Ferrovin® 100mg/5mL rastvor za injekciju/infuziju

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Naziv leka
Ferrovin® 100mg/5mL rastvor za injekciju/infuziju
Opis chat-gpt
Ferrovin® 100mg/5mL je lek koji sadrži aktivnu supstancu 'gvožđe(III)-hidroksid saharoza kompleks' i koristi se za brzu nadoknadu depoa gvožđa kod nedostatka gvožđa ili anemije kada lekovi za oralnu upotrebu nisu efikasni ili se ne podnose.
Farmaceutski oblik
rastvor za injekciju/infuziju
Vrsta leka
ATC
Režim izdavanja
SZ - Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi
Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
Proizvođači

Pakovanja

JKL
‍0060250
Maksimalna cena leka
3.161,80 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
Cena na listi lekova RFZO
3.161,80 RSD
Doplata
-
DDD
0,1 g
RFZO Napomena
STAC
EAN
8607000023804
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Obnova
Broj rešenja: 515-01-02226-21-001
Datum važenja: 23.06.2022 - 23.06.2072

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Lek Ferrovin je indikovan u terapiji anemije uzrokovane nedostatkom gvožđa u sledećim slučajevima:

  • kada je klinički neophodna brza nadoknada gvožđa,
  • kod pacijenata koji ne podnose oralne preparate gvožđa, ili kada nema komplijanse pacijenta,
  • u slučajevima aktivnog inflamatornog oboljenja creva kada su oralni preparati gvožđa neefikasni,
  • kod hronične bolesti bubrega kada su oralni preparati gvožđa manje efikasni od leka Ferrovin.

Dijagnoza nedostatka gvožđa treba da bude zasnovana na odgovarajućim laboratorijskim analizama (npr. hemoglobin (Hb), vrednost feritina u serumu, saturacija transferina (TSAT), koncentracija gvožđa u serumu itd.).

Pažljivo pratite pacijenta kako biste uočili znake i simptome reakcija preosetljivosti tokom i nakon svake primene leka Ferrovin.

Lek Ferrovin treba primenjivati isključivo u neposrednom prisustvu medicinskog osoblja koje je obučeno za procenu i postupanje kod anafilaktičkih reakcija, kao i u okruženju gde je dostupna kompletna oprema za reanimaciju. Pacijenta treba pratiti najmanje 30 minuta nakon svake primene leka Ferrovin kako bi se uočila pojava neželjenih reakcija (videti odeljak 4.4).

Doziranje

Kumulativna doza leka Ferrovin se mora izračunati za svakog pacijenta individualno i ne sme da se prekorači.

Izračunavanje doze

Ukupna kumulativna doza leka Ferrovin, ekvivalentna ukupnom deficitu gvožđa (mg), se određuje na osnovu koncentracije hemoglobina (Hb) i telesne mase (TM). Doza leka Ferrovin treba da bude prilagođena svakom pacijentu pojedinačno u odnosu na ukupni deficit gvožđa izračunat prema Ganzoni formuli, na primer:

Ukupni deficit gvožđa [mg] = telesna masa [kg] x (željena koncentracija Hb – izmerena koncentracija Hb)[g/dL] x 2,4* + rezervno gvožđe [mg].

  • Osobe koje imaju telesnu masu manju od 35 kg: željena koncentracija Hb = 13 g/dL i rezervno gvožđe = 15 mg/kg telesne mase
  • Osobe koje imaju telesnu masu 35 kg i više: željena koncentracija Hb = 15 g/dL i rezervno gvožđe

= 500 mg

* Faktor 2,4 = 0,0034 (sadržaj gvožđa u hemoglobinu = 0,34%) x 0,07 (zapremina krvi = 7% telesne mase) x 1000 (pretvaranje [g] u [mg]) x 10

Ukupna količina leka Ferrovin za primenu (u mL) = ukupni deficit gvožđa (mg)

20 mg gvožđa/mL

Ukupna količina leka Ferrovin (mL) koju je potrebno primeniti na osnovu telesne mase, izmerene koncentracije Hb i željene koncentracije Hb*:

Telesna masaUkupna količina leka Ferrovin (20 mg gvožđa po mL) koju treba primeniti
Hb 6,0 g/dLHb 7,5 g/dLHb 9,0 g/dLHb 10,5 g/dL
30 kg47,5 mL42,5 mL37,5 mL32,5 mL
35 kg62,5 mL57,5 mL50 mL45 mL
40 kg67,5 mL60 mL55 mL47,5 mL
45 kg75 mL65 mL57,5 mL50 mL
50 kg80 mL70 mL60 mL52,5 mL
55 kg85 mL75 mL65 mL55 mL
60 kg90 mL80 mL67,5 mL57,5 mL
65 kg95 mL82,5 mL72,5 mL60 mL
70 kg100 mL87,5 mL75 mL62,5 mL
75 kg105 mL92,5 mL80 mL65 mL
80 kg112,5 mL97,5 mL82,5 mL67,5 mL
85 kg117,5 mL102,5 mL85 mL70 mL
90 kg122,5 mL107,5 mL90 mL72,5 mL
*telesna masa manja od 35 kg:željena koncentracija Hb
telesna masa 35 kg i više:željena koncentracija Hb

Za pretvaranje koncentracije Hb izražene u [mM] u [g/dL], pomnožiti istu sa 1,6.

Ako ukupna potrebna doza premašuje maksimalno dozvoljenu pojedinačnu dozu, onda se primena mora podeliti.

Doziranje

Odrasli

5-10 mL leka Ferrovin (100 – 200 mg gvožđa) 1 do 3 puta nedeljno.

Za vreme potrebno za primenu i odnos u kojem se vrši razblaživanje videti deo ,,Način primene”.

Pedijatrijska populacija

Upotreba leka Ferrovin nije adekvatno ispitana kod dece, stoga se primena leka Ferrovin ne preporučuje u pedijatrijskoj populaciji.

Način primene:

Lek Ferrovin se primenjuje isključivo intravenski. Može se primenjivati kao spora intravenska injekcija, intravenska infuzija kap po kap ili direktno u vensku liniju vantelesne cirkulacije.

Intravenska infuzija kap po kap:

Lek Ferrovin se može razblaživati isključivo sa sterilnim 0,9% m/V rastvorom natrijum-hlorida (NaCl). Razblaživanje se mora obaviti neposredno pre infuzije i rastvor treba primeniti na sledeći način:

Doza leka Ferrovin (mg gvožđa)Doza leka Ferrovin (mL leka Ferrovin)Najveća zapremina sterilnog 0,9% m/V rastvora NaCl u kome se vršiNajkraće vreme
50 mg2,5 mL50 mL8 min
100 mg5 mL100 mL15 min
200 mg10 mL200 mL30 min

Iz razloga stabilnosti, razblaživanje leka Ferrovin do manjih koncentracija nije dozvoljeno.

Intravenska injekcija

Lek Ferrovin se može primeniti putem spore intravenske injekcije brzinom od 1 mL nerazblaženog rastvora po minutu i ne prelazeći 10 mL leka Ferrovin (200 mg gvožđa) po injekciji.

Injekcija u vensku liniju vantelesne cirkulacije

Lek Ferrovin se može primeniti tokom postupka hemodijalize direktno u vensku liniju vantelesne cirkulacije pod istim uslovima kao i za intravensku injekciju.

Primena leka Ferrovin je kontraindikovana u sledećim slučajevima:

  • Preosetljivosti na aktivnu supstancu, lek Ferrovin ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1
  • Poznate ozbiljne preosetljivosti na druge parenteralne preparate gvožđa
  • Anemija koja nije uzrokovana deficijencijom gvožđa
  • Dokazano propterećenje gvožđem ili nasledni poremećaji iskorišćenja gvožđa

Parenteralno primenjeni preparati gvožđa mogu da uzrokuju reakcije preosetljivosti, uključujući ozbiljne anafilaktičke/anafilaktoidne reakcije koje mogu biti sa smrtnim ishodom. Reakcije preosetljivosti takođe su zabeležene posle primena parenteralnih preparata kompleksa gvožđa uključujući gvožđe saharoza kompleks koje su prethodno prošle bez ikakvih reakcija. Zabeležene su i reakcije preosetljivosti koje su progredirale do Kunisovog sindroma (akutni alergijski arteriospazam koji može dovesti do infarkta miokarda, videti odeljak 4.8). U nekoliko studija sprovedenih kod pacijenata koji su imali u anamnezi reakciju preosetljivosti na gvožđe dekstran ili gvožđe glukonat, pokazala se dobra podnošljivost gvožđe(III)-hidroksid saharoza kompleksa. Za poznatu ozbiljnu preosetljivost na druge parenteralne preparate gvožđa videti odeljak 4.3.

Rizik od reakcija preosetljivosti je povećan kod pacijenata sa poznatim alergijama, uključujući alergije na lekove i kod pacijenata sa teškom astmom, ekcemom ili drugim atopijskim alergijama u anamnezi.

Povećan je i rizik od reakcija preosetljivosti na parenteralne komplekse gvožđa kod pacijenata sa imunskim ili zapaljenskim stanjima (npr. sistemski eritemski lupus, reumatoidni artritis).

Lek Ferrovin treba primenjivati isključivo u neposrednom prisustvu medicinskog osoblja koje je obučeno za procenu i postupanje kod anafilaktičkih reakcija, kao i u okruženju gde je dostupna kompletna oprema za reanimaciju. Svakog pacijenta treba pratiti najmanje 30 minuta nakon svake primene leka Ferrovin kako bi se uočila pojava neželjenih reakcija. Ako se prilikom primene pojave reakcije preosetljivosti ili znaci netolerancije, primena leka se mora odmah prekinuti. Na raspolaganju treba uvek da stoji oprema za kardiopulmonalnu reanimaciju, kao i oprema za lečenje akutnih anafilaktičkih/anafilaktoidnih reakcija, uključujući rastvor za injekciju adrenalina u odnosu 1:1000. Po potrebi, treba primeniti i dodatno lečenje antihistaminicima i/ili kortikosteroidima.

Kod pacijenata sa poremećajem funkcije jetre, gvožđe za parenteralnu primenu treba primeniti isključivo nakon pažljive procene odnosa koristi i rizika. Parenteralnu primenu gvožđa treba izbegavati kod pacijenata sa poremećajem funkcije jetre gde je preopterećenje gvožđem precipitirajući faktor, posebno kod bolesti kao što je kasna kožna porfirija (lat. Porphyria cutanea tarda, PCT). Preporučuje se pažljivo praćenje statusa gvožđa kako bi se izbeglo preopterećenje gvožđem.

Preparati gvožđa za parenteralnu primenu moraju se koristiti sa oprezom u slučaju akutne ili hronične infekcije. Preporučuje se da se obustavi primena leka Ferrovin kod pacijenata sa bakterijemijom. Kod pacijenata sa hroničnom infekcijom potrebno je izvršiti procenu rizika i koristi.

Paravensko curenje mora se izbeći s obzirom na to da curenje (engl. leakage) rastvora leka Ferrovin na mestu primene injekcije može izazvati bol, zapaljenje i braon prebojenost kože.

Ovaj proizvod sadrži manje od 1 mmoL natrijuma (23 mg) po dozi tj. suštinski je „bez natrijuma”.

Kao i sve parenteralne preparate gvožđa, lek Ferrovin ne treba primenjivati istovremeno sa oralnim preparatima gvožđa, s obzirom na to da se resorpcija oralnih preparata smanjuje.

Stoga oralnu terapiju gvožđem treba započeti najmanje 5 dana nakon poslednje injekcije leka Ferrovin.

Trudnoća

Nema podataka o primeni gvožđa saharoze kod trudnica u toku prvog trimestra. Podaci (303 ishoda trudnoća) o primeni gvožđe (III)-hidroksid saharoza kompleksa kod trudnica u drugom i trećem trimestru ne ukazuju da postoji bezbednosni rizik za majku i novorođenče.

Pre primene leka tokom trudnoće potrebna je pažljiva procena odnosa rizika i koristi, a lek Ferrovin ne treba primenjivati tokom trudnoće ukoliko nije zaista neophodno (videti odeljak 4.4).

Anemija uzrokovana nedostatkom gvožđa u prvom trimestru trudnoće u mnogim slučajevima se može lečiti oralnim preparatima gvožđa. Lečenje lekom Ferrovin treba ograničiti na drugi i treći trimestar trudnoće ukoliko se proceni da korist prevazilazi potencijalni rizik za majku i fetus.

Do fetalne bradikardije može doći nakon primene parenteralnih preparata gvožđa. To je obično prolazno i posledica je reakcije preosetljivosti majke. Fetus treba pažljivo posmatrati tokom intravenske primene parenteralnih preparata gvožđa kod trudnica.

Studije na životinjama ne pokazuju direktne ili indirektne štetne efekte u odnosu na reproduktivnu toksičnost (videti odeljak 5.3).

Dojenje

Postoje ograničene informacije o izlučivanju gvožđa u humano mleko nakon intravenske primene gvožđa saharoze. U jednoj kliničkoj studiji, 10 zdravih dojilja sa nedostatkom gvožđa primilo je 100 mg gvožđa u obliku gvožđa saharoze. Četiri dana nakon tretmana, sadržaj gvožđa u majčinom mleku se nije povećao i nije bilo razlike u odnosu na kontrolnu grupu (n=5). Ne može se isključiti mogućnost da će novorođenčad/odojčad biti izložena gvožđu, koje potiče iz leka Ferrovin, preko majčinog mleka, stoga treba izvršiti procenu odnosa rizika i koristi.

Pretklinički podaci ne ukazuju na direktne ili indirektne štetne efekte za odojče. Kod pacova u laktaciji kojima je primenjivana 59Fe-obeležena gvožđe saharoza, primećeno je slabo izlučivanje gvožđa u mleko i prenošenje gvožđa na mladunce. Mala je verovatnoća da nemetabolisana gvožđe saharoza prelazi u majčino mleko.

Plodnost

Nisu primećeni uticaji terapije gvožđe saharozom na plodnost i parenje kod pacova.

U slučaju simptoma vrtoglavice, konfuzije ili osećaja padanja u nesvest nakon primene leka Ferrovin pacijenti ne treba da upravljaju vozilom ili da rukuju mašinama do prestanka simptoma.

Najčešća prijavljena neželjena reakcija u kliničkim studijama, u kojima je primenjivan gvožđe(III)-hidroksid saharoza kompleks, je disgeuzija koja se javlja u 4,5 slučajeva na 100 ispitanika. Najznačajnije, ozbiljne neželjene reakcije na lek povezane sa primenom gvožđe(III)-hidroksid saharoza kompleksa su reakcije preosetljivosti koje se javljaju sa stopom od 0,25 događaja na 100 ispitanika u kliničkim studijama. Anafilaktoidne / anafilaktičke reakcije su prijavljene samo nakon stavljanja leka u promet (procenjeno kao retko); zabeleženi su smrtni slučajevi. Videti odeljak 4.4.

Neželjene reakcije na lek prijavljene nakon primene gvožđe(III)-hidroksid saharoza kompleksa kod 4064 ispitanika u kliničkim studijama, kao i one zabeležene nakon stavljanja leka u promet predstavljene su u sledećoj tabeli:

Sistem klase organaČeste (≥1/100,Povremene (≥1/1000,Retke (≥1/10000,Nepoznate učestalosti (ne može se proceniti
Poremećaji imunskog sistemaPreosetljivostAnafilaktoidne
Poremećaji nervnog sistemaDisgeuzijaGlavobolja, vrtoglavica, parestezija, hipoestezijaSinkopa, somnolencijaSmanjen nivo svesti, konfuzija, gubitak svesti, anksioznost, tremor
Kardiološki poremećajiPalpitacijeBradikardija, tahikardija, Kunisov
VaskularniHipotenzija, hipertenzijaCrvenilo, flebitisCirkulatorni kolaps, tromboflebitis
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećajiDispneaBronhospazam
Poremećaji bubrega iHromaturija
Gastrointestinalni poremećajiMučninaPovraćanje, abdominalni bol, dijareja, konstipacija
Poremećaji kože i potkožnog tkivaPruritus, osipUrtikarija, eritem
Poremećaji mišićno-koštanogGrčevi u mišićima, mialgia, artralgija, bol u ekstremitetima,
Opšti poremećaji iReakcije na mestu primene injekcije/Drhtavica, astenija, zamor, periferni edem, bolBol u grudima, hiperhidroza,Hladan znoj, malaksalost, bledilo, simptomi slični gripu3
IspitivanjaPovećana vrednost alanin aminotransferaze, povećana vrednost aspartat aminotransferaze, povećana vrednost gama glutamiltransferazePovećana vrednost laktat dehidrogenaze u krvi
  • Spontani izveštaji nakon stavljanja leka u promet
  • Najčešće su prijavljeni: bol na mestu primene injekcije/infuzije, ekstravazacija, iritacija, reakcija, diskoloracija, hematom, pruritus
  • Početak može varirati od nekoliko sati do nekoliko dana.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Predoziranje može dovesti do akutnog opterećenja gvožđem koje se može manifestovati kao hemosideroza. Predoziranje treba lečiti, u zavisnosti od procene nadležnog lekara, helirajućim agensima za gvožđe ili u skladu sa uobičajenom medicinskom praksom.

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Antianemici; parenteralni preparati gvožđa

ATC šifra: B03AC. Mehanizam dejstva

Gvožđe saharoza, aktivna supstanca leka Ferrovin, se sastoji od polinuklearnog gvožđe (III)-hidroksid jezgra okruženog velikim brojem nekovalentno vezanih molekula saharoze. Kompleks ima prosečnu molekulsku masu (Mw) od približno 43 kDa. Polinuklearno jezgro gvožđa ima sličnu strukturu kao i jezgro proteina feritina koji predstavlja fiziološki depo gvožđa. Kompleks je dizajniran tako da na kontrolisan način obezbedi iskoristljivo gvožđe za transportne (npr transferin) i depo proteine gvožđa u organizmu (npr. feritin).

Nakon intravenske primene, polinuklearno jezgro gvožđa iz kompleksa uglavnom biva preuzeto od strane retikuloendotelnog sistema u jetri, slezini i koštanoj srži. U drugom koraku, gvožđe se koristi za sintezu Hb, mioglobina i drugih enzima koji sadrže gvožđe, ili se primarno skladišti u jetri u obliku feritina.

Klinička efikasnost i bezbednost

Hronična bolest bubrega

Studija LU98001 je bila jednostruka studija za ispitivanje efikasnosti i bezbednosti 100 mg gvožđa u obliku gvožđe(III)- hidroksid saharoza kompleksa do 10 sesija tokom 3-4 nedelje kod pacijenata na hemodijalizi sa anemijom usled nedostatka gvožđa (koncentracija Hb> 8 i <11,0 g/dL, TSAT <20 % i vrednost feritina u serumu ≤300 mikrograma/L) koji su primali rHuEPO terapiju. Koncentracija Hb ≥11 g/dL postignuta je kod 60/77 pacijenata. Prosečno povećanje vrednosti feritina u serumu i TSAT bilo je značajno od početnog stanja do kraja lečenja (24. dan), kao i do kontrolne posete od 2 i 5 nedelja.

Studija 1VEN03027 je bila randomizovana studija koja je upoređivala gvožđe(III)-hidroksid saharoza kompleks (1000 mg u podeljenim dozama tokom 14 dana) i oralni gvožđe(II)-sulfat (325 mg 3 puta dnevno tokom 56 dana) kod pacijenata sa hroničnom bolešću bubrega koji nisu zavisni od dijalize (koncentracijaHb

≤11,0 g/dL, vrednost feritina u serumu ≤300 mikrograma/L i TSAT ≤25%) sa ili bez rHuEPO. Klinički odgovor (definisan kao povećanje koncentracije Hb ≥1,0 g/dL i porast vrednosti feritina u serumu ≥160 mikrograma /L) češće je primećen kod pacijenata lečenih gvožđe(III)- hidroksid saharoza kompleksom (31/79; 39,2%) u poređenju sa oralnim gvožđem (1/82; 1,2 %); p <0,0001.

Inflamatorna bolest creva

Randomizovana, kontrolisana studija upoređivala je intravensku primenu gvožđe(III)-hidroksid saharoza kompleksa (pojedinačna i.v. doza od 200 mg gvožđa jednom nedeljno ili svake druge nedelje dok se ne postigne kumulativna doza) sa oralno primenjenim gvožđem (200 mg dva puta dnevno tokom 20 nedelja) kod pacijenata sa inflamatornom bolešću creva i anemijom ( koncentracija Hb <11,5 g/dL). Na kraju lečenja, 66% pacijenata u grupi koja je intravenski primala gvožđe(III)- hidroksid saharoza kompleks imalo je povećanje koncentracije Hb ≥2,0 g/dL u poređenju sa 47% u grupi koja je oralno uzimala gvožđe (p = 0,07).

Postporođajni period

U randomizovanoj kontrolisanoj studiji kod žena sa postporođajnom anemijom uzrokovanom nedostatkom gvožđa (koncentracija Hb < 9 g/dL i vrednost feritina u serumu <15 mikrograma/L, 24-48 sati nakon porođaja) sprovedeno je poređenje 2 x 200 mg intravenski primenjenog gvožđa u obliku gvožđe(III)- hidroksid saharoza kompleksa 2. i 4. dana (n=22) i 200 mg oralnog gvožđa u obliku gvožđe(II)- sulfata dva puta dnevno tokom 6 nedelja (n=21). Srednja vrednost povećanja koncentracije Hb u odnosu na početnu vrednost, petog dana bila je 2,5 g/dL u grupi koja je intravenski primala gvožđe(III)- hidroksid saharoza kompleks i 0,7 g/dL u grupi koja je primala oralno gvožđe (p <0,01).

Trudnoća

U randomizovanoj, kontrolisanoj studiji, ženama koje su u trećem trimestru trudnoće sa anemijom uzrokovanom deficijencijom gvožđa (koncentracija Hb 8 do 10,5 g/dL i vrednost feritina u serumu <13 mikrograma/L) intravenski su primenjeni gvožđe(III)-hidroksid saharoza kompleks (individualno izračunata ukupna doza gvožđa primenjivana u toku 5 dana) ili su oralno uzimale polimaltozni kompleks gvožđa (100 mg 3 × dnevno do porodjaja). Povećanje koncentracije Hb u odnosu na početnu vrednost je bila značajno veće u grupi koja je intravenski primala gvožđe(III)- hidroksid saharoza kompleks u poređenju sa grupom koja je uzimala oralni preparat gvožđa 28. dana i na dan porođaja (p <0,01).

Distribucija

Farmakokinetika gvožđe saharoze označene sa 52Fe i 59Fe procenjena je kod 6 pacijenata sa anemijom i hroničnom bubrežnom insuficijencijom. U prvih 6-8 sati, 52Fe su preuzeli jetra, slezina i koštana srž. Radioaktivno preuzimanje od strane makrofaga, koji su veoma brojni u slezini, se smatra reprezentativnim za retikuloendotelno preuzimanje gvožđa.

Nakon intravenske injekcije pojedinačne doze od 100 mg gvožđa u obliku gvožđe saharoze kod zdravih dobrovoljaca, maksimalne ukupne koncentracije gvožđa u serumu su postignute 10 minuta nakon injekcije i imali su prosečnu koncentraciju od 538 mikromol/L. Volumen distribucije centralnog prostora odgovara volumenu plazme (približno 3 litra).

Biotransformacija

Nakon primene, saharoza u velikoj meri disocira i polinuklearno jezgro u kome se nalazi gvožđe se uglavnom preuzima od strane retikuloendotelnog sistema jetre, slezine i koštane srži. Četiri nedelje nakon primene, iskoristljivost gvožđa u eritrocitima je varirala u rasponu od 59 do 97%.

Eliminacija

Gvožđe saharoza kompleks ima prosečnu molekulsku masu (Mw) od približno 43 kDa, što je dovoljno veliko da se spreči renalna eliminacija. Renalna eliminacija gvožđa, koja se javlja u prva 4 sata nakon primene gvožđe(III)- hidroksid saharoza kompleksa u dozi od 100 mg gvožđa, iznosila je manje od 5% doze. Nakon 24 sata, ukupna koncentracija gvožđa u serumu se smanjila do vrednosti pre primene doze. Renalna eliminacija saharoze iznosila je oko 75% od primenjene doze.

Pretklinički podaci ne ukazuju na posebnu opasnost po ljude na osnovu konvencionalnih studija toksičnosti nakon primene ponovljenih doza leka, genotoksičnosti i toksičnosti na reprodukciju i razvoj.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Natrijum-hidroksid Voda za injekcije

Ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima osim sa onima koji su navedeni u odeljku 6.6. Postoji mogućnost precipitacije i/ili interakcije u slučaju mešanja sa drugim rastvorima ili lekovima. Kompatibilnost sa drugom ambalažom koja nije od stakla, polietilena i PVC- a nije poznata.

Rok upotrebe neotvorenog leka:

3 godine.

Rok upotrebe nakon prvog otvaranja:

Sa mikrobiološkog stanovišta, lek treba odmah upotrebiti.

Rok upotrebe nakon razblaživanja sa sterilnim 0,9% rastvorom natrijum-hlorida:

Sa mikrobiološkog stanovišta, lek treba upotrebiti odmah nakon razblaživanja sa sterilnim 0,9% m/V rastvorom natrijum-hlorida.

Čuvati na temperaturi do 25°C. Čuvati u originalnom pakovanju. Ne čuvati u frižideru. Ne zamrzavati. Za uslove čuvanja nakon razblaživanja ili prvog otvaranja leka, videti odeljak 6.3.

Unutrašnje pakovanje gotovog leka je staklena ampula, tip I, sa identifikacionom tačkom bele boje u kojoj se nalazi 5 mL rastvora.

Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 5 ampula u plastičnom ulošku (5 x 5 mL) i Uputstvo za lek.

Pre upotrebe ampulu treba vizuelno pregledati zbog mogućeg stvaranja taloga ili oštećenja. Mogu da se upotrebe samo ampule koje sadrže homogen rastvor bez prisustva taloga.

Lek Ferrovin se ne sme mešati sa drugim lekovima, osim sa sterilnim 0,9% m/V rastvorom natrijum-hlorida za razblaživanje. Za uputstvo o razblaživanju proizvoda pre upotrebe, videti odeljak 4.2.

Razblaženi rastvor mora biti braon boje i bistar.

Svaka ampula leka Ferrovin namenjena je isključivo za jednokratnu upotrebu.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Lek Ferrovin sadrži aktivnu supstancu gvožđe (III) (u obliku gvožđe (III)- hidroksid saharoza kompleksa).

Lekovi koji sadrže gvožđe koriste se kada nemate dovoljno gvožđa u organizmu. To se naziva „deficijencija gvožđa”.

Lek Ferrovin se primenjuje kada:

  • ne možete uzimati preparate gvožđa oralno – kada ne podnosite, na primer, tablete gvožđa;
  • ste uzimali gvožđe u tabletama – ali one nisu delovale.

Lek Ferrovin ne smete primati:

  • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6);
  • ukoliko ste doživeli ozbiljne alergijske reakcije (preosetljivost) na druge preparate gvožđa koji se primenjuju putem injekcije;
  • imate anemiju koja nije uzrokovana nedostatkom gvožđa;
  • imate preveliku količinu gvožđa u organizmu ili stanje u kojem je poremećeno iskorišćavanje gvožđa.

Ukoliko se bilo šta od gore navedenog odnosi na Vas ne smete primiti lek Ferrovin. Ukoliko niste sigurni posavetujte se sa svojim lekarom pre nego što primate lek Ferrovin.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom ili medicinskom sestrom pre nego što primite lek Ferrovin ukoliko:

  • ste nekada imali alergiju na bilo koji lek;
  • imate sistemski eritemski lupus;
  • imate reumatoidni artritis;
  • imate tešku astmu, ekcem ili druge alergije;
  • imate bilo kakvu infekciju;
  • imate probleme sa jetrom.

Ukoliko niste sigurni da se bilo šta od gore navedenog odnosi na Vas, razgovarajte sa svojim lekarom ili medicinskom sestrom pre nego što primite lek Ferrrovin.

Lek Ferrovin ćete primati isključivo u neposrednom prisustvu medicinskog osoblja koje je obučeno za procenu i postupanje kod anafilaktičkih (teških alergijskih) reakcija. Najmanje 30 minuta nakon svake primene leka Ferrovin ćete biti pod nadzorom medicinskog osoblja, kako bi se uočila pojava neželjenih reakcija.

Medicinsko osoblje će sa oprezom primenjivati ovaj lek sa ciljem da se izbegne curenje leka na mestu primene jer to može izazvati bol, zapaljenje i braon prebojenost kože.

Drugi lekovi i lek Ferrovin

Obavestite svog lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove. To uključuje i lekove koji se mogu nabaviti bez recepta, uključujući i biljne lekove.

To je zbog toga što lek Ferrovin može uticati na delovanje drugih lekova. Takođe neki drugi lekovi mogu uticati na delovanje leka Ferrovin.

Posebno obavestite svog lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate:

  • lekove koji sadrže gvožđe koje uzimate oralno. Oni možda neće delovati ukoliko se uzimaju istovremeno sa lekom Ferrovin.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru za savet pre nego što primite ovaj lek.

Primena gvožđe(III)-hidroksid saharoza kompleksa nije ispitivana kod trudnica u toku prvog trimestra trudnoće. Anemija uzrokovana nedostatkom gvožđa u prvom trimestru trudnoće u mnogim slučajevima se može lečiti oralnim preparatima gvožđa. Lečenje lekom Ferrovin treba ograničiti na drugi i treći trimestar trudnoće ukoliko se proceni da korist prevazilazi potencijalni rizik za majku i fetus.

Ukoliko ostanete trudni tokom lečenja, morate pitati svog lekara za savet. Vaš lekar će odlučiti da li treba da primate ovaj lek.

Ukoliko ste trudni ili dojite, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom pre uzimanja bilo kog leka.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Možete osećati vrtoglavicu, konfuziju ili nesvesticu nakon što primite lek Ferrovin. Ukoliko se to dogodi nemojte upravljati vozilima, koristiti alate ili rukovati mašinama. Ukoliko niste sigurni, obratite se svom lekaru.

Ovaj proizvod sadrži manje od 1 mmoL natrijuma (23 mg) po dozi tj. suštinski je „bez natrijuma”.

Vaš lekar će odlučiti koliko će Vam primeniti leka Ferrovin. Odlučiće takođe koliko često i koliko dugo će Vam primenjivati lek. Vaš lekar će izvršiti analize krvi što će mu pomoći u određivanju doze.

Lek Ferrovin će Vam primeniti lekar ili medicinska sestra na jedan od sledećih načina:

  • sporom injekcijom u venu – 1 do 3 puta nedeljno
  • infuzijom (kap po kap) u venu – 1 do 3 puta nedeljno
  • tokom dijalize - u vensku liniju vantelesne cirkulacije

Lek Ferrovin će se primenjivati u ustanovama koje omogućavaju brzo i odgovarajuće lečenje imunoalergijskih događaja.

Nakon svake primene leka, Vaš lekar ili medicinska sestra će Vas posmatrati tokom najmanje 30 minuta. Lek Ferrovin je braon tečnost pa će i injekcija ili infuzija biti braon boje.

Primena kod dece

Lek Ferrovin se ne preporučuje za primenu kod dece.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Alergijske reakcije (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

Ukoliko imate alergijsku reakciju, odmah obavestite svog lekara ili medicinsku sestru. Simptomi mogu biti:

  • nizak krvni pritisak (osećaj vrtoglavice, nesvestice ili gubitak svesti),
  • oticanje lica,
  • otežano disanje,
  • bol u grudima koji može biti znak potencijalno ozbiljne alergijske reakcije nazvane Kunisov sindrom.

Kod nekih pacijenata ove alergijske reakcije (retko) mogu postati ozbiljne ili životno ugrožavajuće (poznato kao anafilaktoidna/anafilaktička reakcija).

Odmah obavestite svog lekara ili medicinsku sestru ukoliko imate ili mislite da imate alergijsku reakciju.

Ostala neželjena dejstva uključuju:

Česta (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • promena ukusa, kao što je osećaj metalnog ukusa. To obično ne traje jako dugo.
  • nizak ili visok krvni pritisak
  • osećaj mučnine
  • reakcije na mestu primene injekcije/infuzije kao što su bol, iritacija, svrab, hematom (krvni podliv) ili prebojenost kože usled isticanja rastvora na mestu primena injekcije.

Povremena (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

  • glavobolja ili vrtoglavica
  • bol u stomaku ili proliv
  • povraćanje
  • otežano disanje, zviždanje u grudima
  • svrab, osip
  • mišićni spazmi, grčevi ili bol
  • peckanje ili trnci i bockanje
  • smanjen osećaj dodira
  • zapaljenje vena
  • crvenilo, osećaj peckanja
  • otežano pražnjenje creva
  • bol u zglobovima
  • bol u rukama i nogama
  • bol u leđima
  • drhtavica
  • slabost, zamor
  • oticanje šaka i stopala
  • bol
  • povišene vrednosti enzima jetre (ALT, AST, GGT) u krvi
  • povišene vrednosti feritina u serumu

Retka (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • nesvestica
  • pospanost ili ošamućenost
  • osećaj lupanja srca (palpitacije)
  • promena boje mokraće
  • bol u grudima
  • pojačano znojenje
  • groznica (povišena telesna temperatura)
  • povišena vrednost laktatne dehidrogenaze u krvi

Ostala neželjena dejstva sa nepoznatom učestalošću uključuju: osećaj smanjene budnosti; osećaj zbunjenosti; gubitak svesti;uznemirenost; drhtavicu; oticanje lica, usana, jezika ili grla što može uzrokovati teškoće pri disanju; usporen puls; ubrzan puls; cirkulatorni kolaps; zapaljenje vena koje uzrokuje formiranje krvnog ugruška; akutno suženje disajnih puteva; svrab; koprivnjača; osip ili crvenilo kože; hladan znoj; opšte loše stanje; bledilo kože; iznenadne, po život opasne alergijske reakcije. Bolest slična gripu može se javiti nekoliko sati do nekoliko dana nakon primene, a tipično je karakterišu simptomi kao što su visoka telesna temperatura i bolovi u mišićima i zglobovima.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta, ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navdena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Ferrovin posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem i unutrašnjem pakovanju nakon ,,Važi do: ”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvati na temperaturi do 25°C. Čuvati u originalnom pakovanju. Ne čuvati u frižideru. Ne zamrzavati.

Kada se ampula leka Ferrovin otvori, treba je odmah upotrebiti. Nakon razblaživanja sa rastvorom narijum- hlorida, razblaženi rastvor treba odmah upotrebiti.

Lek Ferrovin se čuva u bolnici prema predviđenim propisima.

  • Aktivna supstanca je gvožđe (III) (u obliku gvožđe(III)-hidroksid saharoza kompleksa).

Jedan mililitar rastvora za injekciju/infuziju sadrži 20 mg gvožđa (III) (u obliku gvožđe(III) - hidroksid saharoza kompleksa).

  • Pomoćne supstance su: natrijum-hidroksid, voda za injekcije.

Kako izgleda lek Ferrovin i sadržaj pakovanja

Rastvor za injekciju/infuziju. Koloidni rastvor tamno braon boje.

Osmolarnost injekcije: 1150-1350 mOsml/L.

Unutrašnje pakovanje gotovog leka je staklena ampula, tip I, sa identifikacionom tačkom bele boje u kojoj se nalazi 5 mL rastvora. Jedna ampula (5 mL) leka Ferrovin, rastvor za injekciju/infuziju sadrži 100 mg gvožđa (III) (u obliku gvožđe (III)-hidroksid saharoza kompleksa).

Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 5 ampula u plastičnom ulošku (5 x 5 mL) i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač Nosilac dozvole:

PROTON MED D.O.O. BEOGRAD - VRAČAR,

Šumatovačka 16, sprat 3, stan 13, Beograd – Vračar

Proizvođač:

RAFARM SA

Thesi Pousi-Xatzi Agiou Louka, Paiania Attiki, Grčka

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Jun, 2022.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi.

Broj i datum dozvole:

515-01-02226-21-001 od 23.06.2022.

SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:

Terapijske indikacije

Lek Ferrovin je indikovan u terapiji anemije uzrokovane nedostatkom gvožđa u sledećim slučajevima:

  • kada je klinički neophodna brza nadoknada gvožđa,
  • kod pacijenata koji ne podnose oralne preparate gvožđa, ili kada nema komplijanse pacijenta,
  • u slučajevima aktivnog inflamatornog oboljenja creva kada su oralni preparati gvožđa neefikasni,
  • kod hronične bolesti bubrega kada su oralni preparati gvožđa manje efikasni od leka Ferrovin.

Dijagnoza nedostatka gvožđa treba da bude zasnovana na odgovarajućim laboratorijskim analizama (npr. hemoglobin (Hb), vrednost feritina u serumu, saturacija transferina (TSAT), koncentracija gvožđa u serumu itd.).

Doziranje i način primene

Pažljivo pratite pacijenta kako biste uočili znake i simptome reakcija preosetljivosti tokom i nakon svake primene leka Ferrovin.

Lek Ferrovin treba primenjivati isključivo u neposrednom prisustvu medicinskog osoblja koje je obučeno za procenu i postupanje kod anafilaktičkih reakcija, kao i u okruženju gde je dostupna kompletna oprema za reanimaciju. Pacijenta treba pratiti najmanje 30 minuta nakon svake primene leka Ferrovin kako bi se uočila pojava neželjenih reakcija (videti odeljak „Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka” u Sažetku karakteristika leka).

Doziranje

Kumulativna doza leka Ferrovin se mora izračunati za svakog pacijenta individualno i ne sme da se prekorači.

Izračunavanje doze

Ukupna kumulativna doza leka Ferrovin, ekvivalentna ukupnom deficitu gvožđa (mg), se određuje na osnovu koncentracije hemoglobina (Hb) i telesne mase (TM). Doza leka Ferrovin treba da bude prilagođena svakom pacijentu pojedinačno u odnosu na ukupni deficit gvožđa izračunat prema Ganzoni formuli, na primer:

Ukupni deficit gvožđa [mg] = telesna masa [kg] x (željena koncentracija Hb – izmerena koncentracija Hb)[g/dL] x 2,4* + rezervno gvožđe [mg].

  • Osobe koje imaju telesnu masu manju od 35 kg: željena koncentracija Hb = 13 g/dL i rezervno gvožđe = 15 mg/kg telesne mase
  • Osobe koje imaju telesnu masu 35 kg i više: željena koncentracija Hb = 15 g/dL i rezervno gvožđe

= 500 mg

* Faktor 2,4 = 0,0034 (sadržaj gvožđa u hemoglobinu = 0,34%) x 0,07 (zapremina krvi = 7% telesne mase) x 1000 (pretvaranje [g] u [mg]) x 10

Ukupna količina leka Ferrovin za primenu (u mL) = ukupni deficit gvožđa (mg)

20 mg gvožđa/mL

Ukupna količina leka Ferrovin (mL) koju je potrebno primeniti na osnovu telesne mase, izmerene koncentracije Hb i željene koncentracije Hb*:

Telesna masaUkupna količina leka Ferrovin (20 mg gvožđa po mL) koju treba
Hb 6,0 g/dLHb 7,5 g/dLHb 9,0 g/dLHb 10,5 g/dL
30 kg47,5 mL42,5 mL37,5 mL32,5 mL
35 kg62,5 mL57,5 mL50 mL45 mL
40 kg67,5 mL60 mL55 mL47,5 mL
45 kg75 mL65 mL57,5 mL50 mL
50 kg80 mL70 mL60 mL52,5 mL
55 kg85 mL75 mL65 mL55 mL
60 kg90 mL80 mL67,5 mL57,5 mL
65 kg95 mL82,5 mL72,5 mL60 mL
70 kg100 mL87,5 mL75 mL62,5 mL
75 kg105 mL92,5 mL80 mL65 mL
80 kg112,5 mL97,5 mL82,5 mL67,5 mL
85 kg117,5 mL102,5 mL85 mL70 mL
90 kg122,5 mL107,5 mL90 mL72,5 mL
*telesna masa manja od 35 kg:željena koncentracija Hb
telesna masa 35 kg i više:željena koncentracija Hb
= 15 g/dL

Za pretvaranje koncentracije Hb izražene u [mM] u [g/dL], pomnožiti istu sa 1,6.

Ako ukupna potrebna doza premašuje maksimalno dozvoljenu pojedinačnu dozu, onda se primena mora podeliti.

Doziranje

Odrasli

5-10 mL leka Ferrovin (100 – 200 mg gvožđa) 1 do 3 puta nedeljno.

Za vreme potrebno za primenu i odnos u kojem se vrši razblaživanje videti deo ,,Način primene”.

Pedijatrijska populacija

Upotreba leka Ferrovin nije adekvatno ispitana kod dece, stoga se primena leka Ferrovin ne preporučuje u pedijatrijskoj populaciji.

Način primene:

Lek Ferrovin se primenjuje isključivo intravenski. Može se primenjivati kao spora intravenska injekcija, intravenska infuzija kap po kap ili direktno u vensku liniju vantelesne cirkulacije.

Intravenska infuzija kap po kap:

Lek Ferrovin se može razblaživati isključivo sa sterilnim 0,9% m/V rastvorom natrijum-hlorida (NaCl). Razblaživanje se mora obaviti neposredno pre infuzije i rastvor treba primeniti na sledeći način:

Doza leka Ferrovin (mg gvožđa)Doza leka Ferrovin (mL leka Ferrovin)Najveća zapremina sterilnog 0,9% m/V rastvora NaCl uNajkraće vreme
50 mg2,5 mL50 mL8 min
100 mg5 mL100 mL15 min
200 mg10 mL200 mL30 min

Iz razloga stabilnosti, razblaživanje leka Ferrovin do manjih koncentracija nije dozvoljeno.

Intravenska injekcija

Lek Ferrovin se može primeniti putem spore intravenske injekcije brzinom od 1 mL nerazblaženog rastvora po minutu i ne prelazeći 10 mL leka Ferrovin (200 mg gvožđa) po injekciji.

Injekcija u vensku liniju vantelesne cirkulacije

Lek Ferrovin se može primeniti tokom postupka hemodijalize direktno u vensku liniju vantelesne cirkulacije pod istim uslovima kao i za intravensku injekciju.

Lista pomoćnih supstanci

Natrijum-hidroksid Voda za injekcije

Inkompatibilnost

Ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima osim sa onima koji su navedeni u odeljku „Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)”. Postoji mogućnost precipitacije i/ili interakcije u slučaju mešanja sa drugim rastvorima ili lekovima. Kompatibilnost sa drugom ambalažom koja nije od stakla, polietilena i PVC- a nije poznata.

Rok upotrebe

Rok upotrebe neotvorenog leka:

3 godine.

Rok upotrebe nakon prvog otvaranja:

Sa mikrobiološkog stanovišta, lek treba odmah upotrebiti.

Rok upotrebe nakon razblaživanja sa sterilnim 0,9% rastvorom natrijum-hlorida:

Sa mikrobiološkog stanovišta, lek treba upotrebiti odmah nakon razblaživanja sa sterilnim 0,9% m/V rastvorom natrijum-hlorida.

Posebne mere opreza pri čuvanju

Čuvati na temperaturi do 25°C. Čuvati u originalnom pakovanju. Ne čuvati u frižideru. Ne zamrzavati. Za uslove čuvanja nakon razblaživanja ili prvog otvaranja leka, videti odeljak „Rok upotrebe”.

Priroda i sadržaj pakovanja

Unutrašnje pakovanje gotovog leka je staklena ampula, tip I, sa identifikacionom tačkom bele boje u kojoj se nalazi 5 mL rastvora.

Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 5 ampula u plastičnom ulošku (5 x 5 mL) i Uputstvo za lek.

Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)

Pre upotrebe ampulu treba vizuelno pregledati zbog mogućeg stvaranja taloga ili oštećenja. Mogu da se upotrebe samo ampule koje sadrže homogen rastvor bez prisustva taloga.

Lek Ferrovin se ne sme mešati sa drugim lekovima, osim sa sterilnim 0,9% m/V rastvorom natrijum-hlorida za razblaživanje. Za uputstvo o razblaživanju proizvoda pre upotrebe, videti odeljak „Doziranje i način primene”.

Razblaženi rastvor mora biti braon boje i bistar.

Svaka ampula leka Ferrovin namenjena je isključivo za jednokratnu upotrebu.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info