Combogesic® 500mg+150mg film tableta

paracetamol , ibuprofen

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
Lek nije na listi lekova RFZO
Režim izdavanja
BR - Lek se može izdavati i bez recepta

Ostale informacije

Naziv leka
Combogesic® 500mg+150mg film tableta
Opis
Combogesic® 500mg+150mg je kombinacija paracetamola i ibuprofena, koristi se za ublažavanje bolova kao što su glavobolja i bolovi u mišićima.
Farmaceutski oblik
film tableta
Vrsta leka
Humani lekovi
Nosioci odobrenja

Pakovanje i cena

film tableta; 500mg+150mg; blister, 1x10kom
Broj rešenja
‍515-01-03279-20-002
JKL
‍1162509
EAN
‍8606007084948
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
21.06.2021.
Datum važenja rešenja
21.06.2071.

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Za privremeno ublažavanje bola usled glavobolje, bola u leđima, menstrualnih bolova, zubobolje, bola u mišićima i za ublažavanje simptoma prehlade i gripa kao što su bolovi u grlu i povišena telesna temperatura.

Samo za oralnu primenu i kratkotrajnu upotrebu (ne duže od 3 dana).

Pacijenti treba da se konsultuju sa lekarom ukoliko se simptomi nastave ili pogoršaju ili ukoliko je potrebno da se lek uzima duže od 3 dana. Ovaj lek je namenjen za kratkotrajnu upotrebu i ne preporučuje se primena u periodu dužem od 3 dana.

Potrebno je primeniti najmanju efikasnu dozu tokom najkraćeg perioda potrebnog za uspostavljanje kontrole simptoma (videti odeljak 4.4).

Odrasli

Uobičajena doza je jedna do dve tablete svakih 6 sati, po potrebi, ali ne više od 6 tableta u toku 24 sata.

Deca i adolescenti uzrasta ispod 18 godina

Ovaj lek nije namenjen za primenu kod dece i adolescenata uzrasta ispod 18 godina.

Stariji pacijenti

Nije potrebno prilagođavanje doze kod starijih osoba (videti odeljak 4.4). Kod starijih osoba postoji pojačan rizik od nastanka ozbiljnih posledica neželjenih reakcija. Ukoliko se smatra da je neophodna primena NSAIL,

potrebno je primenjivati najnižu efikasnu dozu tokom najkraćeg mogućeg perioda. Potrebno je redovno praćenje pacijenta zbog moguće pojave gastrointestinalnog krvarenja tokom terapije NSAIL.

Pacijenti sa oštećenjem funkcije bubrega/ jetre

Nije potrebno prilagođavanje doze kod ovih grupa pacijenta (videti odeljak 4.4).

Način primene

Preporučuje se da se ovaj lek uzima sa punom čašom vode.

Ovaj lek je kontraindikovan:

  • Kod pacijenata sa poznatom preosetljivošću na paracetamol, ibuprofen, neki drugi NSAIL ili na neku od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.
  • Kod pacijenata aktivnih alkoholičara, jer hronično prekomerno konzumiranje alkohola povećava rizik od pojave hepatotoksičnosti (zbog komponente paracetamola).
  • Kod pacijenata sa astmom, urtikarijom ili alergijskim reakcijama uzrokovanim primenom acetilsalicilne kiseline ili drugih nesteriodnih antiinflamatornih lekova (NSAIL).
  • Kod pacijenata sa aktivnim ili ranijim gastrointestinalnim krvarenjem ili peptičkim ulkusom.
  • Kod pacijenata sa teškom insuficijencijom srca (klasa IV NYHA), jetre ili bubrega (videti odeljak 4.4).
  • Kod pacijenata sa cerebrovaskularnim ili drugim aktivnim krvarenjem.
  • Kod pacijenata sa poremećajima u stvaranju ćelija krvi.
  • Tokom trećeg trimestra trudnoće (videti odeljak 4.6).

Ovaj lek ne treba primenjivati zajedno sa drugim lekovima koji sadrže paracetamol, ibuprofen,

acetilsalicilnu kiselinu, salicilate ili sa bilo kojim drugim antiinflamatornim lekovima, osim po preporuci lekara (videti odeljak 4.5).

Lek Combogesic služi za kratkotrajnu primenu i ne preporučuje se upotreba duže od 3 dana.

Oštećena funkcija jetre

Primena paracetamola u dozama većim od preporučenih može da dovede do hepatotoksičnosti ili čak insuficijencije jetre i smrti. Takođe, pacijenti sa oštećenom funkcijom jetre ili pacijenti sa oboljenjem jetre u anamnezi koji su na dugotrajnoj terapiji ibuprofenom ili paracetamolom treba da idu na redovne kontrole radi

praćenja funkcije jetre, jer ibuprofen može da ima manji i prolazni uticaj na enzime jetre.

Tokom primene ibuprofena i drugih NSAIL prijavljeni su retki slučajevi teških reakcija na jetri, uključujući žuticu i slučajeve hepatitisa sa smrtnim ishodom. Ukoliko poremećaji u funkciji jetre duže traju ili se pogoršaju, ili ukoliko se razviju klinički znaci i simptomi koji ukazuju na oboljenje jetre, ili dođe do sistemskih

manifestacija (npr. eozinofilija, osip, itd.), treba prekinuti sa primenom ibuprofena. Obe aktivne supstance mogu da izazovu hepatotoksičnost, pa čak i insuficijenciju jetre, a posebno paracetamol.

Pacijenti koji redovno konzumiraju alkohol u velikim količinama, ne smeju da uzimaju ovaj lek (videti odeljak 4.3). Smanenje doze preporučuje se kod pacijenata koji pokazuju znake pogoršanja funkcije jetre. Terapiju treba prekinuti kod pacijenata koji razviju tešku insuficijenciju jetre (videti odeljak 4.3)

Oštećena funkcija bubrega

Paracetamol može da se primenjuje kod pacijenata sa hroničnim oboljenjem bubrega bez prilagođavanja doze.

Postoji minimalni rizik od toksičnosti paracetamola kod pacijenata sa umerenom ili teškom insuficijencijom bubrega. Ipak, što se tiče komponente ibuprofena u ovom leku, potreban je oprez pri započinjanju terapije ibuprofenom kod pacijenata sa dehidratacijom. Dva glavna metabolita ibuprofena se izlučuju uglavnom putem urina, zato oštećenje bubrežne funkcije može dovesti do akumulacije ovih metabolita. Značaj ovog nalaza nije poznat. Prijavljeno je da NSAIL lekovi izazivaju nefrotoksičnost u različitim oblicima: intersticijalni neftiris, nefritički sindrom i insuficijenciju bubrega. Oslabljena funkcija bubrega pod uticajem ibuprofena je najčešće reverzibilna. Kod pacijenata sa oslabljenom funkcijom bubrega, srca ili jetre, kao i kod onih koji primaju diuretike i ACE inhibitore, kao i kod starijih pacijenata, savetuje se oprez budući da primena

nesteroidnih antiinflamatornih lekova može da dovede do pogoršanja funkcije bubrega. Kod ovih pacijenata treba primenjivati što nižu dozu ovog leka i pratiti funkciju bubrega.

Terapiju treba prekinuti kod pacijenata koji razviju tešku insuficijenciju bubrega (videti odeljak 4.3).

Kombinovana primena ACE inhibitora ili antagonista angiotenzinskih receptora, antiinflamatornih lekova i tijazidnih diuretika

Istovremena primena ACE inhibitora (ACE inhibitora ili antagonista angiotenzinskih receptora), antiinflamatornih lekova (NSAIL ili COX-2 inhibitora) i tijazidnih diuretika povećava rizik od oštećenja funkcije bubrega. Ovo se odnosi i na fiksne kombinacije lekova, koje sadrže lekove koji pripadaju različitim klasama. Pri kombinovanoj primeni ovih lekova neophodno je pažljivo praćenje kreatinina u serumu, posebno pri uvođenju kombinovane terapije. Kombinaciju lekova koje sadrže tri klase treba primenjivati sa oprezom posebno kod starijih pacijenata ili onih koji imaju oštećenje funkcije bubrega.

Stariji pacijenti

Nije potrebno prilagođavanje doze kod starijih pacijenata kojima je potrebna terapija paracetamolom.

Pacijenti

kojima je potrebna terapija u trajanju dužem od 10 dana treba da se konsultuju sa lekarom u vezi sa praćenjem

opšteg stanja pacijenta; međutim, nije potrebo smanjenje preporučene doze. Ipak, savetuje se oprez u vezi sa primenom ibuprofena, jer kod osoba starijih od 65 godina ovaj lek ne treba primenjivati bez prethodne procene

komorbiditeta i istovremenih terapija, zbog povećanog rizika od neželjenih reakcija, a posebno srčane insuficijencije, gastrointestinalne ulceracije i oštećenja funkcije bubrega.

Hematološki efekti

Retko su prijavljene diskrazije krvi. Pacijenti na dugotrajnoj terapiji ibuprofenom treba da budu pod redovnim

hematološkim praćenjem.

Poremećaji koagulacije

Kao i drugi NSAIL ibuprofen može da inhibira agregaciju trombocita. Ibuprofen može da produži vreme krvarenja (ali u okviru normalnog opsega), kod zdravih osoba. Budući da ovaj efekat na produženo krvarenje može da se pogorša kod pacijenata sa poremećajima hemostaze, lekovi koji sadrže ibuprofen treba da se koriste

sa oprezom kod osoba sa poremećajima intrinzičke koagulacije kao i kod osoba na terapiji antikoagulansima.

Gastrointestinalni poremećaji

Ulkusi gornjeg gastrointestinalnog trakta, obilno krvarenje ili perforacija su opisani kod primene NSAIL.

Rizik

se povećava sa dozom i trajanjem terapije i češći je kod pacijenata starijih od 65 godina. Neki pacijenti će imati

dispepsiju, gorušicu, mučninu, bol u stomaku ili dijareju. Ovi rizici su minimalni kada se ovaj lek koristi u propisanoj dozi u trajanju od par dana.

Lekovi koji sadrže ibuprofen treba da se primenjuju sa oprezom, i u najmanjoj efikasnoj dozi tokom najkraćeg

mogućeg perioda kod pacijenata sa ranijim gastrointestinalnim krvarenjem ili ulkusom, budući da njihovo stanje može da se pogorša.

Zbog sadržaja ibuprofena, ovaj lek treba primenjivati pažljivo kod pacijenata sa ranijim GI oboljenjima (ulcerozni kolitis, Kronova bolest) kao i kod pacijenata sa porfirijom i varičelom.

Treba prekinuti sa primenom ovog leka u slučaju da se pojavi gastrointestinalno krvarenje.

Istovremena primena acetilsalicilne kiseline i NSAIL takođe povećava rizik od ozbiljnih gastrointestinalnih neželjenih dejstava.

Kardiovaskularni trombotički događaji

Kliničke studije ukazuju da primena ibuprofena, naročito visokih doza (2400 mg dnevno), može biti povezana

sa malim povećanjem rizika od nastanka arterijske tromboze (npr. infarkt miokarda ili moždani udar). Uopšteno epidemiološke studije ne ukazuju da je primena niskih doza ibuprofena (npr. ≤1200 mg dnevno) povezana sa povećanim rizikom od nastanka infarkta miokarda.

Pacijente sa nekontrolisanom hipertenzijom, kongestivnom srčanom insuficijencijom (NYHA II-III), ustanovljenim ishemijskim oboljenjem srca, oboljenjem perifernih arterija, i/ili cerebrovaskularnim oboljenjem treba lečiti ibuprofenom tek nakon pažljivog razmatranja, a visoke doze ibuprofena (2400 mg dnevno) treba izbegavati.

Neophodno je pažljivo razmatranje pre uvođenja dugoročne terapije kod pacijenata sa faktorima rizika od nastanka kardiovaskularnih bolesti (npr. hipertenzija, hiperlipidemija, dijabetes melitus, pušenje), posebno ako su potrebne visoke doze ibuprofena (2400 mg dnevno).

Pacijenti sa kardiovaskularnim oboljenjima ili faktorima rizika za razvoj kardiovaskularnih oboljenja mogu takođe biti pod većim rizikom. Da bi se smanjio potencijalni rizik neželjenih kardiovaskularnih događaja kod pacijenata koji primenjuju NSAIL, posebno kod onih sa faktorima rizika za razvoj kardiovaskularnih oboljenja,

potrebno je primenjivati najnižu efektivnu dozu tokom najkraćeg potrebnog vremena.

Ne postoje precizni dokazi da istovremena primena acetilsalicilne kiseline smanjuje potencijalno povećan rizik

od nastanka ozbiljnih trombotičkih događaja povezanih sa primenom NSAIL.

Hipertenzija

Primena NSAIL može da dovede do pojave hipertenzije ili pogoršanja postojeće hipertenzije, a pacijenti koji primenjuju antihipertenzive sa NSAIL mogu da imaju loš antihipertenzivni odgovor. Savetuje se oprez kada se NSAIL propisuju pacijentima sa hipertenzijom. Treba pažljivo pratiti krvni pritisak pri započinjanju terapije

NSAIL, kao i u redovnim intervalima u toku terapije.

Srčana insuficijencija

Kod nekih pacijenata koji su primali NSAIL, primećeno je zadržavanje tečnosti i pojava edema; zato se savetuje oprez kod pacijenata kod kojih dolazi do zadržavanja tečnosti i kod pacijenata sa srčanom insuficijencijom.

Teške reakcije na koži

NSAIL mogu veoma retko da izazovu teške reakcije na koži kao što je eksfolijativni dermatitis, toksična epidermalna nekroliza (TEN) i Stevens-Johnson-ov sindrom (SJS), koje mogu imati smrtni ishod i mogu da se

ispolje bez prethodnog upozorenja. Ove ozbiljne reakcije su idiosinkratske i ne zavise od doze ili trajanja terapije. Akutna generalizovana egzantematozna pustuloza (AGEP) je prijavljena vezano za lekove koji sadrže ibuprofen. Pacijenti treba da budu obavešteni o znacima i simptomima ozbiljnih reakcija na koži i da se konsultuju sa lekarom pri prvoj pojavi osipa na koži ili drugih znakova preosetljivosti.

Postojeća astma

Lekovi koji sadrže ibuprofen ne treba da se primenjuju kod pacijenata sa astmom osetljivom na acetilsalicilnu

kiselinu i treba ih primenjivati sa oprezom kod pacijenata sa postojećom astmom.

Oftalmološki lekovi

Neželjene oftalmološke reakcije su primećene kod pacijenata na terapiji NSAIL; u skladu sa tim, pacijenti kod

kojih dođe do razvoja poremećaja vida tokom terapije lekovima koji sadrže ibuprofen, treba da idu na pregled

kod oftalmologa.

Aseptični meningitis

Retko su prijavljeni slučajevi aseptičnog meningitisa usled primene lekova koji sadrže ibuprofen, obično, ali ne uvek, kod pacijenata sa sistemskim eritematoznim lupusom (SLE) ili drugim poremećajima vezivnog tkiva.

Potencijalni uticaj na laboratorijska ispitivanja

Paracetamol ne utiče na rezultate laboratorijskih testova koji koriste važeće analitičke sisteme. Međutim, postoje određene metode kod kojih postoji mogućnost uticaja na rezultate laboratorijskih testova, kao što je opisano u nastavku:

Testovi urina:

Paracetamol u terapijskim dozama može da utiče na određivanje 5-hidroksiindolsirćetne kiseline (5HIAA), uzrokujući lažno pozitivne rezultate. Lažni rezultati mogu da se eliminišu izbegavanjem primene paracetamola

nekoliko sati pre i tokom sakupljanja uzorka urina.

Maskiranje simptoma primarnih infekcija

Lek Combogesic može prikriti simptome infekcije, što može dovesti do odloženog započinjanja odgovarajućeg lečenja i time pogoršati ishod infekcije. Ovo je primećeno kod pneumonije udružene se bakterijskom infekcijom i kod komplikacija varičele usled bakterijske infekcije. Kada se lek Combogesic daje za povišenu telesnu temperaturu ili ublažavanje bolova tokom infekcije, savetuje se praćenje infekcije. U vanbolničkim uslovima, pacijent treba da se obrati lekaru ako simptomi traju duže ili se pogoršaju. Kao i kod drugih lekova koji sadrže ibuprofen, snižavanjem povišene telesne temperature mogu da se maskiraju uobičajeni znaci infekcije.

Posebna upozorenja

Da bi se izbeglo pogoršavanje bolesti ili insuficijencija nadbubrežne žlezde pacijenti koji su na produženoj terapiji kortikosteroidima treba da postepeno obustave terapiju, a ne da je naglo prekinu kada se lekovi koji sadrže ibuprofen uvedu u terapiju.

Postoje dokazi da lekovi koji inhibiraju ciklooksigenazu/ sintezu prostaglandina mogu da utiču na smanjenje plodnosti kod žena, tako što deluju na ovulaciju. Ovaj efekat je reverzibilan po prestanku terapije.

Pomoćne supstance sa potvrđenim dejstvom

Jedna film tableta sadrži 3,81 mg laktoze, što u okviru maksimalne dnevne doze iznosi 22,86 mg laktoze. Pacijenti sa retkim naslednim oboljenjima intolerancije na galaktozu, deficijencije laktaze ili glukozno- galaktozne malapsorpcije ne smeju da uzimaju ovaj lek.

Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol natrijuma (23 mg) po dozi, tako da je suštinski „bez natrijuma“.

Prijavljene su sledeće interakcije paracetamola i drugih lekova:

  • Antikoagulansi (varfarin) – može biti potrebno smanjenje doze ukoliko se paracetamol i antikoagulansi primenjuju tokom dužeg vremenskog perioda
  • Resorpcija paracetamola se povećava pod uticajem supstanci koje pojačavaju pražnjenje želuca, npr. metoklopiramid
  • Resorpcija paracetamola se smanjuje pod uticajem supstanci koje smanjuju pražnjenje želuca, npr. propantelin, antidepresivi sa antiholinergičkim svojstvima, opioidni analgetici
  • Paracetamol može da poveća koncentraciju hloramfenikola u plazmi.
  • Rizik od toksičnosti izazvane paracetamolom može da se poveća kod pacijenata koji primaju druge potencijalno hepatotoksične lekove ili lekove koji indukuju mikrozomalne enzime jetre, kao što je alkohol ili antikonvulzivi.
  • Primena probenecida može da utiče na izlučivanje paracetamola kao i na njegovu koncentraciju u plazmi.
  • Holestiramin smanjuje resorpciju paracetamola ukoliko se primeni u roku od 1 sata nakon paracetamola.
  • Kod pacijenata koji su primali izoniazid u monoterapiji ili u kombinaciji sa drugim lekovima za lečenje

tuberkuloze, paracetamol je izazvao tešku hepatotoksičnost pri terapijskim dozama ili pri umerenom predoziranju.

  • Teška hepatotoksičnost se javila i nakon primene paracetamola kod pacijenata koji su na terapiji zidovudinom i kotrimoksazolom.

Zabeležene su sledeće interakcije ibuprofena i drugih lekova:

  • Antikoagulansi, uključujući varfarin – ibuprofen utiče na stabilnost INR i može da pojača rizik od ozbiljnog krvarenja, koje ponekad može da ima smrtni ishod, posebno iz gastrointestinalnog trakta.
  • Ibuprofen treba primenjivati kod pacijenata koji primaju varfarin samo ukoliko je to apsolutno neophodno, i te pacijente treba pažljivo pratiti.
  • Ibuprofen može da smanji renalni klirens i poveća koncentraciju litijuma u plazmi.
  • Ibuprofen može da smanji antihipertenzivno dejstvo ACE inhibitora, beta-blokatora i diuretika i može da izazove natriurezu i hiperkalemiju kod pacijenata na ovoj terapiji
  • Ibuprofen smanjuje klirens metotreksata
  • Ibuprofen može da poveća koncentraciju kardiotoničnih glikozida u plazmi
  • Ibuprofen može da poveća rizik od gastrointestinalnog krvarenja posebno ukoliko se uzima sa kortikosteroidima
  • Ibuprofen može da produži vreme krvarenja kod pacijenata na terapiji zidovudinom
  • Ibuprofen može imati interakciju sa probenecidom, antidijabeticima i fenitoinom
  • Ibuprofen takođe može imati interakciju sa takrolimusom, ciklosporinom, sulfonilureama i hinolonskim antibioticima

Acetilsalicilna kiselina

Istovremena primena ibuprofena i acetilsalicilne kiseline se generalno ne preporučuje zbog moguće pojave neželjenih reakcija.

Eksperimentalni podaci ukazuju da ibuprofen može inhibitorno da deluje na antiagregaciono dejstvo niskih doza acetilsalicilne kiseline kada se ova dva leka primenjuju istovremeno. Međutim, ovi podaci su ograničeni i ekstrapolacija ovih podataka na kliničke uslove je nije dovoljno sigurna da bi se mogla isključiti mogućnost uticaja redovne primene ibuprofena na kardioprotektivni efekat niske doze acetilsalicilne kiseline. Što se tiče povremene primene ibuprofena, klinički relevantni efekti nisu utvrđeni (videti odeljak 5.1).

Ovaj lek može da utiče na dejstvo nekih lekova, kao što su:

  • varfarin, lek koji se koristi za prevenciju zgrušavanja krvi
  • lekovi za lečenje epilepsije ili konvulzivnih napada
  • hloramfenikol, antibiotik koji se koristi za lečenje infekcija uha i oka
  • probenecid, lek za lečenje gihta
  • zidovudin, lek koji se koristi u terapiji HIV (virusa koji izaziva AIDS)
  • lekovi za lečenje tuberkuloze kao što je izoniazid
  • acetilsalicilna kiselina, salicilati ili drugi NSAIL
  • lekovi za lečenje povišenog krvnog pritiska ili drugih srčanih oboljenja
  • diuretici
  • litijum, lek koji se koristi za lečenje nekih vrsta depresije
  • metotreksat, lek koji se koristi za lečenje artritisa i nekih vrsta kancera
  • kortikosteroidi, kao što je prednizon, kortizon

Navedeni lekovi mogu da utiču na dejstvo ovog leka ili ovaj lek može da utiče na dejstvo navedenih lekova.

Trudnoća

Nema iskustva o primeni ovog leka kod trudnica. Kod primene NSAIL u trudnoći prijavljeni su kongenitalni poremećaji, a nema dokaza o neželjenim dejstvima tokom trudnoće usled primene paracetamola.

Ovaj lek je kontraindikovan tokom trećeg trimestra trudnoće, posebno tokom poslednjih nekoliko dana pred porođaj.

Pored toga, ne postoji dovoljno iskustva o bezbednosti primene ibuprofena tokom trudnoće kod ljudi. Zato ovaj lek ne treba primenjivati tokom prvih 6 meseci trudnoće osim ukoliko potencijalna korist za trudnicu prevazilazi mogući rizik za fetus, a kontraindikovan je tokom poslednja tri meseca trudnoće (videti odeljak 4.3).

Veliki broj podataka o trudnicama koje su koristile paracetamol ne ukazuje na nastanak malformacija, niti feto/neonatalnu toksičnost. Epidemiološke studije o neurorazvoju kod dece izložene paracetamolu in utero su pokazale neodređene rezultate. Ukoliko je klinički potrebno, paracetamol može da se koristi tokom trudnoće, ali ga treba primenjivati u najnižim efikasnom dozama tokom najkraćeg mogućeg vremena, u što većim razmacima.

Dojenje

Paracetamol se izlučuje u majčino mleko, ali ne u klinički značajnoj količini, a postojeći podaci ne ukazuju na to da je lek kontraindikovan tokom dojenja.

Ibuprofen i njegovi metaboliti mogu da prođu u majčino mleko u veoma malim količinama. Nisu poznata štetna dejstva na odojčad.

Na osnovu ovih podataka, nije potrebno prekidati sa dojenjem, ukoliko je potrebno kratkotrajno lečenje ovim lekom u preporučenim dozama.

Fertilitet

Primena ovog leka utiče na plodnost kod žena i njegova primena se ne preporučuje ženama koje pokušavaju da zatrudne. Kod žena koje imaju problema da ostanu u drugom stanju ili koje su na ispitivanjima zbog steriliteta, preporučuje se prekid primene ovog leka.

Ovaj lek nema ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnosti prilikom upravljanja vozilima ili rukovanja mašinama.

Klinička ispitivanja neželjenih dejstava kombinacije paracetamol/ibuprofen nisu otkrila druga neželjena dejstva osim onih koja se javljaju usled primene monoterapije paracetamola ili monoterapije ibuprofena.

Neželjene reakcije su navedene po učestalosti na osnovu sledeće podele:

  • veoma česte (≥ 1/10);
  • česte (≥ 1/100 do <1/10);
  • povremene (≥ 1/1000 do < 1/100);
  • retke (≥ 1/10000 do < 1/1000);
  • veoma retke (< 1/10000)
  • nepoznata učestalost ( ne može da se proceni na osnovu dostupnih podataka).
  • Poremećaji krvi i limfnog sistemaPovremene: Snižen nivo hemoglobina i hematokrita. Iako povezanost nije utvrđena, prijavljene su epizode krvarenja (npr. epistaksa, menoragija) tokom terapije ovim lekom.
    Kardiološki PoremećajiČeste: Edem, zadržavanje tečnosti; zadržavanje tečnosti se obično brzo razreši po prekidu terapije.
    Poremećaji uha i labirintaČeste: Tinitus (kod lekova koji sadrže ibuprofen)
    Poremećaji okaPovremene: Ambliopija (zamućen i/ili oslabljen vid, skotomi i/ili promene u percepciji boja) je prijavljena, ali se najčešće povlačila po prekidu terapije. Ukoliko pacijent ima bilo kakav problem sa očima, treba da ode kod oftalmologa na pregled koji uključuje i ispitivanje centralnog vidnog
    Gastrointestinalni poremećajiČeste: Abdominalni bol, dijareja, dispepsija, mučnina, neprijatnost u stomaku i povraćanje.
    Opšti poremećaji iVeoma retke : Umor i malaksalost.
    Hepatobilijarni PoremećajiVeoma retke: Poremećaj funkcije jetre, hepatitis i žutica. U slučajevima predoziranja, paracetamol može da izazove akutnu insuficijenciju jetre,
    Poremećaji imunskog sistemaVeoma retke : Prijavljene su reakcije preosetljivosti uključujući osip na koži i unakrsna preosetljivost sa simpatomimeticima.
    IspitivanjaČeste: Povećane vrednosti alanin aminotransferaze, gamaglutamiltransferaze i poremećaj testova funkcije jetre pod uticajem paracetamola.
    PoremećajiVeoma retke: U slučaju metaboličke acidoze, uzročna povezanost nije
    Poremećaji nervnog sistemaČeste: Vrtoglavica, glavobolja, nervoza
    Poremećaji bubrega i urinarnog sistemaPovremene: Urinarna retencija
    predoziranja, hronične zloupotrebe (često sa više drugih analgetika) ili su povezane sa hepatotoksičnošću izazvanom paracetamolom.
    Respiratorni, torakalni i medijastinalniPovremene: Gusta sekrecija iz respiratornog trakta.
    Poremećaji kože i potkožnog tkivaČeste: Osip (uključujući makulopapularni osip), pruritus.

Kliničke studije ukazuju da primena ibuprofena, naročito visokih doza (2400 mg dnevno), može biti povezana

sa malim povećanjem rizika od nastanka arterijske tromboze (na primer infarkt miokarda ili moždani udar) (videti odeljak 4.4).

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Paracetamol

Nakon predoziranja paracetamolom može da dođe do oštećenja jetre ili insuficijencije jetre. Simptomi predoziranja paracetamolom u toku prva 24 sata su bledilo, mučnina, povraćanje, gubitak apetita, bol u stomaku. Oštećenje jetre može da se primeti u roku od 12 do 48 sati po unosu leka. Mogu da se jave poremećaj

metabolizma glukoze i metabolička acidoza. U slučajevima teškog trovanja, insuficijencija jetre može da napreduje do encefalopatije, kome i smrti. Akutna bubrežna insuficijencija sa akutnom tubularnom nekrozom

može da se razvije i ukoliko ne postoji teško oštećenje jetre. Prijavljene su srčane aritmije, oštećenje jetre je moguće kod odraslih osoba koje su uzele 10 g ili više paracetamola, usled prekomernih količina toksičnih metabolita.

Ibuprofen

Simptomi uključuju mučninu, bol u stomaku i povraćanje, vrtoglavicu, konvulzivne napade i retko, gubitak svesti. Klinička slika predoziranja ibuprofenom može da se razvije i do depresije centralnog nervnog sistema i respiratornog sistema. Kod teškog predoziranja, može doći do metaboličke acidoze.

Lečenje

Paracetamol

Brzo započinjanje terapije je ključno za rešavanje predoziranja paracetamolom čak i kada ne postoje očigledni

simptomi, zbog rizika od oštećenja jetre, koje može da se javi sa zakašnjenjem od nekoliko sati do čak nekoliko

dana. Savetuje se primena lekova bez odlaganja, kod svakog pacijenta koji je uneo 7,5 g paracetamola ili više u prethodna 4 sata. Treba razmotriti ispiranje želuca. Što pre treba započeti sa terapijom antidotom kao što je

acetilcistein (intravenski) ili metionin (oralno) kako bi se sprečilo oštećenje jetre.

Acetilcistein je najefikasniji kada se primeni u roku od 8 sati nakon primene prekomerne doze, a njegov efekat

se sve više smanjuje ako se primeni između 8. i 16. sata od primene prekomerne doze paracetamola. Ranije se

verovalo da započinjanje terapije nakon što je prošlo više od 15 sati od primene prekomerne doze nema koristi i da čak može da poveća rizik nastanka hepatičke encefalopatije. Međutim, pokazalo se da je i kasna primena

bezbedna, a studije sa pacijentima koji su lečenje i do 36 sati nakon predoziranja paracetamola ukazuju na to da mogu da se postignu dobri rezultati ako je antidot dat 15 sati posle predoziranja paracetamolom. Pored toga, pokazalo se da intravenska primena acetilcisteina kod pacijenata koji su već razvili fulminantnu insuficijenciju

jetre utiče na smanjenje morbiditeta i mortaliteta.

Početna doza acetilcisteina od 150 mg/kg u 200 mL 5% rastvora glukoze se primenjuje intravenski u trajanju od 15 minuta, a nakon toga se primenjuje kao i.v. infuzija u dozi od 50 mg/kg u 500 mL 5% rastvora glukoze u trajanju od 4 sata, a zatim u dozi od 100 mg/kg u 1 L 5% rastvora glukoze u trajanju od 16 sati. Volumen i.v.

tečnosti treba modifikovati u slučaju primene kod dece.

Metionin se primenjuje oralno u dozi od 2,5 g svaka 4 sata do maksimalnih 10 g. Terapiju metioninom treba započeti u roku od 10 sati nakon primene paracetamola; u suprotnom neće imati efekta i može da pogorša oštećenje jetre.

Ozbiljni simptomi mogu da se ispolje i do 4 ili 5 dana nakon predoziranja, zato stanje pacijenata treba pažljivo

pratiti tokom dužeg vremenskog perioda.

Ibuprofen

U slučaju akutnog predoziranja, treba isprazniti želudac povraćanjem ili ispiranjem, mada će se na taj način izbaciti mala količina leka ukoliko je prošlo više od jednog sata od primene. Budući da je ovaj lek kiseo i da se izlučuje putem urina, teoretski može biti korisno da se primeni alkalna supstanca i izazove diureza. Pored suportivnih mera, oralna primena aktivnog uglja može da pomogne da se smanji resorpcija i reapsorpcija ibuprofena iz digestivnog trakta.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Mehanizam dejstva

Iako nije precizno definisano tačno mesto i mehanizam analgetskog dejstva paracetamola, pretpostavlja se da ovaj lek indukuje analgeziju tako što podiže prag bola. Potencijalni mehanizam može da se odnosi i na inhibiciju puta azotnog oksida posredovanog receptorima za mnoge neurotransmitere uključujući i N-metil- D-aspartat i supstancu P.

Ibuprofen je derivat propionske kiseline koji ima analgetsko, antiinflamatorno i antipiretičko dejstvo. Terapijski efekat ovog leka kao leka iz grupe NSAIL proizlazi iz inhibicije enzima ciklooksigenaze, što dovodi do smanjivanja sinteze prostaglandina.

Eksperimentalni podaci ukazuju da ibuprofen može da kompetitivno inhibira antiagregaciono dejstvo niskih doza acetilsalicilne kiseline kada se ova dva leka primenjuju istovremeno. Pojedina farmakodinamska ispitivanja pokazuju da pojedinačna doza od 400 mg ibuprofena primenjena u roku od 8 sati pre ili u roku od 30 minuta nakon acetilsalicilne kiseline sa trenutnim oslobađanjem (81 mg), izaziva smanjivanje efekta acetilsalicilne kiseline na stvaranje tromboksana ili agregaciju trombocita.

Iako postoje nejasnoće u vezi ekstrapolacije ovih podataka na kliničku praksu, mogućnost da redovna, dugotrajna upotreba ibuprofena može da smanji kardioprotektivni efekat malih doza acetilsalicilne kiseline se ne može isključiti. Nema klinički relevantnog dejstva koje se smatra verovatnim kod povremene primene ibuprofena (videti odeljak 4.5).

Klinička ispitivanja

Randomizovane, dvostruko slepe studije su sprovedene da bi se ispitalo dejstvo ove kombinacije lekova koristeći akutni dentalni bol kao model postoperativnog bola. Studije su pokazale sledeće:

  • Tokom 48 sati, ovaj lek (paracetamol/ibuprofen) je pokazao brži početak dejstva u odnosu na pojedinačnu primenu njegovih aktivnih supstanci i pružio je bolje analgetsko dejstvo od iste dnevne doze paracetamola (p=0,007 pri mirovanju, p=0,006 tokom aktivnosti) i ibuprofena (p=0,003 pri mirovanju, p=0,007 tokom aktivnosti).
  • Sve tri procenjivane doze (polovina tablete, jedna tableta ili dve tablete) su bile efikasne u poređenju sa placebom (p=0,004 – 0,002), a najviša doza (dve tablete) je imala najveću stopu odgovora (50%), najniži maksimalni VAS (vizuelno analogna skala) skor bola, najduže vreme do primene terapije za brzo oslobađanje od simptoma (tzv. rescue terapijai najmanji procenat pacijenata kojima je bila potrebna primena hitne terapije. Svi ovi rezultati si bili značajno drugačiji u odnosu na placebo (p<0,05).

Resorpcija

I paracetamol i ibuprofen se brzo resorbuju iz gastrointestinalnog trakta i postižu maksimalne koncentracije u plazmi nakon 10 do 60 minuta od oralne primene.

Brzina i obim resorpcije paracetamola i ibuprofena iz ove kombinacije je blago odložena u slučaju primene nakon obroka.

Distribucija

Kao i svi lekovi koji sadrže paracetamol, i ovaj lek se distribuira u većinu telesnih tkiva. Ibuprofen se u velikoj meri (90-99%) vezuje za proteine plazme.

Metabolizam

Paracetamol se u velikoj meri metaboliše u jetri i izlučuje putem urina, uglavnom u obliku neaktivnih konjugata

glukuronida i sulfata. Manje od 5% se izlučuje u nepromenjenom obliku. U metabolite paracetamola spada i manje zastupljeni hidroksilovani intermedijer koji ima hepatotoksično dejstvo. Ovaj aktivni intermedijer se detoksikuje procesom konjugacije sa glutationom, ali može da se akumulira u slučaju predoziranja paracetamolom i ukoliko se ne leči, može da izazove ozbiljno, pa čak i ireverzibilno oštećenje jetre.

Paracetamol se metaboliše drugačije kod prevremeno rođene dece, novorođenčadi i male dece u poređenju sa odraslim osobama, pri čemu je sulfatni konjugat najdominantniji.

Ibuprofen se u velikoj meri metaboliše u neaktivna jedinjenja u jetri, uglavnom glukuronidacijom.

Metabolički putevi paracetamola i ibuprofena su različiti i ne bi trebalo da postoje interakcije između ova dva

leka kod kojih bi metabolizam jednog uticao na metabolizam drugog leka. U jednoj formalnoj studiji, u kojoj je, korišćenjem humanih enzima jetre, ispitivana takva mogućnost, nije ustanovljena nikakva potencijalna interakcija metaboličkih puteva ova dva leka.

U drugoj studiji, procenjivan je efekat ibuprofena na oksidativni metabolizam paracetamola kod zdravih dobrovoljaca u uslovima gladovanja. Rezultati studije su pokazali da ibuprofen ne utiče na količinu paracetamola koja prolazi kroz oksidativni metabolizam, jer su količine paracetamola i njegovih metabolita (glutation-, merkapturat-, cistein- , glukuronid-, i sulfat-paracetamol) bile slične kada se paracetamol primenjivao sam, i istovremeno sa ibuprofenom (kao fiksna kombinacija paracetamol/ibuprofen). Rezultati ove studije ukazuju da ne postoji nikakav dodatni rizik za jetru od hepatotoksičnog metabolita paracetamola, NAPQI, ukoliko se paracetamol primenjuje sa ibuprofenom.

Eliminacija

Poluvreme eliminacije paracetamola iznosi 1 do 3 sata.

Ineaktivni metaboliti i mala količina nepromenjenog ibuprofena se izlučuju brzo i potpuno putem bubrega, pri čemu se 95% primenjene doze eliminiše putem urina u roku od 4 sata nakon primene.

Poluvreme eliminacije ibuprofena je približno 2 sata.

Farmakokinetički odnos

Jedna specifična studija koja je ispitivala mogućnost uticaja paracetamola na plazma klirens ibuprofena i obrnuto, nije otkrila nikakve interakcije između ova dva leka.

Toksikološki bezbednosni profil ibuprofena i paracetamola je utvrđen u eksperimentima na životinjama. Ne postoje novi preklinički podaci koji su značajni i koji se razlikuju od podataka koji su već pomenuti u ovom Sažetku karakteristika leka.

Rezultati konvencionalih studija koje koriste trenutno prihvaćene standarde za procenu toksičnog uticaja na reprodukciju i razvoj nisu dostupni.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Pomoćne supstance u jezgru: skrob, kukuruzni

skrob, kukuruzni, preželatinizovani celuloza, mikrokristalna kroskarmeloza-natrijum

talk

magnezijum-stearat

Pomoćne supstance u omotaču: Opadry White OYLS 58900 sadrži:

  • hipromeloza 15 cP (E 464)
  • laktoza, monohidrat
  • titan-dioksid (E 171)
  • makrogol 4000
  • natrijum-citrat,(E 331)
  • talk

Nije primenljivo.

3 godine

Čuvati na temperaturi do 30°C, u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti.

Unutrašnje pakovanje: PVC/Alu blister koji sadrži 10 film tableta.

Spoljnje pakovanje: složiva kartonska kutija koja sadrži jedan blister i Uputstvo za lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Lek Combogesic sadrži dve aktivne supstance: paracetamol i ibuprofen.

Paracetamol deluje tako što ublažava bolove, takođe deluje i na snižavanje povišene telesne temperature. Ibuprofen pripada grupi lekova pod nazivom nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAIL), primenjuju se za ublažavanje bolova, smanjenje zapaljenja (otok, crvenilo ili bolnu osetljivost) i snižavanje povišene telesne temperature.

Lek Combogesic se koristi za privremeno ublažavanje bola povezanog sa:

  • glavoboljom,
  • bolom u leđima,
  • menstrualnim bolom,
  • zuboboljom,
  • bolom u mišićima,
  • simptomima prehlade i gripa kao što su bolovi u grlu i povišena telesna temperatura.

Ukoliko imate bilo kakvih pitanja u vezi sa primenom ovog leka, obratite se lekaru ili farmaceutu. Morate se obratiti lekaru ukoliko se ne osećate bolje ili se osećate lošije posle 3 dana primene ovog leka.

Lek Combogesic ne smete uzimati:

  • ukoliko ste alergični na aktivne supstance ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedenih u odeljku 6);
  • ukoliko imate (ili ste ranije imali) gastrointestinalno krvarenje (krvarenje iz analnog otvora, imate crnu stolicu ili proliv sa prisustvom krvi ili ste povraćali krv) peptički ulkus (npr. čir na želucu ili dvanaestopalačnom crevu);
  • ukoliko redovno pijete veće količine alkohola;
  • ukoliko imate tešku slabost srca, jetre ili bubrega (insuficijenciju srca (klasa IV NYHA), jetre ili bubrega);
  • ukoliko imate krvarenje u mozgu ili drugo aktivno krvarenje;
  • ukoliko imate poremećaj stvaranja ćelija krvi;
  • ukoliko ste alergični na lekove koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu ili neki drugi nesteroidni antiinflamatorni lek (NSAIL);
  • tokom poslednja tri meseca trudnoće.

Ovaj lek ne treba uzimati zajedno sa drugim lekovima koji sadrže paracetamol, ibuprofen, acetilsalicilnu kiselinu, salicilate ili sa bilo kojim drugim antiinflamatornim lekovima (lekovima protiv zapaljenja), osim po preporuci lekara.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Combogesic.

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom ukoliko imate infekciju (videti Infekcije u nastavku).

Antiinflamatorni lekovi/ lekovi protiv bolova kao što je ibuprofen mogu biti povezani sa blago povišenim rizikom od srčanog ili moždanog udara, posebno kada se primenjuju u visokim dozama. Nemojte uzimati veću dozu od preporučene doze ili produžavati trajanje terapije.

Reakcije na koži

Zabeležene su ozbiljne reakcije na koži u vezi sa lečenjem lekom Combogesic. Prestanite sa uzimanjem leka Combogesic i odmah potražite lekarsku pomoć, ako razvijete osip na koži, oštećenja sluzokože, plikove ili druge znake alergije, jer to mogu biti prvi znaci veoma ozbiljne kožne reakcije (videti odeljak 4).

Lek Combogesic može sakriti znakove infekcije poput povišene telesne temperature i bola, samim tim je moguće da odloži odgovarajuće lečenje infekcije, što može dovesti do povećanog rizika od komplikacija.

Ovo je primećeno kod zapaljenja pluća uzrokovanog bakterijama i bakterijskim infekcijama kože, povezanim sa varičelom. Ako uzimate ovaj lek tokom infekcije, ili simptomi infekcije traju ili se pogoršaju, bez odlaganje se obratite lekaru.

Obratite se lekaru ili farmaceutu za savet pre uzimanja leka Combogesic:

  • Ukoliko imate problema sa srcem, uključujući srčanu slabost, anginu (bol u grudima) ili ako ste imali srčani udar, operaciju bajpasa, bolest perifernih arterija (loša cirkulacija u nogama ili stopalima zbog suženih ili blokiranih arterija) ili bilo koju vrstu moždanog udara (uključujući „mini udar“ ili prolazno stanje-tranzitorni ishemijski atak „TIA“).
  • Ukoliko imate visok krvni pritisak, dijabetes, visok holesterol, imate porodičnu istoriju srčanih bolesti ili šloga ili ako pušite;
  • Ukoliko imate oboljenje jetre, hepatitis, oboljenje bubrega ili otežano mokrenje;
  • Ukoliko često koristite alkohol ili droge;
  • Ukoliko ste alergični na bilo koje druge lekove koji sadrže aspirin/acetilsalicilnu kiselinu ili druge NSAIL ili druge supstance navedene na kraju ovog uputstva;
  • Ukoliko ste trudni ili planirate trudnoću;
  • Ukoliko dojite ili planirate da dojite bebu;
  • Ukoliko trenutno imate neku infekciju;
  • Ukoliko uskoro imate hiruršku intervenciju;
  • Ukoliko imate ili ste imali neko od sledećih stanja:
  • gorušicu, probleme sa varenjem, čir na želucu ili druge stomačne probleme;
  • povraćanje krvi ili krvarenje iz čmara;
  • astmu;
  • probleme sa vidom;
  • sklonost ka krvarenju i druge probleme sa krvlju;
  • probleme sa crevima, kao što je ulcerozni kolitis ili Kronova bolest;
  • oticanje članaka ili stopala;
  • proliv;
  • nasledne genetske ili stečene poremećaje određenih enzima koji se manifestuju ili neurološkim komplikacijama ili kožnim problemima ili povremeno prisustvom oba navedena poremećaja, npr. porfirija;
  • velike boginje;
  • autoimunska oboljenja, kao što je eritematozni lupus.

Nemojte da pijete alkoholna pića tokom primene ovog leka. Kombinacija alkohola sa lekom Combogesic može da dovede do oštećenja jetre.

Ovaj lek pripada grupi lekova (NSAIL) koja može da utiče na plodnost žena. Ovaj efekat prestaje po prekidu terapije.

Primena ovog leka može da utiče na rezultate analize urina kod određivanja 5- hidroksiindolsirćetne kiseline (5HIAA), izazivajući lažno pozitivne rezultate. Da bi se izbegli pogrešni rezultati, ne uzimajte ovaj lek, niti druge lekove koji sadrže paracetamol nekoliko sati pre i tokom prikupljanja uzorka urina.

Deca i adolescenti

Ovaj lek ne treba primenjivati kod dece mlađe od 18 godina.

Drugi lekovi i Combogesic

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.

Obavestite lekara ukoliko uzimate neke od sledećih lekova:

  • antikoagulansi (npr. lekovi za razređivanje krvi/protiv zgrušavanja krvi, npr. aspirin, varfarin, tiklopidin)
  • lekovi za lečenje epilepsije ili epileptičnih napada, kao što je fenitoin
  • hloramfenikol, antibiotik koji se koristi za lečenje infekcija uha i oka
  • probenecid, lek za lečenje gihta
  • zidovudin, lek koji se koristi u terapiji HIV (virusa koji izaziva AIDS)
  • lekovi za lečenje tuberkuloze, kao što je izoniazid
  • acetilsalicilna kiselina, salicilati ili drugi NSAIL
  • lekovi za lečenje povišenog krvnog pritiska (ACE inhibitori kao što je kaptopril, beta-blokatori kao što je atenolol, antagonisti angiotenzin-II-receptora, kao što je losartan)
  • lekovi za lečenje drugih srčanih oboljenja, kao što je digoksin
  • diuretici (lekovi za izbacivanje tečnosti iz organizma)
  • litijum, lek koji se koristi za lečenje nekih vrsta depresije
  • metotreksat, lek koji se koristi za lečenje artritisa i nekih vrsta kancera
  • kortikosteroidi, kao što je prednizon, kortizon
  • metoklopramid (pojačava pražnjenje želuca), propantelin (smanjuje pražnjenje želuca)
  • takrolimus ili ciklosporin, imunosupresivni lekovi koji se koriste nakon transplantacije organa
  • lek iz grupe sulfonilureja (lek za lečenje dijabetesa)
  • neki antibiotici, kao što su hinolonski antibiotici.

Navedeni lekovi mogu da utiču na dejstvo leka Combogesic ili lek Combogesic može da utiče na dejstvo navedenih lekova. Možda će biti potrebna promena doze ili prelazak na neki drugi lek.

Drugi lekovi mogu da utiču na dejstvo leka Combogesic ili lek Combogesic može da utiče na dejstvo drugih lekova. Zato se uvek obratite lekaru ili farmaceutu za savet.

Vaš lekar ili farmaceut će znati da Vam daju više informacija o ovim i drugim lekovima sa kojima treba da budete obazrivi ili koje treba da izbegavate tokom uzimanja ovog leka.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se lekaru za savet pre nego što uzmete ovaj lek.

Ne smete uzimati ovaj lek tokom poslednja 3 meseca trudnoće. Posebno obratite pažnju tokom prvih 6 meseci

trudnoće.

Ovaj lek može da utiče na plodnost žena, zato se ne preporučuje ženama koje pokušavaju da zatrudne.

Treba da koristite najnižu moguću dozu koja ublažava bol, tokom najkraćeg mogućeg perioda. Ukoliko ne dolazi do ublažavanja bola ili ukoliko imate potrebu da koristite lek tokom dužeg vremenskog perioda, obratite se lekaru.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Budite pažljivi prilikom upravljanja vozilom i rukovanja mašinama dok ne uvidite kako lek Combogesic deluje na Vas.

Pomoćne supstance sa potvrđenim dejstvom

Lek Combogesic sadrži laktozu, monohidrat. U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.

Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol natrijuma (23 mg) po dozi, tako da je suštinski „bez natrijuma“.

Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako je navedeno u ovom uputstvu ili kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni, proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Ne uzimajte lek duže od 3 dana.

Treba koristiti najmanju efikasnu dozu najkraće vreme potrebno za ublažavanje simptoma. Ukoliko imate infekciju, odmah se obratite lekaru ako simptomi (poput visoke telesne temperature i bola) potraju ili se pogoršaju (videti odeljak 2).

Doziranje

Odrasli: Uobičajena doza je jedna do dve tablete svakih šest sati, po potrebi, ali ne više od 6 tableta u roku od 24 sata.

Koristite najmanju efikasnu dozu tokom najkraćeg perioda potrebnog da se ublaže simptomi. Pacijent treba da se konsultuje sa lekarom ukoliko simptomi potraju ili se pogoršaju, ili ukoliko je terapija potrebna duže od 3 dana.

Ne uzimajte više od 6 tableta tokom 24 sata.

Ukoliko Vam lekar propiše drugačiju dozu, pratite uputstva lekara.

Način primene

Tabletu progutajte sa dovoljnom količinom vode (punom čašom vode).

Podeona linija služi samo da Vam olakša lomljenje tablete, ukoliko imate poteškoća sa gutanjem cele tablete.

Primena kod dece i adolescenata uzrasta ispod 18 godina

Lek Combogesic se ne treba primenjivati kod dece i adolescenata uzrasta ispod 18 godina.

Ako ste uzeli više leka Combogesic nego što treba

Ukoliko ste slučajno uzeli veću dozu leka Combogesic nego što bi trebalo ili ukoliko je dete uzelo preveliku dozu, odmah se javite lekaru ili se obratite najbližoj zdravstvenoj ustanovi. Učinite ovo čak i kada nema očiglednih znakova neprijatnosti ili trovanja.

Uzimanje prevelike doze leka Combogesic može da izazove odloženo ozbiljno oštećenje jetre ili bubrega.

Zato

je moguće da Vam je potrebna hitna medicinska pomoć.

Ukoliko ste uzeli previše leka Combogesic mogu se javiti sledeći simptomi: mučnina, bol u stomaku, povraćanje (sa sadržajem krvi), glavobolja, zujanje u ušima, zbunjenost, drhtavi pokreti oka. Pri visokim dozama prijavljeni su pospanost, bol u grudima, palpitacije, gubitak svesti, konvulzije (uglavnom kod dece), slabost i vrtoglavica, krv u urinu, osećaj hladnoće u telu i problemi sa disanjem.

Ako ste zaboravili da uzmete lek Combogesic

Ako ste zaboravili da uzmete lek Combogesic uzmite propuštenu dozu čim se setite, osim ako je blizu vreme za sledeću dozu. U tom slučaju ne uzimajte zaboravljenu dozu. Ne uzimajte duplu dozu da bi nadoknadili propuštenu dozu.

Ukoliko niste sigurni da li da uzmete propuštenu dozu ili ne, posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom. Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Ukoliko primetite neko neželjeno dejstvo, obratite se lekaru ili farmaceutu.

Ukoliko primetite neku od ovih ozbiljnih neželjenih reakcija, prekinite sa primenom leka Combogesic i odmah se obratite lekaru ili najbližoj zdravstvenoj ustanovi:

  • Povraćanje krvi ili sadržaja koji liči na talog od kafe;
  • Krvarenje iz analnog otvora, crna lepljiva stolica ili proliv sa prisustvom krvi;
  • Otok lica, usana ili jezika koji mogu da izazovu otežano gutanje ili disanje;
  • Astma, zviždanje u plućima (vizing), kratak dah;
  • Veoma retko mogu se javiti slučajevi ozbiljnih reakcija na koži koji uključuju iznenadnu pojavu svraba ili težak svrab, osip po koži, koprivnjaču;
  • Pojava plikova i krvarenja iz usana, očiju, usta, nosa i genitalija (Stevens Johnson-ov sindrom)
  • Ozbiljna reakcija na koži poznata kao DRESS sindrom. Simptomi uključuju: osip na koži, groznicu, oticanje limfnih čvorova i porast eozinofila (vrsta belih krvnih ćelija).
  • Groznica, opšte loše stanje, mučnina, bol u stomaku, glavobolja i ukočenost vrata.

Druge neželjene reakcije su:

Često (mogu se javiti kod najviše 1 od 10 osoba):

  • pojava otoka i zadržavanje tečnosti
  • zujanje u ušima (tinitus)
  • mučnina, povraćanje
  • gubitak apetita
  • otežano varenje, nelagodnost u gornjem delu stomaka
  • proliv
  • osip na koži
  • glavobolja
  • vrtoglavica
  • promene u funkciji jetre i bubrega (na osnovu testova krvi)

Povremeno (mogu se javiti kod najviše 1 od 100 osoba):

  • smanjen broj crvenih krvnih ćelija, epizode krvarenja, kao što je krvarenje iz nosa, poremećaj ili produženo krvarenje tokom menstruacije, povećaj broj trombocita.
  • problemi sa očima kao što je zamućen ili oslabljen vid, promene izgleda boja
  • gasovi i konstipacija
  • povećana osetljivost na alergijske reakcije, angioedem (simptomi uključuju svrab, i crvenilo očiju)
  • uvećanje dojki kod muškaraca
  • snižen nivo šećera u krvi (hipoglikemija)
  • promene raspoloženja, npr. depresija, konfuzija, pojačane emotivne reakcije
  • poremećaji spavanja (pospanost ili nesanica);
  • otežano mokrenje
  • gust respiratorni sekret

Retko (mogu se javiti kod najviše 1 u 1000 osoba):

  • halucinacije i košmari
  • utrnulost ili promenjen osećaj na koži (npr. osećaj peckanja, mravinjanja ili bockanja) u šakama i stopalima

Veoma retko (mogu se javiti kod najviše 1 u 10000 osoba):

  • težak bol ili osetljivost u želucu
  • znaci čestih ili zabrinjavajućih infekcija kao što su povišena telesna temperatura, jeza, bol u grlu ili grizlice u ustima
  • krvarenje ili pojava modrica, crveni ili ljubičasti čirevi pod kožom
  • znaci anemije, kao što je zamor, glavobolje, kratak dah i bledilo
  • vertigo
  • žuta prebojenost kože i/ili očiju, pod imenom žutica
  • neuobičajeno dobijanje na telesnoj masi, oticanje članaka ili nogu, smanjeno izlučivanje urina
  • nevoljni pokreti mišića/spazam, tremor i konvulzije, usporene fizičke ili emotivne reakcije
  • privremeni gubitak vida, bol pri pokretima očiju
  • simptomi opekotina od sunca koji se javljaju brže nego što je uobičajeno (crvenilo, svrab, otok, plikovi)
  • brz ili nepravilan rad srca, pod imenom palpitacije
  • pojačano znojenje

Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):

  • crveni prošireni osip koji se ljuspa, praćen ispupčenjima na koži i plikovima uglavnom na prevojima, trupu i gornjim ekstremitetima, praćen povišenom telesnom temperaturom na početku terapije (akutna generalizovana egzantematozna pustuloza). Prekinite sa primenom leka Combogesic ukoliko primetite ovakve simptome i odmah potražite pomoć lekara (videti odeljak 2).

Ovde su navedene i ozbiljne neželjene reakcije koje zahtevaju hitnu medicinsku pomoć. Ozbiljne neželjene reakcije su ređe pri nižim dozama leka i kraćoj primeni.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

vebsajt: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Combogesic posle isteka roka upotrebe naznačenog na kutiji nakon: „Važi do:“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Ne koristiti ukoliko je pakovanje oštećeno.

Čuvati na temperaturi do 30°C, u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredin

Aktivne supstance: paracetamol i ibuprofen.

Jedna film tableta sadrži 500 mg paracetamola i 150 mg ibuprofena.

Pomoćne supstance:

Pomoćne supstance u jezgru: skrob, kukuruzni; skrob, kukuruzni, preželatinizovani; celuloza, mikrokristalna;

kroskarmeloza-natrijum; magnezijum-stearat; talk;

Pomoćne supstance u omotaču: Opadry White OYLS 58900 sadrži:hipromeloza 15cP (E 464); laktoza, monohidrat; titan-dioksid (E 171); makrogol4000; natrijum-citrat (E 331), talk.

Kako izgleda lek Combogesic i sadržaj pakovanja

Film tableta

Bela film tableta oblika kapsule, dužine 19 mm sa podeonom linijom sa jedne strane, glatka sa druge strane.

Podeona linija služi samo da Vam olakša lomljenje tablete, ukoliko imate poteškoća sa gutanjem cele tablete.

Unutrašnje pakovanje: PVC/Alu blister koji sadrži 10 film tableta.

Spoljnje pakovanje: složiva kartonska kutija koja sadrži jedan blister i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole

AMICUS SRB D.O.O., Milorada Jovanovića 9, Beograd

Proizvođač

ALTERNO AD D.O.O., PE, Brnčičeva ulica 29, LjubljanaČrnuče, Slovenija

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Jun, 2021.

Režim izdavanja leka:

Lek se izdaje bez lekarskog recepta.

Broj i datum dozvole:

515-01-03279-20-002 od 21.06.2021.

Napomena: Ovo Uputstvo za lek je korigovano u skladu sa Rešenjem o ispravci broj: 515-14-00118-2021-8- 003 od 30.07.2021.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info