Cefuroxim-MIP® 1500mg prašak za rastvor za injekciju/infuziju

cefuroksim

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
Režim izdavanja
Z - Lek se može upotrebljavati u zdravstvenoj ustanovi

Ostale informacije

Naziv leka
Cefuroxim-MIP® 1500mg prašak za rastvor za injekciju/infuziju
Opis
Lek Cefuroxim-MIP je antibiotik koji se koristi za lečenje infekcija pluća, mokraćnih puteva, kože, i stomaka, kao i u prevenciji hirurških infekcija. Dostupan je u obliku praška za injekciju/infuziju.
Farmaceutski oblik
prašak za rastvor za injekciju/infuziju
Vrsta leka
Humani lekovi
Nosioci odobrenja

Pakovanje i cena

Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
prašak za rastvor za injekciju/infuziju; 1500mg; bočica staklena, 10x1500mg
Broj rešenja
‍515-01-02109-21-001
JKL
‍0321883
EAN
‍9120018570225
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
10.06.2022.
Datum važenja rešenja
10.06.2072.
Maksimalna odobrena cena leka
2.850,80 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Cena na listi lekova RFZO
1.382,00 RSD
Doplata
-
DDD
3 g
Cena na listi lekova RFZO
1.382,00 RSD
Doplata
-
DDD
3 g

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Lek Cefuroxim-MIP je indikovan za lečenje sledećih infekcija, kod odraslih i dece, uključujući novorođenčad (videti odeljke 4.4 i 5.1):

  • Vanbolničke pneumonije;
  • Akutne egzacerbacije hroničnog bronhitisa;
  • Komplikovane infekcije urinarnog trakta, uključujući i pijelonefritis;
  • Infekcije mekih tkiva: celulitis, erizipel i infekcije rana;
  • Intraabdominalne infekcije (videti odeljak 4.4);
  • Profilaksa infekcija u gastrointestinalnoj (uključujući i ezofagealnu), ortopedskoj, kardiovaskularnoj i ginekološkoj hirurgiji (uključujući i sectio caesarea).

U lečenju i prevenciji infekcija kod kojih je vrlo verovatno prisustvo anaerobnih mikroorganizama, cefuroksim je potrebno primenjivati u kombinaciji sa odgovarajućim antimikrobnim lekovima.

Treba uzeti u obzir zvanične smernice o pravilnoj upotrebi antibiotika.

Doziranje

Tabela 1. Odrasli i deca ≥ 40 kg

IndikacijeDoza
Vanbolnička pneumonija i akutna egzacerbacija
Infekcije mekih tkiva: celulitis, erizipel i infekcije
Intraabdominalne infekcije
Komplikovane infekcije urinarnog trakta,1500 mg svakih 8 sati
Teške infekcije750 mg svakih 6 sati (intravenski)
Profilaksa infekcije u gastrointestinalnoj, ortopedskoj i ginekološkoj hirurgiji (uključujući i sectio caesarea)1500 mg pri uvođenju u anesteziju. Dodatno mogu biti primenjene još dve doze od 750 mg (intramuskularno) jedna nakon 8 sati i druga nakon
Profilaksa infekcije u kardiovaskularnoj i ezofagealnoj hirurgiji.1500 mg pri uvođenju u anesteziju. U naredna 24 sata se, na svakih 8 sati, primenjuje doza od 750 mg

Tabela 2. Deca < 40 kg

Odojčad i mala deca > 3 nedeljeOdojčad (od rođenja do 3
Vanbolnička pneumonija
Komplikovane infekcije30 do 100 mg/kg/dan (intravenski)
urinarnog trakta, uključujućipodeljeno u 3 ili 4 pojedinačne
pijelonefritisdoze;
Infekcije mekih tkiva: celulitis,Doza od 60 mg/kg/dan je pogodna
erizipel i infekcije ranaza većinu infekcija.
Intraabdominalne infekcije

Oštećenje funkcije bubrega

Cefuroksim se primarno izlučuje putem bubrega. Zbog toga se, kao i prilikom primene drugih sličnih antibiotika, kod pacijenata sa značajnim oštećenjem funkcije bubrega preporučuje smanjenje doze leka Cefuroxim-MIP da bi se kompenzovalo njegovo sporije izlučivanje.

Tabela 3. Preporučene doze cefuroksima kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega

Klirens kreatininaT 1/2 (h)Doza (mg)
> 20 mL/min/1,73 m21,7-2,6Nije neophodno smanjivati standardnu dozu
10-20 mL/min/1,73 m24,3-6,5750 mg dva puta dnevno
< 10 mL/min/1,73 m214,8-22,3750 mg jednom dnevno
Treba dati dodatnu dozu od 750 mg intravenski ili intramuskularno na kraju svake dijalize; pored parenteralne upotrebe, cefuroksim-natrijum se može dodati u rastvor za peritonealnu dijalizu (obično 250 mg na svaka dva litra rastvora za
Pacijenti sa insuficijencijom bubrega7,9-12,6 (CAVH)750 mg dva puta dnevno; kod niskoprotočne
arteriovenous haemodialysis - CAVH) ili visokoprotočnoj hemofiltraciji (engl. high-flux, HF) u jedinicamaprimenjuju kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega.

Oštećenje funkcije jetre

Cefuroksim se primarno eliminiše putem bubrega. Kod pacijenata sa poremećajem funkcije jetre, ne očekuje se uticaj na farmakokinetiku cefuroksima.

Način primene

Lek Cefuroxim-MIP treba primenjivati putem intravenske injekcije u trajanju od 3 do 5 minuta direktno u venu, ili putem spore „kap po kap“ infuzije, ili u vidu infuzije u trajanju od 30 do 60 minuta, ili kao intramuskularnu injekciju duboko u mišić.

Intramuskularnu injekciju treba injektovati duboko u relativno veliki mišić, pri čemu, na jednom mestu ne treba primeniti više od 750 mg. Kod primene doza većih od 1500 mg, lek treba primeniti intravenski.

Za uputstvo o rekonstituciji leka pre primene videti odeljak 6.6.

  • Preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.
  • Poznata preosetljivost na cefalosporinske antibiotike.
  • Teška reakcija preosetljivosti (npr. anafilaktička reakcija) u anamnezi izazvana nekim od beta- laktamskih antibakterijskih lekova (penicilina, monobaktama ili karbapenema).

Reakcije preosetljivosti

Kao i kod svih beta-laktamskih antibiotika, zabeležene su ozbiljne i u nekim slučajevima i reakcije preosetljivosti sa smrtnim ishodom. U slučaju teških reakcija preosetljivosti, terapija cefuroksimom mora biti odmah prekinuta i treba preduzeti odgovarajuće hitne mere.

Pre početka lečenja, potrebno je utvrditi da li pacijent ima istoriju teške reakcije preosetljivosti na cefuroksim, kao i na druge cefalosporine ili na bilo koji drugi beta-laktamski antibiotik. Potreban je poseban oprez ukoliko se cefuroksim daje pacijentima sa istorijom manje teških alergijskih reakcija na druge beta- laktamske antibiotike.

Istovremena primena sa snažnim diureticima ili aminoglikozidima

Cefalosporinske antibiotike u visokim dozama treba oprezno primenjivati kod pacijenata kod kojih se istovremeno primenjuju lekovi koji snažno stimulišu diurezu kao što je furosemid ili aminoglikozidi. Zabeleženi su slučajevi oštećenja funkcije bubrega prilikom primene ovih kombinacija lekova. Funkciju bubrega treba pratiti kod starijih pacijenata i kod pacijenata sa već postojećim oštećenjem funkcije bubrega (videti odeljak 4.2).

Prekomeran rast mikroorganizama neosetljivih na cefuroksim

Upotreba cefuroksima može dovesti do prekomernog rasta Candida. Dugotrajna upotreba takođe može dovesti do prekomernog rasta i drugih neosetljivih mikroorganizama (npr. Enterococci i Clostridium difficile), što može zahtevati prekid terapije (videti odeljak 4.8).

Prilikom upotrebe cefuroksima zabeležena je pojava pseudomembranoznog kolitisa koji je u vezi sa primenom antibiotika, a koji može varirati od blagog do opasnog po život. Ovu dijagnozu treba razmotriti kod pacijenata sa dijarejom tokom ili nakon terapije cefuroksimom (videti odeljak 4.8). U tom slučaju, potrebno je razmotriti prekid primene cefuroksima i uvođenje odgovarajuće terapije za Clostridium difficile. Ne smeju se primenjivati lekovi koji inhibiraju peristaltiku.

Intraabdominalne infekcije

Zbog spektra delovanja, cefuroksim nije pogodan za lečenje infekcija izazvanih Gram-negativnim nefermentativnim bakterijama (videti odeljak 5.1).

Intrakameralna primena i poremećaji oka

Lek Cefuroxim-MIP nije namenjen za intrakameralnu primenu. Pojedinačni slučajevi i grupa ozbiljnih neželjenih reakcija na oku prijavljeni su kao posledica neodobrene intrakameralne primene cefuroksim- natrijuma koji je uzet iz bočica odobrenih za intravensku/intramuskularnu primenu. Ove reakcije su obuhvatale makularni edem, edem retine, ablaciju retine, retinalnu toksičnost, oštećenje vida, smanjenu vidnu oštrinu, zamagljen vid, neprozirnost rožnjače i edem rožnjače.

Uticaj na dijagnostičke testove

Pojava pozitivnog Coombs-ovog testa kod pacijenata koji su lečeni cefuroksimom može ometati crossmatch

test (ispitivanje podudarnosti krvnih grupa) (videti odeljak 4.8).

Može doći do blage interferencije kod metoda koje se zasnivaju na redukciji bakra (Benedict, Fehling, Clinitest).

Međutim, ovo ne bi trebalo da dovede do pojave lažno pozitivnih rezultata, što se može desiti sa nekim drugim cefalosporinima.

Do lažno negativnog rezultata može doći u fericijanid testu, pa se zbog toga preporučuje da se za određivanje koncentracije glukoze u krvi/plazmi kod pacijenata koji primaju cefuroksim koriste ili glukoza-oksidaze ili heksokinaza metode.

Posebna upozorenja o pomoćnim supstancama

Cefuroxim-MIP, 750 mg, prašak za rastvor za injekciju/infuziju:

Ovaj lek sadrži 40,65 mg (ili 1,77 mmol) natrijuma u dozi od 750 mg, što iznosi 2% od maksimalnog dnevnog unosa od 2 g natrijuma za odraslu osobu, koji je preporučen od strane SZO. Ovo treba uzeti u obzir kod pacijenata koji su na dijeti sa kontrolisanim unosom natrijuma.

Cefuroxim-MIP, 1500 mg, prašak za rastvor za injekciju/infuziju:

Ovaj lek sadrži 81,3 mg (ili 3,54 mmol) natrijuma u dozi od 1500 mg, što iznosi 4,1% od maksimalnog dnevnog unosa od 2 g natrijuma za odraslu osobu, koji je preporučen od strane SZO. Ovo treba uzeti u obzir kod pacijenata koji su na dijeti sa kontrolisanim unosom natrijuma.

Cefuroksim se izlučuje glomerularnom filtracijom i tubularnom sekrecijom. Istovremena primena probenecida se ne preporučuje, jer produžava izlučivanje antibiotika i dovodi do povećanja njegovih vrednosti maksimalnih serumskih koncentracija.

Potencijalno nefrotoksični lekovi i diuretici Henleove petlje

Velike doze cefalosporina treba sa oprezom primenjivati kod pacijenata kod kojih se istovremeno primenjuju lekovi koji snažno stimulišu diurezu (kao što je furosemid) ili potencijalno nefrotoksični lekovi (kao što su aminoglikozidni antibiotici), jer u tom slučaju može doći do oštećenja funkcije bubrega.

Ostale interakcije

Određivanje koncentracije glukoze u krvi/plazmi: videti odeljak 4.4.

Istovremena primena sa oralnim antikoagulansima može dovesti do povećanja INR (engl. International Normalised Ratio).

Trudnoća

Postoji ograničen broj podataka o upotrebi cefuroksima kod trudnica. Ispitivanja na životinjama nisu pokazala reproduktivnu toksičnost (videti odeljak 5.3). Lek Cefuroxim-MIP se može propisati trudnicama samo u slučaju da potencijalna korist premašuje rizik od primene ovog leka.

Utvrđeno je da cefuroksim, nakon intramuskularne/intravenske primene kod majke, prolazi posteljicu i postiže terapijske koncentracije u amnionskoj tečnosti i krvi iz pupčanika.

Dojenje

Cefuroksim se izlučuje u majčino mleko u malim količinama. Ne očekuje se pojava neželjenih reakcija prilikom primene terapijskih doza, ali nije moguće isključiti rizik od pojave dijareje i gljivičnih infekcija mukoznih membrana. U tom slučaju mora se doneti odluka da li da se prekine sa dojenjem ili da se obustavi primena cefuroksima uzimajući u obzir korist od dojenja za dete i koristi od terapije za majku.

Plodnost

Ne postoje podaci o uticaju cefuroksima na plodnost kod ljudi. Ispitivanja reproduktivne toksičnosti kod životinja nisu pokazala nikakav uticaj na plodnost.

Nisu sprovedena ispitivanja o uticaju cefuroksima na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Međutim, na osnovu poznatih neželjenih reakcija, cefuroksim verovatno neće imati uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Najčešće neželjene reakcije su neutropenija, eozinofilija, prolazno povećanje vrednosti enzima jetre ili bilirubina, posebno kod pacijenata sa već postojećim oboljenjem jetre, ali nema zabeleženih podataka o štetnom uticaju na jetru niti o reakcijama na mestu primene.

Kategorije učestalosti neželjenih reakcija koje su navedene u nastavku teksta, su zasnovane na proceni, pošto za većinu neželjenih reakcija nisu dostupni odgovarajući podaci za izračunavanje učestalosti. Pored toga učestalost neželjenih dejstava povezanih sa primenom cefuroksima može varirati u zavisnosti od indikacije.

Na osnovu podataka iz kliničkih ispitivanja neželjena dejstva su razvrstana prema učestalosti od vrlo čestih do retkih neželjenih reakcija. Učestalosti ostalih neželjenih dejstava (tj. onih koja se pojavljuju na < 1/10000) su uglavnom određene korišćenjem postmarketinških podataka, a odnose se pre svega na stopu prijavljivanja neželjenih dejstava, a ne na pravu učestalost.

Neželjene reakcije su navedene prema MedDRA klasifikaciji sistema organa, kategorijama učestalosti i stepenu ozbiljnosti. Kategorije učestalosti su definisane prema sledećoj konvenciji:

Veoma često ≥ 1/10

Često ≥ 1/100 do < 1/10

Povremeno ≥ 1/1000 do < 1/100

Retko ≥ 1/10000 do < 1/1000

Veoma retko < 1/10000

Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).

Sistem organaČestoPovremenoNepoznato
Infekcije i infestacijeprekomeran rast Candida i
Poremećaji krvi i limfnog sistemaneutropenija, eozinofilija,leukopenija, pozitivantrombocitopenija, hemolitička anemija
Poremećaji imunskog sistemamedikamentozna groznica, intersticijalni
Gastrointestinalnigastrointestinalnepseudomembranozni
Hepatobilijarni poremećajiprolazno povećanjeprolazno povećanje
Poremećaji kože ikožni osip, urtikarija,multiformni eritem,
potkožnog tkivapruritustoksična epidermalna nekroliza, Stevens- Johnson-ov sindrom,
Poremećaji bubrega i urinarnog sistemapovećane koncentracije kreatinina u serumu, povećane koncentracije uree u krvi i smanjen klirens kreatinina (videti
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primenereakcije na mestu primene, koje mogu da uključuju bol i

Opis odabranih neželjenih reakcija

Cefalosporini, kao klasa lekova, imaju tendenciju da se apsorbuju na površini ćelijske membrane crvenih krvnih zrnaca i reaguju sa antitelima usmerenim protiv leka što dovodi do pozitivnog Coombs-ovog testa (što može interferirati sa izvođenjem unakrsnih analiza krvi), a vrlo retko i do hemolitičke anemije.

Uočeno je prolazno povećanje vrednosti enzima jetre ili bilirubina u serumu, ali je ovo povećanje obično reverzibilno.

Bol na mestu primene intramuskularne injekcije je češći kod primene većih doza. Međutim, ovo najčešće nije razlog za prekid primene ovog leka.

Pedijatrijska populacija

Bezbednosni profil primene cefuroksim-natrijuma kod dece odgovara bezbednosnim informacijama koje su opisane kod odraslih pacijenata.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Predoziranje cefalosporinima može izazvati neurološke poremećaje, uključujući encefalopatiju, konvulzije i komu. Simptomi predoziranja mogu se pojaviti i kod pacijenata sa oštećenom funkcijom bubrega kod kojih doza nije adekvatno smanjena (videti odeljke 4.2 i 4.4).

Serumske koncentracije cefuroksima mogu biti smanjene hemodijalizom ili peritonealnom dijalizom.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Antibakterijski lekovi za sistemsku primenu; cefalosporini druge generacije

ATC šifra: J01DC02 Mehanizam dejstva

Cefuroksim inhibira sintezu ćelijskog zida bakterija vezivanjem za penicilin-vezujuće proteine (engl. penicilin bunding proteins, PBPs). Kao rezultat nastaje prekid biosinteze peptidoglikana ćelijskog zida, što dovodi do lize i smrti bakterijske ćelije.

Mehanizam rezistencije

Do bakterijske rezistencije na cefuroksim može doći usled jednog ili više sledećih mehanizama:

  • Hidroliza pod dejstvom beta-laktamaza uključujući (ali ne i ograničavajući se na) beta-laktamaze proširenog spektra (engl. extended-spectrum beta-lactamases, ESBLs) i hromozomski-kodirane (AmpC) enzime, čija se indukcija ili stabilna derepresija može pojaviti u nekim vrstama aerobnih Gram-negativnih bakterija;
  • Smanjenje afiniteta penicilin-vezujućeg proteina za cefuroksim;
  • Nepermeabilnost spoljašnje membrane, koja ograničava pristup cefuroksima penicilin-vezujućim proteinima Gram-negativnih bakterija;
  • Aktivnost efluks pumpi u bakterijama.

Očekuje se da mikroorganizmi koji su razvili rezistenciju na druge injekcione cefalosporine budu rezistentni na cefuroksim.U zavisnosti od mehanizma rezistencije, mikroorganizmi koji su razvili rezistenciju na peniciline mogu

pokazati smanjenu osetljivost ili rezistenciju na cefuroksim.

Granične vrednosti za cefuroksim-natrijum

Granične vrednosti minimalne inhibitorne koncentracije (MIK) utvrđene od strane Evropskog komiteta za antimikrobno testiranje osetljivosti (eng. European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing EUCAST) su sledeće:

MikroorganizamGranične vrednosti (mg/L)
OsetljivRezistentan
Enterobacteriaceae1≤ 82> 8
Staphylococcus spp.Napomena3Napomena3
Streptococcus A,B,C i GNapomena4Napomena4
Streptococcus pneumoniae≤ 0,5> 1
Streptococcus (ostale vrste)≤ 0,5> 0,5
Haemophilus influenzae≤ 1> 2
Moraxella catarrhalis≤ 4> 8
Granične vrednosti koje nisu≤ 45> 85
1 Granične vrednosti MIK cefalosporina za Enterobacteriaceae će otkriti sve klinički važne mehanizme rezistencije (uključujući ESBL i plazmidima posredovane AmpC). Neki sojevi koji proizvode beta- laktamaze su osetljivi ili intermedijarno osetljivi na 3. ili 4. generaciju cefalosporina sa ovim graničnim vrednostima. Takve slučajeve treba prijaviti, onako kako su nađeni, jer prisustvo ili odsustvo ESBL samo po sebi ne utiče na kategorizaciju osetljivosti. U mnogim oblastima, detekcija i karakterizacija ESBL se preporučuje ili je obavezna u cilju kontrole infekcija.
najmanje 1500 mg, tri puta dnevno, primenjene intravenskim putem.

Mikrobiološka osetljivost

Prevalenca stečene rezistencije može da varira geografski i sa vremenom za određene vrste i lokalne informacije o rezistenciji su poželjne, naročito kod lečenja teških infekcija. Po potrebi, treba tražiti savet stručnjaka kada je lokalna prevalenca rezistencije poznata i kada je korist leka kod bar nekih vrsta infekcija pod znakom pitanja.

Cefuroksim obično deluje protiv sledećih mikroorganizama in vitro:

Uobičajeno osetljive vrste
Gram-pozitivni aerobi:
Gram-negativni aerobi:
Mikroorganizmi kod kojih stečena rezistencija može predstavljati problem
Gram-pozitivni aerobi:
Gram-negativni aerobi:
Gram-pozitivni anaerobi:
Gram-negativni anaerobi:
Prirodno rezistentni mikroorganizmi
Gram-pozitivni aerobi:
Gram-negativni aerobi:
Gram-pozitivni anaerobi:
Gram-negativni anaerobi:
Ostali:

$ Svi meticilin-rezistentni S.aureus su rezistentni na cefuroksim.

Cefuroksim-natrijum u kombinaciji sa aminoglikozidnim antibioticima u in vitro uslovima pokazuje aditivno dejstvo, uz povremeno ispoljavanje sinergističkih efekata.

Resorpcija

Nakon primene intramuskularne (i.m.) injekcije kod zdravih dobrovoljaca, srednje vrednosti maksimalnih koncentracija u serumu bile su u rasponu od 27 mikrograma/mL do 35 mikrograma/mL, za dozu od 750 mg i od 33 mikrograma/mL do 40 mikrograma/mL za dozu od 1000 mg. Navedene koncentracije su postignute između 30 i 60 minuta nakon primene leka. Nakon intravenske (i.v.) primene cefuroksima u dozi od 750 i 1500 mg, koncentracije u serumu su bile približno 50 mikrograma/mL, odnosno 100 mikrograma/mL, a postignute su 15 minuta nakon primene.

PIK i Cmax čini se da rastu linearno sa povećanjem doze u rasponu pojedinačnih doza od 250 do 1000 mg nakon intramuskularne i intravenske primene. Nema dokaza o nakupljanju cefuroksima u serumu kod zdravih dobrovoljaca nakon ponovljene intravenske primene doze od 1500 mg na svakih 8 sati.

Distribucija

U zavisnosti od korišćene metodologije, utvrđeno je da je vezivanje za proteine od 33 do 50%. Prosečan volumen distribucije, nakon intramuskularne ili intravenske primene doza u rasponu od 250 do 1000 mg, kreće se u rasponu od 9,3 L/l,73 m2 do 15,8 L/l,73 m2. Koncentracije cefuroksima veće od minimalnih inhibitornih koncentracija za uobičajene patogene mogu se postići u tonzilama, tkivu sinusa, sluzokoži bronhija, kostima, pleuralnoj tečnosti, zglobnoj tečnosti, sinovijalnoj tečnosti, intersticijalnoj tečnosti, žuči, sputumu i očnoj vodici. Cefuroksim prolazi hemato-encefalnu barijeru u slučaju zapaljenja meninga.

Biotransformacija

Cefuroksim se ne metaboliše.

Eliminacija

Cefuroksim se izlučuje putem glomerularne filtracije i tubularne sekrecije. Poluvreme eliminacije u serumu nakon intramuskularne ili intravenske primene je oko 70 minuta. Nakon 24 sata od primene, 85 do 90% primenjenog cefuroksima se izluči urinom u nepromenjenom obliku, od čega se najveći deo izluči u prvih 6 sati. Prosečan renalni klirens kreće se u rasponu 114 mL/min/1,73 m2 do 170 mL/min/1,73 m2 nakon intramuskularne ili intravenske primene doza u rasponu od 250 do 1000 mg.

Posebne grupe pacijenata

Pol

Nije uočena razlika u farmakokinetici cefuroksima kod muškaraca i žena nakon primene jedne intravenske bolus injekcije od 1000 mg cefuroksima (u obliku cefuroksim-natrijuma).

Stariji pacijenti

Nakon intramuskularne ili intravenske primene cefuroksima resorpcija, distribucija i eliminacija cefuroksima kod starijih pacijenata je slična kao kod mlađih pacijenata sa istom funkcijom bubrega. Budući da je kod starijih pacijenata veća verovatnoća da je funkcija bubrega oslabljena, potreban je oprez prilikom doziranja cefuroksima, a poželjno je i praćenje funkcije bubrega (videti odeljak 4.2).

Pedijatrijska populacija

Poluvreme eliminacije cefuroksima u serumu je značajno produženo kod novorođenčadi u zavisnosti od gestacione starosti. Međutim, kod starije odojčadi (starosti > 3 nedelje) i dece, poluvreme eliminacije iz seruma je od 60 do 90 minuta, što je slično vrednostima kod odraslih.

Oštećenje funkcije bubrega

Cefuroksim se primarno izlučuje putem bubrega. Kao što je slučaj sa primenom svih sličnih antibiotika, kod pacijenata sa značajnim oštećenjem funkcije bubrega (tj. CLcr < 20 mL/min) preporučuje se da doza cefuroksima bude smanjena, kako bi se kompenzovalo njegovo sporije izlučivanje (videti odeljak 4.2). Cefuroksim se uspešno može eliminisati hemodijalizom i peritonealnom dijalizom.

Oštećenje funkcije jetre

Budući da se cefuroksim primarno eliminiše putem bubrega, ne očekuje se da oštećenje funkcije jetre može uticati na farmakokinetiku cefuroksima.

Farmakokinetički/farmakodinamski (PK/PD) odnos

Za cefalosporine, najvažniji farmakokinetičko-farmakodinamski indeks koji je u vezi sa in vivo efikasnošću jeste procenat doznog intervala (%T) koji omogućava da koncentracija slobodnog cefuroksima bude iznad minimalne inhibitorne koncentracije (MIK) cefuroksima za određene sojeve mikroorganizama (npr. %T > MIK).

Pretklinički podaci ne pokazuju rizik od primene cefuroksima kod ljudi, na osnovu konvencionalnih ispitivanja bezbednosne farmakologije, ispitivanja toksičnosti ponovljenih doza, genotoksičnosti, reproduktivne i razvojne toksičnosti. Nisu sprovedena ispitivanja kancerogenosti; međutim, ne postoje dokazi koji bi ukazivali na kancerogeni potencijal.

Aktivnost gama-glutamil transpeptidaze u urinu pacova jeste inhbirana različitim cefalosporinima. Ipak, nivo inhibicije je manji kod primene cefuroksima. Navedeno može biti značajno kod interferencije cefuroksima sa rezultatima laboratorijskih ispitivanja kod ljudi.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Lek ne sadrži pomoćne supstance.

pH vrednost injekcija natrijum-hidrogenkarbonata 2,74%, značajno utiče na boju rastvora i zbog toga se ovaj rastvor ne preporučuje za rastvaranje leka Cefuroxim-MIP. Međutim, ukoliko je neophodno da pacijent primi injekciju natrijum-hidrogenkarbonata u vidu infuzije, lek Cefuroxim-MIP se može direktno ubrizgati u cev infuzionog seta.

Lek Cefuroxim-MIP ne treba mešati u istom špricu sa aminoglikozidnim antibioticima.

Ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima, osim sa onima koji su navedeni u odeljku 6.6.

Prilikom intravenske primene cefuroksim se ne treba mešati sa rastvorima koji sadrže druge aktivne supstance.

Rok upotrebe neotvorene bočice: 2 godine.

Rok upotrebe nakon rekonstitucije/razblaživanja: iskoristiti odmah.

Hemijska i fizička stabilnost rekonstituisanog rastvora su pokazane u sledećim uslovima: 3 sata na temperaturi od 25°C ili 12 sati na temperaturi od 5°C .

S mikrobiološke tačke gledišta rastvor treba odmah primeniti nakon pripreme za upotrebu. Ako se ne primeni odmah, vreme i uslovi čuvanja rekonstituisanog leka su odgovornost korisnika.

Čuvati na temperaturi do 25°C.

Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.

Unutrašnje pakovanje je bočica od bezbojnog stakla (tip II), zatvorena gumenim čepom (halogenbutil guma), Al kapicom i plastičnim flip-off poklopcem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 10 bočica i Uputstvo za lek.

Uputstvo za rekonstituciju

Dodate količine vode i koncentracije rastvora, koji mogu biti od koristi kada su neophodne podeljene doze. Tabela 4. Sadržaj i koncentracije rastvora cefuroksima prikazane su u sledećoj tablici:

*Rekonstituisani rastvor dodaje se u 50 ili 100 mL kompatibilnog infuzionog rastvora (videti informacije o kompatibilnosti, u nastavku).

**Dobijeni volumen rastvora cefuroksima je uvećan zbog doprinosa zapremine praška zapremini rastvarača pa se dobijaju navedene koncentracije u mg/mL.

Za sve lekove koji se primenjuju parenteralno, potrebno je pre primene izvršiti vizuelnu proveru pripremljenih rastvora zbog eventualno prisutnih čestica ili promene boje.

Intravenske bolus injekcije ili intravenske infuzije: rastvor treba koristiti samo ako je rastvor bistar i praktično bez čestica.

Boja rastvora se kreće od bistre do žute boje, u zavisnosti od koncentracije, upotrebljenog rastvarača i uslova čuvanja.

Priprema rastvora za intravensku infuziju

Lek Cefuroxim-MIP treba rekonstituirati vodeći se uputstvima za rekonstituciju koja su navedena u tabeli 4.

Dodatno razređivanje vrši se dodavanjem 50-100 mL jednog od sledećih kompatibilnih infuzionih rastvora, pre primene intravenske infuzije:

  • voda za injekcije
  • 0,9% rastvor natrijum hlorida
  • 5%-tni rastvor glukoze

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Lek Cefuroxim-MIP sadrži aktivnu supstancu cefuroksim.

Lek Cefuroxim-MIP je antibiotik koji se koristi kod dece i odraslih. Deluje tako što ubija bakterije koje su izazvale infekcije. Pripada grupi antibiotika koji se zovu cefalosporini.

Lek Cefuroxim-MIP se primenjuje za lečenje infekcija:

  • pluća ili grudnog koša;
  • mokraćnih puteva (urinarnog trakta);
  • kože i mekog tkiva;
  • stomaka (abdomena).

Lek Cefuroxim-MIP se takođe koristi u prevenciji infekcija koje mogu nastati prilikom hirurških intervencija.

Vaš lekar može zahtevati da se izvrši laboratorijska analiza kako bi utvrdio vrstu bakterije koja je izazvala infekciju i nadgledati da li je bakterija osetljiva na lek Cefuroxim-MIP tokom lečenja.

  • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na bilo koji cefalosporinski antibiotik.
  • ukoliko ste nekada imali tešku alergijsku reakciju (preosetljivost) na bilo koji beta-laktamski antibiotik (penicilini, monobaktami i karbapenemi).

Obavestite Vašeg lekara pre nego što počnete da primate lek Cefuroxim-MIP ukoliko se nešto od navedenog odnosi na Vas. U tom slučaju lek Cefuroxim-MIP Vam se ne sme primenjivati.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom ili medicinskom sestrom pre nego što primenite lek Cefuroxim-MIP.

Tokom primene leka Cefuroxim-MIP morate obratiti pažnju na određene simptome kao što su alergijske reakcije, osip kože, gastrointestinalni poremećaji kao što je proliv i gljivične infekcije. Na taj način se smanjuje rizik od mogućih komplikacija. Vidite odeljak 4, Moguća neželjena dejstva. Ako ste imali alergijsku reakciju na druge antibiotike (kao što je npr. penicilin), možete takođe biti alergični na lek Cefuroxim-MIP.

Ukoliko je potrebno da uradite analizu krvi i urina

Lek Cefuroxim-MIP može uticati na rezultate analize koncentracije šećera u urinu ili krvi, kao i na rezultat testa poznatog kao Coombs-ov test.

Ukoliko je potrebno da uradite ove analize, obavestite zdravstvenog radnika koji Vam uzima uzorak krvi ili urina za analizu da ste na terapiji lekom Cefuroxim-MIP.

Drugi lekovi i lek Cefuroxim-MIP

Obavestite Vašeg lekara ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

Neki lekovi mogu uticati na delovanje leka Cefuroxim-MIP ili povećati mogućnost da dođe do ispoljavanja neželjenih reakcija. Ovde spadaju:

  • aminoglikozidni antibiotici
  • diuretici (lekovi koji pojačavaju izlučivanje tečnosti), kao što je furosemid
  • probenecid
  • oralni antikoagulansi (lekovi protiv zgrušavanja krvi).

Ukoliko se nešto od navedenog odnosi na Vas, obavestite o tome Vašeg lekara. Možda će biti potrebno da izvršite dodatne preglede kako biste pratili funkciju bubrega tokom terapije lekom Cefuroxim-MIP.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što primite ovaj lek.

Vaš lekar će razmotriti odnos koristi od lečenja lekom Cefuroxim-MIP i rizika po Vašu bebu.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Lek nema uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Nemojte upravljati vozilima ili rukovati mašinama ako se ne osećate dobro.

Lek Cefuroxim-MIP sadrži natrijum

Cefuroxim-MIP, 750 mg, prašak za rastvor za injekciju/infuziju:

Ovaj lek sadrži 40,65 mg (ili 1,77 mmol) natrijuma (glavni sastojak kuhinjske soli) po bočici. To iznosi 2% od preporučenog maksimalnog dnevnog unosa soli za odraslu osobu.

Savetuje se poseban oprez prilikom upotrebe kod pacijenata koji su na dijeti u kojoj se kontroliše unos natrijuma.

Cefuroxim-MIP, 1500 mg, prašak za rastvor za injekciju/infuziju:

Ovaj lek sadrži 83,3 mg (ili 3,54 mmol) natrijuma (glavni sastojak kuhinjske soli) po bočici. To iznosi 4,1% od preporučenog maksimalnog dnevnog unosa soli za odraslu osobu.

Savetuje se poseban oprez prilikom upotrebe kod pacijenata koji su na dijeti u kojoj se kontroliše unos natrijuma.

Lek Cefuroxim-MIP će Vam najverovatnije primeniti lekar ili medicinska sestra. Može se primeniti kao

intravenska infuzija 'kap po kap' ili kao injekcija direktno u venu ili kao injekcija duboko u mišić.

Uobičajeno doziranje

Vaš lekar će odlučiti koja doza leka Cefuroxim-MIP Vam je potrebna u zavisnosti od: težine i vrste infekcije, da li ste na terapiji nekim drugim antibioticima, Vaše telesne mase i godina kao i od funkcije Vaših bubrega.

Novorođenčad (uzrasta od 0 do 3 nedelje)

Od 30 mg/kg/dan do 100 mg/kg/dan, podeljeno u dve ili tri doze.

Odojčad (uzrasta preko 3 nedelje) i deca, telesne mase < 40 kg

Od 30 mg/kg/dan do100 mg/kg/dan, podeljeno u tri ili četiri doze.

Odrasli i adolescenti telesne mase ≥ 40 kg

Od 750 mg do 1500 mg dva, tri ili četiri puta dnevno. Maksimalna dnevna doza je 6 g.

Pacijenti sa oštećenom funkcijom bubrega

Ako imate problema sa bubrezima, lekar može promeniti Vašu dozu. Ukoliko se ovo odnosi na Vas, recite to lekaru.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Stanja na koja morate obratiti pažnju

Mali broj ljudi kod kojih se primenjuje lek Cefuroxim-MIP mogu dobiti alergijsku reakciju ili potencijalno ozbiljnu reakciju kože. Simptomi tih reakcija uključuju:

  • tešku alergijsku reakciju. Znaci uključuju izražen osip na koži praćen svrabom, otoke, ponekad i lica ili usta koji mogu da dovedu do otežanog disanja;
  • osip na koži, koji može biti praćen plikovima i izgledati kao male mete (centralno postavljena tamna tačka okružena svetlijim područjem, sa tamnim prstenom oko ivice);
  • široko rasprostranjen osip praćen plikovima i ljuštenjem kože (ovo mogu biti znaci Stevens- Johnson-ovog sindroma ili toksične epidermalne nekrolize).

Ostali simptomi na koje treba obratiti pažnju tokom primene leka Cefuroxim-MIP:

  • gljivične infekcije u retkim prilikama; lekovi poput leka Cefuroxim-MIP mogu izazvati prekomeran rast gljivica (Candida) u organizmu što može dovesti do gljivične infekcije (npr. do oralne kandidijaze); ovo neželjeno dejstvo će se verovatnijejaviti ako lek Cefuroxim-MIP primenjujete duže vreme.
  • težak proliv (pseudomembranozni kolitis): lekovi kao što je lek Cefuroxim-MIP mogu izazvati zapaljenje debelog creva (kolona), praćeno teškim prolivom, obično sa pojavom krvi i sluzi, uz bolove u stomaku i povišenu telesnu temperaturu.

Ukoliko se kod Vas pojavi neki od ovih simptoma odmah se obratite lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • bol na mestu uboda, otok i crvenilo duž vene.

Obavestite svog lekara ako se kod Vas pojavi neka od ovih reakcija.

Česta neželjena dejstva koje se mogu pojaviti prilikom analiza krvi:

  • povećane vrednosti enzima jetre
  • promene u broju belih krvnih zrnaca (neutropenija ili eozinofilija)
  • smanjene vrednosti hemoglobina

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

  • osip po koži, svrab, koprivnjača
  • proliv, mučnina, bol u stomaku

Obavestite svog lekara ako se kod Vas pojavi neka od ovih reakcija.

Povremena neželjena dejstva koje se mogu pojaviti prilikom analiza krvi:

  • smanjen broj belih krvnih zrnaca (leukopenija)
  • povećane vrednosti bilirubina (supstanca koju proizvodi jetra)
  • pozitivan Coombs-ov test

Ostala neželjena dejstva

Ostala neželjena dejstva se javljaju kod veoma malog broja ljudi ali je nepoznata učestalost njihovog pojavljivanja (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):

  • gljivične infekcije (Candida)
  • prekomeran rast Clostridium dificille
  • visoka telesna temperatura (groznica)
  • alergijske reakcije zapaljenje debelog creva, praćeno prolivom, obično sa krvlju i sluzi, bolom u stomaku
  • zapaljenje bubrega i krvnih sudova
  • povećana (ubrzana) razgradnja crvenih krvnih zrnaca (hemolitička anemija)
  • osip po koži, može biti praćen plikovima koji mogu izgledati kao male mete (centralno postavljena tamna tačka okružena svetlijim područjem, sa tamnim prstenom oko ivice); multiformni eritem

Obavestite svog lekara ako se kod Vas pojavi neka od ovih reakcija.

Neželjene reakcije koje se mogu pojaviti prilikom analiza krvi:

  • smanjenje broja krvnih pločica (ćelije koje pomažu zgrušavanje krvi – trombocitopenija)
  • povećanje nivoa uree i serumskog kreatinina u krvi

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Cefuroxim-MIP posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon „Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvati na temperaturi do 25°C.

Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.

Rok upotrebe nakon rekonstitucije/razblaživanja: iskoristi odmah

Hemijska i fizička stabilnost rekonstituisanog rastvora su pokazane u sledećim uslovima: 3 sata na temperaturi od 25°C u ili 12 sati na temperaturi od 5°C.

S mikrobiološke tačke gledišta rastvor treba odmah primeniti nakon pripreme za upotrebu. Ako sene primeni odmah, vreme i uslovi čuvanja rekonstituisanog leka su odgovornost korisnika.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Aktivna susptanca je cefuroksim.

Cefuroxim-MIP, prašak za rastvor za injekciju/infuziju, 10 x (750mg):

Jedna bočica sadrži 750 mg cefuroksima (u obliku cefuroksim-natrijuma).

Cefuroxim-MIP, prašak za rastvor za injekciju/infuziju, 10 x (1500mg):

Jedna bočica sadrži 1500 mg cefuroksima (u obliku cefuroksim-natrijuma). Lek ne sadrži pomoćne supstance.

Kako izgleda lek Cefuroxim-MIP i sadržaj pakovanja

Lek Cefuroxim-MIP je prašak bele ili skoro bele boje.

Unutrašnje pakovanje je bočica od bezbojnog stakla (tip II), zatvorena gumenim čepom (halogenbutil guma), Al kapicom i plastičnomim flip-off poklopcem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 10 bočica i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole:

MIP PHARMA D.O.O. BEOGRAD;

Ugrinovački put 3. deo 3, Beograd

Proizvođač:

CHEPHASAAR CHEM. - PHARM. FABRIK GMBH,

Muhlstrasse 50, St. Ingbert, Nemačka

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno u

Jun, 2022.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati u zdravstvenoj ustanovi.

Broj i datum dozvole:

Cefuroxim-MIP, prašak za rastvor za injekciju/infuziju, 10 x (750mg):

515-01-02110-21-001 od 10.06.2022.

Cefuroxim-MIP, prašak za rastvor za injekciju/infuziju, 10 x (1500mg):

515-01-02109-21-001 od 10.06.2022.

SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:

Terapijske indikacije

Lek Cefuroxim-MIP je indikovan za lečenje sledećih infekcija, kod odraslih i dece, uključujući novorođenčad (videti odeljke „Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka” u Sažetku karakteristika leka i „Farmakodinamski podaci” u Sažetku karakteristika leka):

  • Vanbolničke pneumonije;
  • Akutne egzacerbacije hroničnog bronhitisa;
  • Komplikovane infekcije urinarnog trakta, uključujući i pijelonefritis;
  • Infekcije mekih tkiva: celulitis, erizipel i infekcije rana;
  • Intraabdominalne infekcije (videti odeljak „Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka” u Sažetku karakteristika leka);
  • Profilaksa infekcija u gastrointestinalnoj (uključujući i ezofagealnu), ortopedskoj, kardiovaskularnoj i ginekološkoj hirurgiji (uključujući i sectio caesarea).

U lečenju i prevenciji infekcija kod kojih je vrlo verovatno prisustvo anaerobnih mikroorganizama, cefuroksim je potrebno primenjivati u kombinaciji sa odgovarajućim antimikrobnim lekovima.

Treba uzeti u obzir zvanične smernice o pravilnoj upotrebi antibiotika.

Doziranje i način primene

Doziranje

Tabela 1. Odrasli i deca ≥ 40 kg

IndikacijeDoza
Vanbolnička pneumonija i akutna egzacerbacija
Infekcije mekih tkiva: celulitis, erizipel i infekcije
Intraabdominalne infekcije
Komplikovane infekcije urinarnog trakta,1500 mg svakih 8 sati
Teške infekcije750 mg svakih 6 sati (intravenski)
Profilaksa infekcije u gastrointestinalnoj, ortopedskoj i ginekološkoj hirurgiji (uključujući i sectio caesarea)1500 mg pri uvođenju u anesteziju. Dodatno mogu biti primenjene još dve doze od 750 mg (intramuskularno) jedna nakon 8 sati i druga nakon
Profilaksa infekcije u kardiovaskularnoj i ezofagealnoj hirurgiji.1500 mg pri uvođenju u anesteziju. U naredna 24 sata se, na svakih 8 sati, primenjuje doza od 750 mg

Tabela 2. Deca < 40 kg

Odojčad i mala deca > 3 nedeljeOdojčad (od rođenja do 3
Vanbolnička pneumonija
Komplikovane infekcije
Infekcije mekih tkiva: celulitis,
Intraabdominalne infekcije

Oštećenje funkcije bubrega

Cefuroksim se primarno izlučuje putem bubrega. Zbog toga se, kao i prilikom primene drugih sličnih antibiotika, kod pacijenata sa značajnim oštećenjem funkcije bubrega preporučuje smanjenje doze leka Cefuroxim-MIP da bi se kompenzovalo njegovo sporije izlučivanje.

Tabela 3. Preporučene doze cefuroksima kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega

Klirens kreatininaT 1/2 (h)Doza (mg)
> 20 mL/min/1,73 m21,7-2,6Nije neophodno smanjivati standardnu dozu
10-20 mL/min/1,73 m24,3-6,5750 mg dva puta dnevno
< 10 mL/min/1,73 m214,8-22,3750 mg jednom dnevno
Treba dati dodatnu dozu od 750 mg intravenski ili intramuskularno na kraju svake dijalize; pored parenteralne upotrebe, cefuroksim-natrijum se može dodati u rastvor za peritonealnu dijalizu (obično 250 mg na svaka dva litra rastvora za
Pacijenti sa insuficijencijom bubrega na kontinuiranoj arteriovenskoj hemodijalizi (engl. continuous arteriovenous haemodialysis - CAVH) ili visokoprotočnoj hemofiltraciji (engl. high-flux, HF) u jedinicama750 mg dva puta dnevno; kod niskoprotočne hemofiltracije (engl. low-flux) potrebno je pridržavati se preporučenih doza koje se primenjuju kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega.

Oštećenje funkcije jetre

Cefuroksim se primarno eliminiše putem bubrega. Kod pacijenata sa poremećajem funkcije jetre, ne očekuje se uticaj na farmakokinetiku cefuroksima.

Način primene

Lek Cefuroxim-MIP treba primenjivati putem intravenske injekcije u trajanju od 3 do 5 minuta direktno u venu, ili putem spore „kap po kap“ infuzije, ili u vidu infuzije u trajanju od 30 do 60 minuta, ili kao intramuskularnu injekciju duboko u mišić.

Intramuskularnu injekciju treba injektovati duboko u relativno veliki mišić, pri čemu, na jednom mestu ne treba primeniti više od 750 mg. Kod primene doza većih od 1500 mg, lek treba primeniti intravenski.

Za uputstvo o rekonstituciji leka pre primene videti odeljak „Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)”.

Lista pomoćnih supstanci

Lek ne sadrži pomoćne supstance.

Inkompatibilnost

pH vrednost injekcija natrijum-hidrogenkarbonata 2,74%, značajno utiče na boju rastvora i zbog toga se ovaj rastvor ne preporučuje za rastvaranje leka Cefuroxim-MIP. Međutim, ukoliko je neophodno da pacijent primi injekciju natrijum-hidrogenkarbonata u vidu infuzije, lek Cefuroxim-MIP se može direktno ubrizgati u cev infuzionog seta.

Lek Cefuroxim-MIP ne treba mešati u istom špricu sa aminoglikozidnim antibioticima.

Ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima, osim sa onima koji su navedeni u odeljku „Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)”.

Prilikom intravenske primene cefuroksim se ne treba mešati sa rastvorima koji sadrže druge aktivne supstance.

Rok upotrebe

Rok upotrebe neotvorene bočice: 2 godine.

Rok upotrebe nakon rekonstitucije/razblaživanja: iskoristiti odmah.

Hemijska i fizička stabilnost rekonstituisanog rastvora su pokazane u sledećim uslovima: 3 sata na temperaturi od 25°C ili 12 sati na temperaturi od 5°C .

S mikrobiološke tačke gledišta rastvor treba odmah primeniti nakon pripreme za upotrebu. Ako se ne primeni odmah, vreme i uslovi čuvanja rekonstituisanog leka su odgovornost korisnika.

Posebne mere opreza pri čuvanju

Čuvati na temperaturi do 25°C.

Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.

Priroda i sadržaj pakovanja

Unutrašnje pakovanje je bočica od bezbojnog stakla (tip II), zatvorena gumenim čepom (halogenbutil guma), Al kapicom i plastičnim flip-off poklopcem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 10 bočica i Uputstvo za lek.

Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)

Uputstvo za rekonstituciju

Dodate količine vode i koncentracije rastvora, koji mogu biti od koristi kada su neophodne podeljene doze.

Tabela 4. Sadržaj i koncentracije rastvora cefuroksima prikazane su u sledećoj tablici:

Veličina bočiceNačin primeneDobijeni proizvodKoličina vode za injekciju koju je potrebno dodati (mL)Približna koncentracija
750 mgintramuskularnasuspenzija3 mL216
intravenskarastvornajmanje 6 mL116
intravenskarastvornajmanje 6 mL*116
1500 mgintramuskularnasuspenzija6 mL216
intravenskarastvornajmanje 15 mL94
intravenskarastvor15 mL*94

*Rekonstituisani rastvor dodaje se u 50 ili 100 mL kompatibilnog infuzionog rastvora (videti informacije o kompatibilnosti, u nastavku).

**Dobijeni volumen rastvora cefuroksima je uvećan zbog doprinosa zapremine praška zapremini rastvarača pa se dobijaju navedene koncentracije u mg/mL.

Za sve lekove koji se primenjuju parenteralno, potrebno je pre primene izvršiti vizuelnu proveru pripremljenih rastvora zbog eventualno prisutnih čestica ili promene boje.

Intravenske bolus injekcije ili intravenske infuzije: rastvor treba koristiti samo ako je rastvor bistar i praktično bez čestica.

Boja rastvora se kreće od bistre do žute boje, u zavisnosti od koncentracije, upotrebljenog rastvarača i uslova čuvanja.

Priprema rastvora za intravensku infuziju

Lek Cefuroxim-MIP treba rekonstituirati vodeći se uputstvima za rekonstituciju koja su navedena u tabeli 4.

Dodatno razređivanje vrši se dodavanjem 50-100 mL jednog od sledećih kompatibilnih infuzionih rastvora, pre primene intravenske infuzije:

  • voda za injekcije
  • 0,9% rastvor natrijum hlorida
  • 5%-tni rastvor glukoze

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info