Lek Diprivan je kratkodelujući intravenski opšti anestetik za:
Doziranje
Za posebna uputstva u vezi sa primenom leka Diprivan uz pomoć uređaja za infuziju kontrolisanu ciljnom koncentracijom (engl. target controlled infusion; TCI) koji sadrži ¨Diprifusor¨ TCI Software, videti „Način primene“ u ovom odeljku. Takva primena je ograničena na uvođenje i održavanje anestezije kod odraslih. Diprifusor TCI sistem se ne preporučuje za upotrebu pri sedaciji u jedinicama intenzivne nege, za sedaciju pri hirurškim i dijagnostičkim procedurama, kao ni za primenu kod dece.
Uvođenje u opštu anesteziju
Odrasli
Kod pacijenata kod kojih nije vršena premedikacija, kao i kod pacijenata kod kojih je vršena premedikacija, preporučuje se da se lek Diprivan titrira (oko 4 mL [40 mg] svakih 10 sekundi kod prosečnog odraslog zdravog pacijenta, u bolus injekciji ili infuziji), prema odgovoru pacijenta do postizanja anestezije. Kod većine odraslih pacijenata mlađih od 55 godina je potrebna doza leka Diprivan od 1,5 – 2,5 mg/kg. Ukupna doza potrebnog leka Diprivan može biti niža ako se za uvođenje u anesteziju primenjuje niža brzina infuzije od 2 do 5 mL/min, tj. 20 – 50 mg/min. Kod pacijenata starijih od 55 godina potrebne su niže doze. Kod pacijenata sa ASA 3 ili 4, primena je sporija (približno 2 mL [20 mg] svakih 10 sekundi).
Stariji pacijenti
Kod starijih pacijenata za uvođenje u anesteziju koriste se niže doze nego kod primene kod mlađih pacijenata. Smanjenje doze zavisi od godina života i opšteg stanja pacijenta. Doza leka se mora primenjivati sporije i prilagoditi načinu reagovanja svakog pacijenta.
Pedijatrijska populacija
Ne preporučuje se primena leka Diprivan za uvođenje u anesteziju kod dece mlađe od 1 meseca.
Za uvođenje u anesteziju kod dece uzrasta iznad 1 meseca lek Diprivan treba titrirati lagano do postizanja anestezije. Doza mora biti prilagođena uzrastu i telesnoj masi deteta. Kod većine dece uzrasta iznad 8 godina potrebna doza leka Diprivan je oko 2,5 mg/kg telesne mase, dok kod mlađe dece, pogotovo uzrasta od 1 meseca do 3 godine, može biti potrebno korišćenje više doze (2,5 – 4 mg/kg telesne mase).
Kod dece sa teškim i komplikovanim oboljenjima (stepen 3 ili 4 prema ASA skali) primenjuju se niže doze (videti odeljak 4.4).
Primena leka Diprivan ¨Diprifusor¨ TCI sistemom se ne preporučuje za indukciju opšte anestezije kod dece.
Održavanje opšte anestezije
Odrasli
Anestezija se može održavati primenom leka Diprivan bilo u vidu kontinuirane infuzije bilo ponovljenim bolus injekcijama. Oporavak iz anestezije je obično brz i zato je važno da se lek Diprivan primenjuje do kraja procedure.
Kontinuirana infuzija
Potrebna brzina primene infuzije varira od pacijenta do pacijenta, a zadovoljavajući efekat se obično postiže u opsegu 4 – 12 mg/kg/sat.
Ponovljena bolus injekcija
Ako se primenjuje tehnika koja uključuje primenu ponovljenih bolus injekcija, mogu se, u zavisnosti od kliničke potrebe, primenjivati doze od 25 mg (2,5 mL) do 50 mg (5,0 mL).
Stariji pacijenti
Kod održavanja anestezije takođe se primenjuje manja brzina infuzije ili se određuje niža „ciljna koncentracija” nego prilikom primene kod mlađih pacijenata. Kod pacijenata sa 3 ili 4 stepenom po ASA klasifikaciji, neophodno je izvršiti redukciju primenjenih doza leka, kao i brzine infuzije. Brze bolus injekcije (pojedinačne ili ponovljene) ne smeju se davati starim osobama, budući da mogu dovesti do kardiorespiratorne depresije.
Pedijatrijska populacija
Ne preporučuje se primena leka Diprivan za održavanje anestezije kod dece mlađe od 1 meseca.
Anestezija se može održavati kod dece starije od 1 meseca davanjem leka Diprivan putem infuzije ili ponovljene bolus injekcije kako bi se održala željena dubina anestezije. Potrebna brzina primene varira kod različitih pacijenata, ali obično se postiže zadovoljavajući efekat u opsegu 9-15 mg/kg/sat. Kod mlađe dece, posebno uzrasta između 1 meseca i 3 godine, može biti potrebna primena većih doza.
Kod dece sa teškim i komplikovanim oboljenjima (stepen 3 ili 4 prema ASA skali) primenjuju se niže doze (videti odeljak 4.4).
Primena leka Diprivan ¨Diprifusor¨ TCI sistemom se ne preporučuje za održavanje opšte anestezije kod dece.
Sedacija u jedinicama intenzivne nege
Odrasli
Za ovu namenu lek Diprivan treba koristiti u obliku kontinuirane infuzije. Brzina infuzije prilagođava se dubini anestezije koja se želi postići. Kod većine pacijenata dovoljna sedacija ostvaruje se dozom od 0,3 – 4 mg/kg/sat leka Diprivan (videti odeljak 4.4). Primena leka Diprivan nije indikovana za postizanje sedacije u jedinicama
intenzivne nege kod pacijenata mlađih od 16 godina (videti odeljak 4.3). Primena leka Diprivan ¨Diprifusor¨ TCI sistemom se ne preporučuje za sedaciju u jedinici intenzivne nege.
Lek Diprivan se može razblažiti sa rastvorom 5% glukoze (videti Tabelu ,,Razblaživanje i istovremena primena leka" u nastavku teksta).
Preporučuje se da se nivo lipida u krvi prati ukoliko se lek Diprivan primenjuje kod pacijenata za koje se smatra da su izloženi posebnom riziku od opterećenja mastima. Primenu leka Diprivan treba prilagoditi na adekvatan način ukoliko praćenje ukazuje da se masti neadekvatno eliminišu iz organizma. Ukoliko pacijent dobija istovremeno druge intravenske lipide, količinu treba smanjiti kako bi se uzela u obzir količina lipida koja se daje infuzijom leka Diprivan; 1 mL leka Diprivan sadrži približno 0,1g masti.
Ukoliko sedacija traje duže od 3 dana, lipide treba pratiti kod svih pacijenata.
Stariji pacijenti
Kada se lek Diprivan koristi za sedaciju, brzinu infuzije takođe treba smanjiti. Kod pacijenata sa ASA gradusom 3 ili 4 biće potrebno dodatno smanjenje doze i brzine primene doze. Brze bolus injekcije (pojedinačne ili ponovljene) ne smeju se davati starijim osobama, budući da mogu dovesti do kardiorespiratorne depresije.
Pedijatrijska populacija
Lek Diprivan je kontraindikovan za sedaciju dece na mehaničkoj ventilaciji mlađe od 16 godina koja su na intenzivnoj nezi.
Sedacija radi hirurških i dijagnostičkih postupaka
Odrasli
Da bi se obezbedila sedacija kod hirurških i dijagnostičkih postupaka, brzinu infuzije treba individualno odrediti i titrirati prema kliničkom odgovoru.
Kod većine pacijenata će za nastanak sedacije biti potrebna doza od 0,5 – 1 mg/kg koja se daje tokom 1– 5 minuta.
Održavanje sedacije se može postići titriranjem infuzije leka Diprivan do željenog nivoa sedacije – kod većine pacijenata će biti potrebna doza od 1,5 – 4,5 mg/kg/sat. Osim infuzije, može se koristiti primena bolus injekcije od 10–20 mg ukoliko je potrebno brzo povećanje dubine sedacije. Kod pacijenata sa ASA gradusom 3 i 4 može biti potrebno smanjenje brzine doze i primenjene doze.
Primena leka Diprivan ¨Diprifusor¨ TCI sistemom se ne preporučuje za sedaciju radi hirurških i dijagnostičkih postupaka.
Stariji pacijenti
Kada se lek Diprivan koristi za sedaciju, takođe se primenjuje manja brzina infuzije ili se određuje niža „ciljna koncentracija” nego prilikom primene kod mlađih pacijenata. Kod pacijenata sa ASA gradusom 3 ili 4 biće potrebno dodatno smanjenje doze i brzine primene doze. Brze bolus injekcije (pojedinačne ili ponovljene) ne smeju se davati starijim osobama, budući da mogu dovesti do kardiorespiratorne depresije.
Pedijatrijska populacija
Lek Diprivan se ne preporučuje za hirurške i dijagnostičke postupke kod dece mlađe od 1 meseca.
Kod dece starije od 1 meseca, doze i brzinu primene treba prilagoditi prema potrebnoj dubini sedacije i kliničkom odgovoru. Kod većine pedijatrijskih pacijenata za nastanak sedacije je potrebna doza leka Diprivan od 1–2 mg/kg. Održavanje sedacije se može postići titriranjem infuzije leka Diprivan do željenog nivoa sedacije. Većini pacijenata je potrebna doza leka Diprivan od 1,5 – 9 mg/kg/sat. Ova infuzija se može dopuniti primenom bolusa u dozi do 1 mg/kg telesne mase ukoliko je potrebno brzo povećanje dubine sedacije.
Kod pacijenata sa ASA gradusom 3 i 4 mogu biti potrebne niže doze.
Način primene
Lek Diprivan nema analgetička svojstva, pa je stoga primena analgetika generalno potrebna uz lek Diprivan.
Lek Diprivan se može koristiti za infuziju nerazblažen ili razblažen samo 5% glukozom (intravenska infuzija), u PVC kesama za infuziju ili staklenim bocama za infuziju. Razblaženja, koja ne smeju biti veća od 1 prema 5 (2 mg propofola po mL) treba pripremiti aseptično neposredno pre primene i moraju se upotrebiti u roku od 6 sati nakon pripreme.
Preporučuje se da se kada se koristi razblažen lek Diprivan, iz kese za infuziju izvadi zapremina 5% glukoze tokom postupka razblaženja koja će biti u celini zamenjena podjednakom zapreminom emulzije Diprivan (videti Tabelu „Razblaživanje i istovremena primena leka” u nastavku teksta).
Razblaživanje se može koristiti sa različitim tehnikama za kontrolu infuzije, ali ukoliko se set za davanje koristi sam, time se neće izbeći rizik od slučajne nekontrolisane infuzije velikih zapremina razblaženog leka Diprivan. Bireta, brojač kapi ili volumetrijska pumpa moraju biti integrisane u infuzionu liniju. Rizik od nekontrolisane infuzije se mora uzeti u obzir pri donošenju odluke o maksimalnoj količini leka Diprivan u bireti.
Kada se lek Diprivan koristi nerazblažen za održavanje anestezije, preporučuje se da se za kontrolu infuzije uvek koristi oprema kao što su špric pumpe ili volumetrijske infuzione pumpe za kontrolu brzine infuzije.
Lek Diprivan se može davati preko Y-nastavka u blizini mesta injekcije u sledećim infuzionim rastvorima:
Stakleni napunjeni injekcioni špric (engl. pre-filled syringe, PFS)* ima nižu frikcionu rezistenciju od plastičnih špriceva za jednokratnu upotrebu i lakši je za primenu. Zato, ako se lek Diprivan primenjuje korišćenjem napunjenog injekcionog šprica, veza između pacijenta i šprica ne sme biti otvorena ako se ne koristi.
Kada se napunjeni injekcioni špric (engl. pre-filled syringe, PFS)* koristi preko pumpe za špric, odgovarajuća kompatibilnost mora biti osigurana. Pumpa mora biti dizajnirana kako bi se izbeglo usisavanje i treba da ima okluzivni alarm koji nije podešen na više od 1000 mmHg. Ako se koristi programirana ili ekvivalentna pumpa koja nudi opcije za upotrebu različitih špriceva, onda je potrebno izabrati samo ‘B-D’ 50/60 mL ‘PLASTIPAK’ opciju kada se koristi lek Diprivan u napunjenom injekcionom špricu.
Lek Diprivan se može mešati sa injekcijama alfentanila koje sadrže 500 mikrograma/mL alfentanila u odnosu 20:1 do 50:1 v/v. Mešavine treba pripremiti koristeći sterilnu tehniku i upotrebiti ih u roku od 6 sati nakon pripreme.
Da bi se smanjio bol na mestu inicijalne injekcije, lek Diprivan se može mešati sa injekcijama 0,5% ili 1% lidokaina koje ne sadrže konzervans; (videti Tabelu „Razblaživanje i istovremena primena leka” u nastavku teksta).
Infuzija kontrolisana ciljnom koncentracijom – primena leka Diprivan uz pomoć ‘Diprifusor’ TCI sistema kod odraslih
Primena leka Diprivan ‘Diprifusor’ sistemom za infuziju kontrolisanu ciljnom koncentracijom (TCI) je ograničena na indukciju i održavanje opšte anestezije kod odraslih. Njegova upotreba se ne preporučuje za sedaciju u jedinicama intenzivne nege, hirurške ili dijagnostičke procedure, kao ni kod dece.
Lek Diprivan može biti primenjen preko TCI sistema samo putem ‘Diprifusor’ TCI sistema koji u sebi ima implementiran ‘Diprifusor’ TCI softver. Takav sistem će da funkcioniše samo nakon prepoznavanja elektronski povezanih napunjenih špriceva koji sadrže lek Diprivan. Ovaj ‘Diprifusor’ TCI sistem će da automatski podesi infuzionu brzinu za prepoznate koncentracije leka Diprivan. Korisnik mora biti upoznat sa uputstvom za
upotrebu infuzione pumpe, sa primenom leka Diprivan putem TCI i sa pravilnom upotrebom sistema za identifikaciju šprica.
TCI sistem ‘Diprifusor’ dozvoljava anesteziologu da postigne i kontroliše željenu brzinu indukcije i dubine anestezije podešavanjem i prilagođavanjem ciljne (predviđene) koncentracije propofola u krvi. Alternativni način primene prilagođavanjem ciljne koncentracije na mestu dejstva može biti dostupan na nekim ‘Diprifusor’ sistemima, ali njihova bezbednost i efikasnost nisu utvrđene.
‘Diprifusor’ TCI sistem pretpostavlja da je inicijalna koncentracija propofola u krvi pacijenta jednaka nuli. Zbog toga, kod pacijenata koji su primali propofol, potrebno je sniziti inicijalnu ciljnu koncentraciju pri započinjanju ‘Diprifusor’ infuzije kontrolisane ciljnom koncentracijom. Slično tome, ponovni početak infuzije putem ‘Diprifusor’ TCI sistema se ne preporučuje neposredno po završetku prethodne primene sistema ako je pumpa u međuvremenu bila isključena.
Vodič za ciljne koncentracije propofola se nalazi u nastavku teksta. U pogledu varijabilnosti u farmakokinetici i farmakodinamici propofola među pacijentima, i kod premediciranih i kod onih koji nisu dobili premedikaciju, ciljna koncentracija propofola treba da bude titrirana na osnovu odgovora pacijenta kako bi se dostigla željena dubina anestezije.
Indukcija i održavanje opšte anestezije
Kod odraslih pacijenata ispod 55 godina, anestezija obično može biti indukovana ciljnim koncentracijama propofola u opsegu od 4 do 8 mikrograma/mL. Preporučuje se inicijalna ciljna koncentracija od 4 mikrograma/mL kod pacijenata koji su dobili premedikaciju dok se kod pacijenata koji nisu dobili premedikaciju savetuje primena inicijalne ciljne koncentracije od 6 mikrograma/mL. Vreme indukcije će se pri primeni ovih ciljnih koncentracija generalno kretati u opsegu od 60 do 120 sekundi. Više ciljne koncentracije će omogućiti bržu indukciju anestezije ali mogu biti udružene sa izraženijom hemodinamskom i respiratornom depresijom.
Niže inicijalne ciljne koncentracije treba koristiti kod pacijenata starijih od 55 godina i kod pacijenata sa ASA gradusima 3 i 4. Ciljna koncentracija se tada može postepeno povećavati za po 0,5 – 1,0 mikrograma/mL u intervalima od 1 minuta kako bi se dostigla postepena indukcija anestezije.
Dopunska analgezija je uopšteno potrebna a na granicu do koje ciljne koncentracije za održavanje anestezije mogu da budu redukovane će uticati količina istovremeno primenjene analgezije. Ciljne koncentracije propofola u opsegu od 3 do 6 mikrograma/mL obično održavaju zadovoljavajuću dubinu anestezije.
Predviđena koncentracija propofola u momentu buđenja iz anestezije se generalno kreće u opsegu od 1,0 – 2,0 mikrograma/mL i na nju će uticati količina analgezije koja je primenjena tokom održavanja.
*Lek Diprivan u obliku napunjenog injekcionog šprica nije registrovan u Republici Srbiji.
Razblaživanje i istovremena primena leka Diprivan sa drugim lekovima ili infuzionim tečnostima (videti odeljak „Dodatne mere opreza”)
Tehnika istovremene primene | Dodatak ili rastvarač | Priprema | Mere opreza |
Glukoza 5% | Pomešajte 1 deo leka Diprivan sa | Pripremiti | |
Intravenska | najviše 4 dela glukoze 5% za | aseptično | |
infuzija | intravensku infuziju u infuzionim | neposredno pre | |
kesama od PVC-a ili u staklenim | primene. Ova | ||
bocama za infuziju. Kada se | mešavina je | ||
razblaživanje vrši u PVC kesama, | stabilna do 6 sati. | ||
preporučuje se da kesa bude puna i | |||
da se razblaženje vrši tako što će se | |||
izvući određena zapremina | |||
Prethodno mešanje | infuzione tečnosti i zameniti | ||
Diprivan. | |||
Lidokain | Pomešajte 20 delova leka Diprivan | Pripremiti | |
hidrohlorid | sa najviše 1 delom 0,5% ili 1% | mešavinu | |
injekcije (0,5% ili | lidokain hidrohlorida za | aseptično | |
1% bez | injekcije. | neposredno pre | |
konzervansa) | primene. | ||
Koristiti | |||
samo za | |||
indukciju. | |||
Alfentanil | Pomešajte lek Diprivan sa | Pripremiti | |
injekcije (500 | injekcijom alfentanila u odnosu | mešavinu | |
mikrograma/mL) | 20:1 do 50:1 v/v. | aseptično; | |
upotrebiti u roku | |||
od 6 sati nakon | |||
pripreme. | |||
Istovremena primena putem Y nastavka. | Glukoza 5% intravenska infuzija | ||
Staviti Y- | |||
Istovremena primena putem Y nastavka. | nastavak u blizini mesta | ||
Natrijum hlorid 0,9% intravenska infuzija | |||
Glukoza 4% sa | |||
natrijum | |||
hloridom 0,18% | |||
intravenska | |||
infuzija |
Lek Diprivan treba da daje medicinsko osoblje koje je obučeno za davanje anestezije (ili, gde je prikladno, lekari obučeni za negu pacijenata u jedinicama intenzivne nege).
Pacijenti treba da budu konstantno praćeni i oprema za održavanje disajnih puteva, artificijalnu ventilaciju, kiseonik i ostala oprema za reanimaciju trebalo bi da budu dostupni u svakom trenutku. Lek Diprivan ne bi trebalo da daje osoba koja sprovodi dijagnostičku ili hiruršku proceduru.
Prijavljena je zloupotreba i zavisnost od leka Diprivan pre svega od strane zdravstvenih radnika. Kao i sa drugim opštim anesteticima, primena leka Diprivan bez adekvatnog zbrinjavanja disajnih puteva može dovesti do respiratornih komplikacija sa smrtnim ishodom.
Kada se propofol primenjuje za svesnu sedaciju, za hirurške i dijagnostičke procedure, pacijente bi trebalo kontinuirano pratiti kako bi se uočili rani znaci hipotenzije, opstrukcije disajnih puteva i desaturacije kiseonika.
Kao i pri primeni drugih sedativa, tako i pri primeni leka Diprivan za sedaciju u toku hirurških intervencija, mogu se pojaviti nevoljni pokreti. Tokom procedura koje zahtevaju nepokretnost, ovakvi pokreti mogu da budu opasni za operativno polje.
Potrebno je da prođe određen vremenski period pre otpuštanja pacijenta, da bi se osigurao njegov potpuni oporavak posle primene leka Diprivan. Veoma retko primena leka Diprivan može da bude povezana sa razvojem postoperativne nesvestice, koja može biti praćena povećanjem mišićnog tonusa. Ovom stanju može, ali i ne mora, prethoditi period budnog stanja. Iako je oporavak spontan, treba na odgovarajući način zbrinuti pacijenta bez svesti.
Oštećenja izazvana lekom Diprivan se generalno ne detektuju nakon 12 sati. Treba uzeti u obzir efekte leka Diprivan, proceduru, istovremeno promenjene lekove, godine i stanje pacijenta prilikom savetovanja pacijenta u vezi sledećeg:
Kao i kod drugih intravenskih anestetika, treba biti posebno oprezan kod pacijenata sa kardiološkim, respiratornim, renalnim ili hepatičnim oštećenjem ili hipovolemičnih ili oslabljenih pacijenata. Klirens leka Diprivan zavisi od cirkulacije, pa će istovremeno primenjeni lekovi koji smanjuju srčani volumen smanjiti i klirens leka Diprivan.
Lek Diprivan ne poseduje vagolitičku aktivnost, pa je njegova primena bila povezana sa slučajevima bradikardije (ponekad duboke) i asistolije. Zato pre uvođenja i tokom održavanja anestezije treba razmotriti intravensku primenu antiholinergičkih lekova, posebno kod pacijenata kod kojih se može očekivati predominacija vagusa ili ako se lek Diprivan daje u kombinaciji sa drugim lekovima koji mogu izazvati bradikardiju.
Kao i kod primene drugih intravenskih anestetika i sedativa, pacijente treba uputiti da ne uzimaju alkohol najmanje 8 sati pre i posle primene leka Diprivan.
Tokom bolus primene leka kod operatvnih procedura, posebna pažnja je neophodna kod pacijenata sa akutnom plućnom insuficijencijom ili respiratornom depresijom.
Istovremena primena depresora centralnog nervnog sistema npr. alkohola, opštih anestetika i analgetika narkotičnog delovanja sa lekom Diprivan, rezultovaće pojačanjem njegovog sedativnog efekta. Kada se lek Diprivan kombinuje sa parenteralno primenjenim depresorima centralnog nervnog sistema može doći do izrazite kardiovaskularne i respiratorne depresije. Preporučuje se primena leka Diprivan nakon davanja analgetika, a dozu je potrebno titrirati prema odgovoru pacijenta (videti odeljak 4.5).
Tokom uvođenja u anesteziju, hipotenzija i prolazna apnea se mogu pojaviti u zavisnosti od doze i primene lekova za premedikaciju, kao i drugih lekova.
Ponekad je zbog hipotenzije potrebno primeniti intravenske rastvore kao i smanjiti brzinu primene leka Diprivan za vreme održavanja anestezije.
Kada se lek Diprivan primenjuje kod pacijenata sa epilepsijom, može postojati rizik od konvulzija.
Potrebne mere opreza treba primeniti kod pacijenata sa poremećajima u metabolizmu masti i sa drugim stanjima kada lipidne emulzije moraju da se primenjuju uz oprez (videti odeljak 4.2).
Upotreba emulzije Diprivan nije preporučljiva sa elektrokonvulzivniom terapijom. Kao i sa drugim anesteticima, tokom oporavka može doći do seksualne dezinhibicije.
Koristi i rizici predloženog postupaka trebalo bi da se razmotre pre nego što se nastavi sa ponovljenom ili produženom upotrebom (> 3 sata) propofola kod male dece (< 3 godine) i kod trudnica, jer je u pretkliničkim studijama bilo izveštaja o neurotoksičnosti, videti odeljak 5.3.
Pedijatrijska populacija
Primena leka Diprivan se ne preporučuje kod novorođenčadi, pošto nije potpuno ispitana u ovoj populaciji pacijenata. Farmakokinetički podaci (videti odeljak 5.2) pokazuju da je klirens značajno smanjen kod neonatusa i da postoji velika interindividualna varijabilnost. Do relativnog predoziranja može doći prilikom primene doza preporučenih za stariju decu, što može dovesti do ozbiljne kardiovaskularne depresije.
Propofol se ne sme koristiti kod pacijenata uzrasta od 16 godina ili mlađih za sedaciju u jedinicima intenzivne nege pošto bezbednost i efikasnost propofola za sedaciju nije dokazana u ovoj starosnoj grupi (videti odeljak 4.3).
Saveti u vezi zbrinjavanja u jedinicama intenzivne nege
Primena emulzije propofola u jedinicama intenzivne nege dovodi se u vezu sa metaboličkim poremećajima i otkazivanjem sistema organa što može dovesti do smrti. Zabeležene su kombinacije sledećih neželjenih događaja: metabolička acidoza, rabdomioliza, hiperkalemija, hepatomegalija, bubrežna insuficijencija, hiperlipidemija, srčana aritmija, Brugada promene na EKG-u (povećani ST segment i izvrnut T talas) i brzo napredujuća srčana insuficijencija koja obično ne odgovara na terapiju inotropnim lekovima. Kombinacije ovih neželjenih događaja se nazivaju Propofol Infuzioni Sindrom. Ovi događaji su bili najčešći kod pacijenata sa povredama glave i kod dece sa infekcijama respiratornog trakta koji su primili veće doze od preporučenih za odrasle pacijente za sedaciju u jedinicama intenzivne nege.
Glavni faktori rizika za razvoj ovih događaja su: smanjena isporuka kiseonika u tkiva, ozbiljna neurološka povreda i/ili sepsa, visoke doze jednog ili više sledećih lekova – vazokonstriktori, steroidi, inotropni lekovi i/ili lek Diprivan (obično u dozama većim od 4 mg/kg/sat u periodu dužem od 48 sati).
Lekari koji propisuju ovu terapiju treba da budu pripremljeni na ove događaje kod pacijenata sa gore navedenim faktorima rizika i odmah obustave primenu leka Diprivan na prvi znak pojave ovih simptoma. Svi lekovi koji se daju u jedinicama intenzivne nege treba da budu titrirani tako da se zadrže optimalna isporuka kiseonika i hemodinamski parametri. Kod pacijenata sa povećanim intrakranijalnim pritiskom neophodno je prethodno obezbediti i održavati adekvatnu perfuziju mozga.
Ukoliko je moguće, ne treba prekoračiti dozu od 4 mg/kg/sat.
Treba obratiti odgovarajuću pažnju kod pacijenata sa poremećajem metabolizma masti, kao i drugim stanjima kod kojih lipidne emulzije treba koristiti sa oprezom.
Preporučuje se praćenje nivoa lipida u krvi ako se propofol koristi kod pacijenata za koje se smatra da su pod posebnim rizikom od opterećenja lipidima. Primenu propofola treba prilagoditi ukoliko rezultati analiza
ukažu da se masnoće ne eliminišu na odgovarajući način. Ukoliko pacijent prima i druge intravenske lipide, treba smanjiti količinu uzimajući u obzir količinu lipida primenjenih sa propofol formulacijom; 1,0 mL leka Diprivan sadrži približno 0,1 g masti.
Lek Diprivan sadrži 0,0018 mmol/mL natrijuma. Ovo treba uzeti u obzir kod pacijenata na dijeti sa kontrolisanim unosom natrijuma.
Lek Diprivan sadrži ulje soje. U slučsju alergije na kikirikijevo ili sojino ulje ne koristiti ovaj lek.
Dodatne mere opreza
Pacijente sa mitohondrijalnim bolestima treba lečiti sa oprezom. Pacijenti mogu biti podložni egzacerbacijama bolesti tokom anestezije, operacije i u jedinicama intenzivne nege. Kod ovih pacijenata se preporučuje održavanje normotermije, obezbeđenje ugljenih hidrata i dobra hidratacija. Rani znaci egzacrbacije mitohondrijalne bolesti i „propofol infuzioni sindrom” mogu biti slični.
Lek Diprivan ne sadrži antimikrobne konzervanse i podržava rast mikroorganizama.
EDTA helira jone metala, uključujući cink, i smanjuje razvoj mikroorganizama. Može biti neophodno dodavanje suplemenata cinka kod pacijenata koji duže vreme primaju lek Diprivan, pre svega kod onih koji imaju predispoziciju za deficijenciju cinka (opekotine, dijareja i/ili sepsa).
Lek Diprivan se mora primeniti odmah nakon otvaranja ampule aseptičnim aspiriranjem u sterilni špric ili odgovarajući infuzioni set. Lek se tada mora primeniti odmah bez odlaganja. Aseptični uslovi se moraju održavati tokom celog infuzionog perioda i za lek Diprivan i za kompletan infuzioni set. Bilo koja infuziona tečnost koja se dodaje liniji leka Diprivan mora se primeniti blizu mesta plasiranja kanile. Lek Diprivan se ne sme primenjivati preko mikrobiološkog filtera.
Lek Diprivan, kao i sterilni špric koji sadrže lek Diprivan su za jednokratnu upotrebu za određenog pacijenta. U skladu sa smernicama za primenu drugih uljanih emulzija, primena infuzije propofola ne sme trajati duže od 12 sati. Na kraju procedure ili po isteku 12 sati, koje god nastupi prvo, i rezorvoar propofola i infuziona linija moraju se uništiti i ukloniti kako je propisano.
Lek Diprivan se koristi pri spinalnoj ili epiduralnoj anesteziji, kao i sa lekovima koji se često koriste u premedikaciji, neuromuskularnim blokatorima, inhalacionim i analgetskim lekovima. Nisu opisane farmakološke inkompatibilije. Nekada su neophodne niže doze leka Diprivan kada se opšta anestezija izvodi kombinovano sa regionalnom anestezijom. Kod pacijenata lečenih rifampicinom prijavljena je teška hipotenzija nakon anestezije propofolom.
Istovremena primena leka Diprivan sa CNS depresorima, kao što su lekovi koji se koriste u premedikaciji, inhalacioni lekovi, analgetici, može dovesti do pojačanja sedativnog, anestetičkog i delovanja propofola na kardiorespiratornu depresiju (videti odeljak 4.4).
Kod pacijenta koji uzimaju valproat uočena je potreba za nižim dozama leka Diprivan. Kada se koriste istovremeno, treba razmotriti upotrebu nižih doza leka Diprivan.
Uočena je potreba za nižim dozama propofola kod pacijenata koji uzimaju midazolam. Istovremena primena propofola sa midazolamom može dovesti do pojačane sedacije i respiratorne depresije. Kod istovremene primene treba razmotriti smanjenje doze propofola.
Bezbednost upotrebe leka Diprivan tokom trudnoće nije potvrđena. Studije na životinjama su pokazale reproduktivnu toksičnost (videti odeljak 5.3). Zbog toga lek Diprivan ne treba davati trudnicama, sem kada je to apsolutno neophodno. Lek Diprivan se može primeniti u proceduri prekida trudnoće.
Porođaj
Lek Diprivan prolazi kroz placentu i može da izazove respiratornu depresiju kod novorođenčeta. Zbog toga se kao anestetik ne sme koristiti kod porodilja, osim ako je dokazano neophodan.
Dojenje
Studije na dojiljama su pokazale da se mala količina leka Diprivan izlučuje u majčino mleko. Zbog toga ne bi trebalo dojiti 24 sata nakon primene leka Diprivan. Mleko nastalo u tom period treba odbaciti.
Lek Diprivan ima umeren uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
Pacijente treba savetovati da će njihova sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama biti umanjena neko vreme nakon opšte anestezije.
Oštećenje ovih sposobnosti izazvano lekom Diprivan se generalno ne primećuje nakon više od 12 sati (videti odeljak 4.4).
Uvođenje i održavanje anestezije ili sedacije je uglavnom lagano sa minimalnom ekscitacijom. Najčešće prijavljene neželjene reakcije na lek su farmakološki predvidive neželjene reakcije anestetika/sedativa, kao što je hipotenzija. Priroda, ozbiljnost i učestalost prijavljenih neželjenih događaja kod pacijenata koji primaju lek Diprivan mogu biti povezane sa stanjem pacijenta i procedurama koje se sprovode.
Neželjene reakcije su prema učestalosti javljanja definisane na sledeći način: veoma česte (≥1/10); česte (≥1/100 do <1/10); povremene (≥1/1000 do <1/100); retke (≥1/10000 do <1/1000), veoma retke (<1/10000) i nepoznate učestalosti (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).
Tabelarni prikaz neželjenih reakcija:
Klasifikacija sistema organa | Učestalost | Neželjene reakcije |
Poremećaji imunskog sistema | Veoma retko | Anafilaksa – može uključiti angioedem, bronhospazam, eritem i |
Poremećaji metabolizma i ishrane | Nepoznata učestalost (9) | Metabolička acidoza (5), hiperkalemija |
Psihijatrijski poremećaji | Nepoznata učestalost (9) | Euforično raspoloženje. Zloupotreba |
Poremećaji nervnog sistema | Često | Glavobolja za vreme oporavka |
Retko | Epileptiformni pokreti, uključujući konvulzije i opistotonus za vreme | |
Veoma retko | Postoperativno nesvesno stanje | |
Nepoznata učestalost (9) | Nevoljni pokreti | |
Kardiološki poremećaji | Često | Bradikardija (1) |
Veoma retko | Edem pluća | |
Nepoznata učestalost (9) | Srčana aritmija (5), srčana | |
Vaskularni poremećaji | Često | Hipotenzija (2) |
Povremeno | Tromboza i flebitis |
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji | Često | Prolazna apnea za vreme uvođenja u |
Nepoznata učestalost (9) | Respiratorna depresija (dozno zavisna) | |
Gastrointestinalni poremećaji | Često | Mučnina i povraćanje tokom oporavka |
Veoma retko | Pankreatitis | |
Hepatobilijarni poremećaji | Nepoznata učestalost (9) | Hepatomegalija (5) |
Poremećaji mišićno-koštanog | Nepoznata učestalost (9) | Rabdomioliza (3), (5) |
Poremećaji bubrega i urinarnog sistema | Veoma retko | Obezbojavanje urina nakon produžene |
Nepoznata učestalost (9) | Bubrežna insuficijencija (5) | |
Poremećaji reproduktivnog sistema i dojki | Veoma retko | Seksualna dezinhibicija |
Nepoznata učestalost | Prijapizam | |
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene | Veoma često | Bol na mestu primene (4) |
Veoma retko | Nekroza tkiva (10) nakon slučajne | |
Nepoznata učestalost (9) | Lokalni bol, oticanje, nakon slučajne | |
Ispitivanja | Nepoznata učestalost (9) | Brugada tip EKG (5), (6) |
Povrede, trovanja i proceduralne | Veoma retko | Postoperativna groznica |
1 Teška bradikardija je retka. Postoje izolovani prijavljeni slučajevi progresije do asistola.
2 Povremeno, hipotenzija može zahtevati primenu intravenskih tečnosti i smanjenje brzine primene leka Diprivan.
3 Veoma retko je prijavljena rabdomioliza kada je lek Diprivan primenjivan u dozama većim od 4 mg/kg/sat za sedaciju u jedinicama intenzivne nege.
4 Može se minimizirati aplikovanjem leka Diprivan u velike vene nadlaktice i pregiba lakta. Lokalni bol se može smanjiti i istovremenom upotrebom leka Diprivan sa lidokainom.
5 Kombinacija ovih događaja, pod nazivom „Propofol infuzioni sindrom”, može se javiti kod ozbiljno bolesnih pacijenata koji često imaju multiple faktore rizika za razvoj ovih događaja, videti odeljak 4.4.
6 Brugada promene u EKG-u – povećan ST segment i izvrnut T talas u EKG-u.
7 Brzo napredujuća srčana insuficijencija (u nekim slučajevima sa smrtnim ishodom) kod odraslih, koja obično ne odgovara na terapiju inotropnim lekovima.
8 Zloupotreba leka i zavisnost od propofola, pre svega od strane zdravstvenih radnika.
9 Nije poznato, pošto ne može biti procenjeno na osnovu dostupnih podataka iz kliničkih ispitivanja.
10 Nekroza je prijavljena u slučajevima oštećene vijabilnosti tkiva. Prijavljena je distonija/diskinezija.
Lokalno:
Lokalna bol koji se može pojaviti tokom indukcione faze anestezije lekom Diprivan može se minimizirati istovremenom upotrebom lidokaina (videti odeljak 4.2 “Doziranje i način primene”), kao i aplikovanjem leka Diprivan u velike vene nadlaktice i pregiba lakta. Tromboza i flebitis su retki. Klinički slučajevi nehotično izazvane ekstravazacije i studije sprovedene na životinjama, pokazali su da u tim okolnostima dolazi do minimalne tkivne reakcije. Intraarterijska primena injekcija kod životinja nije dovela do efekta na lokalno tkivo.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Primena doza većih od propisanih može izazvati kardiorespiratornu depresiju. Respiratornu depresiju treba tretirati veštačkom respiracijom kiseonikom. Kardiovaskularna depresija zahteva da je pacijent u horizontalnom položaju, a u teškim slučajevima i primenu palzma ekspandera i lekova za podizanje pritiska.
Farmakoterapijska grupa: Anestetici; ostali opšti anestetici
ATC šifra: N01AX10
Mehanizam dejstva
Propofol (2,6-di-izopropilfenol) je kratkodelujući opšti anestetik sa brzim dejstvom, koje počinje za oko 30 sekundi. Buđenje iz anestezije je obično brzo. Tačan mehanizam delovanja propofola, kao i svih opštih anestetika, nije poznat, ali se pretpostavlja da je njegov sedativni/anestetički efekat zasnovan na pozitivnoj modulaciji inhibitorne funkcije neurotransmitera GABA posredstvom liganda GABAA receptora.
Farmakodinamske osobine
Uopšteno, uočeno je sniženje prosečnog arterijskog pritiska kao i neznatna promena srčanog ritma u slučajevima kada je lek Diprivan primenjen u svrhu uvođenja i održavanja anestezije. Međutim, hemodinamski parametri ostaju obično relativno stabilni za vreme održavanja anestezije, a učestalost neočekivanih i neželjenih hemodinamskih promena je mala.
Iako može doći do respiratorne depresije nakon primene leka Diprivan, svi efekti su kvalitativno slični efektima drugih intravenskih anestetika i mogu se držati pod kontrolom u kliničkoj praksi.
Lek Diprivan smanjuje protok krvi u mozgu, intrakranijalni pritisak i cerebralni metabolizam. Smanjenje intrakranijalnog pritiska je izraženije kod pacijenata kod kojih su početne vrednosti intrakranijalnog pritiska bile više.
Klinička efikasnost i bezbednost
Buđenje iz anestezije je obično brzo, bez ošamućenosti, sa niskom učestalosti glavobolja i postoperativne mučnine i povraćanja.
Generalno, nakon anestezije lekom Diprivan učestalost mučnine i povraćanja je manja nego posle primene inhalacionih anestetika. Postoje podaci da to može biti posledica smanjenog emetičkog potencijala propofola.
Lek Diprivan, primenjen u koncentracijama u kojima se primenjuje i u kliničkoj praksi, ne inhibira sintezu hormona nadbubrežne žlezde.
Pedijatrijska populacija
Ograničene studije o dužini trajanja anestezije propofolom kod dece ukazuju da je bezbednost i efikasnost nepromenjena u toku 4 sata. Podaci iz literature o primeni kod dece govore o njegovoj nepromenjenoj bezbednosti i efikasnosti i pri produženim procedurama.
Resorpcija
Kada se lek Diprivan koristi za održavanje anestezije, koncentracije u krvi se asimptotski približavaju stanju ravnoteže za datu brzinu primene.
Distribucija
Propofol se obimno metaboliše i brzo eliminiše iz organizma (ukupan klirens iz organizma je 1,5 – 2 L/min).
Eliminacija
Kinetika eliminacije propofola, primenjenog kao bolus injekcija ili po završetku kontinuirane infuzije, najbolje se može opisati troprostornim farmakokinetičkim modelom. Faza distribucije je veoma brza (2 – 4 minuta), faza eliminacije odvija se sa poluvremenom eliminacije od 30 do 60 minuta, dok je faza terminalne (potpune) eliminacije sporija. Ona zapravo predstavlja redistribuciju propofola kroz tkiva koja imaju malu i slabu perfuziju.
Do eliminacije dolazi metaboličkim procesima, uglavnom u jetri gde metabolizam zavisi od protoka krvi, pri čemu se stvaraju neaktivni konjugati propofola i njemu odgovarajućeg hidrohinona, koji se izlučuju urinom.
Posle pojedinačne doze od 3 mg/kg intravenski klirens propofola po kilogramu telesne mase se povećava sa godinama na sledeći način: srednji klirens je bio značajno niži kod novorođenčadi mlađih od 1 meseca (n=25) (20 mL/kg/min), u poređenju sa starijom decom (n=36, uzrasta od 4 meseca do 7 godina). Takođe, kod novorođenčadi je postojala značajna interindividualna varijabilnost (3,7 – 78 mL/kg/min). Zbog ovih ograničenih studijskih podataka koji pokazuju veliku varijabilnost ne može se dati preporuka o doziranju za ovaj uzrast.
Medijana klirensa propofola kod starije dece posle bolus injekcije od 3 mg/kg iznosila je 37,5 mL/min/kg (4 – 24 meseca) (n=8), 38,7 mL/min/kg (11 – 43 meseca) (n=6), 48 mL/min/kg (1 – 3 godine) (n=12), 28,2 mL/min/kg (4 – 7 godina) (n=10), u poređenju sa 23,6 mL/min/kg kod odraslih (n=6)
Linearnost
Farmakokinetika je linearna u rasponu preporučenih brzina infuzije leka Diprivan.
Objavljene studije na životinjama (uključujući primate) u dozama koje rezultiraju laganom do umerenom anestezijom, pokazuju da upotreba anestetika tokom perioda brzog rasta mozga ili sinaptogeneze dovodi do gubitka ćelija u mozgu u razvoju što može biti povezano sa produženim kognitivnim nedostacima.
Na osnovu poređenja među vrstama, veruje se da je period osetljivosti na ove promene u korelaciji sa izloženošću u trećem trimestru, tokom prvih nekoliko meseci života, ali se kod ljudi može produžiti do približno 3 godine starosti. Kod novorođenih primata, izlaganje anesteziji u trajanju od 3 sata, koja je stvorila laganu hiruršku fazu anestezije nije povećao gubitak neuronskih ćelija, međutim, režimi lečenja od 5 sati ili duže su doveli do povećanog gubitka neuronskih ćelija. Klinički značaj ovih pretkliničkih nalaza nije poznat, a zdravstveni radnici treba da uravnoteže prednosti odgovarajuće anestezije, kod male dece mlađe od 3 godine i trudnica, kojima su potrebne procedure, u odnosu na potencijalne rizike na koje ukazuju pretklinički podaci.
Propofol je lek sa kojim postoji obimno kliničko iskustvo. Svi podaci relevantni za propisivača navedeni su u prethodnim odeljcima Sažetka karakteristika leka.
glicerol;
fosfatidi jajeta, prečišćeni; natrijum-hidroksid;
sojino ulje, rafinisano; voda za injekcije; dinatrijum-edetat.
Neuromuskularne blokatore, atrakurijum i mivakurijum ne treba davati kroz isti infuzioni sistem sa lekom Diprivan, bez prethodnog ispiranja.
Rok upotrebe: 3 godine
Rok upotrebe nakon prvog otvaranja/razblaživanja: infuzioni rastvor, pripremljen razblaživanjem leka Diprivan, se mora upotrebiti odmah nakon razblaživanja.
Čuvati na temperaturi do 25C. Ne zamrzavati.
Za uslove čuvanja nakon prvog otvaranja/razblaživanja videti odeljak 6.3.
Unutrašnje pakovanje je ampula od bistrog, bezbojnog stakla (hidrolitičke otpornosti tip I), zapremine 20 mL.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi kartonski uložak sa 5 staklenih ampula zapremine 20 mL i Uputsvo za lek.
Pre upotrebe, sadržaj ampule dobro promućkati.
Lek Diprivan se ne sme mešati sa injekcijama ili infuzijom drugih tečnosti, osim sa 5% rastvorom glukoze ili injekcijom lidokaina (videti odeljak 4.2).
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.
Diprivan je lek koji sadrži aktivnu supstancu propofol. Propofol pripada grupi lekova koji se zovu opšti anestetici. To znači da će lek Diprivan kod Vas izazvati stanje dubokog sna (odnosno besvesno stanje) tokom trajanja hirurške intervencije ili neke druge procedure. Lek Diprivan se u određenim situacijama koristi i za sedaciju, to jest za izazivanje pospanosti bez potpunog uspavljivanja.
Lek Diprivan će Vam dati lekar u obliku injekcije/infuzije.
Kod odraslih i dece starije od 1 meseca se koristi za:
Kod osoba starijih od 16 godina se koristi i za:
Ukoliko se bilo šta od ovoga odnosi na Vas, nemojte koristiti lek Diprivan i recite svom lekaru, anesteziologu ili medicinskoj sestri. Ukoliko niste sigurni, razgovarajte sa nekim od njih pre primene leka Diprivan.
Upozorenja i mere opreza
Primena leka Diprivan se ne preporučuje kod novorođenčadi. Razgovarajte sa svojim lekarom, anesteziologom ili medicinskom sestrom pre nego što primenite lek Diprivan. Pre nego što počnete da primate lek Diprivan, recite svom lekaru, anesteziologu ili medicinskoj sestri:
Studije na mladim životinjama i klinički podaci ukazuju na to da ponovljena ili dugotrajna upotreba opštih anestetika ili sedativnih lekova kod dece mlađe od 3 godine ili kod trudnica tokom trećeg trimestra može imati negativne efekte na razvoj dečijeg mozga. Roditelji i negovatelji treba da razgovaraju sa lekarom o prednostima, rizicima, vremenu i dužini operacije ili procedurama za koje je potrebna primena anestetika ili sedacija.
Ukoliko niste sigurni da se bilo šta od ovoga odnosi na Vas, razgovarajte sa svojim lekarom ili medicinskom sestrom pre nego što primate lek Diprivan.
Deca i adolescenti
Primena leka Diprivan se ne preporučuje kod novorođenčadi.
Ovaj se lek ne sme primenjivati kod pacijenata uzrasta od 16 godina i mlađih za sedaciju u jedinici intenzivne nege (videti odeljak “Lek Diprivan ne smete primati”).
Drugi lekovi i lek Diprivan
Obavestite Vašeg lekara ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove, uključujući i lekove koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta ili biljne lekove.
Posebno, recite Vašem lekaru, anesteziologu ili medicinskoj sestri ako uzimate rifampicin (za lečenje tuberkuloze).
Ukoliko koristite midazolam, obavestite Vašeg lekara, jer je uočeno da su potrebne niže doze propofola kod pacijenata koji uzimaju midazolam. Kada se koriste istovremeno, Vaš lekar će razmotriti smanjenje doze propofola.
Istovremena primena leka Diprivan sa lekovima koji deluju depresivno na nivo CNS, kao što su lekovi koji se koriste u premedikaciji, inhalacioni lekovi, analgetici, može dovesti do pojačanja sedativnog, anestetičkog i delovanja propofola na kardiorespiratornu depresiju.
Trudnoća i dojenje
Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru za savet pre nego što primite ovaj lek.
Lek Diprivan se ne sme primenjivati tokom trudnoće, osim ukoliko nije zaista neophodno.
Ispitivanja na dojiljama pokazala su da se propofol u malim količinama izlučuje u majčino mleko.
Ako dojite, prekinite sa dojenjem i odbacite mleko koje izdojite tokom razdoblja od 24 sata nakon što ste primili lek Diprivan.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Posle primene leka Diprivan, neko vreme možete osećati pospanost. Nemojte voziti niti rukovati mašinama dok niste sigurni da je efekat leka prestao.
Lek Diprivan sadrži natrijum i sojino ulje
Lek Diprivan sadrži natrijum. Ovo treba uzeti u obzir kod pacijenata na dijeti sa kontrolisanim unosom natrijuma.
Lek Diprivan sadrži ulje soje. U slučaju alergije na kikirikijevo ili sojino ulje ne koristiti ovaj lek.
Lek Diprivan može da primeni samo anesteziolog ili specijalno obučen lekar na odeljenju intenzivne nege. Lek Diprivan primićete u venu kao infuziju ili injekciju; lek se uglavnom daje u vene korena šake ili podlaktice.
Potrebna doza leka Diprivan se razlikuje od pacijenta do pacijenta i zavisi od dubine sedacije ili anestezije koju je potrebno postići, Vaših godina, telesne mase i fizičkog stanja. Vaš lekar će Vam dati dozu koja je potrebna da se postigne i održi anestezija ili da se postigne odgovarajući nivo sedacije, istovremeno pažljivo prateći Vaš odgovor i vitalne znake (puls, krvni pritisak, disanje itd.).
Moguće je da ćete uz Diprivan dobiti i različite druge lekove koji će pomoći da se obezbedi određena dubina anestezije ili sedacije, pravilno disanje, ustaljen krvni pritisak ili da se umanji bol. Lekar će odlučiti koji lekovi će Vam biti potrebni i kada bi ih trebalo primeniti.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Treba odmah pozvati lekara ako se dogodi sledeće
Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):
Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):
Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka)
Ostala neželjena dejstva
Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):
Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):
Nepoznata ućestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):
Ako primetite bilo koje neželjeno dejstvo, recite Vašem lekaru ili medicinskoj sestri. Ovo uključuje bilo koje moguće neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Lekar i bolnički farmaceut su odgovorni za pravilno čuvanje, korišćenje i odlaganje leka Diprivan.
Ne smete koristiti lek Diprivan posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon
„Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Čuvati na temperaturi do 25C. Ne zamrzavati.
Rok upotrebe nakon prvog otvaranja/razblaživanja: infuzioni rastvor, pripremljen razblaživanjem leka Diprivan, se mora upotrebiti odmah nakon razblaživanja.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Aktivna supstanca je propofol.
1 mL emulzije za injekciju/infuziju sadrži 10 mg propofola.
Pomoćne supstance su: glicerol; fosfatidi jajeta, prečišćeni; natrijum-hidroksid; sojino ulje, rafinisano; voda za injekcije; dinatrijum-edetat.
Kako izgleda lek Diprivan i sadržaj pakovanja
Homogena emulzija bele ili skoro bele boje, bez vidljivih mehaničkih onečišćenja i velikih masnih kapljica.
Unutrašnje pakovanje koje je ampula od bistrog, bezbojnog stakla (hidrolitičke otpornosti tip I), zapremine 20 mL.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi kartonski uložak sa 5 staklenih ampula zapremine 20 mL i Uputsvo za lek.
Nosilac dozvole i proizvođač Nosilac dozvole:
CLINRES FARMACIJA D.O.O. BEOGRAD,
Beogradskog bataljona 4, Beograd-Čukarica
Proizvođač:
Viale Dell´ Industria, 3, Caponago (MB), Italija
Silk Road Business Park, Macclesfield, Velika Britanija
Napomena: štampano Uputstvo za lek u konkretnom pakovanju mora da označi onog proizvođača koji je odgovoran za puštanje u promet upravo te serije leka o kojoj se radi, tj. da navede samo tog proizvođača, a ostale da izostavi
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Jul, 2023.
Režim izdavanja leka:
Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi.
Broj i datum dozvole:
515-01-03194-22-001 od 12.07.2023.
SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:
Terapijske indikacije
Lek Diprivan je kratkodelujući intravenski opšti anestetik za:
Doziranje i način primene
Doziranje
Za posebna uputstva u vezi sa primenom leka Diprivan uz pomoć uređaja za infuziju kontrolisanu ciljnom koncentracijom (engl. target controlled infusion; TCI) koji sadrži ¨Diprifusor¨ TCI Software, videti „Način primene“ u ovom odeljku. Takva primena je ograničena na uvođenje i održavanje anestezije kod odraslih. Diprifusor TCI sistem se ne preporučuje za upotrebu pri sedaciji u jedinicama intenzivne nege, za sedaciju pri hirurškim i dijagnostičkim procedurama, kao ni za primenu kod dece.
Uvođenje u opštu anesteziju
Odrasli
Kod pacijenata kod kojih nije vršena premedikacija, kao i kod pacijenata kod kojih je vršena premedikacija, preporučuje se da se lek Diprivan titrira (oko 4 mL [40 mg] svakih 10 sekundi kod prosečnog odraslog zdravog pacijenta, u bolus injekciji ili infuziji), prema odgovoru pacijenta do postizanja anestezije. Kod većine odraslih pacijenata mlađih od 55 godina je potrebna doza leka Diprivan od 1,5 – 2,5 mg/kg. Ukupna doza potrebnog leka Diprivan može biti niža ako se za uvođenje u anesteziju primenjuje niža brzina infuzije od 2 do 5 mL/min, tj. 20 – 50 mg/min. Kod pacijenata starijih od 55 godina potrebne su niže doze. Kod pacijenata sa ASA 3 ili 4, primena je sporija (približno 2 mL [20 mg] svakih 10 sekundi).
Stariji pacijenti
Kod starijih pacijenata za uvođenje u anesteziju koriste se niže doze nego kod primene kod mlađih pacijenata. Smanjenje doze zavisi od godina života i opšteg stanja pacijenta. Doza leka se mora primenjivati sporije i prilagoditi načinu reagovanja svakog pacijenta.
Pedijatrijska populacija
Ne preporučuje se primena leka Diprivan za uvođenje u anesteziju kod dece mlađe od 1 meseca.
Za uvođenje u anesteziju kod dece uzrasta iznad 1 meseca lek Diprivan treba titrirati lagano do postizanja anestezije. Doza mora biti prilagođena uzrastu i telesnoj masi deteta. Kod većine dece uzrasta iznad 8 godina potrebna doza leka Diprivan je oko 2,5 mg/kg telesne mase, dok kod mlađe dece, pogotovo uzrasta od 1 meseca do 3 godine, može biti potrebno korišćenje više doze (2,5 – 4 mg/kg telesne mase).
Kod dece sa teškim i komplikovanim oboljenjima (stepen 3 ili 4 prema ASA skali) primenjuju se niže doze (videti odeljak „Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka” u Sažetku karakteristika leka).
Primena leka Diprivan ¨Diprifusor¨ TCI sistemom se ne preporučuje za indukciju opšte anestezije kod dece.
Održavanje opšte anestezije
Odrasli
Anestezija se može održavati primenom leka Diprivan bilo u vidu kontinuirane infuzije bilo ponovljenim bolus injekcijama. Oporavak iz anestezije je obično brz i zato je važno da se lek Diprivan primenjuje do kraja procedure.
Kontinuirana infuzija
Potrebna brzina primene infuzije varira od pacijenta do pacijenta, a zadovoljavajući efekat se obično postiže u opsegu 4 – 12 mg/kg/sat.
Ponovljena bolus injekcija
Ako se primenjuje tehnika koja uključuje primenu ponovljenih bolus injekcija, mogu se, u zavisnosti od kliničke potrebe, primenjivati doze od 25 mg (2,5 mL) do 50 mg (5,0 mL).
Stariji pacijenti
Kod održavanja anestezije takođe se primenjuje manja brzina infuzije ili se određuje niža „ciljna koncentracija” nego prilikom primene kod mlađih pacijenata. Kod pacijenata sa 3 ili 4 stepenom po ASA klasifikaciji, neophodno je izvršiti redukciju primenjenih doza leka, kao i brzine infuzije. Brze bolus injekcije (pojedinačne ili ponovljene) ne smeju se davati starim osobama, budući da mogu dovesti do kardiorespiratorne depresije.
Pedijatrijska populacija
Ne preporučuje se primena leka Diprivan za održavanje anestezije kod dece mlađe od 1 meseca.
Anestezija se može održavati kod dece starije od 1 meseca davanjem leka Diprivan putem infuzije ili ponovljene bolus injekcije kako bi se održala željena dubina anestezije. Potrebna brzina primene varira kod različitih pacijenata, ali obično se postiže zadovoljavajući efekat u opsegu 9-15 mg/kg/sat. Kod mlađe dece, posebno uzrasta između 1 meseca i 3 godine, može biti potrebna primena većih doza.
Kod dece sa teškim i komplikovanim oboljenjima (stepen 3 ili 4 prema ASA skali) primenjuju se niže doze (videti odeljak „Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka” u Sažetku karakteristika leka).
Primena leka Diprivan ¨Diprifusor¨ TCI sistemom se ne preporučuje za održavanje opšte anestezije kod dece.
Sedacija u jedinicama intenzivne nege
Odrasli
Za ovu namenu lek Diprivan treba koristiti u obliku kontinuirane infuzije. Brzina infuzije prilagođava se dubini anestezije koja se želi postići. Kod većine pacijenata dovoljna sedacija ostvaruje se dozom od 0,3 – 4 mg/kg/sat leka Diprivan (videti odeljak „Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka” u Sažetku karakteristika leka). Primena leka Diprivan nije indikovana za postizanje sedacije u jedinicama intenzivne nege kod pacijenata mlađih od 16 godina (videti odeljak „Kontraindikacije” u Sažetku karakteristika leka). Primena leka Diprivan
¨Diprifusor¨ TCI sistemom se ne preporučuje za sedaciju u jedinici intenzivne nege.
Lek Diprivan se može razblažiti sa rastvorom 5% glukoze (videti Tabelu ,,Razblaživanje i istovremena primena leka" u nastavku teksta).
Preporučuje se da se nivo lipida u krvi prati ukoliko se lek Diprivan primenjuje kod pacijenata za koje se smatra da su izloženi posebnom riziku od opterećenja mastima. Primenu leka Diprivan treba prilagoditi na adekvatan način ukoliko praćenje ukazuje da se masti neadekvatno eliminišu iz organizma. Ukoliko pacijent dobija istovremeno druge intravenske lipide, količinu treba smanjiti kako bi se uzela u obzir količina lipida koja se daje infuzijom leka Diprivan; 1 mL leka Diprivan sadrži približno 0,1g masti.
Ukoliko sedacija traje duže od 3 dana, lipide treba pratiti kod svih pacijenata.
Stariji pacijenti
Kada se lek Diprivan koristi za sedaciju, brzinu infuzije takođe treba smanjiti. Kod pacijenata sa ASA gradusom 3 ili 4 biće potrebno dodatno smanjenje doze i brzine primene doze. Brze bolus injekcije (pojedinačne ili ponovljene) ne smeju se davati starijim osobama, budući da mogu dovesti do kardiorespiratorne depresije.
Pedijatrijska populacija
Lek Diprivan je kontraindikovan za sedaciju dece na mehaničkoj ventilaciji mlađe od 16 godina koja su na intenzivnoj nezi.
Sedacija radi hirurških i dijagnostičkih postupaka
Odrasli
Da bi se obezbedila sedacija kod hirurških i dijagnostičkih postupaka, brzinu infuzije treba individualno odrediti i titrirati prema kliničkom odgovoru.
Kod većine pacijenata će za nastanak sedacije biti potrebna doza od 0,5 – 1 mg/kg koja se daje tokom 1– 5 minuta.
Održavanje sedacije se može postići titriranjem infuzije leka Diprivan do željenog nivoa sedacije – kod većine pacijenata će biti potrebna doza od 1,5 – 4,5 mg/kg/sat. Osim infuzije, može se koristiti primena bolus injekcije od 10–20 mg ukoliko je potrebno brzo povećanje dubine sedacije. Kod pacijenata sa ASA gradusom 3 i 4 može biti potrebno smanjenje brzine doze i primenjene doze.
Primena leka Diprivan ¨Diprifusor¨ TCI sistemom se ne preporučuje za sedaciju radi hirurških i dijagnostičkih postupaka.
Stariji pacijenti
Kada se lek Diprivan koristi za sedaciju, takođe se primenjuje manja brzina infuzije ili se određuje niža „ciljna koncentracija” nego prilikom primene kod mlađih pacijenata. Kod pacijenata sa ASA gradusom 3 ili 4 biće potrebno dodatno smanjenje doze i brzine primene doze. Brze bolus injekcije (pojedinačne ili ponovljene) ne smeju se davati starijim osobama, budući da mogu dovesti do kardiorespiratorne depresije.
Pedijatrijska populacija
Lek Diprivan se ne preporučuje za hirurške i dijagnostičke postupke kod dece mlađe od 1 meseca.
Kod dece starije od 1 meseca, doze i brzinu primene treba prilagoditi prema potrebnoj dubini sedacije i kliničkom odgovoru. Kod većine pedijatrijskih pacijenata za nastanak sedacije je potrebna doza leka Diprivan od 1–2 mg/kg. Održavanje sedacije se može postići titriranjem infuzije leka Diprivan do željenog nivoa sedacije. Većini pacijenata je potrebna doza leka Diprivan od 1,5 – 9 mg/kg/sat. Ova infuzija se može dopuniti primenom bolusa u dozi do 1 mg/kg telesne mase ukoliko je potrebno brzo povećanje dubine sedacije.
Kod pacijenata sa ASA gradusom 3 i 4 mogu biti potrebne niže doze.
Način primene
Lek Diprivan nema analgetička svojstva, pa je stoga primena analgetika generalno potrebna uz lek Diprivan.
Lek Diprivan se može koristiti za infuziju nerazblažen ili razblažen samo 5% glukozom (intravenska infuzija), u PVC kesama za infuziju ili staklenim bocama za infuziju. Razblaženja, koja ne smeju biti veća od 1 prema 5 (2 mg propofola po mL) treba pripremiti aseptično neposredno pre primene i moraju se upotrebiti u roku od 6 sati nakon pripreme.
Preporučuje se da se kada se koristi razblažen lek Diprivan, iz kese za infuziju izvadi zapremina 5% glukoze tokom postupka razblaženja koja će biti u celini zamenjena podjednakom zapreminom emulzije Diprivan (videti Tabelu „Razblaživanje i istovremena primena leka” u nastavku teksta).
Razblaživanje se može koristiti sa različitim tehnikama za kontrolu infuzije, ali ukoliko se set za davanje koristi
sam, time se neće izbeći rizik od slučajne nekontrolisane infuzije velikih zapremina razblaženog leka Diprivan. Bireta, brojač kapi ili volumetrijska pumpa moraju biti integrisane u infuzionu liniju. Rizik od nekontrolisane infuzije se mora uzeti u obzir pri donošenju odluke o maksimalnoj količini leka Diprivan u bireti.
Kada se lek Diprivan koristi nerazblažen za održavanje anestezije, preporučuje se da se za kontrolu infuzije uvek koristi oprema kao što su špric pumpe ili volumetrijske infuzione pumpe za kontrolu brzine infuzije.
Lek Diprivan se može davati preko Y-nastavka u blizini mesta injekcije u sledećim infuzionim rastvorima:
Stakleni napunjeni injekcioni špric (engl. pre-filled syringe, PFS)* ima nižu frikcionu rezistenciju od plastičnih špriceva za jednokratnu upotrebu i lakši je za primenu. Zato, ako se lek Diprivan primenjuje korišćenjem napunjenog injekcionog šprica, veza između pacijenta i šprica ne sme biti otvorena ako se ne koristi.
Kada se napunjeni injekcioni špric (engl. pre-filled syringe, PFS)* koristi preko pumpe za špric, odgovarajuća kompatibilnost mora biti osigurana. Pumpa mora biti dizajnirana kako bi se izbeglo usisavanje i treba da ima okluzivni alarm koji nije podešen na više od 1000 mmHg. Ako se koristi programirana ili ekvivalentna pumpa koja nudi opcije za upotrebu različitih špriceva, onda je potrebno izabrati samo ‘B-D’ 50/60 mL ‘PLASTIPAK’ opciju kada se koristi lek Diprivan u napunjenom injekcionom špricu.
Lek Diprivan se može mešati sa injekcijama alfentanila koje sadrže 500 mikrograma/mL alfentanila u odnosu 20:1 do 50:1 v/v. Mešavine treba pripremiti koristeći sterilnu tehniku i upotrebiti ih u roku od 6 sati nakon pripreme.
Da bi se smanjio bol na mestu inicijalne injekcije, lek Diprivan se može mešati sa injekcijama 0,5% ili 1% lidokaina koje ne sadrže konzervans; (videti Tabelu „Razblaživanje i istovremena primena leka” u nastavku teksta).
Infuzija kontrolisana ciljnom koncentracijom – primena leka Diprivan uz pomoć ‘Diprifusor’ TCI sistema kod odraslih
Primena leka Diprivan ‘Diprifusor’ sistemom za infuziju kontrolisanu ciljnom koncentracijom (TCI) je ograničena na indukciju i održavanje opšte anestezije kod odraslih. Njegova upotreba se ne preporučuje za sedaciju u jedinicama intenzivne nege, hirurške ili dijagnostičke procedure, kao ni kod dece.
Lek Diprivan može biti primenjen preko TCI sistema samo putem ‘Diprifusor’ TCI sistema koji u sebi ima implementiran ‘Diprifusor’ TCI softver. Takav sistem će da funkcioniše samo nakon prepoznavanja elektronski povezanih napunjenih špriceva koji sadrže lek Diprivan. Ovaj ‘Diprifusor’ TCI sistem će da automatski podesi infuzionu brzinu za prepoznate koncentracije leka Diprivan. Korisnik mora biti upoznat sa uputstvom za upotrebu infuzione pumpe, sa primenom leka Diprivan putem TCI i sa pravilnom upotrebom sistema za identifikaciju šprica.
TCI sistem ‘Diprifusor’ dozvoljava anesteziologu da postigne i kontroliše željenu brzinu indukcije i dubine anestezije podešavanjem i prilagođavanjem ciljne (predviđene) koncentracije propofola u krvi. Alternativni način primene prilagođavanjem ciljne koncentracije na mestu dejstva može biti dostupan na nekim ‘Diprifusor’ sistemima, ali njihova bezbednost i efikasnost nisu utvrđene.
‘Diprifusor’ TCI sistem pretpostavlja da je inicijalna koncentracija propofola u krvi pacijenta jednaka nuli. Zbog toga, kod pacijenata koji su primali propofol, potrebno je sniziti inicijalnu ciljnu koncentraciju pri započinjanju ‘Diprifusor’ infuzije kontrolisane ciljnom koncentracijom. Slično tome, ponovni početak infuzije putem ‘Diprifusor’ TCI sistema se ne preporučuje neposredno po završetku prethodne primene sistema ako je pumpa u međuvremenu bila isključena.
Vodič za ciljne koncentracije propofola se nalazi u nastavku teksta. U pogledu varijabilnosti u farmakokinetici i farmakodinamici propofola među pacijentima, i kod premediciranih i kod onih koji nisu dobili premedikaciju, ciljna koncentracija propofola treba da bude titrirana na osnovu odgovora pacijenta kako bi se dostigla željena dubina anestezije.
Indukcija i održavanje opšte anestezije
Kod odraslih pacijenata ispod 55 godina, anestezija obično može biti indukovana ciljnim koncentracijama propofola u opsegu od 4 do 8 mikrograma/mL. Preporučuje se inicijalna ciljna koncentracija od 4 mikrograma/mL kod pacijenata koji su dobili premedikaciju dok se kod pacijenata koji nisu dobili premedikaciju savetuje primena inicijalne ciljne koncentracije od 6 mikrograma/mL. Vreme indukcije će se pri primeni ovih ciljnih koncentracija generalno kretati u opsegu od 60 do 120 sekundi. Više ciljne koncentracije će omogućiti bržu indukciju anestezije ali mogu biti udružene sa izraženijom hemodinamskom i respiratornom depresijom.
Niže inicijalne ciljne koncentracije treba koristiti kod pacijenata starijih od 55 godina i kod pacijenata sa ASA gradusima 3 i 4. Ciljna koncentracija se tada može postepeno povećavati za po 0,5 – 1,0 mikrograma/mL u intervalima od 1 minuta kako bi se dostigla postepena indukcija anestezije.
Dopunska analgezija je uopšteno potrebna a na granicu do koje ciljne koncentracije za održavanje anestezije mogu da budu redukovane će uticati količina istovremeno primenjene analgezije. Ciljne koncentracije propofola u opsegu od 3 do 6 mikrograma/mL obično održavaju zadovoljavajuću dubinu anestezije.
Predviđena koncentracija propofola u momentu buđenja iz anestezije se generalno kreće u opsegu od 1,0 – 2,0 mikrograma/mL i na nju će uticati količina analgezije koja je primenjena tokom održavanja.
*Lek Diprivan u obliku napunjenog injekcionog šprica nije registrovan u Republici Srbiji.
Razblaživanje i istovremena primena leka Diprivan sa drugim lekovima ili infuzionim tečnostima (videti odeljak „Dodatne mere opreza”)
Tehnika istovremene primene | Dodatak ili rastvarač | Priprema | Mere opreza |
Glukoza 5% | Pomešajte 1 deo leka Diprivan sa | Pripremiti | |
Intravenska | najviše 4 dela glukoze 5% za | aseptično | |
infuzija | intravensku infuziju u infuzionim | neposredno pre | |
kesama od PVC-a ili u staklenim | primene. Ova | ||
bocama za infuziju. Kada se | mešavina je | ||
razblaživanje vrši u PVC kesama, | stabilna do 6 sati. | ||
preporučuje se da kesa bude puna i | |||
da se razblaženje vrši tako što će se | |||
izvući određena zapremina | |||
Prethodno mešanje | infuzione tečnosti i zameniti | ||
Diprivan. | |||
Lidokain | Pomešajte 20 delova leka Diprivan | Pripremiti | |
hidrohlorid | sa najviše 1 delom 0,5% ili 1% | mešavinu | |
injekcije (0,5% ili | lidokain hidrohlorida za | aseptično | |
1% bez | injekcije. | neposredno pre | |
konzervansa) | primene. | ||
Koristiti | |||
samo za | |||
indukciju. |
Alfentanil injekcije (500 mikrograma/mL) | Pomešajte lek Diprivan sa injekcijom alfentanila u odnosu 20:1 do 50:1 v/v. | Pripremiti mešavinu aseptično; upotrebiti u roku od 6 sati nakon | |
Istovremena primena putem Y nastavka. | Glukoza 5% intravenska infuzija | ||
Staviti Y- | |||
Istovremena primena putem Y nastavka. | nastavak u blizini mesta | ||
Natrijum hlorid 0,9% intravenska infuzija | |||
Glukoza 4% sa | |||
natrijum | |||
hloridom 0,18% | |||
intravenska | |||
infuzija |
Lista pomoćnih supstanci
glicerol;
fosfatidi jajeta, prečišćeni; natrijum-hidroksid;
sojino ulje, rafinisano; voda za injekcije; dinatrijum-edetat.
Inkompatibilnost
Neuromuskularne blokatore, atrakurijum i mivakurijum ne treba davati kroz isti infuzioni sistem sa lekom Diprivan, bez prethodnog ispiranja.
Rok upotrebe
Rok upotrebe: 3 godine
Rok upotrebe nakon prvog otvaranja/razblaživanja: infuzioni rastvor, pripremljen razblaživanjem leka Diprivan, se mora upotrebiti odmah nakon razblaživanja.
Posebne mere opreza pri čuvanju
Čuvati na temperaturi do 25C. Ne zamrzavati.
Za uslove čuvanja nakon prvog otvaranja/razblaživanja videti odeljak „Rok upotrebe”.
Priroda i sadržaj pakovanja
Unutrašnje pakovanje je ampula od bistrog, bezbojnog stakla (hidrolitičke otpornosti tip I), zapremine 20 mL.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi kartonski uložak sa 5 staklenih ampula zapremine 20 mL i Uputsvo za lek.
Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)
Pre upotrebe, sadržaj ampule dobro promućkati.
Lek Diprivan se ne sme mešati sa injekcijama ili infuzijom drugih tečnosti, osim sa 5% rastvorom glukoze ili injekcijom lidokaina (videti odeljak „Doziranje i način primene”).
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.
Napomena: Ovo Uputstvo za lek je korigovano u skladu sa Rešenjem o ispravci broj: 515-14-00167-2023-8- 003 od 01.11.2023.