Nolicin® 400mg film tableta

norfloksacin

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
A - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept

Ostale informacije

Naziv leka
Nolicin® 400mg film tableta
Opis
Nolicin® je antibiotik koji se koristi za lečenje infekcija urogenitalnog sistema, a sadrži supstancu norfloksacin. Pažljivo pročitajte uputstvo pre upotrebe.
Farmaceutski oblik
film tableta
Vrsta leka
Humani lekovi
Nosioci odobrenja

Pakovanje i cena

Lista RFZO
A - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta
film tableta; 400mg; blister, 2x10kom
Broj rešenja
‍515-01-03362-19-001
JKL
‍1132181
EAN
‍3838989501648
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
28.05.2020.
Datum važenja rešenja
28.05.2070.
Maksimalna odobrena cena leka
449,10 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Cena na listi lekova RFZO
418,10 RSD
Doplata
-
DDD
800 mg
Cena na listi lekova RFZO
418,10 RSD
Doplata
-
DDD
800 mg

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Norfloksacin je hinolonski antibiotik širokog antibakterijskog spektra, indikovan za lečenje:

  • komplikovanih infekcija urinarnog trakta (izuzev komplikovanog pijelonefritisa)
  • komplikovanog akutnog cistitisa
  • nekomplikovanog akutnog cistitisa

Kod nekomplikovanog akutnog cistitisa norfloksacin treba koristiti samo kada nije moguće koristiti druge antibakterijske lekove koji se obično preporučuju za lečenje ovih infekcija.

  • bakterijskog prostatitisa.

Treba uzeti u obzir zvanične lokalne smernice (npr. nacionalne preporuke) o odgovarajućoj upotrebi antibiotika.

Osetljivost bakterija, uzročnika infekcije, na terapiju treba ispitati (ako je moguće), iako se terapija može otpočeti pre nego što rezultati budu dostupni.

Lek Nolicin treba uzimati sa čašom vode najmanje jedan sat pre ili dva sata nakon unosa obroka ili mleka i mlečnih proizvoda. Multivitamini, proizvodi koji sadrže gvožđe ili cink, antacidi koji sadrže magnezijum i aluminijum, sukralfati ili proizvodi koji sadrže didanozin ne smeju se uzimati 2 sata nakon unosa norfloksacina.

Treba ispitati osetljivost uzročnika infekcije na norfloksacin. Međutim, terapija se može započeti i pre nego što ovi rezultati budu dostupni.

DijagnozaDoziranjeTrajanje terapije
Nekomplikovane infekcije donjeg dela urinarnog400 mg dva puta dnevno3 dana
Infekcije urinarnog trakta400 mg dva puta dnevno7-10 dana

* Ispitivanja na preko 600 pacijenata pokazala su efikasnost i podnošljivost norfloksacina u trodnevnoj terapiji nekomplikovanih infekcija urinarnog trakta.

** Ako se postigne odgovarajuća supresija u prve četiri nedelje terapije, doza leka se može smanjiti na 400 mg jednom dnevno.

Pacijenti sa oštećenjem funkcije bubrega

Norfloksacin je pogodan za lečenje pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega. U kliničkim ispitivanjima kod pacijenata čiji je klirens kreatinina bio manji od 30 mL/min/1,73 m2, ali kojima nije bila potrebna hemodijaliza, poluvreme eliminacije norfloksacina iz plazme je bilo približno 8 sati. Klinička ispitivanja su pokazala da nije bilo razlike u srednjoj vrednosti poluvremena eliminacije norfloksacina kod pacijenta sa klirensom kratinina manjim od 10 mL/min/1,73 m2, u poređenju sa pacijentima sa klirensom kreatinina od 10-30 mL/min/1,73 m2. Zbog toga se za ove pacijente preporučuje doza od jedne tablete od 400 mg jednom dnevno. Sa ovim doziranjem, koncentracije u odgovarajućim telesnim tkivima ili telesnim tečnostima prevazilaze MIC (minimalna inhibitorna koncentracija) vrednosti za najveći broj patogena osetljivih na norfloksacin.

Upotreba kod starijih osoba

Farmakokinetičke studije su pokazale da nema značajnih razlika u odnosu na upotrebu leka kod mlađih pacijenata, osim neznatnog produžetka poluvremena eliminacije. Ako ne postoji oštećenje funkcije bubrega, nije potrebno prilagođavati dozu. Ograničena klinička ispitivanja su pokazala da je podnošljivost norfloksacina dobra.

  • Preosetljivost na aktivnu supstancu i na bilo koji sastojak ovog leka ili na bilo koji hemijski srodan hinolonski antibakterijski lek (videti odeljak 6.1).
  • Lek Nolicin je kontraindikovan kod predpubertetske dece i adolescenata koji rastu.
  • Lek Nolicin je kontraindikovan kod pacijenata koji su ranije imali tendinitis ili rupture tetiva, povezane sa lečenjem fluorohinolonima (videti odeljke 4.4 i 4.8).
  • Trudnoća, sumnja na trudnoću i dojenje (videti odeljak 4.6).

Upotrebu norfloksacina treba izbegavati kod pacijenata koji su u prošlosti imali teške neželjene reakcije kada su koristili lekove koji sadrže hinolone ili fluorohinolone (videti odeljak 4.8). Lečenje ovih pacijenata norfloksacinom treba započeti samo u odsustvu alternativnih mogućnosti lečenja i nakon pažljive procene odnosa korist/rizik (videti i odeljak 4.3).

Pacijenti sa epilepsijom i drugim poremećajima CNS-a

Kao i druge lekove iz ove grupe, lek Nolicin ne treba primenjivati kod pacijenata sa konvulzijama u anamnezi ili poznatim faktorima predispozicije za konvulzije, osim ako to klinički nije neophodno. Retko je zabeležena pojava konvulzija pri primeni norfloksacina.

Reakcije preosetljivosti

Norfloksacin može dovesti do ozbiljnih, potencijalno fatalnih reakcija preosetljivosti (anafilaktičkih i anafilaktoidnih reakcija) koje se mogu javiti nakon primene jedne doze (videti odeljak 4.8). Pacijente treba posavetovati da odmah prekinu sa lečenjem ukoliko budu primetili neku reakciju ovog tipa i da o tome odmah obaveste svog lekara ili lekara hitne pomoći kako bi se što pre preduzele hitne mere.

Poremećaji čula vida

Ukoliko dođe do slabljenja vida ili se jave bilo kakvi problemi sa očima, odmah treba konsultovati oftalmologa.

Fotosenzitivnost

Primećene su fotosenzitivne reakcije kod pacijenata koji su se preterano izlagali sunčevoj svetlosti dok su uzimali neke od lekova iz ove grupe. Treba izbegavati preterano izlaganje sunčevoj svetlosti. Ako dođe do fotosenzitivnosti, terapiju treba prekinuti.

Primena u slučaju oštećenja bubrežne funkcije

Kod određenih pacijenata sa ozbiljnom insuficijencijom bubrega potrebno je pažljivo razmotriti odnos koristi i rizika prilikom primene norfloksacina (videti odeljak 4.2). Koncentracija norfloksacina u urinu može biti smanjena kod pacijenata sa teškim oštećenjem bubrežne funkcije, jer se norfloksacin pretežno izlučuje preko bubrega.

Kristalurija

U slučaju dužeg lečenja, neophodno je praćenje pojave kristalurije. Iako se ne očekuje pojava kristalurije u normalnim uslovima, u dozi od 400 mg dva puta dnevno, iz predostrožnosti preporučenu dnevnu dozu ne bi trebalo prekoračiti i potrebno je obezbediti dovoljan unos tečnosti kako bi se održao odgovarajući status hidriranosti, kao i odgovarajuće izlučivanje urina.

Produžene, onesposobljavajuće i potencijalno ireverzibilne teške neželjene reakcije na lek

Veoma retki slučajevi produženih (do nekoliko meseci ili godina), onesposobljavajućih i potencijalno ireverzibilnih teških neželjenih reakcija na lek koje utiču na različite, ponekad i na više sistema u telu (mišićnoskeletni, nervni, psihijatrijski i čula) prijavljeni su kod pacijenata koji su upotrebljavali hinolone i fluorohinolone, nezavisno od starosti i već postojećih faktora rizika. Upotrebu norfloksacina treba odmah prekinuti nakon prvih znakova ili simptoma bilo koje teške neželjene reakcije i pacijente treba savetovati da se za pomoć obrate svom lekaru.

Tendinitis i ruptura tetive

Tendinitis i ruptura tetive (naročito, ali ne i isključivo se odnosi na Ahilovu tetivu), ponekad bilateralni, mogu se pojaviti već u prvih 48 sati terapije sa hinolonima i fluorohinolonima a prijavljeno je da se javljaju čak i do nekoliko meseci nakon prekida terapije. Rizik od tendinitisa i rupture tetiva povećan je kod starijih pacijenata, pacijenata sa oštećenjem bubrega, pacijenata sa transplantiranim čvrstim organima i kod pacijenata koji su istovremeno na terapiji kortikosteroidima. Zbog toga treba izbegavati istovremenu primenu kortikosteroida.

Kod prvog znaka tendinitisa (npr. bolno oticanje, inflamacija), treba prekinuti lečenje norfloksacinom i razmotriti alternativnu terapiju. Zahvaćeni ekstremitet treba tretirati na odgovarajući način (npr. imobilizacija). Kortikosteroidi se ne smeju koristiti u slučaju pojave znakova tendinopatije.

Deficit glukozo-6- fosfat dehidrogenaze

Retko su zabeležene hemolitičke reakcije kod pacijenata sa latentnim ili postojećim nedostatkom aktivnosti glukoza-6-fosfat-dehidrogenaze koji su uzimali hinolonske antibakterijske lekove, uključujući norfloksacin (videti odeljak 4.8 „Neželjena dejstva“).

Primena kod pacijenata sa mijastenijom gravis

Hinoloni, uključujući norfloksacin, mogu da pogoršaju znake mijastenije gravis i da dovedu do slabljenja respiratornih mišića koje je opasno po život. Hinolone, uključujući i lek Nolicin, treba oprezno koristiti kod pacijenata koji imaju mijasteniju gravis (videti odeljak 4.8 „Neželjena dejstva“). Ukoliko dođe do pojave respiratornih tegoba, potrebno je odmah preduzeti odgovarajuće mere zaštite.

Pseudomembranozni kolitis

Pojava teške i neprekidne dijareje tokom ili nakon primenjene terapije može biti znak veoma retkog pseudomembranoznog kolitisa. U takvim slučajevima, lečenje se mora odmah obustaviti i započeti odgovarajuća terapija (npr. vankomicin, 4 x 250 mg, oralna primena). Lekovi koji usporavaju peristaltiku creva su kontraindikovani.

Holestatski hepatitis

Često je zabeležena veza između pojave holestatskog hepatitisa i primene norfloksacina (videti odeljak 4.8).

Pacijente treba posavetovati da odmah obustave terapiju i obrate se lekaru ukoliko se budu javili simptomi bolesti jetre poput anoreksije, žutice, prebojenog urina, pruritusa ili osetljivosti abdomena na dodir.

Periferna neuropatija

Slučajevi senzorne ili senzomotorne polineuropatije koji rezultuju parestezijom, hipoestezijom, dizestezijom ili slabošću, prijavljeni su kod pacijenata koji su uzimali hinolone i fluorohinolone. Pacijente koji se leče norfloksacinom treba savetovati da obaveste svog lekara pre nastavka terapije ako se kod njih jave simptomi neuropatije kao što su bol, osećaj žarenja, bockanje, utrnulost ili slabost, kako bi se sprečila pojava potencijalno ireverzibilnog stanja (videti odeljak 4.8).

Kardiološki poremećaji

Fluorohinolone, uključujući i lek Nolicin, treba oprezno koristiti kod pacijenta sa poznatim faktorima rizika za produženje QT intervala, kao što su na primer:

  • urođeni sindrom produženog QT intervala
  • istovremena primena lekova za koje se zna da produžavaju QT interval (npr. antiaritmici klase IA ili klase III, triciklični antidepresivi, makrolidi, antipsihotici)
  • nekorigovana elektrolitna neravnoteža (npr. hipokalemija, hipomagnezemija)
  • kardiološka oboljenja (npr. srčana insuficijencija, infarkt miokarda, bradikardija).

Stariji pacijenti i žene mogu biti osetljiviji na produžetak QT intervala, koji je izazvan primenom nekih lekova. Dakle, treba biti oprezan prilikom korišćenja fluorohinolona, uključujući norfloksacin, kod ovih populacija (videti odeljak 4.2 Upotreba kod starijih osoba, odeljak 4.5, 4.8 i 4.9).

Aneurizma i disekcija aorte

U epidemiološkim studijama prijavljen je povećan rizik od aneurizme i disekcije aorte nakon uzimanja fluorohinolona, posebno kod populacije starijih.

Stoga se fluorohinoloni smeju primenjivati samo nakon pažljive procene odnosa koristi i rizika i nakon razmatranja drugih terapijskih opcija kod pacijenata sa aneurizmom u porodičnoj anamnezi, ili kod pacijenata kojima je prethodno dijagnostikovana aneurizma i/ili disekcija aorte, ili kod kojih postoje drugi faktori rizika ili stanja sa predispozicijom za aneurizmu i disekciju aorte (npr. Marfan-ov sindrom, vaskularni oblik Ehlers-Danlos-ovog sindroma, Takayasu-ov arteritis, arteritis džinovskih ćelija arterija, Behçet-ova bolest, hipertenzija, ateroskleroza).

Pacijentima treba savetovati da se u slučaju iznenadnog bola u predelu abdomena, grudi ili leđa odmah obrate lekaru u hitnoj medicinskoj službi.

Disglikemija

Kao i kod primene ostalih hinolona, prijavljivani su poremećaji glikemije, uključujući i hipoglikemiju i hiperglikemiju (videti odeljak 4.8), i to kod pacijenata sa dijabetesom koji su na terapiji oralnim antidijabeticima (npr. uzimaju glibenklamid) ili su na insulinu. Zabeleženi su i slučajevi hipoglikemijske kome. Zato se kod pacijenata sa dijabetesom preporučuje pažljivo praćenje glikemije.

Posebna upozorenja o pomoćnim supstancama

Lek Nolicin sadrži boju susnset yellow FCF (E110). Mogu se javiti alergijske reakcije.

Istovremena primena probenecida ne utiče na koncentraciju norfloksacina u serumu, ali je urinarna ekskrecija leka umanjena,

Kao i sa drugim antibakterijskim lekovima, in vitro je dokazan antagonizam između norfloksacina i nitrofurantoina. Zbog toga, treba izbegavati istovremenu primenu norfloksacina i nitrofurantoina.

U pojedinim slučajevima, primećena su neželjena dejstva uzrokovana teofilinom tokom istovremene primene teofilina i norfloksacina. Iz tog razloga, neophodno je praćenje serumskih koncentracija teofilina i po potrebi redukcija doze teofilina.

Zabeležena je povišena koncentracija ciklosporina u serumu pri istovremenoj primeni sa norfloksacinom. Treba pratiti koncentraciju ciklosporina u serumu tokom istovremene primene norfloksacina i primeniti odgovarajuće prilagođavanje doze ciklosporina kada se ova dva leka primenjuju zajedno.

Hinoloni, uključujući i norfloksacin, mogu da pojačaju dejstvo antikoagulansa varfarina ili njegovih derivata, tako što istiskuju značajne količine ovog leka sa mesta vezivanja za albumine u serumu. Kada se ne može izbeći istovremena primena ovih lekova, treba sprovesti merenja protrombinskog vremena ili druge odgovarajuće testove koagulacije.

Interakcija polivalentnih katjona iz raznih preparata koji sadrže gvožđe/antacide kao i proizvoda koji sadrže magnezijum, aluminijum, kalcijum ili cink: tokom istovremene primene norfloksacina i multivitaminskih preparata koji u svom sastavu sadrže kalcijum ili preparata koji sadrže gvožđe ili cink, antacide ili sukralafat, resorpcija norfloksacina je smanjena. Posledično, norfloksacin bi trebalo primenjivati bilo 1-2 sata pre ili najmanje 4 sata nakon upotrebe ovih preparata. Ovo ograničenje se ne odnosi na antacide iz grupe blokatora H2 receptora.

Proizvodi koji se koriste u tečnoj oralnoj ishrani ili mlečni proizvodi (mleko ili mlečni proizvodi, kao što je jogurt), smanjuju resorpciju norfloksacina. Posledično, norfloksacin bi trebalo primenjivati bilo 1-2 sata pre ili najmanje 4 sata nakon upotrebe ovih proizvoda. Pojedini hinoloni, uključujući norfloksacin, utiču na metabolizam kofeina. Ovo može dovesti do odloženog izlučivanja i produženog polu-vremena kofeina u plazmi. Ovo treba uzeti u obzir prilikom konzumiranja kafe i lekova koji u svom sastavu sadrže kofein.

Podaci na životinjama su pokazali da hinoloni u kombinaciji sa fenbufenom mogu da dovedu do konvulzija. Zbog toga treba izbegavati istovremenu primenu hinolona i fenbufena.

Lekovi za koje se zna da produžavaju QT interval

Lek Nolicin, kao i druge hinolone, treba oprezno koristiti kod pacijenata koji primaju lekove za koje je poznato da mogu da dovedu do produžetka QT intervala (npr. antiaritmici klase IA i III, triciklični antidepresivi, antipsihotici, makrolidi) (videti odeljak 4.4).

U ispitivanjima na životinjama nisu pronađeni dokazi teratogenog ili mutagenog dejstva norfloksacina. Embriotoksičnost, kao posledica toksičnosti kod majke, primećena je nakon velikih doza kod zečeva. Primećen je gubitak embriona kod makaki majmuna, ali bez bilo kakvih teratogenih dejstava. Značaj ovih otkrića za upotrebu kod ljudi nije sa sigurnošću utvrđen.

Nije utvrđena bezbednost upotrebe norfloksacina kod trudnica, međutim, kao i sa drugim hinolonima, dokazano je da norfloksacin uzrokuje oštećenje zglobne hrskavice kod nezrelih životinja i zbog toga se lek Nolicin ne sme upotrebljavati tokom trudnoće.

Nema dovoljno iskustva sa primenom norfloksacina kod žena za vreme trudnoće i dojenja. Norfloksacin se može naći u amnionskoj tečnosti ili u pupčanoj krvi. Hinolonski antibiotici se izlučuju u majčino mleko. Iz tog razloga, norfloksacin se ne sme primenjivati tokom perioda dojenja i dojenje mora biti prekinutio ukoliko se primenjuje norfloksacin.

Lek Nolicin može uticati na upravljanje vozilima i rukovanje mašinama ili na smanjenje sposobnosti za rad na mestima gde ne postoji bezbedno fiksiranje stopala. Ovo se posebno odnosi na početak lečenja, nakon povećanja doze, promenu leka ili prilikom kombinovanja sa alkoholom.

Ukupna incidenca neželjenih dejstava, povezanih sa norfloksacinom, zabeležena je kod približno 5% svih pacijenata.

Klasifikacija sistema organaVeoma često (1/10)ČestoPovremeno (1/1,000,Retko (1/10,000,Veoma retko (<1/10,0 00)Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih
Poremećaji endokrinog sistemasindrom neadekvatne sekrecije antidiuretskog hormona
Poremećaji metabolizmahipoglikemijska koma (videti
Kardiološkitahikardija,
poremećajiventrikularna
aritmija i
Torsades de
pointes
(prijavljeni su
pretežno kod
pacijenata sa
faktorima rizika
za produženja
QT intervala),
produženi EKG
QT interval
(videti odeljak
4.4 i 4.9)
Poremećajileukopenija,trombocitopenija,povećane
krvi ipovećanjehemolitičkavrednosti
limfnogvrednostianemija, ponekadkreatinina i
sistemaALTpovezana sauree u
(SGPT),deficitomserumu,
ASTglukoza-6-fosfatpovećane
(SGOT),dehidrogenazevrednosti
eozinofilija,(videti odeljakINR-a i
neutropenija4.4)tromboplasti
nskog
vremena
Poremećajiglavobolja,anoreksija,
nervnogvrtoglavicaporemećaj sna,
sistema*polineuropatija
koja uključuje
Guillaine-Barré-
ov sindrom,
parestezija, (videti
odeljak 4.4)
Poremećaji oka*epifora
Poremećajitinitus
za
Gastrointesti nalni poremećajinauzeja, gorušica, abdominalniflatulacija, konstipacija, povraćanje, pankreatitispseudomemb ranozni kolitis,
Poremećaji bubrega i urinarnogintersticijalnioštećenje
fotosenzitivnost, Stevens-Johnson- ov sindrom, toksična epidermalna nekroliza, eksfolijativni dermatitis, erythema multiforme, pruritus, urtikarija,
Poremećaji mišićno- koštanog sistema i vezivnog tkivapogoršanje mijastenije gravis, artritis,tendinitis, ruptura tetiva, obično sa udruženim faktorima rizika kao što su primena kortikosteroi da, starosno doba ili dugotrajna dijaliza (videti odeljke 4.3. irabdomioli za
Vaskularnivaskulitis
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primenepovišena telesna temperaturaanafilaktička/ anafilaktoidn a reakcija (videti odeljke 4.3 i
Imunski poremećajireakcije preosetljivosti
Hepatobilijar ni poremećajihepatitis, uključujući i porast vrednosti u testovimanekrotiziraju ći hepatitisžutica (videti odeljak 4.4)
(videti odeljak
Poremećaji reproduktivn og sistema ivaginalna kandidijaza
Psihijatrijski poremećaji*depresija, anksiozne reakcije/ nervoza, zbunjenost, euforija, dezorijentacija, halucinacije, konfuzija i psihički poremećaji uključujući psihotične

* Veoma retki slučajevi produženih (do nekoliko meseci ili godina), onesposobljavajućih i potencijalno ireverzibilnih teških neželjenih reakcija na lek koje utiču na nekoliko, ponekad i više sistema organa i čula (uključujući reakcije kao što su tendinitis, ruptura tetiva, artralgija, bol u ekstremitetima, poremećaj hoda, neuropatije povezane sa parestezijom, depresija, umor, oslabljeno pamćenje, poremećaji spavanja i oštećenje sluha, vida, ukusa i mirisa) prijavljeni su pri upotrebi hinolona i fluorohinolona; u nekim slučajevima bez obzira na već postojeće faktore rizika (videti odeljak 4.4).

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

U slučaju predoziranja mogući su gastrointestinalni poremećaji.

U slučaju predoziranja, treba sprovesti simptomatsko lečenje. Potrebno je sprovesti EKG monitoring, zbog mogućnosti produženja QT intervala.

Trebalo bi pratiti EKG.

Da bi se sprečila kristalurija, potrebno je obezbediti konzumiranje dovoljne količine tečnosti.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Antibakterijski lekovi za sistemsku primenu; fluorohinoloni

ATC šifra: J01MA06

Mehanizam dejstva

Norfloksacin inhibira sintezu bakterijske dezoksiribonukleinske kiseline i ima baktericidno dejstvo. Na molekularnom nivou, norfloksacin ima tri mehanizma dejstva na ćelije Escherichia coli:

  • Inhibicija superspiralizacije DNK koja zavisi od ATP, reakcija koju katalizuje DNK giraza,
  • Inhibicija relaksacije superspiralizovane DNK,
  • Potpomaganje razdvajanja dvolančane DNK.

Norfloksacin ima širok spektar antibakterijskog dejstva protiv gram-pozitivnih i gram-negativnih aerobnih bakterija. Atom fluora na 6. mestu povećava aktivnost protiv gram-negativnih mikroorganizama, a udeo piperazina na 7. mestu odgovoran je za aktivnost protiv bakterija vrste Pseudomonas.

Odnos farmakokinetike/farmakodinamike

Efikasnost norfloksacina uglavnom zavisi od odnosa Cmax (maksimalna koncentracija u serumu): MIC, i odnosa PIK (površine ispod krive): MIC, za određene bakterije.

Mehanizam nastanka rezistencije

Glavni mehanizam nastanka rezistencije na hinolone, uključujući i norfloksacin, ostvaruje se mutacijom gena koji kodiraju DNK girazu i topoizomerazu IV, ciljna mesta dejstva hinolona. Dodatni mehanizmi rezistencije uključuju mutaciju proteina ćelijske membrane, što posledično menja propustljivost membrane i razvoj efluks pumpi.

Ne postoji unakrsna rezistencija na norfloksacin i strukturno nesrodne antibakterijske lekove kao što su penicilini, cefalosporini, tetraciklini, makrolidi, aminociklitoli i sulfonamidi, 2,4 diaminopirimidini ili njihove kombinacije (npr. kotrimoksazol).

Granične vrednosti (breakpoints)

EUCAST definisane granične vrednosti, klinički ustanovljene testovima MIC osetljivosti, a koje razdvajaju osetljive (S) mikroorganizme od rezistentnih (R), su:

Entero-bacteriaceae: S< 0,5 mcg/mL, R >1 mcg/mL.

Za Neisseria gonorrhoeae i ostale vrste bakterija, MIC granična vrednost nije definisana.

Osetljivost

Prevalenca rezistencije može varirati geografski i vremenski za izabrane vrste, a lokalne informacije o rezistenciji su poželjne, posebno kada se radi o lečenju teških infekcija. Date informacije su samo približne smernice o verovatnoći da li će mikroorganizmi biti osetljivi na norfloksacin ili ne.

Najčešće osetljive vrste
Gram-negativni aerobi Aeromonas hydrophilia Proteus vulgaris Providencia rettgeri Salmonella spp.
Vrste kod kojih problem može biti stečena rezistencija
Gram-pozitivni aerobi
Gram-negativni aerobi Citrobacter freundii Enterobacter aerogenes Enterobacter cloacae Escherichia coli Klebsiella oxytoca Klebsiella pneumoniae Morganella morganii Proteus mirabilis Providencia stuartii Pseudomonas aeruginosa

Posle oralne primene, norfloksacin se brzo resorbuje. Kod zdravih dobrovoljaca, resorbuje se najmanje 30- 40% oralne doze norfloksacina. To dovodi do koncentracije u serumu od 1,5 mcg/mL, koja se dostiže približno 1 sat nakon primene doze od 400 mg.

Srednja vrednost poluvremena eliminacije u serumu je 3 do 4 sata i nije zavisna od doze.

Slede srednje vrednosti koncentracije norfloksacina u različitim telesnim tečnostima i tkivima, merene od 1 do 4 sata nakon primene dve doze od po 400 mg, osim ako nije drugačije naznačeno:

Renalni parenhim7,3 mcg/g
Prostata2,5 mcg/g
Semena tečnost2,7 mcg/mL
Testisi1,6 mcg/g
Uterus/cerviks3,0 mcg/g
Vagina4,3 mcg/g
Jajovod1,9 mcg/g
Žuč6,9 mcg/mL (nakon doze od 2 x 200 mg)

Norfloksacin se eliminiše putem metabolizma, bilijarnom ekskrecijom i renalnom ekskrecijom. Nakon pojedinačne doze od 400 mg norfloksacina, srednje vrednosti antimikrobne aktivnosti ekvivalentne su sa 278, 773 i 82 mcg norfloksacina/g fecesa koje se dostižu za 12, 24 i 48 sati, tim redosledom.

Renalna ekskrecija se vrši i putem glomerularne filtracije i putem tubularne sekrecije, o čemu svedoči i visok stepen renalnog klirensa (približno 275 mL/min). Nakon pojedinačne doze od 400 mg, koncentracija u urinu dostiže vrednost od 200 ili više mcg/mL kod zdravih dobrovoljaca i ostaje iznad 30 mcg/mL najmanje 12 sati.

Tokom prva 24 sata, 33-48% leka se može pronaći u urinu.

Norfloksacin se u urinu javlja kao norfloksacin i kao šest aktivnih metabolita sa manjom antimikrobnom aktivnošću. Više od 70% norfloksacina se eliminiše u nepromenjenom obliku. Na baktericidnu aktivnost norfloksacina ne utiče pH urina.

Vezivanje za proteine je manje od 15%.

Kada je norfloksacin primenjen na psima starosti od 3 do 5 meseci, u dozama četiri ili više puta većim od uobičajenih doza za upotrebu kod ljudi, doveo je do nastanka plikova i eventualne erozije zglobne hrskavice na zglobovima koji nose težinu tela. Slične promene su izazvali i drugi strukturno srodni lekovi. Psi koji su imali 6 meseci i stariji, nisu bili podložni ovim promenama.

U ispitivanjima teratogenosti na miševima i pacovima i studijama koje su ispitivale uticaj norfloksacina na fertilitet kod miševa, pri primeni oralnih doza od 30 do 50 puta većih od uobičajenih doza za upotrebu kod ljudi, nisu otkrivena teratogena, ni toksična dejstva na fetus.

Embriotoksičnost je primećena kod zečeva pri dozama od 100 mg/kg/dan.

Ona je bila sekundarna, kao posledica toksičnosti kod majke i predstavlja nespecifično antimikrobno dejstvo kod zečeva zbog neuobičajene osetljivosti na promene indukovane antibioticima u mikroflori creva.

Iako ovaj lek nije bio teratogen kod makaki majmuna, u nekoliko slučajeva pri primeni terapijskih doza u humanoj medicini primećen je povećan procenat gubitka embriona.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Jezgro tablete:

povidon K 25

natrijum-skrob glikolat (tip A) celuloza, mikrokristalna (E460) silicijum-dioksid, koloidni, bezvodni magnezijum-stearat

voda, prečišćena

Film tablete:

hipromeloza (E464) talk (E553b)

titan-dioksid (E171)

boja 12000 FDC Yellow No.6 (E110) propilenglikol (E1520)

Inkompatibilije nisu poznate.

5 godina.

Lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.

Unutrašnje pakovanje: PVC/PVDC-aluminijumski blister sa 10 film tableta.

Spoljnje pakovanje: složiva kartonska kutija sa 2 blistera (ukupno 20 film tableta) i Uputstvom za lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Lek Nolicin sadrži supstancu koji se zove norfloksacin. To je antibiotik koji deluje protiv velikog broja bakterija.

Lek Nolicin se koristi za lečenje infekcija urinarnog sistema. Deluje tako što ubija bakterije koje izazivaju infekciju urinarnog sistema.

  • ako ste alergični (preosetljivi) na norfloksacin ili na neki drugi sastojak leka Nolicin (navedeni u odeljku 6),
  • ako ste trudni ili mislite da ste trudni (videti odeljak „Trudnoća i dojenje “),
  • ako dojite,
  • ako je pacijent dete ili mlada osoba koja još uvek raste.

Ne smete uzimati lek Nolicin ako se bilo šta od ovoga odnosi na Vas. Ako niste sigurni, obratite se svom lekaru ili farmaceutu pre nego što počnete da uzimate lek Nolicin.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Nolicin:

  • ako ste ikada imali napade (konvulzije);
  • ako ste ikada imali bolest koja prouzrokuje napade, kao što je epilepsija;
  • ako ste imate bolest koja se zove mijastenija gravis koja prouzrokuje slabost mišića;
  • ako Vi ili bilo ko u Vašoj porodici ima anemiju, koju uzrokuje nedostatak enzima glukoza-6-fosfat- dehidrogenaze (takozvani deficit enzima G-6-PD);
  • ako ste rođeni sa ili u porodičnoj anamnezi imate stanje produženog QT intervala (vidi se na EKG-u, električno snimanje srca), imate neravnotežu soli u krvi (posebno nizak nivo kalijuma ili magnezijuma u krvi), imate vrlo spor srčani ritam (bradikardija), imate slabost srca (srčana insuficijencija), imate srčani udar (infarkt miokarda) u anamnezi, ukoliko ste ženskog pola, starijeg doba ili uzimate druge lekove koji dovode do abnormalnih EKG promena (videti odeljak "Primena drugih lekova");
  • ako Vam je postavljena dijagnoza proširenja ili „ispučenja“ velikog krvnog suda (aneurizma aorte ili aneurizma velikog perifernog krvnog suda);
  • ako ste već prethodno doživeli epizodu disekcije aorte (raslojavanje unutrašnjeg i središnjeg sloja aortnog zida);
  • ako u porodičnoj anamnezi imate aneurizmu aorte ili disekciju aorte, ili druge faktore rizika ili stanja zbog kojih imate veću sklonost za pojavu aneurizme ili disekcije (npr. poremećaji vezivnog tkiva kao što je Marfan-ov sindrom ili vaskularni oblik Ehlers-Danlos-ovog sindroma ili vaskularni poremećaji kao što je Takayasu-ov arteritis, arteritis džinovskih ćelija arterija, Behçet-ova bolest, hipertenzija, ateroskleroza).

Ne smete uzimati fluorohinolonski/hinolonski antibakterijski lek, uključujući lek Nolicin, ako ste u prošlosti imali bilo kakvu ozbiljnu neželjenu reakciju prilikom uzimanja hinolona ili fluorohinolona. U tom slučaju treba da obavestite Vašeg lekara što je pre moguće.

Ako osetite iznenadan jak bol u trbuhu, grudnom košu ili leđima odmah idite u ustanovu za hitnu medicinsku pomoć ili službu hitne medicinske pomoći.

Hinolonski antibiotici mogu prouzrokovati povećanje vrednosti šećera u krvi iznad fizioloških vrednosti (hiperglikemija), ili sniženje vrednosti šećera u krvi ispod fizioloških vrednosti, što potencijalno može dovesti do gubitka svesti i hipoglikemijske kome u težim slučajevima (videti odeljak 4). Ovo je važno za osobe koje imaju šečernu bolest (dijabetes). Ukoliko bolujete od šećerne bolesti, vrednost šećera u krvi treba pažljivo pratiti.

Retko se mogu javiti bolovi i oticanje zglobova i zapaljenje ili ruptura tetiva. Rizik se povećava ako ste starija osoba (preko 60 godina), ako ste imali transplantaciju organa, ako imate probleme sa bubrezima ili ako se istovremeno lečite kortikosteroidima. Zapaljenje i ruptura tetiva mogu se pojaviti u prvih 48 sati

terapije, pa čak i do nekoliko meseci nakon prestanka terapije lekom Nolicin. Prilikom prvog znaka bola ili zapaljenja tetive (na primer u članku, ručnom zglobu, laktu, ramenu ili kolenu), prestanite sa uzimanjem leka Nolicin, obratite se Vašem lekaru i odmorite bolno područje. Izbegavajte nepotrebne aktivnosti, jer to može da poveća rizik od rupture (prekida) tetive.

Mogu Vam se retko javiti znaci nervnog oštećenja (neuropatije), kao što su bolovi, žarenje, bockanje, utrnulost i/ili slabost pogotovo u stopalima i nogama ili šakama i rukama. Ukoliko Vam se ovo dogodi, prestanite sa uzimanjem leka Nolicin i odmah obavestite Vašeg lekara sa ciljem sprečavanja razvoja potencijalno ireverzibilnog stanja.

Produžene, onesposobljavajuće i potencijalno ireverzibilne teške neželjene reakcije na lekove Fluorohinolonski/hinolonski antibiotici, uključujući lek Nolicin, povezani su sa veoma retkim ali ozbiljnim neželjenim dejstvima, od kojih su neki dugotrajni (traju mesecima ili godinama), onesposobljavajući ili potencijalno ireverzibilni. Ova neželjena dejstva uključuju bol tetiva, mišića i zglobova gornjih i donjih ekstremiteta, poteškoće u hodanju, abnormalne senzacije kao što su bockanje, trnjenje, mravinjanje, ukočenost ili pečenje (parestezija), senzorne poremećaje uključujući oštećenje vida, ukusa, mirisa i sluha, depresiju, poremećaj pamćenja, teški umor i teške poremećaje spavanja.

Ako primetite bilo koje od navedenih neželjenih dejstava nakon uzimanja leka Nolicin, odmah se obratite Vašem lekaru pre nego što nastavite da uzimate lek. Vi i Vaš lekar ćete odlučiti da li da nastavite sa terapijom, uzimajući u obzir i primenu antibiotika iz druge klase.

Dijareja (proliv)

Dijareja predstavlja čest problem koji izazivaju antibiotici, a koji obično prestaje čim se prekine sa uzimanjem antibiotika.

Ponekad se, po započinjanju lečenja antibioticima, kod pacijenata mogu pojaviti vodnjikave i krvave stolice (sa ili bez stomačnih grčeva i povišene telesne temperature) i to se može ponekada desiti i posle dva meseca po uzimanju poslednje doze antibiotika. Ukoliko Vam se ovo desi, što pre posetite svog lekara i posavetujte se sa njim.

Ukoliko niste sigurni da li se bilo šta od navedenog odnosi na Vas, obratite se svom lekaru ili farmaceutu pre nego što počnete da uzimate lek Nolicin.

Drugi lekovi i lek Nolicin

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, ili ste donedavno uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

Lek Nolicin može uticati na delovanje nekih drugih lekova. Takođe, neki drugi lekovi mogu da utiču na dejstvo leka Nolicin.

Neki lekovi mogu da smanje količinu leka Nolicin koja dospeva u organizam. Napravite pauzu od najmanje dva sata nakon uzimanja leka Nolicin, a pre uzimanja bilo kog od sledećih lekova:

  • antacidi – koriste se za lečenje problema sa varenjem ili gorušicom,
  • sukralfat – koristi se za lečenje čira na želucu i zapaljenja želuca (gastritis),
  • didanozin – koristi se za lečenje HIV-a ili SID-e,
  • lekovi koji sadrže gvožđe ili cink, uključujući i multivitamine i minerale.

Takođe, izuzetno je važno da kažete svom lekaru ili farmaceutu ako uzimate:

  • teofilin – koristi se za lečenje astme i može se naći i u nekim lekovima protiv kašlja i prehlade,
  • lekove koji razređuju krv, kao što je varfarin,
  • fenbufen – koristi se protiv bola u zglobovima,
  • nesteroidne antiinflamatorne lekove (NSAIL)- koji se koriste protiv bolova i drugih vrsta bolesti,
  • ciklosporin – koristi se nakon transplantacije i za lečenje neke druge bolesti,
  • probenecid – koristi se za lečenje gihta i artritisa prouzrokovanog gihtom,
  • nitrofurantoin – koristi se za lečenje infekcije mokraćnih puteva,
  • kofein – može se naći u nekim lekovima protiv kašlja i prehlade, takođe i u nekim pićima, na primer: čaju, kafi i napicima tipa kole,
  • klozapin – koristi se za lečenje šizofrenije,
  • ropinirol – koristi se za lečenje Parkinsonove bolesti,
  • tizanidin – koristi se u terapiji grčeva mišića,
  • glibenklamid – koristi se za lečenje dijabetesa (šećerna bolest),
  • cisaprid – koristi se za lečenje problema sa varenjem, gorušicom, osećajem mučnine i povraćanjem,
  • lekove koji se koriste za lečenje mentalnih bolesti, takozvani neuroleptici (kao što je fenotiazin) ili antipsihotici,
  • lekovi koji se koriste za lečenje različitih vrsta bolesti i nazivaju se kortikosteroidi, kao što su prednizolon, deksametazon i hidrokortizon,
  • lekove koji se koriste za lečenje nepravilnog srčanog ritma (aritmije), pripadaju grupi antiaritmika (npr. hinidin, hidrohinidin, dizopiramid, amjodaron, sotalol, dofetilid, ibutilid),
  • lekove koji se koriste za lečenje depresije (triciklični antidepresivi),
  • neke antibiotike (koji pripadaju grupi makrolida).

Ako niste sigurni da li se bilo šta od nabrojanog odnosi na Vas, obratite se lekaru ili farmaceutu pre nego što počnete da uzimate lek Nolicin.

Uzimanje leka Nolicin sa hranom i pićima

Lek Nolicin se primenjuje oralno, film tabletu progutajte celu sa punom čašom vode. Lek Nolicin uzimajte najmanje jedan sat pre ili dva sata posle obroka, konzumiranja mleka ili mlečnih proizvoda, uz izbegavanje istovremene primene leka sa antacidima, jer smanjuju njegovu resorpciju.

Primena leka Nolicin i izlaganje suncu

Ne izlažite se suncu koliko god možete dok uzimate lek Nolicin. Ovaj lek može da izazove alergijsku reakciju kod nekih pacijenata kada su izloženi suncu.

Trudnoća i dojenje

Ako ste trudni ili dojite, mislite da biste mogli biti trudni ili planirate trudnoću, pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Ne smete uzimati lek Nolicin ako ste trudni ili ako postoji mogućnost da budete trudni. To je zbog toga što lek može da utiče na bebu.

Nemojte da dojite ako uzimate lek Nolicin, zbog toga što male količine leka mogu da prođu u mleko majke.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Upotreba leka Nolicin utiče na psihofizičke sposobnosti. Možda ćete osetiti vrtoglavicu dok uzimate lek Nolicin. Ako se budete tako osećali, nemojte upravljati vozilom ili rukovati alatima i mašinama.

Lek Nolicin sadrži boju susnset yellow FCF (E110) Mogu se javiti alergijske reakcije.

Strogo se pridržavajte lekarskih uputstava o uzimanju ovog leka. Ako imate bilo kakve nedoumice, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Doza leka Nolicin zavisi od vrste i ozbiljnosti bolesti. Uobičajena doza je:

  • za manje ozbiljne infekcije – jedna film tableta dva puta dnevno tokom 3 dana,
  • za ozbiljnije infekcije – jedna film tableta dva puta dnevno tokom 7 do 10 dana.

Način primene: Film tabletu progutajte celu sa punom čašom vode. Lek Nolicin uzimajte najmanje sat vremena pre ili dva sata nakon uzimanja obroka, mleka ili mlečnih proizvoda, uz izbegavanje istovremene primene leka sa antacidima, jer smanjuju njegovu resorpciju.

Ako ste uzeli više leka Nolicin nego što treba

Ukoliko ste uzeli veću dozu leka Nolicin nego što bi trebalo, odmah se obratite Vašem lekaru!

Ne postoji specifični antidot, pa se u slučaju akutnog predoziranja kao tretman preporučuje simptomatska

terapija: izazivanje povraćanja ili ispiranje želuca, nadoknada vode i elektrolita.

Ako ste zaboravili da uzmete lek Nolicin

Ako ste zaboravili da uzmete tabletu, preskočite propuštenu dozu. Sledeću dozu uzmite u uobičajeno vreme.

Nikada nemojte uzimati duplu dozu leka da biste nadoknadili propuštenu dozu.

Ako naglo prestanete da uzimate lek Nolicin

Nastavite da uzimate lek sve dok se terapija ne završi. Nastavite da ga uzimate čak i ako počnete da se osećate bolje nakon nekoliko dana. Nagli prekid uzimanja leka neće imati posledice, ukoliko ste završili terapiju.

Ukoliko prekinete da uzimate lek Nolicin pre završetka terapije, neće sve bakterije biti uništene. Preostale bakterije mogu da nastave sa rastom, pa se infekcija može ponoviti.

Ako imate dodatna pitanja o korišćenju ovog leka, obratite se lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Prestanite da uzimate lek Nolicin i odmah se obratite lekaru ako primetite bilo koje od sledećih ozbiljnih neželjenih dejstava, možda će Vam biti potrebna hitna medicinska pomoć.

  • Alergijska reakcija – znaci mogu da uključe oticanje lica, usana, jezika i grla. To će možda otežati disanje ili gutanje.
  • Osip na koži sa svrabom i čvorićima ispod kože (koprivnjača).

Druga neželjena dejstva uključuju:

Kardiološki poremećaji

  • abnormalno ubrzan ritam srca,
  • životno ugrožavajući nepravilan ritam srca,
  • promena srčanog ritma (koja se zove "produženje QT intervala", vidi se na EKG-u (prikaz električne aktivnosti srca)).

Vaskularni poremećaji

  • promene u protoku krvi nekih delova organizma, kao što su koža, glava ili noge, prouzrokovane zapaljenjem krvnih sudova (vaskulitis).

Poremećaji kože i potkožnog tkiva

  • ozbiljna reakcija kože sa plikovima i krvarenjem koja se zove Stivens-Džonsonov sindrom,
  • dermatitis (zapaljanske promene na koži),
  • reakcija kože na sunčevu svetlost.

Poremećaji nervnog sistema

  • glavobolja,
  • vrtoglavica,
  • trnci i žmarci,
  • smanjena osetljivost,
  • delimični gubitak osetljivosti na dodir,
  • napadi (konvulzije),
  • drhtavice (tremori),
  • zbunjenost,
  • bolest koja se zove Gijen-Bareov sindrom. Od nje se osećate slabo i mogu da se jave problemi sa disanjem.

Poremećaji uha i centra za ravnotežu

  • zujanje u ušima,
  • gubitak sluha.

Poremećaji oka

  • preterano suzenje,
  • promene u čulu vida.

Infekcije i infestacije

  • kandidijaza (vaginalna).

Poremećaji metabolizma i ishrane

  • gubitak svesti usled smanjenog nivoa šećera u krvi (hipoglikemijska koma). Videti odeljak 2.

Gastrointestinalni poremećaji

  • promene u čulu ukusa,
  • mučnina, grčevi u stomaku, problemi sa varenjem ili proliv,
  • gubitak apetita,
  • jaki bolovi u stomaku, visoka telesna temperatura, groznica, proliv (koji može da sadrži krv), povraćanje i žuta boja kože (može biti prouzrokovano zapaljenjem debelog creva, jetre ili pankreasa).

Poremećaji na nivou krvi i limfnog sistema

  • mali broj belih krvnih zrnaca što može prouzrokovati česte infekcije, povišenu telesnu temperaturu, ozbiljnu groznicu, bol u grlu ili ustima,
  • povećan broj belih krvnih zrnaca,
  • dugotrajno krvarenje nakon posekotina ili lako dobijanje modrica,
  • promene u rezultatima analize krvi koje mogu da ukažu na probleme sa jetrom,
  • bledilo i zamor. Ovo može da nastane usled anemije, naročito kod pacijenta sa stanjem koje se zove "nedostatak enzima glukoza-6-fosfat-dehidrogenaze", zbog gubitka crvenih krvnih zrnaca.

Poremećaji mišićno-skeletnog, vezivnog i koštanog tkiva

  • pogoršanje bolesti koja se zove mijastenija gravis (ovo oboljenje prouzrokuje slabost mišića),
  • zapaljenje tetiva, pucanje tetiva,
  • oticanje zglobova koje prouzrokuje bol i ukočenost,
  • oticanje mišića koje prouzrokuje bolove,
  • bolovi i oticanje tetiva, naročito oko gležnjeva. Ovo se češće dešava kod starijih osoba ili kod onih koji uzimaju steroidne lekove kao što su prednizolon, deksametazon ili hidrokortizon. Pokušajte da odmarate bolne oblasti dok Vas ne pregleda lekar.
  • nevoljno trzanje mišića.

Poremećaji bubrega i urinarnog sistema

  • oslabljena funkcija bubrega ili gubitak funkcije bubrega,
  • visoka telesna temperatura ili bolovi u donjem delu leđa i sa strane. Uzrok može biti zapaljenje bubrega.
  • bolno mokrenje.

Psihijatrijski poremećaji

  • problemi sa spavanjem,
  • depresija,
  • osećanje nervoze (anksioznost),
  • osećanje uznemirenosti (razdražljivost),
  • gubitak osećaja za stvarnost (psihoze),
  • osećanje dezorijentisanosti,
  • kada čujete, vidite ili osećate stvari koje ne postoje (halucinacije),
  • osećanje zbunjenosti.

Veoma retki slučajevi dugotrajnih (do nekoliko meseci ili godina) ili trajnih neželjenih reakcija, kao što su zapaljenja tetiva, ruptura tetiva, bol u zglobovima, bol u ekstremitetima, poteškoće u hodanju, abnormalne senzacije kao što su bockanje, trnjenje, mravinjanje, peckanje, ukočenost ili bol (neuropatija), depresija, umor, poremećaji spavanja, poremećaj pamćenja, kao i oštećenje sluha, vida, ukusa i mirisa, povezani su sa upotrebom hinolonskih i fluorohinolonskih antibiotika, u nekim slučajevima bez obzira na prethodno postojeće faktore rizika.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu.

Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Nemojte koristiti lek Nolicin posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem i unutrašnjem pakovanju nakon “Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

  • Aktivna supstanca je norfloksacin. Jedna film tableta sadrži 400 mg norfloksacina.
  • Pomoćne supstance: Jezgro tablete: povidon K25; natrijum-skrob glikolat (tip A); celuloza, mikrokristalna (E460); silicijum-dioksid, koloidni, bezvodni; magnezijum-stearat; voda, prečišćena. Film tablete: hipromeloza (E464); talk (E553b); titan-dioksid (E171); boja 12000 FDC Yellow No.6, (E110); propilenglikol (E1520).

Kako izgleda lek Nolicin i sadržaj pakovanja

Okrugle, blago bikonveksne, narandžaste film tablete, sa utisnutom podeonom linijom na jednoj strani.

Unutrašnje pakovanje: PVC/PVDC-aluminijumski blister sa 10 film tableta.

Spoljnje pakovanje: Složiva kartonska kutija sa 2 blistera (ukupno 20 film tableta) i Uputstvom za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole:

KRKA-FARMA D.O.O. BEOGRAD, Jurija Gagarina 26/V/II, Beograd

Proizvođač:

KRKA, D.D., NOVO MESTO, Šmarješka cesta 6, Novo mesto, Slovenija

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Maj, 2020.

Režim izdavanja leka:

Lek se izdaje uz lekarski recept.

Broj i datum dozvole:

515-01-03362-19-001 od 28.05.2020.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info