Immunorho 300mcg/2mL prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

anti-D (Rho) imunoglobulin , humani

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
Režim izdavanja
SZ - Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi

Ostale informacije

Naziv leka
Immunorho 300mcg/2mL prašak i rastvarač za rastvor za injekciju
Opis
Immunorho je lek koji sadrži humani anti-D imunoglobulin i sprečava imunizaciju protiv rezus faktora tipa D kod Rh(D)-negativnih osoba, posebno tokom trudnoće.
Farmaceutski oblik
prašak i rastvarač za rastvor za injekciju
Vrsta leka
Biološki lekovi
Proizvođači
Nosioci odobrenja

Pakovanje i cena

Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
prašak i rastvarač za rastvor za injekciju; 300mcg/2mL; bočica sa praškom i ampula sa rastvaračem, 1x2mL
Broj rešenja
‍515-01-01548-22-001
JKL
‍0013450
EAN
‍8606108780077
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
02.02.2023.
Datum važenja rešenja
02.02.2073.
Maksimalna odobrena cena leka
5.263,20 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Cena na listi lekova RFZO
4.284,50 RSD
Doplata
-
DDD
-
Cena na listi lekova RFZO
4.284,50 RSD
Doplata
-
DDD
-
RFZO Napomena
STAC

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Prevencija Rh(D) imunizacije kod Rh(D)-negativnih žena u reproduktivnom periodu

  • Profilaksa pre porođaja
  • Planirana profilaksa pre porođaja
  • Profilaksa pre porođaja usled sledećih komplikacija u toku trudnoće:

abortusa/pretećeg abortusa, vanmaterične trudnoće ili hidatiformne mole (engl. mola hydatiformis), intrauterine fetalne smrti (engl. Intrauterine fetal death, IUFD), transplacentalnog krvarenja (engl. transplacental haemorrhage, TPH) koje nastaje kao posledica krvarenja pre porođaja (engl. antepartum haemorrhage, APH), amniocenteze, biopsije horiona ili usled obstetričkih intervencija npr. okretanje bebe u položaj da lakše može da prođe kroz vaginalni kanal, invazivne intervencije, kordocenteze, abdominalne traume ili terapijske intervencije na fetusu.

  • Profilaksa posle porođaja
  • Rađanje Rh(D)-pozitivne (D, Dslabo , Dparcijalni) bebe.

Terapija Rh(D)-negativnih žena u reproduktivnom period nakon inkompatibilne transfuzije Rh(D)-pozitivne krvi ili drugih proizvoda koji sadrže eritrocite, npr. koncentrata trombocita.

Doza anti-D imunoglobulina treba da bude određena u skladu sa nivoom izlaganja Rh(D)-pozitivnim eritrocitima i uzimajući u obzir da približno 10 mikrograma (50 i.j.) anti-D imnoglobilina neutrališe 0,5 mL Rh(D)-pozitivnih eritrocita ili 1 mL Rh(D)-pozitivne krvi.

Sledeći režimi doziranja su preporučeni:

Prevencija Rh(D) imunizacije kod Rh(D)-negativnih žena

  • Profilaksa pre porođaja. Prema opštim preporukama, trenutno primenjivane doze su u opsegu od 50-330 mikrograma ili 250-1650 i.j.
  • Planirana profilaksa pre porođaja:

Pojedinačna doza u 28-30 nedelji gestacije ili dve doze u 28. i 34. nedelji.

  • Profilaksa pre porođaja usled komplikacija u toku trudnoće:

Pojedinačnu dozu treba primeniti što pre i u roku od 72 sata i ako je neophodno ponavljati u intevalima od 6-12 nedelja tokom trudnoće.

  • Profilaksa posle porođaja. Prema opšte prihvaćenim preporukama, opseg doza koje se trenutno primenjuju se kreće od 100 do 300 mikrograma ili 500 do 1500 i.j. Ukoliko se primenjuje manja doza (100 mikrograma ili 500 i.j.) treba uraditi ispitivanje obima fetomaternalne hemoragije.

Za postpartalnu primenu, ovaj lek treba primeniti majci što je pre moguće u roku od 72 sata od porođaja, ukoliko je novorođenče Rh-pozitivno (D, Dslabo, Dparcijalni). Ukoliko je proteklo više od 72 sata, ne treba odlagati primenu ovog leka, već ga treba primeniti što je pre moguće.

Postporođajna doza mora biti primenjena čak i ako je primenjena profilaksa pre porođaja i čak i ako se rezidualna aktivnost prenatalne profilakse pokaže u majčinom serumu.

Ukoliko postoji sumnja na obimnu fetomaternalnu hamoragiju [>4 mL (0,7%-0,8% žene)], na primer u slučaju fetalne/neonatalne anemije ili intrauterine fetalne smrti, njen obim treba odrediti pogodnom metodom, npr. Kleihauer-Betke testom eluacije kiselina kako bi se odredio fetalni HbF (fetalni hemoglobin) ili protočnom citometrijom koja specifično identifikuje Rh(D)-pozitivne ćelije. Dodatne doze anti-D imunoglobulina treba primeniti u skladu sa tim (10 mikrograma ili 50 i.j. po 0,5 mL fetalnih eritrocita).

Inkompatibilna transfuzija eritrocita

Preporučena doza je 20 mikrograma (100 i.j.) anti-D imunoglobulina na 2 mL transfuzije Rh(D)-pozitivne krvi ili na 1 mL koncentrata eritrocita. Preporučuje se da se odgovarajuća doza odredi uz konsultaciju sa specijalistom transfuziologom kako bi se ustanovila izvodljivost procedure zamene eritrocita, u cilju smanjenja broja D-pozitivnih eritrocita u cirkulaciji i kako bi se definisala doza anti-D imunoglobulina potrebna za supresiju imunizacije. Testove za praćenje Rh(D)-pozitivnih eritrocita treba raditi svakih 48 sati, a nakon toga anti-D immunoglobulin treba primenjivati dok se više ne može detektovati prisustvo Rh(D)- pozitivnih eroitrocita u cirkulaciji. U svakom slučaju, zbog rizika od pojave hemolize, preporučuje se da se ne primenjuju doze veće od 3000 mikrograma (15000 i.j.).

Primena alternativnog intravenskog leka se preporučuje jer će se time odmah postići adekvatni nivoi u plazmi. Ukoliko intravenski lek nije dostupan, treba primeniti veoma veliku zapreminu intramuskularno tokom perioda od nekoliko dana (videti odeljak 4.4).

Pedijatrijska populacija

Efikasnost i bezbednost leka Immunorho kod dece nije utvrđena. Odgovarajuću dozu treba preračunati uz savet lekara specijaliste transfuziologije.

Način primene

Za intramuskularnu primenu.

Ukoliko je potrebno primeniti veću zapreminu (>2 mL kod dece ili >5 mL kod odraslih), preporuka je da se aplikuje u podeljenim dozama i na različitim mestima na telu.

Ukoliko je intramuskularna primena kontraindikovana (poremećaji krvarenja), potrebno je koristiti drugi lek, namenjen za intravensku primenu.

Pacijenti sa prekomernom telesnom masom / gojazni pacijenti

Kod pacijenata sa prekomernom telesnom masom (gojaznih pacijenata), potrebno je razmotriti primenu preparata anti-D imunoglobulin za intravensku primenu (videti odeljak 4.4).

Za uputstvo o rekonstituciji leka pre upotrebe, videti odeljak 6.6.

Preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1. Preosetljivost na humane imunoglobuline, posebno kod pacijenata sa antitelima na IgA.

Treba voditi računa da se lek Immunorho ne primeni u krvni sud, zbog rizika od šoka.

U slučaju postporođajne primene, lek se primenjuje majci. Ne sme se primenjivati novorođenčetu. Sledljivost

Kako bi se poboljšala sledljivost bioloških lekova, naziv i broj serije primenjenog leka treba da budu jasno

evidentirani.

Preosetljivost

Prave reakcije preosetljivosti su retke, ali se mogu javiti reakcije alergijskog tipa na anti-D immunoglobulin.

Lek Immunorho sadrži malu količinu IgA. Iako je anti-D imunogloblin uspešno korišćen kod odabranih pojedinaca sa deficitom IgA, kod osoba sa deficitom IgA se mogu razviti anti-IgA antitela i mogu imati anafilaktičku reakciju nakon primene lekova dobijenih iz plazme koji sadrže IgA. U tom slučaju, lekar mora da proceni korist terapije lekom Immunorho u odnosu na mogući rizik od nastajanja reakcije preosetljivosti.

Retko, humani anti-D imunoglobulin može prouzrokovati pad krvnog pritiska uz anafilaktičku reakciju, čak i kod pacijenata koji su prethodno dobro podnosili imunoglobuline humanog porekla.

Sumnja na alergijsku ili anafilaktičku reakciju zahteva momentalni prekid primene leka. U slučaju šoka, treba primeniti standardnu medicinsku terapiju šoka.

Hemolitičke reakcije

Pacijenatima koji primaju velike doze anti D-imunoglobulina, zbog inkompatibilne transfuzije, potrebno je pratiti kliničke i biološke parametre zbog rizika od hemolitičke reakcije.

Tromboembolija

Arterijski i venski tromboembolijski događaji, uključujući infarkt miokarda, moždani udar, trombozu dubokih vena i plućnu emboliju, su povezani sa upotrebom imunoglobulina. Iako tromboembolijski događaji nisu primećeni kod leka Immunorho, pacijenti treba da budu dovoljno hidrirani pre upotrebe imunoglobulina. Potreban je oprez kod pacijenata sa već postojećim faktorima rizika za trombotične događaje (kao što su hipertenzija, dijabetes melitus i vaskularne bolesti ili trombotske epizode, pacijenti sa stečenim ili naslenim trombofilnim poremećajima, pacijenti sa produženim periodima imobilizacije u anamnezi, pacijenti sa teškom hipovolemijom, pacijenti sa bolestima koje povećavaju viskozitet krvi), posebno kada su propisane veće doze leka Immunorho.

Pacijenti treba da budu informisani o prvim simptomima tromboembolijskih događaja, uključujući nedostatak vazduha, bol i oticanje ekstremiteta, fokalne neurološke deficite i bolove u grudima i treba ih savetovati da kontaktiraju svog lekara odmah nakon pojave simptoma.

Interference sa serološkim testovima

Nakon primene injekcije imunoglobulina, prolazno povećanje različitih pasivno prenetih antitela u krvi pacijenta može rezultirati lažno pozitivnim rezultatima seroloških testova.

Pasivna transmisija antitela na eritrocitne antigene, npr., A, B, D može interferirati sa nekim serološkim testovima za antitela na eritrocitima, npr. antiglobulinski test (Coombs-ov test) naročito kod Rh(D)-pozitivne novorođenčadi čije su majke primale profilaksu pre porođaja.

Pacijenti sa prekomernom telesnom masom / gojazni pacijenti

Kod pacijenata sa prekomernom telesnom masom (gojaznih pacijenata), potrebno je razmotriti primenu anti- D imunoglobulina za intravensku primenu (videti odeljak 4.2).

Informacije o bezbednosti primene u pogledu mogućnosti prenosa infekcije:

Standardne mere za sprečavanje infekcija koje se mogu dobiti usled primene preparata dobijenih iz humane krvi ili plazme, uključuju selekciju donora, skrining individualnih donacija i pulova plazme na specifične markere infekcija kao i uvođenje efektivnih proizvodnih koraka za inaktivaciju/uklanjanje virusa.

Uprkos tome, kada se primenjuju lekovi dobijeni iz humane krvi ili plazme, mogućnost prenošenja infektivnih agenasa ne može se u potpunosti isključiti. Ovo se takođe odnosi i na nepoznate viruse ili novootkrivene viruse kao i druge patogene.

Preduzete mere se smatraju efektivnim za viruse sa omotačem kao što su virus humane imunodeficijencije (HIV), hepatitis B virus (HBV), hepatitis C virus (HCV) i za hepatitis A virus bez omotača.

Mere koje se preduzimaju se smatraju ograničeno efikasnim protiv virusa bez omotača kao što je parvovirus B19.

Postoje ohrabrujuća klinička iskustva koja se odnose na izostanak prenošenja hepatitisa A ili parvovirusa B19 putem imunoglobulina, a pretpostavlja se da sadržaj antitela značajno doprinosi bezbednosti od virusa.

Strogo se preporučuje da se pri svakoj primeni leka Immunorho, kod pacijenta zabeleži ime i broj serije leka, kako bi se napravila veza između pacijenta i serijskog broja leka.

Pedijatrijska populacija

Nisu potrebne posebne mere ili praćenje za pedijatrijsku populaciju. Upozorenje vezano za pomoćne supstance

Ovaj lek sadrži do 7,8 mg natrijuma po bočica, što je ekvivalentno 0.38% od preporučene maksimalne dnevne doze SZO od 2 g natrijuma za odrasle.

Žive, atenuisane vakcine

Aktivnu imunizaciju vakcinama koje sadrže žive viruse (npr. male boginje, zauške, rubeola) treba odložiti za 3 meseca nakon poslednje primene anti-D imunoglobulina, budući da efikasnost živih virusnih vakcina u suprotnom može biti smanjena.

Ako je neophodna primena anti-D imunoglobulin u periodu od 2-4 nedelje posle vakcinacije živim virusnim vakcinama, efikasnost takve vakcinacije može biti umanjena.

Pedijatrijska populacija

Iako specifične studije interakcija nisu sprovedene u pedijatrijskoj populaciji, ne očekuje se razlika između odraslih i dece.

Trudnoća

Lek je namenjen za primenu u trudnoći.

Dojenje

Ovaj lek se može koristiti tokom perioda dojenja. Imunoglobulini se izlučuju u majčino mleko.

Plodnost

Nisu sprovedene studije u kojima je ispitivan uticaj leka Immunorho na plodnost životinja. Ipak, klinička iskustva sa humanim anti-D imunoglobulinom ukazuju da ne treba očekivati štetne efekte na plodnost.

Lek Immunorho nema uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Sažetak bezbednosnog profila

Neželjene reakcije kao što su jeza, glavobolja, vrtoglavica, groznica, povraćanje, alergijske reakcije, mučnina, artralgija, hipotenzija i umereni bol u leđima mogu se javiti sporadično.

Retko, humani imunoglobulini mogu izazvati nagli pad krvnog pritiska i, u izolovanim sličajevima, anafilaktički šok, čak i kada pacijent prilikom prethodne terapije nije pokazao preosetljivost.

Na mestu primene injekcije mogu se javiti otok, bol, eritem, induracija, osećaj toplote, modrice, pruritus i osip.

Tabelarni prikaz neželjenih reakcija

Tabela koja je navedena u nastavku, prikazana je u skladu sa klasifikacijom MedDRA sistema organa i preporučenim terminima (System Organ Classification (SOC) and Preferred Term Level (PT)), i uključuje neželjene efekte koji se javljaju prilikom primene rastvora humanog anti-D imunoglobulina.

Nema preciznih podataka o učestalosti neželjenih dejstava iz kliničkih studija.

Učestalosti neželjenih dejstava su navedene prema sledećoj konvenciji: veoma često (≥1/10), često (≥1/100 do <1/10), povremeno (≥1/1000 do <1/100), retko (≥1/10 000 do <1/1000) , veoma retko (<1/10 000), nepoznato (ne može biti procenjeno na osnovu dostupnih podataka).

MedDRA Klasa sistema organaNeželjena reakcijaUčestalost
Poremećaji imunskog sistemaPreosetljivost, anafilaktički šokNepoznato
Poremećaji nervnog sistemaGlavoboljaNepoznato
Kardiološki poremećajiTahikardijaNepoznato
Vaskularni poremećajiHipotenzijaNepoznato
Gastrointestinalni poremećajiNauzeja, povraćanjeNepoznato
Poremećaji kože i potkožnogReakcije na koži, eritem, svrab,Nepoznato
Poremećaji mišićno-koštanogArtralgijaNepoznato
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneGroznica, slabost, jezaNepoznato

Pedijatrijska populacija

Nisu dostupni specifični podaci za pedijatrijsku populaciju.

Za informacije o bezbednosti leka u pogledu mogućnosti prenosa infekcije, videti odeljak 4.4.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Nisu poznate posledice predoziranja.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Imunoserumi i imunoglobulini; specifični imunoglobulini;

ATC šifra: J06BB01

Anti-D imunoglobulin sadrži specifična antitela (IgG) protiv D (Rho) antigena humanih eritrocita. Tokom trudnoće, a posebno tokom porođaja, eritrociti fetusa mogu da pređu u cirkulaciju majke.

Kada je majka Rh(D)-negativna, a fetus Rh(D)-pozitivan, žena može da postane imunizovana Rh(D) antigenom i da proizvodi anti-Rh(D) antitela koja bi prošla placentu i izazvala hemolitičku bolest novorođenčeta.

Pasivna imunizacija anti-D imunoglobulinom sprečava Rh(D) imunizaciju kod više od 99% slučajeva ako je dovoljna doza anti-D imunoglobulina primenjena dovoljno brzo nakon izlaganja Rh(D) pozitivnim eritrocitima fetusa.

Nije poznat mehanizam kojim anti-D immunoglobulin suprimira imunizaciju Rh(D)-pozitivnim eritrocitima. Supresija se dovodi u vezu sa klirensom eritrocita iz cirkulacije pre nego što dođu do imunokompetentnih mesta ili se supresija javlja zbog kompleksnijih mehanizama koji uključuju prepoznavanje stranog antigena i prezentovanje antigena od strane odgovarajućih ćelija na odgovarajućim mestima u prisustvu ili odsustvu antitela.

Pedijatrijska populacija

Nisu dostupne specifične studije efikasnosti i bezbednosti za pedijatrijsku populaciju.

Humani anti-D imunoglobulin, za intramuskularnu primenu se sporo resorbuje u cirkulaciju primaoca i dostiže najviše koncentracije posle 2-3 dana od primene.

Poluvreme eliminacije anti-D (Rho)humanog imunoglobulina je oko 3-4 nedelje. Ovo poluvreme eliminacije može da varira od pacijenta do pacijenta.

IgG i IgG-kompleksi se razgrađuju u ćelijama retikuloendotelnog sistema.

Pedijatrijska populacija

Nisu dostupne specifične studije efikasnosti i bezbednosti za pedijatrijsku populaciju.

Imunoglobulini su normalni konstituenti ljudskog organizma.

Kod životinja, studije toksičnosti pojedinačne doze nisu od značaja pošto veće doze leka dovode do predoziranja. Studije toksičnosti ponovljenih doza i studije embriofetalne toksičnosti ne mogu se izvoditi zbog indukcije stvaranja antitela na humane proteine i interakcije sa antitelima. Efekti ovog leka na imuni sistem novorođenčeta nisu proučavani.

S obzirom na to da kliničko iskustvo ne ukazuje na kancerogene i mutagene efekte imunoglobulina, eksperimentalne studije, posebno kod heterologih vrsta, ne smatraju se neophodnim.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Prašak:

Glicin

Natrijum-hlorid

Rastvarač

Voda za injekcije

Kako nisu rađene studije kompatibilnosti, ovaj lek se ne sme mešati sa drugim rastvaračima.

3 godine.

Rok upotrebe nakon rekonstitucije: upotrebiti odmah

Čuvati na temperaturi do 25ºC. Ne zamrzavati.

Bočicu čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti. Za uslove čuvanja nakon rekonstitucije leka, videti odeljak 6.3.

Unutrašnje pakovanje je za:

  • prašak: bočica od neutralnog stakla (tip I), sa čepom od brombutil gume, aluminijumskim prstenom i plastičnim flip-off poklopcem, u kojoj se nalazi prašak za rastvor za injekciju;
  • rastvarač: ampula od neutralnog stakla (tip I) u kojoj se nalazi 2 mL rastvarača.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna bočica sa praškom, jedna ampula sa rastvaračem u plastičnom ulošku i Uputstvo za lek.

Prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

Lek Immunorho treba da postigne sobnu ili telesnu temperaturu pre primene.

  • Uklonite centralnu zaštitu sa gumenog zatvarača sa bočice sa liofiziranim praškom;
  • Izvucite sadržaj iz ampule sa rastvaračem pomoću šprica;
  • Ubrizgajte rastvarač u bočicu sa liofiziranim praškom. Tokom ove faze, pobrinite se da ne razderete gumeni zatvarač bočice kako biste izbegli kontaminaciju rekonstituisanog rastvora;
  • Pažljivo protresite i izvucite rekonstituisani rastvor pomoću šprica; promenite iglu i primenite rastvor.

Nekompletno rastvaranje dovodi do gubitka jačine. Potpuna rekonstitucija se postiže u roku od 5 minuta.

Nakon rekonstitucije, proizvod je bezbojna do bledožuta tečnost.

Pre primene, treba vizuelno proveriti da li rekonstituisani rastvor sadrži čestice ili je došlo do diskoloracije. Ne koristiti rastvor koji je zamučen ili ima talog.

Nakon rekonstitucije, lek treba upotrebiti odmah.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Lek Immunorho sadrži humani anti-D (Rho) imunoglobulin, antitela koje stvara imunski sistem ljudi i koja deluju protiv rezus faktora tipa D.

Rezus faktor D tipa je specijalna karakteristika humanih krvnih ćelija: ljudi koji nose rezus faktor D nazivaju se Rh(D)-pozitivni; ljudi koji nisu nosioci rezus faktora tipa D se nazivaju Rh(D)-negativni.

Kako lek Immunorho deluje

Kada Rh(D)-negativna osoba primi Rh(D) pozitivnu krv, npr. kada krv Rh(D)-negativne trudnice dođe u kontakt sa krvi Rh(D)-pozitivnog fetusa, imunski sistem Rh(D)-negativne osobe (majke) prepoznaje Rh(D)- pozitivne crvene krvne ćelije (fetusa) kao strane krvne ćelije i proizvodi specifična antitela protiv rezus faktora tipa D.

Ovaj proces se naziva imunizacija i obično traje 2-3 nedelje; iz tog razloga, Rh(D)-pozitivne crvene krvne ćelije nisu uništene prilikom prvog kontakta i ne javljaju se simptomi. Kada ista Rh(D)-negativna osoba dođe u kontakt sa Rh(D)-pozitivnom krvi po drugi put, prethodno stvorena antitela će uništiti Rh(D)-pozitivne crvene krvne ćelije fetusa.

Ako Rh(D)-negativna osoba primi humani anti-D (Rh) imunoglobulin, imunizacija protiv rezus faktora tipa D može se sprečiti, izbegavanjem formiranja antitela protiv Rh(D)-pozitivnih crvenih krvnih ćelija. Da bi se to postiglo, terapiju lekom Immunorho treba započeti pre ili dovoljno rano nakon prvog kontakta sa Rh(D)- pozitivnim crvenim krvnim ćelijama.

Ovaj lek se koristi kod:

  • Rh(D)-negativnih žena u reproduktivnom periodu ako je fetus Rh(D)-pozitivan, u:
  • planiranoj profilaksi pre porođaja
  • profilaksi pre porođaja usled sledećih komplikacija u toku trudnoće:

abortusa/pretećeg abortusa, vanmaterične trudnoće ili formaranja mase u materici (mola hidatidoza), prelaska fetalne krvi u cirkulaciju majke koje su uobičajeno odvojene, ili intrauterine fetalne smrti, transplacentalnog krvarenja (TPH) koje nastaje kao posledica krvarenja pre porođaja, izvlačenja amnionske tečnosti pomoću šprica (amniocenteze), biopsije horiona ili usled obstetričkih intervencija npr. okretanje bebe u položaj da lakše može da prođe kroz vaginalni kanal, invazivne intervencije, izvlačenja fetalne krvi iz umbilikalne vene (kordocenteze), abdominalne traume ili terapeutske intervencije na fetusu.

rađanje Rh(D)-pozitivne (D,Dslabo , Dparcijalni) bebe.

  • Rh(D) negativnih žena u reproduktivnom periodu nakon slučajne inkompatibilne transfuzije Rh(D)- pozitivne krvi ili drugih proizvoda koji sadrže crvene krvne ćelije, npr. koncentrata trombocita.
  • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na humani anti-D (Rho) imunoglobulin ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6);
  • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na humane imunoglobuline, posebno ukoliko imate antitela na IgA.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što primite lek Immunorho.

  • Immunorho ne treba primeniti u krvni sud, zbog rizika od šoka.
  • U slučaju postporođajne primene, lek se primenjuje majci. Ne sme se primenjivati novorođenčetu.
  • Prave reakcije preosetljivosti su retke, ali se mogu javiti reakcije alergijskog tipa na anti-D imunoglobulin (vidite odeljak 4 ,Moguća neželjena dejstva”).
  • Lek Immunorho sadrži malu količinu IgA. Iako je anti-D imunogloblin uspešno korišćen kod odabranih pojedinaca sa deficitom IgA, ukoliko imate nizak nivo IgA možete razviti anti-IgA antitela i imati anafilaktičku reakciju nakon primene lekova dobijenih iz plazme koji sadrže IgA. U tom slučaju, Vaš lekar mora da proceni korist terapije lekom Immunorho u odnosu na mogući rizik od nastajanja reakcije preosetljivosti.
  • Retko, humani anti-D imunoglobulin može prouzrokovati pad krvnog pritiska uz anafilaktičku reakciju (vidite odeljak 4,,Moguća neželjena dejstva”), čak i ako ste prethodno primali i dobro podnosili imunoglobuline humanog porekla, možda ćete osetiti pad krvnog pritiska.

Obratite se Vašem lekaru odmah ukoliko Vam se javi alergijska ili anafilaktička reakcija. Vaš lekar će prekinuti primenu leka i primeniti odgovarajuću terapiju zavisno od prirode i ozbiljnosti reakcije.

  • Ukoliko primate velike doze anti D-imunoglobulina nakon primanja inkompatibilne transfuzije, može se javiti hemolitička reakcija (uništavanje crvenih krvnih zrnaca). Iz tog razloga, Vaš lekar će Vas pažljivo pratiti i proceniti potrebu za posebnim laboratorijskim analizama krvi.
  • Potreban je oprez ako patite od trombotičnih epizoda.

Ukoliko se kod Vas pojavi neki od prvih simptoma tromboembolijskih događaja, uključujući nedostatak vazduha, bol i oticanje udova, fokalni neurološki poremećaji i bolovi u grudima kontaktirajte svog lekara odmah nakon pojave simptoma.

Tromboembolija

Arterijski i venski tromboembolijski događaji, uključujući infarkt miokarda, moždani udar, trombozu dubokih vena i plućnu emboliju, su povezani sa upotrebom imunoglobulina. Iako tromboembolijski događaji nisu primećeni kod leka Immunorho, pacijenti treba da budu dovoljno hidrirani pre upotrebe imunoglobulina. Potreban je oprez kod pacijenata sa već postojećim faktorima rizika za trombotične događaje (kao što su hipertenzija, dijabetes melitus i istorija vaskularnih bolesti ili trombotske epizode, pacijenti sa stečenim ili naslednim trombofilnim poremećajima, pacijenti sa produženim periodima imobilizacije, teško hipovolemični pacijenti, pacijenti sa bolestima koje povećavaju viskozitet krvi), posebno kada su propisane veće doze leka Immunorho.

Bezbednost od virusa

Kada se proizvode lekovi iz humane krvi ili plazme, preduzimaju se određene mere kako bi se sprečilo da se infekcija prenese na pacijenta. One uključuju:

  • pažljivu selekciju davalaca krvi i plazme kako bi pojedinci kod kojih postoji rizik za prenos infekcije bili isključeni;
  • ispitivanje svake pojedinačne donacije i pulova plazme (set više donacija) na znake virusa/infekcija;
  • primenjivanje mera u toku obrade krvi i plazme da bi se inaktivirali ili uklonili virusi.

Uprkos ovim merama, kada se primenjuju lekovi dobijeni iz humane krvi ili plazme, mogućnost prenošenja infektivnih agenasa ne može se u potpunosti isključiti. Ovo se takođe odnosi i na nepoznate viruse ili novootkrivene viruse kao i druge tipove infekcija.

Preduzete mere se smatraju efektivnim za viruse sa omotačem kao što su virus humane imunodeficijencije (HIV), hepatitis B virus (HBV), hepatitis C virus (HCV) i za hepatitis A virus (HAV) bez omotača.

Mere koje se preduzimaju se smatraju ograničeno efikasnim protiv virusa bez omotača kao što je parvovirus B19.

Imunoglobulini nisu povezani sa prenosom infekcije hepatitis A virusom ili parvovirusom B19, verovatno zato što antitela protiv ovih infekcija, koja su sadržana u proizvodu, imaju zaštitnu ulogu.

Strogo se preporučuje da se svaki put kada primite dozu leka Immunorho zabeleže ime i broj serije leka, kako bi se napravila evidencija o primenjenoj seriji leka.

Analize krvi

Recite Vašem lekaru ukoliko ste primili lek Immunorho i ukoliko su Vama ili Vašoj bebi potrebne laboratorijske analize krvi (serološki testovi). Nakon primanja ovog leka, rezultati nekih testova mogu biti lažno pozitivni usled prolaznog povećanja antitela na eritrocitne antigene, npr. A, B, D, pasivno unetih u Vašu krv. Ukoliko ste majka koja je primila ovaj lek pre porođaja, ovo takođe može uticati na rezultate nekih laboratorijskih analiza krvi za antitela crvenih krvnih ćelija, npr. antiglobulinski test (Coombs-ov test) kod Vaše bebe.

Pacijenti sa prekomernom telesnom masom / gojazni pacijenti

Kod pacijenata sa prekomernom telesnom masom (gojaznih pacijenata), zbog mogućeg nedostatka efikasnosti u slučaju intramuskularne primene, preporučuje se primena leka koji sadrži anti-D imunoglobulin a namenjen je za intravensku primenu.

Deca

Nisu predviđene posebne mere ili praćenje.

Drugi lekovi i lek Immunorho

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali, ili ćete mozda uzimati bilo koje druge lekove.

Vakcinacija

Lek Immunorho može umanjiti efikasnost vakcinacije živim atenuisanim vakcinama poput vakcina protiv malih boginja, zauški ili rubeola. Takvu vakcinaciju treba odložiti za tri meseca nakon primene leka Immunorho.

Recite Vašem lekaru pre primene ovog leka ukoliko ste primili vakcinu u toku poslednje 2-4 nedelje. Humani anti-D imunoglobulini moraju se primeniti 2 ili 4 nedelje nakon vakcinacije živim virusnim vakcinama; ukoliko humani anti-D imunoglobulini moraju da se primene u periodu od 2-4 nedelje po vakcinaciji živom virusnom vakcinom, efikasnost takve vakcinacije može biti umanjena; stoga, Vaš lekar treba da proveri efikasnost Vaše vakcinacije.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Lek Immunorho je namenjen za primenu u trudnoći i može se koristiti tokom perioda dojenja. Imunoglobulini se izlučuju u majčino mleko.

Nisu sprovedene studije u kojima je ispitivan uticaj leka Immunorho na plodnost.

Klinička iskustva sa humanim anti-D imunoglobulinom ukazuju da ne treba očekivati štetne efekte na plodnost.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Lek Immunorho nema ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Lek Immunorho sadrži natrijum

Ovaj lek sadrži do 7,8 mg natrijuma ( glavna komponenta kuhinjske soli) po bočici.

Ovo je ekvivalentno sa 0,38% od preporučene maksimalne dnevne doze za natrijum kod odraslih

Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako je navedeno u ovom uputstvu ili kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni, proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Vaš lekar će odlučiti da li Vam je potreban lek Immunorho, koliko leka treba da primate i koliko će trajati terapija.

Lek Immunorho će Vam primeniti zdravstveni radnik intramuskularno (u mišić).

Više informacija u pogledu doziranja navedeno je na kraju ovog uputstva u odeljku namenjenom zdravstvenim stručnjacima.

Ukoliko je potrebno primeniti veću zapreminu (>2mL kod dece ili >5 mL kod odraslih), preporuka je da se primeni u podeljenim dozama i na različitim mestima na telu.

Ukoliko je intramuskularna primena kontraindikovana (poremećaji krvarenja), potrebno je koristiti drugi lek, namenjen za intravensku primenu.

Primena kod dece

Efikasnost i bezbednost leka Immunorho kod dece nije utvrđena. Odgovarajuću dozu treba preračunati uz savet lekara specijaliste transfuziologa.

Instrukcije za pravilnu upotrebu

Lek Immunorho ne smete mešati sa drugim rastvaračima. Prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

  • Lek treba da postigne sobnu ili telesnu temperaturu pre primene. Uklonite centralnu zaštitu sa gumenog zatvarača sa bočice sa liofiziranim praškom;
  • Izvucite sadržaj iz ampule sa rastvaračem pomoću šprica;
  • Ubrizgajte rastvarač u bočicu sa liofiziranim praškom. Tokom ove faze, pobrinite se da ne razderete gumeni zatvarač bočice kako biste izbegli kontaminaciju rekonstituisanog rastvora;
  • Pažljivo protresite i izvucite rekonstituisani rastvor pomoću šprica; promenite iglu i primenite rastvor.

Nekompletno rastvaranje dovodi do gubitka jačine. Potpuna rekonstitucija se postiže u roku od 5 minuta.

Nakon rekonstitucije, proizvod je bezbojna do bledožuta tečnost.

Pre upotrebe, treba vizuelno proveriti da li rekonstituisani rastvor sadrži čestice ili je došlo do diskoloracije. Ne koristite rastvor koji je zamućen ili ima talog.

Nakon rekonstitucije, lek treba upotrebiti odmah.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Ako ste primili više leka Immunorho nego što treba

Nisu poznate posledice predoziranja.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Neželjena dejstva koja se mogu javiti usled primene anti-D imunoglobulina za intramuskularnu primenu navedena su u nastavku.

Ukoliko primetite bilo koji od sledećih neželjenih efekata, odmah obavestite Vašeg lekara ili zdravstenog radnika:

  • alergijske reakcije (preosetljivost)
  • anafilaktički šok (teška alergijska reakcija koja zahvata ceo organizam).

Ostala neželjena dejstva:

  • glavobolja;
  • ubrzano lupanje srca (tahikardija);
  • nizak krvni pritisak (hipotenzija);
  • mučnina, povraćanje;
  • reakcije na koži, crvenilo na koži (eritem), svrab;
  • bol u zglobovima (artralgija);
  • groznica, malaksalost, jeza;
  • reakcija na mestu primene injekcije: otok, bol, crvenilo na koži, zadebljanje, osećaj toplote, pruritis, osip, svrab.

Dodatni neželjeni efekti kod dece

Nisu dostupni specifični podaci za decu. Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta, ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Immunorho posle isteka roka upotrebe naznačenog na kutiji i nalepnici nakon „Važi do:”.

Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Datum isteka roka upotrebe odnosi se na proizvod u neotvorenom pakovanju, čuvan na propisan način.

Čuvati na temperaturi do 25ºC. Ne zamrzavati.

Bočicu čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti. Rekonstituisan rastvor se mora odmah upotrebiti.

Ne koristite ovaj lek ukoliko primetite da je rastvor zamućen ili ima talog.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom.Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

- Aktivna supstanca je humani anti-D (Rho) imunoglobulin. Bočica od 2 mL sadrži 1500* i.j. (internacionalnih jedinica) humanog anti-D (Rho) imunoglobulina.

*100 mikrograma humanog anti-D ( Rho) imunoglobulina, odgovara 500 i.j.

1 mL rastvora za injekciju dobijenog rekonstitucijom liofilizovanog praška priloženim rastvaračem sadrži:

Humani plazma proteini 25 – 180 mg

od kojih IgG čini najmanje 90%

sa antitelima na D antigen, ne manje od 750 i.j.

Jačina se određuje korišćenjem testa Evropske Farmakopeje. Ekvivalentnost u Internacionalnim jedinicama definisana je od strane Svetske Zdravsvene Organizacije

Distribucija IgG subklasa (prosečne vrednosti):

IgG166,0%
IgG230,0%
IgG32,5%
IgG41,5%

Maksimalni sadržaj IgA je 300 mikrograma/mL. Lek je proizveden je iz ljudske plazme.

- Pomoćne supstance su: glicin, natrijum-hlorid i voda za injekcije.

Kako izgleda lek Immunorho i sadržaj pakovanja

Prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

Prašak: liofilizovani, higroskopni prašak bele do svetložute boje ili čvrsta, trošna masa. Rastvarač: bistar, bezbojan rastvor

Unutrašnje pakovanje je za:

  • prašak: bočica od neutralnog stakla (tip I), sa čepom od brombutil gume, aluminijumskim prstenom i plastičnim flip-off poklopcem, u kojoj se nalazi prašak za rastvor za injekciju;
  • rastvarač: ampula od neutralnog stakla (tip I) u kojoj se nalazi 2 mL rastvarača.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna bočica sa praškom, jedna ampula sa rastvaračem u plastičnom ulošku i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač Nosilac dozvole

MAGNA PHARMACIA D.O.O. BEOGRAD, Milutina Milankovića 7b, Beograd-Novi Beograd, tel: 011 3622 500

faks: 011 3622 600

e-mail: regulatoryaffairs@magnapharmacia.rs

Proizvođač:

KEDRION S.P.A, S.S. 7 Bis Km. 19,5, Sant’ Antimo (NA), Italija

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Februar, 2023.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi.

Broj i datum dozvole:

515-01-01548-22-001 od 02.02.2023.

< >

SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA

Terapijske indikacije

Prevencija Rh(D) imunizacije kod Rh(D)-negativnih žena u reproduktivnom periodu

  • Profilaksa pre porođaja
  • Planirana profilaksa pre porođaja
  • Profilaksa pre porođaja usled sledećih komplikacija u toku trudnoće:

abortusa/pretećeg abortusa, vanmaterične trudnoće ili hidatiformne mole (engl. mola hydatiformis), intrauterine fetalne smrti (engl. Intrauterine fetal death, IUFD), transplacentalnog krvarenja (engl. transplacental haemorrhage, TPH) koje nastaje kao posledica krvarenja pre porođaja (engl. antepartum haemorrhage, APH), amniocenteze, biopsije horiona ili usled obstetričkih intervencija npr. okretanje bebe u položaj da lakše može da prođe kroz vaginalni kanal, invazivne intervencije, kordocenteze, abdominalne traume ili terapijske intervencije na fetusu.

  • Profilaksa posle porođaja
  • Rađanje Rh(D)-pozitivne (D, Dslabo , Dparcijalni) bebe.

Terapija Rh(D)-negativnih žena u reproduktivnom period nakon inkompatibilne transfuzije Rh(D)-pozitivne krvi ili drugih proizvoda koji sadrže eritrocite, npr. koncentrata trombocita.

Doziranje i način primene Doziranje

Doza anti-D imunoglobulina treba da bude određena u skladu sa nivoom izlaganja Rh(D)-pozitivnim eritrocitima i uzimajući u obzir da približno 10 mikrograma (50 i.j.) anti-D imnoglobilina neutrališe 0,5 mL Rh(D)-pozitivnih eritrocita ili 1 mL Rh(D)-pozitivne krvi.

Sledeći režimi doziranja su preporučeni:

Prevencija Rh(D) imunizacije kod Rh(D)-negativnih žena

  • Profilaksa pre porođaja. Prema opštim preporukama, trenutno primenjivane doze su u opsegu od 50-330 mikrograma ili 250-1650 i.j.
  • Planirana profilaksa pre porođaja:

Pojedinačna doza u 28-30 nedelji gestacije ili dve doze u 28. i 34. nedelji.

  • Profilaksa pre porođaja usled komplikacija u toku trudnoće:

Pojedinačnu dozu treba primeniti što pre i u roku od 72 sata i ako je neophodno ponavljati u intevalima od 6-12 nedelja tokom trudnoće.

  • Profilaksa posle porođaja. Prema opšte prihvaćenim preporukama, opseg doza koje se trenutno primenjuju se kreće od 100 do 300 mikrograma ili 500 do 1500 i.j. Ukoliko se primenjuje manja doza (100 mikrograma ili 500 i.j.) treba uraditi ispitivanje obima fetomaternalne hemoragije.

Za postpartalnu primenu, ovaj lek treba primeniti majci što je pre moguće u roku od 72 sata od porođaja, ukoliko je novorođenče Rh-pozitivno (D, Dslabo, Dparcijalni). Ukoliko je proteklo više od 72 sata, ne treba odlagati primenu ovog leka, već ga treba primeniti što je pre moguće.

Postporođajna doza mora biti primenjena čak i ako je primenjena profilaksa pre porođaja i čak i ako se rezidualna aktivnost prenatalne profilakse pokaže u majčinom serumu.

Ukoliko postoji sumnja na obimnu fetomaternalnu hamoragiju [>4 mL (0,7%-0,8% žene)], na primer u slučaju fetalne/neonatalne anemije ili intrauterine fetalne smrti, njen obim treba odrediti pogodnom metodom, npr. Kleihauer-Betke testom eluacije kiselina kako bi se odredio fetalni HbF (fetalni hemoglobin) ili protočnom citometrijom koja specifično identifikuje Rh(D)-pozitivne ćelije. Dodatne doze anti-D imunoglobulina treba primeniti u skladu sa tim (10 mikrograma ili 50 i.j. po 0,5 mL fetalnih eritrocita).

Inkompatibilna transfuzija eritrocita

Preporučena doza je 20 mikrograma (100 i.j.) anti-D imunoglobulina na 2 mL transfuzije Rh(D)-pozitivne krvi ili na 1 mL koncentrata eritrocita. Preporučuje se da se odgovarajuća doza odredi uz konsultaciju sa specijalistom transfuziologom kako bi se ustanovila izvodljivost procedure zamene eritrocita, u cilju smanjenja broja D-pozitivnih eritrocita u cirkulaciji i kako bi se definisala doza anti-D imunoglobulina potrebna za supresiju imunizacije. Testove za praćenje Rh(D)-pozitivnih eritrocita treba raditi svakih 48 sati, a nakon toga anti-D immunoglobulin treba primenjivati dok se više ne može detektovati prisustvo Rh(D)- pozitivnih eroitrocita u cirkulaciji. U svakom slučaju, zbog rizika od pojave hemolize, preporučuje se da se ne primenjuju doze veće od 3000 mikrograma (15000 i.j.).

Primena alternativnog intravenskog leka se preporučuje jer će se time odmah postići adekvatni nivoi u plazmi. Ukoliko intravenski lek nije dostupan, treba primeniti veoma veliku zapreminu intramuskularno tokom perioda od nekoliko dana (videti odeljak „Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka” u Sažetku karakteristika leka).

Pedijatrijska populacija

Efikasnost i bezbednost leka Immunorho kod dece nije utvrđena. Odgovarajuću dozu treba preračunati uz savet lekara specijaliste transfuziologije.

Način primene

Za intramuskularnu primenu.

Ukoliko je potrebno primeniti veću zapreminu (>2 mL kod dece ili >5 mL kod odraslih), preporuka je da se aplikuje u podeljenim dozama i na različitim mestima na telu.

Ukoliko je intramuskularna primena kontraindikovana (poremećaji krvarenja), potrebno je koristiti drugi lek, namenjen za intravensku primenu.

Pacijenti sa prekomernom telesnom masom / gojazni pacijenti

Kod pacijenata sa prekomernom telesnom masom (gojaznih pacijenata), potrebno je razmotriti primenu preparata anti-D imunoglobulin za intravensku primenu (videti odeljak „Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka” u Sažetku karakteristika leka).

Za uputstvo o rekonstituciji leka pre upotrebe, videti odeljak „Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)”.

Lista pomoćnih supstanci

Prašak:

Glicin

Natrijum-hlorid

Rastvarač

Voda za injekcije

Inkompatibilnost

Kako nisu rađene studije kompatibilnosti, ovaj lek se ne sme mešati sa drugim rastvaračima.

Rok upotrebe

3 godine.

Rok upotrebe nakon rekonstitucije: upotrebiti odmah

Posebne mere opreza pri čuvanju

Čuvati na temperaturi do 25ºC. Ne zamrzavati.

Bočicu čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti.

Za uslove čuvanja nakon rekonstitucije leka, videti odeljak „Rok upotrebe”.

Priroda i sadržaj pakovanja

Unutrašnje pakovanje je za:

  • prašak: bočica od neutralnog stakla (tip I), sa čepom od brombutil gume, aluminijumskim prstenom i plastičnim flip-off poklopcem, u kojoj se nalazi prašak za rastvor za injekciju;
  • rastvarač: ampula od neutralnog stakla (tip I) u kojoj se nalazi 2 mL rastvarača.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna bočica sa praškom, jedna ampula sa rastvaračem u plastičnom ulošku i Uputstvo za lek.

Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)

Prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

Lek Immunorho treba da postigne sobnu ili telesnu temperaturu pre primene.

  • Uklonite centralnu zaštitu sa gumenog zatvarača sa bočice sa liofiziranim praškom;
  • Izvucite sadržaj iz ampule sa rastvaračem pomoću šprica;
  • Ubrizgajte rastvarač u bočicu sa liofiziranim praškom. Tokom ove faze, pobrinite se da ne razderete gumeni zatvarač bočice kako biste izbegli kontaminaciju rekonstituisanog rastvora;
  • Pažljivo protresite i izvucite rekonstituisani rastvor pomoću šprica; promenite iglu i primenite rastvor.

Nekompletno rastvaranje dovodi do gubitka jačine. Potpuna rekonstitucija se postiže u roku od 5 minuta.

Nakon rekonstitucije, proizvod je bezbojna do bledožuta tečnost.

Pre primene, treba vizuelno proveriti da li rekonstituisani rastvor sadrži čestice ili je došlo do diskoloracije. Ne koristiti rastvor koji je zamučen ili ima talog.

Nakon rekonstitucije, lek treba upotrebiti odmah.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info