Ovaj lek se koristi isključivo u dijagnostičke svrhe.
Lek Dotarem treba da se primenjuje samo kada je dijagnostička informacija neophodna, a nije dostupna magnetnom rezonancom (MR) bez primene kontrasta.
Magnetna rezonanca za:
Doziranje
Potrebno je primeniti najnižu dozu koja pruža dovoljno pojačanje u dijagnostičke svrhe. Dozu treba izračunati na osnovu telesne mase pacijenta, pri čemu se ne sme prekoračiti preporučena doza po kilogramu telesne mase koja je navedena u ovom odeljku.
Odrasli
Preporučena doza je 0,1 mmol/kg telesne mase, odnosno 0,2 mL/kg kod odraslih.
Ako je neophodno, tokom angiografije, u zavisnosti od rezultata pregleda koji se izvodi, druga injekcija se može primeniti tokom istog snimanja.
U nekim izuzetnim slučajevima, pri utvrđivanju izolovanih metastaza ili pri detekciji leptomeningealnih tumora, može se primeniti druga injekcija od 0,2 mmol/kg.
Posebne populacije
Oštećenje funkcije bubrega
Kod pacijenata sa blagom do srednje oštećenom funkcijom bubrega (GFR ≥ 30mL/min/1,73 m2) može se primeniti doza za odrasle.
Lek Dotarem se kod pacijenata sa teškim oštećenjem funkcije bubrega (GFR < 30mL/min/1,73 m2) i kod pacijenata u perioperativnom periodu transplatacije jetre može koristiti posle pažljive procene odnosa rizika i koristi i ukoliko su dijagnostički podaci neophodni, a nisu dostupni snimanjem MR bez primene kontrasta (videti odeljak 4.4).
Ako je neophodno koristiti lek Dotarem, doza ne treba da prelazi 0,1 mmol/kg telesne mase. Ne treba primeniti više od jedne doze tokom jednog snimanja. Zbog nedovoljno informacija o ponovnoj primeni, Dotarem injekcije ne treba ponovno koristiti osim kada je period između injekcija najmanje 7 dana.
Stariji pacijenti (starosti 65 godina i više)
Nije potrebno prilagođavanje doze. Potreban je oprez prilikom primene kod starijih pacijenata (videti odeljak 4.4).
Oštećenje funkcije jetre
Za ove pacijente se primenjuje doza za odrasle. Preporučuje se oprez, naročito u slučaju perioperativnog perioda transplatacije jetre (videti prethodno Oštećenje funkcije bubrega).
Pedijatrijska populacija (0-18 godina)
MR mozga i kičme / MR celog tela: preporučena i maksimalna doza gadoterične kiseline iznosi 0,1 mmol/kg telesne mase. Ne treba koristiti više od jedne doze tokom jednog snimanja.
Kako funkcija bubrega nije sazrela kod novorođenčadi uzrasta do 4 nedelje i kod odojčadi uzrasta do 1 godine, lek Dotarem se kod ovih pacijenata može koristiti samo posle pažljive procene, pri čemu doza ne sme da pređe 0,1 mmol/kg telesne mase. Injekcije leka Dotarem ne treba ponovo koristiti ako interval između injekcija nije najmanje 7 dana usled nedovoljno podataka o ponovnoj primeni.
Angiografija: ne preporučuje se primena gadoterične kiseline za angiografiju kod dece mlađe od 18 godina, usled nedovoljnih podataka o njenoj efikasnosti i bezbednosti prilikom primene u ovoj indikaciji.
Način primene
Lek je namenjen samo za intravensku upotrebu.
Intravaskularna primena kontrastnog sredstva treba, ako je moguće, da se sprovede sa pacijentom u ležećem položaju. Posle primene, pacijenta treba zadržati na posmatranju najmanje pola sata, pošto iskustvo pokazuje da se većina neželjenih reakcija dogodi u ovom periodu.
Pedijatrijska populacija (0-18 godina)
U zavisnosti od količine gadoterične kiseline koja treba da se primeni kod deteta, poželjno je koristiti bočice gadoterične kiseline uz špriceve za jednokratnu upotrebu, zapremine koja je prilagođena ovoj količini kako bi se obezbedila bolja preciznost primenjene zapremine.
Kod novorođenčadi i odojčadi potrebnu dozu treba primeniti ručno.
Preosetljivost na gadoteričnu kiselinu, meglumin, na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku
6.1 ili na bilo koji lek koji sadrži gadolinijum.
Ne koristite intratekalnom primenom. Obratite pažnju da se primenjuje isključivo intravenskom injekcijom: ekstravazacija može izazvati lokalne reakcije intolerancije, što zahteva uobičajeno lokalno lečenje.
Potrebne su uobičajene mere opreza pri MR pregledu, kao što su izuzimanje pacijenata sa pejsmejkerom, feromagnetnim vaskularnim klipsama, infuzionim pumpama, neurostimulatorima, kohlearnim implantima ili ukoliko se sumnja da se u telu nalaze strana metalna tela, naročito u oku.
Preosetljivost
Oštećenje funkcije bubrega
Pre primene gadoterične kiseline, preporučuje se da se kod svih pacijenata ispita funkcija bubrega, odgovarajućim laboratorijskim testovima.
Zabeleženi su slučajevi nefrogene sistemske fibroze (NSF) povezane sa primenom nekih kontrastnih sredstava koja sadrže gadolinijuma kod pacijenata sa akutnim ili hroničnim teškim oštećenjem funkcije bubrega (GFR < 30mL/min/1,73m2). Pacijenti koji će biti podvrgnuti transplantaciji jetre su izloženi posebnom riziku jer je incidenca akutne insuficijencije bubrega velika u ovoj grupi pacijenata. Budući da postoji mogućnost razvoja NSF-a pri primeni gadoterične kiseline, ovaj lek se može primeniti kod pacijenata sa teškim oštećenjem funkcije bubrega i kod pacijenata u perioperativnom periodu transplantacije jetre, nakon pažljive procene rizika i koristi, te ako su dijagnostički podaci neophodni, a nisu dostupni putem MR snimanja bez kontrasta.
Hemodijaliza ubrzo nakon primene gadoterične kiseline može biti korisna za njeno uklanjanje iz tela. Nema dokaza koji potvrđuju uvođenje hemodijalize za prevenciju ili lečenje NFS-a kod pacijenata koji nisu već podvrgnuti hemodijalizi.
Stariji pacijenti
S obzirom na to da renalni klirens gadoterične kiseline može biti smanjen kod starijih pacijenata, naročito je važno utvrditi postojanje poremećaja funkcije bubrega kod pacijenata starijih od 65 godina.
Pedijatrijska populacija
Novorođenčad i odojčad
S obzirom na to da funkcija bubrega nije sazrela kod novorođenčadi uzrasta do 4 nedelje i odojčadi do 1 godine, gatoterična kiselina se kod ovih pacijenata sme primeniti samo nakon pažljive procene.
Poremećaji CNS-a
Kao i u slučaju drugih kontrastnih sredstava koji sadrže gadolinijum, poseban oprez potreban je kod pacijenata sklonih konvulzivnim napadima .
Potrebno je preduzeti mere opreza, npr. pažljivo praćenje. Sva oprema i lekovi neophodni za suzbijanje konvulzija, koje se mogu pojaviti, moraju biti pripremljeni i dostupni za brzu upotrebu.
Do sada nisu uočene interakcije sa drugim lekovima. Formalna ispitivanja interakcija lekova nisu sprovedena.
Prateći lekovi koje treba uzeti u obzir
Beta blokatori, vazoaktivne supstance, inhibitori angiotenzin konvertujućeg enzima, antagonisti angiotenzin II receptora: ovi lekovi smanjuju efikasnost mehanizma kardiovaskularne kompenzacije za poremećaje krvnog pritiska: radiolog mora biti informisan pre primene kompleksa gadolinijuma i oprema za oživljavanje mora biti dostupna.
Nema podataka o primeni gadoterične kiseline kod trudnica. Studije na životinjama ne ukazuju na direktna
ili indirektna štetna dejstva u pogledu reproduktivne toksičnosti (videti odeljak 5.3). Gadoterična kiselina ne treba da se primenjuje tokom trudnoće osim ako kliničko stanje žene zahteva primenu gadoterične kiseline.
Dojenje
Kontrastna sredstva na bazi gadolinijuma se izlučuju u majčino mleko u veoma malim količinama (videti odeljak 5.3). Pri primeni kliničkih doza, ne očekuju se uticaji na odojče zbog male količine izlučene u mleko i slabe resorpcije iz creva. Odluku o tome da li da se nastavi ili prekine dojenje na period od 24 sata nakon primene gadoterične kiseline donose lekar i majka koja doji dete.
Nisu izvedena ispitivanja uticaja leka na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Ambulantni pacijenti moraju uzeti u obzir mogućnost pojave mučnine dok upravljaju vozilima ili rukuju mašinama.
Neželjena dejstva povezana sa primenom gadoterične kiseline obično su blagog do umerenog intenziteta i prolaznog karaktera. Reakcije na mestu primene injekcije, mučnina i glavobolja su najčešće primećene reakcije.
Tokom kliničkih ispitivanja, mučnina, glavobolja, reakcije na mestu primene injekcije, osećaj hladnoće, hipotenzija, pospanost, vrtoglavica, osećaj vrućine, peckanje, osip, astenija, disgeuzija i hipertenzija su najčešća, povremeno zabeležena (≥1/1000 do <1/100) neželjena dejstva.
Najčešća neželjena dejstva zabeležena u postmarketinškom periodu, nakon primene gadoterične kiseline su mučnina, povraćanje, svrab i reakcije preosetljivosti.
Kod reakcija preosetljivosti, najčešće zabeležene reakcije su reakcije na koži koje mogu biti lokalizovane, proširene ili generalizovane.
Ove reakcije se najčešće javljuju odmah (tokom primene ili unutar jednog sata nakon početka primene injekcije) ili su ponekad odložene (jedan sat do nekoliko dana nakon primene injekcije) i javljaju se kao reakcije na koži.
Trenutne reakcije obuhvataju jedan ili više istovremenih ili uzastopnih reakcija, a najčešće uključuju kožne, respiratorne, gastrointestinalne, zglobne i/ili kardiovaskularne reakcije.
Svaki znak može biti upozoravajući znak početka šoka koji može veoma retko imati smrtni ishod.
Zabeleženi su izolovani slučajevi nefrogene sistemske fibroze (NSF) nakon primene gadoterične kiseline, većinom se radilo o pacijentima koji su istovremeno primili neko drugo kontrastno sredstvo na bazi gadolinijuma (videti odeljak 4.4 ).
U tabeli u nastavku su navedene neželjene reakcije razvrstane po klasama sistema organa i prema učestalosti, a prema sledećim smernicama: veoma česte (≥ 1/10), česte (≥ 1/100 do 1<1/10), povremene (≥1/1000 do 1<100), retke ( ≥1/10000 do 1/1000), veoma retke ( <1/10000), nepoznate učestalosti (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka). Prikazani podaci su dobijeni iz kliničkih studija koje uključuju 2822 dostupna pacijenta, ili iz grupe opservacijskih studija koje uključuju 185500 pacijenata.
Klasa sistema organa | Učestalost: neželjena reakcija |
Poremećaji imunskog sistema | Povremeno: preosetljivost |
Psihijatrijski poremećaji | Retko: anksioznost |
Poremećaji nervnog sistema | Povremeno: glavobolja, disgeuzija, vrtoglavica, pospanost, parestezija (uključujući osećaj pečenja) Retko: presinkopa |
Poremećaji oka | Retko: edem očnog kapka |
Kardiološki poremećaji | Retko: palpitacije |
Vaskularni poremećaji | Povremeno: hipotenzija, hipertenzija |
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji | Retko: kijanje |
Gastrointestinalni poremećaji | Povremeno: mučnina, bol u abdomenu |
Poremećaji kože i potkožnog tkiva | Povremeno: osip |
Poremećaji mišićno-koštanog sistema i vezivnog | Veoma retko: grčevi u mišićima, slabost mišića, bol |
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene | Povremeno: osećaj vrućine, osećaj hladnoće, astenija, reakcije na mestu primene injekcije (ekstravazacija, bol, nelagodnost, edem, upala, hladnoća) |
Ispitivanja | Veoma retko: smanjena zasićenost kiseonikom |
Sledeće neželjene reakcije su zabeležene nakon primene drugih intravenskih kontrastnih sredstava za MR:
Klasa sistema organa | Neželjena reakcija |
Poremećaji krvi i limfnog sistema | Hemoliza |
Psihijatrijski poremećaji | Zbunjenost |
Poremećaji oka | Prolazno slepilo, bol u oku |
Poremećaji uha i labirinta | Tinitus, bol u uhu |
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji | Astma |
Gastrointestinalni poremećaji | Suva usta |
Poremećaji kože i potkožnog tkiva | Bulozni dermatitis |
Poremećaji bubrega i urinarnog sistema | Urinarna inkontinencija, renalna tubularna nekroza, |
Ispitivanja | PR produženje na elektrokardiogramu, povećan nivo gvožđa u krvi, povišen nivo bilirubina u krvi, |
Neželjene reakcije kod dece
Bezbednost pedijatrijskih pacijenata je razmatrana u kliničkim ispitivanjima i postmarketinškim studijama. U poređenju sa odraslima, bezbednosni profil gadoterične kiseline nije prikazao ništa specifično kod dece. Većina tih rekacija su gastrointestinalni simptomi preosetljivosti.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Gadoterična kiselina se može ukloniti hemodijalizom. Međutim, nema dokaza da je hemodijaliza prikladna za prevenciju nefrogene sistemske fibroze (NSF).
Farmakoterapijska grupa: Kontrastna sredstva; Paramagnetna kontrastna sredstva
ATC šifra: V08CA02
Gadoterična kiselina ima paramagnetna svojstva, što pruža pojačavanje kontrasta MR. Nema specifične farmakodinamske aktivnosti i biološki je veoma inertna.
Nakon intravenske primene, gadoterična kiselina se najviše raspodeljuje u ekstracelularnoj tečnosti. Ne vezuje se za albumin iz plazme.
Kod pacijenata sa normalnom funkcijom bubrega, poluvreme eliminacije u plazmi je oko 90 minuta. Gadoterična kiselina se eliminiše u nepromenjenom obliku putem glomerularne filtracije.
Kod pacijenata sa oštećenom funkcijom bubrega plazma klirens se odlaže.
Mala količina gadoterične kiseline se izlučuje u majčino mleko i prolazi placentu.
Pretklinički podaci nisu otkrili posebnu opasnost za ljude na osnovu konvencionalnih studija bezbedonosne farmakologije, toksičnosti ponovljenih doza, genotoksičnosti ili reproduktivne toksičnosti.
Kod studija akutne toksičnosti za intravenski primenjenu gadoteričnu kiselinu kod miševa i pacova, neželjeni efekti (epileptični napadi, prolazni respiratorni poremećaji) registrovani su u dozama znatno većim od onih primenjivanih kod ljudi.
Primena gadoterične kiseline u dnevnim dozama većim 15 puta od doze preporučene u kliničkoj praksi i do 28 dana ne izaziva nikakav izraženi efekat osim reverzibilne vakuolizacije ćelija u proksimalnim bubrežnim tubulima.
Ispitivanja na životinjama su pokazala zanemarljivo izlučivanje (manje od 1% primenjene doze) gadoterične kiseline u majčino mleko.
Nisu primećeni teratogeni efekti kod pacova i kunića.
Na primenjenim sistemima reagensa nisu primećena mutagena dejstva.
Meglumin
Voda za injekcije
U odsustvu ispitivanja kompatibilnosti, ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima.
3 godine
Dotarem, (0,5mmol/mL), rastvor za injekciju od 10mL, 15mL, 20mL, Rok upotrebe nakon prvog otvaranja: upotrebiti odmah.
Dotarem, (0,5mmol/mL) rastvor za injekciju, 60mL i 100mL
Pokazana je fizička i hemijska stabilnost u toku 48 sati na temperaturi do 25 °C. Sa mikrobiološke tačke gledišta, nakon prvog otvaranja rastvor upotrebiti odmah, osim ukoliko se postupak otvaranja i pripreme ne obavlja pod validiranim aseptičnim uslovima. Ukoliko se ne upotrebi odmah, vreme i uslovi skladištenja su odgovornost korisnika.
Lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.
Za uslove čuvanja nakon otvaranja videti odeljak 6.3.
Unutrašnje pakovanje
Bočica od bezbojnog stakla (staklo hirdrolitičke otpornosti tip II) od 10mL (napunjena do 10 mL), od 20mL (napunjena do 15mL ili 20 mL), od 60 mL (napunjena do 60 mL) i od 100 mL (napunjena do 100 mL), koja je zatvorena čepom od halobutil gume preko kog se nalazi aluminijumski prsten.
Spoljašnje pakovanje
Složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze jedna bočica i Uputstvo za lek. Na tržištu se ne moraju nalaziti sve veličine pakovanja.
Nalepnica se mora skinuti sa bočice i zalepiti na karton pacijenta, kako bi se adekvatno vodila evidencija o vrsti primenjenih kontrastnih sredstava na bazi gadolinijuma. Takođe je potrebno naznačiti i primenjenu dozu. Ako se koristi elektronski medicinski karton pacijenta, u isti se mora uneti naziv leka, broj serije i primenjena doza.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.
Lek Dotarem sadrži aktivnu supstancu gadoteričnu kiselinu. Pripada grupi lekova koji se nazivaju “kontrastna sredstva”, a koriste se za snimanje magnetnom rezonancom (MR).
Ovaj lek se koristi isključivo u dijagnostičke svrhe.
Dotarem se koristi kako bi se pojačao kontrast snimaka dobijenih za vreme MR ispitivanja, kako bi se poboljšala vizualizacija i ocrtavanje određenih delova tela.
Upozorenja i mere opreza
Obavestite svog lekara ili radiologa, ukoliko se sledeće odnosi na Vas:
U svim ovim slučajevima, Vaš lekar ili radiolog će proceniti odnos rizika i koristi i odlučiće da li bi Vam trebalo dati Dotarem. Ukoliko Vam primeni Dotarem Vaš lekar ili radiolog će preduzeti neophodne mere predostrožnosti i tokom primene leka Dotarem bićete pod pažljivim nadzorom.
Vaš lekar ili radiolog mogu odlučiti da Vam urade analizu krvi pre donošenja odluke o primeni leka Dotarem, kako bi proverili koliko dobro Vam rade bubrezi, naročito ako imate preko 65 godina starosti.
Novorođenčad i odojčad
Kako funkcija bubrega nije sazrela kod beba uzrasta do 4 nedelje i dece do 1 godine, lek Dotarem će se primenjivati kod ovih pacijenata samo posle pažljive procene od strane lekara.
Skinite sve metalne predmete koje imate na sebi, pre ispitivanja. Obavestite svog lekara, ako imate:
Ovo je važno, jer može da prouzrokuje ozbiljne probleme, zato što uređaji za snimanje magnetnom rezonancom koriste vrlo jaka magnetna polja.
Drugi lekovi i Dotarem
Obavestite Vašeg lekara ili radiologa ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove. Posebno, svakako obavestite svog lekara, radiologa ili farmaceuta ako uzimate ili ste nedavno uzimali lekove za srce ili za terapiju povišenog krvnog pritiska, kao što su beta-blokatori, vazoaktivne supstance, inhibitori angiotenzin konvertujućeg enzima, antagonisti angiotenzin II receptora.
Primena leka Dotarem sa hranom i pićima
Nema poznatih interakcija između leka Dotarem i hrane i pića. Međutim, molimo proverite sa svojim lekarom, radiologom ili farmaceutom ako je potrebno da ne unosite hranu i piće pre pregleda.
Trudnoća, dojenje i plodnost
Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili radiologu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.
Trudnoća
Lek Dotarem ne treba primenjivati tokom trudnoće osim ako nije zaista neophodno.
Dojenje
Vaš lekar ili radiolog će razmotriti da li da nastavite sa dojenjem ili da 24 sata nakon primene leka Dotarem prestanete sa dojenjem.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Nema podataka u vezi sa uticajem leka Dotarem na sposobnost upravljanja vozilom. Ako se ne osećate dobro posle ispitivanja, ako imate mučninu, ne bi trebalo da vozite, niti rukujete mašinama.
Lek Dotarem će Vam biti primenjen putem intravenske injekcije.
Tokom ispitivanja, bićete pod nadzorom lekara ili radiologa. Igla će biti ostavljena u Vašoj veni što će omogućiti lekaru ili radiologu da Vam ubrizga odgovarajuće lekove u hitnim slučajevima, ako je neophodno. Ukoliko dođe do alergijske reakcije, primena leka Dotarem će biti obustavljena.
Dotarem može da se primenjuje ručno ili putem automatskog injektora. Kod novorođenčadi i odojčadi, lek će se primeniti isključivo ručno.
Postupak će se obaviti u bolnici, klinici ili privatnoj ordinaciji. Prisutno osoblje zna koje mere opreza moraju da se preduzmu pri ispitivanju. Takođe su svesni eventualnih komplikacija do kojih može doći.
Doziranje
Vaš lekar ili radiolog će odrediti dozu koju ćete primiti i nadgledaće primenu injekcije.
Doziranje kod posebnih grupa pacijenata
Primena leka Dotarem nije preporučljiva kod pacijenata sa ozbiljnim problemima bubrega i kod pacijenata koji su imali, ili će uskoro imati, transplantaciju jetre. Međutim, ako je primena neophodna možete primiti samo jednu dozu leka Dotarem tokom snimanja i ne treba da primite drugu injekciju barem sledećih 7 dana.
Novorođenčad, odojčad, deca i adolescenti
Kako funkcija bubrega nije sazrela kod beba uzrasta do 4 nedelje i odojčadi do 1 godine, Dotarem će se primenjivati kod ovih pacijenata samo posle pažljive procene od strane lekara. Deca treba da prime jednu dozu leka Dotarem tokom snimanja i sledećih, 7 dana najmanje ne treba da prime drugu injekciju.
Primena u angiografiji nije preporučljiva kod dece mlađe od 18 godina.
Stariji
Nije neophodno prilagođavati dozu ako imate 65 godina starosti ili ste stariji, ali postoji mogućnost da lekar pre primene leka Dotarem uputi pacijenta na laboratorijske testove krvi kojima će proveriti funkciju bubrega.
Ako ste primili više leka Dotarem
Mala je verovatnoća da Vam se ubrizga prekomerna doza. Dotarem ćete primiti u medicinskoj ustanovi, od strane stručno obučenog lica. U slučaju predoziranja, Dotarem se može eliminisati iz tela putem hemodijalize (čišćenja krvi).
Dodatne informacije u vezi sa korišćenjem i rukovanjem od strane medicinskog i zdravstvenog stručnog osoblja, date su na kraju ovog uputstva.
Ako imate dodatnih pitanja u vezi sa primenom ovog leka, obratite se svom lekaru ili radiologu.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Posle primene, bićete pod nadzorom lekara najmanje 30 minuta. Većina neželjenih dejstava se javlja odmah nakon primene ili su nekada odložena. Neka neželjena dejstva mogu da se jave i u periodu od 7 dana nakon primene injekcije leka Dotarem.
Postoji mali rizik da dobijete alergijsku reakciju na Dotarem. Ovakve reakcije mogu da budu teške i mogu dovesti do šoka (alergijske reakcije koje mogu biti životno ugrožavajuće). Sledeći simptomi mogu da predstavljaju prve znakove šoka. Ako osetite bilo koji od ovih simptoma, odmah obavestite lekara, radiologa ili zdravstvenog radnika:
Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):
Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):
Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):
Prijavljeni su slučajevi nefrogene sistemske fibroze. (kod koga dolazi do otvrdnjavanja kože i može uticati na meko tkivo i unutrašnje organe) najviše kod pacijenata koji su primili Dotarem zajedno sa drugim kontrastnim sredstvima koja sadrže gadolinijum. Ukoliko, u toku nekoliko sedmica nakon MR ispitivanja, primetite promene u boji i/ili debljini Vaše kože na bilo kom delu tela, obavestite o tome radiologa koji je vršio ispitivanje.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti lek Dotarem posle isteka roka upotrebe naznačenog na bočici i na spoljašnjem pakovanju nakon „Važi do”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.
Dotarem, (0,5mmol/mL), rastvor za injekciju od 10mL, 15mL, 20mL Rok upotrebe nakon prvog otvaranja: upotrebiti odmah.
Dotarem, (0,5mmol/mL) rastvor za injekciju, 60mL i 100mL
Pokazana je fizička i hemijska stabilnost u toku 48 sati na temperaturi do 25 °C. Sa mikrobiološke tačke gledišta, nakon prvog otvaranja rastvor upotrebiti odmah, osim ukoliko se postupak otvaranja i pripreme ne obavlja pod validiranim aseptičnim uslovima. Ukoliko se ne upotrebi odmah, vreme i uslovi skladištenja su odgovornost korisnika.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
1 mL rastvora za injekcije sadrži 279,32 mg gadoterične kiseline (u obliku soli megluminata), što odgovara 0,5 mmol.
10 mL rastvora za injekcije sadrži 2793,2 mg gadoterične kiseline (u obliku soli megluminata), što odgovara 5 mmol.
15 mL rastvora za injekcije sadrži 4189,8 mg gadoterične kiseline (u obliku soli megluminata), što odgovara 7,5 mmol.
20 mL rastvora za injekcije sadrži 5586,4 mg gadoterične kiseline (u obliku soli megluminata), što odgovara 10 mmol.
60 mL rastvora za injekcije sadrži 16759,2 mg gadoterične kiseline (u obliku soli megluminata), što odgovara 30 mmol.
100 mL rastvora za injekcije sadrži 27932 mg gadoterične kiseline (u obliku soli megluminata), što odgovara 50 mmol.
Kako izgleda lek Dotarem i sadržaj pakovanja
Izgled: bistar, bezbojan do žut rastvor
Unutrašnje pakovanje
Bočica od bezbojnog stakla (staklo hirdrolitičke otpornosti tip II) od 10mL (napunjena do 10 mL), od 20mL (napunjena do 15mL ili 20 mL), od 60 mL (napunjena do 60 mL) i od 100 mL (napunjena do 100 mL), koja je zatvorena čepom od halobutil gume preko kog se nalazi aluminijumski prsten.
Spoljašnje pakovanje
Složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze jedna bočica i Uputstvo za lek. Na tržištu se ne moraju nalaziti sve veličine pakovanja.
Nosilac dozvole i proizvođač
Nosilac dozvole:
MEDICOM DOO ŠABAC,
Pocerska 3, Šabac
Proizvođač:
GUERBET - AULNAY SOUS
BOIS, 16-24 rue Jean Chaptal, Aulnay Sous Bois, Francuska
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Jun, 2021.
Režim izdavanja leka:
Lek se može upotrebljavati u zdravstvenoj ustanovi.
Broj i datum dozvole:
Dotarem, rastvor za injekciju, 1 x 10mL, (0,5mmol/mL): 515-01-00390-19-001 od 18.03.2020. Dotarem, rastvor za injekciju, 1 x 15mL, (0,5mmol/mL): 515-01-00391-19-001 od 18.03.2020. Dotarem, rastvor za injekciju, 1 x 20mL, (0,5mmol/mL): 515-01-00392-19-001 od 18.03.2020. Dotarem, rastvor za injekciju, 1 x 60mL, (0,5mmol/mL): 515-01-01750-20-001 od 10.06.2021. Dotarem, rastvor za injekciju, 1 x 100mL, (0,5mmol/mL): 515-01-01751-20-001 od 10.06.2021.
SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:
Terapijske indikacije
Ovaj lek se koristi isključivo u dijagnostičke svrhe.
Lek Dotarem treba da se primenjuje samo kada je dijagnostička informacija neophodna, a nije dostupna magnetnom rezonancom (MR) bez primene kontrasta.
Magnetna rezonanca za:
Doziranje i način primene
Doziranje
Potrebno je primeniti najnižu dozu koja pruža dovoljno pojačanje u dijagnostičke svrhe. Dozu treba izračunati na osnovu telesne mase pacijenta, pri čemu se ne sme prekoračiti preporučena doza po kilogramu telesne mase koja je navedena u ovom odeljku.
Odrasli
Preporučena doza je 0,1 mmol/kg telesne mase, odnosno 0,2 mL/kg kod odraslih.
Ako je neophodno, tokom angiografije, u zavisnosti od rezultata pregleda koji se izvodi, druga injekcija se može primeniti tokom istog snimanja.
U nekim izuzetnim slučajevima, pri utvrđivanju izolovanih metastaza ili pri detekciji leptomeningealnih tumora, može se primeniti druga injekcija od 0,2 mmol/kg.
Posebne populacije
Oštećenje funkcije bubrega
Kod pacijenata sa blagom do srednje oštećenom funkcijom bubrega (GFR ≥ 30mL/min/1,73 m2) može se primeniti doza za odrasle.
Lek Dotarem se kod pacijenata sa teškim oštećenjem funkcije bubrega (GFR < 30mL/min/1,73 m2) i kod pacijenata u perioperativnom periodu transplatacije jetre može koristiti posle pažljive procene odnosa rizika i koristi i ukoliko su dijagnostički podaci neophodni, a nisu dostupni snimanjem MR bez primene kontrasta (videti odeljak : „Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka” u Sažetku karakteristika leka).
Ako je neophodno koristiti lek Dotarem, doza ne treba da prelazi 0,1 mmol/kg telesne mase. Ne treba primeniti više od jedne doze tokom jednog snimanja. Zbog nedovoljno informacija o ponovnoj primeni, Dotarem injekcije ne treba ponovno koristiti osim kada je period između injekcija najmanje 7 dana.
Stariji pacijenti (starosti 65 godina i više)
Nije potrebno prilagođavanje doze. Potreban je oprez prilikom primene kod starijih pacijenata (videti odeljak: „Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka” u Sažetku karakteristika leka).
Oštećenje funkcije jetre
Za ove pacijente se primenjuje doza za odrasle. Preporučuje se oprez, naročito u slučaju perioperativnog perioda transplatacije jetre (videti prethodno Oštećenje funkcije bubrega).
Pedijatrijska populacija (0-18 godina)
MR mozga i kičme / MR celog tela: preporučena i maksimalna doza gadoterične kiseline iznosi 0,1 mmol/kg telesne mase. Ne treba koristiti više od jedne doze tokom jednog snimanja.
Kako funkcija bubrega nije sazrela kod novorođenčadi uzrasta do 4 nedelje i kod odojčadi uzrasta do 1 godine, lek Dotarem se kod ovih pacijenata može koristiti samo posle pažljive procene, pri čemu doza ne sme da pređe 0,1 mmol/kg telesne mase. Injekcije leka Dotarem ne treba ponovo koristiti ako interval između injekcija nije najmanje 7 dana usled nedovoljno podataka o ponovnoj primeni.
Angiografija: ne preporučuje se primena gadoterične kiseline za angiografiju kod dece mlađe od 18 godina, usled nedovoljnih podataka o njenoj efikasnosti i bezbednosti prilikom primene u ovoj indikaciji.
Način primene
Lek je namenjen samo za intravensku upotrebu.
Intravaskularna primena kontrastnog sredstva treba, ako je moguće, da se sprovede sa pacijentom u ležećem položaju. Posle primene, pacijenta treba zadržati na posmatranju najmanje pola sata, pošto iskustvo pokazuje da se većina neželjenih reakcija dogodi u ovom periodu.
Pedijatrijska populacija (0-18 godina)
U zavisnosti od količine gadoterične kiseline koja treba da se primeni kod deteta, poželjno je koristiti bočice gadoterične kiseline uz špriceve za jednokratnu upotrebu, zapremine koja je prilagođena ovoj količini kako bi se obezbedila bolja preciznost primenjene zapremine.
Kod novorođenčadi i odojčadi potrebnu dozu treba primeniti ručno.
Lista pomoćnih supstanci
Meglumin
Voda za injekcije
Inkompatibilnost
U odsustvu ispitivanja kompatibilnosti, ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima.
Rok upotrebe
3 godine
Dotarem, (0,5mmol/mL), rastvor za injekciju od 10mL, 15mL, 20mL, Rok upotrebe nakon prvog otvaranja: upotrebiti odmah.
Dotarem, (0,5mmol/mL) rastvor za injekciju, 60mL i 100mL
Pokazana je fizička i hemijska stabilnost u toku 48 sati na temperaturi do 25 °C. Sa mikrobiološke tačke gledišta, nakon prvog otvaranja rastvor upotrebiti odmah, osim ukoliko se postupak otvaranja i pripreme ne obavlja pod validiranim aseptičnim uslovima. Ukoliko se ne upotrebi odmah, vreme i uslovi skladištenja su odgovornost korisnika.
Posebne mere opreza pri čuvanju
Lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.
Za uslove čuvanja nakon otvaranja videti odeljak: „Rok upotrebe”.
Priroda i sadržaj pakovanja
Unutrašnje pakovanje
Bočica od bezbojnog stakla (staklo hirdrolitičke otpornosti tip II) od 10mL (napunjena do 10 mL), od 20mL (napunjena do 15mL ili 20 mL), od 60 mL (napunjena do 60 mL) i od 100 mL (napunjena do 100 mL), koja je zatvorena čepom od halobutil gume preko kog se nalazi aluminijumski prsten.
Spoljašnje pakovanje
Složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze jedna bočica i Uputstvo za lek. Na tržištu se ne moraju nalaziti sve veličine pakovanja.
Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka i druga uputstva za rukovanje lekom
Nalepnica se mora skinuti sa bočice i zalepiti na karton pacijenta, kako bi se adekvatno vodila evidencija o vrsti primenjenih kontrastnih sredstava na bazi gadolinijuma. Takođe je potrebno naznačiti i primenjenu dozu. Ako se koristi elektronski medicinski karton pacijenta, u isti se mora uneti naziv leka, broj serije i primenjena doza.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.