Xalacom® 5mg/mL+50mcg/mL kapi za oči, rastvor

timolol , latanoprost

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
A1 - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta, a koji imaju terapijsku paralelu (terapijsku alternativu) lekovima u Listi A
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept

Ostale informacije

Naziv leka
Xalacom® 5mg/mL+50mcg/mL kapi za oči, rastvor
Opis
Xalacom® je kombinacija latanoprosta i timolola, lek koji se koristi za redukciju intraokularnog pritiska kod pacijenata sa glaukomom ili oštećenjem vidnog živca.
Farmaceutski oblik
kapi za oči, rastvor
Vrsta leka
Humani lekovi
Nosioci odobrenja

Pakovanje i cena

Lista RFZO
A1 - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta, a koji imaju terapijsku paralelu (terapijsku alternativu) lekovima u Listi A
kapi za oči, rastvor; 5mg/mL+50mcg/mL; bočica sa kapaljkom, 1x2.5mL
Broj rešenja
‍000457344 ‍2023 ‍59010 ‍007 ‍000 ‍515 ‍021 ‍04 ‍001
JKL
‍7099170
EAN
‍1210001164192
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
17.04.2024.
Datum važenja rešenja
17.04.2074.
Maksimalna odobrena cena leka
622,40 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Cena na listi lekova RFZO
562,00 RSD
Doplata
-
DDD
0,1 ml
Cena na listi lekova RFZO
562,00 RSD
Doplata
-
DDD
0,1 ml
Indikacije za RFZO
1. Za lečenje glaukoma (H40) kao druga ili treća terapijska linija. 2. Za lečenje glaukoma (H40) kod obolelih kod kojih je ranije dijagnostikovana bolest i koji se već nalaze na lečenju kao nastavak terapije ovim lekom, na osnovu mišljenja oftalmologa.
RFZO Napomena
Lek se uvodi u terapiju na osnovu mišljenja oftalmologa.

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Lek Xalacom je indikovan kod odraslih (uključujući starije) za smanjenje intraokularnog pritiska (IOP) kod pacijenata sa glaukomom otvorenog ugla i očnom hipertenzijom, kod kojih lokalnom primenom beta-blokatora ili analoga prostaglandina nije postignut dovoljan terapijski odgovor.

Doziranje

Odrasli (uključujući i starijepacijente)

Preporučuje se ukapavanje jedne kapi u obolelo oko (oči), jednom dnevno.

Ako se propusti jedna doza, lečenje treba nastaviti sledećom dozom, kao što je planirano. Dnevna doza ne treba da bude veća od jedne kapi u oboleo oko (oči).

Pedijatrijska populacija

Bezbednost i efikasnost primene leka kod dece i adolescenata nisu utvrđeni.

Način primene

Pre primene leka moraju se skinuti kontaktna sočiva i mogu se ponovo staviti 15 minuta nakon primene (videti odeljak 4.4).

Ukoliko se u terapiji koristi više od jednog oftalmološkog leka za lokalnu primenu, treba ih primenjivati u razmaku od najmanjepet minuta.

1 od 12

Sistemska resorpcija se može smanjiti okluzijom nazolakrimalnog kanala ili zatvaranjem očnih kapaka tokom dva minuta, čime se mogu smanjiti sistemska neželjena dejstva i pojačati lokalna aktivnost.

Xalacom je kontraindikovan kod pacijenata sa:

- reaktivnom formom bolesti disajnih puteva, uključujući bronhijalnu astmu, ili sa bronhijalnom astmom ili teškomhroničnomopstruktivnombolesti pluća u ličnoj anamnezi;

- sinusnom bradikardijom, sindromom bolesnog sinusa (sick sinus sindrom), sinoatrijalnim blokom, atrioventrikularnim blokom drugog ili trećeg stepena koji nije kontrolisan pejsmejkerom, manifestnom srčanom insuficijencijom ili kardiogenim šokom;

- preosetljivošću na aktivne supstance ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.

Sistemska dejstva

Lek Xalacom kao i drugi oftalmološki lekovi za lokalnu primenu, može da se resorbuje u sistemsku cirkulaciju. Zbog beta-adrenergičke komponente leka, timolola, može doći do ispoljavanja istih kardiovaskularnih, pulmonarnih i drugih neželjenih reakcija kao i kod beta-blokatora za sistemsku primenu. Incidencija sistemskih neželjenih reakcija nakon lokalne oftalmološke primene je niža nego nakon sistemske primene. Za smanjenje sistemske resorpcije, videti odeljak 4.2.

Kardiološki poremećaji

Kod pacijenata sa kardiovaskularnim oboljenjima (npr. bolest koronarnih arterija, Prinzmetalova angina i srčana insuficijencija) i hipotenzijom, potrebno je kritički proceniti potrebu za započinjanjem terapije beta-blokatorom i razmotriti primenu leka sa drugim aktivnim supstancama. Stanje pacijenata sa kardiovaskularnim oboljenjima treba pratiti da bi se uočili eventualni znaci pogoršanja ovih bolesti, kao i moguće neželjene reakcije. Zbog negativnog uticaja na vreme sprovođenja, beta-blokatore treba primenjivati sa posebnim oprezom kod pacijenata koji imaju srčani blok prvog stepena.

Nakon primene timolola zabeležene su kardiološke reakcije, kao i retki smrtni slučajevi koji su bili u vezi sa srčanom insuficijencijom.

Vaskularni poremećaji

Pacijente sa teškim poremećajima/oboljenjima periferne cirkulacije (teški oblici Raynaud-ove bolesti ili Raynaud-ovog sindroma) treba lečiti sa oprezom.

Respiratorni poremećaji

Nakon oftalmološke primene nekih beta-blokatora prijavljene su respiratorne reakcije, uključujući i smrtne slučajeve usled bronshospazma kod pacijenata sa astmom. Kod pacijenata sa blagim i umerenim oblikom hronične opstruktivne bolesti pluća, lek Xalacom treba primenjivati sa oprezom i samo u slučaju da očekivana korist prevazilazi potencijalni rizik.

Hipoglikemija/dijabetes

Kod pacijenata sa spontanom hipoglikemijom ili nestabilnom formom dijabetesa, beta-blokatore treba oprezno primenjivati, jer mogu prikriti znake i simptome akutne hipoglikemije.

Beta-blokatori takođe mogu maskirati znake hipertireoidizma.

2 od 12

Oboljenja rožnjače

Oftalmološka primena beta-blokatora može izazvati suvoću oka. Pacijente sa oboljenjima rožnjače treba lečiti sa oprezom.

Istovremena primena drugih beta-blokatora

Primena timolola kod pacijenata koji već primaju sistemske beta-blokatore može potencirati njegova dejstva na intraokularni pritisak ili pojačati poznata sistemska dejstva beta-blokatora. Odgovor ovih pacijenata na terapiju treba pažljivo pratiti. Ne preporučuje se istovremena lokalna primena dva beta-blokatora (videti odeljak 4.5).

Anafilaktičke reakcije

Pacijenti sa atopijom ili teškim anafilaktičkim reakcijama na različite alergene u anamnezi, koji uzimaju beta-blokatore, mogu biti osetljiviji pri ponovljenom izlaganju alergenima, i kod njih može izostati terapijsko dejstvo uobičajene doze adrenalina u lečenju anafilaktičkog šoka.

Odvajanje sudovnjače (chorioidea)

Tokom primene lekova koji smanjuju sekreciju očne vodice (npr. timolol ili acetazolamid) opisani su slučajevi odvajanja sudovnjače od sklere posle trabekulektomije (filtracija, odnosno drenaža očne vodice hirurškim putem kod pacijenata sa glaukomom).

Hirurška anestezija

Oftalmološka primena beta-blokatora može neutralisati sistemsko beta-agonističko dejstvo adrenalina. Anesteziologa treba obavestiti da pacijent prima timolol.

Istovremena primena drugih lekova

Upotreba timolola može da dovede do interakcije sa drugim istovremeno uzetim lekovima (videti odeljak4.5).

Ostali analozi prostaglandina

Ne preporučuje se istovremena primena dva ili više prostaglandina, analoga prostaglandina ili derivata prostaglandina (videti odeljak 4.5).

Pigmentacija irisa

Latanoprost može postepeno menjati boju oka pošto povećava količinu smeđeg pigmenta u irisu. Slično kapima za oči sa latanoprostom, i kod 16-20% lečenih lekom Xalacom tokom perioda do godinu dana, došlo je do povećavanja pigmentacije oka (o tome svedoče fotografije). Ovaj efekat prvenstveno je primećen kod pacijenata sa mešovito prebojenim irisima, npr. zeleno/braon, žuto/braon ili plavo/sivo-braon, i posledica je povećavanja sadržaja melanina u melanocitima strome irisa. Karakteristično je da se smeđa pigmentacija koncentrično širi oko zenice u zahvaćenim očima, ali ceo iris ili njegovi delovi mogu postati više smeđe prebojeni. Kod pacijenata sa ravnomerno prebojenim očima plave, sive, zelene ili smeđe boje, ova promena se samo retko javljala tokom dve godine lečenja u kliničkim studijama sa latanoprostom.

Promena boje irisa javlja se sporo, može ostati neprimetna tokom nekoliko meseci ili godina i nisu je pratili bilo koji simptomi ili patološke promene.

Nije primećeno dalje povećavanje sadržaja smeđeg pigmenta u irisu po prekidu lečenja, ali postignuta promena boje može ostati trajno.

Nevusi ili pege na irisu nisu se menjali pod uticajem terapije.

Nije primećena akumulacija pigmenta u trabekularnoj mreži ili u nekom drugom delu prednje komore. Međutim, treba sprovoditi redovne kontrolne preglede pacijenata. U zavisnosti od njihovog kliničkog stanja, lečenje može biti prekinuto ukoliko dođe do povećane pigmentacije irisa.

3 od 12

Pre nego što se započne lečenje, pacijente treba informisati o mogućnosti promene boje oka. Terapija samo jednog oka može dovesti do trajne heterohromije.

Promene na očnim kapcima i trepavicama

Prilikomprimene latanoprosta je prijavljeno tamnjenje periorbitalne kožekoje može biti reverzibilno.

Latanoprost može postepeno da izazove promenu trepavica i velus dlaka u okolini lečenog oka. Ove promene uključuju povećanje dužine, debljine, pigmentacije i broja trepavica i velus dlaka, kao i nepravilan pravac rasta trepavica. Promene na trepavicama su reverzibilne nakon prestanka terapije.

Glaukom

Nema dokumentovanih iskustava primene latanoprosta kod inflamatornog, neovaskularnog ili hroničnog glaukoma zatvorenog ugla, zatim glaukoma otvorenog ugla kod pacijenata sa pseudofakijom, kao i kod pigmentnog glaukoma. Latanoprost ne utiče na zenice ili ispoljava minimalno dejstvo. Međutim, nema dokumentovanog iskustva primene ovog leka kada je u pitanju akutni napad glaukoma zatvorenog ugla. Stoga, preporučuje se da se Xalacom u ovom slučaju koristi uz mere opreza sve dok se ne stekne dovoljno iskustva.

Herpetički keratitis

Latanoprost treba primenjivati sa oprezom kod pacijenata sa podacima o herpetičkom keratitisu u anamnezi, a njegovu primenu treba izbegavati u slučajevima aktivnog herpes simplex keratitisa, kao i kod pacijenata sa istorijom rekurentnog herpetičkog keratitisa specifično povezanog sa primenom analoga prostaglandina.

Edem makule

Tokom lečenja latanoprostom, opisani su slučajevi makularnog edema, uključujući i cistoidni edem makule. Ovi slučajevi odnose se uglavnom na pacijente sa afakijom, zatim pacijente sa pseudofakijom i oštećenjem strukture zadnje kapsule sočiva ili pacijente sa poznatim faktorima rizika za makularni edem. Xalacom treba koristiti sa oprezomkod ovih pacijenata.

Konzervansi

Xalacom sadrži benzalkonijum-hlorid, koji se često koristi kao konzervans u oftalmološkim proizvodima. Benzalkonijum-hlorid može izazvati tačkastu keratopatiju i/ili toksičnu ulcerativnu keratopatiju, može da izazove iritaciju oka. Zbog toga je potrebno stalno praćenje pacijenata sa suvim okom ili oštećenom korneom pri čestoj ili dugotrajnoj primeni leka Xalacom.

Kontaktna sočiva

Kontaktna sočiva mogu da apsorbuju benzalkonijum-hlorid, za koji je poznato da izaziva prebojavanje mekih kontaktnih sočiva. Kontaktna sočiva treba ukloniti pre ukapavanja leka Xalacom i vratiti ih posle 15 minuta (videti odeljak 4.2).

Nisu sprovedene posebne studije interakcija između leka Xalacom i drugih lekova.

Opisani su slučajevi paradoksalnog povišenja intraokularnog pritiska posle istovremene oftalmološke primene dva analoga prostaglandina. Stoga se ne preporučuje istovremena upotreba dva ili više prostaglandina, prostaglandinskih analoga ili derivata prostaglandina.

Kada se oftalmološki beta-blokatori primenju zajedno sa lekovima za oralnu primenu: kalcijumskim antagonistima, beta-blokatorima, antiaritmicima (uključujući amjodaron), glikozidima digitalisa, parasimpatomimeticima i gvanetidinom, postoji potencijal za aditivno dejstvo koje rezultira hipotenzijom i/ili izraženom bradikardijom.

4 od 12

Tokom istovremene primene timolola sa inhibitorima CYP 2D6 (npr. hinidin, fluoksetin, paroksetin) prijavljeno je potenciranje sistemskih efekata blokade beta-adrenergičkih receptora (npr. usporen srčani ritam, depresija).

Kada se Xalacom daje pacijentima koji već primaju beta-blokatore za oralnu primenu, može doći do potenciranja dejstva ovog leka na intraokularni pritisak ili potenciranja sistemskih efekata blokade beta-adrenergičkih receptora. Ne preporučuje se ni istovremeno korišćenje dva ili više beta-blokatora za lokalnu primenu.

Povremeno su opisivani slučajevi midrijaze pri istovremenoj oftalmološkoj primeni beta-blokatora sa adrenalinom (epinefrinom).

Hipertenzivna reakcija koja prati nagli prekid primene klonidina može se pojačati ukoliko se istovremeno koriste beta-blokatori.

Beta-blokatori mogu pojačati hipoglikemiju koja nastaje usled primene antidijabetika. Beta-blokatori mogu prikriti znake i simptome hipoglikemije (videti odeljak 4.4).

Trudnoća Latanoprost

Nema odgovarajućih podataka o primeni latanoprosta kod trudnica. Studije na životinjama pokazale su reproduktivnu toksičnost (videti odeljak 5.3). Nije poznato kakav je mogući rizik kod ljudi.

Timolol

Nema odgovarajućih podataka o primeni timolola kod trudnica. Timolol ne treba primenjivati tokom trudnoće osim ako to nije neophodno. Za smanjenje sistemske resorpcije, videti odeljak 4.2.

Epidemiološke studije primene beta-blokatora oralnim putem nisu ukazale da ovi lekovi izazivaju malformacije, ali su otkrile rizik od retardacije rasta in utero. Dodatno, kada su beta-blokatori primenjivani oralnim putem do porođaja, primećeni su znaci i simptomi blokade beta-adrenergičkih receptora (bradikardija, hipotenzija, respiratorni distres, hipoglikemija) kod novorođenčadi. Ukoliko se Xalacom primenjujetokom trudnoće, potrebno je pažljivo pratitistanjenovorođenčeta u prvim danima života.

Stoga, lekXalacom ne treba primenjivati tokom trudnoće (videti odeljak 5.3).

Dojenje

Beta-blokatori se izlučuju u majčino mleko. Međutim, terapijske doze timolola primenjenog u obliku kapi za oči nisu dovoljne da bi njihovo prisustvo u majčinom mleku izazvalo kliničke simptome blokade beta-adrenergičkih receptora kod odojčadi. Za smanjenje sistemske resorpcije, videti odeljak 4.2.

Latanoprost i njegovi metaboliti mogu se naći u majčinom mleku. Stoga, lek Xalacom ne treba upotrebljavati kod dojilja.

Plodnost

U studijama na životinjama ni latanoprost, ni timolol, nisu pokazali uticaj na plodnost kod muškog ili ženskog pola.

Lek Xalacom ima neznatan uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Generalno, kod svih oftalmoloških preparata, ukapavanje kapi za oči može izazvati prolazno zamućenje vida. Pacijent ne bi trebalo da upravlja vozilima ili rukuje mašinama sve dok se ovaj efekat ne povuče u potpunosti.

5 od 12

Kada je u pitanju latanoprost, većina neželjenih reakcija odnosi se na okularni sistem. Prema podacima iz dodatne faze (ekstenzije) ključnih preregistracionih studija leka Xalacom, kod 16-20% pacijenata razvija se povećana pigmentacija irisa, koja može ostati trajno. Tokom otvorene, petogodišnje studije bezbednosti latanoprosta, kod 33% pacijenata razvila se pigmentacija irisa (videti odeljak 4.4). Ostale neželjene reakcije na oku u principu su prolazne i prate primenu leka. Kada je u pitanju timolol, najozbiljnije neželjenereakcije po prirodi su sistemske, uključujući bradikardiju, aritmije, kongestivnu srčanu insuficijenciju, bronhospazam i alergijske reakcije.

Kao i drugi lekovi za lokalnu oftalmološku primenu, timolol se resorbuje u sistemsku cirkulaciju, što može izazvati neželjena dejstva slična onima koja se javljaju prilikom sistemske primene beta-blokatora. Incidencija neželjenih dejstava nakon topikalne oftalmološke primene je niža u poređenju sa sistemskom primenom. Navedene neželjene reakcije uključuju klasna dejstva beta-blokatora za oftalmološku primenu.

Neželjene reakcije povezane sa terapijom, koje su primećene u kliničkim ispitivanjima leka Xalacom, navedenesu u daljem tekstu.

Neželjene rakcije klasifikovane su prema učestalosti na sledeći način: veoma česte (≥ 1/10), česte (≥ 1/100 do < 1/10), povremene (≥ 1/1000 do < 1/100), retke (≥ 1/10000 do < 1/1000) i veoma retke (< 1/10000), nepoznateučestalosti(ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).

Tabela 1: Neželjene reakcije zabeležene u ispitivanjima lekaXalacom

Poremećaji nervnog sistemaGlavobolja
Poremećaji okaPovećana pigmentacija irisaBol u oku, iritacija oka (uključujući osećaj bockanja, pečenja, svraba, osećaj prisustva stranog tela u oku)Oštećenja rožnjače, konjunktivitis, blefaritis, hiperemija oka, zamućenje vida, pojačana lakrimacija
Poremećaji kože i potkožnog tkivaOsip na koži, svrab

Opisane su i druge neželjene reakcije u vezi sa primenom pojedinačnih komponenti leka Xalacom, kako u kliničkim studijama, tako i u sistemu spontanog prijavljivanja ili u dostupnoj literaturi.

Za latanoprost, to su:

Tabela 2: Neželjene reakcije koje se odnose nalatanoprost

Klasa sistema organaNeželjene reakcije
Infekcije i infestacijeHerpetički keratitis
Poremećaji nervnog sistemaVrtoglavica

6 od 12

*Uočeno nakon stavljanja leka u promet, sa povremenomučestalošću javljanja + Može bitipovezanosa konzervansom benzalkonijum-hloridom

Za timolol, to su:

Tabela 3: Neželjene reakcije koje se odnose natimolol-maleat (okularna primena)

Klasa sistema organaNeželjene reakcije
Poremećaji imunskog sistemaSistemska alergijska reakcija, uključujući anafilaktičku reakciju, angioedem, urtikariju, lokalizovani i generalizovani osip, pruritus
Poremećaji metabolizma i ishraneHipoglikemija
Psihijatrijski poremećajiGubitak pamćenja, nesanica, depresija, noćne more, halucinacije
Poremećaji nervnog sistemaCerebrovaskularni događaji, ishemija mozga, vrtoglavica, pogoršanje znakova i simptoma miastenije gravis, parestezija, glavobolja, sinkopa
Poremećaji okaOdvajanje horoideje od sklere posle trabekulektomije (videti odeljak 4.4), erozija rožnjače, keratitis, diplopija, smanjenje osetljivosti rožnjače, znaci i simptomi iritacije oka (npr. osećaj pečenja, bockanja, svraba, suzenje i crvenilo oka), suvoća oka, ptoza, blefaritis, zamućenje vida
Poremećaji uha i labirintaTinitus
Kardiološki poremećajiZastoj srca, srčana insuficijencija, atrioventrikularni blok, kongestivna srčana insuficijencija, bol u grudima, aritmija, bradikardija, edem, palpitacije
Vaskularni poremećaji Hladne šake i stopala, hipotenzija, Raynaud-ov fenomen
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećajiBronhospazam (pretežno kod pacijenata sa

7 od 12

oboljenjima koja uključuju bronhospazam), kašalj, dispnea
Gastrointestinalni poremećajiAbdominalni bol, povraćanje, dijareja, suvoća usta, disgeuzija, dispepsija, mučnina
Poremećaji kože i potkožnog tkivaKožni osip, psorijatiformni osip, egzacerbacija psorijaze, alopecija
Poremećaji mišićno-koštanog sistema i vezivnog tkivaMialgija
Poremećaji reproduktivnog sistema i dojkiSeksualna disfunkcija, smanjenje libida
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneAstenija, zamor

Kod nekih pacijenata sa značajno oštećenom rožnjačom, veoma retko su prijavljeni slučajevi kalcifikacije rožnjače koji se dovode u vezu sa primenom kapi za oči koje sadrže fosfate.

Prijavljivanje neželjenihreakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lekAgenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131 website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Nema podataka o predoziranju lekom Xalacom kod ljudi.

Simptomi

Simptomi predoziranja timololom posle sistemske primene su sledeći: bradikardija, hipotenzija, bronhospazam i zastoj srca.

Osim iritacije oka i hiperemije konjunktive, nisu poznati drugi sistemski ili neželjeni efekti na oku u slučaju predoziranja latanoprostom.

Terapija

Ako se jave simptomi predoziranja, terapija treba da bude simptomatska i suportivna.

Ukoliko dođe do zadesnog oralnog unošenja leka, sledeće informacije mogu biti od koristi:

Studije su pokazale da se timolol ne može lako ukloniti dijalizom. Ispiranje želuca primeniti po potrebi. Latanoprost u značajnoj meri podleže metabolizmu prvog prolaska kroz jetru. Intravenska infuzija u dozi od 3 mikrograma/kg kod zdravih dobrovoljaca nije izazvala tegobe, ali su doze od 5,5-10 mikrograma/kg dovele do mučnine, bola u trbuhu, vrtoglavice, zamora, naleta vrućine i znojenja. Ovi događaji bili su blagi do umereni po težinii povlačili su se bez terapije u periodu do 4 sata po prekidu infuzije.

8 od 12

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Oftalmici – beta–adrenergički blokatori- timolol, kombinacije

ATC šifra: S01ED51

Mehanizam dejstva

Xalacom se sastoji od dve komponente: latanoprosta i timolol-maleata. Ove dve komponente snižavaju povišen intraokularni pritisak (IOP) različitim mehanizmima. Zbirni efekat kombinacije predstavlja dodatno sniženje IOP u poređenju sa svakom komponentom ponaosob.

Latanoprost, analog prostaglandina F2α, selektivni je agonist prostanoidnih FP receptora koji snižava IOP povećavajući oticanje očne vodice. Glavni mehanizam dejstva je povećan uveoskleralni protok (oticanje). Osim toga, kod ljudi je opisano i olakšavanje oticanja očne vodice (smanjenje otpora oticanju na nivou trabekula). Latanoprost nema značajan uticaj na stvaranje očnevodice, na barijeru između krvi i očne vodice, kao ni na intraokularnu cirkulaciju. Hronična terapijska primena latanoprosta u očima majmuna, kod kojih je operativno uklonjeno očno sočivo, nije uticala na krvne sudove mrežnjače, prema nalazu dobijenom fluorescentnom angiografijom. Kratkotrajno lečenje latanoprostom nije dovodilo do oticanja fluoresceina u zadnji segment oka osoba sa pseudofakijom.

Timolol je beta-1 i beta-2 (neselektivni) blokator adrenergičkih receptora koji nema značajno intrinzičko simpatomimetsko, kao ni direktno kardiodepresivno dejstvo, i nema stabilizujuće dejstvo na ćelijsku membranu. Timolol snižava intraokularni pritisak smanjivanjem stvaranja očne vodice u cilijarnom epitelu.

Precizan mehanizam dejstva nije u potpunosti razjašnjen, ali je moguće da je u pitanju inhibicija stvaranja cikličnog AMP pod uticajem endogene stimulacije beta-adrenergičkih receptora. Nije utvrđeno da timolol značajno utiče na propustljivost barijere između krvi i očne vodice za proteine plazme. Timolol nije ispoljio efekte na regionalni protok krvi u oku kunića posle hronične primene.

Farmakodinamsko dejstvo

Klinička efikasnost i bezbednost

U studijama u kojima je utvrđivana doza, lek Xalacom je dovodio do značajno većeg snižavanja srednje dnevne vrednosti IOP u poređenju sa latanoprostom i timololom, primenjenim jednom dnevno u monoterapiji. U dve dobro kontrolisane, dvostruko-slepe studije, u trajanju od 6 meseci, poređeni su efekti leka Xalacom na snižavanje IOP sa latanoprostom i timololom u monoterapiji, kod pacijenata sa vrednostima IOP 25 mmHg. Posle uvodnog perioda u trajanju od 2-4 nedelje na timololu (IOP je prosečno snižen za 5 mmHg u odnosu na vrednosti pri prijemu), zabeleženo je dodatno snižavanje srednje dnevne vrednosti IOP posle primene leka Xalacom (za 3,1 mmHg), latanoprosta (za 2,0 mmHg) i timolola dva puta dnevno (za 0,6 mmHg), tokom sledećih 6 meseci terapije. Efekat leka Xalacom na snižavanje IOP održavao se i tokom dodatnih šest meseci ispitivanja otvorenom metodom (ekstenzije pomenutih studija).

Prema dostupnim podacima, večernja primena leka Xalacom izgleda da je efikasnija kada je u pitanju snižavanje IOP, u poređenju sa jutarnjom primenom. Međutim, kada se razmatraju preporuke za jutarnju ili večernju primenu leka, treba uzeti u obzir i način života pacijenata, kao i njihovu moguću komplijansu (saradnju u terapiji).

Treba imati na umu da u slučaju nedovoljne efikasnosti fiksne kombinacije, rezultati studija ukazuju da odvojena primena timolola (dva puta dnevno) i latanoprosta (jednom dnevno) u kombinaciji može i dalje biti delotvorna.

Dejstvo leka Xalacom počinje za najviše jedan sat, a maksimalni efekat se javlja tokom 6-8 sati. Potvrđeno je da se odgovarajuće sniženje IOP održava do 24 sata posle upotrebe leka, kada je u pitanju terapija primenom više doza.

9 od 12

Latanoprost

Resorpcija

Latanoprost je prekursor leka u formi izopropil estra, koji je sam po sebi neaktivan, ali se aktivira u rožnjači do kiseline, pod uticajem esteraza. U formi prekursora, dobro se resorbuje kroz rožnjaču. Sav lek koji dospe u očnu vodicu hidrolizovan je pri prolasku kroz rožnjaču.

Distribucija

Studije na ljudima ukazuju da se maksimalne koncentracije u očnoj vodici od približno 15-30 nanograma/mL dostižu oko dva sata posle lokalne primene samog latanoprosta. Posle lokalne primene kod majmuna, latanoprost se raspodeljuje primarno u prednji segment, konjunktivu i očne kapke.

Kiselina latanoprosta ima plazmatski klirens od 0,40 L/h/kg i mali volumen distribucije od 0,16 L/kg, što ima za posledicu kratko poluvreme eliminacije od 17 minuta. Posle lokalne primene u oko, sistemska biološka raspoloživost kiseline latanoprosta iznosi 45%. Vezivanje kiselina latanoprosta za proteine plazme iznosi 87%.

Biotransformacija i eliminacija

Praktično nema metabolisanja kiseline latanoprosta u oku. Glavni metabolizam dešava se u jetri. Najvažniji metaboliti, 1,2-dinor i 1,2,3,4-tetranor metaboliti, nemaju dejstvo ili ispoljavaju samo malu biološku aktivnost u studijama na životinjama i izlučuju se pretežno u urinu.

Timolol

Resorpcija i distribucija

Maksimalne koncentracije timolola u očnoj vodici dostižu se približno 1 sat posle lokalnog ukapavanja kapi za oči. Deo unete doze resorbuje se sistemski i maksimalne koncentracije u plazmi od 1 nanograma/mL dostižu se 10-20 minuta posle lokalnog ukapavanja jedne kapi u svako oko, jednom dnevno (300 mikrograma dnevno).

Biotransformacija

Poluvreme eliminacije timolola iznosi približno 6 sati. Timolol se u značajnoj meri metabolizuje u jetri.

Eliminacija

Metaboliti se izlučuju u urinu zajedno sa nešto neizmenjenog timolola.

Xalacom

Odnos farmakokinetike i farmakodinamike

Nisu zabeležene farmakokinetičke interakcije između latanoprosta i timolola, mada su koncentracije kiseline latanoprosta u očnoj vodici bile približno dva puta veće 1-4 sata posle primene leka Xalacom u poređenju sa monoterapijom latanoprostom.

Dobro je poznat profil bezbednosti pojedinih komponenti leka, kako u oku, tako i u organizmu u celini. Nisu primećeni sistemski ili lokalni neželjeni efekti u oku kunića koji su lokalno dobijali ovu fiksnu kombinaciju ili jedan za drugim, latanoprost i timolol, u obliku kapi za oči. Pretkliničko ispitivanje bezbednosnog profila, kao i studije genotoksičnosti i kancerogenosti sa svakim sastojkom ponaosob, nisu otkrili poseban rizik za ljude. Latanoprost nije uticao na zarastanje povrede rožnjače oka kunića, dok je timolol inhibirao taj proces u oku kunića i majmuna kada je primenjivan više nego jednom dnevno.

10 od 12

Kada je u pitanju latanoprost, nisu utvrđeni efekti na plodnost mužjaka i ženki pacova, niti teratogeni potencijal kod pacova i kunića. Nije bilo embriotoksičnosti kod pacova posle intravenske primene u dozama 250 mikrograma/kg/dan. Latanoprost je, međutim, ispoljio embriofetalnu toksičnost na kunićima, koja se ispoljavala povećanom učestalošću kasne resorpcije i pobačaja i smanjenom telesnom masom ploda, posle intravenske primene u dozama 5 mikrograma/kg/dan (približno 100 puta veća doza od kliničke). Timolol nije delovao na plodnost mužjaka i ženki pacova, niti je imao teratogeni potencijal kod miševa, pacova ili kunića.

6. FARMACEUTSKI PODACI

- natrijum-hlorid;

- benzalkonijum-hlorid 50% rastvor;

- natrijum-dihidrogenfosfat, monohidrat (E339i); - natrijum-hidrogenfosfat, bezvodni(E339ii);

- hlorovodonična kiselina, 10% rastvor (za podešavanje pH vrednosti na 6,0); - natrijum-hidroksid, 10% rastvor (za podešavanje pH vrednosti na 6,0);

- voda za injekcije.

In vitro studije pokazale su da dolazi do precipitacije kada se kapi za oči koje sadrže tiomersal mešaju sa lekom Xalatan(sadrži latanoprost kao aktivnu supstancu). Zbog toga treba biti obazriv ako se lek Xalacom primenjuje istovremeno sa kapima za oči koje sadrže tiomersal. Ako se ove kapi za oči primenjuju istovremeno sa lekom Xalacom treba ih primeniti sa bar pet minuta razmaka.

Pre prvog otvaranja: tri(3) godine.

Posle prvog otvaranja bočice: 4 nedelje.

Lek čuvati na temperaturi do 25 ˚C u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti.

Neotvorenu bočicu čuvati u frižideru (na temperaturi od 2 ˚C do 8 ˚C), u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti.

Za uslove čuvanja leka nakon prvog otvaranja, videti odeljak 6.3.

Unutrašnje pakovanje: bočica sa kapaljkom, zapremine 5 mL od polietilena niske gustine (LDPE) i zatvaračem sa navojem od polietilena visoke gustine (HDPE) i zaštitnom kapicom od polietilena niske gustine (LDPE).

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija koja sadrži jednu bočicu sa 2,5 mL rastvora kapi za oči i Uputstvo za lek.

11 od 12

Spoljašnju zaštitnu kapu treba ukloniti pre upotrebe.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Lek Xalacom sadrži dve aktivne supstance: latanoprost i timolol. Latanoprost pripada grupi lekova koji se nazivaju analozi prostaglandina. Timolol pripada grupi lekova koji se nazivaju beta-blokatori. Latanoprost deluje tako što povećava prirodno oticanje tečnosti iz oka u krvotok. Timolol deluje tako što usporava stvaranje tečnosti u oku.

Lek Xalacom se koristi za snižavanje pritiska u oku kod stanja kao što su glaukom otvorenog ugla i očna hipertenzija. Oba stanja su povezana sa povišenim vrednostima očnog pritiska koje mogu uticati na vid. Lekar će Vam verovatno propisati lek Xalacom ukoliko se druga terapija nije pokazala uspešnom.

Lek Xalacommogu da koriste odrasli muškarci i žene (uključujući i starije pacijente), ali se njegova primena ne preporučuje kod osoba mlađih od 18 godina.

Lek Xalacom ne smete primenjivati:

- ukoliko ste alergični (preosetljivi) na aktivne supstance leka Xalacom (latanoprost ili timolol), beta-blokatore, ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka(navedene u odeljku 6)

- ukoliko imate ili ste ranije imali bolest disajnih puteva, kao što je astma ili težak oblik hroničnog opstruktivnog bronhitisa (teško oboljenje pluća koje može izazvati škripanje u plućima, otežano disanje i/ili dugotrajan kašalj)

- ukoliko imate ozbiljne srčane probleme ili poremećaje srčanog ritma

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom pre nego što primenite lek Xalacom, ukoliko imate ili ste imali:

- koronarnu bolest srca (simptomi mogu uključivati bol ili stezanje u grudima, nedostatak daha ili gušenje), slabost srca, nizak krvni pritisak

- poremećaj srčanog ritma kao što je usporen rad srca

- probleme sa disanjem, astmu ili hroničnu opstruktivnu bolest pluća

- oboljenje čiji je glavni simptom slaba cirkulacija krvi (kao što je Rejnodova bolest ili Rejnodov sindrom) - dijabetes, jer timolol može maskirati znakove i simptome niske koncentracije šećera u krvi

- prekomernu aktivnost štitaste žlezde, jer timolol može maskirati znakove i simptome ovog oboljenja

- ukoliko treba da imate bilo kakvu hiruršku intervenciju na oku (uključujući operaciju katarakte) ili ste ranije imali bilo kakvu operaciju na oku

- probleme sa očima (poput bola u oku, iritacije oka, zapaljenja oka ili zamagljenog vida) - poznato Vam je da patite od suvoće oka

- nosite kontaktna sočiva. Možete i dalje koristiti lek Xalacom ali morate se pridržavati uputstava datih u odeljku 3 ovog uputstva.

- poznato Vam je da imate anginu (naročito tip angine poznat kao Prinzmetalova angina)

- poznato Vam je da patite od teških alergijskih reakcija koje obično zahtevaju bolničko lečenje - virusnu infekciju oka izazvanu herpes simplex virusom (HSV)

Pre nego što se podvrgnete hirurškoj intervenciji recite Vašem lekaru da koristite lek Xalacom, jer timolol može izmeniti dejstvo nekih lekova koji se koriste tokom anestezije.

2 od 9

Drugi lekovi i Xalacom

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove, uključujući kapi za oči i lekove koji se izdaju bez recepta.

Lek Xalacom može stupati u interakcije sa drugim lekovima, uključujući druge kapi za oči za terapiju glaukoma. Recite Vašem lekaru ukoliko koristite ili nameravate da koristite lekove za snižavanje krvnog pritiska, lekove za srce ili lekove za lečenje dijabetesa.

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate neki od lekova iz sledećih grupa:

- prostaglandine, analoge prostaglandina ili derivate prostaglandina - beta-blokatore

- epinefrin

- lekove koji se koriste za lečenje visokog krvnog pritiska, kao što su lekovi za oralnu upotrebu: blokatori kalcijumskih kanala, gvanetidin, antiaritmici, glikozidi digitalisa ili parasimpatomimetici.

- hinidin (koristi se u lečenju oboljenja srca i nekih tipova malarije) - antidepresive (fluoksetin i paroksetin).

Primena leka Xalacom sa hranom ili pićima

Normalni obroci, hrana ili piće nemaju uticaj na to kada i kako treba da primenjujete lek Xalacom.

Plodnost, trudnoća i dojenje

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što primenite ovaj lek.

Trudnoća

Nemojte koristiti lek Xalacom ukoliko ste trudni, osim ukoliko Vaš lekar smatra da je to neophodno.

Dojenje

Nemojte koristiti lek Xalacom ukoliko dojite. Lek Xalacom može dospeti u mleko. Posavetujte se sa Vašim lekarom pre nego što uzmete bilo koji lek tokom dojenja.

Plodnost

U studijama na životinjama ni latanoprost, ni timolol, nisu pokazali uticaj na plodnost kod muškaraca i žena.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Posle ukapavanja u oko, lek Xalacom može da dovede do prolaznog zamućenja vida. Ukoliko se to dogodi, nemojte da upravljate vozilom ili da rukujete mašinama, sve dok ponovo ne budete jasno videli.

Lek Xalacom sadrži benzalkonijum-hlorid i fosfatne pufere

Ovaj lek sadrži 0,2 mg/mL benzalkonijum-hlorida.

Meka kontaktna sočiva mogu da apsorbuju benzalkonijum-hlorid i ovaj konzervans može da izazove promenu boje kontaktnih sočiva. Važno je da uklonite kontaktna sočiva pre upotrebe leka Xalacom i da sačekate 15 minuta posle primene leka pre nego što ih vratite nazad.

Benzalkonijum-hlorid može da izazove iritaciju oka, naročito ukoliko imate suve oči ili poremećaj rožnjače (providnog sloja na prednjem delu oka). Recite Vašem lekaru ukoliko Vam se javi neuobičajen osećaj, bockanje ili bol u oku nakon upotrebe ovog leka.

3 od 9

Ovaj lek sadrži 6,3 mg/mL fosfata, što odgovara 0,2 mg/kap.

Ukoliko imate teško oštećenje providnog sloja prednjeg dela oka (rožnjače), veoma retko fosfati mogu da izazovu mestimično zamućenje rožnjače usled formiranja naslaga kalcijuma tokom terapije.

Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Uobičajena doza za odrasle (uključujući starije osobe) je jedna kap jednom dnevno u obolelo oko (oči).

Nemojte koristiti lek Xalacom više od jednom dnevno, jer ćešća primena ovog leka može umanjiti efikasnost terapije.

Koristite lek Xalacom prema uputstvima lekara, sve dok Vam lekar ne savetuje da prekinete.

Tokom terapije lekom Xalacom lekar će Vas možda dodatno pregledati da bi utvrdio da li se javljaju efekti na srce i cirkulaciju.

Ako nosite kontaktna sočiva

Ukoliko nosite kontaktna sočiva, potrebno je da ih skinete pre nego što upotrebite lek Xalacom. Nakon primene leka Xalacom, potrebno je da sačekate 15 minuta pre nego što ponovo stavite kontaktna sočiva.

Uputstva za upotrebu

1. Operite ruke i udobno sedite ili stanite.

2. Odvrnite leptirastu zaštitnu kapu (koju možete baciti).

Slika 1

3. Odvrnite zaštitni zatvarač. Ovaj zaštitni zatvarač treba da sačuvate.

Slika 2

4 od 9

4. Prstom, pažljivo, povucite naniže (posuvratite) donji očni kapak obolelog oka.

5. Postavite vrh bočice blizu oka, ali ga nemojte dodirivati.

6. Nežno stisnite bočicu tako da samo jedna kap uđe u oko, a zatim pustite donji kapak

Slika 3

5 od 9

7. Nakon korišćenja leka Xalacom, pritisnite prstom ugao oka, pored nosa (slika 4) u trajanju od dva minuta. Ovo pomaže u sprečavanju prelaska aktivnih supstanci u ostatak organizma.

Slika 4 8. Ponovite isti postupak sa drugim okom ukoliko Vam je lekar tako propisao.

9. Vratite zaštitni zatvarač na bočicu posle upotrebe.

Ako istovremeno koristite druge kapi za oči

Ukoliko istovremeno koristite lek Xalacom i neke druge kapi za oči, treba da sačekate najmanje 5 minuta između primene dva leka.

Ako ste primenili više leka Xalacom nego što treba

Ukoliko ukapate previše kapi u oko može doći do blaže iritacije, suzenja i crvenila oka. Ovo uglavnom spontano prođe, ali ukoliko ste zabrinuti potražite savet lekara.

Ukoliko progutate lek Xalacom

Ukoliko slučajno progutate lek Xalacom potražite savet lekara. Ukoliko progutate veliku količinu leka Xalacom možete osetiti mučninu, bol u stomaku, zamor, nalete vrućine, vrtoglavicu i možete početi da se znojite.

Ako ste zaboravili da primenite lek Xalacom

Nastavite da uzimate uobičajenu dozu u uobičajeno vreme. Ne uzimajte duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu dozu. Ukoliko niste sigurni, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju lek.

Obično možete nastaviti da uzimate kapi, osim ukoliko su neželjena dejstva ozbiljna. Ukoliko ste zabrinuti, razgovarajte sa lekarom ili farmaceutom. Nemojte prestati da koristite lek Xalacom pre konsultacije sa Vašim lekarom.

U daljem tekstu su navedena neželjena dejstva zabeležena nakon primene leka Xalacom. Najvažnije neželjeno dejstvo je mogućnost postepenog nastanka trajne promene boje oka. Takođe, moguće je da lek Xalacom prouzrokuje ozbiljne promene srčanog rada. Ukoliko primetite promene u brzini rada ili funkciji srca, potrebno je da razgovarate sa Vašim lekarom i da mu kažete da koristite lek Xalacom.

Poznata neželjena dejstva primene leka Xalacomsu:

Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

- postepena promena boje oka koju karakteriše povećanje količine smeđeg pigmenta u obojenom delu oka koje se naziva dužica (iris). Ukoliko imate mešovitu boju očiju (plavo-smeđu, sivo-smeđu, žuto-smeđu ili zeleno-smeđu) veća je verovatnoća da će kod Vas doći do ove promene, nego ukoliko imate oči jedne boje (plave, sive, zelene ili smeđe oči). Razvoj bilo kakvih promena u boji oka može trajati godinama. Promena boje može biti trajna i može biti upadljivija ukoliko koristite lek Xalacom samo na jednom oku. Nisu zabeleženi problemi vezani za promenu boje oka. Boja oka ne nastavlja da se menja nakon prekida terapije lekom Xalacom.

6 od 9

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

- iritacija oka (osećaj pečenja, peska u očima, svraba, bockanja ili stranog tela u oku) i bol u oku.

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

- glavobolja

- crvenilo oka, infekcija oka (konjunktivitis), zamagljen vid, suzne oči, zapaljenje očnih kapaka, iritacija ili oštećenje površine oka

- osip ili svrab na koži (pruritus).

Ostala neželjena dejstva

Kao i drugi lekovi koji se primenjuju ukapavanjem u oko, i lek Xalacom (latanoprost i timolol) se resorbuje u krv. Učestalost neželjenih dejstava nakon upotrebe ovih lekova u vidu kapi za oči je manja nego nakon oralne ili primene putem injekcija.

Iako nisu zabeležena prilikom primene leka Xalacom, sledeća dodatna neželjena dejstva zabeležena su prilikom primene aktivnih supstanci leka Xalacom (latanoprost i timolol) i stoga se mogu javiti kada koristite lek Xalacom. Sledeća neželjena dejstva uključuju reakcije koje su zabeležene prilikom primene lekova iz grupe beta-blokatora (npr. timolol) u lečenju poremećaja oka:

- mučnina, povraćanje (povremeno).

- razvoj virusne infekcije oka prouzrokovane herpes simplex virusom (HSV).

- generalizovane alergijske reakcije, uključujući otok ispod kože u predelu lica i udova, što može biti praćeno suženjem disajnih puteva, otežanim gutanjem i disanjem, pojavom koprivnjače ili osipa koji svrbi, lokalizovanog ili opšteg osipa, svraba, iznenadne teške alergijske reakcije koja ugrožava život.

- niska koncentracija šećera u krvi.

- vrtoglavica.

- poteškoće da zaspite (nesanica), depresija, noćne more, gubitak pamćenja, halucinacije.

- nesvestica, moždani udar, smanjen dotok krvi u mozak, pogoršanje znakova i simptoma miastenije gravis (mišićnog poremećaja), neuobičajeni osećaji kao što su trnci i žmarci, glavobolja.

- otok zadnjeg dela oka (otok retine), cista ispunjena tečnošću unutar obojenog dela oka (cista na irisu), osetljivost na svetlost (fotofobija), upali izgled očiju (produbljivanje prevoja očnog kapka).

- znakovi i simptomi iritacije oka (npr. peckanje, bockanje, svrab, suzenje, crvenilo), zapaljenje očnog kapka, zapaljenje rožnjače, zamagljen vid, odvajanje sloja ispod mrežnjače koji sadrži krvne sudove (može se javiti nakon hirurške drenaže očne vodice i može prouzrokovati poremećaj vida), smanjena osetljivost rožnjače, suvoća oka, erozija rožnjače (oštećenje prednjeg sloja očne jabučice), spuštanje gornjeg očnog kapka (što dovodi do toga da oko bude poluzatvoreno), dvostruki vid.

- tamnjenje kože oko očiju, promene na trepavicama i finim dlačicama oko oka (povećan broj, dužina, debljina i tamnija boja), promena pravca rasta trepavica, otok oko oka, otok obojenog dela oka (iritis/uveitis), stvaranje ožiljaka na površini oka.

- zujanje/zvonjenje u ušima (tinitus).

- angina, pogoršanje angine kod pacijenata sa postojećom bolešću srca.

- usporeni rad srca, bol u grudima, palpitacije (subjektivni osećaj lupanja srca), otoci (nakupljanje tečnosti), promene ritma i brzine rada srca, zastojna srčana slabost (oboljenje srca koje prati nedostatak daha, oticanje stopala i nogu usled nakupljanja tečnosti), određena vrsta poremećaja srčanog ritma, srčani udar, slabost srca.

7 od 9

- nizak krvni pritisak, slaba cirkulacija koja dovodi do trnjenja i bledila prstiju na rukama i stopalima, hladne ruke i stopala.

- nedostatak daha, stezanje vazdušnih puteva u plućima (pretežno kod pacijenata sa postojećim oboljenjem), otežano disanje, kašalj, astma, pogoršanje astme.

- poremećaj čula ukusa, loše varenje, proliv, suvoća usta, bol u predelu stomaka.

- opadanje kose, osip na koži praćen belo-srebrnkastim promenama (psorijatiformna ospa) ili pogoršanje psorijaze, osip na koži.

- bol u zglobovima, bol u mišićima koji nije uzrokovan vežbanjem, slabost mišića, zamor.

- poremećaj seksualne funkcije, smanjen libido (seksualni nagon).

Kod nekih pacijenata sa teškim oštećenjem rožnjače (providni sloj na prednjem delu oka), u veoma retkim slučajevima su se razvila mestimična zamućenja rožnjače usled stvaranja naslaga kalcijuma tokom terapije.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Xalacom posle isteka roka upotrebe naznačenog na kutiji nakon „Važi do”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Neotvorenu bočicu čuvati u frižideru (na temperaturi od 2 oC do 8 oC) u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti.

Posle prvog otvaranja bočice, lek čuvati do 4 nedelje na temperaturi do 25 oC u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Šta sadrži lek Xalacom

Aktivne supstance

Jedan mL rastvora sadrži 5 mg timolola (u obliku timolol-maleata) i 50 mikrograma latanoprosta.

8 od 9

Pomoćne supstance

Benzalkonijum-hlorid 50% rastvor; natrijum-hlorid; natrijum-dihidrogenfosfat, monohidrat (E339i); natrijum-hidrogenfosfat, bezvodni (E339ii); hlorovodonična kiselina 10% rastvor; natrijum-hidroksid 10% rastvor i voda za injekcije.

Kako izgleda lek Xalacom i sadržaj pakovanja

Bistar, bezbojan rastvor bez vidljivih čestica.

Unutrašnje pakovanje: bočica sa kapaljkom, zapremine 5 mL od polietilena niske gustine (LDPE) i zatvaračem sa navojem od polietilena visoke gustine (HDPE) i zaštitnom kapicom od polietilena niske gustine (LDPE).

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija koja sadrži jednu bočicu sa 2,5 mL rastvora kapi za oči i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole:

VIATRIS HEALTHCARE D.O.O., Beograd – Novi Beograd, Bulevar Mihajla Pupina 115a

Proizvođač:

PFIZER MANUFACTURING BELGIUM NV Rijksweg 12, Puurs-Sint-Amands, Belgija

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

April, 2024.

Režim izdavanja leka:

Lek se se izdaje uz lekarski recept.

Broj i datum dozvole:

000457344 2023 od 17.04.2024.

9 od 9

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info