Kratkotrajna terapija nesanice.
Benzodiazepini su indikovani samo kod teških poremećaja spavanja koji onemogućavaju funkcionisanje pacijenta i dovode do ekstremne iscrpljenosti.
Priprema pacijenta (premedikacija) pre hirurških ili dijagnostičkih procedura.
Lečenje mora trajati što je kraće moguće. Uopšteno, lečenje traje od nekoliko dana do maksimalno dve nedelje. Lečenje ne treba prekidati naglo i isključivanje leka se mora prilagoditi svakom pacijentu pojedinačno (videti odeljak 4.4).
U slučajevima gde je potrebno produžiti lečenje preko dve nedelje, neophodna je prethodna ponovna procena stanja pacijenta.
Standardno doziranje
Standardna doza midazolama iznosi 7,5 mg do 15 mg.
Lečenje treba započeti najmanjom preporučenom dozom. Maksimalna preporučena doza se ne sme prekoračiti zbog povećanog rizika od neželjenih efekata CNS-a, uključujući klinički značajnu depresiju kardiovaskularnog i respiratornog sistema.
Premedikacija
U premedikaciji lek se primenjuje 30-60 minuta pre planirane intervencije.
Posebne populacije
Stariji i/ili iscrpljeni pacijenti
Kod starijih i/ili iscrpljenih pacijenta preporučena doza je 7,5 mg. Kod starijih pacijenata midazolam ima jače izraženo sedativno dejstvo, zbog čega ove osobe mogu biti u većem riziku od kardiovaskularne i respiratorne depresije. Kod ovih pacijenata se lek mora primenjivati veoma oprezno i može se razmotriti primena niže doze ukoliko je neophodno.
Oštećenje funkcije jetre
Midazolam se ne sme primenjvati kod pacijenata sa teškim oštećenjem funkcije jetre (videti odeljak 4.3). Kod pacijenata se blagim i umerenim oštećenjem funkcije jetre preporučena doza iznosi 7,5 mg i lek se mora primenjivati veoma pažljivo. Ukoliko je neophodno, može se razmotriti primena niže doze. (videti odeljak 5.2).
Oštećenje funkcije bubrega
Kod pacijenata sa teškim oštećenjem funkcije bubrega može doći do izraženije i duže sedacije koja može prouzrokovati klinički značajnu depresiju respiratornog i kardiovaskularnog sistema. Stoga, midazolam treba primenjivati veoma oprezno kod ovih pacijenata. Preporučena doza je 7,5 mg, a može se razmotriti i primena niže doze, ukoliko je neophodno.
Način primene Oralna upotreba.
Zbog brzog početka dejstva, midazolam tablete se uzimaju neposredno pre spavanja sa tečnošću. Midazolam tablete se mogu uzeti u bilo koje doba dana, ukoliko je pacijentu nakon toga omogućeno najmanje 7-8 sati nesmetanog sna.
Lek Flormidal tablete se ne smeju davati deci od 12 godina ili mlađoj, jer dostupna jačina tablete ne omogućava odgovarajuće doziranje u toj populaciji.
Lek Flormidal tablete se ne smeju davati pacijentima koji se istovremeno leče vrlo snažnim induktorima ili inhibitorima CYP3A (ketokonazol, itrakonazol, vorikonazol, inhibitorima HIV proteaze, uključujući kombinovane preparate inhibitora proteaze koji sadrže ritonavir) kao i inhibitorima proteaze HCV-a boceprevirom i telaprevirom (videti odeljak 4.5).
Pacijentima se moraju pružiti informacije o sledećim upozorenjima i merama opreza:
Tolerancija
Do smanjenja efikasnosti benzodiazepina sa kratkim dejstvom može doći nakon ponovljene upotrebe tokom nekoliko nedelja.
Trajanje lečenja
Trajanje lečenja benzodiazepinskim hipnoticima mora biti što je moguće kraće (videti odeljak 4.2) i ne sme trajati duže od 2 nedelje. Postupak smanjivanja doze treba prilagoditi svakom pojedinačnom pacijentu. Period primene leka se ne sme produžiti bez ponovne procene stanja pacijenta.
Rebound insomnia (nesanica usled povratnog efekta)
Nakon prekida terapije midazolamom može da se pojavi nesanica težeg stepena nego pre početka terapije (rebound insomnia). „Rebound insomnia” je prolazni sindrom i može biti praćena drugim reakcijama kao što su promena raspoloženja, anksioznost, problemi sa spavanjem i nemir. Rizik od rebound fenomena je veći pri naglom prekidu terapije, pa se preporučuje postepeno smanjenje doze.
Amnezija
Lek Flormidal može da izazove anterogradnu amneziju. Ovo stanje se najčešće javlja u roku od prvih nekoliko sati nakon primene leka. Pacijentu se po uzimanju leka mora obezbediti 7 - 8 sati neprekidnog sna da bi se smanjio rizik od pojave anterogradne amnezije. (videti odeljak 4.8)
Rezidualni efekti (zaostali efekti)
Kod standardnih pacijenata nisu uočeni rezidualni efekti po davanju leka, ukoliko oralno primenjena doza leka Flormidal nije iznosila više od 15 mg dnevno i ukoliko je po uzimanju leka pacijentu omogućen neometan san u trajanju od 7-8 sati. Ovo potvrđuju i klinička ispitivanja dobijena zahvaljujući osetljivim farmakološkim metodama.
Psihijatrijske i paradoksalne reakcije
Pri upotrebi benzodiazepina mogu da se jave i paradoksalne reakcije kao što su nemir, agitacija, razdražljivost, hiperaktivnost, nervoza, agresivnost, anksioznost i ređe sumanute ideje, bes, noćne more, abnormalni snovi, halucinacije, psihoze, neadekvatno ponašanje i drugi neželjeni oblici ponašanja. Ukoliko se pojavi neki od simptoma, primenu leka treba prekinuti. Ova dejstva će se verovatnije javiti kod starijih pacijenata.
Ukoliko dođe do pojave ovih reakcija, primenu leka treba prekinuti.
Posebne populacije pacijenata
Kod starijih i/ili iscrpljenih pacijenata koji pate od respiratornih ili kardiovaskularnih problema preporučena doza je 7,5 mg. Kod ovih pacijenata veća je verovatnoća pojave neželjenih dejstava midazolama, poput kardiorespiratorne depresije. Zbog toga bi kod ovih grupa pacijenata lek Flormidal trebalo davati vrlo oprezno; po potrebi može se razmotriti primena niže doze. (videti odeljak 4.2)
Za primenu leka kod pacijenata sa oštećenom funkcojom jetre i/ili bubrega, videti uputstva u odeljku 4.2
Benzodiazepini se ne preporučuju za primarnu terapiju psihoza. Benzodiazepini se ne smeju primenjivati kao monoterapija u lečenju depresija ili anksioznosti povezanih sa depresijom, jer kod ovih pacijenata postoji opasnost od suicida). U tim slučajevima bi najpre trebalo tretirati osnovnu bolest.
Istovremeno uzimanje alkohola / depresora CNS-a
Upotreba leka midazolam sa alkoholom i/ili depresorima CNS-a se ne preporučuje, jer može doći do potenciranja kliničkih efekata midazolama koji uključuju tešku sedaciju koja može dovesti do kome ili smrti, kao i klinički značajnu respiratornu i/ili kardiovaskularnu depresiju (videti odeljak 4.5).
Rizik od istovremene primene sa opioidima
Istovremena primena midazolama i opioida može dovesti do sedacije, respiratorne depresije, kome i smrti. Usled tih rizika, istovremeno propisivanje lekova sa sedativnim efektom, kao što su benzodiazepini ili slični lekovi kao što je lek Flormidal, sa opioidima, treba ostaviti samo za pacijente kod kojih druge metode lečenja nisu moguće. Ukoliko se donese odluka o istovremenoj primeni midazolama i opioida, potrebno je primeniti najmanju efektivnu dozu, a trajanje lečenja svesti na najkraće moguće (videti opšte preporuke o doziranju u odeljku 4.2).
Pacijente treba pažljivo pratiti radi moguće pojave znakova i simptoma respiratorne depresije i sedacije. Zbog toga se preporučuje da se pacijenti i njihovi staratelji (ako je primenljivo) upozore na moguću pojavu ovih simptoma.
Anamneza koja ukazuje na zloupotrebu alkohola i droga
Lek Flormidal treba izbegavati kod pacijenata kod kojih u istoriji bolesti postoje podaci o zloupotrebi alkohola, lekova ili droga.
Istovremena primena sa lekovima koji menjaju aktivnost CYP3A4
Farmakokinetika midazolama je izmenjena kod pacijenata koji primaju lekove inhibitore ili induktore CYP3A4, tako da klinička i neželjena dejstva midazolama mogu biti povećana ili smanjena (videti odeljak 4.5).
Zavisnost
Upotreba leka Flormidal može dovesti do razvoja fizičke i psihičke zavisnosti. Rizik od zavisnosti se povećava zajedno sa dozom i dužinom tretmana, kao i kod predisponiranih pacijenata sa prethodnom istorijom zloupotrebe alkohola i/ili droga.
Simptomi obustave leka
Pri obustavljanju terapije mogu da se jave sledeći simptomi apstinencije: glavobolja, dijareja, bol u mišićima, ekstremna anksioznost, napetost, nemir, konfuzija i razdražljivost. U teškim slučajevima može doći do derealizacije i depersonalizacije, preosetljivosti na zvuk, utrnulost i trnci u ekstremitetima, preosetljivosti na buku, svetlo i dodir, halucinacije, kao i konvulzije.
S obzirom da je rizik od apstinencijalnog/rebound sindroma veći pri naglom prekidu terapije, preporučuje se postepeno smanjenje doze (videti odeljak 4.2).
Intolerancija na laktozu
Lek Flormidal sadrži laktozu. Pacijenti sa retkim naslednim oboljenjem intolerancije na galaktozu, nedostatkom laktaze ili glukozno-galaktoznom malapsorpcijom, ne smeju koristiti ovaj lek.
Farmakokinetičke interakcije
Pošto se midazolam gotovo isključivo metaboliše putem izoenzima 3A citohroma P450 (CYP3A4 i CYP3A5), lekovi koji moduliraju aktivnost CYP3A mogu da utiču na koncentraciju midazolama u plazmi i njegovu kliničku efikasnost. Nijedan drugi mehanizam osim modulacije aktivnosti CYP3A nije potvrđen kao izvor klinički važnih farmakokinetičkih interakcija između midazolama i drugih lekova. Koliko je poznato, midazolam ne menja farmakokinetiku drugih lekova.
Ukoliko se primenjuje sa inhibitorima CYP3A, klinička efikasnost midazolama može biti povećana i dejstvo produženo, tako da je neophodno smanjiti dozu leka. Suprotno, ukoliko se primenjuje sa induktorima CYP3A, efikasnost midazolama može biti smanjena i vreme dejstva leka skraćeno, pa je neophodno povećati dozu.
U slučaju CYP3A indukcije i ireverzibilne inhibicije (tzv. inhibicije koja se bazira na mehanizmu), uticaj na farmakokinetiku midazolama po uzimanju CYP3A modulatora može da traje od nekoliko dana do nekoliko nedelja. Primeri ireverzibilnih inhibitora CYP3A su antibiotici (npr. klaritromicin, eritromicin), antiretrovirusni lekovi (npr. inhibitori HIV proteaze kao što je ritonavir (uključujući i inhibitore HIV proteaze pojačane ritonavirom) i delavirdin), blokatori kalcijumskih kanala (npr. verapamil i diltiazem), inhibitori tirozin kinaze (npr. imatinib, lapatinib, idelalizib) ili modulator estrogenskog receptora raloksifen.
Pri istovremenoj upotrebi etinilestradiola/norgestrela kao oralne kontracepcije, izloženost midazolamu nije značajno promenjena.
Lekovi koji inhibiraju CYP3A
Klasifikacija CYP3A inhibitora
CYP3A inhibitori se klasifikuju na osnovu jačine inhibitornog uticaja i značaja kliničke modifikacije kada se daju istovremeno sa oralno primenjenim midazolamom:
Veoma jaki inhibitori: PIK midazolama je povećan preko 10 puta, a Cmax je povećan preko 3 puta. U grupu veoma jakih inihibitora spadaju: ketokonazol, itrakonazol, vorikonazol, inhibitori HIV proteaze, uključujući
ritonavir. Kombinacija oralno primenjenog midazolama i veoma jakih inhibitora CYP3A4 je kontraindikovana (videti odeljak 4.3).
Jaki inhibitori: PIK midazolama je povećan 5 do 10 puta.
U ovu kategoriju se ubrajaju sledeći lekovi: velike doze klaritromicina, inhibitori tirozin kinaze (kao što je idelalizib) kao i inhibitori proteaze HCV-a boceprevir i telaprevir.
Kontraindikovana je istovremena primena midazolama sa boceprevirom i telaprevirom (videti odeljak 4.3.)
Umereni inhibitori: PIK midazolama je povećan 2 do 5 puta. U grupu umerenih inhibitora spadaju: flukonazol, klaritromicin, telitromicin, eritromicin, diltiazem, verapamil, nefazodon, antagonisti receptora NK1 (aprepitant, netupitant, kasopitant), tabimorelin i posakonazol.
Kombinacija midazolama sa jakim i umerenim inhibitorima CYP3A zahteva pažljivu evaluaciju stanja pacijenta jer može prouzrokovati povećanu osetljivost pacijenta na potencijalna neželjena dejstva midazolama. (videti odeljak 4.4)
Slabi inhibitori: PIK midazolama je povećan 1,25 do < 2 puta. U grupu slabih inhibitora spadaju sledeći lekovi i biljni preparati: fentanil, roksitromicin, cimetidin, ranitidin, fluvoksamin, klorzoksazon, bicalutamid, propiverin, everolimus, ciklosporin, simeprevir, sok od grejpfruta, Echinacea purpurea, berberin, koji se nalazi i u kanadskoj žutici (Hydrastis canadensis).
Istovremena primena midazolama sa slabim inhibitorima CYP3A ne dovodi do značajnih promena u kliničkoj efikasnosti midazolama.
CYP3A induktori
Kod pacijenata koji primaju kombinaciju midazolama i induktora CYP3A može postojati potreba za povećanjem doze, naročito ako se midazolam primenjuje sa jakim induktorima CYP3A. U grupu jakih induktora CYP3A (smanjuju PIK za ≥ 80%) spadaju rifampicin, karbamazepin, fenitoin, enzalutamid i mitotan, koji ima dugotrajan indukujući efekat na CYP3A4, u umerene CYP3A induktore (smanjuju PIK za 50 – 80%) se ubraja kantarion, dok u slabe induktore (smanjuju PIK za 20 – 50%) spadaju efavirenz, klobazam, tikagrelor, vemurafenib, kvercetin (koji se nalazi u biljci Ginkgo biloba) i azijski ginseng.
Farmakodinamske interakcije
Midazolam može da poveća sedativni/hipnotički efekat drugih sedativa/hipnotika kao što su alkohol, opijati/opioidi (koji se koriste kao analgetici, antitusici ili supstituciona terapija), antipsihotici, drugi benzodiazepini koji se koriste kao anksiolitici ili hipnotici, barbiturati, propofol, ketamin, etomidat, sedativni antidepresivi, antihistaminici, barbiturati, propofol, ketamin, etomidate, i centralni antihipertenzivi.
Midazolam smanjuje minimalnu alveolarnu koncentraciju inhalacionih anestetika.
Pojačana sedacija i kardio-respiratorna depresija može da se javi kod istovremene primene midazolama sa bilo kojim depresorom centralnog nervnog sistema uključujući alkohol, tako da je kombinaciju alkohola i midazolama neophodno izbegavati.
Opioidi:
Istovremena primena lekova sa sedativnim dejstvom, kao što su benzodiazepini i srodnih lekovi, i opioida povećava rizik od sedacije, respiratorne depresije, kome i smrti usled aditivnog depresornog dejstva na CNS. Dozu i trajanje istovremene primene potrebno je ograničiti (videti odeljak 4.4.).
Za upozorenja o ostalim depresorima CNS-a, uključujući alkohol, videti odeljak 4.9.
Lekovi koji povećavaju budnost/pamćenje kao što je inhibitor acetilholinesteraze fizostigmin, mogu dovesti do poništavanja hipnotičkog efekta midazolama. Takođe, 250 mg kofeina može delimično dovesti do poništavanja sedativnog efekta midazolama.
Trudnoća
Nema dovoljno podataka o bezbednosti primene midazolama u toku trudnoće ili su podaci o primeni ograničeni. Benzodiazepine treba izbegavati u toku trudnoće osim ukoliko nema bezbednije alternativne terapije.
Podaci ukazuju na povećan rizik od urođenih malformacija povezanih sa primenom benzodiazepina, uključujući midazolam, tokom prvog trimestra trudnoće.
Ukoliko se lek propisuje ženama u generativnom periodu, pacijentkinje moraju biti upozorene da kontaktiraju svog lekara zbog prekida terapije ukoliko planiraju trudnoću ili sumnjaju da su trudne.
Primena midazolama u poslednjem trimestru trudnoće ili primena velikih doza leka u toku porođaja može prouzrokovati nepravilan rad srca, hipotoniju, slabo sisanje, hipotermiju i umerenu respiratornu depresiju kod novorođenčeta.
Dugotrajna primena benzodiazepina u kasnoj trudnoći može dovesti do simptoma fizičke zavisnosti deteta sa povećanim rizikom od razvoja simptoma obustave u postnatalnom periodu.
Dojenje
Pošto se midazolam izlučuje u majčino mleko, žene koje doje ne smeju uzimati lek Flormidal.
Sedacija, amnezija, smanjena koncentracija i oslabljena mišićna funkcija imaju izražen uticaj na psihofizičke sposobnosti prilikom upravljanja vozilom i rukovanja mašinama. Stoga je pacijente neophodno upozoriti na to da ne smeju da upravljaju vozilom ili da rukuju mašinama, sve dok se ne uspostavi normalna pažnja i brzina reagovanja. Odluku o tome kada pacijent može nastaviti s tim aktivnostima treba doneti lekar.
Ako je san bio prekratak ili je pacijent konzumirao alkohol, povećana je mogućnost smanjene pažnje (videti odeljak 4.5.).
Sledeća neželjena dejstva uočena su pri oralnoj upotrebi midazolama (učestalost nepoznata).
Kategorije učestalosti definisane su na sledeći način: veoma često (≥ 1/10), često (≥ 1/100 do < 1/10), povremeno (≥ 1/1000 do < 1/100), retko (≥ 1/10000 do < 1/1000), veoma retko (< 1/10000), nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).
Poremećaji imunskog sistema | |
nepoznata učestalost | preosetljivost, angioedem |
Psihijatrijski poremećaji | |
nepoznata učestalost | stanje konfuzije***, dezorjentisanost***, emocionalni poremećaji i poremećaji raspoloženja*** |
Poremećaji nervnog sistema | |
nepoznata učestalost | ošamućenost tokom dana***, glavobolja***, vrtoglavica***, smanjena pažnja***, ataksija*** |
Poremećaji oka | |
nepoznata učestalost | diplopija*** |
Kardiološki poremećaji | |
nepoznata učestalost | srčana insuficijencija, ukljućujući i srčani zastoj |
Poremećaji mišićno-koštanog sistema i | |
nepoznata učestalost | mišićna slabost*** |
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji | |
nepoznata učestalost | respiratorna depresija |
Gastrointestinalni poremećaji | |
nepoznata učestalost | gastrointestinalne smetnje |
Poremećaji kože i potkožnog tkiva | |
nepoznata učestalost | kožne reakcije |
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene | |
nepoznata učestalost | zamor*** |
Povrede, trovanje i proceduralne komplikacije | |
nepoznata učestalost | padovi, frakture**** |
* Poznato je da se pojavljuju takve paradoksalne reakcije. U tom slučaju treba prekinuti primenu leka. Ove neželjene reakcije će se verovatnije pojaviti kod osoba starijeg životnog doba (videti odeljak 4.4.).
** Anterogradna amnezija može se javiti kod primene terapijskih doza, a rizik se povećava uz veće doze. Amnezija može biti povezana sa neprilagođenim ponašanjem (videti odeljak 4.4.).
*** Ovi događaji se uglavnom pojavljuju na početku lečenja i obično nestaju nakon ponovljene primene.
**** Rizik od padova i fraktura kostiju povećan je kod pacijenata koji istovremeno uzimaju sedative (uključujući alkoholna pića) kao i kod starijih pacijenata.
Zavisnost
Primena midazolama (čak i u terapijskim dozama) može dovesti do razvoja fizičke zavisnosti. Nagli prekid terapije može izazvati simptome obustave leka ili rebound fenomene, kao što su povratna nesanica, promene raspoloženja, anksioznost, poremećaje spavanja i nemir (videti odeljak 4.4.). Može doći do psihičke zavisnosti od leka. Prijavljena je i zloupotreba kod osoba koje zloupotrebljavaju više vrsta lekova.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Simptomi
Primene prekomernih doza leka Flormidal uglavnom uključuju intenziviranje terapijskih efekata (ošamućenost, ataksija, dizartrija, nistagmus). Predoziranje midazolamom retko kad ugrožava život ukoliko se lek primenjuje sam, međutim, može da prouzrokuje arefleksiju, apneju, hipotoniju, hipotenziju, kardiorespiratornu depresiju i komu. Ukoliko koma nastupi, obično traje par sati i može biti produžena ili se može javljati ciklično, naročito kod starijih pacijenata. Simptomi respiratorne depresije su mnogo izraženiji i ozbiljniji kod pacijenata sa postojećim respiratornim obojenjima.
Benzodiazepini povećavaju efekat drugih depresora centralnog nervnog sistema, uključujući alkohol.
Terapija
Neophodno je pratiti vitalne funkcije pacijenta i u zavisnosti od stanja primeniti odgovarajuću meru. Kod pacijenata može biti naročito neophodna simptomatska terapija kardiorespiratornog ili centralnog nervnog sistema.
U cilju sprečavanja dalje resorpcije leka treba primeniti aktivni ugalj u roku 1-2 sata nakon predoziranja. Kod izrazito ošamućenih pacijenata neophodno je zaštititi disajne puteve ukoliko je primenjen aktivni ugalj. U slučaju mešovite ingestije može se razmotriti gastrična lavaža, mada ona ne spada u rutinske procedure.
Ukoliko se javi teška depresija CNS-a neophodno je razmotriti primenu flumazenila (antagonist benzodiazepinskih receptora). Primena flumazenila se mora sprovoditi u strogo kontrolisanim uslovima jer ovaj lek ima kratko poluvreme eliminacije (oko 1 sat), te pacijente treba kontrolisati i kada prođe njegovo dejstvo. Flumazenil se primenjuje sa izrazitom opreznošću kod pacijenata koji uzimaju lekove koji snižavaju prag napada (npr. triciklični antidepresivi). Za više informacija o pravilnoj upotrebi flumazenila videti Sažetak karakteristika leka za flumazenil.
Farmakoterapijska grupa: Psiholeptici; derivati benzodiazepina
ATC šifra: N05CD08
Mehanizam delovanja
Midazolam je hipnotički i sedativni lek koji se karakteriše brzim početkom i kratkim vremenom dejstva. Takođe, ispoljava anksiolitičko, antikonvulzivno i miorelaksantno dejstvo. Midazolam negativno utiče na psihomotornu funkciju nakon pojedinačne doze ili multiplog doziranja, sa minimalnim hemodinamskim promenama.
Efekti benzodiazepina na centralni nervni sistem posredovani su pojačanjem neurotransmisije putem gama- aminobuterne kiseline (engl. gamma-aminobutyric acid, GABA) na inhibitornim sinapsama. U prisustvu benzodiazepina, afinitet GABA receptora za neurotransmiter pojačan je pozitivnom alosteričkom modulacijom što dovodi do povećanog delovanja otpuštenog neurotransmitera GABA na postsinaptički transmembranski protok hloridnih jona.
Resorpcija
Midazolam se resorbuje brzo i kompletno nakon oralne primene. Zbog snažnog efekta prvog prolaza, apsolutna bioraspoloživost peroralno primenjenog midazolama iznosi 30–70%. Farmakokinetika midazolama je linearna u dozi od 7,5 do 20 mg.
Nakon jedne doze od 15 mg midazolama u obliku film tablete, maksimalna koncentracija leka u plazmi od 70 - 120 nanogram/mL se postiže nakon jednog sata. Hrana produžava vreme do postizanja maksimalne koncentracije leka u plazmi za 1 sat, tako da smanjuje stopu resorpcije midazolama. Poluvreme resorpcije iznosi 5 - 20 minuta.
Distribucija
Distribucija midazolama u tkivima je veoma brza i u većini slučajeva faza distribucije nije vidljiva ili je suštinski završena u roku od 1-2 sata nakon oralne primene. Volumen distribucije u ravnotežnom stanju iznosi 0,7 - 1,2 L/kg. 96 - 98% midazolama se vezuje za proteine plazme. Najveći deo leka se vezuje za albumine. Sporo i u neznatnoj količini prolazi u cerebrospinalnu tečnost. Kod ljudi je dokazano da midazolam polako prolazi kroz placentu i ulazi u fetalnu cirkulaciju. Male količine midazolama se izlučuju u mleko dojilje. Midazolam nije susptrat transportnih proteina.
Biotransformacija
Midazolam se skoro u potpunosti eliminiše biotransformacijom. Midazolam se transformiše hidroksilacijom putem citohroma P450, CYP3A izoenzima. Izoenzimi CYP3A4 i CYP3A5 su aktivno uključeni u oksidativni metabolizam midazolama u jetri. Metabolizam midazolama nakon peroralne primene u usporedivoj meri se oslanja na CYP3A u crevima i CYP3A u jetri.
Dva glavna produkta oksidativnog metabolizma su 1'-hidroksimidazolam i 4-hidroksimidazolam. 1'- hidroksimidazolam je glavni metabolit u urinu i plazmi. Koncentracija 1'-hidroksimidazolama može dostići 30 - 50% nepromenjenog leka. 1'-hidroksimidazolam je farmakološki aktivan i značajno doprinosi (oko 34%) efektima midazolama.
Eliminacija
Kod zdravih mladih dobrovoljaca, poluvreme eliminacije midazolama iznosi 1,5 do 2,5 sata. Poluvreme eliminacije 1'-hidroksimidazolama je manje od jednog sata. Zbog toga se nakon primene midazolama koncentracije nepromenjenog leka i glavnog metabolita smanjuju paralelno. Manje od 1% doze izlučuje se mokraćom u neizmenjenom obliku. 60 – 80% doze se podleže glukuronidaciji i izlučuje mokraćom u obliku konjugata 1'-hidroksimidazolama. Midazolam se ne akumulira kada se primenjuje jednom dnevno. Ponavljana primena midazolama ne indukuje enzime koji učestvuju u metabolizmu drugih lekova.
Farmakokinetika kod posebnim populacijama
Stariji pacijenti
Kod muških ispitanika starijih od 60 godina poluvreme eliminacije midazolama, u poređenju sa mlađim ispitanicima muškog pola, značajno je produženo za faktor 2,5. Ukupan klirens midazolama je kod starijih muškaraca znatno niži, a biološka raspoloživost oralno primenjene doze u obliku tableta bila je znatno viša. Međutim, kod starijih žena nisu uočene značajne razlike u poređenju sa mlađim ispitanicama ženskog pola.
Oštećenje funkcije jetre
Farmakokinetika midazolama je značajno izmenjena kod pacijenata sa hroničnim oboljenjem jetre, uključujući uznapredovalu cirozu jetre. Zbog smanjenog hepatičnog klirensa, poluvreme eliminacije je produženo i apsolutna bioraspoloživost oralnog midazolama je značajno produžena kod pacijenata sa cirozom jetre u odnosu na kontrolne grupe.
Oštećenje funkcije bubrega
Farmakokinetika midazolama nije izmenjena kod pacijenata sa hroničnom bubrežnom insuficijencijom. Međutim, glavni metabolit midazolama, 1'-hidroksimidazolam glukuronid koji se izlučuje putem bubrega, akumulira se kod pacijenata sa teškom oštećenjem funkcije bubrega,što prouzrokuje produženu sedaciju. Stoga, oralni midazolam treba primenjivati oprezno kod pacijenata sa bubrežnim oštećenjem (videti odeljak 4.2).
Kod pacijenata sa teškim oštećenjem bubrežne funkcije postoji veća verovatnoća pojave neželjenih reakcija.
Pacijenti sa povećanom telesnom masom
Volumen distribucije midazolama se u slučaju gojaznih pacijenata povećava. Iz toga razloga je poluvreme eliminacije midazolama kod gojaznih pacijenata, u poređenju sa pacijentima normalne telesne mase, produženo (5,9 prema 2,3 sata nakon oralne primene). Oralna biološka raspoloživost midazolama je jednaka kod pacijenata u obe grupe.
Nema dodatnih podataka o pretkliničkim ispitivanjima koji već nisu uključeni u ostale delove Sažetka karakteristika leka.
Jezgro tablete: laktoza, bezvodna; skrob, kukuruzni;
celuloza, mikrokristalna; magnezijum-stearat.
Film obloga tablete: hipromeloza; eudražit NE 30 D; makrogol 6000;
makrogol 400; talk;
titan-dioksid; karmeloza-natrijum.
Nije primenljivo
5 godina
Čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti i vlage. Lek ne zahteva posebne temperaturne uslove čuvanja.
Unutrašnje pakovanje je ALU/PVC-PVC blister sa 10 film tableta.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze se 3 blistera sa po 10 film tableta (ukupno 30 film tableta) i Uputstvo za lek.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.
Aktivna supstanca leka Flormidal je benzodiazepin midazolam.
Lek Flormidal tablete prvenstveno deluju umirujuće (sedativno dejstvo) i uspavljujuće (hipnotičko dejstvo), a osim toga sprečavaju ili prekidaju epileptične napade (antikonvulzivno dejstvo) i smanjuju mišićni tonus (miorelaksantno dejstvo).
Lek Flormidal se koristi u kratkotrajnoj terapiji poremećaja sna.
Lek se primenjuje samo kod teških poremećaja spavanja koji onemogućavaju funkcionisanje pacijenta i dovode do ekstremne uznemirenosti.
Lek se takođe primenjuje u pripremi pacijenta (premedikacija) za hirurške ili dijagnostičke procedure.
Upozorite lekara ako uzimate druge lekove, imate neku hroničnu bolest, neki poremećaj metabolizma, preosetljivi ste na lekove ili ste imali alergiju na neke od njih.
Često je dovoljno promeniti životne navike kako bi se povratio prirodan ritam sna. U protivnom, u tome mogu pomoći i sredstva za uspavljivanje. Međutim, apsolutno treba izbeći dugotrajnu upotrebu lekova za uspavljivanje, naročito bez prethodne konsultacije sa svojim lekarom.
Ukoliko je dovoljno promeniti životne navike kako bi se provratio san, ne treba koristiti lek Flormidal.
Lek Flormidal ne smete uzimati:
u toj populaciji.
Upozorenja i mere opreza
Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Flormidal. Tokom uzimanja benzodiazepina, kao što je lek Flormidal tablete, mogu se razviti:
noćne more, neuobičajeni snovi, priviđenja (halucinacije), psihoze, neprilagođeno ponašanje i druge neželjene reakcije koje se odražavaju na ponašanje. U takvim slučajevima treba prekinuti lečenje.
VAŽNO:
Ako ste zavisni od alkohola, lekova ili droga, izbegavajte uzimanje leka Flormidal.
Isto tako, morate izbegavati istovremeno uzimanje leka Flormidal i alkohola ili lekova koji deluju na centralni nervni sistem. Istovremena primena može pojačati dejstvo leka Flormidal i dovesti do prekomerne sedacije ili čak do zaustavljanja respiratornog i kardiovaskularnog sistema. Pogledajte i odeljke „Drugi lekovi i lek Flormidal“ i „Uzimanje leka Flormidal sa hranom, pićima i alkoholom”.
Budite oprezni pri uzimanju leka Flormidal i u sledećim slučajevima:
Drugi lekovi i lek Flormidal
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.
Lekar po potrebi može korigovati terapiju u toku njihovog uzimanja, kao i nakon prestanka primene tih lekova.
Zbog međusobnog delovanja sa nekim drugim lekovima, dejstvo leka Flormidal ili drugih lekova može se pojačati ili smanjiti.
Istovremeno sa lekom Flormidal NE SMETE uzimati ketokonazol, itrakonazol, vorikonazol (lekove za lečenje gljivičnih infekcija), inhibitore HIV proteaze (lekove za lečenje HIV infekcije, npr. sakvinavir, ritonavir, delavirdin, nelfinavir) ni inhibitore HCV proteaze boceprevir i telaprevir (lekove za lečenje hepatitisa C) (pogledajte i odeljak „Lek Flormidal ne smete uzimati“).
Lekovi koji deluju na centralni nervni sistem mogu pri istovremenoj primeni pojačati dejstvo leka Flormidal (pogledajte i odeljak “Upozorenja i mere opreza“).
U ovu grupu spadaju:
Ako niste sigurni da li uzimate neki od navedenih lekova, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.
Dejstvo leka Flormidal može se pojačati i trajati duže ako istovremeno uzimate lekove kao što su:
Dejstvo leka Flormidal može se umanjiti i trajati kraće ako istovremeno uzimate lekove kao što su:
Ako niste sigurni da li uzimate neki od navedenih lekova, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom. Istovremena primena leka Flormidal i opioida (jakih lekova protiv bolova, lekova za zamensku terapiju i nekih lekova protiv kašlja) povećava rizik pojave omamljenosti, otežanog disanja (respiratorne depresije) i kome i može biti opasna po život. Zbog toga istovremenu primenu treba razmotriti samo kada nije moguća nijedna druga terapija.
Međutim, ako Vam lekar ipak propiše Flormidal zajedno sa opioidima, ograničiće dozu i trajanje istovremene primene.
Obavestite svog lekara o svim opioidima koje uzimate i pažljivo se pridržavajte doza koje Vam je lekar preporučio. Možda bi bilo dobro da zamolite prijatelje ili članove porodice da pripaze na pojavu gore navedenih znakova i simptoma. Obratite se svom lekaru ako se pojave takvi simptomi.
Uzimanje leka Flormidal sa hranom, pićima i alkoholom
Lek Flormidal možete uzimati sa hranom ili bez nje. Konzumiranje alkohola značajno utiče na dejstvo leka Flormidal.
Pacijenti ne smeju da uzimaju alkohol istovremeno sa lekom, jer se dejstvo leka time značajno pojačava. Može doći do pojave prekomerne sedacije ili čak do zastoja disanja i rada srca.
Kod pacijenata koji istovremeno uzimaju alkohol, povećan je rizik od padova i preloma.
Trudnoća, dojenje i plodnost
Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru za savet pre nego uzmete ovaj lek.
Nema dovoljno podataka o bezbednosti primene leka Flormidal u toku trudnoće. Postojeći podaci ukazuju na povećan rizik od urođenih mana povezanih sa primenom benzodiazepina, uključujući midazolam, tokom prvog trimestra trudnoće. Benzodiazepine treba izbegavati u toku trudnoće osim ukoliko nema bezbednije alternativne terapije.
Ukoliko je neophodna primena leka Flormidalu toku trudnoće, Vaš lekar će proceniti odnos koristi i rizika za Vas i plod.
Primena midazolama u poslednjem trimestru trudnoće može naškoditi detetu.
Dugotrajna primena leka Flormidal u kasnoj trudnoći može dovesti do simptoma fizičke zavisnosti deteta sa povećanim rizikom od razvoja simptoma obustave u postnatalnom periodu.
Midazolam se izlučuje u majčino mleko, pa ga ne smete upotrebljavati u toku dojenja.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Lek Flormidal ima snažan uticaj na psihofizičke sposobnosti prilikom upravljanja vozilom i rukovanja mašinama, pošto izaziva umirenje (sedaciju), gubitak pamćenja (amneziju), smanjuje koncentraciju i mišićnu snagu. Nakon uzimanja leka Flormidal ne sme se upravljati vozilom ili rukovati mašinama, sve dok se ne uspostavi normalna pažnja i brzina reagovanja. Odluku o tome kada možete nastaviti sa ovim aktivnostima doneće Vaš lekar.
Verovatnoća pojave smanjene pažnje je veća ako niste dovoljno dugo spavali ili ako ste konzumirali alkohol. Ako se jave ovi simptomi ne smete upravljati vozilom niti rukovati mašinama.
Lek Flormidal sadrži laktozu
Lek Flormidal sadrži mlečni šećer (laktozu). U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.
Uvek uzimajte lek Flormidal tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut.Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Potrebno je pridržavati se uputstava lekara u pogledu upotrebe leka. Tabletu treba progutati celu bez žvakanja, uz dosta vode ili voćnog soka, nakon čega treba leći u postelju. Nakon uzimanja tablete osigurajte sebi neprekidan san u trajanu od 7 do 8 sati.
Standardno doziranje
Uobičajena doza za odrasle pacijente je 15 mg. Dozu leka i trajanje lečenja odrediće Vaš lekar. Ni u kom slučaju ne smete sami povećati propisanu dozu leka
Posebne grupe pacijenata
Kod sledećih grupa pacijenata lek Flormidal treba primenjivati veoma oprezno i treba razmisliti o smanjivanju doze: stariji i iscrpljeni pacijenti, pacijenti sa oštećenjem funkcije jetre ili bubrega i pacijenti sa bolestima pluća i kardiovaskularnog sistema. Kod ovih pacijenata ne sme se prekoračiti doza od 7,5 mg.
Trajanje lečenja
Lečenje treba da bude što kraće, obično od nekoliko dana do najviše dve nedelje. Pred kraj lečenja treba postepeno smanjivati dozu, što će lekar prilagoditi posebno Vama. Primenu leka Flormidal ne smete prekinuti naglo. Lekar u posebnim slučajevima može produžiti lečenje samo nakon prethodne temeljne procene.
Ako ste uzeli više leka Flormidal nego što treba
Ako ste zaboravili da uzmete lek Flormidal
Ne uzimajte duplu dozu da bi nadoknadili propuštenu tabletu!
Ako naglo prestanete da uzimate lek Flormidal
Lečenje ne smete prekinuti ako se pre toga niste posavetovali sa svojim lekarom. U slučaju naglog prestanka primene leka, može se javiti prolazna povratna nesanica, koja može biti još teža nego pre početka lečenja. Takođe se mogu javiti promene raspoloženja, anksioznost, problemi sa spavanjem i nemir. Zbog toga primenu leka treba postepeno prekinuti. Pratite savete koje ste dobili od lekara.
Ako imate bilo kakvih pitanja o primeni leka obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Važne neželjene reakcije na koje morate obratiti pažnju:
Alergijske reakcije
Ako se pojave simptomi alergijske reakcije, odmah potražite lekarsku pomoć. Kod osetljivih osoba mogu se pojaviti reakcije preosetljivosti kao i oticanje lica, usana, jezika i drugih delova tela (angioedem).
Gubitak pamćenja
Anterogradna amnezija (gubitak pamćenja za događaje koji se dogode nakon buđenja) može se javiti kod primene terapijskih doza, ali rizik se povećava uz veće doze. Može biti povezana sa neprilagođenim ponašanjem. Pogledajte i odeljak “Upozorenja i mere opreza“ u odeljku “Šta treba da znate pre nego što uzmete lek Flormidal“.
Paradoksalne reakcije
Ako se pojavi neki od sledećih simptoma, posavjetujte se sa svojim lekarom jer ćete možda morati prestati uzimati lek Flormidal:
Paradoksalne reakcije se češće javljaju kod starijih pacijenata.
Pogledajte i odeljak “Upozorenja i mere opreza“ u odeljku “Šta treba da znate pre nego što uzmete lek Flormidal“.
Zavisnost
Lek Flormidal čak i pri uobičajenim dozama može izazvati fizičku zavisnost. Nagli prekid terapije može izazvati simptome obustave ili povratne (rebound) fenomene, kao što su povratna, još teža nesanica, promene raspoloženja, anksioznost i nemir. Može doći do psihološke zavisnosti od leka. Primećena je zloupotreba kod osoba koje zloupotrebljavaju više vrsta lekova. Pogledajte i odeljak „Upozorenja i mere opreza“ u odeljku “Šta treba da znate pre nego što uzmete lek Flormidal“.
Padovi i prelomi
Kod pacijenata koji istovremeno uzimaju sedative (uključujući alkoholna pića) i kod starijih pacijenata koji se leče benzodiazepinima povećan je rizik od padova i preloma.
Ostale neželjene reakcije sa nepoznatom učestalošću su
Neželjene reakcije koje se javljaju posebno na početku lečenja su:
Navedene nuspojave obično nestanu same od sebe sa nastavkom lečenja.
Sledeće neželjene reakcije mogu se pojaviti bilo kada tokom primene leka Flormidal
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti lek Flormidal posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon:
„Važi do:“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi naposlednji dan navedenog meseca.
Čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti i vlage. Lek ne zahteva posebne temperaturne uslove čuvanja.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Šta sadrži lek Flormidal
Aktivna supstanca je midazolam.
Jedna film tableta sadrži 15 mg midazolama, u obliku midazolam-maleata.
Pomoćne supstance su:
Jezgro tablete: laktoza, bezvodna; skrob, kukuruzni; celuloza, mikrokristalna; magnezijum-stearat.
Film obloga tablete: : hipromeloza; eudražit NE 30 D; makrogol 6000; makrogol 400; talk; titan-dioksid (E171); karmeloza-natrijum.
Kako izgleda lek Flormidal i sadržaj pakovanja
Film tableta.
Okrugle, bikonveksne, filmom obložene tablete, skoro bele do žućkasto bele boje sa podeonom linijom na jednoj strani. Tableta se može podeliti na jednake doze.
Unutrašnje pakovanje je ALU/PVC-PVC blister sa 10 film tableta.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 3 blistera sa po 10 film tableta (ukupno 30 film tableta) i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole i proizvođač
GALENIKA AD BEOGRAD, Batajnički drum b.b., Beograd, Republika Srbija
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Januar, 2022.
Režim izdavanja leka:
Lek se izdaje uz lekarski recept.
Broj i datum dozvole:
515-01-00895-21-001 od 26.01.2022.