172).

Nije primenljivo.

Četiri (4) godine.

Lek čuvati na temperaturi do 30 °C.

Unutrašnje pakovanje je blister sa perforacijom koji se sastoji iz dva dela PVC/Al/PA folije i Al/PVC folije sa 10 kapsula tvrdih.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 3 blistera sa po 10 kapsula tvrdih (ukupno 30 kapsula tvrdih) i Uputstvo za lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Lek Zeldox pripada grupi lekova koji se nazivaju antipsihotici.

Lek Zeldox kapsula, tvrda se koristi za lečenje simptoma shizofrenije kod odraslih - mentalnog oboljenja koje se karakteriše sledećim simptomima: čujete, vidite ili osećate stvari koje ne postoje, verujete u nešto što nije istinito, neuobičajeno ste sumnjičavi, odsutni ste i imate poteškoća da uspostavite društvene odnose, nervozni ste, depresivni ili uznemireni (anksiozni).

Lek Zeldox kapsula, tvrda se takođe koristi za lečenje maničnih ili mešovitih epizoda povezanih sa bipolarnim poremećajem umerene težine kod odraslih, kao i kod dece i adolescenata uzrasta 10-17 godina. Ovaj poremećaj se karakteriše smenjivanjem simptoma euforije (manije) i depresivnog raspoloženja. Tokom manične faze najizraženiji su sledeći simptomi: ushićenost, precenjivanje sopstvenih mogućnosti, povećana energija, smanjena potreba za snom, nedostatak koncentracije, hiperaktivnost i rizično ponašanje koje se ponavlja.

  • ste alergični (preosetljivi) na ziprasidon ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6). Alergijske reakcije se mogu prepoznati po osipu, svrabu, otoku lica, otoku usana, ili otežanom disanju
  • imate ili ste ikada imali probleme sa srcem ili ste nedavno imali srčani napad
  • uzimate lekove za lečenje poremećaja srčanog ritma ili lekove koji mogu uticati na srčani ritam

(pogledajte odeljak „Drugi lekovi i lek Zeldox“) Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što uzmete lek Zeldox kapsule, ukoliko:

  • Vi ili neko iz Vaše porodice ima problema sa stvaranjem krvnih ugrušaka, jer je primena lekova iz ove grupe povezana sa njihovim stvaranjem
  • imate problema sa jetrom
  • imate ili ste ikada imali konvulzije (grčeve) ili epilepsiju
  • ste starija osoba i imate više od 65 godina, bolujete od demencije i imate veliki rizik od moždanog udara
  • imate usporen srčani ritam pri mirovanju i/ili Vam je poznato da imate nedostatak elektrolita usled dugotrajnog teškog proliva i povraćanja ili upotrebe diuretika (lekova za izbacivanje tečnosti iz organizma)
  • osećate ubrzane ili nepravilne otkucaje srca, nesvesticu, kolaps ili vrtoglavicu pri ustajanju, što može ukazivati na izmenjenu funkciju srčanog ritma.

Odmah kontaktirajte Vašeg lekara ukoliko Vam se pojavi bilo šta od sledećeg:

  • teške reakcije na koži: osip sa plikovima i mogući ulkusi u ustima, ljuštenje kože, groznica-povišena telesna temperatura i tamna prebojenost kože u vidu tačkica - mogu biti simptomi Stevens-Johnson-ov sindroma. Ove reakcije na koži mogu biti potencijalno životno ugrožavajuće
  • lek Zeldox može da izazove pospanost, pad krvnog pritiska prilikom ustajanja, vrtoglavicu i poremećaje hoda, koji mogu da dovedu do padova. Neophodan je oprez, posebno ukoliko ste stariji pacijent ili imate neku fizičku slabost.

Ukoliko treba da uradite laboratorijske testove krvi ili urina ili testove za ispitivanje funkcije jetre ili srčanog ritma, recite Vašem lekaru da uzimate lek Zeldox kapsule jer one mogu izmeniti rezultate ovih testova.

Deca i adolescenti

Nije ustanovljena efikasnost i bezbednost ziprasidona u terapiji shizofrenije kod dece i adolescenata.

Drugi lekovi i lek Zeldox

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, do nedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove, uključujući i one koji se izdaju bez lekarskog recepta.

Nemojte uzimati lek Zeldox kapsule, tvrde ukoliko već uzimate lekove za lečenje poremećaja srčanog ritma ili lekove koji mogu uticati na srčani ritam, kao što su:

  • antiaritmici klase IA i III, arsen-trioksid, halofantrin, levometadil acetat, mezoridazin, tioridazin, pimozid, sparfloksacin, gatifloksacin, moksifloksacin, dolasetron-mesilat, meflohin, sertindol ili cisaprid. Ovi lekovi utiču na srčani ritam tako što produžavaju QT interval. Ukoliko imate dodatnih pitanja u vezi sa navedenim, obratite se Vašem lekaru.

Konsultujte se sa Vašim lekarom pre nego što počnete da uzimate lek Zeldox kapsule.

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, ili ste do nedavno uzimali lekove za terapiju:

  • bakterijskih infekcija; ovi lekovi se nazivaju antibiotici, npr. makrolidni antibiotici ili rifampin
  • promena raspoloženja (koje variraju od depresije do euforije), uznemirenosti i razdražljivosti; ovi lekovi se nazivaju stabilizatori raspoloženja, npr. litijum, karbamazepin, valproat
  • depresije, uključujući lekove iz grupe SSRI (selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina), npr. fluoksetin, paroksetin, sertralin; ili biljne lekove odnosno prirodne preparate koji sadrže kantarion
  • epilepsije; npr. fenitoin, fenobarbital, karbamazepin, etosuksimid
  • Parkinsonove bolesti; npr. levodopa, bromokriptin, ropinirol, pramipeksol
  • ili ukoliko uzimate, ili ste do nedavno uzimali sledeće lekove: verapamil, hinidin, itrakonazol ili ritonavir.

Obavezno pogledajte i odeljak „Lek Zeldox ne smete uzimati” iznad. Uzimanje leka Zeldox sa hranom i pićima

Lek Zeldox kapsule SE MORAJU UZIMATI SA HRANOM, UZ GLAVNI OBROK.

Nemojte konzumirati alkohol tokom terapije lekom Zeldox jer uzimanje alkohola može povećati rizik od neželjenih reakcija na lek.

Trudnoća i dojenje

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru za savet pre nego što uzmete ovaj lek.

Trudnoća

Nemojte uzimati lek Zeldox tokom trudnoće osim ako Vaš lekar ne odluči drugačije, jer postoji rizik da ovaj lek naškodi Vašoj bebi.

Sledeći simptomi se mogu javiti kod novorođenčadi čije su majke koristile lek Zeldox tokom poslednjeg trimestra (tromesečja) trudnoće: drhtavica, zgrčenost i/ili opuštenost mišića, pospanost, uznemirenost, otežano disanje, poteškoće prilikom hranjenja. Ukoliko se kod Vašeg deteta javi bilo koji od navedenih simptoma, obratite se lekaru.

Dojenje

Nemojte dojiti dete ukoliko ste na terapiji lekom Zeldox, jer male količine ovog leka mogu preći u majčino mleko.

Kontracepcija

Ukoliko možete da zatrudnite treba da koristite odgovarajuće mere kontracepcije tokom terapije ovim lekom.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Lek Zeldox može izazvati pospanost. Ukoliko osetite pospanost tokom primene leka Zeldox, ne treba da upravljate vozilima ili rukujete mašinama.

Lek Zeldox kapsule, tvrde sadrže laktozu

U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre uzimanja leka Zeldox.

Lek Zeldox kapsule sadrže natrijum

Lek Zeldox kapsule sadrže manje od 1 mmol (23 mg) natrijuma po kapsuli, tvrdoj, odnosno u suštini je „bez natrijuma“.

Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Kapsule treba uzeti sa hranom i progutati cele, ne smeju se žvakati, mrviti ili otvarati pre nego što se progutaju. Važno je ne žvakati, ne mrviti i ne otvarati kapsule jer to može promeniti stepen resorpcije leka u crevima.

Uzimajte po dve kapsule svakodnevno: jutarnju dozu uz doručak i večernju dozu tokom večere. Uzimajte kapsule svakog dana u isto vreme.

Odrasli

Preporučena dnevna doza je između 40 i 80 mg dva puta dnevno, koja se uzima sa hranom.

Ukoliko je potrebno da uzimate lek Zeldox kapsule duži vremenski period, Vaš lekar Vam može prilagoditi dozu. Ne sme se prekoračiti maksimalna dnevna doza od 160 mg.

Deca i adolescenti sa bipolarnom manijom

Uobičajena početna doza je 20 mg, koja se uzima sa hranom, nakon čega će lekar odlučiti koja doza je odgovarajuća za Vas. Ne sme se prekoračiti maksimalna doza od 80 mg dnevno kod dece čija je telesna masa 45 kg i manje, odnosno 160 mg dnevno kod dece čija je telesna masa veća od 45 kg.

Nije utvrđena bezbednost i efikasnost primene leka Zeldox u lečenju shizofrenije kod dece i adolescenata.

Stariji pacijenti (preko 65 godina)

Ukoliko imate više od 65 godina, Vaš lekar će odrediti odgovarajuću dozu za Vas. Pacijentima starijim od 65 godina ponekad mogu biti potrebne manje doze od onih koje se preporučuju kod mlađih pacijenata. Vaš lekar će Vas posavetovati koja je odgovarajuća doza za Vas.

Pacijenti sa oštećenjem funkcije jetre

Ukoliko imate problema sa jetrom, mogu Vam biti potrebne manje doze od uobičajenih. Vaš lekar će odrediti odgovarajuću dozu za Vas.

Ako ste uzeli više leka Zeldox nego što treba

Ukoliko uzmete više kapsula nego što Vam je rečeno, ili neko drugi uzme Vaše kapsule, pozovite odmah Vašeg lekara ili odeljenje za hitnu pomoć najbliže bolnice. Ukoliko odete do bolnice ponesite kutiju leka Zeldox sa sobom.

Ukoliko ste uzeli previše leka Zeldox kapsula možete osetiti pospanost, drhtavicu, konvulzije i nevoljne pokrete glave i vrata.

Ako ste zaboravili da uzmete Zeldox kapsule

Važno je da uzimate lek Zeldox kapsule redovno, svakog dana u isto vreme. Ukoliko zaboravite da uzmete kapsulu, uzmite je što pre. Međutim, ukoliko će uskoro biti vreme za sledeću dozu leka, preskočite propuštenu dozu i uzmite sledeću kapsulu prema utvrđenom redosledu terapije. Ne uzimajte duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu dozu.

Ako naglo prestanete da uzimate lek Zeldox

Lekar će Vas posavetovati koliko dugo da uzimate lek Zeldox. Nemojte da prekidate uzimanje leka bez prethodne konsultacije sa Vašim lekarom.

Veoma je važno da nastavite da uzimate lek Zeldox čak i kada se osećate bolje. Ukoliko ranije prekinete terapiju, simptomi bolesti se mogu vratiti.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek. Većina ovih neželjenih dejstava su prolaznog karaktera. Nekada može biti teško da razlikujete simptome osnovne bolesti od neželjenih efekata leka.

PRESTANITE da uzimate lek Zeldox kapsule i odmah se obratite lekaru ukoliko se kod Vas pojavi bilo koji od sledećih ozbiljnih neželjenih efekata:

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • nevoljni/neuobičajeni pokreti, posebno lica ili jezika.

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

  • ubrzani ili nepravilni otkucaji srca, vrtoglavica pri ustajanju, što može ukazivati na izmenjenu srčanu funkciju. Ovo stanje se naziva posturalna hipotenzija.

Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • otok lica, usana, jezika ili grla, problemi sa gutanjem i disanjem, koprivnjača. Ovo mogu biti simptomi ozbiljne alergijske reakcije koja se naziva angioedem,
  • groznica-povišena telesna temperatura, ubrzano disanje, znojenje, ukočenost mišića, drhtavica, otežano gutanje i smanjen nivo svesti. Ovo mogu biti simptomi stanja koje se naziva neuroleptički maligni sindrom,
  • kožne reakcije, naročito osip, groznica-povišena telesna temperatura i otečeni limfni čvorovi mogu biti simptomi stanja koje se naziva reakcija na lek sa eozinofilijom i sistemskim simptomima (DRESS). Ove kožne reakcije mogu biti potencijalno životno ugrožavajuće,
  • konfuzija, uznemirenost, znojenje, nedostatak mišićne koordinacije, mišićne kontrakcije. Ovo mogu biti simptomi stanja koje se naziva serotoninski sindrom,
  • ubrzani, nepravilni otkucaji srca i nesvestica. Ovo mogu biti simptomi životno-ugrožavajućeg stanja koje se naziva torsades de pointes,
  • trajna, poremećena i bolna erekcija penisa.

Takođe možete osetiti neko od sledećih neželjenih dejstava. Ova moguća neželjena dejstva su generalno blaga do umerena i vremenom se povlače. Ipak, ukoliko neko od navedenih neželjenih dejstava postane teško ili ne prolazi, potrebno je da kontaktirate Vašeg lekara.

Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • poteškoće da zaspite (otežano uspavljivanje)
  • pospanost ili preterana pospanost tokom dana
  • glavobolja

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • curenje iz nosa
  • izuzetno visoka energija raspoloženja, neuobičajeni obrasci razmišljanja i hiperaktivnost, osećaj napetosti i uznemirenost
  • nemir
  • neuobičajeni pokreti uključujući nevoljne pokrete, ukočenost mišića, usporena pokretljivost
  • vrtoglavica
  • sedacija
  • zamućen ili oštećen vid
  • povišen krvni pritisak
  • otežano pražnjenje creva, proliv, mučnina, povraćanje i problemi sa varenjem, suva usta, pojačano lučenje pljuvačke
  • osip
  • seksualni problemi kod muškaraca
  • groznica-povišena telesna temperatura
  • bol
  • smanjenje ili povećanje telesne mase
  • iscrpljenost
  • opšti osećaj lošeg zdravstvenog stanja

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

  • povećane koncentracije prolaktina u krvi
  • pojačan apetit
  • napad panike
  • osećaj nervoze ili depresije
  • smanjenje seksualne želje
  • gubitak svesti
  • otežana kontrola pokreta/nevoljni pokreti
  • nemir u nogama
  • osećaj stezanja u grlu, noćne more
  • epileptični napadi, nevoljni pokreti očiju u fiksiranom položaju, nespretnost, poremećaj govora, utrnulost, osećaj žarenja i bockanja, smanjena sposobnost koncentracije, balavljenje
  • palpitacije (subjektivni osećaj lupanja srca), nedostatak daha
  • osetljivost na svetlost, suvoća oka, šuštanje u ušima, bol u uhu
  • bol u grlu, gasovi, nelagodnosti u stomaku
  • kožni osip sa svrabom, akne
  • grčevi u mišićima, ukočeni ili otečeni zglobovi
  • žeđ, nelagodnost u grudima, izmenjen hod
  • gorušica, bol u stomaku
  • gubitak kose
  • neobičan položaj glave
  • inkontinencija urina (nemogućnost zadržavanja mokraće), bolno ili otežano mokrenje
  • neuobičajeno lučenje mleka
  • uvećanje dojki kod muškaraca
  • izostanak menstrualnog ciklusa
  • izmenjeni rezultati analiza krvi ili ispitivanja srca
  • izmenjeni rezultati funkcionalnih testova jetre
  • vertigo
  • opšta slabost i zamor.

Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • smanjena koncentracija kalcijuma u krvi
  • usporeno mišljenje, nedostatak emocija
  • opuštenost lica
  • oduzetost (paraliza)
  • delimični ili potpuni gubitak vida na jedno oko, svrab oka
  • otežan govor, štucanje
  • retka stolica
  • nadraženost kože
  • nemogućnost otvaranja usta
  • otežano pražnjenje bešike
  • simptomi obustave nakon prestanka uzimanja leka kod novorođenčadi
  • smanjen orgazam
  • osećaj toplote
  • smanjen ili povećan broj belih krvnih ćelija (u laboratorijskim analizama krvne slike)
  • psorijaza-izdignute sa prisutnim zapaljenjem crveno prebojene površine kože prekrivene belim ljuspicama/skramama.

Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):

  • kod starijih pacijenata sa demencijom koji su lečeni antipsihoticima, zabeležen je blago povećan broj smrtnih slučajeva u odnosu na one koji ih ne koriste
  • stvaranje krvnih ugrušaka u venama, posebno venama nogu (simptomi obuhvataju otok, bol i crvenilo noge), koji se mogu putem krvi preneti do pluća gde mogu izazvati bol u grudima i otežano disanje. Ukoliko Vam se jave ovi simptomi, hitno potražite savet lekara.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Zeldox posle isteka roka upotrebe naznačenog na kutiji nakon „Važi do”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Lek čuvati na temperaturi do 30 °C.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

  • Aktivna supstanca je ziprasidon.

Zeldox, 20 mg, kapsula, tvrda:

Jedna kapsula, tvrda sadrži 20 mg, ziprasidona u obliku ziprasidon-hidrohlorid, monohidrata Zeldox, 40 mg, kapsula, tvrda:

Jedna kapsula, tvrda sadrži 40 mg, ziprasidona u obliku ziprasidon-hidrohlorid, monohidrata Zeldox, 60 mg, kapsula, tvrda:

Jedna kapsula, tvrda sadrži 60 mg, ziprasidona u obliku ziprasidon-hidrohlorid, monohidrata Zeldox, 80 mg, kapsula, tvrda:

Jedna kapsula, tvrda sadrži 80 mg, ziprasidona u obliku ziprasidon-hidrohlorid, monohidrata

  • Pomoćne supstance:

Sadržaj kapsule: Zeldox, 20 mg, kapsula, tvrda

laktoza, monohidrat; skrob, kukuruzni preželatinizovan; magnezijum-stearat.

Omotač kapsule:

Zeldox, kapsule tvrde, 20 mg:

Kapa: želatin; titan-dioksid (E171); indigotin (E132). Telo: želatin; titan-dioksid (E171);

Sastav mastila na kapsuli (Tek SW 9008):

šelak; etanol, bezvodni; izopropilalkohol; butilalkohol; propilenglikol; voda, prečišćena; amonijum- hidroksid;

kalijum-hidroksid; gvožđe(III)-oksid, crni (E172).

Sadržaj kapsule:

Zeldox, 40 mg, kapsula, tvrda

laktoza, monohidrat; skrob, kukuruzni preželatinizovan; magnezijum-stearat.

Omotač kapsule:

Zeldox, kapsule tvrde, 40 mg:

Kapa i telo: želatin; titan-dioksid (E171); indigotin (E132).

Sastav mastila na kapsuli (Tek SW 9008):

šelak; etanol, bezvodni; izopropilalkohol; butilalkohol; propilenglikol; voda, prečišćena; amonijum- hidroksid;

kalijum-hidroksid; gvožđe(III)-oksid, crni (E172).

Sadržaj kapsule:

Zeldox, 60 mg, kapsula, tvrda

laktoza, monohidrat; skrob, kukuruzni preželatinizovan; magnezijum-stearat.

Omotač kapsule:

Sastav tela kapsule: želatin; titan-dioksid (E171).

Sastav kapa kapsule:želatin; titan-dioksid.

Mastilo za štampu:

TekPrint SW-9008 Black Ink: šelak; etilakohol, bezvodni; izopropilalkohol; n-butilalkohol; propilenglikol; voda prečišćena; amonijum-hidroksid; kalijum-hidroksid; gvožđe(III)-oksid, crni (E172).

Sadržaj kapsule:

Zeldox, 80 mg, kapsula, tvrda

laktoza, monohidrat; skrob, kukuruzni preželatinizovan; magnezijum-stearat.

Omotač kapsule:

Sastav tela kapsule: želatin; titan-dioksid (E171).

Sastav kapa kapsule:želatin; titan-dioksid; indigotin.

Mastilo za štampu:

TekPrint SW-9008 Black Ink: šelak; etilakohol, bezvodni; izopropilalkohol; n-butilalkohol; propilenglikol; voda prečišćena; amonijum-hidroksid; kalijum-hidroksid; gvožđe(III)-oksid, crni (E172).

Kako izgleda lek Zeldox i sadržaj pakovanja Lek Zeldox, 20 mg, kapsula tvrda:

Dvodelne, tvrde želatinske kapsule br. 4, plave kape i belog tela, sa crnom oznakom “Pfizer” na kapi i

“ZDX 20” na telu, koje sadrže prašak bele do skoro bele boje.

Lek Zeldox, 40 mg, kapsula tvrda:

Dvodelne, tvrde želatinske kapsule br. 4, plave kape i plavog tela, sa crnom oznakom “Pfizer” na kapi i “ZDX 40” na telu, koje sadrže prašak bele do skoro bele boje.

Lek Zeldox, 60 mg, kapsula tvrda,:

Dvodelne, tvrde želatinske kapsule br. 3, bele kape i belog tela, sa crnom oznakom “Pfizer” na kapi i “ZDX 60” na telu, koje sadrže prašak bele do skoro bele boje.

Lek Zeldox, 80 mg, kapsula tvrda:

Dvodelne, tvrde želatinske kapsule br. 2, plave kape i belog tela, sa crnom oznakom “Pfizer” na kapi i “ZDX 80” na telu, koje sadrže prašak bele do skoro bele boje.

Unutrašnje pakovanje je blister sa perforacijom koji se sastoji iz dva dela PVC/Al/PA folije i Al/PVC folije sa 10 kapsula tvrdih.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 3 blistera sa po 10 kapsula tvrdih (ukupno 30 kapsula tvrdih) i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač Nosilac dozvole:

VIATRIS HEALTHCARE D.O.O.

Beograd - Novi Beograd Bulevar Mihajla Pupina 115a

Proizvođači:

R-PHARM GERMANY GMBH, Heinrich-Mack-Strasse 35, Illertissen, Nemačka

PFIZER MANUFACTURING DEUTSCHLAND GMBH - BETRIEBSSTÄTTE FREIBURG,

Mooswaldallee 1, Freiburg, Nemačka

Napomena: U štampanom Uputstvu za lek mora jasno biti naveden proizvođač konkretne serije leka (tj. da se navede samo proizvođač date serije leka, a ostali da se izostave).

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Mart, 2023.

Režim izdavanja leka:

Lek se izdaje uz lekarski recept.

Broj i datum dozvole:

Zeldox kapsula, tvrda 30 x 20 mg: 515-01-00575-18-002 od 27.02.2019.

Zeldox kapsula, tvrda 30 x 40 mg: 515-01-00576-18-002 od 27.02.2019.

Zeldox kapsula, tvrda 30 x 60 mg: 515-01-01224-22-001 od 14.03.2023.

Zeldox kapsula, tvrda 30 x 80 mg: 515-01-01225-22-001 od 14.03.2023.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info