Thyrozol® 20mg film tableta

tiamazol

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
Lek nije na listi lekova RFZO
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept

Ostale informacije

Naziv leka
Thyrozol® 20mg film tableta
Opis
Thyrozol® je lek koji sadrži tiamazol i koristi se za lečenje hipertireoze kod odraslih i adolescenata. Smatra se terapijom izbora za Gravesovu bolest.
Farmaceutski oblik
film tableta
Vrsta leka
Humani lekovi
Nosioci odobrenja

Pakovanje i cena

film tableta; 20mg; blister, 2x15kom
Broj rešenja
‍515-01-04554-18-001
JKL
‍1040251
EAN
‍8606105311274
Vrsta rešenja
Registracija
Datum rešenja o stavljanju leka u promet
05.02.2020.
Datum važenja rešenja
05.02.2070.
Maksimalna odobrena cena leka
311,50 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Terapija hipertireoidizma, uključujući

  • Konzervativnu terapiju hipertireoidizma, posebno onog bez ili sa malom strumom.
  • Priprema za operaciju kod svih oblika hipertireoidizma.
  • Priprema za terapiju radioaktivnim jodom naročito kod pacijenata sa teškim hipertireoidizmom.
  • Intermedijarna terapija nakon terapije radioaktivnim jodom.
  • Profilaktička terapija kod pacijenata sa subkliničkim hipertireoidizmom, autonomnim adenomom ili sa hipertireoidizmom u istoriji bolesti, kod kojih je izlaganje jodu neizbežno (npr. pregled kontrastnim sredstvom koje sadrži jod).

Tiamazol je aktivni metabolit karbimazola, pri čemu 1 mg tiamazola nije ekvivalentan 1 mg karbimazola. To se mora imati na umu kada se započinje terapija sa tiamazolom ili kada se prelazi sa terapije karbimazolom na tiamazol. Potrebno je držati se sledećih preporuka o doziranju.

Opšte preporuke za doziranje

  • Doziranje kod odraslih

U zavisnosti od težine bolesti i snabdevanja jodom, terapija se obično počinje dnevnim dozama tiamazola od 10 mg do 40 mg. U mnogim slučajevima inhibicija proizvodnje tireoidnih hormona se obično može postići početnom dozom od 20 do 30 mg tiamazola dnevno. U blažim slučajevima se ne mora primeniti doza koja u potpunosti blokira proizvodnju tireoidnih hormona, tako da se može početi sa manjom dozom. Početna doza od 40 mg tiamazola može biti potrebna kod teških slučajeva hipertireoidizma.

Doza se individualno podešava u zavisnosti od metaboličkog stanja pacijenta koje se može proceniti na osnovu vrednosti tiroidnih hormona.

Za terapiju održavanja, preporučuju se jedan od dva predložena režima doziranja:

  • Dnevna doza održavanja od 5 mg do 20 mg tiamazola u kombinaciji sa levotiroksinom kako bi se izbegla pojava hipotireoidizma.
  • Monoterapija dnevnim dozama od 2,5 mg do 10 mg tiamazola.

Napomena: Film tablete od 20 mg mogu se deliti samo na pola pri čemu se dobija jačina od 10 mg. Kod pacijenata kod kojih su indikovane doze od 2,5 mg i 5 mg, film tablete leka Thyrozol od 20 mg se ne mogu primeniti.

Hipertireoidizam indukovan jodom može da zahteva veće doze.

  • Doziranje kod dece

Upotreba kod dece iznad 40 kg i adolescenata

Početnu terapijsku dozu kod dece iznad 40 kg i adolescenata treba prilagoditi telesnoj masi pacijenata. Uobičajena početna doza kod dece je 0,5 mg tiamazola/kg telesne mase dnevno, podeljeno u dve ili tri jednake doze. Za održavanje terapije, dnevna doza se može smanjiti i primeniti jednom dnevno u zavisnosti od odgovora pacijenta.

Dodatna terapija levotiroksinom može biti potrebna da bi se izbegao hipotireoidizam. Ukupnu dozu tiamazola od 40 mg/dan ne treba prekoračiti.

Napomena: Kod dece i adolescenata kod kojih su indikovane doze od 2,5 mg i 5 mg, film tablete leka Thyrozol od 20 mg se ne mogu primeniti.

Upotreba kod dece (od 2 godine i mlađe)

Bezbednost i efikasnost tiamazola kod dece uzrasta od 2 godine i mlađe nije sistematski ispitivana. Zbog toga se ne preporučuje upotreba tiamazola kod dece uzrasta od 2 godine i mlađe.

Konzervativna terapija hipertireoidizma

Cilj terapije je da se postigne eutiroidno metaboličko stanje i dugoročna remisija nakon ograničenog trajanja terapije. U zavisnosti od odabira pacijenata koji primaju terapiju jednogodišnja remisija se može postići kod najviše 50 % pacijenata. Prijavljene stope remisije variraju značajno bez potpunog razrešenja uzročnika bolesti. Faktori koji verovatno utiču na stopu remisije su tip hipertireoidizma (imunogen ili ne-imunogen), trajanje terapije, doza tiamazola, kao i dijetarni ili jatrogeni unos joda.

Konzervativna terapija hipertireoidizma se obično nastavlja tokom perioda od 6 meseci do 2 godine (1 godina u proseku). Statistički, verovatnoća remisije raste sa dužinom trajanja terapije. U slučajevima gde remisija bolesti ne može da se postigne i definitivne terapijske mere ne mogu da se primene ili su odbijene, tiamazol se može koristiti kao dugoročna antitireoidna terapija u što je moguće manjoj dozi bez dodavanja ili zajedno sa malim dozama levotiroksina.

Ukoliko je terapiju tiamazolom neophodno primeniti kod pacijenata sa velikom strumom ili konstrikcijom traheje, ta terapija bi trebalo da bude kratkotrajna obzirom na to da dugotrajna primena može da izazove rast strume. U tom slučaju je neophodno detaljno pratiti terapiju posebno nivo TSH i lumen traheje.

Poželjno je kombinovati terapiju dodatnom primenom levotiroksina.

Preoperativna terapija

Privremeni pretretman (u trajanju od 3 do 4 nedelje ili duže, u individualnim slučajevima) može da se koristi u cilju postizanja eutiroidnog metaboličkog stanja, smanjujući rizike vezane za operaciju.

Operaciju treba sprovesti čim pacijent postane eutiroidan. U suprotnom, dodatno se mora primeniti levotiroksin. Terapija može biti prekinuta dan pre operacije.

Povećana osetljivost i rizik od krvarenja tireoidnog tkiva indukovani tiamazolom mogu se kompenzovati dodatnom preoperativnom primenom visokih doza joda najmanje deset dana pred operaciju (Plamerova terapija jodom).

Terapija pred terapiju radioaktivnim jodom

Postizanje eutiroidnog metabolizma pre započinjanja terapije radioaktivnim jodom je važno naročito kod teških slučajeva hipertireoidizma, jer su se postterapijske tireotoksične krize javljale u pojedinačnim slučajevima, nakon takve terapije, a bez terapije.

Napomena: derivati tionamida mogu da smanje radio-senzitivnost tireoidnog tkiva. U predviđenoj radioterapiji autonomnih adenoma pretretmanom se mora sprečiti aktivacija paranodularnog tkiva.

Intermedijarna antitireoidna terapija nakon terapije radioaktivnim jodom

Trajanje terapije i doza leka moraju da se podešavaju individualno u zavisnosti od težine kliničke slike i perioda koji je potreban da terapija radioaktivnim jodom postane efektivna (otprilike 4 do 6 meseci).

Profilaktička terapija pacijenata koji su u riziku od nastanka hipertireoidizma kao posledica primene supstanci koje sadrže jod u dijagnostičke svrhe

Generalno, dnevne doze od 10 do 20 mg tiamazola i 1 g perhlorata se daju oko 10 dana (npr. kod primene kontrastnih sredstava koji se izlučuju renalno). Trajanje terapije zavisi od vremenskog perioda tokom kojeg se supstanca koja sadrži jod zadržava u telu.

Posebne populacije

Pacijenti sa oštećenjem funkcije jetre

Kod pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre, plazma klirens tiamazola je snižen. Zato treba održavati što je moguće manju dozu i ovakve pacijente treba pažljivo pratiti.

Pacijenti sa oštećenjem funkcije bubrega

Zbog nedostatka podataka o farmakokinetici tiamazola, kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega preporučuje se pažljivo individualno doziranje i redovno praćenje. Dozu treba održavati što je moguće manjom.

Stariji pacijenti

Iako se kod starijih pacijenata ne očekuje akumulacija doza, preporučuje se pažljivo individualno doziranje i redovno praćenje.

Način primene

Tablete treba progutati cele uz dovoljnu količinu tečnosti.

Tokom početne terapije hipertireoidizma velikim dozama, gore navedene dnevne doze se mogu podeliti i uzimati u regularnim intervalima tokom dana.

Doza održavanja se može uzimati jednom dnevno i to ujutru nakon doručka.

Lek Thyrozol se ne sme koristiti kod pacijenata sa:

  • preosetljivošću na tiamazol, druge derivate tionamida ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1,
  • umerenim do teškim poremećajima krvne slike (granulocitopenija),
  • postojećom holestazom koja nije izazvana hipertireoidizmom,
  • prethodnim oštećenjem koštane srži nakon terapije tiamazolom ili karbimazolom,
  • akutni pankreatitis u anamnezi nakon primene tiamazola ili njegovog proleka karbimazola

Kombinovana terapija tiamazolom i tireoidnim hormonima je kontraindikovana tokom trudnoće (videti odeljak 4.6).

Lek Thyrozol ne treba koristiti kod pacijenata sa:

  • prethodnim postojanjem blagih reakcija preosetljivosti (npr. alergijski osipi, pruritus).

Lek Tiamazol treba uključiti samo kao kratkotrajnu terapiju uz pažljiv nadzor lekara kod pacijenata sa:

  • Izrazitim strumama sa konstrikcijom traheje zbog rizika od rasta strume.

Mijelotoksičnost

Primećena je pojava agranulocitoze kod približno 0,3 do 0,6% slučajeva, zbog čega pacijentima treba skrenuti pažnju na simptome (stomatitis, faringitis, povišena telesna temperatura) pre početka terapije. Agranulocitoza se obično javlja tokom prvih nedelja terapije, ali se može pojaviti i nekoliko meseci posle početka terapije, kao i nakon njenog ponovnog započinjanja. Preporučuje se pažljivo praćenje krvne slike pre i posle početka terapije, posebno u slučajevima gde je pre početka terapije uočena blaga granulocitopenija. U slučaju da se bilo koji od ovih simptoma primeti, pogotovu u prvih nekoliko nedelja terapije, pacijenti treba odmah da kontaktiraju svog lekara zbog provere krvne slike. Ukoliko se potvrdi agranulocitoza neophodno je odmah prekinuti terapiju lekom.

Druga mijelotoksična neželjena dejstva se javljaju retko ukoliko se koriste preporučene doze. Ova neželjena dejstva su se pre svega javljala prilikom primene velikih doza tiamazola (otprilike 120 mg dnevno). Ovako velike doze treba primenjivati samo u posebnim indikacijama (teški oblici bolesti, tireotoksična kriza). Pojava toksičnog dejstva na koštanu srž tokom terapije sa tiamazolom zahteva prekid terapije i, ukoliko je neophodno, prelazak na antitireoidni lek iz druge grupe lekova.

Akutni pankreatitis

Slučajevi akutnog pankreatitisa zabeleženi su u postmarketiškom periodu praćenja bezbednosti nakon primene lekova koji sadrže tiamazol ili njegovog proleka karbimazola. Potrebno je odmah prekinuti terapiju tiamazolom ako dođe do razvoja akutnog pankreatitisa.

Tiamazol se ne sme davati pacjentima sa akutnim pankreatitisom u anamnezi nakon primene tiamazola ili njegovog proleka karbimazola, s obzirom da to može dovesti do ponovne pojave akutnog pankreatitisa sa bržim razvojem.

Žene u reproduktivnom dobu i trudnoća

Žene u reproduktivnom dobu treba da koriste efektivna sredstva kontracepcije tokom lečenja tiamazolom. Primena tiamazola u toku trudnoće treba da se zasniva na proceni individualnog odnosa koristi i rizika. Ukoliko se tiamazol koristi u toku trudnoće, treba ga primenjivati u najnižim terapijski efektivnim dozama, bez dodatne primene hormona štitaste žljezde. Preporučuje se strogo praćenje majke, fetusa i novorođenčeta (videti odeljak 4.6).

Kontrola hipotireoidizma

Prekomerna doza može dovesti do subkliničkog ili kliničkog hipotireoidizma i rasta strume zbog rasta koncentracija TSH. Zbog toga dozu tiamazola treba smanjiti čim se uspostavi eutiroidno metaboličko stanje i, ukoliko je neophodno, dodatno primeniti levotiroksin. Nije korisno potpuno prekinuti terapiju tiamazolom i nastaviti samo sa terapijom levotiroksina.

Povećanje strume tokom terapije tiamazolom, uprkos suprimovanom TSH je posledica već postojeće bolesti i ne može se sprečiti dodatnom terapijom levotiroksinom.

Postizanje normalnih koncentracija TSH je krucijalna radi minimizacije rizika za nastanak ili pogoršanje endokrine orbitopatije. Međutim, pogoršanje endokrine orbitopatije je uglavnom nezavisno od toka tireoidne bolesti. Takva komplikacija, sama po sebi, nije razlog za promenu terapijskog režima i ne treba je smatrati neželjenim dejstvom u pravilno sprovedenoj terapiji.

U manjem procentu može se javiti kasni hipotireoidizam posle antitireoidne terapije bez ikakvih dodatnih ablativnih mera. Ovo verovatno nije neželjena reakcija leka, već se treba smatrati inflamatornim i destruktivnim procesima u parenhimu tireoidee zbog već postojeće bolesti.

Redukcija u patološki povećanoj potrošnji energije u hipertireoidizmu može dovesti do (najčešće poželjnog) povećanja telesne mase tokom terapije sa tiamazolom. Pacijentima bi trebalo objasniti da poboljšanje kliničke slike ukazuje na normalizaciju potrošnje njihove energije.

Pomoćne supstance:

Lek Thyrozol sadrži laktozu, monohidrat. Pacijenati sa retkim naslednim oboljenjem intolerancije na galaktozu, nedostatkom laktaze ili glukozno-galaktoznom malapsorpcijom, ne smeju koristiti ovaj lek.

Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol natrijuma (23 mg) po dozi, tj. suštinski je bez natrijuma.

Nedostatak joda povećava odgovor štitaste žlezde na tiamazol, dok povećana koncentracija joda snižava njen odgovor. Druge direktne interakcije sa drugim lekovima nisu poznate. Međutim, potrebno je uzeti u obzir da se metabolizam i eliminacija drugih lekova može ubrzati zbog same bolesti, hipertireoidizma. Oni se normalizuju sa uspostavljanjem normalne funkcije štitaste žlezde. Doza se treba individualno prilagoditi.

Postoje indicije da se povećana aktivnost antikoagulanasa normalizuje kod pacijenata sa hipertireoidizmom pri poboljšanju stanja hipertireoidizma.

Studije interakcije nisu rađene kod pedijatrijskih pacijenata.

Žene u reproduktivnom dobu

Žene u reproduktivnom periodu moraju da koriste efiktivnu kontracepciju tokom lečenja (videti odeljak 4.4).

Trudnoća

Potrebno je da se hipertireoidizam kod trudnica odgovarajuće leči, kako bi se sprečile ozbiljne komplikacije kod majke i fetusa.

Tiamazol prolazi kroz placentalnu barijeru.

Na osnovu dostupnih podataka iz epidemioloških studija i prijavljenih slučajeva sumnja se na povezanost primene tiamazola i pojave kongenitalnih malformacija, ako se ovaj lek primjenjuju tokom trudnoće, naročito tokom prvog trimestra trudnoće i u velikim dozama.

Prijavljene malformacije uključuju kongenitalnu aplaziju kože, kraniofacijalne malformacije (atrezija hoana; facijalni dismorfizam), umbilikalna hernija, atrezija ezofagusa, anomalije omfalomezenteričnog kanala, i defekte ventrikularnog septuma.

Lek Thyrozol se može primenjivati u trudnoći samo nakon pažljive procene individualnog odnosa koristi i rizika i to samo u najnižim, terapijski efektivnim dozama, bez dodatne primene hormona štitaste žlezde. Ukoliko se lek Thyrozol primenjuju tokom trudnoće, preporučuje se redovno praćenje stanja majke, fetusa i novorođenčeta. (videti odeljak 4.4.)

Dojenje

Tiamazol prolazi u majčino mleko gde može dostići koncentraciju koja odgovara koncentraciji u majčinom serumu, tako da postoji rizik od nastanka hipotireoidizma kod odojčedi.

Dojenje je moguće tokom lečenja tiamazolom; međutim, mogu se primenjivati samo male doze do 10 mg dnevno bez dodatne primene tireoidnih hormona.

Funkcija tireoidne žlezde novorođenčeta mora redovno da se kontroliše.

Lek Thyrozol nema uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Procena učestalosti neželjenih dejstava je zasnovana na osnovu sledećih definicija učestalosti: veoma često (≥ 1/10);

često (≥ 1/100 do < 1/10); povremeno (≥ 1/1000 do < 1/100); retko (≥ 1/10000 do < 1/1000); veoma retko (< 1/10000);

nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka)

Poremećaji krvi i limfnog sistema

Povremeno

Agranulocitoza se pojavljuje u približno 0,3 % do 0,6 % slučajeva. Može se takođe manifestovati nedeljama ili mesecima nakon početka terapije i zahteva prestanak primene leka. U većini slučajeva, agranulocitoza se povuče spontano.

Veoma retko

Trombocitopenija. Pancitopenija. Generalizovana limfadenopatija.

Endokrini poremećaji

Veoma retko

Insulinski autoimunski sindrom (sa izrazitim opadanjem koncentracije glukoze u krvi).

Poremećaji nervnog sistema

Retko

Poremećaji čula ukusa (disgeusija, ageusija) su retki; mogu da se povuku po prestanku terapije, što može potrajati i nekoliko nedelja.

Veoma retko

Neuritis. Polineuropatija.

Gastrointestinalni poremećji

Veoma retko

Akutno oticanje pljuvačnih žlezda.

Nepoznato

Akutni pankreatitis

Hepatobilijarni poremećaji

Veoma retko

Opisani su pojedinačni slučajevi holestatske žutice ili toksičkog hepatitisa. Simptomi se generalno povuku posle prestanka uzimanja leka. Klinički neprimetne znakove holestaze tokom terapije treba razlikovati od poremećaja prouzrokovanih hipertireozom, kao što je povišena GGT (Gama Glutamil Transferaza) i alkalna fosfataza ili njenog specifičnog koštanog izoenzima.

Poremećaji kože i potkožnog tkiva

Veoma često

Alergijske reakcije na koži raznih stepena (pruritus, osip, urtikarija). One obično budu blage forme i često se povuku tokom nastavka terapije.

Veoma retko

Teški oblici kožnih alergijskih reakcija uključujući generalizovani dermatitis. Alopecija. Lekom izazvan

lupus eritematozus.

Poremećaji mišićno-koštanog sistema i vezivnog tkiva

Često

Artralgija može nastati postepeno i pojaviti se čak posle nekoliko meseci terapije.

Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene

Retko

Povišena telesna temperatura izazvana lekom.

Pedijatrijska populacija

Učestalost, vrsta i ozbiljnost neželjenih dejstava kod dece ne razlikuju se od neželjenih dejstava leka kod odraslih pacijenata.

Ozbiljne kožne reakcije preosetljivosti i kod odraslih i kod pedijatrijskih pacijenata, uključujući i Stevens- Johnson-ov sindrom (veoma retko, uključujući i izolovane slučajeve: teške forme, uključujući i generalizovani dermatitis, opisane su samo u izolovanim slučajevima).

Prijavljivanje neželjene rekacije:

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Predoziranje dovodi do hipotireoidizma sa odgovarajućim simptomima smanjenja metabolizma i preko povratne sprege do aktivacije prednjeg režnja hipofize, što za posledicu ima uvećanje strume. Ovo se može sprečiti smanjenjem doze čim se postigne eutiroidno metaboličko stanje i ukoliko je neophodno dodatnom primenom levotiroksina (videti odeljak 4.2).

Negativne posledice slučajnog unosa velikih doza tiamazola nisu poznate.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Terapija bolesti štitaste žlezde (tireoideje); derivati imidazola sa sumporom

ATC : H03BB02

Tiamazol inhibira inkorporaciju joda u tirozin na dozno zavisan način i time sprečava novu sintezu tireoidnih hormona. Ovo svojstvo dozvoljava simptomatsku terapiju hipertireoidizma bez obzira na uzrok. Da li tiamazol dalje deluje na „prirodni razvoj” imunološki indukovanog tipa hipertireoidizma (npr. Graves-ova bolest), da li suzbija uzročni imunopatogenetski proces, trenutno se ne može reći sa sigurnošću. Ne postoji uticaj na oslobađanje prethodno sintetisanih tireoidnih hormona iz tireoidee. Ovo objašnjava zašto se dužina perioda latence do normalizacije serumske koncentracije tiroksina i trijodotironina, i time do kliničkog poboljšanja, razlikuje u individualnim slučajevima. Takođe ne postoji uticaj na hipertireoidizam nastao oslobađanjem hormona nakon destrukcije tireoidnog tkiva, npr. nakon terapije radioaktivnim jodom.

Tiamazol se resorbuje brzo i potpuno. Nakon administracije, maksimalni nivoi u serumu se dostižu između 0,4 i 1,2 sati. Vezivanje za proteine je zanemarljivo nisko. Tiamazol se akumulira u tireoidei gde se metaboliše sporo. Uprkos fluktuaciji koncentracija u serumu, akumulacija tiamazola u tireoidnoj žlezdi ipak vodi ka platou koncentracije. Ovo dovodi do ispoljavanja dejstva od skoro 24 sati po pojedinačnoj dozi. Prema sadašnjem saznanju, kinetika tiamazola je nezavisna u odnosu na tireoidnu funkciju. Poluvreme eliminacije je otprilike 3 do 6 sati i prolongira se u hepatičkoj insuficijenciji. Tiamazol podleže eliminaciji putem bubrega i putem žuči; izlučivanje putem fecesa je malo, što ukazuje na enterohepatičku cirkulaciju. 70% supstance se izlučuje preko bubrega u roku od 24 sata. Samo se mala količina izlučuje u nepromenjenom obliku. Trenutno, nema podataka vezanih za farmakološku aktivnost metabolita. Postoje ograničeni farmakokinetički podaci kod pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre i bubrega (videti odeljak 4.2). Nema raspoloživih podataka o primeni ponovljene doze (videti odeljak 4.2).

Pretklinički podaci o bezbednosti leka su ograničeni.

Podaci o toksičnosti pojedinačne doze pokazuju da je akutni toksični potencijal tiamazola nizak.

U ispitivanju ponovljenih doza, supresija koštane srži je zabeležena kod doznih nivoa, koji su značajno veći od terapijskih doznih nivoa.

Studije genotoksičnosti nisu otkrile nikakav dokaz o mutagenim ili klastogenim dejstvima.

U dvogodišnjoj studiji hronične toksičnosti kod pacova nije zabeležen značajan uticaj osim farmakološki posrednih dejstava na tireoideu. U dvogodišnjoj studiji hronične toksičnosti kod miševa zabeležena je veća incidenca hepatoma, koji nije dostigao statistički značaj, kada je tiamazol primenjivan u koncentraciji od 500 mg/L u pijaćoj vodi. Značaj poslednjeg otkrića je diskutabilan i tiamazol nije klasifikovan kao karcinogen po kriterijumima IARC (International Agency for Research of Cancer) ili NTP (National Toxicology Program).

6. FARMACEUTSKI PODACI

Jezgro tablete:

Silicijum-dioksid, koloidni, bezvodni; Magnezijum-stearat;

Hipromeloza, 2910/15; Celuloza u prahu; Talk;

Skrob, kukuruzni;

Laktoza, monohidrat;

Natrijum-skrobglikolat.

Film obloga tablete:

Dimetikon 100;

Makrogol 400;

Titan-dioksid (E 171); Gvožđe(III)-oksid, braon (E 172); Hipromeloza, 2910/15.

Nije primenljivo.

4 godine.

Čuvati na temperaturi do 25°C.

Unutrašnje pakovanje je PVC - aluminijumski blister koji sadrži 10 film tableta.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija koja sadrži 2 blistera od po 10 film tableta (ukupno 20 film tableta) i Uputstvo za lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Lek Thyrozol sadrži aktivnu supstancu tiamazol. Pripada grupi lekova za lečenje štitaste žlezde. Kontroliše prekomerno stvaranje hormona štitaste (tireoidne) žlezde.

Lek Thyrozol se koristi za lečenje prekomernog stvaranja hormona štitaste žlezde:

  • ukoliko Vam je potreban lek za lečenje prekomerne aktivnosti štitaste žlezde, posebno ako imate malu strumu (uvećanje na prednjoj strani vrata, guša) ili ako nematu strumu
  • ukoliko treba da imate operaciju na štitastoj žlezdi
  • ukoliko treba da se lečite radioaktivnim jodom, naročito u teškim slučajevima prekomernog stvaranja hormona štitaste žlezde
  • posle lečenja radioaktivnim jodom, dok se u potpunosti ne ispolji njegov efekat.

Lek Thyrozol se takođe koristi za sprečavanje prekomernog stvaranja hormona štitaste žlezde, pre nego što se podvrgnete izlaganju jodu (npr. pregledi kontrastnim sredstvima koja sadrže jod):

  • ukoliko imate blago povećano stvaranje hormona štitaste žlezde bez drugih simptoma,
  • ukoliko imate autonomni adenom (kad štitasta žlezda ima određene regione koji prekomerno stvaraju hormone),
  • ukoliko ste ranije u životu imali prekomerno stvaranje hormona štitaste žlezde.
  • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na tiamazol, na bilo koju sličnu supstancu (derivate tionamida), ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka ( navedene u odeljku 6),
  • ukoliko laboratorijski testovi pokazuju da imate umereni do teški poremećaj krvne slike, (granulocitopenija),
  • ukoliko ste pre početka lečenja ovim lekom već imali zastoj žuči (holestazu),
  • ukoliko je nakon lečenja tiamazolom ili karbimazolom došlo do oštećenja koštane srži ,
  • ukoliko ste imali zapaljenje pankreasa (akutni pankreatitis) nakon prethodne primene tiamazola ili karbimazola.

Lek Thyrozol u kombinaciji sa hormonima štitaste žlezde ne smete primenjivati u periodu trudnoće.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete leka Thyrozol:

  • ukoliko ste ranije imali blage alergijske reakcije na tiamazol, kao što su alergijski osip ili svrab. Vaš lekar će odlučiti da li možete da uzimate lek Thyrozol;
  • ukoliko imate veliku strumu (uvećanje na prednjoj strani vrata, guša) koja otežava disanje, zato što struma može da raste tokom terapije lekom Thyrozol. Vaš lekar može da odluči da Vam propiše lek Thyrozol samo tokom ograničenog vremenskog perioda, uz redovne kontrole tokom terapije.

Prestanite sa uzimanjem leka Thyrozol i obavestite odmah Vašeg lekara ukoliko imate simptome kao što su zapaljenje sluzokože usne duplje, bolno grlo, ili povišenu telesnu temperaturu. Ovi simptomi mogu da se jave usled velikog smanjenja broja određenih krvnih ćelija (agranulocitoza). Mogu da se razviju naročito u prvim nedeljama terapije i mogu da dovedu do ozbiljnih posledica.

Odmah obavestite svog lekara ako se pojavi povišena telesna temperatura ili bol u stomaku, koji mogu biti znak upale pankreasa (akutni pankreatitis). Možda ćete morati da prekinete sa sa uzimanjem leka Thyrozol.

Lek Thyrozol može da naškodi fetusu (plodu). Ako možete da zatrudnite, koristite pouzdanu metodu kontracepcije od trenutka kada počnete sa lečenjem i tokom lečenja.

Ukoliko imate posebno težak oblik prekomernog stvaranja tireoidnih hormona, možda ćete morati da uzimate veoma velike doze leka Thyrozol (više od 120 mg dnevno). U ovom slučaju Vaš lekar će periodično zahtevati kontrole krvne slike, zato što je moguće dejstvo leka na koštanu srž. Ukoliko se to dogodi, lekar može da odluči da prekine terapiju i da Vam, ukoliko je neophodno, propiše drugi lek.

Ukoliko Vaša struma raste tokom terapije lekom Thyrozol ili ako je štitasta žlezda nedovoljno aktivna, lekar će možda morati da proveri Vašu dozu leka Thyrozol. Međutim, takva stanja mogu takođe da se pojave i tokom prirodnog toka Vaše bolesti. Slično, određene vrste oboljenja očiju (endokrina orbitopatija) mogu da se razviju ili pogoršaju, što nije u vezi sa terapijom lekom Thyrozol.

Moguće je povećanje telesne mase tokom terapije lekom Thyrozol. Ovo je normalna reakcija Vašeg tela, jer lek Thyrozol utiče na hormone štitaste žlezde koji kontrolišu Vašu potrošnju energije u organizmu.

Deca

Ovaj lek se ne sme primenjivati kod dece uzrasta od 2 godine i mlađe.

Drugi lekovi i lek Thyrozol

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate ili donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

Količina joda u Vašem organizmu može da utiče na dejstvo leka Thyrozol. Vaš lekar će odrediti dozu leka Thyrozol na osnovu količine joda koju unesete kao i na osnovu funkcije Vaše štitaste žlezde. Nedostatak joda pojačava, a višak joda smanjuje odgovor štitaste žlezde na tiamazol.

Direktne interakcije sa drugim lekovima nisu poznate. Poznato je da kod stanja pojačane funkcije štitaste žlezde može doći do ubrzane razgradnje i izlučivanja drugih lekova. Sa normalizacijom aktivnosti štitaste žlezde, lekar će možda prilagoditi doziranje drugih lekova koje istovremeno primenjujete

Obratite se Vašem lekaru, ako uzimate antikoagulanse (lekove koji sprečavaju zgrušavanje krvi), jer na njihovo dejstvo može uticati normalizacija aktivnosti štitaste žlezde koju uzrokuje lek Thyrozol.

Ispitivanja istovremene primene ovog leka sa drugim lekovima nisu sprovedena kod dece.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.

Trudnoća

Ako možete da zatrudnite, koristite pouzdanu metodu kontracepcije od trenutka kada počnete sa lečenjem i tokom lečenja.

Zbog mogućeg štetnog dejstva na plod, lek Thyrozol možete uzimati samo uz izričitu preporuku Vašeg lekara, a tek nakon što je lekar pažljivo procenio da potencijalna korist za majku prevazilazi mogući rizik za plod. Ako je ipak neophodna terapija tiamazolom u trudnoći, preporučuje se primena najnižih mogućih efektivnih doza. Dodatna terapija hormonima štitaste žlezde ne sme da se koristi tokom trudnoće.

Dojenje

Tiamazol se izlučuje u majčino mleko, zbog čega postoji opasnost od pojave smanjene aktivnosti štitaste žlezde odojčeta. Tiamazol možete uzimati u periodu dojenja, ali u što manjim dozama (do 10 mg dnevno) bez primene dodatnih hormona štitaste žlezde. U tom slučaju, neophodno je redovno pratiti funkciju štitaste žlezde odojčeta.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Lek Thyrozol nema uticaj na Vašu sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Važne informacije o nekim sastojcima leka Thyrozol

Lek Thyrozol sadrži laktozu. U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.

Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol natrijuma (23 mg) po tableti, tj. suštinski je bez natrijuma.

Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Uobičajena doza

U zavisnosti od težine oboljenja, Vaš lekar će odlučiti o Vašoj individualnoj dozi. Sledeće doze su uobičajeno preporučene:

- Odrasli

Početna doza je od 10 mg do 40 mg leka Thyrozol dnevno (ili veće doze za određene pacijente) do normalizacije funkcije štitaste žlezde. Doza održavanja je ili od 5 mg do 20 mg leka Thyrozol dnevno u kombinaciji sa tireoidnim hormonima ili od 2,5 mg do 10 mg leka Thyrozol dnevno bez tireoidnih hormona.

Napomena: film tablete 20 mg mogu se deliti samo na pola pri čemu se dobija jačina od 10 mg. Kod pacijenata kod kojih su indikovane doze od 2,5 mg i 5 mg, film tablete od 20 mg se ne mogu primeniti.

- Upotreba kod dece iznad 40 kg i adolescenata

Kod dece, početna doza je 0,5 mg leka Thyrozol po kg telesne mase, dnevno. Vaš lekar će zatim odluči da li je manja doza održavanja dovoljna i da li je neophodno dodavanje tireoidnih hormona.

Napomena: Kod dece i adolescenata kod kojih su indikovane doze od 2,5 mg i 5 mg, film tablete od 20 mg se ne mogu primeniti.

Upotreba kod dece (od 2 godine i manje)

Lek Thyrozol se ne preporučuje kod dece uzrasta od 2 godine i mlađe.

Lečenje nakon primene kontrasnog sredstva koje sadrži jod (dijagnostički test)

Ukoliko imate rizik od razvoja prekomernog stvaranja tireoidnih hormona nakon dijagnostičkog testa sa kontrastnim sredstvom koje sadrži jod, Vaš lekar može da Vam propiše od 10 do 20 mg leka Thyrozol dnevno sa perhloratom u periodu od približno 10 dana (dok se kontrastno sredstvo koje sadrži jod ne eliminiše iz organizma).

Pacijenti sa oštećenjem funkcije jetre

Obratite se Vašem lekaru ako ste imali probleme sa jetrom ili oboljenja jetre. U ovom slučaju Vaša doza leka Thyrozol će morati da bude smanjena.

Pacijenti sa oštećenjem funkcije bubrega

Obratite se Vašem lekaru ako ste imali probleme sa bubrezima ili oboljenja bubrega. U ovom slučaju Vaša doza leka Thyrozol će morati da bude smanjena.

Trajanje terapije

Trajanje terapije može da varira u zavisnosti od stanja zbog kojeg uzimate lek Thyrozol. Lekar će Vam objasniti koliko dugo je neophodno da primenjujete lek. Uobičajeno trajanje terapije je:

  • Terapija prekomenog stvaranja tireoidnih hormona (bez operacije): od 6 meseci do 2 godine.
  • Terapija pre operacije štitaste žlezde: u trajanju od 3 –do 4 nedelje ili duže pre operacije.
  • Terapija pre terapije radioaktivnim jodom: do normalizacije funkcije štitaste žlezde.
  • Terapija nakon terapije radioaktivnim jodom: otprilike 4 do 6 meseci, dok dejstvo terapije radioaktivnim jodom ne počne.

Način primene

Progutajte tabletu uz dovoljnu količinu tečnosti (npr. pola čaše vode), ujutru posle doručka. Tableta se može podeliti na jednake doze.

Ukoliko uzimate više od jedne tablete dnevno, ukupna dnevna doza se može podeliti i uzimati u pravilnim vremenskim razmacima tokom dana.

Ako ste uzeli više leka Thyrozol nego što je trebalo

Ukoliko ste jednom slučajno uzeli veću dozu od propisane, ne očekuju se posebni problemi. Ukoliko ste više puta uzeli veće doze od propisanih, obratite se odmah Vašem lekaru. Vaš lekar će možda morati da prilagodi dozu leka Thyrozol ili da Vam propiše dodatne hormone štitaste žlezde radi izbegavanja rasta strume.

Ako zaboravite da uzimete lek Thyrozol

Ne uzimajte duplu dozu leka da bi nadoknadili propuštenu dozu! Nastavite da uzimate lek po uobičajenom rasporedu.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Tokom lečenja lekom Thyrozol, može da se javi jedno ili više sledećih neželjenih dejstava, u nekim slučajevima i nekoliko meseci nakon početka primene leka:

Veoma česta (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koju uzimaju lek)

  • Alergijske reakcije na koži (osip, svrab, koprivnjača), različitog stepena, najčešće u blagom obliku, čiji se simptomi obično povlače tokom terapije lekom Thyrozol.

Česta (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koju uzimaju lek )

  • Bol u zglobovima (artralgija).

Povremena (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koju uzimaju lek)

  • Ukoliko imate povišenu telesnu temperaturu, zapaljenje grla, zapaljenje sluzokože usne duplje, bolno grlo, odmah se javite Vašem lekaru. Navedeni simptomi mogu biti uzrokovani izrazitim smanjenjem broja određenih krvnih ćelija (agranulocitoza).

Retka (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koju uzimaju lek)

  • Poremećaj čula ukusa (disgeuzija, augeuzija).
  • Povišena telesna temperatura izazvana lekom.

Veoma retka (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koju uzimaju lek)

  • Smanjenje broja trombocita/krvnih pločica (trombocitopenija) i drugih krvnih elemenata (pancitopenija), oboljenje limfnih čvorova (generalizovana limfadenopatija).
  • Poremećaj hormona koji regulišu koncentraciju šećera u krvi sa izraženim padom vrednosti šećera u krvi (insulinski autoimuni sindrom).
  • Zapaljenje nerava i opšti poremećaj osećaja (neuritis, polineuropatija).
  • Oticanje pljuvačnih žlezda.
  • Poremećena funkcija jetre ili zapaljenje tkiva jetre (holestatska žutica, toksični hepatitis). Simptomi se, uglavnom, povlače nakon prestanka primene leka.
  • Teški oblici kožnih alergijskih reakcija koje zahvataju čitavu površinu kože (generalizovani dermatitis, Stevens-Johnson syndrom), gubitak kose, zapaljensko autoimunsko zapaljenje kože i vezivnog tkiva (lupus erythematosus).

Nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka)

  • Zapaljenje pankreasa (akutni pankreatitis)

Deca i adolescenti

Neželjena dejstva kod dece i adolescenata ne razlikuju se od neželjenih dejstava leka kod odraslih pacijenata. Ukoliko se bilo koje od ovih neželjenih dejstava pogorša, odmah kontaktirajte Vašeg lekara.

Ukoliko primetite neko neželjeno dejstvo koje nije ovde navedeno, molimo Vas da obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara,farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

4 godine.

Čuvati van domašaja i vidokruga dece.

Ne smete koristiti lek Thyrozol posle isteka roka upotrebe naznačenog na na kutiji nakon oznake „Važi do:” i na blisteru nakon „EXP:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Lek čuvati na temperaturi do 25°C.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

  • Aktivna supstanca je tiamazol. Jedna film tableta sadrži 20 mg tiamazola.
  • Pomoćne supstance su:

Jezgro film tablete: silicijum-dioksid, koloidni, bezvodni;magnezijum- steara;hipromeloza, 2910/15; celuloza u prahu; talk; skrob, kukuruzni; laktoza, monohidrat;

natrijum-skrobglikolat.

Film obloga tablete: dimetikon 100; makrogol 400; titan-dioksid (E 171);gvožđe(III)-oksid, braon (E 172); hipromeloza, 2910/15.

Kako izgleda lek Thyrozol i sadržaj pakovanja

Film tableta.

Okrugle, bikonveksne film tablete smeđe boje, sa podeonom linijom sa obe strane. Tableta se može podeliti na jednake doze.

Unutrašnje pakovanje je PVC - aluminijumski blister koji sadrži 10 film tableta.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija koja sadrži 2 blistera od po 10 film tableta (ukupno 20 film tableta).

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole:

MERCK D.O.O. BEOGRAD

Omladisnkih brigada 90v Beograd-Novi Beograd

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Februar, 2020.

Režim izdavanja leka:

Lek se izdaje uz lekarski recept.

Broj i datum dozvole:

515-01-04554-18-001 od 05.02.2020.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info