Lek Acnatac je indikovan za lokalno lečenje akni (acne vulgaris) kada su prisutni komedoni, papule i pustule kod pacijenata uzrasta 12 godina i starijih (videti odeljak 4.4 i 5.1).
Potrebno je pratiti zvanična uputstva za pravilnu primenu antibiotika i lečenje akni.
Doziranje
Odrasli i adolescenti (12 godina)
Jednom dnevno pred spavanje oprati lice blagim sapunom i osušiti. Istisnuti količinu gela veličine zrna graška na vrh prsta, utapkati na bradu, obraze, nos i čelo, a zatim nežno utrljati preko celog lica.
Terapija lekom Acnatac ne treba da traje duže od 12 nedelja u kontinuitetu bez pažljive procene. Treba napomenuti da može proći i nekoliko nedelja od početka primene leka do toga da se uoče terapijska poboljšanja.
Ukoliko propusti da nanese gel Acnatac, pacijent treba da sačeka vreme kada treba sledeći put da ga primeni i da ga tada nanese. Pacijenti ne treba da primenjuju duplu dozu da bi nadomestili propuštenu.
Primena kod dece mlađe od 12 godina
Lek Acnatac se ne preporučuje za primenu kod dece mlađe od 12 godina jer bezbednost i efikasnost primene leka Acnatac kod dece nije potvrđena..
Primena kod starijih pacijenata (>65 godina )
Bezbednost i efikasnost primene leka Acnatac kod pacijenata starijih od 65 godina nije potvrđena..
Oštećenje funkcije bubrega i jetre
S obzirom na to da je mala sistemska izloženost klindamicinu i tretinoinu nakon topikalne primene leka Acnatac, ne očekuje se da će umereno oštećenje funkcije bubrega ili jetre dovesti do klinički značajne sistemske izloženosti. Međutim, koncentracije klindamicina i tretinoina u serumu nakon topikalne primene nisu određivane kod pacijenata sa oboljenjem bubrega ili jetre. Preporučuje se donošenje odluka o lečenju kod svakog pacijenta individualno u zavisnosti od ozbiljnosti stanja pacijenta
Način primene
Lek Acnatac je indikovan samo za primenu na kožu (dermalnu) upotrebu. Prilikom primene leka Acnatac, treba izbegavati kontakt gela sa očima, očnim kapcima, usnama i nozdrvama. Nakon primene, pacijent treba da opere ruke.
Lek Acnatac nije namenjen za oralnu, okularnu, nazalnu i vaginalnu primenu. Lek Acnatac se ne preporučuje za lečenje blagog oblika akni.
Treba izbegavati kontakt ovog leka sa ustima, očima, sluzokožom i oštećenomili ekcematoznom kožom. Potreban je oprez prilikom primene leka na osetljivim delovima kože. Ukoliko dođe do slučajnog kontakta leka sa očima, isprati većom količinom vode.
Kolitis povezan sa uzimanjem antibiotika (takođe poznat kao kolitis povezan sa prisustvom Clostridium difficile (CDAD) je zabeležen pri lokalnoj primeni nekih drugih proizvoda koji sadrže klindamicin. Postoji mala verovatnoća da se ovo desi pri primeni leka Acnatac, jer je koncentracija klindamicina u plazmi i resorpcija kroz kožu klinički zanemarljiva.
U slučaju dugotrajne ili teške dijareje ili grčeva u stomaku, odmah prekinuti sa primenom leka Acnatac, jer ovi simptomi mogu da ukažu na kolitis izazvan primenom antibiotika. Uraditi odgovarajuće dijagnostičke testove kao što su testovi na prisustvo bakterije Clostridium difficile i toksina i ako je potrebno kolonoskopiju, a zatim razmotriti moguće načine lečenja kolitisa.
Primena leka u većim količinama od preporučene ili češće nego što je propisano, može da izazove crvenilo, peckanje i nelagodnost na koži. U slučaju ozbiljne iritacije, posebno na početku lečenja, pacijenta treba savetovati da prekine sa primenom leka privremeno ili da smanji učestalost primene.
Potreban je oprez prilikom propisivanja leka Acnatac pacijentima sa atopijom.
Lek Acnatac ne treba primenjivati istovremeno sa druim preparatima, koji se primenjuju na kožu (uključujući kozmetičke preparate) zbog mogućih inkompatibilnosti i interakcija sa tretinoinom. Potreban je poseban oprez pri primeni supstanci koje deluju keratolitički, kao što su sumpor, salicilna kiselina, benzoil-
peroksid ili resorcinol i hemijski abrazivi. Ukoliko je pacijent primenjivao ove preparate, potrebno je da se prvo smiri efekat pilinga pre početka terapije lekom Acnatac.
Neka medicinska sredstva za čišćenje i piling lica imaju jak efekat isušivanja. Pacijenti koji dermalno koriste tretinoin ne bi trebalo da koriste ove preparate. Potreban je oprez pri korišćenju abrazivnih sapuna, sapuna i kozmetike, kao i parfema i kozmetičkih preparata koji sadrže ekstrakte limete.
Zbog povećanje osetljivosti na UV zračenje tokom terapije lekom Acnatac, može doći do fotosenzitivnosti. Zbog toga je potrebno da se izlaganje sunčevoj svetlosti smanji na minimum i da se koriste odgovarajući proizvodi sa najmanje 30 faktorom zaštite (Sun Protection Factor -SPF) i zaštitna odeća (npr. šešir). Tokom terapije, treba izbegavati upotrebu kvarcnih lampi i solarijuma, a pacijenti sa opekotinama od sunca ne smeju da koriste ovaj lek do potpunog oporavka.
Pacijenti koji su zbog prirode posla značajno izloženi sunčevoj svetlosti i pacijenti koji su osetljivi na sunčevu svetlost, treba da budu posebno oprezni pri primeni leka. U slučaju pojave opekotina, prekinuti terapiju lekom Acnatac dok se ozbiljan eritem i ljuštenje kože ne smire.
Prijavljeni su sporadični slučajevi folikulitisa izazvanog gram-negativnim bakterijama tokom dermalne primene proizvoda koji sadrže 1% klindamcina. U ovom slučaju potrebno je da se terapija odmah prekine i da se koriste drugi lekovi.
Dugotrajna primena klindamicina može da dovede do rezistencije i/ili porasta broja neosetljivih bakterija ili gljivica na koži, mada su to retki slučajevi.
Može se javiti i ukrštena rezistencija sa drugim antibioticima, kao što su linkomicin ili eritromicin (videti odeljak 4.5).
Istovremenu primenu oralnih i topikalnih antibiotika treba izbegavati, posebno onih sa različitom hemijskom strukturom.
Pomoćne supstance metilparahidroksibenzoat (E 218) i propilparahidroksibenzoat (E216) mogu prouzrokovati alergijske reakcije (moguće odložene). Pomoćna supstanca butilhidroksitoluen (E321) može da izazove lokalne reakcije na koži (npr. kontaktni dermatitis) ili iritaciju očiju i sluzokože.
Potreban je oprez kod istovremene dermalne primene drugih lekova, medicinskih sapuna i proizvoda za čišćenje kože koji imaju jak isušujući efekat i proizvoda sa visokom koncentracijom alkohola kao i adstringenasa. Istovremenu terapiju kortikosterodima treba izbegavati.
In vitro, antagonizam je pokazan između eritromicina i klindamicina, sinergizam je pokazan sa metronidazolom, antagonističko i sinergističko dejstvo je primećeno sa aminoglikozidima, a agonističko dejstvo je opisano sa neuromuskularnim blokatorima.
Antagonisti vitamina K
Povećane vrednosti parametara koagulacije (PT/INR) i/ili krvarenje su prijavljeni kod pacijenata lečenih klindamicinom u kombinaciji sa antagonistima vitamina K (npr. varfarin, acenokumarol i flunidion).
Zato treba redovno sprovoditi testove koagulacije kod pacijenata na terapiji antagonistima vitamina K. Tretinoin izaziva povećanu permeabilnost za druge dermalno primenjene lekove.
Žene u reproduktivnom periodu
Lek Acnatac mogu primenjivati žene u reproduktivnom periodu samo ako primenjuju efikasnu kontracepciju tokom terapije i mesec dana nakon prekida terapije.
Primena leka u periodu trudnoće
Lek Acnatac je kontraindikovan (videti odeljak 4.3) kod trudnica i žena koje planiraju da zatrudne. Ukoliko se lek koristi u toku trudnoće, ili tokom primene leka dođe do trudnoće, terapiju treba prekinuti.
Klindamicin
Kod ograničenog broja trudnica koje su bile izložene klindamicinu u toku prvog trimestra, nisu se javila neželjena dejstva klindamicina na trudnoću ili na zdravlje fetusa/novorođenčeta. Klindamicin nije ispoljio teratogenost u studijama reproduktivne toksičnosti na pacovima i miševima, pri supkutanoj i oralnoj primeni klindamicina (vidi odeljak 5.3).
Tretinoin
Oralno primenjeni retinoidi povezani su sa kongenitalnim anomalijama. Kada se primenjuju u skladu sa preporukama, topikalno primenjeni retinoidi uglavnom imaju nizak nivo sistemskog dejstva usled minimalne dermalne apsorpcije. Međutim, individualni faktori (npr. oštećena koža, preterana upotreba) mogu doprineti povećanoj sistemskoj izloženosti.
Primena leka u periodu dojenja
Nije poznato da li se tretinoin i klindamicin izlučuju u majčino mleko nakon primene leka Acnatac. Nakon oralne i parenteralne primene klindamicina zabeleženo je da se javio u majčinom mleku. Poznato je da se oralno primenjeni retinoidi i njihovi metaboliti izlučuju u majčino mleko. Zbog toga, lek Acnatac ne treba da koriste žene koje doje.
Fertilitet
Ne postoje raspoloživi podaci o dejstvu leka Acnatac na fertilitet.
Klindamicin
Studije reproduktivne toksočnosti na pacovima i miševima nakon supkutane i oralne primene klindamicina, nisu pokazale uticaj na plodnost.
Tretinoin
Sistemski primenjen tretinoin ozbiljno utiče na plodnost. Ograničeni su raspoloživi podaci o uticaju na fertilitet nakon dermalne primene kod ljudi.
Nisu sprovedene studije o uticaju leka na upravljanje motornim vozilom ili rukovanje mašinama. Malo je verovatno da će terapija lekom Acnatac uticati na sposobnost upravljanja motornim vozilima i rukovanja mašinama.
Neželjene reakcije su navedena prema sistemima organa i učestalosti (broj pacijenata kod kojih se očekuje da će se javiti neželjena reakcija). Kategorije učestalosti su sledeće:
Neželjena dejstva su navedena prema sistemima organa i učestalosti. Kategorije učestalosti su sledeće: Veoma često (≥ 1/10);
Često (≥ 1/100 i <1/10); Povremeno (≥ 1/1.000 i <1/100); Retko (≥ 1/10.000 i <1/1.000); Veoma retko (<1/10.000),
Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu raspoloživih podataka). Zabeležene učestalosti u kliničkim ispitivanjima su sledeće:
Imunski poremećaji:
Retko: preosetljivost
Endokrinološki poremećaji: Retko: Hipotireoza
Poremećaji nervnog sistema: Retko: Glavobolja
Poremećaji oka: Retko: Iritacija očiju
Gastrointestinalni poremećaji:
Retko: Gastroenteritis, mučnina
Poremećaji kože i potkožnog tkiva:
Povremeno: akne, suva koža, eritem, seboreja, fotosenzitivne reakcije, pruritus, osip, eksfolijativni osip, eksfolijacija kože, opekotine od sunca
Retko: Dermatitis, herpes simplex, makularni osip, krvarenje kože, peckanje kože, depigmentacija kože, iritacija kože.
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene:
Povremeno: reakcije na mestu primene, pečenje na mestu primene, dermatitis na mestu primene, isušenost kože na mestu primene, eritem na mestu primene.
Retko: iritacija na mestu primene, otok na mestu primene, erozija kože na mestu primene, promena boje na mestu primene, pruritus na mestu primene, deskvamacija na mestu primene, osećaj toplote, bol.
Pedijatrijska populacija
Učestalost neželjenih reakcija povezanih sa primenom leka kod pedijatrijskih pacijenata (12-17 godina) bila je u skladu sa učestalošću u ukupnoj populaciji. U kliničkim ispitivanjima, učestalost javljanja suve kože kod adolescenata (12-17 godina) bila je neznatno veća, nego kod ukupne populacije.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Lek Acnatac je namenjen samo za lokalnu primenu. Prekomerna upotreba leka Acnatac, može da dovede do intenzivnog crvenila, ljuštenja kože i osećaja nelagodnosti. Ako do prekomerne upotrebe dođe slučajno ili zbog želje da se što brže postigne efekat, lice treba nežno oprati blagim sapunom i mlakom vodom. Primenu leka Acnatac treba prekinuti na nekoliko dana pre nastavka terapije.
U slučaju predoziranja, dermalno primenjen klindamicin-fosfat iz leka Acnatac može biti resorbovan u količini koja je dovoljna da izazove sistemsko dejstvo. Mogu se javiti gastrointestinalna neželjena dejstva, uključujući abdominalni bol, mučninu, povraćanje i proliv (videti odeljak 4.4).
Ukoliko dođe do slučajnog gutanja leka, lečenje treba da bude simptomatsko. Mogu se očekivati neželjene reakcije koje se dešavaju kod predoziranja klindamicinom (npr. bol u stomaku, mučnina, povraćanje i dijareja) i tretinoinom (uključujući teratogenezu kod žena u reproduktivnom dobu). U takvim slučajevima terapiju lekom Acnatac treba prekinuti i treba uraditi testiranje na trudnoću kod žena u reproduktivnom dobu.
Farmakoterapijska grupa: preparati protiv akni za lokalnu primenu;
ATC šifra: D10AF51
Lek Acnatac sadrži dve aktivne supstance, koje imaju različite mehanizme delovanja. (vidi tekst ispod). Klindamicin:
Klindamicin je polusintetski derivat linkomicina, koji proizvode bakterije Streptomyces lincolnensis i ima pretežno bakteriostatsko delovanje. Klindamicin se vezuje na 50S ribozomsku subjedinicu osetljivih bakterija i sprečava produženje peptidnih lanaca ometanjem peptidil-transferaze čime se inhibira bakterijska sinteza proteina. Iako je klindamicin-fosfat neaktivan in vitro, brza in vivo hidroliza konvertuje ovo jedinjenje u antibakterijski aktivan klindamicin.
Klindamicin pokazuje in vitro aktivnost protiv Propionibacterium acnes, patofiziološki faktor koji utiče na razvoj acne vulgaris. Klindamicin takođe ima antiinflamatorno dejstvo na lezije acne vulgaris.
Granična vrednost osetljivosti P. acnes kao predstavnika grupe anaerobnih gram-pozitivnih bakterija na klindamicin je 4 mg/mL (granične vrednosti osetljivosti koje je utvrdio Evropski komitet za testiranje antimikrobne osetljivosti. (EUCAST).).
Tretinoin:
Dermalno primenjen tretinoin ima i komedolitičko i antiinflamantorno dejstvo. Tretinoin smanjuje kohezivnost folikularnih epitelnih ćelija, što dovodi do smanjenja formiranja mikrokomedona. Pored toga, tretinoin stimuliše mitotsku aktivnost i povećanje broja folikularnih epitelnih ćelija, što dovodi do izbacivanja komedona. Komedolitičko dejstvo je povezano sa normalizacijom deskvamacije ćelija folikularnog epitela. Tretinoin ima antiinflamatorno dejstvo putem supresije TLR receptora (toll-like receptors).
Kombinovana terapija klindamicinom i tretinoinom, kao u leku Acnatac, ne kombinuje samo pojedinačno dejstvo obe aktivne supstance, već i dopunjuje njihovo pojedinačno dejstvo. Takođe, postoje dokazi u literaturi, koji pokazuju da istovremena primena tretinoina povećava penetraciju klindamicina. Stoga, ova kombinovana terapija je usmerena na nekoliko patogenih faktora: poremećaj folikularne keratinizacije, proliferaciju P. acnes, zapaljenje i povećanu proizvodnju sebuma.
Klinička efikasnost leka Acnatac
Sprovedene su tri randomizovane dvostruko-slepe kliničke studije koje su uključivale ukupno 4550 pacijenata sa oboljenjem acne vulgaris sa inflamatornim i neinflamatornim lezijama. Od ukupnog broja, 1853 pacijenta je lečeno lekom Acnatac, 846 tretinoinom, 1428 klindamicin-fosfatom i 423 podlogom leka Acnatac (bez aktivnih supstanci).
Bili su uključeni pacijenti sa 20-50 inflamatornih lezija akni na licu (papule i pustule), 20-100 ne- inflamatornih lezija akni na licu (otvoreni i zatvoreni komedoni), dva ili više nodula (definisani kao inflamatorna lezija od 5 mm ili više u prečniku) i bez cisti. Lezije su brojane na početku studije, zatim 2., 4.,
8. i 12. nedelje.
Primarna procena efikasnosti za studije 7001.G2HP-06-02 i 7001.G2HP-07-02 je bila: (1) prosečni procenat promene broja inflamatornih lezija u 12. nedelji u odnosu na početnu vrednost, (2) prosečni procenat
promene broja neinflamatornih lezija u 12. nedelji u odnosu na početnu vrednost, (3) prosečni procenat promene ukupnog broja lezija u 12. nedelji u odnosu na početnu vrednost, i (4) procenat pacijenata koji su u
12. nedelji bili bez ili skoro bez lezija što je procenjeno na osnovu. Evaluator’s Global Severity Score (EGSS). Smatralo se da je dokazana superiornost kombinovane terapije u odnosu na monoterapiju kada su 2 od 3 varijable broja lezija i dihotomizirani EGSS rezultat bili značajni.
Terapija je primenjivana jednom dnevno tokom perioda od 12 nedelja, a u 12. nedelji je vršena procena pacijenata i brojanje lezija.
Studije 7001.G2HP-06-02 i 7001.G2HP-07-02 poredile su lek Acnatac sa monoterapijama (klindamicin- fosfat 1,2% u gelu i tretinoin 0,025% u gelu) i podlogom leka uz primenu dvostruko-slepog terapijskog režima. Treća klinička studija (MP1501-02) je sprovedena radi poređenja leka Acnatac i klindamicina.
Distribucija procenta promene u broju lezija je bila asimetrična, stoga srednji procenat promene je prikazan u donjim tabelama.
Srednji procenat promene (smanjenje) broja kožnih lezija u 12. nedelji
Vrsta lezije Terapija Studija Meta-analiza
Inflamatorne
Neinflamatorne
Ukupno
p-vrednosti iz ANOVA analize varijanse
1 za poređenje u parovima tretiniona i baze/podloge uzeti su u obzir podaci iz studija 7001-G2HP-06-02 i 7001-G2HP-07-02.
* p < 0,05
Global Severity Score stanja u 12. nedelji – naveden u formi dihotomiziranih vrednosti
Acnatac | Klindamicin | Tretinoin | Baza/podloga | |
ITT- potpuno | ||||
uklanjanje ili skoro | ||||
potpuno uklanjanje | ||||
* | ||||
Uspešno | 85 (20%) | 32 (15%) | 62 (15%) | 18 (9%) |
Neuspešno | 335 (80%) | 176 (85%) | 355 (85%) | 189 (91%) |
Ukupno | 420 | 208 | 417 | 207 |
P-vrednost | 0,147 | 0,037 | 0,001 | |
ITT- potpuno | ||||
uklanjanje ili skoro | ||||
potpuno uklanjanje |
** | ||||
Uspešno | 95 (22%) | 38 (17%) | 60 (14%) | 16 (7%) |
Neuspešno | 330 (78%) | 180 (83%) | 369 (86%) | 200 (93%) |
Ukupno | 425 | 218 | 429 | 216 |
P-vrednost | 0,122 | 0,001 | 0,001 | |
ITT-potpuno | ||||
uklanjanje ili skoro | ||||
potpuno uklanjanje | ||||
ili najmanje | ||||
poboljšanje 2. | ||||
stepena *** | ||||
Uspešno | 381 (38%) | 318 (32%) | ||
Neuspešno | 627 (62%) | 684 (68%) | ||
Ukupno | 1008 | 1002 | ||
P-vrednost | 0,002 |
1 nepostojeće vrednosti se računaju kao neuspeh terapije
* Study 7001-G2HP-06-02
** Study 7001-G2HP-07-02
*** Study MP-1501-02
Pedijatrijska populacija
Procenat promene broja lezija u 12. nedelji za adolescente između 12 i 17 godina, u pojedinačnim studijama i meta-analizama ovih studija su dole prikazani.
Srednji procenat promene (smanjenje) broja kožnih lezija u 12. nedelji: Adolescenti
Vrsta
Terapija G2HP 06 02
Studija
G2HP 07 02 MP1501 02
Meta-analiza Sve studije1
lezije | (br=800) | (br = 795) | (br = 1320) | (n = 2915) | |
Inflamatorne | Acnatac | 50,0 | 56,2 | 66,7 | 62,5 |
Klindamicin | 40,4 | 46,7 | 64,0* | 58,3* | |
Tretinoin Baza/podloga Acnatac | 38,5* | 47,3* | n.a. | 40,7* | |
Klindamicin | 23,4* | 26,5* | 48,7* | 42,2* | |
Tretinoin Baza/podloga Acnatac | 30,2* | 36,9 | n.a. | 32,8* | |
Klindamicin | 31,3* | 34,2* | 53,0* | 46,4* | |
Tretinoin Baza/podloga | 31,9* | 38,1* | n.a. | 35,6* |
p-vrednosti iz ANOVA analize varijanse
1 za poređenje u parovima tretiniona i baze/podloge uzeti su u obzir podaci iz studija 7001-G2HP-06-02 i 7001-G2HP-07-02.
* p < 0,05
Iako statistički podaci iz ovih studija nisu bili dovoljni da se procene podgrupe i rezultati nisu toliki konzistentni kao u slučaju promena u broju kožnih lezija, oni ukazuju na superiornost kombinovanog proizvoda/leka.
U otvorenoj studiji sa primenom višestrukih doza, koja je uključivala 12 pacijenata sa umerenim do tešim oblikom akni, perkutana resorpcija tretinoina nakon 14 uzastopnih dnevnih primena sa oko 4 g leka Acnatac
je bila minimalna. Koncentracije tretinoina u plazmi su bile ispod donje granice kvantifikacije (LLOQ; 1 nanogram/mL) kod 50-92% pacijenata u bilo koje vreme posle primene i bile su blizu LLOQ kod preostalih pacijenata, sa vrednostima od 1,0 do 1,6 nanogram/mL. Koncentracije u plazmi glavnih metabolita tretinoina, su za 13 cis- retinoinsku kiselinu u opsegu od 1,0 do 1,4 nanogram/mL i za 4-okso-13-cis- retinoinsku kiselinu u opsegu od 1,6 do 6,5 nanogram/mL. Koncentracije klindamicina u plazmi generalno nisu premašile 3,5 nanogram/mL sa izuzetkom jednog pacijenta čija koncentracija u plazmi je dostigla 13,1 nanogram/mL.
Tretinoin
Tretinoin je prisutan u telu kao metabolit retinola i pokazuje određeni stepen dejstva na stimulaciju rasta, sličan kao vitamin A. Rezultati reprezentativnih dobro-kontrolisanih kliničkih studija pokazuju da dermalno primenjen tretinoin ne povećava koncentraciju retinoinske kiseline (tretinoina) u plazmi. Nakon jedne topikalne primene radioaktivno obeleženog tretinoina, koncentracija retinoinske kiseline u krvi se nije promenila u toku 2-48 sati. Dermalna primena pojedinačne doze, ili dugotrajno lečenje formulacijama tretinoina ne menja sistemske nivoe retinoida, koji se održavaju u opsegu prirodnog endogenog nivoa tela.
Klindamicin
Klindamicin se u koži konvertuje dejstvom fosfataze, što dovodi do stvaranja aktivnijeg oblika klindamicina. Stoga, proces konverzije klindamicina je odlučujući faktor antimikrobne aktivnosti u slojevima kože nakon dermalne primene klindamicin-fosfata.
Sledeće pretkliničke studije leka Acnatac, klindamicina i tretinoina, potvrđuju bezbednost leka Acnatac. Acnatac
U trinaestonedeljnoj studiji ispitivanja toksičnosti na koži posle primene višestrukih doza kod patuljastih svinja nije bilo toksičnog dejstva, osim male lokalne iritacije (eritema). Dve studije lokalne tolerancije kod kunića su pokazale da lek Acnatac gel nije glavni faktor javljanja iritacije na koži ili očima i pokazano je da nije bio kontaktni senzibilizator kod zamorčića.
U studiji ispitivanja dermalne toksičnosti kod zečeva nije zapažena reproduktivna toksičnost. Klindamicin
Sistemski primenjen klindamicin ne utiče na plodnost, sposobnost razmnožavanja, embrionalni razvoj ili
post-natalni razvoj. In vitro i in vivo ispitivanja ne ukazuju na mutageni potencijal klindamicina. Klindamicin nije pokazao kancerogeno dejstvo kod miševa tokom dvogodišnje studije koja je uključivala dermalnu primenu 1,2% klindamicin-fosfata i tokom dvogodišnje studije oralne primene kod pacova.
Tretinoin
In vitro i in vivo ispitivanja ne ukazuju na mugateni potencijal tretinoina. Tretinoin nije pokazao kancerogeno dejstvo kod miševa tokom dvogodišnje studije dermalne primene 0,1% tretinoina (veća jačina od leka Acnatac). Sistemski kancerogeni potencijal nije ispitivan. Oralno primenjen tretinoin je pokazao teratogeno dejstvo kod pacova, miševa, hrčkova, kunića, majmuna i ljudi. Tretinoin značajno utiče na plodnost i prenatalni i postnatalni razvoj. Kod životinja, tretinoin primenjen na koži nije imao teratogeno dejstvo pri dnevnim dozama, koje su bile nekoliko puta veće od preporučenih dnevnih doza kod ljudi i koje su bile prilagođene prema površini tela.
voda, prečišćena glicerol karbomeri
metilparahidroksibenzoat (E218)
propilparahidroksibenzoat (E216) polisorbat 80
dinatrijum-edetat
limunska kiselina, bezvodna butilhidroksitoluen (E321) trometamol
Nije primenjivo.
Rok upotrebe: 18 meseci
Rok upotrebe leka nakon prvog otvaranja: 3 meseca, na temperaturi do 25°C.
Čuvati na temperaturi do 25°C. Ne zamrzavati. Tubu čuvati čvrsto zatvorenu.
Unutrašnje pakovanje leka je aluminijumska tuba obložena epoksi-fenolnim lakom i zatvorena polietilenskim zatvaračem.
Spoljnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi tuba sa 30g ili 60g gela i Uputstvo za lek.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti u skladu sa važećim propisima.
Lek Acnatac sadrži aktivne supstance klindamicin i tretinoin.
Klindamicin je antibiotik. On ograničava razmnožavanje bakterija povezanih sa nastankom akni i smanjuje zapaljenje koju su izazvale te bakterije.
Tretinoin normalizuje rast površinskih ćelija kože i normalizuje odvajanje od kože ćelija koje zatvaraju folikule dlake na delovima kože sa aknama. Tako sprečava nakupljanje sebuma i stvaranje lezija akni u ranoj fazi (crni i beli mitiseri).
Ove aktivne supstance su efikasnije u kombinaciji, nego kada se koriste pojedinačno.
Lek Acnatac se primenjuje na koži za lečenje akni kod pacijenata uzrasta 12 godina i starijih.
Ukoliko se bilo šta gore pomenuto odnosi na Vas, nemojte koristiti ovaj lek i obratite se svom lekaru.
Upozorenja i mere opreza
Kada uzimate lek Acnatac, posebno vodite računa:
zaštitnu odeću (npr. šešir). Međutim, ako Vam lice izgori, prestanite da koristite lek, dok Vam se koža ne oporavi.
Drugi lekovi i lek Acnatac
Kažite svom lekaru i farmaceutu ako uzimate ili ste do nedavno uzimali bilo koji drugi lek, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.
Lek Acnatac može imati uticaj na dejstvo drugih lekova. Takođe, pojedini lekovi mogu da utiču dejstvo leka Acnatac.
Ako koristite bilo koje preparate koji sadrže sumpor, salicilnu kiselinu, benzoil peroksid ili rezorcinol ili hemijske abrazive, pre početka primene ovog leka moraćete da sačekate da dejstvo ovih proizvoda prestane. Vaš lekar će Vam reći kada možete da počnete da primenjujete lek Acnatac.
Tokom terapije lekom Acnatac, ne koristite medicinske sapune, sredstva za čišćenje lica ili pilinge sa jakim efektom isušivanja. Treba da budete oprezni pri primeni sledećih proizvoda koji mogu imati isušujući efekat: abrazivni sapuni, sapuni, kozmetički preparati i proizvodi sa visokom koncentracijom alkohola, adstringensi (sredstva za zatezanje kože i smanjivanje pora), parfemi i kozmetički preparati koji sadrže ekstrakte limete.
Potrebno je da se posavetujete sa lekarom pre primene ovog leka istovremeno sa drugim lekovima koji sadrže eritromicin ili metronidazol, aminoglikozide i ostale antibiotike i koritikosteroide, ili ako primate neuromišićne blokatore npr. sredstva za opuštanje mišića koja se koriste u anesteziji.
Varfarin ili slični lekovi koji smanjuju zgrušavanje krvi
Istovremena primena leka Acnatac sa ovim lekovima može dovesti do toga da Vam se lakše javi krvarenje. Vaš lekar može redovno sprovoditi testove krvi da proveri kako se Vaša krv zgrušava.
Uzimanje leka Acnatac sa hranom ili pićima
Nije primenjivo.
Trudnoća, dojenje i plodnost Trudnoća
Ako ste trudni ili dojite, mislite da ste možda trudni ili planirate da zatrudnite, posavetujte se sa
svojim lekarom ili farmaceutom pre upotrebe ovog leka.
NE KORISTITE lek Acnatac ako ste trudni ili planirate trudnoću. Posavetujte se sa Vašim lekarom pre primene ovog leka.
Dojenje
Ne smete da koristite lek Acnatac ako dojite. . Nije poznato da li se lek Acnatac izlučuje u mleko i da li može da naškodi odojčetu.
Ukoliko ste žena u reproduktivnom dobu treba da koristite kontracepciju prilikom primene ovog leka i mesec dana nakon prekida lečenja.
Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Malo je verovatno da će lek Acnatac uticati na sposobnost upravljanja motornim vozilima i rukovanja mašinama.
Važne informacije o nekim sastojcima leka Acnatac
Lek Acnatac sadrži metilparahidroksibenzoat, propilparahidroksibenzoat i butilhidroksitoluen.
Metilparahidroksibenzoat (E 218) i propilparahidroksibenzoat (E 216) mogu da izazovu alergijske reakcije (moguće odložene).
Butilhidroksitoluen (E 321) može da izazove lokalne reakcije na koži (npr. kontaktni dermatitis), ili iritaciju očiju ili sluzokože.
Lek Acnatac uzimajte uvek tačno onako kako vam je to objasnio Vaš lekar. Ako niste sasvim sigurni, proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom.
Uobičajena doza je:
Jednom dnevno pred odlazak na spavanje nanesite gel Acnatac veličine zrna graška.
Način primene
Operite lice blagim sapunom i toplom vodom i nežno obrišite kožu peškirom. Na vrh prsta istisnite gel veličine zrna graška. Utapkajte gel na čelo, bradu, nos i obraze, a zatim nežno razmažite po celom licu.
Nemojte koristiti veću količinu leka od one koju vam je preporučio Vaš lekar, niti primenjivati lek češće nego što je propisano. Veća količina leka može da izazove iritaciju, a neće dati brže niti bolje rezultate.
Učestalost primene i trajanje terapije
Da biste postigli najbolje rezultate sa lekom Acnatac, potrebno je da ga pravilno koristite i da ne prekidate primenu čim počne poboljšanje stanja akni. Uobičajno, može proći i nekoliko nedelja do uočavanja optimalnog dejstva. U pojedinim slučajevima, terapija može trajati do 12 nedelja. Obratite se Vašem lekaru ako simptomi traju više od 12 nedelja, jer će lekar morati da preispita lečenje.
Ako ste uzeli više leka Acnatac nego što je trebalo
Nećete imati bolje niti brže rezultate ako uzmate više leka nego što je preporučeno. Ukoliko koristite veću količinu leka, može doći od pojave jakog crvenila, ljušćenja kože ili nelagodnosti na koži. U ovom slučaju, umijte lice nežno blagim sapunom i mlakom vodom. Primena ovog leka treba da se prekine, sve dok ovi simptomi ne nestanu.
Preterano korišćenje leka takođe može izazvati neželjena dejstva u želucu i crevima, uključujući bol u stomaku, mučninu, povraćanje i proliv. U ovim slučajevima, morate da prestanete sa primenom ovog leka i da se obratite lekaru.
Lek Acnatac je proizvod koji je namenjen samo za upotrebu na koži. Ukoliko slučajno progutate gel, odmah se obratite lekaru ili potražite pomoć u najbližoj bolnici.
Ako ste zaboravili da uzmete lek Acnatac
Ako ste zaboravili da primenite lek Acnatac pred spavanje, nanesite sledeću dozu u uobičajeno vreme. Nemojte naneti duplu dozu gela da biste nadomestili propuštenu.
Ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):
Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):
Ukoliko neko neželjeno dejstvo postane ozbiljno ili primetite neko neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, molimo Vas da o tome obavestite svog lekara ili farmaceuta.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, ili farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti lek Acnatac posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju leka nakon
„Važi do“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca. Rok upotrebe leka nakon prvog otvaranja: 3 meseca, na temperaturi do 25°C.
Čuvanje
Čuvati na temperaturi do 250C. Ne zamrzavati. Tubu čuvati čvrsto zatvorenu.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Aktivne supstance: klindamicin i tretinoin. 1 g gela sadrži 10 mg (1%) klindamicina (u obliku klindamicin- fosfata) i 0,25 mg (0,025%) tretinoina.
Pomoćne supstance: voda, prečišćena; glicerol; karbomer; metilparahidroksibenzoat (E 218); polisorbat 80; dinatrijum-edetat; limunska kiselina, bezvodna; propilparahidroksibenzoat (E 216); butilhidroksitoluen (E 321); trometamol.
Kako izgleda lek Acnatac i sadržaj pakovanja
Lek Acnatac je providan, žuti gel.
Unutrašnje pakovanje je aluminijumska tuba obložena epoksi-fenolnim lakom i zatvorena polietilenskim zatvaračem.
Spoljnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi tuba sa 30 g ili 60 g gela i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole i proizvođač Nosilac dozvole za lek:
PREDSTAVNIŠTVO BGP PRODUCTS SWITZERLAND GMBH BEOGRAD-NOVI BEOGRAD
Bulevar Mihajla Pupina 115a, Beograd-Novi Beograd
Proizvođač:
MEDA PHARMA GMBH & CO.KG
Benzstrasse 1, Bad Homburg, Nemačka
MADAUS GMBH,
Lutticher Strasse 5, Troisdorf, Nemačka
Napomena: Štampano Uputstvo za lek u konkretnom pakovanju leka mora jasno da označi onog proizvođača koji je odgovoran za puštanje u promet upravo te serije leka, tj. da navede samo tog proizvođača, a ostale da izostavi.
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Januar, 2021.
Režim izdavanja leka:
Lek se izdaje uz lekarski recept.
Broj i datum dozvole:
Acnatac gel, (10mg/0,25mg)/g, tuba, 1 x 30g: 515-01-04674-19-002 od 05.01.2021. Acnatac gel, (10mg/0,25mg)/g, tuba, 1 x 60g: 515-01-04675-19-002 od 05.01.2021.