Asacol® 400mg gastrorezistentna tableta

mesalazin

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
A1 - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta, a koji imaju terapijsku paralelu (terapijsku alternativu) lekovima u Listi A
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept

Ostale informacije

Naziv leka
Asacol® 400mg gastrorezistentna tableta
Opis
Asacol® je intestinalni antiinflamatorni lek koji se koristi za lečenje blagog do umerenog ulceroznog kolitisa i prevenciju epizoda ovog oboljenja. Sadrži aktivnu supstancu mesalazin.
Farmaceutski oblik
gastrorezistentna tableta
Vrsta leka
Humani lekovi
Nosioci odobrenja

Pakovanje i cena

Lista RFZO
A1 - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta, a koji imaju terapijsku paralelu (terapijsku alternativu) lekovima u Listi A
gastrorezistentna tableta; 400mg; blister, 10x10kom
Broj rešenja
‍515-01-02323-22-001
JKL
‍1129110
EAN
‍3859893939020
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
06.04.2023.
Datum važenja rešenja
06.04.2028.
Maksimalna odobrena cena leka
2.049,30 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Cena na listi lekova RFZO
2.049,30 RSD
Doplata
-
DDD
1,5 g
Cena na listi lekova RFZO
2.049,30 RSD
Doplata
-
DDD
1,5 g
Indikacije za RFZO
1. Crohnova bolest (K50), 2. Ulcerozni kolitis (K51).
RFZO Napomena
Za indikacije pod tačkom 1. i 2. lek se u terapiju uvodi na osnovu mišljenja gastroenterologa.

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Lek Asacol je indikovan:

  • u terapiji blagog do umerenog akutnog ulceroznog kolitisa. Za održavanje remisije ulceroznog kolitisa.
  • za održavanje hirurškim putem postignute remisije Kronove bolesti.

Doziranje

Odrasli

Ulcerozni kolitis

Indukcija remisije

2,4 g (6 tableta) dnevno, u podeljenim dozama. Ako je potrebno, dnevna doza se može povećati na 4,8 g (12 tableta) dnevno.

Doziranje se može prilagoditi u skladu sa odgovorom pacijenta na terapiju.

Održavanje remisije

1,2 do 2,4 g (3 do 6 tableta) dnevno, jednom dnevno ili u podeljenim dozama.

Kronova bolest

Održavanje hiruškim putem postignute remisije

2,4 g (6 tableta) dnevno, jednom dnevno ili u podeljenim dozama.

Stariji pacijenti

Doziranje je isto kao kod odraslih pacijenata osim ako postoji teško oštećenje funkcije jetre ili bubrega (videti odeljke 4.3 i 4.4). Nisu sprovedene kliničke studije na starijim pacijentima.

Pedijatrijska populacija

Postoje samo ograničeni podaci o efektima ovog leka kod dece (uzrasta od 6 do18 godina). Ulcerozni kolitis

Deca uzrasta 6 godina i starija

  • Aktivna bolest: Odrediti individualno, započinjući sa 30-50 mg/kg/dan, u podeljenim dozama. Maksimalna doza: 75 mg/kg/dan, u podeljenim dozama. Ukupna doza ne sme da premaši 4 g/dan.
  • Terapija održavanja: Odrediti individualno, započinjući sa 15-30 mg/kg/dan, u podeljenim dozama. Ukupna doza ne sme da premaši 2 g/dan.

Kronova bolest

Odrđavanje hiruškim putem postignute remisije

S obzirom na nedostatak podataka o primeni u pedijatrijskoj populaciji, ne preporučuje se rutinska primena mesalazina u održavanju hirurškim putem postignute remisije Kronove bolesti u ovoj populaciji.

Način primene

Za oralnu primenu.

Tablete treba progutati cele sa dovoljnom količinom vode, pre uzimanja hrane. Tablete se ne smeju žvakati, lomiti ili mrviti pre gutanja.

Ako pacijent propusti jednu ili više doza, sledeću dozu treba da uzme prema prethodno utvrđenom rasporedu.

  • Preosetljivost na mesalazin ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.
  • Preosetljivost na salicilate.
  • Teško oštećenje funkcije bubrega (GFR <30mL/min/1,73 m2).
  • Teško oštećenje funkcije jetre.
  • Deca mlađa od 2 godine.

Laboratorijske analize krvi (diferencijalna krvna slika, parametri funkcije jetre kao što su vrednost ALT i AST; koncentracija kreatinina u serumu) i analizu urina (test trake) treba sprovesti pre i u toku terapije, na osnovu procene lekara. Kao smernica, preporučuje se da se kontrolne analize urade 14 dana nakon započinjanja terapije i zatim na svake 4 nedelje tokom narednih 12 nedelja. Ako su rezultati u granicama referentnih vrednosti, naredne kontrolne analize treba raditi na svaka 3 meseca. Ako se jave dodatni simptomi, ove analize treba sprovesti odmah.

Oštećenje funkcije bubrega

Ne preporučuje se primena leka Asacol kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega. Potreban je oprez kada se ovaj lek primenjuje kod pacijenata sa povećanim vrednostima uree u krvi ili proteinurijom. Ukoliko se, u toku terapije lekom Asacol, razvije oštećenje funkcije bubrega, treba posumnjati na nefrotoksičnost izazvanu mesalazinom.

Terapiju lekom Asacol treba odmah prekinuti ako postoje dokazi o oštećenju funkcije bubrega, a pacijenti treba hitno da zatraže medicinsku pomoć.

Nefrolitijaza

Pri primeni mesalazina prijavljeni su slučajevi nefrolitijaze, uključujući kamenje sa 100%-tnim sadržajem mesalazina. Preporučuje se da se obezbedi odgovarajući unos tečnosti tokom lečenja.

Mesalazin može izazvati crveno-braon diskoloraciju urina nakon kontakta sa natrijum-hipohloritom, izbeljivačem (npr. u toaletima očišćenim natrijum-hipohloritom koji se nalazi u određenim izbeljivačima).

Teške neželjene reakcije kože

Prijavljene su teške neželjene reakcije kože (engl. severe cutaneous adverse reactions, SCARs), uključujući reakciju na lek sa eozinofilijom i sistemskim simptomima (engl. Drug reaction with eosinophilia and systemic symptoms, DRESS), Stevens-Johnson-ov sindrom (SJS) i toksičnu epidermalnu nekrolizu (TEN), tokom lečenja mesalazinom.

Mesalazin treba prekinuti, pri prvoj pojavi znakova i simptoma teških reakcija kože, kao što su osip kože, lezije sluzokože ili bilo koji drugi znak preosetljivosti.

Krvne diskrazije

Ozbiljna krvna diskrazija je prijavljena kao veoma retka neželjena reakcija. Terapiju lekom Asacol treba odmah prekinuti ako se sumnja ili postoje dokazi krvne diskrazije (kao što su neobjašnjivo krvarenje, hematom, purpura, anemija, perzistentna groznica, ili zapaljenje grla). Pacijenti treba da odmah zatraže pomoć lekara.

Oštećenje funkcije jetre

Kod pacijenata koji su uzimali lekove koji sadrže mesalazin prijavljeno je povećanje koncentracije enzima jetre u krvi. Potreban je oprez kada se lek Asacol primenjuje kod pacijenata sa oštećenom funkcijom jetre.

Kardiološke reakcije preosetljivosti

Kardiološke reakcije preosetljivosti indukovane mesalazinom (miokarditis i perikarditis) prijavljene su retko tokom terapije lekom Asacol. Ukoliko je kod pacijenta prethodno došlo do kardiološke reakcije preosetljivosti usled primene mesalazina, lek Asacol se ne sme ponovo uvoditi u terapiju. Potreban je oprez kod pacijenata koji su ranije imali alergijski miokarditis i perikarditis, bez obzira na njegov uzrok.

Plućne bolesti

Pacijente sa plućnim bolestima, naročito astmom, treba veoma pažljivo pratiti tokom terapije lekom Asacol.

Neželjene reakcije na sulfasalazin

Pacijenti sa poznatom preosetljivošću na lekove koji sadrže sulfasalazin, treba da budu pod pažljivim medicinskim nadzorom pri započinjanju terapije. Terapija se mora odmah prekinuti ukoliko se jave akutni simptomi nepodnošljivosti kao što su grčevi u abdomenu, akutan bol u abdomenu, groznica, teška glavobolja i osip.

Gastrični i duodenalni ulkusi

U slučaju postojanja gastričnog ili duodenalnog ulkusa, terapiju treba započeti sa oprezom, na osnovu teoretskih saznanja.

Tablete u stolici

Prijavljen je određen broj slučajeva pojave celih tableta u stolici. Ponekad, ono što izgleda kao cela tableta može u stvari biti samo prazna školjka odnosno omotač tablete. Ukoliko se tablete često pojavljuju u stolici, pacijent treba da se posavetuje sa lekarom.

Stariji pacijenti

Primenu leka Asacol kod starijih pacijenata treba sprovoditi sa oprezom a lek treba propisivati samo pacijentima sa očuvanom funkcijom ili sa blagim do umerenim oštećenjem funkcije jetre i bubrega, videti odeljak 4.3.

Pedijatrijska populacija

Postoje samo ograničeni podaci o efektima ovog leka kod dece (uzrasta od 6-18 godina), videti odeljak 4.2. Pomoćne supstance sa potvrđenim dejstvom

Lek Asacol sadrži laktozu-monohidrat

Netolerancija na ugljene hidrate

Pacijenti sa retkom naslednim oboljenjem intolerancije na galaktozu, nedostatkom laktaze ili glukozno- galaktoznom malapsorbcijom, ne smeju koristiti ovaj lek.

Lek Asacol sadrži natrijum

Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol natrijuma (23 mg) po dozi tj. suštinski je bez natrijuma.

Nisu sprovedena specifična ispitivanja interakcija mesalazina.

Postoje slabi dokazi da mesalazin može dovesti do smanjenja antikoagulantnog dejstva varfarina.

Kod pacijenata koji su istovremeno na terapiji azatioprinom, 6-merkaptopurinom ili tiogvaninom, treba imati u vidu moguće povećanje mijelosupresivnih dejstava azatioprina, 6-merkaptopurina ili tiogvanina.

Kao posledica toga, može se javiti životno-ugrožavajuča infekcija.

Kod pacijenata treba pažljivo pratiti pojavu znaka infekcije i mijelosupresije. Hematološke parametre, kao što je broj leukocita, trombocita i limfocita, treba redovno pratiti (jednom nedeljno), naročito na početku primene ove kombinovane terapije (videti odeljak 4.4).

Ako je broj leukocita stabilan nakon 1 meseca, čini se da je opravdano raditi testove na svake 4 nedelje tokom narednih 12 nedelja, a nakon toga praćenje na 3 meseca.

Trudnoća

Nema odgovarajućih podataka o primeni leka Asacol kod trudnica. Međutim, podaci dobijeni na osnovu ograničenog broja trudnica koje su lečene mesalazinom ukazuju da nisu primećena neželjena dejstva na trudnoću niti na zdravlje fetusa/novorođenčeta. Za sada nisu dostupni drugi relevantni epidemiološki podaci.

Prijavljen je jedan izolovan slučaj insuficijencije bubrega kod novorođenčeta, nakon dugotrajne primene velikih doza mesalazina (2-4 g oralno) tokom trudnoće.

Ispitivanja na životinjama u kojima je mesalazin primenjivan oralno, ne ukazuju na direktna ili indirektna štetna dejstva na trudnoću, embrio/fetalni razvoj, porođaj ili postnatalni razvoj.

Lek Asacol treba primenjivati tokom trudnoće samo kada se proceni da potencijalna korist prevazilazi moguće rizike.

Dojenje

N-acetil-5-aminosalicilna kiselina i u manjem stepenu mesalazin se izlučuju u majčino mleko. Klinički značaj ovog nalaza nije utvrđen. Iskustvo primene leka Asacol tokom perioda dojenja je ograničeno.

Reakcije preosetljivosti kod odojčadi, kao što je dijareja, ne mogu biti isključene. Zbog toga, lek Asacol treba primenjivati tokom dojenja samo kada se proceni da potencijalna korist prevazilazi moguće rizike. Ukoliko se kod odojčeta javi dijareja, dojenje treba prekinuti.

Plodnost

Nisu uočeni uticaji na plodnost.

Lek Asacol nema ili ima neznatan uticaj na sposobnost upravljanja vozilima ili rukovanja mašinama.

  • Sažeti prikaz bezbednosnog profila

Prijavljene su neželjene reakcije vezane za specifične organe kao što su srce, pluća, jetra, bubrezi, pankreas, koža i potkožno tkivo.

Terapija se mora odmah prekinuti ako se jave akutni simptomi intolerancije kao što su grčevi u stomaku, akutni abdominalni bol, groznica, teška glavobolja i osip.

Prijavljene su teške neželjene reakcije kože (SCARs), uključujući Stevens-Johnson-ov sindrom (SJS) i toksičnu epidermalnu nekrolizu (TEN), povezane sa terapijom mesalazinom (videti odeljak 4.4).

  • Tabelarni prikaz neželjenih reakcija

U tabeli, u nastavku, su navedene neželjena dejstva prijavljene u kliničkim studijama kod terapije lekom Asacol 400 mg gastrorezistentnim tabletama i drugim izvorima.

Klasa sistema organaČesto (>1/10)Povremeno (>1/1000 doRetko (>1/10000 doVeoma retko (<1/10000)Nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka)
Poremećaji krvi i limfnog sistemaEozinofilija (kao deo alergijske reakcije)Poremećaj u broju ćelija krvi (aplastična anemija, agranulocitoza, pancitopenija, neutropenija, leukopenija, trombocitopenij
PoremećajiReakcije
imunskogpreosetljivosti
sistemakao što su:
alergijski
egzantem,
groznica
izazvana
lekom, sindrom
lupus
eritematozus,
pankolitis
Poremećaji nervnogParestezijaGlavobolja, vrtoglavicaPeriferna neuropatija
KardiološkiMiokarditis,
Respiratorni,Alergijske iPleuritis
torakalni ifiibrozne
medijastinalnireakcije na
poremećajiplućima
(dispneja, kašalj, bronhospazam, alveolitis, plućna eozinofilija, infiltracija pluća, pneumonitis), intersticijalna pneumonija, eozinofilna pneumonija, poremećaji na
Gastrointestin alni poremećajiDispepsijaAbdominalni bol, dijareja, flatulencija, mučnina,Akutni pankreatitis
Hepatobilijarn i poremećajiPromene parametara funkcije jetre (povećanje vrednosti transaminaza i parametara holestaze), hepatitis i
Poremećaji kože i potkožnog tkivaOsipUrtikarija, svrabFotosenzitivnost (**videti deo c)AlopecijaReakcija na lek sa eozinofilijom i sistemskim simptomima (DRESS),
Poremećaji mišićno- koštanog sistema i vezivnog tkivaMijalgija, artralgijaSindrom sličan lupusu sa perikarditisom i pleuroperikardit isom kao najznačajnijim simptomima,
Poremećaji bubrega i urinarnogOštećenje funkcije bubrega,Nefrolitijaza**
sistemauključujući akutni i hronični intersticijalni nefritis i insuficijenciju bubrega, nefrotski sindrom, insuficijencija bubrega koja može biti reverzibilna nakon rane obustave leka izviše informacija)
Poremećaji reproduktivno g sistema ioligospermija (reverzibilna)
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneGroznica, bol u grudimaIntolerancija na mesalazin sa povećanjem vrednosti C- reaktivnog proteina i/ili sa pogoršanjem
Laboratorijska ispitivanjaPovećanje koncentracije kreatinina u krvi, smanjenje telesne mase, smanjenje klirensa kreatinina, povećanje vrednosti amilaza, povećanje sedimenatcije eritrocita, povećanje vrednosti lipaza, povećanje vrednosti BUN
  • Opis pojedinih neželjenih reakcija

Nije poznat broj prethodno navedenih neželjenih dejstava verovatno je uslovljen već postojećim inflamatornim oboljenjem creva pre nego terapijom lekom Asacol/mesalazin. Ovo se posebno odnosi na gastrointestinalna neželjena dejstva, artralgiju i alopeciju.

Da bi se izbegle krvne diskrazije koje su posledica razvoja depresije kostne srži, pacijente treba pažljivo pratiti (videti odeljak 4.4).

Pri istovremenoj primeni mesalazina sa mijelosupresivnim lekovima kao što su azatioprin ili 6-MP ili tiogvanin može se javiti životno-ugrožavajuća infekcija (videti odeljak 4.5).

Fotosenzitivnost

Teške neželjene reakcije su prijavljene kod pacijenata sa već postojećim oboljenjima kože kao što su atopijski dermatitis i atopijski ekcem.

  • Pedijatrijska populacija

Postoji ograničeno iskustvo o bezbednosti primene mesalazina kod pedijatrijskih pacijenata. Očekuje se da su ciljni organi mogućih neželjenih reakcija kod pedijatrijske populacije isti kao kod odraslih (srce, pluća, jetra, bubrezi, pankreas, koža i potkožno tkivo).

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 (0) 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Postoje retki podaci o predoziranju (npr. suicidna namera velikim oralnim dozama mesalazina) koji ne ukuzuju na renalnu ili hepatičnu toksičnost. Ne postoji specifični antidot kod predoziranja mesalazinom, a terapija je simptomatska i supurativna.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Antidijaroici, intestinalni antiinflamatorni/antiinfektivni lekovi; aminosalicilna kiselina i slični preparati

ATC šifra: A07EC02

Mehanizam dejstva Lek Asacol, gastrorezistentne tablete sadrže mesalazin (takođe poznata i kao 5- aminosalicilnu kiselinu), koja deluje antiinflamatorno, mehanizmom koji još uvek nije u potpunosti razjašnjen. Mesalazin inhibira migraciju intestinalnih makrofaga, koja je stimulisana sa LTB4 do delova zahvaćenih inflamacijom i time smanjuje intestinalnu inflamaciju ograničavajući migraciju makrofaga do inflamiranih oblasti. Inhibirana je produkcija proinflamatornih leukotriena (LTB4 i 5-HEE) u makrofagima zida creva. Pokazano je da mesalazin aktivira PPAR-gama receptora koji neutrališu aktivaciju intestinalnog inflamatornog odgovora u jedru.

Farmakodinamsko dejstvo

U uslovima ispitivanja mesalazin je inhibirao ciklooksigenazu i na taj način i oslobađanje tromboksana B2 i prostaglandina E2, ali klinički značaj ovog efekta još uvek nije jasan. Mesalazin inhibira stvaranje faktora

aktivacije trombocita (engl. platelet activating factor, PAF). Mesalazin je takođe i antioksidans; pokazano je da smanjuje stvaranje reaktivnih kiseoničnih jedinjenja i deluje kao sakupljač slobodnih radikala.

Klinička efekasnost i bezbednost

Blagi do umereni akutni ulcerozni kolitis

Ova indikacija je ispitivana u dvostruko slepoj, randomiziranoj studiji sa 229 pacijenata. U celokupnoj analizi (n= 225), smanjenja UC-DAI (engl. Ulcerative Colitis Disease Activity Index) izračunata između započinjanja i završetka terapije nakon 8 nedelja lečenja bila su 1,5 u grupi koja je dobijala 2,4 mg/dan mesalazina, 2,9 u grupi koja je dobijala 3,6 g/dan mesalazina, 1,3 u grupi koja je dobijala 2,25 g/dan aktivnog komparatora i 0,3 u grupi koja je dobijala placebo. Terapija sa 3,6 g/dan mesalazina bila je superiorna u odnosu na 2,25 g/dan aktivnog komparatora (p=0,003). Nisu uočene značajne razlike u bezbednosnom profilu u svim terapijskim grupama.

Održavanje remisije ulceroznog kolitisa

Efikasnost mesalazina od 400 mg je ispitivana u dvostruko slepoj, randomiziranoj, placebo kontrolianoj studiji koja je uključivala 264 pacijenta. Terapijski uspeh u dve grupe koje su dobijale mesalazin (0,8 g/dan i 1,6 g/dan) upoređivan je pomoću endoksopske procene nakon 6 meseci sa placebo grupom korišćenjem Fischer exact testa.

U ITT (engl. intention-to-treat) analizi svih pacijenata, 42 od 87 pacijenata (48,3%) u placebo grupi imalo je terapijski uspeh u poređenju sa 57 od 90 pacijenata (63,3% [CI, 52,8% do 73,8] u grupi koja je dobijala 0,8 g/dan (p=0,050) i 61 od 87 pacijenata (70,1% [CI, 59,9% do 80,3%]) u grupi koja je dobijala 1,6 g/dan (p=0,005). Gastrorezistentne tablete mesalazina od 400 mg bile su bezbedne i efikasne u održavanju remisije ulceroznog kolitisa.

Održavanje hirurški indukovane remisije Kronove bolesti

Jedna otvorena studija u 15 kolaborativnih centara uključila je 110 pacijenata sa Kronovom bolešću kod kojih je izvršena prva intestinalna resekcija, od kojih je 47 procenjenih pacijenata bilo lečeno mesalazinom (gastrorezistentne tablete 2,4 g/dan), a oini su bili upoređivani sa 48 pacijenata koji nisu dobijali nikakvu terapiju. Kumulativna proporcija relapsa bolesti nakon 6, 12 i 24 meseca bila je značajno manja u grupi koja je dobijala mesalazin nego u grupi koja nije dobijala terapiju (p=0,002). Nakon 24 meseca kumulativna proporcija endoskopski utvrđenog relapsa bila je 0,52 (± 0,12) (±S.E.M) odnosno 0,85 (± 0,07). Kumulativna proporcija teških relapsa bila je takođe značajno manja u grupi koja je dobijala mesalazin 0,17 (±0,09) vs. 0,38 (±0,09); p=0,021. Rezultati studije ukazuju da su tablete mesalazina bezbedne i da odlažu ponovnu pojavu, kao i da smanjuju težinu bolesti u periodu od 2 godine.

Resorpcija

Lek Asacol, gastrorezistentne tablete su obložene polimerom koji reaguje na pH i omogućava da se mesalazin oslobodi iz tablete samo kada je u crevu pH>7, što je slučaj u terminalnom ileumu i kolonu, koji i jesu glavna mesta inflamacije u inflamatornoj bolesti creva. Nakon bilo kakvog inicijalnog oštećenja omotača, mesalazin će nastaviti da se oslobađa nezavisno od pH vrednosti. Lek Asacol, tablete su formulisane tako da se maksimalno smanji resorpcija leka iz digestivnog trakta.

Nakon primene pojedinačne doze od 2,4 g mesalazina (6 gastrorezistentnih tableta od 400 mg) kod zdravih dobrovoljaca u uslovima natašte, merljive koncentracije (> 2,00 nanogram/mL) mesalazina su zabeležene u plazmi nakon 4,5 sati (medijana tlag).

Geometrijska srednja vrednost Cmax mesalazina bila je 722,11 nanogram/mL sa medijanom tmax od oko 9,5 sati, dok je ova vrednost za N-acetil mesalazin iznosila 1437,90 nanogram/mL sa medijanom tmax od 12,0 sati.

Na osnovu pojave neizmenjenog mesalazina i njegovog glavnog metabolita N-acetil mesalazina u sakupljenom urinu nakon oralne primene natašte, ustanovljeno je da je približno 25% doze (više od 95% kao metabolit) izlučeno putem bubrega u roku od 60 sati.

Nakon istovremene primene hrane u istoj studiji, pojedinačna doza od 2,4 g mesalazina dovela je pojave merljive količine mesalazina nakon 9,0 sati (srednji tlag). Geometrijska srednja vrednost Cmax mesalazina bila je 1725,93 nanogram/mL sa srednjim tmax od oko 22,0 sati, dok je kod N-acetil mesalazina vrednost bila 2235,32 nanogram/mL sa srednjim tmax od 24,0 sati.

Na osnovu pojave neizmenjenog mesalazina i njegovog glavnog metabolita N-acetil mesalazina u sakupljenom urinu nakon oralne primene leka u uslovima sitosti, približno 30% doze (oko 90% kao metabolit) je izlučeno putem bubrega u roku od 60 sati.

Nakon istovremene primene hrane Cmax vrednosti mesalazina su porasle za 2,39 puta, a stepen izloženosti (vrednost PIK0-tlast) je povećana za 1,57 puta. Što se tiče N-acetil mesalazina nakon istovremene primene hrane Cmax vrednosti su povećane 1,55 puta, dok stepen izloženosti raste samo oko 1,1 puta.

Distribucija

Oko 43% mesalazina i oko 78% N-acetil mesalazina se vezuje za proteine plazme. Približno 75% primenjene doze ostaje u lumenu creva i tkivu mukoze.

Srednji prividni volumen distribucije po kg telesne mase (Vdw) bio je 59,07 L/kg (geometrijska sredina: 48,86 L/kg) nakon pojedinačne doze od 2,40 g mesalazina (6 gastrorezistentnih tableta od 400 mg) kod zdravih dobrovoljaca u uslovima natašte. Na osnovu resorpcije od 24,8% primenjene doze, ovaj parametar odgovara 14,65 L/kg (geometrijska sredina: 12,12 L/kg).

Male koncentracije mesalazina i N-acetil mesalazina su zabeležene u humanom mleku. Klinički značaj ovog nalaza nije utvrđen.

Biotransformacija

Mesalazin se metaboliše u intestinalnoj mukozi i jetri do inaktivnog metabolita N-acetil mesalazina. Utvrđeno je da je najmanje 90% leka koji se pojavljuje u urinu nakon oralne primene, glavni metabolit N- acetil mesalazin.

Eliminacija

Mesalazin se eliminiše putem urina i fecesa u obliku mesalazina i njegovog N-acetil metabolita. Geometrijska sredina ukupnog vidljivog klirensa mesalazina nakon primene 2,40 g mesalazina (6 gastrorezistentnih tableta od 400 mg) kod zdravih dobrovoljaca u uslovima natašte bila je oko 135 L/h (geometrijska sredina, CV%= 61,43%, interindividualno). Srednje poluvreme eliminacije bilo je 20 sati, u rasponu od 5 do 77 sati.

Oko 25% ukupne primenjene doze pojavilo se u urinu u roku od 60 sati nakon primene leka natašte, najvećim delom kao N-acetil mesalazin i mesalazin (oko 1%).

Linearnost/nelinearnost

U studiji ukrštenog dizajna (engl. cross-oved design) sa 3 test perioda i 3 oralne doze gastrorezistentnih tableta mesalazina od 400 mg koje se povećavaju, primenjene na 6 sati kao 4 doze redom (ukupna dnevna doza mesalazina: 3200, 4800, 6400 mg), pokazano je da su kinetike resorpcije i eliminacije mesalazina dozno nezavisne za tri ispitivane doze.

Za svaku dozu, oko ¾ doze je bilo dostupno za terapijsku aktivnost u kolonu. Samo oko ¼ svake doze je resorbovano i izlučeno u urin, pre svega kao metabolit. Na osnovu izlučivanja leka putem urina, vrednosti Cmax leka u plazmi i kombinovane vrednosti PIK u plazmi, utvrđeno je da postoji linearni dozni odgovor na tri doze mesalazina. Klinički učinak mesalazina treba da bude sličan za raspon doza koje su ispitivane u ovoj studiji.

Farmakokinetski/farmakodinamski odnos(i) Nisu sprovedene specifične studije.

Efekti u pretkliničkim studijama su uočeni samo pri izloženosti koja se smatra značajno većom izloženosti maksimalnim dozama kod ljudi, što ukazuje na mali značaj ovih efekata za kliničku primenu.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Jezgro tablete:

Laktoza, monohidrat; Natrijum-skrobglikolat (tip A); Magnezijum-stearat;

Talk; Povidon K25;

Obloga tablete:

Metakrilna kiselina-metilmetakrilat kopolimer (1:2); Talk;

Trietilcitrat;

Gvožđe(III)-oksid, žuti (E172); Gvožđe(III)-oksid, crveni (E172); Makrogol 6000.

Nije primenljivo.

3 godine.

Čuvati na temperaturi do 25ºC, u originalnom pakovanju radi zaštite od vlage.

Unutrašnje pakovanje je blister (Al/PVC) u kojem se nalazi 10 gastrorezistentnih tableta.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 10 blistera (ukupno 100 gastrorezistentnih tableta) i Uputstvo za lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima

Dokumenta

Lek Asacol, koji sadrži aktivnu supstancu mesalazin, je intestinalni antiinflamatorni (protivzapaljenski lek) koji se koristi za lečenje blagog do umerenog ulceroznog kolitisa, i za prevenciju (sprečavanje) kasnijih epizoda ulceroznog kolitisa, kao i u prevenciji (sprečavanju) kasnijih epizoda Kronove bolesti, kod odraslih i dece uzrasta 6 godina i starije. (Za primenu kod dece uzrasta 6 godina i starije videti odeljak 3.)

  • Ulcerozni kolitis je oboljenje u kojem dolazi do zapaljenja sluzokože (crvenilo i oticanje) debelog creva (kolona) ili završnog dela debelog creva (pravo crevo, rektum). Lek Asacol deluje lokalno na mestu zapaljenja i smanjuje zapaljenje. Takođe, može se primenjivati u prevenciji (sprečavanju) kasnijih pogoršanja ulceroznog kolitisa.
  • Kronova bolest je oboljenje u kome su zapaljenjem zahvaćeni tanko i debelo crevo. Ako ste imali hiruršku intervenciju zbog ove bolesti i ako je oboljenje pod kontrolom, lek Asacol deluje tako što sprečava kasnije epizode Kronove bolesti.

Tablete leka Asacol su gastrorezistentne. Ove tablete imaju omotač koji omogućava njihov prolazak kroz želudac bez rastvaranja. Omotač tablete se razgrađuje u crevima gde se oslobađa aktivna supstanca mesalazin.

  • ako ste alergični (preosetljivi) na mesalazin ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6.),
  • ako ste alergični (preosetljivi) na salicilate (npr. acetilsalicilnu kiselinu),
  • ako imate teško oštećenje funkcje bubrega,
  • ako imate teško oštećenje funkcije jetre.

Lek Asacol se ne sme primenjivati kod dece mlađe od 2 godine.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzimate lek Asacol, ako imate bilo koje oboljenje, a naročito:

  • ako imate problema sa plućima, npr. astmu;
  • ako imate oboljenje jetre;
  • ako imate oboljenje bubrega;
  • ako ste u prošlosti imali alergiju na sulfasalazin;
  • ako ste nekada imali alergijske reakcije na srcu, kao što je zapaljenje srčanog mišića ili srčanog omotača. Lek Asacol ne smete uzimati ako ste nekada imali sumnju na alergijsku reakciju na srcu izazvanu mesalazinom. Lek Asacol treba uzimati sa oprezom ako ste imali ranije alergijske reakcije na srcu koje nisu uzrokovane mesalazinom (alergijski miokarditis i perikarditis);
  • ako imate krvnu diskraziju, stanje gde je broj krvnih ćelija kao što su bela ili crvena krvna zrnca ili krvne pločice, ili previše povećane ili previše smanjene.
  • ako Vam se ikada pojavio jak osip na koži ili ljušćenje kože, stvaranje plikova i/ili rana na ustima nakon upotrebe mesalazina.

Prijavljene su ozbiljne reakcije kože, uključujući reakciju na lek sa eozinofilijom i sistemskim simptomima (engl. Drug reaction with eosinophilia and systemic symptoms, DRESS), Stevens-Johnson-ov sindrom (SJS), toksičnu epidermalnu nekrolizu (TEN) povezane sa lečenjem mesalazinom. Prestanite da uzimate mesalazin i odmah potražite medicinsku pomoć ako primetite bilo koji od simptoma povezanih sa navedenim ozbiljnim reakcijama kože opisanim u odeljku 4.

Lek Asacol uzimajte sa oprezom, ukoliko imate čir na želucu ili tankom crevu.

Tokom upotrebe leka Asacol može se razviti kamen u bubregu. Simptomi mogu uključivati bol na bočnim stranama stomaka i pojavu krvi u mokraći. Vodite računa da tokom lečenja pijete dovoljnu količinu tečnosti.

Mesalazin može izazvati crveno-braon promenu boje urina nakon kontakta sa izbeljivačem natrijum- hipohloritom u vodi (npr. u toaletima očišćenim natrijum-hipohloritom). Radi se o hemijskoj reakciji između mesalazina i izbeljivača i ona je bezopasna.

Laboratorijske analize parametara jetre, bubrega i krvi

Kao smernica, kontrolne laboratorijske analize parametara funkcije jetre, bubrega i krvi se preporučuju 14 dana nakon započinjanja lečenja i zatim na svake 4 nedelje tokom narednih 12 nedelja. Ako su rezultati u granicama referentnih (očekivanih) vrednosti, analize treba raditi na svaka tri meseca. Ako se jave dodatni znaci, potrebno je odmah uraditi ove analize.

Pojava celih tableta u stolici pacijenta

Postoji nekoliko izveštaja o pojavi celih, neoštećenih tableta u stolici. Ono što se čini da je cela neoštećena tableta nekada može biti ostatak omotača tablete. Ako često uočite tablete ili omotač tablete u stolici, posavetujte se sa lekarom.

Stariji pacijenti

Primenu leka Asacol kod starijih pacijenata treba sprovoditi sa oprezom, a lek treba propisivati samo pacijentima sa očuvanom funkcijom ili sa blagim do umerenim oštećenjem funkcije jetre i bubrega.

Deca i adolescenti

Primena leka Asacol se preporučuje samo za primenu kod dece uzrasta 6 godina i starije.

Drugi lekovi i lek Asacol

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ako uzimate, donedavno se uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove, kao što su:

  • lekovi koji smanjuju aktivnost imunskog sistema (npr. azatioprin, 6-merkaptopurin ili tiogvanin)
  • lekovi koji sprečavaju zgrušavanje krvi (lekovi protiv tromboze ili za razređivanje krvi, npr. varfarin)

Uzimanje leka Asacol sa hranom, pićima i alkoholom

Uzimanje hrane, pića i alkohola ne ometa primenu leka Asacol.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzimate ovaj lek.

Tokom trudnoće, lek Asacol uzimajte samo ako Vam je tako savetovao Vaš lekar.

Tokom perioda dojenja, lek Asacol uzimajte samo ako Vam je tako rekao Vaš lekar, jer se ovaj lek izlučuje u majčino mleko.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Lek Asacol nema ili ima neznatan uticaj na sposobnost upravljanja vozilom ili rukovanja mašinama. Međutim, ukoliko lek na bilo koji način deluje na Vas, nemojte upravljati vozilom niti rukovati mašinama.

Lek Asacol sadrži laktozu, monohidrat

Ovaj lek sadrži mlečni šećer (laktozu, monohidrat). U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.

Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol natrijuma (23 mg) po dozi, tj. suštinski je „bez natrijuma“.

Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je objasnio Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Lek Asacol treba uzeti pre obroka. Progutajte celu tabletu, najbolje sa dovoljnom količinom vode. Nemojte žvakati, lomiti niti mrviti tablete.

Preporučeno doziranje je:

Odrasli (uključujući starije pacijente)

Za lečenje ulceroznog kolitisa:

2400 mg mesalazina dnevno, u podeljenim dozama. Ako je potrebno, doza se može povećati do 4800 mg dnevno.

Za sprečavanje epizoda ulceroznog kolitisa:

1200-2400 mg mesalazina dnevno, jednom dnevno ili u podeljenim dozama.

Za sprečavanje epizoda Kronove bolesti:

2400 mg mesalazina dnevno, jednom dnevno ili u podeljenim dozama.

Ove doze se mogu uzeti u različitim kombinacijama tableta, na primer:

1200 mg = 3 x 400 mg tablete

1600 mg = 4 x 400 mg tablete

2400 mg = 6 x 400 mg tablete

4000 mg = 10 x 400 mg tablete

4800 mg = 12 x 400 mg tablete

Primena kod dece i adolescenata

Lek Asacol je namenjen samo za primenu kod dece uzrasta 6 godina i starije za lečenje ulceroznog kolitisa. Za primenu kod dece uzrasta 6 godina i starije za lečenje Kronove bolesti, usled nedostatka podataka u pedijatrijskoj populaciji se ne preporučuje rutinska primena mesalazina u održavanju hirurškim putem postignute remisije Kronove bolesti.

Odgovarajuća doza će se razlikovati, s obzirom da se određuje za svako dete ponaosob u zavisnosti od faze bolesti i telesne mase deteta u kilogramima.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Ako ste uzeli više leka Asacol nego što treba

Ako ste Vi ili Vaše dete uzeli više leka nego što Vam je propisano, odmah se obratite lekaru.

Ako ste zaboravili da uzmete lek Asacol

Ako zaboravite da uzmete dozu leka, uzmite narednu dozu prema utvrđenom rasporedu. Ne uzimajte duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu dozu.

Ako naglo prestanete da uzimate lek Asacol

Nemojte sami prekidati sa primenom leka bez prethodne konsultacije sa lekarom, čak i ako se osećate bolje.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Prijavljene su neželjene reakcije specifične za pojedine organe kao što su srce, pluća, jetra, bubrezi, pankreas, koža i potkožno tkivo.

Odmah prestanite da uzimate Asacol i zatražite hitnu medicinsku pomoć

Ako se kod Vas jave neobjašnjive modrice (bez prethodne povrede), krvarenje ispod kože, plavičaste tačkice ispod kože, anemija (osećaj umora, slabosti, bledilo, posebno usana, noktiju i unutrašnjosti očnih kapaka), groznica (visoka telesna temperatura), gušobolja ili neuobičajeno krvarenje (npr. krvarenje iz nosa), osip sa crvenkastim kožnim tačkama poput mete ili okruglim mrljama često sa stvaranjem plika u sredini, ljušćenje kože, ranice u ustima, grlu, nosu, genitalijama, očima široko rasprostranjeni osip, groznica i uvećani limfni čvorovi. Ovim ozbiljnim reakcijama mogu prethoditi povišena telesna temperatura i simptomi slični gripu.

Prijavljene su sledeće neželjene reakcije prema prikazanoj učestalosti:

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • osip;
  • poremećaj varenja.

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

  • groznica;
  • povišene vrednosti jedne vrste belih krvnih zrnaca koja se nazivaju eozinofilni granulociti;
  • osećaj utrnulosti, mravinjanja po koži;
  • svrab, koprivnjača;
  • bol u grudima.

Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • glavobolja;
  • vrtoglavica;
  • zapaljenski proces na srcu sa pojavom znakova kao što su bol u grudima ili preskakanje srca;
  • proliv, bol u stomaku, vetrovi (flatulencija), osećaj nadotosti i nelagodnosti u stomaku sa nagonom za povraćanjem i povraćanje;
  • pojačana osetljivost kože na svetlost i ultravioletne zrake (fotosenzitivnost).

Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • izrazito smanjenje broja ćelija krvi što može dovesti do slabosti, modrica ili češće pojave infekcija, smanjene vrednosti ćelija krvi; smanjenje broja krvnih pločica što povećava rizik od krvarenja;
  • alergijske reakcije kao što su osip ili eruptivne promene na koži;
  • groznica koja se javlja tokom uzimanja leka i koja nestaje kada se prekine sa primenom leka (groznica izazvana lekom);
  • bolest imunog sistema koja zahvata organe i zglobove;
  • ulcerozni kolitis koji zahvata celo debelo crevo;
  • izmenjenost ili oštećenje nerava koji dovode do osećaja utrnulosti ili mravinjanja;
  • bolest pluća (ožiljci na plućima, alergijske reakcije) koje dovode do otežanog disanja, kašlja, zviždanja u plućima i nakupljanje tečnosti u plućima, zapaljenje pluća;
  • zapaljenje pankreasa (povezano sa bolom u gornjem delu stomaka i leđima i mučnina);
  • poremećaj vrednosti testova funkcije jetre, hepatitis (zapaljenje jetre sa simptomima nalik gripu i žuticom);
  • bol u mišićima i zglobovima;
  • gubitak kose;
  • problemi sa bubrezima (kao što su zapaljenje i ožiljci na bubrezima), insuficijencija (slabost) bubrega, koja se može povući ako se rano prekine sa lečenje;
  • smanjenje stvaranja sperme (može se povući nakon prekida terapije).

Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):

  • poremećaj imunskog sistema (sindrom nalik lupusu) što može dovesti do zapaljenje srčanog omotača ili ovojnice oko pluća i srca, osip i/ili bol u zglobovima;
  • zapaljenje plućne maramice (pleuritis);
  • kamen u bubrezima i s tim povezan bol u bubrezima (videti i odeljak 2.);
  • nepodnošljivost mesalazina, ponekad sa pogoršanjem simptoma osnovne bolesti;
  • gubitak telesne mase;
  • nalazi laboratorijskih analiza koji su izvan referentnih (očekivanih) vrednosti.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon „Važi do:“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvati na temperaturi do 25ºC, u originalnom pakovanju radi zaštite od vlage.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Aktivna susptanca je mesalazin.

Jedna gastrorezistentna tableta sadrži 400 mg mesalazina.

Pomoćne supstance:

Jezgro tablete: laktoza, monohidrat; natrijum-skrobglikolat (tip A); magnezijum-stearat; talk; povidon K25. Obloga tablete: metakrilna kiselina-metilmetakrilat kopolimer (1:2); talk; trietilcitrat ; gvožđe(III)-oksid, žuti (E172); gvožđe(III)-oksid, crveni (E172); makrogol 6000.

Kako izgleda lek Asacol i sadržaj pakovanja

Gastrorezistentne tablete.

Duguljaste, film tablete, crvenkaste do smeđe boje.

Unutrašnje pakovanje je blister (Al/PVC) u kojem se nalazi 10 gastrorezistentnih tableta.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 10 blistera (ukupno 100 gastrorezistentnih tableta) i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole za lek:

PONTUS PHARMA D.O.O. BEOGRAD

Obilićev venac 15, sprat VIII, Beograd-Stari Grad

Proizvođač:

TILLOTTS PHARMA GMBH, Warmbacher Str. 80, Rheinfelden, Nemačka

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

April, 2023.

Režim izdavanja leka:

Lek se izdaje uz lekarski recept.

Broj i datum dozvole:

515-01-02323-22-001 od 06.04.2023.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info