Cisplatin Ebewe® 10mg/20mL koncentrat za rastvor za infuziju

cisplatin

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
Režim izdavanja
SZ - Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi

Ostale informacije

Naziv leka
Cisplatin Ebewe® 10mg/20mL koncentrat za rastvor za infuziju
Opis
Lek Cisplatin Ebewe je citostatik koji se koristi u terapiji karcinoma, uništava ćelije koje uzrokuju određene vrste karcinoma uz obaveznu primenu pod nadzorom lekara.
Farmaceutski oblik
koncentrat za rastvor za infuziju
Vrsta leka
Humani lekovi

Pakovanje i cena

Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
koncentrat za rastvor za infuziju; 10mg/20mL; bočica staklena, 1x20mL
Broj rešenja
‍515-01-03111-19-001
JKL
‍0031330
EAN
‍9088881046431
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
06.05.2020.
Datum važenja rešenja
06.05.2025.
Maksimalna odobrena cena leka
436,70 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Cena na listi lekova RFZO
331,50 RSD
Doplata
-
DDD
-
Cena na listi lekova RFZO
331,50 RSD
Doplata
-
DDD
-

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Koristi se kao monoterapija ili kao deo kombinovane hemioterapije kod uznapredovalih ili metastatskih tumora: karcinoma testisa (palijativna ili kurativna poli-hemioterapija) i karcinoma jajnika (stadijumi III i IV), kao i epitelioma skvamoznih ćelija glave i vrata (palijativna terapija).

Za terapiju mikrocelularnog karcinoma pluća.

Za terapiju uznapredovalog nemikrocelularnog karcinoma pluća.

Doziranje

Odrasli i deca:

Doziranje cisplatina zavisi od osnovne bolesti, očekivane reakcije pacijenta, kao i od toga da li se cisplatin primenjuje kao monoterapija ili kao komponenta kombinovane hemioterapije. Uputstva o doziranju se odnose i na odrasle i na decu. Za preporuku doze koju treba primeniti na osnovu

dijagnoze i kliničkog stanja, treba konsultovati savremenu medicinsku literaturu.

Kao monoterapija se preporučuje primena sledeća dva dozna režima:

Pojedinačna doza od 50 do 120 mg/m2 telesne površine, svake 3 do 4 nedelje; 15 do 20 mg/m2/dan u trajanju od 5 dana, svake 3 do 4 nedelje.

Ako se cisplatin koristi kao deo kombinovane hemioterapije, onda se doza cisplatina mora smanjiti. Uobičajena doza u ovakvim slučajevima iznosi 20 mg/m2 ili više, jednom na svake 3 do 4 nedelje, osim u slučaju kombinovane hemioterapije za mikrocelularni ili nemikrocelularni karcinom pluća, kada se uobičajeno primenjuje doza od 80 mg/m2.

Daljnje preporuke za doziranje treba zasnovati na savremenim medicinskim saznanjima, koja se mogu naći u literaturi i/ili odgovarajućim radnim grupama.

Za upozorenja i mere opreza koje treba imati u vidu pre početka sledećeg ciklusa terapije, videti odeljak 4.4.

Kod pacijenata sa poremećajem funkcije bubrega ili depresijom kostne srži, doza se mora na odgovarajući način smanjiti.

Način primene

Lek Cisplatin Ebewe 0,5 mg/mL, koncentrat za rastvor za infuziju, se pre primene mora razblažiti (videti odeljak 6.6).

Razblaženi rastvor se mora primenjivati isključivo intravenski, putem infuzije (videti u nastavku teksta).

Prilikom primene se mora izbeći kontakt leka sa svim sredstvima koja sadrže aluminijum (setovi za intravensku infuziju, igle, kateteri, špricevi), a koja mogu doći u kontakt sa cisplatinom (videti odeljak 6.2).

Cisplatin rastvor za infuziju, pripremljen u skladu sa instrukcijama (videti odeljak 6.6.), trebalo bi primeniti u vidu intravenske infuzije u trajanju od 6 do 8 sati.

U periodu od 2 do 12 sati pre primene, pa sve do najmanje 6 sati nakon primene cisplatina, neophodno je održavati odgovarajuću hidrataciju pacijenta. Hidratacija je neophodna da bi se izazvala dovoljna diureza tokom terapije, kao i nakon terapije cisplatinom. Hidratacija se postiže intravenskom infuzijom jednog od sledećih rastvora:

  • rastvor natrijum-hlorida 0,9%
  • mešavina 0,9% rastvora natrijum-hlorida i 5% rastvora glukoze (1:1)

Hidratacija pre terapije cisplatinom:

Intravenska infuzija od 100 do 200 mL/sat tokom 6 do 12 sati.

Hidratacija nakon završetka primene terapije cisplatinom:

Intravenska infuzija sa još dva litra, u količinama od 100 do 200 mL na sat, u trajanju od 6 do 12 sati.

Forsirana diureza može biti neophodna ukoliko je izbacivanje urina manje od 100 do 200 mL/sat nakon hidratacije. Forsirana diureza se može postići intravenskom primenom 37,5 mg manitola u obliku 10% rastvora (375 mL 10% rastvora manitola) ili primenom diuretika, ukoliko je funkcija bubrega normalna.Primena manitola ili diuretika je takođe potrebna u onim slučajevima kada je cisplatin primenjen u dozi koja je veća od 60 mg/m2 površine tela.

Neophodno je da pacijent pije velike količine tečnosti do 24 sata nakon infuzije cisplatina kako bi

se obezbedilo odgovarajuće izlučivanje urina.

Preosetljivost na aktivnu supstancu ili druga jedinjenja koja sadže platinu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1

  • u stanjima dehidratacije (neophodna je hidratacija pre i posle primene leka da bi se sprečio ozbiljan poremećaj funkcije bubrega);
  • pacijenti sa mijelosupresijom; sa već postojećim oštećenjem funkcije bubrega ili oštećenjem sluha s obzirom na činjenicu da je cisplatin nefrotoksičan i neurotoksičan (naročito ototoksičan). Ove toksičnosti mogu biti kumulativne ako već postoje oboljenja ovog tipa;
  • pacijentkinje koje su trudne ili doje (videti odeljak 4.6) ;
  • u kombinaciji sa vakcinom protiv žute groznice i fenitoinom kod profilaktičke primene (videti odeljak 4.5).

Cisplatin reaguje sa metalom aluminijumom, pri čemu nastaje crni precipitat platine. Svi intravenski setovi, igle, kateteri i špricevi koji sadrže aluminijum se moraju izbegavati.

Cisplatin se može primenjivati isključivo pod strogim nadzorom kvalifikovanog lekara specijalizovanog za upotrebu hemioterapijskih supstanci.

Odgovarajuće praćenje i upravljanje lečenjem i njegovim komplikacijama moguće je samo ako je postavljena odgovarajuća dijagnostika i ako su dostupni egzaktni uslovi lečenja.

Nefrotoksičnost

Cisplatin dovodi do teške kumulativne nefrotoksičnosti. Da bi se nefrotoksičnost cisplatina svela na minimum, potrebno je održavati diurezu od 100 mL/h ili veću. To se može postići prethodnom hidratacijom pacijenta sa 2 litra odgovarajućeg intravenskog rastvora, kao i sličnom hidratacijom nakon primene cisplatina (preporučuje se 2500 mL/m²/24 sata). Ako obimna hidratacija nije dovoljna da održi odgovarajuću diurezu urina, može se primeniti osmotski diuretik (kao što je npr. manitol).

Neuropatije

Prijavljeni su slučajevi teške neuropatije. Ove neuropatije mogu biti ireverzibilne i mogu se manifestovati kao parestezija, arefleksija i proprioceptivni gubitak, kao i gubitak osećaja vibracija. Takođe je prijavljen gubitak motorne funkcije. Potrebno je u redovno sprovoditi neurološke preglede pacijenta..

Ototoksičnost

Ototoksičnost je uočena kod 31% pacijenata koji su primali jednu dozu cisplatina 50 mg/m², a manifestovala se kao tinitus i/ili gubitak sluha za raspon visokih frekvencija (4000 do 8000 Hz). Povremeno se može javiti smanjena sposobnost da se čuju tonovi čija visina odgovara tonovima uobičajenog razgovora. Ototoksično dejstvo može biti više izraženo kod dece koja su na terapiji cisplatinom. Gubitak sluha može biti unilateralan ili bilateralan i ima tendenciju da postane učestaliji i teži sa ponavljanjem doza cisplatina; međutim, pojava gluvoće nakon primene početne doze ciplatina, zabeležena je u retkim slučajevima.. Ototoksičnost može biti izraženija kod prethodne primene cisplatina istovremeno sa kranijalnom iradijacijom i može biti povezana sa maksimalnim koncentracijama cisplatina u plazmi. Nije jasno da li je ototoksičnost uzrokovana cisplatinom reverzibilna. Pre započinjanja terapije cisplatinom, kao i pre svakog narednog ciklusa primene cisplatina, potrebno je uraditi audiometriju.. Prijavljena je i vestibularna toksičnost (videti odeljak 4.8 Neželjena dejstva).

Alergijski fenomen

Kao i kod ostalih jedinjenja platine, reakcije preosetljivosti se mogu javiti u većini slučajeva tokom primene infuzije, što zahteva prekid primene cisplatina i započinjanje odgovarajuće terapije. Ukrštene reakcije u pojedinim slučajevima sa smrtnim ishodom, prijavljene su kod primene svih jedinjenja platine (videti odeljke 4.3 Kontraindikacije i 4.8 Neželjena dejstva).

Funkcija jetre i krvna slika

Potrebno je pratiti laboratorijske testove krvi i funkciju jetre u redovnim vremenskim intervalima.

Karcinogeni potencijal

U retkim slučajevima kod ljudi je zabeležena akutna leukemija koja se javila istovremeno sa primenom cisplatina, a koja je uglavnom bila povezana sa primenom drugih leukemogenih lekova.

Cisplatin ima mutageno dejstvo kod bakterija, i izaziva hromozomske aberacije u u ćelijskim kulturama životinja. Karcinogenost je moguća ali nije dokazana. Cisplatin je teratogen i embriotoksičan kod miševa.

Reakcije na mestu primene leka

Tokom primene cisplatina, mogu se javiti reakcije na mestu primene leka. Usled rizika od ekstravazacije, preporučuje se pažljivo praćenje infuzionog mesta zbog moguće infiltracije tokom primene leka. Za sada nije poznata specifična terapija za reakcije ekstravazacije.

Lek sadrži natrijum.

Lek Cisplatin Ebewe sadrži 3,5 mg natrijuma po mililitru.

Savetuje se poseban oprez prilikom upotrebe kod pacijenata koji su na dijeti u kojoj se kontroliše unos natrijuma.

Nefrotoksični lekovi:

Istovremena primena nefrotoksičnih lekova (npr. cefalosporina, aminoglikozida, amfotericina B ili kontrastnih sredstava) ili ototoksičnih lekova (npr. aminoglikozida) dovodi do povećanja toksičnog dejstva cisplatina na bubrege. Tokom ili nakon terapije cisplatina savetuje se oprez pri primeni lekova koji se

uglavnom izlučuju putem bubrega, npr. citostatici kao što su bleomicin i metotreksat, zbog moguće smanjene renalne eliminacije.

Renalna toksičnost ifosfamida može biti izraženija prilikom istovremene ili prethodne primene cisplatina.

Nekoliko slučajeva je prijavljeno smanjenje koncentracije litijuma u krvi nakon terapije cisplatina u kombinaciji sa bleomicinom i etopozidom. Zbog toga se savetuje praćenje koncentracije litijuma.

Ototoksični lekovi:

Istovremena primena ototoksičnih lekova (npr. aminoglikozidi, diuretici Henleove petlje) može da poveća toksično dejstvo cisplatina na funkciju sluha. Izuzev kod pacijenata koji primaju doze cisplatina veće od 60 mg/m², kod kojih je diureza manja od 1000 mL/24h, ne treba izazvati forsiranu diurezu primenom diuretika Henleove petlje zbog mogućeg oštećenja bubrega i ototoksičnosti.

Ifosfamid može pojačati gubitak sluha uzrokovanog primenom cisplatina. Atenuisane žive vakcine:

Upotreba vakcine protiv žute groznice je strogo kontraindikovana zbog rizika od fatalne sistemske

bolesti nakon vakcinisanja (videti odeljak 4.3 Kontraindikacije). Zbog rizika od sistemske bolesti, savetuje se primena inaktivisanih vakcina kad god je to moguće.

Oralni antikoagulansi:

U slučaju istovremene primene oralnih antikoagulanasa, savetuje se redovna kontrola INR vrednosti.

Antihistaminici, fenotiazin i ostalo

Istovremena primena antihistaminika, buklizina, ciklizina, loksapina, meklozina, fenotiazina, tioksantina ili trimetobenzamida može da maskira ototoksične simptome (kao što su vrtoglavica i tinitus).

Antikonvulzivni lekovi

Tokom terapije cisplatinom koncentracije antikonvulziva u serumu mogu ostati na subterapijskim vrednostima.

Piridoksin + altretamin kombinacija

Tokom randomizovane studije u terapiji uznapredovalog karcinoma ovarijuma, istovremena primena piridoksina u kombinaciji sa altretaminom (heksametilmelamin) i cisplatinom nepovoljno je uticala na vreme do odgovora na terapiju.

Paklitaksel

Primena cisplatina pre infuzije paklitaksela može dovesti do smanjiti klirens paklitaksela za 33% i čime se pojačava neurotoksičnost.

Trudnoća

Nema odgovarajućih podataka o upotrebi cispaltina kod trudnica, ali na osnovu farmakoloških svojstava postoji sumnja da cisplatin uzrokuje ozbiljne urođene defekte. Ispitivanja na životinjama su pokazala reproduktivnu toksičnost i transplacentalnu karcinogenost (videti odeljak 5.3). Cisplatin je kontraindikovan tokom trudnoće.

Dojenje

Cisplatin se izlučuje u majčino mleko. Kontraindikovano je dojenje u toku terapije.

Plodnost

PACIJENTI OBA POLA MORAJU KORISTITI EFEKTIVNE METODE KONTRACEPCIJE KAKO BI SPREČILI ZAČEĆE I/ILI RAĐANJE U TOKU TRAJANJA TERAPIJE I NAJMANJE JOŠ 6 MESECI

NAKON ZAVRŠETKA TERAPIJE CISPLATINOM. Genetsko savetovanje preporučuje se ukoliko pacijent želi da ima potomstvo posle završetka lečenja. Pošto terapija cisplatinom može da izazove ireverzibilnu neplodnost, muškarcima planiraju potomstvo, preporučuje se da pre započinjanja terapije potraže savet u vezi sa zamrzavanjem sperme..

Zbog mogućih neželjenih dejstava cisplatin može neznatno ili umereno uticati na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Pacijenti koji imaju ove simptome (npr. pospanost ili povraćanje) moraju da izbegavaju vožnju ili rukovanje mašinama.

Neželjena dejstva zavise od upotrebljene doze i mogu biti kumulativna.

Najčešće prijavljeni neželjeni događaji (>10%) prilikom primene cisplatina bili su hematološki (leukopenija, trombocitopenija i anemija), gastrointestinalni (anoreksija, mučnina, povraćanje i proliv), poremećaji uha (oštećenje sluha), poremećaji funkcije bubrega (insuficijencija bubrega, nefrotoksičnost, hiperurikemija) i povišena telesna temperatura.

Ozbiljna neželjena dejstva na bubrege, koštanu srž i uši su prijavljene kod otprilike jedne trećine pacijenata koji su primali jednu dozu cisplatina. Ova dejstva su uglavnom dozno zavisna i kumulativna. Ototoksičnost se može ispoljiti u težem obliku kod dece.

Lista je navedena po klasama sistema organa, MedDRA terminologiji i učestalosti javljanja prema sledećim kategorijama:

veoma često (≥1/10), često (≥1/100 do < 1/10), povremeno (≥1/1000 do < 1/100), retko (≥1/10000 do < 1/1000) veoma retko (≤1/10000) i nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).

Tabela neželjenih događaja prijavljenih na osnovu kliničkog i postmarketinškog iskustva(MedDRA terminologija)

Infekcije i infestacije
ČestoSepsa
NepoznatoInfekcijaa
Neoplazme – benigne, maligne i neodređene
PovremenoAkutna leukemija
Poremećaji krvi i limfnog sistema
Veoma čestoInsuficijencija koštane srži, trombocitopenija, leukopenija, anemija
NepoznatoCoombs-pozitivna hemolitička anemija.
Poremećaji imunskog sistema
PovremenoAnafilaktoidnab reakcija
Endokrini poremećaji
NepoznatoPovećanje vrednosti amilaze u krvi, neodgovarajuća sekrecija antidiuretskog hormona
Poremećaji metabolizma i ishrane
Veoma čestoHiponatremija
PovremenoHipomagnezijemija
NepoznatoDehidratacija, hipokalemija, hipofosfatemija, hiperurikemija, hipokalcemija, tetanus
Poremećaji nervnog sistema
RetkoKonvulzije, periferna neuropatija, leukoencefalopatija, reverzibilni posteriorni leukoencefalopatski sindrom
NepoznatoCerebrovaskularni događaj, hemoragijski moždani udar, ishemijski moždani udar, ageuzija, cerebralni arteritis, Lhermitte-ov znak, mijelopatija, autonomna neuropatija
Poremećaji oka
NepoznatoZamućen vid, stečeno slepilo za boje, kortkalno slepilo, optički neuritis, edem papile, pigmentacija retine
Poremećaji uha i labirinta
PovremenoOtotoksičnost
NepoznatoTinitus, gubitak sluha
Kardiološki poremećaji
ČestoAritmija, bradikardija, tahikardija
RetkoInfarkt miokarda
Veoma retkoZastoj srca
NepoznatoOboljenje srca
Vaskularni poremećaji
ČestoVenska tromboembolija
NepoznatoTrombotična mikroangiopatija (hemolitičko uremijski sindrom), Raynaud-ov fenomen
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji
NepoznatoEmbolija pluća
Gastrointestinalni poremećaji
RetkoStomatitis
NepoznatoPovraćanje, mučnina, anoreksija, štucanje, dijareja
Hepatobilijarni poremećaji
NepoznatoPovećanje vrednosti enzima jetre, povećanje koncentracije bilirubina u krvi
Poremećaji kože i potkožnog tkiva
NepoznatoOsip, alopecija
Poremećaji mišićno-koštanog sistema i vezivnog tkiva
NepoznatoSpazam mišića
Poremećaji bubrega i urinarnog sistema
NepoznatoAkutna bubrežna insuficijencija, bubrežna insuficijencijac, oboljenje renalnih
Poremećaji reproduktivnog sistema i dojki
PovremenoPoremećaj spermatogeneze
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene
Veoma čestoPireksija
NepoznatoAstenija, malaksalost, ekstravazacija na mestu primene injekcijed

a: Kod nekih pacijenata komplikacije infekcija su dovele do smrtnog ishoda.

b: Prijavljeni simptomi anafilaktoidne reakcije kao što su edem lica (PT – face oedema), zviždanje u plućima, bronhospazam, tahikardija i hipotenzija biće navedeni u tabeli sa neželjenim događajima kod anafilaktoidne reakcije u zagradi.

c: Pod bubrežnom insuficijencijom/slabosti se podrazumeva i povećane vrednosti BUN-a (eng. Blood Urea Nitrogen-azot u krvi koji potiče iz uree) i kreatinina u krvi, mokraćne kiseline u serumu i/ili smanjenje klirensa kreatinina.

d: Lokalna toksičnost mekih tkiva uključuje celulitis, fibrozu i nekrozu (često), bol (često), edeme (često) i eritem (često) kao posledice ekstravazacije.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

NEOPHODAN JE OPREZ DA BI SE SPREČILO NENAMERNO PREDOZIRANJE.

Akutno predoziranje cisplatinom može dovesti do bubrežne insuficijencije, insuficijencije jetre, gubitka sluha, okularne toksičnosti (uključujući ablaciju retine), značajne mijeosupresije, mučnine i povraćanja koji ne reaguju na terapiju i/ili neuritis. Predoziranje može imati i smrtni ishod.

Nema poznatog antidota u slučaju predoziranja cisplatinom. Čak i u slučaju kada se započne dijaliza 4 sata nakon predoziranja, ona ima mali uticaj na eliminaciju cisplatina iz organizma zbog snažnog i brzog vezivanja cisplatina za proteine.

Terapija u slučaju predoziranja obuhvata opšte suportivne mere.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Antineoplastici, jedinjenja platine

ATC šifra: L01XA01

Mehanizam dejstva

Cisplatin je neorganska supstanca koja sadrži teški metal [cis-diaminedihloroplatina(II)]. Ova supstanca inhibira sintezu DNK tako što uspostavlja poprečne veze unutar i između DNK lanaca. U manjem stepenu je inhibirana i sinteza proteina i RNK.

Farmakodinamsko dejstvo

Iako se smatra da je osnovna aktivnost cisplatina inhibicija sinteze DNK, antineoplastički proces obuhvata i druge aktivnosti uključujući povećanje imunogenosti na tumor. Onkolitička funkcija cisplatina može se uporediti sa funkcijom alkilirajućih supstanci. Cisplatin takođe pokazuje imunosupresivnost, radiosenzitivnost i poseduje antibakterijske osobine.

Dejstvo cisplatina nije specifično za faze ćelijskog ciklusa.

Citotoksične aktivnosti cisplatina izazvane su vezivanjem svih DNK baza, sa posebnim afinitetom za N-7 poziciju guanina i adenozina.

Distribucija

Nakon intravenske primene cisplatin se brzo distribuira kroz sva tkiva. Posle primene doza cisplatina od 20 do 120 mg/m2, najveće koncentracije platine su u jetri, prostati i bubrezima, nešto manje u bešici, mišićima, testisima, pankreasu i slezini, dok su najmanje u crevima, nadbubregu, srcu, plućima, velikom i malom mozgu.

Biotransormacija

Preko 90% od ukupnog cisplatina u plazmi vezuje se za proteine dva sata posle primene. Ovaj proces može biti ireverzibilan. Deo leka koji je vezan za proteine nije antineoplastički aktivan. Farmakokinetika cisplatina je nelinearna. Cisplatin se konvertuje neenzimskim procesom u jedan ili više metabolita. Eliminacija iz plazme postiže se u dve faze posle intravenske injekcije u bolusu od 50-100 mg/m2 cisplatina. Kod ljudi su izmerene sledeće vrednosti poluvremena eliminacije:

t ½ (distribucija): 10-60 minuta

t ½ (terminalna): približno 2-5 dana

Eliminacija

Rezultat značajnog vezivanja ukupne platine za proteine plazme je produžena i nekompletna faza ekskrecije sa kumulativnom sekrecijom 27 do 45% primenjene doze, putem urina u periodu od 84 do 120 sati. Produžena infuzija dovodi do sekrecije većeg dela doze putem urina. Sekrecija putem fecesa je minimalna, a male količine platine mogu se naći u žučnoj kesi i debelom crevu. Poremećena funkcija bubrega produžuje poluvreme eliminacije iz plazme, koje se teoretski takođe može produžiti u prisustvu ascitesa izazvanog velikim afinitetom cisplatina za vezivanje za proteine plazme.

Hronična toksičnost:

Model hronične toksičnosti ukazuje na oštećenje funkcije bubrega, depresiju kostne srži, gastro-intestinalne poremećaje i ototoksičnost.

Mutagenost i kancerogenost:

Mutageno dejstvo cisplatina dokazan je u brojnim in vitro i in vivo testovima (bakterijski test sistem i hromozomski defekti u ćelijama životinja i kulturi tkiva). Dugotrajne studije dejstva cisplatina kod miševa i pacova dokazale su kancerogeni uticaj.

Reproduktivna toksičnost:

Plodnost: supresija gonada koja dovodi do amenoreje ili azospermije može biti ireverzibilna i dovesti do definitivnog steriliteta.

Istraživanja kod pacova pokazuju da primena cisplatina u toku trudnoće izaziva pojavu tumora kod odraslih potomaka.

Trudnoća i dojenje: Cisplatin je embriotoksičan i teratogen za miševe i pacove i kod obe vrste zapaženi su defekti. Cisplatin je otkriven i u mleku ispitivanih životinja.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Natrijum-hlorid;

Hlorovodonična kiselina, razblažena;

Voda za injekcije.

Cisplatin reaguje sa aluminijumom pri čemu se stvara crni precipitat platine. Zbog toga se mora izbeći upotreba opreme koja sadrži aluminijum (sistemi za infuziju, igle, kateteri, špricevi). Cisplatin se razlaže rastvorom u medijumu koji ima mali sadržaj hlorida. Koncentracija hlorida treba da bude barem jednaka koncentraciji od 0,45% natrijum-hlorida.

Ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima sem navedenih u odeljku 6.6.

Ovaj lek se ne sme razblaživati sa 5% glukoze ili 5% rastvorom manitola, već samo mešavinom koja sadrži i natrijum-hlorid, kao što je navedeno u odeljku 6.6.

Antioksidansi (natrijum-metabisulfit), bikarbonati (natrijum-bikarbonat), sulfati, fluorouracil i paklitaksel mogu inaktivirati cisplatin u infuzionim sistemima.

2 godine.

Rok upotrebe nakon razblaživanja:

Rastvor za infuziju nakon razblaženja (videti odeljak 6.6) :

Hemijska i fizička stabilnost u toku upotrebe dokazana je za 48 sati na temperaturi od 2°C do 8°C za rastvor čije su krajnje koncentracije 0,1 mg/mL postignute posle rastvaranja leka Cisplatin Ebewe sa jednim od sledećih rastvora:

  • 0,9% rastvor natrijum hlorida
  • mešavina 0,9% rastvora NaCl i 5% rastvora glukoze (1:1)
  • mešavina 0,9% rastvora NaCl i 5% rastvora manitola (1:1).

Sa mikrobiološkog stanovišta, razblaženi lek treba upotrebiti odmah. Ako se ne upotrebi odmah, vreme i uslovi čuvanja pre upotrebe su odgovornost korisnika, a može se čuvati najduže 24 sata na temperaturi od 2°C do 8°C, zaštićeno od svetlosti.

Čuvati na temperaturi do 25°C u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti. Ne čuvati u frižideru, ne zamrzavati.

Za uslove čuvanja leka nakon razblaživanja, videti odeljak 6.3.

Cisplatin Ebewe, koncentrat za rastvor za infuziju,1 x (10mg/20mL)

Unutrašnje pakovanje leka je bočica (20 mL) od tamnog stakla tip 1 sa čepom od halobutil gume i aluminijumskim zatvaračem koja sadrži 10 mg cislatina.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 bočica (sa 20 mL koncentrata za rastvor za infuziju) i Uputstvo za lek.

Cisplatin Ebewe, koncentrat za rastvor za infuziju,1 x (50 mg/100 mL)

Unutrašnje pakovanje leka je boca (100 mL) od tamnog stakla tip 1 od 100mL sa čepom od halobutil gume i aluminijumskim zatvaračem koja sadrži 50 mg cisptatina.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 boca (sa 100 mL koncentrata za rastvor za infuziju) i Uputstvo za lek.

Lek Cisplatin Ebewe se mora razblažiti pre upotrebe. Za pripremu rastvora ne treba koristiti pribor koji sadrži komponente aluminijuma (sistemi za infuziju, igle, kateteri, špricevi) (videti odeljak 6.2).

Priprema rastvora za infuziju mora se obaviti u aseptičnim uslovima. Za rastvaranje koncentrata koristi se neki od sledećih rastvora:

  • 0,9% rastvor natrijum hlorida
  • mešavina 0,9% rastvora NaCl i 5% rastvora glukoze (1:1) (sa konačnom koncentracijom 0.45% NaCl i 2,5% glukoze).

Ukoliko pre terapije cisplatnom nije moguće izvršiti hidrataciju, koncentrat se može razblažiti:

  • mešavinom 0.9% rastvora NaCl i 5% rastvora manitola (1:1) (sa konačnim koncentracijama: 0,45% NaCl i 2,5% manitola).

Priprema cisplatina za infuziju:

Potrebne količine (doze) leka Cisplatin Ebewe izračunavaju se prema uputstvima iz odeljka 4.2 i razblažuju se u 1-2 litra jednog od prethodno navedenih rastvora.

Razblaženi rastvor treba dati isključivo putem intravenske infuzije (videti odeljak 4.2). Može se upotrebiti samo bezbojan rastvor, koji ne sadrži vidljive čestice.

Za jednokratnu upotrebu.

Pripremu citotoksičnih lekova treba da obavlja isključivo osoblje koje je obučeno za bezbedno rukovanje ovim lekovima.

Poštovati lokalna uputstva za rukovanje citotoksičnim lekovima.

Kao i svaki drugi citotoksični lek, cisplatin treba koristiti izuzetno oprezno: rukavice, maske, zaštitna odeća su neophodni i obavezni. Ukoliko je moguće, rukovanje cisplatinom obavlja se ispod zaštitne komore. Neophodno je izbeći kontakt sa kožom i/ili sluzokožom. Trudnice koje rade u bolnici ne smeju da rade sa cisplatinom.

Kontakt sa kožom: isprati velikom količinom vode. Premazati mašću ukoliko se javi osećaj pečenja (pažnja: neke osobe su osetljive na platinu i mogu imati reakcije po koži).

U slučaju da dođe do prosipanja, osoba koja rukuje lekom treba da stavi rukavice i pokupi prosuti materijal sunđerom koji je specijalno za to namenjen. Površinu isperite vodom u dva navrata. Prosuti rastvor i sunđer spakujte u plastičnu kesicu i zalepite je. Sa svim predmetima koji su, u slučaju prosipanja, došli u kontakt sa cisplatinom, treba rukovati ili ih bacati u skladu sa lokalno važećim smernicama za citotoksike.

Neupotrebljeni lek ili otpadni materijal odbaciti u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Lek Cisplatin Ebewe pripada grupi lekova koji se zovu citostatici koji se primenjuju u terapiji karcinoma. Aktivna supstanca ovog leka je cisplatin. Lek Cisplatin Ebewe se može primenjivati sam, ali se češće primenjuje u kombinaciji sa drugim citostaticima.

Lek Cisplatin Ebewe uništava ćelije u Vašem organizmu koje mogu uzrokovati određene vrste karcinoma (tumor testisa, tumor jajnika, epitelijalni tumor glave i vrata (tumor koji pogađa spoljnje slojeve kože), karcinom pluća).

Vaš lekar će Vam dati više informacija.

  • Ako ste alergični (preosetljivi) na cisplatin ili ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6).
  • Ako ste alergični (preosetljivi) na bilo koji lek koji sadrži platinu
  • Ako imate problema sa bubrezima (poremećaj funkcije bubrega )
  • Ako ste skloni dehidrataciji (prekomernom gubitku tečnosti iz organizma)
  • Ako imate veoma smanjen broj krvnih ćelija (koji se naziva mijelosupresija), što će proveriti lekar na osnovu laboratorijske analize krvi
  • Ako imate poremećaj sluha
  • Ako ste trudni ili dojite
  • U kombinaciji sa vakcinom protiv žute groznice i fenitoinom (videti odeljak „Drugi lekovi i lek Cisplatin Ebewe“ u nastavku)

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom ili medicinskom sestrom pre nego što primite lek Cisplatin Ebewe:

  • Ako Vam se pojave simptomi oštećenja nerava (periferne neuropatije), kao što su trnjenje i žmarci, utrnulost ili oslabljen osećaj dodira
  • Ako ste primili zračnu terapiju glave.

Vaš lekar će sprovesti određene testove kako bi utvrdio vrednost kalcijuma, natrijuma, kalijuma i magnezijuma u Vašoj krvi, kao i da bi proverio stanje Vaše krvne slike i funkcionalnost Vaših bubrega i jetre.

Cisplatin isključivo treba da se primenjuje pod strogim nadzorom lekara specijaliste koji ima iskustva u primeni hemioterapije.

Vaš sluh će se testirati pre svake terapije cisplatinom.

Drugi lekovi i lek Cisplatin Ebewe

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

  • Toksičnost cisplatina se može povećati onda kada se cisplatin primenjuje istovremeno sa drugim citostaticima (to su lekovi za lečenje kancera), kao što su bleomicin (antikancerski lek) i metotreksat (koji se koristi za lečenje kancera i artritisa).
  • Toksičnost cisplatina može veoma teško oštetiti funkciju bubrege, onda kada se cisplatin primenjuje istovremeno sa lekovima koji mogu dovesti do pojave neželjenih dejstava u bubrezima, kao što su oni lekovi koji se koriste za prevenciju/lečenje određenih infekcija (antibiotici: cefalosporini, aminoglikozidi i/ili amfotericin B) i kontrastna sredstva koja se koriste za medicinska snimanja.
  • Toksičnost cisplatina može uticati na funkciju sluha kada se cisplatin primenjuje istovremeno sa lekovima koji mogu dovesti do pojave neželjenih dejstava na sluh, kao što su aminoglikozidi.
  • Primena lekova koji povećavaju izbacivanje viška tečnosti iz Vašeg organizma (diuretici Henleove petlje) u kombinaciji sa cisplatinom (cisplatin u sledećim dozama: veća doza od 60 mg/m2, izlučivanje urina manje od 1000 mililitara na 24 sata) može dovesti do toksičnog dejstva na funkciju bubrega i sluh.
  • Prvi znaci oštećenja sluha (nesvestica i/ili tinitus (zujanje u ušima)) mogu ostati prikriveni onda kada Vam se, tokom terapije cisplatinom, takođe, daju i lekovi za lečenje preosetljivosti (antihistaminici kao što su: buklizin, ciklizin, loksapin, meklozin, zatim fenotiazini, tioksanteni, i/ili trimetobenzamidi).
  • Cisplatin koji se daje u kombinaciji sa ifosfamidom može dovesti do pojave oštećenja sluha.
  • Dejstvo terapije cisplatinom se može smanjiti pri istovremenoj primeni piridoksina i heksametilmelamina.
  • Primena cisplatina za terapiju sa lekom paklitaksel (antikancerski lek) ili u kombinaciji sa docetakselom može dovesti do teškog oštećenja nerava.
  • Kombinovana upotreba cisplatina sa bleomicinom ili etopozidom može dovesti do smanjenja vrednosti litijuma u krvi. Zbog toga je neophodno redovno proveravati vrednosti litijuma u krvi.
  • Cisplatin smanjuje dejstvo lekova za lečenje epilepsije.

Cisplatin može imati neželjeni uticaj na dejstvo lekova koji sprečavaju koagulaciju krvi (antikoagulansi). Iz tog razloga je neophodno češće proveravati funkciju koagulacije prilikom kombinovane primene.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.

Lek Cisplatin Ebewe se ne sme koristiti tokom trudnoće.

MORATE DA KORISTITE ODGOVARAJUĆU KONTRACEPCIJU TOKOM TRAJANJA TERAPIJE I NAJMANJE 6 MESECI NAKON ZAVRŠETKA TERAPIJE CISPLATINOM.

Cisplatin se ne sme koristiti tokom dojenja.

PACIJENTIMA MUŠKOG POLA KOJI SE LEČE CISPLATINOM, SAVETUJE SE DA NE ZAČINJU DETE TOKOM TRAJANJA TERAPIJE , KAO I U PERIODU DO 6 MESECI NAKON

ZAVRŠETKA TERAPIJE. Osim toga, pacijentima muškog pola se preporučuje da potraže savet u vezi sa očuvanjem sperme pre započinjanja terapije cisplatinom.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Zbog mogućih neželjenih dejstava cisplatin može neznatno ili umereno uticati na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Nemojte upravljati vozilima i rukovati mašinama ukoliko se kod Vas javi bilo koje neželjeno dejstvo kao što su osećaj pospanosti i/ili povraćanje koje smanjuje sposobnost za obavljanje ovih aktivnosti.

Lek Cisplatin Ebewe sadrži natrijum

Jedan mililitar koncentrata za rastvor za infuziju sadrži 3,54 mg natrijuma.

Savetuje se poseban oprez prilikom upotrebe kod pacijenata koji su na dijeti u kojoj se kontroliše unos natrijuma.

Lek Cisplatin Ebewe primenjuje isključivo stručno medicinsko osoblje sa iskustvom u terapiji karcinoma (raka). Koncentrat za rastvor za infuziju se razblažuje rastvorom natrijum-hlorida, ili rastvorom natrijum- hlorida koji sadrži glukozu ili rastvorom natrijum-hlorida koji sadrži manitol.

Cisplatin se isključivo daje u venu (kao intravenska infuzija).

Cisplatin ne sme doći u kontakt sa bilo kakvim materijalima koji sadrže aluminijum.

Preporučena doza cisplatina, zavisi od Vašeg zdravstvenog stanja, očekivanih dejstava terapije, kao i od toga da li Vam se cisplatin daje samostalno (kao monoterapija) ili Vam se daje u kombinaciji sa drugim lekovima (kombinovana hemioterapija).

Lek Cisplatin Ebewe 0,5 mg/mL (monoterapija):

Preporučuje se sledeći režim doziranja:

  • Pojedinačna doza od 50 do 120 mg/m2 telesne površine, svake 3 do 4 nedelje.
  • 15 do 20 mg/m2/dan u trajanju od 5 dana, svake 3 do 4 nedelje.

Lek Cisplatin Ebewe 0,5 mg/mL u kombinaciji sa drugim hemioterapijskim lekovima (kombinovana hemioterapija):

  • Uobičajena doza od 20 mg/m2 ili više, jednom na svake 3 do 4 nedelje.
  • U terapiji karcinoma pluća uobičajena doza je 80 mg/m2

Kako bi se izbegli ili smanjili problemi sa bubrezima, savetuje Vam se da pijete velike količine vode u periodu od 24 sata nakon terapije lekom Cisplatin Ebewe.

Ako ste primili više leka Cisplatin Ebewe nego što treba

Vaš lekar će osigurati da primite odgovarajuću dozu u skladu sa Vašim stanjem. U slučaju predoziranja možete osetiti izražena neželjena dejstva.. Vaš lekar će Vam dati simptomatsku terapiju za ublažavanje tih neželjenih dejstava.

Ako ste zaboravili da primite lek Cisplatin Ebewe

S obzirom na to da se terapija daje pod stručnim nadzorom lekara ili medicinske sestre, malo je verovatno da ćete propustiti da uzmete dozu.

Ako naglo prestanete da primate lek Cisplatin Ebewe

Dužinu primene terapije određuje lekar.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili medicinskoj sestri.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Obavestite Vašeg lekara što je pre moguće ukoliko:

  • imate oticanje lica, usana, usta ili grla
  • imate uporan ili težak oblik proliva ili povraćanja
  • imate stomatitis/mukozitis (bolne usne ili čir u ustima)
  • imate neobjašnjene respiratorne simptome kao što su: neproduktivni kašalj, teškoće pri disanju
  • imate teškoće pri gutanju
  • imate utrnulost ili mravinjanje u prstima ruku ili nogu
  • imate pojavu ekstremnog umora
  • imate neuobičajenu pojavu modrica ili krvarenja
  • imate znake infekcije, kao što je bol u grlu i visoka telesna temperatura
  • bol ili otok na mestu primene infuzije (može se javiti usled nepravilnog uvođenja igle u venu i može prouzrokovati ozbiljno oštećenje okolnog tkiva)
  • imate jak bol ili oticanje u nozi, bol u grudima ili teškoće sa disanjem (verovatno ukazuje na ugruške krvi u veni sa štetnim posledicama) (često: mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek)

Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • smanjena funkcija koštane srži (što može uticati na stvaranje krvnih ćelija)
  • smanjenje broja belih krvnih zrnaca, što povećava sklonost ka infekcijama (leukopenija)
  • smanjene broja krvnih pločica, što povećava rizik od pojave modrica i krvarenja (trombocitopenija)
  • smanjenje broja crvenih krvnih zrnaca, što dovodi do bledila kože i uzrokuje slabost (anemija)
  • smanjena vrednost natrijuma u krvi
  • povišena telesna temperatura

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • jak bol i oticanje nogu, bol u prsima i otežano disanje (ukazuje na ugruške krvi u venama)
  • ubrzan, nepravilan ili usporen srčani rad
  • sepsa (trovanje krvi)

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

  • teška alergijska reakcija, može se javiti iznenadni osip sa svrabom (koprivnjača), oticanje šaka, stopala, članaka, lica, usana, usta ili ždrela (što može izazvati otežano gutanje i disanje) i možete osetiti nesvesticu
  • oštećenje sluha (ototoksičnost)
  • smanjena vrednost magnezijuma u krvi
  • poremećaj spermatogeneze
  • povećan rizik od akutne leukemije

Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • konvulzije (epileptički napadi)
  • nesvestica, glavobolja, zbunjenost i gubitak vida
  • gubitak određenih moždanih funkcija, uključujući i moždani poremećaj koju karakterišu grčevi sa smanjenim stepenom svesti
  • srčani udar
  • zapaljenje sluzokože usne duplje (stomatitis)
  • periferna neuropatija senzornih nerava, koja se karakteriše trnjenjem, svrabom ili peckanjem bez uzroka, a ponekad se odlikuje i gubitkom čula ukusa, dodira, vida, iznenadni probadajući bolovi od vrata preko leđa do nogu kod savijanja u napred

Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • srčani zastoj

Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):

  • znaci infekcije poput zapaljenje grla ili povišene telesne temperature
  • hemolitička anemija
  • neodgovarajuće lučenje hormona vazopresina (ADH) što može prouzrokovati smanjenje vrednosti natrijuma u krvi i zadržavanja tečnosti u organizmu
  • povećane vrednosti enzima amilaze u krvi
  • dehidracija
  • smanjene vrednosti kalcijama, fosfata, kalijma u krvi
  • povećane vrednosti mokraćne kiseline u krvi (hiperurikemija)
  • grčevi u mišićima
  • oštećenje kičme koje dovodi do osećaja elektrošokova u ekstremitetima
  • gubitak čula ukusa
  • poremećaji vidom (zamućen vid, poremećaj u viđenju boja, gubitak vida ili bol u oku)
  • zujanje u u ušima i gubitak sluha
  • srčane tegobe
  • neobično hladne i blede šake i stopala
  • peckanje, trnjenje ili podrhtavanje šaka, stopala ili nogu
  • uporna glavobolja
  • mučnina i povraćanje
  • gubitak apetita, anoreksija
  • štucanje
  • proliv
  • povećane vrednosti enzima jetre i bilirubina
  • otežano disanje praćeno bolom u grudima
  • problemi sa bubrezima i mokrenjem
  • povećane vrednosti uree u krvi
  • opadanje kose
  • osip
  • izuzetan umor/slabost
  • otok ili osetljivost na mestu primene injekcije
  • grčevi i spazmam mišića
  • osećaj žarenja i peckanja
  • neočekivana stvaranje modrica ili krvarenja
  • hemolitički uremijski sindrom, što može dovesti do poremećaja u radu bubrega i krvi

Ukoliko bilo koje neželjeno dejstvo postane ozbiljno, ili primetite neko neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

Fax: +381 (0)11 39 51 131

website: ww.alims.gov.rs

e-mail: neželjene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Cisplatin Ebewe posle isteka roka upotrebe naznačenog na kutiji nakon „Važi do:“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Uslovi čuvanja neotvorenog leka:

Čuvati na temperaturi do 25°C u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti. Ne čuvati u frižideru, ne zamrzavati.

Rok upotrebe nakon razblaživanja:

Hemijska i fizička stabilnost u toku upotrebe dokazana je za 48 sati na temperaturi od 2°C do 8°C za rastvor čije su krajnje koncentracije 0,1 mg/mL postignute posle rastvaranja leka Cisplatin Ebewe sa jednim od sledećih rastvora:

  • 0,9% rastvor natrijum hlorida
  • mešavina 0,9% rastvora NaCl i 5% rastvora glukoze (1:1)
  • mešavina 0,9% rastvora NaCl i 5% rastvora manitola (1:1).

Sa mikrobiološkog stanovišta, razblaženi lek treba upotrebiti odmah. Ako se ne upotrebi odmah, vreme i uslovi čuvanja pre upotrebe su odgovornost korisnika, a može se čuvati najduže 24 sata na temperaturi od 2°C do 8°C, zaštićeno od svetlosti.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Aktivna supstanca je: cisplatin.

1 mL koncentrata za rastvor za infuziju sadrži 0,5 mg cisplatina.

Cisplatin Ebewe, koncentrat za rastvor za infuziju,1 x (10mg/20mL)

1 bočica od 20 mL koncentrata za rastvor za infuziju sadrži 10 mg cisplatina.

Cisplatin Ebewe, koncentrat za rastvor za infuziju,1 x (50 mg/100 mL)

1 boca od 100 mL koncentrata za rastvor za infuziju sadrži 50 mg cisplatina.

Pomoćne supstancei su: natrijum-hlorid; hlorovodonična kiselina, razblažena i voda za injekcije.

Kako izgleda lek Cisplatin Ebewe i sadržaj pakovanja

Koncentrat za rastvor za infuziju.

Bistar, bezbojan ili skoro bezbojan rastvor.

Cisplatin Ebewe, koncentrat za rastvor za infuziju,1 x (10mg/20mL)

Unutrašnje pakovanje leka je bočica (20 mL) od tamnog stakla tip 1 sa čepom od halobutil gume i aluminijumskim zatvaračem koja sadrži 10 mg cislatina.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 bočica (sa 20 mL koncentrata za rastvor za infuziju) i Uputstvo za lek.

Cisplatin Ebewe, koncentrat za rastvor za infuziju,1 x (50 mg/100 mL)

Unutrašnje pakovanje leka je boca (100 mL) od tamnog stakla tip 1 od 100mL sa čepom od halobutil gume i aluminijumskim zatvaračem koja sadrži 50 mg cisptatina.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 boca (sa 100 mL koncentrata za rastvor za infuziju) i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole

PREDSTAVNIŠTVO SANDOZ PHARMACEUTICALS D.D.

Kneginje Zorke 2, Beograd, Srbija

Proizvođač

EBEWE PHARMA GES.M.B.H NFG. KG

Mondseestrasse 11, Unterach am Attersee, Austrija

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Maj, 2020.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi.

Broj i datum dozvole:

Cisplatin Ebewe, koncentrat za rastvor za infuziju, 1 x 20mL,(10mg/20mL):

515-01-03111-19-001 od 06.05.2020.

Cisplatin Ebewe, koncentrat za rastvor za infuziju, 1 x 100mL, (50mg/100mL):

515-01-03112-19-001 od 06.05.2020.

SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:

Terapijske indikacije

Koristi se kao monoterapija ili kao deo kombinovane hemioterapije kod uznapredovalih ili metastatskih tumora: karcinoma testisa (palijativna ili kurativna poli-hemioterapija) i karcinoma jajnika (stadijumi III i IV), kao i epitelioma skvamoznih ćelija glave i vrata (palijativna terapija).

Za terapiju mikrocelularnog karcinoma pluća.

Za terapiju uznapredovalog nemikrocelularnog karcinoma pluća.

Doziranje i način primene Doziranje

Odrasli i deca:

Doziranje cisplatina zavisi od osnovne bolesti, očekivane reakcije pacijenta, kao i od toga da li se cisplatin primenjuje kao monoterapija ili kao komponenta kombinovane hemioterapije. Uputstva o doziranju se odnose i na odrasle i na decu. Za preporuku doze koju treba primeniti na osnovu dijagnoze i kliničkog stanja, treba konsultovati savremenu medicinsku literaturu.

Kao monoterapija se preporučuje primena sledeća dva dozna režima:

Pojedinačna doza od 50 do 120 mg/m2 telesne površine, svake 3 do 4 nedelje; 15 do 20 mg/m2/dan u trajanju od 5 dana, svake 3 do 4 nedelje.

Ako se cisplatin koristi kao deo kombinovane hemioterapije, onda se doza cisplatina mora smanjiti. Uobičajena doza u ovakvim slučajevima iznosi 20 mg/m2 ili više, jednom na svake 3 do 4 nedelje, osim u slučaju kombinovane hemioterapije za mikrocelularni ili nemikrocelularni karcinom pluća, kada se uobičajeno primenjuje doza od 80 mg/m2.

Daljnje preporuke za doziranje treba zasnovati na savremenim medicinskim saznanjima, koja se mogu naći u literaturi i/ili odgovarajućim radnim grupama.

Za upozorenja i mere opreza koje treba imati u vidu pre početka sledećeg ciklusa terapije, videti odeljak

Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka u Sažetku karakteristika leka.

Kod pacijenata sa poremećajem funkcije bubrega ili depresijom kostne srži, doza se mora na odgovarajući način smanjiti.

Način primene

Lek Cisplatin Ebewe 0,5 mg/mL, koncentrat za rastvor za infuziju, se pre primene mora razblažiti (videti odeljak Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)).

Razblaženi rastvor se mora primenjivati isključivo intravenski, putem infuzije (videti u nastavku teksta).

Prilikom primene se mora izbeći kontakt leka sa svim sredstvima koja sadrže aluminijum (setovi za intravensku infuziju, igle, kateteri, špricevi), a koja mogu doći u kontakt sa cisplatinom (videti odeljak Inkompatibilnost).

Cisplatin rastvor za infuziju, pripremljen u skladu sa instrukcijama (videti odeljak Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)), trebalo bi primeniti u vidu intravenske infuzije u trajanju od 6 do 8 sati.

U periodu od 2 do 12 sati pre primene, pa sve do najmanje 6 sati nakon primene cisplatina, neophodno je održavati odgovarajuću hidrataciju pacijenta. Hidratacija je neophodna da bi se izazvala dovoljna diureza tokom terapije, kao i nakon terapije cisplatinom. Hidratacija se postiže intravenskom infuzijom jednog od sledećih rastvora:

  • rastvor natrijum-hlorida 0,9%
  • mešavina 0,9% rastvora natrijum-hlorida i 5% rastvora glukoze (1:1)

Hidratacija pre terapije cisplatinom:

Intravenska infuzija od 100 do 200 mL/sat tokom 6 do 12 sati.

Hidratacija nakon završetka primene terapije cisplatinom:

Intravenska infuzija sa još dva litra, u količinama od 100 do 200 mL na sat, u trajanju od 6 do 12 sati.

Forsirana diureza može biti neophodna ukoliko je izbacivanje urina manje od 100 do 200 mL/sat nakon hidratacije. Forsirana diureza se može postići intravenskom primenom 37,5 mg manitola u obliku 10% rastvora (375 mL 10% rastvora manitola) ili primenom diuretika, ukoliko je funkcija bubrega normalna.Primena manitola ili diuretika je takođe potrebna u onim slučajevima kada je cisplatin primenjen u dozi koja je veća od 60 mg/m2 površine tela.

Neophodno je da pacijent pije velike količine tečnosti do 24 sata nakon infuzije cisplatina kako bi se obezbedilo odgovarajuće izlučivanje urina.

Lista pomoćnih supstanci

Natrijum-hlorid;

Hlorovodonična kiselina, razblažena; Voda za injekcije.

Inkompatibilnost

Cisplatin reaguje sa aluminijumom pri čemu se stvara crni precipitat platine. Zbog toga se mora izbeći upotreba opreme koja sadrži aluminijum (sistemi za infuziju, igle, kateteri, špricevi). Cisplatin se razlaže rastvorom u medijumu koji ima mali sadržaj hlorida. Koncentracija hlorida treba da bude barem jednaka koncentraciji od 0,45% natrijum-hlorida.

Ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima sem navedenih u odeljku Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom).

Ovaj lek se ne sme razblaživati sa 5% glukoze ili 5% rastvorom manitola, već samo mešavinom koja sadrži i natrijum-hlorid, kao što je navedeno u odeljku Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)

Antioksidansi (natrijum-metabisulfit), bikarbonati (natrijum-bikarbonat), sulfati, fluorouracil i paklitaksel mogu inaktivirati cisplatin u infuzionim sistemima.

Rok upotrebe

2 godine.

Rok upotrebe nakon razblaživanja:

Rastvor za infuziju nakon razblaženja (videti odeljak Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)) :

Hemijska i fizička stabilnost u toku upotrebe dokazana je za 48 sati na temperaturi od 2°C do 8°C za rastvor čije su krajnje koncentracije 0,1 mg/mL postignute posle rastvaranja leka Cisplatin Ebewe sa jednim od sledećih rastvora:

  • 0,9% rastvor natrijum hlorida
  • mešavina 0,9% rastvora NaCl i 5% rastvora glukoze (1:1)
  • mešavina 0,9% rastvora NaCl i 5% rastvora manitola (1:1).

Sa mikrobiološkog stanovišta, razblaženi lek treba upotrebiti odmah. Ako se ne upotrebi odmah, vreme i uslovi čuvanja pre upotrebe su odgovornost korisnika, a može se čuvati najduže 24 sata na temperaturi od 2°C do 8°C, zaštićeno od svetlosti.

Posebne mere opreza pri čuvanju

Čuvati na temperaturi do 25°C u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti. Ne čuvati u frižideru i ne zamrzavati.

Za uslove čuvanja leka nakon razblaživanja, videti odeljak Rok upotrebe.

Priroda i sadržaj pakovanja

Cisplatin Ebewe, koncentrat za rastvor za infuziju,1 x (10mg/20mL)

Unutrašnje pakovanje leka je bočica (20 mL) od tamnog stakla tip 1 sa čepom od halobutil gume i aluminijumskim zatvaračem koja sadrži 10 mg cislatina.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 bočica (sa 20 mL koncentrata za rastvor za infuziju) i Uputstvo za lek.

Cisplatin Ebewe, koncentrat za rastvor za infuziju,1 x (50 mg/100 mL)

Unutrašnje pakovanje leka je boca (100 mL) od tamnog stakla tip 1 od 100mL sa čepom od halobutil gume i aluminijumskim zatvaračem koja sadrži 50 mg cisptatina.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 boca (sa 100 mL koncentrata za rastvor za infuziju) i Uputstvo za lek.

Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)

Lek Cisplatin Ebewe se mora razblažiti pre upotrebe. Za pripremu rastvora ne treba koristiti pribor koji sadrži komponente aluminijuma (sistemi za infuziju, igle, kateteri, špricevi) (videti odeljak Inkompatibilnost).

Priprema rastvora za infuziju mora se obaviti u aseptičnim uslovima. Za rastvaranje koncentrata koristi se neki od sledećih rastvora:

  • 0,9% rastvor natrijum hlorida
  • mešavina 0,9% rastvora NaCl i 5% rastvora glukoze (1:1) (sa konačnom koncentracijom 0.45% NaCl i 2,5% glukoze).

Ukoliko pre terapije cisplatnom nije moguće izvršiti hidrataciju, koncentrat se može razblažiti:

  • mešavinom 0.9% rastvora NaCl i 5% rastvora manitola (1:1) (sa konačnim koncentracijama: 0,45% NaCl i 2,5% manitola).

Priprema cisplatina za infuziju:

Potrebne količine (doze) leka Cisplatin Ebewe izračunavaju se prema uputstvima iz odeljka Doziranje i način primene i razblažuju se u 1-2 litra jednog od prethodno navedenih rastvora.

Razblaženi rastvor treba dati isključivo putem intravenske infuzije (videti odeljak Doziranje i način primene). Može se upotrebiti samo bezbojan rastvor, koji ne sadrži vidljive čestice.

Za jednokratnu upotrebu.

Pripremu citotoksičnih lekova treba da obavlja isključivo osoblje koje je obučeno za bezbedno rukovanje ovim lekovima.

Poštovati lokalna uputstva za rukovanje citotoksičnim lekovima.

Kao i svaki drugi citotoksični lek, cisplatin treba koristiti izuzetno oprezno: rukavice, maske, zaštitna odeća su neophodni i obavezni. Ukoliko je moguće, rukovanje cisplatinom obavlja se ispod zaštitne komore. Neophodno je izbeći kontakt sa kožom i/ili sluzokožom. Trudnice koje rade u bolnici ne smeju da rade sa cisplatinom.

Kontakt sa kožom: isprati velikom količinom vode. Premazati mašću ukoliko se javi osećaj pečenja (pažnja: neke osobe su osetljive na platinu i mogu imati reakcije po koži).

U slučaju da dođe do prosipanja, osoba koja rukuje lekom treba da stavi rukavice i pokupi prosuti materijal sunđerom koji je specijalno za to namenjen. Površinu isperite vodom u dva navrata. Prosuti rastvor i sunđer spakujte u plastičnu kesicu i zalepite je. Sa svim predmetima koji su, u slučaju prosipanja, došli u kontakt sa cisplatinom, treba rukovati ili ih bacati u skladu sa lokalno važećim smernicama za citotoksike.

Neupotrebljeni lek ili otpadni materijal odbaciti u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info