MONOFER® 100mg/mL rastvor za injekciju/infuziju

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Naziv leka
MONOFER® 100mg/mL rastvor za injekciju/infuziju
Opis chat-gpt
MONOFER® 100mg/mL je lek koji sadrži aktivnu supstancu 'gvožđe derizomaltoza' i koristi se za brzu nadoknadu depoa gvožđa kod nedostatka gvožđa ili anemije kada lekovi za oralnu upotrebu nisu efikasni ili se ne podnose.
Farmaceutski oblik
rastvor za injekciju/infuziju
Vrsta leka
ATC
Režim izdavanja
Z - Lek se može upotrebljavati u zdravstvenoj ustanovi
Lista RFZO
Lek nije na listi lekova RFZO
Nosioci dozvole

Pakovanja

JKL
‍0060255
Maksimalna cena leka
11.177,50 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
EAN
5706020381017
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Obnova
Broj rešenja: 515-01-00815-19-001
Datum važenja: 18.10.2019 - 18.10.2069
JKL
‍0060256
Maksimalna cena leka
55.887,60 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
EAN
5706020381055
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Obnova
Broj rešenja: 515-01-00816-19-001
Datum važenja: 18.10.2019 - 18.10.2069

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

MONOFER je indikovan za lečenje nedostatka gvožđa u sledećim slučajevima:

  • Kada preparati sa gvožđem za oralnu upotrebu nisu efikasni ili se ne mogu primeniti
  • Kada je klinički neophodna brza nadoknada depoa gvožđa Dijagnoza mora da bude zasnovana na laboratorijskim testovima.

Potrebno je pažljivo pratiti stanje pacijenata na pojavu znakova ili simptoma reakcije preosetljivosti za vreme i nakon svake primene leka MONOFER. Lek MONOFER se može primeniti samo ako je odmah na raspolaganju osoblje obučeno da prepozna i adekvatno reaguje u slučaju ispoljavanja anafilaktičnih reakcija i u okruženju u kome je dostupna puna oprema za reanimaciju. Nakon svake primene injekcije leka MONOFER stanje pacijenta treba pratiti najmanje 30 minuta zbog eventualne pojave neželjenih dejstava (videti odeljak 4.4).

Svaka intravenska primena gvožđa povezana je sa rizikom od reakcije preosetljivosti. Da bi se smanjio rizik, broj pojedinačnih intravenskih primena gvožđa treba da se svede na minimum.

Doziranje

Doziranje leka MONOFER sledi postepeni pristup: [1] individualno određivanje potrebnog gvožđa i [2] proračun i primena doze(a) gvožđa. Koraci se mogu ponoviti nakon [3] procene napunjenosti posle primene gvožđa.

Korak 1: Određivanje potrebnog gvožđa

Potrebno gvožđe može se odrediti korišćenjem ili Pojednostavljene tabele (i) ili Ganzonijeve formule (ii), dole navedenih.

Potrebno gvožđe je izraženo u mg elementalnog gvožđa.

  • Pojednostavljena tabela: Tabela 1. Pojednostavljena tabela
  • Ganzoni formula Tabela 2. Ganzoni formula
  • Preporuka je da se koristi idealna telesna masa pacijenta kod gojaznih pacijenata ili telesna masa pre trudnoće kod trudnica. Za sve ostale pacijente koristiti aktuelnu telesnu masu. Idealna telesna masa se izračunava na nekoliko načina, npr. izračunavanje indeksa telesne težine/mase (BMI) 25, odnosno idealna telesna masa = 25 * (visina u m)2..
  • Da bi pretvorili Hb [mM] u Hb [g/dL] treba da pomnožite Hb [mM] faktorom 1,61145
  • Kod osobe koja ima telesnu masu veću od 35 kg, rezervno gvožđe je približno oko 500 mg ili više. Depoi gvožđa od 500 mg nalaze se na donjoj granici koja je normalna za sitne žene. Neke smernice predlažu upotrebu 10-15 mg gvožđa/kg telesne mase.
  • Standardni ciljni nivo Hb u Ganzoni formuli jeste 15 g/dL. U posebnim slučajevima, kao što je trudnoća, treba uzeti u obzir korišćenje nižeg nivoa ciljnog hemoglobina.
  • Fiksna potreba za gvožđem:

Daje se fiksna doza od 1000 mg i pacijent se ponovo procenjuje za dalje potrebe za gvožđem u skladu sa

„Korakom 3: Procena napunjenosti posle primene gvožđa”. Za pacijente mase manje od 50 kg koristite Pojednostavljenu tabelu ili Ganzonijevu formulu za izračunavanje potrebnog gvožđa.

Korak 2: Proračun i primena maksimalne pojedinačne doze(a) gvožđa

Na osnovu gore utvrđenog potrebnog gvožđa, odgovarajuće doze leka MONOFER treba primenjivati uzimajući u obzir sledeće:

Ukupna doza nedeljno ne sme da pređe 20 mg gvožđa/kg telesne mase.

Pojedinačna infuzija leka MONOFER ne sme da pređe 20 mg gvožđa/kg telesne mase. Pojedinačna bolus injekcija leka MONOFER ne sme da pređe 500 mg gvožđa.

Korak 3: Procene napunjenosti posle primene gvožđa

Ponovnu procenu uključujući i analize krvi treba da uradi kliničar na osnovu individualnog stanja pacijenta. Da bi se procenio efekat i.v. lečenja gvožđem, nivo Hb trebalo bi da se ponovo odredi najkasnije 4 nedelje nakon poslednje primene leka MONOFER kako bi se omogućilo dovoljno vremena za eritropoezu i iskorišćavanje gvožđa.

U slučaju da pacijentu bude potrebna dopuna gvožđa, potrebno je ponovo preračunati potrebno gvožđe.

Deca i adolescenti

Ne preporučuje se upotreba leka MONOFER kod dece i adolescenata < 18 godina, zbog nedovoljno podataka o bezbednosti i efikasnosti leka.

Način primene

Lek MONOFER se primenjuje intravenski kao injekcija ili kroz infuziju.

Lek MONOFER ne treba davati zajedno sa oralnim preparatima gvožđa, pošto resorpcija gvožđa unetog oralnim putem može da se smanji (videti odeljak 4.5).

Intravenska bolus injekcija

Lek MONOFER može da se primeni kao intravenska bolus injekcija do 500 mg, do 3 puta nedeljno brzinom davanja do 250 mg gvožđa/minuti. Može da se primenjuje nerazblažen ili da se razblaži u maksimalno 20 mL sterilnog 0,9% rastvora natrijum-hlorida.

Tabela 3: Brzina davanja intravenske bolus injekcije

Zapremina leka MONOFEREkvivalentna doza gvožđaBrzina davanja/ Minimalno vreme davanjaUčestalost
≤5 mL≤500 mg250 mg gvožđa/minut1-3 puta nedeljno

Intravenska infuzija

Potrebno doza gvožđa može da se primeni kao pojedinačna infuzija leka MONOFER do 20 mg gvožđa/kg telesne mase ili kao nedeljne infuzije sve dok se ne dostigne kumulativna doza gvožđa.

Ukoliko potrebna doza gvožđa prelazi 20 mg gvožđa/kg telesne mase, doza mora biti podeljena na dve primene, sa intervalom od najmanje nedelju dana. Kad god je moguće, preporučeno je primeniti 20 mg gvožđa/kg telesne mase kod prve primene leka. U zavisnosti od kliničke procene, sa drugom primenom leka može da se sačeka dok ne stignu laboratorijski nalazi.

Tabela 4: Brzina davanja intravenske infuzije

Doza gvožđaMinimalno vreme davanja
≤1000 mgTokom više od 15 minuta

Lek MONOFER se za infuziju može koristiti nerazblažen ili razblažen u sterilnom 0,9% rastvoru natrijum- hlorida. Iz razloga stabilnosti, lek MONOFER ne sme se razblažiti u koncentracijama manjim od 1 mg gvožđa/mL (ne uključujući zapreminu rastvora gvožđa-derizomaltoze) niti nikada razblažiti u više od 500 mL. Videti odeljak 6.6.

Primena putem aparata za hemodijalizu

Lek MONOFER može biti primenjen tokom hemodijaliznog postupka direktno u venski deo aparata za hemodijalizu, koristeći iste procedure koje su navedene za intravensku bolus injekciju.

  • Preosetljivost na aktivnu supstancu, na MONOFER ili na bilo koju pomoćnu supstancu navedenu u odeljku 6.1
  • Poznata ozbiljna preosetljivost na druge parenteralne preparate gvožđa
  • Anemije koje nisu uzrokovane nedostatkom gvožđa (na primer, hemolitična anemija)
  • Preopterećenje gvožđem ili poremećaj iskorišćavanja gvožđa (na primer, hemohromatoza, hemosideroza)
  • Dekompenzovana bolest jetre

Parenteralno primenjeni preparati gvožđa mogu izazvati reakcije preosetljivosti, uključujući ozbiljne i potencijalno smrtonosne anafilaktičke/anafilaktoidne reakcije. Reakcije preosetljivosti takođe su zabeležene posle prethodnih primena parenteralnih preparata kompleksa gvožđa koje su prošle bez ikakvih problema. Bilo je izveštaja o reakcijama preosetljivosti koje su progredirale u Kounis-ov sindrom (akutni alergijski koronarni arteriospazam koji može dovesti do infarkta miokarda, videti odeljak 4.8).

Rizik se uvećava kod pacijenata sa poznatim alergijama, uključujući alergije na lekove kao i uključujući pacijente sa anamnezom teške astme, ekcema i drugih atopijskih alergija.

Povećan je rizik od reakcija preosetljivosti na komplekse parenteralnog gvožđa kod pacijenata sa imunološkim ili zapaljenskim stanjima (na primer, sistemski eritemski lupus, reumatodini artritis).

Lek MONOFER treba davati pacijentima samo u prisustvu medicinskih radnika koji su obučeni za procenu i reagovanje u slučaju pojave anafilaktičkih reakcija, u okruženju u kome je dostupna puna oprema za reanimaciju. Stanje svakog pacijenta treba pratiti ne bi li se uočila neželjena reakcija najmanje 30 minuta od primanja svake injekcije leka MONOFER. Ako se prilikom primene leka pojave reakcije preosetljivosti ili znakovi intolerancije na lek, lečenje se mora odmah prekinuti. Na raspolaganju uvek treba da bude oprema za kardiopulmonalnu reanimaciju, kao i oprema za lečenje akutnih anafilaktičkih/anafilaktoidnih reakcija, uključujući rastvor za injekciju adrenalina 1:1000. Po potrebi, može se primeniti i dodatno lečenje antihistaminicima i/ili kortikosteroidima.

Kod pacijenata sa kompenzovanom disfunkcijom jetre, parenteralno gvožđe isključivo sme da se primenjuje nakon pažljive procene koristi i rizika primene leka. Primena parenteralnog gvožđa treba da se izbegava kod pacijenata sa disfunkcijom jetre (alanin aminotransferaza i/ili aspartat aminotransferaza ˃ 3 puta viši od uobičajenog limita) gde preopterećenje gvožđem predstavlja faktor taloženja, posebno kod oboljenja porfirija kutanea tarda (PCT). Preporučuje se pažljivo praćenje nivoa gvožđa da bi se izbeglo preopterećenje gvožđem.

Lekovi gvožđa za parenteralnu upotrebu moraju se koristiti s oprezom u slučaju akutne ili hronične infekcije. Lek MONOFER ne sme da se koristi kod pacijenata sa akutnom bakterijemijom.

Hipotenzivne epizode se mogu pojaviti u slučajevima suviše brze intravenske injekcije.

Treba biti oprezan kod primene leka MONOFER kako bi se izbeglo paravenozno curenje. Paravenozno curenje leka MONOFER na mestu primene leka može dovesti do iritacije kože i potencijalno dugotrajne smeđe prebojenosti kože na mestu primene leka. U slučaju paravenoznog curenja, primena leka MONOFER mora odmah da se prekine.

Kao i kod svih parenteralnih preparata gvožđa, resorpcija gvožđa unetog oralnim putem smanjuje se kada se oni upotrebljavaju zajedno.

Postoje podaci da velike doze parenteralnog gvožđa (5 mL ili više) boje serum u braon boju u uzorku krvi izvađene četiri sata nakon primene gvožđa.

Parenteralno gvožđe može da uzrokuje lažno povećanje vrednosti bilirubina u serumu i lažno smanjenje koncentracije kalcijuma u serumu.

Trudnoća

Postoje samo ograničeni podaci o primeni leka MONOFER kod trudnica iz jedne studije sa 100 izloženih trudnica. Stoga je potrebna pažljiva procena rizika i koristi pre primene tokom trudnoće.

Anemija uzrokovana nedostatkom gvožđa koja se javlja u prvom trimestru trudnoće može u velikom broju slučajeva da se leči preparatima gvožđa za oralnu upotrebu. Lečenje lekom MONOFER treba ograničiti na drugi i treći trimestar ukoliko se proceni da korist premašuje potencijalni rizik za majku i fetus.

Prilikom primene parenteralnog gvožđa, može doći do bradikardije kod fetusa. Ona je obično prolazna i posledica je reakcije preosetljivosti majke. Potrebno je pažljivo pratiti plod tokom intravenske primene parenteralnog gvožđa kod trudnica.

Dojenje

Jedna klinička studija pokazala je da je transfer gvožđa iz leka MONOFER u majčino mleko veoma nizak. Kod primene terapijskih doza leka MONOFER ne očekuju se nikakve posledice po novorođenčad/odojčad.

Plodnost

Ne postoje podaci o dejstvu leka MONOFER na plodnost muškaraca i žena. Primena leka MONOFER nije uticala na plodnost životinja prema podacima iz kliničkih studija (videti odeljak 5.3).

Studije o uticaju na psihofizičke sposobnosti prilikom upravljanja vozilom ili rukovanja mašinama nisu sprovedene.

U tabeli navedenoj u nastavku teksta prikazane su neželjene reakcije na lek (engl. averse drug reactions, ADRs) koje su prijavljene za vreme primene leka MONOFER u kliničkim ispitivanjima i prema iskustvima sa tržišta.

Akutne, teške reakcije preosetljivosti na lek mogu da se pojave kod primene preparata parenteralnog gvožđa. Obično se javljaju u prvih nekoliko minuta od primene leka i generalno ih karakteriše iznenadna pojava problema sa disanjem i/ili kardiovaskularni kolaps, sa prijavljenim smrtnim ishodom. Takođe, mogu da se pojave druge manje ozbiljne manifestacije trenutne preosetljivosti, kao što su urtikarija i svrab. Kod primene preparata parenteralnog gvožđa u trudnoći, može da se pojavi bradikardija kod fetusa.

Fishbane reakcija sa karakteristikama pojave crvenila lica, akutnog bola u grudima i/ili leđima i stezanja ponekad sa dispneom povezana sa i.v. terapijom gvožđem, može se javiti (nepoznata učestalost). Ovo može da podseća na rane simptome anafilaktoidne/anafilaktičke reakcije. Infuziju treba prekinuti i treba proveriti vitalne znake pacijenta. Ovi simptomi nestaju ubrzo nakon što se prekine sa davanjem gvožđa. Simptomi se obično ne javljaju ponovo ukoliko se započne sa davanjem gvožđa prema nižoj infuzionoj stopi.

Takođe je u postmarketinškom periodu prijavljena udaljena promena boje kože posle intravenske primene gvožđa.

Neželjene reakcije na lek koje su primećene tokom kliničkih ispitivanja i u postmarketinškom periodu

Klasa sistema organaČesto (≥1/100Povremeno (≥1/1000 doRetko (≥1/10000 do <1/1000)Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih
Poremećaji imunskog sistemaPreosetljivost, uključujući teškeAnafilaktoidne/anafilaktičke reakcije
PoremećajiGlavobolja,Disfonija, napad, drhtavica,
nervnog sistemaparestezija, poremećaj čula ukusa, zamagljen vid, gubitak svesti, vrtoglavica, umorpromenjeno mentalno stanje
Kardiološki poremećajiTahikardijaAritmijaKounis-ov sindrom
Vaskularni poremećajiHipotenzija, hipertenzija
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećejiBol u grudima, dispnea, bronhospazam
Gastrointestinalni poremećajiMučninaAbdominalni bol, povraćanje, dispepsija, opstipacija, dijareja
Poremećaji kože i potkožnog tkivaSvrab, urtikarija, osip, crvenilo, preznojavanje, dermatitisAngioedemUdaljena promena boje kože
Poremećaji metabolizma i ishraneHipofosfatemija
Poremećaji mišićno-koštanog sistema i vezivnog tkivaBol u leđima, mialgija, atralgija, grčevi mišića
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneReakcije na mestu primene leka*Pireksija, jeza/drhtavica, infekcija, lokalna zapaljenjska reakcija vena, eksfolijacija kožeSlabost, simptomi slični gripu**
IspitivanjaPovećane

*Uključuje sledeće termine, tj. eritem na mestu primene injekcije, oticanje, osećaj žarenja, bol, stvaranje modrica, promena boje kože, ekstravazacija, iritacija, reakcija.

**Bolest slična gripu čiji početak može da varira od nekoliko sati do nekoliko dana.

Opis odabranih neželjenih reakcija

Zakasnele reakcije takođe mogu da se pojave kod primene preparata parenteralnog gvožđa i mogu biti ozbiljne. Karakterišu ih artralgija, mialgija i ponekad groznica. Pojava ovih reakcija dešava se u rasponu od

nekoliko sati do četiri dana nakon primene leka. Simptomi obično traju dva do četiri dana i nestaju spontano ili posle upotrebe običnih analgetika.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Gvožđe(III)-derizomaltoza u leku MONOFER ima malu toksičnost. Lek se dobro toleriše i postoji minimalni rizik od slučajnog predoziranja.

Predoziranje može da dovede do akumuliranja gvožđa u depoima što na kraju dovodi do hemosideroze. Praćenje parametara gvožđa, kao što su feritin u serumu mogu da pomognu kod prepoznavanja akumulacije gvožđa. Kao pomoćne mere mogu se koristiti lekovi koji heliraju gvožđe.

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa:antianemici, trovalentno gvožđe, parenteralni preparati

ATC šifra: B03AC

Lek MONOFER, rastvor za injekciju je koloidni rastvor sa snažno vezanim gvožđem u sferoidnim česticama gvožđe-ugljeni hidrat.

Formulacija leka MONOFER sadrži gvožđe u kompleksu koji omogućava kontrolisano i sporo oslobađanje bioraspoloživog gvožđa do gvožđa koje se vezuje za proteine, uz nizak rizik od slobodnog gvožđa.

Svaka čestica sastoji se od jezgra gvožđe(III) atoma i derizomaltoze sa prosečnom molekulskom težinom od 1000 Da i uskog raspona molekulske težine koja je gotovo lišena mono i disaharida.

INN: gvožđe derizomaltoza (poznat i kao gvožđe(III)-izomaltozid 1000).

Helacija gvožđa(III) sa ugljenim hidratom daje česticama strukturu koja podseća na feritin za koji se navodi da štiti od toksičnosti nevezanog neorganskog gvožđa(III).

Gvožđe je dostupno u nejonizujućem, u vodi rastvorljivom obliku, vodenom rastvoru, sa vrednošću pH između 5,0 i 7,0.

Dokaz o terapijskom odgovoru može se videti u roku od nekoliko dana od primene leka MONOFER kroz povećanje broja retikulocita. Usled sporog oslobađanja bioraspoloživog gvožđa, feritin u serumu dostiže najviši nivo u roku od nekoliko dana nakon intravenske doze leka MONOFER i posle se nedeljama polako vraća na početni nivo.

Klinička efikasnost

Efikasnost leka MONOFER ispitivana je u različitim terapijskim oblastima gde je neophodno da se intravenskom primenom gvožđa popravi nedostatak gvožđa. U nastavku teksta su detaljnije opisana najvažnija ispitivanja.

Anemija zbog nedostatka gvožđa koja nije uzrokovana hroničnom bubrežnom insuficijencijom (HBI) Ispitivanje P-Monofer-IDA-01 bilo je otvoreno, komparativno, randomizovano, multicentrično, neinferiorno ispitivanje sprovedeno kod 511 pacijenata IDA randomizovanih 2:1 da prime lek MONOFER ili gvožđe- saharozu. 90% regrutovanih pacijenata bile su žene. Lek MONOFER je doziran prema pojednostavljenoj tabeli kako je opisano u odeljku 4.2, a doza gvožđe-saharoze izračunavala se prema formuli Ganzoni i davala se u vidu infuzije od 200 mg. Primarni parametar praćenja je bilo uvećanje Hb od ≥2 g/dL kod pacijenata u odnosu na početni nivo, u bilo kom trenutku u periodu između 1. i 5. nedelje. Veća grupa pacijenata lečena lekom MONOFER, u poređenju sa onom koji su primali gvožđe-saharozu dostigla je primarni parametar praćenja, 68,5% u odnosu na 51,6% (FAS, p˂ 0,0001).

Ispitivanje P-Monofer-IDA-03 bilo je otvoreno, komparativno, randomizovano, multicentrično ispitivanje sprovedeno kod 1512 pacijenata IDA randomizovanih 2:1 da prime lek MONOFER 1000 mg u infuziji tokom više od 20 minuta (1009 osoba) ili gvožđe-saharozu 200 mg dato intravenskim injekcijama i ponovljeno do kumulativne doze od 1000 mg (503 osobe). Za koprimarni parametar praćenja efikasnosti, promena od početne do 8. nedelje u Hb iznosila je 2,49 g/dL u grupi koja je primala lek MONOFER i 2,49 g/dL u grupi koja je primala gvožđe-saharozu. Procenjena razlika u terapiji [95% CI] gvožđe- derizomaltozom – gvožđe-saharozom bila je 0,00 g/dL [-0,13; 0,13]. Pošto je donja granica od 95% CI za razliku u terapiji bila iznad -0,5 g/dL, zaključena je neinferiornost. Za koprimarni parametar praćenja bezbednosti, u grupi koja je primala gvožđe-derizomaltozu, ukupno 3 ozbiljne urgentno lečene ili teške reakcije preosetljivosti pojavile su se kod 989 ispitanika (0,3%) koje je presudila i potvrdila komisija za presuđivanje. 95% CI je bio [0,06%; 0,88%] i pošto je gornja granica bila <3%, primarni cilj bezbednosti se smatrao ispunjenim. U grupi koja je primala gvožđe-saharozu pojavile su se 2 ozbiljne urgentno lečene ili teške reakcije preosetljivosti kod 494 ispitanika (0,4%) koje je presudila i potvrdila komisija za presuđivanje. Razlika rizika između gvožđe-derizomaltoze i gvožđe-saharoze procenjena je na -0,10% [95% CI: -0,91; 0,71].

Nefrologija

Hronična bubrežna insuficijencija bez dijalize

Ispitivanje P-Monofer-CKD-02 bilo je otvoreno, komparativno, randomizovano, multicentrično, neinferiorno ispitivanje sprovedeno kod 351 pacijenta sa deficitom gvožđa kod hronične bubrežne insuficijencije (HBI) koja ne zavisi od dijalize (engl. non-dialysis dependent, NDD), koji su randomizovani 2:1 da prime lek MONOFER ili oralni preparat gvožđe-sulfata koji se daje kao 100 mg čistog oralnog preparata gvožđa dvaput dnevno (200 mg dnevno) tokom 8 nedelja. Pacijenti u MONOFER grupi bili su podjednako randomizovani da prime lek MONOFER putem infuzije od maksimalno 1000 mg po pojedinačnoj dozi ili bolus injekcija od 500 mg. Lek MONOFER nije bio inferioran kod primene oralnih preparata gvožđa u 4. nedelji (p˂0,001) a takođe je zadržao i superiorno uvećanje hemoglobina u poređenju sa oralnim preparatom gvožđa od 3. nedelje sve do kraja ispitivanja u 8. nedelji (p=0,009 u 3. nedelji).

Ispitivanje P-Monofer-CKD-04 bilo je otvoreno, komparativno, randomizovano, multicentrično ispitivanje sprovedeno kod 1538 NDD-HBI IDA randomizovanih 2:1 da prime lek MONOFER 1000 mg u infuziji tokom više od 20 minuta (1027 osoba) ili gvožđe-saharozu 200 mg dato intravenskim injekcijama i ponovljeno do kumulativne doze od 1000 mg (511 osoba). Za koprimarni parametar praćenja efikasnosti, promena od početne do 8. nedelje u Hb iznosila je 1,22 g/dL u grupi koja je primala lek MONOFER i 1,14 g/dL u grupi koja je primala gvožđe-saharozu. Procenjena razlika u terapiji bila je 0,08 g/dL [95% CI: -0,06; 0,23]. Pošto je donja granica od 95% CI za razliku u terapiji bila iznad -0,5 g/dL, zaključena je neinferiornost. Za koprimarni parametar praćenja bezbednosti, u grupi koja je primala gvožđe- derizomaltozu, ukupno 3 ozbiljne urgentno lečene ili teške reakcije preosetljivosti pojavile su se kod 1019 ispitanika (0,3%) koje je presudila i potvrdila komisija za presuđivanje. 95% CI je bio [0,06%; 0,86%] i pošto je gornja granica bila <3%, primarni cilj bezbednosti se smatrao ispunjenim. U grupi koja je primala gvožđe-saharozu nije bilo ozbiljnih urgentno lečenih ili teških reakcija preosetljivosti što je presudila i

potvrdila komisija za presuđivanje. Razlika rizika između gvožđe-derizomaltoze i gvožđe-saharoze procenjena je na 0,29% [95% CI: -0,19; 0,77].

Hronična bubrežna insuficijencija koja zavisi od hemodijalize

Ispitivanje P-Monofer-CKD-03 bilo je otvoreno, komparativno, randomizovano, multicentrično, neinferiorno ispitivanje sprovedeno kod 351 pacijenta na hemodijalizi koji su randomizovani 2:1 da prime lek MONOFER ili gvožđe-saharozu. Pacijenti u grupi MONOFER bili su podjednako randomizovani da prime ili jednu bolus injekciju od 500 mg ili 500 mg podeljenih u doze. Pacijenti u grupi koja je primila gvožđe- saharozu, primili su 500 mg iste u podeljenim dozama. Obe terapije su pokazale sličnu efikasnost, s tim da je bilo više od 82% pacijenata sa Hb u ciljnom rasponu (neinferiornost, p=0,01).

Onkologija

Anemija obolelih od kancera

Ispitivanje P-Monofer-CIA-01 bilo je otvoreno, komparativno, randomizovano, multicentrično, neinferiorno ispitivanje sprovedeno kod 350 pacijenata obolelih od kancera sa anemijom, koji su randomizovani 2:1 da prime lek MONOFER ili oralni preparat gvožđe-sulfat, koji se daje kao 100 mg čistog gvožđa oralnim putem dvaput dnevno (200 mg dnevno) tokom 12 nedelja. Pacijenti u grupi MONOFER randomizovani su da prime ili infuziju od maksimalno 1000 mg po pojedinačnoj dozi tokom 15 minuta ili bolus injekciju od 500 mg za 2 minuta. Primarni parametar praćenja bila je promena koncentracije hemoglobina od početnog nivoa do 4. nedelje. Lek MONOFER nije bio inferioran u odnosu na oralni preparat gvožđa u 4. nedelji (p˂0,001). Brža pojava odgovora hemoglobina primećena je pri primeni infuzije leka MONOFER.

Gastroenterologija

Zapaljenjska bolest creva

Ispitivanje P-Monofer IBD-01 bilo je otvoreno, komparativno, randomizovano, multicentrično, neinferiorno ispitivanje sprovedeno kod 338 pacijenata koji boluju od zapaljenjske bolesti creva (engl. inflammatory bowel disease, IBD) i koji su randomizovani 2:1 da prime lek MONOFER ili oralni preparat gvožđe-sulfata koja se daje kao 100 mg čistog gvožđa oralnim putem dvaput dnevno tokom 8 nedelja (200 mg dnevno). Pacijenti u grupi MONOFER bili su randomizovani da prime infuziju od maksimalno 1000 mg po pojedinačnoj dozi tokom 15 minuta ili bolus injekciju od 500 mg za 2 minuta. Korišćena je modifikovana Ganzoni formula da bi se izračunalo koliko je gvožđa koje se primenjuje intravenski potrebno sa ciljnim Hb od samo 13 g/dL, što za rezultat ima prosečnu dozu čistog gvožđa od 884 mg u poređenju sa primenom oralnog preparata gvožđa od 200 mg oralnog preparata gvožđe-sulfata koji se uzima jedanput dnevno tokom 8 nedelja (ukupno 11200 mg čistog gvožđa oralnim putem). Primarni parametar praćenja bila je promena koncentracije hemoglobina od početka praćenja do 8. nedelje. Pacijenti su imali blage do umerene aktivnosti bolesti. Neinferiornost u promeni Hb do 8. nedelje nije mogla da se ispolji. Odnos između doze i odgovora koji je primećen kod primene leka MONOFER sugeriše da je prava potreba za i.v. gvožđem bila potcenjena korišćenjem modifikovane Ganzoni formule. Stopa odgovor hemoglobina (Hb povećanje ≥2 g/dL) bila je 93% kod pacijenata koji su primili ˃ 1000 mg leka MONOFER.

Zdravlje žena

Postpartum

Ispitivanje P-Monofer-PP-01 bilo je jedno, otvoreno, komparativno, randomizovano ispitivanje sprovedeno u jednom centru, kod 200 zdravih žena sa krvarenjem posle porođaja (engl. postpartum haemorrhage, PPH) koje premašuje 700 mL i ≤1000mL ili PPH >1000 mL i Hb>6,5 g/dL mereno >12 sati posle porođaja. Žene su bile randomizovane 1:1 da prime jednu dozu od 1200 mg leka MONOFER ili standardnu medicinsku negu. Primarni parametar praćenja bila je ukupna promena fizičkog zamaranja tokom 12 nedelja posle porođaja. Razlika ukupne promene kod merenja fizičkog zamaranja u roku od 12 nedelja posle porođaja bila je -0,97 (p=0,006) u korist leka MONOFER.

Formulacija leka MONOFER sadrži gvožđe u snažno vezujućem kompleksu koji omogućava kontrolisano i sporo oslobađanje bioraspoloživog gvožđa do gvožđa koje se vezuje za proteine uz nizak rizik od toksičnosti slobodnog gvožđa. Nakon primene jedne doze leka MONOFER od 100 do 1000 mg gvožđa u farmakokinetičkim studijama, gvožđe koje je injektovano ili dato putem infuzije uklanja se iz plazme sa

vrednošću poluvremena eliminacije u rasponu od 1 do 4 dana. Renalna eliminacija gvožđa je bila zanemarljiva.

Nakon intravenske primene, gvožđe-derizomaltozu brzo preuzimaju ćelije u retikuloendotelijalnom sistemu (RES), posebno u jetri i slezini odakle se gvožđe polako oslobađa.

Cirkulišuće gvožđe se uklanja iz plazme pomoću ćelija retikuloendotelijalnog sistema koji deli kompleks na njegove komponente, na gvožđe i derizomaltozu. Gvožđe se momentalno vezuje za dostupni udeo proteina kako bi se formirali hemosiderin ili feretin, fiziološki oblici deponovanog gvožđa ili, u manjem stepenu, transportni molekul transferina. Ovo gvožđe, koje je fiziološki kontrolisano, iznova puni hemoglobin i ispražnjene depoe gvožđa.

Gvožđe se ne eliminiše iz organizma lako i akumulacija može biti toksična. Zbog veličine kompleksa, lek MONOFER se ne eliminiše putem bubrega. Male količine gvožđa eliminišu se kroz urin i fecesom.

Derizomaltoza se metaboliše ili se izlučuje.

Za komplekse gvožđa postoje podaci da su teratogeni i embriocidni kod neanemičnih gravidnih životinja pri primeni pojedinačnih visokih doza iznad 125 mg gvožđa/kg telesne mase. Najveća preporučena doza u kliničkoj upotrebi je 20 mg gvožđa/kg telesne mase.

U studiji plodnosti kod pacova, gde se primenjivao lek MONOFER, za ispitivane nivoe doza, nije otkriveno bilo kakvo dejstvo na fertilitet ženki ili reproduktivnu sposobnost, odnosno parametre spermatogeneze mužjaka.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Voda za injekcije

Natrijum-hidroksid (za podešavanje pH)

Hlorovodonična kiselina, razblažena (za podešavanje pH)

Ovaj lek ne sme da se meša sa drugim lekovima, osim sa onima koji su pomenuti u odeljku 6.6.

3 godine

Rok upotrebe nakon prvog otvaranja

Sa mikrobiološke tačke gledišta, osim ako način otvaranja sprečava rizik od mikrobiološke kontaminacije, rastvor treba odmah primeniti. Ako se odmah ne upotrebi, vreme i uslovi čuvanja pre upotrebe su odgovornost korisnika.

Rok upotrebe nakon razblaživanja sa sterilnim 0,9% rastvorom natrijum-hlorida:

Sa mikrobiološke tačke gledišta, lek treba odmah primeniti.

Lek ne zahteva neke posebne uslove čuvanja.

Za uslove čuvanja rekonstituisanog i razblaženog rastvora pogledati odeljak 6.3.

  • Bočice

Unutrašnje pakovanje je staklena bočica (od bezbojnog stakla hidrolitičke otpornosti tipa I) sa sivim iepom od hlorbutilgume gume, aluminijumskim prstenom i flip-off zatvaračem (koji nije u kontaktu sa lekom).

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 5 bočica u kartonskom ulošku i Uputstvo za lek.

  • Ampule

Unutrašnje pakovanje je staklena ampula (od bezbojnog stakla hidrolitičke otpornosti tipa I) sa označenom tačkom preloma.

Spoljašnje pakovanje leka je slola hidrolitičke otpja u kojoj se nalazi 5 ampula u plastiojoj se nal i Uputstvo za lek.

Pre upotrebe bočice/ampule treba vizuelno pregledati zbog mogućeg stvaranja sedimenta i oštećenja. Mogu da se upotrebe samo one bočice i ampule homogenog rastvora, koje nemaju sedimenta.

Ampula leka MONOFER isključivo je za jednokratnu upotrebu.

MONOFER može jedino da se meša sa sterilnim 0,9% natrijum hloridom. Nijedan drugi razblaživač za intravenski rastvor ne sme da se koristi. Ne smeju se dodavati drugi lekovi. Za uputstvo za razblaživanje pogledati odeljak 4.2.

Rekonstituisani rastvor za injekciju treba vizuelno pregledati pre upotrebe. Upotrebite samo one bistre rastvore bez sedimenta.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Lek MONOFER sadrži kombinaciju gvožđa i derizomaltoze (lanac molekula šećera). Vrsta gvožđa u leku MONOFER identična je vrsti gvožđa koja se prirodno nalazi u organizmu pod nazivom „feritin“. Ovo znači da lek MONOFER može da se daje putem injekcije u velikim dozama.

Lek MONOFER se koristi kod niskog nivoa gvožđa (što se ponekad naziva „nedostatak gvožđa“ i „anemija usled nedostatka gvožđa“) ukoliko:

  • preparat gvožđa za oralnu upotrebu ne deluje ili ga Vi ne podnosite
  • Vaš lekar odluči da Vam je neophodna veoma brza nadoknada depoa gvožđa.
  • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na aktivnu supstancu ili na bilo koju pomoćnu supstancu ovog leka (navedenu u odeljku 6)
  • ukoliko ste imali ozbiljnu alergijsku reakciju (preosetljivosti) na druge injekcijske preparate gvožđa
  • ukoliko imate anemiju koja nije uzrokovana nedostatkom gvožđa
  • ukoliko imate preveliku količinu gvožđa (opterećenje gvožđem) ili stanje u kojem je poremećeno iskorišćavanje gvožđa u organizmu
  • ukoliko imate problema sa jetrom kao što je ciroza.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom ili medicinskom sestrom pre nego što dobijete lek MONOFER ukoliko:

  • ste nekada imali alergiju na neki lek
  • ako imate sistemski eritemski lupus
  • ako imate reumatoidni artritis
  • ako imate astmu, ekcem ili druge alergije
  • ako trenutno imate bilo kakvu bakterijsku infekciju krvi
  • ukoliko imate smanjenu funkciju jetre.

Nepravilna primena leka MONOFER može prouzrokovati curenje leka na mestu ubrizgavanja, što može dovesti do iritacije kože i potencijalno dugotrajne smeđe boje na mestu ubrizgavanja. Primena leka se mora odmah zaustaviti kada se to desi.

Deca i adolescenti

Lek MONOFER je namenjen isključivo za odrasle osobe. Deca i adolescenti ne bi trebalo da primaju ovaj lek.

Drugi lekovi i MONOFER

Obavestite Vašeg lekara ako uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove. Ukoliko se lek MONOFER prima istovremeno sa oralnim preparatima gvožđa može smanjiti resorpciju oralnog gvožđa.

Trudnoća i dojenje

Postoje samo ograničeni podaci o primeni leka MONOFER kod trudnica.Ukoliko ste trudni, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru za savet pre nego što primate ovaj lek.Ako zatrudnite u toku lečenja, morate da se posavetujete sa svojim lekarom. Vaš lekar će odlučiti da li je potrebno ili ne da primate ovaj lek.

Ukoliko dojite, obratite se Vašem lekaru za savet pre nego što primite lek MONOFER. Malo je verovatno da lek MONOFER predstavlja rizik za bebe koje se doje.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Pitajte svog lekara da li možete da upravljate vozilom ili rukujete mašinama nakon primanja leka MONOFER.

Pre primene leka, Vaš lekar će uraditi testove krvi da bi odredio dozu leka MONOFER koja je vama potrebna.

Vaš lekar ili medicinska sestra daće Vam lek MONOFER putem injekcije u venu ili putem intravenske infuzije.

  • Lek MONOFER može da se primeni kao intravenska injekcija do 500 mg, do 3 puta nedeljno.
  • Lek MONOFER može da se primeni tokom dijaliznog postupka.
  • Lek MONOFER može da se primeni kao intravenska infuzija do 20 mg gvožđa/kg telesne mase ili kao nedeljna infuzija sve dok se ne dostigne ukupna doza.

Lek MONOFER će se primenjivati u ustanovama gde se imunoalergijski događaji mogu lečiti na odgovarajući i brz način.

Posle svake primene leka, lekar ili medicinska sestra će pratiti Vaše stanje tokom najmanje 30 minuta.

Ako ste primili više leka MONOFER nego što treba

Kvalifikovani zdravstveni stručnjak će vam dati lek MONOFER. Malo je verovatno da ćete ga primiti previše. On će nadzirati Vašu dozu i krv da bi se izbeglo nagomilavanje gvožđa u Vašem organizmu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Alergijske reakcije

Teške alergijske reakcije mogu da se jave, iako su one generalno retke. Odmah obavestite svog lekara ili medicinsku sestru, ukoliko Vam se jave neki od navedenih znakova i simptoma alergijske reakcije: oticanje lica, jezika ili ždrela, poteškoće pri gutanju, koprivnjača i otežano disanje i bol u grudima koji može biti znak potencijalno ozbiljne alergijske reakcije nazvane Kounis-ov sindrom.

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • Mučnina,
  • reakcije na koži na mestu ili blizu mesta primene leka uključujući crvenilo kože, oticanje, osećaj vreline, bol, stvaranje modrica, promena boje kože, curenje na mestu primene leka, iritacija,
  • osip.

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

  • reakcije preosetljivosti sa mogućim kratkim dahom i bronhospazmom,
  • glavobolja,
  • utrnulost,
  • izmenjen osećaj ukusa,
  • zamućen vid,
  • gubitak svesti,
  • vrtoglavica,
  • umor,
  • ubrzan srčani ritam,
  • nizak ili visok krvni pritisak,
  • bol u grudima, bol u leđima, bol u mišićima ili zglobovima, mišićni spazmi,
  • bol u želucu, povraćanje, poremećaj varenja, zatvor, dijareja,
  • svrab, koprivnjača, osip, zapaljenja kože,
  • crvenilo, preznojavanje, groznica, osećanje hladnoće, drhtanje,
  • male koncentracije fosfata u krvi,
  • infekcija,
  • povećane vrednosti enzima jetre,
  • lokalno zapaljenje vene,
  • perutanje kože.

Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • aritmija,
  • promuklost,
  • grčevi,
  • tremor,
  • izmenjeno mentalno stanje, slabost.

Bolest slična gripu (može da se javi kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek) može da se pojavi nekoliko sati do nekoliko dana posle primljene injekcije i tipično se karakteriše simptomima kao što su visoka telesna temperatura i bolovi u mišićima i zglobovima.

Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):

  • promena boje kože na drugim mestima tela gde nije data injekcija.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek MONOFER posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem i unutrašnjem pakovanju nakon „Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.

Rok upotrebe nakon prvog otvaranja

Sa mikrobiološke tačke gledišta, osim ako način otvaranja sprečava rizik od mikrobiološke kontaminacije, rastvor treba odmah primeniti. Ako se odmah ne upotrebi, vreme i uslovi čuvanja pre upotrebe su odgovornost korisnika.

Rok upotrebe nakon razblaživanja sa sterilnim 0.9% rastvorom natrijum-hlorida

Sa mikrobiološke tačke gledišta, lek treba odmah primeniti. Bolničko osoblje će osigurati da se lek ispravno čuva i odlaže.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Aktivna supstanca leka MONOFER je gvožđe (u obliku gvožđe(III)-derizomaltoze). Jedan mililitar rastvora sadrži 100 mg gvožđa (u obliku gvožđe(III)-derizomaltoze). Jedna ampula od 1 mL sadrži 100 mg gvožđa (u obliku gvožđe(III)-derizomaltoze). Jedna bočica od 5 mL sadrži 500 mg gvožda (u obliku gvožđe(III)-derizomaltoze).

Pomoćne supstance su voda za injekcije, natrijum-hidroksid (za podešavanje pH) i hlorovodonična kiselina, razblažena (za podešavanje pH).

Kako izgleda lek MONOFER i sadržaj pakovanja

Tamnobraon, neprovidan rastvor, gotovo bez vidljivih čestica

  • Bočice

Unutrašnje pakovanje je staklena bočica (od bezbojnog stakla hidrolitičke otpornosti tipa I) sa sivim čepom od hlorbutilgume gume, aluminijumskim prstenom i flip-off zatvaračem (koji nije u kontaktu sa lekom).

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 5 bočica u kartonskom ulošku i Uputstvo za lek.

  • Ampule

Unutrašnje pakovanje je staklena ampula (od bezbojnog stakla hidrolitičke otpornosti tipa I) sa označenom tačkom preloma.

Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 5 ampula u plastičnom ulošku i Uputstvo za lek

Nosilac dozvole i proizvođač Nosilac dozvole

EWOPHARMA D.O.O. BEOGRAD

Borisavljevićeva 78 Beograd

Proizvođač

PHARMACOSMOS A/S,

Roervangsvej 30, Holbaek, Danska

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Oktobar, 2023.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati u zdravstvenoj ustanovi.

Broj i datum dozvole:

MONOFER, rastvor za injekciju/infuziju, 5 x 1 mL (100 mg/mL): 515-01-00815-19-001od 18.10.2019.

MONOFER, rastvor za injekciju/infuziju, 5 x 5 mL (100 mg/mL): 515-01-00816-19-001 od 18.10.2019.

SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:

Terapijske indikacije

MONOFER je indikovan za lečenje nedostatka gvožđa u sledećim slučajevima:

  • Kada preparati sa gvožđem za oralnu upotrebu nisu efikasni ili se ne mogu primeniti
  • Kada je klinički neophodna brza nadoknada depoa gvožđa Dijagnoza mora da bude zasnovana na laboratorijskim testovima.

Doziranje i način primene

Potrebno je pažljivo pratiti stanje pacijenata na pojavu znakova ili simptoma reakcije preosetljivosti za vreme i nakon svake primene leka MONOFER. Lek MONOFER se može primeniti samo ako je odmah na raspolaganju osoblje obučeno da prepozna i adekvatno reaguje u slučaju ispoljavanja anafilaktičnih reakcija i u okruženju u kome je dostupna puna oprema za reanimaciju. Nakon svake primene injekcije leka MONOFER stanje pacijenta treba pratiti najmanje 30 minuta zbog eventualne pojave neželjenih dejstava (videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka u Sažetku karakteristika leka).

Svaka intravenska primena gvožđa povezana je sa rizikom od reakcije preosetljivosti. Da bi se smanjio rizik, broj pojedinačnih intravenskih primena gvožđa treba da se svede na minimum.

Doziranje

Doziranje leka MONOFER sledi postepeni pristup: [1] individualno određivanje potrebnog gvožđa i [2] proračun i primena doze(a) gvožđa. Koraci se mogu ponoviti nakon [3] procene napunjenosti posle primene gvožđa.

Korak 1: Određivanje potrebnog gvožđa

Potrebno gvožđe može se odrediti korišćenjem ili Pojednostavljene tabele (i) ili Ganzonijeve formule (ii), dole navedenih.

Potrebno gvožđe je izraženo u mg elementalnog gvožđa.

  • Pojednostavljena tabela: Tabela 1. Pojednostavljena tabela
  • Ganzoni formula Tabela 2. Ganzoni formula
  • Preporuka je da se koristi idealna telesna masa pacijenta kod gojaznih pacijenata ili telesna masa pre trudnoće kod trudnica. Za sve ostale pacijente koristiti aktuelnu telesnu masu. Idealna telesna masa se izračunava na nekoliko načina, npr. izračunavanje indeksa telesne težine/mase (BMI) 25, odnosno idealna telesna masa = 25 * (visina u m)2..
  • Da bi pretvorili Hb [mM] u Hb [g/dL] treba da pomnožite Hb [mM] faktorom 1,61145
  • Kod osobe koja ima telesnu masu veću od 35 kg, rezervno gvožđe je približno oko 500 mg ili više. Depoi gvožđa od 500 mg nalaze se na donjoj granici koja je normalna za sitne žene. Neke smernice predlažu upotrebu 10-15 mg gvožđa/kg telesne mase.
  • Standardni ciljni nivo Hb u Ganzoni formuli jeste 15 g/dL. U posebnim slučajevima, kao što je trudnoća, treba uzeti u obzir korišćenje nižeg nivoa ciljnog hemoglobina.
  • Fiksna potreba za gvožđem:

Daje se fiksna doza od 1000 mg i pacijent se ponovo procenjuje za dalje potrebe za gvožđem u skladu sa

„Korakom 3: Procena napunjenosti posle primene gvožđa”. Za pacijente mase manje od 50 kg koristite Pojednostavljenu tabelu ili Ganzonijevu formulu za izračunavanje potrebnog gvožđa.

Korak 2: Proračun i primena maksimalne pojedinačne doze(a) gvožđa

Na osnovu gore utvrđenog potrebnog gvožđa, odgovarajuće doze leka MONOFER treba primenjivati uzimajući u obzir sledeće:

Ukupna doza nedeljno ne sme da pređe 20 mg gvožđa/kg telesne mase.

Pojedinačna infuzija leka MONOFER ne sme da pređe 20 mg gvožđa/kg telesne mase. Pojedinačna bolus injekcija leka MONOFER ne sme da pređe 500 mg gvožđa.

Korak 3: Procene napunjenosti posle primene gvožđa

Ponovnu procenu uključujući i analize krvi treba da uradi kliničar na osnovu individualnog stanja pacijenta. Da bi se procenio efekat i.v. lečenja gvožđem, nivo Hb trebalo bi da se ponovo odredi najkasnije 4 nedelje nakon poslednje primene leka MONOFER kako bi se omogućilo dovoljno vremena za eritropoezu i iskorišćavanje gvožđa.

U slučaju da pacijentu bude potrebna dopuna gvožđa, potrebno je ponovo preračunati potrebno gvožđe.

Deca i adolescenti

Ne preporučuje se upotreba leka MONOFER kod dece i adolescenata < 18 godina, zbog nedovoljno podataka o bezbednosti i efikasnosti leka.

Način primene

Lek MONOFER se primenjuje intravenski kao injekcija ili kroz infuziju.

Lek MONOFER ne treba davati zajedno sa oralnim preparatima gvožđa, pošto resorpcija gvožđa unetog oralnim putem može da se smanji (videti odeljak Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija u Sažetku karakteristika leka).

Intravenska bolus injekcija

Lek MONOFER može da se primeni kao intravenska bolus injekcija do 500 mg, do 3 puta nedeljno brzinom davanja do 250 mg gvožđa/minuti. Može da se primenjuje nerazblažen ili da se razblaži u maksimalno 20 mL sterilnog 0,9% rastvora natrijum-hlorida.

Tabela 3: Brzina davanja intravenske bolus injekcije

Zapremina leka MONOFEREkvivalentna doza gvožđaBrzina davanja/ Minimalno vreme davanjaUčestalost
≤5 mL≤500 mg250 mg gvožđa/minut1-3 puta nedeljno

Intravenska infuzija

Potrebno doza gvožđa može da se primeni kao pojedinačna infuzija leka MONOFER do 20 mg gvožđa/kg telesne mase ili kao nedeljne infuzije sve dok se ne dostigne kumulativna doza gvožđa.

Ukoliko potrebna doza gvožđa prelazi 20 mg gvožđa/kg telesne mase, doza mora biti podeljena na dve primene, sa intervalom od najmanje nedelju dana. Kad god je moguće, preporučeno je primeniti 20 mg gvožđa/kg telesne mase kod prve primene leka. U zavisnosti od kliničke procene, sa drugom primenom leka može da se sačeka dok ne stignu laboratorijski nalazi.

Tabela 4: Brzina davanja intravenske infuzije

Doza gvožđaMinimalno vreme davanja
≤1000 mgTokom više od 15 minuta

Lek MONOFER se za infuziju može koristiti nerazblažen ili razblažen u sterilnom 0,9% rastvoru natrijum- hlorida. Iz razloga stabilnosti, lek MONOFER ne sme se razblažiti u koncentracijama manjim od 1 mg gvožđa/mL (ne uključujući zapreminu rastvora gvožđa-derizomaltoze) niti nikada razblažiti u više od 500 mL. Videti odeljak Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom).

Primena putem aparata za hemodijalizu

Lek MONOFER može biti primenjen tokom hemodijaliznog postupka direktno u venski deo aparata za hemodijalizu, koristeći iste procedure koje su navedene za intravensku bolus injekciju.

Lista pomoćnih supstanci

Voda za injekcije

Natrijum-hidroksid (za regulisanje pH) Hlorovodonična kiselina (za regulisanje pH)

Inkompatibilnost

Ovaj lek ne sme da se meša sa drugim lekovima, osim sa onima koji su pomenuti u odeljku: „Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)”.

Rok upotrebe

3 godine

Rok upotrebe nakon prvog otvaranja

Sa mikrobiološke tačke gledišta, osim ako način otvaranja sprečava rizik od mikrobiološke kontaminacije, rastvor treba odmah primeniti. Ako se odmah ne upotrebi, vreme i uslovi čuvanja pre upotrebe su odgovornost korisnika.

Rok upotrebe nakon razblaživanja sa sterilnim 0,9% rastvorom natrijum-hlorida:

Sa mikrobiološke tačke gledišta, lek treba odmah primeniti.

Posebne mere opreza pri čuvanju

Lek ne zahteva neke posebne uslove čuvanja.

Za uslove čuvanja rekonstituisanog i razblaženog rastvora pogledati odeljak: „Rok upotrebe”.

Priroda i sadržaj pakovanja

  • Bočice

Unutrašnje pakovanje je staklena bočica (od bezbojnog stakla hidrolitičke otpornosti tipa I) sa sivim iepom od hlorbutilgume gume, aluminijumskim prstenom i flip-off zatvaračem (koji nije u kontaktu sa lekom).

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 5 bočica u kartonskom ulošku i Uputstvo za lek.

  • Ampule

Unutrašnje pakovanje je staklena ampula (od bezbojnog stakla hidrolitičke otpornosti tipa I) sa označenom tačkom preloma.

Spoljašnje pakovanje leka je slola hidrolitičke otpja u kojoj se nalazi 5 ampula u plastiojoj se nal i Uputstvo za lek.

Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)

Pre upotrebe bočice/ampule treba vizuelno pregledati zbog mogućeg stvaranja sedimenta i oštećenja. Mogu da se upotrebe samo one bočice i ampule homogenog rastvora, koje nemaju sedimenta.

Ampula leka MONOFER isključivo je za jednokratnu upotrebu.

MONOFER može jedino da se meša sa sterilnim 0,9% natrijum hloridom. Nijedan drugi razblaživač

za intravenski rastvor ne sme da se koristi. Ne smeju se dodavati drugi lekovi. Za uputstvo za razblaživanje pogledati odeljak: „Doziranje i način primene”.

Rekonstituisani rastvor za injekciju treba vizuelno pregledati pre upotrebe. Upotrebite samo one bistre rastvore bez sedimenta.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info