Octanine F® 500i.j./5mL prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

humani faktor koagulacije IX

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
Režim izdavanja
SZR - Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi, izuzetno, uz recept

Ostale informacije

Naziv leka
Octanine F® 500i.j./5mL prašak i rastvarač za rastvor za injekciju
Opis
Octanine F® je lek koji sadrži oktahidrokohinolin i koristi se za lečenje simptoma bolesti srca i krvnih sudova. Pre primene konsultovati lekara.
Farmaceutski oblik
prašak i rastvarač za rastvor za injekciju
Vrsta leka
Biološki lekovi

Pakovanje i cena

Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
prašak i rastvarač za rastvor za injekciju; 500i.j./5mL; bočica sa praškom i bočica sa rastvaračem, 1x5mL
Broj rešenja
‍515-01-01124-23-001
JKL
‍0066007
EAN
‍8606103442147
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
10.11.2023.
Datum važenja rešenja
10.11.2073.
Maksimalna odobrena cena leka
28.558,70 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Cena na listi lekova RFZO
24.176,30 RSD
Doplata
-
DDD
350 i.j.
Cena na listi lekova RFZO
24.176,30 RSD
Doplata
-
DDD
350 i.j.

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Terapija i profilaksa krvarenja kod pacijenata sa hemofilijom B (kongenitalni nedostatak faktora koagulacije IX).

Terapiju treba započeti pod nadzorom lekara koji ima iskustva u lečenju hemofilije.

Prethodno nelečeni pacijenti

Bezbednost i efikasnost leka Octanine F kod prethodno nelečenih pacijenata još uvek nisu utvrđene.

Praćenje terapije

Tokom trajanja terapije, preporučuje se adekvatno određivanje vrednosti faktora IX kako bi se odredila doza koju treba primenjivati i učestalost doziranja. Odgovor na faktor IX može varirati kod pacijenata, pa mogu biti izmerene različite vrednosti poluvremena eliminacije i recovery vrednosti. Kod pacijenata sa malom ili prekomernom telesnom masom može biti potrebno prilagođavanje doze zasnovane na telesnoj masi.

Naročito u slučaju većih hirurških intervencija, neophodno je precizno praćenje supstitucione terapije pomoću analize koagulacije (aktivnosti faktora IX u plazmi).

Doziranje

Doziranje i trajanje supstitucione terapije zavise od težine deficijencije faktora IX, mesta i obima krvarenja, kao i od kliničkog stanja pacijenta.

Broj primenjenih jedinica faktora IX se izražava u internacionalnim jedinicama (i.j.) koje su u skladu sa važećim standardom SZO za proizvode koji sadrže faktor IX. Aktivnost faktora IX u plazmi se izražava ili u procentima (u odnosu na normalne vrednosti u humanoj plazmi) ili u internacionalnim jedinicama (u odnosu na Internacionalni standard za faktor IX u plazmi).

Jedna internacionalna jedinica (i.j.) aktivnosti faktora IX ekvivalentna je količini faktora IX u 1 mL normalne humane plazme.

Terapija po potrebi

Izračunavanje potrebne doze faktora IX se zasniva na empirijskom nalazu da 1 internacionalna jedinica (i.j.) faktora IX po kg telesne mase povećava aktivnost faktora IX u plazmi za 1% od normalne aktivnosti.

Potrebna doza se određuje prema sledećoj formuli:

Potreban broj jedinica = telesna masa (kg) x željeno povećanje faktora IX (%) (i.j./dL) x 0,8

Količina koju treba primeniti i učestalost primene uvek treba da budu usmerene ka postizanju kliničkog efekta za svaki pojedinačni slučaj.

U slučaju sledećih hemoragičnih događaja, aktivnost faktora IX ne sme da bude manja od zadatih vrednosti aktivnosti u plazmi (u % od normalne) tokom odgovarajućeg perioda.

Sledeća tabela se može koristiti kao vodič za doziranje kod epizoda krvarenja i pri hirurškim intervencijama:

Stepen krvarenja / Vrsta hirurške intervencije Potrebna vrednost faktora IX u plazmi (%) (i.j./dL)Učestalost doziranja (sati) / Trajanje terapije (dani)
Krvarenje
Rana hemartroza, krvarenje u mišićima ili krvarenje u usnoj dupljiPonavljati svaka 24 sata. Najmanje 1 dan, sve dok epizoda krvarenja, na koju ukazuje bol, ne prestane ili se ne postigne izlečenje.
Intenzivnija hemartroza, krvarenje u mišićima ili hematomPonavljati svaka 24 sata, tokom 3-4 dana ili duže, sve dok ne prestane bol i ne prođe akutna onesposobljenost.
Po život opasna krvarenja60 – 100Ponavljati svakih 8-24 sata sve dok se ne otkloni opasnost.
Hirurška intervencija
Manje intervencije, uključujući vađenje zuba30 – 60Svaka 24 sata, najmanje 1 dan, sve dok ne dođe do izlečenja.
Veće intervencijePonavljati svakih 8-24 sata sve dok ne dođe do odgovarajućeg zarastanja rane, a potom nastaviti terapiju još najmanje 7 dana kako bi se održala aktivnost faktora IX od 30% do 60% (i.j./dL).

Profilaksa

Za dugotrajnu profilaksu krvarenja kod pacijenata sa teškom hemofilijom B, uobičajene doze faktora IX iznose od 20 do 40 i.j. po kilogramu telesne mase u intervalima od 3 do 4 dana.

U nekim slučajevima, posebno kod mlađih pacijenata, mogu biti potrebni kraći intervali doziranja ili veće doze.

Kontinuirana infuzija

Nema dovoljno dostupnih podataka da bi se preporučila kontinuirana infuzija leka Octanine F kod hirurških zahvata.

Pedijatrijska populacija

U studiji sprovedenoj kod 25 dece uzrasta ispod 6 godina, medijana doze primenjene po danu izlaganja bila je slična za profilaksu i terapiju krvarenja, tj. 35 do 40 i.j./kg telesne mase.

Način primene Intravenska upotreba.

Preporučuje se primena ne više od 2-3 mL u minuti.

Za uputstvo o rekonstituciji leka pre primene, videti odeljak 6.6.

  • Preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.
  • Poznato smanjenje broja trombocita tokom terapije heparinom, povezano sa alergijom (heparinom indukovana trombocitopenija [HIT] tip II).

Sledljivost

Kako bi se poboljšala sledljivost bioloških lekova, naziv i broj serije primenjenog leka moraju biti jasno zabeleženi.

Preosetljivost

Reakcije preosetljivosti alergijskog tipa su moguće sa lekom Octanine F. Ovaj lek pored faktora IX i heparina, sadrži i tragove drugih humanih proteina. Ukoliko se pojave simptomi preosetljivosti, pacijenti se moraju savetovati da odmah prestanu sa upotrebom ovog leka i da se obrate svom lekaru. Pacijente treba informisati o ranim znacima reakcija preosetljivosti, koji uključuju osip, generalizovanu urtikariju, stezanje u grudima, zviždanje u plućima, hipotenziju i anafilaksu.

U slučaju šoka, treba primeniti standardnu medicinsku terapiju za šok. Inhibitori

Nakon ponovljenog lečenja proizvodima koji sadrže humani faktor koagulacije IX, pacijente je neophodno pratiti zbog razvoja neutrališućih antitela (inhibitora), koja treba kvanitifikovati u Bethesda jedinicama (B.j.), uz korišćenje odgovarajućeg biološkog testa.

U literaturi je zabeleženo da postoji korelacija između pojave inhibitora faktora IX i alergijskih reakcija. Stoga, pacijente kod kojih se jave alergijske reakcije treba ispitati na prisustvo inhibitora. Treba imati u vidu

da pacijenti sa inhibitorima faktora IX mogu biti izloženi većem riziku od anafilakse pri ponovnom izlaganju faktoru IX.

Usled rizika od alergijskih reakcija kod primene faktora IX, inicijalna primena faktora IX, ukoliko ordinirajući lekar tako proceni, treba da bude pod medicinskim nadzorom koji omogućava adekvatno zbrinjavanje alergijskih reakcija.

Tromboembolija

Zbog potencijalnog rizika od trombotičkih komplikacija, treba sprovesti klinički nadzor radi otkrivanja ranih znakova tromboze i potrošne koagulopatije uz primenu odgovarajućih bioloških testova u slučaju primene ovog leka kod pacijenata sa oboljenjem jetre, kod pacijenata posle operacije, kod novorođenčadi ili kod pacijenata sa rizikom od tromboembolijskih poremećaja ili diseminovane intravaskularne koagulacije (engl. disseminated intravascular coagulation, DIC). U svakoj od ovih situacija, korist terapije lekom Octanine F treba proceniti u odnosu na rizik od ovih komplikacija.

Kardiovaskularni događaji

Kod pacijenata sa postojećim kardiovaskularnim faktorima rizika, supstituciona terapija faktorom koagulacije IX može povećati kardiovaskularni rizik.

Komplikacije povezane sa upotrebom katetera

Ukoliko je potreban centralni venski kateter (engl. central venous access device, CVAD), treba uzeti u obzir rizik od komplikacija povezanih sa centralnim venskim kateterom, uključujući lokalne infekcije, bakterijemiju i trombozu na mestu kateterizacije.

Transmisioni agensi

  • Standardne mere za sprečavanje infekcija koje su rezultat korišćenja lekova koji su dobijeni iz humane krvi ili plazme uključuju odabir donora, skrining pojedinačnih donacija i pulova plazme u cilju otkrivanja specifičnih markera infekcije i uključivanje efikasnih koraka za inaktivaciju/uklanjanje virusa tokom proizvodnje. Uprkos tome, kada se primenjuju lekovi dobijeni iz humane krvi ili plazme, ne može se u potpunosti isključiti mogućnost prenošenja infektivnih agenasa. Ovo se takođe odnosi na nepoznate ili nove viruse i druge patogene.
  • Mere koje se preduzimaju smatraju se efikasnim protiv virusa sa omotačem kao što su virus humane imunodeficijencije (HIV), hepatitis B virus (HBV) i hepatitis C virus (HCV), kao i za virus hepatitisa A (HAV) koji je bez omotača. Mere koje se preduzimaju mogu imati ograničeno delovanje protiv virusa bez omotača kao što je parvovirus B19. Infekcija parvovirusom B19 može biti ozbiljna kod trudnica (infekcija fetusa) i kod pojedinaca sa imunodeficijencijom ili povećanom ertitropoezom (npr. hemolitička anemija).
  • Kod pacijenata koji redovno/ponovljeno primaju koncentrate faktora IX dobijene iz humane plazme preporučuje se odgovarajuća vakcinacija (hepatitis A i B).

Pedijatrijska populacija

Navedena upozorenja i mere opreza odnose se i na odrasle osobe i na decu.

Pomoćna supstanca sa potvrđenim dejstvom

Ovaj lek sadrži do 69 mg natrijuma po 1 bočici leka Octanine F, što odgovara 3,45% maksimalnog dnevnog unosa od 2 g natrijuma za odraslu osobu, preporučenog od strane SZO. Ovo treba imati u vidu kod pacijenata na dijeti sa kontrolisanim unosom natrijuma.

Ovaj lek sadrži heparin. Heparin može izazvati alergijske reakcije i smanjen broj trombocita što može uticati na proces zgrušavanja krvi. Pacijenti koji u anamnezi imaju alergijske reakcije izazvane heparinom ne treba da koriste lekove koji sadrže heparin.

Nisu prijavljene interakcije humanog faktora koagulacije IX sa drugim lekovima.

Reproduktivne studije na životinjama nisu sprovedene sa faktorom IX. S obzirom na retku pojavu hemofilije B kod žena, nema iskustva sa upotrebom faktora IX tokom trudnoće i dojenja. Zbog toga, faktor IX treba primenjivati tokom trudnoće i dojenja samo ukoliko je to jasno indikovano.

Lek Octanine F nema uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Sažetak bezbednosnog profila

Reakcije preosetljivosti ili alergijske reakcije (koje mogu uključivati angioedem, žarenje i peckanje na mestu injekcije, jezu, nalete crvenila praćene osećajem vrućine, generalizovanu urtikariju, glavobolju, osip, hipotenziju, letargiju, mučninu, uznemirenost, tahikardiju, stezanje u grudima, žmarce, povraćanje, zviždanje u plućima) retko su uočene i u nekim slučajevima mogu voditi do teške anafilakse (uključujući šok). U pojedinim slučajevima, ove reakcije su vodile do teške anafilakse i javile su se u bliskoj vremenskoj vezi sa razvojem inhibitora faktora IX (takođe videti odeljak 4.4). Nefrotski sindrom je prijavljen nakon pokušaja indukcije imunološke tolerancije kod pacijenata sa hemofilijom B sa inhibitorima faktora IX i alergijskom reakcijom u anamnezi.

U retkim slučajevima uočena je groznica.

Pacijenti sa hemofilijom B mogu razviti neutrališuća antitela (inhibitore) na faktor IX. Ukoliko se ovi inhibitori pojave, stanje će se manifestovati kao nedovoljan klinički odgovor. U takvim slučajevima, preporučuje se da se kontaktira centar specijalizovan za hemofiliju. Sprovedeno je ispitivanje kod 25 dece sa hemofilijom B, od toga 6 pacijenata prethodno nije bilo na terapiji, i sa medijanom izlaganja leku Octanine F u trajanju od 38 dana (raspon 8-90 dana). Početna vrednost inhibitora faktora IX iznosila je < 0,4 B.j. kod svih pacijenata. Tokom studije nije uočena pojava inhibitora.

Postoji potencijalni rizik od tromboembolijskih epizoda nakon primene lekova koji sadrže faktor IX, sa većim rizikom kod primene lekova male čistoće. Primena lekova koji sadrže faktor IX male čistoće je povezana sa slučajevima infarkta miokarda, diseminovane intravaskularne koagulacije, venske tromboze i embolije pluća. Primena lekova koji sadrže faktor IX visoke čistoće se retko povezuje sa navedenim neželjenim reakcijama.

Za informacije o bezbednosti u vezi transmisionih agenasa, videti odeljak 4.4. Tabelarni prikaz neželjenih reakcija

Podaci u tabeli u nastavku su navedeni u skladu sa MedDRA klasifikacijom sistema organa (SOC i preporučenim terminima).

Učestalost je određena u skladu sa sledećom konvencijom: veoma često (≥ 1/10), često (≥ 1/100 do < 1/10), povremeno (≥ 1/1000 do < 1/100), retko (≥ 1/10000 do < 1/1000), veoma retko (< 1/10000), nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).

MeDRA klasifikacija sistema organaNeželjene reakcije
RetkeVeoma retke
Poremećaji imunskog sistemapreosetljivostanafilaktički šok
Vaskularni poremećajitromboembolijski događaj*
Poremećaji bubrega i urinarnog sistemanefrotski sindrom
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneheparinom indukovana trombocitopenija
Ispitivanjapozitivan nalaz na antitela na faktor IX

* MedDRA termin najnižeg nivoa (engl. lowest level term, LLT)

Opis odabranih neželjenih reakcija

Zbog količine heparina koju sadrži lek Octanine F, u retkim slučajevima može se javiti iznenadno smanjenje broja trombocita ispod 100000 po mikrolitru ili 50% od početne vrednosti (trombocitopenija tipa II) koje je indukovano alergijom. Kod pacijenata bez prethodne preosetljivosti na heparin, ovo smanjenje broja trombocita može se javiti 6-14 dana nakon početka terapije. Kod pacijenata sa ranijom preosetljivošću na heparin, ovo smanjenje može nastati nekoliko sati nakon terapije.

Ovaj težak oblik smanjenja broja trombocita može biti praćen, ili dovesti do, arterijske i venske tromboze, tromboembolije, teškog poremećaja zgrušavanja (potrošna koagulopatija), nekroze kože u području injekcije, petehija, purpure i stolice boje katrana. Ukoliko se uoče navedene alergijske reakcije, treba odmah prekinuti primenu injekcija leka Octanine F. Pacijenta treba savetovati da ubuduće ne koristi lekove koji sadrže heparin. Zbog ovog efekta na trombocite, indukovanog heparinom, koji se retko javlja, kod pacijenta treba pažljivo pratiti broj trombocita, naročito prilikom započinjanja terapije.

Pedijatrijska populacija

Očekuje se da učestalost, tip i težina neželjenih reakcija kod dece budu isti kao kod odraslih osoba. Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Nisu zabeleženi slučajevi predoziranja humanim faktorom koagulacije IX.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Antihemoragici; faktori koagulacije krvi

ATC šifra: B02BD04

Faktor IX je jednolančani glikoprotein molekulske mase od oko 68000 Daltona. To je vitamin K zavisni faktor koagulacije koji se sintetiše u jetri. Faktor IX se aktivira faktorom XIa u unutrašnjem putu koagulacije kao i kompleksom faktor VII/tkivni faktor u spoljašnjem putu koagulacije. Aktivirani faktor IX u

kombinaciji sa aktiviranim faktorom VIII, aktivira faktor X. Aktivirani faktor X konvertuje protrombin u trombin. Trombin zatim konvertuje fibrinogen u fibrin i formira se ugrušak.

Hemofilija B je nasledni poremećaj koagulacije krvi, povezan sa polom, nastao usled smanjene vrednosti faktora IX, a dovodi do obilnog krvarenja u zglobovima, mišićima ili unutrašnjim organima koje nastaje spontano ili kao posledica slučajne ili hirurške traume. Supstitucionom terapijom povećavaju se vrednosti faktora IX u plazmi, čime se omogućava privremeno korigovanje nedostatka ovog faktora i korigovanje sklonosti ka krvarenju.

Pedijatrijska populacija

Sprovedena je studija kod 25 dece uzrasta mlađih od 6 godina. Među njima, 6 pacijenata nije prethodno lečeno. Recovery vrednost nakon primene > 25 i.j. leka Octanine F/kg telesne mase ispitivana je tokom prva 3 meseca terapije i nakon 12-24 meseca. Izračunato je da je postepena recovery vrednost (geometrijska sredina ± SD, jednostepeni test, efektivna jačina) iznosila 0,8±1,4%/i.j./kg prilikom prve procene, a 0,9±1,3%/i.j./kg prilikom druge procene.

U jednoj farmakokinetičkoj studiji sa lekom Octanine F sprovedenoj na 13 pacijenata sa hemofilijom B starijih od 12 godina (prosečan uzrast 28 godina, raspon 12-61 godina), dobijeni su sledeći rezultati:

Srednja vrednost
Postepena recovery vrednost [i.j./dL]/[i.j./kg]
PIK*norm -1
Poluvreme eliminacije (h)27,829,15,222,036,8
MRT* (h)39,440,07,330,251,6
Klirens (mL x h-1 x kg )3,12,90,91,64,1

*PIK= površina ispod krive

*MRT= srednje vreme zadržavanja (engl. mean residence time, MRT)

*SD=standardna devijacija

Postepena recovery vrednost je ispitivana i u drugoj studiji. Meta-analiza svih recovery vrednosti (n=19) dala je srednju vrednost za recovery od 1,1 [i.j./dL]/[i.j./kg].

Humani faktor koagulacije IX (iz koncentrata) je normalni sastojak humane plazme i deluje kao endogeni faktor IX.

Studije na životinjama su ograničene i ne pokazuju dodatne rizike u odnosu na one već navedene u drugim odeljcima Sažetka karakteristika leka.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Prašak:

heparin

natrijum-hlorid natrijum-citrat arginin-hidrohlorid lizin-hidrohlorid

Rastvarač:

voda za injekcije

U odsustvu ispitivanja kompatibilnosti, ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima.

Treba koristiti samo priloženi set za injekciju/infuziju, zato što može doći do neuspeha lečenja usled adsorpcije humanog faktora koagulacije IX na unutrašnju površinu drugog pribora za injekciju/infuziju.

2 godine.

Rok upotrebe nakon rekonstitucije:

Biohemijska i fizička stabilnost tokom primene leka pokazana je tokom 72 sata na temperaturi od 25 °C. Sa mikrobiološkog aspekta, rekonstituisani lek treba upotrebiti odmah. Ukoliko se odmah ne upotrebi, vreme i uslovi čuvanja tokom korišćenja su odgovornost korisnika i ne preporučuje se čuvanje duže od 8 sati na sobnoj temperaturi (25 °C).

Čuvati na temperaturi do 25°C. Ne zamrzavati.

Bočicu čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti. Za uslove čuvanja nakon rekonstitucije leka, videti odeljak 6.3.

Lek Octanine F se nalazi u kombinovanom pakovanju koje se sastoji od dve složive kartonske kutije koje su međusobno povezane plastičnim filmom.

Kutija 1: sadrži prašak u bočici 30 mL (staklo tip I) sa čepom (brombutil guma) i flip-off zatvaračem (aluminijum) i Uputstvo za lek.

+

Kutija 2: sadrži bočicu sa 5 mL rastvarača (voda za injekcije) (staklo tip I ili tip II) sa čepom (hlorbutil ili brombutil guma) i flip-off zatvaračem (aluminijum).

U ovoj kutiji se nalaze i sledeća medicinska sredstva:

  • 1 paket opreme za intravensku injekciju (1 transfer set, 1 infuzioni set i 1 špric za jednokratnu upotrebu)
  • 2 alkoholna tupfera

Molimo Vas pročitajte sva uputstva i pažljivo ih pratite!

Tokom postupka opisanog u nastavku, mora se održavati sterilnost!

Nemojte koristiti nakon isteka roka upotrebe navedenog na nalepnici i kutiji.

Rekonstituisani lek treba vizuelno pregledati na prisustvo čestica i promenu boje pre primene.

Rastvor treba da bude bezbojan, bistar ili slabo opalescentan. Nemojte koristiti rastvore koji su zamućeni ili koji sadrže talog.

Pripremljen rastvor iskoristite odmah kako bi se izbegla mikrobiološka kontaminacija.

Koristite samo dostavljeni infuzioni set. Korišćenje druge opreme za injekciju/infuziju može dovesti do dodatnih rizika i neuspeha terapije.

Uputstvo za pripremu rastvora:

  • Nemojte koristiti proizvod direktno iz frižidera. Sačekajte da rastvarač i prašak u zatvorenim bočicama dostignu sobnu temperaturu.
  • Skinite flip-off zatvarače sa obe bočice i očistite gumene čepove jednim od dostavljenih alkoholnih tupfera.
  • Na Slici 1 prikazan je transfer set. Postavite bočicu sa rastvaračem na ravnu površinu i čvrsto je držite. Uzmite transfer set i okrenite ga naopako. Postavite plavi deo transfer seta na vrh bočice sa rastvaračem i čvrsto pritisnite na dole sve dok ne klikne (Slike 2 i 3). Ne okrećite ga prilikom postavljanja.
  • Postavite bočicu sa praškom na ravnu površinu i čvrsto je držite. Uzmite bočicu sa rastvaračem sa postavljenim transfer setom i okrenite je naopako. Postavite beli deo na vrh bočice sa praškom i čvrsto pritisnite na dole sve dok ne klikne (Slika 4). Ne okrećite ga prilikom postavljanja. Rastvarač automatski ističe u bočicu sa praškom.
  • Dok su obe bočice i dalje povezane, nežno vrtite bočicu sa praškom sve dok se proizvod ne rastvori.

Lek se rastvori za manje od 10 minuta na sobnoj temperaturi. Tokom pripreme može nastati blaga pena. Odvrnite transfer set i razdvojite dva dela (Slika 5). Pena će nestati.

Odbacite praznu bočicu sa rastvaračem zajedno sa plavim delom transfer seta.

Uputstvo za davanje injekcije:

Iz predostrožnosti, treba pratiti brzinu pulsa pacijenta pre i tokom ubrizgavanja injekcije. Ukoliko dođe do izraženog povećanja brzine pulsa, smanjiti brzinu ubrizgavanja ili na kratko prekinuti primenu.

  • Postavite špric na beli deo transfer seta. Okrenite bočicu naopako i uvucite rastvor u špric (Slika 6). Rastvor u špricu treba da bude bistar ili blago opalescentan.

Nakon prenosa rastvora, čvrsto držite klip šprica (okrenut na dole) i špric uklonite sa transfer seta (Slika 7). Odbacite praznu bočicu zajedno sa belim delom transfer seta.

  • Očistite planirano mesto injekcije jednim od priloženih alkoholnih tupfera.
  • Postavite priloženi infuzioni set na špric.
  • Uvedite iglu za injekciju u odabranu venu. Ukoliko ste koristili povesku da biste venu učinili vidljivijom, tu povesku je potrebno otpustiti pre nego što počnete sa ubrizgavanjem leka Octanine F.

Krv ne sme da dospe u špric zbog rizika od nastanka fibrinskih ugrušaka.

  • Ubrizgajte rastvor sporo intravenski, ne brže od 2-3 mL u minuti.

Ukoliko za jednu terapiju koristite više od jedne bočice praška Octanine F, možete ponovo koristiti istu iglu za injekciju i špric. Transfer set je samo za jednokratnu upotrebu.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Lek Octanine F sadrži aktivnu supstancu faktor koagulacije IX koji se dobija iz humane krvi i pripada grupi lekova koja se naziva antihemoragici (lekovi za zaustavljanje krvarenja).

Lek Octanine F se koristi za lečenje i sprečavanje krvarenja kod pacijenata sa poremećajem krvarenja (hemofilija B). To je medicinsko stanje kod koga krvarenje može da traje duže nego što je očekivano. Ono je posledica urođenog nedostatka faktora koagulacije IX u krvi.

Lek Octanine F je dostupan u obliku praška i rastvarača za pripremu rastvora za injekciju. Nakon rekonstitucije, primenjuje se intravenski (ubrizgava se u venu).

  • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na humani faktor koagulacije IX ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6),
  • ukoliko imate heparinom indukovanu trombocitopeniju tipa II, što podrazumeva smanjenje broja trombocita u krvi nakon davanja heparina. Trombociti su ćelije koje se nalaze u krvi i koje pomažu da se zaustavi krvarenje. Heparin je lek koji se koristi za sprečavanje nastanka krvnih ugrušaka.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što primite lek Octanine F.

  • Kao i kod svih drugih lekova koji sadrže proteine, a koji se daju intravenski, mogu se javiti reakcije preosetljivosti alergijskog tipa. Lek Octanine F sadrži veoma male količine drugih humanih proteina pored faktora IX i heparina. Rani znaci reakcija preosetljivosti su:
  • osip,
  • koprivnjača (urtikarija),
  • stezanje u grudima,
  • zviždanje u plućima,
  • nizak krvni pritisak,
  • akutna, ozbiljna alergijska reakcija (anafilaksa, kada se bilo koji ili svi od gorenavedenih simptoma brzo razviju i intenzivni su).

Ukoliko se jave ovi simptomi, odmah prekinite primenu injekcije i konsultujte se sa svojim lekarom. U slučaju anafilaktičkog šoka, on/ona mora započeti preporučenu terapiju što je pre moguće.

  • Vaš lekar Vam može preporučiti da razmotrite vakcinaciju protiv hepatitisa A i B ukoliko redovno/ponovljeno primate proizvode faktora IX poreklom iz humane plazme.
  • Poznato je da se kod osoba sa hemofilijom B mogu razviti inhibitori (neutrališuća antitela) na faktor IX, koje proizvode imunske ćelije. Inhibitori mogu povećati rizik od pojave anafilaktičkog šoka (teških alergijskih reakcija). Stoga, ukoliko se javila alergijska reakcija, potrebno je da Vas testiraju na prisustvo inhibitora. Pacijenti sa inhibitorima faktora IX mogu biti pod većim rizikom od anafilakse ukoliko se leče faktorom IX. Prema tome, Vaš lekar može odlučiti da Vam da prvu injekciju faktora IX pod medicinskim nadzorom, gde Vam može biti pružena odgovarajuća medicinska nega u slučaju pojave alergijske reakcije.
  • Nakon ponovljenog lečenja proizvodima koji sadrže humani faktor koagulacije IX, pacijente treba pratiti u cilju otkrivanja razvoja neutrališućih antitela (inhibitora) koje treba kvantifikovati u Bethesda jedinicama (B.j.) pomoću odgovarajućih bioloških testova.
  • Koncentrati proteina faktora IX mogu da dovedu do opstrukcije Vaših krvnih sudova ugruškom krvi. Zbog ovog rizika, koji je veći kod proizvoda male čistoće, neophodno je da budete praćeni radi otkrivanja znakova formiranja krvnih ugrušaka posle davanja koncentrata sa faktorom IX ukoliko:
  • imate znake fibrinolize (razlaganje krvnih ugrušaka),
  • imate diseminovanu intravaskularnu koagulaciju (široko rasprostranjena koagulacija krvi u krvnim sudovima),
  • Vam je dijagnostikovano neko oboljenje jetre,
  • imate povećane kardiovaskularne faktore rizika,
  • ste nedavno imali hiruršku intervenciju,
  • ste izloženi većem riziku od formiranja ugrušaka ili diseminovane intravaskularne koagulacije. Ukoliko se bilo koje od gorenavedenih stanja odnosi na Vas, Vaš lekar će Vam dati lek Octanine F samo ukoliko korist od primene leka premašuje rizike.

Komplikacije povezane sa upotrebom katetera

Ukoliko je potreban centralni venski kateter, treba voditi računa o riziku od komplikacija povezanih sa centralnim venskim kateterom, uključujući lokalne infekcije, bakterijemiju i trombozu na mestu katetera.

Bezbednost krvnih proizvoda od virusa

Kada se lekovi proizvode iz humane krvi ili plazme, preduzimaju se određene mere kako bi se sprečilo prenošenje infekcije na pacijente. One uključuju pažljivu selekciju davalaca krvi i plazme da bi se obezbedilo da oni koji su pod rizikom da budu nosioci infekcije budu isključeni, kao i testiranje svake donacije i pulova plazme na prisustvo virusa. Proizvođači ovih proizvoda takođe preduzimaju posebne korake u procesu prerade krvi ili plazme koji mogu inaktivirati ili ukloniti viruse. Uprkos ovim merama, kada se daju lekovi koji su dobijeni iz humane krvi ili plazme, mogućnost prenošenja infekcije se ne može u potpunosti isključiti. To se takođe odnosi na nepoznate viruse, nove viruse i druge vrste infekcija.

Preduzete mere se smatraju efikasnim za viruse sa omotačem kao što su virus humane imunodeficijencije (HIV), hepatitis B virus i hepatitis C virus, kao i na hepatitis A virus koji je bez omotača. Preduzete mere mogu imati ograničeno delovanje protiv virusa bez omotača kao što je parvovirus B19. Infekcija parvovirusom B19 može biti ozbiljna kod trudnica (infekcija fetusa), kao i kod osoba sa smanjenim imunitetom ili kod osoba koje imaju neke tipove anemija (npr. srpasta anemija ili hemolitička anemija).

Strogo se preporučuje da se zabeleži naziv i broj serije leka svaki put kada primite dozu leka Octanine F, kako bi se vodila evidencija o primenjenim serijama leka.

Deca

Ukoliko se lek Octanine F daje novorođenčetu, dete se mora pažljivo pratiti u cilju otkrivanja znakova diseminovane intravaskularne koagulacije.

Drugi lekovi i lek Octanine F

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

Nisu poznate interakcije proizvoda humanog faktora koagulacije IX sa drugim lekovima.

Trudnoća i dojenje

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu pre nego što primite ovaj lek.

Nema iskustva sa upotrebom faktora IX tokom trudnoće i dojenja. Stoga, faktor IX treba primenjivati tokom trudnoće i dojenja samo kada je to jasno indikovano.

Obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete bilo koji lek.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Nije primećen uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Lek Octanine F sadrži natrijum i heparin

Ovaj lek sadrži do 69 mg natrijuma (glavni sastojak kuhinjske soli) po 1 bočici. To odgovara 3,45% preporučenog maksimalnog dnevnog unosa natrijuma za odraslu osobu. Ovo treba imati u vidu kod pacijenata na dijeti sa kontrolisanim unosom natrijuma.

Ovaj lek sadrži heparin. Heparin može izazvati alergijske reakcije i smanjen broj trombocita što može uticati na proces zgrušavanja krvi. Pacijenti koji u anamnezi imaju alergijske reakcije izazvane heparinom ne treba da koriste lekove koji sadrže heparin.

Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Lek Octanine F se daje intravenskim putem (ubrizgava u venu) posle rekonstitucije sa priloženim rastvaračem.

Koristite samo priloženi infuzioni set. Korišćenje drugog pribora za injekciju/infuziju može prouzrokovati dodatne rizike i dovesti do neuspeha terapije.

Terapiju treba započeti pod nadzorom lekara koji ima iskustva u lečenju hemofilije.

Koliko leka Octanine F treba da primenite i koliko dugo supstituciona terapija mora trajati zavisi od težine nedostatka faktora IX, od mesta i obima krvarenja kao i od Vaše kliničke slike.

Izračunavanje doze:

Vaš lekar će Vam reći koliko često i koju količinu leka Octanine F treba da ubrizgate.

Doza faktora IX se izražava u internacionalnim jedinicama (i.j.). Aktivnost faktora IX u plazmi se odnosi na količinu faktora IX koja je prisutna u plazmi. Ona se izražava ili u procentima (u odnosu na normalne vrednosti u humanoj plazmi) ili u internacionalnim jedinicama (u odnosu na internacionalni standard za faktor IX u plazmi).

Jedna internacionalna jedinica (i.j.) aktivnosti faktora IX odgovara količini faktora IX u 1 mL normalne humane plazme. Izračunavanje potrebne doze faktora IX se zasniva na činjenici da 1 i.j. faktora IX po kg telesne mase povećava aktivnost faktora IX u plazmi za 1% od normalne aktivnosti. Da bi se izračunala doza koja Vam je potrebna, određuje se nivo aktivnosti faktora IX u Vašoj plazmi. Ovo će pokazati koliko tu aktivnost treba povećati.

Potrebna doza se izračunava pomoću sledeće formule:

Vaš lekar će odrediti odgovarajuću dozu i koliko često je treba primeniti, u zavisnosti od Vašeg kliničkog odgovora. Proizvodi sa faktorom IX retko iziskuju primenu češće od jednom dnevno.

Vaš odgovor na proizvode sa faktorom IX može varirati. Zbog toga, vrednosti faktora IX treba određivati tokom terapije kako bi se izračunala odgovarajuća doza i učestalost primene. Posebno tokom hirurških intervencija, Vaš lekar će pomoću analiza krvi (aktivnost faktora IX u plazmi) pažljivo pratiti supstitucionu trapiju.

Sprečavanje krvarenja

Ukoliko imate tešku hemofiliju B, potrebno je da primenite 20 do 40 i.j. faktora IX po kg telesne mase. Ovu dozu potrebno je da primenite dva puta nedeljno u cilju dugotrajne prevencije. Vaša doza treba da bude prilagođena u odnosu na Vaš odgovor. U pojedinim slučajevima, naročito kod mlađih pacijenata, mogu biti potrebni kraći intervali doziranja ili veće doze.

Primena kod dece

U studiji sprovedenoj na deci mlađoj od 6 godina, medijana doze primenjene po danu izlaganja iznosila je između 35 i 40 i.j./kg telesne mase.

Ako se krvarenje kod Vas ne može zaustaviti zbog inhibitora:

Ukoliko se očekivana aktivnost faktora IX ne postigne nakon injekcije ili krvarenje ne prestane posle primene odgovarajuće doze, o tome treba da obavestite svog lekara. On će analizirati Vašu plazmu kako bi utvrdio da li je kod Vas došlo do razvoja inhibitora (antitela) na protein faktora IX. Ovi inhibitori mogu da smanje aktivnost faktora IX. U tom slučaju može biti neophodno da se izabere neka druga terapija. Vaš lekar će o tome razgovarati sa Vama i preporučiti dalje lečenje ako je potrebno.

Ako ste primili više leka Octanine F nego što treba

Nisu zabeleženi bilo kakvi simptomi predoziranja humanim faktorom koagulacije IX. Ipak, preporučenu dozu ne treba prekoračiti.

Uputstvo za kućnu terapiju:

  • Molimo Vas pročitajte sva uputstva i pažljivo ih pratite!
  • Tokom postupka opisanog u nastavku, mora se održavati sterilnost!
  • Nemojte koristiti lek Octanine F nakon isteka roka upotrebe navedenog na nalepnici i kutiji.
  • Rekonstituisani lek treba vizuelno pregledati na prisustvo čestica i promenu boje pre primene.
  • Rastvor treba da bude bezbojan, bistar ili slabo opalescentan. Nemojte koristiti rastvore koji su zamućeni ili koji sadrže talog.
  • Pripremljen rastvor iskoristite odmah kako bi se izbegla mikrobiološka kontaminacija.
  • Koristite samo dostavljeni infuzioni set. Korišćenje druge opreme za injekciju/infuziju može dovesti do dodatnih rizika i neuspeha terapije.

Uputstvo za pripremu rastvora:

  • Nemojte koristiti proizvod direktno iz frižidera. Sačekajte da rastvarač i prašak u zatvorenim bočicama dostignu sobnu temperaturu.
  • Skinite flip-off zatvarače sa obe bočice i očistite gumene čepove jednim od dostavljenih alkoholnih tupfera.
  • Na Slici 1 prikazan je transfer set. Postavite bočicu sa rastvaračem na ravnu površinu i čvrsto je držite. Uzmite transfer set i okrenite ga naopako. Postavite plavi deo transfer seta na vrh bočice sa rastvaračem i čvrsto pritisnite na dole sve dok ne klikne (Slike 2 i 3). Ne okrećite ga prilikom postavljanja.
  • Postavite bočicu sa praškom na ravnu površinu i čvrsto je držite. Uzmite bočicu sa rastvaračem sa postavljenim transfer setom i okrenite je naopako. Postavite beli deo na vrh bočice sa praškom i čvrsto pritisnite na dole sve dok ne klikne (Slika 4). Ne okrećite ga prilikom postavljanja. Rastvarač automatski ističe u bočicu sa praškom.
  • Dok su obe bočice i dalje povezane, nežno vrtite bočicu sa praškom sve dok se proizvod ne rastvori.

Lek se rastvori za manje od 10 minuta na sobnoj temperaturi. Tokom pripreme može nastati blaga pena. Odvrnite transfer set i razdvojite dva dela (Slika 5). Pena će nestati.

Odbacite praznu bočicu sa rastvaračem zajedno sa plavim delom transfer seta.

Uputstvo za davanje injekcije:

Iz predostrožnosti, treba pratiti brzinu Vašeg pulsa pre i tokom ubrizgavanja injekcije. Ukoliko dođe do izraženog povećanja brzine pulsa, smanjiti brzinu ubrizgavanja ili na kratko prekinuti primenu.

  • Postavite špric na beli deo transfer seta. Okrenite bočicu naopako i uvucite rastvor u špric (Slika 6). Rastvor u špricu treba da bude bistar ili blago opalescentan.

Nakon prenosa rastvora, čvrsto držite klip šprica (okrenut na dole) i špric uklonite sa transfer seta (Slika 7). Odbacite praznu bočicu zajedno sa belim delom transfer seta.

  • Očistite planirano mesto injekcije jednim od priloženih alkoholnih tupfera.
  • Postavite priloženi infuzioni set na špric.
  • Uvedite iglu za injekciju u odabranu venu. Ukoliko ste koristili povesku da biste venu učinili vidljivijom, tu povesku je potrebno otpustiti pre nego što počnete sa ubrizgavanjem leka Octanine F.

Krv ne sme da dospe u špric zbog rizika od nastanka fibrinskih ugrušaka.

  • Ubrizgajte rastvor sporo intravenski, ne brže od 2-3 mL u minuti.

Ukoliko za jednu terapiju koristite više od jedne bočice praška Octanine F, možete ponovo koristiti istu iglu za injekciju i špric. Transfer set je samo za jednokratnu upotrebu.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

  • Reakcije preosetljivosti ili alergijske reakcije retko su uočene kod pacijenata lečenih proizvodima koji sadrže faktor IX. One mogu uključivati:
  • nevoljne kontrakcije krvnih sudova (spazam) sa oticanjem lica, usta i grla,
  • žarenje i peckanje na mestu primene,
  • jezu,
  • nalete crvenila praćene osećajem toplote,
  • osip,
  • glavobolju,
  • koprivnjaču,
  • nizak krvni pritisak,
  • zamor,
  • mučninu,
  • uznemirenost,
  • ubrzani rad srca,
  • stezanje u grudima,
  • trnce i žmarce,
  • povraćanje,
  • zviždanje u plućima.

U pojedinim slučajevima, ove alergijske reakcije mogu da dovedu do teške reakcije koja se naziva anafilaksa, koja može uključivati šok. Ove reakcije uglavnom su povezane sa razvojem inhibitora na faktor IX. Ukoliko se kod Vas javi bilo koji od gorenavedenih simptoma, obavestite svog lekara.

  • Ukoliko imate hemofiliju B, kod Vas se mogu razviti neutrališuća antitela (inhibitori) na faktor IX. Ova antitela mogu sprečiti da Vaš lek deluje na odgovarajući način. Vaš lekar će razgovarati o tome sa Vama i, ukoliko je potrebno, preporučiti dalju terapiju.

Sprovedeno je ispitivanje kod 25 dece sa hemofilijom B, od kojih 6 pacijenata prethodno nije bilo na terapiji. Tokom studije nisu primećeni inhibitori. Podnošljivost svih injekcija bila je ocenjena kao „veoma dobra“ ili „dobra“.

  • Kod pojedinih pacijenata sa hemofilijom B i inhibitorima faktora IX kod kojih je primenjivana terapija imunološke tolerancije i sa istorijom alergijskih reakcija razvio se nefrotski sindrom (teško oboljenje bubrega).
  • U retkim slučajevima može se javiti groznica.
  • Lekovi koji sadrže faktor IX male čistoće u retkim slučajevima mogu prouzrokovati nastanak krvnih ugrušaka u krvnim sudovima. To može dovesti do neke od sledećih komplikacija:
  • srčani udar,
  • široko rasprostranjeno zgrušavanje u krvnim sudovima (diseminovana intravaskularna koagulacija),
  • krvni ugrušci u venama (venska tromboza),
  • krvni ugrušci u plućima (plućna embolija).

Ova neželjena dejstva su češća ukoliko koristite lekove koji sadrže faktor IX male čistoće, a javljaju se retko ukoliko koristite lekove velikog stepena čistoće kao što je lek Octanine F.

  • Heparin u leku može prouzrokovati naglo smanjenje broja trombocita u krvi, ispod 100000 po mikrolitru ili do manje od 50% od početnog broja. Ovo je alergijska reakcija koja se naziva heparinom indukovana trombocitopenija tipa II. U retkim slučajevim, kod pacijenata koji prethodno nisu bili preosetljivi na heparin, ovo smanjenje broja trombocita može se javiti 6-14 dana nakon započinjanja terapije. Kod pacijenata koji su ranije bili preosetljivi na heparin, ovakva promena može se razviti u roku od nekoliko sati nakon započinjanja terapije. Ovaj težak oblik smanjenja broja trombocita može biti praćen, ili dovesti do:
  • krvnih ugrušaka u arterijama i venama,
  • opstrukcije krvnog suda ugruškom iz drugog područja,
  • teškog poremećaja zgrušavanja krvi (diseminovana intravaskularna koagulacija),
  • nekroze kože na mestu injekcije,
  • tačkastog krvarenja kože,
  • stvaranja modrica,
  • stolice boje katrana.

Ukoliko primetite ovakve alergijske reakcije, odmah prestanite sa injekcijama leka Octanine F i ubuduće nemojte koristiti lekove koji sadrže heparin. Zbog ovog retkog uticaja na trombocite, Vaš lekar bi trebalo da pažljivo prati broj trombocita, naročito na početku terapije.

Za informacije o bezbednosti u odnosu na prenosive agense, vidite odeljak „Šta treba da znate pre nego što primite lek Octanine F”.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Čuvati na temperaturi do 25°C. Ne zamrzavati. Bočicu čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti.

Ne smete koristiti lek Octanine F posle isteka roka upotrebe naznačenog na nalepnici i kutiji nakon „Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Biohemijska i fizička stabilnost tokom primene leka pokazana je tokom 72 sata na temperaturi od 25°C. Sa mikrobiološkog aspekta, rekonstituisani lek treba upotrebiti odmah. Ukoliko se odmah ne upotrebi, vreme i uslovi čuvanja tokom korišćenja su odgovornost korisnika i ne preporučuje se čuvanje duže od 8 sati na sobnoj temperaturi (25°C).

Lek Octanine F koristite isključivo jednokratno.

Nemojte koristiti ovaj lek ako primetite da je rastvor zamućen ili da sadrži nepotpuno rastvorene čestice.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Aktivna supstanca je humani faktor koagulacije IX.

Lek Octanine F nominalno sadrži 500 i.j. humanog faktora koagulacije IX po bočici.

Lek sadrži približno 100 i.j./mL humanog faktora koagulacije IX kada se rekonstituiše sa 5 mL vode za injekcije.

Octanine F se proizvodi iz donacija humane plazme.

Jačina (i.j.) se određuje po Evropskoj Farmakopeji jednostepenim koagulacionim testom, u poređenju sa međunarodnim standardom Svetske zdravstvene organizacije (SZO). Specifična aktivnost leka Octanine F iznosi približno 100 i.j./mg proteina.

Pomoćne supstance su:

Prašak: heparin, natrijum-hlorid, natrijum-citrat, arginin-hidrohlorid i lizin-hidrohlorid.

Rastvarač: voda za injekcije.

Kako izgleda lek Octanine F i sadržaj pakovanja

Lek Octanine F je prašak i rastvarač za rastvor za injekciju.

Prašak je beo ili svetlo žut, takođe može izgledati kao trošna čvrsta masa. Rekonstituisani rastvor je bezbojan, bistar do slabo opalescentan.

Lek Octanine F se nalazi u kombinovanom pakovanju koje se sastoji od dve složive kartonske kutije koje su međusobno povezane plastičnim filmom.

Kutija 1: sadrži prašak u staklenoj bočici 30 mL (staklo tip I) sa čepom (brombutil guma) i flip-off

zatvaračem (aluminijum) i Uputstvo za lek.

Kutija 2: sadrži staklenu bočicu sa rastvaračem (voda za injekcije) od 5 mL (staklo tip I ili tip II) sa čepom (hlorbutilna ili brombutilna guma) i flip-off zatvaračem (aluminijum).

U ovoj kutiji se nalaze i sledeća medicinska sredstva:

  • 1 paket opreme za intravensku injekciju (1 transfer set, 1 infuzioni set i 1 špric za jednokratnu upotrebu)
  • 2 alkoholna tupfera

Nosilac dozvole i proizvođač Nosilac dozvole

PREDSTAVNIŠTVO OCTAPHARMA AG BEOGRAD-VOŽDOVAC, Koste Jovanovića 53, Beograd

Proizvođač

  • OCTAPHARMA PHARMAZEUTIKA PRODUKTIONSGESELLSCHAFT M.B.H., Oberlaaer Strasse

235, Beč, Austrija

  • OCTAPHARMA, 72 Rue du Marechal Foch, Lingolsheim, Francuska

Napomena: Štampano Uputstvo za lek u konkretnom pakovanju leka mora jasno da naznači onog proizvođača koji je odgovoran za puštanje upravo te serije leka o kojoj se radi ili da navede samo tog proizvođača, a ostale da izostavi.

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Novembar, 2023.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi; izuzetno, lek se može izdavati i uz lekarski recept, u cilju nastavka terapije kod kuće, što mora biti naznačeno i overeno na poleđini recepta.

Broj i datum dozvole:

515-01-01124-23-001 od 10.11.2023.

SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:

Terapijske indikacije

Terapija i profilaksa krvarenja kod pacijenata sa hemofilijom B (kongenitalni nedostatak faktora koagulacije IX).

Doziranje i način primene

Terapiju treba započeti pod nadzorom lekara koji ima iskustva u lečenju hemofilije.

Prethodno nelečeni pacijenti

Bezbednost i efikasnost leka Octanine F kod prethodno nelečenih pacijenata još uvek nisu utvrđene.

Praćenje terapije

Tokom trajanja terapije, preporučuje se adekvatno određivanje vrednosti faktora IX kako bi se odredila doza koju treba primenjivati i učestalost doziranja. Odgovor na faktor IX može varirati kod pacijenata, pa mogu biti izmerene različite vrednosti poluvremena eliminacije i recovery vrednosti. Kod pacijenata sa malom ili prekomernom telesnom masom može biti potrebno prilagođavanje doze zasnovane na telesnoj masi.

Naročito u slučaju većih hirurških intervencija, neophodno je precizno praćenje supstitucione terapije pomoću analize koagulacije (aktivnosti faktora IX u plazmi).

Doziranje

Doziranje i trajanje supstitucione terapije zavise od težine deficijencije faktora IX, mesta i obima krvarenja, kao i od kliničkog stanja pacijenta.

Broj primenjenih jedinica faktora IX se izražava u internacionalnim jedinicama (i.j.) koje su u skladu sa važećim standardom SZO za proizvode koji sadrže faktor IX. Aktivnost faktora IX u plazmi se izražava ili u procentima (u odnosu na normalne vrednosti u humanoj plazmi) ili u internacionalnim jedinicama (u odnosu na Internacionalni standard za faktor IX u plazmi).

Jedna internacionalna jedinica (i.j.) aktivnosti faktora IX ekvivalentna je količini faktora IX u 1 mL normalne humane plazme.

Terapija po potrebi

Izračunavanje potrebne doze faktora IX se zasniva na empirijskom nalazu da 1 internacionalna jedinica (i.j.) faktora IX po kg telesne mase povećava aktivnost faktora IX u plazmi za 1% od normalne aktivnosti.

Potrebna doza se određuje prema sledećoj formuli:

Potreban broj jedinica = telesna masa (kg) x željeno povećanje faktora IX (%) (i.j./dL) x 0,8

Količina koju treba primeniti i učestalost primene uvek treba da budu usmerene ka postizanju kliničkog efekta za svaki pojedinačni slučaj.

U slučaju sledećih hemoragičnih događaja, aktivnost faktora IX ne sme da bude manja od zadatih vrednosti aktivnosti u plazmi (u % od normalne) tokom odgovarajućeg perioda.

Sledeća tabela se može koristiti kao vodič za doziranje kod epizoda krvarenja i pri hirurškim intervencijama:

Stepen krvarenja / Vrsta hirurške intervencije Potrebna vrednost faktora IX u plazmi (%) (i.j./dL)Učestalost doziranja (sati) / Trajanje terapije (dani)
Krvarenje
Rana hemartroza, krvarenje u mišićima ili krvarenje u usnoj dupljiPonavljati svaka 24 sata. Najmanje 1 dan, sve dok epizoda krvarenja, na koju ukazuje bol, ne prestane ili se ne postigne izlečenje.
Intenzivnija hemartroza, krvarenje u mišićima ili hematomPonavljati svaka 24 sata, tokom 3-4 dana ili duže, sve dok ne prestane bol i ne prođe akutna onesposobljenost.
Po život opasna krvarenja60 – 100Ponavljati svakih 8-24 sata sve dok se ne otkloni opasnost.
Hirurška intervencija
Manje intervencije, uključujući vađenje zuba30 – 60Svaka 24 sata, najmanje 1 dan, sve dok ne dođe do izlečenja.
Veće intervencijePonavljati svakih 8-24 sata sve dok ne dođe do odgovarajućeg zarastanja rane, a potom nastaviti terapiju još najmanje 7 dana kako bi se održala aktivnost faktora IX od 30% do 60% (i.j./dL).

Profilaksa

Za dugotrajnu profilaksu krvarenja kod pacijenata sa teškom hemofilijom B, uobičajene doze faktora IX iznose od 20 do 40 i.j. po kilogramu telesne mase u intervalima od 3 do 4 dana.

U nekim slučajevima, posebno kod mlađih pacijenata, mogu biti potrebni kraći intervali doziranja ili veće doze.

Kontinuirana infuzija

Nema dovoljno dostupnih podataka da bi se preporučila kontinuirana infuzija leka Octanine F kod hirurških zahvata.

Pedijatrijska populacija

U studiji sprovedenoj kod 25 dece uzrasta ispod 6 godina, medijana doze primenjene po danu izlaganja bila je slična za profilaksu i terapiju krvarenja, tj. 35 do 40 i.j./kg telesne mase.

Način primene Intravenska upotreba.

Preporučuje se primena ne više od 2-3 mL u minuti.

Za uputstvo o rekonstituciji leka pre primene, videti odeljak „Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)”.

Lista pomoćnih supstanci

Prašak:

heparin natrijum-hlorid natrijum-citrat

arginin-hidrohlorid lizin-hidrohlorid

Rastvarač:

voda za injekcije

Inkompatibilnost

U odsustvu ispitivanja kompatibilnosti, ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima.

Treba koristiti samo priloženi set za injekciju/infuziju, zato što može doći do neuspeha lečenja usled adsorpcije humanog faktora koagulacije IX na unutrašnju površinu drugog pribora za injekciju/infuziju.

Rok upotrebe

2 godine.

Rok upotrebe nakon rekonstitucije:

Biohemijska i fizička stabilnost tokom primene leka pokazana je tokom 72 sata na temperaturi od 25 °C. Sa mikrobiološkog aspekta, rekonstituisani lek treba upotrebiti odmah. Ukoliko se odmah ne upotrebi, vreme i uslovi čuvanja tokom korišćenja su odgovornost korisnika i ne preporučuje se čuvanje duže od 8 sati na sobnoj temperaturi (25 °C).

Posebne mere opreza pri čuvanju

Čuvati na temperaturi do 25°C. Ne zamrzavati.

Bočicu čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti.

Za uslove čuvanja nakon prvog otvaranja leka, videti odeljak „Rok upotrebe”.

Priroda i sadržaj pakovanja

Lek Octanine F se nalazi u kombinovanom pakovanju koje se sastoji od dve složive kartonske kutije koje su međusobno povezane plastičnim filmom.

Kutija 1: sadrži prašak u staklenoj bočici 30 mL (staklo tip I) sa čepom (brombutil guma) i flip-off

zatvaračem (aluminijum) i Uputstvo za lek.

+

Kutija 2: sadrži bočicu sa 5 mL rastvarača (voda za injekcije) (staklo tip I ili tip II) sa čepom (hlorbutil ili brombutil guma) i flip-off zatvaračem (aluminijum).

U ovoj kutiji se nalaze i sledeća medicinska sredstva:

  • 1 paket opreme za intravensku injekciju (1 transfer set, 1 infuzioni set i 1 špric za jednokratnu upotrebu)
  • 2 alkoholna tupfera

Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)

Molimo Vas pročitajte sva uputstva i pažljivo ih pratite!

Tokom postupka opisanog u nastavku, mora se održavati sterilnost!

Nemojte koristiti nakon isteka roka upotrebe navedenog na nalepnici i kutiji.

Rekonstituisani lek treba vizuelno pregledati na prisustvo čestica i promenu boje pre primene.

Rastvor treba da bude bezbojan, bistar ili slabo opalescentan. Nemojte koristiti rastvore koji su zamućeni ili koji sadrže talog.

Pripremljen rastvor iskoristite odmah kako bi se izbegla mikrobiološka kontaminacija.

Koristite samo dostavljeni infuzioni set. Korišćenje druge opreme za injekciju/infuziju može dovesti do dodatnih rizika i neuspeha terapije.

Uputstvo za pripremu rastvora:

  • Nemojte koristiti proizvod direktno iz frižidera. Sačekajte da rastvarač i prašak u zatvorenim bočicama dostignu sobnu temperaturu.
  • Skinite flip-off zatvarače sa obe bočice i očistite gumene čepove jednim od dostavljenih alkoholnih tupfera.
  • Na Slici 1 prikazan je transfer set. Postavite bočicu sa rastvaračem na ravnu površinu i čvrsto je držite. Uzmite transfer set i okrenite ga naopako. Postavite plavi deo transfer seta na vrh bočice sa rastvaračem i čvrsto pritisnite na dole sve dok ne klikne (Slike 2 i 3). Ne okrećite ga prilikom postavljanja.
  • Postavite bočicu sa praškom na ravnu površinu i čvrsto je držite. Uzmite bočicu sa rastvaračem sa postavljenim transfer setom i okrenite je naopako. Postavite beli deo na vrh bočice sa praškom i čvrsto pritisnite na dole sve dok ne klikne (Slika 4). Ne okrećite ga prilikom postavljanja. Rastvarač automatski ističe u bočicu sa praškom.
  • Dok su obe bočice i dalje povezane, nežno vrtite bočicu sa praškom sve dok se proizvod ne rastvori.

Lek se rastvori za manje od 10 minuta na sobnoj temperaturi. Tokom pripreme može nastati blaga pena. Odvrnite transfer set i razdvojite dva dela (Slika 5). Pena će nestati.

Odbacite praznu bočicu sa rastvaračem zajedno sa plavim delom transfer seta.

Uputstvo za davanje injekcije:

Iz predostrožnosti, treba pratiti brzinu pulsa pacijenta pre i tokom ubrizgavanja injekcije. Ukoliko dođe do izraženog povećanja brzine pulsa, smanjiti brzinu ubrizgavanja ili na kratko prekinuti primenu.

  • Postavite špric na beli deo transfer seta. Okrenite bočicu naopako i uvucite rastvor u špric (Slika 6). Rastvor u špricu treba da bude bistar ili blago opalescentan.

Nakon prenosa rastvora, čvrsto držite klip šprica (okrenut na dole) i špric uklonite sa transfer seta (Slika 7). Odbacite praznu bočicu zajedno sa belim delom transfer seta.

  • Očistite planirano mesto injekcije jednim od priloženih alkoholnih tupfera.
  • Postavite priloženi infuzioni set na špric.
  • Uvedite iglu za injekciju u odabranu venu. Ukoliko ste koristili povesku da biste venu učinili vidljivijom, tu povesku je potrebno otpustiti pre nego što počnete sa ubrizgavanjem leka Octanine F.

Krv ne sme da dospe u špric zbog rizika od nastanka fibrinskih ugrušaka.

  • Ubrizgajte rastvor sporo intravenski, ne brže od 2-3 mL u minuti.

Ukoliko za jednu terapiju koristite više od jedne bočice praška Octanine F, možete ponovo koristiti istu iglu za injekciju i špric. Transfer set je samo za jednokratnu upotrebu.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

NAPOMENA: Ovo Uputstvo za lek je korigovano u skladu sa Rešenjem o ispravci broj: 000086231 2024 59010 003 000 515 035 04 001 od 07.02.2024.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info