Belogent® 0.5mg/g+1mg/g krem

betametazon , gentamicin

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
Lek nije na listi lekova RFZO
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept

Ostale informacije

Naziv leka
Belogent® 0.5mg/g+1mg/g krem
Opis
Belogent® je krema koja sadrži betametazon i gentamicin, namenjena za lečenje lokalizovanih kožnih bolesti sa infekcijom, posebno za masnu ili vlažnu kožu.
Farmaceutski oblik
krem
Vrsta leka
Humani lekovi
Proizvođači

Pakovanje i cena

krem; 0.5mg/g+1mg/g; tuba, 1x15g
Broj rešenja
‍515-01-01740-22-001
JKL
‍4153535
EAN
‍3850343026420
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
21.03.2023.
Datum važenja rešenja
21.03.2073.
Maksimalna odobrena cena leka
216,70 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Lek Belogent, krem je indikovan za lečenje lokalizovanih kožnih bolesti, koje zahvataju malu površinu kože i koje je potrebno lečiti glukokortikoidom jakog dejstva, kada je prisutna superinfekcija mikroorganizmima osetljivim na gentamicin.

Doziranje

Ukoliko nije drugačije propisano, lek Belogent, krem treba naneti 1 do 2 puta dnevno, a kod dece, jednom dnevno. Kako se stanje poboljšava, učestalost primene se može smanjiti.

Način primene

Količina leka Belogent, krem, koja je neophodna da bi se pokrila obolela površina kože, nanosi se u tankom sloju, laganim utrljavanjem. Lečeno područje kože ne sme činiti više od 10% ukupne površine tela.

Lek Belogent, krem sme da se primenjuje kod dece samo u kratkom vremenskom periodu i na malim površinama tela.

Generalno, neophodan je povećan oprez, kada se deca leče kortikosteroidima za lokalnu primenu, jer resorpcija kortikosteroida kroz dečju kožu može biti veća od one kod odraslih. Ne preporučuje se primena leka Belogent, krem bez pažljivog medicinskog nadzora kod dece mlađe od 12 godina.

Sa lekom Belogent, krem se ne smeju primenjivati okluzivni zavoji, zbog mogućeg rizika od resorpcije betametazondipropionata.

Lek Belogent, krem se naročito primenjuje za masnu kožu ili za lečenje vlažnih promena na koži. Lek Belogent, mast se primenjuje za suvu kožu.

Trajanje terapije

Zbog sadržaja gentamicina, lečenje lekom Belogent, krem ne sme trajati duže od 7 do 10 dana, a kod dece ne duže od 5 do 7 dana.

Čim to bude medicinski opravdano (tj. kada dermatozu više ne treba lečiti glukokortikoidom jakog dejstva ili kada superinfekcija mikroorganizmima osetljivim na gentamicin više nije prisutna), treba nastaviti lečenje lekom sa jednom aktivnom supstancom, glukokortikoidom za lokalnu primenu (po mogućstvu slabijeg dejstva) ili antibiotikom.

Preosetljivost na aktivne supstance ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1; kao i preosetljivost na druge glukokortikoide i/ili aminoglikozidne antibiotike.

Lek Belogent, krem je kontraindikovan kod osoba preosetljivih na hlorkrezol. Lek Belogent, krem je kontraindikovan u trudnoći (videti odeljak 4.6).

Lek Belogent, krem se ne sme koristiti u sledećim slučajevima:

  • virusne infekcije, uključujući reakcije na vakcinaciju i varičele;
  • tuberkuloza kože i kliničke manifestacije sifilisa na koži;
  • virusne infekcije kože (npr. herpes simplex, herpes zoster);
  • rozacea i dermatitis sličan rozacei;
  • dermatomikoze;
  • oboljenja očiju;
  • istovremena sistemska upotreba aminoglikozidnih antibiotika zbog rizika od toksičnih koncentracija u serumu;
  • uznapredovala insuficijencija bubrega;
  • odojčad i deca mlađa od 1 godine.

Lek Belogent, krem ne sme se primenjivati u spoljašnji ušni kanal, oči ili na sluzokožu. Lek Belogent, krem se ne sme primenjivati uz okluzivne zavoje.

Lekove koji sadrže gentamicin, kao što je lek Belogent, krem, treba odabrati uz oprez za određeno lečenje. Njih treba primenjivati samo kada ne nastane brz odgovor na primenjene antiseptične mere, ako taj odgovor nije dovoljan, ili ako je antiseptična terapija kontraindikovana.

Potreban je poseban oprez ako se lek Belogent, krem nanosi na lice.

Zbog rizika od resorpcije aktivnih supstanci, treba izbegavati dugotrajnu primenu i/ili lečenje velikih površina tela.

Svako neželjeno dejstvo prijavljeno pri sistemskoj primeni glukokortikoida, uključujući supresiju adrenalne funkcije, može se dogoditi i nakon sistemske resorpcije lokalno primenjenih glukokortikoida. Ovo se posebno odnosi na malu decu i decu.

Sistemska resorpcija lokalno primenjenih glukokortikoida generalno se povećava sa jačinom glukokortikoida, trajanjem terapije, površinom tela koja se leči i kod lečenja intertriginoznih područja kože.

Lokalna primena gentamicina kod kožnih infekcija nosi rizik od pojave alergijskih reakcija. Gentamicin je kontaktni alergen, a učestalost individualne senzibilizacije iznosi približno 1,4% i raste. Rizik od

senzibilizacije povećava se sa povećanjem dužine trajanja terapije. Dokazana je ukrštena alergijska reakcija između gentamicina i drugih aminoglikozida, kao što su neomicin i kanamicin. Stečena alergija na lokalno primenjen gentamicin isključuje kasniju sistemsku primenu kako gentamicina, tako i drugih aminoglikozida (videti takođe odeljke 4.3 i 4.8).

Dugotrajna ili produžena lokalna primena antibiotika na velikim površinama kože ponekad dovodi do preteranog rasta neosetljivih mikroorganizama, uključujući gljivice. U tom slučaju ili ako se razvije iritacija kože, preosetljivost ili superinfekcija, primenu gentamicina treba prekinuti i primeniti odgovarajuće lečenje.

Sistemska resorpcija lokalno primenjenog gentamicina može biti povećana ako se leči velika površina tela, naročito tokom dužeg vremenskog perioda ili ako postoje oštećenja kože. U ovim slučajevima, posebno kod dece, potreban je oprez s obzirom na mogućnost pojave neželjenih dejstva koja se inače javljuju nakon sistemske primene gentamicina.

Budući da sistemski resorbovani aminoglikozidi dovode do neuromuskularne blokade, neophodan je oprez kod pacijenata sa miastenijom gravis, Parkinsonovom bolešću, drugim stanjima povezanim sa slabošću mišića ili kod osoba koje istovremeno uzimaju druge lekove koji dovode do neuromuskularne blokade.

Prilikom sistemske i lokalne upotrebe kortikosteroida (uključujući intranazalnu, inhalacionu, intraokularnu upotrebu), može doći do pojave vizuelnih poremećaja. Ukoliko kod pacijenata postoje simptomi kao što je zamagljen vid ili drugi vizuelni poremećaji, pacijenta treba uputiti oftalmologu na dalju procenu mogućih uzroka vizuelnih poremećaja, koji mogu uključiti kataraktu, glaukom ili retke bolesti kao što je centralna serozna horioretinopatija (engl. central serous chorioretinopathy, CSCR) koja je prijavljena nakon sistemske i lokalne upotrebe kortikosteroida.

Ne primenjujte lek Belogent, krem za lečenje rana ili ulcus cruris-a.

Budući da se među pomoćnim supstancama nalaze parafin beli, meki i parafin, tečni, lečenje anogenitalnog područja lekom Belogent, krem može smanjiti stabilnost kondoma od lateksa. To može narušiti efikasnost kondoma.

Lek Belogent, krem sadrži cetostearilalkohol koji može uzrokovati lokalne reakcije na koži (npr. kontaktni dermatitis) i hlorkrezol koji može uzrokovati alergijske reakcije.

Pedijatrijska populacija

Deca su, zbog veće površine kože u odnosu na telesnu masu, osetljivija od odraslih pacijenata na supresiju hipotalamus-hipofiza-nadbubrežna žlezda osovine izazvanu lokalno primenjenim glukokortikoidima i na dejstva egzogenih glukokortikoida.

Kod dece lečene lokalnom primenom glukokortikoida zabeležena je supresija hipotalamus-hipofiza- nadbubrežna žlezda osovine, Cushing-ov sindrom, usporen rast, smanjen prirast telesne mase i povišen intrakranijalni pritisak (intrakranijalna hipertenzija). Znaci supresije hipotalamus-hipofiza-nadbubrežna žlezda osovine kod dece uključuju nisku vrednost kortizola u plazmi i izostanak odgovora na ACTH stimulaciju. Znaci intrakranijalne hipertenzije uključuju ispupčenje fontanele, glavobolju i obostrani edem papile.

Lek Belogent, krem ne sme da se primenjuje za lečenje pelenskog dermatitisa. Pelene (naročito plastične) deluju kao okluzivni zavoj i pomažu boljoj resorpciji leka.

Ne preporučuje se primena leka Belogent, krem bez pažljivog medicinskog nadzora kod dece mlađe od 12 godina.

Zbog moguće međusobne inaktivacije, lek Belogent, krem se nikad ne sme primenjivati istovremeno sa drugim dermatološkim lekovima za lokalnu primenu.

Gentamicin nije kompatibilan sa amfotericinom B, heparinom, sulfadiazinom i beta-laktamskim antibioticima (npr. cefalosporinima).

Trudnoća

Nema dovoljno dostupnih podataka o primeni leka Belogent, krem kod trudnica.

Gentamicin prolazi placentalnu barijeru i postiže merljive koncentracije u fetalnom tkivu i plodovoj vodi. Ispitivanja na životinjama su pokazala reproduktivnu toksičnost (videti odeljak 5.3).

U ispitivanjima na životinjama, betametazon je pokazao embriotoksična i teratogena dejstva nakon sistemske i lokalne primene. U ispitivanjima na životinjama sa drugim predstavnicima glukokortikoida, javili su se tipični znakovi embriotoksičnosti i teratogenosti kao što su rascep nepca, deformiteti skeleta, intrauterini zastoj u rastu i letalno dejstvo na embrione. Takođe se pretpostavlja da je povećan rizik od nastanka rascepa nepca fetusa kod ljudi povezan sa sistemskom primenom glukokortikoida tokom prvog trimestra trudnoće.

Ispitivanja na životinjama pokazala su da primena subteratogenih doza glukokortikoida tokom gestacije pridonose povećanom riziku od intrauterinog zastoja u rastu, kardiovaskularnih bolesti i/ili metaboličkih bolesti koje se javljaju u odrasloj dobi i trajnim promenama gustine glukokortikoidnih receptora, prometa neurotransmitera i ponašanja.

Zbog toga je kontraindikovana primena leka Belogent, krem u periodu trudnoće (videti odeljak 4.3).

Ukoliko je neophodno primeniti glukokortikoide tokom trudnoće, treba primenjivati supstance kao što je hidrokortizon, prednizon ili prednizolon, zato što ih enzim 11-ß-HSD u posteljici metaboliše do inaktivnog oblika. Zbog toga posteljica nudi efikasniju zaštitu od tih supstanci nego od većine sintetskih glukokortikoida.

Dojenje

Male količine gentamicina izlučuju se u majčino mleko. Nema dostupnih podataka o izlučivanju betametazondipropionata u majčino mleko. Drugi glukokortikoidi se izlučuju u majčino mleko. Zbog toga, tokom dojenja treba izbegavati prekomernu ili dugotrajnu primenu leka Belogent, krem. Treba izbegavati kontakt odojčeta sa lečenim područjima kože.

Plodnost

Ne postoje odgovarajuće studije koje ispituju dejstvo lokalno primenjenih kortikosteroida i gentamicina na plodnost.

Nema podataka o štetnom uticaju leka Belogent, krem na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Pri lokalnoj primeni leka Belogent, krem, veoma retko su prijavljena neželjena dejstva, uključujući preosetljivost i promenu boje kože.

Tokom lokalne primene kortikosteroida, naročito uz primenu okluzivnih zavoja, prijavljena su sledeća neželjena dejstva:

Klasa sistema organaNeželjeno dejstvo
pečenje, svrab, iritacija, suvoća kože, folikulitis, hipertrihoza, steroidne akne, akneiformni kožni osip, promena pigmentacije kože, (perioralni) dermatitis sličan rozacei, alergijski kontaktni dermatitis, dilatacija malih površinskih krvnih sudova kože, maceracija kože, atrofija kože, strije i miliarija
Infekcije i infestacijesekundarne infekcije

Pri lečenju velikih površina kože, pod okluzivnim zavojem ili tokom dugotrajne terapije, mora se imati u vidu mogućnost povećane sistemske resorpcije.

Zamagljen vid (videti odeljak 4.4) je prijavljen prilikom primene kortikosteroida (učestalost pojave ovog neželjenog dejstva je nepoznata).

Pedijatrijska populacija

Deca su, zbog veće površine kože u odnosu na telesnu masu, osetljivija od odraslih pacijenata na supresiju hipotalamus-hipofiza-nadbubrežna žlezda osovine izazvanu lokalno primenjenim glukokortikoidima i na dejstva egzogenih glukokortikoida.

Kod dece lečene lokalnom primenom glukokortikoida zabeležena je supresija hipotalamus-hipofiza- nadbubrežna žlezda osovine, Cushing-ov sindrom, usporen rast, smanjen prirast telesne mase i povišen intrakranijalni pritisak (intrakranijalna hipertenzija). Znaci supresije hipotalamus-hipofiza-nadbubrežna žlezda osovine kod dece uključuju nisku vrednost kortizola u plazmi i izostanak odgovora na ACTH stimulaciju. Znaci intrakranijalne hipertenzije uključuju ispupčenje fontanele, glavobolju i obostrani edem papile.

Lokalno primenjen gentamicin može dovesti do poremećaja granulacije rane.

Takođe, gentamicin, čak i pri spoljašnjoj primeni, može ponekad prouzrokovati ototoksičnost, vestibularnu toksičnost i nefrotoksičnost, naročito kod ponavljanog nanošenja gentamicina na rane velikih površina. Lečenje gentamicinom izazvalo je prolaznu iritaciju kože (eritem i pruritus).

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Lek Belogent, krem sme da se primenjuje samo u preporučenoj dozi. Simptomi predoziranja

Prekomerno ili dugotrajno korišćenje glukokortikoida za lokalnu primenu (hronično predoziranje ili zloupotreba), može da dovede do supresije funkcije hipotalamus-hipofiza-nadbubrežna žlezda osovine i posledično do sekundarne adrenalne insuficijencije. Nadalje, javljaju se simptomi prekomerne primene glukokortikoida, uključujući Cushing-ov sindrom.

Prekomerna ili dugotrajna lokalna primena antibiotika može dovesti do kolonizacije rane gljivicama ili rezistentnim mikroorganizmima.

Terapija

Ako se lek slučajno proguta ili se lokalno primenjuje u prevelikim količinama ili tokom previše dugog perioda, potrebno je odmah obavestiti lekara.

Treba započeti odgovarajuće simptomatsko lečenje. Akutni simptomi hiperkorticizma su obično reverzibilni.

Ukoliko je potrebno, treba lečiti premećaj ravnoteže elektrolita.

U slučaju hronične toksičnosti preporučuje se postepeno ukidanje glukokortikoida.

U slučaju prekomernog rasta rezistentnih mikroorganizama potrebno je prekinuti lečenje lekom Belogent, krem i uvesti odgovarajuću terapiju.

FARMAKOLOŠKI PODACI

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Kortikosteroidi, dermatološki preparati; Kortikosteroidi, jakog delovanja, kombinacije sa antibioticima.

ATC šifra: D07CC01

Lek Belogent, krem kao aktivne supstance sadrži: betametazon (u obliku betametazondipropionata) i gentamicin (u obliku gentamicin-sulfata).

Podaci o betametazonu

Betametazondipropionat je sintetski glukokortikoid za lokalnu primenu.

Betametazon, derivat prednizolona, ima jako glukokortikoidno dejstvo i samo minimalno mineralokortikoidno dejstvo. Glukokortikoidi za lokalnu primenu, kao što je betametazondipropionat, su zbog svog antiinflamatornog, antipruriginoznog i vazokonstriktornog dejstva primarno indikovani za lečenje dermatoza osetljivih na glukokortikoide.

Za farmakodinamsko poređenje efikasnosti betametazondipropionata i drugih poznatih fluorisanih glukokortikoida za lokalnu primenu, može se upotrebiti, između ostalih dostupnih metoda, McKenzie-jev vazokonstriktorni test. Tako je u jednom testu, betametazondipropionat imao značajno veću stopu bledila (p<0,05) u odnosu na fluocinolonacetonid, fluokortolonkapronat, flumetazonpivalat i betametazonvalerat.

Podaci o gentamicinu

Gentamicin je aminoglikozidni antibiotik. On je mešavina strukturno jako sličnih homologa gentamicina C1, C1a i C2.

Mehanizam dejstva

Mehanizam dejstva gentamicina zasniva se na narušavanju biosinteze proteina putem interakcije sa ribozomalnom RNK i naknadnom ugradnjom pogrešnih aminokiselina do koje dolazi tokom translacije, što rezultira baktericidnim dejstvom.

Odnos između farmakokinetike i farmakodinamike

Efikasnost uglavnom zavisi od odnosa najviše postignute koncentracije na mestu dejstva (Cmax) i minimalne inhibitorne koncentracije (MIK) za mikroorganizam.

Mehanizam rezistencije

Rezistencija na gentamicin može biti posledica sledećih mehanizama:

  • Enzimska inaktivacija: enzimska promena molekula aminoglikozida najčešći je mehanizam rezistencije. Za to su zaslužne acetiltransferaze, fosfotransferaze ili nukleotidiltransferaze, od kojih je većina kodirana plazmidom.
  • Smanjena penetracija i aktivno izbacivanje iz ćelije: ovi mehanizmi rezistencije se uglavnom odnose na Pseudomonas aeruginosa.
  • Promena ciljne strukture: promene unutar ribozoma su mogući uzrok nastanka rezistencije. Ovo se javlja ili usled mutacije ili usled stvaranja metiltransferaze.

Gentamicin pokazuje visok stepen ukrštene rezistencije sa drugim aminoglikozidnim antibioticima. Granične vrednosti

Gentamicin je ispitan pomoću serije standardnih rablaženja. Ustanovljene su sledeće minimalne

inhibitorne koncentracije za osetljive i rezistentne mikroorganizme:

Granične vrednosti prema Evropskom komitetu za testiranje osetljivosti na antibiotike (engl. European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing, EUCAST)

MikroorganizamOsetljivRezistentan
Enterobacteriaceae≤ 2 mg/L> 4 mg/L
Pseudomonas spp.≤ 4 mg/L> 4 mg/L
Acinetobacter spp.≤ 4 mg/L> 4 mg/L
Staphylococcus spp.≤ 1 mg/L> 1 mg/L
Granične vrednosti koje nisu specifične za vrstu *≤ 2 mg/L> 4 mg/L

*Uglavnom zasnovano na farmakokinetici u serumu.

Podaci su uglavnom zasnovani na stvarno postignutim farmakokinetičkim vrednostima u serumu. Međutim, ove granične vrednosti prema EUCAST-u nisu važne za lokalno primenjen gentamicin, s obzirom na to da je primena krema/masti dovela do lokalnih koncentracija antibiotika koje su bile 250 do 500 puta veće od ovih graničnih vrednosti. Zbog velike koncentracije antibiotika na ciljnom mestu, rezistencija kod lokalne primene leka Belogent, krem/mast se verovatno neće razviti.

U in vitro multicentričnom ispitivanju rezistencije na gentamicin kod mikroorganizama na koži, ustanovljeno je da su svi ispitani izolati S. aureus i izolati S. pyogenes osetljivi već pri koncentraciji od 128 mg/L. Budući da se formulacijom u obliku krema/masti postižu koncentracije od čak 1000 mg/L, nisu pronađeni sojevi S. aureus i S. pyogenes koji bi bili rezistentni na gentamicin.

Resorpcija

Farmakokinetički profil lokalno primenjenih glukokortikoida nakon penetracije kroz kožu sličan je profilu sistemski primenjenih glukokortikoida.

Aktivna supstanca gentamicin može da se primeni parenteralno ili lokalno, a nije pogodna za oralnu primenu jer je enteralna resorpcija leka minimalna. Lokalno primenjeni antibiotici metabolišu se nakon penetracije kroz kožu prema istom obrascu kakav se vidi kod parenteralne primene.

Srednja vrednost maksimalne koncentracije gentamicina od 3,5 do 6,4 mg/L može da se izmeri 30-60 minuta nakon intramuskularne primene 1 mg gentamicina/kg telesne mase.

Procenat resorpcije gentamicina kroz kožu nakon lokalne primene formulacije u obliku 0,1% krema na intaktnu kožu približno je 2% primenjene doze. Odgovarajuća vrednost za formulaciju u obliku 0,1% masti približno je 0,5%. Iz formulacije u obliku krema prosečno se resorbuje 6,9 mikrograma gentamicina po cm2 površine rane, a iz formulacije u obliku masti približno 1,5 mikrograma gentamicina. Ove doze aktivne supstance mogu rezultirati koncentracijama u serumu do 1 mikrogram/mL, što odgovara približno 10% minimalne toksične koncentracije. Nakon lokalne primene gentamicina na opekotine bile su izmerene koncentracije u serumu od 3 do 4,3 mikrograma/mL.

Studije kod ljudi pokazale su da je privremeno smanjenje vrednosti kortizola u plazmi nastupilo samo prilikom primene kombinacije betametazondipropionata i gentamicina, u obliku krema/masti, u količini većoj od 60 g dnevno na veliku površinu tela tokom perioda od 4 nedelje kod ispitanika sa psorijazom ili atopijskim ekcemom.

Distribucija

Glukokortikoidi se u različitom stepenu vezuju za proteine plazme.

Biotransformacija

Glukokortikoidi se uglavnom metabolišu u jetri. Utvrđeno je da su betametazon-17-propionat i 6β- hidroksibetametazon-17-propionat glavni metaboliti.

Zbog značajnog enzimskog mehanizma rezistencije na aminoglikozide, postoje brojni primeri nepotpune, jednostrane i potpune paralelne rezistencije mikroorganizama na razne aminoglikozidne antibiotike.

Eliminacija

Glukokortikoidi se obično izlučuju putem bubrega. Poluvreme eliminacije iznosi približno 2 sata tokom prvih 8 do 12 sati, nakon čega se gentamicin postepeno oslobađa iz dubljih delova uz poluvreme eliminacije od 100 do 150 sati. Izlučuje se isključivo putem bubrega. Izlučuje se glomerularnom filtracijom u neizmenjenom i biološki aktivnom obliku.

Kada se betametazondipropionat kod glodara primeni intravenski, izlučuje se, kao i njegovi metaboliti, u stolici, što znači da se metaboliše u jetri i izlučuje putem žuči.

Akutna toksičnost

Kao i svi aminoglikozidni antibiotici, gentamicin je potencijalno ototoksičan i nefrotoksičan.

Pretklinički podaci dobijeni na osnovu konvencionalnih studija akutne toksičnosti betametazondipropionata ne ukazuju na poseban rizik kod ljudi prilikom primene u kombinaciji sa gentamicinom u obliku krema/masti.

Betametazondipropionat

VrstaNačin primeneLD50* (mg/kg)
Mišoralno2000
Pacovoralno6000

* izračunat kao slobodni betametazon

Gentamicin

VrstaNačin primeneLD50* (mg/kg)
supkutano485
Mišoralno intraperitonealno9050
intravenski75
supkutano850
Pacovoralno intraperitonealno> 20000
intravenski19
Kunićsupkutano1230
intravenski81

Hronična toksičnost

Betametazondipropionat

Ispitivanja hronične i subhronične toksičnosti betametazondipropionata pokazala su znake predoziranja glukokortikoidima koji su dozno zavisni, nakon oralne ili dermalne upotrebe (npr. povećane vrednosti glukoze i holesterola u serumu, smanjenje broja limfocita u perifernoj krvi, depresija koštane srži, atrofične promene slezine, timusa i nadbubrežne žlezde i smanjenje dobijanja na telesnoj masi).

Gentamicin-sulfat

Dostupan je veliki broj podataka o subakutnoj i hroničnoj sistemskoj toksičnosti gentamicina. Kao i svi aminoglikozidni antibiotici, gentamicin je potencijalno ototoksičan i nefrotoksičan. U do sada sprovedenim in vitro ispitivanjima gentamicina nije otkriven dokaz o klinički značajnom genotoksičnom potencijalu.

S obzirom na prethodna iskustva, generalno se ne očekuju sistemska neželjena dejstva uz ispravnu lokalnu primenu gentamicina. Primena na ranama velikih površina i dugotrajna primena povezana je sa rizikom od pojave toksičnih koncentracija u serumu usled povećane resorpcije, naročito kod osoba koje istovremeno primaju sistemsku terapiju i kod pacijenata sa insuficijencijom bubrega.

Mutagenost

U prethodnim ispitivanjima, gentamicin i glukokortikoidi nisu pokazali mutagena dejstva. Nisu dostupni podaci iz dugotrajnih studija o karcinogenom potencijalu.

Reproduktivna toksičnost

U ispitivanjima na životinjama, betametazondipropionat pokazao je teratogenost (npr. rascep nepca, deformiteti skeleta, mala telesna masa, embriotoksičnost). Nisu sprovedena ispitivanja perinatalne i postnatalne toksičnosti i ispitivanja uticaja na plodnost.

Kod pacova, nakon intramuskularne primene u veoma velikim dozama (75 mg/kg telesne mase) u različitim periodima gestacije, gentamicin je pokazao transplacentalnu nefrotoksičnost. Svakodnevna

intramuskularna primena gentamicina u dozi od 4 mg/kg telesne mase od 48. do 54. dana gestacije prouzrokovala je privremenu transplacentalnu nefrotoksičnost kod zamorčića. Poznato je da drugi aminoglikozidi mogu prouzrokovati oštećenje unutrašnjeg uha kod fetusa.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Hlorkrezol

Natrijum-dihidrogenfosfat, monohidrat Fosforna kiselina

Parafin beli, meki Parafin, tečni Makrogolcetostearil etar Cetostearilalkohol Natrijum-hidroksid Voda, prečišćena

Nije poznata.

Rok upotrebe neotvorenog leka: 4 godine.

Rok upotrebe nakon prvog otvaranja: 6 meseci, na temperaturi do 25 C.

Čuvati na temperaturi do 25 C.

Za uslove čuvanja nakon prvog otvaranja leka, videti odeljak 6.3.

Unutrašnje pakovanje leka je aluminijumska tuba sa plastičnim zatvaračem.

Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 tuba sa 15 g krema i Uputstvo za lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Lek Belogent, krem sadrži kombinaciju dve aktivne supstance: betametazondipropionat i gentamicin- sulfat. Betametazondipropionat pripada grupi lekova koji se zovu glukokortikoidi, koji se lokalno primenjuju na kožu.

Gentamicin je antibiotik iz grupe aminoglikozida koji, primenjen lokalno, leči bakterijske infekcije izazvane mikroorganizmima osetljivim na gentamicin.

Lek Belogent, krem se primenjuje za lečenje lokalizovanih kožnih bolesti, koje zahvataju malu površinu kože i koje je potrebno lečiti glukokortikoidom jakog dejstva, kada je prisutna dodatna infekcija (superinfekcija) mikroorganizmima osetljivim na gentamicin.

Obratite se Vašem lekaru ukoliko imate kožnu bolest, koja zahvata malu površinu kože.

Lek Belogent, krem se naročito primenjuje za masnu kožu ili za lečenje vlažnih promena na koži. Lek Belogent, mast se primenjuje za suvu kožu.

  • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na betametazondipropionat ili gentamicin-sulfat ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6);
  • ukoliko ste preosetljivi na hlorkrezol;
  • ukoliko imate neko drugo oboljenje kože: rozaceu (izraženo crvenilo na licu) ili dermatitis sličan rozacei, tuberkulozu kože, virusne infekcije kože (npr. herpes), vakciniju (reakciju posle vakcinacije), varičele (ovčije boginje);
  • ukoliko imate kožne manifestacije sifilisa;
  • kod odojčadi i dece mlađe od 1 godine;
  • ukoliko ste trudni;
  • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na druge lekove iz grupe glukokortikoida i/ili aminoglikozidnih antibiotika;
  • ukoliko imate gljivično oboljenje negde na koži;
  • ukoliko imate oboljenje oka;
  • prilikom istovremenog sistemskog lečenja aminoglikozidnim antibioticima, zbog rizika od štetnih koncentracija antibiotika u serumu;
  • ukoliko imate uznapredovalu slabost (insuficijenciju) bubrega.

Lek Belogent, krem se ne sme primenjivati u spoljašnji ušni kanal, oči ili na sluzokožu. Ne smete primenjivati lek Belogent, krem ispod okluzivnog zavoja.

Ukoliko niste sigurni da li se nešto od gore navedenog odnosi na Vas, obratite se Vašem lekaru.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što primenite lek Belogent, krem. Budite dodatno oprezni, ukoliko primenjujete lek Belogent, krem na lice.

Mere opreza kod primene betametazondipropionata

Neželjena dejstva prijavljena kod sistemske primene glukokortikoida (uključujući supresiju adrenalne funkcije), takođe mogu nastati i prilikom lokalne primene glukokortikoida na koži. To se posebno odnosi na malu decu i decu.

Sistemska resorpcija lokalno primenjenih glukokortikoida, generalno se povećava sa jačinom glukokortikoida, trajanjem primene, veličinom lečene površine tela i kod primene na pregibima.

Kako bi se izbegao rizik od resorpcije aktivne supstance u telo, treba izbegavati dugotrajnu primenu i/ili lečenje velikih površina kože. Ukoliko niste sigurni da li Vam kožna bolest zahvata velike površine tela, obratite se Vašem lekaru.

Kontaktirajte Vašeg lekara ukoliko Vam se javi zamagljen vid ili drugi poremećaji vida.

Mere opreza kod primene gentamicin-sulfata

Lek Belogent, krem se primenjuje uz oprez, za lečenje određenih bolesti. Treba ga primenjivati samo ako je izostao brz odgovor na druge mere, ili odgovor nije bio dovoljan, ili su druge mere kontraindikovane (ne smeju se primenjivati).

Dugotrajna ili produžena lokalna primena antibiotika na velikim površinama kože ponekad dovodi do preteranog rasta neosetljivih mikroorganizama, uključujući gljivice. Ukoliko se to desi ili ako se razvije iritacija kože, preosetljivost ili superinfekcija, neophodno je prekinuti lečenje lekom Belogent, krem i primeniti odgovarajuće lečenje.

Kod spoljašnje primene, lečenje velikih površina kože može biti povezano sa povećanom resorpcijom gentamicina u telo. To se naročito odnosi u slučaju dugotrajnog lečenja, ili ako je koža na koju se lek primenjuje oštećena. U tim slučajevima mogu se razviti neželjena dejstva koja nastaju posle sistemske primene gentamicina. Neophodan je dodatan oprez, posebno kod dece, zbog povećanog rizika od pojave neželjenih dejstava.

Neophodan je oprez prilikom primene leka Belogent, krem, ukoliko imate određenu vrstu slabosti mišića (miastenia gravis), Parkinsonovu bolest ili druga stanja povezana sa slabošću mišića. Lekovi iz grupe aminoglikozidnih antibiotika mogu inhibirati funkciju mišića i nerava. Neophodan je oprez i ukoliko uzimate druge lekove sa istovremenim inhibitornim dejstvom na mišiće i nerve.

Posebne mere opreza pri upotrebi

Lek Belogent, krem se ne sme nanositi na rane ili ulkuse na nogama (ulcus cruris).

Budući da se među pomoćnim supstancama nalaze parafin beli, meki i parafin, tečni, lečenje anogenitalnog područja lekom Belogent, krem može smanjiti stabilnost kondoma od lateksa. To može narušiti efikasnost kondoma.

Deca i adolescenti

Neophodan je poseban oprez prilikom primene leka Belogent, krem kod dece zbog veće površine kože u odnosu na telesnu masu. Ne sme se primenjivati duže od 5 do 7 dana i na velikim površinama kože.

Primena leka Belogent, krem kod dece, zahteva poseban oprez i lečenje mora pažljivo da kontroliše lekar, zbog opasnosti od povećane resorpcije i sistemskih manifestacija leka (vidite odeljak 4) u slučaju primene veće količine. To se naročito odnosi ukoliko se lek primenjuje na lice, vrat, kosmati deo glave, u predelu genitalija i rektuma i na pregibima kože.

Lek Belogent, krem ne sme da se primenjuje za lečenje pelenskog dermatitisa. Pelene (naročito plastične) deluju kao okluzivni zavoj i pomažu boljoj resorpciji leka (da lek lakše prođe kroz kožu).

Ne preporučuje se primena leka Belogent, krem bez pažljivog medicinskog nadzora kod dece mlađe od 12 godina.

Drugi lekovi i Belogent

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate/primenjujete, donedavno ste uzimali/primenjivali ili ćete možda uzimati/primenjivati bilo koje druge lekove.

Ne nanosite lek Belogent, krem na kožu istovremeno sa drugim lekovima, jer bi to moglo uticati na njegovo dejstvo.

Aktivna supstanca gentamicin ne sme da se primenjuje ako se lečite drugim lekovima koji sadrže sledeće aktivne supstance:

  • amfotericin B (za teške gljivične infekcije);
  • heparin (za razređivanje krvi);
  • sledeće antibiotike:
  • sulfadiazin,
  • beta-laktamske antibiotike (npr. cefalosporine).

Trudnoća, dojenje i plodnost

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što primenite ovaj lek.

Trudnoća

Nisu dostupni odgovarajući podaci o primeni leka Belogent, krem kod trudnica. Međutim, glukokortikoidi mogu da naškode plodu i povezani su sa povećanim rizikom od nastanka rascepa nepca. Glukokortikoidi su povezani sa zastojem u rastu ploda koje uzrokuje kardiovaskularne i/ili metaboličke poremećaje koji se javljaju u odrasloj dobi i trajnim promenama ponašanja. Zbog toga ukoliko ste trudni ne smete da primenjujete lek Belogent, krem. Odmah se obratite Vašem lekaru kako bi Vam prekinuo primenu leka ili promenio terapiju.

Dojenje

Lek Belogent, krem ne treba primenjivati tokom dojenja, jer se aktivne supstance mogu izlučiti u majčino mleko.

Vodite računa da odojče ne dođe u dodir sa lečenim područjima Vaše kože.

Plodnost

Ne postoje odgovarajuće studije koje ispituju dejstvo lokalno primenjenog leka Belogent, krem na plodnost.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Nema podataka o štetnom uticaju leka Belogent, krem na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Lek Belogent sadrži cetostearilalkohol i hlorkrezol

Lek Belogent, krem sadrži cetostearilalkohol koji može uzrokovati lokalne reakcije na koži (npr. kontaktni dermatitis) i hlorkrezol koji može uzrokovati alergijske reakcije.

Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni, proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Preporučena doza je:

Odrasli

Naneti tanak sloj leka Belogent, krem na oboleli deo kože 1 do 2 puta dnevno i nežno utrljati. Učestalost primene se može smanjivati kako se stanje poboljšava.

Lečeno područje kože ne sme biti više od 10% ukupne površine tela.

Lečenje lekom Belogent, krem ne sme trajati duže od 7 do 10 dana. Obratite se Vašem lekaru pre nego što produžite ili ponovno započnete lečenje.

Deca

Generalno, neophodan je povećan oprez prilikom primene leka Belogent, krem kod dece, jer resorpcija kortikosteroida kroz dečju kožu može biti veća nego kod odraslih. Ne preporučuje se primena leka Belogent, krem bez pažljivog medicinskog nadzora kod dece mlađe od 12 godina.

Naneti tanak sloj leka Belogent, krem na oboleli deo kože jednom dnevno i nežno utrljati.

Lek Belogent, krem se kod dece sme primenjivati samo u kratkom vremenskom periodu i na malim površinama tela.

Kod dece lečenje lekom Belogent, krem ne sme trajati duže od 5 do 7 dana. Obratite se Vašem lekaru pre nego što produžite ili ponovno započnete lečenje.

Potražite savet Vašeg lekara o nastavku lečenja. U zavisnosti od odgovora Vaše bolesti na lečenje, Vaš lekar Vam može preporučiti da zamenite lek Belogent, krem, lekom koji sadrži samo jednu aktivnu supstancu.

Sa lekom Belogent, krem se ne smeju primenjivati okluzivni zavoji, jer je povećana mogućnost resorpcije betametazondipropionata u telo.

Lek Belogent, krem je namenjen isključivo za dermalnu upotrebu. Posebno je namenjen za primenu na masnu kožu ili za lečenje vlažnih promena na koži. Za lečenje suve kože prikladniji je lek Belogent, mast, jer sadrži veći udeo masti od krema.

Lek Belogent, krem nanosite na čistu i suvu kožu. Pre i posle primene leka dobro operite ruke.

Ako ste primenili više leka Belogent nego što treba

U slučaju da progutate lek Belogent, krem, primenjujete ga u prevelikoj količini ili tokom dužeg vremenskog perioda, neophodno je da odmah obavestite Vašeg lekara, jer to može dovesti do određenih poremećaja koji zahtevaju lečenje (npr. Cushing-ov sindrom, preterani rast neosetljivih mikroorganizama, uključujući i gljivice).

Ako ste zaboravili da primenite lek Belogent

Ne primenjujte duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu dozu.

Ukoliko ste zaboravili da primenite Vašu dozu leka u određeno vreme, primenite je čim se setite i nastavite sa primenom onako kako Vam je Vaš lekar propisao.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji primenjuju ovaj lek.

Važna neželjena dejstva ili znaci na koje morate obratiti pažnju i mere koje trebate preduzeti ukoliko se jave:

U slučaju razvoja jake iritacije ili preosetljivosti, lečenje treba prekinuti.

Pri lokalnoj primeni leka Belogent, krem, veoma retko su prijavljena neželjena dejstva, uključujući preosetljivost i promenu boje kože.

Tokom lokalne primene kortikosteroida, naročito uz primenu okluzivnih zavoja, prijavljena su sledeća neželjena dejstva:

  • pečenje, svrab, iritacija, suvoća kože, zapaljenje korena dlake (folikulitis), prekomerna maljavost (hipertrihoza), steroidne akne, kožni osip nalik aknama, promena pigmentacije kože, dermatitis sličan rozacei u području oko usta, alergijski kontaktni dermatitis (crvenilo, otok i zapaljenjski mehurići na koži), proširenje malih, površinskih krvnih sudova kože, razmekšavanje kože (maceracija), atrofija kože, strije i stvaranje mehurića na koži (miliarija).
  • kortikosteroidi mogu uticati na smanjenje imuniteta koje može dovesti do nastanka dodatnih infekcija.

Zamagljen vid je prijavljen prilikom primene kortikosteroida (nepoznata učestalost: ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).

Moguća neželjena dejstva tokom lečenja gentamicinom:

  • lečenje gentamicinom može izazvati prolaznu iritaciju kože (crvenilo kože i svrab);
  • spoljašnja primena gentamicina može narušiti proces zarastanja rane;
  • prijavljena su oštećenja čula sluha i ravnoteže, kao i bubrega povezana sa spoljašnjom primenom gentamicina, naročito posle ponovnog nanošenja gentamicina na rane velikih površina.

Kod lečenja velikih površina kože, ako se primenjuje okluzivna tehnika ili tokom dugotrajnog lečenja, neophodno je uzeti u obzir povećanu sistemsku resorpciju aktivnih supstanci, naročito kod dece. Zbog toga je veoma važno da se pridržavate lečenja dogovorenog sa Vašim lekarom.

Neželjena dejstva kod dece

Deca su pod povećanim rizikom od razvoja neželjenih dejstava tokom lečenja glukokortikoidima. Zabeležena su sledeća neželjena dejstva povezana sa spoljašnjom primenom glukokortikoida kod dece:

  • promene u hormonskoj ravnoteži (kao što je usporen rast, Cushing-ov sindrom (karakteristično

okruglo lice, neobičan umor, malaksalost, depresija, nepravilnosti u menstrualnom ciklusu, smanjenje seksualne želje (libido) i slabljenje funkcije hipotalamus-hipofiza-nadbubrežna žlezda osovine), smanjen prirast telesne mase;

  • porast intrakranijalnog pritiska kod dece sa simptomima i znacima koji uključuju glavobolju, ispupčenje fontanele i obostrani edem papile.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Belogent posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon

„Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca. Čuvati na temperaturi do 25 C.

Rok upotrebe nakon prvog otvaranja: 6 meseci, na temperaturi do 25 °C.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Aktivne supstance su: betametazondipropionat i gentamicin-sulfat.

Jedan gram krema sadrži 0,5 mg betametazona (u obliku betametazondipropionata) i 1mg gentamicina (u obliku gentamicin-sulfata).

- Pomoćne supstance su: hlorkrezol; natrijum-dihidrogenfosfat, monohidrat; fosforna kiselina; parafin beli, meki; parafin, tečni; makrogolcetostearil etar; cetostearilalkohol; natrijum-hidroksid; voda, prečišćena.

Kako izgleda lek Belogent i sadržaj pakovanja

Beo, homogeni krem bez mehaničkih onečišćenja.

Unutrašnje pakovanje leka je aluminijumska tuba sa plastičnim zatvaračem.

Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 tuba sa 15 g krema i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač Nosilac dozvole

PREDSTAVNIŠTVO BELUPO, LIJEKOVI I KOZMETIKA D.D., BEOGRAD (VOŽDOVAC)

Mosorska 1, Beograd

Proizvođač

BELUPO D.D.

Ulica Danica 5, Koprivnica, Hrvatska

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Mart, 2023.

Režim izdavanja leka:

Lek se izdaje uz lekarski recept.

Broj i datum dozvole:

515-01-01740-22-001 od 21.03.2023.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info