Nimodipin Carinopharm 10mg/50mL rastvor za infuziju

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Naziv leka
Nimodipin Carinopharm 10mg/50mL rastvor za infuziju
Opis chat-gpt
Nimodipin Carinopharm 10mg/50mL je lek koji sadrži aktivnu supstancu 'nimodipin' i koristi se za sprečavanje promena u moždanoj funkciji nakon izliva krvi u moždano tkivo.
INN
Farmaceutski oblik
rastvor za infuziju
Vrsta leka
Režim izdavanja
SZ - Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi
Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama

Pakovanja

JKL
‍0402666
Maksimalna cena leka
6.035,40 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
Cena na listi lekova RFZO
6.035,40 RSD
Doplata
-
DDD
50 mg
RFZO Napomena
STAC; Samo za lečenje bolesnika sa subarahnoidalnim krvarenjem.
EAN
4260366110027
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Obnova
Broj rešenja: 515-01-04475-19-001
Datum važenja: 30.10.2020 - 30.10.2070

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Profilaksa i lečenje ishemijskog neurološkog deficita uzrokovanog cerebralnim vazospazmom zbog subarahnoidalne hemoragije izazvane rupturom aneurizme.

Preporučena doza – subarahnoidalna hemoragija nakon rupture aneurizme

U prva dva sata terapije treba primeniti 1 mg/h nimodipina tj. 5 mL leka Nimodipin Carinopharm, rastvora za infuziju na sat (oko 15 mikrograma/kg telesne mase/h, infuzijom putem centralnog venskog katetera.

Ukoliko se dobro podnosi, posebno ukoliko nema značajnog sniženja krvnog pritiska, doza se povećava nakon 2 sata na 2 mg/h nimodipina tj. 10 mL Nimodipin Carinopharm, rastvora za infuziju (oko 30 mikrograma/kg telesne mase/h). Kod pacijenta čija je telesna masa manja od 70 kg ili koji imaju nestabilan krvni pritisak, terapiju treba započeti dozom od 0,5 mg/h nimodipina (2,5 mL Nimodipin Carinopharm, rastvora za infuziju/h) ili, ukoliko je neophodno, čak i manjom.

Trajanje terapije

Subarahnoidalna hemoragija nakon rupture aneurizme

Intravensku terapiju treba započeti što pre po nastanku neurološkog deficita uzrokovanog arterijskim spazmom nakon subarahnoidalne hemoragije i sprovoditi najmanje tokom pet dana, do maksimalnih 14 dana. U slučaju hirurške intervencije u toku trajanja terapije, primenu nimodipina treba nastaviti, najmanje još pet dana (uz prethodno navedeno doziranje).

Lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju se može primeniti sa ili bez prethodne terapije nimodipin tabletama.

U slučaju uzastopne primene nimodipin tableta i leka Nimodipin Carinopharm, rastvora za infuziju, ukupna dužina terapije nimodipinom ne treba da traje duže od 21 dan. Lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju ne treba primenjivati duže od 14 dana.

Lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju i nimodipin tablete se ne primenjuju istovremeno.

Traumatske subarahnoidalne hemoragije

Ne preporučuje se primena jer nije utvrđen pozitivan odnos koristi i rizika (videti odeljak 4.4). Pedijatrijska populacija

Nisu ustanovljene bezbednost i efikasnost leka Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju kod pacijenata mlađih od 18 godina.

Način primene

Lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju, primenjuje se kao kontinuirana intravenska infuzija kroz centralni venski kateter pomoću infuzione pumpe. Linije su povezane preko trodelnog sistema. Treba koristiti trodelni sistem za povezivanje polietilenske infuzione cevčice leka Nimodipin Carinopharm sa koinfuzionom linijom i centralnim kateterom(trodelni sistem mora da omogući istovremeni protok leka Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju i koinfuzionog rastvora).

Lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju, mora se primeniti sa kompatibilnim koinfuzionim rastvorom brzinom 40 mL/h, poput: rastvora natrijum-hlorida 0,9%, glukoze 5%, Ringerovog rastvora sa laktatima, Ringerov rastvor sa laktatima i magnezijumom, rastvor dekstrana 40 ili HAES (poli[O-2- hidroksietil]) skrob 6%, humani albumin 5%, krv ili manitol 10% u približnom odnosu 1:4 (Nimodipin Carinopharm koinfuzioni rastvor), koji je povezan na drugi otvor trodelnog sistema, pre povezivanja sa centralnim kateterom. Pogledati informacije u Sažetku karakteristika leka za lekove koji su navedeni kao mogući koinfuzioni rastvori, naročito odeljke “Kontraindikacije” i “Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka”, kako bi se odabrao adekvatan koinfuzioni rastvor u skladu sa individualnim potrebama pacijenta.

Lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju ne sme se mešati sa drugim lekovima ili dodavati u infuzione kese ili boce.

Lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju, može se koristiti tokom anestezije, angiografije i hirurških intervencija.

Nimodipin rastvor za infuziju se ne sme koristiti u slučaju preosetljivosti na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.

Nimodipin ne treba primenjivati tokom ili u periodu od mesec dana nakon infarkta miokarda ili napada nestabilne angine.

Lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju ne treba primenjivati kod pacijenata sa traumatskom subarahnoidalnom hemoragijom, jer nije utvrđen pozitivan odnos korist/rizik i ne može se identifikovati specifična grupa pacijenata koja bi imala terapijsku korist pri primeni leka u ovoj indikaciji.

Lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju treba pažljivo koristiti kod pacijenata sa cerebralnim edemom ili značajno povećanim intrakranijalnim pritiskom. Iako nije utvrđeno da je terapija lekom Nimodipin Carinopharm povezana sa porastom intrakranijalnog pritiska, treba ga pažljivo primenjivati kada je povećan sadržaj vode u moždanom tkivu (generalizovani moždani edem).

Neophodan je oprez kod pacijenata sa izraženom hipotenzijom (sistolni krvni pritisak niži od 100 mm Hg).

Kod pacijenata sa cirozom jetre, a koji su na terapiji lekom Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju, može doći do smanjenog klirensa leka, zbog čega se kod ovih pacijenata preporučuje pažljivo praćenje krvnog pritiska.

Ovaj lek sadrži 1,3 mmoL (31 mg) natrijuma po bočici od 50 mL, odnosno odgovara (115 mg) natrijuma preporučenog maksimalnog dnevnog unosa soli za odrasle. Ovaj podatak treba uzeti u obzir kod pacijenata koji su na dijeti sa kontrolisanim unosom natrijuma.

Kod pacijenata sa dijagnostifikovanom bolešću bubrega i/ili koji su na terapiji nefrotoksičnim lekovima, treba pažljivo pratiti renalnu funkciju tokom intravenske terapije lekom Nimodipin Carinopharm, rastvorom za infuziju (videti odeljak 4.5).

Nimodipin se metaboliše putem sistema citohroma P450 3A4. Lekovi koji su poznati inhibitori citohroma P450 3A4 i koji, posledično, mogu dovesti do smanjenja koncentracije nimodipina u plazmi su makrolidni antibiotici (npr. eritromicin), inhibitori virusa HIV-proteaze (npr. ritonavir), azolni antimikotici (npr. ketokonazol), antidepresivi nefazodon i fluoksetin, kvinupristin/dalfopristin, cimetidin i valproinska kiselina (videti odeljak 4.5).

Tokom istovremene primene sa ovim lekovima, treba pratiti krvni pritisak i, po potrebi, treba razmotriti smanjenje doze nimodipina.

Lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju sadrži 23,7 vol-% etanola, tj. do 50 g po dnevnoj dozi (250 mL). Ovo može biti štetno kod pacijenata koji su alkoholičari ili imaju poremećaj metabolizma alkohola, a što takođe treba imati u vidu i kod trudnica, dojilja, dece i rizičnih grupa pacijenata kao što su pacijenti sa oboljenjima jetre ili epilepsijom. Alkohol iz ovog leka može uticati na efekte drugih lekova (videti poglavlje 4.5).

Lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju, sadrži alkohol

Doza od 10 mL ovog leka data na sat odrasloj osobi telesne mase 70 kg, starosti 70 godina rezultiraće izlaganjem etanolu od 28 mg/kg/h, što može prouzrokovati porast koncentracija alkohola u krvi (BAC) od oko 4 mg/100 mL. Poređenja radi, BAC će verovatno za odraslu osobu koja popije čašu vina ili 500 mL piva biti oko 50 mg/100 mL.

Istovremena primena sa lekovima koji sadrže npr. propilen glikol ili etanol može dovesti do akumulacije etanola i izazvati neželjene efekte, naročito kod male dece sa malim ili nezrelim metaboličkim kapacitetom.

Pošto se ovaj lek daje sporom kontinuiranom infuzijom, dejstvo alkohola se može smanjiti (videti odeljak 4.5. Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija)

Nimodipin tablete ne treba primenjivati isovremeno sa lekom Nimodipin Carinopharm, rastvorom za infuziju.

Lekovi koji utiču na nimodipin:

Istovremena primena nimodipina u dozi od 30 mg dva puta dnevno i antidepresiva fluoksetina u dozi od 20 mg jednom dnevno, kod starijih pacijenata je dovela do povećanja koncentracije nimodipina u plazmi od oko 50%, koncentracija fluoksetina u plazmi se izrazito smanjila, dok na koncentraciju njegovog

aktivnog metabolita norfluoksetina nije bilo efekta.

Istovremena primena nimodipina u dozi od 30 mg tri puta dnevno i antidepresiva nortriptilina u dozi od 10 mg tri puta dnevno kod starijih pacijenata je dovela do blagog smanjenja koncentracije nimodipina u plazmi, dok koncentracija nortriptilina u plazmi ostaje nepromenjena.

Dnevna doza, korišćena kod pacijenata sa subarahnoidalnim krvarenjem je četiri puta veća od dnevne doze koja se koristila u ovoj studiji, tako da je klinički značaj ove interakcije u lečenju subarahnoidalne hemoragije koja nastaje usled rupture aneurizme (aSAH) nepouzdan.

Nimodipin se metaboliše preko enzimskog sistema citohroma P450 3A4, koji se nalazi i u intestinalnoj mukozi i u jetri. Iako nisu sprovedene formalne studije interakcija, kako bi se ispitale potencijane interakcije između nimodipina i inhibitora citohroma P450 3A4, ne može se isključiti mogućnost interakcija sa lekovima i povećanje koncentracije nimodipina u plazmi (videti odeljak 4.4).

Kod istovremene primene sa sledećim inhibitorima citohroma CYP 450 3A4, treba pratiti krvni pritisak kod pacijenata, i ukoliko je potrebno, korigovati dozu nimodipina (videti odeljak 4.2):

  • makrolidni antibiotici (npr. eritromicin)
  • anti virusni HIV lekovi, inhibitori proteaze (npr. ritonavir)
  • azolni antimikotici (npr. ketokonazol)
  • nefazodon

Efekat nimodipina na druge lekove:

Lekovi za sniženje krvnog pritiska

Lek Nimodipin Carinopharm, može potencirati antihipertenzivne efekte istovremeno primenjenih lekova, kao što su:

  • diuretici
  • β blokatori
  • ACE inhibitori
  • A1 antagonisti
  • drugi antagonisti kalcijuma
  • α adrenergički blokatori
  • PDE5 inhibitori
  • α - metildopa

Međutim, ukoliko se kombinacija ovog tipa ne može izbeći, neophodan je strog nadzor lekara.

Istovremena intravenska primena nimodipina i blokatora beta adrenergičkih receptora može dovesti do uzajamnog potenciranja negativnog inotropnog dejstva, pa čak i do dekompenzovane srčane insuficijencije.

Renalna funkcija se može pogoršati ukoliko se istovremeno sa nimodipinom primenjuju potencijalno nefrotoksični lekovi (npr. aminoglikozidi, cefalosporini, furosemid), kao i kod pacijenata čija je renalna funkcija već oslabljena. U ovim slučajevima renalna funkcija mora biti pažljivo kontrolisana. Ukoliko se pogorša postojeća insuficijencija, treba razmotriti mogućnost prekidanja terapije (videti odeljak 4.4).

Studije sprovedene na životinjama su pokazale da pri istovremenoj primeni nimodipina i zidovudina dolazi do povećanja PIK-a zidovudina, dok su volumen distribucije i stopa klirensa bili značajno smanjeni. Nije poznato da li su ove interakcije od kliničkog značaja, ali pošto je poznato da je profil neželjenih dejstava zidovudina doznozavistan, potrebno je razmotriti ovu interakciju kod pacijenata na istovremenoj terapiji nimodipinom i zidovudinom.

Ostali oblici interakcija

S obzirom na to da lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju sadrži 23,7 vol % etanola (alkohola), treba obratiti pažnju na moguće interakcije sa lekovima koji su inkompatibilni sa alkoholom (videti poglavlje 4.4.).

Istovremena primena cimetidina ili natrijum valproata može dovesti do porasta koncentracije nimodipina u plazmi.

Ne preporučuje se uzimanje grejpa i soka od grejpfruta zajedno sa nimodipinom jer može dovesti do povećanja koncetracije nimodipina u plazmi usled inhibicije oksidativnog metabolizma dihidropiridina.

Interakcije za koje je pokazano da ne postoje:

U toku ispitivanja efikasnosti 90 mg nimodipina (podeljeno u više doza) kod starijih pacijenata koji su primali haloperidol nije bilo dokaza o mogućoj interakciji. Međutim, nije jasno da li se ovo ispitivanje može smatrati relevantnim za subarahnoidalno krvarenje jer su primenjivane veće doze nimodipina.

Kod oralne primene nimodipina istovremeno sa diazepamom, digoksinom, glibenklamidom, indometacinom, ranitidinom i varfarinom nije bilo nikakvih potencijalnih interakcija.

Trudnoća

Ne postoje rezultati odgovarajućih, kontrolisanih kliničkih studija sa trudnicama. Nisu dostupne studije reproduktivne toksičnosti nakon parenteralne primene. Studije reproduktivne toksičnosti na životinjama nakon oralne primene, nisu pokazale teratogeni efekat, iako su studije vršene na životinjama pokazale reproduktivnu toksičnost (videti odeljak 5.3). Ukoliko je potrebno primeniti lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju tokom trudnoće, odnos koristi i potencijalnog rizika treba pažljivo proceniti prema težini kliničke slike.

Dojenje

Nimodipin i njegovi metaboliti se pojavljuju u mleku dojilja u koncentracijama koje su srazmerne koncentracijama u plazmi majke. Zbog toga se dojenje ne preporučuje za vreme uzimanja ovog leka.

Plodnost

U pojedinačnim slučajevima in vitro fertilizacije, kalcijumovi antagonisti bili su povezani sa reverzibilnim biohemijskim promenama u glavama spermatozoida, koje mogu dovesti do poremećaja funkcije sperme. Ali nije relevantno u kojoj meri je ovo saznanje bitno kod kratkotrajne terapije.

Teorijski, tokom terapije lekom Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju sposobnost upravljanja vozilom i rukovanja mašinama mogu biti narušene mogućom pojavom vrtoglavice. Međutim, ovaj podatak nije od naročitog kliničkog značaja za pacijente na terapiji lekom Nimodipin Carinopharm.

Neželjena dejstva prijavljena u kliničkim ispitivanjima s nimodipinom u lrčrnju subarahnoidalnog krvarenja nastalog zbog pucanja aneurizme (aSAH engl. aneurismal subarachnoid haemorrhage) razvrstane su prema CIOMS III kategorijama učestalosti (placebom kontrolisana ispitivanja: nimodipin N= 703; placebo N=692; nekontrolisana ispitivanja: nimodipin N=2496; status: 31. avgust 2005.) su navedene u nastavku.

Unutar svake grupe učestalosti, neželjena dejstva su data po opadajućem stepenu ozbiljnosti. Za procenu neželjenih dejstava korišćeni su sledeći podaci o učestalosti:

Veoma česta (≥ 1/10) Česta (≥1/100 i < 1/10)

Povremena (≥1/1 000 i < 1/100) Retka (≥1/10 000 i < 1/1 000) Veoma retka (< 1/10 000)

Nepoznata (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka)

Klasa sistema organa (MedDRA)PovremenaRetka
Poremećaji krvi i limfnog sistemaTrombocitopenija
Poremećaji imunskog sistemaAlergijske reakcije, osip
Poremećaji nervnog sistemaGlavobolja
Kardiološki poremećajiTahikardijaBradikardija
Vaskularni poremećajiHipotenzija,
Gastrointestinalni poremećajiMučninaIleus
Hepatobilijarni poremećajiProlazno povećanje vrednosti
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneReakcija na mestu primene infuzije, pojavu tromboflebitisa

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Simptomi intoksikacije

Akutno predoziranje se može ispoljiti neželjenim dejstvima kao što su značajna hipotenzija, tahikardija, bradikardija i (nakon oralne primene) gastrointestinalne tegobe i mučnina.

Terapija intoksikacije

U slučaju akutnog predoziranja, treba odmah prekinuti terapiju lekom Nimodipin Carinopharm. Hitne terapijske mere treba odrediti u zavisnosti od simptoma. Ukoliko je lek primenjen oralno, potrebno je primeniti gastričnu lavažu uz dodatak aktivnog uglja kao prvu hitnu terapijsku meru protiv trovanja. Ukoliko postoji značajno sniženje krvnog pritiska, može se intravenski primeniti dopamin ili noradrenalin. Ne postoji specifični antidot za nimodipin. Zbog toga se kod trovanja, posle mera za lečenje akutnog trovanja, sprovodi simptomatska terapija.

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: blokatori kalcijumskih kanala sa pretežno vaskularnim delovanjem, derivati dihidropiridina

ATC šifra: C08CA06

Nimodipin je blokator kalcijumskih kanala, dihidropiridinske grupe, sa posebno izraženim dejstvom na krvne sudove mozga. Nimodipin povećava cerebralnu perfuziju, naročito u delovima slabe prokrvljenosti, dilatacijom arterija, efektom koji je proporcionalno izraženiji kod malih u odnosu na velike krvne sudove.

Vazokonstrikcija izazvana in vitro različitim vazoaktivnim supstancama (npr. serotonin, prostaglandini i histamin) ili pomoću krvi i degradacionih produkata krvi, može se sprečiti ili smanjiti do 75% nimodipinom.

Intravenski primenjen nimodipi kao rastvor za infuziju 100% je raspoloživ tkivima jer se lek perifernim venskim krvotokom prenosi do pluća i srca, a odatle do svih organa.

Resorpcija

Nakon oralne primene, resorpcija je brza. Maksimalne koncentracije u plazmi uočavaju se 30 do 60 minuta nakon oralne primene. Uprkos visokoj gastrointestinalnoj resorpciji nimodipina, apsolutna bioraspoloživost je 5-15%, što se objašnjava ekstenzivnim metabolizmom prvog prolaza (oko 85-95%).

Distribucija

Volumen distribucije (Vss, dvoprostorni model) pri intravenskoj primeni procenjen je na 0,9-2,3 L/kg telesne mase. Ukupni (sistemski) klirens je 0,8-1,6 L/h/kg. Stepen vezivanja nimodipina za proteine plazme iznosi 97-99%.

Biotransformacija

Citohrom P450 3A4 je glavni enzimski sistem preko koga se vrši metabolizam nimodipina. Nimodipin se eliminiše putem metabolita, uglavnom dehidrogenacijom dihidropirinskog prstena i oksidativnom O- demetilacijom. Oksidativno cepanje estra, hidroksilacija metil grupa na položaju 2- i 6- i glukuronidacija kao reakcija konjugacije su druge važne metaboličke reakcije. Tri primarna metabolita u plazmi nemaju terapijsku aktivnost ili je ona zanemarljiva.

Eliminacija

Efekti na enzime jetre, bilo da se radi o indukciji ili inhibiciji su nepoznati. Kod ljudi se oko 50 % metabolita ekskretuje urinom,a 30 % putem žuči.

Linearnost/nelinearnost

Pri oralnoj primeni, maksimalna koncentracija u plazmi i površina ispod krive se proporcionalno povećavaju sa povećanjem doze, do najveće ispitivane doze (90 mg). Kinetika eliminacije je linearna. Poluvreme eliminacije nimodipina je između 1,1 i 1,7 sati. Terminalno poluvreme eliminacije je 5-10 sati i nije relevantno za utvrđivanje preporučenog intervala doziranja leka.

Pretklinički podaci dobijeni na osnovu konvencionalnih studija bezbednosne farmakologije, toksičnosti pojedinačne i ponovljenih doza, genotoksičnosti, karcinogenog potencijala i reproduktivne toksičnosti, ne ukazuju na posebne rizike pri primeni leka kod ljudi.

Ipak, nekoliko pretkliničkih saznanja mogu biti relevantna ordinirajućem lekaru. U studijama toksičnosti ponovljenih doza kod pasa, doze od 1 i 2,5 mg/kg/dnevno dobro su se podnosile bez neželjenih efekata. Međutim, pri većoj dozi od 6,25 mg/kg/dnevno primećene su značajne promene EKG-a, usled poremećaja protoka krvi kroz miokard, ali nije bilo histopatološkog nalaza oštećenja srca.

Kod gravidnih pacova, doze od 30 mg/kg/dnevno i veće, dovele su do inhibicije fetalnog rasta i smanjenja mase fetusa. Pri dozi od 100 mg/kg/dnevno došlo je do embrioletalnog efekta. Nije bilo dokaza o teratogenosti. Kod kunića nepouzdani dokazi (dvosmisleni podaci) u pogledu teratogenosti zabeleženi su u jednoj studiji u kojoj su primenjivane doze do 10 mg/kg/dan. U dve naredne studije ( u jednoj je primenjivana doza od 30 mg/kg/dnevno), ti nalazi nisu reprodukovani. U jednoj studiji peri-/postnatalne toksičnosti kod pacova pri dozama od 10 mg/kg na dan i većim, uočena je pojava povećanja mortaliteta i odloženog fizičkog razvoja. Ovi rezultati nisu potvrđeni kasnije sprovedenim studijama.

6. FARMACEUTSKI PODACI

etanol 96%;

makrogol 400; trometamol; maleinska kiselina;

natrijum-hidroksid; voda za injekcije.

Kako polivinilhlorid (PVC) može absorbovati nimodipin, aktivnu supstancu leka Nimodipin Carinopharm, za primenu leka Nimodipin Carinopharm rastvora za infuziju mogu se upotrebljavati samo infuzione pumpe sa infuzionim linijama napravljenim od polietilena (PE).

Lek Nimodipin Carinopharm rastvor za infuziju se ne sme mešati sa drugim proizvodima niti se sme dodavati u infuzione kese ili boce.

Rok upotrebe neotvorenog leka: 3 godine

Rok upotrebe nakon prvog otvaranja: iskoristiti odmah

Lek čuvati u originalnom pakovanju (kartonskoj kutiji), radi zaštite od svetlosti. Lek ne zahteva posebne temperaturne uslove čuvanja.

Unutrašnje pakovanje gotovog leka je bočica od tamnog stakla hidrolitičke otpornosti tip II sa zatvaračem od brombutil gume i ″flip-off″ aluminijumskom kapicom.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 10 staklenih bočica leka (ukupno 10 staklenih bočica) i Uputstvo za lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materjala nakon njegove upotrebe treba ukloniti u skladu sa važećim pravilima.

Lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju sadrži aktivnu supstancu nimodipin, koja pripada grupi lekova koji se zovu blokatori kalcijumovih kanala.

Lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju se koristi za sprečavanje promena u moždanoj funkciji nakon izliva krvi u moždano tkivo (subarahnoidalna hemoragija) i stezanja (vazokonstrikcije) krvnih sudova.

  • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na aktivnu supstancu nimodipin ili na bilo koju od pomoćnih supstanci leka (navedene u odeljku 6)
  • ukoliko ste imali srčani udar (infarkt) u poslednjih mesec dana
  • ukoliko ste imali napad angine pektoris i primetili ste da Vam se učestalost i intenzitet napada u poslednje vreme povećavaju

 Obratite se Vašem lekaru pre nego što primite Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju, ako se nešto od navedenog odnosi na Vas.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što primate lek Nimodipin Carinopharm 10 mg/50mL rastvor za infuziju

Kada primate lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju posebno vodite računa ukoliko:

  • imate povredu glave koja je izazvala krvarenje oko moždanog tkiva (traumatsko subarahnoidalno krvarenje)
  • povećan sadržaj tečnosti u moždanom tkivu (generalizovani cerebralni edem) ili jako povećan pritisak unutar lobanje (interkranijalni pritisak). Vaš lekar će Vas posavetovati u vezi ovog.
  • imate nizak krvni pritisak (sistolni krvni pritisak ispod 100 mm Hg)
  • imate oboljenje jetre, zbog čega će morati pažljivo da se prati Vaš krvni pritisak
  • imate probleme sa bubrezima,Vaš lekar će pratiti funkciju bubrega tokom intravenske primene ovog leka
  • ste na terapiji lekovima koji se metabolišu putem inhibitora citohroma kakvi su makrolidni antibiotic (npr. eritromicin), lekovi koji se koriste u lečenju nekih virusnih oboljenja (npr. ritonavir), lekova za lečenje gljivičnih oboljenja (npr.ketokonazol) ili antidepresivnih lekova
  • ste zavisni od alkohola ili imate neki poremećaj metabolizma alkohola
  • ste na dijeti sa kontrolisanim unosom soli (natrijuma).

 Obratite se Vašem lekaru pre nego što primite lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju, ako se nešto od navedenog odnosi na Vas.

Deca i adolescenti

Ovaj lek se ne primenjuje kod dece i adolescenata ispod 18 godina zbog nedostatka podataka o bezbednosti i efikasnosti leka Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju.

Drugi lekovi i lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko primate donedavno ste primal ili ćete možda primati bilo koje druge lekove.

Ukoliko ste na terapiji nimodipinom u obliku tableta, ne sme Vam biti propisana primena leka Nimodipin Carinopharm, rastvora za infuziju.

Ne smete primati terapiju beta blokatora za smanjenje krvnog pritiska putem injekcionih rastvora,

ukoliko primate lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju.

Kažite svom lekaru ako uzimate ili ste do nedavno uzimali bilo koji drugi lek. Jako je važno da kažete svom lekaru ako uzimate:

  • Lekove za smanjenje krvnog pritiska (uključujući nifedipin, diltiazem, verapamil, metildopu, alfa ili beta blokatore, kao što su atenolol, propanolol). Lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju može da poveća efekat ovih lekova.
  • Lek protiv čira, cimetidin ili lek protiv epilepsije natrijum valproat. Ovi lekovi mogu povećati efekat leka Nimodipin Carinopharm, rastvora za infuziju.
  • Fluoksetin i nefazodon (lekovi za lečenje depresije) mogu oslabiti delovanje leka Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju
  • Valproinska kiselina, lek koji se koristi za lečenje epilepsije
  • Lekove koji potencijalno mogu dovesti do oštećenja bubrega (nefrotoksični lekovi) kao što su aminoglikozidi, cefalosporini, furosemid. Vaš lekar će pratiti funkciju vaših bubrega tokom trajanja terapije.
  • Lek protiv virusa HIV-a zidovudin (AZT)
  • Lekove protiv HIV-a iz grupe inhibitora proteaza indinavir, ritonavir, nelfinavir ili sakvinavir.
  • Antibiotik eritromicin ili lekovi protiv gljivica ketokonazol
  • Kombinaciju antibiotika kvinupristin/dalfopristin
  • Bilo koje druge lekove čiji efekat može biti izmenjen usled količine alkohola koja se nalazi u leku Nimodipin Carinopharm, rastvoru za infuziju. Vaš lekar treba da zna koji su to lekovi (npr. metronidazol, tinidazol).

Primena leka Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju sa hranom i pićima

Nemojte piti sok od grejpfruta niti jesti grejpfrut dok primate lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju.

Nemojte započinjati terapiju lekom Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju tokom 4 dana od poslednjeg dana kada ste pili sok od grejpfruta ili jeli grejpfrut. Recite svom lekaru ako ste jeli grejpfrut ili pili sok od grejpfruta u ovom periodu. Takođe, nemojte piti sok od grejpfruta ili jesti grejpfrut dok primate lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infziju. Poznato je da sok od grejpfruta povećava količinu aktivne supstance nimodipin u krvi. Ovaj efekat može da traje najmanje 4 dana.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću obratite se Vašem lekara ili farmaceutu za savet pre nego šro primite ovaj lek.

Nemojte da dojite dok ste na terapiji lekom Nimodipin Carinopharm, rastvorom za infuziju.

Nemojte planirati potomstvo bez prethodne konsultacije sa Vašim lekarom. Lekovi kao što je lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju, mogu ponekad da utiču na plodnost kod muškaraca.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Lek Nimodipin Carinopharm, može da izazove smanjenje pažnje ili vrtoglavice. Ne upravljajte vozilom i ne rukujte mašinama ako ovaj lek na Vas deluje na ovaj način. Količina alkohola u rastvoru za infuziju Vas može učiniti manje opreznim.

Ukoliko nastavite terapiju lekom Nimodipin Carinopharm, rastvor za unfuziju ili ako vam lekar propiše nimodipin tablete, nemojte da vozite, niti da rukujete mašinama.

Lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju sadrži etanol

Lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju sadrži 2 g alkohola (etanola) u primljenoj dozi od 10mL (23,7vol%), što je ekvivalentno količini koja se nalazi u 50 mL piva ili 20 mL vina.

Količina alkohola u ovom leku verovatno neće imati uticaja na odrasle i adolescente a uticaj na decu verovatno neće biti primetan. Kod male dece može se manifestovati u vidu pospanosti.

Količina alkohola u ovom leku može uticati na dejstvo drugih lekova. Recite svom lekaru ili farmaceutu ako uzimate druge lekove.

Pošto se ovaj lek daje sporom kontinuiranom infuzijom, dejstvo alkohola se može smanjiti.

Ukoliko ste trudni ili dojite, razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što primite oval lek. Ukoliko ste zavisni od alkohola obratite se svom lekaru ili farmaceutu pre nego što primite ovaj lek.

Štetan je za osobe koje boluju od alkoholizma.

Mora se obratiti pažnja u lečenju trudnica i dojilja, dece i visoko rizičnih grupa kao što su pacijenti sa bolestima jetre ili epilepsijom. Količina alkohola u ovom leku može uticati na dejstvo drugih lekova.

Količina alkohola u ovom leku može oslabiti neophodne sposobnosti za upravljanje vozilima i rukovanje mašinama.

Lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju sadrži natrijum

Ovaj lek sadrži 1,3 mmoL (31 mg) natrijuma po bočici od 50 mL, odnosno odgovara (115mg) natrijuma preporučenog maksimalnog dnevnog unosa soli za odrasle. Ovaj podatak treba uzeti u obzir kod pacijenata koji su na dijeti sa kontrolisanim unosom natrijuma.

Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom. Ovaj lek će vam uvek davati lekar ili medicinska sestra sporom injekcijom kroz venu u krvotok.

Preporučena doza je u prva dva sata lečenja je 1 mg nimodipina odnosno 5 mL, leka Nimodipin Carinopharm, rastvora za infuziju na sat

Ako se ova doza dobro podnosi i ako nema značajnijih znakova pada krvnog pritiska doza se nakon dva sata povećava na 2 mg odnosno 10 mL/sat, leka Nimodipin Carinopharm, rastvora za infuziju.

Terapija traje najmanje 5 dana, a maksimalno 14 dana. Posle intravenske terapije, mogu Vam biti propisane nimodipin tablete, ali ukupna dužina trajanja terapije nimodipinom (Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju i nimodipin tablete) ne treba da prevazilazi 21 dan.

Ukoliko je vaša telesna masa manja od 70 kg ili ako imate nestabilan krvni pritisak, lekar će izračunati potrebnu dozu leka Nimodipin Carinopharm, rastvora za infuziju.

Ako ste primili više leka Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju nego što treba

Lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju, ćete uvek primiti pod nadzorom medicinskog osoblja, tako da je malo verovatno da ćete dobiti više leka od doze koja Vam je potrebna.Vaš lekar će pažljivo kontrolisati količinu leka koju primate.

Recite lekaru ako osećate vrtoglavicu ili su Vam srce kuca sporije ili brže nego što je uobičajeno.

Ako imate dodatnih pitanja o upotrebi ovog leka, pitajte lekara ili farmaceuta.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Potrebno je da odmah obavestite lekara, ukoliko se kod Vas javi neki od sledećih navedenih simptoma jer će Vam možda biti neophodma medicinska pomoć:

  • Znaci alergijske reakcije kao što su otok lica, usana, jezika, ili grla, otežano disanje, osip, svrab, mučnina ili povraćanje
  • nizak krvni pritisak (može izazvati vrtoglavicu)
  • usporen srčani ritam
  • pojava modrica ili krvarenje izazvano smanjenim brojem trombocita (krvnih pločica)

odmah obavestite o tome svog lekara jer ova neželjena dejstva mogu biti ozbiljna.

Ostala neželjena dejstva

Kao dodatak ozbiljnim neželjenim dejstvima iznad, ovo su manje ozbiljna neželjena dejstva leka Nimodipin Carinopharm 10mg/50mL rastvora za infuziju.

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek ):

  • osip
  • glavobolja
  • ubrzan rad srca
  • crvenilo lica, preznojavanje, osećaj toplote
  • mučnina
  • smanjen broj krvnih pločica (trombocita) koji su odgovorni u zgrušavanju krvi

Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • prekid rada creva
  • blago i prolazno povećanje vrednosti enzima jetre (vidi se u rezultatima laboratorijske analize krvi)
  • bol i/ili otok na krvnim sudovima (verovatno izazvan stvaranjem krvnog ugruška) na mestu primene injekcije

Ukoliko neko neželjeno dejstvo postane ozbiljno ili primetite neko neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, molimo Vas da o tome obavestite svog lekara ili farmaceuta.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van domašaja i vidokruga dece.

Ne smete koristiti lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju („Važi do‟). Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Rok upotrebe neotvorenog leka: 3 godine

Rok upotrebe nakon prvog otvaranja: iskoristiti odmah

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Šta sadrži lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju

Aktivna supstanca: nimodipin,.

Jedna bočica od 50 mL infuzionog rastvora za intravensku primenu sadrži 10 mg nimodipina, kao aktivnu supstancu.

Pomoćne supstance: etanol 96%, makrogol 400, trometamol, maleinska kiselina, natrijum-hidroksid i voda za injekcije.

Kako izgleda lek Nimodipin Carinopharm i sadržaj pakovanja

Lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju je bistar, bezbojan do slabožut rastvor.

Unutrašnje pakovanje gotovog leka je bočica od tamnog stakla hidrolitičke odpornosti tip II sa zatvaračem od brombutil gume i ″ flip-off ″ aluminijumskom kapicom.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 10 staklenih bočica leka i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač Nosilac dozvole:

LICENTIS DOO BEOGRAD (NOVI BEOGRAD),

Bežanijskih ilegalaca 18b, Beograd-Novi Beograd

Proizvođač:

SOLUPHARM PHARMAZEUTISCHE ERZEUGNISSE GMBH, Industriestraße 3, Melsungen, Nemačka

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Oktobar, 2020.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi

Broj i datum dozvole:

515-01-04475-19-001 od 30.10.2020.

SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:

Terapijske indikacije

Profilaksa i lečenje ishemijskog neurološkog deficita uzrokovanog cerebralnim vazospazmom zbog subarahnoidalne hemoragije izazvane rupturom aneurizme.

Doziranje i način primene Doziranje

Preporučena doza – subarahnoidalna hemoragija nakon rupture aneurizme

U prva dva sata terapije treba primeniti 1 mg/h nimodipina tj. 5 mL leka Nimodipin Carinopharm, rastvora za infuziju na sat (oko 15 mikrograma/kg telesne mase/h, infuzijom putem centralnog venskog katetera.

Ukoliko se dobro podnosi, posebno ukoliko nema značajnog sniženja krvnog pritiska, doza se povećava nakon 2 sata na 2 mg/h nimodipina tj. 10 mL Nimodipin Carinopharm, rastvora za infuziju (oko 30 mikrograma/kg telesne mase/h). Kod pacijenta čija je telesna masa manja od 70 kg ili koji imaju nestabilan krvni pritisak, terapiju treba započeti dozom od 0,5 mg/h nimodipina (2,5 mL Nimodipin Carinopharm, rastvora za infuziju/h) ili, ukoliko je neophodno, čak i manjom.

Trajanje terapije

Subarahnoidalna hemoragija nakon rupture aneurizme

Intravensku terapiju treba započeti što pre po nastanku neurološkog deficita uzrokovanog arterijskim spazmom nakon subarahnoidalne hemoragije i sprovoditi najmanje tokom pet dana, do maksimalnih 14 dana. U slučaju hirurške intervencije u toku trajanja terapije, primenu nimodipina treba nastaviti, najmanje još pet dana (uz prethodno navedeno doziranje).

Lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju se može primeniti sa ili bez prethodne terapije nimodipin tabletama.

U slučaju uzastopne primene nimodipin tableta i leka Nimodipin Carinopharm, rastvora za infuziju, ukupna dužina terapije nimodipinom ne treba da traje duže od 21 dan. Lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju ne treba primenjivati duže od 14 dana.

Lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju i nimodipin tablete se ne primenjuju istovremeno.

Traumatske subarahnoidalne hemoragije

Ne preporučuje se primena jer nije utvrđen pozitivan odnos koristi i rizika (videti odeljak “Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka” u Sažetku karakteristika leka).

Pedijatrijska populacija

Nisu ustanovljene bezbednost i efikasnost leka Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju kod pacijenata mlađih od 18 godina.

Način primene

Lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju, primenjuje se kao kontinuirana intravenska infuzija kroz centralni venski kateter pomoću infuzione pumpe. Linije su povezane preko trodelnog sistema. Treba koristiti trodelni sistem za povezivanje polietilenske infuzione cevčice leka Nimodipin Carinopharm sa koinfuzionom linijom i centralnim kateterom(trodelni sistem mora da omogući istovremeni protok leka Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju i koinfuzionog rastvora).

Lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju, mora se primeniti sa kompatibilnim koinfuzionim rastvorom brzinom 40 mL/h, poput: rastvora natrijum-hlorida 0,9%, glukoze 5%, Ringerovog rastvora sa laktatima, Ringerov rastvor sa laktatima i magnezijumom, rastvor dekstrana 40 ili HAES (poli[O-2- hidroksietil]) skrob 6%, humani albumin 5%, krv ili manitol 10% u približnom odnosu 1:4 (Nimodipin Carinopharm koinfuzioni rastvor), koji je povezan na drugi otvor trodelnog sistema, pre povezivanja sa centralnim kateterom. Pogledati informacije u Sažetku karakteristika leka za lekove koji su navedeni kao mogući koinfuzioni rastvori, naročito odeljke “Kontraindikacije” i “Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka”, kako bi se odabrao adekvatan koinfuzioni rastvor u skladu sa individualnim potrebama pacijenta.

Lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju ne sme se mešati sa drugim lekovima ili dodavati u infuzione kese ili boce.

Lek Nimodipin Carinopharm, rastvor za infuziju, može se koristiti tokom anestezije, angiografije i hirurških intervencija.

Lista pomoćnih supstanci

etanol 96%;

makrogol 400; trometamol; maleinska kiselina; natrijum-hidroksid; voda za injekcije.

Inkompatibilnost

Kako polivinilhlorid (PVC) može absorbovati nimodipin, aktivnu supstancu leka Nimodipin Carinopharm, za primenu leka Nimodipin Carinopharm rastvora za infuziju mogu se upotrebljavati samo infuzione pumpe sa infuzionim linijama napravljenim od polietilena (PE).

Lek Nimodipin Carinopharm rastvor za infuziju se ne sme mešati sa drugim proizvodima niti se sme dodavati u infuzione kese ili boce.

Rok upotrebe

Rok upotrebe neotvorenog leka: 3 godine

Rok upotrebe nakon prvog otvaranja: iskoristiti odmah

Posebne mere opreza pri čuvanju

Lek čuvati u originalnom pakovanju (kartonskoj kutiji), radi zaštite od svetlosti. Lek ne zahteva posebne temperaturne uslove čuvanja.

Priroda i sadržaj pakovanja i posebne opreme za upotrebu, primenu ili implantaciju leka

Unutrašnje pakovanje gotovog leka je bočica od tamnog stakla hidrolitičke otpornosti tip II sa zatvaračem od brombutil gume i ″flip-off″ aluminijumskom kapicom.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 10 staklenih bočica leka (ukupno 10 staklenih bočica) i Uputstvo za lek.

Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materjala nakon njegove upotrebe treba ukloniti u skladu sa važećim pravilima.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info