Prevencija Rh(D) izoimunizacije kod Rh(D)-negativnih žena
Abortus/preteći abortus, vanmaterična trudnoća ili mola hydatiformis, intrauterina fetalna smrt, transplacentalno krvarenje koje nastaje kao posledica krvarenja pre porođaja, amniocenteze, biopsija horiona ili usled obstetričkih intervencija kao npr. okretanje bebe u položaj da lakše
može da prođe kroz vaginalni kanal, invazivne intervencije, kordocenteze, tupe abdominalne traume ili terapeutske intervencije na fetusu.
Smatra se da je trudnoća Rh(D) inkompatibilna, ukoliko je fetus/beba ili Rh(D) pozitivna ili Rh(D) nepoznata, ili ako je otac ili Rh(D) pozitivan ili ako je status Rh(D) nepoznat.
Terapija Rh(D)-negativnih odraslih osoba, dece i adolescenata (uzrasta 0-18 godina) nakon inkompatibilne transfuzije Rh(D)-pozitivne krvi ili drugih proizvoda koji sadrže crvena krvna zrnca npr. koncentrata trombocita.
Doziranje:
Dozu anti-D imunoglobulina treba odrediti prema nivou izloženosti Rh(D) - pozitivnim crvenim krvnim ćelijama i treba zasnovati na činjenici da se 0,5 mL Rh(D) - pozitivnih crvenih krvnih ćelija ili 1 mL Rh(D) - pozitivne krvi neutralizuje sa približno 10 mikrograma (50 i.j.) anti-D imunoglobulina.
Na osnovu kliničkih studija izvedenih sa lekom Rhophylac 300, preporučeni su režimi doziranja koji su navedeni u nastavku.
Za specifične detalje studije videti odeljak 5.1.
Takođe, treba uzeti u obzir i preporuke za doziranje i režime doziranja za humani anti-D imunoglobulin za intramuskularnu i intravensku primenu, koje su date u drugim zvaničnim vodičima.
Prevencija Rh(D) izoimunizacije kod Rh(D)-negativnih žena:
Jedna doza od 300 mikrograma primenjena između 28. i 30. nedelje trudnoće. Ako je potreba za profilaksom pre porođaja ustanovljena u periodu nakon 30 nedelja trudnoće, ne treba izostaviti primenu leka Rhophylac 300, već lek treba primeniti što je pre moguće.
Jednu dozu od 300 mikrograma treba primeniti što je pre moguće u roku od 72 sata. Ako je proteklo više od 72 sata, ne treba izostaviti primenu leka, već lek treba primeniti što je pre moguće. Ako je potrebno doza se može ponoviti na svakih 6 do 12 nedelja u toku trajanja trudnoće.
Za primenu nakon porođaja, lek treba dati majci, što je pre moguće, u roku od 72 sata od rođenja deteta koje je Rh(D)-pozitivno (D, Dslabi, Dparcijalni ). Ako je proteklo više od 72 sata, ne treba izostaviti primenu leka, već lek treba primeniti što je pre moguće.
Doza posle porođaja se mora primeniti iako je primenjena profilaksa pre porođaja, čak i ako se aktivnost doze date pre porođaja još uvek može dokazati u serumu majke.
Ukoliko se sumnja na veliko fetomaternalno krvarenje (volumen krvarenja >4mL Rh(D)-pozitivne krvi fetusa), npr. u slučaju kod fetalne/neonatalne anemije ili intrauterine smrti fetusa, potrebno je odrediti stepen krvarenja pogodnom metodom, npr. primenom Kleihauer-Betke testa elucije kiselinom za detekciju fetalnog
hemoglobina (HbF) ili primenom protočne citometrije kojom se posebno detektuju Rh(D)-pozitivne crvene krvne ćelije.
Dodatne doze anti-D imunoglobulina bi prema tome trebalo primenti (10 mikrograma (50 i.j.) na 0,5 mL Rh(D)-pozitivnih crvenih krvnih zrnaca fetusa ili na 1 mL Rh(D)-pozitivne krvi fetusa).
Inkompatibilne transfuzije crvenih krvnih ćelija (engl. red blood cells, RBCs) kod Rh(D) negativnih pacijenata
Preporučena doza je 20 mikrograma (100 i.j.) anti-D imunoglobulina na 2mL primljene transfuzije Rh(D)- pozitivne krvi ili na 1mL primljenog Rh(D)-pozitivnog koncentrata eritrocita. Odgovarajuću dozu je potrebno odrediti uz konsultaciju sa specijalistom transfuziologom. Testovi za praćenje Rh(D)-pozitivnih crvenih krvnih ćelija treba da se ponavljaju svakih 48 sati, a primenu anti-D imunoglobulina treba nastaviti sve dok se Rh pozitivne crvene krvne ćelije potpuno ne uklone iz cirkulacije. Najveća doza od 3000 mikrograma (15000 i.j.) je dovoljna čak iako je transfuzijom dato više od 300 mL Rh(D)-pozitivne krvi ili 150 mL Rh(D)-pozitivnih koncentrovanih eritrocita. Međutim, zbog mogućeg rizika od hemolize, preporučuje se da se ne prelazi doza od 3000 mikrograma (15000 i.j.).
Preporučuje se intravenska primena jer se tako odmah postižu dovoljno velike koncentracije u plazmi. Ako se lek primenjuje intramuskularno, velike doze treba primenjivati u toku nekoliko dana.
Preporučene doze za prevenciju Rh (D) izoimunizacije navedene su u sledećoj tabeli:
Indikacija | Vreme primene | Doza | |
Profilaksa pre porođaja: | |||
Planirana profilaksa pre porođaja | Između 28. i 30. nedelje trudnoće | 300 mikrograma (1500 i.j.) kao jedna doza | |
Profilaksa pre porođaja kod pratećih komplikacija u toku | U roku od 72 sata od komplikacije | 300 mikrograma (1500 i.j.) kao jedna doza† | |
Profilaksa nakon porođaja: | U roku od 72 sata od rođenja | 300 mikrograma (1500 i.j.) kao jedna doza† | |
Veliko fetomaternalno krvarenje (> 4 mL) | U roku od 72 sata od komplikacije | 300 mikrograma (1500 i.j.) kao jedna doza plus: | |
Inkompatibilne transfuzije | U roku od 72 sata od izlaganja | 10 mikrograma (50 i.j.) na |
† Možda će biti neophodno da se poveća doza leka Rhophylac 300 ako su pacijenti izloženi > 15 mL Rh (D)- pozitivnih fetalnih eritrocita. U ovom slučaju, sledite smernice doziranja za veliko fetomaternalno krvarenje.
Pedijatrijska populacija
S obzirom da doziranje u slučaju inkompatibilne transfuzije zavisi od primljene zapremine Rh(D) pozitivne krvi ili Rh(D) pozitivnog RBC koncentrata, smatra se da se preporučena doza za decu i adolescente (0-18 godina) ne razlikuje od doze za odrasle. Međutim, odgovarajuća doza treba da se odredi u dogovoru sa lekarom, specijalistom transfuziologije.
Stariji pacijenti
S obzirom da doziranje u slučaju inkompatibilne transfuzije zavisi od volumena Rh(D) pozitivne krvi ili Rh(D)-pozitivnog koncentrata crvenih krvnih ćelija datih transfuzijom, smatra se da preporučena doza kod starijih pacijenata (≥ 65 godina) ne treba da bude različita u odnosu na dozu kod odraslih. Odgovarajuća doza se mora odrediti u dogovoru sa specijalistom transfuziologije.
Način primene:
Kao i kod drugih krvnih proizvoda, pacijente treba posmatrati najmanje 20 minuta posle primene leka Rhophylac 300.
Primenjuje se sporom intravenskom ili intramuskularnom injekcijom.
Ukoliko je potrebno velike doze (> 2mL za decu ili > 5mL za odrasle), a primeniti intramuskularnom injekcijom, preporučuje se primena u podeljenim dozama na različitim mestima na telu.
Ukoliko je intramuskularna injekcija kontraindikovana (u slučaju poremećaja krvarenja), lek Rhophylac 300 treba primeniti intravenski.
Gojaznost:
Kod pacijenata sa indeksom telesne mase (engl. body mass index, BMI) ≥30 treba razmotriti intravensku primenu leka (videti odeljak 4.4).
Preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1. Preosetljivost na imunoglobuline humanog porekla.
Intramuskularna primena je kontraindikovana kod osoba sa teškom trombocitopenijom ili drugim poremećajima hemostaze.
Kod primene posle porođaja, anti-D imunoglobulin se daje majci. Ne sme se davati novorođenčetu.
Proizvod nije namenjen Rh(D)-pozitivnim osobama, niti osobama koje su već imunizovane Rh(D) antigenom.
Preosetljivist
Alergijske reakcije na anti-D imunoglobulin se mogu javiti čak i kod pacijenata koji su tolerisali prethodnu primenu leka. Pacijenti moraju da budu informisani o ranim znacima reakcija preosetljivosti uključujući koprivnjaču, generalizovanu urtikariju, stezanje u grudima, zviždanje, hipotenziju i anafilaksu. Način lečenja zavisi od prirode i ozbiljnosti neželjenog dejstva. U slučaju šoka, razmatraju se važeći medicinski standardi lečenja šoka. Ako se pojave simptomi alergijske ili anafilaktičke reakcije, potrebno je odmah prekinuti primenu leka.
Utvrđeno je da je koncentracija IgA u leku Rhophylac 300 ispod granice detekcije od 5 mikrograma/mL. Ipak, proizvod može da sadrži IgA u tragovima. Iako se anti-D imunoglobulin uspešno koristi u terapiji kod pojedinih pacijenata sa deficijencijom IgA, takvi pacijenti mogu da razviju antitela na IgA, usled čega može doći do pojave anafilaktičke reakcije nakon primene komponenata krvi koje sadrže IgA. Lekar stoga mora da proceni korist terapije lekom Rhophylac 300 u odnosu na mogući rizik od nastajanja reakcija preosetljivosti.
Hemolitičke reakcije
Kod pacijenata koji su primili inkompatibilne transfuzije ili prime velike doze anti D-imunoglobulina potrebno je pratiti kliničke i biološke parametre zbog rizika od hemolitičke reakcije.
Gojaznost
Postoje izveštaji da je intramuskularna upotreba leka Rhophylac 300 kod pacijenata sa indeksom telesne mase (BMI) ≥30 udružena sa povećanim rizikom od izostanka efikasnosti. Stoga, kod pacijenata sa BMI ≥30 treba razmotriti intravensku primenu.
Informacije o bezbednosti primene u pogledu mogućnosti prenosa infekcije:
Standardne mere prevencije infekcija koje potiču od upotrebe medicinskih proizvoda pripremljenih iz ljudske krvi ili plazme uključuju selekciju donora, skrining individualnih donacija i pulova plazme na specifične markere infekcija i primenu efektivnih koraka u proizvodnji kojima se inaktiviraju/uklanjaju virusi. Uprkos tome, kada se primenjuje medicinski proizvod pripremljen iz ljudske krvi ili plazme, ne može se potpuno isključiti mogućnost prenošenja infektivnih agenasa. Ovo se takođe odnosi i na nepoznate viruse ili neočekivane viruse, kao i ostale patogene.
Mere koje se preduzimaju su efikasne kod virusa sa omotačem kao što je virus humane imunodeficijencije (HIV), hepatitis B virus (HBV) i hepatitis C virus (HCV), a mogu imati ograničenu efikasnost kod virusa bez omotača kao što je hepatitis A (HAV) i parvovirus B19.
Postoji uverljivo kliničko iskustvo u vezi sa izostankom prenosa hepatitisa A ili parvovirusa B19 sa imunoglobulinama, a pretpostavlja se i da sadržaj antitela daje važan doprinos bezbednosti od virusa.
Strogo je preporučeno da se svaki put kada se lek Rhophylac 300 primeni, zabeleži ime pacijenta i broj serije leka, kako bi se održala veza između pacijenta i serije leka.
Posebna upozorenja o pomoćnim supstancama
Lek Rhophylac 300 sadrži manje od 1 mmol natrijuma (23 mg) po špricu, tj. suštinski je „bez natrijuma“.
Vakcine koje sadrže žive atenuisane viruse
Aktivnu imunizaciju vakcinama koje sadrže žive viruse (npr. male boginje, zauške, rubeola ili varičela) treba odložiti do 3 meseca nakon poslednje primene anti-D imunoglobulina, budući da efikasnost vakcine živih virusa u suprotnom može biti smanjena.
Ako je potrebno dati anti-D imunoglobulin u periodu od 2 do 4 nedelje nakon primene vakcine koja sadrži žive viruse, efikasnost takve vakcinacije može biti smanjena.
Uticaj na serološke testove
Nakon primene injekcije imunoglobulina prolazno povećanje pasivno prenesenih antitela u krv pacijenta može rezultirati lažno pozitivnim rezultatima seroloških testova.
Pasivni prenos antitela na antigene eritrocita, npr. A, B, Rh(C), Rh(D) može interferirati sa nekim serološkim testovima za antitela na crvena krvna zrnca, na primer antiglobulinski test (Coombs-ovtest) posebno kod Rh(D) pozitivnih novorođenčadi, čije majke su primile profilaksu pre porođaja.
Plodnost
Nisu sprovedene studije u kojima je ispitivan uticaj leka Rhophylac 300 na plodnost životinja.
Ipak, klinička iskustva sa humanim anti-D imunoglobulinom ukazuju da ne treba očekivati štetne uticaje na plodnost.
Trudnoća
Ovaj lek je namenjen za upotrebu u toku trudnoće.
Na osnovu kliničkih podataka dobijenih iz studija sprovedenih sa 432 trudnice koje su pre porođaja primale lek Rhophylac 300, nije bilo prijavljenih neželjenih događaja kod dece koje su ove žene rodile.
Dojenje
Ovaj lek se može koristiti u toku dojenja.
Imunoglobulini se izlučuju u majčino mleko. Nisu zabeležena neželjena dejstva leka kod dece 256 žena koje su primile lek Rhophylac u dozi od 300 mikrograma posle porođaja, niti kod dece od 139 žena koje su nakon porođaja primile lek Rhophylac u dozi od 200 mikrograma.
Lek Rhophylac 300 nema uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
Sažetak bezbednosnog profila
Najozbiljnije neželjene reakcije zapažene tokom terapije su preosetljivost ili alergijske reakcije koje retko mogu dovesti do naglog pada krvnog pritiska i anafilaktičkog šoka, čak i kada pacijent prilikom prethodne terapije nije pokazao preosetljivost. Kada se anti-D imunoglobulini primene intramuskularno, mogu se javiti bol i osetljivost na mestu primene injekcije.
Tabelarni prikaz neželjenih reakcija
Navedene neželjene reakcije zabeležene su kod 592 pacijenta u kliničkim studijama, kao i na osnovu iskustva nakon stavljanja leka u promet. Zbirna tabela, predstavljena u nastavku, je prikazana u skladu sa MedDRA klasifikacijom sistema organa i preporučenim terminima (eng, System Organ Classification, SOC and Preferred Term, PT ).
Učestalost ispoljavanja neželjenih reakcija je opisana na osnovu sledećih kriterijuma:
Veoma česte (≥1/10), česte (≥1/100 do <1/10), povremene (≥1/1000 do <1/100), retke (≥1/10000 do
<1/1000), veoma retke (<1/10000).
Klasa sistema organa (SOC, MedDRA) | Neželjene reakcije | Učestalost |
Poremećaji imunskog sistema | Preosetljivost, anafilaktički šok | Retko |
Poremećaji nervnog sistema | Glavobolja | Povremeno |
Kradiološki poremećaji | Tahikardija | Retko |
Vaskularni poremećaji | Hipotenzija | Retko |
Respiratorni, torakalni i medijastinalni | Dispneja | Retko |
Gastrointestinalni poremećaji | Mučnina, povraćanje | Retko |
Poremećaji kože i potkožnog tkiva | Reakcije na koži, eritem, svrab | Povremeno |
Poremećaji mišićno-koštanog sistema i | Artalgija | Retko |
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene | Povišena telesna temperatura, | Povremeno |
Na mestu primene injekcije: | Retko |
Bilo je spontanih prijava slučajeva pojave teške intravaskularne hemolize kada je anti (D) primenjen intravenski Rh (D) pozitivnim pacijentima sa primarnom imunom trombocitopenijskom purpurom (ITP). Prijavljena je i hemoliza sa smrtnim ishodom. Tačna učestalost ove neželjene reakcije nije poznata.
Za informacije o bezbednosti u odnosu na mogućnost prenosa infekcije, pogledati odeljak 4.4. Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Nema dostupnih podataka o predoziranju. Posledice predoziranja nisu poznate.
Farmakoterapijska grupa: Imunoserumi i imunoglobulini; immunoglobulini, specifični
ATC šifra: J06BB01
Mehanizam dejstva
Lek Rhophylac 300 sadrži specifična antitela (IgG) na Rh(D) antigen humanih eritrocita. Takođe, može sadržati antitela na druge Rh antigene, npr. anti-Rh C antitela.
Tokom trudnoće, a naročito tokom porođaja, crvena krvna zrnca fetusa mogu da pređu u cirkulaciju majke. Kada je majka Rh(D)-negativna, a fetus Rh(D)-pozitivan, žena može da postane imunizovana na Rh(D)- antigen i da proizvodi Rh(D)-antitela koja bi prošla placentu i izazvala hemolitičku bolest novorođenčeta. Pasivna imunizacija anti-D imunoglobulinom prevenira Rh(D)-imunizaciju u više od 99% slučajeva kod kojih je neophodna doza anti-D imunoglobulina primenjena na vreme, tj. ubrzo nakon izlaganja Rh(D) pozitivnim crvenim krvnim zrncima fetusa.
Nije poznat mehanizam kojim anti-D imunoglobulin suprimira imunizaciju Rh(D)-pozitivnim eritrocitima. Supresija može biti povezana sa eliminacijom eritocita iz cirkulacije pre nego što stignu do imunokompetentnih mesta ili se supresija javlja zbog kompleksnijih mehanizama koji uključuju prepoznavanje stranog antigena i predstavljanje antigena od strane odgovarajućih ćelija na odgovarajućim mestima u prisustvu ili odsustvu antitela.
Farmakodinamsko dejstvo
Prevencija Rh(D) izoimunizacije
Kod Rh(D)-negativnih zdravih dobrovoljaca muškog pola i intravenska i intramuskularna primena 200 mikrograma (1000 i.j.) leka Rhophylac 300 48 sati nakon injekcije 5mL Rh(D) pozitivnih eritrocita, izazvala je potpun nestanak Rh(D) pozitivne krvi u roku od 24 sata. Intravenska primena leka Rhophylac 300 odmah izaziva nestanak Rh(D)-pozitivnih eritrocita, a početak uklanjanja Rh(D)-pozitivnih eritrocita pri intramuskularnoj primeni je odložen, budući da anti-D IgG prvo mora da se resorbuje sa mesta primene. U proseku, 70% injektovanih Rh(D)-pozitivnih eritrocita se ukloni iz krvi 2 sata nakon intravenske primene leka Rhophylac 300. Posle intramuskularne primene, sličan procenat uklonjenih Rh(D)-pozitivnih eritrocita se postiže nakon 12 sati.
Osim toga, efikasnost, bezbednost i farmakokinetika leka Rhophylac 300 su potvrđeni rezultatima iz tri kliničke studije kod trudnih žena.
U jednoj kliničkoj studiji lek Rhophylac u dozi od 200 mikrograma (1000 i.j.) je primenjeno kod 139 pacijentkinja nakon porođaja. U druge dve kliničke studije, dozu od 300 mikrograma (1500 i.j.) je primilo pre porođaja 408 pacijentkinja i 256 posle rođenja Rh(D)-pozitivnih beba. Ni jedna od pacijentkinja koja je bila uključena u ove studije nije razvila antitela na Rh(D)-antigen.
U kliničkim studijama sa lekom Rhophylac 300, 207 pacijentkinja su pre porođaja primile dozu leka Rhophylac 300 intravenski, a 201 pacijentkinja ga je primila intramuskularno. U više od 99% slučajeva, način primene leka pre i posle porođaja je bio isti.
Sa dozama ispod 200 mikrograma (1000 i.j.) nisu sprovedene kliničke studije.
Pedijatrijska populacija
Bezbednost i efikasnost leka Rhophylac 300 nisu utvrđene u kliničkim studijama u pedijatrijskoj populaciji nakon inkompatibilne transfuzije Rh(D) pozitivne krvi ili drugih proizvoda koji sadrže Rh(D)-pozitivne crvene krvne ćelije.
Resorpcija i distribucija
Bioraspoloživost humanog anti-D imunoglobulina nakon intravenske primene je kompletna i trenutna. IgG se brzo distribuira između plazme i ekstravaskularne tečnosti.
Humani anti-D imunoglobulin nakon intramuskularne primene se sporo resorbuje u cirkulaciju primaoca i dostiže maksimum nakon 2 do 3 dana.
Eliminacija
Humani anti-D imunoglobulin ima poluvreme eliminacije od 3 do 4 nedelje. Ovo poluvreme eliminacije može varirati individualno od pacijenta do pacijenta.
IgG i IgG-kompleksi se razgrađuju u ćelijama retikuloendotelnog sistema.
Zbog indukcije i interferencije sa antitelima, postoje ograničeni pretklinički podaci za anti-D imunoglobulin. Testiranje toksičnosti nakon ponovljenog doziranja i embrio-fetalne toksičnosti nije sprovedeno jer je nepraktično za izvođenje.
Nije ispitivan potencijalni mutageni efekat imunoglobulina.
albumin, humani glicin
natrijum-hlorid
sirćetna kiselina 1M (za podešavanje pH) voda za injekcije
U odsustvu ispitivanja kompatibilnosti, ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima.
Rok upotrebe neotvorenog leka: 3 godine.
Rok upotrebe nakon prvog otvaranja: lek upotrebiti odmah.
Čuvati u frižideru (na temparaturi od 2ºC do 8ºC). Ne zamrzavati.
Lek se ne sme koristiti nakon isteka roka upotrebe koji je naznačen na spoljašnjem pakovanju.
Čuvati špric u originalnom blister pakovanju i u spoljašnjem kartonskom pakovanju, radi zaštite od svetlosti. Za uslove čuvanja nakon prvog otvaranja leka, videti odeljak 6.3.
Unutrašnje pakovanje je napunjen injekcioni špric (staklo tipa I) u kojem se nalazi 2mL rastvora za injekciju koji sadrži 300 mikrograma odnosno 1500 i.j. anti-D imunoglobulina.
Intermedijerno pakovanje je blister (providan plastičan kontejner zatvoren papirnom folijom) u kojem se nalazi 1 napunjen injekcioni špric sa 2 mL rastvora za injekciju (1 x 2 mL) i 1 injekciona igla.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 blister (sa 1 napunjenim injekcionim špricom i 1 injekcionom iglom) i Uputstvo za lek.
Lek Rhophylac 300 treba zagrejati do sobne temperature (25 °C) pre upotrebe.
Pre primene, lek Rhophylac 300 treba vizuelno pregledati na prisustvo čestica i promenu boje. Nemojte koristiti rastvore koji su zamućeni ili sadrže rezidue (depozite, čestice).
Lek Rhophylac 300 je namenjen za jednokratnu upotrebu (jedan špric-jedan pacijent).
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti u skladu sa važećim propisima.
Šta je lek Rhophylac 300
Lek Rhophylac 300 je rastvor za injekciju spreman za upotrebu koji se nalazi u napunjenom injekcionom špricu. Rastvor sadrži određene proteine izolovane iz humane krvne plazme. Ovi proteini pripadaju grupi nazvanoj „imunoglobulini“, koji se takođe nazivaju i antitela. Aktivna supstanca leka Rhophylac 300 je posebno antitelo nazvano „anti-D (Rho) imunoglobulin, humani“. Ovo antitelo deluje protiv Rezus faktora tip D.
Šta je Rezus faktor tip D
Rezus faktor je specijalna osobina crvenih krvnih ćelija kod ljudi. Oko 85% populacije poseduje takozvani Rezus faktor tip D (skraćeno „Rh(D)“). Za ove ljude se kaže da su Rh(D)-pozitivni. Osobe koje ne poseduju Rezus faktor tip D su Rh(D)-negativne.
Šta je anti-D (Rho) imunoglobulin, humani
Anti-D (Rho) imunoglobulin, humani je antitelo, koje deluje protiv Rezus faktora tip D a proizvodi ga humani imuni sistem. Kada Rh(D)-negativna osoba primi Rh(D)-pozitivnu krv, njen imuni sistem prepoznaje Rh(D)-pozitivne crvene krvne ćelije kao „strane“ njenom telu i nastoji da ih uništi. Iz ovih razloga, imuni sistem stvara specifična antitela protiv Rezus faktora tip D. Ovaj proces naziva se „imunizacija“ i obično traje neko vreme (2-3 nedelje). Stoga se Rh(D)-pozitivne crvene krvne ćelije neće uništiti pri prvom kontaktu, i obično se tada ne vide bilo kakvi znakovi ili simptomi. Ali kada ista Rh(D)-negativna osoba primi Rh(D)-pozitivnu krv po drugi put, antitela će biti dostupna i imuni sistem će odmah uništiti strane Rh(D)- pozitivne crvene krvne ćelije.
Kako deluje lek Rhophylac 300
Ako Rh(D)-negativna osoba primi dovoljnu količinu anti-D (Rho) imunoglobulina, humanog može se sprečiti izoimunizacija protiv Rezus faktora tip D. Da bi se to postiglo lečenje lekom Rhophylac 300 treba početi pre ili odmah nakon prvog kontakta sa Rh(D)-pozitivnim crvenim krvnim ćelijama. Anti D(Rho) imunoglobulin, humani koji se nalazi u leku Rhophylac 300 će odmah uništiti strane Rh(D)-pozitivne crvene krvne ćelije. Tako, imuni sistem te osobe neće biti pokrenut da stvara svoja sopstvena antitela.
Za šta se koristi lek Rhophylac 300
Lek Rhophylac 300 se koristi u dve različite situacije:
U ovoj specifičnoj situaciji možete biti imunizovani Rh(D)-pozitivnim crvenim krvnim ćelijama bebe koje prođu u Vašu krv. Ukoliko se ovo dogodi, prva beba obično nije ugrožena i potpuno je zdrava. Ipak, kod Vaših sledećih Rh(D) pozitivnih beba, Vaša antitela će uništiti bebine Rh(D)- pozitivne crvene krvne ćelije u toku trudnoće. Ovo može dovesti do ozbiljnih komplikacija tokom razvoja Vaše sledeće bebe, uključujući i moguću smrt bebe.
Iz tog razloga, može Vam biti propisan lek Rhophylac 300:
Ovaj lek se koristi takođe ako ste Rh(D) negativna trudnica i kada nije poznato da li je vaša beba Rh(D) pozitivna.
Pročitajte pažljivo ovaj odeljak. Pre nego što upotrebite ovaj lek Vi i Vaš lekar treba da uzmete u obzir navedene informacije.
Lek Rhophylac 300 ne smete primati:
Obavestite svog lekara ili zdravstveng radnika pre nego što počnete da uzimate ovaj lek, o bilo kom leku koji ranije niste dobro podnosili.
Obavestite svog lekara ili zdravstvenog radnika pre lečenja ako se ovo odnosi na Vas. U ovom slučaju lek Rhophylac 300 Vam može biti primenjen samo injekcijom u venu.
Upozorenja i mere opreza
Razgovarajte sa svojim lekarom ili zdravstvenim radnikom pre nego što počnete da primate lek Rhophylac 300.
Kada je potrebno prekinuti primenu leka
„Moguća neželjena dejstva“), čak iako ste ranije primili i dobro podnosili terapiju humanim imunoglobulinima.
Vaš lekar ili zdravstveni radnik će preduzeti posebne mere
Obavestite svog lekara ili zdravstvenog radnika ukoliko imate male koncentracije imunoglobulina tipa IgA. On će pažljivo proceniti korist lečenja ovim lekom u odnosu na potencijalno povećani rizik od pojave reakcija preosetljivosti.
zdravstveni radnik Vas mora pažljivo posmatrati i možda će biti potrebno da Vam uradi odgovarajuće testove krvi.
Podaci o zaštiti od infekcija
Lek Rhophylac 300 je napravljen od humane plazme (tečnog dela krvi). Kada se lekovi prave od humane krvi ili plazme preduzimaju se određane mere kako bi se sprečio prenos infekcija na pacijenta koji prima te lekove.
Ove mere uključuju:
Uprkos ovim merama, kada se primenjuje lek proizveden od humane krvi ili plazme, mogućnost prenosa infekcije se ne može u potpunosti isključiti. Ovo se takođe odnosi na nepoznate ili neočekivane viruse i druge tipove infekcija.
Mere sprovedene za lek Rhophylac 300 se smatraju efikasnim za viruse sa omotačem kao što su virus humane imunodeficijencije (HIV/ virus koji izaziva AIDS), hepatitis B virus i hepatitis C virus.
Ove mere mogu biti ograničene efikasnosti protiv virusa bez omotača, kao što su hepatitis A virus i parvovirus B19.
Imunoglobulini nisu povezani sa infekcijama virusom hepatitisa A ili parvovirusom B19, moguće zbog zaštitne uloge antitela koja su sadržana u ovom leku protiv navedenih infekcija.
Strogo se preporučuje da se svaki put kada primite lek Rhophylac 300 zabeleži ime i broj serije leka, kako bi se održala evidencija o upotrebljenim serijama.
Testovi krvi (serološki testovi)
Obavestite Vašeg lekara ili zdravstvenog radnika da ste lečeni lekom Rhophylac 300, ako se Vama ili Vašoj bebi rade testovi krvi (serološki testovi).
Nakon što ste primili ovaj lek, rezultati nekih testova krvi mogu biti promenjeni izvesno vreme. Ako ste Vi majka koja je primila ovaj lek pre porođaja, rezultati nekih testova krvi Vaše bebe takođe mogu biti promenjeni.
Drugi lekovi i Rhophylac 300
Obavestite svog lekara ili zdravstvenog radnika ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete uzimati bilo koje druge lekove uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.
Vakcinacija
Obavestite svog lekara ili zdravstvenog radnika pre početka lečenja, ako ste se vakcinisali u toku poslednje 2-4 nedelje. Takođe, nakon lečenja lekom Rhophylac 300 obavestite i lekara koji Vas je vakcinisao. On će možda želeti da proveri efikasnost Vaše vakcinacije.
Ovaj lek može smanjiti efikasnost vakcinacije sa vakcinama koje sadrže žive viruse, npr. protiv malih boginja, zauški, rubeole ili ovčijih boginja. Ove vakcine ne treba da primite u period od tri meseca nakon što ste poslednji put primili lek Rhophylac 300.
Trudnoća i dojenje
Ovaj lek se koristi u trudnoći ili odmah nakon porođaja.
Imunoglobulini se izlučuju u majčino mleko. U kliničkim studijama, kod 432 majke koje su primile ovaj lek pre porođaja, a 256 njih su primile lek i nakon porođaja, nije bilo uočenih neželjenih efekata kod njihove dece.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Ne očekuje se uticaj leka Rhophylac 300 na sposobnost upravljanja motornim vozilima ili rukovanja mašinama.
Lek Rhophylac 300 sadrži natrijum
Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol natrijuma (23 mg) po špricu, tj. suštinski je „bez natrijuma“.
Lek će Vam primeniti Vaš lekar ili zdravstveni radnik putem injekcije u mišić ili u venu.
Vaš lekar će odlučiti koju dozu leka Rhophylac 300 treba da primite i kojim načinom primene. Na primer, ukoliko je Vaš indeks telesne mase jednak ili veći od 30, on će Vam lek radije dati direktno u venu. (videti odeljak 2).
Špric treba zagrejati na sobnu temperaturu (25 °C) pre primene.
Jedan špric se koristi samo za jednog pacijenta (čak i ako preostane deo leka). Morate biti pod nadzorom lekara najmanje 20 minuta nakon primene leka Rhophylac.
Ako ste primili više leka Rhophylac 300 nego što treba
Posledice predoziranja nisu poznate.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji primaju ovaj lek.
Takva neželjena dejstva se mogu pojaviti čak i ako ste prethodno primali i dobro podnosili humane imunoglobuline.
Alergijske reakcije (reakcije preosetljivosti) su retko primećene (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek). Rani znaci preosetljivosti se mogu javiti kao blag osip na Vašoj koži (koprivnjača) ili po celom telu (generalizovana urtikarija). One mogu napredovati do ozbiljne preosetljivosti/ anafilaktičkih reakcija kao što su nagli pad krvnog pritiska (hipotenzija) ili šok (npr. možete osetiti ošamućenost, vrtoglavicu, nesigurnost pri stajanju, osećaj hladnoće u šakama i stopalima, osećaj lupanja srca ili bol u grudima, stezanje u grudima, šištanje ili zamagljen vid), čak iako prilikom prethodnih terapija niste imali reakcije preosetljivosti.
Ako ste primili lek Rhophylac 300 u mišić, možete osetiti bol i osetljivost na mestu primene.
Sledeći neželjeni efekti se mogu javiti povremeno (kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):
Sledeći neželjeni efekti se mogu javiti retko (kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Čuvati u frižideru (na temperaturi od 2ºC do 8ºC). Ne zamrzavati.
Čuvati špric u originalnom pakovanju (u zatvorenom plastičnom blister pakovanju) i u spoljašnjem kartonskom pakovanju, radi zaštite od svetlosti.
Rok upotrebe nakon prvog otvaranja: lek upotrebiti odmah.
Nemojte koristiti ovaj lek Rhophylac 300 ako primetite da je zamućen ili sadrži talog.
Ne smete koristiti lek Rhophylac 300 posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju, nakon oznake “Važi do:”, tj. nakon oznake EXP na unutrašnjem pakovanju. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
humanog.
Lek sadrži najviše 30 mg/mL proteina humane plazme od kojih je 10 mg/mL humanog albumina, koji ima ulogu stabilizatora. Najmanje 95% drugih proteina plazme su humani imunoglobulini (antitela) tipa IgG. Lek Rhophylac 300 sadrži ne više od 5 mikrograma/mL humanih imunoglobulina (antitela) IgA tipa.
Lek Rhophylac ne sadrži konzervanse.
Kako izgleda lek Rhophylac 300 i sadržaj pakovanja
Lek Rhophylac 300 rastvor za injekciju je bistar ili blago opalescentan, bezbojan ili bledo žut rastvor bez vidljivih čestica ili taloga.
Unutrašnje pakovanje je napunjen injekcioni špric (staklo tipa I) u kojem se nalazi 2 mL spremnog za upotrebu sterilnog rastvora za injekciju koji sadrži 300 mikrograma odnosno 1500 i.j. anti-D imunoglobulina.
Intermedijerno pakovanje je blister (providan plastičan kontejner zatvoren papirnom folijom) u kojem se nalazi 1 napunjen injekcioni špric sa 2 mL rastvora za injekciju (1 x 2 mL) i 1 injekciona igla.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 blister (sa 1 napunjenim injekcionim špricom i 1 injekcionom iglom) i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole i proizvođač
Nosilac dozvole za stavljanje leka u promet:
PHARMASWISS D.O.O., BEOGRAD
Batajnički drum 5A, Beograd
Proizvođač:
CSL BEHRING AG
Wankdorfstrasse 10, Bern, Švajcarska
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Septembar, 2020.
Režim izdavanja leka:
Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi.
Broj i datum dozvole:
515-01-03573-19-001 od 10.09.2020.
< >
Terapijske indikacije
Prevencija Rh(D) izoimunizacije kod Rh(D)-negativnih žena
Abortus/preteći abortus, vanmaterična trudnoća ili mola hydatiformis, intrauterina fetalna smrt, transplacentalno krvarenje koje nastaje kao posledica krvarenja pre porođaja, amniocenteze,
biopsija horiona ili usled obstetričkih intervencija kao npr. okretanje bebe u položaj da lakše može da prođe kroz vaginalni kanal, invazivne intervencije, kordocenteze, tupe abdominalne traume ili terapeutske intervencije na fetusu.
Smatra se da je trudnoća Rh(D) inkompatibilna, ukoliko je fetus/beba ili Rh(D) pozitivna ili Rh(D) nepoznata, ili ako je otac ili Rh(D) pozitivan ili ako je status Rh(D) nepoznat.
Terapija Rh(D)-negativnih odraslih osoba, dece i adolescenata (uzrasta 0-18 godina) nakon inkompatibilne transfuzije Rh(D)-pozitivne krvi ili drugih proizvoda koji sadrže crvena krvna zrnca npr. koncentrata trombocita.
Doziranje i način primene
Doziranje:
Dozu anti-D imunoglobulina treba odrediti prema nivou izloženosti Rh(D) - pozitivnim crvenim krvnim ćelijama i treba zasnovati na činjenici da se 0,5 mL Rh(D) - pozitivnih crvenih krvnih ćelija ili 1 mL Rh(D) - pozitivne krvi neutralizuje sa približno 10 mikrograma (50 i.j.) anti-D imunoglobulina.
Na osnovu kliničkih studija izvedenih sa lekom Rhophylac 300, preporučeni su režimi doziranja koji su navedeni u nastavku.
Za specifične detalje studije videti odeljak „Farmakodinamski podaci” u Sažetku karakteristika leka.
Takođe, treba uzeti u obzir i preporuke za doziranje i režime doziranja za humani anti-D imunoglobulin za intramuskularnu i intravensku primenu, koje su date u drugim zvaničnim vodičima.
Prevencija Rh(D) izoimunizacije kod Rh(D)-negativnih žena:
Jedna doza od 300 mikrograma primenjena između 28. i 30. nedelje trudnoće. Ako je potreba za profilaksom pre porođaja ustanovljena u periodu nakon 30 nedelja trudnoće, ne treba izostaviti primenu leka Rhophylac 300, već lek treba primeniti što je pre moguće.
Jednu dozu od 300 mikrograma treba primeniti što je pre moguće u roku od 72 sata. Ako je proteklo više od 72 sata, ne treba izostaviti primenu leka, već lek treba primeniti što je pre moguće. Ako je potrebno doza se može ponoviti na svakih 6 do 12 nedelja u toku trajanja trudnoće.
Za primenu nakon porođaja, lek treba dati majci, što je pre moguće, u roku od 72 sata od rođenja deteta koje je Rh(D)-pozitivno (D, Dslabi, Dparcijalni ). Ako je proteklo više od 72 sata, ne treba izostaviti primenu leka, već lek treba primeniti što je pre moguće.
Doza posle porođaja se mora primeniti iako je primenjena profilaksa pre porođaja, čak i ako se aktivnost doze date pre porođaja još uvek može dokazati u serumu majke.
Ukoliko se sumnja na veliko fetomaternalno krvarenje (volumen krvarenja >4mL Rh(D)-pozitivne krvi fetusa), npr. u slučaju kod fetalne/neonatalne anemije ili intrauterine smrti fetusa, potrebno je odrediti stepen
krvarenja pogodnom metodom, npr. primenom Kleihauer-Betke testa elucije kiselinom za detekciju fetalnog hemoglobina (HbF) ili primenom protočne citometrije kojom se posebno detektuju Rh(D)-pozitivne crvene krvne ćelije.
Dodatne doze anti-D imunoglobulina bi prema tome trebalo primenti (10 mikrograma (50 i.j.) na 0,5 mL Rh(D)-pozitivnih crvenih krvnih zrnaca fetusa ili na 1 mL Rh(D)-pozitivne krvi fetusa).
Inkompatibilne transfuzije crvenih krvnih ćelija (engl. red blood cells, RBCs) kod Rh(D) negativnih pacijenata
Preporučena doza je 20 mikrograma (100 i.j.) anti-D imunoglobulina na 2mL primljene transfuzije Rh(D)- pozitivne krvi ili na 1mL primljenog Rh(D)-pozitivnog koncentrata eritrocita. Odgovarajuću dozu je potrebno odrediti uz konsultaciju sa specijalistom transfuziologom. Testovi za praćenje Rh(D)-pozitivnih crvenih krvnih ćelija treba da se ponavljaju svakih 48 sati, a primenu anti-D imunoglobulina treba nastaviti sve dok se Rh pozitivne crvene krvne ćelije potpuno ne uklone iz cirkulacije. Najveća doza od 3000 mikrograma (15000 i.j.) je dovoljna čak iako je transfuzijom dato više od 300 mL Rh(D)-pozitivne krvi ili 150 mL Rh(D)-pozitivnih koncentrovanih eritrocita. Međutim, zbog mogućeg rizika od hemolize, preporučuje se da se ne prelazi doza od 3000 mikrograma (15000 i.j.).
Preporučuje se intravenska primena jer se tako odmah postižu dovoljno velike koncentracije u plazmi. Ako se lek primenjuje intramuskularno, velike doze treba primenjivati u toku nekoliko dana.
Preporučene doze za prevenciju Rh (D) izoimunizacije navedene su u sledećoj tabeli:
Indikacija | Vreme primene | Doza | |
Profilaksa pre porođaja: | |||
Planirana profilaksa pre porođaja | Između 28. i 30. nedelje trudnoće | 300 mikrograma (1500 i.j.) kao jedna doza | |
Profilaksa pre porođaja kod pratećih komplikacija u toku trudnoće | U roku od 72 sata od komplikacije | 300 mikrograma (1500 i.j.) kao jedna doza† | |
Profilaksa nakon porođaja: | U roku od 72 sata od rođenja | 300 mikrograma (1500 i.j.) kao jedna doza† | |
Veliko fetomaternalno krvarenje (> 4 mL) | U roku od 72 sata od komplikacije | 300 mikrograma (1500 i.j.) kao jedna doza plus: | |
Inkompatibilne transfuzije | U roku od 72 sata od izlaganja | 10 mikrograma (50 i.j.) na |
† Možda će biti neophodno da se poveća doza leka Rhophylac 300 ako su pacijenti izloženi > 15 mL Rh (D)- pozitivnih fetalnih eritrocita. U ovom slučaju, sledite smernice doziranja za veliko fetomaternalno krvarenje.
Pedijatrijska populacija
S obzirom da doziranje u slučaju inkompatibilne transfuzije zavisi od primljene zapremine Rh(D) pozitivne krvi ili Rh(D) pozitivnog RBC koncentrata, smatra se da se preporučena doza za decu i adolescente (0-18 godina) ne razlikuje od doze za odrasle. Međutim, odgovarajuća doza treba da se odredi u dogovoru sa lekarom, specijalistom transfuziologije.
Stariji pacijenti
S obzirom da doziranje u slučaju inkompatibilne transfuzije zavisi od volumena Rh(D) pozitivne krvi ili Rh(D)-pozitivnog koncentrata crvenih krvnih ćelija datih transfuzijom, smatra se da preporučena doza kod starijih pacijenata (≥ 65 godina) ne treba da bude različita u odnosu na dozu kod odraslih. Odgovarajuća doza se mora odrediti u dogovoru sa specijalistom transfuziologije.
Način primene:
Kao i kod drugih krvnih proizvoda, pacijente treba posmatrati najmanje 20 minuta posle primene leka Rhophylac 300.
Primenjuje se sporom intravenskom ili intramuskularnom injekcijom.
Ukoliko je potrebno velike doze (> 2mL za decu ili > 5mL za odrasle), a primeniti intramuskularnom injekcijom, preporučuje se primena u podeljenim dozama na različitim mestima na telu.
Ukoliko je intramuskularna injekcija kontraindikovana (u slučaju poremećaja krvarenja), lek Rhophylac 300 treba primeniti intravenski.
Gojaznost:
Kod pacijenata sa indeksom telesne mase (engl. body mass index, BMI) ≥30 treba razmotriti intravensku primenu leka (videti odeljak „Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka” u Sažetku karakteristika leka).
FARMACEUTSKI PODACI
Lista pomoćnih supstanci
albumin, humani glicin
natrijum-hlorid
sirćetna kiselina 1M (za podešavanje pH) voda za injekcije
Inkompatibilnost
U odsustvu ispitivanja kompatibilnosti, ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima.
Rok upotrebe
Rok upotrebe neotvorenog leka: 3 godine.
Rok upotrebe nakon prvog otvaranja: lek upotrebiti odmah.
Posebne mere opreza pri čuvanju
Čuvati u frižideru (na temparaturi od 2ºC do 8ºC). Ne zamrzavati.
Lek se ne sme koristiti nakon isteka roka upotrebe koji je naznačen na spoljašnjem pakovanju.
Čuvati špric u originalnom blister pakovanju i u spoljašnjem kartonskom pakovanju, radi zaštite od svetlosti. Za uslove čuvanja nakon prvog otvaranja leka, videti odeljak „Rok upotrebe”.
Priroda i sadržaj pakovanja
Unutrašnje pakovanje je napunjen injekcioni špric (staklo tipa I) u kojem se nalazi 2mL rastvora za injekciju koji sadrži 300 mikrograma odnosno 1500 i.j. anti-D imunoglobulina.
Intermedijerno pakovanje je blister (providan plastičan kontejner zatvoren papirnom folijom) u kojem se nalazi 1 napunjen injekcioni špric sa 2 mL rastvora za injekciju (1 x 2 mL) i 1 injekciona igla.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 blister (sa 1 napunjenim injekcionim špricom i 1 injekcionom iglom) i Uputstvo za lek.
Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)
Lek Rhophylac 300 treba zagrejati do sobne temperature (25 °C) pre upotrebe.
Pre primene, lek Rhophylac 300 treba vizuelno pregledati na prisustvo čestica i promenu boje. Nemojte koristiti rastvore koji su zamućeni ili sadrže rezidue (depozite, čestice).
Lek Rhophylac 300 je namenjen za jednokratnu upotrebu (jedan špric-jedan pacijent).
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti u skladu sa važećim propisima.