• Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
Režim izdavanja
SZR - Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi, izuzetno, uz recept

Ostale informacije

Naziv leka
Oliclinomel N4-550E emulzija za infuziju
Opis
Oliclinomel N4-550E je emulzija za infuziju, koja se sastoji od glukoze, aminokiselina, elektrolita i lipida, namenjena za parenteralnu ishranu kod odraslih i dece starije od 2 godine. Koristi se pod nadzorom lekara.
Farmaceutski oblik
emulzija za infuziju
Vrsta leka
Humani lekovi
Proizvođači
Nosioci odobrenja

Pakovanje i cena

Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
emulzija za infuziju; 11.39g/L+6.33g/L+5.67g/L+2.64g/L+3.3g/L+4.02g/L+3.19g/L+2.2g/L+3.08g/L+3.74g/L+2.75g/L+2.31g/L+0.99g/L+0.22g/L+3.19g/L+2.45g/L+5.36g/L+2.98g/L+1.12g/L+200g/L+0.74g/L+100g/L; kesa, 4x2000mL
Broj rešenja
‍515-01-01892-18-001
JKL
‍0171121
EAN
‍5413760216232
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
17.04.2019.
Datum važenja rešenja
17.04.2024.
Maksimalna odobrena cena leka
13.578,40 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Cena na listi lekova RFZO
13.578,40 RSD
Doplata
-
DDD
-
Cena na listi lekova RFZO
13.578,40 RSD
Doplata
-
DDD
-
RFZO Napomena
STAC

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Parenteralna ishrana odraslih i dece uzrasta iznad 2 godine kada oralna ili enteralna ishrana nije moguća, ili je nedovoljna ili je kontraindikovana.

Doziranje

Doziranje leka Oliclinomel N4-550E zavisi od potrošnje energije i kliničkog stanja pacijenta, telesne mase i sposobnosti pacijenta da metaboliše sastojke infuzije Oliclinomel N4-550E, kao i od dodatne energije ili proteina dobijenih oralnim/enteralnim putem, i veličinu kese treba odabrati u odnosu na ove faktore.

Primena se može produžiti onoliko dugo koliko to zahteva kliničko stanje pacijenta.

Maksimalna dnevna doza

Maksimalna dnevna doza ne sme da se prekorači kod odraslih i pedijatrijskih pacijenata. Zbog nepromenljivog sastava višekomorne kese, možda neće biti moguće da se istovremeno zadovolje sve nutritivne potrebe pacijenata. Mogu postojati klinička stanja pacijenata koja zahtevaju količine hranljivih materija koje su različite od onih koje su prisutne u kesi.

Doziranje kod odraslih

Potrebe

Prosečne potrebe organizma za azotom su od 0,16 do 0,35 g/kg/dan (oko 1 do 2 g aminokiselina/kg/dan). Energetske potrebe variraju zavisno od uzrasta pacijenta, stanja uhranjenosti i stepena katabolizma. U proseku su između 20 i 40 kcal/kg/dan.

Maksimalna dnevna doza

Maksimalna dnevna doza iznosi 40 mL/kg telesne mase (ekvivalentno 0,88 g aminokiselina, 3,2 g glukoze, 0,8 g lipida, 0,84 mmol natrijuma i 0,64 mmol kalijuma po kg). Na primer 2800 mL ove emulzije za infuziju potrebno je za pacijenta telesne mase 70 kg.

Doziranje kod adolescenata i dece uzrasta iznad 2 godine

Nisu sprovedene kliničke studije u pedijatrijskoj populaciji.

Potrebe:

Deca uzrasta od 2 do 11 godina: Prosečne potrebe organizma za azotom su 0,16 do 0,35 (maksimalno do 0,45) g/kg/dan što odgovara 1-2 (maksimalno do 3) g aminokiselina/kg/dan.

Deca uzrasta od 12 do 18 godina: Prosečne potrebe organizma za azotom su 0,16 do 0,35 g/kg/dan što odgovara 1-2 g aminokiselina/kg/dan.

Energetske potrebe variraju zavisno od uzrasta pacijenta, uhranjenosti i stepena katabolizma. U proseku su: Deca uzrasta od 2 do 11 godina: 60 – 90 kcal/kg/dan

Deca uzrasta od 12 do 18 godina: 30 - 75 kcal/kg/dan.

Doziranje

Doziranje se bazira na unosu tečnosti i dnevnim potrebama za azotom. Ovi unosi moraju biti prilagođeni stepenu hidriranosti deteta.

Maksimalna dnevna doza

Maksimalna dnevna doza je 100 mL/kg telesne mase (ekvivalentno 2,2 g aminokiselina, 8 g glukoze, 2 g lipida, 2,1 mmol natrijuma i 1,6 mmol kalijuma po kg telesne mase).

Po pravilu, doza ne treba da bude veća od 3 g/kg/dan aminokiselina i/ili 17 g/kg/dan glukoze i/ili 3 g/kg/dan lipida i/ili 100 mL/kg/dan tečnosti, izuzev u posebnim slučajevima.

Način i dužina primene

Samo za jednokratnu primenu.

Nakon otvaranja kese, sadržaj treba odmah primeniti i ne čuvati ga za sledeću infuziju. Izgled nakon rekonstituisanja: homogena tečnost mlečnog izgleda.

Za uputstva o pripremi i rukovanju emulzijom za infuziju, videti odeljak 6.6.

Lek Oliclinomel N4-550E se primenjuje intravenski, kroz centralnu ili perifernu venu (zbog male osmolarnosti).

Preporučeno trajanje infuzije za parenteralnu ishranu je između 12 i 24 sata.

Brzinu primene infuzije treba prilagoditi dozi koja se primenjuje, karakteristikama finalne mešavine za infuziju, dnevnom unosu tečnosti i trajanju infuzije (videti odeljak 4.4).

Uobičajeno je da se brzina infuzije postupno povećava tokom prvog sata.

Maksimalna brzina infuzije kod odraslih

Po pravilu, ne treba da bude veća od 3 mL/kg/sat, što odgovara 0,06 g aminokiselina, 0,24 g glukoze i 0,06 g lipida/kg telesne mase/sat.

Po pravilu, maksimalna brzina infuzije kod odraslih ne treba da bude veća od 0,10 g/kg/sat aminokiselina i/ili 0,25 g/kg/sat glukoze i/ili 0,15 g/kg/sat lipida, izuzev u posebnim slučajevima

Maksimalna brzina infuzije za decu uzrasta od 2 do 11 godina

U ovoj uzrasnoj kategoriji, ograničavajući faktor za brzinu primene je koncentracija lipida. Po pravilu, ne treba da bude veća od 6,5 mL/kg/sat emulzije za infuziju, što odgovara 0,14 g aminokiselina, 0,52 g glukoze ili 0,13 g lipida/kg telesne mase/sat.

Maksimalna brzina infuzije za decu uzrasta od 12 do 18 godina

U ovoj uzrasnoj kategoriji, ograničavajući faktor za brzinu primene je koncentracija lipida. Po pravilu, ne treba da bude veća od 5,5 mL/kg/sat emulzije za infuziju, što odgovara 0,12 g aminokiselina, 0,44 g glukoze ili 0,11 g lipida/kg telesne mase/sat.

Po pravilu, maksimalne brzine infuzije su:

Deca uzrasta od 2 do 11 godina: 0,20 g/kg/sat aminokiselina i/ili 1,20 g/kg/sat glukoze i/ili 0,13 g/kg/sat lipida, izuzev u posebnim slučajevima.

Deca uzrasta od 12 do 18 godina: 0,12 g/kg/sat aminokiselina i/ili 1,20 g/kg/sat glukoze i/ili 0,13 g/kg/sat lipida, izuzev u posebnim slučajevima.

Primena leka Oliclinomel N4-550E je kontraindikovana u sledećim situacijama:

  • kod nedonoščadi, odojčadi i dece mlađe od 2 godine jer su za njih neodgovarajući odnos kalorija- azota i snabdevanje energijom,
  • poznata preosetljivost na jaja, proteine soje, kikirikija ili na kukuruz/proizvode na bazi kukuruza (videti odeljak 4.4) ili na bilo koju od aktivnih ili pomoćnih supstanci leka navedenih u odeljku 6.1,
  • kongenitalne anomalije metabolizma aminokiselina,
  • teška hiperlipidemija ili teški poremećaji metabolizma lipida koje karakteriše hipertrigliceridemija,
  • teška hiperglikemija,
  • patološki povećane koncentracije natrijuma, kalijuma, magnezijuma, kalcijuma i/ili fosfora u plazmi.

Prebrza primena totalne parenteralne ishrane (engl. total parenteral nutrition, TPN), uključujući i Oliclinomel N4-550E može da dovede do ozbiljnih i fatalnih posledica.

Infuzija se mora momentalno prekinuti ako se zapaze bilo koji znaci ili simptomi alergijske reakcije (npr. preznojavanje, groznica, jeza, glavobolja, osip na koži, teškoće pri disanju ili bronhospazam). Ovaj lek sadrži ulje soje i fosfatide jaja. Ulje soje i proteini jaja mogu da izazovu reakcije preosetljivosti. Zabeležene su unakrsne alergijske reakcije između proteina soje i kikirikija.

Lek Oliclinomel N4-550E sadrži glukozu poreklom iz kukuruza, što može da uzrokuje reakcije preosetljivosti kod pacijenata alergičnih na kukuruz odnosno proizvode na bazi kukuruza (videti odeljak 4.3).

Neophodno je specifično kliničko praćenje pacijenata na početku intravenske infuzije.

Teški poremećaji balansa vode i elektrolita, teška hipervolemija i teški metabolički poremećaji moraju se korigovati pre početka primene infuzije.

Ceftriakson se ne sme mešati ili primenjivati istovremeno sa bilo kojim drugim intravenskim rastvorima koji sadrže kalcijum, čak i preko različitih infuzionih linija ili mesta primene infuzije. Ceftriakson i rastvori koji sadrže kalcijum mogu da se primenjuju jedan za drugim ako se koriste različite infuzione linije na različitim mestima primene ili ako se zameni ili temeljno ispere infuziona liniija fiziološkim rastvorom kako bi se izbeglo stvaranje precipitata. Kod pacijenata čije stanje zahteva kontinuiranu paraenteralnu ishranu rastvorima koji sadrže kalcijum, treba razmotriti mogućnosti alternativne antibakterijske terapije sa smanjenim rizikom od stvaranja precipitata. Ako je primena ceftriaksona neophodna kod pacijenata čije stanje zahteva i kontinuiranu parenteralnu ishranu, rastvor i ceftriakson mogu se primeniti istovremeno, ali preko različitih infuzionih linija i na različitim mestima primene. Alternativno, infuzija rastvora za parenteralnu ishranu može se zaustaviti za vreme infuzije ceftriaksona, ali poštujući savet da se linija temeljno ispere pre i posle primene (videti odeljke 4.5 i 6.2).

Prijavljeni su plućno-vaskularni precipitati koji uzrokuju emboliju pluća i respiratorni distres kod pacijenata koji primaju parenteralnu ishranu. U nekim slučajevima, došlo je do fatalnog ishoda. Prekomerno dodavanje kalcijuma i fosfata povećava rizik od formiranja precipitata kalcijum-fosfata (videti odeljak 6.2).

Pored pregleda rastvora, infuzioni set i kateter takođe treba periodično proveravati na prisustvo precipitata. Ako se pojave znaci respiratornog distresa, infuziju treba prekinuti i obaviti medicinski pregled.

Nemojte dodavati druge lekove ili supstance u komponente odeljaka ili rekonstituisanu emulziju bez potvrde o njihovoj kompatibilnosti i stabilnosti dobijenog preparata. Formiranje taloga ili destabilizacija emulzije lipida može dovesti do vaskularnih okluzija (videti odeljke 6.2 i 6.6).

Infekcije na mestu vaskularnog pristupa i sepsa mogu se javiti kao komplikacija kod pacijenata na parenteralnoj ishrani, posebno zbog lošeg održavanja katetera i imunosupresivnog efekta bolesti ili lekova. Pažljivo praćenje znakova, simptoma i rezultata laboratorijskih testova za groznicu/jezu, leukocitoza, tehničke komplikacije plasiranja, i hiperglikemija mogu da pomognu brzom otkrivanju infekcije. Pacijenti kojima je potrebna parenteralna ishrana imaju često predispozicije za infektivne komplikacije usled neuhranjenosti i/ili osnovne bolesti. Pojava septičnih komplikacija može biti smanjena ako se primenjuju aseptične tehnike plasiranja i održavanja katetera, kao i aseptične tehnike u pripremi nutritivne formule.

Tokom primene, treba pratiti balans vode i elektrolita, osmolarnost seruma, trigliceride u serumu, acido- bazni status, glukozu u krvi i funkcionalne testove jetre i bubrega, koagulacione testove i krvnu sliku uključujući i trombocite.

Metaboličke komplikacije mogu se javiti ako hranljivi unos nije prilagođen potrebama pacijenta, ili metabolički kapacitet bilo kojih komponenti nije tačno ocenjen. Štetni metabolički efekti mogu nastati zbog primene neadekvatne ili preterane nutricije ili neodgovarajućeg sastava za potrebe određenog pacijenta.

Koncentracija triglicerida u serumu i sposobnost organizma da ukloni lipide mora se redovno proveravati.

Koncentracija triglicerida u serumu ne sme biti veća od 3 mmol/L tokom infuzije. Ove koncentracije treba odrediti tek posle kontinuiranog trajanja infuzije od minimalno 3 sata.

Ako se sumnja na poremećaj metabolizma lipida, preporučuje se svakodnevno merenje koncentracije triglicerida u serumu posle perioda od 5 do 6 sati bez njihove primene, tj. posle prestanka infuzije. Kod odraslih, serum mora biti bistar za manje od 6 sati posle prestanka infuzije koja sadrži lipidnu emulziju.

Sledeća infuzija treba da se primeni samo onda kada se koncentracije triglicerida u serumu vrate na normalne vrednosti.

„Sindrom preopterećenja mastima” prijavljen je pri primeni leka Oliclinomel N4-550E i sličnih lekova. Smanjena ili ograničena sposobnost da se uklone lipidi sadržani u leku Oliclinomel N4-550E može da dovede do „sindroma preopterećenja mastima“, koji može da bude uzrokovan predoziranjem, međutim znaci i simptomi ovog sindroma mogu da se jave i kada se lek primenjuje u skladu sa uputstvom (videti takođe odeljak 4.8).

U slučaju hiperglikemije, mora se podesiti brzina infuzije leka Oliclinomel N4-550E i/ili primeniti insulin. Pri primeni leka Oliclinomel N4-550E putem periferne vene može se razviti tromboflebitis.

Mesto plasiranog katetera se mora svakodnevno posmatrati zbog pojave lokalnih znaka tromboflebitisa.

Nakon dodavanja dodataka, treba proveriti osmolarnost konačne mešavine pre primene. Dobijenu mešavinu treba primeniti kroz centralni ili periferni venski put u zavisnosti od konačne osmolarnosti. Ako je konačna mešavina koja se primenjuje hipertonična, može da uzrokuje iritaciju vene ako se primenjuje u perifernu venu.

Iako postoji prirodni sadržaj oligoelemenata i vitamina u leku, ove koncentracije ne zadovoljavaju potrebe organizma i oni se dodaju kako bi se sprečio nedostatak u razvoju. Pogledajte uputstvo za primenu ovog leka (videti odeljak 6.6).

Potreban je oprez prilikom primene leka Oliclinomel N4-550E kod pacijenata koji imaju povećanu osmolarnost u serumu, insuficijenciju nadbubrežne žlezde, insuficijenciju srca ili poremećaj funkcije pluća.

Ponovno prehranjivanje neuhranjenih pacijenata može dovesti do sindroma prehranjivanja koje karakteriše povećanje vrednosti intracelularnog kalijuma, fosfora i magnezijuma i pacijent postaje anaboličan. Može da se razvije nedostatak tiamina i zadržavanje tečnosti. Pažljivo praćenje i postepen porast unosa hranljivih materija može sprečiti komplikacije predoziranja. Ovaj sindrom je zabeležen sa sličnim proizvodima.

Nemojte povezivati serijski kese kako bi se izbegla mogućnost od pojave gasne embolije usled prisustva vazduha u prvoj kesi.

Insuficijencija jetre

Potreban je oprez pri primeni leka kod pacijenata sa insuficijencijom jetre zbog rizika od razvoja ili pogoršanja neuroloških oboljenja usled hiperamonijemije. Potrebno je redovno kliničko i laboratorijsko ispitivanje parametara funkcije jetre, glukoze u krvi, elektrolita i triglicerida.

Insuficijencija bubrega

Potreban je oprez pri primeni kod pacijenata sa insuficijencijom bubrega, naročito ako postoji hiperkalemija; rizik od nastanka ili pogoršanja metaboličke acidoze i hiperazotemije ukoliko se ne radi uklanjanje ekstrarenalnog otpada. Kod takvih pacijenata, neophodno je pažljivo praćenje količine tečnosti, triglicerida i elektrolitnog statusa.

Poremećaji krvi

Koristiti sa oprezom kod pacijenata koji imaju poremećaj koagulacije krvi i anemiju. Krvnu sliku i parametre koagulacije treba pažljivo pratiti.

Endokrinološki i metabolički poremećaji

Koristiti sa oprezom kod pacijenata sa:

  • Metaboličkom acidozom. Ne preporučuje se primena ugljenih hidrata kada postoji laktička acidoza. Preporučuje se redovna klinička i laboratorijska kontrola.
  • Diabetes mellitus-om: treba pratiti koncentracije glukoze, glikozuriju, ketonuriju i kada je moguće, treba prilagođavati doze insulina.
  • Hiperlipidemijom zato što postoje lipidi u emulziji za infuziju. Preporučuje se redovna klinička i

laboratorijska kontrola.

  • Poremećajem metabolizma aminokiselina.

Ekstravazacija

Mesto gde je plasiran kateter treba redovno pratiti kako bi se identifikovali znaci ekstravazacije. Ako dođe do ekstravazacije, primenu leka treba odmah zaustaviti, pri čemu treba zadržati na mestu plasirani kateter ili kanilu za potrebe trenutnog zbrinjavanja pacijenta. Ako je moguće, treba sprovesti aspiraciju kroz kateter/kanilu u cilju smanjenja količine tečnosti u tkivima pre uklanjanja katetera/kanile.

Kada se infuzija primenuje u ekstremitet, položaj ekstremiteta treba da bude uzdignut.

U zavisnosti od ekstravazacije leka (uključujući lek(ove) dodat(e) leku Oliclinomel N4-550E, ako je potrebno) i faze/stepena bilo koje povrede, moraju se preduzeti odgovarajuće posebne mere. Opcije koje mogu biti uključene su: nefarmakološke, farmakološke i/ili hirurške intervencije. U slučaju pogoršanja na zahvaćenom mestu (kontinuirani bol, nekroza, ulceracije, sumnja na sindrom odeljka (engl. compartment syndrome)), treba odmah konsultovati hirurga.

Mesto ekstravazacije treba prati najmanje svakih 4 sata u toku prva 24 sata, a zatim jednom dnevno. Infuzije se ne sme ponovo primeniti u istu perifernu ili centralnu venu.

Specijalne mere opreza kod dece

Kada se primenjuje kod dece starije od 2 godine, bitno je koristiti kesu čija zapremina odgovara dnevnoj dozi.

Postoji uvek potreba za dodatkom vitamina i oligoelemenata. Treba koristiti pedijatrijske formulacije.

Nisu sprovedene studije interakcija.

Moguće je stvaranje precipitata ceftriakson-kalcijuma kada se ceftiakson pomeša sa rastvorima koji sadrže kalcijum u istoj infuzionoj liniji. Ceftriakson ne sme da se meša ili primenjuje istovremeno sa intravenskim rastvorima koji sadrže kalcijum, uključujući i Oliclinomel N4-550E, kroz istu infuzionu liniju (npr. Y- mesto). Ipak, ceftriakson i rastvori koji sadrže kalcijum mogu se primeniti jedan za drugim ako se između uzastopne primene ovih infuzija infuzione linije temeljno isperu kompatibilnim rastvorom (videti odeljke 4.4 i 6.2).

Oliclinomel N4-550E sadrži vitamin K, prirodno prisutan u emulziji lipida. Količina vitamina K u preporučenim dozama u leku Oliclinomel N4-550E ne utiče na efekte derivata kumarina.

Ova emulzija za infuziju ne sme se primeniti istovremeno sa krvlju putem istog seta za infuziju jer postoji mogućnost nastanka pseudoaglutinacije.

Lipidi u ovoj emulziji mogu menjati, tj. uticati na rezultate nekih laboratorijskih testova (npr. bilirubin, laktatna dehidrogenaza, saturacija kiseonikom, hemoglobin u krvi) ako se uzorci krvi uzmu pre nego što se lipidi eliminišu (oni se generalno eliminišu posle perioda od 5 do 6 sati posle njihove primene).

Zbog prisustva kalijuma u leku Oliclinomel N4-550E, potreban je oprez, posebno kod pacijenata koji u terapiji upotrebljavaju diuretike koji štede kalijum (npr. amilorid, spironolakton, triamteren), inhibitore angiotenzin konvertujućeg enzima (ACE), antagoniste angiotenzin II receptora ili imunosupresive kao što su takrolimus ili ciklosporin, jer postoji rizik od nastanka hiperkalemije.

Za sada, nema dovoljno relevantnih kliničkih podataka koji bi procenili podnošljivost sastojaka leka Oliclinomel N4-550E kod žena koje su trudne ili doje.

U odsustvu podataka, lekar koji propisuje lek mora da proceni odnos koristi za majku i rizika za dete pre primene emulzije bilo tokom trudnoće, bilo kod žena koje doje svoju decu.

Nisu sprovedene studije o uticaju leka na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Potencijalna neželjena dejstva mogu se javiti kao posledica nepravilne primene (npr. predoziranja, prevelika brzina davanja infuzije) (videti odeljke 4.4 i 4.9).

Na početku infuzije, svi neuobičajeni znaci ili simptomi alergijske reakcije (npr. preznojavanje, groznica, jeza, glavobolja, osip na koži, otežano disanje, bronhospazam) su razlog za momentalni prekid infuzije.

Lekovi Oliclinomel N4-550E, N7-1000E i N8-800 su primenjivani kod 286 pacijenata u četiri (4) kliničke studije.

U tri(3) studije je procenjivana jednostavnost primene, bezbednost i nutritivna efikasnost leka.

Dve od tri studije su bile otvorene, nekomparativne studije kod pacijenata podvrgnutih gastrointestinalnim hirurškim zahvatima zbog kancera želuca. U ovim ispitivanjima, ukupno 36 pacijenata je primilo do 40 mL/kg/dan tokom 5 dana u studiji sa lekom Oliclinomel N4-550E (N=20) i do 36 mL/kg/dan tokom 5 dana u studiji sa lekom Oliclinomel N7-1000E (N=16).

Treća studija je bila randomizovana, dvostruko slepa, aktivno kontrolisana studija efikasnosti i bezbednosti, sprovedena sa Oliclinomel N8-800 u dozi do 40 mL/kg/dan tokom 5 dana kod 28 hospitalizovanih pacijenata sa različitim medicinskim stanjima koje su zahtevale parenteralnu ishranu (npr. postoperativna dijeta, teška pothranjenost, nedovoljan ili kontraindikovan enteralni unos), a koja su povezana sa srčanim, respiratornim, gastrointestinalnim, metaboličkim, infektivnim, bubrežnim, neoplastičnim i oboljenjima nervnog sistema.

Poslednja studija je bila randomizovano, otvoreno, aktivno kontrolisano ispitivanje radi procene bezbednosti i efikasnosti primene leka Oliclinomel N4-550E kod 226 pacijenata primljenih na hiruršku intervenciju. Od ovih pacijenata, 86,3% je podvrgnuto hirurškom zahvatu (većinom abdominalne operacije zbog gastroinstestinalnih oboljenja). Planirano je da se terapijom tokom studije obezbedi 25 kcal/kg/dan tokom 5 do 14 dana.

Zbirni podaci iz kliničkih studija i postmarketinškog iskustva ukazuju na sledeća neželjena dejstva u vezi sa primenom leka Oliclinomel:

Klasa sistema organa (SOC)Preporučeni MedDRA terminiUčestalosta
Poremećaji imunskog sistemaReakcije preosetljivostiPovremenob Nepoznatoc
Povrede, trovanja iSindrom preopterećenja mastimaNepoznatoc
Poremećaji nervnog sistemaTremorNepoznatoc
Gastrointestinalni poremećajiDijareja Povraćanje MučninaNepoznatoc Nepoznatoc Nepoznatoc
Poremećaji kože i potkožnogEritemdNepoznatoc
Poremećaji mišićno-Bol u ekstremitetima Mišićni spazamNepoznatoc Nepoznatoc
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneEdem/otok na mestu primene infuzijed Bol na mestu primene infuzijed Ekstravazacija na mestu infuzije Reakcija na mestu primene infuzije GroznicaNepoznatoc Nepoznatoc Nepoznatoc Nepoznatoc Nepoznatoc
Osećaj slabostiNepoznatoc
JezaNepoznatoc
Flebitis na mestu kateteradNepoznatoc
Lokalizovani edemdNepoznatoc
Periferni edemdNepoznatoc
Osećaj vrućinedNepoznatoc
InflamacijaNepoznatoc
Nekroza na mestu infuzije/čirdNepoznatoc

a: Učestalost ispoljavanja: veoma česta (≥1/10), česta (≥1/100 - <1/10), povremena (≥1/1000 - <1/100), retka (≥1/10000 - <1/1000), veoma retka (<1/10000), nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).

b: Neželjene reakcije prijavljene u kliničkim studijama, koje su se sprovodile na samo 286 pacijenata koji su primali Oliclinomel.

c: Neželjene reakcije koje su prijavljene u toku postmarketinškog ispitivanja leka Oliclinomel.

d: Neželjena dejstva koja mogu biti povezana sa ekstravazacijom.

Sledeća neželjena dejstva su prijavljena i kod drugih sličnih lekova:

  • Vaskularni poremećaji (učestalost nepoznata – ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): Plućni vaskularni precipitati (embolija pluća i respiratorni distres) (videti odeljak 4.4).
  • Poremećaji krvi i limfnog sistema (učestalost nepoznata – ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka ): trombocitopenija.
  • Hepatobilijarni poremećaji (učestalost nepoznata – ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): holestaza, hepatomegalija, žutica.
  • Poremećaji imunskog sistema (učestalost nepoznata – ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): preosetljivost.
  • Ispitivanja (učestalost nepoznata – ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): povećanje vrednosti γ-glutamiltransferaze, povećanje vrednosti enzima jetre (uključujući povećanje aspartat aminotransferaze, alanin aminotransferaze, transaminaza), povećanje vrednosti triglicerida, povećanje vrednosti alkalne fosfataze i povećanje vrednosti bilirubina u krvi.
  • Poremećaji bubrega i urinarnog sistema (učestalost nepoznata – ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): azotemija.

Opis odabranih neželjenih reakcija

  • Sindrom preopterećenja mastima

Sindrom preopterećenja mastima je prijavljen pri primeni leka Oliclinomel N4-550E kao i drugih sličnih lekova. Ovo može biti izazvano neodgovarajućom primenom (npr. predoziranje i/ili brzina infuzije veća od preporučene), ali znaci i simptomi ovog sindroma mogu se javiti i na početku infuzije kada se lek primenjuje u skladu sa uputstvima. Smanjena ili ograničena sposobnost za uklanjanje lipida koji su sadržani u leku Oliclinomel N4-550E može dovesti do „sindroma preopterećenja mastima”.

Ovaj sindrom je povezan sa naglim pogoršanjem kliničkog stanja pacijenta i karakteriše ga sledeće: hiperlipidemija, groznica, masna infiltracija jetre (hepatomegalija), poremećaj funkcije jetre, anemija, leukopenija, trombocitopenija, poremećaji koagulacije i poremećaji CNS-a (npr. koma) i zahteva hospitalizaciju. Svi ovi simptomi su reverzibilni, tj. nestaju posle obustavljanja infuzije emulzije.

Pedijatrijska populacija

Prijavljeni su slučajevi trombocitopenije kod dece koja su primala infuziju lipida. Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

U slučaju nepravilne primene (predoziranja i/ili brzine davanja infuzije veće nego što je preporučeno) mogu se pojaviti znaci hipervolemije i acidoze.

Prebrza primena rastvora totalne parenteralne ishrane (TPN), uključujući i lek Oliclinomel N4-550E može da dovede do ozbiljnih i smrtonosnih posledica (videti odeljak 4.4).

Hiperglikemija, glikozurija, kao i hiperosmolarni sindrom mogu nastati posle prekomerne primene glukoze.

Prebrza infuzija ili primena prevelike zapremine može izazvati mučninu, povraćanje, jezu, bol u grudima, glavobolju, nepravilan rad srca ili tahikardiju, i disbalans elektrolita. U tim situacijama, infuziju treba odmah obustaviti.

Smanjena sposobnost za uklanjanje lipida može da dovede do „sindroma preopterećenja mastima”, čiji su simptomi reverzibilni, tj. nestaju posle prekida infuzije lipida (takođe videti odeljak 4.8).

U nekim teškim slučajevima, može biti neophodna primena hemodijalize, hemofiltracije ili hemodijafiltracije.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Sredstva za zamenu krvi i perfuzioni rastvori; Rastvori za parenteralnu ishranu.

ATC šifra: B05BA10

Ovo je trojna smeša koja omogućava održavanje balansa azota/energije: azot je poreklom iz L aminokiselina, a energija iz glukoze i esencijalnih masnih kiselina. Dodatno, ova formulacija sadrži i elektrolite.

Rastvor aminokiselina sadrži 15 aminokiselina L serije (uključujući 8 esencijalnih aminokiselina), koje su nezamenjive u sintezi proteina.

Aminokiseline takođe predstavljaju izvor energije, a njihova oksidacija dovodi do izlučivanja azota u obliku uree.

Profil aminokiselina je sledeći:

  • Esencijalne aminokiseline/ukupne aminokiseline: 40,5%
  • Esencijalne aminokiseline (g)/ukupni azot: 2,5
  • Aminokiseline razgranatog lanca/ukupne aminokiseline: 19%.

Izvor ugljenih hidrata je glukoza (80 g/L).

Emulzija lipida je smeša (asocijacija) rafinisanog maslinovog ulja i rafinisanog ulja soje (odnos 80/20), sa sledećom aproksimativnom distribucijom masnih kiselina:

  • Zasićene masne kiseline: 15%
  • Mononezasićene masne kiseline: 65%
  • Polinezasićene esencijalne masne kiseline 20%.

Odnos fosfolipidi/trigliceridi je 0,06.

Umereni sadržaj esencijalnih masnih kiselina (EMK) popravlja status njihovih složenijih derivata dok istovremeno koriguje deficit EMK.

Maslinovo ulje sadrži značajnu količinu alfa-tokoferola koji, u kombinaciji sa umerenim unosom polinezasićenih masnih kiselina, doprinosi popravljanju statusa, tj. količine vitamina E i smanjuje lipidnu peroksidaciju.

Sastojci emulzije za infuziju (aminokiseline, elektroliti, glukoza, lipidi) distribuiraju se, metabolišu i eliminišu na isti način kao kad bi bili primenjeni samostalno.

Farmakokinetičke osobenosti intravenski primenjenih aminokiselina su uglavnom iste kao i aminokiselina posle njihove oralne primene. Aminokiseline iz proteina hrane, ipak, prvo prolaze portnom venom pre nego što dospeju u sistemsku cirkulaciju.

Stepen eliminacije emulzije lipida zavisi od veličine čestica. Male lipidne čestice izgleda da odlažu svoj klirens, dok podležu većoj lipolizi pod dejstvom lipoproteinske lipaze.

Veličina lipidnih čestica u emulziji leka Oliclinomel bliska je veličini hilomikrona i emulzija, prema tome, ima slični stepen eliminacije.

Nisu sprovedene pretkliničke studije sa lekom Oliclinomel N4-550E.

Pretklinička ispitivanja sprovedena primenom rastvora aminokiselina i glukoze koji su u sastavu leka Oliclinomel u različitim kvalitativnim odnosima i koncentracijama nisu, ipak, ukazala na bilo koju specifičnu toksičnost.

U pretkliničkim studijama toksičnosti u kojima je ispitivana lipidna emulzija koja se nalazi u leku Oliclinomel, uočeni su isti poremećaji, koji su otkriveni posle unosa velikih količina lipidnih emulzija, npr: masna jetra, trombocitopenija i povećane koncentracije holesterola.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Lipidna emulzija:

  • lecitin jajeta, prečišćeni
  • glicerol
  • natrijum-oleat
  • natrijum-hidroksid (za podešavanje pH)
  • voda za injekcije

Rastvor aminokiselina:

  • sirćetna kiselina, glacijalna(za podešavanje pH)
  • voda za injekcije

Rastvor glukoze:

  • hlorovodonična kiselina, koncentrovana (za podešavanje pH)
  • voda za injekcije

Ne treba dodavati druge lekove ili supstance u jedan od tri odeljka kese ili u već pripremljenu (rekonstituisanu) emulziju, bez prethodne potvrde njihove kompatibilnosti i stabilnosti tako dobijenog preparata (pre svega, stabilnosti lipidne emulzije ili stvaranja precipitata) (videti odeljak 6.6).

Kao i kod bilo koje smeše za parenteralnu ishranu, odnosi kalcijuma i fosfata moraju da se razmotre. Prekomerno dodavanje kalcijuma i fosfata, posebno u obliku mineralnih soli, može dovesti do formiranja precipitata kalcijum-fosfata.

Inkompatibilnost može nastati u izuzetno kiseloj sredini (niska pH vrednost) ili pri neodgovarajućem sadržaju dvovalentnih katjona (Ca2+ i Mg2+), koji mogu narušiti stabilnost lipidne emulzije.

Ceftriakson ne sme da se upotrebljava sa intravenskim rastvorima koji sadrže kalcijum, uključujući i Oliclinomel N4-550E, kroz istu infuzionu liniju (Y-mesto), zbog rizika od stvaranja precipitata soli ceftriakson-kalcijum (videti odeljke 4.4 i 4.5).

Kompatibilnost se mora proveriti sa rastvorom koji se istovremeno primenjuje pomoću istog seta za infuziju, katetera ili kanile.

Lek Oliclinomel N4-550E se ne sme primeniti pomoću istog pribora pre, tokom ili posle primene krvi zbog opasnosti od nastanka pseudoaglutinacije.

Lek Oliclinomel N4-550E sadrži jone kalcijuma što predstavlja dodatni rizik od stvaranja precipitata u krvi i/ili komponentama krvi sa dodatim citratom.

2 godine.

Rok upotrebe nakon prvog otvaranja/rekonstitucije/razblaživanja:

Pripremljena (rekonstituisana) emulzija je stabilna najviše 7 dana na temperaturi od 2 °C do 8 °C, nakon čega se može čuvati još najviše 48 sati na temperaturi do 25 °C.

Nakon dodavanja suplemenata (elektroliti, organski fosfati, mikroelementi, vitamini; videti odeljak 6.6), mikstura je pre upotrebe hemijski i fizički stabilna 7 dana na temperaturi od 2 °C do 8 °C, nakon čega se može čuvati još najviše 48 sati na temperaturi do 25 °C. Sa mikrobiološke tačke gledišta, emulziju za infuziju treba iskoristiti odmah nakon dodavanja dodataka. Ako se ne primeni odmah, čuvanje i uslovi čuvanja pre upotrebe su odgovornost korisnika i čuvanje ne bi uobičajeno trebalo da bude duže od 24 sata pri temperaturi od 2 °C do 8 °C, osim kad je dodavanje suplemenata bilo u kontrolisanim i proveravanim aseptičnim uslovima.

Ne zamrzavati.

Čuvati kesu u spoljašnjoj kartonskoj kutiji, radi zaštite od svetlosti.

Za uslove čuvanja nakon prvog otvaranja/rekonstitucije/razblaživanja, videti odeljak 6.3.

Kesa sa tri odeljka-dela je plastična kesa koja ima više slojeva, spakovana u spoljašnju ambalažu (omotač) koja štiti od kiseonika. Adsorber kiseonika može biti dodat ispod spoljašnjeg omotača. Plastična kesa ima više slojeva. Unutrašnji sloj kese sačinjen od smeše poliolefinskih kopolimera i kompatibilan je sa rastvorom aminokiselina, glukoze i emulzijom lipida. Ostali slojevi kese su sačinjeni od EVA (poli(etilen-vinilacetat) i kopoliestera.

Deo koji sadrži rastvor glukoze ima mesto za ubrizgavanje suplemenata.

Deo koji sadrži rastvor aminokiselina ima mesto za pripajanje infuzionog seta.

Posle otvaranja privremenih spojeva-pregrada, kapacitet kese je dovoljan za dodavanje vitamina, elektrolita i oligoelemenata.

Pakovanje:

  • kutija sa 4 trokomorne kese od 2000 mL (sadrži 800 mL 5,5% rastvora aminokiselina (što odgovara 5,5 g/100 mL) + 800 mL 20% rastvora glukoze (što odgovara 20 g/100 mL) + 400 mL 10% lipidne emulzije (što odgovara 10 g/100 mL))
  • Otvaranje
  • Pocepati zaštitni spoljašnji omotač
  • Ako postoji, odbaciti adsorber kiseonika, tj. njegovu kesicu posle uklanjanja spoljašnjeg omotača
  • Potvrditi integritet kese i privremenih spojeva-pregrada
  • Koristiti samo ako kesa nije oštećena, ako su privremeni spojevi intaktni (tj. nema mešanja sadržaja tri odeljka-dela kese) i ako su rastvori aminokiselina i glukoze bistri i bezbojni ili slabo žute boje, a emulzija lipida je homogena tečnost mlečnog izgleda
  • Mešanje rastvora i emulzije
  • Osigurati da je lek na sobnoj temperaturi u momentu cepanja-otvaranja spojeva između delova kese
  • Ručno presavijati kesu u nju samu, počevši od vrha kese (kraj ili deo kese gde se nalazi otvor za kačenje)
  • Privremeni spojevi-pregrade će nestati od dela blizu ulaza (inleta)
  • Nastaviti sa savijanjem kese sve dok se spojevi-pregrade ne otvore do polovine svoje dužine
  • Pomešati kesu najmanje 3 puta obrtanjem.
  • Priprema infuzije
  • Moraju postojati aseptični uslovi
  • Okačiti kesu (na držač)
  • Ukloniti plastični štitnik sa dela za primenu
  • Čvrsto spojiti vrh infuzionog seta sa delom za primenu.
  • Dodaci

Kapacitet kese je dovoljan da omogući dodavanje npr. vitamina, elektrolita i oligoelemenata.

Bilo koji suplement (uključujući vitamine) može se dodati u rekonstituisanu miksturu (posle otvaranja privremenih spojeva-pregrada između delova kese i mešanja sadržaja sva tri dela kese).

Vitamini se takođe mogu dodati u deo kese koji sadrži rastvor glukoze pre rekonstituisanja miksture (pre otvaranja privremenih spojeva-pregrada i pre mešanja rastvora i emulzije).

Nakon dodavanja dodataka, treba proveriti osmolarnost konačne mešavine pre primene, naročito u perifernu venu.

U lek Oliclinomel N4-550E mogu biti dodati:

  • Elektroliti (za formulacije koje već sadrže elektrolite kao što je Oliclinomel N4-550E, treba uzeti u obzir već prisutne elektrolite u kesi).
  • Stabilnost (po litru dobijene miksture) pokazana je za sledeće elektrolite do ukupne količine od:
  • 150 mmola natrijuma
  • 150 mmola kalijuma
  • 5,6 mmola magnezijuma
  • 5 mmola kalcijuma
  • Kada je u pitanju organski fosfat, stabilnost je pokazana za količinu do 15 mmola po kesi
  • Oligoelementi i vitamini: Stabilnost je pokazana za dodavanje preporučenih dnevnih doza (koje sadrže do 1 mg gvožđa)
  • Pedijatrijske formulacije se primenjuju kod dece

Dodavanje svih navedenih suplemenata, mora biti obavljeno pod aseptičnim uslovima. Svi suplementi se dodaju u injekciono mesto korišćenjem igle za injekciju:

  • Treba pripremiti injekciono mesto,
  • Treba probušiti injekciono mesto i ubrizgati,
  • Na kraju, treba izmešati sadržaj kese i suplemenata.
  • Primena

Za jednokratnu primenu.

Primeniti samo lek kod kojeg su privremeni spojevi-pregrade između delova kese uklonjeni, tj. pocepani, a sadržaj tri dela kese izmešan.

Uverite se da u krajnjoj emulziji za infuziju nije došlo do odvajanja faza.

Posle otvaranja kese, sadržaj se mora odmah iskoristiti, i ne sme se čuvati za narednu infuziju. Ne sme se ponovo primeniti delimično iskorišćena kesa.

Nemojte povezivati serijski kese da bi se izbegla mogućnost pojave gasne embolije usled prisustva vazduha u prvoj kesi.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Lek Oliclinomel N4-550E je emulzija za infuziju.Ovaj lek se nalazi u trodelnoj kesi.

Jedan odeljak kese sadrži rastvor glukoze sa kalcijumom, drugi sadrži emulziju lipida i treći sadrži rastvor aminokiselina sa elektrolitima.

Farmakoterapijska grupa: Rastvor za parenteralnu ishranu/kombinacije

Lek Oliclinomel N4-550E je namenjen za intravensku ishranu odraslih i dece starije od 2 godine u slučajevima kada normalna ishrana preko usta nije moguća, nedovoljna je ili je kontraindikovana.

Lek Oliclinomel N4-550E se sme upotrebljavati samo pod kontrolom lekara.

+ 2,98 g/L + 1,12 g/L + 200 g/L + 0,74 g/L + 100 g/L, emuzija za infuziju

alanin, arginin, glicin, histidin, izoleucin, leucin, lizin, metionin, fenilalanin, prolin, serin, treonin, triptofan, tirozin, valin, natrijum-acetat, natrijum-glicerofosfat, kalijum-hlorid, magnezijum-hlorid, glukoza, kalcijum- hlorid, maslinovo i sojino ulje, mešavina

Pažljivo pročitajte ovo uputstvo, pre nego što počnete da primate ovaj lek, jer ono sadrži informacije koje su važne za Vas.

  • Uputstvo sačuvajte. Može biti potrebno da ga ponovo pročitate.
  • Ako imate dodatnih pitanja, obratite se svom lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.
  • Ovaj lek propisan je samo Vama i ne smete ga davati drugima. Može da im škodi, čak i kada imaju iste znake bolesti kao i Vi.
  • Ukoliko Vam se javi bilo koje neželjeno dejstvo, obratite se Vašem lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri. Ovo uključuje i bilo koje neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu. Vidite odeljak 4.

U ovom uputstvu pročitaćete:

  • Šta je lek Oliclinomel N4-550E i čemu je namenjen
  • Šta treba da znate pre nego što primite lek Oliclinomel N4-550E
  • Kako se primenjuje lek Oliclinomel N4-550E
  • Moguća neželjena dejstva
  • Kako čuvati lek Oliclinomel N4-550E
  • Sadržaj pakovanja i ostale informacije

Lek Oliclinomel N4-550E se primenjuje kod odraslih i dece starije od dve godine.

Lek je u obliku emulzije za infuziju i daje se setom za infuziju u venu ruke ili u veliku venu grudnog koša. Primena infuzije može trajati onoliko dugo vremena koliko je potrebno, u zavisnosti od Vašeg kliničkog stanja.

Lek Oliclinomel N4-550E je za jednokratnu upotrebu.

Doziranje-Odrasli

Vaš lekar će odlučiti koliko ćete infuzije primiti u zavisnosti od vaših individualnih potreba i kliničkog stanja.

Maksimalna dnevna doza je 40 mL emulzije po kg telesne mase. Na primer: za pacijenta teškog 70 kg, maksimalna dnevna doza ne prelazi 2800 mL ove emulzije za infuziju (40 mL emulzije pomnoženo sa 70 kg).

Doziranje kod dece starije od dve godine

Lekar će odlučiti koliko leka će biti neophodno Vašem detetu, kao i koliko dugo vremena. To će zavisiti od uzrasta deteta, telesne mase, kliničkog stanja, unosa tečnosti i energetskih dnevnih potreba i potreba za azotom.

Maksimalna dnevna doza je 100 mL emulzije po kilogramu telesne mase. Na primer: ako je pacijent dete telesne mase 30 kg, najveća dnevna doza ne sme biti veća od 3000 mL emulzije (100 mL emulzije pomnoženo sa 30 kg).

Ako ste primili više leka Oliclinomel N4-550E nego što treba

Ako ste primili više leka nego što treba ili ako ste primili odgovarajuću količinu brže nego što treba, to može povećati količinu krvi u cirkulaciji i kiselost krvi.

Zbog sadržaja glukoze može doći do prevelike količine glukoze u krvi i mokraći, dok lipidni deo može povećati trigliceride u Vašoj krvi. Prevelika količina leka Oliclinomel N4-550E može izazvati mučninu, povraćanje, jezu, bol u grudima, glavobolju, nepravilan rad srca ili tahikardiju i poremećaj elektrolita. U tim slučajevima treba trenutno prekinuti infuziju.

U nekim teškim slučajevima, Vaš lekar može primeniti privremenu bubrežnu dijalizu koja će pomoći bubrezima da uklone višak leka.

Kako bi sprečio nastanak ovih događaja, lekar će redovno kontrolisati Vaše stanje i testirati određene parametre u krvi.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek. Ako primetite bilo kakve promene nakon ili tokom primene infuzije, obavestite odmah svog lekara ili medicinsku sestru.

Ispitivanja koja će sprovesti lekar dok primate lek omogućiće da se pojava neželjenih dejstava svede na minimum.

Infuziju treba odmah zaustaviti ako se pojave neuobičajeni znaci ili simptomi alergijske reakcije (preosetljivost na proteine jaja ili soje) kao što su povišena telesna temperatura, jeza, osip ili poteškoće pri disanju, prekomerno znojenje, mučnina i glavobolja.

Sledeća neželjena dejstva su prijavljena pri primeni leka Oliclinomel N4-550E:

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

  • Alergijske reakcije

Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):

  • Suženje disajnih puteva, zviždanje prilikom disanja i/ili kašljem (bronhospazam kao deo alergijske reakcije)
  • Tremor
  • Dijareja, mučnina, povraćanje
  • Neuobičajeno crvenilo kože (eritem), prekomerno znojenje
  • Bol u ekstremitetima, grčenje mišića
  • Isticanje infuzije u okolno tkivo (ekstravazacija) što može da ima za posledicu oticanje/edem na mestu primene infuzije, bol, iritaciju i zapaljenje vena, crvenilo/toplinu, lokalno oštećenje tkiva, odumiranje tkiva ili plikove
  • Groznica, jeza, zapaljenje
  • Tromboflebitis (krvni ugrušak u veni koji uzrokuje bol, oticanje i crvenilo) nakon infuzije hipertoničnog rastvora
  • Smanjena ili ograničena sposobnost uklanjanja lipida sadržanih u leku Oliclinomel N4-550E može da dovede do povećanih koncentracija masnoća u krvi („sindrom preopterećenja mastima”). To može biti uzrokovano predoziranjem, ali se takođe može pojaviti na početku infuzije, čak ako se ona sprovodi prema uputstvima, a praćeno je naglim pogoršanjem kliničkog stanja pacijenta. Ovo stanje karakterišu povećane koncentracije masnoća u krvi, groznica, masna infiltracija jetre (velike koncentracije masnoće u jetri), povećanje volumena jetre, anemija (smanjenje broja crvenih krvnih ćelija što može dovesti do bledila kože te izazvati slabost ili nedostatak vazduha), smanjenje broja belih krvnih ćelija i krvnih pločica, probleme sa zgrušavanjem krvi i/ili koma. Svi navedeni simptomi obično nestaju nakon prekida infuzije emulzije lipida.

Sledeća neželjena dejstva su prijavljena kod sličnih lekova:

Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):

  • Formiranje malih čestica koje blokiraju krvne sudove u plućima (plućno vaskularni precipitati) što za posledicu ima emboliju pluća i otežano disanje (respiratorni distres).
  • Smanjenje broja krvnih pločica – trombocita (smanjenje broja ćelija odgovornih za zgrušavanje krvi što može dovesti do krvarenja, npr. iz nosa).
  • Problemi sa eliminacijom žuči (holestaza), uvećanje jetre, žutica (žuta prebojenost kože ili beonjača zbog problema sa jetrom ili krvi).
  • Preosetljivost.
  • Povećane vrednosti enzima jetre, uključujući povećane vrednosti masnoća u krvi (povećane vrednosti trigliceridi u krvi), povećane vrednosti bilirubina u krvi.
  • Povećane koncentracije azota u krvi (azotemija).

Prijavljeno je smanjenje broja belih krvnih ćelija i krvnih pločica kod dece. Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Oliclinomel N4-550E posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon „Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Ne zamrzavati.

Čuvati kesu u spoljašnjoj kartonskoj kutiji, radi zaštite od svetlosti.

Rok upotrebe nakon prvog otvaranja/rekonstitucije/razblaživanja:

Pripremljena (rekonstituisana) emulzija je stabilna najviše 7 dana na temperaturi od 2 °C do 8 °C, nakon čega se može čuvati još najviše 48 sati na temperaturi do 25 °C.

Nakon dodavanja suplemenata (elektroliti, organski fosfati, mikroelementi, vitamini) mikstura je pre upotrebe hemijski i fizički stabilna 7 dana na temperaturi od 2 °C do 8 °C, nakon čega se može čuvati još najviše 48 sati na temperaturi do 25 °C. Sa mikrobiološke tačke gledišta, emulziju za infuziju treba iskoristiti odmah nakon dodavanja dodataka. Ako se ne primeni odmah, čuvanje i uslovi čuvanja pre upotrebe su odgovornost korisnika i čuvanje ne bi uobičajeno trebalo da bude duže od 24 sata pri temperaturi od 2 °C do 8 °C, osim kada je dodavanje suplemenata bilo u kontrolisanim i proveravanim aseptičnim uslovima.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Aktivne supstance u svakoj kesi nakon pripremljene (rekonstituisane) smeše za emulziju su:

Aktivne supstance2000 mL
mešavina prečišćenog maslinovog i prečišćenog sojinog40,00 g
alanin9,11 g
arginin5,06 g
glicin4,54 g
histidin2,11 g
izoleucin2,64 g
leucin3,22 g
lizin2,55 g
(u obliku lizin-hidrohlorida)(3,19)g
metionin1,76 g
fenilalanin2,46 g
prolin2,99 g
serin2,20 g
treonin1,85 g
triptofan0,79 g
tirozin0,18 g
valin2,55 g
natrijum-acetat, trihidrat1,96 g
natrijum-glicerofosfat, pentahidrat4,29 g
kalijum-hlorid2,38 g
magnezijum-hlorid, heksahidrat0,90 g
glukoza160,00 g
(u obliku glukoza, monohidrata)(176,00 g)
kalcijum hlorid, dihidrat0,59 g
ukupne kalorije (kcal)1215
neproteinske kalorije (kcal)1040

* Smeša se sastoji od približno 80% prečišćenog maslinovog ulja i približno 20% prečišćenog sojinog ulja.

Pomoćne supstance su: lecitin jajeta, prečišćeni; glicerol, natrijum-oleat, natrijum-hidroksid; sirćetna kiselina, glacijalna; hlorovodonična kiselina, koncentrovana; voda za injekcije.

Kako izgleda lek Oliclinomel N4-550E i sadržaj pakovanja

Pre mešanja sadržaja iz tri odeljka-komore, 1 odeljak sadrži homogenu tečnost mlečnog izgleda (emulzija lipida), dok ostala dva odeljka (koja sadrže rastvor aminokiselina sa elektrolitima i rastvor glukoze sa kalcijum-hloridom) sadrže bistre i bezbojne ili slabo žute rastvore. Jednom kada se izmeša, lek Oliclinomel N4-550E postaje emulzija za infuziju, odnosno homogena tečnost belo-mlečnog izgleda.

Kesa sa tri odeljka-dela je plastična kesa koja ima više slojeva, spakovana u spoljašnju ambalažu (omotač) koja štiti od kiseonika. Adsorber kiseonika može biti dodat ispod spoljašnjeg omotača. Plastična kesa ima više slojeva. Unutrašnji sloj kese sačinjen od smeše poliolefinskih kopolimera i kompatibilan je sa rastvorom aminokiselina, glukoze i emulzijom lipida. Ostali slojevi kese su sačinjeni od EVA (poli(etilen-vinilacetat) i kopoliestera.

Pakovanje:

  • kutija sa 4 trokomorne kese od 2000 mL (sadrži 800 mL 5,5% rastvora aminokiselina (što odgovara 5,5 g/100 mL) + 800 mL 20% rastvora glukoze (što odgovara 20 g/100 mL) + 400 mL 10% lipidne emulzije (što odgovara 10 g/100 mL))

Nosilac dozvole i proizvođač Nosilac dozvole

DIACELL D.O.O. BEOGRAD

Ilije Garašanina 23 Beograd

Proizvođač

BAXTER SA

Boulevard René Branquart 80 Lessines

Belgija

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

April, 2019.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi, izuzetno lek se može izdavati i uz lekarski recept, u cilju nastavka terapije kod kuće, što mora biti naznačeno i overeno na poleđini recepta.

Broj i datum dozvole:

515-01-01892-18-001 od 17.04.2019.

SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:

Terapijske indikacije

Parenteralna ishrana odraslih i dece uzrasta iznad 2 godine kada oralna ili enteralna ishrana nije moguća, ili je nedovoljna ili je kontraindikovana.

Doziranje i način primene

Doziranje

Doziranje leka Oliclinomel N4-550E zavisi od potrošnje energije i kliničkog stanja pacijenta, telesne mase i sposobnosti pacijenta da metaboliše sastojke infuzije Oliclinomel N4-550E, kao i od dodatne energije ili proteina dobijenih oralnim/enteralnim putem, i veličinu kese treba odabrati u odnosu na ove faktore.

Primena se može produžiti onoliko dugo koliko to zahteva kliničko stanje pacijenta.

Maksimalna dnevna doza

Maksimalna dnevna doza ne sme da se prekorači kod odraslih i pedijatrijskih pacijenata. Zbog nepromenljivog sastava višekomorne kese, možda neće biti moguće da se istovremeno zadovolje sve nutritivne potrebe pacijenata. Mogu postojati klinička stanja pacijenata koja zahtevaju količine hranljivih materija koje su različite od onih koje su prisutne u kesi.

Doziranje kod odraslih

Potrebe

Prosečne potrebe organizma za azotom su od 0,16 do 0,35 g/kg/dan (oko 1 do 2 g aminokiselina/kg/dan). Energetske potrebe variraju zavisno od uzrasta pacijenta, stanja uhranjenosti i stepena katabolizma. U proseku su između 20 i 40 kcal/kg/dan.

Maksimalna dnevna doza

Maksimalna dnevna doza iznosi 40 mL/kg telesne mase (ekvivalentno 0,88 g aminokiselina, 3,2 g glukoze, 0,8 g lipida, 0,84 mmol natrijuma i 0,64 mmol kalijuma po kg). Na primer 2800 mL ove emulzije za infuziju potrebno je za pacijenta telesne mase 70 kg.

Doziranje kod adolescenata i dece uzrasta iznad 2 godine

Nisu sprovedene kliničke studije u pedijatrijskoj populaciji.

Potrebe:

Deca uzrasta od 2 do 11 godina: Prosečne potrebe organizma za azotom su 0,16 do 0,35 (maksimalno do 0,45) g/kg/dan što odgovara 1-2 (maksimalno do 3) g aminokiselina/kg/dan.

Deca uzrasta od 12 do 18 godina: Prosečne potrebe organizma za azotom su 0,16 do 0,35 g/kg/dan što odgovara 1-2 g aminokiselina/kg/dan.

Energetske potrebe variraju zavisno od uzrasta pacijenta, uhranjenosti i stepena katabolizma. U proseku su: Deca uzrasta od 2 do 11 godina: 60 – 90 kcal/kg/dan

Deca uzrasta od 12 do 18 godina: 30 - 75 kcal/kg/dan.

Doziranje

Doziranje se bazira na unosu tečnosti i dnevnim potrebama za azotom. Ovi unosi moraju biti prilagođeni stepenu hidriranosti deteta.

Maksimalna dnevna doza

Maksimalna dnevna doza je 100 mL/kg telesne mase (ekvivalentno 2,2 g aminokiselina, 8 g glukoze, 2 g lipida, 2,1 mmol natrijuma i 1,6 mmol kalijuma po kg telesne mase).

Po pravilu, doza ne treba da bude veća od 3 g/kg/dan aminokiselina i/ili 17 g/kg/dan glukoze i/ili 3 g/kg/dan lipida i/ili 100 mL/kg/dan tečnosti, izuzev u posebnim slučajevima.

Način i dužina primene

Samo za jednokratnu primenu.

Nakon otvaranja kese, sadržaj treba odmah primeniti i ne čuvati ga za sledeću infuziju. Izgled nakon rekonstituisanja: homogena tečnost mlečnog izgleda.

Za uputstva o pripremi i rukovanju emulzijom za infuziju, videti odeljak Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom).

Lek Oliclinomel N4-550E se primenjuje intravenski, kroz centralnu ili perifernu venu (zbog male osmolarnosti).

Preporučeno trajanje infuzije za parenteralnu ishranu je između 12 i 24 sata.

Brzinu primene infuzije treba prilagoditi dozi koja se primenjuje, karakteristikama finalne mešavine za infuziju, dnevnom unosu tečnosti i trajanju infuzije (videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka).

Uobičajeno je da se brzina infuzije postupno povećava tokom prvog sata.

Maksimalna brzina infuzije kod odraslih

Po pravilu, ne treba da bude veća od 3 mL/kg/sat, što odgovara 0,06 g aminokiselina, 0,24 g glukoze i 0,06 g lipida/kg telesne mase/sat.

Po pravilu, maksimalna brzina infuzije kod odraslih ne treba da bude veća od 0,10 g/kg/sat aminokiselina i/ili 0,25 g/kg/sat glukoze i/ili 0,15 g/kg/sat lipida, izuzev u posebnim slučajevima

Maksimalna brzina infuzije za decu uzrasta od 2 do 11 godina

U ovoj uzrasnoj kategoriji, ograničavajući faktor za brzinu primene je koncentracija lipida. Po pravilu, ne treba da bude veća od 6,5 mL/kg/sat emulzije za infuziju, što odgovara 0,14 g aminokiselina, 0,52 g glukoze ili 0,13 g lipida/kg telesne mase/sat.

Maksimalna brzina infuzije za decu uzrasta od 12 do 18 godina

U ovoj uzrasnoj kategoriji, ograničavajući faktor za brzinu primene je koncentracija lipida. Po pravilu, ne treba da bude veća od 5,5 mL/kg/sat emulzije za infuziju, što odgovara 0,12 g aminokiselina, 0,44 g glukoze ili 0,11 g lipida/kg telesne mase/sat.

Po pravilu, maksimalne brzine infuzije su:

Deca uzrasta od 2 do 11 godina: 0,20 g/kg/sat aminokiselina i/ili 1,20 g/kg/sat glukoze i/ili 0,13 g/kg/sat lipida, izuzev u posebnim slučajevima.

Deca uzrasta od 12 do 18 godina: 0,12 g/kg/sat aminokiselina i/ili 1,20 g/kg/sat glukoze i/ili 0,13 g/kg/sat lipida, izuzev u posebnim slučajevima.

Kontraindikacije

Primena leka Oliclinomel N4-550E je kontraindikovana u sledećim situacijama:

  • kod nedonoščadi, odojčadi i dece mlađe od 2 godine jer su za njih neodgovarajući odnos kalorija- azota i snabdevanje energijom,
  • poznata preosetljivost na jaja, proteine soje, kikirikija ili na kukuruz/proizvode na bazi kukuruza (videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka) ili na bilo koju od aktivnih ili pomoćnih supstanci leka navedenih u odeljku Lista pomoćnih supstanci,
  • kongenitalne anomalije metabolizma aminokiselina,
  • teška hiperlipidemija ili teški poremećaji metabolizma lipida koje karakteriše hipertrigliceridemija,
  • teška hiperglikemija,
  • patološki povećane koncentracije natrijuma, kalijuma, magnezijuma, kalcijuma i/ili fosfora u plazmi.

Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka

Prebrza primena totalne parenteralne ishrane (engl. total parenteral nutrition, TPN), uključujući i Oliclinomel N4-550E može da dovede do ozbiljnih i fatalnih posledica.

Infuzija se mora momentalno prekinuti ako se zapaze bilo koji znaci ili simptomi alergijske reakcije (npr. preznojavanje, groznica, jeza, glavobolja, osip na koži, teškoće pri disanju ili bronhospazam). Ovaj lek sadrži ulje soje i fosfatide jaja. Ulje soje i proteini jaja mogu da izazovu reakcije preosetljivosti. Zabeležene su unakrsne alergijske reakcije između proteina soje i kikirikija.

Lek Oliclinomel N4-550E sadrži glukozu poreklom iz kukuruza, što može da uzrokuje reakcije preosetljivosti kod pacijenata alergičnih na kukuruz odnosno proizvode na bazi kukuruza (videti odeljak Kontraindikacije).

Neophodno je specifično kliničko praćenje pacijenata na početku intravenske infuzije.

Teški poremećaji balansa vode i elektrolita, teška hipervolemija i teški metabolički poremećaji moraju se korigovati pre početka primene infuzije.

Ceftriakson se ne sme mešati ili primenjivati istovremeno sa bilo kojim drugim intravenskim rastvorima koji sadrže kalcijum, čak i preko različitih infuzionih linija ili mesta primene infuzije. Ceftriakson i rastvori koji sadrže kalcijum mogu da se primenjuju jedan za drugim ako se koriste različite infuzione linije na različitim mestima primene ili ako se zameni ili temeljno ispere infuziona liniija fiziološkim rastvorom kako bi se izbeglo stvaranje precipitata. Kod pacijenata čije stanje zahteva kontinuiranu paraenteralnu ishranu rastvorima koji sadrže kalcijum, treba razmotriti mogućnosti alternativne antibakterijske terapije sa smanjenim rizikom od stvaranja precipitata. Ako je primena ceftriaksona neophodna kod pacijenata čije stanje zahteva i kontinuiranu parenteralnu ishranu, rastvor i ceftriakson mogu se primeniti istovremeno, ali preko različitih infuzionih linija i na različitim mestima primene. Alternativno, infuzija rastvora za

parenteralnu ishranu može se zaustaviti za vreme infuzije ceftriaksona, ali poštujući savet da se linija temeljno ispere pre i posle primene (videti odeljke Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija i Inkompatibilnost).

Prijavljeni su plućno-vaskularni precipitati koji uzrokuju emboliju pluća i respiratorni distres kod pacijenata koji primaju parenteralnu ishranu. U nekim slučajevima, došlo je do fatalnog ishoda. Prekomerno dodavanje kalcijuma i fosfata povećava rizik od formiranja precipitata kalcijum-fosfata (videti odeljak Inkompatibilnost).

Pored pregleda rastvora, infuzioni set i kateter takođe treba periodično proveravati na prisustvo precipitata. Ako se pojave znaci respiratornog distresa, infuziju treba prekinuti i obaviti medicinski pregled.

Nemojte dodavati druge lekove ili supstance u komponente odeljaka ili rekonstituisanu emulziju bez potvrde o njihovoj kompatibilnosti i stabilnosti dobijenog preparata. Formiranje taloga ili destabilizacija emulzije lipida može dovesti do vaskularnih okluzija (videti odeljke Inkompatibilnost i Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)).

Infekcije na mestu vaskularnog pristupa i sepsa mogu se javiti kao komplikacija kod pacijenata na parenteralnoj ishrani, posebno zbog lošeg održavanja katetera i imunosupresivnog efekta bolesti ili lekova. Pažljivo praćenje znakova, simptoma i rezultata laboratorijskih testova za groznicu/jezu, leukocitoza, tehničke komplikacije plasiranja, i hiperglikemija mogu da pomognu brzom otkrivanju infekcije. Pacijenti kojima je potrebna parenteralna ishrana imaju često predispozicije za infektivne komplikacije usled neuhranjenosti i/ili osnovne bolesti. Pojava septičnih komplikacija može biti smanjena ako se primenjuju aseptične tehnike plasiranja i održavanja katetera, kao i aseptične tehnike u pripremi nutritivne formule.

Tokom primene, treba pratiti balans vode i elektrolita, osmolarnost seruma, trigliceride u serumu, acido- bazni status, glukozu u krvi i funkcionalne testove jetre i bubrega, koagulacione testove i krvnu sliku uključujući i trombocite.

Metaboličke komplikacije mogu se javiti ako hranljivi unos nije prilagođen potrebama pacijenta, ili metabolički kapacitet bilo kojih komponenti nije tačno ocenjen. Štetni metabolički efekti mogu nastati zbog primene neadekvatne ili preterane nutricije ili neodgovarajućeg sastava za potrebe određenog pacijenta.

Koncentracija triglicerida u serumu i sposobnost organizma da ukloni lipide mora se redovno proveravati.

Koncentracija triglicerida u serumu ne sme biti veća od 3 mmol/L tokom infuzije. Ove koncentracije treba odrediti tek posle kontinuiranog trajanja infuzije od minimalno 3 sata.

Ako se sumnja na poremećaj metabolizma lipida, preporučuje se svakodnevno merenje koncentracije triglicerida u serumu posle perioda od 5 do 6 sati bez njihove primene, tj. posle prestanka infuzije. Kod odraslih, serum mora biti bistar za manje od 6 sati posle prestanka infuzije koja sadrži lipidnu emulziju. Sledeća infuzija treba da se primeni samo onda kada se koncentracije triglicerida u serumu vrate na normalne vrednosti.

„Sindrom preopterećenja mastima” prijavljen je pri primeni leka Oliclinomel N4-550E i sličnih lekova. Smanjena ili ograničena sposobnost da se uklone lipidi sadržani u leku Oliclinomel N4-550E može da dovede do „sindroma preopterećenja mastima“, koji može da bude uzrokovan predoziranjem, međutim znaci i simptomi ovog sindroma mogu da se jave i kada se lek primenjuje u skladu sa uputstvom (videti takođe odeljak Neželjena dejstva).

U slučaju hiperglikemije, mora se podesiti brzina infuzije leka Oliclinomel N4-550E i/ili primeniti insulin. Pri primeni leka Oliclinomel N4-550E putem periferne vene može se razviti tromboflebitis.

Mesto plasiranog katetera se mora svakodnevno posmatrati zbog pojave lokalnih znaka tromboflebitisa.

Nakon dodavanja dodataka, treba proveriti osmolarnost konačne mešavine pre primene. Dobijenu mešavinu treba primeniti kroz centralni ili periferni venski put u zavisnosti od konačne osmolarnosti. Ako je konačna

mešavina koja se primenjuje hipertonična, može da uzrokuje iritaciju vene ako se primenjuje u perifernu venu.

Iako postoji prirodni sadržaj oligoelemenata i vitamina u leku, ove koncentracije ne zadovoljavaju potrebe organizma i oni se dodaju kako bi se sprečio nedostatak u razvoju. Pogledajte uputstvo za primenu ovog leka (videti odeljak Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)).

Potreban je oprez prilikom primene leka Oliclinomel N4-550E kod pacijenata koji imaju povećanu osmolarnost u serumu, insuficijenciju nadbubrežne žlezde, insuficijenciju srca ili poremećaj funkcije pluća.

Ponovno prehranjivanje neuhranjenih pacijenata može dovesti do sindroma prehranjivanja koje karakteriše povećanje vrednosti intracelularnog kalijuma, fosfora i magnezijuma i pacijent postaje anaboličan. Može da se razvije nedostatak tiamina i zadržavanje tečnosti. Pažljivo praćenje i postepen porast unosa hranljivih materija može sprečiti komplikacije predoziranja. Ovaj sindrom je zabeležen sa sličnim proizvodima.

Nemojte povezivati serijski kese kako bi se izbegla mogućnost od pojave gasne embolije usled prisustva vazduha u prvoj kesi.

Insuficijencija jetre

Potreban je oprez pri primeni leka kod pacijenata sa insuficijencijom jetre zbog rizika od razvoja ili pogoršanja neuroloških oboljenja usled hiperamonijemije. Potrebno je redovno kliničko i laboratorijsko ispitivanje parametara funkcije jetre, glukoze u krvi, elektrolita i triglicerida.

Insuficijencija bubrega

Potreban je oprez pri primeni kod pacijenata sa insuficijencijom bubrega, naročito ako postoji hiperkalemija; rizik od nastanka ili pogoršanja metaboličke acidoze i hiperazotemije ukoliko se ne radi uklanjanje ekstrarenalnog otpada. Kod takvih pacijenata, neophodno je pažljivo praćenje količine tečnosti, triglicerida i elektrolitnog statusa.

Poremećaji krvi

Koristiti sa oprezom kod pacijenata koji imaju poremećaj koagulacije krvi i anemiju. Krvnu sliku i parametre koagulacije treba pažljivo pratiti.

Endokrinološki i metabolički poremećaji

Koristiti sa oprezom kod pacijenata sa:

  • Metaboličkom acidozom. Ne preporučuje se primena ugljenih hidrata kada postoji laktička acidoza. Preporučuje se redovna klinička i laboratorijska kontrola.
  • Diabetes mellitus-om: treba pratiti koncentracije glukoze, glikozuriju, ketonuriju i kada je moguće, treba prilagođavati doze insulina.
  • Hiperlipidemijom zato što postoje lipidi u emulziji za infuziju. Preporučuje se redovna klinička i laboratorijska kontrola.
  • Poremećajem metabolizma aminokiselina.

Ekstravazacija

Mesto gde je plasiran kateter treba redovno pratiti kako bi se identifikovali znaci ekstravazacije. Ako dođe do ekstravazacije, primenu leka treba odmah zaustaviti, pri čemu treba zadržati na mestu plasirani kateter ili kanilu za potrebe trenutnog zbrinjavanja pacijenta. Ako je moguće, treba sprovesti aspiraciju kroz kateter/kanilu u cilju smanjenja količine tečnosti u tkivima pre uklanjanja katetera/kanile.

Kada se infuzija primenuje u ekstremitet, položaj ekstremiteta treba da bude uzdignut.

U zavisnosti od ekstravazacije leka (uključujući lek(ove) dodat(e) leku Oliclinomel N4-550E, ako je potrebno) i faze/stepena bilo koje povrede, moraju se preduzeti odgovarajuće posebne mere. Opcije koje mogu biti uključene su: nefarmakološke, farmakološke i/ili hirurške intervencije. U slučaju pogoršanja na zahvaćenom mestu (kontinuirani bol, nekroza, ulceracije, sumnja na sindrom odeljka (engl. compartment syndrome)), treba odmah konsultovati hirurga.

Mesto ekstravazacije treba prati najmanje svakih 4 sata u toku prva 24 sata, a zatim jednom dnevno. Infuzije se ne sme ponovo primeniti u istu perifernu ili centralnu venu.

Specijalne mere opreza kod dece

Kada se primenjuje kod dece starije od 2 godine, bitno je koristiti kesu čija zapremina odgovara dnevnoj dozi.

Postoji uvek potreba za dodatkom vitamina i oligoelemenata. Treba koristiti pedijatrijske formulacije.

Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija

Nisu sprovedene studije interakcija.

Moguće je stvaranje precipitata ceftriakson-kalcijuma kada se ceftiakson pomeša sa rastvorima koji sadrže kalcijum u istoj infuzionoj liniji. Ceftriakson ne sme da se meša ili primenjuje istovremeno sa intravenskim rastvorima koji sadrže kalcijum, uključujući i Oliclinomel N4-550E, kroz istu infuzionu liniju (npr. Y- mesto). Ipak, ceftriakson i rastvori koji sadrže kalcijum mogu se primeniti jedan za drugim ako se između uzastopne primene ovih infuzija infuzione linije temeljno isperu kompatibilnim rastvorom (videti odeljke Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka i Inkompatibilnost).

Oliclinomel N4-550E sadrži vitamin K, prirodno prisutan u emulziji lipida. Količina vitamina K u preporučenim dozama u leku Oliclinomel N4-550E ne utiče na efekte derivata kumarina.

Ova emulzija za infuziju ne sme se primeniti istovremeno sa krvlju putem istog seta za infuziju jer postoji mogućnost nastanka pseudoaglutinacije.

Lipidi u ovoj emulziji mogu menjati, tj. uticati na rezultate nekih laboratorijskih testova (npr. bilirubin, laktatna dehidrogenaza, saturacija kiseonikom, hemoglobin u krvi) ako se uzorci krvi uzmu pre nego što se lipidi eliminišu (oni se generalno eliminišu posle perioda od 5 do 6 sati posle njihove primene).

Zbog prisustva kalijuma u leku Oliclinomel N4-550E, potreban je oprez, posebno kod pacijenata koji u terapiji upotrebljavaju diuretike koji štede kalijum (npr. amilorid, spironolakton, triamteren), inhibitore angiotenzin konvertujućeg enzima (ACE), antagoniste angiotenzin II receptora ili imunosupresive kao što su takrolimus ili ciklosporin, jer postoji rizik od nastanka hiperkalemije.

Plodnost, trudnoća i dojenje

Za sada, nema dovoljno relevantnih kliničkih podataka koji bi procenili podnošljivost sastojaka leka Oliclinomel N4-550E kod žena koje su trudne ili doje.

U odsustvu podataka, lekar koji propisuje lek mora da proceni odnos koristi za majku i rizika za dete pre primene emulzije bilo tokom trudnoće, bilo kod žena koje doje svoju decu.

Uticaj leka na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama

Nisu sprovedene studije o uticaju leka na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Neželjena dejstva

Potencijalna neželjena dejstva mogu se javiti kao posledica nepravilne primene (npr. predoziranja, prevelika brzina davanja infuzije) (videti odeljke Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka i Predoziranje).

Na početku infuzije, svi neuobičajeni znaci ili simptomi alergijske reakcije (npr. preznojavanje, groznica, jeza, glavobolja, osip na koži, otežano disanje, bronhospazam) su razlog za momentalni prekid infuzije.

Lekovi Oliclinomel N4-550E, N7-1000E i N8-800 su primenjivani kod 286 pacijenata u četiri (4) kliničke studije.

U tri(3) studije je procenjivana jednostavnost primene, bezbednost i nutritivna efikasnost leka.

Dve od tri studije su bile otvorene, nekomparativne studije kod pacijenata podvrgnutih gastrointestinalnim hirurškim zahvatima zbog kancera želuca. U ovim ispitivanjima, ukupno 36 pacijenata je primilo do

40 mL/kg/dan tokom 5 dana u studiji sa lekom Oliclinomel N4-550E (N=20) i do 36 mL/kg/dan tokom 5 dana u studiji sa lekom Oliclinomel N7-1000E (N=16).

Treća studija je bila randomizovana, dvostruko slepa, aktivno kontrolisana studija efikasnosti i bezbednosti, sprovedena sa Oliclinomel N8-800 u dozi do 40 mL/kg/dan tokom 5 dana kod 28 hospitalizovanih pacijenata sa različitim medicinskim stanjima koje su zahtevale parenteralnu ishranu (npr. postoperativna dijeta, teška pothranjenost, nedovoljan ili kontraindikovan enteralni unos), a koja su povezana sa srčanim, respiratornim, gastrointestinalnim, metaboličkim, infektivnim, bubrežnim, neoplastičnim i oboljenjima nervnog sistema.

Poslednja studija je bila randomizovano, otvoreno, aktivno kontrolisano ispitivanje radi procene bezbednosti i efikasnosti primene leka Oliclinomel N4-550E kod 226 pacijenata primljenih na hiruršku intervenciju. Od ovih pacijenata, 86,3% je podvrgnuto hirurškom zahvatu (većinom abdominalne operacije zbog gastroinstestinalnih oboljenja). Planirano je da se terapijom tokom studije obezbedi 25 kcal/kg/dan tokom 5 do 14 dana.

Zbirni podaci iz kliničkih studija i postmarketinškog iskustva ukazuju na sledeća neželjena dejstva u vezi sa primenom leka Oliclinomel:

Klasa sistema organa (SOC)Preporučeni MedDRA terminiUčestalosta
Poremećaji imunskog sistemaReakcije preosetljivostiPovremenob Nepoznatoc
Povrede, trovanja iSindrom preopterećenja mastimaNepoznatoc
Poremećaji nervnog sistemaTremorNepoznatoc
Gastrointestinalni poremećajiDijareja Povraćanje MučninaNepoznatoc Nepoznatoc Nepoznatoc
Poremećaji kože i potkožnog tkivaEritemd HiperhidrozaNepoznatoc Nepoznatoc
Poremećaji mišićno-Bol u ekstremitetima Mišićni spazamNepoznatoc Nepoznatoc
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneEdem/otok na mestu primene infuzijed Bol na mestu primene infuzijed Ekstravazacija na mestu infuzije Reakcija na mestu primene infuzije GroznicaNepoznatoc Nepoznatoc Nepoznatoc Nepoznatoc Nepoznatoc Nepoznatoc Nepoznatoc Nepoznatoc Nepoznatoc Nepoznatoc Nepoznatoc Nepoznatoc

a: Učestalost ispoljavanja: veoma česta (≥1/10), česta (≥1/100 - <1/10), povremena (≥1/1000 - <1/100), retka (≥1/10000 - <1/1000), veoma retka (<1/10000), nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).

b: Neželjene reakcije prijavljene u kliničkim studijama, koje su se sprovodile na samo 286 pacijenata koji su primali Oliclinomel.

c: Neželjene reakcije koje su prijavljene u toku postmarketinškog ispitivanja leka Oliclinomel.

d: Neželjena dejstva koja mogu biti povezana sa ekstravazacijom.

Sledeća neželjena dejstva su prijavljena i kod drugih sličnih lekova:

  • Vaskularni poremećaji (učestalost nepoznata – ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): Plućni vaskularni precipitati (embolija pluća i respiratorni distres) (videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka).
  • Poremećaji krvi i limfnog sistema (učestalost nepoznata – ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka ): trombocitopenija.
  • Hepatobilijarni poremećaji (učestalost nepoznata – ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): holestaza, hepatomegalija, žutica.
  • Poremećaji imunskog sistema (učestalost nepoznata – ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): preosetljivost.
  • Ispitivanja (učestalost nepoznata – ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): povećanje vrednosti γ-glutamiltransferaze, povećanje vrednosti enzima jetre (uključujući povećanje aspartat aminotransferaze, alanin aminotransferaze, transaminaza), povećanje vrednosti triglicerida, povećanje vrednosti alkalne fosfataze i povećanje vrednosti bilirubina u krvi.
  • Poremećaji bubrega i urinarnog sistema (učestalost nepoznata – ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): azotemija.

Opis odabranih neželjenih reakcija

  • Sindrom preopterećenja mastima

Sindrom preopterećenja mastima je prijavljen pri primeni leka Oliclinomel N4-550E kao i drugih sličnih lekova. Ovo može biti izazvano neodgovarajućom primenom (npr. predoziranje i/ili brzina infuzije veća od preporučene), ali znaci i simptomi ovog sindroma mogu se javiti i na početku infuzije kada se lek primenjuje u skladu sa uputstvima. Smanjena ili ograničena sposobnost za uklanjanje lipida koji su sadržani u leku Oliclinomel N4-550E može dovesti do „sindroma preopterećenja mastima”.

Ovaj sindrom je povezan sa naglim pogoršanjem kliničkog stanja pacijenta i karakteriše ga sledeće: hiperlipidemija, groznica, masna infiltracija jetre (hepatomegalija), poremećaj funkcije jetre, anemija, leukopenija, trombocitopenija, poremećaji koagulacije i poremećaji CNS-a (npr. koma) i zahteva hospitalizaciju. Svi ovi simptomi su reverzibilni, tj. nestaju posle obustavljanja infuzije emulzije.

Pedijatrijska populacija

Prijavljeni su slučajevi trombocitopenije kod dece koja su primala infuziju lipida. Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 (0)11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Predoziranje

U slučaju nepravilne primene (predoziranja i/ili brzine davanja infuzije veće nego što je preporučeno) mogu se pojaviti znaci hipervolemije i acidoze.

Prebrza primena rastvora totalne parenteralne ishrane (TPN), uključujući i lek Oliclinomel N4-550E može da dovede do ozbiljnih i smrtonosnih posledica (videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka).

Hiperglikemija, glikozurija, kao i hiperosmolarni sindrom mogu nastati posle prekomerne primene glukoze.

Prebrza infuzija ili primena prevelike zapremine može izazvati mučninu, povraćanje, jezu, bol u grudima, glavobolju, nepravilan rad srca ili tahikardiju, i disbalans elektrolita. U tim situacijama, infuziju treba odmah obustaviti.

Smanjena sposobnost za uklanjanje lipida može da dovede do „sindroma preopterećenja mastima”, čiji su simptomi reverzibilni, tj. nestaju posle prekida infuzije lipida (takođe videti odeljak Neželjena dejstva).

U nekim teškim slučajevima, može biti neophodna primena hemodijalize, hemofiltracije ili hemodijafiltracije.

Lista pomoćnih supstanci

Lipidna emulzija:

  • lecitin jajeta, prečišćeni
  • glicerol
  • natrijum-oleat
  • natrijum-hidroksid (za podešavanje pH)
  • voda za injekcije

Rastvor aminokiselina:

  • sirćetna kiselina, glacijalna(za podešavanje pH)
  • voda za injekcije

Rastvor glukoze:

  • hlorovodonična kiselina, koncentrovana (za podešavanje pH)
  • voda za injekcije

Inkompatibilnost

Ne treba dodavati druge lekove ili supstance u jedan od tri odeljka kese ili u već pripremljenu (rekonstituisanu) emulziju, bez prethodne potvrde njihove kompatibilnosti i stabilnosti tako dobijenog preparata (pre svega, stabilnosti lipidne emulzije ili stvaranja precipitata) (videti odeljak Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)).

Kao i kod bilo koje smeše za parenteralnu ishranu, odnosi kalcijuma i fosfata moraju da se razmotre. Prekomerno dodavanje kalcijuma i fosfata, posebno u obliku mineralnih soli, može dovesti do formiranja precipitata kalcijum-fosfata.

Inkompatibilnost može nastati u izuzetno kiseloj sredini (niska pH vrednost) ili pri neodgovarajućem sadržaju dvovalentnih katjona (Ca2+ i Mg2+), koji mogu narušiti stabilnost lipidne emulzije.

Ceftriakson ne sme da se upotrebljava sa intravenskim rastvorima koji sadrže kalcijum, uključujući i Oliclinomel N4-550E, kroz istu infuzionu liniju (Y-mesto), zbog rizika od stvaranja precipitata soli ceftriakson-kalcijum (videti odeljke Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka i Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija).

Kompatibilnost se mora proveriti sa rastvorom koji se istovremeno primenjuje pomoću istog seta za infuziju, katetera ili kanile.

Lek Oliclinomel N4-550E se ne sme primeniti pomoću istog pribora pre, tokom ili posle primene krvi zbog opasnosti od nastanka pseudoaglutinacije.

Lek Oliclinomel N4-550E sadrži jone kalcijuma što predstavlja dodatni rizik od stvaranja precipitata u krvi i/ili komponentama krvi sa dodatim citratom.

Rok upotrebe

2 godine.

Rok upotrebe nakon prvog otvaranja/rekonstitucije/razblaživanja:

Pripremljena (rekonstituisana) emulzija je stabilna najviše 7 dana na temperaturi od 2 °C do 8 °C, nakon čega se može čuvati još najviše 48 sati na temperaturi do 25 °C.

Nakon dodavanja suplemenata (elektroliti, organski fosfati, mikroelementi, vitamini; videti odeljak Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)), mikstura je pre upotrebe hemijski i fizički stabilna 7 dana na temperaturi od 2 °C do 8 °C, nakon čega se može čuvati još najviše 48 sati na temperaturi do 25 °C. Sa mikrobiološke tačke gledišta, emulziju za infuziju treba iskoristiti odmah nakon dodavanja dodataka. Ako se ne primeni odmah, čuvanje i uslovi čuvanja pre upotrebe su odgovornost korisnika i čuvanje ne bi uobičajeno trebalo da bude duže od 24 sata pri temperaturi od 2 °C do 8 °C, osim kad je dodavanje suplemenata bilo u kontrolisanim i proveravanim aseptičnim uslovima.

Posebne mere opreza pri čuvanju

Ne zamrzavati.

Čuvati kesu u spoljašnjoj kartonskoj kutiji, radi zaštite od svetlosti.

Za uslove čuvanja nakon prvog otvaranja/rekonstitucije/razblaživanja, videti odeljak Rok upotrebe.

Priroda i sadržaj pakovanja

Kesa sa tri odeljka-dela je plastična kesa koja ima više slojeva, spakovana u spoljašnju ambalažu (omotač) koja štiti od kiseonika. Adsorber kiseonika može biti dodat ispod spoljašnjeg omotača. Plastična kesa ima više slojeva. Unutrašnji sloj kese sačinjen od smeše poliolefinskih kopolimera i kompatibilan je sa rastvorom aminokiselina, glukoze i emulzijom lipida. Ostali slojevi kese su sačinjeni od EVA (poli(etilen-vinilacetat) i kopoliestera.

Deo koji sadrži rastvor glukoze ima mesto za ubrizgavanje suplemenata.

Deo koji sadrži rastvor aminokiselina ima mesto za pripajanje infuzionog seta.

Posle otvaranja privremenih spojeva-pregrada, kapacitet kese je dovoljan za dodavanje vitamina, elektrolita i oligoelemenata.

Pakovanje:

  • kutija sa 4 trokomorne kese od 2000 mL (sadrži 800 mL 5,5% rastvora aminokiselina (što odgovara 5,5 g/100 mL) + 800 mL 20% rastvora glukoze (što odgovara 20 g/100 mL) + 400 mL 10% lipidne emulzije (što odgovara 10 g/100 mL))

Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)

  • Otvaranje
  • Pocepati zaštitni spoljašnji omotač
  • Ako postoji, odbaciti adsorber kiseonika, tj. njegovu kesicu posle uklanjanja spoljašnjeg omotača
  • Potvrditi integritet kese i privremenih spojeva-pregrada
  • Koristiti samo ako kesa nije oštećena, ako su privremeni spojevi intaktni (tj. nema mešanja sadržaja tri odeljka-dela kese) i ako su rastvori aminokiselina i glukoze bistri i bezbojni ili slabo žute boje, a emulzija lipida je homogena tečnost mlečnog izgleda
  • Mešanje rastvora i emulzije
  • Osigurati da je lek na sobnoj temperaturi u momentu cepanja-otvaranja spojeva između delova kese
  • Ručno presavijati kesu u nju samu, počevši od vrha kese (kraj ili deo kese gde se nalazi otvor za kačenje)
  • Privremeni spojevi-pregrade će nestati od dela blizu ulaza (inleta)
  • Nastaviti sa savijanjem kese sve dok se spojevi-pregrade ne otvore do polovine svoje dužine
  • Pomešati kesu najmanje 3 puta obrtanjem.
  • Priprema infuzije
  • Moraju postojati aseptični uslovi
  • Okačiti kesu (na držač)
  • Ukloniti plastični štitnik sa dela za primenu
  • Čvrsto spojiti vrh infuzionog seta sa delom za primenu.
  • Dodaci

Kapacitet kese je dovoljan da omogući dodavanje npr. vitamina, elektrolita i oligoelemenata.

Bilo koji suplement (uključujući vitamine) može se dodati u rekonstituisanu miksturu (posle otvaranja privremenih spojeva-pregrada između delova kese i mešanja sadržaja sva tri dela kese).

Vitamini se takođe mogu dodati u deo kese koji sadrži rastvor glukoze pre rekonstituisanja miksture (pre otvaranja privremenih spojeva-pregrada i pre mešanja rastvora i emulzije).

Nakon dodavanja dodataka, treba proveriti osmolarnost konačne mešavine pre primene, naročito u perifernu venu.

U lek Oliclinomel N4-550E mogu biti dodati:

  • Elektroliti (za formulacije koje već sadrže elektrolite kao što je Oliclinomel N4-550E, treba uzeti u obzir već prisutne elektrolite u kesi).
  • Stabilnost (po litru dobijene miksture) pokazana je za sledeće elektrolite do ukupne količine od:
  • 150 mmola natrijuma
  • 150 mmola kalijuma
  • 5,6 mmola magnezijuma
  • 5 mmola kalcijuma
  • Kada je u pitanju organski fosfat, stabilnost je pokazana za količinu do 15 mmola po kesi
  • Oligoelementi i vitamini: Stabilnost je pokazana za dodavanje preporučenih dnevnih doza (koje sadrže do 1 mg gvožđa)
  • Pedijatrijske formulacije se primenjuju kod dece

Dodavanje svih navedenih suplemenata, mora biti obavljeno pod aseptičnim uslovima. Svi suplementi se dodaju u injekciono mesto korišćenjem igle za injekciju:

  • Treba pripremiti injekciono mesto,
  • Treba probušiti injekciono mesto i ubrizgati,
  • Na kraju, treba izmešati sadržaj kese i suplemenata.
  • Primena

Za jednokratnu primenu.

Primeniti samo lek kod kojeg su privremeni spojevi-pregrade između delova kese uklonjeni, tj. pocepani, a sadržaj tri dela kese izmešan.

Uverite se da u krajnjoj emulziji za infuziju nije došlo do odvajanja faza.

Posle otvaranja kese, sadržaj se mora odmah iskoristiti, i ne sme se čuvati za narednu infuziju. Ne sme se ponovo primeniti delimično iskorišćena kesa.

Nemojte povezivati serijski kese da bi se izbegla mogućnost pojave gasne embolije usled prisustva vazduha u prvoj kesi.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Uputstvo za pripremu i rukovanje

Lek Oliclinomel N4-550E se sme koristiti samo:

  • ako je kesa neoštećena,
  • ako su nepropusne pregrade na mestu i neoštećene,
  • ako su rastvori glukoze i aminokiselina bistri, bezbojni ili bledo žute boje,
  • ako je emulzija lipida homogena tečnost mlečnog izgleda.

Lek Oliclinomel N4-550E treba zagrejati na sobnoj temperaturu pre primene.

Lek se sme primeniti samo ako su nepropusne pregrade između tri odeljka uklonjene i ako je sadržaj tri odeljka izmešan na sledeći način:

Nakon otvaranja kese, lek se mora upotrebiti odmah i nikada se ne sme čuvati za drugu infuziju.

Ne smete primeniti delimično iskorišćenu kesu.

Nemojte povezivati serijski kese da bi se izbegla mogućnost pojave gasne embolije usled prisustva vazduha u prvoj kesi.

Samo za jednokratnu upotrebu. Neiskorišćeni lek ili otpadni materijal koji potiče od leka treba odložiti u medicinski otpad.

Dodaci

Pre nego što dodate druge lekove ili dodatke u jedan od tri odeljka kese ili pripremljenu mešavinu, proverite njihovu kompatibilnost sa sadržajem trojne mešavine te stabilnost nastale mešavine (posebno stabilnost emulzije lipida).

Lek Oliclinomel N4-550E se može primeniti sam ili nakon dodataka elektrolita, oligoelemenata ili vitamina, ukoliko je to potrebno.

Bilo koji suplement (uključujući vitamine) može se dodati u rekonstituisanu miksturu (posle otvaranja privremenih spojeva-pregrada između delova kese i mešanja sadržaja sva tri dela kese).

Vitamini se takođe mogu dodati u deo kese koji sadrži rastvor glukoze pre rekonstituisanja miksture (pre otvaranja privremenih spojeva-pregrada i pre mešanja rastvora i emulzije).

U Oliclinomel N4-550E se mogu dodati:

  • Elektroliti: treba uračunati elektrolite već prisutne u kesi: emulzija je stabilna ako ukupna količina elektrolita ne prelazi 150 mmol natrijuma, 150 mmol kalijuma, 5,6 mmol magnezijuma i 5 mmol kalcijuma po litru trojne mešavine.
  • Organski fosfati: stabilnost emulzije nije narušena ako je u kesi prisutno do 15 mmol organskih fosfata.

Oligoelementi i vitamini: stabilnost emulzije nije narušena ako se dodaju preporučene dnevne doze (koje sadrže do 1 mg gvožđa). Za decu su potrebne pedijatrijske formulacije.

Postupak dodavanja gorenavedenih elemenata mora se sprovoditi u aseptičnim uslovima. Dodavanje se izvodi kroz injekciono mesto za dodavanje korišćenjem igle:

  • Pripremite injekciono mesto za dodavanje,
  • Ubodite iglu u mesto za dodavanje i ubrizgajte,
  • Izmešajte sadržaj kese sa dodacima.

Nakon dodavanja dodataka, treba proveriti osmolarnost konačne mešavine pre primene. Dobijenu mešavinu treba primeniti kroz centralni ili periferni venski put u zavisnosti od konačne osmolarnosti. Ako je konačna mešavina hipertonična, može da uzrokuje iritaciju vene ako se primenjuje u perifernu venu.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info