Idelvion® 500i.j./2.5mL prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Naziv leka
Idelvion® 500i.j./2.5mL prašak i rastvarač za rastvor za injekciju
Opis chat-gpt
Idelvion® 500i.j./2.5mL je lek koji sadrži aktivnu supstancu 'albutrepenonakog alfa' i koristi se za lečenje i sprečavanje krvarenja kod pacijenata sa hemofilijom B zbog nedostatka faktora koagulacije IX u krvi.
Farmaceutski oblik
prašak i rastvarač za rastvor za injekciju
Vrsta leka
Režim izdavanja
SZR - Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi, izuzetno, uz recept
Lista RFZO
Lek nije na listi lekova RFZO
Nosioci dozvole

Pakovanja

JKL
‍0066107
Maksimalna cena leka
87.670,50 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
EAN
8606007086997
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Registracija
Broj rešenja: 515-01-03688-22-001
Datum važenja: 09.10.2023 - 09.10.2028

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Terapija i profilaksa krvarenja kod pacijenata sa hemofilijom B (urođenim nedostatkom faktora IX). Lek Idelvion se može primenjivati u svim uzrasnim grupama.

Terapija se mora sprovoditi pod nadzorom lekara sa iskustvom u lečenju hemofilije B. Praćenje lečenja

Tokom lečenja savetuje se odgovarajuće određivanje koncentracije faktora IX kako bi se odredila doza koju treba primeniti i učestalost ponavljanja infuzija. Pojedini pacijenti mogu imati različite odgovore na faktor IX, pokazujući različite vrednosti poluvremena eliminacije i oporavka. Doza koja se zasniva na telesnoj masi se verovatno mora prilagoditi kod pothranjenih ili pacijenata sa prekomernom telesnom masom. Posebno u slučaju većih hirurških intervencija, neophodno je precizno praćenje supstitucione terapije analizom koagulacije (određivanje aktivnosti faktora IX u plazmi).

Kada se primenjuje in vitro jednostepeni test koagulacije zasnovan na tromboplastinskom vremenu (engl. activated partial thromboplastin time, aPTT) za određivanje aktivnosti faktora IX u uzorcima krvi pacijenata, na rezultate aktivnosti faktora IX u plazmi mogu značajno uticati vrsta aPTT reagensa i referentni standard koji se upotrebljava u testu. Rezultati jednostepenog testa koagulacije u kojem se koristi aPTT reagens na bazi kaolina ili reagens Actin FS verovatno će pokazati manji stepen aktivnosti od stvarne. Ovo je posebno važno kod promene laboratorija i/ili reagenasa koji se upotrebljavaju u testu.

Doziranje

Doza i trajanje supstitucione terapije zavise od težine nedostatka faktora IX, mesta i obima krvarenja i kliničkog stanja pacijenta.

Broj primenjenih jedinica faktora IX izražava se u internacionalnim jedinicama (i.j.), koje su u skladu sa važećim standardom Svetske zdravstvene organizacije (SZO) za lekove koji sadrže faktor IX. Aktivnost faktora IX u plazmi izražava se ili procentualno (u odnosu na normalnu humanu plazmu) ili u internacionalnim jedinicama (u odnosu na internacionalni standard za faktor IX u plazmi).

Jedna internacionalna jedinica (i.j.) aktivnosti faktora IX jednaka je količini faktora IX u jednom mililitru normalne humane plazme.

Lečenje prema potrebi

Izračunavanje potrebne doze faktora IX zasniva se na empirijski utvrđenoj činjenici da jedna internacionalna jedinica (i.j.) faktora IX po kg telesne mase povećava aktivnost faktora IX u plazmi za, prosečno 1,3 i.j./dL (1,3% normalne aktivnosti) kod pacijenata uzrasta ≥ 12 godina i za 1,0 i.j./dL (1,0% normalne aktivnosti) kod pacijenata uzrasta < 12 godina. Potrebna doza se određuje prema sledećoj formuli:

Potrebna doza (i.j.) = telesna masa (kg) x željeno povećanje vrednosti faktora IX (% normalne vrednosti ili i.j./dL) x {recipročna vrednost primećenog oporavka (i.j./kg na i.j./dL)}

Očekivano povećanje vrednosti faktora IX (i.j./dL ili % normalne vrednosti) = Doza (i.j.) x oporavak (i.j./dL na i.j./kg)/telesna masa (kg)

Doza koju treba primeniti i učestalost primene uvek treba da budu usmereni ka postizanju kliničke efikasnosti u svakom pojedinačnom slučaju.

Pacijenti uzrasta < 12 godina

Za prirast po jedinici doze od 1 i.j./dL na 1 i.j./kg, doza se izračunava na sledeći način:

Potrebna doza (i.j.) = telesna masa (kg) x željeno povećanje vrednosti faktora IX (i.j./dL) x 1 dL/kg

Primer

  • Kod pacijenta telesne mase 20 kg sa teškom hemofilijom B potrebno je postići maksimalnu vrednost od 50% normalne vrednosti. Odgovarajuća doza bi bila: 20 kg x 50 i.j./dL x 1 dL/kg = 1000 i.j.
  • Očekuje se da će doza leka Idelvion od 1000 i.j., primenjena pacijentu telesne mase 25 kg, dovesti do povećanja maksimalne vrednosti faktora IX nakon injekcije za 1000 i.j./25 kg x 1,0 (i.j./dL na i.j./kg) = 40 i.j./dL (40% normalne vrednosti).

Pacijenti uzrasta ≥ 12 godina

Za prirast po jedinici doze od 1,3 i.j./dL na 1 i.j./kg, doza se izračunava na sledeći način:

Potrebna doza (i.j.) = telesna masa (kg) x željeno povećanje vrednosti faktora IX (i.j./dL) x 0,77 dL/kg

Primer

  • Kod pacijenta telesne mase 80 kg sa teškom hemofilijom B potrebno je postići maksimalnu vrednost od 50% normalne vrednosti. Odgovarajuća doza bi bila: 80 kg x 50 i.j./dL x 0,77 dL/kg = 3080 i.j.
  • Očekuje se da će doza leka Idelvion od 2000 i.j., primenjena pacijentu telesne mase 80 kg, dovesti do povećanja maksimalne vrednosti faktora IX nakon injekcije za 2000 i.j. x 1,3 (i.j./dL na i.j./kg)/80 kg = 32,5 i.j./dL (32,5% normalne vrednosti).

U slučaju sledećih događaja krvarenja, aktivnost faktora IX ne sme pasti ispod navedene vrednosti aktivnosti u plazmi (izražene u % normalne vrednosti ili u i.j./dL) u odgovarajućem periodu primene leka. Sledeća tabela se može upotrebiti kao vodič za doziranje kod epizoda krvarenja i hirurških intervencija:

Stepen krvarenja / vrsta hirurške intervencijePotrebna vrednost faktora IX (%)Učestalost doziranja (sati) / trajanje terapije (dani)
Krvarenje30 - 60Jedna doza bi trebala da bude dovoljna kod većine krvarenja. Nakon 24 – 72 sata može se primeniti doza održavanja ako su i dalje
Obilnije krvarenje Krvarenja opasna po život, krvarenje duboko u mišiću, uključujući bočno60 - 100Ponoviti primenu na svakih 24 - 72 sata tokom prve nedelje, a zatim doza održavanja jednom nedeljno dok se ne zaustavi
Manje hirurške intervencije Uključujući50 – 80 (pre i posle intervencije)Jedna doza može da bude dovoljna za većinu manjih hirurških intervencija. Ukoliko je potrebno, doza održavanja se može dati nakon 24 - 72 sata dok se ne zaustavi
Veće hirurške intervencije60 - 100Ponoviti primenu svakih 24 - 72 sata
(pre i posle intervencije)tokom prve nedelje, a zatim primeniti dozu održavanja 1 - 2 puta nedeljno dok se ne zaustavi

Profilaksa

Za dugotrajnu profilaksu protiv krvarenja kod pacijenata sa teškom hemofilijom B, uobičajena doza je 35 do 50 i.j./kg jednom nedeljno.

Neki pacijenti, koji su postigli dobru kontrolu primenom leka jednom nedeljno, mogu primenjivati do 75 i.j./kg u intervalu od 10 do 14 dana. Pacijentima uzrasta iznad 18 godina može se razmotriti dalji produžetak intervala lečenja (videti odeljak 5.1).

U nekim slučajevima, naročito kod mlađih pacijenata, možda će biti potrebni kraći intervali između doziranja ili veće doze.

Nakon epizode krvarenja tokom profilakse, pacijenti treba da održavaju svoj režim profilakse što je više moguće, sa 2 doze leka Idelvion primenjene u razmaku od najmanje 24 sata, ali i duže ako se tako smatra prikladnijim za pacijenta.

Pedijatrijska populacija

Preporučen režim doziranja za dugotrajnu profilaksu je od 35 do 50 i.j./kg jednom nedeljno (videti odeljke 5.1 i 5.2). Za adolescente uzrasta od 12 i više godina, preporuke za doziranje su iste kao kod odraslih (videti iznad).

Način primene Intravenska upotreba.

Rekonstituisani lek treba primeniti u obliku spore intravenske injekcije brzinom koja je komforna za pacijenta i koja ne sme biti veća od 5 mL/min.

Za uputstva o rekonstituciji leka pre primene, videti odeljak 6.6.

Preosetljivost na aktivnu supstancu ili neku od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1. Poznata alergijska reakcija na proteine hrčka.

Sledljivost

Kako bi se poboljšala sledljivost bioloških lekova, potrebno je jasno zabeležiti naziv i broj serije primenjenog leka.

Preosetljivost

Kod primene leka Idelvion moguća je pojava reakcija preosetljivosti alergijskog tipa. Ovaj lek sadrži proteine hrčka u tragovima. Ako se pojave simptomi preosetljivosti, pacijentima se mora savetovati da odmah prekinu primenu leka i obrate se svom lekaru. Pacijenti moraju biti upoznati sa ranim znacima reakcija preosetljivosti, uključujući osip, generaliziranu urtikariju, stezanje u grudima, zviždanje u grudima, hipotenziju i anafilaksu.

U slučaju šoka, treba poštovati važeće standardne preporuke za terapiju šoka. Inhibitori

Nakon ponovljenog lečenja lekovima koji sadrže humani koagulacioni faktor IX, pacijente je potrebno nadzirati zbog mogućeg razvoja neutrališućih antitela (inhibitora), čiju količinu treba odrediti u Bethesda

jedinicama (engl. Bethesda Units, BU) uz pomoć odgovarajućih bioloških testova. Razvoj inhibitora na faktor IX prijavljen je tokom supstitucione terapije lekom Idelvion u lečenju hemofilije B.

U literaturi su prijavljeni slučajevi koji pokazuju korelaciju između razvoja inhibitora faktora IX i alergijskih reakcija. Stoga kod pacijenata sa alergijskim reakcijama treba ispitati moguću prisutnost inhibitora. Treba napomenuti da pacijenti sa inhibitorima faktora IX mogu imati povećan rizik od anafilakse pri ponovnom izlaganju faktoru IX.

Zbog rizika od alergijskih reakcija kod primene lekova koji sadrže faktor IX, prvu primenu faktora IX, u skladu sa procenom lekara, treba sprovesti pod nadzorom lekara, u uslovima u kojima se može pružiti odgovarajuća medicinska pomoć u slučaju alergijskih reakcija.

Tromboembolija

Kada se ovaj lek primenjuje kod pacijenata sa oboljenjima jetre, pacijenata nakon operacije, novorođenčadi ili pacijenata sa rizikom za razvoj trombotskih pojava ili diseminovane intravaskularne koagulacije, zbog mogućeg rizika od trombotskih komplikacija, potrebno je uvesti klinički nadzor kako bi se uočili rani znaci trombotske i potrošne koagulopatije, uz odgovarajuće biološko testiranje. U svakoj od ovih situacija korist lečenja lekom Idelvion mora biti veća u odnosu na rizik od navedenih komplikacija.

Kardiovaskularni događaji

Kod pacijenata sa postojećim kardiovaskularnim faktorima rizika, supstituciona terapija sa faktorom IX može povećati kardiovaskularni rizik.

Komplikacije povezane sa kateterom

Ako je potrebno postaviti centralni venski kateter (engl. central venous access device, CVAD), treba uzeti u obzir rizik od komplikacija povezanih sa centralnim venskim kateterom, koje uključuju lokalne infekcije, bakterijemiju i trombozu na mestu primene katetera.

Starije osobe

U klinička ispitivanja leka Idelvion nisu bili uključeni ispitanici uzrasta 65 ili više godina. Nije poznato da li starije osobe drugačije reaguju na lek u odnosu na mlađe ispitanike.

Indukcija imunološke tolerancije

Bezbednost i efikasnost primene leka Idelvion za indukciju imunološke tolerancije nisu ustanovljeni. Sadržaj natrijuma

Idelvion®, 500 i.j./2,5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju Idelvion®, 1000 i.j./2,5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

Ovaj lek sadrži 4,3 mg natrijuma po bočici što odgovara 0,2% maksimalnog dnevnog unosa od 2 g natrijuma prema preporukama SZO za odraslu osobu.

Idelvion®, 2000 i.j./5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

Ovaj lek sadrži 8,6 mg natrijuma po bočici što odgovara 0,4% maksimalnog dnevnog unosa od 2 g natrijuma prema preporukama SZO za odraslu osobu.

Pedijatrijska populacija

Navedena upozorenja i mere opreza odnose se i na odrasle i na decu.

Nisu zabeležene interakcije lekova koji sadrže humani faktor koagulacije IX (rDNK) sa drugim lekovima.

Reproduktivne studije na životinjama nisu sprovedene sa faktorom IX.

S obzirom da se hemofilija B retko javlja kod žena, nema iskustva o primeni faktora IX tokom trudnoće i dojenja.

Stoga, tokom trudnoće i dojenja faktor IX treba koristiti samo ukoliko je jasno indikovano. Nema podataka o uticaju faktora IX na plodnost.

Lek Idelvion nema uticaj na sposobnosti upravljanja vozilima ili rukovanja mašinama.

Sažetak bezbednosnog profila

Reakcije preosetljivosti ili alergijske reakcije (koje mogu uključiti angioedem, osećaj žarenja i peckanja na mestu injekcije, jezu, nalete crvenila praćene osećajem vrućine, generalizovanu urtikariju, glavobolju, osip, hipotenziju, letargiju, mučninu, nemir, tahikardiju, stezanje u grudima, trnjenje, povraćanje, zviždanje u grudima) primećene su retko pri primeni lekova koji sadrže faktor IX, a u nekim slučajevima mogu napredovati do teške anafilaktičke reakcije (uključujući šok). U nekim slučajevima ove reakcije su uznapredovale do teške anafilakse, a njihov nastup je bio vremenski blisko povezan sa razvojem inhibitora faktora IX (videti i odeljak 4.4). Prijavljen je nefrotski sindrom nakon pokušaja indukcije imunološke tolerancije kod pacijenata sa hemofilijom B koji su imali inhibitore faktora IX i alergijske reakcije u anamnezi.

Vrlo retko je primećen razvoj antitela na proteine hrčka uz povezane reakcije preosetljivosti.

Kod pacijenata sa hemofilijom B mogu se razviti neutrališuća antitela (inhibitori) na faktor IX. Ako se takvi inhibitori razviju, stanje se manifestuje kao nedovoljan klinički odgovor. U takvim slučajevima preporučuje se da se kontaktira specijalizovani centar za lečenje hemofilije. Jedan slučaj razvoja inhibitora zabeležen je u kliničkom ispitivanju koje procenjuje prethodno nelečene pacijente. Razvoj inhibitora zabeležen je kod prethodno lečenih pacijenata u periodu nakon stavljanja leka Idelvion u promet.

Postoji rizik od epizoda tromboembolije nakon primene lekova koji sadrže faktor IX; rizik je veći kod proizvoda male čistoće. Primena lekova koji sadrže faktor IX niske čistoće povezana je sa slučajevima infarkta miokarda, diseminovane intravaskularne koagulacije, venske tromboze i plućne embolije. Primena faktora IX visoke čistoće retko se povezuje sa takvim neželjenim reakcijama.

Tabelarni prikaz neželjenih reakcija

U sledećoj tabeli neželjene reakcije su navedene u skladu sa MedDRA klasifikacijom sistema organa (klasa sistema organa i preporučeni pojam). U tableli su navedene neželjene reakcije koje su prijavljene u kliničkim ispitivanjima i/ili su identifikovane tokom perioda praćenja nakon stavljanja leka u promet.

Učestalosti su definisane u skladu sa sledećom konvencijom: veoma često (≥1/10); često (≥ 1/100 do < 1/10); povremeno ( ≥ 1/1000 do < 1/100); retko (≥1/10000 do < 1/1000); veoma retko (< 1/10000); nepoznato (ne može se proceniti na osnovu raspoloživih podataka).

U okviru svake od grupa učestalosti, neželjene reakcije su navedene po opadajućoj ozbiljnosti.

MedDRANeželjena reakcijaUčestalost
Poremećaji krvi i limfnog sistemaInhibicija faktora IX/razvoj inhibitoraNepoznato
Poremećaji imunskogPreosetljivostČesto
MedDRANeželjena reakcijaUčestalost
sistema
Poremećaji nervnog sistemaGlavoboljaČesto
VrtoglavicaČesto
Poremećaji kože i potkožnogOsipČesto
EkcemPovremeno
Opšti poremećaji i reakcijeReakcije na mestuČesto

Opis odabranih neželjenih reakcija

Kod jednog prethodno nelečenog pacijenta iz PUP (engl. Previously untreated patients, PUP) kliničkog ispitivanja razvio se visok titar inhibitora faktora IX. Nema dovoljno podataka da bi se mogle dati informacije o incidenci pojave inhibitora kod prethodno nelečenih pacijenata.

Pedijatrijska populacija

Očekuje se da su učestalost, tip i ozbiljnost neželjenih reakcija kod dece i odraslih isti. Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Nisu prijavljivani simptomi predoziranja lekom Idelvion.

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Antihemoragici: humani faktor koagulacije IX

ATC šifra: B02BD04 Mehanizam dejstva

Faktor IX je jednolančani glikoprotein molekulske mase približno 68000 Daltona. To je vitamin K zavisni faktor koagulacije koji se sintetiše u jetri. Faktor IX se aktivira faktorom XIa u unutrašnjem putu koagulacije i kompleksom faktor VII/tkivni faktor u spoljnjem putu koagulacije. Aktivirani faktor IX zajedno s aktiviranim faktorom VIII aktivira faktor X. Aktivirani faktor X pretvara protrombin u trombin. Trombin zatim pretvara fibrinogen u fibrin i nastaje ugrušak. Hemofilija B je nasledni poremećaj koagulacije krvi povezan sa polom, uzrokovan smanjenim vrednostima faktora IX, a uzrokuje obilno krvarenje u zglobove, mišiće ili unutrašnje organe, koje može nastati spontano ili kao posledica slučajne ili hirurške traume. Supstitucionom terapijom povećavaju se vrednosti faktora IX u plazmi, čime se omogućuje privremena korekcija nedostatka faktora i korekcija sklonosti krvarenju.

Treba napomenuti da se godišnja stopa krvarenja (engl. Annualised Bleeding Rate, ABR) ne može porediti između različitih koncentrata faktora i različitih kliničkih ispitivanja.

Albutrepenonakog alfa je rekombinantni koagulacioni faktor IX. Produženje poluživota albutrepenonakoga alfa i povećana sistemska izloženost (videti odeljak 5.2) postižu se fuzijom sa rekombinantnim albuminom. Albumin je prirodan, inertan transportni protein u plazmi, čiji poluživot iznosi približno 20 dana.

Albutrepenonakog alfa ostaje u krvotoku u nepromenjenom obliku sve dok se ne aktivira faktor IX. Nakon toga se albumin odcepljuje, oslobađajući aktivirani faktor IX (faktor IXa) kada je on potreban za koagulaciju.

Opšte informacije o kliničkoj efikasnosti i bezbednosti

Faza ispitivanja 1/2 ocenjivala je efikasnost lečenja i prevenciju epizoda krvarenja rIX-FP kod 17 ispitanika (uzrasta od 13 do 46 godina); 13 ispitanika u grupi profilakse primalo je nedeljnu profilaksu sa lekom Idelvion približno 11 meseci, dok su 4 ispitanika u lečenju po potrebi primali lek Idelvion po nastanku krvarenja. Svih 85 epizoda krvarenja je uspešno lečeno primenom 1 ili 2 doze leka Idelvion.

Efikasnost leka Idelvion procenjena je u nekontrolisanom delu faze 2/3 ispitivanja otvorenog tipa, u kojem je od ukupno 63 prethodno lečenih pacijenata muškog pola između 12 i 61 godine, primalo lek Idelvion kao profilaksu jednom u 7-, 10- i/ili 14-dnevnom intervalu i/ili za lečenje epizoda krvarenja po potrebi. Svi ispitanici su imali tešku (vrednost faktora IX <1%) ili umereno tešku (vrednost faktora IX ≤2%) hemofiliju

B. Četrdeset prethodno lečenih pacijenata je primilo lek Idelvion kao profilaksu.

Ispitanici koji su primili lek kao profilaksu su krenuli sa dozom od 35-50 i.j./kg jednom nedeljno. Podgrupa pacijenata bila je prebačena na produžene intervale lečenja (svakih 10 ili 14 dana) sa preporučenom dozom od 75 i.j./kg uz individualno prilagođavanje. 21 prethodno lečeni pacijent ostao je na 14- dnevnom intervalu nastavka profilakse zbog dodatnog trajanja lečenja od 98 do 575 (medijana 386) dana. Od tih pacijenata, njih

8 (38%) je iskusilo barem jedno krvarenje tokom 14-dnevne profilakse, a nisu imali nijedan događaj krvarenja tokom profilakse primenjene jednom nedeljno. Medijana godišnje stope krvarenja (ABR) 7. dana profilakse s lekom Idelvion za sva krvarenja bio je 0,0 (opseg 0-6) a 14. dana profilakse 1,08 (opseg 0-9,1).

Efikasnost i bezbednost dugotrajne primene rutinske profilakse potvrđena je u nastavku ispitivanja otvorenog tipa u trajanju od 5 godina. U ovom ispitivanju ukupno 59 prethodno lečenih pacijenata uzrasta od 12 ili više godina (54 odrasle osobe i 5 adolescenta) primalo je lek Idelvion kao profilaksu i/ili za lečenje epizoda krvarenja po potrebi. Pacijenti koji su primali profilaktičku terapiju nastavili su ili započeli lečenje dozom od 35-50 i.j./kg jednom nedeljno. Podgrupa pacijenata bila je prebačena na produžene intervale lečenja (svakih 10, 14 ili 21 dan) sa preporučenom dozom od 75 i.j./kg (10 ili 14 dana) ili 100 i.j./kg (21 dan). Na kraju

ispitivanja 14 prethodno lečenih pacijenata (24%) bilo je na 7- dnevnom intervalu profilakse, a 11 (19%), 25

(42%) i 9 (15%) prethodno lečenih pacijenata je ostalo na 10-, 14- i 21-dnevnom intervalu nastavka profilakse. Tokom ispitivanja dva prethodno lečena pacijenta (18%) sa 21-dnevnim intervalom su zbog povećanih događaja krvarenja prebačena na kraći interval sa učestalijim doziranjem. Procenjena medijana godišnje stope krvarenja (ABR) 7. dan profilakse sa lekom Idelvion za sva krvarenja bila je 1,3 (opseg 0-8),

14. dan profilakse 0,9 (opseg 0-13) a 21. dan profilakse 0,3 (opseg 0-5).

Trenutno dostupni podaci podržavaju produženje intervala primene terapije za neke pacijente iako su potencijalno povezani sa povećanim rizikom od krvarenja u poređenju sa režimom primene jednom nedeljno.

Profilaksa i kontrola krvarenja kod prethodno lečenih pacijenata uzrasta ispod 12 godina

Efikasnost leka Idelvion ocenjena je u ispitivanju faza 3, u kojem je ukupno 27 prethodno lečenih pacijenata muškog pola uzrasta između 1. i 10. godine (medijana starosti 6,0 godina), sa 12 pacijenata uzrasta ispod 6 godina, primilo lek Idelvion u svrhu profilakse i kontrole epizoda krvarenja. Svih 27 pacijenata primalo je nedeljnu profilaksu sa lekom Idelvion sa srednjom vrednosti vremena ispitivanja od 13,1 mesec (9,18 meseci).

Od 106 epizoda krvarenja, većina (94; 88,7%) je bila lečena primenom jedne injekcije, 103; 97,2% su bili lečeni primenom 1-2 injekcije. Hemostatska efikasnost u lečenju krvarenja ocenjena je odličnom ili dobrom u 96% svih epizoda krvarenja.

Efikasnost i bezbednost dugotrajne primene rutinske profilakse potvrđena je u nastavku ispitivanja otvorenog tipa u trajanju od 5 godina. U ispitivanju, ukupno 24 prethodno lečenih pacijenata uzrasta ispod 12 godina primalo je lek Idelvion kao profilaksu i/ili za lečenje epizoda krvarenja po potrebi. Pacijenti koji su primali profilaktičku terapiju nastavili su lečenje primenom doze od 35-50 i.j./kg jednom nedeljno. Podgrupa pacijenata bila je prebačena na produžene intervale lečenja (svakih 10 ili 14 dana) sa preporučenom dozom od 75 i.j./kg. Na kraju ispitivanja 17 prethodno lečenih pacijenata (71%) je bilo na 7-dnevnom intervalu profilakse, a 3 (12%) i 4 (17%) prethodno lečenih pacijenata je ostalo na 10- i 14-dnevnom intervalu profilakse. Tokom ispitivanja, četiri prethodno lečena pacijenta (50%) sa 14-dnevnim intervalom su zbog povećanih događaja krvarenja prebačena na kraći interval sa učestalijim doziranjem. Procenjena medijana godišnje stope krvarenja (ABR) 7. dan profilakse sa lekom Idelvion za sva krvarenja bila je 2,0 (opseg 0-14) a 14. dan profilakse 5,6 (opseg 0-8).

Perioperativna primena

Efikasnost i bezbednost kod perioperativne primene procenjeni su u dva pivotalna ispitivanja faze 3 i u nastavku dugotrajnog ispitivanja. Analiza efikasnosti po protokolu uključila je 30 hirurških intervencija izvedenih kod 21 pacijenta uzrasta između 5 i 58 godina, podvrgnutih većim ili manjim hirurškim, stomatološkim ili drugim hirurški invazivnim procedurama. Doziranje je bilo individualizovano na osnovu farmakokinetičkih parametara i kliničkog odgovora pacijenta na lečenje. U 96,7% (n=29) hirurških intervencija lek je primenjen kao jednokratna preoperativna bolus injekcija u opsegu doza od 14 do 163 i.j./kg. U ocenjenim postupcima efikasnost hemostaze je ocenjena kao odlična ili dobra. Tokom 14-dnevnog postoperativnog perioda, pacijenti su primili između 0 i 11 infuzija i ukupne doze u rasponu od 0 do 444 i.j./kg.

Prethodno nelečeni pacijenti (engl. previously untreated patients, PUP)

Efikasnost i bezbednost leka Idelvion takođe je procenjivana u multicentičnom ispitivanju otvorenog tipa sa 12 prethodno nelečenih pedijatrijskih pacijenata sa hemofilijom B (≤2% endogene aktivnosti faktora IX). 11 prethodno nelečenih pacijenata su bili uzrasta od 0 do 1 godine. Medijana dana izloženosti (engl. exposure days, ED) bila je 50 (opseg 22 do 146 dana izloženosti). 8 prethodno nelečenih pacijenata postiglo je ≥50 dana izloženosti tokom perioda lečenja po potrebi, profilakse, hirurških i farmakokinetičkih perioda.

Svih 12 prethodno nelečenih pacijenata primilo je terapiju rutinske profilakse: 11 njih je bilo na 7-dnevnom režimu. Ukupna medijana vremena na profilaksi bila je 11,50 meseci (opseg: 3,1 to 32,3 meseci). Kod 9 pacijenata na 7-dnevnom režimu profilakse sa više od 6 meseci primene terapije, medijana godišnje stope krvarenja (ABR) bila je 1,16 (opseg 0 do 3,1). Pet od devet pacijenata imalo je godišnju stopu krvarenja 0. Medijalna mesečna doza leka Idelvion bila je 195,9 i.j./kg (opseg 171,8 do 215,6 i.j./kg) za 7-dnevni režim profilakse (N = 9).

5 ispitanika primalo je terapiju po potrebi tokom različitih perioda pre primene profilaktičke terapije, sa brojem dana izloženosti u opsegu 1 do 4.

Od 37 slučajeva krvarenja primećenih kod 10 prethodno nelečenih pacijenata kroz sve periode studije, 94% je uspešno kontrolisano primenom 1 ili 2 injekcije leka Idelvion.

Odrasli

Farmakokinetika leka Idelvion procenjivana je nakon intravenske injekcije pojedinačnih doza od 25, 50 i 75 i.j./kg. Farmakokinetički parametri nakon pojedinačne doze leka Idelvion u dozi od 50 i.j./kg (videti tabelu u nastavku) zasnovani su na aktivnosti faktora IX u plazmi, izmerenoj primenom jednostepenog testa koagulacije. Srednja vrednost aktivnosti faktora IX nakon pojedinačne doze leka Idelvion od 50 i.j./kg izmerena 7. i 14. dana iznosila je 13,76% odnosno 6,10%. Ponovljene farmakokinetičke procene koje su se sprovodile tokom perioda od 30 nedelja pokazale su stabilan farmakokinetički profil, a prirast po jedinici doze bio je postojan kroz vreme.

Za postizanje kontrole krvarenja tokom profilakse u kliničkim ispitivanjima ciljane najniže vrednosti iznosile su od 5-10%. Farmakokinetičke simulacije ukazuju da vreme potrebno za postizanje 5 % aktivnosti faktora IX u plazmi nakon jednokratne injekcije od 50 i.j./kg leka Idelvion za odrasle iznosi 12,5 dana.

Farmakokinetički parametri za odrasle pacijente sa teškom hemofilijom (medijana (min, max)) nakon jednokratne injekcije leka Idelvion

Farmakokinetički parametri50 i.j./kg (N=22)
IRa1,18 (0,86, 1,86)
Cmax a62,7 (40,5, 87,0)
PIK0-inf (i.j.*h/dL)6638 (2810, 9921)
Elimination t1/295,3 (51,5, 135,7)
CL0,875 (0,748, 1,294)

a = korigovano za početne vrednosti

IR (engl. incremental recovery) = prirast po jedinici doze; PIK = površina ispod krive aktivnosti faktora IX u vremenu; CL = klirens prilagođen telesnoj masi; Elimination t1/2 = poluvreme eliminacije

Pedijatrijska populacija

Farmakokinetički parametri leka Idelvion procenjivani su kod adolescenata (uzrasta od 12 do < 18 godina) i odojčadi i dece (uzrasta od 1 do < 12 godina) nakon intravenske injekcije pojedinačne doze od 50 i.j./kg. Farmakokinetički parametri (navedeni u nastavku) procenjivani su na osnovu profila aktivnosti faktora IX u plazmi kroz vreme, koja se određuje primenom jednostepenog testa koagulacije.

Poređenje farmakokinetičkih parametara leka Idelvion kod dece (medijana [min, max]) nakon jednokratne injekcije leka Idelvion u dozi od 50 i.j./kg

Farmakokinetički parametri1 do <6 godina (N=12)6 do <12 godina (N=15)12 do <18 godina (N=5)
IRa (i.j./dL)/(i.j./kg)
Cmaxa48,2 (33,0, 64,0)50,5 (34,9, 73,6)55,3 (40,5, 80,3)
PIK0-inf (i.j.*h/dL)4301 (2900, 8263)4718 (3212, 7720)4804 (2810, 9595)
Elimination t1/2 (h)86,2 (72,6, 105,8)89,3 (62,1, 123,0)88,8 (51,5, 130,0)
CL1,16 (0,61, 1,72)1,06 (0,65, 1,56)1,04 (0,52, 1,67)

a = korigovano za početne vrednosti

IR (engl. incremental recovery) = prirast po jedinici doze; PIK = površina ispod krive aktivnosti faktora IX u vremenu; CL = klirens prilagođen telesnoj masi; Elimination t1/2 = poluvreme eliminacije

Za postizanje kontrole krvarenja tokom profilakse u kliničkim ispitivanjima ciljane najniže vrednosti iznosile su od 5-10%. Farmakokinetičke simulacije ukazuju da vreme potrebno za postizanje 5 % aktivnosti faktora IX u plazmi nakon jednokratne injekcije od 50 i.j./kg leka Idelvion iznosi 7 dana za 1 - <6 godina, 9 dana za 6 - <12 godina i 11 dana za 12 - <18 godina starosti.

Pretklinički podaci ne ukazuju na poseban rizik za ljude na osnovu konvencionalnih ispitivanja bezbednosne farmakologije, ispitivanja toksičnosti jedne i ponovljenih doza, genotoksičnosti, lokalne podnošljivosti i procena trombogenosti.

Nisu sprovedena ispitivanja kancerogenosti i reproduktivne toksičnosti.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Prašak:

trinatrijum-citrat, dihidrat; polisorbat 80;

manitol; saharoza;

hlorovodonična kiselina (za podešavanje pH vrednosti). Rastvarač:

voda za injekcije.

U odsustvu ispitivanja kompatibilnosti, ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima, osim sa onima koji su navedeni u odeljku 6.6.

Treba koristiti samo priložene setove za injekciju; u protivnom lečenje može biti neuspešno zbog adsorpcije humanog faktora koagulacije IX na unutrašnje površine nekih pribora za injekciju.

Rok upotrebe neotvorenog leka:

3 godine

Rok upotrebe nakon rekonstitucije/razblaživanja:

Nakon rekonstitucije dokazana je hemijska i fizička stabilnost tokom 8 sati na temperaturi 2 °C do 25 °C. Sa mikrobiološke tačke gledišta lek se mora upotrebiti odmah. Ako se ne primeni odmah, vreme i uslovi čuvanja pre primene leka su odgovornost korisnika.

Čuvati na temperaturi do 25 °C. Ne zamrzavati.

Čuvati u spoljašnjem pakovanju, radi zaštite od svetlosti. Za uslove čuvanja nakon rekonstitucije, videti odeljak 6.3.

Idelvion®, 500 i.j./2,5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

Bočica sa praškom:

Bočica od stakla tipa I, zapremine 6 mL sa gumenim čepom od bromobutil gume, plastičnim diskom i aluminijumskom kapom.

Bočica sa rastvaračem (2,5 mL vode za injekcije)

Bočica od stakla tipa I s gumenim čepom (bromobutil ili hlorobutil), plastičnim diskom i aluminijumskom kapom.

Idelvion®, 1000 i.j./2,5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

Bočica sa praškom:

Bočica od stakla tipa I, zapremine 6 mL s gumenim čepom od bromobutil gume, plastičnim diskom i aluminijumskom kapom.

Bočica sa rastvaračem (2,5 mL vode za injekcije)

Bočica od stakla tipa I s gumenim čepom (bromobutil ili hlorobutil), plastičnim diskom i aluminijumskom kapom.

Idelvion®, 2000 i.j./5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

Bočica sa praškom:

Bočica od stakla tipa I, zapremine 10 mL s gumenim čepom od bromobutil gume, plastičnim diskom i aluminijumskom kapom.

Bočica sa rastvaračem (5 mL vode za injekcije)

Bočica od stakla tipa I s gumenim čepom (bromobutil ili hlorobutil), plastičnim diskom i aluminijumskom kapom.

Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi:

Idelvion®, 500 i.j./2,5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju Idelvion®, 1000 i.j./2,5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

1 bočica sa praškom

1 bočica sa 2,5 mL vode za injekcije 1 filter transfer set 20/20

Set za primenu leka (unutrašnja kutija):

1 špric za jednokratnu upotrebu, 5 ml

1 set za venipunkturu

2 alkoholna tupfera

1 nesterilni flaster

Idelvion®, 2000 i.j./5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

1 bočica sa praškom

1 bočica sa 5 mL vode za injekcije 1 filter transfer set 20/20

Set za primenu leka (unutrašnja kutija):

1 špric za jednokratnu upotrebu, 10 mL

1 set za venipunkturu

2 alkoholna tupfera

1 nesterilni flaster

Opšte instrukcije

  • Rastvor treba da bude bistar ili blago opalescentan, žut do bezbojan. Nakon filtriranja/izvlačenja (videti u nastavku) rekonstituisani lek treba vizuelno pregledati i utvrditi prisustvo čestica ili promene boje pre primene.
  • Nemojte koristiti vidljivo zamućene rastvore ili rastvore koji sadrže taloge.
  • Rekonstitucija i izvlačenje se moraju izvoditi pod aseptičnim uslovima. Rekonstitucija

Rastvarač izneti na sobnu temperaturu (ispod 25°C). Uveriti se da su zaštitni poklopci sa bočice sa praškom i bočice sa rastvaračem uklonjeni, a čepovi očišćeni rastvorom antiseptika i osušeni pre otvaranja pakovanja transfer seta „Mix2Vial”.

11. Otvoriti Mix2Vial pakovanje uklanjanjem zaštitne folije.
22. Staviti bočicu sa rastvaračem na ravnu, čistu površinu, i čvrsto držati bočicu. Uzeti Mix2Vial u blister pakovanju i gurnuti oštar vrh na kraju plavog adaptera pravo nadole kroz čep bočice sa rastvaračem.
33. Pažljivo ukloniti blister pakovanje sa Mix2Vial seta držeći za obod, povlačeći vertikalno naviše. Uverite se da je uklonjeno samo blister pakovanje, a ne i Mix2Vial set.
44. Postaviti bočicu sa lekom na ravnu i čvrstu površinu. Okrenuti bočicu sa rastvaračem na koju je dodat Mix2Vial set i gurnuti oštar vrh na kraju providnog adaptera pravo nadole kroz čep bočice sa lekom. Rastvarač će se automatski izliti u bočicu sa lekom.
55. Jednom rukom držati stranu Mix2Vial seta na kojoj je bočica sa lekom, a drugom rukom držati stranu bočice sa rastvaračem i pažljivo, odvrtanjem u smeru suprotnom od kretanja kazaljke na satu, razdvojiti set na dva dela. Odbaciti bočicu sa rastvaračem na koju je dodat plavi Mix2Vial adapter.
66. Laganim, kružnim pokretima bočice sa praškom izvršiti potpuno rastvaranje praška u bočici na koju je dodat providni adapter. Ne mućkati.
77. Uvući vazduh u prazan, sterilan špric. Držeći bočicu sa praškom uspravno, povezati špric sa Mix2Vial Luer Lock konektorom zavrtanjem u pravcu kazaljke na satu. Ubaciti vazduh u bočicu sa praškom.

Izvlačenje leka i primena

8. Držeći pritisnut klip šprica, okrenuti sistem za 180 stepeni i uvući rastvor u špric pritiskanjem klipa polako unazad.
99. Sada kada je rastvor prebačen u špric, čvrsto držati telo šprica (tako da klip šprica bude okrenut nadole) i razdvojiti Mix2Vial providni adapter od šprica odvrtanjem u smeru suprotnom od kretanja kazaljke na satu.

Treba paziti da krv ne uđe u špric napunjen lekom jer postoji rizik od koagulacije krvi u špricu, čime bi se ugrušci fibrina mogli primeniti pacijentu.

Rekonstituisani rastvor leka Idelvion se ne sme razblaživati.

Rekonstituisani rastvor treba primeniti sporom intravenskom injekcijom, brzinom koja je ugodna za pacijenta, do najviše 5 mL/min.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Idelvion je lek za hemofiliju koji zamenjuje prirodni faktor zgrušavanja (koagulacije) krvi IX. Aktivna supstanca u leku Idelvion je albutrepenonakog alfa (rekombinantni fuzioni protein koji povezuje koagulacioni faktor IX i albumin [rIX-FP]).

Faktor IX učestvuje u zgrušavanju krvi. Pacijenti sa hemofilijom B imaju nedostatak faktora IX što znači da im se krv ne zgrušava dovoljno brzo pa postoji povećana sklonost krvarenju. Idelvion deluje tako što nadoknađuje faktor IX kod pacijenata sa hemofilijom B i omogućava zgrušavanje krvi.

Idelvion se koristi za sprečavanje ili zaustavljanje krvarenja koje uzrokuje nedostatak faktora IX kod pacijenata sa hemofilijom B u svim uzrasnim grupama (hemofilija B se još naziva i urođenim nedostatkom faktora IX ili Christmas-ovom bolešću).

  • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na aktivnu supstancu albutrepenonakog alfa ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6).
  • ukoliko ste alergični na proteine hrčka.

Upozorenja i mere opreza Sledljivost

Vrlo je važno beležiti broj serije Vašeg leka Idelvion. Stoga, svaki put kada dobijete novo pakovanje leka Idelvion zabeležite datum i broj serije (koji se nalazi na pakovanju nakon reči ''Broj serije:'') i sačuvajte ove informacije na sigurnom mestu.

Razgovarajte sa svojim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što primite lek Idelvion.

  • Moguće su alergijske reakcije (preosetljivost). Lek sadrži proteine hrčka u tragovima (videti „Lek Idelvion ne smete primati:”). Ako se pojave simptomi alergijskih reakcija, odmah prestanite sa primenom leka i obratite se Vašem lekaru ili centru za hemofiliju koji prati Vaše stanje. Vaš lekar Vas treba obavestiti o ranim znacima alergijskih reakcija. Oni uključuju osip, generalizovanu koprivnjaču (osip raširen po celom telu), stezanje u grudima, zviždanje u grudima, pad krvnog pritiska i anafilaksu (ozbiljnu alergijsku reakciju koja uzrokuje jako otežano disanje i vrtoglavicu).

•Zbog rizika od alergijskih reakcija tokom lečenja faktorom IX, prve doze leka Idelvion moraju se primeniti pod lekarskim nadzorom u uslovima u kojima se može pružiti odgovarajuća medicinska pomoć u slučaju alergijskih reakcija.

  • Stvaranje inhibitora (antitela) poznata je komplikacija koja se može pojaviti u toku lečenja lekom Idelvion. Ovi inhibitori onemogućuju pravilan tok lečenja. Ako se krvarenje ne može kontrolisati pomoću leka Idelvion, odmah se obratite lekaru. Bićete pod pažljivim praćenjem zbog mogućeg razvoja inhibitora.
  • Ako imate neko oboljenje jetre ili bolest srca ili ukoliko ste skorije imali veću hiruršku intervenciju, obratite se svom lekaru, jer u ovim slučajevima postoji povećan rizik od komplikacija povezanih sa zgrušavanjem krvi.
  • Ako je za ubrizgavanje leka Idelvion korišćen centralni venski kateter, Vaš lekar će u obzir uzeti rizik od komplikacija, uključujući lokalne infekcije, bakterije u krvi (bakterijemiju) i stvaranje krvnih ugrušaka (tromboza) u krvnim sudovima na mestu uvođenja katetera.

Drugi lekovi i lek Idelvion

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove, uključujući i lekove koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što primite ovaj lek.

Lek Idelvion se u periodu trudnoće i dojenja sme primeniti samo ukoliko je to neophodno.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Lek Idelvion nema uticaja na Vašu sposobnost upravljanja motornim vozilima ili rukovanja mašinama.

Lek Idelvion sadrži natrijum.

Lek Idelvion sadrži do 8,6 mg natrijuma po bočici (glavni sastojak kuhinjske soli), što odgovara 0,4% maksimalnog dnevnog unosa od 2 g natrijuma prema preporukama SZO za odraslu osobu.

Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako je navedeno u ovom uputstvu ili kako Vam je to objasnio Vaš lekar, farmaceut ili medicinska sestra. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom.

Vaš lekar će odrediti dozu koju treba da primite. Doza leka Idelvion koju treba da primite i trajanje lečenja zavise od:

  • težine Vaše bolesti
  • mesta i intenziteta krvarenja
  • Vašeg kliničkog stanja i odgovora
  • Vaše telesne mase

Lek Idelvion se primenjuje kao injekcija u venu (intravenski, i.v.) nakon što Vaš lekar ili medicinska sestra rekonstituišu (pomešaju) prašak sa rastvaračem. Takođe je moguće da Vi ili neko drugi primenite lek Idelvion kao intravensku injekciju, ali tek nakon odgovarajuće obuke.

Rekonstitucija i primena

Opšta uputstva

  • Prašak se mora pomešati sa rastvaračem (tečnošću) i izvući iz bočice pod aseptičnim uslovima. Vaš lekar će Vam pokazati kako da pripremite rastvor i kako da izvučete rastvor iz bočice na pravi način.
  • Idelvion se ne sme mešati sa drugim lekovima ili rastvaračima osim sa onim navedenim u delu 6.
  • Rastvor treba da bude bistar ili blago opalescentan, žut do bezbojan, tj. moguće je prisustvo sjaja kada se drži prema svetlu, ali ne sme sadržati vidljive čestice. Nakon filtriranja ili izvlačenja (videti u nastavku), a pre same primene, rastvor treba ponovo proveriti. Nemojte primenjivati rastvor koji je vidno zamućen ili sadrži talog.
  • Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Rekonstitucija

Bez otvaranja bočica uverite se da su prašak i rastvarač na sobnoj ili telesnoj temperaturi. To možete postići tako što ćete bočice ostaviti na sobnoj temperaturi otprilike jedan sat ili držeći ih u rukama nekoliko minuta. Nemojte izlagati bočice direktnom izvoru toplote. Bočice se ne smeju zagrevati iznad telesne temperature (37 °C).

Pažljivo uklonite zaštitne poklopce sa bočica i očistite izložene gumene čepove alkoholnim tupferima. Pustite da se bočice osuše pre otvaranja Mix2Vial pakovanja (koje sadrži sistem za prenos leka sa filterom), a potom se pridržavajte uputstava u nastavku.

11. Otvoriti Mix2Vial pakovanje uklanjanjem zaštitne folije.
22. Staviti bočicu sa rastvaračem na ravnu, čistu površinu, i čvrsto držati bočicu. Uzeti Mix2Vial u blister pakovanju i gurnuti oštar vrh na kraju plavog adaptera pravo nadole kroz čep bočice sa rastvaračem.
33. Pažljivo ukloniti blister pakovanje sa Mix2Vial seta držeći za obod, povlačeći vertikalno naviše. Uverite se da je uklonjeno samo blister pakovanje, a ne i Mix2Vial set.
44. Postaviti bočicu sa lekom na ravnu i čvrstu površinu. Okrenuti bočicu sa rastvaračem na koju je dodat Mix2Vial set i gurnuti oštar vrh na kraju providnog adaptera pravo nadole kroz čep bočice sa lekom. Rastvarač će se automatski izliti u bočicu sa lekom.
55. Jednom rukom držati stranu Mix2Vial seta na kojoj je bočica sa lekom, a drugom rukom držati stranu bočice sa rastvaračem i pažljivo, odvrtanjem u smeru suprotnom od kretanja kazaljke na satu, razdvojiti set na dva dela. Odbaciti bočicu sa rastvaračem na koju je dodat plavi Mix2Vial adapter.
66. Laganim, kružnim pokretima bočice sa praškom izvršiti potpuno rastvaranje praška u bočici na koju je dodat providni adapter. Ne mućkati.
77. Uvući vazduh u prazan, sterilan špric. Držeći bočicu sa praškom uspravno, povezati špric sa Mix2Vial Luer Lock konektorom zavrtanjem u pravcu kazaljke na satu. Ubaciti vazduh u bočicu sa praškom.

Izvlačenje leka i primena

8. Držeći pritisnut klip šprica, okrenuti sistem za 180 stepeni i uvući rastvor u špric pritiskanjem klipa polako unazad.
9. Sada kada je rastvor prebačen u špric, čvrsto držati telo šprica (tako da klip šprica bude okrenut nadole) i razdvojiti Mix2Vial providni adapter od šprica odvrtanjem u smeru suprotnom od kretanja kazaljke na satu.

Upotrebite set za venipunkturu koji je priložen u pakovanju leka i stavite iglu u venu. Krv treba da poteče prema kraju cevčice. Pričvrstite špric na navojni, zaporni kraj seta za venipunkturu. Polako ubrizgajte rekonstituisani rastvor (brzinom koja Vam je ugodna, do najviše 5 mL/min) intravenski sledeći uputstva koja Vam je dao lekar. Pazite da ne uvučete krv u špric koji sadrži lek.

Proverite imate li neželjene rekacije koje se mogu javiti odmah nakon primene leka. Ako primetite neželjenu reakciju koja bi mogla biti povezana sa primenom leka Idelvion, potrebno je prekinuti injekciju (videti odeljak 2 i 4).

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se Vašem lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.

Ako ste primili više leka Idelvion nego što treba

Ukoliko ste primili više leka Idelvion nego što treba, obavestite Vašeg lekara.

Ako ste zaboravili da primite lek Idelvion

Ne uzimajte duplu dozu da bi nadoknadili propuštenu dozu. Primenite sledeću dozu odmah i nastavite da primenjujete lek po savetu Vašeg lekara.

Ako naglo prestanete da primate lek Idelvion

Nemojte prekidati primenu leka bez konsultacije sa lekarom.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se Vašem lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Odmah se obratite Vašem lekaru ukoliko:

  • primetite simptome alergijskih reakcija (videti u nastavku)
  • primetite da je lek prestao da deluje (krvarenje ne prestaje)

Sledeća neželjena dejstva su primećena kod lekova koji sadrže faktor IX:

  • Reakcije preosetljivosti alergijskog tipa su moguće (javljaju se često) i mogu uključivati sledeće simptome: osip, generalizovanu koprivnjaču (osip po celom telu koji svrbi), stezanje u grudima, zviždanje u grudima, nizak krvni pritisak i anafilaksu (ozbiljna reakcija koja uzrokuje jako otežano disanje ili vrtoglavicu). Ukoliko se neki od simptoma pojavi, odmah prestanite sa primenom leka i obratite se Vašem lekaru.
  • Inhibitori: lek je prestao da deluje (krvarenje ne prestaje). Može doći do razvoja inhibitora (neutrališućih antitela) na faktor IX (učestalost je nepoznata), zbog čega lek više neće delovati na pravi način. Ako se to dogodi, prestanite sa primenom leka i odmah se obratite lekaru.

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji primaju lek):

  • glavobolja
  • reakcije na mestu primene injekcije
  • vrtoglavica
  • osip

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji primaju lek):

  • ekcem

Neželjene reakcije kod dece i adolescenata

Očekuje se da neželjene reakcije kod dece budu iste kao kod odraslih. Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Idelvion posle isteka roka upotrebe naznačenog na pakovanju leka nakon „Važi do:“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvati lek na temperaturi do 25 °C. Ne zamrzavati. Čuvati u spoljašnjem pakovanju, radi zaštite od svetlosti.

Nakon rekonstitucije dokazana je hemijska i fizička stabilnost tokom 8 sati na temperaturi 2°C do 25 °C. Sa mikrobiološke tačke gledišta lek se mora upotrebiti odmah. Ako se ne primeni odmah, vreme i uslovi čuvanja pre primene leka su odgovornost korisnika.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Šta sadrži lek Idelvion

Aktivna supstanca leka Idelvion je: albutrepenonakog alfa.

Idelvion, 500 i.j./2,5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

Jedna bočica sadrži 500 i.j. albutrepenonakoga alfa. Nakon rekonstitucije sa 2,5 mL vode za injekcije, dobijeni rastvor sadrži 200 i.j./mL albutrepenonakoga alfa.

Idelvion, 1000 i.j./2,5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

Jedna bočica sadrži 1000 i.j. albutrepenonakoga alfa. Nakon rekonstitucije sa 2,5 mL vode za injekcije, dobijeni rastvor sadrži 400 i.j./mL albutrepenonakoga alfa.

Idelvion, 2000 i.j./5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

Jedna bočica sadrži 2000 i.j. albutrepenonakoga alfa. Nakon rekonstitucije sa 5 mL vode za injekcije, dobijeni rastvor sadrži 400 i.j./mL albutrepenonakoga alfa.

Pomoćne supstance su:

trinatrijum-citrat, dihidrat; polisorbat 80;

manitol; saharoza;

hlorovodonična kiselina (za podešavanje pH vrednosti) Rastvarač:

Voda za injekcije

Kako izgleda lek Idelvion i sadržaj pakovanja

Prašak i rastvarač za rastvor za injekciju: svetlo žut do beli prašak i bistri, bezbojni rastvarač - voda za injekcije.

Rekonstituisani rastvor: Rastvor treba da bude bistar ili blago opalescentan, žut do bezbojan, tj. moguće je prisustvo sjaja kada se drži prema svetlu, ali ne sme sadržati vidljive čestice.

Unutrašnje pakovanje:

Idelvion, 500 i.j./2,5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

Bočica sa praškom:

Bočica od stakla tipa I, zapremine 6 mL s gumenim čepom od bromobutil gume, plastičnim diskom i aluminijumskom kapom.

Bočica sa rastvaračem (2,5 mL vode za injekcije)

Bočica od stakla tipa I s gumenim čepom od hlorobutil ili bromobutil gume, plastičnim diskom i aluminijumskom kapom.

Idelvion, 1000 i.j./2,5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

Bočica sa praškom:

Bočica od stakla tipa I, zapremine 6 mL s gumenim čepom od bromobutil gume, plastičnim diskom i aluminijumskom kapom.

Bočica sa rastvaračem (2,5 mL vode za injekcije)

Bočica od stakla tipa I s gumenim čepom od bromobutil ili hlorobutil gume, plastičnim diskom i aluminijumskom kapom.

Idelvion, 2000 i.j./5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

Bočica sa praškom:

Bočica od stakla tipa I, zapremine 10 mL s gumenim čepom od bromobutil gume, plastičnim diskom i aluminijumskom kapom.

Bočica sa rastvaračem (5 mL vode za injekcije)

Bočica od stakla tipa I s gumenim čepom od bromobutil ili hlorobutil gume, plastičnim diskom i aluminijumskom kapom.

Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi:

Idelvion, 500 i.j./2,5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju Idelvion, 1000 i.j./2,5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

1 bočica sa praškom

1 bočica sa 2,5 mL vode za injekcije 1 filter transfer set 20/20

Set za primenu leka (unutrašnja kutija):

1 špric za jednokratnu upotrebu, 5 mL

1 set za venipunkturu

2 alkoholna tupfera

1 nesterilni flaster

Idelvion, 2000 i.j./5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

1 bočica sa praškom

1 bočica sa 5 mL vode za injekcije 1 filter transfer set 20/20

Set za primenu leka (unutrašnja kutija):

1 špric za jednokratnu upotrebu, 10 mL

1 set za venipunkturu

2 alkoholna tupfera

1 nesterilni flaster

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole za stavljanje leka u promet:

PHARMASWISS D.O.O., BEOGRAD, Batajnički drum 5 A, Beograd

Proizvođač:

CSL BEHRING GMBH, Emil-von-Behring-Straße 76, Marburg, Nemačka

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Oktobar, 2023.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi; izuzetno lek se može izdavati i uz lekarski recept, u cilju nastavka terapije kod kuće, što mora biti naznačeno i overeno na poleđini recepta.

Broj i datum dozvole:

Idelvion, 500 i.j./2,5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju: 515-01-03688-22-001 od 09.10.2023. Idelvion, 1000 i.j./2,5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju: 515-01-03689-22-001 od 09.10.2023. Idelvion, 2000 i.j./5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju: 515-01-03690-22-001 od 09.10.2023.

SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:

Doziranje

Doza i trajanje supstitucione terapije zavise od težine nedostatka faktora IX, mesta i obima krvarenja i kliničkog stanja pacijenta.

Broj primenjenih jedinica faktora IX izražava se u internacionalnim jedinicama (i.j.), koje su u skladu sa važećim standardom Svetske zdravstvene organizacije (SZO) za lekove koji sadrže faktor IX. Aktivnost faktora IX u plazmi izražava se ili procentualno (u odnosu na normalnu humanu plazmu) ili u internacionalnim jedinicama (u odnosu na internacionalni standard za faktor IX u plazmi).

Jedna internacionalna jedinica (i.j.) aktivnosti faktora IX jednaka je količini faktora IX u jednom mililitru normalne humane plazme.

Lečenje prema potrebi

Izračunavanje potrebne doze faktora IX zasniva se na empirijski utvrđenoj činjenici da jedna internacionalna jedinica (i.j.) faktora IX po kg telesne mase povećava aktivnost faktora IX u plazmi za, prosečno 1,3 i.j./dL (1,3 % normalne aktivnosti) kod pacijenata uzrasta ≥ 12 godina i za 1,0 i.j./dL (1,0 % normalne aktivnosti) kod pacijenata uzrasta < 12 godina. Potrebna doza se određuje prema sledećoj formuli:

Potrebna doza (i.j.) = telesna masa (kg) x željeno povećanje vrednosti faktora IX (% normalne vrednosti ili i.j./dL) x {recipročna vrednost primećenog oporavka (i.j./kg na i.j./dL)}

Očekivano povećanje vrednosti faktora IX (i.j./dL ili % normalne vrednosti) = Doza (i.j.) x oporavak (i.j./dL na i.j./kg)/telesna masa (kg)

Doza koju treba primeniti i učestalost primene uvek treba da budu usmereni ka postizanju kliničke efikasnosti u svakom pojedinačnom slučaju.

Pacijenti uzrasta < 12 godina

Za prirast po jedinici doze od 1 i.j./dL na 1 i.j./kg, doza se izračunava na sledeći način:

Potrebna doza (i.j.) = telesna masa (kg) x željeno povećanje vrednosti faktora IX (i.j./dL) x 1 dL/kg

Primer

  • Kod pacijenta telesne mase 20 kg sa teškom hemofilijom B potrebno je postići maksimalnu vrednost od 50% normalne vrednosti. Odgovarajuća doza bi bila: 20 kg x 50 i.j./dL x 1 dL/kg = 1000 i.j.
  • Očekuje se da će doza leka Idelvion od 1000 i.j., primenjena pacijentu telesne mase 25 kg, dovesti do povećanja maksimalne vrednosti faktora IX nakon injekcije za 1000 i.j./25 kg x 1,0 (i.j./dL na i.j./kg) = 40 i.j./dL (40% normalne vrednosti).

Pacijenti uzrasta ≥ 12 godina

Za prirast po jedinici doze od 1,3 i.j./dL na 1 i.j./kg, doza se izračunava na sledeći način:

Potrebna doza (i.j.) = telesna masa (kg) x željeno povećanje vrednosti faktora IX (i.j./dL) x 0,77 dL/kg

Primer

  • Kod pacijenta telesne mase 80 kg sa teškom hemofilijom B potrebno je postići maksimalnu vrednost od 50% normalne vrednosti. Odgovarajuća doza bi bila: 80 kg x 50 i.j./dL x 0,77 dL/kg = 3080 i.j.
  • Očekuje se da će doza leka Idelvion od 2000 i.j., primenjena pacijentu telesne mase 80 kg, dovesti do povećanja maksimalne vrednosti faktora IX nakon injekcije za 2000 i.j. x 1,3 (i.j./dL na i.j./kg)/80 kg = 32,5 i.j./dL (32,5% normalne vrednosti).

U slučaju sledećih događaja krvarenja, aktivnost faktora IX ne sme pasti ispod navedene vrednosti aktivnosti u plazmi (izražene u % normalne vrednosti ili u i.j./dL) u odgovarajućem periodu primene leka. Sledeća tabela se može upotrebiti kao vodič za doziranje kod epizoda krvarenja i hirurških intervencija:

Stepen krvarenja / vrsta hirurške intervencijePotrebna vrednostUčestalost doziranja (sati) / trajanje terapije (dani)
Krvarenje30 - 60Jedna doza bi trebala da bude dovoljna kod većine krvarenja. Nakon 24 – 72 sata može se primeniti doza
Obilnije krvarenje Krvarenja opasna po život, krvarenje duboko u mišiću, uključujući bočno60 - 100Ponoviti primenu na svakih 24 do 72 sata tokom prve nedelje, a zatim doza održavanja jednom nedeljno dok se ne zaustavi
Manje hirurške intervencije Uključujući50 – 80 (pre i posle intervencije)Jedna doza može da bude dovoljna za većinu manjih hirurških intervencija. Ukoliko je potrebno, doza održavanja se može dati nakon 24-72 sata dok se ne zaustavi
Veće hirurške intervencije60 - 100Ponoviti primenu svakih 24 - 72 sata tokom prve nedelje, a zatim primeniti dozu održavanja 1 - 2 puta nedeljno dok se ne zaustavi

Profilaksa

Za dugotrajnu profilaksu protiv krvarenja kod pacijenata sa teškom hemofilijom B uobičajena doza je 35 do 50 i.j./kg jednom nedeljno.

Neki pacijenti, koji su postigli dobru kontrolu primenom leka jednom nedeljno, mogu primenjivati do 75 i.j./kg u intervalu od 10 do 14 dana. Pacijentima uzrasta iznad 18 godina može se razmotriti dalji produžetak intervala lečenja (videti odeljak Farmakodinamski podaci u Sažetku karakteristika leka).

U nekim slučajevima, naročito kod mlađih pacijenata, možda će biti potrebni kraći intervali između doziranja ili veće doze.

Nakon epizode krvarenja tokom profilakse pacijenti treba da održavaju svoj režim profilakse što je više moguće, sa 2 doze leka Idelvion primenjene u razmaku od najmanje 24 sata ali i duže ako se tako smatra prikladnijim za pacijenta.

Pedijatrijska populacija

Preporučen režim doziranja za dugotrajnu profilaksu je od 35 do 50 i.j./kg jednom nedeljno (videti odeljke Farmakodinamski podaci i Farmakokinetički podaci u Sažetku karakteristika leka). Za adolescente uzrasta od 12 i više godina preporuke za doziranje su iste kao kod odraslih (videti iznad).

Posebna upozorenja i mere opreza

Inhibitori

Nakon ponovljenog lečenja lekovima koji sadrže humani koagulacioni faktor IX, pacijente je potrebno nadzirati zbog mogućeg razvoja neutrališućih antitela (inhibitora), čiju količinu treba odrediti u Bethesda jedinicama (engl. Bethesda Units, BU) uz pomoć odgovarajućih bioloških testova.

U literaturi su prijavljeni slučajevi koji pokazuju korelaciju između razvoja inhibitora faktora IX i alergijskih reakcija. Stoga kod pacijenata sa alergijskim reakcijama treba ispitati moguću prisutnost inhibitora. Treba napomenuti da pacijenti sa inhibitorima faktora IX mogu imati povećan rizik od anafilakse pri ponovnom izlaganju faktoru IX.

Praćenje lečenja

Tokom lečenja savetuje se odgovarajuće određivanje koncentracije faktora IX kako bi se odredila doza koju treba primeniti i učestalost ponavljanja infuzija. Pojedini pacijenti mogu imati različite odgovore na faktor IX, pokazujući različite vrednosti poluvremena eliminacije i oporavka.

Doza koja se zasniva na telesnoj masi se verovatno mora prilagoditi kod pothranjenih ili pacijenata sa prekomernom telesnom masom. Posebno u slučaju većih hirurških intervencija, neophodno je precizno praćenje supstitucione terapije analizom koagulacije (određivanje aktivnosti faktora IX u plazmi).

Kada se primenjuje in vitro jednostepeni test koagulacije zasnovan na tromboplastinskom vremenu (engl. activated partial thromboplastin time, aPTT) za određivanje aktivnosti faktora IX u uzorcima krvi pacijenata, na rezultate aktivnosti faktora IX u plazmi mogu značajno uticati vrsta aPTT reagensa i referentni standard koji se upotrebljava u testu. Rezultati jednostepenog testa koagulacije u kojem se koristi aPTT reagens na bazi kaolina ili reagens Actin FS verovatno će pokazati manji stepen aktivnosti od stvarne. Ovo je posebno važno kod promene laboratorija i/ili reagenasa koji se upotrebljavaju u testu.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info