BeneFIX® 1000i.j./5mL prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

nonakog alfa

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
Režim izdavanja
SZR - Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi, izuzetno, uz recept

Ostale informacije

Naziv leka
BeneFIX® 1000i.j./5mL prašak i rastvarač za rastvor za injekciju
Opis
BeneFIX® je lek koji sadrži nonakog alfa, faktor koagulacije IX, i koristi se za terapiju i prevenciju krvarenja kod pacijenata sa hemofilijom B, u svim starosnim grupama.
Farmaceutski oblik
prašak i rastvarač za rastvor za injekciju
Vrsta leka
Biološki lekovi
Nosioci odobrenja

Pakovanje i cena

Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
prašak i rastvarač za rastvor za injekciju; 1000i.j./5mL; bočica sa praškom i napunjeni injekcioni špric sa rastvaračem, 1x5mL
Broj rešenja
‍515-01-02867-20-001
JKL
‍0066112
EAN
‍5010981002738
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
31.03.2021.
Datum važenja rešenja
31.03.2071.
Maksimalna odobrena cena leka
55.099,40 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Cena na listi lekova RFZO
48.662,10 RSD
Doplata
-
DDD
350 i.j
Cena na listi lekova RFZO
48.662,10 RSD
Doplata
-
DDD
350 i.j

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Lečenje i profilaksa krvarenja kod pacijenata sa hemofilijom B (kongenitalni nedostatak faktora IX). Lek BeneFIX se može primenjivati u svim starosnim grupama.

Lečenje treba da bude pod nadzorom lekara sa iskustvom u lečenju hemofilije.

Praćenje terapije

Savetuje se da tokom trajanja terapije, dozu i učestalost primene infuzije treba odrediti na osnovu određivanja nivoa faktora IX. Odgovor na faktor IX u smislu različitog poluvremena eliminacije i recovery vrednosti može biti različit kod svakog pacijenta pojedinačno. Prilagođavanje doze na osnovu telesne mase može biti potrebno kod pothranjenih pacijenata ili onih koji imaju prekomernu telesnu masu. Precizno praćenje supstitucione terapije pomoću koagulacionih testova (aktivnost faktora IX u plazmi) je potrebno, naročito u slučaju većih hirurških intervencija.

Kada se za određivanje aktivnosti faktora IX u uzorcima krvi pacijenata koristi in vitro jednofazni test zgrušavanja krvi na bazi aktiviranog parcijalnog tromboplastinskog vremena (aPTT), rezultati aktivnosti faktora IX u plazmi mogu u velikoj meri zavisiti od vrste aPTT reagensa i referentnog standarda koji se koriste u testu. To je naročito važno kada se menja laboratorija i/ili reagensi koji se koriste za određivanje.

Doziranje

Doza i trajanje supstitucione terapije zavisi od stepena nedostatka faktora IX, mesta i jačine krvarenja i kliničkog stanja pacijenta.

Broj jedinica faktora IX koje je potrebno primeniti se izražava u internacionalnim jedinicama (i.j.), prema važećim standardima Svetske zdravstvene organizacije (SZO) za lekove koji sadrže faktor IX. Aktivnost faktora IX u plazmi se izražava ili u procentima (u odnosu na normalnu ljudsku plazmu) ili u internacionalnim jedinicama (u odnosu na internacionalne standarde za faktor IX u plazmi).

Jedna internacionalna jedinica (i.j.) aktivnosti faktora IX jednaka je količini faktora IX u jednom mililitru normalne humane plazme.

Terapija prema potrebi

Procena o potrebnoj dozi leka BeneFIX se zasniva na pretpostavci da jedna jedinica aktivnosti faktora IX po kilogramu telesne mase povećava nivo faktora IX u cirkulaciji za oko 0,8 i.j./dL (od 0,4 do 1,4 i.j./dL) kod pacijenata ≥12 godina (za dodatne informacije pogledati odeljak 5.2).

Potrebna doza se definiše na osnovu sledeće formule:

Broj potrebnih=telesna masa (u kg)xželjeni porast faktora IX (%) ili (i.j./dL)xrecipročna vrednost
Primer: u slučaju da je recovery 0,8 i.j./dL, formula glasi:
Broj potrebnih=telesna masa (u kg)xželjeni porast faktora IX (%) ili (i.j./dL)x1,3 i.j./kg

Dozu i učestalost primene uvek treba odrediti prema kliničkoj efikasnosti u svakom pojedinačnom slučaju.

U slučaju pojave sledećih hemoragičnih događaja, aktivnost faktora IX ne treba da bude niža od datih nivoa aktivnosti plazme (u % normalnih ili u i.j./dL) za dati period. Sledeću tabelu treba koristiti za doziranje u slučaju epizoda krvarenja i operacije:

Stepen krvarenja/vrsta hirurške intervencije

Krvarenje

Potreban nivo faktora IX (%) ili (i.j./dL)

Učestalost doza (sati)/Trajanje terapije (dani)

Rana hemartroza,

krvarenje u mišićima ili ustima

Ekstenzivnija hemartroza, krvarenje u mišićima ili hematom

20 - 40 Ponoviti na svaka 24 sata. Najmanje jedan

dan, sve dok epizoda krvarenja, na koju ukazuje bol, ne prestane ili se ne postigne zaceljenje.

30 - 60 Ponoviti infuziju na svaka 24 sata tokom

3-4 dana ili duže do prestanka bola i akutne onesposobljenosti.

Životno ugrožavajuće hemoragije 60 - 100 Ponoviti infuziju na svakih 8 - 24 sata do

postizanja stabilnog stanja.

Operacije

Manje:

Kao što je vađenje zuba

30 - 60 Na svaka 24 sata, najmanje 1 dan, do zaceljenja.

Veće 80 - 100

(pre i post operativno)

Ponoviti infuziju na svakih 8 - 24 sata do adekvatnog zarastanja rana, a onda nastaviti sa terapijom narednih 7 dana da bi se aktivnost faktora IX održala na 30% do 60% (i.j./dL).

Profilaksa

Lek BeneFIX se može primenjivati u dugotrajnoj profilaksi krvarenja kod pacijenata sa hemofilijom B. U jednoj kliničkoj studiji, u rutinskoj sekundarnoj profilaksi su primenjivane prosečne doze od 40 i.j./kg (od 13 do 78 i.j./kg) na 3 do 4 dana kod pacijenata koji su ranije bili na terapiji.

U pojedinim slučajevima, naročito kod mlađih pacijenata, mogu biti potrebni kraći intervali između doziranja ili primena veće doze.

Pedijatrijska populacija

Postoji ograničen broj podataka o terapiji po potrebi i kod hirurških intervencija kod pedijatrijskih pacijenata lečenih lekom BeneFIX uzrasta ispod 6 godina.

Srednja vrednost doze (± standardna devijacija) profilakse bila je 63,7 (±19,1) i.j/kg u intervalima od 3 do 7 dana. Kod mlađih pacijenata su možda potrebni kraći intervali ili veće doze. Potrošnja leka BeneFIX u rutinskoj profilaksi kod 22 ispitivana pacijenta bila je 4607 (±1849) i.j./kg godišnje i 378 (±152) i.j./kg mesečno.

Treba sprovoditi pažljivo praćenje aktivnosti faktora IX u plazmi kako je klinički indikovano i pratiti farmakokinetičke parametre kao što su recovery i poluvreme eliminacije, kako bi se na pravi način prilagodila doza.

Starije osobe

Klinička ispitivanja leka BeneFIX nisu uključila dovoljan broj ispitanika od 65 godina i starijih da bi se utvrdilo da li oni reaguju drugačije od mlađih ispitanika. Kao i kod svakog pacijenta koji prima lek BeneFIX, kod starijeg pacijenta dozu treba prilagoditi individualnim potrebama.

Način primene

Lek BeneFIX se primenjuje intravenskom infuzijom nakon rekonstitucije liofiliziranog praška za rastvor za injekciju uz pomoć sterilnog 0,234% rastvora natrijum-hlorida (videti odeljak 6.6).

Lek BeneFIX se primenjuje putem spore infuzije. U većini slučajeva se koristi brzina infuzije do 4 mL po minutu. Brzinu infuzije treba prilagoditi tako da odgovara pacijentu.

Ako se pojavi suspektna reakcija preosetljivosti za koju se smatra da je povezana sa primenom leka BeneFIX, brzinu infuzije treba smanjiti ili infuziju zaustaviti (videti odeljke 4.4 i 4.8).

Aglutinacija crvenih krvnih ćelija u infuzionoj cevi/špricu

Prijavljeni su slučajevi aglutinacije crvenih krvnih ćelija u infuzionoj cevi/špricu, kod primene leka BeneFIX. Do sada nisu prijavljeni klinički poremećaji izazvani ovom pojavom. Da bi se smanjila mogućnost nastanka aglutinacije, važno je ograničiti količinu krvi koja ulazi u infuzionu cev. Krv ne treba da uđe u špric. Ukoliko se u infuzionoj cevi/špricu primeti aglutinacija crvenih krvnih ćelija treba baciti sav materijal (infuzionu cev, špric i BeneFIX rastvor) i otvoriti novo pakovanje za nastavak primene.

Kontinuirana infuzija

Primena kontinuiranom infuzijom nije odobrena i ne preporučuje se (videti odeljke 4.4 i 6.6). Za uputstvo o rekonstituciji leka pre primene, videti odeljak 6.6.

Preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1. Poznata alergijska reakcija na proteine hrčka.

Sledljivost

Kako bi se poboljšala sledljivost bioloških lekova, ime i broj serije primenjenog leka je potrebno jasno evidentirati.

Pacijenti mogu da zalepe jednu od samolepljivih nalepnica koje se nalaze na bočici kako bi dokumentovali broj serije u dnevniku ili kako bi prijavili neželjene reakcije.

Reakcije preosetljivosti

Moguća je pojava reakcija preosetljivosti tipa alergija kod primene leka BeneFIX. Proizvod sadrži proteine hrčka u tragovima. Usled primene lekova koji sadrže faktor IX, kao što je BeneFIX, javljali su se slučajevi potencijalno životno ugrožavajućih anafilaktičkih/anafilaktoidnih reakcija. Ukoliko se jave simptomi preosetljivosti, pacijente treba savetovati da odmah prekinu sa primenom leka i da se jave lekaru. Pacijente treba obavestiti o ranim znacima reakcija preosetljivosti kao što je otežano disanje, nedostatak vazduha, oticanje, koprivnjača, generalizovana urtikarija, svrab, stezanje u grudima, bronhospazam, laringospazam, vizing, hipotenzija, zamućen vid i anafilaksa.

U nekim slučajevima, ove reakcije su napredovale do teške anafilakse. U slučaju šoka, treba slediti važeće medicinske standarde za lečenje šoka. U slučaju pojave teških alergijskih reakcija treba razmotriti primenu drugih hemostatskih mera.

Inhibitori

Kod prethodno lečenih pacijenata, povremeno dolazi do pojave inhibitora usled primene lekova koji sadrže faktor IX. Budući da je kod jednog prethodno lečenog pacijenta tokom terapije lekom BeneFIX došlo do razvoja klinički značajnog inhibitora sa slabim odgovorom i budući da je iskustvo o razvoju antigena kod rekombinantnog faktora IX još uvek ograničeno, pacijente koji primaju lek BeneFIX treba pažljivo pratiti

zbog potencijalnog razvoja inhibitora faktora IX koje treba titrirati u Bethesda jedinicama uz pomoć odgovarajućeg biološkog testiranja.

U literaturi su zabeleženi slučajevi koji ukazuju na uzajamnu povezanost pojave inhibitora faktora IX i alergijskih reakcija. Zbog toga, kod pacijenata kod kojih je došlo do ispoljavanja alergijske reakcije treba ispitati postojanje inhibitora. Treba imati u vidu da pacijenti kod kojih postoji inhibitor faktora IX mogu imati povećan rizik od anafilakse kod kasnijeg izlaganja faktoru IX. Preliminarne informacije ukazuju na moguću povezanost između postojanja mutacija usled većih delecija gena za faktor IX i povećanog rizika od nastanka inhibitora i akutnih reakcija preosetljivosti. Pacijente za koje se zna da imaju mutacije usled većih delecija gena za faktor IX treba pažljivo pratiti zbog pojave znaka i simptoma akutne reakcije preosetljivosti, posebno tokom ranih faza početne izloženosti leku.

Zbog rizika od alergijskih reakcija usled primene koncentrata faktora IX, početna primena faktora IX bi trebalo da se obavlja pod nadzorom i u skladu sa mišljenjem lekara uz odgovarajuće mere u slučaju pojave alergijskih reakcija.

Tromboza

Iako lek BeneFIX sadrži samo faktor IX, treba imati u vidu da postoji rizik od tromboze i diseminovane intravaskularne koagulacije (DIK). Budući da se primena složenih koncentrata faktora IX uglavnom dovodi u vezu sa razvojem tromboembolijskih komplikacija, primena lekova koji sadrže faktor IX može biti potencijalno štetna kod pacijenata sa znacima fibrinolize i onih sa diseminovanom vaskularnom koagulacijom. Zbog potencijalnog rizika od trombotičkih komplikacija, kod osoba sa oboljenjem jetre, pacijenata nakon operacije, kod novorođenčadi ili kod pacijenata sa rizikom od pojave trombotičkih pojava ili DIK treba započeti klinički nadzor da bi se uočila pojava ranih znakova trombotičke koagulopatije i diseminovane intravaskularne koagulacije obavljanjem odgovarajućih bioloških testova. U svakom pojedinačnom slučaju treba proceniti odnos koristi primene i rizika nastanka potencijalnih komplikacija.

Bezbednost i efikasnost primene leka BeneFIX kontinuiranom infuzijom nije utvrđena (videti odeljke 4.2 i 4.8). Postoje postmarketinški izveštaji o pojavi trombotičkih reakcija, uključujući životno ugrožavajući sindrom gornje šuplje vene kod kritično bolesne novorođenčadi koja su primala kontinuiranu infuziju leka BeneFIX kroz centralni venski kateter (videti odeljak 4.8).

Kardiovaskularni događaji

Kod pacijenata sa postojećim kardiovaskularnim faktorima rizika, supstituciona terapija faktorom IX može povećati kardiovaskularni rizik.

Nefrotski sindrom

Nefrotski sindrom je prijavljen nakon pokušaja indukcije imunske tolerancije kod pacijenata sa hemofilijom B kod kojih je otkriveno prisustvo inhibitora faktora IX i koji u anamnezi imaju alergijske reakcije. Bezbednost i efikasnost korišćenja leka BeneFIX za indukciju imunske tolerancije nije utvrđena.

Posebne populacije

Nema dovoljno podataka iz kliničkih studija o primeni leka BeneFIX kod pacijenata koji nisu prethodno lečeni.

Sadržaj natrijuma

Nakon rekonstitucije, lek BeneFIX sadrži 0,2 mmol (4,6 mg) natrijuma po bočici, tj. suštinski je bez natrijuma. U zavisnosti od telesne mase pacijenta i doziranja leka BeneFIX, pacijenti mogu da prime više bočica. Savetuje se poseban oprez prilikom upotrebe kod pacijenata koji su na dijeti u kojoj se kontroliše unos natrijuma.

Nisu sprovedena ispitivanja interakcija lekova koji sadrže humani faktor koagulacije IX (rDNK) sa drugim lekovima.

Nisu sprovedene studije reproduktivne toksičnosti kod životinja uz primenu faktora IX. Usled retke pojave hemofilije B kod žena, nema dovoljno iskustva o primeni faktora IX u periodu trudnoće i dojenja. Zbog toga, faktor IX treba koristiti u periodu trudnoće i dojenja samo ukoliko je jasno indikovano.

Uticaj leka BeneFIX na plodnost nije utvrđen.

Lek BeneFIX nema uticaj na sposobnost upravljanja vozilima ili rukovanja mašinama.

Sažetak bezbednosnog profila

Zabeležene su reakcije preosetljivosti ili alergijske reakcije (koje mogu uključiti angioedem, peckanje i probadanje na mestu primene infuzije, drhtavicu, nalete crvenila, generalizovanu urtikariju, glavobolju, koprivnjaču, hipotenziju, letargiju, mučninu, uznemirenost, tahikardiju, stezanje u grudima, osećaj mravinjanja, povraćanje, vizing) i u nekim slučajevima mogu napredovati to teške anafilakse (uključujući šok). U nekim slučajevima su ove reakcije napredovale do teške anafilakse i vremenski su bile blisko povezane sa razvojem inhibitora faktora IX (videti takođe odeljak 4.4). Nefrotski sindrom je prijavljen nakon pokušaja indukcije imunološke tolerancije kod pacijenata sa hemofilijom B, prisustvom inhibitora faktora IX i alergijskim reakcijama u anamnezi.

Veoma retko je zabeležen razvoj antitela na proteine hrčka praćen reakcijama preosetljivosti.

Pacijenti sa hemofilijom B mogu da razviju neutrališuća antitela (inhibitore) na faktor IX. Pojava ovih inhibitora će se manifestovati kao nedovoljan klinički odgovor. U takvim slučajevima, pacijentima se preporučuje da se jave specijalizovanim centrima za lečenje hemofilije.

Postoji potencijalni rizik od razvoja tromboembolijskih epizoda nakon primene lekova koji sadrže faktor IX, videti odeljak 4.4.

Tabelarni prikaz neželjenih reakcija

Tabela ispod je prikazana u skladu sa MedDRA klasifikacijom sistema organa (klasa sistema organa i preporučeni termin). Učestalost je definisana u skladu sa sledećom konvencijom: veoma često (≥1/10); često (≥1/100 do <1/10); povremeno (≥1/1000 do <1/100), nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka). U tabeli su navedene neželjene reakcije koje su prijavljene u kliničkim ispitivanjima prethodno lečenih pacijenata kao i one koje su zabeležene nakon stavljanja leka u promet. Učestalost je zasnovana na neželjenim događajima usled svih uzroka povezanih sa terapijom, koji su zabeleženi u objedinjenim kliničkim ispitivanjima sa 224 ispitanika.

U okviru svake grupe neželjene reakcije su navedene po opadajućoj učestalosti.

Klasa sistema organaVeoma čestoČestoPovremenoNepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih
Infekcije i infestacijeCelulitis na mestu primene infuzijea
Poremećaj krvi i limfnog sistemaInhibicija faktora IXb
Poremećaji imunskog sistemaPreosetljivostcAnafilaktička reakcija*
Poremećaji nervnog sistemaGlavoboljadVrtoglavica, disgeuzijaSomnolencija, tremor
Poremećaji okaOštećenje vidae
Kardiološki poremećajiTahikardijaf
Vaskularni poremećajiFlebitis, naleti crvenilagHipotenzijahSindrom gornje šuplje venei,*, tromboza dubokih vena*,
Respiratorni, torakalni iKašaljj
Gastrointestinalni poremećajiPovraćanje, mučnina
Poremećaji kože i potkožnog tkivaOsipk, urtikarija
Poremećaji bubrega i urinarnog sistemaInfarkt bubregal
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primenePireksijaNelagodnost u grudimao, reakcija na mestu primene infuzijen, bol na mestu primeneNeodgovarajući odgovor na terapiju*
IspitivanjaNeodgovarajuća
* Neželjena reakcija utvrđena nakon stavljanja leka u promet

Opis odabranih neželjenih reakcija

Preosetljivost/alergijske reakcije

Ukoliko se pojavi sumnja na reakciju preosetljivosti za koju se smatra da je povezana sa primenom leka BeneFIX, videti odeljke 4.2 i 4.4.

Razvoj inhibitora

Klinički značajan inhibitor sa slabim odgovorom je otkriven kod 1 od 65 pacijenata koji su primali BeneFIX (uključujući 9 pacijenata koji su učestvovali samo u ispitivanju primene kod hirurških intervencija), a koji su prethodno primali proizvode dobijene iz plazme. Ovaj pacijent je mogao da nastavi sa primenom leka BeneFIX pri čemu nije došlo do porasta nivoa inhibitora niti anafilakse (videti odeljak 4.4).

Pedijatrijska populacija

Alergijske reakcije se mogu javiti češće kod dece nego kod odraslih.

Nema dovoljno podataka da bi se dobile informacije o učestalosti pojave inhibitora kod prethodno nelečenih pacijenata (videti odeljak 5.1).

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Nisu prijavljeni simptomi predoziranja sa lekovima koji sadrže rekombinantni faktor koagulacije IX.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Antihemoragici; faktor koagulacije krvi

ATC šifra: B02BD04 Mehanizam dejstva

BeneFIX sadrži rekombinantni faktor koagulacije IX (nonakog alfa). Rekombinantni faktor koagulacije IX je glikoprotein koji se sastoji od jednog lanca približne molekulske mase od 55000 daltona, i pripada serin proteaznoj grupi vitamin K zavisnih faktora koagulacije. Rekombinantni faktor koagulacije IX je proteinski preparat dobijen rekombinantnom DNK tehnologijom, čije su strukturne i funkcionalne karakteristike slične endogenom faktoru IX. Faktor IX se aktivira uz pomoć kompleksa faktor VII/tkivni faktor u spoljašnjem putu, odnosno uz pomoć faktora XIa u unutrašnjem putu koagulacije. Aktivirani faktor IX, u kombinaciji sa aktiviranim faktorom VIII, aktivira faktor X. Ovo dovodi do konverzije protrombina u trombin. Trombin, dalje, konvertuje fibrinogen u fibrin i tada može doći do zgrušavanja krvi. Kod pacijenata sa hemofilijom B aktivnost faktora IX ne postoji ili je veoma smanjena te je potrebna supstituciona terapija.

Farmakodinamski efekti

Hemofilija B je nasledno oboljenje, povezano sa polom, u kome dolazi do poremećaja koagulacije krvi koji nastaje usled smanjenog nivoa faktora IX što dovodi do obilnog krvarenja u zglobovima, mišićima ili unutrašnjim organima, spontano ili usled slučajne povrede ili operacije. Primenom supstitucione terapije se povećava nivo faktora IX u plazmi, čime se omogućava privremena korekcija nedostatka faktora, a time i smanjuje sklonost ka krvarenju.

Pedijatrijska populacija

Analiza efikasnosti u studiji 3090A1-301-WW bazirana je na ispitivanju 22 pedijatrijska pacijenta na režimu profilakse uključujući i ispitivanje 4 pacijenta na terapiji prema zahtevu koja su ubrzo prebačena na profilaktičku terapiju. Dva pacijenta podvrgnuta su hirurškoj proceduri (obrezivanje i uvođenje katetera). Analiza bezbednosti 25 ispitivanih pacijenata odražavala je očekivan bezbednosni profil. Jedini dokumentovani ozbiljni neželjeni događaj koji je povezan sa primenom leka BeneFIX prijavljen je od strane jedinog prethodno nelečenog pacijenta kod kojeg se javila preosetljivost i razvio inhibitor.

U dve otvorene studije utvrđena je bezbednost primene leka BeneFIX u dozi od 100 i.j./kg jednom nedeljno. Međutim, zbog poluvremena eliminacije leka (videti odeljak 5.2) i ograničenih podataka iz farmakokinetičke studije za režim doziranja jednom nedeljno, nije moguće dati uopštenu preporuku za primenu ovog režima u dugoročnoj profilaksi kod pacijenata sa teškom hemofilijom B.

U randomizovanoj, farmakokinetičkoj studiji, ukrštenog dizajna, pokazalo se da je BeneFIX koji je rekonstituisan sa rastvaračem 0,234% natrijum-hlorid bio farmakokinetički ekvivalentan prethodno dostupnom leku BeneFIX (koji se rekonstituiše sa sterilnom vodom) kod 24 prethodno lečena pacijenta (≥12 godina) dozom od 75 i.j./kg. Pored toga, kod 23 ista pacijenta su praćeni farmakokinetički parametri nakon ponovljene primene leka BeneFIX u toku 6 meseci i bili su nepromenjeni u poređenju sa onim koji su dobijeni u inicijalnoj proceni. Pregled farmakokinetičkih podataka prikazan je u Tabeli 1.

Tabela 1. Procenjene vrednosti farmakokinetičkih parametara leka BeneFIX (75 i.j./kg) na početku i u 6. mesecu kod prethodno lečenih pacijenata sa hemofilijom B
ParametarNa početku n = 246. mesec n = 23
Cmax (i.j./dL)54,5 ± 15,057,3 ± 13,2
PIK∞ (i.j.∙hr/dL)940 ± 237923 ± 205
t1/2 (h)22,4 ± 5,323,8 ± 6,5
CL (mL/h/kg)8,47 ± 2,128,54 ± 2,04
Recovery (i.j./dL po i.j./kg)0,73 ± 0,200,76 ± 0,18
Skraćenice: PIK∞ = površina ispod krive zavisnosti koncentracije leka u plazmi u odnosu na vreme (od nula do beskonačnosti); Cmax = maksimalna koncentracija; t1/2 = poluvreme eliminacije iz plazme; CL =

Populacioni farmakokinetički model je razvijen upotrebom podataka koji su prikupljeni kod 73 pacijenta uzrasta od 7 meseci do 60 godina. Parametri koji su dobijeni koristeći konačni dvoprostorni model prikazani su u Tabeli 2. Odojčad i deca su imali veće vrednosti klirensa, veći volumen distribucije, kraće poluvreme eliminacije i nižu recovery vrednost od adolescenata i odraslih. Završna faza nije obuhvaćena zbog nedostataka podataka izvan 24 sata kod pedijatrijskih pacijenata uzrasta ispod 6 godina.

Tabela 2. Srednja vrednost ± SD farmakokinetičkih parametara populacione farmakokinetičke analize koji su dobijeni na osnovu Bayesove metode
Grupe prema uzrastu (godine)OdojčadDeca 2 do <6DecaAdolescenti 12 do <18Odrasli 18 do 60
Broj ispitanika71611930
Klirens (mL/h/kg)13,1 ± 2,113,1 ± 2,915,59,2 ± 2,38,0 ± 0,6
Vss (mL/kg)252 ± 35257 ± 25303234 ± 49255 ± 59
Poluvreme eliminacije (h)15,6 ± 1,216,7 ± 1,916,321,5 ± 5,023,9 ± 4,5
Porast faktora IX (i.j./dL po i.j./kg)0,61 ± 0,100,60 ± 0,080,470,69 ± 0,160,74 ± 0,20

Pretklinički podaci dobijeni na osnovu konvencionalnih studija genotoksičnosti ne ukazuju na posebne rizike pri primeni leka kod ljudi.

Nisu vršena ispitivanja karcinogenosti, uticaja na plodnost i razvoj fetusa.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Prašak Saharoza Glicin Histidin Polisorbat 80

Rastvarač

0,234% m/V natrijum-hlorid, rastvor za injekciju

U odsustvu ispitivanja kompatibilnosti, ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima. Treba koristiti samo priloženi infuzioni set. Do neuspeha terapije može doći ukoliko dođe do adsorpcije humanog faktora koagulacije IX na unutrašnje površine neke infuzione opreme.

Rok upotrebe pre prvog otvaranja leka: dve (2) godine.

Rekonstituisani rastvor ne sadrži konzervans i treba ga upotrebiti odmah ili najviše 3 sata nakon rekonstitucije.

Dokazana je hemijska i fizička stabilnost tokom 3 sata na temperaturi do 25 °C.

Čuvati na temperaturi do 30 °C. Ne zamrzavati.

Za uslove čuvanja nakon rekonstitucije leka, videti odeljak 6.3.

BeneFIX, 250 i.j./5mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju; BeneFIX, 500 i.j./5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju; BeneFIX, 1000 i.j./5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju; BeneFIX, 2000 i.j./5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

Unutrašnje pakovanje je staklena bočica hidrolitičke otpornosti tipa I (10 mL) sa čepom od hlorobutil gume i aluminijumskom kapicom sa sigurnosnim plastičnim poklopcem u kojoj se nalazi prašak i napunjeni injekcioni špric od stakla hidrolitičke otpornosti tipa I (5 mL) sa čepom klipa od bromobutil gume (po sastavljanju šprica guma se nalazi na vrhu klipa) i poklopcem za iglu od bromobutil gume u kome se nalazi rastvarač.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi set za aplikaciju (jedna bočica sa praškom, rastvarač u napunjenom injekcionom špricu, sterilni adapter za bočicu koji služi za rekonstituciju, sterilni infuzioni set, dva alkoholna tupfera, flaster i gaza) i Uputstvo za lek.

BeneFIX se primenjuje u vidu intravenske infuzije (i.v.) nakon rekonstitucije liofiliziranog praška za injekciju sa priloženim rastvaračem (0,234% m/V natrijum-hlorid, rastvor za injekciju) u napunjenom injekcionom špricu (za uputstvo o rekonstituciji videti takođe i odeljak 3 Uputstva za lek).

Rekonstituisani rastvor leka BeneFIX sadrži polisorbat 80, koji utiče na porast brzine ekstrakcije di-(2- etilheksil) ftalata (DEHP) iz polivinil hlorida (PVC). Ovo treba uzeti u obzir tokom pripreme i primene leka BeneFIX. Važno je pažljivo pratiti preporuke date u odeljku 4.2.

Budući da primena leka BeneFIX u vidu kontinuirane infuzije nije proučavana, BeneFIX ne treba mešati sa infuzionim rastvorima niti ga primenjivati „kap po kap“.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Lek BeneFIX sadrži faktor koagulacije IX koji učestvuje u zgrušavanju krvi, a proizvodi se rekombinantnom DNK tehnologijom i primenjuje se putem injekcije. Aktivna supstanca u leku BeneFIX je nonakog alfa. Pacijenti sa urođenom hemofilijom B (Christmasova bolest) imaju manjak faktora koagulacije IX koji kontroliše krvarenje. BeneFIX deluje tako što zamenjuje faktor IX kod pacijenata sa hemofilijom B da bi se omogućilo zgrušavanje krvi.

Lek BeneFIX se koristi za terapiju i prevenciju krvarenja kod pacijenata sa hemofilijom B (urođeni nedostatak faktora IX) u svim starosnim grupama.

  • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na nonakog alfa ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6)
  • ukoliko ste alergični na proteine hrčka.

Upozorenja i mere opreza

  • Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što primenite lek BeneFIX
  • Ukoliko se krvarenje ne zaustavi kao što je očekivano, odmah se obratite lekaru.
  • Moguća je pojava alergijskih reakcija. Lek može da sadrži proteine hrčka u tragovima (videti odeljak „Lek BeneFIX ne smete primenjivati“). Usled primene leka koji sadrži faktor IX, kao što je BeneFIX, javljali su se slučajevi potencijalno životno ugrožavajućih anafilaktičkih reakcija (to su teške alergijske reakcije). Rani znaci alergijskih reakcija uključuju otežano disanje, nedostatak daha, oticanje, koprivnjaču, svrab, generalizovanu urtikariju, stezanje u grudima, zviždanje u grudima, nizak krvni pritisak, zamućen vid i anafilaksu (teška alergijska reakcija koja može izazvati teškoće pri gutanju i/ili disanju, crvenilo ili otok lica i/ili ruku).
  • Ukoliko se jave alergijske ili anafilaktičke reakcije, primenu leka BeneFIX treba odmah prekinuti i obratiti se lekaru odnosno zatražiti hitnu medicinsku pomoć. U slučaju pojave teških alergijskih reakcija treba razmotriti primenu alternativne terapije.
  • Antitela koja neutrališu aktivnost (inhibitori) mogu se javiti povremeno kod pacijenata prethodno lečenih lekovima koji sadrže faktor IX. U svakom slučaju, pacijente koji primaju lek BeneFIX, kao i ostale lekove koji sadrže faktor IX, treba pažljivo pratiti zbog mogućeg razvoja inhibitora faktora IX.
  • Istraživanja ukazuju na uzajamnu povezanost pojave inhibitora faktora IX i alergijskih reakcija. Prema tome, ukoliko dobijete alergijske reakcije kao što je opisano u tekstu iznad, trebalo bi da Vam se uradi ispitivanje o postojanju inhibitora. Potrebno je napomenuti da pacijenti sa inhibitorom faktora IX mogu biti pod većim rizikom od razvoja anafilakse ukoliko se ponovo leče faktorom IX.
  • Stvaranje faktora IX u telu kontrolisano je genom za faktor IX. Pacijenti koji imaju specifične mutacije kao što su veće delecije gena za faktor IX imaju veće šanse da razviju inhibitor faktora IX i/ili da im se jave alergijske reakcije. Prema tome, ukoliko se zna da imate takvu vrstu mutacije, Vaš lekar može pažljivo pratiti da li će doći do pojave znakova alergijske reakcije, naročito kada počnete da primenjujete BeneFIX prvi put.
  • Zbog rizika od alergijskih reakcija na faktor IX, Vašu početnu terapiju lekom BeneFIX treba sprovesti pod medicinskim nadzorom, da bi se omogućilo pružanje odgovarajuće medicinske nege u slučaju pojave alergijske reakcije.
  • Čak i u odsustvu inhibitora faktora IX, u nekim slučajevima mogu biti potrebne više doze leka BeneFIX u odnosu na doze prethodno korišćenog leka koji sadrži faktor IX dobijen iz plazme. Zbog toga, treba pažljivo pratiti aktivnost faktora IX u plazmi (čime se meri sposobnost krvi da stvara krvne ugruške) kako bi se omogućilo odgovarajuće prilagođavanje doza. Ukoliko nakon primene preporučene doze krvarenje nije pod kontrolom, obratite se lekaru.
  • Ukoliko patite od oboljenja jetre ili srca ili ste nedavno imali operaciju, može se javiti povećan rizik od nastanka komplikacija sa zgrušavanjem krvi (koagulacijom).
  • Oboljenje bubrega (nefrotski sindrom) je prijavljen nakon primene visokih doza faktora IX dobijenog iz plazme kod pacijenata sa hemofilijom B kod kojih je otkriveno prisustvo inhibitora faktora IX i koji u anamnezi imaju alergijske reakcije.
  • Nije prikupljeno dovoljno podataka iz kliničkih studija o terapiji lekom BeneFIX kod prethodno nelečenih pacijenata (pacijenti koji prethodno nisu nikad primili infuziju faktora IX).

Preporučuje se da kod svake primene leka BeneFIX, zabeležite ime i broj serije leka. Možete iskoristiti jednu od samolepljivih nalepnica koje se nalaze na bočici kako biste zabeležili broj serije u dnevniku koji vodite ili prijavili bilo koje neželjeno dejstvo leka.

Drugi lekovi i BeneFIX

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

Trudnoća i dojenje

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru za savet pre nego što uzmete ovaj lek. Nije utvrđeno da li lek BeneFIX ima štetan uticaj na nerođeno dete, kada se primenjuje kod trudnica. Lekar Vas može savetovati da prestanete sa primenom leka BeneFIX u periodu trudnoće i dojenja.

Pre nego što počnete da uzimate ovaj lek, posavetujte se sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Lek BeneFIX ne utiče na sposobnost upravljanja vozilima ili rukovanje mašinama.

Lek BeneFIX sadrži natrijum

Nakon rekonstitucije, lek BeneFIX sadrži 0,2 mmol (4,6 mg) natrijuma po bočici, tj. suštinski je bez natrijuma. U zavisnosti od Vaše telesne mase i doziranja leka BeneFIX, možete primiti više bočica. Ovo treba uzeti u obzir, posebno ukoliko ste na dijeti u kojoj se kontroliše unos natrijuma.

Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni, proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Lekar će odrediti dozu leka BeneFIX koju treba da primite. Doza i trajanje terapije zavise od individualnih potreba pacijenta za supstitucionom terapijom faktora IX i od toga koliko brzo Vaše telo koristi faktor IX što treba redovno proveravati. U slučaju prelaska sa faktora IX dobijenog iz plazme na BeneFIX, može biti potrebno prilagođavanje doze.

Lekar može da odluči da promeni dozu leka BeneFIX tokom terapije.

Rekonstitucija i primena

U nastavku je opisana procedura i date su smernice za rekonstituciju i primenu leka BeneFIX. Pacijenti treba da se pridržavaju posebnih procedura za intravensku primenu koje im je lekar objasnio.

Lek BeneFIX se primenjuje putem intravenske infuzije nakon rekonstitucije praška za injekciju sa priloženim rastvaračem (rastvor natrijum-hlorida, odnosno soli) u napunjenom injekcionom špricu.

Uvek operite ruke pre ove procedure. Tokom rekonstitucije treba koristiti aseptičnu tehniku (čisto i sterilno).

Rekonstitucija

Lek BeneFIX se primenjuje putem intravenske infuzije nakon rekonstitucije sa sterilnim rastvaračem za injekciju.

  • Ostavite bočicu leka BeneFIX u kojoj se nalazi liofilizovani (freeze-dried) prašak i napunjeni špric da dostignu sobnu temperaturu.
  • Uklonite plastični poklopac sa bočice da biste otkrili centralni deo gumenog čepa.
  • Obrišite vrh bočice priloženim alkoholnim tupferom koji se nalazi u pakovanju, ili nekim drugim aseptičnim rastvorom i ostavite da se osuši. Nakon što ste očistili gumeni čep, ne dodirujte ga rukama i ne naslanjajte ga na druge predmete ili površine.
  • Odvojite poklopac sa providnog plastičnog pakovanja u kome se nalazi adapter za bočicu. Nemojte vaditi adapter iz pakovanja.
  • Stavite bočicu na radnu površinu. Vodeći računa da adapter ostane u pakovanju, pažljivo ga stavite na bočicu. Čvrsto pritisnite adapter na dole dok se ne postavi na pravo mesto na vrhu bočice i dok vrh adaptera ne probije gumeni čep na bočici.
  • Uklonite pakovanje se adaptera i bacite ga.
  • Sad uzmite klip i zakačite ga na špric sa rastvaračem tako što ćete ga čvrsto pritisnuti i okrenuti.
  • Polomite plastični poklopac na vrhu šprica po naznačenoj perforaciji. Ovo ćete postići savijanjem poklopca na jednu i drugu stranu. Ne dodirujte unutrašnjost poklopca niti vrh šprica. Možda će biti potrebno da se zatvarač vrati na mesto (ukoliko se rekonstituisani lek BeneFIX ne primenjuje odmah), pa ga stavite sa strane i okrenite na vrh.
  • Postavite bočicu na ravnu površinu. Stavite špric na adapter za bočicu tako što ćete vrh šprica ubaciti u otvor na adapteru, istovremeno čvrsto pritisnuti i okretati u smeru kazaljke na satu dok se ne učvrsti.
  • Lagano potisnite klip šprica dok ne ubrizgate celu količinu rastvarača u bočicu leka BeneFIX.
  • Dok je špric još uvek u adapteru, lagano pomerajte bočicu dok se prašak ne rastvori.
  • Dobijeni rastvor treba pre primene vizuelno ispitati i proveriti da li postoje sitne čestice. Rastvor treba da bude bistar i bezbojan.

Napomena: Ukoliko koristite više od jedne bočice leka BeneFIX po infuziji, svaku bočicu treba rekonstituisati po priloženom uputstvu. Špric sa rastvorom treba ukloniti a adapter ostaviti u bočici pa uz pomoć velikog injekcionog luer lock (medicinsko sredstvo koje povezuje špric sa bočicom) šprica izvucite rekonstituisani rastvor iz svih bočica.

  • Proverite da li je klip šprica potisnut do kraja i okrenite bočicu. Lagano povucite sav rastvor u špric.
  • Odvojite špric od adaptera laganim povlačenjem i okretanjem u smeru suprotnom od smera kazaljke na satu. Bočicu i adapter bacite.

Napomena: Ukoliko odmah ne iskoristite rastvor, pažljivo vratite poklopac na špric. Ne dodirujte vrh šprica niti unutrašnjost poklopca.

Lek BeneFIX treba primeniti odmah ili u roku od najviše 3 sata nakon rekonstitucije. Rekonstituisani rastvor se može čuvati na sobnoj temperaturi pre primene.

Primena (intravenska injekcija)

Lek BeneFIX treba primeniti uz pomoć napunjenog injekcionog šprica datog u pakovanju ili plastičnog injekcionog luer lock šprica za jednokratnu upotrebu. Rastvor treba povući u špric uz pomoć adaptera za bočicu.

Lek BeneFIX se primenjuje u vidu intravenske injekcije tokom nekoliko minuta. Brzina primene infuzije se može promeniti da bi više odgovarala pacijentu.

Prijavljeni su slučajevi slepljivanja (aglutinacije) crvenih krvnih ćelija u infuzionoj cevi/špricu u toku primene leka BeneFIX. Nisu prijavljeni neželjeni događaji u vezi sa ovom pojavom. Kako bi se smanjila mogućnost aglutinacije, važno je ograničiti količinu krvi koja ulazi u infuzionu cev. Krv ne bi smela da uđe u špric. Ukoliko primetite slepljivanje crvenih krvnih ćelija u infuzionoj cevi/špricu, odbacite sav materijal (infuzionu cev, špric i BeneFIX rastvor) i nastavite primenu sa novim pakovanjem.

Budući da primena leka BeneFIX u vidu kontinuirane infuzije nije proučavana, lek BeneFIX ne treba mešati sa drugim infuzionim rastvorima niti ga davati „kap po kap“.

Sav neiskorišćeni rastvor, kao i korišćeni pribor i opremu kao što su prazne bočice, špricevi i igle, treba odložiti u odgovarajući kontejner za uništavanje u skladu sa važećim propisima, da bi se izbeglo da se druge osobe povrede zbog neadekvatnog rukovanja neiskorišćenim materijalom.

Ako ste primenili više leka BeneFIX nego što treba

Ako ste primenili više leka BeneFIX nego što je trebalo, odmah se obratite lekaru.

Ako naglo prestanete da primenjujete lek BeneFIX

Nemojte prekinuti sa primenom leka BeneFIX bez saveta Vašeg lekara.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Preosetljivost/alergijske reakcije

Pojava reakcija preosetljivosti alergijskog tipa je moguća prilikom primene leka BeneFIX. Ove reakcije mogu uključiti oticanje lica ili grla, peckanje i probadanje na mestu primene infuzije, drhtavicu, nalete crvenila, svrab, glavobolju, koprivnjaču, nizak krvni pritisak, letargiju, mučninu, uznemirenost, ubrzan puls, stezanje u grudima, osećaj mravinjanja, povraćanje, zviždanje u grudima. U nekim slučajevima, ove reakcije su napredovale do teške anafilakse. Alergijske reakcije mogu da se jave zajedno sa razvojem inhibitora faktora IX (videti odeljak „Upozorenja i mere opreza“).

Ove reakcije su potencijalno životno ugrožavajuće. Ukoliko se javi alergijska/anafilaktička reakcija, odmah treba prekinuti primenu leka BeneFIX i obratiti se lekaru odnosno potražiti hitnu medicinsku pomoć. Lečenje zavisi od prirode i ozbiljnosti neželjenih reakcija (videti odeljak „Upozorenja i mere opreza“).

Razvoj inhibitora

Pacijenti sa hemofilijom B mogu razviti antitela koja neutrališu aktivnost faktora IX (inhibitori). Znak da su se javili takvi inhibitori može biti veća količina leka BeneFIX od uobičajene koja je potrebna da bi se lečilo krvarenje i/ili produženo krvarenje nakon lečenja. U takvim slučajevima pacijentima se preporučuje da kontaktiraju specijalizovani centar za hemofiliju. Vaš lekar će možda želeti da prati razvoj inhibitora kod Vas (videti odeljak „Upozorenja i mere opreza“).

Oboljenje bubrega je prijavljeno nakon primene visokih doza faktora IX dobijenog iz plazme da bi se izazvala imuna tolerancija kod pacijenata sa hemofilijom B sa inhibitorima faktora IX i anamnezom alergijskih reakcija (videti odeljak „Upozorenja i mere opreza“).

Trombotički događaji

Lek BeneFIX može povećati rizik nastanka tromboze (povišeno stvaranje krvnih ugrušaka) ukoliko imate faktore rizika za stvaranje krvnih ugrušaka, uključujući i stvaranje ugrušaka u venskom kateteru. Prijavljeni su slučajevi ozbiljnih reakcija zgrušavanja krvi, uključujući zgrušavanje krvi opasno po život kod beba u kritičnom stanju dok su primale kontinuiranu infuziju leka BeneFIX kroz centralni venski kateter. Prijavljeni su i slučajevi perifernog tromboflebitisa (bol i crvenilo u predelu oko vena) i tromboze dubokih vena (stvaranje krvnih ugrušaka u udovima), koji su u većini slučajeva nastali kada se lek BeneFIX primenjivao kontinuiranom infuzijom, što nije odobren način primene leka.

Moguća neželjena dejstva koja su se javila nakon infuzione primene leka:

Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji primaju lek):

  • glavobolja;
  • kašalj;
  • groznica.

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji primaju lek):

  • preosetljivost/alergijske reakcije;
  • vrtoglavica, promenjen osećaj ukusa;
  • flebitis (bol i crvenilo vena), naleti vrućine;
  • povraćanje, mučnina;
  • osip, koprivnjača;
  • nelagodnost u grudima (uključujući bol u grudima);
  • reakcija na mestu primene infuzije (uključujući svrab i crvenilo na mestu primene infuzije), bol na mestu primene infuzije i nelagodnost;

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji primaju lek):

  • razvoj neutrališućih antitela (inhibitora);
  • celulitis na mestu primene infuzije (bol i crvenilo kože);
  • pospanost, drhtanje;
  • oštećenje vida (uključujući zamagljen vid, pojavu tačkica/svetla);
  • ubrzan puls, nizak krvni pritisak;
  • infarkt bubrega (prekid dotoka krvi u bubrege);

Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):

  • anafilaktička reakcija;
  • trombotički događaji (poremećaj u stvaranju krvnih ugrušaka);
  • izostanak odgovora na terapiju (neuspešno zaustavljanje ili sprečavanje epizoda krvarenja).

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek BeneFIX posle isteka roka upotrebe naznačenog na pakovanju nakon „Važi do“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvati na temperaturi do 30 °C.

Ne zamrzavati, da bi se sprečilo oštećenje napunjenog šprica.. Rekonstituisani rastvor upotrebiti odmah ili u roku od najviše 3 sata. Nemojte koristiti ovaj lek ako primetite da rastvor nije bistar i bezbojan.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Koristiti za rekonstituciju samo napunjen injekcioni špric koji se nalazi u pakovanju. Drugi špricevi se mogu upotrebiti samo za primenu.

BeneFIX, 250 i.j./5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

Aktivna supstanca je nonakog alfa (rekombinantni faktor koagulacije IX). Jedna bočica leka BeneFIX sadrži 250 i.j. nonakog alfa.

Nakon rekonstitucije uz pomoć rastvarača (0,234% rastvora natrijum-hlorida, rastvor za injekciju), jedna bočica sadrži približno 50 i.j./mL (videti Tabelu 1).

BeneFIX, 500 i.j./5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

Aktivna supstanca je nonakog alfa (rekombinantni faktor koagulacije IX). Jedna bočica leka BeneFIX sadrži 500 i.j. nonakog alfa.

Nakon rekonstitucije uz pomoć rastvarača (0,234% rastvora natrijum-hlorida, rastvor za injekciju), jedna bočica sadrži približno 100 i.j./mL (videti Tabelu 1).

BeneFIX, 1000 i.j./5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

Aktivna supstanca je nonakog alfa (rekombinantni faktor koagulacije IX). Jedna bočica leka BeneFIX sadrži 1000 i.j. nonakog alfa.

Nakon rekonstitucije uz pomoć rastvarača (0,234% rastvora natrijum-hlorida, rastvor za injekciju), jedna bočica sadrži približno 200 i.j./mL (videti Tabelu 1).

BeneFIX, 2000 i.j./5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

Aktivna supstanca je nonakog alfa (rekombinantni faktor koagulacije IX). Jedna bočica leka BeneFIX sadrži 2000 i.j. nonakog alfa.

Nakon rekonstitucije uz pomoć rastvarača (0,234% rastvora natrijum-hlorida, rastvor za injekciju), jedna bočica sadrži približno 400 i.j./mL (videti Tabelu 1).

Tabela 1. Jačina leka BeneFIX po mL pripremljenog rastvora

Količina leka BeneFIX po bočiciKoličina leka BeneFIX
250 i.j.50 i.j.
500 i.j.100 i.j.
1000 i.j.200 i.j.
2000 i.j.400 i.j.

Pomoćne supstance:

BeneFIX, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju, 250 i.j./5 mL; BeneFIX, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju, 500 i.j./5 mL; BeneFIX, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju, 1000 i.j./5 mL; BeneFIX, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju, 2000 i.j./5 mL,

  • Pomoćne supstance su: saharoza, glicin, histidin, polisorbat 80. Rastvarač (0,234% rastvor natrijum- hlorida, rastvor za injekciju) se nalazi u ovom setu i služi za rekonstituciju.

Kako izgleda lek BeneFIX i sadržaj pakovanja

Prašak: liofilizat bele boje, bez vidljivih onečišćenja, vlage i defekata primarnog pakovanja. Rastvarač: bistar, bezbojan rastvor, praktično bez vidljivih čestica.

Rastvor za injekciju (nakon rekonstituisanja): bistar, bezbojan rastvor, praktično bez vidljivih čestica.

Sadržaj pakovanja

BeneFIX, 250 i.j./5mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju; BeneFIX, 500 i.j./5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju; BeneFIX, 1000 i.j./5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju; BeneFIX, 2000 i.j./5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

Unutrašnje pakovanje je staklena bočica hidrolitičke otpornosti tipa I (10 mL) sa čepom od hlorobutil gume i aluminijumskom kapicom sa sigurnosnim plastičnim poklopcem u kojoj se nalazi prašak i napunjeni injekcioni špric od stakla hidrolitičke otpornosti tipa I (5 mL) sa čepom klipa od bromobutil gume (po sastavljanju šprica guma se nalazi na vrhu klipa) i poklopcem za iglu od bromobutil gume u kome se nalazi rastvarač.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi set za aplikaciju (jedna bočica sa praškom, rastvarač u napunjenom injekcionom špricu, sterilni adapter za bočicu koji služi za rekonstituciju, sterilni infuzioni set, dva alkoholna tupfera, flaster i gaza) i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole:

PFIZER SRB D.O.O.,

Trešnjinog cveta 1/VI, Beograd - Novi Beograd

Proizvođač:

WYETH FARMA, S.A.,

Autovia del Norte A1, Km 23, desvio Algete, Km. 1, San Sebastian de los Reyes, Madrid, Španija

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Mart, 2021.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi; izuzetno, lek se može izdavati i uz lekarski recept, u cilju nastavka terapije kod kuće, što mora biti naznačeno i overeno na poleđini recepta.

Broj i datum dozvole:

BeneFIX, 250 i.j./5mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju: 515-01-02864-20-001 od 31.03.2021. BeneFIX, 500 i.j./5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju: 515-01-02865-20-001 od 31.03.2021. BeneFIX, 1000 i.j./5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju: 515-01-02867-20-001 od 31.03.2021. BeneFIX, 2000 i.j./5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju: 515-01-02866-20-001 od 31.03.2021.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info