Lek Zentidol je namenjen za kratkotrajnu simptomatsku terapiju blagog do umerenog bola, migrene, primarne dismenoreje i/ili povišene telesne temperature kod odraslih i adolescenata.
Deca 6-12 godina (20-40 kg): Akutni bol i povišena telesna temperatura kod obične prehlade. Indikacije za decu se primenjuju samo na tablete od 200 mg.
Lek Zentidol, 200 mg se preporučuje za odrasle, adolescente i decu od 20 kg telesne mase (preko 6 godina).
Doziranje
Samo za kratkotrajnu primenu.
Ako je lek Zentidol potrebno davati odraslima duže od 3 dana u slučaju povišene telesne temperature ili migrene, ili duže od 5 dana za terapiju bola ili ako se simptomi pogoršaju, pacijentu se savetuje da konsultuje lekara.
Neželjena dejstva mogu se smanjiti primenom najmanje efikasne doze tokom najkraćeg perioda potrebnog za kontrolu simptoma (videti odeljak 4.4).
Uobičajena doza za terapiju blagog do umerenog bola i akutnog bola i povišene telesne temperature kod obične prehlade je
Odrasli i adolescenti od 40 kg telesne mase (stariji od 12 godina):
200-400 mg dato kao pojedinačna doza ili 3-4 puta dnevno sa intervalom od najmanje 4-6 sati. Doziranje kod migrene treba da bude: 400 mg dato kao pojedinačna doza, ako je potrebno 400 mg sa intervalima od 4-6 sati.
Maksimalna dnevna doza ne sme da pređe 1200 mg.
Primarna dismenoreja
Odrasli i adolescenti od 40 kg telesne mase (preko 12 godina starosti):
200-400 mg 1-3 puta dnevno, sa intervalom od najmanje 4-6 sati, po potrebi. Terapija se započinje na prvi znak menstrualnih problema. Maksimalna dnevna doza ne sme da pređe 1200 mg.
Pedijatrijska populacija
Doza ibuprofena kod dece i adolescenata zavisi od starosti pacijenta i telesne mase.
Blag do umereni bol i akutni bol i povišena telesna temperatura kod obične prehlade
Deca od 20 kg telesne mase (6-12 godina starosti):
Deca telesne mase 20-29 kg (6-9 godina starosti): 200 mg 1-3 puta dnevno sa intervalima od najmanje 4-6 sati, po potrebi. Maksimalna dnevna doza ne sme da pređe 600 mg.
Deca telesne mase 30-40 kg (10-12 godina starosti): 200 mg 1-4 puta dnevno sa intervalima od najmanje 4-6 sati po potrebi. Maksimalna dnevna doza ne sme da pređe 800 mg.
Lek Zentidol, 200 mg se ne koristi kod dece telesne mase manje od 20 kg ili mlađe od 6 godina starosti.
Ako je kod dece i kod adolescenata ovaj lek potreban više od 3 dana, ili ako se simptomi pogoršaju potrebno je konsultovati lekara.
Posebne popilacije Stariji pacijenti
NSAIL treba da se koriste sa posebnim oprezom kod starijih pacijenata koji su podložniji neželjenim događajima i koji su pod povećanim rizikom od potencijalno fatalne gastrointestinalne hemoragije, ulceracije ili perforacije (videti odeljak 4.4). Ukoliko se smatra da je terapija neophodna treba primeniti najmanju efikasnu dozu tokom najkraćeg perioda potrebnog za kontrolu simptoma. Terapiju treba revidirati u redovnim intervalima i prekinuti je ukoliko se ne zapazi korist ili se javi intolerancija.
Oštećenje funkcije bubrega
Kod pacijenata sa blagim ili umerenim smanjenjem bubrežne funkcije, doza treba da bude što je moguće niža tokom najkraćeg perioda potrebnog za kontrolu simptoma uz praćenje bubrežne funkcije. (Ovaj lek je kontraindikovan kod pacijenata sa teškom insufucijencijom bubrega, videti odeljak 4.3).
Oštećenje funkcije jetre
Kod pacijenata sa blagim ili umerenim oštećenjem funkcije jetre, doza treba da bude što je moguće niža tokom najkraćeg perioda potrebnog za kontrolu simptoma. (Ovaj lek je kontraindikovan kod pacijenata sa teškom insufucijencijom jetre, videti odeljak 4.3).
Način primene
Tabletu treba progutati sa čašom vode.
Tablete ne treba lomiti, žvakati ili sisati, kako bi se izbegla iritacija želuca ili grla. Pacijentima sa osetljivim želucem se preporučuje da uzimaju lek Zentidol sa hranom.
Istovremena primena ibuprofena sa drugim NSAIL, uključujući selektivne inhibitore ciklooksigenaze- 2, povećava rizik od neželjenih reakcija i treba je izbegavati.
Astmatični pacijenti treba da zatraže savet svog lekara pre upotrebe ibuprofena (videti u nastavku).
Neželjena dejstva se mogu smanjiti primenom najniže efikasne doze tokom najkraćeg perioda potrebnog za kontrolu simptoma (videti GI i kardiovaskularni rizici u nastavku). Pacijenti na dugotrajnoj terapiji NSAIL treba da budu podvrgnuti redovnoj lekarskoj kontroli u cilju praćenja neželjenih događaja.
Ibuprofen treba primenjivati samo uz striktno razmatranje odnosa koristi i rizika u sledećim stanjima:
Potrebna je posebna pažnja u sledećim slučajevima:
Crohn-ova bolest).
Gastrointestinalno krvarenje, ulceracija i perforacija
GI krvarenje, ulceracija ili perforacija, koje može biti fatalno, bilo je prijavljeno kod svih NSAIL u bilo koje vreme tokom terapije, sa ili bez upozoravajućih simptoma ili prethodnih ozbiljnih GI događaja u anamnezi.
Rizik od GI krvarenja, ulceracije ili perforacije je veći pri povećanju doza NSAIL, kod pacijenata sa ulkusom u anamnezi, posebno ako je bio komplikovan sa hemoragijom ili perforacijom (videti odeljak 4.3), kao i kod starijih. Terapiju kod tih pacijenata treba započeti najmanjom dostupnom dozom.
Kod tih pacijenata treba da se razmotri kombinovana terapija sa protektivnim lekovima (npr. misoprostolom ili inhibitorima protonske pumpe), a takođe i kod pacijenata kojima je potrebna
istovremena primena malih doza acetilsalicilne kiseline ili drugih lekova koji mogu povećati gastrointestinalni rizik. (videti u nastavku i odeljak 4.5).
Pacijenti sa gastrointestinalnom toksičnošću u anamnezi, posebno kada su stariji, treba da prijave bilo koje neuobičajene abdominalne simptome (naročito gastrointestinalno krvarenje), posebno u početnim fazama terapije.
Savetuje se oprez kod pacijenata koji istovremeno primaju lekove koji mogu da povećaju rizik od ulceracije ili krvarenja, kao što su oralni kortikosteroidi, antikoagulansi kao što su varfarin ili heparin, selektivni inhibitori preuzimanja serotonina ili antiagregacioni lekovi kao što je acetilsalicilna kiselina (videti odeljak 4.5).
Kada se kod pacijenata koji primaju ibuprofen pojavi gastrointestinalno krvarenje ili ulceracija, terapiju treba obustaviti.
NSAIL treba pažljivo davati pacijentima sa gastrointestinalnom bolešću u anamnezi (ulcerozni kolitis,
Crohn-ova bolest), jer njihovo stanje može da se pogorša (videti odeljak 4.8).
Stariji
Stariji imaju povećanu učestalost neželjenih reakcija na NSAIL, posebno gastrointestinalnog krvarenja i perforacije koji mogu biti fatalni (videti odeljak 4.2).
Kardiovaskularni i cerebrovaskularni efekti
Potrebno je odgovarajuće praćenje i savetovanje kod pacijenata sa hipertenzijom i/ili blagom do umerenom kongestivnom srčanom insuficijencijom u anamnezi, budući da su bili prijavljeni retencija tečnosti, hipertenzija i edem u vezi sa terapijom sa NSAIL.
Kliničko ispitivanje i epidemiološki podaci ukazuju da upotreba ibuprofena, posebno u visokim dozama (2400 mg dnevno) i pri dugotrajnoj terapiji, može biti povezana sa malim povećanjem rizika od arterijskih trombotičnih događaja (na primer infarkt miokarda ili moždani udar). Sveukupno, epidemiološke studije ne ukazuju da je niska doza ibuprofena (npr. ≤ 1200 mg dnevno) povezana sa povećanim rizikom od infarkta miokarda.
Pacijente sa nekontrolisanom hipertenzijom, kongestivnom srčanom insuficijencijom (NYHA II-III), utvrđenom ishemijskom bolešću srca, perifernom arterijskom bolešću i/ili cerebrovaskularnom bolešću treba lečiti ibuprofenom samo nakon pažljivog razmatranja, a visoke doze (2400 mg/dan) treba izbegavati.
Pre početka dugotrajne terapije kod pacijenata sa faktorima rizika za kardiovaskularne događaje (npr. hipertenzija, hiperlipidemija, dijabetes melitus i pušenje) potrebno je pažljivo razmatranje, pogotovo ako su potrebne visoke doze ibuprofena (2400 mg dnevno).
Kožne reakcije
Veoma retko su u vezi sa upotrebom NSAIL bile prijavljene ozbiljne kožne rekcije, neke od njih su i sa smrtnim ishodom, koje su uključivale eksfolijativni dermatitis, Stevens-Johnson-ov sindrom i toksičnu epidermalnu nekrolizu (videti odeljak 4.8). Pacijenti su izloženi najvećem riziku od tih reakcija rano u toku terapije, u većini slučajeva se početak reakcije pojavljuje u prvom mesecu terapije. Akutna generalizovana egzantematozna pustuloza (AGEP) je bila prijavljena u vezi sa lekovima koji sadrže ibuprofen. Terapiju ibuprofenom treba prekinuti pri prvoj pojavi osipa na koži, mukoznih lezija ili bilo kog drugog znaka preosetljivosti.
Izuzetno, varičela može da izazove ozbiljne komplikacije infekcija kože i mekih tkiva. Do danas se doprinoseća uloga NSAIL u pogoršanju tih infekcija ne može isključiti. Zbog toga se savetuje izbegavanje upotrebe ibuprofena u slučaju varičele.
Dejstvo na bubrege
Ibuprofen može izazvati retenciju natrijuma, kalijuma i tečnosti kod pacijenata koji ranije nisu bolovali od bubrežnih poremećaja, zbog njegovog efekta na renalnu perfuziju. To može da prouzrokuje edem ili čak da dovede do srčane insuficijencije ili hipertenzije kod predisponiranih pacijenata.
Produžena primena ibuprofena kod životinja, kao i sa drugim NSAIL, rezultovala je pojavom renalne papilarne nekroze i drugih patoloških promena bubrega. Kod ljudi, bilo je izveštaja o akutnom intersticijalnom nefritisu sa hematurijom, proteinurijom i povremeno o nefrotičkom sindromu. Slučajevi renalne toksičnosti bili su takođe primećeni kod pacijenata kod kojih prostaglandini imaju kompenzatornu ulogu u održavanju renalne perfuzije. Kod tih pacijenata primena NSAIL može dovesti do dozno-zavisnog smanjenja stvaranja prostaglandina i posledično do sniženog protoka krvi kroz bubrege, što može ubrzati bubrežnu dekompenzaciju. Pacijenti sa najvećim rizikom od pojave ove reakcije su oni sa postojećom disfunkcijom bubrega, insuficijencijom srca, disfunkcijom jetre, i pacijenti na terapiji diureticima i ACE inhibitorima, kao i stariji. Posle prekida terapije NSAIL obično dolazi do oporavka u stanje pre terapije.
Maskiranje simptoma postojećih infekcija
Lek Zentidol može maskirati simptome infekcije, što može da dovede do odloženog započinjanja odgovarajuće terapije i time pogorša ishod infekcije. Ovo je bilo uočeno kod vanbolnički stečene bakterijske penumonije i bakterijskih komplikacija varičele. Kada se lek Zentidol primenjuje zbog povišene telesne temperature ili ublažavanja bola u vezi sa infekcijom, savetuje se praćenje infekcije. U vanbolničkom okruženju, pacijent treba da se obrati lekaru ukoliko simptomi perzistiraju ili se pogoršaju.
Ostale mere opreza
Veoma retko su bile primećene teške akutne reakcije preosetljivosti (npr. anafilaktički šok). Čim se pojave prvi znaci reakcije preosetljivosti nakon uzimanja/primene leka Zentidol, terapija mora da se prekine. Potrebne medicinske mere, u skladu sa simptomima, mora da započne specijalizovano osoblje.
Kod pacijenata koji boluju ili su prethodno u anamnezi imali bronhijalnu astmu, hronični rinitis, sinusitis, nazalne polipe, adenoide ili alergijska oboljenja, ibuprofen može da izazove bronhospazam, urtikariju ili angioedem.
Produžena upotreba bilo koje vrste analgetika kod glavobolja može da ih pogorša. U situaciji kada se to desi ili se sumnja na to, potreban je lekarski savet i terapija treba da se prekine. Na dijagnozu glavobolje zbog preterane upotrebe analgetika (MOH) treba da se posumnja kod pacijenata koji imaju česte ili svakodnevne glavobolje uprkos (ili zbog) redovne upotrebe lekova protiv glavobolje.
Uobičajeno unošenje analgetika, naročito kombinovana upotreba različitih analgetičkih supstanci, može izazvati permanentno oštećenje bubrega i rizik od bubrežne insuficijencije (nefropatija uzrokovana analgeticima). Taj rizik može biti povećan kod fizičkog naprezanja koji je udružen sa gubitkom soli i dehidracijom. Zbog toga to treba izbegavati.
Tokom terapije ibuprofenom, u nekim slučajevima bili su primećeni simptomi aseptičnog meningitisa kao što su ukočen vrat, glavobolja, mučnina, povraćanje, povišena telesna temperatura ili dezorijentacija kod pacijenata sa postojećim autoimunim poremećajima (kao što je sistemski eritemski lupus, mešovite bolesti vezivnog tkiva).
Ibuprofen može privremeno da inhibira agregaciju trombocita i produži vreme krvarenja. Zbog toga pacijente sa defektima koagulacije ili na antikoagulantnoj terapiji treba pažljivo posmatrati.
U slučaju dugotrajne terapije ibuprofenom, neophodno je periodično praćenje funkcije bubrega i jetre, kao i kontrola krvne slike, posebno kod visoko rizičnih pacijenata.
Istovremeno konzumiranje alkohola treba izbegavati, jer to može da intenzivira neželjena dejstva NSAIL, posebno ukoliko zahvataju gastrointestinalni trakt ili centralni nervni sistem.
Pacijenti na terapiji ibuprofenom treba da prijave svom lekaru znake ili simptome gastrointestinalne ulceracije ili krvarenja, zamućenje vida ili druge simptome oka, osip na koži, povećanje telesne mase ili pojavu edema.
Pedijatrijska populacija
Kod dehidrirane dece i adolescenata postoji rizik od oštećenja funkcije bubrega.
Lek Zentidol sadrži natrijum
Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol natrijuma (23 mg) po tableti, to jest suštinski je “bez natrijuma”.
Istovremenu primenu ibuprofena i sledećih supstanci treba izbegavati:
Acetilsalicilna kiselina, mala doza: Eksperimentalni podaci ukazuju da ibuprofen može inhibirati dejstvo malih doza acetilsalicilne kiseline na agregaciju trombocita pri istovremenoj upotrebi. Međutim, ograničenja ovih podataka i neizvesnosti u pogledu ektrapolacije ex vivo podataka na kliničku situaciju, podrazumevaju da se ne mogu doneti čvrsti zaključci za redovnu upotrebu ibuprofena, i da se ne smatra da je klinički relevantan efekat verovatan pri povremenoj primeni ibuprofena (videti odeljak 5.1). Istovremena primena ibuprofena i acetilsalicilne kiseline se načelno ne preporučuje zbog mogućnosti da se neželjena dejstva povećaju.
Drugi NSAIL, uključujući salicilate: Kao rezultat sinergističkih efekata, istovremena upotreba nekoliko NSAIL može povećati rizik od gastrointestinalnih ulkusa i hemoragije. Istovremenu primenu ibuprofena sa drugim NSAIL stoga treba izbegavati (videti odeljak 4.4).
Antikoagulansi: NSAIL mogu pojačati efekte antikoagulanasa, kao što su varfarin i heparin (videti odeljak 4.4). U slučaju istovremene primene, preporučuje se praćenje stanja koagulacije.
Tiklopidin: NSAIL ne treba kombinovati sa tiklopidinom zbog rizika od aditivnog efekta u inhibiciji funkcije trombocita.
Metotreksat: NSAIL inhibiraju tubularnu sekreciju metotreksata i mogu se pojaviti izvesne metaboličke interakcije čiji je rezultat smanjeni klirens metotreksata. Prema tome, za vreme terapije visokim dozama metotreksata, uvek treba izbegavati propisivanje NSAIL (videti u nastavku).
Kardiotonični glikozidi (npr. digoksin): NSAIL mogu da pogoršaju srčanu insuficijenciju, da smanje GFR (brzinu glomerularne filtracije) i da povećaju vrednosti kardiotoničnih glikozida u plazmi. Preporučuje se praćenje digoksina u serumu.
Mifepriston: Ako se NSAIL koriste u roku od 8 do 12 dana nakon primene mifepristona, mogu smanjiti efekat mifepristona.
Derivati sulfoniluree: NSAIL mogu povećati hipoglikemični efekat derivata sulfoniluree. U slučaju istovremene terapije, preporučuje se praćenje koncentracije glukoze u krvi.
Zidovudin: Postoji dokaz o povećanom riziku od hemartroze i hematoma kod HIV pozitivnih pacijenata sa hemofilijom koji primaju u isto vreme terapiju sa zidovudinom i ibuprofenom. Može
postojati povećan rizik od hematotoksičnosti tokom istovremene primene zidovudina i NSAIL. Preporučuje se kontrola krvne slike 1-2 nedelje nakon početka zajedničke primene.
Ibuprofen (kao i druge NSAIL) treba uzimati samo sa oprezom u kombinaciji sa sledećim supstancama:
Moklobemid: Pojačava efekat ibuprofena.
Fenitoin, litijum: Istovremena primena ibuprofena sa preparatima fenitoina ili litijuma može da poveća koncentraciju tih lekova u serumu. Kontrola koncentracije litijuma u serumu je neophodna, a preporučuje se i provera koncentracije fenitoina u serumu.
Diuretici i antihipertenzivi: Diuretici i ACE inhibitori mogu povećati rizik od nefrotoksičnosti NSAIL. NSAIL mogu umanjiti dejstvo diuretika i drugih antihipertenziva, uključujući ACE inhibitore i beta-blokatore. Kod pacijenata sa smanjenom funkcijom bubrega (npr. dehidrirani ili stariji pacijenti sa smanjenom funkcijom bubrega), istovremena primena ACE inhibitora i antagonista angiotenzin-II sa inhibitorom ciklooksigenaze, može dovesti do daljeg pogoršanja bubrežne funkcije i do akutne renalne insuficijencije. Ovo je obično reverzibilno. Zbog toga takvu kombinaciju treba koristiti samo sa oprezom, posebno kod starijih pacijenata. Pacijente treba uputiti da piju dovoljno tečnosti i treba razmotriti povremeno praćenje parametara bubrežne funkcije u vreme neposredno nakon otpočinjanja kombinovanog lečenja.
Istovremena upotreba ibuprofena i diuretika koji štede kalijum ili ACE inhibitora može dovesti do hiperkalemije. Potrebno je da se pažljivo prate nivoi kalijuma.
Kaptopril: Eksperimentalne studije ukazuju da se ibuprofen suprotstavlja dejstvu kaptoprila na pojačano izlučivanje natrijuma.
Aminoglikozidi: NSAIL mogu da uspore eliminaciju aminoglikozida i povećaju njihovu toksičnost.
Selektivni inhibitori preuzimanja serotonina (SSRI): Povećan je rizik od gastrointestinalnog krvarenja (videti odeljak 4.4).
Ciklosporin: Rizik od oštećenja bubrega ciklosporinom povećava se sa istovremenom primenom određenih NSAIL. Ovaj efekat se ne može isključiti ni kod kombinacije ciklosporina i ibuprofena.
Holestiramin: Istovremena primena holestiramina i ibuprofena izaziva produženu i smanjenu resorpciju ibuprofena (25%). Ove lekove treba primenjivati sa intervalom od najmanje jednog sata.
Takrolimus: Povećan rizik od nefrotoksičnosti.
Metotreksat: Rizik od potencijalne interakcije između NSAIL i metotreksata takođe treba uzeti u obzir u vezi sa terapijom malim dozama metotreksata, posebno kod pacijenata sa oštećenjem bubrega. Kad god se daje ta kombinacija, potrebno je pratiti bubrežnu funkciju. Potreban je oprez ako se i NSAIL i metotreksat daju unutar 24 sata, jer se nivoi metotreksata u plazmi mogu povećati, što rezultuje povećanom toksičnošću (videti iznad).
Ritonavir: Može da poveća koncentracije NSAIL u plazmi.
Probenecid ili sulfinpirazon: Može odložiti eliminaciju ibuprofena. Urikozurno dejstvo ovih supstanci se smanjuje.
Hinolonski antibiotici: Podaci dobijeni na životinjama ukazuju da NSAIL mogu povećati rizik od konvulzija povezanih sa hinolonskim antibioticima. Pacijenti koji uzimaju NSAIL i hinolone mogu imati veći rizik od razvoja konvulzija.
Kortikosteroidi: Povećan rizik od gastrointestinalne ulceracije ili krvarenja (videti odeljak 4.4).
Inhibitori agregacije trombocita (npr. klopidogrel): Povećavaju rizik od gastrointestinalnog krvarenja (videti odeljak 4.4).
Alkohol, bisfosfonati i okspentifilin (pentoksiflin): Mogu da potenciraju gastrointestinalna neželjena dejstva i rizik od krvarenja i ulceracije.
Baklofen: Povećana je toksičnost baklofena.
CYP2C9 inhibitori: Istovremena primena ibuprofena sa CYP2C9 inhibitorima može povećati izloženost ibuprofenu (CYP2C9 supstrat). U studiji sa vorikonazolom i flukonazolom (CYP2C9 inhibitori) dokazana je povećana izloženost S(+)-ibuprofena za približno 80-100%. Potrebno je razmotriti smanjenje doze ibuprofena kada se jaki CYP2C9 inhibitori istovremeno koriste, posebno kada se primenjuje visoka doza ibuprofena bilo sa vorikonazolom ili flukonazolom.
Trudnoća
Inhibicija sinteze prostaglandina može neželjeno uticati na trudnoću i/ili embrionalni/fetalni razvoj.
Podaci iz epidemioloških studija ukazuju na povećan rizik od pobačaja i od srčanih malformacija i gastrošize nakon primene inhibitora sinteze prostaglandina u ranoj trudnoći. Apsolutni rizik od kardiovaskularnih malformacija se povećao od manje od 1% do približno 1,5%. Veruje se da se rizik povećava sa dozom i trajanjem terapije.
Kod životinja se pokazalo da je primena inhibitora sinteze prostaglandina povećala pre- i post- implantacioni gubitak i embriofetalnu smrtnost. Pored toga, bile su prijavljene povećane incidence različitih malformacija, uključujući i kardiovaskularne, kod životinja kojima su davani inhibitori sinteze prostaglandina u periodu organogeneze.
Od 20. nedelje trudnoće nadalje, upotreba ibuprofena može da izazove oligohidramnio kao rezultat bubrežne disfunkcije fetusa. Ovo se može desiti ubrzo nakon početka lečenja i obično je reverzibilno nakon prekida. Pored toga, bilo je izveštaja o stezanju duktus arteriozusa nakon lečenja u drugom tromesečju, od kojih je većina nestala nakon prestanka lečenja. U toku prvog i drugog trimestra trudnoće, ibuprofen ne treba davati ako nije očigledno da je neophodno. Ukoliko ibuprofen koristi žena koja pokušava da zatrudni, ili tokom prvog i drugog trimestra trudnoće, doza treba da je što je moguće niža, a trajanje terapije što je moguće kraće. Prenatalno praćenje oligohidramnija i duktus arteriozusa treba razmotriti nakon izlaganja ibuprofenu nekoliko dana od 20. nedelje gestacije nadalje. Ibuprofen treba prekinuti ako se otkrije oligohidramnion ili stezanje duktus arteriozusa.
Tokom trećeg trimestra trudnoće, svi inhibitori sinteze prostaglandina mogu izložiti
Usled toga, ibuprofen je kontraindikovan tokom trećeg trimestra trudnoće (videti odeljak 4.3).
Dojenje
Ibuprofen se izlučuje u majčino mleko, ali tokom kratkotrajne primene terapijskih doza rizik od uticaja na odojče izgleda malo verovatan. Ukoliko je, međutim, propisana duža terapija, treba razmotriti rano odvikavanje od dojenja.
Plodnost
Postoje izvesni dokazi da lekovi koji inhibiraju sintezu ciklooksigenaze/prostaglandina mogu da prouzrokuju smanjenje plodnosti žena preko dejstva na ovulaciju. Ovo je reverzibilno nakon obustavljanja terapije (videti odeljak 4.4). Kod žena koje imaju teškoće da zatrudne ili koje se podvrgavaju ispitivanju neplodnosti, potrebno je razmotriti obustavljanje terapije ibuprofenom.
Budući da prilikom upotrebe većih doza ibuprofena mogu da se jave neželjena dejstva koja zahvataju centralni nervni sistem, poput umora i ošamućenosti, sposobnost reagovanja i sposobnost aktivnog učestvovanja u saobraćaju i upravljanja mašinama može biti oslabljena u izolovanim slučajevima. Ovo se u većoj meri odnosi na kombinaciju sa alkoholom.
Većina najčešće primećenih neželjenih događaja je gastrointestinalne prirode. Mogu se javiti peptički ulkusi, perforacija ili GI krvarenje ponekad sa smrtnim ishodom, naročito kod starijih (videti odeljak 4.4). Mučnina, povraćanje, dijareja, flatulencija, konstipacija, dispepsija, bol u abdomenu, melena, hematemeza, ulcerativni stomatitis, pogoršanje kolitisa i Crohn-ova bolest (videti odeljak 4.4) su bili prijavljeni nakon primene ibuprofena. Ređe je bio primećen gastritis.
Neželjena dejstva većinom zavise od doze. Posebno rizik od pojave gastrointestinalnih krvarenja zavisi od opsega doze i trajanja terapije.
U sledećoj tabeli sumirane su neželjene reakcije ibuprofena, podeljene u grupe prema MedDRA klasifikaciji i njihovoj učestalosti: veoma često (≥1/10); često (≥1/100 do <1/10); povremeno (≥1/1,000 do <1/100); retko (≥1/10,000 do < 1/1,000); veoma retko (<1/10,000), nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):
Klasa sistema organa | Učestalost | Neželjena reakcija |
Infekcije i infestacije | Veoma retko | Bilo je opisano pogoršanje inflamacija povezanih sa infekcijom (npr. razvoj nekrotizirajućeg fasciitisa), koje se podudaraju sa primenom nesteroidnih antiinflamatronih lekova. Moguće je da je ovo povezano sa mehanizmom dejstva nesteroidnih antiinflamatornih lekova. Simptomi aseptičnog meningitisa sa ukočenošću vrata, glavoboljom, mučninom, povraćanjem, povišenom telesnom temperaturom ili poremećajem svesti su bili primećeni kod ibuprofena. Izgleda da su pacijenti sa autoimunim poremećajima (sistemski eritemski lupus, mešovita bolest vezivnog tkiva) bili predisponirani za ovu |
Poremećaji krvi i limfnog sistema | Veoma retko | Hematopoetički poremećaji (anemija, leukopenija, trombocitopenija, pancitopenija, agranulocitoza). Prvi simptomi ili znaci mogu uključivati: povišenu telesnu temperaturu, bol u grlu, površinske čireve u ustima, |
Nepoznato | Neutropenija | |
Poremećaji imunskog sistema | Povremeno | Reakcije preosetljivosti kao što su urtikarija, pruritus, |
Retko | Sindrom eritemskog lupusa | |
Veoma retko | Teške reakcije preosetljivosti. Simptomi mogu da uključuju: edem lica, oticanje jezika, unutrašnje oticanje larinksa sa suženjem disajnih puteva, dispneju, tahikardiju, pad krvnog pritiska do stanja šoka opasnog | |
Psihijatrijski poremećaji | Retko | Depresija, konfuzija, halucinacije |
Veoma retko | Psihotične reakcije | |
Nepoznato | Anksioznost | |
Poremećaji nervnog sistema | Često | Glavobolja, somnolencija, vertigo, umor, agitacija, |
Veoma retko | Aseptični meningitis | |
Nepoznato | Optički neuritis, parestezija | |
Poremećaji oka | Povremeno | Vizuelne smetnje |
Retko | Toksična ambliopija | |
Poremećaji uha i labirinta | Veoma retko | Tinitus |
Nepoznato | Oslabljen sluh | |
Respiratorni, torakalni i | Povremeno | Rinitis, bronhospazam |
Gastrointestinalni poremećaji | Veoma često | Gastrointestinalni poremećaji, kao što su gorušica, dispepsija, abdominalni bol i mučnina, povraćanje, |
Često | Gastrointestinalni ulkusi, ponekad sa krvarenjem i perforacijom (videti odeljak 4.4), okultni gubitak krvi koji može dovesti do anemije, melena, hematemeza, ulcerozni stomatitis, kolitis, pogoršanje kolitisa i Crohn-ove bolesti, | |
Povremeno | Gastritis | |
Veoma retko | Ezofagitis, pankreatitis, intestinalne strikture | |
Hepatobilijarni poremećaji | Veoma retko | Disfunkcija jetre, oštećenje jetre, posebno tokom |
Poremećaji kože i potkožnog tkiva | Povremeno | Fotosenzitivnost, osip na koži |
Veoma retko | Teški oblici kožnih reakcija (multiformni eritem, eksfolijativni dermatitis, bulozne reakcije, uključujući Stevens-Johnson-ov sindrom i toksičnu epidermalnu nekrolizu, alopecija, nekrotizirajući fasciitis. U izuzetnim | |
Nepoznato | Reakcija na lek sa eozinofilijom i sistemskim simptomima (DRESS sindrom), akutna generalizovana | |
Poremećaji bubrega i urinarnog sistema | Povremeno | Razvoj edema, naročito kod pacijenata sa arterijskom hipertenzijom ili bubrežnom insuficijencijom, nefrotički |
Veoma retko | Renalna papilarna nekroza kod dugotrajne upotrebe | |
Opšti poremećaji i | Nepoznato | Malaksalost |
reakcije na mestu | ||
Kardiološki poremećaji | Veoma retko | Palpitacije, srčana insuficijencija, infarkt miokarda, akutni edem pluća, edem |
Vaskularni poremećaji | Veoma retko | Hipertenzija, vaskulitis |
Ispitivanja | Retko | Povećanje uree u krvi, povećanje transaminaza i alkalne fosfataze u serumu, smanjenje vrednosti hemoglobina i hematokrita, inhibicija agregacije trombocita, produženo vreme krvarenja, smanjenje kalcijuma u serumu, |
Kliničko ispitivanje i epidemiološki podaci ukazuju na to da upotreba ibuprofena, posebno pri visokim dozama (2400 mg dnevno) i u dugotrajnoj terapiji, može biti povezana sa malim povećanjem rizika od arterijskih trombotičnih događaja (na primer, infarkt miokarda ili moždani udar) (videti odeljak 4.4).
U vezi sa NSAIL terapijom bili su prijavljeni edem, hipertenzija i insuficijencija srca. Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Toksičnost
Rizik od pojave simptoma postoji pri dozama >80–100 mg/kg. Pri dozama >200 mg/kg postoji rizik od pojave teških simptoma, iako ima značajnih varijacija između pojedinaca. Doza od 560 mg/kg kod deteta starosti 15 meseci dovela je do teške intoksikacije, doza od 3,2 g kod deteta starosti 6 godina do blage do umerene intoksikacije, doza od 2,8 do 4 g kod deteta starosti 18 meseci i doza od 6 g kod deteta starosti 6 godina dovele su do teške intoksikacije čak i nakon gastrične lavaže, doza od 8 g kod odraslog pojedinca dovela je do umerene intoksikacije i doza >20 g kod odraslog pojedinca do veoma teške intoksikacije. Doza od 8 g primenjena jednom šesnaestogodišnjaku uticala je na bubrege, a doza od 12 g u kombinaciji sa alkoholom, primenjena tinejdžeru, rezultovala je akutnom tubularnom nekrozom.
Simptomi
Preovlađujući su simptomi iz gastrointestinalnog trakta, npr. mučnina, abdominalni bolovi, povraćanje (moguće sa primesama krvi), i glavobolja, tinitus, konfuznost i nistagmus. Pri visokim dozama dolazi do gubitka svesti i konvulzija (uglavnom kod dece). Bradikardija, pad krvnog pritiska. Metabolička acidoza, hipernatremija, efekti na bubrege, hematurija. Mogući efekti na jetru. Povremeno su bili prijavljivani hipotermija i ARDS.
Terapija
Ukoliko je opravdano, primeniti gastričnu lavažu i medicinski ugalj. U slučaju gastrointestinalnih problema, primeniti antacide. U slučaju hipotenzije, primeniti intravensku infuziju i, ako je potrebno, inotropnu podršku. Obezbediti adekvatnu diurezu. Korigovati poremećaje elektrolita i acido-bazne ravnoteže. Primeniti drugu simptomatsku terapiju.
Farmakoterapijska grupa: nesteroidni antiinflamatorni i antireumatski lekovi, derivati propionske kiseline
ATC šifra: M01AE01
Ibuprofen je NSAIL koji ima antiinflamatorno, analgetičko i antipiretičko dejstvo. Animalni modeli za bol i inflamaciju ukazuju da ibuprofen efikasno inhibira sintezu prostaglandina. Kod ljudi, ibuprofen smanjuje bol koji je možda izazvan inflamacijom ili povezan sa njom, oticanje i povišenu telesnu temperaturu. Ibuprofen pokazuje inhibitorni efekat na sintezu prostaglandina, inhibirajući aktivnost ciklooksigenaze. Pored toga ibuprofen ima inhibitorni efekat na ADP (adenozin-difosfat) ili na agregaciju trombocita stimulisanu kolagenom.
Eksperimentalni podaci ukazuju da ibuprofen može kompetitivno inhibirati dejstvo male doze acetilsalicilne kiseline na agregaciju trombocita kada se istovremeno doziraju. Neke farmakodinamske studije pokazuju da kada su pojedinačne doze ibuprofena od 400 mg bile uzete unutar 8 sati pre ili 30 minuta nakon doziranja acetilsalicilne kiseline sa trenutnim oslobađanjem (81 mg), došlo je do smanjenog efekta acetilsalicilne kiseline na stvaranje tromboksana ili agregaciju trombocita. Iako postoje neizvesnosti u pogledu ektrapolacije tih podataka na kliničku situaciju, ne može se isključiti mogućnost da redovna, dugotrajna upotreba ibuprofena može da smanji kardioprotektivno dejstvo niske doze acetilsalicilne kiseline. Smatra se da nijedan klinički relevantan efekat nije verovatan pri povremenoj upotrebi ibuprofena (videti odeljak 4.5).
Ibuprofen inhibira sintezu prostaglandina u uterusu, čime se smanjuju intrauterini pritisak u mirovanju i aktivan pritisak, periodične kontrakcije uterusa i količina prostaglandina koja se oslobađa u cirkulaciju. Pretpostavlja se da ove promene objašnjavaju ublažavanje menstrualnog bola. Ibuprofen inhibira sintezu prostaglandina u bubrezima, što može dovesti do bubrežne insuficijencije, retencije tečnosti i srčane insuficijencije kod rizičnih pacijenata (videti odeljak 4.3).
Prostaglandini su povezani sa ovulacijom i zbog toga upotreba lekova koji inhibiraju sintezu prostaglandina može da utiče na plodnost žene (videti odeljke 4.4, 4.6 i 5.3).
Resorpcija
Ibuprofen se brzo resorbuje iz gastrointestinalnog trakta, sa bioraspoloživošću od 80-90%. Maksimalne koncentracije u serumu se pojavljuju jedan do dva sata nakon primene. Ako se primeni sa hranom, maksimalne koncentracije u serumu su niže i postižu se sporije nego kada se uzima na prazan želudac. Hrana ne utiče značajno na ukupnu bioraspoloživost.
Distribucija
Ibuprofen se obimno vezuje za proteine plazme (99%). Kod odraslih ibuprofen ima mali volumen distribucije od oko 0,12-0,2 L/kg.
Biotransformacija
Ibuprofen se brzo metaboliše u jetri posredstvom citohroma P450, prvenstveno CYP2C9, u dva glavna neaktivna metabolita, 2-hidroksiibuprofen i 3-karboksiibuprofen. Nakon oralne primene leka,
malo manje od 90% oralne doze ibuprofena može se ustanoviti u urinu u obliku oksidativnih metabolita i njihovih glukuronskih konjugata. Veoma malo ibuprofena se izlučuje nepromenjeno u urinu.
Eliminacija
Ekskrecija putem bubrega je i brza i kompletna. Poluvreme eliminacije iznosi približno 2 sata. Izlučivanje ibuprofena je gotovo kompletno 24 sata nakon poslednje doze.
Posebne populacije
Stariji
Pod uslovom da ne postoji oštećenje bubrega, postoje samo male, klinički beznačajne razlike u farmakokinetičkom profilu i izlučivanju putem urina između mladih i starijih.
Deca
Sistemska izloženost ibuprofena, nakon terapijskih doza prilagođenih prema telesnoj masi (5 mg/kg do 10 mg/kg telesne mase) kod dece starosti 1 godine i više, izgleda slično kao kod odraslih.
Deca od 3 meseca do 2,5 godine imala su veći volumen distribucije (L/kg) i klirens (L/kg/h) ibuprofena nego deca >2,5 do 12 godina starosti.
Oštećenje funkcije bubrega
Kod pacijenata sa blagim oštećenjem bubrega bile su prijavljene povišene vrednosti nevezanog (S)- ibuprofena, više vrednosti PIK-a za (S)-ibuprofen i povišeni enantiomerni odnosi PIK (S/R), u poređenju sa kontrolnim vrednostima kod zdravih osoba.
U završnom stadijumu bubrežne bolesti kod pacijenata koji su na dijalizi prosečna slobodna frakcija ibuprofena je bila oko 3%, u poređenju sa oko 1% kod zdravih dobrovoljaca. Teško oštećenje bubrežne funkcije može dovesti do akumulacije metabolita ibuprofena. Značaj ovog efekta je nepoznat. Metaboliti se mogu ukloniti hemodijalizom (videti odeljke 4.2, 4.3 i 4.4).
Oštećenje funkcije jetre
Alkoholna bolest jetre sa blagim do umerenim oštećenjem jetre nije dovela do suštinskih promena farmakokinetičkih parametara.
Kod cirotičnih pacijenata sa umerenim oštećenjem jetre (Child Pugh-ov skor 6-10), lečenih racemskim ibuprofenom, bilo je primećeno u proseku dvostruko produženje poluvremena eliminacije i enantiomerni odnos PIK (S/R) je bio značajno niži u poređenju sa zdravim dobrovoljcima kao kontrolom, što upućuje na poremećaj metaboličke inverzije (R)-ibuprofena u aktivni (S)-enantiomer (videti odeljke 4.2, 4.3 i 4.4).
Ne postoje pretklinički podaci od značaja za procenu bezbednosti, osim onoga što je već uzeto u obzir u ovom sažetku karakteristika leka.
Jezgro tablete:
Celuloza, mikrokristalna (PH-101); Kroskarmeloza-natrijum; Hipromeloza (2910/5);
Stearinska kiselina;
Silicijum-dioksid, koloidni, bezvodni; Magnezijum-stearat.
Film omotač tableta:
Hipromeloza (2910/5); Makrogol (300);
Talk;
Titan-dioksid (E171); Gvožđe(III)-oksid, žuti (E172).
Nije primenljivo.
2 godine
Čuvati na temperaturi do 25°C, u originalnom pakovanju radi zaštite od vlage.
Unutrašnje pakovanje leka je PVC/Alu blister.
Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi blister sa 10 tableta i Uputstvo za lek.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.
Lek Zentidol sadrži ibuprofen koji pripada grupi lekova koji se zovu nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAIL). Ovaj lek deluje tako što smanjuje bol, povišenu telesnu temperaturu i zapaljenje.
Odrasli i adolescenti (12-18 godina starosti, 40 kg i više): Lek Zentidol se koristi za kratkotrajnu simptomatsku terapiju blagog do umerenog bola, kao što je:
Lek Zentidol takođe ublažava akutni bol i povišenu telesnu temperaturu kod obične prehlade.
Deca 6-12 godina (20-40 kg) mogu da se leče lekom Zentidol, 200 mg, tablete tokom akutnog bola i povišene telesne temperature kod obične prehlade.
Lek Zentidol, 200 mg se preporučuje za odrasle, adolescente i decu od 20 kg telesne mase (preko 6 godina).
Upozorenja i mere opreza
Obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu pre nego što uzmete lek Zentidol:
„Drugi lekovi i lek Zentidol“ u nastavku).
„TIA“).
Stariji
Ako ste stariji, bićete podložniji neželjenim dejstvima, posebno krvarenju i perforaciji u digestivnom traktu, što može biti sa smrtnim ishodom.
Čirevi, perforacija i krvarenje u želucu ili crevima
Krvarenje, ulceracija ili perforacija u želucu ili crevima mogu da se jave bez bilo kakvih upozoravajućih znakova, čak i kod pacijenata koji nikada ranije nisu imali takve probleme. To može biti opasno po život.
Rizik od krvarenja u želucu ili crevima, ulceracije ili perforacije se obično povećava sa većim dozama ibuprofena. Rizik je takođe veći kod starijih, za više informacija videti „Stariji“ u odeljku „Kako se uzima lek Zentidol“. Rizik se takođe povećava ako se određeni lekovi koriste istovremeno sa ibuprofenom (videti „Drugi lekovi i lek Zentidol“ u nastavku).
Pacijenti koji su ikada imali probleme sa želucem, posebno stariji, treba da obrate pažnju na bilo koje neuobičajene simptome u želucu ili crevima i da ih odmah prijave svom lekaru.
Ako se pojavi krvarenje ili ulceracija u digestivnom traktu, terapija ibuprofenom se mora prekinuti.
Dejstva na srce i mozak
Antiinflamatorni/lekovi protiv bolova kao što je ibuprofen mogu biti povezani sa malim povećanjem rizika od srčanog udara ili moždanog udara, naročito kada se primenjuju u visokim dozama. Nemojte prekoračiti preporučenu dozu, niti preporučenu dužinu trajanja terapije. Bilo koji rizik je verovatniji pri visokim dozama i produženoj terapiji.
Kožne reakcije
U vezi sa terapijom ibuprofenom su bile prijavljene ozbiljne kožne reakcije. Ako Vam se razvije bilo kakav osip na koži, ozlede na sluzokoži, plikovi ili drugi znaci alergije treba da prestanete da uzimate lek Zentidol i da odmah potražite lekarsku pomoć, jer to mogu da budu prvi znaci veoma ozbiljne kožne reakcije. Videti odeljak 4.
Dejstva na bubrege
Ibuprofen može da prouzrokuje probleme sa funkcijom bubrega, čak i kod pacijenata koji ranije nisu imali bubrežne probleme. To može rezultovati oticanjem nogu i čak dovesti do insuficijencije srca ili do visokog krvnog pritiska kod osoba koje za to imaju predispoziciju.
Ibuprofen može da izazove oštećenje bubrega, posebno kod pacijenata koji već imaju probleme sa bubrezima, srcem ili jetrom, ili uzimaju diuretike ili ACE inhibitore, kao i kod starijih.
Prekid terapije ibuprofenom ipak obično dovodi do oporavka.
Infekcije
Lek Zentidol može da prikrije znake infekcije kao što su povišena telesna temperatura i bol. Zbog toga je moguće da lek Zentidol odloži odgovarajuću terapiju infekcije, što može dovesti do povećanog rizika od komplikacija. Ovo je bilo primećeno kod upale pluća izazvane bakterijama i kod bakterijskih
infekcija kože povezanih sa varičelom. Ukoliko uzimate ovaj lek u vreme dok imate infekciju, a Vaši simptomi infekcije traju ili se pogoršavaju, bez odlaganja konsultujte lekara.
Ostale mere opreza
Produžena upotreba bilo koje vrste leka protiv bolova kod glavobolja može da ih pogorša. Ako osetite čestu ili svakodnevnu glavobolju uprkos (ili zbog) redovne upotrebe lekova protiv glavobolje, konsultujte Vašeg lekara pre nego što uzmete drugi lek protiv bolova. Terapiju treba prekinuti ako se postavi dijagnoza glavobolje zbog preteranog korišćenja lekova (MOH).
Nemojte da uzimate lek Zentidol ako planirate trudnoću. Prvo se konsultujte sa Vašim lekarom. Videti takođe odeljak „Trudnoća, dojenje i plodnost“.
Deca i adolescenti
Lek Zentidol, 200 mg se ne koristi kod dece telesne mase manje od 20 kg (ispod 6 godina starosti).
Obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka ako:
Ako dete ima povišenu telesnu temperaturu, konsultujte se sa lekarom ako:
Drugi lekovi i lek Zentidol
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ako uzimate, nedavno ste uzimali ili biste mogli uzimati bilo koje druge lekove. Lek Zentidol može uticati na neke druge lekove ili drugi lekovi mogu uticati na njega. Na primer:
Uzimanje leka Zentidol sa hranom i pićima
Ako imate osetljiv želudac, preporučuje se da uzimate ovaj lek sa hranom. Izbegavajte alkohol, jer on može da pojača neželjena dejstva ovog leka, posebno ona koja utiču na želudac, creva ili mozak.
Trudnoća, dojenje i plodnost
Ako ste trudni ili dojite, mislite da ste možda trudni ili planirate da imate bebu, obratite se Vašem lekaru za savet pre nego što uzmete ovaj lek.
Trudnoća
Ne smete da uzimate lek Zentidol u poslednja 3 meseca trudnoće jer on može da izazove velike poremećaje srca, pluća i bubrega kod nerođenog deteta.
Ako se koristi na kraju trudnoće, lek može prouzrokovati tendencije ka krvarenju i kod majke i kod deteta, i oslabiti jačinu kontrakcija materice što odlaže početak porođaja.
U prvih 6 meseci trudnoće možete da koristite ibuprofen samo nakon konsultacije sa Vašim lekarom i samo ako je očigledno da je to neophodno. Ako vam je potreban tretman tokom ovog perioda ili dok pokušavate da zatrudnite, treba koristiti najnižu dozu u najkraćem mogućem vremenu. Ako se uzima duže od nekoliko dana od 20. nedelje trudnoće nadalje. Lek Zentidol može izazvati probleme sa bubrezima kod vaše nerođene bebe što može dovesti do niskog nivoa amnionske tečnosti koja okružuje bebu (oligohidramnion) ili sužavanja krvnog suda (ductus arteriosus) u srcu bebe. Ako vam je potrebno lečenje duže od nekoliko dana, vaš lekar može preporučiti dodatno praćenje.
Dojenje
Ibuprofen prelazi u majčino mleko, ali nije verovatno da će imati dejstvo na dete koje sisa kada se koristi u kratkotrajnoj terapiji. Ako je, međutim, propisana duža terapija, treba razmotriti rano odvikavanje od dojenja.
Plodnost
Lek Zentidol može otežati ženama da zatrudne. Treba da obavestite svog lekara ako planirate da zatrudnite ili ako imate probleme da zatrudnite.
Lek pripada grupi lekova (NSAIL) koji mogu da umanje plodnost žene. To dejstvo je povratno kada se prekine uzimanje leka.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Ibuprofen obično nema neželjenih dejstava na sposobnost upravljanja vozilima i rada na mašinama. Međutim, pri visokim dozama se mogu javiti neželjena dejstva poput umora i ošamućenosti, i sposobnost upravljanja automobilom ili rada na mašinama može biti oslabljena. Ovaj efekat se potencira pri istovremenom konzumiranju alkohola.
Lek Zentidol sadrži natrijum
Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol (23 mg) natrijuma po tableti, to jest suštinski je “bez natrijuma”.
Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako je opisano u ovom uputstvu ili kako Vam je rekao Vaš lekar ili farmaceut. Ako niste sigurni, proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Kako se uzima lek Zentidol
Tabletu progutajte sa čašom vode. Tabletu nemojte lomiti, žvakati ili sisati, kako bi se izbegla iritacija želuca ili grla. Ako imate osetljiv želudac, preporučuje se da lek Zentidol uzimate zajedno sa hranom.
Koliko se uzima leka Zentidol
Potrebno je da se koristi najniža efikasna doza tokom najkraćeg perioda potrebnog za ublažavanje simptoma. Ako imate infekciju, bez odlaganja se obratite lekaru ako simptomi (kao što su povišena telesna temperatura i bol) traju ili se pogoršavaju (videti odeljak 2).
Odrasli: Ako se ne osećate bolje ili se osećate lošije posle 3 dana sa povišenom telesnom temperaturom ili migrenom ili posle 5 dana sa bolom, morate se obratiti lekaru.
Deca i adolescenti: Ako je kod dece i adolescenata ovaj lek potreban duže od 3 dana, ili ako se simptomi pogošaju, treba se konsultovati sa lekarom.
Doza ibuprofena kod dece i adolescenata zavisi od uzrasta i telesne mase pacijenta.
Lek Zentidol, 200 mg se ne koristi kod dece telesne mase manje od 20 kg ili mlađe od 6 godina starosti.
Doze više od preporučenih mogu predstavljati ozbiljan rizik. Nemojte da koristite različite vrste lekova za ublažavanje bola u isto vreme bez lekarskog recepta.
Blag do umeren bol i akutni bol i povišena telesna temperatura kod obične prehlade
Za doziranje kod dece koristi se lek Zentidol, 200 mg.
Deca telesne mase 20-29 kg (6-9 godina starosti):
Maksimalna dnevna doza: 600 mg (3 tablete od 200 mg).
Jedna tableta od 200 mg, 1 do 3 puta dnevno kada je potrebno. Između doza treba da prođe najmanje 4 do 6 sati.
Deca telesne mase 30-40 kg (10-12 godina starosti):
Maksimalna dnevna doza: 800 mg (4 tablete od 200 mg).
Jedna tableta od 200 mg, 1 do 4 puta dnevno sa intervalima između doza od najmanje 4 do 6 sati.
Odrasli i adolescenti od 40 kg (stariji od 12 godina):
Maksimalna dnevna doza: 1200 mg. Doza treba da se uzima na sledeći način:
Tablete od 200 mg: jedna do dve tablete uzete kao pojedinačna doza ili 3 do 4 puta dnevno. Između doza treba da prođe najmanje 4 do 6 sati. Maksimalna dnevna doza ne sme da pređe 6 tableta.
Više od 400 mg odjednom ne obezbeđuje bolje ublažavanje bola.
Migrena
Odrasli i adolescenti od 40 kg (stariji od 12 godina):
Maksimalna dnevna doza: 1200 mg. Doza treba da se uzima na sledeći način:
Dve tablete od 200 mg koje se uzima po potrebi, 1 do 3 puta dnevno. Između doza treba da prođe najmanje 4 do 6 sati.
Više od 400 mg odjednom ne obezbeđuje bolje ublažavanje bola.
Menstrualni bol
Odrasli i adolescenti od 40 kg (stariji od 12godina):
Maksimalna dnevna doza: 1200 mg. Doza treba da se uzima na sledeći način:
Jedna do dve tablete od 200 mg na prvi znak menstruanih problema, 1 do 3 puta dnevno. Između doza treba da prođe najmanje 4 do 6 sati.
Više od 400 mg odjednom ne obezbeđuje bolje ublažavanje bola.
Stariji
Ako ste stariji uvek treba da se konsultujete sa Vašim lekarom pre upotrebe leka Zentidol. Ako ste stariji bićete podložniji neželjenim dejstvima, posebno krvarenju i perforaciji u digestivnom traktu, što može biti sa smrtnim ishodom. Vaš lekar će Vas posavetovati u skladu sa tim.
Smanjena funkcija jetre ili bubrega
Ukoliko imate smanjenu funkciju bubrega ili jetre, uvek konsultujte lekara pre upotrebe leka Zentidol.
Ako ste uzeli više leka Zentidol nego što treba
Ako ste uzeli više leka Zentidol nego što je trebalo, ili ako su deca slučajno uzela lek, uvek kontaktirajte lekara ili idite u najbližu bolnicu da biste dobili mišljenje o riziku i savet šta treba da se preduzme.
Simptomi mogu da uključuju mučninu, bol u stomaku, povraćanje (može biti sa primesama krvi), glavobolju, zujanje u ušima, konfuziju i brze pokrete očiju. Pri visokim dozama bili su prijavljeni gubitak svesti, konvulzije (uglavnom kod dece), usporen rad srca, slabost i ošamućenost (pad krvnog pritiska), krv u urinu, osećaj telesne hladnoće i poteškoće sa disanjem.
Ako ste zaboravili da uzmete lek Zentidol
Nemojte uzimati duplu dozu kako biste nadoknadili zaboravljenu dozu.
Ukoliko imate još pitanja o upotrebi ovog leka, pitajte Vašeg lekara ili farmaceuta.
Kao i svi lekovi, i ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju lek.
Neželjena dejstva su verovatnija pri višim dozama i dužem trajanju terapije.
Prekinite da uzimate lek Zentidol i odmah potražite savet lekara ako se pojavi neki od sledećih simptoma:
Druga neželjena dejstva koja mogu da se jave su navedena u nastavku u grupama prema učestalosti:
Veoma često (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
Često (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
Povremeno (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek).
Retko (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):
Veoma retko (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):
Nepoznato (učestalost se ne može proceniti na osnovu dostupnih podataka):
Lekovi kao što je lek Zentidol mogu biti povezani sa malim povećanjem rizika od srčanog udara (infarkta miokarda) ili moždanog udara. Zadržavanje vode (edem), visok krvni pritisak i srčana insuficijencija su bili prijavljeni u vezi sa NSAIL.
Lek Zentidol može izazvati smanjenje broja belih krvnih ćelija i Vaša otpornost na infekciju može biti smanjena. Ako dobijete infekciju sa simptomima kao što su povišena telesna temperatura i ozbiljno pogoršanje Vašeg opšteg stanja, ili povišenu telesnu temperaturu sa lokalnim simptomima infekcije, poput bolnog grla / ždrela / usta, ili urinarne probleme, odmah treba da posetite Vašeg lekara. Biće Vam urađena analiza krvi kako bi se utvrdilo da li je došlo do smanjenja broja belih krvnih ćelija (agranulocitoza). Važno je da obavestite svog lekara o leku koji uzimate.
Tokom terapije ibuprofenom, bili su uočeni neki slučajevi meningitisa (koji se manifestuje ukočenošću vrata, glavoboljom, mučninom, povraćanjem, povišenom telesnom temperaturom ili dezorijentacijom) kod pacijenata sa postojećim autoimunim poremećajima, poput sistemskog eritemskog lupusa ili mešovite bolesti vezivnog tkiva.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 (0)11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Lek čuvati van vidokruga i domašaja dece.
Čuvati na temperaturi do 25°C. Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od vlage.
Ne smete koristiti ovaj lek posle isteka roka upotrebe koji je naznačen na kutiji. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Aktivna supstanca leka je ibuprofen.
Jedna film tableta od 200 mg sadrži 200 mg ibuprofena.
Pomoćne supstance su:
Jezgro tablete: celuloza, mikrokristalna (PH-101); kroskarmeloza-natrijum; hipromeloza (2910/5); stearinska kiselina; silicijum-dioksid, koloidni, bezvodni; magnezijum-stearat.
Film omotač tablete: hipromeloza (2910/5); makrogol (300); talk; titan-dioksid (E171); gvožđe(III)- oksid, žuti (E172).
Kako izgleda lek Zentidol i sadržaj pakovanja Svetlo žute do bež okrugle film tablete dijametra 9 mm. Unutrašnje pakovanje leka je PVC/Alu blister.
Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi blister sa 10 tableta i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole i proizvođač Nosilac dozvole:
ZENTIVA PHARMA D.O.O., Milentija Popovića 5v, sprat 2, Beograd - Novi Beograd
Proizvođači:
ZENTIVA K.S., U kabelovny 130, Dolni Mecholupy, Prag, Češka
S.C. ZENTIVA S.A., B-dul Theodor Pallady nr.50, sector 3, Bukurešt, Rumunija
Napomena: štampano Uputstvo za lek u konkretnom pakovanju leka mora jasno da označi onog proizvođača koji je odgovoran za puštanje u promet upravo te serije leka o kojoj se radi, tj. da navede samo tog proizvođača, a ostale da izostavi.
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Jun, 2023.
Režim izdavanja leka:
Lek se izdaje bez lekarskog recepta.
Broj i datum dozvole:
515-01-02715-21-001 od 20.06.2023.