Immunate 750i.j./10mL+1000i.j./10mL prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

humani von Willebrand-ov faktor , humani faktor koagulacije VIII

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
Režim izdavanja
SZR - Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi, izuzetno, uz recept

Ostale informacije

Naziv leka
Immunate 750i.j./10mL+1000i.j./10mL prašak i rastvarač za rastvor za injekciju
Opis
Immunate je lek koji sadrži faktor koagulacije VIII i von Willebrand-ov faktor, koristi se za lečenje hemofilije A i von Willebrand-ove bolesti kako bi se sprečila pojava ili zaustavilo krvarenje.
Farmaceutski oblik
prašak i rastvarač za rastvor za injekciju
Vrsta leka
Biološki lekovi
Nosioci odobrenja

Pakovanje i cena

Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
prašak i rastvarač za rastvor za injekciju; 750i.j./10mL+1000i.j./10mL; bočica sa praškom i bočica sa rastvaračem, 1x10mL
Broj rešenja
‍515-01-04601-22-001
JKL
‍0066211
EAN
‍642621020953
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
17.10.2023.
Datum važenja rešenja
17.10.2073.
Maksimalna odobrena cena leka
53.726,60 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Cena na listi lekova RFZO
53.263,30 RSD
Doplata
-
DDD
7200 i.j.
Cena na listi lekova RFZO
53.263,30 RSD
Doplata
-
DDD
7200 i.j.
Indikacije za RFZO
Terapija i profilaksa krvarenja kod pacijenata sa kongenitalnom (hemofilija A) ili stečenom deficijencijom faktora VIII, Von Willebrandova bolest sa deficijencijom faktora VIII.

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Terapija i profilaksa krvarenja kod pacijenata sa kongenitalnom (hemofilija A) ili stečenom deficijencijom faktora VIII.

Terapija krvarenja kod pacijenta sa von Willebrand-ovom bolešću sa deficijencijom faktora VIII, ako nije dostupan nijedan specifičan lek koji je efikasan u terapiji von Willebrand-ove bolesti, i kada je terapija samo dezmopresinom (DDAVP) neefikasna ili kontraindikovana.

Terapija treba da bude pod nadzorom lekara koji ima iskustva u lečenju poremećaja hemostaze. Praćenje terapije

Tokom lečenja, savetuje se adekvatno određivanje nivoa faktora VIII da bi se odredila doza koja treba da se primenjuje kao i učestalostponavljenih infuzija. Posebno u slučaju velikih hirurških intervencija, neophodno je precizno praćenje supstitucione terapije analizom koagulacije (aktivnosti faktora VIII u plazmi). Odgovori na terapiju faktorom VIII mogu varirati kod pacijenata pokazujući različita poluvremena eliminacije i recovery vrednosti.

Doza zasnovana na telesnoj masi može zahtevati prilagođavanje kod pacijenata sa manjomili prekomernom telesnom masom.

Doziranje

Doziranje u hemofiliji A

Doziranje i trajanje supstitucione terapije zavise od ozbiljnosti deficijencije faktora VIII, od lokacije i dužine krvarenja, kao i od kliničkog stanja pacijenta.

Broj jedinica faktora VIII koje će se primeniti je izražen u međunarodnim jedinicama (i.j.), određenim prema važećim standardima Svetske zdravstvene organizacije (SZO) za proizvode koji sadrže faktor VIII. Aktivnost faktora VIII u plazmi se izražava u procentima (u odnosu na normalnu humanu plazmu) ili u međunarodnim jedinicama (u odnosu na međunarodni standard za faktor VIII u plazmi).

Jedna internacionalna jedinica (i.j.) aktivnosti faktora VIII je ekvivalentna količini faktora VIII u jednom mL normalne humane plazme.

Izračunavanje potrebne doze faktora VIII zasniva se na empirijskim nalazima da 1 internacionalna jedinica (i.j.) faktora VIII po kg telesne mase podiže nivo aktivnosti faktora VIII u plazmi za približno 2% normalne aktivnosti.

Potrebna doza se izračunava pomoću sledeće formule:

Potrebna doza = telesna masa (kg) × željeni porast faktora VIII (%) × 0,5

Količina koju treba primeniti i intervali primene moraju uvek da se usklađuju prema kliničkoj efikasnosti kod svakog pacijenta pojedinačno.

Krvarenja i operacije

U slučaju sledećih pojava krvarenja, aktivnost faktora VIII ne sme da padne ispod datog nivoa aktivnosti u plazmi (u % u odnosu na normalne vrednosti ili u i.j./dL) u toku perioda koji se prati.

Sledeća tabela može da se koristi kao smernica za epizode krvarenja i operacije:

Stepen krvarenja/vrsta hirurškog zahvataPotrebni nivo faktora VIII (% od normalnog) (i.j./dL)Učestalost doziranja (sati) / trajanje terapije (dani)
KrvarenjeInfuziju ponavljati svakih 12 do 24 sata, najmanje 1 dan, sve dok epizoda krvarenja praćena bolom, ne prestane ili se ne postigne zalečenje.
Produžena krvarenja u zglobovima, mišićima ili hematomiInfuziju ponavljati svakih 12 do 24 sata tokom 3 do 4 dana ili duže sve dok se bol ili akutna nesposobnost ne prevaziđu.
Infuziju ponavljati svakih 8 do 24 sata sve dok se opasnost ne ukloni.
Operacije
Manje30-60Infuziju davati svakih 24 sata, najmanje 1 dan, sve dok se ne postigne zalečenje.
Veće80-100

Pod određenim okolnostima (npr. prisustvo niskog titra inhibitora) mogu biti potrebne veće doze od onih koje su izračunate putem date formule.

Dugotrajna profilaksa

Za dugotrajnu profilaksu krvarenja kod pacijenata sa ozbiljnom hemofilijom A, uobičajene doze su 20 do 40

i.j. faktora VIII po kg telesne mase u intervalima od 2 do 3 dana. U nekim slučajevima, pogotovu kod mlađih pacijenata, mogu biti neophodni kraći intervali doziranja ili veće doze.

Doziranje kod von Willebrand-ove bolesti

Nadoknada lekom Immunate za kontrolu krvarenja treba da prati smernice date za hemofiliju A.

S obzirom na to da lek Immunate sadrži relativno visok nivo faktora VIII u odnosu na VWF, ordinirajući lekar treba da vodi računa da kontinuirana terapija može dovesti do prekomernog povećanja faktora FVIII:C, što može dovesti do povećanog rizika za trombozu.

Pedijatrijska populacija

Ovaj lek treba oprezno davati deci uzrasta ispod 6 godina. U ovoj uzrasnoj grupi primena faktora VIII je ograničena i postoji malo kliničkih podataka na raspolaganju za ovu grupu pacijenata. Doziranje u hemofiliji A kod dece i adolescenata starosti ispod 18 godina se zasniva na telesnoj masi i zato se uopšteno zasniva na

istim vodičima kao i za odrasle. Doza i učestalost primene treba uvek da se određuje prema kliničkoj efikasnosti kod pojedinačnih slučajeva (videti odeljak 4.4). U nekim slučajevima, posebno kod mlađih pacijenata, kraći interavli doziranja ili veće doze mogu biti potrebne.

Način primene Intravenska upotreba.

Lek Immunate treba primeniti sporo, intravenskim putem. Maksimalna brzina infuzije ne sme da prekorači 2 mL po minuti.

Treba preduzeti mere opreza pre rukovanja ili primene ovog leka. Za uputstvo o rekonstituciji leka pre primene, videti odeljak 6.6.

Preosetljivost na aktivne supstance ili na bilo koju od pomoćnih supstanci, navedenih u odeljku 6.1.

Kako bi se olakšalo praćenje bioloških lekova, treba jasno evidentirati ime i serijski broj primenjenog leka.

Preosetljivost

Mogu se javiti reakcije preosetljivosti pri upotrebi leka Immunate. Ako se pojave znaci reakcije preosetljivosti, pacijente treba savetovati da odmah prekinu sa primenom leka i da pozovu svog lekara. Pacijenti moraju biti informisani o ranim znacima reakcija preosetljivosti koji uključuju urtikariju, generalizovanu urtikariju, osip, crvenilo, svrab, edem (uključujući oticanje lica i kapaka), stezanje u grudima, zviždanje, dispneu, bol u grudima, tahikardiju, hipotenziju i anafilaksu do alergijskog šoka. U slučaju šoka, treba primeni uobičajenu medicinsku anti-šok terapiju.

Inhibitori (Pacijenti sa hemofilijom A)

Stvaranje neutrališućih antitela (inhibitora) na faktor VIII je poznata komplikacija u terapiji pacijenata sa hemofilijom A. Ovi inhibitori su uglavnom IgG imunoglobulini usmereni protiv prokoagulantne aktivnosti faktora VIII. Njihova količina se određuje modifikovanim ispitivanjem i izražava se u Bethesda jedinicama (B.j.) po mL plazme. Rizik od razvoja inhibitora je u korelaciji sa ozbiljnošću bolesti i sa izloženošću faktoru VIII, a najveći rizik postoji u toku prvih 50 dana izlaganja i nastavlja se kroz život iako je rizik neuobičajen.

Klinički značaj razvoja inhibitora zavisi od titra inhibitora. Nizak titar inhibitora, koji su prolazno prisutni ili ostaju trajni, predstavlja manji rizik za neadekvatni klinički odgovor od većeg titra inhibitora.

Uopšteno, sve pacijente koji su na terapiji lekovima koji sadrže faktor koagulacije VIII treba pažljivo pratiti na razvoj inhibitora odgovarajućim kliničkim pregledima i laboratorijskim testovima.

Ukoliko se očekivani nivoi aktivnosti faktora VIII u plazmi ne postignu, ili ako se krvarenje ne može kontrolisati odgovarajućom dozom, treba ispitati prisustvo inhibitora faktora VIII. Kod pacijenata sa visokim nivoom inhibitora, terapija faktorom VIII može biti neuspešna pa se moraju razmotriti druge terapijske mogućnosti. Lečenje ovih pacijenata treba da vodi samo lekar sa iskustvom u lečenju pacijenata sa hemofilijom i inhibitorima faktora VIII.

Kardiovaskularni događaji

Kod pacijenata koji imaju faktore rizika za razvoj kardiovaskularnih bolesti, supstituciona terapija sa faktorom FVIII može povećati kardiovaskularni rizik.

Inhibitori (Pacijenti sa von Willebrand-ovom bolešću)

Kod pacijenata sa von Willebrand-ovom bolešću, posebno tipom 3, mogu se razviti neutrališuća antitela (inhibitori) na von Willebrand-ov faktor. Ako se ne postignu očekivani nivoi VWF:RCo aktivnosti u plazmi, ili ako se krvarenje ne može kontrolisati odgovarajućom dozom, treba uraditi odgovarajuće ispitivanje da bi

se utvrdilo da li su prisutni inhibitori von Willebrand-ovog faktora. Kod pacijenata sa visokim nivoima inhibitora, terapija von Willebrand-ovog faktora može biti neefikasna, pa treba razmisliti o drugim terapijskim mogućnostima.

Tromboza

Postoji rizik za pojavu tromboze, posebno kod pacijenata za koje se zna da imaju kliničke i laboratorijske faktore rizika. Pacijenti se moraju pratiti, kako bi se primetili rani znaci tromboze. Treba uvesti profilaksu protiv venske tromboembolije, prema važećim preporukama. Pošto lek Immunate sadrži relativno visok sadržaj faktora VIII u odnosu na VWF, ordinirajući lekar treba da vodi računa da kontinuirana terapija može dovesti do prekomernog porasta FVIII:C. Kod pacijenata koji primaju lek Immunate, treba pratiti nivoe FVIII:C u plazmi, da bi se izbegli kontinuirani, prekomerni nivoi, koji mogu povećati rizik od pojave trombotičkih događaja.

Standardne mere za prevenciju infekcija usled primene lekova dobijenih iz humane krvi ili plazme uključuju odabir donora, ispitivanje prisutnosti specifičnih markera infekcije u pojedinačnim donacijama i sveukupnoj prikupljenoj (engl. pool) plazmi, kao i uvođenje efektivnih proizvodnih koraka za inaktivaciju/uklanjanje virusa. Bez obzira na to, kada se primenjuju lekovi dobijeni iz humane krvi ili plazme, mogućnost prenosa infektivnih agenasa se ne može u potpunosti isključiti. Ovo se takođe odnosi na nepoznate ili novootkrivene viruse i druge patogene.

Preduzete mere se smatraju efektivnim za viruse sa omotačem kao što su virus humane imunodeficijencije (HIV), hepatitis B virus (HBV) i hepatitis C virus (HCV), kao i za viruse bez omotača, kao što je hepatitis A virus (HAV). Preduzete mere mogu imati ograničeno dejstvo na viruse bez omotača kao što je parvovirus B19. Infekcije parvovirusom B19 mogu biti ozbiljne za trudnice (fetalne infekcije) i za osobe koje imaju oslabljeni imunski sistem ili pojačanu eritropoezu (na primer hemolitička anemija).

Preporučuje se odgovarajuća vakcinacija (protiv hepatitisa A i B) pacijenata koji primaju redovno/ponavljano faktor VIII proizveden iz humane plazme.

Lek Immunate sadrži izoaglutinine koji određuju krvnu grupu (anti-A i anti-B). Kod pacijenata sa krvnim grupama A, B ili AB, može doći do hemolize nakon ponavljane primene u kratkim intervalima ili nakon davanja veoma velikih doza,

Sadržaj natrijuma

Immunate, 190 i.j./5 mL + 250 i.j./5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

Ovaj lek sadrži 9,8 mg natrijuma po bočici, što je ekvivalentno 0,5% preporučenog maksimalnog dnevnog unosa od 2 g natrijuma kod odraslih osoba po preporuci SZO.

Immunate, 375 i.j./5 mL + 500 i.j./5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

Ovaj lek sadrži 9,8 mg natrijuma po bočici, što je ekvivalentno 0,5% preporučenog maksimalnog dnevnog unosa od 2 g natrijuma kod odraslih osoba po preporuci SZO.

Immunate, 750 i.j./10 mL + 1000 i.j./10 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

Ovaj lek sadrži 19,6 mg natrijuma po bočici, što je ekvivalentno 1% preporučenog maksimalnog dnevnog unosa od 2 g natrijuma kod odraslih osoba po preporuci SZO.

Pedijatrijska populacija

Ovaj lek treba oprezno davati deci uzrasta ispod 6 godina. U ovoj uzrasnoj grupi primena faktora VIII je ograničena i postoji malo kliničkih podataka na raspolaganju za ovu grupu pacijenata.

Navedena upozorenja i mere opreza se odnose i na odrasle i na pedijatrijske pacijente.

Nisu sprovedene studije o interakcijama sa lekom Immunate.

Nisu zabeležene interakcije lekova koji sadrže humani faktor koagulacije VIII sa drugim lekovima.

Nisu sprovedena ispitivanja uticaja faktora VIII na reproduktivnu sposobnost životinja. Usled retke pojave hemofilije A kod žena, nema iskustva u primeni faktora VIII u toku trudnoće i dojenja. Zbog toga, lek Immunate treba koristiti u toku trudnoće i dojenja samo ako postoji jasna indikacija.

Videti odeljak 4.4 za informacije o infekcijama parvovirusom B19. Uticaji leka Immunate na plodnost još uvek nisu ustanovljeni.

Nema podataka o uticaju leka Immunate na sposobnost upravljanja vozilima ili rukovanja mašinama.

Moguća neželjena dejstva proizvoda faktora VIII dobijenih iz humane plazme:

Sažetak bezbednosnog profila

Preosetljivost ili alergijske reakcije (koje mogu da uključuju angioedem, peckanje i bol na mestu primene infuzije, drhtavicu, rumenilo, generalizovanu urtikariju, osip, glavobolju, urtikariju, svrab, hipotenziju, letargiju, mučninu, uznemirenost, tahikardiju, stezanje u grudima, dispneu, golicanje, povraćanje, zviždanje u grudima), primećeni su retko i u nekim slučajevima to može dovesti do teške anafilakse (uključujući šok). Pacijente treba savetovati da se obrate svom lekaru ukoliko primete neke od navedenih simptoma. (videti odeljak 4.4).

Razvoj neutrališućih antitela (inhibitora) se može javiti kod pacijenata sa hemofilijom A koji su na terapiji faktorom VIII, uključujući lek Immunate. Ukoliko se inhibitori pojave, to će se manifestovati kao nedovoljan klinički odgovor. U ovim slučajevima, preporučuje se da se pozove specijalizovani centar za hemofiliju.

Pacijenti sa von Willebrand-ovom bolešću, posebno tipa 3, mogu veoma retko da razviju neutrališuća antitela (inhibitore) na von Willebrand-ov faktor. Ako se takvi inhibitori pojave, to će se manifestovati neadekvatnim kliničkim odgovorom. Takva antitela se mogu javiti istovremeno sa anafilaktičkim reakcijama. Zbog toga, ove pacijente treba ispitati na prisustvo inhibitora. U svim ovim slučajevima, savetuje se da se pozove specijalizovani centar za hemofiliju.

Primena većih doza leka pacijentima sa krvnom grupom A, B i AB može dovesti do hemolize.

U vezi informacija o bezbednosti leka koje se tiču prenosa infektivnih agenasa, videti odeljak 4.4.

Neželjena dejstva zasnovana na slučajevima prijavljenim iz kliničkih studija i nakon stavljanja leka Immunate u promet:

Tabelarni prikaz neželjenih reakcija.

Tabela prikazana ispod je u skladu sa MedDRA klasifikacijom sistema organa (SOC lista i preporučeni termini).

Učestalost je određena u skladu sa sledećom konvencijom:

Veoma često (≥1/10), često (≥1/100 do <1/10), povremeno (≥1/1000 do <1/100), retko (≥>1/10000 do

<1/1000), veoma retko (<1/10000), nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).

MedDRA klasa sistema organaNeželjena reakcijaUčestalost
Poremećaji imunskog sistemaPreosetljivostPovremeno1
Poremećaji krvi i limfnog sistemaInhibicija faktora VIIIPovremeno (PTP)2
KoagulopatijaNepoznata učestalost
Psihijatrijski poremećajiUznemirenostNepoznata učestalost
Poremećaji nervnog sistemaParestezijaNepoznata učestalost
VrtoglavicaNepoznata učestalost
GlavoboljaNepoznata učestalost
Poremećaji okaKonjunktivitisNepoznata učestalost
Kardiološki poremećajiTahikardijaNepoznata učestalost
PalpitacijeNepoznata učestalost
Vaskularni poremećajiHipotenzijaNepoznata učestalost
CrveniloNepoznata učestalost
BlediloNepoznata učestalost
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećajiDispneaNepoznata učestalost
KašaljNepoznata učestalost
Gastrointestinalni poremećajiPovraćanjeNepoznata učestalost
MučninaNepoznata učestalost
Poremećaji kože i potkožnog tkivaUrtikarijaNepoznata učestalost
Osip (uključujući eritematozni iNepoznata učestalost
SvrabNepoznata učestalost
EritemNepoznata učestalost
HiperhidrozaNepoznata učestalost
NeurodermatitisNepoznata učestalost
Poremećaji mišićno-koštanogMialgijaNepoznata učestalost
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneBol u grudimaNepoznata učestalost
Nelagodnost u grudimaNepoznata učestalost
Edem (uključujući periferni edem,Nepoznata učestalost
PireksijaNepoznata učestalost
DrhtavicaNepoznata učestalost
Reakcije na mestu primeneNepoznata učestalost
BolNepoznata učestalost

1 Jedna reakcija preosetljivosti na 329 infuzija u jednoj kliničkoj studiji sprovedenoj na 5 pacijenata.

2 Učestalost se zasniva na studijama sa svim produktima Faktora VIII koje su uključivale pacijente sa teškim oblikom hemofilije A. PTP (engl. previously-treated patinets) - prethodno lečeni pacijenti, PUP (engl. previously-untreated patinets) - prethodno nelečeni pacijenti.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija Faks:+381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Nisu zabeleženi slučajevi predoziranja.

Mogu se pojaviti tromboembolijski događaji. Videti odeljak 4.4.

Hemoliza se može pojaviti kod pacijenata sa krvnom grupom A, B ili AB. Videti odeljak 4.4

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Antihemoragici; faktori koagulacije krvi

ATC šifra: B02BD06

Kompleks faktor VIII/von Willebrand-ov faktor se sastoji od dva molekula (faktor VIII i von Willebrand- ov faktor) sa različitim fiziološkim funkcijama. Kada se pacijentu sa hemofilijom primeni infuzija, faktor VIII se vezuje za von Willebrand-ov faktor u cirkulaciji pacijenta. Aktivirani faktor VIII služi kao kofaktor za aktivirani faktor IX, ubrzavajući konverziju faktora X u aktivirani faktor X. Aktivirani faktor

X konvertuje protrombin u trombin. Trombin zatim konvertuje fibrinogen u fibrin što omogućava formiranje ugruška (koaguluma). Hemofilija A je nasledni poremećaj koagulacije krvi, zavisan od pola, a posledica je smanjenih nivoa faktora VIII:C što dovodi do obilnog krvarenja u zglobovima, mišićima i unutrašnjim organima, bilo spontano bilo kao rezultat povreda ili hirurške traume. Supstitucionom terapijom se povećavaju koncentracije faktora VIII u plazmi, i na taj način se privremeno koriguje nedostatak faktora i tendencija ka krvarenju.

Pored uloge kao zaštitnog proteina faktora VIII, von Willebrand-ov faktor (VWF) posreduje pri vezivanju trombocita na mestima vaskularne povrede i igra ulogu u agregaciji trombocita.

Svi farmakokinetički parametri za lek Immunate su određeni kod pacijenata sa ozbiljnom hemofilijom A (nivo faktora VIII ≤1%). Analize uzoraka plazme su urađene u centralnoj laboratoriji pomoću hromogenog ispitivanja faktora VIII. Farmakokinetički parametri dobijeni iz ukrštene studije sa lekom Immunate u 18 prethodno lečenih pacijenata starijih od 12 godina su prikazani u sledećoj tabeli.

Sažeti prikaz farmakokinetičkih parametara za lek Immunate kod 18 pacijenata sa ozbiljnom hemofilijom A (doza = 50 i.j./kg):

Parametar
Prosečna vrednostSDMedijana90% CL
PIK0-∞ ([i.j.× h]/mL)12,23,112,411,1 do 13,2
Cmax (i.j./mL)1,00,30,90,8 do 1,0
Tmax (h)0,30,10,30,3 do 0,3
Terminalno t½ (h)12,73,212,210,8 do 15,3
Klirens (mL/h)283146232199 do 254
Prosečno vreme zadržavanja15,33,615,312,1 do 17,2
Vss (mL)4166202136132851 do 4034
Inkrementalni oporavak
[(i.j./mL] /[i.j./kg]0,0200,0060,0190,016 do 0,020

Lek Immunate sadrži humani faktor koagulacije VIII, koji predstavlja fiziološki konstituent humane plazme i deluje kao endogeni faktor koagulacije VIII.

Pretklinički podaci dobijeni na osnovu konvencionalnih studija bezbednosne farmakologije, toksičnosti ponovljenih doza, lokalne tolerancije i imunogenosti, ne ukazuju na posebne rizike pri primeni leka kod ljudi.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Prašak:

Albumin, humani Glicin

Natrijum-hlorid Natrijum-citrat Lizin-hidrohlorid

Kalcijum-hlorid, dihidrat

Rastvarač:

Voda za injekcije

Lek Immunate se pre primene ne sme mešati sa drugim lekovima ili rastvaračima, osim sa onim koji su navedeni u odeljku 6.6.

Trebalo bi koristiti samo priloženi set za infuziju, jer može doći do neefikasnosti terapije usled adsorpcije faktora koagulacije VIII, humanog, na unutrašnjoj površini pojedine infuzione opreme.

Rok upotrebe je 2 godine.

Pokazano je da fizička i hemijska stabilnost rastvorenog leka na sobnoj temperaturi iznosi 3 sata. Sa mikrobiološkog aspekta, lek bi trebalo odmah upotrebiti, osim ukoliko se rastvaranje leka ne vrši pod kontrolisanim i validiranim aseptičnim uslovima. Ukoliko se rastvoreni lek ne upotrebi odmah, upotreba i uslovi čuvanja su odgovornost osobe koja primenjuje/koristi lek. Rastvoren proizvod se ne sme vraćati u frižider.

Tokom roka upotrebe, lek se može čuvati na sobnoj temperaturi (do 25°C) u neprekidnom periodu od 6 meseci. Zabeležiti period čuvanja leka na sobnoj temperaturi na spoljašnjem pakovanju leka. Po isteku ovog perioda lek se ne sme vraćati u frižider i mora se odmah upotrebiti ili uništiti.

Čuvati i transportovati u frižideru (na temperaturi od 2ºC do 8°C). Ne zamrzavati.

Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.

Za uslove čuvanja nakon rastvaranja leka, videti odeljak 6.3.

Immunate, 190 i.j./5 mL + 250 i.j./ 5mL:

Unutrašnje pakovanje su prašak i rastvarač koji se nalaze u pojedinačnim staklenim bočicama, u skladu sa Ph. Eur. (prašak: staklo hidrolitičkog tipa II; rastvarač: staklo hidrolitičkog tipa I), koje su zatvorene butil gumenim čepom, u skladu sa Ph. Eur, i sa aluminijumskom kapicom sa zaštitnim plastičnim poklopcem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 1 bočica leka Immunate, 1 bočica sa vodom za injekcije (5 mL), 1 transfer/filter set (čine ga transfer igla i filter), 1 špric za jednokratnu upotrebu (5 mL), 1 igla za jednokratnu upotrebu, 1 infuzioni set i Uputstvo za lek.

Immunate, 375 i.j./5 mL + 500i.j./5 mL:

Unutrašnje pakovanje su prašak i rastvarač koji se nalaze u pojedinačnim staklenim bočicama, u skladu sa Ph. Eur. (prašak: staklo hidrolitičkog tipa II; rastvarač: staklo hidrolitičkog tipa I), koje su zatvorene butil

gumenim čepom, u skladu sa Ph. Eur, i sa aluminijumskom kapicom sa zaštitnim plastičnim poklopcem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 1 bočica leka Immunate, 1 bočica sa vodom za injekcije (5 mL), 1 transfer/filter set (čine ga transfer igla i filter), 1 špric za jednokratnu upotrebu (5 mL), 1 igla za jednokratnu upotrebu, 1 infuzioni set i Uputstvo za lek.

Immunate, 750i.j./10 mL+ 1000 i.j./10 mL:

Unutrašnje pakovanje su prašak i rastvarač koji se nalaze u pojedinačnim staklenim bočicama, u skladu sa Ph. Eur. (prašak: staklo hidrolitičkog tipa II; rastvarač: staklo hidrolitičkog tipa I), koje su zatvorene butil gumenim čepom, u skladu sa Ph. Eur, i sa aluminijumskom kapicom sa zaštitnim plastičnim poklopcem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 1 bočica leka Immunate, 1 bočica sa vodom za injekcije (10 mL), 1 transfer/filter set (čine ga transfer igla i filter), 1 špric za jednokratnu upotrebu (10 mL), 1 igla za jednokratnu upotrebu, 1 infuzioni sett i Uputstvo za lek.

Za rekonstituciju koristiti samo infuzioni set priložen u pakovanju. Lek Immunate treba rekonstituisati neposredno pre primene leka pošto lek ne sadrži konzervanse.

Preporučuje se da se deo infuzionog seta koji ulazi u venu, ispere izotoničnim rastvorom soli pre i nakon primene infuzije leka Immunate.

Rekonstitucija praška:

Koristiti aseptičnu tehniku!

  • Neotvorenu bočicu sa rastvaračem (voda za injekcije) zagrejati do sobne temperature (maksimum 37°C).
  • Ukloniti zaštitne poklopce i sa bočice sa praškom i sa bočice sa rastvaračem (slika A) i obrisati gumene čepove na obe bočice.
  • Postaviti i pritisnuti rebrastu ivicu transfer igle na bočicu sa rastvaračem (slika B).
  • Ukloniti zaštitu sa drugog kraja transfer igle vodeći računa da se ne dotakne otkriveni deo igle.
  • Obrnuti transfer iglu sa pripojenom bočicom sa rastvaračem preko bočice sa praškom i ubaciti slobodan kraj igle kroz gumeni čep bočice sa praškom (slika C). Vakuum će povući rastvarač u bočicu sa praškom.
  • Posle otprilike oko 1 minut, razdvojiti bočice uklanjanjem transfer igle sa pripojenom bočicom sa praškom (slika D). Budući da se lek brzo rastvara, samo blago, ako je uopšte potrebno, protresti bočicu sa praškom. NE MUĆKATI SADRŽAJ BOČICE. NE OBRTATI BOČICU SA PRAŠKOM DOK NIJE SPREMNA ZA IZVLAČENJE SADRŽAJA.
  • Posle rekonstitucije, pripremljen rastvor treba vizuelno prekontrolisati radi provere prisustva čestica ili promene boje, pre primene. Rastvor treba da bude bistar ili blago opalescentan. Ipak, čak i kada je procedura rekonstitucije strogo poštovana, mogu se ponekad primetiti čestice. Priloženi set za filtriranje će ukloniti ove čestice što neće uticati na jačinu proizvoda koja je obeležena na pakovanju. Rastvori rekonstituisanog leka koji su zamućeni ili imaju talog se ne smeju upotrebiti.

Primena:

Koristiti aseptičnu tehniku!

  • Da bi sprečilo da eventualno prisutne čestice u rastvoru, koje potiču od gumenog čepa, dospeju u organizam (rizik od mikroembolije), treba upotrebiti priloženi set za filtriranje. Za izvlačenje rastvorenog leka, potrebno je postaviti set za filtriranje na priloženi špric za jednokratnu upotrebu i ubaciti ga kroz gumeni čep (slika E).
  • Razdvojiti špric na trenutak od seta za filtriranje. Vazduh će ući kroz bočicu sa praškom i nestaće sva pena. Zatim izvući rastvor u špric kroz set za filtriranje (slika F)
  • Razdvojte špric od filtera i polako ubrizgate rastvor intravenski (maksimalna brzina primene

injekcije: 2 mL po minuti) pomoću priloženog kompleta za infuziju (ili priloženom iglom za jednokratnu upotrebu).

slika A slika B slika C slika D slika E slika F

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Lek Immunate je kompleks humanog faktora koagulacije VIII i humanog von Willebrand-ovog faktora, proizvedenih iz humane plazme. Faktor koagulacije VIII u leku Immunate nadoknađuje faktor VIII koji nedostaje ili nije funkcionalan kod bolesti hemofilija A. Hemofilija A je nasledni poremećaj koagulacije (zgrušavanja) krvi povezan sa polom, a posledica je smanjenih koncentracija faktora VIII u krvi. To dovodi do ozbiljnih krvarenja u zglobovima, mišićima i unutrašnjim organima, bilo spontano ili kao posledica slučajne povrede ili hirurške traume. Primena leka Immunate privremeno koriguje nedostatak faktora VIII i umanjuje sklonost ka krvarenju.

Humani von Willebrand-ov faktor (vWF), pored toga što ima ulogu zaštitnog proteina za faktor VIII, posreduje pri vezivanju trombocita (krvnih pločica) na mestima vaskularnih povreda i igra ulogu u agregaciji (slepljivanju) trombocita.

Lek Immunate se koristi u lečenju i profilaksi (za sprečavanje pojave) krvarenja kod pacijenata sa urođenim (hemofilija A) ili stečenim nedostatkom faktora VIII.

Lek Immunate se takođe upotrebljava za terapiju krvarenja kod pacijenata sa von Willebrand-ovom bolesti sa nedostatkom faktora VIII (poremećaj zgrušavanja krvi), ako nije dostupan nijedan specifičan lek koji je efikasan u terapiji von Willebrand-ove bolesti, i kada je terapija samo dezmopresinom (DDAVP) neefikasna ili kontraindikovana.

- Ukoliko ste alergični (preosetljivi) na humani faktor koagulacije VIII ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6).

Ako niste sigurni u vezi ovoga, obratite se svom lekaru.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što primenite lek Immunate.

Kada se javi alergijska reakcija:

  • Retko možete da doživite anafilaktičku reakciju (ozbiljna, iznenadna alergijska reakcija) na lek Immunate. Trebalo bi da prepoznate rane znake reakcija preosetljivosti, kao što su crvenilo kože, osip, koprivnjača, svrab po celom telu, oticanje usana, očnih kapaka i jezika, otežano disanje, zviždanje, bol u grudima, stezanje u grudima, opšte loše stanje, vrtoglavica, ubrzan rad srca i nizak krvni pritisak. Ovi simptomi mogu ukazati na rane znake anafilaktičkog šoka, stanja u kome se javlja i snažna vrtoglavica, gubitak svesti i izuzetno otežano disanje.
  • Ukoliko se bilo koji od ovih simptoma javi, injekciju/infuziju treba odmah prekinuti i zatražite pomoć Vašeg lekara. Ozbiljni simptomi, uključujući teškoće u disanju i nesvesticu, zahtevaju hitne mere pomoći i lečenja.

Kada je potrebno praćenje:

  • Vaš lekar može raditi testove kako bi utvrdio da li je Vaša doza dovoljna za postizanje i održavanje odgovarajućeg nivoa faktora VIII ili von Willebrand-ovog faktora.

Kada krvarenje i dalje traje:

  • Razvoj inhibitora (antitela) je poznata komplikacija koja se javlja za vreme terapije svim proizvodima koji sadrže faktor VIII. Ovi inhibitori, pogotovu kada su u visokim koncentracijama, onemogućavaju pravilnu terapiju, te se i kod Vas ili Vašeg deteta mora pažljivo pratiti razvoj ovih inhibitora. Ako se krvarenje kod Vas ili Vašeg deteta ne može kontrolisati lekom Immunate, kažite to odmah svom lekaru.
  • Ako imate von Willebrand-ovu bolest, posebno tip 3, možete razviti neutrališuća antitela (inhibitore) na von Willebrand-ov faktor. Vaš lekar može uraditi testove kako bi to potvrdio. Inhibitori von Willebrand- ovog faktora su antitela u krvi koja blokiraju von Willebrand-ov faktor koji Vi koristite. Ovo čini von

Willebrand-ov faktor manje efikasnim u kontroli krvarenja.

Kada su lekovi proizvedeni iz humane krvi ili plazme (tečni deo krvi), preduzimaju se određene mere kako bi se sprečio prenos infekcija na pacijenta. Te mere uključuju: pažljiv odabir donora krvi i plazme, kako bi se uverili da su osobe rizične za prenos infekcija isključene; ispitivanje svake donacije i sveukupne prikupljene plazme na prisustvo virusa/infekcije i uključivanje odgovarajućih koraka pri obradi krvi i plazme koji inaktiviraju ili uklanjaju viruse. Uprkos ovim merama, kada se primenjuju lekovi proizvedeni iz humane krvi ili plazme, ne može se u potpunosti isključiti mogućnost prenosa infekcije. Ovo se takođe odnosi na nepoznate ili novootkrivene viruse i druge tipove infekcija.

Preduzete mere su delotvorne kod virusa sa omotačem kao što su virus humane imunodeficijencije (HIV), hepatitis B virus i hepatitis C virus, i kod virusa bez omotača kao što je hepatitis A virus. Preduzete mere mogu imati ograničeno dejstvo na viruse bez omotača kao što je parvovirus B19. Infekcije parvovirusom B19 mogu biti ozbiljne za trudnice (infekcije ploda) i za osobe sa oslabljenim imunskim sistemom ili sa nekim oblicima anemija (na primer anemija srpastih ćelija ili hemolitička anemija).

Ako redovno/ponavljano primate lekove sa faktorom VIII proizvedene iz humane plazme, lekar Vam može preporučiti da se vakcinišete protiv hepatitisa A i B.

Strogo se preporučuje da se pri svakoj primeni leka Immunate zabeleži ime pacijenta i broj serije leka kako bi se održala veza između pacijenta i primljene serije leka.

Lek Immunate sadrži izoaglutinine koji određuju krvnu grupu (anti-A i anti-B). Kod pacijenata sa krvnim grupama A, B ili AB, može doći do hemolize nakon ponavljane primene u kratkim vremenskim intervalima ili nakon primene veoma velikih doza.

Deca

Lek treba oprezno davati deci uzrasta ispod 6 godina. U ovoj uzrasnoj grupi primena faktora VIII je ograničena i postoji malo kliničkih podataka na raspolaganju za ovu grupu pacijenata.

Drugi lekovi i lek Immunate

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, do nedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

Nisu zabeležene interakcije leka Immunate sa drugim lekovima.

Lek Immunate se ne sme mešati sa drugim lekovima ili rastvaračima pre primene leka, osim sa priloženom vodom za injekcije, jer to može dovesti do smanjenja efikasnosti i bezbednosti leka. Preporučuje se da se deo infuzionog seta koji ulazi u venu, pre i posle primene infuzije leka Immunate, ispere sa odgovarajućim rastvorom, na primer sa fiziološkim rastvorom.

Uzimanje leka Immunate sa hranom i pićima

Nema posebnih preporuka u vezi uzimanja leka Immunate sa hranom ili pićima.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Nema iskustva o upotrebi leka Immunate u periodu trudnoće, dojenja i plodnosti, jer se hemofilija A retko javlja kod žena. Lek Immunate se sme koristiti u periodu trudnoće i dojenja samo kada je jasno indikovano.

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Ne postoje podaci o uticaju leka Immunate na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Lek Immunate sadrži natrijum

Immunate, 190 i.j./5 mL + 250 i.j./5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

Ovaj lek sadrži 9,8 mg natrijuma (glavni sastojak kuhinjske soli) po bočici. To odgovara 0,5% preporučenog maksimalnog dnevnog unosa natrijuma za odraslu osobu.

Immunate, 375 i.j./5 mL + 500 i.j./5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

Ovaj lek sadrži 9,8 mg natrijuma (glavni sastojak kuhinjske soli) po bočici. To odgovara 0,5% preporučenog maksimalnog dnevnog unosa natrijuma za odraslu osobu.

Immunate, 750 i.j./10 mL + 1000 i.j./10 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

Ovaj lek sadrži 19,6 mg natrijuma (glavni sastojak kuhinjske soli) po bočici. To odgovara 1% preporučenog maksimalnog dnevnog unosa natrijuma za odraslu osobu.

Vaša terapija treba da bude pod nadzorom lekara koji ima iskustva u terapiji poremećaja hemostaze (zaustavljanje krvarenja).

Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni, proverite sa Vašim lekarom.

Doziranje za profilaksu krvarenja

Ukoliko koristite lek Immunate za sprečavanje pojave krvarenja (profilaksa), Vaš lekar će odrediti dozu za Vas. Dozu će prilagoditi Vašim potrebama. Uobičajena doza je između 20 i.j. i 40 i.j. faktora VIII po kg telesne mase, primenjivana u intervalima od 2 do 3 dana. Međutim, u nekim slučajevima, pogotovu kod mlađih pacijenata, kraći intervali ili veće doze mogu biti neophodni.

Ukoliko mislite da dejstvo leka Immunate nije dovoljno, razgovarajte sa Vašim lekarom.

Doziranje za terapiju krvarenja

Ukoliko primate lek Immunate radi zaustavljanja krvarenja, Vaš lekar će izračunati dozu za Vas. Dozu će prilagoditi Vašim potrebama.

Ukoliko mislite da dejstvo leka Immunate nije dovoljno, razgovarajte sa Vašim lekarom

Praćenje (monitoring) pacijenata

Vaš lekar će uraditi odgovarajuće laboratorijske testove da bi bio siguran da imate odgovarajuće koncentracije faktora VIII u plazmi. Ovo je posebno važno u slučaju veće hirurške intervencije.

Doziranje kod von Willebrand-ove bolesti

Vaš lekar će kontrolisati krvarenja tako što će da prati smernice date za hemofiliju A.

Način i brzina primene leka

Lek Immunate se primenjuje intravenski (u venu) posle pripreme rastvora sa priloženim rastvaračem. Sledite isključivo uputstva koja Vam je dao Vaš lekar.

Za rastavaranje leka upotrebljavati samo set priložen u pakovanju, da ne bi došlo do komplikacija usled adsorbcije humanog faktora koagulacije VIII na unutrašnju površinu infuzionog seta drugog porekla.

Lek Immunate se rastvara neposredno pre primene. Rastvor bi trebalo odmah upotrebiti, jer ne sadrži konzervanse.

Rastvaranje praška radi pripreme rastvora za injekcije:

Koristiti aseptičnu tehniku!

  • Neotvorenu bočicu sa rastvaračem (voda za injekcije) zagrejati do sobne temperature (maksimalno 37ºC).
  • Ukloniti zaštitne poklopce i sa bočice sa praškom i sa bočice sa rastvaračem (slika A) i obrisati gumene čepove na obe bočice.
  • Postaviti i pritisnuti rebrastu ivicu transfer igle na bočicu sa rastvaračem (slika B).
  • Ukloniti zaštitu sa drugog kraja transfer igle pazeći da se ne dotakne otkriveni deo igle.
  • Obrnuti transfer iglu sa pripojenom bočicom sa rastvaračem preko bočice sa praškom i ubaciti slobodan kraj igle kroz gumeni čep bočice sa praškom (slika C). Vakuum će povući rastvarač u bočicu sa praškom.
  • Posle otprilike oko 1 minut, razdvojiti bočice uklanjanjem transfer igle sa pripojenom bočicom sa praškom (slika D). Budući da se lek brzo rastvara, samo blago, ako je uopšte potrebno, protresti bočicu sa praškom. NE MUĆKATI SADRŽAJ BOČICE. NE OBRTATI BOČICU SA PRAŠKOM DOK NIJE SPREMNA ZA IZVLAČENJE SADRŽAJA.
  • Posle rastvaranja, pripremljen rastvor treba vizuelno prekontrolisati radi provere prisustva čestica ili promene boje, pre primene. Rastvor treba da bude bistar ili blago opalescentan. Ipak, čak i kada je procedura rastvaranja strogo poštovana, mogu se ponekad primetiti čestice. Priloženi set za filtriranje će ukloniti ove čestice što neće uticati na jačinu proizvoda koja je obeležena na pakovanju. Rastvori rastvorenog leka koji su zamućeni ili imaju talog se ne smeju upotrebiti. Pripremljeni rastvori za upotrebu se ne smeju ponovo vraćati u frižider.

Primena:

Koristiti aseptičnu tehniku!

  • Da bi se sprečilo da eventualno prisutne čestice u rastvoru, koje potiču od gumenog čepa, dospeju u organizam (rizik od mikroembolije), treba upotrebiti priloženi set za filtriranje. Za izvlačenje rastvorenog leka, potrebno je postaviti set za filtriranje na priloženi špric za jednokratnu upotrebu i ubaciti ga kroz gumeni čep (slika E).
  • Razdvojiti špric na trenutak od seta za filtriranje. Vazduh će ući kroz bočicu sa praškom i nestaće sva pena. Zatim izvući rastvor u špric kroz set za filtriranje (slika F).
  • Razdvojte špric od filtera i polako ubrizgajte rastvor intravenski (maksimalna brzina primene injekcije: 2 mL po minuti) pomoću priloženog kompleta za infuziju (ili priloženom iglom za jednokratnu upotrebu).

Slika A Slika B Slika C Slika D Slika E Slika F

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Primena leka Immunate kao i broj serije primljenog leka se moraju zabeležiti. Na svakoj bočici se nalazi nalepnica sa podacima koja se može skinuti.

Učestalost primene

Vaš lekar će Vam reći koliko često i u kojim intervalima ćete primenjivati lek Immunate. Lekar će to odrediti prema efikasnosti leka u Vašem slučaju.

Trajanje terapije

Obično, supstituciona terapija (terapija nadoknade) sa lekom Immunate traje doživotno.

Ako ste primenili više leka Immunate nego što treba

  • Nisu zabeleženi slučajevi predoziranja sa faktorom koagulacije VIII. Ako imate bilo kakve sumnje, molimo Vas kažite to Vašem lekaru.
  • Mogu se javiti tromboembolijski događaji.
  • Može se javiti hemoliza kod pacijenta sa krvnom grupom A, B ili AB.

Ako ste zaboravili da primenite lek Immunate

  • Ne uzimajte duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu dozu.
  • Odmah nastavite sa sledećom primenom u intervalima kao što Vam je savetovao Vaš lekar.

Ako naglo prestanete da primenjujete lek Immunate

Nemojte prekidati upotrebu leka Immunate bez konsultacije sa Vašim lekarom. O prekidu primene leka odlučuje Vaš lekar.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Moguća ozbiljna neželjena dejstva proizvoda faktora VIII dobijenih iz humane plazme:

Retko su zabeležene alergijske reakcije, koje mogu u nekim slučajevima postati ozbiljne i po život opasne reakcije (anafilaktični šok). Zbog toga, morate biti svesni ranih znaka alergijskih reakcija kao što su crvenilo, osip, koprivnjača, svrab po celom telu, oticanje usana i jezika, dispnea (otežano disanje), nedostatak vazduha, zviždanje (neravnomeran udisaj i/ili izdisaj usled sužavanja disajnih puteva), stezanje u grudima, nizak krvni pritisak, pad krvnog pritiska, opšte loše stanje i vrtoglavica. Ovi simptomi mogu biti rani znaci anafilaktičkog šoka. Ako se pojavi alergijska ili anafilaktička reakcija, odmah prekinuti injekciju/infuziju i pozvati svog lekara. Ozbiljni simptomi zahtevaju hitne medicinske mere.

Kod dece koja nisu prethodno lečena lekovima koji sadrže faktor VIII, inhibitorska antitela (videti odeljak 2) mogu se razviti veoma često (kod više od 1 na 10 pacijenata koji primaju lek). Međutim, kod pacijenata koji su prethodno lečeni faktorom VIII (više od 150 dana terapije), rizik je povremen (kod najviše 1 na 100 pacijenata koji primaju lek). Ako se ovo desi Vama ili Vašem detetu, lek može izgubiti dejstvo i Vi ili Vaše dete možete imati uporno krvarenje. Ako se ovo dogodi, morate odmah pozvati vašeg lekara.

Nastajanje neutrališućih antitela (inhibitora) von Willebrand-ovog faktora je poznata komplikacija u terapiji pacijenata sa von Willebrand-ovom bolešću. Ukoliko razvijete neutrališuća antitela (inhibitore), to se može manifestovati kao nedovoljan klinički odgovor (krvarenje nije kontrolisano odgovarajućim dozama) ili kao alergijska reakcija. U ovim slučajevima, savetuje se da se kontaktira specijalizovani centar za hemofiliju.

Ako imate krvnu grupu A, B ili AB, može doći do hemolize (razgradnje crvenih krvnih ćelija), usled primene većih doza.

Neželjena dejstva zabeležena tokom primene leka Immunate:

Veoma česta (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek)

  • Inhibicija faktora VIII (kod dece koja prethodno nisu lečena faktorom VIII)

Povremena (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek)

  • Preosetljivost
  • Inhibicija faktora VIII (kod pacijenata koji su prethodno lečeni faktorom VIII (više od 150 dana terapije)

Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka)

  • Nemogućnost formiranja krvnog ugruška (koagulopatija)
  • Umor
  • Golicanje ili osećaj bockanja (parestezija)
  • Vrtoglavica
  • Glavobolja
  • Crvene oči (konjuktivitis)
  • Ubrzan rad srca (tahikardija)
  • Osećaj lupanja srca (palpitacije)
  • Nizak krvni pritisak (hipotenzija)
  • Crvenilo
  • Bledilo
  • Otežano disanje (dispneja)
  • Kašalj
  • Povraćanje
  • Mučnina
  • Osip po celom telu (urtikarija)
  • Osip
  • Osećaj svraba (koprivnjača)
  • Crvenilo kože (eritem)
  • Izrazito oticanje (hiperhidroza)
  • Svrab kože (neurodermatitis)
  • Bol u mišićima (mijalgija)
  • Bol u grudima
  • Osećaj nelagodnosti u grudima
  • Zadržavanje tečnosti (edem)
  • Goznica (pireksija)
  • Osip
  • Osećaj žarenja i peckanja na mestu primene injekcije
  • Bol

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS)

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

Websajt: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati van vidokruga i domašaja dece

Ne smete koristiti lek Immunate posle isteka roka upotrebe naznačenog na kutiji nakon „Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvati i transportovati u frižideru (na temperaturi od 2ºC do 8°C). Ne zamrzavati.

Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.

Nakon rekonstitucije (pripreme rastvora), proizvod odmah upotrebiti. Ukoliko se rekonstituisani lek ne upotrebi odmah, upotreba i uslovi čuvanja su odgovornost osobre koja primenjuje/koristi lek.

Za vreme roka upotrebe, lek se može čuvati na sobnoj temperaturi (do 25°C) u neprekidnom periodu ne dužem od 6 meseci. Molimo Vas, zabeležite početak čuvanja leka na sobnoj temperaturi na spoljašnjem pakovanju. Nakon čuvanja na sobnoj temperaturi, lek Immunate se ne sme vraćati u frižider i mora se odmah upotrebiti ili uništiti.

Nemojte koristiti ovaj lek ako primetite da je rekonstituisani lek zamućen ili da ima talog.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine

Aktivne supstance su: humani von Willebrand-ov faktor (VWF:RCo) i humani faktor koagulacije VIII.

Immunate, 190 i.j./5 mL + 250 i.j./5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

Jedna bočica sadrži 190 i.j. humanog von Willebrand-ovog faktora (VWR:RCo) i 250 i.j. humanog faktora koagulacije VIII, oba poreklom iz humane plazme. Posle rekonstitucije sa priloženim rastvaračem, lek sadrži približno 38 i.j./mL humanog von Willebrand-ovog faktora i 50 i.j./mL humanog faktora koagulacije VIII.

Immunate, 375 i.j./5 mL + 500 i.j./5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

Jedna bočica sadrži 375 i.j. humanog von Willebrand-ovog faktora (VWR:RCo) i 500 i.j. humanog faktora koagulacije VIII, oba poreklom iz humane plazme. Posle rekonstutucije sa priloženim rastvaračem, lek sadrži približno 75 i.j./mL humanog von Willebrand-ovog faktora i 100 i.j./mL humanog faktora koagulacije VIII.

Immunate, 750 i.j./10 mL + 1000 i.j./10 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

Jedna bočica sadrži 750 i.j.humanog von Willebrand-ovog faktora (VWR:RCo) i 1000 i.j. humanog faktora koagulacije VIII, oba poreklom iz humane plazme. Posle rekonstitucijesa priloženim rastvaračem, lek sadrži približno 75 i.j./mL humanog von Willebrand-ovog faktora i 100 i.j./mL humanog faktora koagulacije VIII.

Pomoćne supstance su: albumin, humani; glicin; natrijum-hlorid; natrijum-citrat; lizin-hidrohlorid; kalcijum- hlorid, dihidrat; voda za injekcije.

Kako izgleda lek Immunate i sadržaj pakovanja

Prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

Izgled praška: beo do svetlo žut prašak

Izgled rastvarača: bistra, bezbojna tečnost bez vidljivih čestica

Izgled rastvora: bezbojan do slabo žut, bistar do blago opalescentan rastvor.

Immunate, 190 i.j./5 mL + 250 i.j./ 5mL:

Unutrašnje pakovanje su prašak i rastvarač koji se nalaze u pojedinačnim staklenim bočicama, u skladu sa Ph. Eur. (prašak: staklo hidrolitičkog tipa II; rastvarač: staklo hidrolitičkog tipa I), koje su zatvorene butil gumenim čepom, u skladu sa Ph. Eur, i sa aluminijumskom kapicom sa zaštitnim plastičnim poklopcem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 1 bočica leka Immunate, 1 bočica sa vodom za injekcije (5 mL), 1 transfer/filter set (čine ga transfer igla i filter), 1 špric za jednokratnu upotrebu (5 mL), 1 igla za jednokratnu upotrebu, 1 infuzioni set i Uputstvo za lek.

Immunate, 375 i.j./5 mL + 500i.j./5 mL:

Unutrašnje pakovanje su prašak i rastvarač koji se nalaze u pojedinačnim staklenim bočicama, u skladu sa Ph. Eur. (prašak: staklo hidrolitičkog tipa II; rastvarač: staklo hidrolitičkog tipa I), koje su zatvorene butil gumenim čepom, u skladu sa Ph. Eur, i sa aluminijumskom kapicom sa zaštitnim plastičnim poklopcem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 1 bočica leka Immunate, 1 bočica sa vodom za injekcije (5 mL), 1 transfer/filter set (čine ga transfer igla i filter), 1 špric za jednokratnu upotrebu (5 mL), 1 igla za jednokratnu upotrebu, 1 infuzioni set i Uputstvo za lek.

Immunate, 750i.j./10 mL+ 1000 i.j./10 mL:

Unutrašnje pakovanje su prašak i rastvarač koji se nalaze u pojedinačnim staklenim bočicama, u skladu sa Ph. Eur. (prašak: staklo hidrolitičkog tipa II; rastvarač: staklo hidrolitičkog tipa I), koje su zatvorene butil gumenim čepom, u skladu sa Ph. Eur, i sa aluminijumskom kapicom sa zaštitnim plastičnim poklopcem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 1 bočica leka Immunate, 1 bočica sa vodom za injekcije (10 mL), 1 transfer/filter set (čine ga transfer igla i filter), 1 špric za jednokratnu upotrebu (10 mL), 1 igla za jednokratnu upotrebu, 1 infuzioni sett i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole:

FARMIX DOO BEOGRAD,

Koče Kapetana 36, Beograd

Proizvođač:

TAKEDA MANUFACTURING AUSTRIA AG,

Industriestrasse 67, Beč, Austrija

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno:

Oktobar, 2023.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi; izuzetno, lek se može izdavati i uz lekarski recept, u cilju nastavka terapije kod kuće, što mora biti naznačeno i overeno na poleđini lekarskog recepta.

Broj i datum dozvole:

Immunate, 190 i.j./5 mL + 250 i.j./5 mL: 515-01-04599-22-001 od 17.10.2023.

Immunate, 375 i.j./5 mL + 500 i.j./5 mL: 515-01-04600-22-001 od 17.10.2023.

Immunate, 750 i.j./10 mL+ 1000 i.j./10 mL: 515-01-04601-22-001 od 17.10.2023.

SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:

Terapijske indikacije

Terapija i profilaksa krvarenja kod pacijenata sa kongenitalnom (hemofilija A) ili stečenom deficijencijom faktora VIII.

Terapija krvarenja kod pacijenta sa von Willebrand-ovom bolešću sa deficijencijom faktora VIII, ako nije dostupan nijedan specifičan lek koji je efikasan u terapiji von Willebrand-ove bolesti, i kada je terapija samo dezmopresinom (DDAVP) neefikasna ili kontraindikovana.

Doziranje i način primene

Terapija treba da bude pod nadzorom lekara koji ima iskustva u lečenju poremećaja hemostaze. Praćenje terapije

Tokom lečenja, savetuje se adekvatno određivanje nivoa faktora VIII da bi se odredila doza koja treba da se primenjuje kao i učestalostponavljenih infuzija. Posebno u slučaju velikih hirurških intervencija, neophodno je precizno praćenje supstitucione terapije analizom koagulacije (aktivnosti faktora VIII u plazmi). Odgovori na terapiju faktorom VIII mogu varirati kod pacijenata pokazujući različita poluvremena eliminacije i recovery vrednosti.

Doza zasnovana na telesnoj masi može zahtevati prilagođavanje kod pacijenata sa manjomili prekomernom telesnom masom.

Doziranje

Doziranje u hemofiliji A

Doziranje i trajanje supstitucione terapije zavise od ozbiljnosti deficijencije faktora VIII, od lokacije i dužine krvarenja, kao i od kliničkog stanja pacijenta.

Broj jedinica faktora VIII koje će se primeniti je izražen u međunarodnim jedinicama (i.j.), određenim prema važećim standardima Svetske zdravstvene organizacije (SZO) za proizvode koji sadrže faktor VIII. Aktivnost faktora VIII u plazmi se izražava u procentima (u odnosu na normalnu humanu plazmu) ili u međunarodnim jedinicama (u odnosu na međunarodni standard za faktor VIII u plazmi).

Jedna internacionalna jedinica (i.j.) aktivnosti faktora VIII je ekvivalentna količini faktora VIII u jednom mL normalne humane plazme.

Izračunavanje potrebne doze faktora VIII zasniva se na empirijskim nalazima da 1 internacionalna jedinica (i.j.) faktora VIII po kg telesne mase podiže nivo aktivnosti faktora VIII u plazmi za približno 2% normalne aktivnosti.

Potrebna doza se izračunava pomoću sledeće formule:

Potrebna doza = telesna masa (kg) × željeni porast faktora VIII (%) × 0,5

Količina koju treba primeniti i intervali primene moraju uvek da se usklađuju prema kliničkoj efikasnosti kod svakog pacijenta pojedinačno.

Krvarenja i operacije

U slučaju sledećih pojava krvarenja, aktivnost faktora VIII ne sme da padne ispod datog nivoa aktivnosti u plazmi (u % u odnosu na normalne vrednosti ili u i.j./dL) u toku perioda koji se prati.

Sledeća tabela može da se koristi kao smernica za epizode krvarenja i operacije:

Stepen krvarenja/vrstaPotrebni nivo faktora VIIIUčestalost doziranja (sati) /
Krvarenje20-40Infuziju ponavljati svakih 12 do 24 sata, najmanje 1 dan, sve dok epizoda krvarenja praćena bolom, ne prestane ili se ne postigne zalečenje.
Produžena krvarenja u zglobovima, mišićima ili hematomiInfuziju ponavljati svakih 12 do
Krvarenja opasna po život60-100Infuziju ponavljati svakih 8 do 24 sata sve dok se opasnost ne
Operacije30-60Infuziju davati svakih 24 sata, najmanje 1 dan, sve dok se ne postigne zalečenje.
Veće80-100Infuziju ponavljati svakih 8 do 24 sata sve dok se ne postigne adekvatno zarastanje rane, a onda nastaviti terapiju najmanje još narednih 7 dana kako bi se aktivnost faktora VIII održala na

Pod određenim okolnostima (npr. prisustvo niskog titra inhibitora) mogu biti potrebne veće doze od onih koje su izračunate putem date formule.

Dugotrajna profilaksa

Za dugotrajnu profilaksu krvarenja kod pacijenata sa ozbiljnom hemofilijom A, uobičajene doze su 20 do 40 i.j. faktora VIII po kg telesne mase u intervalima od 2 do 3 dana. U nekim slučajevima, pogotovu kod mlađih pacijenata, mogu biti neophodni kraći intervali doziranja ili veće doze.

Doziranje kod von Willebrand-ove bolesti

Nadoknada lekom Immunate za kontrolu krvarenja treba da prati smernice date za hemofiliju A.

S obzirom na to da lek Immunate sadrži relativno visok nivo faktora VIII u odnosu na VWF, ordinirajući lekar treba da vodi računa da kontinuirana terapija može dovesti do prekomernog povećanja faktora FVIII:C, što može dovesti do povećanog rizika za trombozu.

Pedijatrijska populacija

Ovaj lek treba oprezno davati deci uzrasta ispod 6 godina. U ovoj uzrasnoj grupi primena faktora VIII je ograničena i postoji malo kliničkih podataka na raspolaganju za ovu grupu pacijenata. Doziranje u hemofiliji A kod dece i adolescenata starosti ispod 18 godina se zasniva na telesnoj masi i zato se uopšteno zasniva na istim vodičima kao i za odrasle. Doza i učestalost primene treba uvek da se određuje prema kliničkoj efikasnosti kod pojedinačnih slučajeva (videti odeljak „Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka” u Sažetku karakteristika leka). U nekim slučajevima, posebno kod mlađih pacijenata, kraći interavli doziranja ili veće doze mogu biti potrebne.

Način primene Intravenska upotreba.

Lek Immunate treba primeniti sporo, intravenskim putem. Maksimalna brzina infuzije ne sme da prekorači 2 mL po minuti.

Treba preduzeti mere opreza pre rukovanja ili primene ovog leka.

Za uputstvo o rekonstituciji leka pre primene, videti odeljak „Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)”.

Lista pomoćnih supstanci

Prašak:

Albumin, humani Glicin

Natrijum-hlorid Natrijum-citrat Lizin-hidrohlorid

Kalcijum-hlorid, dihidrat

Rastvarač:

Voda za injekcije

Inkompatibilnost

Lek Immunate se pre primene ne sme mešati sa drugim lekovima ili rastvaračima, osim sa onim koji su navedeni u odeljku „Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)”.

Trebalo bi koristiti samo priloženi set za infuziju, jer može doći do neefikasnosti terapije usled adsorpcije faktora koagulacije VIII, humanog, na unutrašnjoj površini pojedine infuzione opreme.

Rok upotrebe

Rok upotrebe je 2 godine.

Pokazano je da fizička i hemijska stabilnost rastvorenog leka na sobnoj temperaturi iznosi 3 sata. Sa mikrobiološkog aspekta, lek bi trebalo odmah upotrebiti, osim ukoliko se rastvaranje leka ne vrši pod kontrolisanim i validiranim aseptičnim uslovima. Ukoliko se rastvoreni lek ne upotrebi odmah, upotreba i uslovi čuvanja su odgovornost osobe koja primenjuje/koristi lek. Rastvoren proizvod se ne sme vraćati u frižider.

Tokom roka upotrebe, lek se može čuvati na sobnoj temperaturi (do 25°C) u neprekidnom periodu od 6 meseci. Zabeležiti period čuvanja leka na sobnoj temperaturi na spoljašnjem pakovanju leka. Po isteku ovog perioda lek se ne sme vraćati u frižider i mora se odmah upotrebiti ili uništiti.

Posebne mere opreza pri čuvanju

Čuvati i transportovati u frižideru (na temperaturi od 2ºC do 8°C). Ne zamrzavati.

Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.

Za uslove čuvanja nakon rastvaranja leka, videti odeljak „Rok upotrebe”.

Priroda i sadržaj pakovanja i posebne mere opreza za primenu leka

Immunate, 190 i.j./5 mL + 250 i.j./ 5mL:

Unutrašnje pakovanje su prašak i rastvarač koji se nalaze u pojedinačnim staklenim bočicama, u skladu sa Ph. Eur. (prašak: staklo hidrolitičkog tipa II; rastvarač: staklo hidrolitičkog tipa I), koje su zatvorene butil gumenim čepom, u skladu sa Ph. Eur, i sa aluminijumskom kapicom sa zaštitnim plastičnim poklopcem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 1 bočica leka Immunate, 1 bočica sa vodom za injekcije (5 mL), 1 transfer/filter set (čine ga transfer igla i filter), 1 špric za jednokratnu upotrebu (5 mL), 1 igla za jednokratnu upotrebu, 1 infuzioni set i Uputstvo za lek.

Immunate, 375 i.j./5 mL + 500i.j./5 mL:

Unutrašnje pakovanje su prašak i rastvarač koji se nalaze u pojedinačnim staklenim bočicama, u skladu sa Ph. Eur. (prašak: staklo hidrolitičkog tipa II; rastvarač: staklo hidrolitičkog tipa I), koje su zatvorene butil gumenim čepom, u skladu sa Ph. Eur, i sa aluminijumskom kapicom sa zaštitnim plastičnim poklopcem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 1 bočica leka Immunate, 1 bočica sa vodom za injekcije (5 mL), 1 transfer/filter set (čine ga transfer igla i filter), 1 špric za jednokratnu upotrebu (5 mL), 1 igla za jednokratnu upotrebu, 1 infuzioni set i Uputstvo za lek.

Immunate, 750i.j./10 mL+ 1000 i.j./10 mL:

Unutrašnje pakovanje su prašak i rastvarač koji se nalaze u pojedinačnim staklenim bočicama, u skladu sa Ph. Eur. (prašak: staklo hidrolitičkog tipa II; rastvarač: staklo hidrolitičkog tipa I), koje su zatvorene butil gumenim čepom, u skladu sa Ph. Eur, i sa aluminijumskom kapicom sa zaštitnim plastičnim poklopcem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 1 bočica leka Immunate, 1 bočica sa vodom za injekcije (10 mL), 1 transfer/filter set (čine ga transfer igla i filter), 1 špric za jednokratnu upotrebu (10 mL), 1 igla za jednokratnu upotrebu, 1 infuzioni sett i Uputstvo za lek.

Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene (i druga uputstva za rukovanje lekom)

Za rekonstituciju koristiti samo infuzioni set priložen u pakovanju. Lek Immunate treba rekonstituisati neposredno pre primene leka pošto lek ne sadrži konzervanse.

Preporučuje se da se deo infuzionog seta koji ulazi u venu, ispere izotoničnim rastvorom soli pre i nakon primene infuzije leka Immunate.

Rekonstitucija praška:

Koristiti aseptičnu tehniku!

  • Neotvorenu bočicu sa rastvaračem (voda za injekcije) zagrejati do sobne temperature (maksimum 37°C).
  • Ukloniti zaštitne poklopce i sa bočice sa praškom i sa bočice sa rastvaračem (slika A) i obrisati gumene čepove na obe bočice.
  • Postaviti i pritisnuti rebrastu ivicu transfer igle na bočicu sa rastvaračem (slika B).
  • Ukloniti zaštitu sa drugog kraja transfer igle vodeći računa da se ne dotakne otkriveni deo igle.
  • Obrnuti transfer iglu sa pripojenom bočicom sa rastvaračem preko bočice sa praškom i ubaciti slobodan kraj igle kroz gumeni čep bočice sa praškom (slika C). Vakuum će povući rastvarač u bočicu sa praškom.
  • Posle otprilike oko 1 minut, razdvojiti bočice uklanjanjem transfer igle sa pripojenom bočicom sa praškom (slika D). Budući da se lek brzo rastvara, samo blago, ako je uopšte potrebno, protresti bočicu sa praškom. NE MUĆKATI SADRŽAJ BOČICE. NE OBRTATI BOČICU SA PRAŠKOM DOK NIJE SPREMNA ZA IZVLAČENJE SADRŽAJA.
  • Posle rekonstitucije, pripremljen rastvor treba vizuelno prekontrolisati radi provere prisustva čestica ili promene boje, pre primene. Rastvor treba da bude bistar ili blago opalescentan. Ipak, čak i kada je procedura rekonstitucije strogo poštovana, mogu se ponekad primetiti čestice. Priloženi set za filtriranje će ukloniti ove čestice što neće uticati na jačinu proizvoda koja je obeležena na pakovanju. Rastvori rekonstituisanog leka koji su zamućeni ili imaju talog se ne smeju upotrebiti.

Primena:

Koristiti aseptičnu tehniku!

  • Da bi sprečilo da eventualno prisutne čestice u rastvoru, koje potiču od gumenog čepa, dospeju u organizam (rizik od mikroembolije), treba upotrebiti priloženi set za filtriranje. Za izvlačenje rastvorenog leka, potrebno je postaviti set za filtriranje na priloženi špric za jednokratnu upotrebu i ubaciti ga kroz gumeni čep (slika E).
  • Razdvojiti špric na trenutak od seta za filtriranje. Vazduh će ući kroz bočicu sa praškom i nestaće sva pena. Zatim izvući rastvor u špric kroz set za filtriranje (slika F)
  • Razdvojte špric od filtera i polako ubrizgate rastvor intravenski (maksimalna brzina primene injekcije:

2 mL po minuti) pomoću priloženog kompleta za infuziju (ili priloženom iglom za jednokratnu upotrebu).

slika A slika B slika C slika D slika E slika F

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info