Dotagraf® 0.5mmol/mL rastvor za injekciju

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Naziv leka
Dotagraf® 0.5mmol/mL rastvor za injekciju
Opis chat-gpt
Dotagraf® 0.5mmol/mL je lek koji sadrži aktivnu supstancu 'gadoterična kiselina' i koristi se za pojačavanje kontrasta na snimcima magnetne rezonance radi bolje vizualizacije i ocrtavanja određenih delova tela u dijagnostičke svrhe.
Farmaceutski oblik
rastvor za injekciju
Vrsta leka
Režim izdavanja
Z - Lek se može upotrebljavati u zdravstvenoj ustanovi
Lista RFZO
Lek nije na listi lekova RFZO
Nosioci dozvole

Pakovanja

JKL
‍0199004
Maksimalna cena leka
2.102,50 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
EAN
8606007911138
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Registracija
Broj rešenja: 515-01-03778-18-002
Datum važenja: 30.07.2020 - 30.07.2025
JKL
‍0199006
Maksimalna cena leka
4.305,30 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
EAN
8606007911152
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Registracija
Broj rešenja: 515-01-03780-18-002
Datum važenja: 30.07.2020 - 30.07.2025
JKL
‍0199005
Maksimalna cena leka
3.359,70 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
EAN
8606007911145
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Registracija
Broj rešenja: 515-01-03779-18-002
Datum važenja: 30.07.2020 - 30.07.2025

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Ovaj lek se koristi samo u dijagnostičke svrhe.

Lek Dotagraf je kontrastno sredstvo koje pojačava signal kontrastom tokom snimanja magnetnom rezonancom (MR) za bolju vizuelizaciju/razgraničenje kod:

Odraslih i pedijatrijske populacije (uzrasta 0-18 godina):

  • pri snimanju MR centralnog nervnog sistema (CNS), uključujući lezije mozga, kičme i okolnog tkiva;
  • pri snimanju MR celog tela, uključujući lezije jetre, bubrega, pankreasa, karlice, pluća, srca, dojki i mišićno-koštanog sistema

Odraslih:

  • pri MR angiografiji, uključujući lezije ili stenoze ne-koronarnih arterija.

Lek Dotagraf se primenjuje samo onda kada su dijagnostičke informacije neophodne i nisu dostupne tokom snimanja magnetnom rezonancom bez primene kontrasta.

Doziranje

U dijagnostičke svrhe treba primeniti najmanju dozu leka Dotagraf koja omogućava dovoljno kontrastno pojačavanje snimka. Doza se izračunava na osnovu telesne mase pacijenta. Preporučena doza po kilogramu telesne mase, prikazana u ovom odeljku, ne sme biti prekoračena.

MR mozga i kičme

U neurološkim ispitivanjima, doza može varirati od 0,1 do 0,3 mmol/kg telesne mase, što odgovara 0,2 do 0,6 mL/kg telesne mase. Nakon primene 0,1 mmol/kg telesne mase kod pacijenata sa tumorima mozga, dodatna doza od 0,2 mmol/kg telesne mase može poboljšati karakterizaciju tumora i olakšati donošenje odluke o daljim terapijskim koracima.

MR drugih organa i angiografija

Preporučena doza za intravensku injekciju je 0,1 mmol/kg (tj. 0,2 mL/kg), kako bi se omogućio dijagnostički adekvatan kontrast.

Angiografija: u izuzetnim okolnostima (npr. neuspeh u dobijanju zadovoljavajućih snimaka ekstenzivnog vaskularnog područja) može biti opravdana primena druge uzastopne injekcije od 0,1 mmol/kg telesne mase, što odgovara 0,2 mL/kg telesne mase. Međutim, ako se pre početka postupka angiografije može očekivati primena dve uzastopne doze, primena doze od 0,05 mmol/kg telesne mase, što odgovara 0,1 mL/kg telesne mase, za svaku dozu, može biti od koristi, zavisno od dostupne opreme za snimanje.

Posebne populacije

Oštećenje funkcije bubrega

Uobičajena doza za odrasle primenjuje se kod pacijenata sa blago do umereno oštećenom funkcijom bubrega (GFR ≥ 30 mL/min/1,73 m2).

Lek Dotagraf se sme koristiti kod pacijenata sa teškim oštećenjem funkcije bubrega (GFR < 30 mL/min/1,73 m2) i u periodu pre transplantacije jetre samo nakon pažljive procene odnosa koristi i rizika, i ako su dijagnostički podaci dobijeni magnetnom rezonancom pojačanom kontrastom neophodni i nisu dostupni putem MR bez primene kontrasta (videti odeljak 4.4). Ako je primena leka Dotagraf neophodna, doza ne sme biti veća od 0,1 mmol/kg telesne mase. Ne sme se primeniti više od jedne doze tokom jednog pregleda. Obzirom da nisu dostupni podaci o ponovljenoj primeni leka Dotagraf, vremenski razmak između dve injekcije mora biti najmanje 7 dana.

Starije osobe (65 i više godina)

Smatra se da nije potrebno prilagođavanje doze. Kod starijih pacijenata lek se mora primenjivati uz oprez (videti odeljak 4.4).

Oštećenje funkcije jetre

Primenjuje se uobičajena doza za dorasle. Potreban je oprez, posebno u perioperativnom periodu transplantacije jetre (videti iznad deo „Oštećenje funkcije bubrega“).

Pedijatrijska populacija

MR mozga i kičme/MR celog tela:

Preporučena i maksimalna doza leka Dotagraf je 0,1 mmol/kg telesne mase. Ne sme se koristiti više od 1 doze tokom snimanja.

Zbog nedovoljno razvijene funkcije bubrega kod novorođenčadi do 4 nedelje starosti i odojčadi do 1 godine starosti, Dotagraf se sme koristiti samo nakon pažljive procene, u dozi koja ne prelazi 0,1 mmol/kg telesne mase. Tokom snimanja ne sme se primeniti više od jedne doze. S obzirom na nedostatak podataka o ponovljenoj primeni, ne smeju se ponavljati injekcije leka Dotagraf ako vremenski razmak između injekcija nije najmanje 7 dana.

Angiografija: Lek Dotagraf se ne preporučuje za angiografiju kod dece uzrasta ispod 18 godina zbog nedovoljno podataka o efikasnosti i bezbednosti primene u ovoj indikaciji.

Način primene

Lek je namenjen samo za intravensku primenu.

Brzina infuzije: 3-5 mL/min (veća brzina infuzije do 120 mL/min, tj. 2 mL/sekundi može se koristiti za angiografske procedure).

Optimalni prikazi: unutar 45 minuta nakon injekcije Optimalne sekvence snimanja: T1-merno vreme

Prilikom intravenske primene kontrastnog sredstva, pacijent mora, ako je moguće, da bude u ležećem položaju. Nakon primene, pacijent se mora nadzirati najmanje pola sata, s obzirom na to da iskustvo pokazuje da se većina neželjenih dejstava javlja u ovom periodu.

Pripremite špric sa iglom. Uklonite plastični disk. Nakon čišćenja čepa tupferom natopljenim alkoholom, probušite čep iglom. Izvucite potrebnu količinu leka za postupak i primenite ga intravenski.

Samo za jednokratnu primenu, sav neiskorišćen rastvor se mora odbaciti.

Rastvor za injekciju se mora pre primene vizuelno proveriti. Sme se koristiti samo bistar rastvor bez vidljivih čestica.

Pedijatrijska populacija

U zavisnosti od količine leka Dotagraf koja treba da se primeni kod deteta, preporučuje se korišćenje Dotagraf bočica uz špric za jednokratnu upotrebu, zapremine prilagođene potrebnoj količini leka, kako bi se preciznije odredio volumen za primenu.

Kod novorođenčadi i odojčadi potrebna doza mora da se primeni ručno.

Preosetljivost na gadoteričnu kiselinu, meglumin ili na bilo koji drugi lek koji sadrži gadolinijum.

Lek Dotagraf ne primenjujte intratekalno. Lek Dotagraf se primenjuje isključivo putem intravenske injekcije: Ekstravazacija može uzrokovati reakcije lokalne nepodnošljivosti, koje zahtevaju uobičajeno lokalno zbrinjavanje.

Potrebne su uobičajene mere opreza pri MRI ispitivanjima, kao što su isključivanje iz ispitivanja pacijenata sa ugrađenim pejs mejkerima, feromagnetnim vaskularnim klipsama, infuzionim pumpama, neurostimulatorima, kohlearnim implantom ili ako se sumnja da se u telu nalaze strana metalna tela, posebno u oku.

Preosetljivost

  • Kao i pri primeni drugih kontrastnih sredstava koja sadrže gadolinijum, mogu se javiti reakcije preosetljivosti, uključujući one opasne po život (videti odeljak 4.8). Reakcije preosetljivosti mogu biti alergijske (opisane kao anafilkatičke reakcije kada su ozbiljne) ili nealergijske. Ove reakcije mogu biti ili trenutne (jave se u periodu manjem od 60 minuta) ili odložene (jave se do 7 dana nakon primene). Anafilaktičke reakcije javljaju se odmah nakon primene leka i mogu biti fatalne. Nezavisno od doze koja je primenjena, mogu da se dogode nakon prve primene injekcije i često su nepredvidive.
  • Uvek postoji rizik od preosetljivosti, bez obzira na dozu koja je primenjena.
  • Kod pacijenata koji su već imali reakciju na prethodnu primenu MR kontrastnih sredstava koja sadrže gadolinijum, postoji povećani rizik ponavljanja reakcije nakon primene istog ili moguće nekog drugog kontrastnog sredstva. Smatra se da ti pacijenti imaju visok rizik.
  • Primena gadoterične kiseline može pogoršati simptome već postojeće astme. Ako astma nije stabilizovana lečenjem, odluka o primeni gadoterične kiseline sme se doneti nakon pažljive procene odnosa koristi i rizika.
  • Kako je poznato iz primene jodnih kontrastnih sredstava, reakcije preosetljivosti mogu se pogoršati kod pacijenata koji uzimaju beta-blokatore i naročito u slučaju bronhijalne astme. Ovi pacijenti mogu biti otporni na uobičajene postupke za lečenje reakcija preosetljivosti beta-agonistima.
  • Tokom ispitivanja, neophodan je lekarski nadzor. Ako se pojave reakcije preosetljivosti, mora se odmah prekinuti primena kontrastnog sredstva i, ako je potrebno, započeti odgovarajuću terapiju. Zbog toga je tokom ispitivanja neophodno obezbediti venski put primene. Kako bi se osigurale hitne protivmere, bitno je pri ruci imati odgovarajuće lekove (npr. adrenalin i antihistaminici), endotrahealni tubus i respirator.

Poremećena funkcija bubrega

Pre primene leka Dotagraf, preporučuje se da se kod svih pacijenata ispita funkcija bubrega odgovarajućim laboratorijskim testovima.

Zabeleženi su slučajevi nefrogene sistemske fibroze (NSF; engl. Nephrogenic Systemic Fibrosis) povezane sa primenom kontrasnih sredstava koja sadrže gadolinijum kod pacijenata sa akutnim ili hroničnim teškim oštećenjem funkcije bubrega (GFR < 30 mL/min/1,73 m2). Pacijenti koji treba da budu podvrgnuti transplantaciji jetre izloženi su posebnom riziku s obzirom na visoku incidencu akutne insuficijencije bubrega u ovoj grupi pacijenata.

Budući da postoji mogućnost razvoja NSF-a pri primeni leka Dotagraf, on se sme primenjivati kod pacijenata sa teškim oštećenjem funkcije bubrega i kod pacijenata u razdoblju pre transplantacije jetre samo nakon pažljive procene koristi i rizika, i ako su dijagnostički podaci dobijeni magnetnom rezonancom pojačanom kontrastom neophodni, a nisu dostupni pomoću MR bez primene kontrasta.

Hemodijaliza ubrzo nakon primene gadoterične kiseline može biti korisna u uklanjanju gadoterične kiseline iz tela. Nema dokaza koji potvrđuju uvođenje hemodijalize za prevenciju ili lečenje NSF-a kod pacijenata, koji već nisu podvrgnuti hemodijalizi.

Starije osobe

Budući da bubrežni klirens gadoterične kiseline može biti oštećen kod starijih osoba, posebno je važno utvrditi postojanje poremećaja funkcije bubrega kod pacijenata od 65 godina i starijih.

Pedijatrijska populacija

Novorođenčad i odojčad

S obzirom na nedovoljno razvijenu funkciju bubrega kod novorođenčadi starosti do 4 nedelje i odojčadi uzrasta do 1 godine, Dotagraf se kod ovih pacijenata sme primenjivati samo nakon pažljive procene.

Kardiovaskularne bolesti

Kod pacijenata sa teškom kardiovaskularnom bolešću, lek Dotagraf se sme primeniti samo nakon pažljivog razmatranja koristi i rizika, s obzirom na to da su trenutno dostupni ograničeni podaci.

Poremećaji centralnog nervnog sistema (CNS-a)

Kao i u slučaju drugih kontrastnih sredstava koja sadrže gadolinijum, poseban oprez je potreban kod pacijenata sklonih konvulzivnim napadima. Moraju se preduzeti uobičajene mere opreza, npr. pomno praćenje. Sva oprema i lekovi potrebni za suzbijanje konvulzija, koje mogu nastupiti, moraju biti pripremljeni i dostupni za brzu upotrebu.

Nisu primećene interakcije sa drugim lekovima. Formalna ispitivanja interakcija sa drugim lekovima nisu sprovedena.

Istovremena primena lekova koje treba uzeti u obzir

Beta-blokatori, vazoaktivne supstance, ACE inhibitori, antagonisti angiotenzin II receptora: ovi lekovi smanjuju delovanje mehanizma kardiovaskularne kompenzacije za poremećaje krvnog pritiska: radiolog pre primene gadolinijumskih kompleksa mora da zna da li pacijent koristi neke od ovih lekova, a oprema za hitno lečenje mora biti dostupna.

Trudnoća

Nema podataka o primeni gadoterične kiseline kod trudnica. Ispitivanja na životinjama ne ukazuju na direktan ili indirektan štetan efekat, uključujući i reproduktivnu toksičnost (videti odeljak 5.3). Lek Dotagraf se ne sme primenjivati tokom trudnoće, osim ako kliničko stanje žene ne zahteva primenu gadoterične kiseline.

Dojenje

Kontrastna sredstva sa gadolinijumom izlučuju se u majčino mleko u vrlo malim količinama (videti odeljak 5.3). Pri terapijskim dozama, ne očekuju se efekti na odojče zbog male količine izlučene u mleko i slabe apsorbcije iz creva. Odluku o nastavku ili prekidu dojenja tokom perioda od 24 sata nakon primene leka Dotagraf, moraju zajednički doneti lekar i dojilja.

Nisu sprovedena ispitivanja na sposobnost upravljanja vozilima i rada sa mašinama. Ambulantni pacijnti koji upravljaju vozilima ili mašinama moraju uzeti u obzir mogućnost javljanja mučnine.

Neželjena dejstva, povezana sa primenom gadoterične kiseline obično su blagog do umerenog intenziteta, i prolaznog karaktera. Reakcije na mestu primene injekcije, mučnina i glavobolja su najčešće prijavljena neželjena dejstva.

Tokom kliničkih ispitivanja, mučnina, glavobolja, reakcije na mestu primene injekcije, osećaj hladnoće, hipotenzija, somnolencija, omaglica, osećaj vrućine, osećaj žarenja, osip, astenija, disgeuzija i hipertenzija bile su najčešće uočena neželjena dejstva, u grupi neželjenih dejstava koja se javljaju provremeno (≥ 1/1000 do 1 < 100).

Najčešća neželjena dejstva zabeležena u periodu nakon stavljanja leka u promet, nakon primene gadoterične kiseline, su mučnina, povraćanje, svrab i reakcije preosetljivosti.

Najčešće zabeležene reakcije preosetljivosti su reakcije na koži koje mogu biti lokalizovane, proširene ili generalizovane. Ove reakcije su najčešće neposredne (tokom injekcije ili unutar jednog sata nakon početka primene injekcije) ili ponekad odložene (jedan sat do nekoliko dana nakon injekcije) i tada se javljaju kao kožne reakcije.

Neposredne reakcije obuhvataju jednu ili više uzastopnih ili istovremenih reakcija, a najčešće uključuju kožne reakcije, respiratorne, artikularne i/ili kardiovaskularne reakcije. Svaki znak može biti upozoravajući znak početka šoka koji može imati vrlo retko fatalan ishod.

Zabeleženi su izolovani slučajevi nefrogene sistemske fibroze (NSF) nakon primene gadoterične kiseline, od kojih se većina dogodila kod pacijenata, koji su istovremeno primili neko drugo kontrastno sredstvo koje sadrži gadolinijum (videti odeljak 4.4).

U sledećoj tabeli navedena su neželjena dejstva razvrstana po sistemima organa (SOC; engl. System Organ Class) i prema učestalosti na sledeći način: veoma česta (≥ 1/10), česta (≥ 1/100 do 1< 1/10), povremena (≥ 1/1000 do 1 < 100), retka (≥ 1/10 000 do 1/1000), veoma retka (< 1/10 000), nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka). Prikazani su podaci iz kliničkih ispitivanja koja su uključivala 2822 paijenta, odnosno iz opservacionih ispitivanja na 185 500 pacijenata.

Sistem organaUčestalost neželjenih dejstava
Poremećaji imunskog sistemaPovremeno: preosetljivost,
Psihijatrijski poremećajiRretko: anksioznost
Poremećaji nervnog sistemaPovremeno: glavobolja, disgeuzija, vrtoglavica, somnolencija, parestezija (uključujući osećaj žarenja)
Poremećaji okaRetko: edem očnog kapka
Kardiološki poremećajiRetko: palpitacije
Vaskularni poremećajiPovremeno: hipotenzija, hipertenzija
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećajiRetko: kijanje
Gastrointestinalni poremećajiPovremeno: mučnina, bolovi u abdomenu
Poremećaji kože i potkožnog tkivaČesto: svrab, eritem, osip Retko: urtikarija, hiperhidroza
Poremećaji mišićno-koštanog sistema iVeoma retko: grčevi u mišićima, slabost u mišićima, bol u leđima
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primenePovremeno: osećaj vrućine, osećaj hladnoće, reakcije na mestu injekcije (ekstravazacija, bol, nelagoda, edem, upala, hladnoća) Retko: bol u grudnom košu, groznica
IspitivanjaVeoma retko: smanjena zasićenost kiseonikom

Sledeća neželjena dejstva prijavljena su sa drugim intravenskim kontrastnim sredstvima koja se koriste prilikom snimanja MR.

Sistem organaNeželjeno dejstavo
Poremećaji krvi i limfnog sistemahemoliza
Psihijatrijski poremećajikonfuzija
Poremećaji okaprolazno slepilo, bol u oku
Poremećaji uha i labirintatinitus, bol u uhu
Respiratorni, torakalni i medijastinalniastma
Gastrointestinalni poremećajisuvoća usta
Poremećaji kože i potkožnog tkivabulozni dermatitis
Poremećaji bubrega i urinarnog sistemaurinarna inkontinencija, nekroza renalnih tubula, akutna
Ispitivanjaprodužen PR interval u elektrokardiogramu, povišena koncentracija gvožđa u krvi, povišena koncentracija bilirubina u krvi, povišena vrednost feritina u serumu, poremećene vrednosti

Neželjena dejstva kod dece

Bezbednost primene kod pedijatrijskih pacijenata ipstivana je u kliničkim ispitivanjima i ispitivanjima nakon stavljanja leka u promet. U poređenju sa odraslima, bezbednosni profil gadoterične kiseline kod dece nije pokazao nikakave specifičnosti. Većina reakcija su gastrointestinalni simptomi ili znakovi preosetljivosti.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Gadoterična kiselina može se ukloniti hemodijalizom. Međutim, nema dokaza da je hemodijaliza prikladna za prevenciju nefrogene sistemske fibroze (NSF).

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Kontrastna sredstva za magnetnu rezonancu; paramagnetna kontrastna sredstva

ATC šifra: V08CA02

Ovaj lek nema specifičnu farmakodinamsku aktivnost i biološki je inertan.

Lek Dotagraf je paramagnetno kontrastno sredstvo za snimanje magnetnom rezonancom. Efekat pojačavanja kontrasta postiže se uz pomoć gadoterične kiseline koju čini jonski kompleks gadolinijuma, koji se sastoji od gadolinijum oksida i 1,4,7,10 tetraazaciklododekan- 1,4,7,10 tetraacetatne kiseline (DOTA), u obliku soli meglumina.

Paramagnetski efekat (relaksivnost) određen je delovanjem na vreme opuštanja spin-rešetka (T1) oko 3,4 mmol-1Lsec-1 i na vreme opuštanja spin-spin (T2) oko 4.27 mmol-1Lsec-1.

Nakon intravenske primene gadoterična kiselina se brzo distribuira u ekstracelularne tečnosti. Volumen distribucije bio je oko 18 L, što je približno jednako volumenu ekstracelularne tečnosti. Gadoterična kiselina se ne veže za proteine plazme, kao što je serumski albumin.

Gadoterična kiselina se brzo eliminiše (89% nakon 6 h, 95% nakon 24 h) u nepromenjenom obliku, putem bubrega glomerularnom filtracijom. Izlučivanje putem fecesa je zanemarivo. Metaboliti nisu zabeleženi. Poluvreme eliminacije je oko 1,6 sati kod pacijenata sa normalnom funkcijom bubrega.

Kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega, poluvreme eliminacije povećalo se na približno 5 sati, pri klirensu kreatinina između 30 i 60 mL/min i na približno 14 sati, kod klirensa kreatinina između 10 i 30 mL/min.

U ispitivanjima na životinjama pokazano je da se gadoterična kiselina može odstraniti dijalizom.

Pretklinički podaci ne ukazuju na poseban rizik za ljude na osnovu konvencionalnih ispitivanja bezbednosne farmakologije, toksičnosti ponovljenih doza, genotoksičnosti ili reproduktivne toksičnosti.

Ispitivanja na životinjama pokazuju zanemarivu (manje od 1% primenjene doze) izlučivanje gadoterične kiseline u majčino mleko.

6. FARMACEUTSKI PODACI

meglumin dota

voda za injekcije

Zbog nedostatka ispitivanja kompatibilnosti, ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima.

3 godine.

Rok upotrebe nakon prvog otvaranja: upotrebiti odmah.

Fizička i hemijska stabilnost rastvora, nakon prvog otvaranja (in-use) je potvrđena u toku 72 h na sobnoj temperaturi. Sa mikrobiološke tačke gledišta gledišta, proizvod treba upotrebiti odmah. Ukoliko se ne upotrebi odmah, vreme i uslovi čuvanja su odgovornost korisnika, i ne bi trebalo da budu duži od 24 h na temperaturi 2 do 8°C, osim ukoliko otvaranje nije sprovedeno pod kontrolisanim i validiranim uslovima.

Lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.

Za uslove čuvanja nakon prvog otvaranja leka, videti odeljak 6.3.

Unutrašnje pakovanje je staklena bočica Tip II za jednokratnu primenu od 10 mL i 20 mL (napunjene do 10, 15 ili 20 mL), zatvore čepom od brombutil gume.

Spoljnje pakovaje: složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi bočica leka i Uputstvo za lek.

Nalepnica za praćenje mora se odlepiti sa bočice i nalepiti na karton pacijenta, kako bi se moglo tačno pratiti koje je kontrastno sredstvo koje sadrži gadolinijum primenjeno. Takođe se mora zabeležiti i primenjena doza.

Ako se koriste elektronski kartoni pacijenata, u karton pacijenta mora se upisati naziv leka, broj serije i doza. Neiskorišćeni lek ili otpadni materijal treba baciti u skladu sa važećim propisima.

Lek Dotagraf je dijagnostičko sredstvo koje sadrži gadoteričnu kiselinu. Koristi se samo u dijagnostičke svrhe.

Lek Dotagraf se koristi za pojačanje signala snimaka dobijenih tokom izvođenja dijagnostičkih ispitivanja magnetnom rezonancom. Pojačanje signala kontrastom omogućava bolju vizualizaciju i ocrtavanje za:

Odrasli i pedijatrijska populacija (0-18 godina)

  • snimanje MR centralnog nervnog sistema (CNS) uključujući oštećenja (lezije) mozga, kičme i okolnog tkiva
  • snimanje MR celog tela, uključujući oštećenja (lezije) jetre, bubrega, pankreasa, karlice, pluća, srca, dojki i mišićno-koštanog sistema

Odrasli

  • MR u angiografiji, uključujući oštećenja (lezije) ili suženja (stenoze) arterija, osim srčanih arterija.
  • ako ste alergični na gadolinijum ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6)
  • ako ste alergični na lekove koji sadrže gadolinijum (kao što su druga kontrastna sredstava koja se koriste za snimanje magnetnom rezonancom)

Upozorenja i mere opreza

Obratite se svom lekaru ili radiologu ako se nešto od sledećeg odnosi na Vas:

  • ako ste ranije imali reakciju na kontrastna sredstva tokom ispitivanja
  • ako imate astmu
  • ako ste ikad imali alergije (kao što je alergija na morske plodove, koprivnjača, polenska groznica)
  • ako se lečite beta-blokatorom (lek koji se koristi kod poremećaja rada srca i krvnog pritiska, kao što je metoprolol)
  • ako imate problema sa bubrezima
  • ako ste nedavno imali, ili uskoro očekujete transplantaciju jetre
  • ako imate bolest koja utiče na srce ili krvne sudove
  • ako imate ili ste ikada imali konvulzije ili se lečite od epilepsije.

U svim ovim slučajevima, Vaš lekar ili radiolog će proceniti odnos koristi i rizika i odlučiti da li smete da primite lek Dotagraf. Ako primite lek Dotagraf, Vaš lekar ili radiolog će preduzeti potrebne mere opreza i pažljivo nadzirati primenu leka Dotagraf.

Vaš lekar ili radiolog može odlučiti da izvrši analize krvi kako bi proverio da li Vam bubrezi rade normalno pre odluke o primeni leka Dotagraf, posebno ako imate 65 ili više godina.

Novorođenčad i odojčad

S obzirom na nedovoljno razvijenu funkciju bubrega kod novorođenčadi starosti do 4 nedelje i odojčadi uzrasta do 1 godine, lek Dotagraf se kod ovih pacijenata sme primenjivati samo nakon pažljive procene od strane lekara.

Pre snimanja uklonite sve metalne predmete koje imate na sebi. Obavestite svog lekara ili radiologa ako imate:

  • elektrostimulator srca
  • klipsu na bazi gvožđa (feromagnetnu) na krvnim sudovima
  • infuzionu pumpu
  • neurostimulator
  • ugrađeni veštački kohlearni aparat (implantat u unutrašnjem uhu)
  • sumnju da se u telu nalaze strana metalna tela, posebno u oku.

Ove informacije vrlo su važne s obzirom na to da aparat za magnetnu rezonancu koristi vrlo jako magnetno polje, zbog čega može doći do ozbiljnih povreda.

Drugi lekovi i Dotagraf

Obavestite svog lekara ili radiologa ako uzimate, nedavno ste uzimali ili biste mogli uzimati bilo koje druge lekove. Posebno obavestite svog lekara, radiologa ili farmaceuta ako uzimate ili ste nedavno uzeli lekove koji se koriste kod poremećaja rada srca ili krvnog pritiska, kao što su beta blokatori, supstance koje deluju na krvne sudove, inhibitore angiotenzin konvertujućeg enzima, antagoniste angiotenzin II receptora.

Primena leka Dotagraf sa hranom i pićima

Nema poznatih interakcija između leka Dotagraf i hrane i pića. Međutim, proverite sa svojim lekarom, radiologom ili farmaceutom da li treba da se suzdržite od hrane i pića pre snimanja.

Trudnoća i dojenje

Ako ste trudni ili dojite, mislite da biste mogli biti trudni ili planirate da zatrudnite, obratite se svom lekaru ili radiologu za savet pre nego što primite ovaj lek.

Trudnoća

Lek Dotagraf se ne sme koristiti tokom trudnoće, osim ako je to preko potrebno.

Dojenje

Vaš lekar ili radiolog će razmotriti da smete da nastavite sa dojenjem ili morate da prekinete dojenje tokom perioda od 24 sata nakon što primite lek Dotagraf.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Nema dostupnih podataka o efektima leka Dotagraf na sposobnost vožnje. Ako se ne osećate dobro nakon snimanja, ne smete voziti niti upravljati mašinama.

Lek Dotagraf će biti primenjen injekcijom u venu.

Tokom snimanja, bićete pod nadzorom lekara ili radiologa. Nakon primene leka ostaviće Vam iglu u veni, što će omogućiti lekaru ili radiologu da u slučaju hitne potrebe primeni odgovarajuće lekove.

Ako Vam se javi alergijska reakcija, primena leka Dotagraf će biti odmah prekinuta.

Lek Dotagraf se može primenjivati ručno ili uz pomoć automatskog injektora. Kod novorođenčadi i odojčadi, lek Dotagraf će se primenjivati isključivo ručno.

Postupak se sprovodi u bolnici, na klinici ili u privatnoj praksi. Prisutno osoblje zna koje mere opreza treba preduzeti pre snimanja. Takođe su svesni mogućih komplikacija koje se mogu javiti.

Doziranje

Lekar ili radiolog će odrediti dozu koju ćete primiti i nadziraće primenu injekcije.

Doziranje kod posebnih grupa pacijenata

Primena leka Dotagraf se ne preporučuje kod pacijenata koji imaju teške probleme sa bubrezima, kao ni kod pacijenata koji su nedavno imali, ili će uskoro imati transplantaciju jetre. Međutim, ako je primena leka ipak potrebna, tokom snimanja smete primiti samo jednu dozu leka Dotagraf, i ne smete primiti drugu injekciju najmanje 7 dana.

Novorođenčad, odojčad, deca i adolescenti

S obzirom na nedovoljno razvijenu funkciju bubrega kod novorođenčadi starosti do 4 nedelje i odojčadi u uzrastu do 1 godine, lek Dotagraf se kod ovih pacijenata sme primenjivati samo nakon pažljive procene od strane lekara. Novorođenčad i odojčad smeju da prime samo jednu dozu leka Dotagraf tokom snimanja i ne smeju da prime drugu injekciju najmanje 7 dana.

Primena leka za angiografiju ne preporučuje se kod dece mlađe od 18 godina.

Starije osobe

Nije potrebno prilagođavanje doze ako imate 65 ili više godina, ali će možda biti potrebne analize iz krvi kako bi se utvrdilo da li Vaši bubrezi rade dobro.

Ako ste primili više leka Dotagraf nego što treba

Malo je verovatno da možete da primite višu dozu od potrebne. Lek Dotagraf će Vam primeniti edukovani zdravstveni radnici u zdravstvenoj ustanovi. U slučaju predoziranja, lek Dotagraf se može odstraniti iz organizma hemodijalizom.

Dodatne informacije o načinu korišćenja i rukovanja ovim lekom od strane zdravstvenog radnika mogu se naći na kraju ovog uputstva.

U slučaju bilo kakvih pitanja u vezi sa primenom ovog leka, obratite se svom lekaru ili radiologu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Nakon primene leka bićete pod nadzorom najmanje pola sata. Većina neželjenih dejstava javlja se neposredno nakon primene, ali nekad i odloženo. Neka neželjena dejstva mogu se javiti i do sedam dana nakon primene injekcije leka Dotagraf.

Postoji mali rizik da dobijete alergijsku reakciju na lek Dotagraf. Takve reakcije mogu biti teške i završiti alergijskim šokom (vrsta alergijske reakcije koja može biti opasna po život). Sledeći simptomi mogu biti prvi znaci šoka. Ako Vam se javi bilo koji od njih, odmah obavestitie lekara, radiologa ili zdravstvenog radnika:

  • oticanje lica, usta ili grla, koje može dovesti do teškoća sa gutanjem ili disanjem
  • oticanje ruku ili nogu
  • ošamućenost (nizak krvni pritisak)
  • poteškoće pri disanju
  • piskutavo disanje
  • kašalj
  • svrab
  • curenje iz nosa
  • kijanje
  • nadraženost oka
  • koprivnjača
  • kožna ospa

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

  • preosetljivost (alergijska reakcija)
  • glavobolja
  • neobičan ukus u ustima
  • omaglica
  • pospanost
  • osećaj trnjenja, vrućine/pečenja, hladnoće i/ili bola
  • visok ili nizak krvni pritisak
  • mučnina
  • bol u stomaku
  • osip
  • osećaj toplote, osećaj hladnoće
  • opšta slabost (gubitak energije, slabost)
  • nelagodnost na mestu prmene injekcije, reakcija na mestu primene injekcije, hladnoća na mestu primene injekcije, oticanje na mestu primene injekcije, izlazak leka izvan krvnih sudova, što može da dovede do zapaljenja (crvenilo i bol lokalno)

Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • teskoba, nesvestica (omaglica i osećaj skorog gubitka svesti)
  • oticanje očnih kapaka
  • subjektivni osećaj lupanja srca (palpitacije)
  • kijanje
  • povraćanje
  • proliv
  • prekomerno lučenje pljuvačke
  • koprivnjača, svrab, znojenje
  • bol u grudima, groznica

Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • reakcije nalik na anafilaktičke ili anafilaktoidne (ozbiljna, potencijalno po život opasna alergijska reakcija)
  • uznemirenost
  • koma, konvulzije, sinkopa (kratkotrajni gubitak svesti), poremećaj mirisa (osećanje često neprijatnih mirisa), drhtavica
  • konjuktivitis, crvenilo oka, zamućen vid, pojačano suzenje oka
  • srčani zastoj, ubrzani ili usporeni otkucaji srca, nepravilni otkucaji srca, subjektivni osećaj lupanja srca, proširenje krvnih sudova, bledilo, povišen, krvni pritisak, snižen krvni pritisak
  • zastoj disanja, plućni edem (voda u plućima), otežano disanje, zviždanje pri disanju, zapušen nos, kašalj, suvo grlo, suženje disajnih puteva sa osećajem gušenja, respiratorni spazmi, oticanje grla
  • ekcem, crvenilo kože, oticanje usana i usne šupljine
  • grčevi u mišićima, slabost mišića, bol u leđima
  • malaksalost, nelagodnost u grudima, povišena telesna temperatura, oticanje lica, izlazak leka van mesta primene što može dovesti do odumiranja tkiva na mestu primene injekcije, zapaljenje vene
  • smanjene vrednosti kiseonika u krvi

Prijavljeni su slučajevi nefrogene sistemske fibroze (bolest koja prouzrokuje otvrdnjavanje kože, a može zahvatiti i meka tkiva i unutrašnje organe), od kojih se većina javila kod bolesnika koji su primali lek Dotagraf zajedno sa drugim kontrastnim sredstvima koja sadrže gadolinijum. Ako u nedeljama nakon snimanja magnetnom rezonancom primetite promene boje i/ili debljine kože na bilo kom delu tela, obavestite rediologa koji je obavio snimanje.

Ukoliko primetite bilo koje neželjeno dejstvo, potrebno je da o tome obavestite svog lekara ili radiologa. To uključuje i svako moguće neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, medicinsku sestru ili radiologa. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece. Lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.

Fizička i hemijska stabilnost rastvora, nakon prvog otvaranja (in-use) je potvrđena u toku 72h na sobnoj temperaturi. Sa mikrobiološke tačke gledišta, proizvod treba upotrebiti odmah. Ukoliko se ne upotrebi odmah, vreme i uslovi čuvanja su odgovornost korisnika, i ne bi trebalo da budu duži od 24 h na temperaturi 2 do 8°C, osim ukoliko otvaranje nije sprovedeno pod kontrolisanim i validiranim uslovima.

Ovaj lek se ne sme upotrebljavati nakon isteka roka upotrebe navedenog na bočici i spoljašnjem pakovanju nakon oznake „Važi do:“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

  • Aktivna supstanca je gadoterična kiselina. Jedan mililitar rastvora za injekciju sadrži 279,32 mg gadoterične kiseline (u obliku soli gadoterat-meglumina), što odgovara 0,5 mmol gadoterične kiseline
  • Pomoćne supstance su meglumin, DOTA i voda za injekcije.

Kako izgleda lek Dotagraf i sadržaj pakovanja

Izgled: bistar, bezbojan do žut rastvor.

Unutrašnje pakovanje je bezbojna staklena bočica Tip II za jednokratnu primenu od 10 mL i 20 mL (napunjene do 10, 15 ili 20 mL), zatvorenih čepom od brombutil gume. Spoljnje pakovaje: složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi bočica leka i Uputstvo za lek.

Na tržištu se ne moraju nalaziti sve veličine pakovanja leka.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole: BAYER D.O.O. BEOGRAD, Omladinskih brigada 88b, Beograd Proizvođač:

SANOCHEMIA PHARMAZEUTIKA AG,

Austrija, Neufeld an der Leitha, Landeggerstrasse 7

BAYER, FARMACEVTSKA DRUŽBA

D.O.O., Slovenija, Ljubljana, Bravničarjeva ulica 13

Napomena:

Štampano Uputstvo za lek u konkretnom pakovanju leka mora jasno da označi onog proizvođača koji je odgovoran za puštanje u promet upravo te serije leka o kojoj se radi , tj. da navede samo tog proizvođača, a ostale da izostavi.

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Jul, 2020.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati u zdravstvenoj ustanovi.

Broj i datum dozvole:

Dotagraf, rastvor za injekciju, 1x10mL, (0,5mmol/mL): 515-01-03778-18-002 od 30.07.2020. Dotagraf, rastvor za injekciju, 1x15mL, (0,5mmol/mL): 515-01-03779-18-002 od 30.07.2020. Dotagraf, rastvor za injekciju, 1x20mL, (0,5mmol/mL): 515-01-03780-18-002 od 30.07.2020.

SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:

Terapijske indikacije

Ovaj lek se koristi samo u dijagnostičke svrhe.

Lek Dotagraf je kontrastno sredstvo koje pojačava signal kontrastom tokom snimanja magnetnom rezonancom (MR) za bolju vizuelizaciju/razgraničenje kod:

Odraslih i pedijatrijske populacije (uzrasta 0-18 godina):

  • pri snimanju MR centralnog nervnog sistema (CNS), uključujući lezije mozga, kičme i okolnog tkiva;
  • pri snimanju MR celog tela, uključujući lezije jetre, bubrega, pankreasa, karlice, pluća, srca, dojki i mišićno-koštanog sistema

Odraslih:

  • pri MR angiografiji, uključujući lezije ili stenoze ne-koronarnih arterija.

Lek Dotagraf se primenjuje samo onda kada su dijagnostičke informacije neophodne i nisu dostupne tokom snimanja magnetnom rezonancom bez primene kontrasta.

Doziranje i način primene

Doziranje

U dijagnostičke svrhe treba primeniti najmanju dozu leka Dotagraf koja omogućava dovoljno kontrastno pojačavanje snimka. Doza se izračunava na osnovu telesne mase pacijenta. Preporučena doza po kilogramu telesne mase, prikazana u ovom odeljku, ne sme biti prekoračena.

MR mozga i kičme

U neurološkim ispitivanjima, doza može varirati od 0,1 do 0,3 mmol/kg telesne mase, što odgovara 0,2 do 0,6 mL/kg telesne mase. Nakon primene 0,1 mmol/kg telesne mase kod pacijenata sa tumorima mozga, dodatna doza od 0,2 mmol/kg telesne mase može poboljšati karakterizaciju tumora i olakšati donošenje odluke o daljim terapijskim koracima.

MR drugih organa i angiografija

Preporučena doza za intravensku injekciju je 0,1 mmol/kg (tj. 0,2 mL/kg), kako bi se omogućio dijagnostički adekvatan kontrast.

Angiografija: u izuzetnim okolnostima (npr. neuspeh u dobijanju zadovoljavajućih snimaka ekstenzivnog vaskularnog područja) može biti opravdana primena druge uzastopne injekcije od 0,1 mmol/kg telesne mase, što odgovara 0,2 mL/kg telesne mase. Međutim, ako se pre početka postupka angiografije može očekivati primena dve uzastopne doze, primena doze od 0,05 mmol/kg telesne mase, što odgovara 0,1 mL/kg telesne mase, za svaku dozu, može biti od koristi, zavisno od dostupne opreme za snimanje.

Posebne populacije

Oštećenje funkcije bubrega

Uobičajena doza za odrasle primenjuje se kod pacijenata sa blago do umereno oštećenom funkcijom bubrega (GFR ≥ 30 mL/min/1,73 m2).

Lek Dotagraf se sme koristiti kod pacijenata sa teškim oštećenjem funkcije bubrega (GFR < 30 mL/min/1,73 m2) i u periodu pre transplantacije jetre samo nakon pažljive procene odnosa koristi i rizika, i ako su dijagnostički podaci dobijeni magnetnom rezonancom pojačanom kontrastom neophodni i nisu dostupni putem MR bez primene kontrasta (videti odeljak 4.4 Sažetka karakteristika leka). Ako je primena leka Dotagraf neophodna, doza ne sme biti veća od 0,1 mmol/kg telesne mase. Ne sme se primeniti više od jedne doze tokom jednog pregleda. Obzirom da nisu dostupni podaci o ponovljenoj primeni leka Dotagraf, vremenski razmak između dve injekcije mora biti najmanje 7 dana.

Starije osobe (65 i više godina)

Smatra se da nije potrebno prilagođavanje doze. Kod starijih pacijenata lek se mora primenjivati uz oprez (videti odeljak 4.4 Sažetka karakteristika leka).

Oštećenje funkcije jetre

Primenjuje se uobičajena doza za dorasle. Potreban je oprez, posebno u perioperativnom periodu transplantacije jetre (videti iznad deo „Oštećenje funkcije bubrega“).

Pedijatrijska populacija

MR mozga i kičme/MR celog tela:

Preporučena i maksimalna doza leka Dotagraf je 0,1 mmol/kg telesne mase. Ne sme se koristiti više od 1 doze tokom snimanja.

Zbog nedovoljno razvijene funkcije bubrega kod novorođenčadi do 4 nedelje starosti i odojčadi do 1 godine starosti, Dotagraf se sme koristiti samo nakon pažljive procene, u dozi koja ne prelazi 0,1 mmol/kg telesne mase. Tokom snimanja ne sme se primeniti više od jedne doze. S obzirom na nedostatak podataka o ponovljenoj primeni, ne smeju se ponavljati injekcije leka Dotagraf ako vremenski razmak između injekcija nije najmanje 7 dana.

Angiografija: Lek Dotagraf se ne preporučuje za angiografiju kod dece uzrasta ispod 18 godina zbog nedovoljno podataka o efikasnosti i bezbednosti primene u ovoj indikaciji.

Način primene

Lek je namenjen samo za intravensku primenu.

Brzina infuzije: 3-5 mL/min (veća brzina infuzije do 120 mL/min, tj. 2 mL/sekundi može se koristiti za angiografske procedure).

Optimalni prikazi: unutar 45 minuta nakon injekcije Optimalne sekvence snimanja: T1-merno vreme

Prilikom intravenske primene kontrastnog sredstva, pacijent mora, ako je moguće, da bude u ležećem položaju. Nakon primene, pacijent se mora nadzirati najmanje pola sata, s obzirom na to da iskustvo pokazuje da se većina neželjenih dejstava javlja u ovom periodu.

Pripremite špric sa iglom. Uklonite plastični disk. Nakon čišćenja čepa tupferom natopljenim alkoholom, probušite čep iglom. Izvucite potrebnu količinu leka za postupak i primenite ga intravenski.

Samo za jednokratnu primenu, sav neiskorišćen rastvor se mora odbaciti.

Rastvor za injekciju se mora pre primene vizuelno proveriti. Sme se koristiti samo bistar rastvor bez vidljivih čestica.

Pedijatrijska populacija

U zavisnosti od količine leka Dotagraf koja treba da se primeni kod deteta, preporučuje se korišćenje Dotagraf bočica uz špric za jednokratnu upotrebu, zapremine prilagođene potrebnoj količini leka, kako bi se preciznije odredio volumen za primenu.

Kod novorođenčadi i odojčadi potrebna doza mora da se primeni ručno.

Lista pomoćnih supstanci

meglumin dota

voda za injekcije

Inkompatibilnost

Zbog nedostatka ispitivanja kompatibilnosti, ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima.

Rok upotrebe

3 godine.

Rok upotrebe nakon prvog otvaranja: upotrebiti odmah.

Fizička i hemijska stabilnost rastvora, nakon prvog otvaranja (in-use) je potvrđena u toku 72 h na sobnoj temperaturi. Sa mikrobiološke tačke gledišta gledišta, proizvod treba upotrebiti odmah. Ukoliko se ne upotrebi odmah, vreme i uslovi čuvanja su odgovornost korisnika, i ne bi trebalo da budu duži od 24 h na temperaturi 2 do 8°C, osim ukoliko otvaranje nije sprovedeno pod kontrolisanim i validiranim uslovima.

Posebne mere opreza pri čuvanju

Lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.

Za uslove čuvanja nakon prvog otvaranja leka, videti odeljak Rok upotrebe

Priroda i sadržaj pakovanja i posebne opreme za upotrebu, primenu ili implantaciju leka

Unutrašnje pakovanje je staklena bočica Tip II za jednokratnu primenu od 10 mL i 20 mL (napunjene do 10, 15 ili 20 mL), zatvore čepom od brombutil gume.

Spoljnje pakovaje: složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi bočica leka i Uputstvo za lek.

Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)

Nalepnica za praćenje mora se odlepiti sa bočice i nalepiti na karton pacijenta, kako bi se moglo tačno pratiti koje je kontrastno sredstvo koje sadrži gadolinijum primenjeno. Takođe se mora zabeležiti i primenjena doza.

Ako se koriste elektronski kartoni pacijenata, u karton pacijenta mora se upisati naziv leka, broj serije i doza. Neiskorišćeni lek ili otpadni materijal treba baciti u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info