Zephir 20mcg+240mcg prašak za inhalaciju, tvrda kapsula

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Naziv leka
Zephir 20mcg+240mcg prašak za inhalaciju, tvrda kapsula
Opis chat-gpt
Zephir 20mcg+240mcg je lek koji sadrži aktivne supstance 'salmeterol, budesonid' i koristi se za olakšavanje disanja, ublažavanje simptoma astme kao što su nedostatak daha, zviždanje i kašalj, kao i sprečavanje simptoma astme kod odraslih.
Farmaceutski oblik
prašak za inhalaciju, tvrda kapsula
Vrsta leka
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept
Lista RFZO
Lek nije na listi lekova RFZO

Pakovanja

JKL
‍7114592
EAN
8607000151835
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Registracija
Broj rešenja: 515-01-04318-18-001
Datum važenja: 06.04.2023 - 06.04.2028

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Lek Zephir je indikovan za primenu u redovnoj terapiji astme kod odraslih, u slučaju kada je opravdana primena kombinovanog preparata (dugodelujući beta-2-agonist (engl. long-acting beta-2-agonist, LABA) i inhalacioni kortikosteroid (engl. inhaled corticosteroid, ICS)) kod:

  • pacijenata kod kojih nije postignuta odgovarajuća kontrola simptoma primenom inhalacionih kortikosteroida i koji po potrebi uzimaju beta-2-agoniste

ili:

  • pacijenata kod kojih je već postignuta odgovarajuća kontrola simptoma inhalacionim

kortikosteroidima i dugodelujućim beta-2-agonistima.

Lek Zephir se mora koristiti svakodnevno radi postizanja optimalne koristi, čak iako simptomi bolesti nisu prisutni.

Lek Zephir nije namenjen inicijalnoj terapiji astme. Doziranje leka Zephir je individualno i treba ga prilagoditi težini bolesti. Ovo treba uzeti u obzir ne samo kada se počinje sa terapijom kombinovanim preparatima, već i kada se prilagođava doza održavanja. Ako pacijent zahteva kombinaciju doza koje su različite od onih dostupnih u kombinovanom inhalatoru, potrebno je propisati odgovarajuće doze agonista beta-2-adrenergičkih receptora i/ili kortikosteroida, kao monokomponenti, u pojedinačnim inhalatorima.

Pacijenti treba da imaju redovne kontrole kod lekara, kako bi se osiguralo da primaju optimalnu terapiju i da je promena terapije moguća isključivo po savetu lekara. Dozu je potrebno titrirati do najmanje kojom se

održava efektivna kontrola simptoma. Jednom kada je kontrola simptoma astme postignuta, treba razmotriti da li pacijent treba da pređe samo na terapiju inhalacionim kortikosteroidom. Važno je da pacijenti, koji su prešli sa terapije kombinovanim preparatom na terapiju samo inhalacionim kortikosteroidom, budu redovno kontrolisani. Ako je potrebno dalje smanjivanje doze, mora se propisati drugi lek za oralnu inhalaciju.

Pacijentima treba da bude propisana jačina leka Zephir koja sadrži odgovarajuću dozu budesonida za terapiju njihove bolesti.

Lekari takođe treba da budu svesni da količina budesonida od 240 mikrograma sadržana u leku Zephir, dovodi do slične izloženosti leku u plućima kao i količina budesonida od 400 mikrograma, koja je sadržana u trrenutno postojećim formulacijama suvog praška za inhalaciju sa budesonidom (videti odeljak 5.2).

Lekari takođe treba da budu svesni da količina budesonida od 240 mikrograma sadržana u leku Zephir je približno ekvivalentna količini od 200 mikrograma flutikazon propionata, kao i da količina salmeterola od 20 mikrograma sadržana u leku Zephir je efikasna kao i količina salmeterola od 50 mikrograma, koja je sadržana u trenutno postojećim formulacijama suvog praška za inhalaciju sa salmeterolom (videti odeljak 5.2.).

Doziranje

Odrasli (18 godina i stariji)

Jedna inhalacija leka Zephir od 20 mikrograma/120 mikrograma * dva puta dnevno, ili jedna inhalacija leka Zephir od 20 mikrograma/240 mikrograma dva puta dnevno.

* Jačina leka Zephir 20 mikrograma/120 mikrograma nije registrovana na tržištu Republike Srbije.

Pacijentima treba savetovati da uvek pri sebi imaju odvojene bronhodilatatore sa brzim dejstvom za korišćenje u slučaju potrebe.

Kratkotrajna terapija lekom Zephir može biti inicijalna terapija održavanja kod odraslih sa umerenom perzistentnom astmom (definisani kao pacijenti sa dnevnim simptomima, svakodnevnom upotrebom lekova za brzo olakšavanje simptoma i umerenim do teškim ograničenjem protoka vazduha) kod kojih je hitna kontrola astme neophodna. U ovim slučajevima preporučena početna doza je 20 mikrograma salmeterola i 120 mikrograma budesonida dva puta dnevno*. Kada se postigne kontrola astme treba razmotriti da li pacijent treba da pređe samo na inhalacioni kortikosteroid. Redovan pregled ovakvih pacijenata je neophodan.

Pacijenti kod kojih je indikovana kombinacija kortikosteroida i dugodelujucih beta-agonista, a koji zahtevaju titriranje na manju dozu budesonida od one sadržane u leku Zephir od 20 mikrograma/120 mikrograma *, potrebno je prebaciti na drugu terapiju lekovima namenjenim za oralnu inhalaciju.

Jasna korist od primene leka Zephir u poređenju sa primenom samo inhalacionih kortikosteroida kao incijalne terapije održavanja nije pokazana, kada nedostaju jedan ili dva kriterijuma ozbiljnosti simptoma astme. Generalno, inhalacioni kortikosteroidi ostaju prva linija lečenja za većinu pacijenata. Lek Zephir nije namenjen za inicijalno lečenje pacijenata sa blagim oblikom astme. Lek Zephir jačine 20 mikrograma/120 mikrograma * nije prikladan kod odraslih sa teškim oblikom astme; preporučuje se uspostavljanje odgovarajuće doze inhalacionog kortikosteroida pre upotrebe bilo koje fiksne kombinacije kod pacijenata sa teškim oblikom astme.

* Jačina leka Zephir 20 mikrograma/120 mikrograma nije registrovana na tržištu Republike Srbije. Posebne grupe pacijenata

Stariji pacijenti (≥65 godina)

Nema potrebe za prilagođavanjem doze kod starijih pacijenata. Ipak, potrebno je obratiti pažnju tokom terapije, jer su informacije o efikasnosti i bezbeznosti primene leka Zephir kod ovih pacijenata ograničene.

Pacijenti sa oštećenjem funkcije bubrega i jetre

Nema podataka o primeni leka Zephir kod pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre ili bubrega. Budući da se salmeterol i budesonid prvenstveno eliminišu iz krvi putem hepatičkog metabolizma, kod pacijanata sa teškom cirozom jetre moze se očekivati povećana izloženost.

Pacijenti sa repiratornim infekcijama

Dozu i potrebu za primenom inhalacionih kortikosteroida treba ponovo utvrditi kod pacijenata sa aktivnom ili inaktivnom plućnom tuberkulozom, gljivičnim i virusnim infekcijama disajnih puteva.

Pedijatrijska populacija

Bezbednost i efikasnost leka Zephir kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina nije utvrđena. Nema podataka o primeni leka Zephir kod dece mlađe od 18 godina.

Način primene

Lek Zephir se koristiti isključivo za inhalacionu upotrebu. Lek Zephir, kapsule se ne smeju gutati.

Lek Zephir, inhalacioni prašak koristiti samo sa uređajem za inhalaciju koji se nalazi u pakovanju (videti odeljak 6.6).

Inhalator ima inspiracioni protok vazduha, što znači da udisajem kroz nastavak za usta, supstance ulaze sa udahnutim vazduhom u disajne puteve.

Pacijente treba obučiti kako da pravilno koriste inhalator (videti uputstvo za lek):

  • Pacijent treba da pažljivo pročita uputstvo za upotrebu koje se nalazi u pakovanju zajedno sa inhalatorom.
  • Pacijent treba da udahne snažno i duboko kroz nastavak za usta kako bi optimalna količina leka bila isporučena u pluća.
  • Pacijent ne sme da izdiše kroz nastavak za usta.
  • Pacijent treba da vrati poklopac na nastavak za usta nakon upotrebe.
  • Pacijent treba da ispere usta vodom nakon inhalacije da bi se smanjio rizik od nastanka orofaringealne kandidijaze.

Preosetljivost na aktivne supstance ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.

Terapija astme

Terapiju astme treba postepeno uvoditi, a odgovor pacijenta treba pratiti klinički i putem testova funkcije pluća.

Lek Zephir nije namenjen za inicijalnu terapiju astme sve dok se ne utvrdi potreba za približnom dozom kortikosteroida. Pacijenti ne treba da započinju terapiju lekom Zephir tokom egzacerbacije astme ili ako imaju značajno ili akutno pogoršanje astme.

Kada se postigne kontrola simptoma astme, može se uzeti u obzir postepeno smanjenje doze leka Zephir. Važno je redovno pratiti pacijenta tokom smanjenja doze. Treba primeniti najmanju efektivnu dozu leka Zephir (videti odeljak 4.2).

Za vreme terapije lekom Zephir može doći do ozbiljnih neželjenih događaja vezanih za astmu i egzacerbacije astme. Pacijente treba savetovati da nastave lečenje, ali i da zatraže savet lekara ali da zatraže savet lekara ukoliko su simptomi astme i dalje nekontrolisani ili pogoršani nakon početka terapije lekom Zephir.

Lek Zephir ne treba koristiti za lečenje akutnih simptoma astme, za šta je potreban bronhodilatator brzog i kratkog dejstva. Pacijentima treba savetovati da uvek imaju na raspolaganju lek za ublažavanje akutnog napada astme.

Terapiju lekom Zephir ili drugim inhalacionim budesonidom ili dodatnim sistemskim kortikosteroidima ne treba naglo prekidati zbog rizika od egzacerbacije. Terapiju (dozu) treba postepeno smanjivati pod nadzorom lekara.

Paradoksalni bronhospazam

Nakon primene leka može doći do paradoksalnog bronhospazma uz iznenadno pogoršanje, zviždanje u grudima i nedostatak daha. Ako pacijent ima paradoksalni bronhospazam, odmah treba prekinuti primenu leka Zephir, te ponovno proceniti stanje pacijenta i po potrebi uvesti drugu terapiju. Paradoksalni bronhospazam treba odmah tretirati inhalacionim bronhodilatatorom brzog dejstva.

Nekontrolisana astma

Povećana upotreba zasebnog bronhodilatatora kratkog dejstva za olakšanje simptoma astme ukazuje na pogoršanje kontrole astme i te pacijente treba ponovo da pregleda lekar.

Ako pacijent smatra da je lečenje neefikasno ili da trenutna doza fiksne kombinacije nije dovoljna, treba da potraži savet lekara. Iznenadno i progresivno pogoršanje kontrole astme je potencijalno opasno po život, i pacijent mora da se podvrgne hitnoj medicinskoj proceni stanja. U ovoj situaciji treba razmotriti potrebu za povećanjem doze kortikosteroidne terapije ili za uvođenjem sistemske antiinflamatorne terapije, kao što je terapija oralnim kortikosteroidima ili teparija antibioticima ukoliko postoji infekcija.

Kandidijaza

Da bi se smanjio rizik od nastanka orofaringelane kandidijaze, pacijenta treba savetovati da ispere usta vodom posle svake upotrebe leka.

Sistemska dejstva

Mogu se javiti sistemska dejstva tokom primene inhalacionih kortikosteroida, posebno kad se propisuje u velikim dozama tokom dužeg vremenskog perioda. Pojava takvih dejstava manje je verovatna kad se koriste kortikosteroidi za inhalacionu primenu, nego kad se kortikosteroidi primenjuju per os. Moguća sistemska dejstva uključuju Cushing-ov sindrom, Cushing-oidni izgled, supresiju nadbubrežne žlezde, usporen rast kod dece i adolescenata, smanjenje mineralne gustine kostiju, kataraktu, glaukom, i redje niz psiholoških dejstava i poremećaja ponašanja, uključujući psihomotornu hiperaktivnost, poremećaj spavanja, anksioznost, depresiju ili agresivnost (pretežno kod dece). Zato je važno da se doza kortikosteroida za inhalacionu primenu prilagođena na najmanju dozu pri kojoj se ostvaruje efektivna kontrola simptoma astme.

Potencijalna dejstva na gustinu kostiju treba posebno uzeti u obzir kod pacijenata koji primenjuju velike doze tokom dužeg vremenskog perioda i imaju istovremeno faktore rizika za pojavu osteoporoze. Dugotrajna ispitivanja budesonida za inhalacionu primenu kod odraslih u dnevnim dozama od 800 mikrograma (izmerena doza), što odgovara terapiji lekom Zephir od 20 mikrograma/240 mikrograma dva puta dnevno, nisu pokazala nikakve značajne uticaje na mineralnu gustinu kostiju. Nisu dostupni podaci u vezi sa dejstvom leka Zephir pri većim dozama.

Ako ima bilo kakvog razloga da se pretpostavi da je funkcija nadbubrežne žlezde oštećena usled primene prethodne sistemske terapije kortikosteroidima, potreban je oprez prilikom prevođenja pacijenta na terapiju lekom Zephir. Prilikom prevođenja sa oralne terapije na terapiju lekom Zephir, smanjiće se sistemsko dejstvo kortikosteorida, što može dovesti do pojave alergijskih ili artritičnih simptoma kao sto su rinitis, ekcem i bol u mišićima i zglobovima. Ova stanja zahtevaju posebnu terapiju. Ukoliko, u retkim slučajevima, dođe do pojave simptoma kao što su umor, glavobolja, mučnina i povraćanje, treba posumnjati na glukokortikoidnu insuficijenciju. U ovim slučajevima je ponekad potrebno privremeno povećanje doze oralnih glukokortikosteroida.

Prednost inhlacione terapije budesonidom je to što obično smanjuje potrebu za oralnim kortikosteroidima, ali kod pacijenata koji prelaze sa terapije oralnim kortikosteroidima postoji rizik od oštećenja adrenalne rezerve tokom znatnog vremena. Pacijenti kod kojih je ranije bila neophodna hitna primena velikih doza

kortikosteroida, takođe mogu biti izloženi riziku. Situacije koje mogu potencijalno pokrenuti akutnu adrenalnu krizu uključuju povredu, operaciju, infekciju ili naglo smanjenje doze kortikosteroida. Tokom perioda stresa ili u slučaju elektivnog hiruškog zahvata treba razmotriti mogućnost dodatne sistemske terapije kortikosteroidima. Naglo smanjenje doze kortikosteroida moze izazvati akutnu adrenalnu krizu. Simptomi i znaci adrenalne krize mogu biti neodređeni, i mogu uključivati anoreksiju, bol u stomaku, gubitak telesne mase, umor, glavobolju, mučninu, povraćanje, smanjen stepen svesti, epileptične napade, hipotenziju i hipoglikemiju.

Retko, salmeterol može izazvati aritmije poput supraventrikularne tahikardije, ekstrasitole i atrijalne fibrilacije. Lek Zephir treba primenjivati sa oprezom kod pacijenata sa tireotoksikozom, feohromocitomom, dijabetes melitusom, nelečenom hipokalemijom, hipertrofičnom opstruktivnom kardiomiopatijom, idiopatskom subvalvularnom aortnom stenozom, teškom hipertenzijom, aneurizmom ili drugim teškim kardiovaskularnim poremećajima, kao što su ishemijska bolest srca, aritmije ili teška srčana insuficijencija.

Potrebno je obratiti pažnju prilikom lečenja pacijenata sa produženim QTc-intervalom. Salmeterol može izazvati produženje QTc intervala.

Podaci iz velikog kliničkog ispitivanja (engl. the Salemterol Multi-Center Asthma Research Trial, SMART) ukazuju da kod afričko-američkih pacijenata postoji povećan rizik za nastanak ozbiljnih neželjenih događaja povezanih sa respiratornim sistemom ili smrtnih slučajeva prilikom primene salmeterola u poređenju sa placebom. Nije poznato da li je to zbog farmakogenetskih ili nekih drugih faktora. Prema tome, pacijente crne rase-afričkog ili afro-karipskog porekla treba da savetovati da nastave lečenje, ali da potraže savet lekara ukoliko se ne uspostavi kontrola simptoma astme ili se simptomi pogoršaju tokom primene leka Zephir.

Bilo je veoma retkih slučajeva povećanja koncentracije glukoze u krvi (videti odeljak 4.8). Ovo treba uzeti u obzir kada se lek propisuje pacijentima koji imaju dijabetes melitus. Kod ovih pacijenata treba uraditi dodatne kontrole koncentracije glukoze u krvi.

Ovaj lek sadrži laktozu. Pacijenti sa retkim naslednim oboljenjem intolerancije na galaktozu, nedostatkom laktaze ili glukozo-galaktaznom malapsorpcijom, ne smeju da koriste ovaj lek.

Nisu rađena ispitivanja interakcija leka Zephir sa drugim lekovima, a sledeći navodi prikazuju dostupne podatke o interakcijama pojedinačnih aktivnih supstanci koje se nalaze u leku Zephir (salmeterol i budenosonid) sa drugim lekovima.

Interakcije relevantne za budesonid

Metabolizam budesonida je primarno posredovan pomoću CYP3A4, jednog od enzima citohroma P450. Inhibitori ovog enzima npr. ketokonazol, itrakonazol i inhibitori HIV proteaze mogu zato povećati sistemsku izloženost budesonidu.

Očekuje se da bi istovrmena terapija inhibitorima CYP3A, uključujući lekove koji sadrže kobicistat, mogla povećati rizik od sistemskih neželjenih dejstava. Ovakvu kombinaciju lekova treba izbegavati, osim u slučaju da koristi premašuju povećan rizik od sistemskih neželjenih dejstava glukokortikosteroida, i tada pacijente treba pratiti da bi se uočila pojava sistemskih neželjenih dejstava glukokortikosteroida.

Interakcije relevantne za salmeterol

Snažni CYP3A4 inhibitori

Istovremena primena ketokonazola ((u dozi od 400 mg oralno, jednom dnevno) i salmeterola (u dozi od 50 mikrograma inhalaciono, dva puta dnevno) kod 15 zdravih ispitanika tokom 7 dana, dovela je do značajnog povećanja izloženosti salmeterolu iz plazme (vrednost Cmax povećana 1,4 puta, a vrednost PIK 15 puta). Ovo može imati za posledicu povećanje učestalosti drugih sistemskih dejstava terapije salmeterolom (npr. produženje QTc intervala i palpitacije) u poređenju sa pojedinačnom primenom salmeterola ili ketokonazola.

Potrebno je izbegavati istovremenu primenu ketokonazola ili drugih snažnih inhibitora CYP3A4 (npr. itrakonazol, telitromicin, ritonavir, atazanavir), osim ukoliko korist prevazilazi potencijalno povećan rizik za nastanak sistemskih neželjenih dejstava terapije salmeterolom.

Umereni CYP3A4 inhibitori

Istovremena primena eritromicina (u dozi od 500 mg oralno, tri puta dnevno) i salmeterola (u dozi od 50 mikrograma inhalaciono, dva puta dnevno) kod 15 zdravih ispitanika tokom 6 dana, dovela je do malog ali ne i statistički značajnog povećanja izloženosti salmeterolu (vrednost Cmax povećan 1,4 puta, a vrednost PIK 1,2 puta). Istovremena primena sa eritromicinom nije bila udružena sa pojavom ozbiljnih neželjenih reakcija.

Drugi lekovi

Beta-adrenergički blokatori mogu oslabiti ili antagonizovati dejstvo salmeterola. Upotrebu kako neselektivnih, tako i selektivnih beta blokatora treba izbegavati, osim ako postoji opravdan razlog za njihovu primenu.

Kao rezultat terapije beta-2-agonistima, može se javiti potencijalno opasna hipokalemija. Poseban oprez se savetuje kod teškog oblika akutne astme, jer ovaj efekat može biti potenciran istovremenom primenom ksantinskih derivata, kortikosteroida i diuretika, s obzirom na to da oni mogu delovati aditivno na potencijalni hipokalemijski efekat beta-2-agonista. Poseban oprez se preporučuje kod nestabilne astme sa promenljivom primenom bronhodilatatora za brzo olakšavanje simptoma, zatim kod teškog oblika akutne astme, s obzirom na to da udruženi rizik može biti povećan usled hipoksije, kao i u drugim stanjima u kojima je verovatnoća za nastanak hipokalemijskih neželjenih reakcija povećana. U ovim okolnostima preporučuje se praćenje koncentracije kalijuma u serumu.

Istovremena primena salmeterola sa hinidinom, disopiramidom, prokainamidom, fenotiazinima, antihistaminicima (terfenadinom), MAO inhibitorima i tricikličnim antidepresivima moze produžiti QTc interval i povećati rizik od ventrikularnih aritmija. Pored toga, L-Dopa, L-tiroksin, oksitocin i alkohol mogu uticati na dejstvo beta-2-simpatomimetika na srce.

Istovremena primena sa inhibitorima monoaminooksidaze, uključujući i lekove sa sličnim osobinama kao sto su furazolidon i prokarbazin, može izazvati hipertenzivne reakcije.

Postoji povišen rizik od nastanka aritmija kod pacijenata koji istovremeno primaju halogenovane ugljovodonike u vidu anestezije.

Hipokalemija moze povećati sklonost ka nastanku aritmija kod pacijenata koji se leče glikozidima digitalisa.

Trudnoća

Lek Zephir

Nema dostupnih podataka o primeni leka Zephir ili kombinovanoj primeni salmeterola i budesonida kod trudnica. Kombinovana primena nije ispitivana u studijama reproduktivne toksičnosti. Potencijalni rizik za ljude nije poznat. U terapiji trudnica treba primenjivati najmanju efektivnu dozu leka Zephir koja je potrebna za održavanje odgovarajuće kontrole astme. Primenu leka Zephir tokom trudnoće treba razmotriti samo ukoliko je očekivana korist za majku veća od mogućeg rizika po fetus. Lek Zephir se moze koristiti u trudnoći samo ako očekivana korist prevazilazi potencijalni rizik.

Budesonid

Veliki broj podataka ukazuje na to da nema neželjenih reakcija po zdravlje fetusa/novorođenčeta nakon primene budesonida inhalacionim putem tokom trudnoći. Ispitivanja na životinjama su pokazala reproduktivnu toksičnost (videti odeljak 5.3). Potencijalni rizik za ljude nije poznat.

Salmeterol

Ograničeni podaci kod trudnica (manje od 300 slučajeva ishoda trudnoće) ne ukazuje na malformativno ili feto/neonatotoksično dejstvo salmeterola.

Studije na životinjama su ukazale na reproduktivnu toksičnost pri primeni veoma velikih doza ( videti odeljak 5.3).

Dojenje

Budesonid se izlučuje u malim količinama u majčino mleko. Nije poznato da li se salmeterol izlučuje u mleko kod ljudi. Salmeterol se izlučuje u mleko ženki pacova u laktaciji. Ne može se isključiti postojanje rizika za odojče. Odluka o tome da li da se prekine dojenje ili da se prekine/odloži terapija lekom Zephir mora se doneti uzimajući u obzir korist od dojenja za dete i korist od terapije lekom.Zephir.

Plodnost

Nema podataka kod ljudi. Nije primećen uticaj na plodnost bilo budesonida bilo salmeterola u studijama reproduktivne toksičnosti.

Lek Zephir nema ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Međutim, prilikom upravljanja vozilima ili rukovanja mašinama, treba uzeti u obzir da se tokom terapije može javiti tremor (videti odeljak 4.8).

Sažetak bezbednosnog profila

U III fazi kliničkog ispitivanja, preko 854 pacijenata je bilo izloženo kombinovanoj terapiji salmeterolom i budesonidom. Od tih pacijenata, kombinacija salmeterol, budesonid (20 mikrograma/120 mikrograma) je primenjivana kod 301 pacijenta, a salmeterol, budesonid (20 mikrograma/240 mikrograma) je primenjivana kod 553 pacijenta. Neželjene reakcije su bile obično blage i prolazne. Najčešće prijavljene neželjene reakcije bile su bronhitis, kandidijaza, oralna kandidijaza, hipokalemija, tremor, glavobolja, palpitacije i disfonija koje su se javljale od ≥1/100 do <1/10 pacijenata.

Tabelarna lista neželjenih reakcija

Neželjene reakcije povezane sa primenom leka Zephir u kliničkom ispitivanju, prijavljene od strane istraživača, navedene su u nastavku teksta.

Učestalost pojave neželjenih reakcija je definisana prema MedDRA konvenciji kao: veoma često (≥1/10), često (≥1/100 do <1/10), povremeno (≥1/1000 do <1/100), retko (≥1/10000 do <1/1000), veoma retko (<1/10000), nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).

Klasa sistema organaUčestalost*Neželjena reakcija
Infekcije i infestacijePovremenoBlastomikoza
ČestoBronhitis, kandidijaza, oralna
Poremećaji metabolizma i ishranePovremenoPovećan apetit
ČestoHipokalemija
Psihijatrijski poremećajiPovremenoNeuroza, noćne more
Poremećaji nervnog sistemaČestoTremor
Veoma čestoGlavobolja
Kardiološki poremećajiPovremenoTahikardija
ČestoPalpitacije
Vaskularni poremećajiPovremenoHipertenzija
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećajiČestoDisfonija
PovremenoFaringolaringealni bol, iritacija
Gastrointestinalni poremećajiPovremenoSuva usta
Poremećaji mišićno-koštanogPovremenoArtralgija, mišićni spazmi,
Opšti poremećaji i reakcije naPovremenoZamor
IspitivanjaPovremenoPovišene vrednosti alanin aminotransferaze i gama-

*Učestalost neželjenih reakcija odgovara ukupnoj učestalosti koja je povezana sa upotrebom medicinskih preparata koji sadrže salmeterol ili budesonid i koje su primećene u kliničkim ispitivanjima i dostupnom iskustvu nakon stavljanja leka u promet.

Dodatne informacije o pojedinačnim aktivnim supstancama fiksne kombinacije istih

S obzirom na to da lek Zephir sadrži salmeterol i budesonid, može doći do pojave istih neželjenih rekacija koje se javljaju i prilikom primene ovih supstanci. Neželjene reakcije koje su primećene u kliničkim ispitivanjima i prijavljane u periodu nakon stavljanja u promet lekova koji sadrže salmeterol ili budesonid, a koje se mogu potencijalno javiti prilikom primene leka Zephir navedene su u nastavku. Učestalost ovih reakcija se bazira na informacijama dobijenim iz Sažetka karakteristika lekova koji sadrže salmeterol ili budesonid odobrenih u Evropskoj uniji.

Klasa sistema organaUcčestalostNeželjena rekacija
Infekcije infestacijeČestoPneumonija
Poremećaji imunskog sistemaPovremenoReakcije preosetljivosti sa sledećim manifestacijama: reakcije preosetljivosti kože, osip, urtikarija, pruritus, dermatitis,
RetkoReakcije preosetljivosti sa sledećim manifestacijama:
Veoma retkoReakcije preosetljivosti sa sledećim manifestacijama:
Endokrini poremećajiRetkoHipokorticizam, hiperkorticizam
Veoma retkoCushing-ov sindrom, Cushing- oidni izgled, supresija nadbubrežne žlezde, smanjena
Poremećaji metabolizma i ishraneVeoma retkoHiperglikemija
Psihijatrijski poremećajiVeoma retkoPsihomotorna hiperaktivnost, anksioznost, depresija, agresija,
Poremećaji nervnog sistemaPovremenoVrtoglavica, agitacija, nemir,
Veoma retkoPoremećaji ukusa
Poremećaji okaPovremenoZamućen vid (videti odeljak 4.4)
Veoma retkoKatarakta, glaukom
Kardiološki poremećajiRetkoAritmije: atrijalna fibrilacija, supraventrikularna tahikardija,
Veoma retkoAngina pectoris, produzenje QTc
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećajiVeoma čestoNazofaringitis
ČestoPromuklost, sinuzitis, kašalj,
RetkoBronhospazam
Veoma retkoParadoksalni bronhospazam
Gastrointestinalni poremećajiČestoOtežano gutanje
PovremenoNauzeja
Poremećaji kože i potkožnog tkivaČestoKontuzije
PovremenoModrice, osip, urtikarija, pruritus,
Poremecćaji mišićno-koštanogČestoTraumatske fakture, grčevi u

Zbog prisustva aktivne supstance budesonid u sastavu leka Zephir kod nekih pacijenata se može javiti promuklost i kandidijaza u ustima i grlu (videti odeljak 4.4).

Paradoksalni bronhospazam se može javiti veoma retko, manje od 1 u 10000 ljudi (videti odeljak 4.4). Tokom terapije lekom Zephir mogu se javiti ozbiljni neželjeni događaji povezani sa astmom i egzacerbacije astme (videti odeljak 4.4).

Terapija beta-2-agonistima može dovesti do povećanja koncentracije insulina, slobodnih masnih kiselina, glicerola i ketonskih tela u krvi.

Pedijatrijska populacija

Moguća sistemska neželjena dejstva uključuju Cushing-ov sindrom, Cushing-oidni izgled, supresija nadbubrežne žlezde i usporen rast kod dece (videti odeljak 4.4). Takođe se kod dece mogu javiti anksioznost, poremećaji spavanja i promene ponašanja, uključujući hiperaktivnost i razdražljivost.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjenje reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

faks: +381 11 39 51 131

vebsajt: www.alims.gov.rs

i-mejl: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Nema dostupnih podataka o predoziranju lekom Zephir, ali postoje podaci o predoziranju budesonidom i salmeterolom i navedeni su u nastavku:

Budesonid

Ne očekuje se da će akutno predoziranje budesonidom, čak i pri jako velikim dozama, dovesti do kliničkih problem. Kada se hronično koriste prekomerne doze, može doći do sistemskih glukokortikoidnih efekata i supresije nadbubrežne žlezde.

Salmeterol

Znaci i simptomi predoziranja salmeterolom su tremor, glavobolja i tahikardija. Poželjan antidot kod predoziranja je upotreba nekog od kardioselektivnih blokatora beta adrenergičkih receptora koje treba koristiti sa oprezom kod pacijenata sa bronhospazmom u anamnezi. Ako se terapija lekom Zephir mora prekinuti zbog predoziranja beta agonistom koji ulazi u njegov sastav, treba razmotriti obezbeđenje odgovarajuće zamene za kortikosteroid. Dodatno, može doći do hipokalemije i treba razmotriti nadoknadu kalijuma.

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: lekovi koji se primenjuju u opstruktivnim bolestima disajnih puteva, adrenergici u kombinaciji sa kortikosteroidima ili drugim lekovima, isključujući antiholinergike

ATC šifra: R03AK12

Mehanizam dejstva i farmakodinamsko dejstvo

Lek Zephir sadrži salmeterol i budesonid, koji imaju različite mehanizme delovanja i pokazuju aditivne efekte u olakšavanju simptoma astme. Odgovarajuća svojstva svake od dve aktivne supstance opisana su u nastavku.

Budesonid

Budesonid, primenjen inhalaciono, ima glukokortikoidno antiinflamatorno dejstvo u plućima, što dovodi do smanjenja simptoma i egzacerbacija astme uz manje neželjenih događaja u poređenju sa sistemskom primenom kortikosteroida. Tačan mehanizam odgovoran za ovaj antiimflamatorni efekat nije poznat.

Salmeterol

Salmeterol je selektivni agonist beta-2-adrenergičkih receptora dugog dejstva (12 sati) sa dugim bočnim lancem koji se vezuje za egzo-lokus receptora. Salmeterol obezbeđuje duže trajanje bronhodilatacije (traje najmanje 12 sati) u odnosu na preporučene doze konvencionalnih beta-2-agonista kratkog dejstva.

Klinička efikasnost i bezbednost

Klinička ispitivanja kod odraslih pokazala su da zajednička primena salmeterola i budesonida delotvornije olakšavala simptome astme i poboljšava funkciju pluća u poređenju sa primenom samo inhalacionih kortikosterida.

Sprovedeno je sedam studija ispitivanja efikasnosti i bezbednosti primene salmeterol 20 mikrograma

/budesonid 120 mikrograma/ i salmeterol 20 mikrograma/budesonid 240 mikrograma. Tri studije su bile 12- nedeljne, randomizovane, aktivno kontrolisane, od kojih su dve uključile i produženu 12-nedeljnu otvorenu fazu. Jedna studija je bila produžena otvorena faza u kojoj je procenjivana bezbednost primene tokom perioda od jedne godine. Ukupno, ove studije su sprovedene kod 1329 odrasla pacijenata sa astmom.

U 26-nedeljnom kliničkom ispitivanju, koje obuhvata 12-nedeljno randomizovano, trostruko, ispitivanje na paralelnim grupama, 375 pacijenata sa astmom randomizovano je u jednu od tri grupe: jedna grupa je primala salmeterol 20 mikrograma/budesonid 120 mikrograma, druga je primala salmeterol 20 mikrograma/budesonid 240 mikrograma, a treća samo budesonid 2x200 mikrograma. Pacijenti koji su primali salmeterol/budesonid su uporedjivani sa onima koji su primali samo budesonid, 2x200 mikrograma.

Pokazano je da su salmeterol 20 mikrograma/ budesonide 120 mikrograma i salmeterol 20 mikrograma/budesonid 240 mikrograma značajno poboljšali PEF (engl. Peak Expiratory Flow), FEV1 (engl. forced expiratory volume in 1 second) i FVC (engl. Forced vital capacity) i značajno povećali jutarnje vrednosti PEF u odnosu na primenjen samo budesonid, 2x200 mikrograma.

Srednja vrednost procenta promene od početne vrednosti do 12-te nedelje kod pacijenata tretiranih salmeterolom 20 mikrograma/budesonidom 120 mikrograma ili salmeterolom 20 mikrograma/budesonidom 240 mikrograma ili samo budesonidom 2x200 mikrograma dva puta dnevno

Srednja promena u jutarnjim vrednostima PEF izmeđusalmeterol/budes- onidsalmeterol/bude- sonidbudesonid 400 mcg
NSrednja vrednostNSrednja vrednostNSrednja vrednost
Druge12535,1±4,1232,5±4,221228,5±2,880,534<0,001<0,001
Četvrte nedelje i početne12544,2±4,8012141,3±5,2411814,9±3,620,536<0,001<0,001
Osme nedelje12451,1±5,3911945,8±5,9211715,0±4,310,321<0,001<0,001
Dvanaeste nedelje i12254,4±6,0011851,4±5,6211515,6±4,470,522<0,001<0,001

N- broj pacijenata o kojima postoje podaci

# Značaj u razlici efikasnosti između terapija (ANCOVA model sa faktorom početne vrednosti kao kontinurianim parametrom)

mcg- mikrograma Pedijatrijska populacija

Bezbednost i efikasnost kombinacije salmeterol, budesonid nije ispitivana kod dece. Evropska agencija za lekove izuzela je od obaveze podnošenje rezultata ispitivanja salmeterol, budesonid u svim podgrupama pedijatrijske populacije sa astmom.

Kada se salmeterol i budesonid primenjuju inhalaciono u kombinaciji, farmakokinetika svake od ovih supstanci slična je onoj koja se viđa kada se aktivne supstance primenjuju zasebno. Ne postoji farmakokinetička interakcija izmedju salmeterola i budesonida.

Fiksna kombinacija ovih supstanci

Fiksna kombinacija salmeterol 20 mikrograma/budesonid 240 mikrograma poređena je tokom kliničkih farmakokinetičkih studija sa samostalnom primenom budesonidom 400 mikrograma i samostalnom primenom salmeterola 50 mikrograma.

Maksimalna koncentracija salmeterola u plazmi je bila nesto veća nakon primene fiksne kombinacije salmeterol/budesonid nego nakon primene samo salmeterola. Maksimalna koncentracija budesonida u plazmi i vrednost PIK nakon primene fiksne kombinacije salmeterol/budesonid su bili slični kao nakon primene samo budesonida.

Budesonid

Inhalacioni budesonid se brzo resorbuje i maksimalna koncentracija u plazmi se dostiže za priblizno 30 minuta nakon inhalacije. Nakon primene dve inhalacione doze od 200 mikrograma dva puta dnevno, maksimalna koncentracija budesonida u plazmi od 290 pikograma/mL dostiže se u roku od 30 minuta nakon primene. Budesonid pokazuje linearni porast vrednosti PIK i Cmax sa povećanjem doze nakon jedne primene inhalacionog budesonida.

Vezivanje budesonida za proteine plazme je 90%, a volumen distribucije je 3 L/kg. Budesonid podleže izraženom metabolizmu prvog prolaza kroz jetru (približno 90%) do metabolita sa malom glukokortikosteroidnom aktivnošću. Glukokortikosteroidna aktivnost glavnih metabolite, 6-beta-hidroksi- budesonida i 16-alfa-hidroksi-prednizolona manja je od 1% aktivnosti budesonida.

Nema pokazatelja da postoje bilo kakve metaboličke interakcije ili bilo koje reakcije zamene između salmeterola i budesonida.

Budesonid se eliminiše preko metaboličkih reakcija koje su uglavnom katalizovane enzimom CYP3A4. Metaboliti budesonida se izlučuju urinom kao takvi ili u konjugovanoj formi. Zanemarljive količine nepromenjenog budesonida detektovane su u urinu. Budesonid ima veliki sistemski klirens (priblizno 1,2 L/min), a poluvreme eliminacije intravenski primenjenog budesonida je u proseku 4 sata.

Salmeterol

Salmeterol deluje lokalno u plućima. Osim toga, postoji veoma malo raspoloživih podataka u vezi sa farmakokinetikom salmeterola zbog tehničkih poteškoća u određivanju koncentracije aktivne supstance u plazmi usled njegovih malih koncentracijau plazmi pri primeni terapijskih doza (priblizno 200 pikograma/mL ili manje).

Nakon primene dve inhalacione doze od 50 mikrograma dva puta dnevno, salmeterol je detektovan u plazmi dobrovoljaca u roku od 10 do 20 minuta; koncentracije u plazmi su bile veoma male, a maksimalna koncentracija je iznosila 230 pikograma/mL. Poluvreme eliminacije je bilo otprilike 4,7 sata.

Farmakokinetika budesonida ili salmeterola kod pacijenata sa insuficijencijom bubrega nije poznata. Izloženost budesonidu i salmeterolu može biti povećana kod pacijenata sa oboljenjem jetre.

Tokom pretkliničkih ispitivanja efekti su primećeni samo pri izloženosti za koju se smatra da u dovoljnoj meri prevazilazi maksimalnu izloženost kod ljudi što ukazuje na mali značaj za kliničku primenu. Jedini bezbednosni problemi za ljude na koje ukazuju ispitivanja na životinjama zasebno datih salmeterol- ksinafoata i budesonida su efekti povezani sa prekomernom farmakološkom aktivnošću.

Fiksna kombinacija ovih supstanci

Bezbednost istovremene primene salmeterola i budesonida procenjena je kod pacova i pasa. Toksikološki nalazi u ovim studijama bili su u skladu sa nalazima dobijenim nakon zasebne primene budesonida i salmeterola.

Efekti relevantni za primenu kod ljudi primećeni su samo pri izloženosti za koju se smatra da u dovoljnoj meri prevazilazi maksimalnu izloženost kod ljudi.

Budesonid

Pretklinički podaci dobijeni u studijama hronične toksičnosti, genotoksičnosti i karcinogenosti nisu ukazali na poseban rizik za primenu kod ljudi u terapijskom rasponu doza. Velike doze glukokortikoida, kao što je

budesonid, izazvale su malformacije kao što je rascep nepca i skeletne malformacije. Smatra se da je malo verovatno da se slična dejstva ispolje kod ljudi u terapijskim dozama.

Salmeterol

Studije reproduktivne i razvojne toksičnosti primene salmeterol-ksinafoata pokazala su nepostojanje takvih efekata kod pacova. Kod kunića se tipična embriofetalna toksičnost beta-2-agonista (rascep nepca, prevremeno otvaranje očnih kapaka, sternebralna fuzija i smanjena osifikacija frontalnih kranijalnih kostiju) javljala pri primeni velikih doza leka (priblizno 20 puta većih od maksimalnih preporučenih dnevnih doza za čoveka, računato poređenjem vrednosti PIK).

Dugotrajne studije su pokazale da primena salmeterol-ksinafoata izaziva benigne tumore glatkih mišicća mezovarijuma pacova i uterusa miševa. Ovi efekti su specifični za pojedine vrste i bez značaja za kliničku primenu. Salmeterol- ksinafoat nije pokazao genotoksični potencijal u brojnim in vitro i in vivo ispitivanjima.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Sadrzaj kapsule:

Laktoza monohidrat; Laktoza.

Nije primenljivo

2 godine

Čuvati na temperaturi do 30°C.

Čuvati u dobro zatvorenoj boci radi zaštite od svetlosti i vlage.

Unutrašnje pakovanje je HDPE boca sa 60 tvrdih kapsula zatvorena polipropilenskim sigurnosnim zatvaračem za decu, koja sadrzi desikant

Spoljašnje pakovanje je je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze boca (ukupno 60 tvrdih, kapsula), inhalator izrađen od plastičnih materijala (jednodozni uređaj za inhalaciju: telo i poklopac inhalatora su od akrilonitril-butadien stirena, tasteri za perforaciju kapsule su od metil-metakrilat-akrilonitril butadien stirena, igle i opruge su od nerđajućeg čelika) i Uputstvo za lek.

Treba koristiti inhalator koji se nalazi u pakovanju sa svakim novim propisanim lekom. Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti u skladu sa važećim propisima.

Pacijenta treba obučiti (videti uputstvo za upotrebu):

-da pažljivo pročita uputstvo za upotrebu koje se nalazi u pakovanju;

-da snažno i duboko udahne kroz nastavak za usta kako bi se optimalna doza leka isporučila u pluća;

-da nikada ne izdiše kroz nastavak za usta;

-da vrati poklopac na nastavak za usta nakon upotrebe;

-da ispere usta vodom nakon svake inhalacije da bi se smanjio rizik od orofaringealne kandidijaze. Ako se orofaringelana kandidijaza ipak javi, pacijent treba da nastavi da ispira usta vodom nakon inhalacije.

Uputstvo za rukovanje i upotrebu

Lek Zephir je lek namenjen za inhalacionu upotrebu za lečenje astme kod odraslih (18 godina i stariji). Lek Zephir sadrži dve različite aktivne supstance: budesonid i salmeterol.

  • Budesonid spada u grupu lekova pod nazivom „kortikosteroidi“. Deluje tako što smanjuje i sprečava pojavu otoka i zapaljenja u plućima.
  • Salmeterol spada u grupu lekova pod nazivom dugodelujući beta-2 agonisti ili „bronhodilatatori“. Bronhodilatatori pomažu da disajni putevi u plućima ostanu prohodni i otvoreni čime se olakšava ulazak i izlazak vazduha. Ovo dejstvo traje najmanje 12 sati.

Zajedno, ove dve aktivne supstance olakšavaju disanje, obezbeđujući time ublažavanje simptoma kao što su nedostatak daha, zviždanje u plućima i kašalj kod pacijenata sa astmom, a takođe pomaže u sprečavanju simptoma astme.

Vaš lekar Vam je propisao ovaj lek za lečenje astme.

Vaš lekar će Vam propisati lek Zephir kada nije postignuta odgovarajuća kontrola simptoma Vaše astme primenom inhalacionih kortikosteroidima i bronhodilatatorima koje uzimate po potrebi, ili u slučajevima kada je potrebno zameniti zasebno primenjeni inhalacioni kortikosteroid i zasebno primenjeni dugodelujući bronhodilatator jednim lekom.

  • ako ste alergični (preosetljivi) na budesonid, salmeterol ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog

leka (navedene u odeljku 6).

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom pre nego što primenite lek Zephir. Vaš lekar ce pomno pratiti Vaše lečenje ako:

-imate probleme sa srcem, uključujući nepravilne ili brze otkucaje srca;

-imate pojačanu aktivnost štitaste žlezde;

-imate tumor nadbubrežne žlezde (feohromocitom);

-imate visok krvni pritisak;

-imate suženje arterija (tzv. arteriosklerozu) ili aneurizmu (neprirodno proširenje krvnog suda);

-imate šećernu bolest (lek Zephir može povećati vrednost šećera u krvi);

-imate hipokalemiju, tj. smanjenu vrednost kalijuma u krvi može izazvati slabost mišića, tremor (drhtanje) ili izmenjen srčani ritam;

-se lečite ili ste se lečili od tuberkuloze (TBC) ili ako je potvrđeno da imate virusnu ili gljivičnu infekciju pluća i disajnih puteva;

-imate probleme sa jetrom.

Ako ste ikada imali bilo koje od ovih stanja, obavestite svog lekara pre nego što počnete da koristite lek Zephir.

Vaš lekar Vam je propisao ovaj lek da bi se se pomoglo u sprečavanju teškoće sa disanjem prouzrokovane astmom. Morate koristiti lek Zephir svaki dan, prema uputstvima Vašeg lekara. Na ovaj način ćete obezbediti pravilno delovanje leka u kontroli Vaše astme.

Lek Zephir sprečava da ostanete bez daha, kao i nadolazeće zviždanje, ali nije od pomoći kad ste već ostali bez daha i kada je zviždanje već prisutno. Ako se to dogodi, treba da uzmete neki lek koji će Vam brzo olakšati teškoće (bronhodilatator brzog dejstva koji se uzima po potrebi), kao što je salbutamol. Uvek treba da imate pri sebi „inhalator za brzo olakšavanje simptoma“ za korišćenje u slučaju potrebe. Ne koristite lek Zephir za lečenje akutnog napada astme.

Razgovarajte sa Vašim lekarom ukoliko češće koritite Vaš „inhalator za brzo olakšavanje simptoma“. To znači da nije postignuta odgovarajuća kontrola simptoma Vaše astme.

Ako osetite nedostatak daha ili zviždanje u plućima tokom upotrebe leka Zephir, treba da nastavite sa upotrebom leka Zephir ali posetite svog lekara što je pre moguće jer Vam je možda potrebno dodatno lečenje.

Ukoliko za lečenje astme uzimate kortikosteroide u obliku tableta, Vaš lekar može smanjiti broj tableta koje uzimate kada počnete da primenjujete lek Zephir. Ako ste uzimali oralne kortikosteroide tokom dužeg vremenskog perioda, Vaš lekar će možda želeti da povremeno uradite analize krvi. Posle smanjenja broja kortikosteroidnih tableta ćete se možda osećati loše, iako se simptomi u grudima mogu poboljšati. Možda ćete osetiti simptome kao što su zapušen nos ili curenje iz nosa, slabost ili bol u zglobovima i mišićima i osip (ekcem). Ako Vam bilo koji od ovih simptoma smeta ili ako se jave simptomi kao sto su glavobolja, umor, mučnina ili povraćanje odmah se obratite Vašem lekaru. Možda ćete morati da uzimate drugi lek ako Vam se pojave alergijski ili artritični simptomi. Treba da porazgovarate sa svojim lekarom ukoliko ste zabrinuti da li treba da nastavite da koristite lek Zephir.

Produženo lečenje velikim dozama inhalacionih kortikosteroida može imati za posledicu poremećaj funkcije nadbubrežne žlezde. Ukoliko primenjujete veliku dozu inhalacionog kortikosteroida tokom dužeg vremenskog perioda, možda će postojati povećana potreba za primenom kortikosteroida u stresnim situacijama. Stresne situacije mogu biti respiratorne infekcije, odlazak u bolnicu nakon nezgode, ozbiljna povreda ili vreme pre operacije. U tom slučaju, lekar koji će Vas lečiti odlučiće treba li Vam povećati dozu kortikosteroida i možda propisati neke druge kortikosteroide primenjene u drugom farmaceutskom obliku (npr. tableta).

Deca i adolescenti

Ovaj lek nije namenjen za primenu kod dece ili adolescenata mlađih od 18 godina.

Drugi lekovi i lek Zephir

Obavestite Vašeg lekara ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove, uključujući i lekove koji se izdaju bez recepta. Razlog tome je što lek Zephir može uticati na delovanje nekih lekova. Takođe, neki lekovi mogu uticati na delovanje lek Zephir.

Naročito obavestite Vašeg lekara ukoliko uzimate bilo koji od sledećih lekova pre nego što počnete da primenjujete lek Zephir:

-beta blokatore (kao sto su atenolol, propranolol i sotalol koji se uglavnom koriste za lečenje visokog krvnog pritiska ili drugih srčanih bolesti), uključujući i kapi za oči (kao što je timolol koji se koristi za lečenje glaukoma (povišen očni pritisak));

  • lekove koji se koriste za lečenje poremećaja srčanog ritma (kao sto su hinidin, disopiramid i prokainamid);
  • lekove za lečenje srčanih bolesti (digoksin);
  • lekove za izbacivanje tečnosti iz organizama (diuretici, kao sto je furosemid);
  • druge lekove koji se koriste u lečenju astme (derivati ksantina, kao sto su teofilin ili aminofilin);

-druge bronhodilatatore (kao što je salbutamol);

-lekove za lečenje psihijatrijskih bolesti poput inhibitora monoaminoksidaze (MAO), (kao što je fenelzin), triciklicnih antidepresiva (kao što je amitriptilin), fenotiazina (kao što su hlorpromazin i prohlorperazin);

-lekove pod nazivom „inhibitori proteaze“ (kao što su ritonavir, atazanavir) za lečenje HIV infekcije;

-lekove za lečenje infekcija (kao što su eritromicin, telitromicin, furazolidin, itrakonazol i ketokonazol);

-lekove pod nazivom „antihistaminici“, koriste se za lečenja alergija (kao što je terfenadin);

-lekovi za lečenje Parkinsonove bolesti (kao što je L-dopa);

-lekovi za lečenje bolesti štitaste žlezde (kao što je levotiroksin);

-lekovi sa MAOI (inhibitori monoamino oksidaze) sličnim dejstvom kao što su furazolidon koji se koristi za lečenje infekcija i prokarbazin koji se koristi u terapiji tumora;

-lekove koji sadrže oksitocin (koji izaziva kontrakcije materice);

-kortikosteroide (oralni ili u obliku injekcija). Ako ste nedavno uzimali ove lekove, to bi moglo da poveća rizik od negativnog uticaja na rad nadbubrežne žlezde.

Ukoliko se bilo šta od prethodno navedenog odnosi na Vas ili ukoliko niste sigurni, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom pre upotrebe leka Zephir.

Neki lekovi mogu pojačati dejstvo leka Zephir i Vaš lekar će mozda želeti da Vas pažljivije prati ukoliko uzimate ove lekove (uključujući i neke lekove za lečenje HIV infekcije: ritonavir, kobicistat).

Takođe obavestite svog lekara ili farmaceuta ako ćete dobiti opšti anestetik zbog operacije ili stomatološke intervencije jer primena leka Zephir u kombinaciji sa anesteticima moze da uzrokuje nepravilan ritam srca (aritmija).

Primena leka Zephir sa alkoholom

Konzumiranje alkohola tokom primene leka Zephir može povećati njegovo dejstvo na srce. Uvek treba da unos alkohola svedete na minimum. Ukoliko niste sigurni koliko alkohola smete da pijete dok uzimate ovaj lek, treba da se posavetujete sa svojim lekarom.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Ako ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.

Vaš lekar će proceniti da li možete da koristite lek Zephir dok ste trudni ili ako planirate trudnoću.

Vaš lekar će odlučiti da li ćete prestati sa uzimanjem leka Zephir tokom perioda dojenja ili ćete nastaviti lečenje lekom Zephir ali prestati sa dojenjem.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Lek Zephir nema ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Ukoliko osetite tremor tokom lečenja, proverite da li ste u stanju da upravljate vozilima ili rukujete mašinama pre nego što to učinite.

Lek Zephir sadrži laktozu

Ovaj lek sadrzi šećer koji se zove laktoza. U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.

Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni, proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Odrasli (18 godina i stariji)

Preporučena doza je 1 inhalacija (1 kapsula = 1 inhalacija), dva puta dnevno.

Važno je da primenjujete lek Zephir svaki dan, čak iako simptomi astme nisu prisutni. Na ovaj način ćete obezbediti pravilno delovanje leka u kontroli Vaše astme.

Ovaj lek možete primeniti u bilo koje doba dana, nezavisno od obroka ili konzumiranja pića. Vaš lekar će redovno proveravati kontrolu simptoma Vaše astme.

Vaš lekar će Vam pomoći u kontroli simptoma astme i prilagodiće dozu ovog leka na najmanju sa kojom je moguće uspostavi kontrolu simptoma astme. Nemojte sami prilagođavati dozu bez prethodne konsultacije sa Vašim lekarom.

Kako koristiti kapsule sa inhalatorom

U ovom pakovanju se nalaze inhalator i kapsule (u boci) koje sadrže lek u vidu praška za inhalaciju. Inhalator Vam omogućava da inhalirate (udahnete) lek koji se nalazi u kapsuli.

Kapsule koristite samo sa inhalatorom koji se nalazi u ovom pakovanju. Ne pokušavajte da koristite ove kapsule sa drugim uređajem za inhalaciju ni u kom slučaju.

Kada otvorite novo pakovanje leka, koristite novi inhalator koji se nalazi u tom pakovanju. Ne gutajte kapsule.

Molimo pročitajte u nastavku navedena uputstva za više informacija o tome kako se koristi inhalator.

Pre primene leka Zephir važno je da operete ruke i dobro ih osušite. Prašak za inhalaciju i kapsule ne smeju doći u kontakt sa vlagom. Zatim sledite korake opisane u nastavku.

Sada vratite nastavak za usta na početnu poziciju.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info
  • Držite inhalator uspravno tako da nastavk za usta bude okrenut nagore.
  • Probušite kapsulu čvrstim pritiskanjem oba bočna tastera istvoremeno.
  • Treba da se čuje „klik” kada je kapsula probušena.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info