Haemonine 1000 100i.j./mL prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Naziv leka
Haemonine 1000 100i.j./mL prašak i rastvarač za rastvor za injekciju
Opis chat-gpt
Haemonine 1000 100i.j./mL je lek koji sadrži aktivnu supstancu 'humani faktor koagulacije IX' i koristi se za lečenje i sprečavanje krvarenja kod pacijenata sa hemofilijom B zbog nedostatka faktora koagulacije IX u krvi.
Farmaceutski oblik
prašak i rastvarač za rastvor za injekciju
Vrsta leka
Režim izdavanja
SZR - Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi, izuzetno, uz recept
Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
Nosioci dozvole

Pakovanja

JKL
‍0066500
Maksimalna cena leka
56.478,90 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
Cena na listi lekova RFZO
48.352,70 RSD
Doplata
-
DDD
350 i.j.
EAN
8606104090255
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Obnova
Broj rešenja: 515-01-00700-21-001
Datum važenja: 15.11.2021 - 15.11.2071

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Terapija i profilaksa krvarenja kod pacijenata sa hemofilijom B (kongenitalna deficijencija faktora IX). Lek Haemonine 1000 je indikovan kod odraslih, adolescenata i dece uzrasta iznad 6 godina.

Terapiju sme da započne i vodi samo lekar koji ima iskustva u lečenju hemofilije.

Praćenje terapije

U toku terapije, preporučuje se odgovarajuće određivanje nivoa faktora koagulacije IX i prema tome određivanje doza i učestalosti ponavljanja primene. Individualni pacijenti mogu da variraju u svom odgovoru na faktor IX, dostižući različite nivoe in vivo recovery vrednosti i pokazujući različita poluvremena eliminacije datog leka.

Doze zasnovane na telesnoj masi zahtevaju podešavanje kod pacijenata sa manjom ili prekomernom telesnom masom. U slučaju većih hirurških intervencija, pažljivo praćenje supstitucione terapije pomoću koagulacionih analiza (aktivnost faktora IX) je preko potrebno.

Doziranje

Doziranje i trajanje supstitucione terapije zavise od težine deficijencije faktora IX, lokacije i rasprostranjenosti krvarenja i od kliničkog stanja pacijenta.

Broj primenjenih jedinica faktora IX izražava se u internacionalnim jedinicama (i.j.) koje su određene prema važećem standardu Svetske zdravstvene organizacije. Aktivnost faktora koagulacije IX u plazmi se izražava ili u procentu (u odnosu na normalne vrednosti u humanoj plazmi) ili u internacionalnim jedinicama (u odnosu na internacionalne standarde za faktor koagulacije IX u plazmi).

Aktivnost jedne internacionalne jedinice (i.j.) faktora IX je ekvivalentna količini faktora IX u 1 mL uobičajene humane plazme.

Terapija po potrebi

Izračunavanje potrebne doze faktora IX se zasniva na empirijskom znanju da 1 i.j. faktora IX po kg telesne mase podiže aktivnost faktora IX u plazmi za 1-2% od normalne vrednosti. Potrebne doze se izračunavaju po sledećoj formuli:

Potrebne jedinice = telesna masa (kg) x željeni porast aktivnosti faktora IX (%) (i.j./dL) x 0,8

Doza i učestalost primene moraju uvek da budu zasnovane na kliničkoj efikasnosti u pojedinačnom slučaju.

U slučaju sledećih hemoragijskih događaja, aktivnost faktora koagulacije IX ne sme da bude manja od predviđene koncentracije (u % od normalne aktivnosti ili u i.j./dL) u plazmi u odgovarajućem vremenskom periodu. Sledeća tabela se može koristiti kao vodič za doziranje kod epizoda krvarenja i operacija:

Stepen krvarenja/Tip hiruške intervencijePotrebna koncentracija faktora IX (%) (i.j./dL)Učestalost doziranja (sati)/ Trajanje terapije (dani)
Krvarenja
Rana hemartroza, krvarenje iz mišića ili krvarenje u usnoj duplji20-40Ponavljati svaka 24 sata. Najmanje
Intenzivnija hemartroza, krvarenje iz mišića ili hematomi30-60Ponavljati primenu svaka 24 sata tokom 3 – 4 dana ili više, sve dok
Krvarenja po život ugrožavajuća60-100Ponavljati primenu svakih 8 do 24
Operacije
Manje operacije, uključujući30-60Svaka 24 sata najmanje 1 dan, dok
Veće operacije80-100Ponavljati primenu svakih 8 do 24 sata dok se ne postigne adekvatno zaceljenje rane; nakon toga sledi terapija najmanje tokom 7 dana da

Profilaksa

U toku dugotrajne profilakse krvarenja kod pacijenata sa teškom hemofilijom B, uobičajene doze su 20 do 40

i.j. faktora IX po kilogramu telesne mase u intervalima od 3 do 4 dana. U nekim slučajevima, posebno kod mlađih pacijenata, mogu biti potrebni kraći dozni intervali između doza ili veće doze.

Pedijatrijska populacija

Nema dovoljno podataka da bi se preporučila primena leka Haemonine 1000 kod dece uzrasta ispod 6 godina.

Način primene

Intravenska upotreba.

Za uputstvo o rastvaranju leka pre primene, videti odeljak 6.6. Preporučuje se da se ne prekorači maksimalna brzina primene od 5 mL/min.

Preosetljivost na aktivnu supstancu, na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1 ili na heparin.

Preosetljivost

Kod primene leka Haemonine 1000, moguće su alergijske reakcije tipa preosetljivosti. Lek Haemonine 1000 sadrži, pored faktora IX, tragove drugih humanih proteina. Ako se pojave simptomi preosetljivosti, pacijente treba savetovati da odmah prekinu terapiju i kontaktiraju svog lekara. Pacijenti moraju biti informisani o ranim znacima reakcija preosetljivosti uključujući osip, generalizovanu urtikariju, stezanje u grudima, zviždanje u plućima, hipotenziju i anafilaksu.

U slučaju šoka, moraju se primeniti važeći medicinski standardi za terapiju šoka.

Inhibitori

Nakon ponovljene primene lekova koji sadrže humani faktor koagulacije IX, pacijente je neophodno pratiti zbog razvoja neutrališućih antitela (inhibitora), koja se moraju kvanitifikovati u Bethesda jedinicama (B.j.), uz pomoć odgovarajućeg biološkog testa.

U literaturi je zabeleženo da postoji korelacija između pojave inhibitora faktora IX i alergijskih reakcija. Prema tome, pacijente kod kojih se jave alergijske reakcije treba ispitati na prisustvo inhibitora. Treba imati u vidu da pacijenti koji imaju inhibitore faktora IX mogu biti izloženi povećanom riziku od anafilakse pri naknadnom izlaganju faktoru IX.

Usled rizika od alergijskih reakcija kod primene lekova koji sadrže faktor IX, početna primena faktora IX treba, na osnovu procene ordinirajućeg lekara, da bude sprovedena pod medicinskim nadzorom koji omogućava adekvatno zbrinjavanje alergijskih reakcija.

Tromboembolizam

Zbog potencijalnih rizika od trombotičkih komplikacija, kliničko praćenje ranih znakova tromboze i potrošne koagulopatije treba započeti odgovarajućim biološkim testiranjem kada se ovaj lek primenjuje kod pacijenata sa oboljenjem jetre, posle operacije, kod novorođenčadi ili pacijenata sa rizikom od trombotičkih događaja ili diseminovane intravaskularne koagulacije (engl. DIK). U svakoj od ovih situacija, treba izvršiti procenu koristi od terapije lekom Haemonine 1000 u poređenju sa rizikom od ovih komplikacija.

Usled potencijalnih aditivnih ili sinergističkih farmakodinamskih efekata, istovremena primena antifibrinolitičkih lekova sa lekovima koji sadrže antiinhibitorski kompleks faktora koagulacije ili kompleks faktora koagulacije IX može povećati rizik od tromboze.

Kardiovaskularni događaji

Kod pacijenata sa postojećim faktorima rizika za kardiovaskularne događaje, supstituciona terapija faktorom koagulacije IX, može da uveća kardiovaskularni rizik.

Komplikacije vezane za primenu kateterom

Ako je potreban centralni venski kateter (engl. central venous access device, CVAD) treba uzeti u obzir rizik od komplikacija povezanih sa centralnim venskim kateterom, koje uključujući lokalne infekcije, bakteriemiju i trombozu na mestu primene katetera.

Transmisioni agensi

Standardne mere za sprečavanje infekcija pri upotrebi lekova proizvedenih iz humane krvi ili plazme uključuju selekciju donora, skrining pojedinačnih donacija i pulova plazme na specifične znake infekcija, kao i uključivanje efikasnih koraka proizvodnog procesa za inaktivaciju/ uklanjanje virusa. I pored toga, pri primeni lekova pripremljenih iz humane krvi ili plazme, moguće prenošenje infektivnih agenasa ne može se u potpunosti isključiti. Ovo takođe važi i za nepoznate ili nove viruse koji se pojavljuju i druge patogene.

Mere koje se preduzimaju, mogu se smatrati efikasnim za viruse sa omotačem kao što su virus humane imunodeficijencije (HIV), hepatitis B virus (HBV) i hepatitis C virus (HCV), kao i za hepatitis A virus (HAV), koji nema omotač.

Preduzete mere mogu imati ograničeni efekat protiv virusa bez omotača kao što je Parvovirus B19. Infekcija Parvovirusom B19 može biti opasna za trudnice (fetalna infekcija) i za osobe sa imunodeficijencijom ili povećanom eritropoezom (npr. u hemolitičnoj anemiji).

Treba razmotriti odgovarajuću vakcinaciju (hepatitis A i B) za pacijente koji redovno/ponovljeno primaju lekove koji sadrže faktor IX proizvedene iz humane plazme.

Strogo se preporučuje da se pri svakoj primeni leka Haemonine 1000 pacijentu, vodi evidencija i upisuje ime pacijenta i broj serije leka, kako bi se održala veza između pacijenta i primenjene serije leka.

Pedijatrijska populacija

Navedena upozorenja i mere opreza za odrasle mogu se primeniti i na odrasle i na decu stariju od 6 godina (videti takođe odeljak 4.2).

Ovaj lek sadrži maksimalno 4,9 mmol (113 mg) natrijuma po standardnoj dozi od 2000 i.j. Savetuje se poseban oprez prilikom upotrebe kod pacijenata koji su na dijeti u kojoj se kontroliše unos natrijuma.

Nisu sprovedene studije interakcije. Nema prijavljenih interakcija lekova koji sadrže humani faktor koagulacije IX, sa drugim lekovima.

Pedijatrijska populacija

Sve interakcije se odnose i na odrasle i na decu stariju od 6 godina.

Nema dostupnih podataka o uticaju na plodnost.

Reproduktivne studije na životinjama nisu sprovedene sa faktorom koagulacije IX. Uzimajući u obzir retku pojavu hemofilije B kod žena, nema iskustva o primeni faktora IX za vreme trudnoće i dojenja. Zbog toga se faktor IX može primenjivati za vreme trudnoće i dojenja samo ako je jasno indikovano.

Lek Haemonine 1000 nema ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Sažetak bezbednosnog profila

Reakcije preosetljivosti ili alergijske reakcije (koje mogu da uključe angioedem, peckanje i bol na mestu primene infuzije, jezu, crvenilo, groznicu, generalizovanu urtikariju, glavobolju, osip, hipotenziju, letargiju, mučninu, uznemirenost, tahikardiju, stezanje u grudima, osećaj mravinjanja, povraćanje, zviždanje u grudima) su retko primećene kod pacijenata koji se leče lekovima koji sadrže faktor koagulacije IX i u nekim slučajevima vode ka teškom obliku anafilakse (uključujući šok). U nekim slučajevima, ove reakcije mogu progresivno da dovedu do teške anafilakse, što je vremenski tesno povezano sa razvojem inhibitora faktora IX (videti takođe odeljak 4.4).

Prijavljena je pojava nefrotskog sindroma nakon pokušaja indukcije imunske tolerancije kod pacijenata sa hemofilijom B i inhibitorima na faktor IX i alergijskim reakcijama u istoriji bolesti.

Lek 1000 može da sadrži tragove heparina, ispod granice određivanja (0,1 i.j./mL), što može da dovede do reakcija preosetljivosti i smanjenja broja krvnih ćelija, i da utiče na koagulacionu kaskadu. Pacijenti koji u istoriji bolesti imaju alergijske reakcije izazvane heparinom, trebalo bi da izbegavaju uzimanje lekova koji sadrže heparin.

Kod pacijenata sa hemofilijom B mogu se razviti neutrališuća antitela (inhibitori) na faktor IX. Ako se ovi inhibitori pojave, stanje će se manifestovati kao nedovoljni klinički odgovor. U tim slučajevima, preporučuje se da se posete specijalizovani centri za hemofiliju.

Postoji potencijalni rizik za pojavu tromboembolijskih epizoda nakon primene lekova koji sadrže faktor IX, sa većim rizikom kod primene niskoprečišćenih preparata. Primena niskoprečišćenih faktora IX udružena je sa pojavom infarkta miokarda, diseminovanom intravaskularnom koagulacijom, venskom trombozom i plućnom embolijom. Primena visokoprečišćenih faktora IX je retko udružena sa ovim neželjenim dejstvima.

Za bezbednosne informacije u vezi transmisionih agenasa, videti odeljak 4.4. Tabelarni prikaz neželjenih reakcija

Učestalost je procenjena na osnovu sledeće konvencije:

Veoma često≥1/10
Često≥1/100 do <1/10
Povremeno≥1/1000 do <1/100
Retko≥1/10000 do 1/ 1000
Veoma retko≤1/10000
Nepoznatone može se proceniti na osnovu dostupnih podataka

Učestalost Neželjenih reakcija (ADRs) u kliničkim studijama sa lekom Haemonine 1000 (preračunata po lečenom pacijentu, n=36):

MedDRA klasifikacija prema sistemima organaUčestalostNeželjene reakcije
Poremećaji imunskog sistemaveoma često*preosetljivost
Psihijatrijski poremećajičestoanksioznost
Poremećaji nervnog sistemačestohiperestezija
Gastrointestinalni poremećajičestomučnina
Poremećaji na nivou kože ičestoalergijski dermatitis, urtikarija
potkožnog tkiva
Poremećaji mišićno-koštanogčestobol u leđima
Vaskularni poremećajičestocrvenilo
Respiratorni, torakalni ičestodispnea
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primenečestoOsećaj hladnoće, reakcije na mestu primene injekcije (uključujući bol
Ispitivanjanepoznata**Inhibicija faktora IX

* Preosetljivost mogu biti alergiske ili ne-alergiske reakcije. Prave alergijske reakcije su retke.

** Objavljeno na osnovu post-marketinških izvora.

Opis odabranih neželjenih reakcija

Inhibicija faktora IX

Razvoj inhibitornih antitela je poznata komplikacija u terapiji osoba sa hemofilijom B. Do sada nema iskustava sa prethodno nelečenim pacijentima (engl. previously untreated patients, PUPs). U toku kliničkog razvoja, nije primećena indukcija inhibitora faktora IX kod prethodno lečenih pacijenata (engl. previously treated patients, PTPs; n=36) u toku izloženosti od 1493 dana.

Pedijatrijska populacija

Očekuje se da su učestalost, tip i ozbiljnost neželjenih reakcija kod dece uzrasta 6 godina i starije, isti kao kod odraslih.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: + 381 (0)11 39 51 131

website:www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Nisu prijavljeni slučajevi predoziranja.

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Antihemoragici, faktori koagulacije krvi

ATC šifra: B02BD04

Faktor IX je jednolančani glikoprotein sa molekulskom masom od oko 68000 Daltona. To je koagulacioni faktor koji je zavisan od vitamina K, a sintetiše se u jetri. Faktor IX se aktivira faktorom XIa u unutrašnjem koagulacionom putu i faktorom VII/ kompleks tkivnog faktora u spoljašnjem putu. Aktivirani faktor IX, u kombinaciji sa aktiviranim faktorom VIII, aktivira faktor X. Aktivirani faktor X konvertuje protrombin u trombin. Trombin, zatim pretvara fibrinogen u fibrin i formira se koagulum.

Hemofilija B je nasledni poremećaj koagulacije krvi, povezan sa polom, nastao usled smanjenog nivoa faktora IX i kao rezultat toga dolazi do obilnog krvarenja u zglobovima, mišićima ili unutrašnjim organima, spontano ili kao rezultat slučajne povrede ili hirurške traume. Supstitucionom terapijom se povećava nivo faktora IX u plazmi, i tako se omogućava privremena korekcija nedostatka faktora IX i tendencije ka krvarenju.

Pedijatrijska populacija

Nema dovoljno podataka da bi se preporučila primena leka Haemonine 1000 kod dece uzrasta ispod 6 godina.

Jedna farmakokinetička studija sa 13 pacijenata dala je sledeće rezultate:

Koristeći bifazni model, srednje inicijalno poluvreme eliminacije je iznosilo 2,2 ± 1,9 sata prilikom inicijalne posete, a 3,1 ± 2,9 sata nakon tri meseca. Srednje terminalno poluvreme eliminacije je iznosilo 28,5 ± 12,1 sata prilikom inicijalne posete, a 30,1 ± 14,7 sati nakon tri meseca. Vrednost postepenog oporavka (engl. incremental recovery) za lek Haemonine 1000 je bila 69,8 ± 21,6% prilikom inicijalne posete, a 72,2 ± 22,2 % nakon tri meseca. Ovo odgovara incremental recovery vrednosti od 0,015 ± 0,005 i.j./mL/i.j./kg telesne mase pri inicijalnoj poseti i 0,016± 0,005 i.j./mL/i.j./kg telesne mase nakon tri meseca.

Drugi farmakokinetički parametri za lek Haemonine 1000 su: površina ispod krive (PIK): oko 25 i.j.x h/mL; Srednje vreme zadržavanja (SVZ): oko 33 sata; Klirens: oko 200 mL/h.

Rekonstituisani lek sadrži isključivo proteine dobijene iz humane plazme, tj. visoko prečišćeni koagulacioni faktor IX, koji je identičan sa endogenim faktorom IX. Pretkliničke studije u Ames testu nisu pokazale da lek ima mutageni potencijal.

Lek Haemonine 1000 je testiran na abnormalnu toksičnost i trombogeni potencijal na različitim modelima kod kunića. Dobijeni rezultati pokazuju da nema znakova toksikološkog ni trombogenog potencijala.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Prašak za rastvor za injekciju:

arginin; lizin;

natrijum-hlorid; natrijum-citrat.

Rastvarač za rastvor za injekciju:

voda za injekcije

Ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima.

Samo priloženi injekcioni set treba koristiti zbog greški koje mogu da se dese kao posledica adsorpcije humanog faktora koagulacije IX na unutrašnje površine neke druge opreme za primenu injekcije.

2 godine.

Lek se nakon rekonstitucije mora odmah upotrebiti.

Lek čuvati na temperaturi do 25°C, u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti. Ne zamrzavati.

Unutrašnje pakovanje leka je za:

  • prašak za rastvor za injekciju: staklena bočica sa praškom zapremine 20 mL, staklo tip I (Ph.Eur.) zatvorena hlorbutil gumenim čepom, tip I (Ph.Eur.) i aluminijumskim zatvaračem sa sigurnosnim plastičnim poklopcem;
  • rastvarač za rastvor za injekciju: staklena bočica sa rastvaračem (10 mL), staklo tip I, (Ph.Eur) zatvorena bromobutil gumenim čepom, tip I (Ph.Eur.) i aluminijumskim zatvaračem sa sigurnosnim plastičnim poklopcem.

Spoljnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna bočica sa praškom za rastvor za injekciju, jedna bočica sa rastvaračem za rastvor za injekciju, jedan injekcioni špric za jednokratnu upotrebu (10 mL) jedan dupli-filter transferni sistem, jedna i.v. kanila sa krilcima i portom i Uputstvo za lek.

Mora se voditi računa o aseptičnim uslovima u svim koracima procedure!

Rastvaranje praška:

  • Zagrejati rastvarač (voda za injekcije) i prašak u neotvorenim bočicama do sobne temperature (maksimalno 35°C) i tu temperaturu održavati za vreme procesa rastvaranja (oko 10 minuta). Ukoliko se za zagrevanje koristi vodeno kupatilo, mora se strikno voditi računa da voda ne dođe u kontakt sa čepom bočice. To bi moglo dovesti do kontaminacije leka.
  • Ukloniti zatvarač i sa bočice sa praškom i sa bočice sa rastvaračem da se otkrije centralni deo gumenog čepa.
  • Očistiti čep dezinfekcionim sredstvom.
  • Otvoriti pakovanje transfer sistema.
  • Na bočicu sa vodom (rastvaračem), koja stoji uspravno, staviti otvorenu stranu pakovanja (plavi deo transfer sistema).
  • Ukloniti pakovanje da se vidi providni deo transfer sistema.
  • Okrenuti spojene, bočicu sa vodom i transfer sistem naopako, prema bočici sa praškom koja stoji uspravno i ubaciti providni deo transfer sistema u bočicu sa praškom. Vakum će povući rastvarač u bočicu sa praškom.

Odvrnuti plavi deo transfer sistema zajedno sa bočicom za vodu. Nežno udaranje po bočici pomaže rastvaranje praška. Blago protresite bočicu sa praškom da se izbegne stvaranje pene! Rastvor treba da bude bistar ili blago opalescentan.

  • Rekonstituisani rastvor treba upotrebiti odmah nakon rastvaranja. Ne koristiti rastvore koji su zamućeni ili imaju čestice ili talog.

Primena injekcija:

  • Pošto se rastvori prašak, kao što je opisano, zavrnuti špric sa Luer-Lock konektorom na bočicu sa rastvorom i transparentnim delom transfer sistema.

Na ovaj način se rekonstituisani rastvor lako povlači u špric. Odvojeni filter nije neophodan jer transfer sistem poseduje svoj integralni filter.

  • Pažljivo se odvrne bočica sa transparentnim delom transfer sistema i primenjuje se lek polako u venu koristeći priloženu i.v. kanilu sa krilcima i portom. Brzina ubrizgavanja injekcije: 2-3 mL/minuti.

Posle upotrebe, i.v. kanila se osigura zaštitnom kapicom.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti u skladu sa važećim propisima.

Lek Haemonine 1000 je dostupan kao prašak i rastvarač za rastvor za injekciju. Jedna bočica leka Haemonine 1000 sadrži 1000 i.j. (internacionalnih jedinica) humanog faktora koagulacije IX. Zasebna bočica sadrži 10 mL vode za injekcije.

Specifična aktivnost leka je ≥ 70 i.j./mg proteina.

Lek Haemonine 1000 se koristi za zaustavljanje ili sprečavanje krvarenja uzrokovanog nedostatkom faktora IX (hemofilija B) kod odraslih, adolescenata i dece uzrasta iznad 6 godina. Stoga lek Haemonine 1000, kao lek koji sadrži faktor koagulacije IX, pripada farmakoterapijskoj grupi antihemoragika (lekova koji zaustavljaju krvarenje). Faktor koagulacije IX je protein koji predstavlja deo prirodnog puta kojim organizam stvara krvne ugruške kako bi zaustavio krvarenje. Njegovo odsustvo ili smanjen nivo u krvi izazivaju probleme sa koagulacijom koji mogu dovesti do obilnog krvarenja u zglobovima, mišićima ili unutrašnjim organima. Ovo stanje možete imati od rođenja ili ga steći kasnije tokom života. Primena leka Haemonine 1000 može nadomestiti ovaj nedostatak.

  • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na humani faktor koagulacije IX, ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedenih u odeljku 6), kao i na heparin. U slučaju da ste alergični (preosetljivi) na lek Haemonine 1000, to će se obično videti već nakon prve primene. Rani znaci reakcija preosetljivosti su crvenilo kože, koprivnjača, svrab po celom telu, otok usana i jezika, otežano disanje, stezanje u grudima, zviždanje u grudima, pad krvnog pritiska, gubitak svesti koji mogu da napreduju do teških alergijskih reakcija (videti takođe odeljak “Moguća neželjena dejstva”). Ukoliko se kod Vas javi jedan ili više gorenavedenih simptoma, odmah se obratite Vašem lekaru.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom pre nego što primite lek Haemonine 1000 u sledećim situacijama:

  • pre nego što primite lek Haemonine 1000 treba da kažete svom lekaru, ukoliko znate da imate rizik od tromboze ili ste imali tromboembolijske komplikacije u prošlosti, ukoliko imate oboljenja jetre, ukoliko je planirana operacija. Ova stanja povećavaju Vaš rizik od stvaranja unutrašnjih ugrušaka, čak i kada niste povređeni. Ako niste sigurni, porazgovarajte sa Vašim lekarom. Rizik od stvaranja unutrašnjih ugrušaka može biti povećan;
  • ukoliko imate faktore rizika za kardiovaskularne događaje, terapija lekom Haemonine 1000 može da poveća kardiovaskularni rizik. Ako niste sigurni, porazgovarajte sa Vašim lekarom;
  • moguće su alergijske reakcije tipa preosetljivosti kod primene leka Haemonine 1000. Odmah se obratite Vašem lekaru ili specijalizovanom centru za hemofiliju, ukoliko se jave rani znakovi reakcije preosetljivosti/alergijske reakcije poput (generalizovane) urtikarije, stezanja u grudima, zviždanja u grudima, niskog krvnog pritiska ili anafilakse (teška alergijska reakcija poput otežanog gutanja i/ili disanja, nizak krvni pritisak, crveno ili otečeno lice i/ili ruke) (videti takođe odeljak ”Moguća neželjena dejstva”);
  • odmah se obratite Vašem lekaru ili specijalizovanom centru za hemofiliju ukoliko krvarenje ne prestaje kao što je očekivano ili ukoliko primetite da ste značajno povećali primenu leka Haemonine 1000 u cilju kontrole krvarenja. Vaš lekar će uraditi test krvi kako bi proverio da li su se kod Vas razvila neutrališuća antitela (inhibitori) protiv ovog leka. Rizik od razvoja inhibitora je najveći kod pacijenata koji nisu prethodno bili na terapiji supstitucije faktora IX ili su u ranoj fazi primene terapije, tj. kod male dece (videti takođe odeljak “Moguća neželjena dejstva”);
  • inhibitori mogu nastati zajedno sa alergijom. Pacijenti sa inhibitorima faktora IX mogu biti pod povećanim rizikom od anafilakse tokom terapije faktorom IX;
  • kada se lekovi proizvode iz humane krvi ili plazme, preduzimaju se odgovarajuće mere radi sprečavanja prenosa infekcija na pacijente. Ovo uključuje pažljiv odabir donora krvi i plazme kako

bi se isključili mogući prenosioci infekcija, testiranje svake pojedinačne donacije i pulova plazme na znake virusa/infekcija. Proizvođači ovih lekova takođe uključuju korake u preradi krvi ili plazme koji mogu da inaktiviraju ili uklonjaju viruse. Uprkos ovim merama, kada se primene lekovi proizvedeni iz humane krvi ili plazme, mogućnost prenošenja infekcija se ne može u potpunosti isključiti. Ovo se takođe odnosi i na nepoznate ili izmenjene viruse i druge vrste infekcija.

Mere koje se preduzimaju mogu se smatrati efikasnim za viruse sa omotačem, kao što su virus humane imunodeficijencije (HIV), hepatitis B virus i hepatitis C virus, kao i za hepatitis A virus bez omotača. Ove mere mogu biti ograničene efikasnosti kod virusa bez omotača, kao što je Parvovirus B19. Infekcija Parvovirusom B19 može da bude opasna za trudnice (fetalne infekcije) i za osobe čiji je imunski sistem oslabljen ili koje imaju neki od oblika anemije (npr. bolest srpastih ćelija ili hemolitična anemija);

Ako redovno/ponovljeno primate faktor koagulacije IX proizveden iz humane plazme, Vaš lekar Vam može preporučiti da razmotrite vakcinaciju protiv virusa hepatitisa A i B;

  • ako je potreban centralni venski kateter (engl. central venous access device, CVAD) postoji rizik od komplikacija povezanih sa centalnim venskim kateterom, koje uključuju lokalne infekcije, bakteriemiju i trombozu na mestu primene katetera;
  • strogo se preporučuje da se pri svakoj primeni leka Haemonine 1000 beleži ime pacijenta i broj serije leka, kako bi se održala veza između pacijenta i primenjene serije leka.

Deca

Nema dovoljno podataka da bi se preporučila primena leka Haemonine 1000 kod dece mlađe od 6 godina.

Drugi lekovi i lek Haemonine 1000

Obavestite Vašeg lekara i farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

Nisu poznate interakcije leka Haemonine 1000 sa drugim lekovima.

Trudnoća i dojenje

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.

Hemofilija B je retka kod žena. Stoga nema iskustva u primeni leka Haemonine 1000 u periodu trudnoće i dojenja.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Lek Haemonine 1000 nema ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Lek Haemonine 1000 sadrži natrijum

Ovaj lek sadrži maksimalno 4,9 mmol (113 mg) natrijuma po standardnoj dozi od 2000 i.j. Savetuje se poseban oprez prilikom upotrebe kod pacijenata koji su na dijeti u kojoj se kontroliše unos natrijuma.

Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni, proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Terapiju sa lekom Haemonine 1000 mora da započne i vodi samo lekar koji ima iskustva u lečenju hemofilije.

Doziranje i način primene

Količina leka Haemonine 1000 koja Vam je potrebna zavisi od Vaše telesne mase, težine nedostatka faktora IX, mesta i težine krvarenja i potrebe da se krvarenje speči, na primer pre intervencije kod zubara ili hirurške intervencije.

Vaš lekar će odrediti potrebnu dozu leka Haemonine 1000 i učestalost primene da bi se postigla potrebna koncentracija faktora IX u Vašoj krvi. Ne koristite veće doze od onih koje Vam je propisao Vaš lekar.

Broj datih jedinica faktora IX izražava se u internacionalnim jedinicama (i.j.) koje su određene prema važećem standardu Svetske Zdravstvene Organizacije za lekove koji sadrže faktor koagulacije IX. Aktivnost faktora koagulacije IX u plazmi se izražava ili u procentu (relativan odnos u odnosu na normalne vrednosti u humanoj plazmi) ili u internacionalnim jedinicama (relativan odnos u odnosu na internacionalne standarde za faktor koagulacije IX u plazmi).

Terapija po potrebi

Aktivnost jedne internacionalne jedinice (i.j.) faktora IX je ekvivalentna količini faktora IX u 1 mL uobičajene humane plazme.

Izračunavanje potrebne doze faktora IX se zasniva na empirijskom znanju da 1 i.j. faktora IX po kg telesne mase podiže aktivnost faktora IX u plazmi za 1-2% od normalne vrednosti. Potrebne doze se izračunavaju po sledećoj formuli:

Potrebne jedinice = telesna masa (kg) x željeni porast aktivnosti faktora IX (%) (i.j./dL) x 0,8

U slučaju sledećih hemoragijskih događaja, aktivnost faktora koagulacije IX ne bi smela da bude manja od predviđene aktivnosti (u % od normalne aktivnosti ili u i.j./dL) u plazmi u odgovarajućem periodu vremena. Sledeća tabela se može koristiti kao vodič za doziranje kod epizoda krvarenja i operacija:

Stepen krvarenja/Tip hiruške intervencijePotrebna koncentracija faktora IX (%) (i.j./dL)Učestalost doziranja (časovi)/ Trajanje terapije (dani)
Krvarenja
Rana hemartroza, krvarenje iz mišića ili krvarenje u usnoj duplji20-40Ponavljati svaka 24 sata.
Intenzivnija hemartroza (krvarenje u zglobu), krvarenje30-60Ponavljati primenu svaka 24 sata tokom 3 – 4 dana ili više, sve dok se bol i akutna nesposobnost ne
Krvarenja opasna po život60-100Ponavljati primenu svakih 8 do 24
Operacije
Manje operacije uključujući30-60Svaka 24 sata najmanje 1 dan, dok
Veće operacije80-100Ponavljati primenu svakih 8 do 24 sata dok se ne postigne adekvatno zaceljenje rane; nakon toga sledi terapija najmanje tokom 7 dana da bi se održala stalna aktivnost

Profilaksa

Za dugotrajnu profilaksu (sprečavanje) krvarenja kod pacijenata sa teškom hemofilijom B, uobičajene doze su 20 - 40 i.j. faktora IX po kilogramu telesne mase u intervalima od 3 do 4 dana. U nekim slučajevima, posebno kod mlađih pacijenata, mogu biti neophodni kraći intervali između doza ili veće doze.

Preporučuje se da se ne prekorači maksimalna brzina infuzije od 5 mL/min.

Ako imate utisak da je dejstvo leka Haemonine 1000 suviše slabo, recite to Vašem lekaru. Možda je kod Vas došlo do razvoja antitela (inhibitora) na faktor IX (videti odeljke “Upozorenja i mere opreza” i “Moguća neželjena dejstva”).

Pedijatrijska populacija

Nema dovoljno podataka da bi se preporučila primena leka Haemonine 1000 kod dece uzrasta ispod 6 godina.

Ako ste primili više lek Haemonine 1000 nego što treba

Nisu prijavljeni slučajevi predoziranja humanim faktorom koagulacije IX.

Ako ste zaboravili da primite lek Haemonine 1000

Ne uzimajte duplu dozu da bi nadoknadili propuštenu.

Ako naglo prestanete da primate lek Haemonine 1000

Nemojte prekidati primenu leka bez konsultacije sa Vašim lekarom. Treba da primate lek Haemonine 500 tačno onako kako Vam je Vaš lekar objasnio.

Uputstvo za upotrebu

Lek Haemonine 1000 se primenjuje u venu (intravenska primena). Ukoliko Vam je propisano da koristite lek Haemonine 1000 kod kuće, Vaš lekar ili medicinska sestra iz specijalizovanog centra za hemofiliju će morati da se uvere da Vi znate kako se koristi ovaj lek.

Ukoliko imate bilo kakvu sumnju vezano za primenu leka Haeminine 1000, obratite se svom lekaru u specijalizovanom centru za hemofiliju a savet i obuku pre nego što primenite sami sebi lek. Pratite uputstva koja Vam je dao Vaš lekar ili medicinska sestra koji imaju iskustva u lečenju hemofilije. Tokom pripreme i primene leka Haemonine 1000 važno je koristiti sterilne uslove.

Lek Haemonine 1000 se ne sme mešati sa drugim lekovima.

Koristite samo priloženi injekcioni set inače terapija možda neće biti efikasna zbog adsorpcije humanog faktora koagulacije IX na unutrašnje površine neke druge opreme za primenu injekcije.

Rastvaranje praška je prikazano u nastavku.

Rastvaranje praška:

  • Zagrejati rastvarač (voda za injekcije) i prašak u neotvorenim bočicama do sobne temperature (maksimalno 35 °C) i tu temperaturu održavati za vreme procesa rastvaranja (oko 10 minuta). Ukoliko se za zagrevanje koristi vodeno kupatilo, mora se striktno voditi računa da voda ne dođe u kontakt sa čepom ili zatvaračem bočice. To bi moglo dovesti do kontaminacije leka.
  • Uklonite zatvarač sa obe bočice i oslobodite centralni deo gumenog čepa (Slika 1).
  • Očistite čep dezinfekcionim sredstvom.
  • Otvorite pakovanje transfer sistema (Slika 2). Na bočicu sa vodom, koja stoji uspravno, staviti otvorenu stranu pakovanja (plavi deo transfer sistema) (Slika 3).
  • Ukloniti pakovanje da se vidi providni deo transfer sistema.
  • Okrenuti spojene, bočicu sa vodom I transfer sistem naopako, i u bočicu sa praškom koja stoji uspravno, ubaciti providni deo transfer sistema (Slika 4).

Vakum će povući vodu u bočicu sa praškom (Slika 5).

  • Odvrnuti plavi deo transfer sistema zajedno sa bočicom za vodu (Slika 6). Nežno udarajući bočicu pomažemo da se prašak rastvori.
  • Blago protresite bočicu sa praškom da se izbegne stvaranje pene! Rastvor treba da bude bistar ili blago opalescentan.

-Rekonstituisani rastvor treba upotrebiti odmah nakon rastvaranja. Ne koristiti rastvore koji su zamućeni ili imaju čestice ili talog.

Primena injekcije:

-Pošto je prašak rastvoren, kao što je opisano, zavrnuti priloženi injekcioni špric sa Luer-Lock konektorom na bočicu sa rastvorom i transparentnim delom transfer sistema (Slika 7). Ovo će omogućiti lako povlačenje rastvorenog leka u špric.

-Pažljivo odvrnuti bočicu sa transparentnim delom transfer sistema i primeniti lek polako u venu koristeći priloženu i.v. kanilu sa krilcima i portom.

-Treba injicirati polako 2-3 mL/minuti.

-Posle upotrebe, i.v. kanilu treba osigurati zaštitnom kapicom.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti u skladu sa važećim propisima.

Ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja u vezi primene ovog leka, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji primaju ovaj lek.

Sledeća neželjena dejstva su zabeležena prilikom primene lekova koji sadrže humani faktor koagulacije IX:

Nefrotski sindrom (poremećaj kod koga je oštećena funkcija bubrezga), zabeležen je kod pacijenata sa hemofilijom B koji u istoriji bolesti imaju alergijske reakcijame.

- Postoji mali rizik za pojavu tromboembolijskih epizoda (krvni ugrušci).

-Lek Haemonine 1000 može da sadrži tragove heparina, što može da dovede do alergijskih reakcija, do smanjenja broja krvnih ćelija u da utiče na proces koagulacije. Pacijenti sa alergijskim reakcijama izazvanim heparinom u istoriji bolesti, treba da izbegavaju uzimanje lekova koji sadrže heparin.

Sledeća neželjena dejstva zabeležena su prilikom primene leka Haemonine 1000:

Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • Reakcije preosetljivosti (videti iznad)

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

  • nervoza
  • preterana osetljivost (hiperestezija)
  • mučnina
  • reakcije na koži (alergijski dermatitits), koprivnjača (urtikarija)
  • bol u leđima
  • naleti vrućine
  • kratak dah (dispneja)
  • osećaj hladnoće, reakcije na mestu primene injekcije (uključujući npr. bol i osip)

Nepoznata učestalost (učestalost se ne može proceniti na osnovu dostupnih podataka):

  • Razvoj neutrališućih antitela (inhibitora) na faktor IX (inhibicija faktora IX) Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Haemonine 1000 posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju i unutrašnjem pakovanju nakon “Važi do”.

Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Lek čuvati na temperaturi do 25°C, u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti. Ne zamrzavati. Rok upotrebe nakon rekonstitucije: Lek se nakon rekonstitucije mora odmah upotrebiti.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Šta sadrži lek Haemonine 1000

Prašak za rastvor za injekciju:

  • Aktivna supstanca je humani faktor koagulacije IX.

Jedna bočica leka Haemonine 1000 sadrži 1000 i.j. humanog faktora koagulacije IX.

1 mLrastvora sadrži približno 100 i.j./mL humanog faktora koagulacije IX nakon rekonstitucije sa 10 mL vode za injekcije.

  • Pomoćne supstance su: arginin; lizin; natrijum-hlorid; natrijum-citrat;

Rastvarač za rastvor za injekciju:

voda za injekcije.

Kako izgleda lek Haemonine 1000 i sadržaj pakovanja

Beo prašak i bistar, bezbojan rastvarač za rastvor za injekciju.

Posle rekonstitucije praška u obezbeđenoj vodi za injekcije, rastvor leka Haemonine 1000 je bistar ili blago opalescentan bez vidljivih čestica.

Unutrašnje pakovanje leka je za:

  • prašak za rastvor za injekciju: staklena bočica sa praškom zapremine 20 mL, staklo tip I (Ph.Eur.) zatvorena hlorbutil gumenim čepom, tip I (Ph.Eur.) i aluminijumskim zatvaračem sa sigurnosnim plastičnim poklopcem;
  • rastvarač za rastvor za injekciju: staklena bočica sa rastvaračem (10 mL), staklo tip I, (Ph.Eur.). zatvorena bromobutil gumenim čepom, tip I (Ph.Eur.) i aluminijumskim zatvaračem sa sigurnosnim plastičnim poklopcem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna bočica sa praškom za rastvor za injekciju, jedna bočica sa rastvaračem za rastvor za injekciju, jedan injekcioni špric za jednokratnu upotrebu (10 mL) jedan dupli-filter transferni system, jedna i.v. kanila sa krilcima i portom i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač Nosilac dozvole

MEDIS PHARMA D.O.O. BEOGRAD, Milutina Milankovića 11b, Beograd - Novi Beograd

Proizvođač

BIOTEST PHARMA GMBH

Landsteinerstrasse 5, Dreieich, Nemačka Ovo uputstvo je poslednji put odobreno Novembar, 2021.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi, izuzetno, lek se može izdavati i uz recept, u cilju nastavka terapije kod kuće, što mora biti naznačeno i overeno na poleđini recepta.

Broj i datum dozvole:

515-01-00700-21-001 od 15.11.2021.

SLEDEĆE INFORMACIJE SU NAMENJENE ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA

Terapijske indikacije

Terapija i profilaksa krvarenja kod pacijenata sa hemofilijom B (kongenitalna deficijencija faktora IX). Lek Haemonine 1000 je indikovan kod odraslih, adolescenata i dece uzrasta iznad 6 godina.

Doziranje i način primene

Terapiju sme da započne i vodi samo lekar koji ima iskustva u lečenju hemofilije.

Praćenje terapije

U toku terapije, preporučuje se odgovarajuće određivanje nivoa faktora koagulacije IX i prema tome određivanje doza i učestalosti ponavljanja primene. Individualni pacijenti mogu da variraju u svom odgovoru na faktor IX, dostižući različite nivoe in vivo recovery vrednosti i pokazujući različita poluvremena eliminacije datog leka.

Doze zasnovane na telesnoj masi zahtevaju podešavanje kod pacijenata sa manjom ili prekomernom telesnom masom. U slučaju većih hirurških intervencija, pažljivo praćenje supstitucione terapije pomoću koagulacionih analiza (aktivnost faktora IX) je preko potrebno.

Doziranje

Doziranje i trajanje supstitucione terapije zavise od težine deficijencije faktora IX, lokacije i rasprostranjenosti krvarenja i od kliničkog stanja pacijenta.

Broj primenjenih jedinica faktora IX izražava se u internacionalnim jedinicama (i.j.) koje su određene prema važećem standardu Svetske zdravstvene organizacije. Aktivnost faktora koagulacije IX u plazmi se izražava ili u procentu (u odnosu na normalne vrednosti u humanoj plazmi) ili u internacionalnim jedinicama (u odnosu na internacionalne standarde za faktor koagulacije IX u plazmi).

Aktivnost jedne internacionalne jedinice (i.j.) faktora IX je ekvivalentna količini faktora IX u 1 mL uobičajene humane plazme.

Terapija po potrebi

Izračunavanje potrebne doze faktora IX se zasniva na empirijskom znanju da 1 i.j. faktora IX po kg telesne mase podiže aktivnost faktora IX u plazmi za 1-2% od normalne vrednosti. Potrebne doze se izračunavaju po sledećoj formuli:

Potrebne jedinice = telesna masa (kg) x željeni porast aktivnosti faktora IX (%) (i.j./dL) x 0,8

Doza i učestalost primene moraju uvek da budu zasnovane na kliničkoj efikasnosti u pojedinačnom slučaju.

U slučaju sledećih hemoragijskih događaja, aktivnost faktora koagulacije IX ne sme da bude manja od predviđene koncentracije (u % od normalne aktivnosti ili u i.j./dL) u plazmi u odgovarajućem vremenskom periodu. Sledeća tabela se može koristiti kao vodič za doziranje kod epizoda krvarenja i operacija:

Stepen krvarenja/Tip hiruške intervencijePotrebna koncentracija faktora IX (%) (i.j./dL)Učestalost doziranja (sati)/ Trajanje terapije (dani)
Krvarenja
Rana hemartroza, krvarenje iz mišića ili krvarenje u usnoj duplji20-40Ponavljati svaka 24 sata. Najmanje
Intenzivnija hemartroza, krvarenje iz mišića ili hematomi30-60Ponavljati primenu svaka 24 sata tokom 3 – 4 dana ili više, sve dok se bol i akutna nesposobnost ne
Krvarenja po život ugrožavajuća60-100Ponavljati primenu svakih 8 do 24
Operacije
Manje operacije, uključujući30-60Svaka 24 sata najmanje 1 dan, dok
Veće operacije80-100Ponavljati primenu svakih 8 do 24 sata dok se ne postigne adekvatno
zaceljenje rane; nakon toga sledi terapija najmanje tokom 7 dana da bi se održala stalna aktivnost

Profilaksa

U toku dugotrajne profilakse krvarenja kod pacijenata sa teškom hemofilijom B, uobičajene doze su 20 do 40

i.j. faktora IX po kilogramu telesne mase u intervalima od 3 do 4 dana. U nekim slučajevima, posebno kod mlađih pacijenata, mogu biti potrebni kraći dozni intervali između doza ili veće doze.

Pedijatrijska populacija

Nema dovoljno podataka da bi se preporučila primena leka Haemonine 1000 kod dece uzrasta ispod 6 godina.

Način primene

Intravenska upotreba.

Za uputstvo o rastvaranju leka pre primene, videti odeljak „Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)”. Preporučuje se da se ne prekorači maksimalna brzina primene od 5 mL/min.

Lista pomoćnih supstanci

Prašak za rastvor za injekciju:

arginin; lizin;

natrijum-hlorid; natrijum-citrat.

Rastvarač za rastvor za injekciju:

voda za injekcije

Inkompatibilnost

Ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima.

Samo priloženi injekcioni set treba koristiti zbog greški koje mogu da se dese kao posledica adsorpcije humanog faktora koagulacije IX na unutrašnje površine neke druge opreme za primenu injekcije.

Rok upotrebe

2 godine.

Lek se nakon rekonstitucije mora odmah upotrebiti.

Posebne mere opreza pri čuvanju

Lek čuvati na temperaturi do 25°C, u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti. Ne zamrzavati.

Priroda i sadržaj pakovanja

Unutrašnje pakovanje leka je za:

  • prašak za rastvor za injekciju: staklena bočica sa praškom zapremine 20 mL, staklo tip I (Ph.Eur.) zatvorena hlorbutil gumenim čepom, tip I (Ph.Eur.) i aluminijumskim zatvaračem sa sigurnosnim plastičnim poklopcem;
  • rastvarač za rastvor za injekciju: staklena bočica sa rastvaračem (10 mL), staklo tip I, (Ph.Eur) zatvorena bromobutil gumenim čepom, tip I (Ph.Eur.) i aluminijumskim zatvaračem sa sigurnosnim plastičnim poklopcem.

Spoljnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna bočica sa praškom za rastvor za injekciju, jedna bočica sa rastvaračem za rastvor za injekciju, jedan injekcioni špric za jednokratnu upotrebu (10 mL) jedan dupli-filter transferni sistem, jedna i.v. kanila sa krilcima i portom i Uputstvo za lek.

Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)

Mora se voditi računa o aseptičnim uslovima u svim koracima procedure!

Rastvaranje praška:

  • Zagrejati rastvarač (voda za injekcije) i prašak u neotvorenim bočicama do sobne temperature (maksimalno 35°C) i tu temperaturu održavati za vreme procesa rastvaranja (oko 10 minuta). Ukoliko se za zagrevanje koristi vodeno kupatilo, mora se strikno voditi računa da voda ne dođe u kontakt sa čepom bočice. To bi moglo dovesti do kontaminacije leka.
  • Ukloniti zatvarač i sa bočice sa praškom i sa bočice sa rastvaračem da se otkrije centralni deo gumenog čepa.
  • Očistiti čep dezinfekcionim sredstvom.
  • Otvoriti pakovanje transfer sistema.
  • Na bočicu sa vodom (rastvaračem), koja stoji uspravno, staviti otvorenu stranu pakovanja (plavi deo transfer sistema).
  • Ukloniti pakovanje da se vidi providni deo transfer sistema.
  • Okrenuti spojene, bočicu sa vodom i transfer sistem naopako, prema bočici sa praškom koja stoji uspravno i ubaciti providni deo transfer sistema u bočicu sa praškom. Vakum će povući rastvarač u bočicu sa praškom.

Odvrnuti plavi deo transfer sistema zajedno sa bočicom za vodu. Nežno udaranje po bočici pomaže rastvaranje praška. Blago protresite bočicu sa praškom da se izbegne stvaranje pene! Rastvor treba da bude bistar ili blago opalescentan.

  • Rekonstituisani rastvor treba upotrebiti odmah nakon rastvaranja. Ne koristiti rastvore koji su zamućeni ili imaju čestice ili talog.

Primena injekcija:

  • Pošto se rastvori prašak, kao što je opisano, zavrnuti špric sa Luer-Lock konektorom na bočicu sa rastvorom i transparentnim delom transfer sistema.

Na ovaj način se rekonstituisani rastvor lako povlači u špric. Odvojeni filter nije neophodan jer transfer sistem poseduje svoj integralni filter.

  • Pažljivo se odvrne bočica sa transparentnim delom transfer sistema i primenjuje se lek polako u venu koristeći priloženu i.v. kanilu sa krilcima i portom. Brzina ubrizgavanja injekcije: 2-3 mL/minuti.

Posle upotrebe, i.v. kanila se osigura zaštitnom kapicom.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info