Terapija zamene kod zavisnosti od opioida, u sklopu medicinske, socijalne i psihološke terapije.
Doziranje
Terapija je namenjena za primenu kod odraslih i adolescenata uzrasta od 16 godina i starijih koji su pristali da se leče od opioidne zavisnosti.
Mere opreza koje treba uzeti u obzir pre započinjanja terapije
Pre započinjanja lečenja, lekari treba da budu upoznati sa tim da buprenorfin ima parcijalno agonističko dejstvo na opioidne receptore, što može izazvati apstinencijalni sindrom kod pacijenata zavisnih od opioida i treba uzeti u obzir koji je tip opioidne zavisnosti (tj. dugo- ili kratko- delujući opioidi), vreme poslednje upotrebe opioida i stepen opioidne zavisnosti. Da bi se izbegla nagla pojava apstinencijalne krize, terapiju buprenorfinom treba započeti kada se jave objektivni i jasni znaci apstinencijalne krize, (npr. rezultat veći od 12 na Kliničkoj skali apstinecije od opioida (engl. Clinical Opioid Withdrawal Scale, COWS).
Pre početka terapije preporučuje se određivanje osnovnih vrednosti funkcije jetre i dokumentovanje statusa virusnog hepatitisa.
Uvođenje terapije:
Početna doza je od 0,8 mg do 4 mg, primenjeno kao pojedinačna dnevna doza.
Prilagođavanje doze i doza održavanja
Dozu buprenorfina treba postepeno povećavati u skladu sa kliničkim efektom kod svakog pacijenta pojedinačno i ne treba da se pređe maksimalna pojedinačna dnevna doza od 32 mg. Doza se titrira u skladu sa ponovnom procenom kliničkog i psihološkog statusa pacijenta.
Smanjivanje doze i završetak terapije
Kada se postigne zadovoljavajući period stabilizacije, doza se može postepeno smanjiti na nižu dozu održavanja; kada se to smatra odgovarajućim, terapija kod nekih pacijenata se može prekinuti. Dostupnost sublingvalnih tableta u jačinama od 2 mg i 8 mg, dozvoljava titraciju doze ka nižim dozama. Pacijente treba pratiti nakon završetka terapije buprenorfinom zbog potencijalnog relapsa bolesti.
Posebne populacije
Stariji pacijenti
Bezbednost i efikasnost buprenorfina kod pacijenata starijih od 65 godina nije ustanovljena.
Oštećenje funkcije jetre
Kod pacijenata koji su pozitivni na virusni hepatitis, istovremeno koriste druge lekove i/ili imaju postojeću disfunkciju jetre, postoji rizik od većeg oštećenja funkcije jetre. Pacijente treba nadgledati zbog znakova i simptoma toksičnosti ili predoziranja izazvanih povećanim koncentracijama buprenorfina (videti odeljak 4.4). Buprenorfin treba koristiti sa oprezom kod pacijenata sa insuficijencijom jetre (videti odeljak 5.2). Buprenorfin je kontraindikovan kod pacijenata sa teškom insuficijencijom jetre (videti odeljak 4.3).
Oštećenje funkcije bubrega
Prilagođavanje doze buprenorfina uglavnom nije potrebno kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega. Oprez se preporučuje pri doziranju kod pacijenata sa teškim oštećenjem funkcije bubrega,
kod kojih može biti potrebno prilagođavanje doze (klirens kreatinina <30 mL/min) (videti odeljak 5.2).
Pedijatrijska populacija
Buprenorfin je kontraindikovan kod dece mlađe od 16 godina (videti odeljak 4.3).
Način primene
Primena je sublingvalna. Lekari moraju obavestiti pacijente da je sublingvalna upotreba jedini efektivan i bezbedan put primene ovog leka. Tablete treba da se drže pod jezikom dok se ne rastope, što obično traje 5 do 10 minuta.
Lek Buprenorfin Alkaloid se preporučuje samo za terapiju opioidne zavisnosti. Takođe se preporučuje da lekar koji propisuje terapiju obezbedi sveobuhvatno zbrinjavanje pacijenata zavisnih od opioida.
Pogrešna upotreba, zloupotreba i upotreba leka u svrhe za koje nije namenjen
Buprenorfin se može pogrešno upotrebiti ili zloupotrebiti na sličan način kao i drugi opioidi, legalni ili zabranjeni. Neki rizici pogrešne upotrebe i zloupotrebe uključuju predoziranje, širenje virusnih infekcija, koje se prenose krvlju ili lokalizovanih infekcija, respiratornu depresiju i oštećenje funkcije jetre. Pogrešna upotreba buprenorfina od strane nekog drugog osim pacijenta kojem je buprenorfin namenjen predstavlja dodatni rizik od pojave novih zavisnika koji koriste buprenorfin kao primarni narkotik/drogu i može se desiti i ako se lek distribuira za zabranjenu upotrebu direktno, od strane pacijenta kome je namenjen ili ako se lek ne zaštiti od krađe.
Suboptimalna terapija buprenorfinom može dovesti do pogrešne upotrebe leka od strane pacijenta, dovodeći do predoziranja ili prekida lečenja. Pacijent koji je subdoziran buprenorfinom može nastaviti da reaguje na nekontrolisane simptome apstinencijalne krize, tako da se sam leči opioidima, alkoholom ili drugim sedativima-hipnoticima kao što su benzodiazepini.
Da bi se smanjio rizik od pogrešne upotrebe, zloupotrebe i upotrebe leka u svrhe za koje nije namenjen, lekari treba da preduzmu odgovarajuće mere opreza prilikom propisivanja i izdavanja buprenorfina, kao što je izbegavanje propisivanja višestrukih količina leka na početku lečenja, kao i da sprovode posete pacijenta za kliničko praćenje koje odgovara stepenu stabilnosti pacijenta.
Rizik od istovremene upotrebe sedativa kao što su benzodiazepini ili slični lekovi
Istovremena upotreba buprenorfina i sedativa kao što su benzodiazepini ili slični lekovi može dovesti do sedacije, respiratorne depresije, kome i smrti. Zbog postojanja ovih rizika, istovremeno propisivanje sa ovim sedativnim lekovima rezervisano je za pacijente kod kojih alternativna terapija nije moguća. Ukoliko je doneta odluka da se propiše buprenorfin istovremeno sa
sedativnim lekovima, treba propisati najmanju efikasnu dozu i dužina trajanja terapije treba da bude što je moguće kraća.
Pacijenta treba pažljivo pratiti zbog znakova i simptoma respiratorne depresije i sedacije. U ovom slučaju, strogo je preporučeno da se pacijent i njegov staratelj informišu i da budu svesni o postojanju ovih simptoma (videti odeljak 4.5).
Respiratorna depresija
Smrtni slučajevi usled respiratorne depresije su zabeleženi, naročito kada je buprenorfin bio primenjen u kombinaciji sa benzodiazepinima (videti odeljak 4.5) ili kada se buprenorfin nije primenjivao u skladu sa odobrenim indikacijama i načinom primene. Smrtni slučajevi su takođe zabeleženi vezano za istovremenu primenu buprenorfina i drugih depresora, kao što su alkohol ili drugi opioidi. Ako se buprenorfin primenjuje kod osoba koje nisu zavisne od opioida i nisu razvile toleranciju na dejstva opioida, može doći do po život opasne respiratorne depresije.
Ovaj lek treba pažljivo primenjivati kod pacijenata sa respiratornom insuficijencijom (npr. hronična opstruktivna bolest pluća, astma, plućno srce, smanjen kapacitet pluća, hipoksija, hiperkapnija, već postojeća respiratorna depresija ili kifoskolioza).
Buprenorfin može, kod dece i osoba koje nisu zavisne, prilikom slučajnog ili namernog gutanja izazvati tešku, po život opasnu (fatalnu), respiratornu depresiju. Potrebno je zaštititi decu i osobe koje nisu zavisne od izloženosti ovom leku.
CNS depresija
Buprenorfin može uzrokovati pospanost, naročito ako se uzme zajedno sa alkoholom ili depresorima centralnog nervnog sistema (kao što su benzodiazepini, anksiolitici, sedativi ili hipnotici) (videti odeljke 4.5 i 4.7).
Zavisnost
Buprenorfin je parcijalni agonist µ-opioidnih receptora i hronična primena izaziva zavisnost opioidnog tipa. Studije na životinjama, kao i kliničko iskustvo, pokazale su da buprenorfin može izazvati zavisnost, ali u nižem stepenu nego puni agonisti.
Ne preporučuje se nagli prekid terapije jer može doći do sindroma obustave primene leka koji može imati odložen početak.
Hepatitis i poremećaji jetre
Slučajevi akutnog oštećenja jetre su prijavljeni kod pacijenata zavisnih od opioida i u kliničkim ispitivanjima i u postmarketinškim izveštajima o neželjenim događajima. Spektar abnormalnosti se kreće od prolaznih asimptomatskih povećanja vrednosti jetrenih transaminaza do prijavljenih slučajeva citolitičkog hepatitisa, insuficijencije jetre, hepatičke nekroze, hepatorenalnog sindroma, hepatičke encefalopatije i smrti. U mnogim slučajevima, prisustvo već postojećih abnormalnosti enzima jetre, genetske bolesti, infekcije virusom hepatitisa B ili hepatitisa C, zloupotreba alkohola, anoreksija, istovremena upotreba drugih potencijalno hepatotoksičnih lekova ili primena leka putem injekcije, mogu biti uzrok ili mogu doprineti oštećenju jetre. Ovi osnovni faktori moraju biti uzeti u obzir pre propisivanja leka Buprenorfin Alkaloid, kao i za vreme terapije. Kada se sumnja na oštećenje jetre, zahteva se dalja biološka i etiološka evaluacija. U zavisnosti od dobijenih rezultata, potrebno je prekinuti lečenje, ali uz oprez tako da se spreči nastanak simptoma obustave i ponovno vraćanje na nedozvoljenu upotrebu droge. Ako se lečenje nastavi, treba pažljivo pratiti funkciju jetre.
Kod svih pacijenata treba sprovoditi testove funkcije jetre u redovnim intervalima. Precipitacija sindroma obustave opioida
Kada se započinje terapija buprenorfinom, važno je da lekari budu svesni da buprenorfin ima profil parcijalnog agoniste. Sublingvalna primena buprenorfina može precipitirati simtome obustave leka kod pacijenata zavisnih od opioida, posebno ako se primenjuje pre nego što je prestao agonistički efekat od prethodne/pogrešne upotrebe opioida. Da bi se izbegli precipitirani simptomi obustave, terapiju treba započeti kada su vidljivi objektivni znaci i simptomi umerene obustave (videti odeljak 4.2).
Oštećenje funkcije jetre
Uticaj oštećenja funkcije jetre na farmakokinetiku buprenorfina ispitan je u postmarketinškoj studiji. Buprenorfin se metaboliše u velikoj meri u jetri, koncentracije buprenorfina u plazmi su bile više kod pacijenata sa umerenim i teškim oštećenjem funkcije jetre. Pacijente treba nadgledati zbog znakova i simptoma precipitirane obustave opioida, toksičnosti ili predoziranja izazvanih povećanim koncentracijama buprenorfina. Lek Buprenorfin Alkaloid treba koristiti sa oprezom kod pacijenata sa umerenim oštećenjem funkcije jetre (videti odeljke 4.3 i 5.2). Kod pacijenata sa teškom hepatičkom insuficijencijom primena buprenorfina je kontraindikovana.
Oštećenje fukcije bubrega
Izlučivanje putem bubrega ima relativno mali udeo (oko 30%) u ukupnom klirensu buprenorfina; stoga, generalno nije potrebno prilagođavanje doze zasnovano na bubrežnoj funkciji. Metaboliti buprenorfina kumuliraju se kod pacijenata sa bubrežnom insuficijencijom. Preporučuje se oprez pri doziranju pacijenata sa teškim oštećenjem funkcije bubrega (klirens kreatinina <30 mL/min) (videti odeljak 5.2).
Upotreba kod adolescenata
Zbog nedostatka podataka o upotrebi kod adolescenata (uzrasta od 16 do 18 godina), pacijente u ovoj uzrasnoj grupi treba pažljivo pratiti tokom lečenja.
Opšta upozorenja vezana za primenu opioida
Pomoćne supstance sa potvrđenim dejstvom
Ovaj lek sadrži laktozu, monohidrat. Pacijenti sa retkim naslednim oboljenjem intolerancije na galaktozu, nedostatkom laktaze ili glukozno-galaktoznom malapsorpcijom, ne smeju koristiti ovaj lek.
Buprenorfin se ne sme uzimati sa:
Buprenorfin treba da se primenjuje sa oprezom kada se upotrebljava zajedno sa:
Trudnoća
Nema odgovarajućih podataka o primeni buprenorfina kod trudnica.
Buprenorfin treba koristiti tokom trudnoće samo ukoliko potencijalna korist prevazilazi potencijalni rizik po fetus.
Na kraju trudnoće, buprenorfin može izazvati respiratornu depresiju kod novorođenčadi, čak iako je korišćen u kratkom vremenskom periodu. U toku poslednjeg trimestra trudnoće, dugotrajna upotreba buprenorfina može izazvati sindrom obustave kod novorođenčadi (npr. hipertonija, neonatalni tremor, neonatalna agitacija, mioklonus ili konvulzije). Sindrom je obično odložen od nekoliko sati do nekoliko dana nakon rođenja.
Zbog dugog poluvremena eliminacije buprenorfina, na kraju trudnoće potrebno je razmotriti mogućnost praćenja neonatalnog razvoja tokom nekoliko dana, kako bi se sprečio rizik od pojave respiratorne depresije ili sindroma obustave kod novorođenčadi.
Dojenje
Buprenorfin i njegovi metaboliti prolaze u majčino mleko. Na pacovima je dokazano da buprenorfin ima potencijal da inhibira laktaciju. Zbog toga treba prestati sa dojenjem tokom terapije buprenorfinom (videti odeljak 4.3).
Buprenorfin može izazvati pospanost, vrtoglavicu i poremećaj razmišljanja, posebno tokom uvođenja terapije i prilagođavanja doze. Kada se uzima zajedno sa alkoholom ili depresorima centralnog nervnog sistema, dejstvo će verovatno biti izraženije (videti odeljke 4.4 i 4.5).
Lek Buprenorfin Alkaloid pripada opojnim drogama, ima snažan uticaj na psihofizičke sposobnosti; za vreme terapije nije dozvoljeno upravljanje motornim vozilima ni rad sa mašinama.
Sažetak bezbednosnog profila
Najčešće prijavljene neželjene reakcije na lek, bile su one koje su povezane sa simptomima obustave (npr. insomnija, glavobolja, mučnina i hiperhidroza) i bol.
Tabelarni prikaz neželjenih reakcija Tabela 1 sumira:
Učestalost događaja koji nisu prijavljeni u pivotalnim studijama ne može se proceniti i dati su kao događaji nepoznate učestalosti.
Tabela 1. Neželjena dejstva dobijena iz pivotalnih kliničkih studija i/ili postmarketinškog iskustva razvrstana po sistemima organa
Klasa sistema organa | Veoma često (≥1/10) | Često (≥1/100 do <1/10) | Nepoznato |
Infekcije i infestacije | Bronhitis Infekcija Influenca Faringitis | ||
Poremećaji krvi i | Limfadenopatija | ||
Poremećaji metabolizma i ishrane | Smanjen apetit | ||
Psihijatrijski poremećaji | Insomnija | Agitacija Anksioznost Depresija Neprijateljsko ponašanje Nervoza Paranoja Neuobičajeno | Zavisnost od lekova |
Poremećaji nervnog sistema | Glavobolja | Vrtoglavica Hipertonija Migrena Parestezije Somnolencija Sinkopa | |
Poremećaji oka | Poremećaj suzenja | ||
Kardiološki poremećaji | Palpitacije | ||
Vaskularni poremećaji | Vazodilatacija | ||
Respiratorni, torakalni i medijastinalni | Kašalj Dispnea Zevanje | ||
Gastrointestinalni poremećaji | Mučnina | Bol u abdomenu Konstipacija Dijareja Suvoća usta Dispepsija | |
Poremećaji kože i potkožnog tkiva | Hiperhidroza | Osip | |
Poremećaji mišićno- koštanog sistema i vezivnog tkiva | Artralgija Bol u leđima Bol u kostima | ||
Poremećaji reproduktivnog | Dismenoreja | ||
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene | Sindrom obustave Bol | Astenija | Sindrom obustave kod novorođenčadi |
Opis odabranih neželjenih reakcija
U nastavku je sažetak ostalih izveštaja o neželjenim događajima prijavljenih u postmarketinškom periodu, koji se smatraju ozbiljnim ili značajnim:
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
faks: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Simptomi
Glavni simptom koji zahteva intervenciju u slučaju predoziranja je respiratorna depresija, kao rezultat depresije centralnog nervnog sistema, koja može voditi do respiratornog zastoja i smrti. Preliminarni simptomi predoziranja mogu takođe da uključuju somnolenciju, ambliopiju, miozu, hipotenziju, mučninu, povraćanje i/ili poremećaje govora.
Terapija
Potrebno je uvesti opšte potporne mere, uključujući pažljivo praćenje respiratornog i kardiološkog statusa pacijenta. Potrebno je uvesti simptomatsku terapiju respiratorne depresije, a zatim sprovesti standardne mere intenzivne nege. Potrebno je osigurati prohodnost disajnih puteva kao i pomoćnu i kontrolisanu ventilaciju. Pacijenta treba prebaciti u ustanovu gde postoji kompletna oprema za reanimaciju.
Upotreba opioidnog antagoniste (npr. nalokson) se preporučuje bez obzira na umereno dejstvo koje on može da ima na uklanjanje respiratornih simptoma izazvanih buprenorfinom u poređenju sa njegovim dejstvom na punog opioidnog agonistu.
Prilikom određivanja trajanja terapije koja je potrebna da neutrališe predoziranje, treba uzeti u obzir dugotrajno dejstvo buprenorfina. Nalokson se može eliminisati brže od buprenorfina, što omogućava povratak prethodno kontrolisanih simptoma predoziranja buprenorfinom.
Farmakoterapijska grupa: Ostali lekovi koji deluju na nervni sistem; Lekovi koji se upotrebljavaju u opioidnoj zavisnosti
ATC šifra: N07BC01 Mehanizam dejstva
Buprenorfin je opioidni parcijalni agonist/antagonist koji se vezuje za μ (mi) i κ (kapa) receptore u mozgu. Njegova aktivnost u opioidnoj terapiji održavanja se pripisuje njegovom sporom reverzibilnom vezivanju za μ receptore što tokom dužeg perioda može smanjiti potrebu pacijenata zavisnih od opioida.
Klinička efikasnost i bezbednost
Tokom kliničkih farmakoloških studija kod ispitanika zavisnih od opijata, buprenorfin pokazuje najveće efekte za većinu parametara, uključujući pozitivno raspoloženje, „dobar efekat“ i respiratornu depresiju.
Resorpcija
Kada se uzima oralno, buprenorfin podleže metabolizmu prvog prolaza kroz jetru sa N- dealkilacijom i konjugacijom sa glukuronskom kiselinom u tankom crevu. Upotreba ovog leka oralnim putem je zato neodgovarajuća.
Maksimalna koncentracija u plazmi se postiže 90 minuta nakon sublingvalne primene i odnos maksimalne doze-koncentracije je linearan, u dozama između 2 mg i 16 mg.
Distribucija
Resorpcija buprenorfina je praćena brzom distribucionom fazom i poluvremenom eliminacije od 2 do 5 sati.
Biotransformacija i eliminacija
Buprenorfin se metaboliše oksidacijom putem 14-N-dealkilacije do N-dezalkil-buprenorfina (takođe poznatog kao norbuprenorfin) citohromom P450 CYP3A4 i konjugacijom sa glukuronskom kiselinom primarnog molekula i dealkilovanih metabolita. Norbuprenorfin je μ (mi) agonist sa slabom intrizičkom aktivnošću.
Eliminacija buprenorfina je bi-ili tri-eksponencijalna, sa dugom terminalom fazom eliminacije od 20 do 25 sati, zbog resorpcije buprenorfina posle intestinalne hidrolize konjugovanih derivata, i zbog visoke lipofilne prirode molekula.
Buprenorfin se najvećim delom izlučuje putem fecesa bilijarnom ekskrecijom glukurokonjugovanih metabolita (70%), a ostatak se eliminiše urinom.
Oštećenje funkcije jetre
Efekat oštećenje funkcije jetre na farmakokinetiku buprenorfina i naloksona praćen je u postmarketinškom istraživanju.
Tabela 2 sumira rezultate kliničkog ispitivanja u kome je određena izloženost buprenorfinu i naloksonu nakon primene buprenorfin/nalokson 2 mg/0,5 mg sublingvalnih tableta kod zdravih ispitanika i kod ispitanika sa različitim stepenom oštećenja finkcije jetre.
Blago oštećenje funkcije jetre (Child-Pugh Class A) | Umereno oštećenje funkcije jetre (Child- Pugh Class B) (n=8) | Teško oštećenje funkcije jetre (Child- Pugh Class C) (n=8) | |
Buprenorfin | |||
Cmax | Vrednost povećana 1,2 puta | Vrednost povećana 1,1 puta | Vrednost povećana 1,7 puta |
PIKlast | Slično kontrolnoj grupi | Vrednost povećana 1,6 puta | Vrednost povećana 2,8 puta |
Sveukupno, izloženost buprenorfinu u plazmi povećala se približno 3 puta kod pacijenata sa teškim oštećenjem funkcijom jetre.
Akutna toksičnost buprenorfina je određena na miševima i pacovima posle oralne i parenteralne primene. Medijana letalne doze (LD50), kod miševa je bila 26, 94 i 261 mg/kg za intravensku, intraperitonealnu i oralnu primenu, tim redom. LD50 vrednosti kod pacova su bile 35, 243, i 600 mg/kg za intravensku, intraperitonealnu i oralnu primenu, tim redom.
Kada se određenoj vrsti lovačkih pasa (biglovi) kontinuirano daje doza subkutano u toku jednog meseca, rezus majmunima oralno jedan mesec i pacovima i babunima intramuskularno šest meseci, buprenorfin pokazuje nisku toksičnost u tkivima i nisku biohemijsku toksičnost.
Iz ispitivanja teratogenosti na pacovima i kunićima, zaključeno je da buprenorfin nije embriotoksičan ili teratogen, i nema značajan efekat na odvikavanje od dojenja.
Nije bilo neželjenih dejstava na plodnost ili opštu reproduktivnu funkciju kod pacova, iako je pri visokim intramuskularnim dozama (5 mg/kg/dan) kod majki došlo do određenih poteškoća prilikom porođaja i do visokog stepena neonatalnog mortaliteta.
Nakon 52 nedelje primene oralne doze od 75 mg/kg/dan kod pasa se javila minimalna do umerena hiperplazija bilijarnog puta udružena sa peribilijarnom fibrozom.
Laktoza, monohidrat; Manitol;
Skrob, kukuruzni;
Limunska kiselina, bezvodna; Natrijum-citrat;
Povidon K30;
Natrijum-stearilfumarat.
Nije primenljivo.
Dve (2) godine.
Ovaj lek ne zahteva posebne temperaturne uslove čuvanja.
Čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti i vlage.
Buprenorfin Alkaloid, 7 h 2 mg, sublingvalne tablete:
Unutrašnje pakovanje je Al/PVC blister, koji sadrži 7 tableta.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija koja sadrži 1 blister (ukupno 7 tableta) i Uputstvo za lek.
Buprenorfin Alkaloid, 28 h 2 mg, sublingvalne tablete:
Unutrašnje pakovanje je Al/PVC blister, koji sadrži 7 tableta.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija koja sadrži 4 blistera (ukupno 28 tableta) i Uputstvo za lek.
Buprenorfin Alkaloid, 7 h 8 mg, sublingvalne tablete:
Unutrašnje pakovanje je Al/PVC blister, koji sadrži 7 tableta.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija koja sadrži 1 blister (ukupno 7 tableta) i Uputstvo za lek.
Buprenorfin Alkaloid, 28 h 8 mg, sublingvalne tablete:
Unutrašnje pakovanje je Al/PVC blister, koji sadrži 7 tableta.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija koja sadrži 4 blistera (ukupno 28 tableta) i Uputstvo za lek.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti u skladu sa važećim propisima.
Lek Buprenorfin Alkaloid sadrži aktivnu supstancu buprenorfin-hidrohloid.
Lek Buprenorfin Alkaloid se koristi za lečenje zavisnosti od opioida (narkotika), kao što su heroin ili morfin kod zavisnika koji su pristali na lečenje zavisnosti.
Lek Buprenorfin Alkaloid se koristi kod odraslih i adolescenata starijih od 16 godina, kao sastavni deo medicinske, socijalne i psihološke terapije.
Upozorenja i mere opreza
Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Buprenorfin Alkaloid. Obavestite Vašeg lekara:
Važne stvari kojih morate biti svesni:
Ozbiljni slučajevi infekcije sa potencijalnim smrtnim ishodom mogu se javiti prilikom zloupotrebe leka Buprenorfin Alkaloid, kada se primenjuje intravenskim putem. Ovaj lek može biti predmet zloupotrebe, i treba ga čuvati na sigurnom mestu kako bi ga zaštitili od krađe. Ne smete davati ovaj lek drugim osobama. Može dovesti do smrtnog ishoda ili im na drugi način naškoditi.
Neki ljudi su umrli od respiratorne insuficijencije (nemogućnost disanja) jer su zloupotrebili ovaj lek ili ga uzimali u kombinaciji sa drugim depresorima centralnog nervnog sistema, kao što su alkohol, benzodiazepini (lekovi za smirenje) ili drugi opioidi.
Ovaj lek može izazvati zavisnost.
Ovaj lek može izazvati simptome obustave ako ga uzmete za manje od šest sati nakon što ste uzeli kratkodelujući opioid (npr. morfin, heroin) ili za manje od 24 sata nakon što ste uzeli dugodelujući opioid kao što je metadon.
Buprenorfin može takođe izazvati simptome obustave ako naglo prestanete da ga uzimate.
Prijavljeni su slučajevi oštećenja funkcije jetre nakon uzimanja buprenorfina, posebno nakon pogrešne upotrebe leka. Oštećenje takođe može biti uzrokovano i virusnim infekcijama (hronični hepatitis C), zloupotrebom alkohola, anoreksijom ili primenom drugih lekova koji imaju štetno dejstvo na Vašu jetru (videti odeljak 4.). Vaš lekar može zahtevati redovne analize krvi kako bi kontrolisao stanje Vaše jetre. Obavestite svog lekara ako imate bilo kakvih problema sa jetrom pre nego što započnete terapiju lekom Buprenorfin Alkaloid.
Ovaj lek može izazvati iznenadan pad Vašeg krvnog pritiska, izazivajući vrtoglavicu pri prebrzom ustajanju iz sedećeg ili ležećeg položaja.
Ovaj lek može da zamaskira bol koji ukazuje na neke druge bolesti. Ne zaboravite da obavestite svog lekara da uzimate ovaj lek.
Drugi lekovi i lek Buprenorfin Alkaloid
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.
Neki lekovi mogu povećati neželjena dejstva buprenorfina i mogu ponekad izazvati vrlo ozbiljne reakcije. Ne uzimajte bilo koje druge lekove dok uzimate buprenorfin bez prethodnog razgovora sa Vašim lekarom, posebno u sledećim slučajevima:
Međutim, ako Vam lekar propiše lek Buprenorfin Alakloid zajedno sa sedativima, Vaš lekar treba da ograniči dozu i trajanje istovremenog lečenja.
Recite svom lekaru o svim sedativima koje uzimate i pažljivo se pridržavajte preporuka za doziranje koje Vam je dao Vaš lekar. Bilo bi korisno informisati prijatelje ili rođake da budu svesni gore navedenih znakova i simptoma. U slučaju pojave takvih simptoma, obratite se svom lekaru.
Da biste ostvarili najveću korist terapije lekom Buprenorfin Alkaloid, morate reći svom lekaru sve lekove koje uzimate, uključujući alkohol, lekove koji sadrže alkohol, droge i bilo koji lek na recept koji uzimate, a koji Vam nije propisao Vaš lekar.
Uzimanje leka Buprenorfin Alkaloid sa hranom, pićima i alkoholom
Alkohol može pojačati pospanost i rizik od respiratorne insuficijencije (nemogućnost disanja) ako se uzima sa buprenorfinom. Ne pijte alkohol dok ste na terapiji buprenorfinom. Nemojte gutati ili konzumirati hranu ili bilo koje piće dok se tableta potpuno ne otopi.
Trudnoća i dojenje
Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.
Trudnoća
Ako se uzimaju tokom trudnoće, posebno u kasnom stadijumu trudnoće (posledni trimestar), lekovi kao što je buprenorfin mogu izazvati sindrom obustave, uključujući probleme sa disanjem kod Vašeg novorođenčeta (ostali simptomi uključuju povećanu napetost mišića, nevoljno drhtanje, naglo grčenje mišića, konvulzije). Ovi simptomi se mogu javiti nekoliko dana nakon porođaja.
Dojenje
Ne smete dojiti dok uzimate ovaj lek jer se lek Buprenorfin Alkaloid izlučuje u majčino mleko.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Buprenorfin može prouzrokovati pospanost, vrtoglavicu i poremećaj razmišljanja, naročito kada se uzima zajedno sa alkoholom ili lekovima za smirenje i lečenje anksioznosti.
Lek Buprenorfin Alkaloid pripada opojnim drogama, ima snažan uticaj na psihofizičke sposobnosti; za vreme terapije nije dozvoljeno upravljanje motornim vozilima ni rad sa mašinama.
Lek Buprenorfin Alkaloid sadrži laktozu, monohidrat
U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.
Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Tablete se primenjuju sublingvalno. To znači da treba da stavite tabletu ispod jezika i da sačekate da se rastopi, za šta je potrebno oko 5 do 10 minuta. Ovo je jedini način uzimanja tableta. Ne žvaćite ih i ne gutajte ih cele, jer na taj način neće biti efektivne.
Vaš lekar će Vam reći koliko tableta treba da uzimate i uvek treba da sledite ovaj savet.
Da bi se izbegla apstinencijalna kriza, terapiju lekom Buprenorfin Alkaloid treba započeti kada već postoje jasni znaci apstinencijalne krize.
Odrasli i deca starija od 16 godina: početna doza je od 0,8 mg do 4 mg, primenjena jednom dnevno.
Pacijenti koji nisu uzimali terapiju za simptome apstinencijalne krize: jednu dozu leka Buprenorfin Alkaloid treba uzeti najranije 6 sati nakon poslednje upotrebe opioida (narkotika kao što su morfin ili heroin), ili kada se pojave prvi znaci želje za drogom. Ako dozu ovog leka uzmete u periodu kraćem od šest sati nakon uzimanja narkotika, može doći do apstinencijalne krize.
Pacijenti koji su na terapiji metadonom: pre početka terapije, Vaš lekar treba da smanji dozu metadona do maksimalnih 30 mg dnevno. Buprenorfin može prouzrokovati simptome apstinencijalne krize kod pacijenata koji su zavisni od metadona ako se koristi u roku od 24 sata nakon uzimanja poslednje doze metadona.
U toku terapije, Vaš lekar može povećati dozu leka Buprenorfin Alkaloid do maksimalne pojedinačne dnevne doze od 32 mg, u zavisnosti od Vašeg odgovora na terapiju.
Posle perioda uspešnog lečenja, Vaš lekar može postepeno smanjivati dozu. U zavisnosti od Vašeg stanja, lekar može nastaviti sa smanjenjem doze pod pažljivim medicinskim nadzorom, dok Vam potpuno ne ukine terapiju. Nemojte iznenada prekidati uzimanje tableta, jer nagli prekid može izazvati simptome apstinencijalne krize.
Ako ste uzeli više leka Buprenorfin Alkaloid nego što treba
Ako ste Vi ili neko drugi uzeli previše ovog leka, morate odmah da odete u bolnicu ili hitnu pomoć, jer predoziranje buprenorfinom može izazvati ozbiljne i životno ugrožavajuće probleme sa disanjem. Takođe se može pojaviti izrazita pospanost, smanjenje oštrine vida, suženje zenica, nizak krvni pritisak, mučnina, povraćanje i/ili poremećaj govora.
Ako ste zaboravili da uzmete lek Buprenorfin Alkaloid
Obavestite Vašeg lekara što pre ako propustite dozu i pridržavajte se njegovih uputstava. Ne uzimajte duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu dozu.
Ako naglo prestanete da uzimate lek Buprenorfin Alkaloid
Nemojte menjati terapiju na bilo koji način ili prekidati lečenje bez saglasnosti lekara koji Vas leči.
Nagli prekid terapije može izazvati simptome apstinencijalne krize.
Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako se ona ne moraju javiti kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Obavestite Vašeg lekara i odmah potražite hitnu medicinsku pomoć ako Vam se javi neki od sledećih simptoma dok uzimate ovaj lek:
Odmah se obratite Vašem lekaru ako primetite neželjene reakcije kao što su:
Sledeća neželjena dejstva prijavljena su tokom terapije buprenorfinom:
Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
Sindrom obustave leka, glavobolja, pojačano znojenje, nesanica, mučnina, bol.
Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
Bol u stomaku, uznemirenost, anksioznost, bol u zglobovima, slabost, bolovi u leđima, bolovi u kostima, bronhitis, bolovi u grudima, drhtavica, konstipacija (otežano pražnjenje creva), kašalj, smanjen apetit, depresija, dijareja, vrtoglavica, suvoća usta, bolna menstruacija, loša probava, nedostatak vazduha, nadimanje, gastrointestinalni poremećaj, neprijateljsko ponašanje, povećanje mišićne napetosti, infekcija, grip, zapaljenje nosne sluznice, nervoza, poremećaji suzenja (suzne oči), otečene žlezde (limfni čvorovi), slabost, migrena, grčevi u mišićima, bolovi u mišićima, proširene zenice, bol u vratu, lupanje srca, paranoja, peckanje ili trnjenje u rukama i nogama, oticanje (ruku i stopala), bol u grlu i bolno gutanje, povišena telesna temperatura, osip, pospanost, sinkopa (nesvestica), poremećaj razmišljanja, poremećaj zuba, podrhtavanje, crvenilo, povraćanje, zevanje.
Nepoznate učestalosti (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):
Zavisnost od lekova, sindrom obustave leka kod novorođenčadi.
Prijavljena su i sledeća neželjena dejstva: halucinacije (vidite, čujete ili osećate stvari koje ne postoje), pad krvnog pritiska kada menjate položaj, odnosno, naglo ustajete iz sedećeg ili ležećeg položaja, teškoće pri mokrenju, vrtoglavica.
Zloupotreba ovog leka intravenskom primenom može izazvati simptome obustave leka, infekcije, reakcije na koži i potencijalno ozbiljne probleme sa jetrom.
Ukoliko bilo koje neželjeno dejstvo postane ozbiljno ili primetite bilo koje neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti lek Buprenorfin Alkaloid posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon „Važi do:”.
Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Ovaj lek ne zahteva posebne temperaturne uslove čuvanja.
Čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti i vlage.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Jedna sublingvalna tableta sadrži 2 mg buprenorfina (u obliku buprenorfin-hidrohlorida).
Buprenorfin Alkaloid, 8 mg, sublingvalne tablete:
Jedna sublingvalna tableta sadrži 8 mg buprenorfina (u obliku buprenorfin-hidrohlorida).
Kako izgleda lek Buprenorfin Alkaloid i sadržaj pakovanja
Sublingvalna tableta.
Buprenorfin Alkaloid, 7 h 2 mg, sublingvalne tablete:
Okrugle, bikonveksne, neobložene tablete bele boje, prečnika 6,5 mm, sa utisnutom oznakom strelice “” na jednoj strani i utisnutom oznakom "2" na drugoj strani.
Unutrašnje pakovanje je Al/PVC blister, koji sadrži 7 tableta.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija koja sadrži 1 blister (ukupno 7 tableta) i Uputstvo za lek.
Buprenorfin Alkaloid, 28 h 2 mg, sublingvalne tablete:
Okrugle, bikonveksne, neobložene tablete bele boje, prečnika 6,5 mm, sa utisnutom oznakom strelice “” na jednoj strani i utisnutom oznakom "2" na drugoj strani.
Unutrašnje pakovanje je Al/PVC blister, koji sadrži 7 tableta.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija koja sadrži 4 blistera (ukupno 28 tableta) i Uputstvo za lek.
Buprenorfin Alkaloid, 7 h 8 mg, sublingvalne tablete:
Okrugle, bikonveksne, neobložene tablete bele boje, prečnika 6,5 mm, sa utisnutom oznakom strelice “” na jednoj strani i utisnutom oznakom "8" na drugoj strani.
Unutrašnje pakovanje je Al/PVC blister, koji sadrži 7 tableta.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija koja sadrži 1 blister (ukupno 7 tableta) i Uputstvo za lek.
Buprenorfin Alkaloid, 28 h 8 mg, sublingvalne tablete:
Okrugle, bikonveksne, neobložene tablete bele boje, prečnika 6,5 mm, sa utisnutom oznakom strelice “” na jednoj strani i utisnutom oznakom "8" na drugoj strani.
Unutrašnje pakovanje je Al/PVC blister, koji sadrži 7 tableta.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija koja sadrži 4 blistera (ukupno 28 tableta) i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole i Proizvođač Nosilac dozvole
ALKALOID D.O.O. BEOGRAD
Prahovska 3, Beograd
Proizvođač
ALKALOID AD SKOPJE
Bulevar Aleksandar Makedonski 12, Skopje Republika Severna Makedonija
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Avgust, 2020.
Režim izdavanja leka:
Lek se može izdavati samo na lekarski recept u dva primerka, shodno propisima o lekovima koji sadrže opojne droge.
Broj i datum dozvole:
Buprenorfin Alkaloid, sublingvalne tablete, 7 x 2 mg: 515-01-05174-19-001 od 07.08.2020.
Buprenorfin Alkaloid, sublingvalne tablete, 28 x 2 mg: 515-01-05175-19-001 od 07.08.2020.
Buprenorfin Alkaloid, sublingvalne tablete, 7 x 8 mg: 515-01-05176-19-001 od 07.08.2020.
Buprenorfin Alkaloid, sublingvalne tablete, 28 x 8 mg: 515-01-05177-19-001 od 07.08.2020.