Cisplatin Pfizer 1mg/mL koncentrat za rastvor za infuziju

cisplatin

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
Režim izdavanja
SZ - Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi

Ostale informacije

Naziv leka
Cisplatin Pfizer 1mg/mL koncentrat za rastvor za infuziju
Opis
Lek Cisplatin Pfizer je citostatik koji se koristi za lečenje određenih vrsta raka, a aktivna supstanca je cisplatin. Primenjuje se samostalno ili u kombinaciji sa drugim lekovima.
Farmaceutski oblik
koncentrat za rastvor za infuziju
Vrsta leka
Humani lekovi
Nosioci odobrenja

Pakovanje i cena

Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
koncentrat za rastvor za infuziju; 1mg/mL; bočica plastična, 1x50mL
Broj rešenja
‍515-01-03276-21-001
JKL
‍0031251
EAN
‍8606007410310
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
10.06.2022.
Datum važenja rešenja
10.06.2027.
Maksimalna odobrena cena leka
1.615,30 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Cena na listi lekova RFZO
909,10 RSD
Doplata
-
DDD
-
Cena na listi lekova RFZO
909,10 RSD
Doplata
-
DDD
-

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Cisplatin Pfizer je indikovan u lečenju:

  • uznapredovalog ili metastatskog karcinoma testisa
  • uznapredovalog ili metastatskog karcinoma jajnika
  • uznapredovalog ili metastatskog karcinoma bešike
  • uznapredovalog ili metastatskog karcinoma skvamoznih ćelija glave i vrata
  • uznapredovalog ili metastatskog nemikroćelijskog karcinoma pluća
  • uznapredovalog ili metastatskog mikroćelijskog karcinoma pluća.

Lek Cisplatin Pfizer je indikovan u kombinaciji sa drugom hemioterapijom i sa radioterapijom u lečenju karcinoma grlića materice.

Lek Cisplatin Pfizer se može primeniti u obliku monoterapije i u obliku kombinovane terapije.

Doziranje

Primena kod odraslih i dece:

Doziranje zavisi od primarne bolesti, od očekivane reakcije pacijenta, kao i od toga da li se cisplatin primenjuje kao monoterapija ili kao komponenta kombinovane hemioterapije. Uputstva za doziranje se, stoga, primenjuju i kod odraslih i kod dece.

Kao monoterapija preporučuje se primena sledeća dva dozna režima:

  • Pojedinačna doza od 50 do 120 mg/m2 telesne površine, svake 3 do 4 nedelje;
  • Doza od 15 do 20 mg/m2/dan u trajanju od 5 dana, svake 3 do 4 nedelje.

Ako se cisplatin primenjuje kao deo kombinovane hemioterapije, onda se doza cisplatina mora smanjiti. Uobičajena doza u ovakvim slučajevima iznosi 20 mg/m2 ili više, jednom na svake 3 do 4 nedelje.

Za lečenje karcinoma grlića materice, cisplatin se primenjuje u kombinaciji sa radioterapijom. Uobičajena doza iznosi 40 mg/m2 nedeljno, u trajanju od 6 nedelja.

Radi uvida u upozorenja i mere opreza koje treba preduzeti, odnosno uzeti u obzir, pre početka sledećeg ciklusa terapije, videti odeljak 4.4.

Kod pacijenata sa poremećajem funkcije bubrega ili depresije koštane srži, neophodno je, na adekvatan način, smanjiti dozu ovog leka (videti odeljak 4.3).

Cisplatin, rastvor za infuziju, koji je pripremljen u skladu sa instrukcijama (videti odeljak 6.6), treba primeniti u vidu intravenske infuzije u trajanju od 6 do 8 sati.

Neophodno je održavati adekvatnu hidrataciju pacijenta u periodu od 2 do 12 sati pre primene, pa sve do minimalno 6 sati nakon primene cisplatina. Hidratacija je neophodna, kako bi izazvala dovoljnu diurezu tokom terapije, kao i nakon terapije cisplatinom. Hidratacija se postiže intravenskom infuzijom jednim od sledećih rastvora:

  • rastvor natrijum-hlorida 0,9% Način primene:

Lek Cisplatin Pfizer 1 mg/mL koncentrat za rastvor za infuziju, pre primene treba razblažiti. Detaljne instrukcije vezano za razblaženje leka pre primene, navedene su u odeljku 6.6.

Razblaženi rastvor se mora primenjivati isključivo intravenski, putem infuzije (videti tekst u nastavku). Prilikom primene se mora izbeći bilo koje sredstvo koje sadrži aluminijum, a koje može doći eventualno u kontakt sa cisplatinom (setovi za intravensku infuziju, igle, kateteri, špricevi i slično).

Hidratacija pre terapije cisplatinom:

Intravenska infuzija od 100 do 200 mL/sat tokom 6 do 12 sati, sa ukupnom količinom od najmanje jednog litra.

Hidratacija nakon završetka primene terapije cisplatinom:

Intravenska infuzija sa još dva litra, u količinama od 100 do 200 mL na sat, u trajanju od 6 do 12 sati.

Forsirana diureza može biti neophodna ukoliko je izlučivanje urina manje od 100 do 200 mL/sat nakon hidratacije. Forsirana diureza se može postići intravenskom primenom 37,5 g manitola u obliku 10% rastvora (375 mL 10% rastvora manitola ) ili primenom diuretika, ukoliko je bubrežna funkcija normalna. Primena manitola ili diuretika je takođe potrebna u onim slučajevima kada je cisplatin primenjen u dozi koja je veća od 60 mg/m2 površine tela.

Neophodno je da pacijent pije velike količine tečnosti do 24 sata nakon infuzije cisplatinom kako bi se obezbedilo odgovarajuće izlučivanje urina.

Preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.

Lek Cisplatin Pfizer može izazvati alergijske reakcije kod pojedinih pacijenata. Primena je kontraindikovana kod pacijenata koji u anamnezi imaju alergijske reakcije na cisplatin ili druge derivate platine, ili na bilo koju od pomoćnih supstanci. Cisplatin indukuje nefrotoksičnost koja je kumulativna, pa je iz tog razloga kontraindikovan kod pacijenata sa postojećim oštećenjem funkcije bubrega.

Cisplatin takođe pokazuje kumulativnu neurotoksičnost (naročito ototoksičnost) i ne sme se primenjivati kod pacijenata sa postojećim oštećenjem sluha. Cisplatin je takođe kontraindikovan kod pacijenata sa mijelosupresijom i kod pacijenata sa dehidratacijom.

Pacijentkinje koje su na terapiji cisplatiom ne smeju da doje (videti odeljak 4.6). Istovremena primena sa vakcinom protiv žute groznice je kontraindikovana.

Lek Cisplatin Pfizer se primenjuje isključivo pod nadzorom lekara specijaliste, onkologa u specijalizovano opremljenim jedinicama zdravstvenih ustanova gde je obezbeđen adekvatan nadzor i praćenje pacijenata, kao i odgovarajuća oprema za kontrolu anafilaktičkih reakcija.

Cisplatin reaguje sa aluminijumom formirajući crni precipitat platine. Iz tog razloga, za primenu rastvora cisplatina ne smeju se koristiti infuzioni sistemi, igle, kateteri i špricevi koji sadrže aluminijum.

Rastvor za infuziju ne sme se mešati sa drugim lekovima ili dodacima.

Neophodno je obezbediti odgovarajuću dijagnostiku i kontrolu lečenja da bi se omogućilo adekvatno praćenje pacijenta, kao i sprovođenje terapije i pojava mogućih komplikacija.

Nefrotoksičnost

Lek Cisplatin Pfizer dovodi do teške kumulativne nefrotoksičnosti koja se može pojačati primenom aminoglikozidnih antibiotika. Pre započinjanja terapije, kao i pre svakog sledećeg ciklusa, potrebno je odrediti koncentraciju kreatinina u serumu, koncentraciju uree u plazmi ili klirens kreatinina, kao i koncentracije magnezijuma, natrijuma, kalijuma i kalcijuma. Lek Cisplatin Pfizer se ne sme primenjivati češće od jednom na svake 3-4 nedelje.

Da bi se nefrotoksičnost cisplatina svela na minimum, potrebno je održavati diurezu od 100 mL/h ili veću. To se može postići prethodnom hidratacijom sa 2 litra odgovarajućeg rastvora koji se primenjuje intravenski, i hidratacijom nakon primene cisplatina (preporučeno je 2500 mL/m2/24 sata). Ako obimna hidratacija nije dovoljna za održavanje odgovarajuće diureze, treba primeniti osmotske diuretike (npr. manitol).

Neuropatije

Prijavljeni su slučajevi teške neuropatije.

Ove neuropatije mogu biti ireverzibilne i mogu se manifestovati kao parestezija, arefleksija i gubitak propriocepcije, kao i gubitak percepcije vibracija. Takođe je prijavljen gubitak motorne funkcije. Potrebno je redovno sprovoditi neurološke preglede.

Pokazano je da je neurotoksičnost kumulativna. Pre svakog ciklusa mora se utvrditi da nema simptoma periferne neuropatije.

Ototoksičnost

Ototoksičnost je uočena kod najviše 31% pacijenata koji su pimali jednu dozu cisplatina od 50 mg/m², a manifestovala se kao tinitus i/ili gubitak sluha za opseg visokih frekvencija (4000 do 8000 Hz). Povremeno se može javiti smanjena sposobnost da se čuju tonovi čija visina odgovara tonovima uobičajenog razgovora. Ototoksični efekat može biti izraženiji kod dece koja su na terapiji cisplatinom. Gubitak sluha može biti unilateralan ili bilateralan i ima tendenciju da postane učestaliji i teži pri primeni ponovljenih doza; međutim, retko je prijavljena gluvoća nakon primene inicijalne doze cisplatina. Ototoksičnost može biti izraženija kod prethodne primene cisplatina istovremeno sa kranijalnom iradijacijom i može biti povezana sa maksimalnim koncentracijama cisplatina u plazmi. Nije jasno da li je ototoksičnost uzrokovana cisplatinom reverzibilna. Pre započinjanja terapije cisplatinom, kao i pre svakog narednog ciklusa primene cisplatina, potrebno je uraditi audiometriju. Prijavljena je i vestibularna toksičnost (videti odeljak 4.8).

Alergijske reakcije

Tokom primene cisplatina prijavljene su reakcije slične anafilaktičkim. Ove reakcije su se javljale tokom nekoliko minuta od početka primene kod pacijenata koji su prethodno bili izloženi cisplatinu, a mogu se kontrolistati primenom adrenalina, steroida i antihistaminika.

Kao i kod ostalih derivata platine, reakcije preosetljivosti se u većini slučajeva javljaju tokom primene infuzije, što zahteva prekid primene cisplatina i započinjanje odgovarajuće terapije. Ukrštene reakcije, u pojedinim slučajevima sa smrtnim ishodom, prijavljene su kod primene svih derivata platine (videti odeljke 4.3 i 4.8).

Funkcija jetre i krvna slika

Potrebno je pratiti laboratorijske testove krvi i funkciju jetre u redovnim vremenskim intervalima. Karcinogeni potencijal

U retkim slučajevima kod ljudi je zabeležena akutna leukemija koja se javila istovremeno sa primenom cisplatina, a koja je generalno bila povezana sa primenom drugih leukemogenih agenasa.

Cisplatin je pokazao teratogeno, embriotoksično i karcinogeno dejstvo na miševima i pacovima. Reakcije na mestu primene leka

Tokom primene cisplatina mogu se javiti reakcije na mestu primene leka. Usled rizika od ekstravazacije, preporučuje se pažljivo praćenje mesta primene infuzionog rastvora zbog moguće infiltracije tokom primene leka. Za sada nije poznata specifična terapija za reakcije ekstravazacije.

UPOZORENJA

Ovaj citostatik ima izraženiju toksičnost nego što je uobičajeno za hemioterapiju antineoplasticima.

Renalna toksičnost, koja je pored svega i kumulativna, je teška i zahteva posebne mere opreza tokom primene leka (videti odeljke 4.2 i 4.8).

Mučnina i povraćanje mogu biti izraženi i zahtevaju primenu odgovarajućih antiemetika.

Takođe, mora se sprovoditi pažljivo praćenje koje se tiče ototoksičnosti, mijelosupresije i anafilaktičkih reakcija (videti odeljak 4.8).

Upozorenje u vezi sa pripremom rastvora za intravensku primenu

Upozorenje

Kao i kod svih drugih potencijalno toksičnih preparata, potreban je oprez prilikom rukovanja rastvorom cisplatina. Slučajno izlaganje cisplatinu može dovesti do nastanka kožnih lezija, pa se zato savetuje nošenje zaštitnih rukavica. U slučaju da rastvor cisplatina dođe u kontakt sa kožom ili sluzokožom, potrebno je obilno isprati kožu odnosno sluzokožu sapunom i vodom.

Preporučuje se da osoblje pažljivo sledi procedure za rukovanje citostaticima i uputstva za njihovo uklanjanje.

Pre primene rastvora pacijentima, potrebno je utvrditi da je rastvor bistar i da ne sadrži čestice. Zatvarač bočice sadrži suvu prirodnu gumu (derivat lateksa) koja može izazvati alergijske reakcije. Pomoćne supstance

Lek Cisplatin Pfizer 1 mg/mL koncentrat za rastvor za infuziju sadrži 177 mg natrijuma po bočici zapremine 50 mL, što odgovara 8,9% maksimalnog dnevnog unosa od 2 g natrijuma prema preporukama Svetske zdravstvene organizacije (SZO) za odrasle.

Prilikom pripreme za primenu leka Cisplatin Pfizer mogu se koristiti rastvori koji sadrže natrijum (videti odeljak 6.6), što treba uzeti u obzir kada se posmatra ukupna količina natrijuma koju će pacijent primiti.

Istovremena primena nefrotoksičnih (npr. cefalosporini, aminoglikozidi, amfotericin B ili kontrastna sredstva) ili ototoksičnih lekova (npr. aminoglikozidi) dovodi do povećanja toksičnog efekta cisplatina na bubrege. Tokom ili nakon terapije cisplatinom savetuje se oprez prilikom primene lekova koji se eliminišu uglavnom putem bubrega, npr. citostatici kao što su bleomicin i metotreksat, zbog mogućeg smanjenja renalne eliminacije.

Renalna toksičnost ifosfamida može biti izraženija prilikom istovremene ili prethodne primene cisplatina.

Smanjenje koncentracije litijuma u krvi zabeleženo je u nekoliko slučajeva nakon terapije cisplatinom u kombinaciji sa bleomicinom i etopozidom. Zbog toga se savetuje praćenje vrednosti litijuma.

Ototoksične supstance

Istovremena primena ototoksičnih lekova (npr. aminoglikozidi, diuretici Henleove petlje) dovodi do povećanja toksičnog efekta cisplatina na funkciju sluha. Izuzev kod pacijenata koji primaju doze cisplatina veće od 60 mg/m², kod kojih je diureza manja od 1000 mL/24 sata, ne treba izazivati forsiranu diurezu primenom diuretika Henleove petlje zbog mogućeg oštećenja bubrega i ototoksičnosti.

Ifosfamid može pojačati gubitak sluha uzrokovan cisplatinom.

Atenuisane žive vakcine

Vakcina protiv žute groznice je strogo kontraindikovana zbog rizika od smrtonosne sistemske vakcinalne bolesti (videti odeljak 4.3). Zbog rizika od sistemske bolesti, savetuje se primena inaktivisanih vakcina kad god je to moguće.

Oralni antikoagulansi

U slučaju istovremene primene oralnih antikoagulanasa, savetuje se redovna kontrola INR vrednosti.

Antihistaminici, fenotiazin i ostali

Istovremena primena antihistaminika, bucilizina, ciklizina, loksapina, meklozona, fenotiazina, tioksantena ili trimetobenzamida može maskirati simptome ototoksičnosti (kao što su vrtoglavica i tinitus).

Antikonvulzivni lekovi

Tokom terapije cisplatinom koncentracije antikonvulziva u serumu mogu ostati na subterapijskim vrednostima.

Piridoksin + altretamin kombinacija

Tokom randomizovane studije u terapiji uznapredovalog karcinoma jajnika, istovremena primena piridoksina u kombinaciji sa altretaminom (heksametilmelamin) i cisplatinom nepovoljno je uticala na vreme do odgovora na terapiju.

Paklitaksel

Primena cisplatina pre infuzije paklitaksela može dovesti do smanjenja klirensa paklitaksela za 33%, čime se pojačava neurotoksičnost.

Antiepileptici

Koncentracije fenitoina u serumu mogu biti smanjene kod pacijenata koji primaju cisplatin istovremeno sa fenitoinom. Razlog je verovatno smanjena resorpcija i/ili ubrzan metabolizam. Kod ovih pacijenata potrebno je praćenje koncentracija fenitoina u serumu i prilagođavanje doze po potrebi.

Trudnoća

Lek Cisplatin Pfizer je fetotoksičan ako se primenjuje kod trudnica.

Cisplatin je pokazao teratogeno, embriotoksično i karcinogeno dejstvo na miševima i pacovima (videti odeljak 5.3).

Lek Cisplatin Pfizer se ne sme primenjivati tokom trudnoće izuzev ukoliko nadležni lekar smatra da je, zbog individualnog rizika za pacijentkinju, primena klinički opravdana.

Pacijenti oba pola moraju da koriste adekvatne metode kontracepcije tokom trajanja terapije i još najmanje 6 meseci nakon prestanka terapije cisplatinom.

Dojenje

Lek Cisplatin Pfizer se izlučuje u majčino mleko. Pacijentkinje koje su na terapiji cisplatinom ne smeju da doje.

Plodnost

Pacijentima koji planiraju potomstvo nakon završetka terapije cisplatinom, preporučuju se konsultacije u genetskom savetovalištu.

S obzirom na to da terapija cisplatinom može da izazove ireverzibilnu neplodnost, muškarcima koji žele u budućnosti da postanu očevi, preporučuje se da pre započinjanja terapije potraže savet u vezi sa zamrzavanjem sperme.

Nisu sprovedene studije o uticaju leka na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Ipak, profil neželjenih reakcija (nefrotoksičnost) može doprineti smanjenju psihofizičkih sposobnosti pacijenta.

Najčešće prijavljeni neželjeni događaji (>10%) prilikom primene cisplatina bili su hematološki (leukopenija, trombocitopenija i anemija), gastrointestinalni (anoreksija, mučnina, povraćanje i dijareja), poremećaji uha (oštećenje sluha), poremećaji bubrega (bubrežna slabost, nefrotoksičnost, hiperurikemija) i groznica (povišena telesna temperature).

Ozbiljni toksični efekti na bubrege, koštanu srž i uši prijavljeni su kod najviše jedne trećine pacijenata koji su primili pojedinačnu dozu cisplatina. Ovi efekti su uglavnom dozno zavisni i kumulativni. Ototoksičnost se može ispoljiti u težem obliku kod dece.

Učestalost neželjenih dejstava je definisana na sledeći način: veoma česta (≥1/10); česta (≥1/100 do <1/10); povremena (≥1/1000 do <1/100); retka (≥1/10000 do ≤1/1000); veoma retka (≤1/10000); nepoznata (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).

Tabela neželjenih reakcija prijavljenih na osnovu kliničkog i postmarketinškog iskustva (MedDRA terminologija)

Klasa sistema organaUčestalostMedDRA termin
Infekcije i infestacijeČestaSepsa
NepoznataInfekcijaa
Poremećaji krvi i limfnog sistemaNepoznataCoombspozitivna hemolitička anemija, Trombotična mikroangiopatija (hemolitičko uremijski sindrom)
Veoma čestaInsuficijencija koštane srži, trombocitopenija, leukopenija, anemija
Neoplazme – benigne, maligne i neodređene (uključujući ciste i polipe)RetkaAkutna leukemija
Poremećaji imunskog sistemaPovremenaAnafilaktoidnab reakcija
Endokrini poremećajiNepoznataPovećanje vrednosti amilaze u krvi, neadekvatno lučenje antidiuretskog hormona
Poremećaji metabolizma i ishraneVeoma čestaHiponatremija
PovremenaHipomagnezemija
NepoznataDehidratacija, hipokalcemija, hipofosfatemija, hiperurikemija, hipokalemija, tetanija
Poremećaji nervnog sistemaRetkaKonvulzija, periferna neuropatija, leukoencefalopatija, reverzibilni posteriorni leukoencefalopatski sindrom
NepoznataCerebrovaskularni događaj, hemoragijski moždani udar, ageuzija, cerebralni arteritis, Lhermitte-ov znak, mijelopatija, autonomna neuropatija
Poremećaji okaNepoznataZamućen vid, stečeno slepilo za boje, kortikalno slepilo, optički neuritis, papiloedem, pigmentacija retine
Poremećaji uha i labirintaPovremenaOtotoksičnost
NepoznataTinitus, gluvoća
Kardiološki poremećajiČestaAritmija, bradikardija, tahikardija
RetkaInfarkt miokarda
Veoma retkaSrčani zastoj
NepoznataOboljenje srca
Vaskularni poremećajiČestaVenski tromboembolizam
NepoznataRaynaud-ov fenomen
Gastrointestinalni poremećajiRetkaStomatitis
NepoznataPovraćanje, mučnina, anoreksija, štucanje, dijareja
Hepatobilijarni poremećajiNepoznataPovećanje vrednosti enzima jetre, povećanje vrednosti bilirubina u krvi
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećajiNepoznataPlućna embolija
Poremećaji kože i potkožnog tkivaNepoznataOsip, alopecija
Poremećaji mišićno- koštanog sistema i vezivnog tkivaNepoznataSpazam mišića
Poremećaji bubrega i urinarnog sistemaNepoznataAkutna bubrežna insuficijencija, bubrežna insuficijencijac, oboljenje renalnih tubula
Poremećaji reproduktivnog sistema i dojkiPovremenaPoremećaj spermatogeneze
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneNepoznataPireksija (veoma česta), astenija, slabost, ekstravazacija na mestu primene lekad

a Kod nekih pacijenata komplikacije infekcija su dovele do smrtnog ishoda.

b Simptomi anafilaktoidne reakcije su edem lica , crvenilo, zviždanje u plućima, bronhospazam, tahikardija i hipotenzija.

c Pod bubrežnom insuficijencijom/slabosti se podrazumeva i povećanje BUN-a (engL. Blood Urea Nitrogen – azot u krvi koji potiče iz uree) i kreatinina, mokraćne kiseline u serumu i/ili smanjenje klirensa kreatinina.

d Lokalna toksičnost mekih tkiva uključuje celulitis, fibrozu i nekrozu (često), bol (često), edeme (često) i eritem (često) kao posledice ekstravazacije.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Neophodan je oprez da bi se sprečilo nenamerno predoziranje.

Akutno predoziranje cisplatinom može da dovede do bubrežne insuficijencije, hepatične insuficijencije, gubitka sluha, okularne toksičnosti (uključujući i odvajanje retine), značajne mijelosupresije, dugotrajne mučnine i povraćanja i/ili neuritisa. Predoziranje može imati i smrtni ishod.

Nema poznatog antidota za predoziranje cisplatinom. Čak i hemodijaliza započeta unutar 4 sata nakon predoziranja, ima mali efekat na eliminaciju cisplatina iz organizma zbog brzog i ekstenzivnog vezivanja cisplatina za proteine plazme.

Terapija u slučaju predoziranja obuhvata opšte suportivne mere.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Antineoplastici, jedinjenja platine

ATC šifra: L01XA01

Biohemijske osobine cisplatina slične su osobinama bifunkcionalnih alkilirajućih agenasa. Lek inhibira sintezu DNK intralančanim i interlančanim unakrsnim vezivanjem DNK. Takođe inhibira i sintezu proteina i RNK, ali u manjoj meri.

Iako se smatra da je osnovni mehanizam dejstva cisplatina inhibicija sinteze DNK, i drugi mehanizmi, kao što je povećanje imunogenosti na tumor, mogu biti uključeni u antineoplastično dejstvo cisplatina. Cisplatin pokazuje imunosupresivnost, radiosenzitivnost i poseduje antimikrobne osobine.

Dejstvo cisplatina nije specifično za faze ćelijskog ciklusa.

Resorpcija

Cisplatin se preuzima od strane bubrega, jetre i creva. Više od 90% jedinjenja koja sadrže platinu ostaju u krvi vezana za proteine plazme (verovatno irevrezibilno).

Cisplatin slabo prolazi u cerebrospinalnu tečnost, iako se značajne količine cisplatina mogu detektovati u intrakranijalnim tumorima.

Distribucija

Klirens ukupne platine iz plazme u prva 4 sata nakon intravenske primene je brz, a zatim se smanjuje usled kovalentnog vezivanja za proteine u serumu. Koncentracija nevezane platine se smanjuje sa poluvremenom između 20 minuta i jednog sata, u zavisnosti od brzine primene infuzije.

Eliminacija

Eliminacija nepromenjenog leka, kao i različitih metabolita koji sadrže platinu, odvija se putem urina. Oko 15-25% primenjene platine se brzo izlučuje u prvih 2-4 sata od primene cisplatina. U ovoj ranoj fazi cisplatin se pretežno izlučuje u nepromenjenom obliku. U prvih 24 sata nakon primene izluči se 20-80%, dok ostatak leka ostaje vezan za proteine tkiva ili plazme.

U modelima toksičnosti ponovljenih doza uočeni su oštećenje bubrega, depresija koštane srži, gastrointestinalni poremećaji, ototoksičnost, neurotoksičnost i imunosupresivnost.

Cisplatin ima mutageno dejstvo u mnogobrojnim in vitro i in vivo testovima. U dugotrajnim studijama, pokazano je da cisplatin ima karcinogeno dejstvo na miševima i pacovima.

Na osnovu pretkliničkih nalaza kod miševa pokazano je da cisplatin izaziva direktno oštećenje oocita primordijalnih folikula, što dovodi do apoptoze i deplecije jajnika. Cisplatin izaziva oštećenje testisa i

smanjenje broja spermatozoida kod miševa, primarno delujući na diferencijaciju spermatogonija. Ovi nalazi ukazuju na potencijalno dejstvo na plodnost kod muškaraca i žena.

Cisplatin ispoljava embriotoksično dejstvo na miševima i pacovima, sa deformitetima prijavljenim kod obe životinjske vrste.

Ispitivanja sprovedena na glodarima su pokazale da izloženost cisplatinu tokom graviditeta može izazvati tumore kod potomaka u odraslom dobu.

Potvrđeni karcinogeni efekat drugih antineoplastičnih lekova treba imati u vidu prilikom dugotrajne upotrebe cisplatina.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Manitol Natrijum-hlorid

Natrijum-hidroksid (za podešavanje pH) Hlorovodonična kiselina (za podešavanje pH) Voda za injekcije

Cisplatin stupa u interakcije sa aluminijumom, formirajući crni precipitat.

Infuzioni setovi, igle, kateteri i špricevi koji sadrže aluminijum ne smeju se koristiti za pripremu ili davanje cisplatina.

Zabeležen je potpuni gubitak cisplatina u vremenu od 30 minuta na sobnoj temperaturi pri mešanju cisplatina sa formulacijama leka koje sadrže metoklopramid i natrijum-metabisulfit zbog hemijske reakcije između cisplatina i antioksidansa natrijum-bisulfita. Cisplatin može da interaguje sa natrijum-tiosulfatom, natrijum- metabisulfitom i natrijum-bisulfitom u rastvoru do potpune inaktivacije cisplatina.

Rok upotrebe pre prvog otvaranja leka:

Lek Cisplatin Pfizer, 1 mg/mL, koncentrat za rastvor za infuziju, bočica plastična od 50 mL: 24 meseca

Rok upotrebe nakon razblaženja:

Rastvor treba upotrebiti odmah, a najkasnije u roku od 24 sata nakon razblaženja ako se čuva na temperaturi do 25 C.

Bočice su namenjene samo za jednokratnu upotrebu. Neiskorišćeni rastvor treba odbaciti.

Čuvanje neotvorenog leka:

Neotvorene bočice leka čuvati na temperaturi do 25 C, u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti. Ne čuvati u frižideru, niti zamrzavati!

Čuvanje pripremljenog rastvora:

Pokazana je fizička i hemijska stabilnost koncentrata za rastvor za infuziju nakon razblaženja sa 0,9% rastvorom natrijum-hlorida. Sa mikrobiološkog stanovišta, proizvod treba upotrebiti odmah. Ukoliko se ne upotrebi odmah, vreme čuvanja nakon razblaženja i uslovi pre primene su odgovornost korisnika i ne treba da budu duži od 24 sata na temperaturi do 25 ºC, osim ukoliko se razblaživanje ne izvrši u kontrolisanim i validiranim aseptičnim uslovima.

Pripremljeni rastvor ne zamrzavati! Ne čuvati u frižideru, jer hlađenje može da dovede do precipitacije (taloženja) leka!

Rastvor se mora čuvati zaštićen od svetlosti i tokom primene infuzije. Za uslove čuvanja nakon razblaživanja leka, videti odeljak 6.3.

Unutrašnje pakovanje je bočica od polipropilena sa zatvaračem od halobutil gume i aluminijumskom kapicom sa “flip-off” polipropilenskim poklopcem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna plastična polipropilenska bočica od 50 mL, uz koju je priloženo Uputstvo za lek.

Uputstvo za razblaživanje:

Lek Cisplatin Pfizer, 1 mg/mL koncentrat za rastvor za infuziju pre primene treba razblažiti sa 2 litra 0,9% rastvora natrijum-hlorida.

Uputstvo za rukovanje:

  • Osoblje treba da bude dobro obučeno za rad sa citotoksičnim lekovima.
  • Pripremu citotoksičnih lekova ne smeju obavljati trudnice.
  • Pripremu treba obaviti u za to predviđenom prostoru, sa laminarnim protokom vazduha. Radna površina treba da bude pokrivena upijajućom hartijom za jednokratnu upotrebu koja je sa donje strane obložena plastikom.
  • Osoblje koje rukuje sa cisplatinom treba da nosi odgovarajuću zaštitnu opremu, kao što su PVC rukavice, zaštitne naočare, mantili i maske za jednokratnu upotrebu.
  • Preporučuje se da se koriste špricevi i setovi sa luer lock nastavcima kako bi se izbeglo curenje rastvora.
  • U slučaju kontakta sa očima, oprati oči vodom ili fiziološkim rastvorom. Ako koža dođe u kontakt sa ovim lekom, temeljno oprati vodom, i u oba slučaja potražiti savet lekara. Ako se lek proguta ili udahne, odmah tražiti neodložnu medicinsku pomoć.
  • Sav upotrebljeni materijal za rekonstituciju, primenu ili čišćenje, uključujući špriceve, igle, bočice i druge predmete koji su došli u kontakt sa citotoksičnim lekom trebalo bi odložiti u kese namenjene za odlaganje visoko rizičnog otpada koji se spaljuje. Isto postupati sa telesnim izlučevinama.
  • Površine koje su kontaminirane prosutim rastvorom treba oprati obilnom količinom vode.

Uništavanje neupotrebljenog leka:

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Lek Cisplatin Pfizer pripada grupi lekova koji se zovu citostatici, a koriste se za lečenje raka (kancera). Aktivna supstanca ovog leka je cisplatin. Lek Cisplatin Pfizer se može primenjivati samostalno, ali se češće primenjuje u kombinaciji sa drugim citostaticima.

Za šta se koristi lek Cisplatin Pfizer?

Lek Cisplatin Pfizer ima sposobnost da uništava ćelije u organizmu koje izazivaju određene vrste kancera (tumor testisa, tumor jajnika, tumor mokraćne bešike, epitelijalni tumor glave i vrata, kancer pluća i kancer grlića materice) u kombinaciji sa zračenjem.

  • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na aktivnu supstancu cisplatin, na druga jedinjenja koja sadrže platinu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6),
  • ukoliko ste u prošlosti imali preosetljivost na slične lekove protiv raka,
  • ukoliko imate tešku bubrežnu bolest,
  • ukoliko imate poremećaj sluha,
  • ukoliko imate veoma smanjen broj krvnih ćelija (koji se naziva mijelosupresija), što će proveriti lekar na osnovu laboratorijske analize krvi,
  • ukoliko ste skloni dehidrataciji (prekomernom gubitku tečnosti iz organizma),
  • ukoliko ste trudni ili dojite,
  • ukoliko treba da primite vakcinu protiv žute groznice.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa Vašim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što primite lek Cisplatin Pfizer:

  • ukoliko se pojave simptomi oštećenja nerava (periferne neuropatije), kao što su trnjenje i žmarci, utrnulost ili oslabljen osećaj dodira,
  • ukoliko ste primili terapiju zračenjem u predelu glave.

Drugi lekovi i lek Cisplatin Pfizer

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove, kao što su na primer:

  • određeni antibiotici, kao što su cefalosporini, aminoglikozidi i amfotericin B, kao i određena kontrastna sredstva koja se koriste za medicinska snimanja, mogu pogoršati neželjena dejstva cisplatina, posebno na bubrege,
  • određeni lekovi za izbacivanje viška tečnosti iz organizma koji se nazivaju diuretici Henleove petlje, aminoglikozidni antibiotici, antikancerski lek koji se naziva ifosfamid, mogu pogoršati gubitak sluha izazvan cisplatinom,
  • istovremena primena cisplatina sa bleomicinom (antikancerski lek), metotreksatom (koji se koristi za lečenje kancera i artritisa) i paklitakselom (antikancerski lek) može pojačati neželjena dejstva,
  • cisplatin može uticati na efekat oralnih antikoagulanasa (lekova za razređivanje krvi). Lekar će pratiti ovaj efekat kroz laboratorijske testove krvi,
  • primena određenih antihistaminika može prikriti simptome poremećaja ravnoteže (kao što je vrtoglavica i zujanje u ušima),
  • dejstvo lekova za lečenje epilepsije (npr. fenitoina) može biti smanjen, pa mogu biti potrebne kontrole koncentracije leka u krvi,
  • cisplatin može pogoršati neželjena dejstva antikancerskog leka ifosfamida

Trudnoća i dojenje

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što primite ovaj lek.

Zbog mogućeg rizika od oštećenja ploda, i muškarci i žene koji su na terapiji cisplatinom treba da koriste adekvatnu kontracepciju tokom celokupnog trajanja terapije, kao i najmanje šest meseci nakon završetka terapije.

Lečenje cisplatinom potencijalno može izazvati trajni sterilitet kod muškaraca. Muškarcima, koji u budućnosti planiraju potomstvo, preporučuje se da pre započinjanja terapije potraže savet u vezi sa zamrzavanjem sperme. Obratite se Vašem lekaru ukoliko imate dodatnih pitanja.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Nemojte upravljati vozilima ni rukovati mašinama ukoliko se kod Vas javi bilo koje neželjeno dejstvo koje smanjuje sposobnost za obavljanje ovih aktivnosti.

Lek Cisplatin Pfizer sadrži natrijum, dok zatvarač bočice sadrži suvu prirodnu gumu.

Lek Cisplatin Pfizer 1 mg/mL koncentrat za rastvor za infuziju sadrži 177 mg natrijuma (glavni sastojak kuhinjske soli) po bočici zapremine 50 mL, što odgovara 8,9% maksimalnog dnevnog unosa od 2 g natrijuma prema preporukama Svetske zdravstvene organizacije (SZO) za odrasle.

Prilikom pripreme za primenu leka Cisplatin Pfizer mogu se koristiti rastvori koji sadrže natrijum, što treba uzeti u obzir posebno ukoliko ste na dijeti sa kontrolisanim unosom natrijuma.

Zatvarač bočice sadrži suvu prirodnu gumu (derivat lateksa) koja može da dovede do alergijskih reakcija.

Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Doziranje i način primene

Lek Cisplatin Pfizer primenjuje isključivo stručno medicinsko osoblje sa iskustvom u terapiji karcinoma. Koncentrat za rastvor za infuziju se razblažuje rastvorom natrijum-hlorida.

Lek Cisplatin Pfizer se primenjuje putem infuzije u venu (intravenska infuzija).

Lek Cisplatin Pfizer ne sme doći u kontakt sa bilo kojim materijalom koji sadrži aluminijum.

Preporučena doza cisplatina zavisi od Vašeg opšteg zdravstvenog stanja, očekivanih dejstava terapije, kao i od toga da li se koristi samostalno (kao monoterapija) ili u kombinaciji sa drugim lekovima (kombinovana hemioterapija).

Lek Cisplatin Pfizer (monoterapija) Preporučena doza je:

  • pojedinačna doza od 50 do 120 mg/m2 telesne površine, svake 3 do 4 nedelje;
  • doza od 15 do 20 mg/m2/dan u trajanju od 5 dana, svake 3 do 4 nedelje.

Lek Cisplatin Pfizer u kombinaciji sa drugim hemioterapijskim lekovima (kombinovana hemioterapija)

  • 20 mg/m2 ili više, jednom na svake 3 do 4 nedelje.

U terapiji kancera glića materice cisplatin se primenjuje u kombinaciji sa radioterapijom (zračenjem). Uobičajena doza je 40 mg/m2 nedeljno, u trajanju od 6 nedelja.

Kako bi se izbeglo ili smanjilo neželjeno dejstvo leka na bubrege, neophodno je da pijete velike količine tečnosti u periodu od 24 sata nakon primanja cisplatina.

Ako ste primili više leka Cisplatin Pfizer nego što treba

Malo je verovatno da ćete primiti veću dozu leka od propisane, s obzirom na to da se terapija daje pod stručnim nadzorom lekara ili medicinske sestre. Lekar će osigurati da primite odgovarajuću dozu u skladu sa Vašim stanjem. U slučaju predoziranja, možete osetiti izražena neželjena dejstva. Lekar će primeniti terapiju za zbrinjavanje simptoma ovih neželjenih dejstava. Ukoliko mislite da ste primili preveliku dozu, odmah kontaktirajte Vašeg lekara.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se Vašem lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji primaju ovaj lek.

Ukoliko se kod Vas pojavi bilo koji od sledećih neželjenih dejstava, odmah obavestite Vašeg lekara:

  • teška alergijska reakcija - može se javiti iznenadni osip sa svrabom (koprivnjača), oticanje šaka, stopala, članaka, lica, usana, usta ili ždrela (što može izazvati otežano gutanje i disanje), crvenilo i možete takođe osetiti nesvesticu,
  • težak bol u grudima koji se može širiti ka vilici ili ruci, praćen znojenjem, nedostatkom daha i mučninom (srčani napad),
  • bol ili otok na mestu primene infuzije (može se javiti usled nepravilnog uvođenja igle u venu i može prouzrokovati ozbiljno oštećenje okolnog tkiva),
  • moždani udar,
  • oštećenje funkcije mozga (stanje konfuzije (zbunjenost), nerazgovetan govor, ponekad slepilo, gubitak pamćenja i paraliza).

Ovo su ozbiljna neželjena dejstva i mogu zahtevati hitno medicinsko zbrinjavanje.

Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • smanjena funkcija koštane srži (što može uticati na stvaranje krvnih ćelija),
  • smanjenje broja belih krvnih ćelija, što povećava sklonost ka infekcijama (leukopenija),
  • smanjenje broja krvnih pločica, što povećava rizik od stvaranja modrica i krvarenja (trombocitopenija),
  • smanjenje broja crvenih krvnih ćelija, što može dovesti do slabosti i bledila kože (anemija),
  • smanjena koncentracija natrijuma u krvi,
  • povišena telesna temperature.

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • jak bol ili oticanje nogu, bol u grudima ili otežano disanje (što ukazuje na prisustvo ugrušaka u krvi u venama),
  • ubrzan, nepravilan ili usporen srčani rad,
  • sepsa (trovanje krvi).

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

  • teška alergijska reakcija (videti u prethodno navedenom tekstu),
  • oštećenje sluha (ototoksičnost),
  • smanjena koncentracija magnezijuma u krvi,
  • poremećaj spermatogeneze.

Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • povećan rizik od akutne leukemije,
  • konvulzije (epileptični napadi),
  • nesvestica, glavobolja, zbunjenost i gubitak vida,
  • gubitak određenih moždanih funkcija, uključujući i moždani poremećaj koji se karakteriše grčevima i smanjenim nivoom svesti,
  • srčani napad,
  • zapaljenje sluzokože usne duplje (stomatitis),
  • periferna neuropatija senzornih nerava, koja se karakteriše trnjenjem, svrabom ili peckanjem bez poznatog uzroka, i ponekad gubitkom čula ukusa, dodira, vida, iznenadnim probadajućim bolovima iz vrata preko leđa do nogu prilikom savijanja napred.

Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • srčani zastoj

Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):

  • znaci infekcije kao što su groznica (povišena telesna temperatura) ili zapaljenje grla,
  • hemolitička anemija,
  • neodgovarajuće lučenje hormona vazopresina (ADH) što može prouzrokovati smanjenje koncentracije natrijuma u krvi i zadržavanje tečnosti u organizmu,
  • povećane koncentracije enzima amilaze u krvi,
  • dehidratacija,
  • smanjene koncentracije kalcijuma, fosfata i kalijuma u krvi,
  • povećane koncentracije mokraćne kiseline u krvi (hiperurikemija),
  • grčevi mišića,
  • oštećenje kičme koje dovodi do osećaja elektrošokova u ekstremitetima,
  • gubitak osećaja čula ukusa,
  • poremećaji vida (zamućen vid, poremećaj u prepoznavanju boja, gubitak vida ili bol u oku),
  • zujanje u ušima i gubitak sluha,
  • srčane tegobe,
  • neuobičajeno hladni i bledi dlanovi i stopala,
  • peckanje, trnjenje ili podrhtavanje šaka, stopala, ruku ili nogu,
  • uporna glavobolja,
  • mučnina i povraćanje,
  • gubitak apetita, anoreksija,
  • štucanje,
  • proliv,
  • povećane vrednosti enzima jetre i bilirubina,
  • otežano disanje,
  • problemi sa bubrezima i mokrenjem,
  • opadanje kose,
  • osip,
  • ekstremni umor/slabost,
  • otok ili osetljivost na mestu primene infuzije,
  • grčevi i spazam mišića,
  • osećaj žarenja i peckanja,
  • neočekivano stvaranje modrica ili krvarenja,
  • hemolitički uremijski sindrom, što može dovesti do poremećaja u radu bubrega i krvi.

Lek Cisplatin Pfizer može izazvati promene u krvi, jetri i bubrezima. Lekar će Vam redovno uzimati uzorke krvi tokom terapije, kako bi putem laboratorijskih testova kontrolisao da li je došlo do ovih promena.

Ukoliko bilo koje neželjeno dejstvo postane ozbiljno, ili primetite neko neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Cisplatin Pfizer posle isteka roka upotrebe naznačenog na kutiji nakon „Važi do”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvanje neotvorenog leka:

Neotvorene bočice leka čuvati na temperaturi do 25 C, u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti. Ne čuvati u frižideru, niti zamrzavati!

Čuvanje pripremljenog rastvora:

Pokazana je fizička i hemijska stabilnost koncentrata za rastvor za infuziju nakon razblaženja sa 0,9% rastvorom natrijum-hlorida. Sa mikrobiološkog stanovišta, proizvod treba upotrebiti odmah. Ukoliko se ne upotrebi odmah, vreme čuvanja nakon razblaženja i uslovi pre primene su odgovornost korisnika i ne treba da budu duži od 24 sata na temperaturi do 25 ºC, osim ukoliko se razblaživanje ne izvrši u kontrolisanim i validiranim aseptičnim uslovima.

Pripremljeni rastvor ne zamrzavati! Ne čuvati u frižideru, jer hlađenje može da dovede do precipitacije (taloženja) leka!

Rastvor se mora čuvati zaštićen od svetlosti i tokom davanja infuzije.

Bočice su namenjene samo za jednokratnu upotrebu. Neiskorišćeni rastvor treba odbaciti.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Aktivna supstanca je cisplatin.

Jedan mililitar koncentrata za rastvor za infuziju sadrži 1 mg cisplatina. Jedna plastična bočica od 50 mL sadrži 50 mg cisplatina.

Pomoćne supstance: manitol, natrijum-hlorid, natrijum-hidroksid (za podešavanje pH), hlorovodonična kiselina (za podešavanje pH) i voda za injekcije (videti odeljak 2 Lek Cisplatin Pfizer sadrži natrijum, dok zatvarač bočice sadrži suvu prirodnu gumu).

Kako izgleda lek Cisplatin Pfizer i sadržaj pakovanja

Bistar, bezbojan do svetložut rastvor, bez vidljivih čestica.

Unutrašnje pakovanje: bočica od polipropilena sa zatvaračem od halobutil gume i aluminijumskom kapicom sa “flip-off” polipropilenskim poklopcem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna plastična bočica od 50 mL, uz koju je priloženo Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole:

PFIZER SRB D.O.O.

Trešnjinog cveta 1/VI, Beograd – Novi Beograd

Proizvođač:

PFIZER (PERTH) PTY. LIMITED, 15 Brodie Hall Drive, Technology Park, Bentley, Australija

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Jun, 2022.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi.

Broj i datum dozvole:

Lek Cisplatin Pfizer, 1 mg/mL, koncentrat za rastvor za infuziju, 1 x 50 mL: 515-01-03276-21-001 od 10.06.2022.

< >

SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:

Terapijske indikacije

Cisplatin Pfizer je indikovan u lečenju:

  • uznapredovalog ili metastatskog karcinoma testisa
  • uznapredovalog ili metastatskog karcinoma jajnika
  • uznapredovalog ili metastatskog karcinoma bešike
  • uznapredovalog ili metastatskog karcinoma skvamoznih ćelija glave i vrata
  • uznapredovalog ili metastatskog nemikroćelijskog karcinoma pluća
  • uznapredovalog ili metastatskog mikroćelijskog karcinoma pluća.

Lek Cisplatin Pfizer je indikovan u kombinaciji sa drugom hemioterapijom i sa radioterapijom u lečenju karcinoma grlića materice.

Lek Cisplatin Pfizer se može primeniti u obliku monoterapije i u obliku kombinovane terapije. Doziranje i način primene

Doziranje

Primena kod odraslih i dece:

Doziranje zavisi od primarne bolesti, od očekivane reakcije pacijenta, kao i od toga da li se cisplatin primenjuje kao monoterapija ili kao komponenta kombinovane hemioterapije. Uputstva za doziranje se, stoga, primenjuju i kod odraslih i kod dece.

Kao monoterapija preporučuje se primena sledeća dva dozna režima:

  • Pojedinačna doza od 50 do 120 mg/m2 telesne površine, svake 3 do 4 nedelje;
  • Doza od 15 do 20 mg/m2/dan u trajanju od 5 dana, svake 3 do 4 nedelje.

Ako se cisplatin primenjuje kao deo kombinovane hemioterapije, onda se doza cisplatina mora smanjiti. Uobičajena doza u ovakvim slučajevima iznosi 20 mg/m2 ili više, jednom na svake 3 do 4 nedelje.

Za lečenje karcinoma grlića materice, cisplatin se primenjuje u kombinaciji sa radioterapijom. Uobičajena doza iznosi 40 mg/m2 nedeljno, u trajanju od 6 nedelja.

Radi uvida u upozorenja i mere opreza koje treba preduzeti, odnosno uzeti u obzir, pre početka sledećeg ciklusa terapije, videti odeljak „Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka” u Sažetku karakteristika leka.

Kod pacijenata sa poremećajem funkcije bubrega ili depresije koštane srži, neophodno je, na adekvatan način, smanjiti dozu ovog leka (videti odeljak „Kontraindikacije” u Sažetku karakteristika leka).

Cisplatin, rastvor za infuziju, koji je pripremljen u skladu sa instrukcijama (videti odeljak „Posebne mere opreza pri odlaganju materjala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom), treba primeniti u vidu intravenske infuzije u trajanju od 6 do 8 sati.

Neophodno je održavati adekvatnu hidrataciju pacijenta u periodu od 2 do 12 sati pre primene, pa sve do minimalno 6 sati nakon primene cisplatina. Hidratacija je neophodna, kako bi izazvala dovoljnu diurezu tokom terapije, kao i nakon terapije cisplatinom. Hidratacija se postiže intravenskom infuzijom jednim od sledećih rastvora:

  • rastvor natrijum-hlorida 0,9% Način primene:

Lek Cisplatin Pfizer 1 mg/mL koncentrat za rastvor za infuziju, pre primene treba razblažiti. Detaljne instrukcije vezano za razblaženje leka pre primene, navedene su u odeljku „Posebne mere opreza pri odlaganju materjala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)”.

Razblaženi rastvor se mora primenjivati isključivo intravenski, putem infuzije (videti tekst u nastavku). Prilikom primene se mora izbeći bilo koje sredstvo koje sadrži aluminijum, a koje može doći eventualno u kontakt sa cisplatinom (setovi za intravensku infuziju, igle, kateteri, špricevi i slično).

Hidratacija pre terapije cisplatinom:

Intravenska infuzija od 100 do 200 mL/sat tokom 6 do 12 sati, sa ukupnom količinom od najmanje jednog litra.

Hidratacija nakon završetka primene terapije cisplatinom:

Intravenska infuzija sa još dva litra, u količinama od 100 do 200 mL na sat, u trajanju od 6 do 12 sati.

Forsirana diureza može biti neophodna ukoliko je izlučivanje urina manje od 100 do 200 mL/sat nakon hidratacije. Forsirana diureza se može postići intravenskom primenom 37,5 g manitola u obliku 10% rastvora (375 mL 10% rastvora manitola ) ili primenom diuretika, ukoliko je bubrežna funkcija normalna. Primena manitola ili diuretika je takođe potrebna u onim slučajevima kada je cisplatin primenjen u dozi koja je veća od 60 mg/m2 površine tela.

Neophodno je da pacijent pije velike količine tečnosti do 24 sata nakon infuzije cisplatinom kako bi se obezbedilo odgovarajuće izlučivanje urina.

Lista pomoćnih supstanci Manitol

Natrijum-hlorid

Natrijum-hidroksid (za podešavanje pH) Hlorovodonična kiselina (za podešavanje pH) Voda za injekcije

Inkompatibilnost

Cisplatin stupa u interakcije sa aluminijumom, formirajući crni precipitat.

Infuzioni setovi, igle, kateteri i špricevi koji sadrže aluminijum ne smeju se koristiti za pripremu ili davanje cisplatina.

Zabeležen je potpuni gubitak cisplatina u vremenu od 30 minuta na sobnoj temperaturi pri mešanju cisplatina sa formulacijama leka koje sadrže metoklopramid i natrijum-metabisulfit zbog hemijske reakcije između cisplatina i antioksidansa natrijum-bisulfita. Cisplatin može da interaguje sa natrijum-tiosulfatom, natrijum- metabisulfitom i natrijum-bisulfitom u rastvoru do potpune inaktivacije cisplatina.

Rok upotrebe

Rok upotrebe pre prvog otvaranja leka:

Lek Cisplatin Pfizer, 1 mg/mL, koncentrat za rastvor za infuziju, bočica plastična od 50 mL: 24 meseca

Rok upotrebe nakon razblaženja:

Rastvor treba upotrebiti odmah, a najkasnije u roku od 24 sata nakon razblaženja ako se čuva na temperaturi do 25 C.

Bočice su namenjene samo za jednokratnu upotrebu. Neiskorišćeni rastvor treba odbaciti. Posebne mere opreza pri čuvanju

Čuvanje neotvorenog leka:

Neotvorene bočice leka čuvati na temperaturi do 25 C, u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti. Ne čuvati u frižideru, niti zamrzavati!

Čuvanje pripremljenog rastvora:

Pokazana je fizička i hemijska stabilnost koncentrata za rastvor za infuziju nakon razblaženja sa 0,9% rastvorom natrijum-hlorida. Sa mikrobiološkog stanovišta, proizvod treba upotrebiti odmah. Ukoliko se ne upotrebi odmah, vreme čuvanja nakon razblaženja i uslovi pre primene su odgovornost korisnika i ne treba da budu duži od 24 sata na temperaturi do 25 ºC, osim ukoliko se razblaživanje ne izvrši u kontrolisanim i

validiranim aseptičnim uslovima.

Pripremljeni rastvor ne zamrzavati! Ne čuvati u frižideru, jer hlađenje može da dovede do precipitacije (taloženja) leka!

Rastvor se mora čuvati zaštićen od svetlosti i tokom primene infuzije.

Za uslove čuvanja nakon razblaživanja leka, videti odeljak „Rok upotrebe”. Priroda i sadržaj pakovanja

Unutrašnje pakovanje je bočica od polipropilena sa zatvaračem od halobutil gume i aluminijumskom kapicom sa “flip-off” polipropilenskim poklopcem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna plastična polipropilenska bočica od 50 mL, uz koju je priloženo Uputstvo za lek.

Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)

Uputstvo za razblaživanje:

Lek Cisplatin Pfizer, 1 mg/mL koncentrat za rastvor za infuziju pre primene treba razblažiti sa 2 litra 0,9% rastvora natrijum-hlorida.

Uputstvo za rukovanje:

  • Osoblje treba da bude dobro obučeno za rad sa citotoksičnim lekovima.
  • Pripremu citotoksičnih lekova ne smeju obavljati trudnice.
  • Pripremu treba obaviti u za to predviđenom prostoru, sa laminarnim protokom vazduha. Radna površina treba da bude pokrivena upijajućom hartijom za jednokratnu upotrebu koja je sa donje strane obložena plastikom.
  • Osoblje koje rukuje sa cisplatinom treba da nosi odgovarajuću zaštitnu opremu, kao što su PVC rukavice, zaštitne naočare, mantili i maske za jednokratnu upotrebu.
  • Preporučuje se da se koriste špricevi i setovi sa luer lock nastavcima kako bi se izbeglo curenje rastvora.
  • U slučaju kontakta sa očima, oprati oči vodom ili fiziološkim rastvorom. Ako koža dođe u kontakt sa ovim lekom, temeljno oprati vodom, i u oba slučaja potražiti savet lekara. Ako se lek proguta ili udahne, odmah tražiti neodložnu medicinsku pomoć.
  • Sav upotrebljeni materijal za rekonstituciju, primenu ili čišćenje, uključujući špriceve, igle, bočice i druge predmete koji su došli u kontakt sa citotoksičnim lekom trebalo bi odložiti u kese namenjene za odlaganje visoko rizičnog otpada koji se spaljuje. Isto postupati sa telesnim izlučevinama.
  • Površine koje su kontaminirane prosutim rastvorom treba oprati obilnom količinom vode.

Uništavanje neupotrebljenog leka:

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info