AZARGA® 5mg/mL+10mg/mL kapi za oči, suspenzija

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Naziv leka
AZARGA® 5mg/mL+10mg/mL kapi za oči, suspenzija
Opis chat-gpt
AZARGA® 5mg/mL+10mg/mL je lek koji sadrži aktivne supstance 'timolol, brinzolamid' i koristi se za snižavanje povišenog očnog pritiska kod stanja kao što su glaukom otvorenog ugla i očna hipertenzija.
Farmaceutski oblik
kapi za oči, suspenzija
Vrsta leka
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept
Lista RFZO
A1 - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta, a koji imaju terapijsku paralelu (terapijsku alternativu) lekovima u Listi A

Pakovanja

JKL
‍7099175
Maksimalna cena leka
977,20 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Lista RFZO
A1 - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta, a koji imaju terapijsku paralelu (terapijsku alternativu) lekovima u Listi A
Cena na listi lekova RFZO
977,20 RSD
Doplata
505,00 RSD
DDD
0.2 ml
Indikacije za RFZO
1. Za lečenje glaukoma (H40) kao druga ili treća terapijska linija. 2. Za lečenje glaukoma (H40) kod obolelih kod kojih je ranije dijagnostikovana bolest i koji se već nalaze na lečenju kao nastavak terapije ovim lekom, na osnovu mišljenja oftalmologa.
RFZO Napomena
Lek se uvodi u terapiju na osnovu mišljenja oftalmologa.
EAN
8606106446913
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Registracija
Broj rešenja: 515-01-03312-20-002
Datum važenja: 08.07.2021 - 08.07.2071
Vrsta rešenja: Obnova
Broj rešenja: 515-01-03312-20-002
Datum važenja: 08.07.2021 - 08.07.2071

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Smanjenje intraokularnog pritiska (IOP) kod odraslih pacijenata koji imaju glaukom otvorenog ugla ili povišeni očni pritisak kod kojih monoterapija ne pruža dovoljno sniženje intraokularnog pritiska (videti odeljak 5.1).

Doziranje

Upotreba kod odraslih, uključujući i starije osobe

Doza je jedna kap leka AZARGA u konjunktivalnu kesicu obolelog oka (očiju) dva puta dnevno.

Kada se primenjuje nazolakrimalna okluzija ili zatvaranje kapaka, sistemska resorpcija se smanjuje. To može dovesti do smanjenog ispoljavanja sistemskih neželjenih dejstava i do porasta lokalne aktivnosti (videti odeljak 4.4).

Ukoliko se propusti ukapavanje leka, lečenje treba nastaviti sledećom dozom kako je planirano. Pojedinačna doza leka ne sme da bude veća od jedne kapi ukapane u obolelo oko (oči) dva puta dnevno.

Prilikom prelaska sa primene nekog drugog leka za lečenje glaukoma na primenu leka AZARGA, prvo se mora prestati sa uzimanjem drugog leka, dok sa primenom leka AZARGA treba započeti dan nakon toga.

Posebne ciljne grupe

Pedijatrijska populacija

Bezbednost i efikasnost leka AZARGA kod dece i adolescenata starosti od 0 do 18 godina nisu još utvrđene. Podaci nisu dostupni.

Upotreba kod pacijenata sa oštećenom funkcijom jetre i bubrega

Nisu sprovedene studije sa lekom AZARGA ili sa kapima za oči koje sadrže timolol 5 mg/mL kod pacijenata sa oštećenom funkcijom jetre ili bubrega. Nije potrebno korigovati dozu leka kod pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre ili kod pacijenata sa blagim do umerenim oštećenjem funkcije bubrega.

Lek AZARGA nije ispitivan kod pacijenata sa teškim oštećenjem funkcije bubrega (klirens kreatinina <30 mL/min) ni kod pacijenata sa hiperhloremijskom acidozom (videti odeljak 4.3). Pošto se brinzolamid i njegov glavni metabolit izlučuju uglavnom preko bubrega, primena leka AZARGA je kontraindikovana kod pacijenata sa teškim oštećenjem funkcije bubrega (videti odeljak 4.3).

Lek AZARGA se mora primenjivati s oprezom kod pacijenata da teškim oštećenjem funkcije jetre (videti odeljak 4.4).

Način primene

Za okularnu upotrebu.

Pacijentu je potrebno naglasiti da dobro promućka bočicu pre upotrebe. Po skidanju zatvarača, ukoliko je sigurnosni prsten olabavljen, treba ga ukloniti pre nego što se upotrebi lek.

Da bi se sprečila kontaminacija vrha bočice i suspenzije, treba voditi računa da pri ukapavanju vrh bočice ne dotakne očne kapke, okolna područja ili druge površine. Pacijentu je potrebno naglasiti da bočicu drži čvrsto zatvorenu kada je ne koristi.

Ukoliko je potrebno istovremeno primeniti više oftalmoloških lekova sa lokalnim delovanjem, mora se sačekati najmanje 5 minuta između dve aplikacije leka. Masti za oči treba primeniti poslednje.

  • Preosetljivost na aktivne supstance, ili na neku od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.
  • Preosetljivost na ostale beta-blokatore.
  • Preosetljivost na sulfonamide (videti odeljak 4.4).
  • Reaktivna bolest disajnih puteva uključujuči bronhijalnu astmu, zatim podaci o bronhijalnoj astmi u anamnezi ili teški oblik hronične opstruktivne bolesti pluća.
  • Sinusna bradikardija, sindrom bolesnog sinusa, sinoatrijalni nodalni blok, atrioventrikularni blok II ili III stepena koji nije kontrolisan pejsmejkerom. Srčana insuficijencija, kardiogeni šok.
  • Težak oblik alergijskog rinitisa.
  • Hiperhloremijska acidoza (videti odeljak 4.2).
  • Teško oštećenje funkcije bubrega.

Sistemsko delovanje

  • Brinzolamid i timolol se resorbuju sistemski. S obzirom na to da timolol pripada grupi beta blokatora, mogu da se jave ista neželjena dejstva na kardiovaskularni, respiratorni sistem kao i ostala neželjena dejstva koja se javljaju pri sistemskoj upotrebi beta-blokatora. Učestalost sistemskih neželjenih reakcija nakon lokalne oftalmološke primene je niža nego pri sistemskoj primeni. O načinu smanjenja sistemske resorpcije, videti odeljak 4.2.
  • Reakcije preosetljivosti koje su zajedničke za sve derivate sulfonamida se mogu javiti kod pacijenata koji upotrebljavaju lek AZARGA, jer se on sistemski resorbuje.

Srčana oboljenja

Kod pacijenata sa kardiovaskularnim oboljenjima (npr. koronarna bolest srca, Prinzmetalova angina i srčana insuficijencija) i niskim krvnim pritiskom, terapiju beta-blokatorima treba kritički proceniti i razmotriti terapiju drugim aktivnim supstancama. Pacijenti koji pate od kardiovaskularnih oboljenja moraju se redovno pratiti kako bi se uočili znaci pogoršanja bolesti i neželjenih reakcija.

Zbog negativnog dejstva na vreme sprovođenja impulsa, beta-lokatore treba primenjivati s oprezom kod pacijenata koji pate od AV bloka prvog stepena.

Vaskularni poremećaji

Kod pacijenata sa teškim poremećajima/oboljenjima periferne cirkulacije (tj. teškim formama Rejnoovog (Raynaud’s) oboljenja ili Rejnoovog sindroma) kapi primenjivati s oprezom.

Hipertireoidizam

Beta-blokatori mogu da prikriju znake hipertireoidizma. Slabost mišića

Zabeleženi su slučajevi u kojima su lekovi koji sadrže beta-adrenergičke blokatore pogoršavali slabost mišića vezanu za određene mijastenične simptome (npr. diplopija, ptoza i generalizovana slabost).

Respiratorna oboljenja

Zabeležene su resiratorne reakcije, uključujući i smrt usled bronhospazma kod pacijenata s astmom, nakon primene nekih oftalmoloških beta-blokatora. Lek AZARGA treba primenjivati uz oprez, kod pacijenata sa blagom/umerenom hroničnom opstrukcijom pluća (COPD) i to samo ako je potencijalna korist veća od potencijalnog rizika za pacijenta.

Hipoglikemija/dijabetes

Beta-blokatore treba obazrivo primenjivati kod pacijenata sa spontanom hipoglikemijom ili kod pacijenata sa slabo regulisanim dijabetesom, jer beta-blokatori mogu prikriti znake i simptome akutne hipoglikemije.

Poremećaj acido-bazne ravnoteže

Lek AZARGA sadrži sulfonamid brinzolamid. Pri lokalnoj primeni mogu da se jave ista neželjena dejstva koja su svojstvena sulfonamidima. Prijavljen je poremećaj acido-bazne ravnoteže pri oralnom uzimanju inhibitora karboanhidraze. Ukoliko se jave znaci ozbiljnih reakcija ili preosetljivosti, prekinite upotrebu leka. Ovaj lek treba primenjivati s oprezom kod pacijenata kod kojih postoji povećan rizik od oštećenja funkcije bubrega zbog moguće pojave metaboličke acidoze. Ukoliko se jave znaci ozbiljnih reakcija ili preosetljivosti, prekinite primenu leka.

Mentalna budnost

Oralni inhibitori karboanhidraze mogu da umanje sposobnost vršenja zadataka koji zahtevaju mentalnu budnost i/ili fizičku koordinaciju. Lek AZARGA se resorbuje sistemski, pa zbog toga može doći do ispoljavanja navedenih dejstava tokom lokalne primene.

Anafilaktičke reakcije

Za vreme uzimanja beta-blokatora, kod pacijenata sa atopijom ili teškim anafilaktičkim reakcijama na različite alergene u anamnezi, pacijent može snažnije reagovati na pomenute alergene, a terapijski odgovor na uobičajene doze adrenalina, koje se koriste u lečenju anafilaktičkih reakcija, može izostati.

Odvajanje sudovnjače

Odvajanje sudovnjače je zabeleženo tokom primene terapije za supresiju stvaranja očne vodice (npr. timololom, acetazolamidom) nakon procedure filtracije.

Hirurška anestezija

Oftalmološki lekovi koji sadrže beta-blokatore mogu blokirati sistemsko dejstvo beta-agonista, npr. adrenalina. Ukoliko pacijent prima timolol, o tome treba obavestiti anesteziologa.

Istovremena terapija sa drugim lekovima

Delovanje na intraokularni pritisak ili poznati dejstva sistemske blokade beta-receptora mogu biti

pojačani pri davanju timolola pacijentima koji već uzimaju beta-blokator sa sistemskim delovanjem. Reakciju takvih pacijenata treba pažljivo pratiti. Istovremena upotreba dva lokalna beta-blokatora ili dva lokalna inhibitora karboanhidraze se ne preporučuje (videti odeljak 4.5).

Postoji mogućnost aditivnog dejstva na poznata sistemska dejstva inhibitora karboanhidraze kod pacijenata koji uzimaju i oralne inhibitore karboanhidraze i lek AZARGA. Istovremena primena leka AZARGA i oralnih inhibitora karboanhidraze nije ispitivana, i zbog toga se ne preporučuje (videti odeljak 4.5).

Dejstva na oko

Postoji ograničeno iskustvo primene leka AZARGA u lečenju pacijenata sa pseudoeksfolijativnim glaukomom ili pigmentnim glaukomom. Preporučuje se oprez pri lečenju ovih pacijenata i praćenje intraokularnog pritiska.

Lek AZARGA nije ispitivana kod pacijenata sa glaukomom zatvorenog ugla, zbog toga se upotreba kod tih pacijenata ne preporučuje.

Oftalmološki beta-blokatori mogu izazvati suvoću očiju. Ovaj lek se mora primenjivati sa oprezom kod pacijenata sa oboljenjima rožnjače.

Mogući uticaj brinzolamida na funkciju endotela rožnjače nije ispitivan kod pacijenata sa oštećenom rožnjačom (naročito kod pacijenata sa niskim brojem ćelija u endotelu). Pacijenti koji nose kontaktna sočiva nisu posebno ispitivani, pa je neophodno pažljivo praćenje ovih pacijenata kada se primenjuje brinzolamid, jer inhibitori karboanhidraze mogu da utiču na hidraciju rožnjače. Ovo može da vodi ka kornealnoj dekompenzaciji i edemu, a nošenje kontaktnih sočiva može da poveća rizik od nastanka oštećenja rožnjače. Preporučuje se pažljivo praćenje pacijenata kod kojih je rožnjača oštećena, kao što su pacijenti sa dijabetes melitusom ili distrofijom rožnjače.

Lek AZARGA se može koristiti dok se nose konktaktna sočiva uz pažljivo praćenje (videti u nastavku teksta podatke o benzalkonijum-hloridu).

Oštećenje funkcije jetre

Lek AZARGA treba koristiti s oprezom kod pacijenata sa teškim oštećenjem funkcije jetre.

Lek AZARGA sadrži benzalkonijum-hlorid

Benzalkonijum-hlorid izaziva iritaciju očiju, simptome suvih očiju i može uticatui na suzni film i površinu rožnjače. Treba ga primenjivati sa oprezom kod pacijenata sa suvim okom i kod pacijenata gde rožnjača može da bude ugrožena.

Pacijente treba nadgledati u slučaju dugotrajne primene ovog leka.

Nisu sprovedena posebna ispitivanja interakcija leka AZARGA sa drugim lekovima.

Lek AZARGA sadrži brinzolamid, inhibitor karboanhidraze koji se resorbuje sistemski i pri lokalnoj primeni. Prijavljeni su poremećaji acidobazne ravnoteže pri oralnoj primeni inhibitora karboanhidraze. Kod pacijenata koji uzimaju lek AZARGA mora se uzeti u obzir mogućnost za nastanak interakcija.

Postoji mogućnost aditivnog dejstva na poznate sistemske efekte inhibitora karboanhidraze kod pacijenata koji uzimaju i oralne inhibitore karboanhidraze i kapi za oči na bazi brinzolamida. Istovremena primena kapi za oči koje sadrže brinzolamid i oralnih inhibitora karboanhidraze se ne preporučuje.

Citohrom P-450 izoenzimi odgovorni za metabolizam brinzolamida uključuju CYP3A4 (glavni), CYP2A6, CYP2B6, CYP2C8 i CYP2C9. Očekivano je da će inhibitori CYP3A4 kao što su ketokonazol, itrakonazol, klotrimazol, ritonavir i troleandomicin inhibirati metabolizam brinzolamida preko CYP3A4. Savetuje se oprez ukoliko se inhibitori CYP3A4 daju istovremeno. Međutim, mogućnost akumulacije brinzolamida je malo verovatna jer je glavni put eliminacije preko bubrega. Brinzolamid nije inhibitor citohrom P-450 izoenzima.

Pri istovremenoj primeni kapi za oči koje sadrže beta-blokatore i peroralnim putem primenjenih blokatora kalcijumskih kanala, beta-blokatora, antiaritmika (uključujući amjodaron), glikozida digitalisa ili parasimpatomimetika i gvanetidina, postoji mogućnost aditivnog dejstva koji rezultira hipotenzijom i/ili značajnom bradikardijom.

Beta-blokatori mogu smanjiti odgovor na adrenalin koji se koristi za lečenje anafilaktičkih reakcija. Neophodan je poseban oprez kod pacijenata sa atopijom ili anafilaksom u anamnezi (videti odeljak 4.4).

Hipertenzivne reakcije usled naglog ukidanje klonidina mogu biti potencirane pri istovremenoj primeni beta- blokatora. Pri istovremenoj upotrebi ovog leka i klonidina preporučuje se oprez.

Prijavljena je pojačana sistemska beta-blokada (npr. smanjena srčana frekvenca, depresija) u toku kombinovane terapije inhibitorima CYP2D6 (npr. hinidin, fluoksetin, paroksetin) i timololom. Preporučuje se oprez.

Beta blokatori mogu da pojačaju hipoglikemijsko dejstvo antidijabetika. Beta-blokatori mogu da maskiraju znake i simptome hipoglikemije (videti odeljak 4.4).

Zabeležena je povremena pojava midrijaze usled istovremene primene oftalmoloških beta-blokatora i adrenalina (epinefrina).

Trudnoća

Nema odgovarajućih podataka o oftalmološkoj primeni brinzolamida i timololoa kod trudnica. Studije na životinjama sa brinzolamidom su pokazale reproduktivnu toksičnost nakon sistemske primene (videti odeljak 5.3). Lek AZARGA se ne sme koristiti tokom trudnoće osim ako to nije neophodno. O načinu smanjena sistemske resorpcije, videti odeljak 4.2.

Epidemiološke studije u kojima su korišćeni sistemski beta-blokatori, nisu ukazale na mogućnost malformacije ploda, ali su ukazale na rizik za intrauterini zastoj rasta kada se beta-blokatori primenjuju peroralno. Dodatno, uočeni su znaci i simptomi beta-blokade (kao što su bradikardija, hipotenzija, respiratorni distres i hipoglikemija) kod novorođenčadi kada su beta-blokatori primenjivani do porođaja. Ako se lek AZARGA primenjuje do porođaja, novorođenčad treba pažljivo pratiti tokom prvih dana života.

Dojenje

Nije poznato da li se brinzolamid prilikom okularne upotrebe izlučuje u majčino mleko. Studije sprovedene na životinjama su pokazale da se brinzolamid izlučuje u mleko nakon oralne primene, videti odeljak 5.3.

Beta-blokatori se izlučuju u majčino mleko. Međutim, pri terapijskim dozama timolola u

kapima za oči, ne očekuje se postizanje dovoljne koncentracije leka u mleku majke koja bi dovela do pojave kliničkih simptoma beta-blokade kod novorođenčeta/odojčeta. O načinu smanjena sistemske resorpcije, videti odeljak 4.2.

Međutim ne može se isključiti rizik za novorođenče/odojče. Mora se doneti odluka o prekidu dojenja ili o prekidu primene leka AZARGA, uzimajuću u obzir korist dojenja za dete i korist terapije za majku.

Plodnost

Nisu sprovedene studije koje bi pokazale efekat usled topikalne okularne primene leka AZARGA na plodnost.

Pretklinički podaci ne pokazuju bilo kakvo dejstvo brinzolamida niti timolola na plodnost kod žena ili muškaraca nakon peroralnog doziranja. Ne očekuju se uticaj na plodnost kod muškaraca ili žena pri primeni leka AZARGA.

Lek AZARGA ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja vozilima ili rukovanja mašinama.

Privremeno zamućenje vida ili neki drugi poremećaj vida mogu uticati na sposobnost upravljanja vozilima ili rukovanje mašinama. Ukoliko dođe do zamućenja vida pri ukapavanju u oko, pacijent mora da sačeka dok se vid ne popravi pre nego što počne da upravlja vozilom ili rukuje mašinama.

Inhibitori karboanhidraze mogu da umanje sposobnost obavljanja zadataka koji zahtevaju mentalnu budnost i/ili fizičku koordinaciju (videti odeljak 4.4).

Sažetak bezbednosnog profila

U kliničkim studijama najčešće prijavljivane neželjene reakcije bile su zamućenje vida, iritacija oka i bol u oku, koje su se javljale kod približno 2% do 7% pacijenata.

Tabelarni sažetak neželjenih reakcija

Sledeće neželjene reakcije su prijavljene tokom kliničkih studija i postmarketinškog praćenja leka AZARGA i pojedinačnih komponenti brinzolamida i timolola. Neželjene reakcije su klasifikovane prema učestalosti na sledeći način: veoma često (≥1/10), često (≥1/100 do <1/10), povremeno (≥1/1000 do <1/100), retko (≥1/10000 do <1/1000), veoma retko (<1/10000), nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka). U svakoj grupi, neželjene reakcije su razvrstane prema ozbiljnosti, opadajućim redom.

Klasifikacija sistema organaPreporučeni termini prema MedDRA-i (v. 18.0)
Infekcije i infestacijeNepoznata učestalost: nazofaringitis3, faringitis3,
Poremećaji krvi i limfnog sistemaPovremeno: smanjen broja belih krvnih zrnaca1 Nepoznata učestalost: smanjen broj crvenih krvnih zrnaca3, povećana koncentracija hlorida u
Poremećaji imunskog sistemaNepoznata učestalost: anafilaksa2, anafilaktički šok, sistemske alergijske reakcije uključujući angioedem2, lokalizovani i generalizovani svrab2,
Poremećaji metabolizma i ishraneNepoznata učestalost: hipoglikemija2
Psihijatrijski poremećajiRetko: insomnija1
Poremećaji nervnog sistemaČesto: disguezija1
Poremećaji okaČesto: punktiformni keratitis1, zamućen vid1, bol u oku1, iritacija oka1,
Poremećaji uha i labirintaNepoznata učestalost: vertigo3, tinitus3
Kardiološki poremećajiČesto: smanjena frekvenca srca1
insuficijencija2, kongestivna srčana insuficijencija2, A-V blok2, kardiorespiratorni distres3, angina pektoris3, bradikardija2,3, nepravilan rad srca3, aritmija2,3, palpitacije2,3, tahikardija3, ubrzan rad srca3, bol u grudima2,
Vaskularni poremećajiPovremeno: snižen krvni pritisak1
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećajiPovremeno: kašalj1
Gastrointestinalni poremećajiNepoznata učestalost: povraćanje2,3, bol u gornjem delu abdomena1, bol u abdomenu2, dijareja1, suvoća usta1, mučnina1, zapaljenje jednjaka3, dispepsija2,3, nelagoda u želucu3, često pražnjenje
Hepatobilijarni poremećajiNepoznata učestalost: Poremećaji u vrednostima funkcionalnih testova jetre3
Poremećaji kože i potkožnog tkivaNepoznata učestalost: urtikarija3, makulo- papularni osip3, generalizovani pruritus3, zategnutost kože3, dermatitis3, alopecija1, osip u vidu psorijaze ili pogoršanje psorijaze2, osip1,
Poremećaji mišićno-koštanog sistema i vezivnog tkivaNepoznata učestalost: mijalgija1, grčevi u mišićima3, artralgija3, bol u leđima3, bol u
Poremećaji bubrega i urinarnog sistemaPovremeno: prisutna krv u urinu1
Poremećaji reproduktivnog sistema i dojkiNepoznata učestalost: erektilna disfunkcija3,
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primenePovremeno: slabost3
IspitivanjaPovremeno: povećana koncentracija kalijuma u

1 neželjene reakcije zabeležene pri primeni leka AZARGA

2 dodatne neželjene reakcije zabaležene pri monoterapiji timololom

3 dodatne neželjene reakcije zabeležene pri monoterapiji brinzolamidom Opis pojedinih neželjenih reakcija:

Disgeuzija (gorak ili neobičan ukus u ustima nakon ukapavanja) je često prijavljivana sistemska neželjena reakcija povezana sa uzimanjem leka AZARGA u toku kliničkih studija. Verovatno je izazvana prolaskom kapi za oči u nazofarinks preko nazolakrimalnog kanala i pripisuje se brinzolamidu. Okluzija nazolakrimalnog kanala ili nežno zatvaranje očnog kapka nakon ukapavanja leka mogu da pomognu u smanjenju navedenog efekta (videti odeljak 4.2).

Lek AZARGA sadrži brinzolamid, sulfonamidski inhibitor karboanhidraze sa sistemskom resorpcijom. Gastrointestinalna, dejstva na nervni sistem, hematološka, bubrežna i metabolička dejstva su uglavnom povezana sa sistemskim inhibitorima karboanhidraze. Ista vrsta neželjenih reakcija koja se može pripisati oralnim inhibitorima karboanhidraze može da se javi prilikom lokalne primene leka.

Timolol se resorbuje u sistemsku cirkulaciju. To može dovesti do sličnih neželjenih reakcija kao kod primene sistemskih beta-blokatora. Navedene neželjene reakcije obuhvataju reakcije zabeležene u klasi oftalmoloških beta-blokatora. Dodatne neželjene reakcije povezane s upotrebom pojedinačnih komponenti koje se eventualno mogu pojaviti tokom primene leka AZARGA navedene su u gornjoj tabeli. Pojava sistemskih neželjenih reakcija nakon lokalne oftalmološke upotrebe niža je nego u slučaju sistemske primene. O načinu smanjenja sistemske resorpcije, videti odeljak 4.2.

Pedijatrijska populacija

Lek AZARGA se ne preporučuje, kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina zbog nedostatka podaka o bezbednosti i efikasnosti.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Ukoliko slučajno progutate kapi, simptomi predoziranja beta blokatorima mogu obuhvatati bradikardiju, hipotenziju, srčanu insuficijenciju i bronhospazam.

Ukoliko dođe do predoziranja lekom AZARGA, lečenje treba da bude simptomatsko I suportivno. Zbog prisustva brinzolamida se mogu javiti disbalans elektrolita, razvoj acidoze i moguća dejstva na centralni nervni sistem. Trebalo bi pratiti koncentracije elektrolita u serumu (posebno kalijum) kao i ph vrednost krvi. Studije su pokazale da se timolol slabo uklanja dijalizom.

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Lekovi koji deluju na oko; beta-adrenergički blokatori

ATC šifra: S01ED51 Mehanizam dejstva

Lek AZARGA sadrži dve aktivne supstance: brinzolamid i timolol-maleat. Ove dve aktivne supstance snižavaju povišen intraokularni pritisak prvenstveno smanjenjem sekrecije očne vodice, ali različitim mehanizmima dejstva. Kombinovano dejstvo ove dve aktivne supstance rezultuje dodatnim smanjenjem IOP u poređenju sa svakom komponentom pojedinačno.

Brinzolamid je snažan inhibitor karboanhidraze II (CA-II) koja je preovlađujući izo-enzim u oku. Inhibicija karboanhidraze u cilijarnim procesima oka smanjuje sekreciju očne vodice, verovatno usporavanjem formiranja bikarbonatnih jona i posledičnim smanjenjem transporta natrijuma i tečnosti.

Timolol je neselektivni adrenergički blokator koji nema intrinzično simpatomimetičko dejstvo, nije direktni depresor funkcije srca niti deluje kao stabilizator membrane. Tonografska i fluorofotometrijska ispitivanja kod ljudi pokazuju da je predominantno dejstvo timolola povezano sa smanjenjem stvaranja očne vodice i neznatnim porastom oticanja očne vodice.

Farmakodinamsko dejstvo

Kliničko delovanje:

U kontrolisanoj kliničkoj studiji u kojoj su tokom 12 meseci praćeni pacijenti sa glaukomom otvorenog ugla ili okularnom hipertenzijom, koji po mišljenju istraživača mogu imati korist od kombinovane terapije, i koji su imali početnu srednju vrednost IOP od 25 do 27 mmHg, prosečna vrednost sniženja IOP lekom AZARGA pri doziranju dva puta dnevno je bila 7 do 9 mmHg. Dokazana je neinferiornost leka AZARGA u poređenju sa dorzolamidom 20 mg/mL + timololom 5 mg/mL u prosečnom smanjenju (sniženju) IOP tokom svih merenja (u svim vremenskim tačkama, pri svim kontrolnim pregledima).

U šestomesečnoj, kontrolisanoj kliničkoj studiji kod pacijenata sa glaukomom otvorenog ugla ili okularnom hipertenzijom sa početnom srednjom vrednošću IOP od 25 do 27 mmHg, prosečna vrednost sniženja IOP lekom AZARGA pri doziranju dva puta dnevno bila je 7 do 9 mmHg, a to je do 3 mmHg veće sniženje nego sa 10 mg/mL brinzolamida ukapavanog dva puta dnevno i do 2 mmHg veće nego sa 5 mg/mL timolola datog dva puta dnevno. Statistički značajno prosečno sniženje IOP je uočeno u poređenju i sa brinzolamidom i sa timololom tokom svih merenja u toku studije.

U tri kontrolisane kliničke studije, osećaj nelagodnosti u oku posle ukapavanja leka AZARGA bio je znatno manji nego pri primeni dorzolamida 20 mg/mL + timolola 5 mg/mL.

Resorpcija

Posle lokalne okularne primene, brinzolamid i timolol se resorbuju preko rožnjače u sistemsku cirkulaciju. U farmakokinetičkim studijama, zdravi dobrovoljci su primali brinzolamid (1 mg) oralno dva puta dnevno u toku 2 nedelje da bi se skratilo vreme za postizanje ravnotežnog stanja pre početka ukapavanja leka AZARGA. Posle doziranja leka AZARGA dva puta dnevno u toku 13 nedelja, koncentracija brinzolamida u crvenim krvnim zrncima (RBC) iznosila je u proseku 18,8 ± 3,29 mikromola, 18,1 ± 2,68 mikromola i 18,4 ± 3,01 mikromola u 4., 10. i 15. nedelji, što ukazuje da se održava stanje ravnoteže koncentracija brinzolamida u crvenim krvnim zrncima.

U stanju ravnoteže, posle ukapavanja leka AZARGA, prosečne vrednosti Cmax i PIK0-12h timolola su 27% i 28% niže (Cmax: 0,824 ± 0,453 ng/mL; PIK0-12h: 4,71 ± 4,29 ng·h/mL), u poređenju sa primenom 5 mg/mL timolola (Cmax: 1,13 ± 0,494 ng/mL; PIK0-12h: 6,58 ± 3,18 ng·h/mL). Niža sistemska izloženost timololu nakon primene leka AZARGA nije klinički značajna. Nakon primene leka AZARGA

prosečna Cmax timolola je postignuta za 0,79 ± 0,45 sati. Distribucija

Vezivanje za proteine plazme je umereno (oko 60%). Brinzolamid se distribuira u crvena krvna zrnca zbog jakog afiniteta za CA-II i manjeg stepena za CA-I. Njegov aktivni metabolit N-desetil takođe se akumulira u eritrocite gde se primarno vezuje za CA-I. Afinitet brinzolamida i metabolita za eritrocite i tkivni CA rezultuje niskim koncentracijama u plazmi. Podaci o distribuciji u okularnom tkivu kod kunića pokazuju da se timolol može meriti u očnoj vodici do 48 sati nakon primene leka AZARGA. U stanju ravnoteže, timolol se detektuje u ljudskoj plazmi i do 12 sati nakon primene leka AZARGA.

Biotransformacija

Metabolički putevi u metabolizmu brinzolamida uključuju N-dealkilovanje, O-dealkilovanje i oksidaciju njegovog N-propil bočnog lanca. N-desetil brinzolamid je glavni metabolit brinzolamida koji se stvara kod ljudi, i takođe se vezuje za CA-I u prisustvu brinzolamida i akumulira se u eritrocitima. In vitro studije pokazuju da metabolizam brinzolamida uglavnom uključuje CYP3A4 kao i najmanje 4 druga izozima (CYP2A6, CYP2B6, CYP2C8 i CYP2C9).

Timolol ima dva metabolička puta. Jedan put daje etanolaminski bočni lanac na tiadiazolnom prstenu i drugi koji daje etanolni bočni lanac na azotu morfolina i drugi slični bočni lanac sa karbonilnom grupom vezanom za azot. Metabolizam timolola je posredovan primarno putem CYP2D6.

Eliminacija

Brinzolamid se primarno eliminiše renalnom ekskrecijom (približno 60%). Oko 20% doze izluči se urinom u obliku metabolita. Brinzolamid i N-desetil-brinzolamid su glavne komponente u urinu, uz prisustvo N- desmetoksipropil i O-desmetil metabolita u tragovima (<1%).

Timolol i njegovi metaboliti se primarno izlučuju preko bubrega. Oko 20% doze timolola se izlučuje putem urina u nepromenjenom obliku, a ostatak u obliku metabolita. Vrednost t1/2 za timolol u plazmi je 4,8 sati posle primene leka AZARGA.

Brinzolamid

Pretklinički podaci bazirani na konvencionalnim studijama bezbednosti farmakologije, ispitivanju toksičnosti ponovljenih doza, ispitivanju genotoksičnosti i karcinogenog potencijala brinzolamida, nisu ukazali da postoji poseban rizik kod ljudi.

Razvojne studije toksičnosti kod kunića sa oralnim dozama brinzolamida do 6 mg/kg/dan (214 puta više od preporučene oftamološke doze u kliničkoj primeni od 28 mikrogram/kg/dan) nisu pokazale bilo kakvo dejstvo na fetalni razvoj uprkos značajnog toksičnog dejstva na majku. Slične studije na pacovima pokazale su blago smanjenu osifikaciju lobanje i sternuma ploda majki koje su dobijale brinzolamid u dozama od 18 mg/kg/dan (642 puta više od preporučene dnevne kliničke doze), ali ne i pri dozama od 6 mg/kg/dan.

Ovi nalazi zabeleženi su pri dozama koje su izazivale metaboličku acidozu sa smanjenom telesnom masom kod majki i smanjenom telesnom masom ploda. Smanjenja telesne mase ploda povezano sa dozom zabeleženo je kod okota majki koje su oralno dobijale brinzolamid, u rasponu od blagog smanjenja (oko 5- 6%) pri dozi od 2 mg/kg/dan do skoro 14% pri dozama od 18 mg/kg/dan. U toku laktacije, doza koja nije dovodila do nastanka neželjenih dejstava kod potomstva iznosila je 5 mg/kg/dan.

Timolol

Pretklinički podaci bazirani na konvencionalnim studijama bezbednosti farmakologije, ispitivanju toksičnosti ponovljenih doza, ispitivanju genotoksičnosti i karcinogenog potencijala timolola, nisu ukazali da postoji poseban rizik kod ljudi. Ispitivanje reproduktivne toksičnosti sa timololom ukazuje na usporenu fetalnu osifikaciju kod pacova, iako nije bilo neželjenih dejstava na postnatalni razvoj (pri dozi 50 mg/kg/dan ili

3500 puta većim dozama od dnevne kliničke doze od 14 mikrogram/kg/dan), kao i povećanu fetalnu resorpciju kod kunića (pri 90 mg/kg/dan ili dozama 6400 puta većim od dnevne kliničke doze).

6. FARMACEUTSKI PODACI

Benzalkonijum-hlorid; Manitol (E421); Karbopol (974P); Tiloksapol; Dinatrijum-edetat; Natrijum-hlorid;

Hlorovodonična kiselina i/ili natrijum-hidroksid (za podešavanje pH); Voda, prečišćena.

Nije primenljivo.

Rok upotrebe pre prvog otvaranja: 2 godine. Rok upotrebe nakon prvog otvaranja: 4 nedelje.

Ovaj lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.

Za uslove čuvanja nakon prvog otvaranja leka, videti odeljak 6.3

Unutrašnje pakovanje je okrugla neprovidna bočica od polietilena niske gustine sa kapaljkom, zatvorena polipropilenskim zatvaračem sa navojem koja sadrži 5 mL kapi za oči, suspenzije.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna bočica i Uputstvo za lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Lek AZARGA sadrži dve aktivne supstance, brinzolamid i timolol, koje deluju zajedno na snižavaje krvnog pritiska u oku.

Lek AZARGA se koristi u lečenju povišenog očnog pritiska kod odraslih osoba starijih od 18 godina koji imaju glaukom ili okularnu hipertenziju, a kod kojih se povišeni očni pritisak ne može efikasno kontrolisati primenom samo jednog leka.

  • Ukoliko ste alergični (preosetljivi) na brinzolamid, lekove koji se nazivaju sulfonamidi (primeri obuhvataju lekove koji se koriste u lečenju dijabetesa, infekcija, kao i diuretike (tablete za izbacivanje vode)) timolol, beta-blokatore (lekove koji se koriste za snižavanje povišenog krvnog pritiska ili lečenje oboljenja srca) ili na bilo koju pomoćnu supstancu ovog leka (navedene u odeljku 6).
  • Ako imate ili ste nekad imali probleme sa disanjem kao što je astma, teški dugotrajni hronični opstruktivni bronhitis (teško stanje pluća koje izaziva zviždanje pri disanju, poteškoće u disanju i/ili dugotrajni kašalj) ili druge oblike problema sa disanjem
  • Ako patite od teške alergije na polen
  • Ako imate usporen rad srca, slabost srca ili poremećaje srčanog ritma (nepravilan rad srca)
  • Ako je povećana kiselost krvi (stanje koje se zove hiperhloremijska acidoza)
  • Ako imate ozbiljne probleme sa bubrezima

Upozorenja i mere opreza

Lek AZARGA koristite samo za ukapavanje u oči.

Ako Vam se jave ozbiljne reakcije ili hiperosetljivost, obustavite primenu leka i obratite se Vašem lekaru.

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što primenite lek AZARGA ako imate ili ste nekada imali:

  • srčana oboljenja (simptomi mogu obuhvatati bol ili stezanje u grudima, gubljenje daha ili gušenje), slabost srca, nizak krvni pritisak
  • poremećaj u radu srca kao što je usporen rad srca
  • probleme s disanjem, astmu ili hroničnu opstruktivnu bolest pluća
  • oboljenja koja dovode do loše cirkulacije (Rejnoovo oboljenje ili Rejnoov sindrom)
  • ako imate šećernu bolest, pošto timolol može da maskira simptome smanjene koncentracije šećera u krvi (hipoglikemije).
  • preteranu aktivnost štitaste žlezde, jer timolol može da prikrije znake i simptome oboljenja štitaste žledze
  • progresivnu slabost mišića (mijastenija gravis)
  • recite lekaru pre operacije ako koristite lek AZARGA pošto timolol može da izmeni dejstvo nekih lekova koji se koriste tokom anestezije
  • ako ste u prošlosti patili od atopije (sklonost ka razvoju alergijskih reakcija) i teških alergijskih reakcija, možete biti još skloniji ka razvoju alergijske reakcije tokom primene leka AZARGA, a dejstvo adrenalina može biti smanjeno prilikom lečenja alergijskih reakcija. Ako primate bilo koju drugu terapiju, obavestite lekara ili medicinsku sestru da uzimate lek AZARGA.
  • ako imate probleme sa jetrom.
  • ako imate suvoću očiju ili probleme sa rožnjačom, recite svom lekaru
  • ako imate probleme sa bubrezima.

Deca i adolescenti

Lek AZARGA se ne preporučuje kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina.

Drugi lekovi i lek AZARGA

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.

Lek AZARGA može da utiče na dejstvo drugih lekova koje koristite, kao što i ti drugi lekovi mogu da utiču na dejstvo ovog leka, uključujući i druge kapi za oči za lečenje glaukoma. Obavestite svog lekara ako koristite ili nameravate da koristite lekove za sniženje povišenog krvnog pritiska, kao što su parasimpatomimetici i gvanetidin, ili druge lekove za lečenje oboljenja srca uključujući hinidin (koji se koristi za lečenje oboljenja srca i nekih tipova malarije), amjodaron ili druge lekove za lečenje poremećaja srčanog ritma i glikozide digitalisa za lečenje srčane slabosti. Takođe obavestite lekara i ako uzimate ili nameravate da uzimate lekove za lečenje šećerne bolesti, lekove za lečnje čira na želucu, zatim lekove za lečenje infekcija uzrokovanih gljivicama, virusima, bakterijama (antimikotike, antivirotike, antibiotike), ili antidepresive kao što su fluoksetin i paroksetin.

Ako uzimate druge lekove iz grupe inhibitora karboanhidraze (acetazolamid ili dorzolamid), posavetujte se sa lekarom.

Širenje zenica ulsed primene leka Azarga i adrenalina (epinefrina) istovremeno je prijavljivano povremeno.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.

Ne koristite lek AZARGA ako ste trudni ili postoji mogućnost da zatrudnite, osim ukoliko Vaš lekar smatra da je to neophodno. Obratite se lekaru pre nego počnete da koristite lek AZARGA.

Ne koristire lek AZARGA ako dojite. Timolol može da pređe u majčino mleko. Pitajte Vašeg lekara za savet pre nego što uzmete bilo koji lek u tokom dojenja.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Nemojte upravljati vozilima niti rukovati mašinama dok Vam se vid ne razbistri. Može da se dogodi da Vam vid bude zamućen neko vreme nakon primene leka AZARGA.

Jedna od aktivnih supstanci može narušiti sposobnost izvođenja radnji koje zahtevaju mentalnu budnost i/ili fizičku koordinaciju. Ako se to desi izbegavajte upravljanje vozilima ili rukovanje mašinama dok ne osetite poboljšanje.

Lek AZARGA sadrži benzalkonijum-hlorid

Meka kontaktna sočiva mogu apsorbovati benzalkonijum-hlorid zbog čega se može promeniti njihova boja. Pre primene, potrebno je skinuti kontaktna sočiva i sačekati najmanje 15 minuta pre njihovog ponovnog stavljanja.

Benzalkonijum-hlorid može takođe dovesti do iritacije očiju, posebno ako imate suve oči ili poremećaje rožnjače (proziran sloj na prednjem delu oka). Ako posle primene ovog leka osetite neuobičajen osećaj u oku, peckanje ili bol, obratite se svom lekaru.

Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Ako ste koristili neke druge kapi za oči za lečenje glaukoma, pre prelaska na lek AZARGA treba prestati sa primenom tog drugog leka, a lek AZARGA počnite da koristite sutradan. Posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom ako niste sigurni.

Kako bi se sprečila kontaminacija vrha kapaljke i suspenzije, nemojte dodirivati očne kapke, okolna tkiva niti bilo koje druge površine vrhom bočice. Držite bočicu čvrsto zatvorenu kada ne koristite kapi.

Sledeći postupak je koristan kako biste ograničili količinu leka koja će dospeti u krv nakon primene kapi za oči:

- Držite oči zatvorenim, a istovremeno nežno pritiskajte unutrašnje uglove očiju najmanje dva minuta.

Preporučena doza je po jedna kap u obolelo oko ili oči, dva puta dnevno.

Ukapavajte lek AZARGA u oba oka samo ako Vam je lekar tako preporučio. Lek koristite onoliko dugo koliko Vam je to lekar odredio.

Način primene

  • Uzmite bočicu leka AZARGA i ogledalo.
  • Operite ruke.
  • Promućkajte dobro bočicu pre upotrebe.
  • Odvrnite poklopac. Kad skinete poklopac, ako je sigurnosni prsten za evidenciju otvaranja olabavljen, uklonite ga pre primene.
  • Držite bočicu, usmerenu na dole, između palca i prstiju.
  • Zabacite glavu unazad. Povucite na dole kapak čistim prstom, dok se ne otvori “džep” između kapka i oka. Tu treba da ukapate lek (slika 1).
  • Prinesite vrh bočice oku. Koristite ogledalo ako Vam je potrebno.
  • Ne dodirujte oko niti kapak, okolnu kožu niti druge površine vrhom bočice. Tako se mogu kontaminirati kapi.
  • Blago pritisnite na dno bočice da biste istisnuli samo po jednu kap leka AZARGA.
  • Nemojte stiskati bočicu: napravljena je tako da je potreban samo blagi pritisak na dno bočice (slika 2).
  • Posle ukapavanja leka AZARGA, zatvorite oči ili pritisnite prstom ugao oka uz nos u trajanju od 2 minuta (slika 3). To će sprečiti da lek AZARGA dopre u ostale delove tela.
  • Ako koristite kapi za oba oka, ponovite postupak i za drugo oko.
  • Odmah po upotrebi čvrsto zatvorite bočicu.
  • Upotrebite celu jednu bočicu pre nego što otvorite drugu Ukoliko kap ne uđe u oko, pokušajte ponovo.

Ako koristite i neke druge kapi za oči ili masti za oči, neophodno je da prođe najmanje 5 minuta između stavljanja leka AZARGA i drugih kapi. Masti za oči treba primeniti poslednje.

Ukoliko imate dodatnih pitanja o primeni leka AZARGA, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.

Ako ste primenili više leka AZARGA nego što treba

Ukoliko ste primenili lek AZARGA više nego što treba, isperite oko toplom vodom. Ne ukapavajte više kapi dok ne dođe vreme za sledeću dozu.

Može doći do usporavanja rada srca, smanjenja krvnog pritiska, srčane slabosti, teškoća pri disanju, kao i do uticaja na nervni sistem.

Ako ste zaboravili da primenite lek AZARGA

Ukoliko zaboravite da primenite lek AZARGA, nastavite sa sledećom dozom, prema uobičajenom rasporedu. Ne uzimajte duplu dozu da bi nadoknadili propuštenu dozu. Ne ukapavajte više od jedne kapi u obolelo oko dva puta dnevno.

Ako naglo prestanete da primenjujete lek AZARGA

Ukoliko prestanete da primenjujete lek AZARGA bez konsultacije s Vašim lekarom, pritisak u Vašem oku neće biti pod kontrolom što može da dovede do gubitka vida.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Prestanite s primenom leka i odmah se obratite lekaru ako se pojavi osip na koži, ozbiljna reakcija na koži ili jako crvenilo i svrab u očima. To mogu biti znaci alergijske reakcije (učestalost nije poznata).

Možete da nastavite da i dalje ukapavate kapi, ukoliko neželjena dejstva nisu ozbiljna. Ukoliko ste zabrinuti, razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom. Ne prekidajte primenu leka AZARGA pre savetovanja s lekarom.

Česta neželjena dejstva

(mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • Dejstva na oko: zapaljenje površine oka, zamućen vid, znaci i simptomi iritacije oka (npr. osećaj pečenja, probadanja, svrab, suzenje, crvenilo), bol u oku.
  • Opšta neželjena dejstva: ubrzan rad srca, neprijatan ukus u ustima.

Povremena neželjena dejstva

(mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

  • Dejstva na oko: erozija rožnjače (oštećenje prednjeg sloja jabučice), zapaljenje površine oka sa površinskim oštećenjem, zapaljenje unutar oka, mrlje na rožnjači, neuobičajen osećaj u oku, sekrecija iz oka, suvoća oka, osećaj umornih očiju, svrab oka, crvenilo oka, crvenilo kapaka.
  • Opšta neželjena dejstva: smanjenje broja belih krvnih zrnaca, snižen krvni pritisak, kašalj, krv u urinu, slabost tela.

Retka neželjena dejstva

(mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • Dejstva na oko: poremećaj rožnjače, osetljivost na svetlost, povećana produkcija suza, perutanje kapaka
  • Opšta neželjena dejstva: problemi sa spavanjem (insomnija), bol u grlu, curenje nosa

Nepoznata učestalost

(ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):

  • Dejstva na oko: alergija oka, poremećaj vida, oštećenje optičkog nerva, povišen pritisak u oku, naslage na površini oka, smanjena osetljivost oka, zapaljenje ili infekcija vežnjače, izmenjen, dvostruki ili smanjen vid, pojačana pigmentacija oka, razvoj izrasline na površini rožnjače, otok oka, osetljivost na svetlost, smanjen rast ili broj trepavica, spušteni kapci, zapaljenje kapaka i žlezda u kapcima, zapaljenje rožnjače i odvajanje sloja ispod retine koji sadrži krvne sudove nakon filtracije (operacije) što može dovesti do poremećaja vida, smanjena osetljivost rožnjače.
  • Srce i cirkulacija: promene u frekvenciji rada srca ili srčanom ritmu, usporen rad srca, osećaj lupanja srca, abnormalno povećanje srčanog rada, bol u grudima, smanjena funkcija srca, srčani udar, povišen krvni pritisak, smanjen dotok krvi u mozak, moždani udar, edem (nakupljanje tečnosti), kongestivna srčana insuficijencija (bolest srca koja se manifestuje gubitkom daha i oticanjem nogu i stopala usled nakupljanja tečnosti u organizmu), otok ekstremiteta, nizak krvni pritisak, promena boje prstiju na rukama i nogama, a povremeno i drugih delova tela (Raynaud-ova bolest) hladne šake i stopala.
  • Respiratorna neželjena desjtva: sužavanje disajnih puteva u plućima (uglavnom kod pacijenata koji su i ranije patili od ovoga), gubitak daha ili teškoće u disanju, simptomi prehlade, nakupljanje sekreta u disajnim putevima, infekcija sinusa, kijanje, zapušen nos, suvoća nosne sluznice, krvarenje iz nosa, astma, iritacija grla.
  • Nervni sistem i opšta neželjena dejstva: halucinacije, depresija, košmari, gubitak pamćenja, glavobolja, nervoza, razdražljivost, umor, drhtavica, nelagodan osećaj, nesvestica, vrtoglavica, pospanost, opšta ili jaka slabost, neuobičajen osećaj peckanja i trnjenja.
  • Gastrointestinalna neželjena dejstva: mučnina, povraćanje, dijareja, nadimanje u crevima ili nelagodnost u stomaku, zapaljenje grla, suva usta ili neobičan osećaj u ustima, poremećaji varenja, bol u stomaku.
  • Krv: poremećaj vrednosti testova funkcije jetre, povećana koncentracija hlorida u krvi, ili smanjen broj crvenih krvnih zrnaca.
  • Alergija: pojačani simptomi alergije, generalizovane alergijske reakcije, uključujući potkožne otoke koji se mogu pojaviti na delovima kao što je lice i udovi i mogu dovesti do opstrukcije disajnih puteva, zbog čega se mogu javiti teškoće u gutanju ili disanju, koprivnjača, lokalizovani ili opšti osip, svrab, teške iznenadne alergijske reakcije opasne po život.
  • Uho: zvonjenje u ušima, osećaj vrtenja ili vrtoglavice.
  • Koža: osip, crvenilo ili inflamacija kože, abnormalna ili smanjena osetljivost kože, gubitak kose, beli srebrnasti osip (osip u formi psorijaze) ili pogoršanje psorijaze.
  • Mišićni: bol u leđima, zglobovima ili mišićima koji nije povezan sa fizičkom aktivnošću, spazam mišića, bol u ekstremitetima, mišićna slabost/zamor, pojačanji znaci i simptomi mijastenije gravis (progresivna mišićna slabost).
  • Bubrezi: bol u bubrezima koji se manifestuje bolom u donjem delu leđa, često mokrenje.
  • Reproduktivni sistem: polna nemoć, smanjen seksualni nagon, seksualna disfunkcija kod muškaraca.
  • Metabolizam: smanjene koncentracije šećera u krvi

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek AZARGA posle isteka roka upotrebe naznačenog na bočici i kutiji leka nakon “Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Ovaj lek ne zahteva posebne uslove čuvanja. Rok upotrebe nakon prvog otvaranja: 4 nedelje.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Aktivne supstance su timolol i brinzolamid.

Jedan mL kapi za oči, suspenzije sadrži 5 mg timolola (u obliku timolol-maleata) i 10 mg brinzolamida.

Pomoćne supstance su: benzalkonijum-hlorid; manitol (E421); karbopol (974P), tiloksapol; dinatrijum- edetat; natrijum-hlorid; hlorovodonična kiselina i/ili natrijum-hidroksid; voda, prečišćena.

Male količine hlorovodonične kiseline i/ili natrijum-hidroksida se dodaju za održavanje normalne kiselosti (pH vrednost).

Kako izgleda lek AZARGA i sadržaj pakovanja

Homogena suspenzija, bele do skoro bele boje.

Unutrašnje pakovanje je okrugla, neprovidna bočica od polietilena niske gustine sa kapaljkom, zatvorena polipropilenskim zatvaračem sa navojem koja sadrži 5 mL kapi za oči, suspenzije.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna bočica i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač Nosilac dozvole:

PREDSTAVNIŠTVO NOVARTIS PHARMA SERVICES INC. BEOGRAD (NOVI BEOGRAD)

Omladinskih brigada 90 A, Beograd-Novi Beograd

Proizvođač:

  • ALCON-COUVREUR N.V.

Rijksweg 14, Puurs, Belgija

  • ALCON CUSI S.A.

c/Camil Fabra 58, El Masnou, Barcelona, Španija

Napomena: Štampano Uputstvo za lek u konkretnom pakovanju leka mora jasno da označi onu vrstu unutrašnjeg pakovanja leka i uslove čuvanja koji se odnose na datu seriju leka (tj. da se navedu samo vrsta unutrašnjeg pakovanja leka i uslovi čuvanja date serije leka, a ostali da se izostave).

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Jul, 2021.

Režim izdavanja leka:

Lek izdaje uz lekarski recept

Broj i datum dozvole:

515-01-03312-20-002 od 08.07.2021.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info