Tiastat® 20mg tableta

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Naziv leka
Tiastat® 20mg tableta
Opis chat-gpt
Tiastat® 20mg je lek koji sadrži aktivnu supstancu 'tiamazol' i koristi se za lečenje pojačane aktivnosti štitaste žlezde, pripremu za operativne zahvate i terapiju radioaktivnim jodom kod odraslih, adolescenata i dece.
INN
Farmaceutski oblik
tableta
Vrsta leka
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept
Lista RFZO
A - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta

Pakovanja

JKL
‍1040120
Maksimalna cena leka
197,40 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Lista RFZO
A - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta
Cena na listi lekova RFZO
150,70 RSD
Doplata
50,00 RSD
DDD
10 mg
EAN
3870010004179
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Obnova
Broj rešenja: 000457594 2023 59010 007 000 515 021 04 001
Datum važenja: 11.06.2024 - 11.06.2074

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

  • Konzervativna terapija hipertireoidizma, posebno onog sa ili bez male strume, kao i kod mlađih pacijenata. Cilj terapije je da se postigne eutireoidno stanje i da se nakon ograničenog trajanja terapije postigne dugoročna remisija.
  • Priprema za operaciju kod svih oblika hipertireoidizma. Ovde je moguće uz vremenski ograničeno konzervativno lečenje (oko 3-4 nedelje, u pojedinačnim slučajevima i duže) uspostaviti eutireoidno stanje, koje smanjuje rizik operacije. Povećana osetljivost tkiva štitaste žlezde, na oštećenja i krvarenja, koja je uzrokovana tiamazolom, može se kompenzovati preoperativnom primenom joda (Plamerova terapija jodom).
  • Priprema ili intervalna terapija, kao dopuna terapiji radioaktivnim jodom.

Lek Tiastat je indikovan za odrasle, adolescente i decu uzrasta 3 do 17 godina.

U zavisnosti od težine bolesti, lečenje hipertireoidizma (odnosi se i na lečenje pre operacije štitaste žlezde odnosno pre i posle lečenja radioaktivnim jodom) počinje dozom od 20 mg do 40 mg tiamazola dnevno, koja je podeljena na pojedinačne doze od 5 do 20 mg tiamazola. Nakon normalizacije tireoidne funkcije (po pravilu nakon 3 do 8 nedelja) dnevna doza održavanja je 2,5 do 10 mg (20 mg) tiamazola, primenjeno kao pojedinačna doza. Takođe se može primeniti i dodatna terapija za lečenje strume sa tireoidnim hormonima (između 50 i 100 mikrograma levotiroksin-natrijuma).

Kod jodom indukovane hipertireoze mogu se primeniti i veće doze tiamazola.

Osim za konzervativnu terapiju hipertireoze, tiamazol se primenjuje i u sledećim indikacijama:

Preoperativna terapija kod svih oblika hipertireoidizma

Terapija se sprovodi kako je to prethodno opisano, sve dok se ne postigne eutireoidno metaboličko stanje. Nakon što je normalizacija uspostavljena, treba uraditi operaciju ili dodatno primeniti terapiju tireoidnim hormonima. Tokom poslednjih deset dana pre operacije, ukoliko je to preporuka hirurga, može se primeniti jod za jačanje tkiva štitaste žlezde.

Terapija pred terapiju radioaktivnim jodom

Terapija se provodi kako je to prethodno opisano, sve dok se ne postigne eutireoidno metaboličko stanje. Tiamazol utiče na kinetiku joda. Zbog toga su potrebne veće doze radioaktivnog joda.

Napomena: tionamidi mogu da smanje radiosenzitivnost tireoidnog tkiva. U predviđenoj radioterapiji autonomnih adenoma pretretmanom se mora sprečiti aktivacija paranodularnog tkiva.

Intervalna antitireoidna terapija nakon terapije radioaktivnim jodom

Trajanje terapije i doza leka moraju da se podešavaju individualno u zavisnosti od težine kliničke slike i procene perioda koji je potreban da terapija radioaktivnim jodom postane efektivna.

Dugoročna antitireoidna terapija u slučajevima gde se remisija bolesti ne može postići, a definitivne terapijske mere ne mogu se primeniti ili su odbačene:

Tiamazol treba primeniti u što je moguće nižoj dozi (2,5 do 10 mg dnevno), bez dodavanja ili zajedno sa malim dozama tireoidnih hormona.

Oštećenje jetre

Kod pacijenata sa insuficijencijom jetre, plazma klirens tiamazola je snižen. Zbog toga je potrebno održavati što je moguće nižu dozu.

Doziranje u periodu trudnoće i dojenja

Tokom trudnoće i dojenja treba primeniti što je moguće nižu dozu tiamazola (2,5 do 10 mg) i bez dodatne primene tireoidnih hormona. Tokom dojenja maksimalna doza tiamazola iznosi 10 mg.

Pedijatrijska populacija

Primena kod dece i adolescenata (od 3 do 17 godina)

Početnu dozu za primenu kod adolescenata i dece iznad 3 godine, potrebno je prilagoditi prema telesnoj masi. Uobičajena početna doza leka je 0,5 mg/kg telesne mase dnevno, podeljeno u 2 ili 3 jednake doze. Doza održavanja može se smanjiti u zavisnosti od terapijskog odgovora. Ukoliko je neophodno može se primeniti dodatna terapija levotiroksinom, da bi se izbegla pojava hipotireoidizma.

Maksimalna dnevna doza je 40 mg tiamazola.

Primena kod dece (2 godine i mlađe)

Bezbednost i efikasnost primene leka kod dece od 2 godine i mlađe nije sistematki ispitana. Zbog toga se primena leka kod dece od 2 godine i mlađe ne preporučuje.

Način primene

Dozu leka treba progutati uz dovoljnu količinu tečnosti.

Tokom početne terapije hipertireoidizma velikim dozama, gore navedene dnevne doze mogu se podeliti i primenjivati u regularnim intervalima tokom dana.

Doza održavanja se može primenjivati jednom dnevno i to ujutru nakon doručka. Dužina primene

Konzervativna terapija hipertireoidizma obično traje od 6 meseci do 2 godine (prosečno 1 godina). Statistički, verovatnoća izlečenja raste sa dužinom trajanja terapije.

Za pripremu hirurškog lečenja hipertireoidizma, (po pravilu sa blokatorima beta receptora i/ili preparatima joda; i kod dužeg perioda do operacije tireoidnim hormonima), lek se primenjuje do termina za operaciju. Dodatna primena kod terapije radioaktivnim jodom traje do potpunog delovanja radioaktivnog joda (2 do 3 meseca, eventualno do 6 meseci). Kod pripreme pacijenata sa autonomnim adenomom ili latentnom hipertireozom pre neophodnog izlaganja jodu, trajanje primene tiamazola se određuje na osnovu zadržavanja supstanci koje sadrže jod u organizmu.

Tiastat se ne sme primenjivati kod pacijenata sa:

  • preosetljivošću na aktivnu supstancu tiamazol, druge derivate tioamida (npr. karbimazol) ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1,
  • umerenim do ozbiljnim poremećajem krvne slike (granulocitopenija),
  • postojećom holestazom koja nije uzrokovana hipertireoidizmom,
  • prethodnim oštećenjem koštane srži nakon terapije tiamazolom ili karbimazolom.

Kombinovana terapija tiamazolom i tireoidnim hormonima je kontraindikovana tokom trudnoće (videti odeljak 4.6).

Lek Tiastat ne treba primenjivati kod pacijenata koji su ranije imali blagu reakciju preosetljivosti (npr. osip, svrab).

Lek Tiastat treba uključiti samo kao kratkoročnu terapiju i uz pažljiv nadzor lekara kod pacijenata sa velikom strumom i konstrikcijom traheje, zbog rizika od rasta strume.

Da bi se na vreme uočile potencijalne promene krvne slike (leukopenija, trombocitopenija, agranulocitoza), pre i tokom lečenja lekom Tiastat neophodne su redovne kontrole krvne slike.

Primećena je pojava agranulocitoze kod oko 0,3 do 0,6% slučajeva, zbog čega pacijentima treba skrenuti pažnju na simptome (stomatitis, faringitis, povišena telesna temperatura, furunkuloza) pre početka terapije. Bolest se obično javlja tokom prvih nedelja lečenja, iako se može pojaviti i nekoliko meseci nakon početka primene leka, pa i nakon nastavka lečenja. Preporučuje se stroga kontrola krvne slike pre i tokom lečenja, naročito u slučajevima postojeće blage granulocitopenije. Neophodno je pacijente savetovati da u slučaju da bilo koji od ovih simptoma primete, pogotovo u prvih nekoliko nedelja terapije, odmah obaveste svog lekara da bi se uradila kontrola krvne slike. Ukoliko se agranulocitoza potvrdi, primena leka se mora prekinuti.

Druga mijelotoksična neželjena dejstva su retka u okviru preporučenih doza leka. Ipak, česta su pri visokim dozama tiamazola (oko 120 mg dnevno). Ove doze bi trebalo da budu namenjene samo za posebne indikacije (ozbiljni oblici bolesti, tireotoksična kriza). Pojava oštećenja koštane srži zbog lečenja tiamazolom zahteva prekid primene leka i, ako je neophodno potrebno, primenu nekog drugog tireostatika.

Ukoliko je doza leka prekomerna, povećana vrednost TSH (tireostimulirajući hormon) može dovesti do pojave subkliničkog ili kliničkog hipotireoidizma i nastanka strume. Zbog toga dozu tiamazola treba smanjiti čim se uspostavi eutireoidno metaboličko stanje i ukoliko je neophodno, dodatno primeniti levotiroksin- natrijum. Nije korisno potpuno prekinuti terapiju tiamazolom i nastaviti samo terapiju levotiroksinom.

Povećanje strume tokom terapije tiamazolom, uprkos suprimovanom TSH je posledica već postojeće bolesti i ne može se sprečiti dodatnom terapijom levotiroksinom.

Veoma je važno normalizovati koncentraciju TSH, da bi se smanjio rizik od pojave ili pogoršanja endokrine orbitopatije. Ipak, često je pojava ove bolesti nezavisna od toka bolesti štitaste žlezde. Ovakva komplikacija nije razlog za izmenu terapijskog koncepta (antitireoidna terapija, operacija, radioaktivni jod) i ne može se smatrati neželjenim dejstvom leka, ukoliko se terapija sprovodi korektno.

U manjim procentima može se javiti kasni hipotireoidizam nakon antitireoidne terapije bez ikakvih dodatnih ablativnih mera. Ovo verovatno nije neželjeno dejstvo leka, već se treba smatrati inflamatornim i destruktivnim procesima u parenhimu tireoidne žlezde zbog već postojeće bolesti.

Redukcija u patološki povećanoj potrošnji energije kod pacijenata sa pojačanom funkcijom štitaste žlezde može dovesti do (najčešće poželjnog) povećanja telesne mase tokom lečenja tiamazolom. Pacijentima bi trebalo objasniti da normalizovanje potrošnje njihove energije ukazuje na poboljšanje kliničke slike.

U slučaju pojave znakova intolerancije, potrebno je promeniti terapiju i primeniti neki drugi tireostatik, ne bi trebalo primenjivati karbimazol. Umesto toga, treba primeniti propiltiouracil ili perhlorat. Takođe, kod pacijenata koji imaju intoleranciju na karbimazol ne bi trebalo primenjivati ni tiamazol.

Lek Tiastat sadrži laktozu. Pacijenti sa retkim naslednim oboljenjem intolerancije na galaktozu, nedostatkom laktaze ili glukozno-galaktoznom malapsorpcijom ne smeju korisititi ovaj lek.

Lek Tiastat sadrži saharozu. Pacijenti sa retkim naslednim oboljenjem intolerancije na fruktozu, glukozno- galaktoznom malapsorpcijom ili nedostatkom saharoza-izomaltaze, ne smeju korisititi ovaj lek.

Nedostatak joda pojačava, a višak joda smanjuje reakciju tireoidne žlezde na tiamazol. Direktne interakcije sa drugim lekovima nisu poznate. Kod stanja hipertireoidizma može doći do ubrzane razgradnje i eliminacije drugih lekova. Ovaj proces se sa normalizacijom stanja tireoidne žlezde, takođe, normalizuje. Ako je potrebno, može se napraviti korekcija doziranja.

Takođe, postoje indicije da se povećana aktivnost antikoagulanasa normalizuje kod hipertireoidnih pacijenata pri poboljšanju stanja hipertireoidizma.

Ispitivanja interakcija nisu sprovedena kod dece i adolescenata.

Trudnoća

Ukoliko se hipertireoidizam ne leči tokom trudnoće može doći do ozbiljnih komplikacija kao što su prevremeni porođaj i malformacije. Međutim, hipotireoidizam izazvan lečenjem neadekvatnim dozama tiamazola je, takođe, povezan sa tendencijom ka abortusu.

Tiamazol prolazi placentalnu barijeru. U krvi fetusa dostiže koncentraciju jednaku koncentraciji u majčinom serumu. Pri neadekvatnim dozama ovo može dovesti do smanjene telesne mase pri rođenju kao i nastanka strume i hipotireoidizma kod fetusa. Prijavljeno je nekoliko parcijalnih aplazija kože na glavi neonatusa koje su rodile žene lečene tiamazolom. Ovaj defekt je spontano prolazio nakon nekoliko nedelja.

Takođe, velike doze tiamazola u prvim nedeljama trudnoće mogu da dovedu do malformacija, npr. atrezija hoana, atrezija ezofagusa, hipoplastične bradavice, zaostali mentalni i motorni razvoj. Sa druge strane, ispitivanjem nekoliko slučajeva prenatalnog izlaganja tiamazolu nije dokazano postojanje bilo kakvih poremećaja morfološkog razvoja kod dece. Ispitivanja nisu pokazala bilo kakav efekat na tireoidnu žlezdu ili na fizički i intelektualni razvoj dece.

S obzirom na to da se embriotoksično dejstvo leka ne može isključiti, tokom trudnoće Tiastat tablete se mogu dati samo posle stroge procene odnosa rizika i koristi, i samo u minimalnim, ali efektivnim dozama leka. Dodatna primena tireoidnih hormona je kontraindikovana.

Dojenje

Tiamazol se izlučuje u majčino mleko gde može dostići koncentraciju koja odgovara koncentraciji u majčinom serumu, tako da postoji rizik od nastanka hipotireoidizma kod odojčadi.

Dojenje je moguće tokom lečenja tiamazolom, međutim mogu se primenjivati samo male doze (do 10 mg dnevno) bez dodatne primene tireoidnih hormona. Funkcija tireoidne žlezde novorođenčeta koje doji mora se redovno kontrolisati.

Tiamazol nema uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Neka od sledećih neželjena dejstava nastala tokom primene tiamazola, također su poznata i kao simptomi hipertireoze, odnosno promene funkcije tireoidne žlezde - posebno gubitak kose, psihoza, leukopenija, trombocitopenija, bolovi u zglobovima i mišićima i povišena alkalna fosfataza. Zbog toga je često teško odrediti uzrok nastanka tih simptoma (neželjeno dejstvo ili osnovna bolest).

Procena učestalosti neželjenih dejstava je zasnovana na osnovu sledećih definicija učestalosti: veoma često ( ≥ 1/10);

često (≥ 1/100 do < 1/10); povremeno (≥ 1/1000 do < 1/100); retko (≥ 1/10000 do < 1/1000); veoma retko (< 1/10000);

nepoznate učestalosti (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).

Poremećaji krvi i limfnog sistema

Povremeno: agranulocitoza se javlja u približno 0,3 do 0,6% slučajeva. Može se, takođe, manifestovati nedeljama ili mesecima nakon početka terapije i zahteva prestanak primene leka. U većini slučajeva, agranulocitoza se povuče spontano.

Veoma retko: trombocitopenija, pancitopenija, generalizovana limfadenopatija. Endokrini poremećaji

Veoma retko: insulinski autoimunski sindrom (sa izrazitim opadanjem glukoze u krvi).

Poremećaji nervnog sistema

Retko: poremećaji čula ukusa (disgeuzija, ageuzija) odnosno poremećaj čula mirisa koji se nakon prestanka primene leka ponovo normalizuju, što može potrajati i nekoliko nedelja.

Veoma retko: neuritis, polineuropatija. Poremećaji oka

Pojava pogoršanja Gravesove oftalmopatije (oftalmopatija povezana sa funkcijom tireoideje), uglavnom ne

zavisi od toka bolesti tireoidne žlezde. Takva komplikacija sama po sebi nije razlog za promenu režima lečenja i ne treba je smatrati neželjenim dejstvom na pravilno sprovedeno lečenje (videti odeljak 4.4).

Vaskularni poremećaji Veoma retko: vaskulitis.

Gastrointestinalni poremećaji

Veoma retko: akutno oticanje pljuvačnih žlezda.

Hepatobilijarni poremećaji

Veoma retko: holestatska žutica ili toksični hepatitis. Simptomi se generalno povuku nakon prestanka primene leka. Klinički neprimetne znakove holestaze tokom terapije treba razlikovati od poremećaja prouzrokovanih hipertireozom, kao što je povišena GGT (Gama Glutamil Transferaza) i alkalna fosfataza ili njenog koštano specifičnog izoenzima u serumu.

Poremećaji kože i potkožnog tkiva

Veoma često: alergijske reakcije na koži različitog stepena (pruritus, osip, urtikarija). One obično budu blage forme i često se povuku tokom nastavka terapije.

Veoma retko: teški oblici kožnih alergijskih reakcija uključujući generalizovani dermatitis i Stevens- Johnson-ov sindrom, gubitak kose, lekom izazvan lupus erythematosus.

Poremećaji mišićno-koštanog sistema i vezivnog tkiva

Često: artralgija i mijalgija mogu nastati postepeno i pojaviti se čak posle nekoliko meseci terapije. Veoma retko: artritis.

Poremećaji bubrega i urinarnog sistema Veoma retko: nefritis.

Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene Povremeno: edem.

Retko: povišena telesna temperatura izazvana lekom.

Pedijatrijska populacija

Učestalost, vrsta i ozbiljnost neželjenih dejstava kod dece ne razlikuju se od neželjenih dejstava leka kod odraslih.

Teški oblici reakcija preosetljivosti na koži poput generalizovanog dermatitisa, primećeni su veoma retko i kod odraslih kao i kod dece, uključujući Stevens-Johnson-ov sindrom.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Predoziranje dovodi do hipotireoidizma sa odgovarajućim simptomima smanjenja metabolizma i preko povratne sprege do aktivacije prednjeg režnja hipofize, što za posledicu ima uvećanje strume. Ovo se može sprečiti smanjenjem doze čim se postigne eutireoidno metaboličko stanje i ukoliko je neophodno dodatnom primenom hormona tireoideje (videti odeljak 4.2).

Negativne posledice slučajnog unosa velikih doza tiamazola nisu poznate.

Prilikom primene velikih doza (oko 120 mg tiamazola dnevno) primećena je velika incidenca toksičnih reakcija koštane srži (videti odeljak 4.4).

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Terapija bolesti štitaste žlezde (tireoideje), derivati imidazola sa sumporom

ATC šifra: H03BB02

Tiamazol je inhibitor jodizacije; sprečava vezanje joda u organizmu, a time i sintezu tireoidnih hormona. Tiamazol deluje direktno na tireoidnu peroksidazu, koja je odgovorna za proces jodizacije.

Inhibicija sinteze hormona, odvija se na nekoliko nivoa. Tiamazol može reverzibilno ili ireverzibilno sprečiti proces formiranja kompleksa tireoidna peroksidaza-jodid, koji je preduslov za proces jodizacije. U drugoj fazi, tiamazol sa tirozil reziduama kompetitivno aktivira enzim. Peroksidaza preferabilno oksidira tiamazol, nego što jodizira tirozin. Međutim, aktivirani enzim može biti i ireverzibilno blokiran delovanjem tiamazola.

Tiamazol ne utiče na oslobađanje već sintetisanih tireoidnih hormona. Time se objašnjava individualno različita dužina perioda latence do normalizacije serumskih koncentracija tiroksina i trijodtironina, a time i do ostvarenja kliničkog poboljšanja. Takođe, ne postoji uticaj na hipertireoidizam nastao oslobađanjem hormona nakon destrukcije tireoidnih ćelija, npr. nakon terapije radioaktivnim jodom ili kod tireoiditisa.

Nakon oralne primene, maksimalna koncentracija leka u serumu postiže se nakon 1 do 3 sata. Resorpcija je skoro potpuna. Uprkos relativno kratkom poluvremenu eliminacije, koji se procenjuje između 2 i 8 sati, delovanje tiamazola traje i do 24 sata. Ovo je povezano sa činjenicom da se supstanca aktivno resorbuje u štitastu žlezdu i da je inhicija produkcije hormona u korelaciji sa koncentracijom leka u tireoideji, a ne sa koncentracijom u serumu.

Nezavisno od fluktuacije koncentracije leka u serumu, „steady-state“ koncentracija leka u štitastoj žlezdi se postiže primenom leka svakih osam sati, već nakon tri pojedinačne doze. Verovatno postoji granična vrednost koncentracije za aktivno delovanje tiamazola, a koja se ni pri većim dozama leka ne može prekoračiti.

Metaboliti tiamazola uglavnom se izlučuju renalno i malim delom putem žuči (postoji enterohepatična cirkulacija). Nakon 24 sata u urinu se može detektovati delovanje oko 70 % 14C tiamazola, a nakon 48 sati aktivnost raste na 80-90%.

  • Akutna toksičnost

Akutna toksičnost tiamazola je ispitivana kod miševa i pacova. Kod oralne primene je LD50 oko 860 mg/kg telesne mase za miša. Kod pacova je ustanovljen LD50 (oralna primena) od 2250 mg/kg telesne mase.

  • Hronična toksičnost

Hronična toksičnost odgovara sa LD50 (oralno) oko 2627 mg/kg telesne mase akutnoj toksičnosti tiamazola kod miša. Tiamazol može, pored alergijske reakcije kao što je temperatura, osip, svrab, izazvati i toksičnu/alergijsku depresiju koštane srži s posledicom leukopenije, trombocitopenije ili agranulocitoze. Ove promene verovatno su dozno-zavisne, i nakon smanjenja doze, odnosno prestanka uzimanja leka, potpuno reverzibilne (vidi odeljak 4.8).

  • Mutageni i kancerogeni potencijal

Tiamazol je samo u ograničenoj meri bio podvrgnut ispitivanju mutagenosti. Dobijeni podaci ne ukazuju na relevantni mutageni potencijal. Na mišu je nakon dugoročnog oralnog uzimanja tiamazola u velikim dozama uočena povećana incidenca tumora štitaste žlezde. Kod ljudi, odgovarajući efekti nakon antitireoidne terapije nisu poznati.

  • Reproduktivna toksičnost Videti odeljke 4.3 i 4.6.

6. FARMACEUTSKI PODACI

  • Laktoza-monohidrat
  • Kalcijum-hidrogenfosfat, dihidrat
  • Skrob, kukuruzni
  • Saharoza
  • Talk
  • Gvožđe (III)-oksid, žuti (E172)

Nije primenljivo.

5 godina.

Čuvati na temperaturi do 25°C.

Unutrašnje pakovanje je kontejner za tablete od polistirena sa zatvaračem sa spiralom od polietilena niske gustine u kome se nalazi 20 tableta.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedan kontejner sa tabletama i Uputstvo za lek.

Neupotrebljeni lek se uništava u skladu sa važećim propisima.

Lek Tiastat pripada grupi lekova za lečenje štitaste žlezde. Tiamazol, aktivna supstanca leka sprečava pojačan rad štitaste žlezde (tireostatik).

Lek Tiastat se primenjuje za:

  • Lečenje pojačane aktivnosti štitaste žlezde, bez postojećeg uvećanja ili sa manjim uvećanjem štitaste žlezde, kao i kod mlađih pacijenata;
  • Pripremu prilikom operativnog zahvata svih oblika pojačane aktivnosti štitaste žlezde;
  • Pripremu za lečenje radioaktivnim jodom ili intervalno lečenje, kao dopuna terapije sa radioaktivnim jodom.

Lek Tiastat se koristi za lečenje odraslih, kao i adolescenata i dece uzrasta 3 do 17 godina.

  • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na tiamazol, druge derivate tioamida (kao npr. karbimazol) ili na bilo koju pomoćnu supstancu leka (navedene u odeljku 6.);
  • ako su laboratorijske analize krvi pokazale da imate poremećaj krvne slike, npr. smanjen broj određenih krvnih ćelija (granulocitopenija);
  • ako ste pre početka lečenja ovim lekom već imali zastoj žuči (holestazu);
  • ako je nakon lečenja tiamazolom ili karbimazolom došlo do oštećenja koštane srži.

Lek Tiastat u kombinaciji sa hormonima štitaste žlezde ne smete primenjivati u periodu trudnoće.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Tiastat:

  • ukoliko ste ranije imali blagu alergijsku reakciju na ovaj lek (npr. osip, svrab). Vaš lekar će odlučiti da li možete da uzimate Tiastat;
  • ako imate strumu (gušavost ili uvećanje štitaste žlezde), sa suženjem dušnika što otežava disanje, s obzirom na to da tokom terapije lekom Tiastat štitasta žlezda), može dalje rasti. Vaš lekar će Vam možda propisati Tiastat, ali samo kratkoročno i uz redovne kontrole.

Pre i tokom lečenja ovim lekom, neophodno je da redovno kontrolišete krvnu sliku da bi se na vreme uočile eventualne promene u krvnoj slici.

U slučaju pojave povišene telesne temperature, bolova u grlu, zapaljenja sluznice usta, gnojnih čireva na koži odmah prekinite uzimanje leka Tiastat i obratite se Vašem lekaru, jer navedeni simptomi mogu ukazivati na pojavu nedostatka belih krvnih ćelija (agranulocitoza).

Visoke doze leka (oko 120 mg tiamazola dnevno) namenjene su samo za lečenje teških oblika bolesti. U tom slučaju lekar će redovno kontrolisati Vašu krvnu sliku. Ukoliko se pojavi oštećenje koštane srži Vaš lekar će prekinuti primenu leka Tiastat i, ako je neophodno potrebno, propisati primenu nekog drugog leka za lečenje pojačanog rada štitaste žlezde.

Tokom terapije ovim lekom može doći do daljeg rasta štitaste žlezde ili smanjenja funkcije štitaste žlezde. Zbog toga će možda Vaš lekar da koriguje dozu leka. Međutim, dalji rast već uvećane štitaste žlezde može biti posledica i prirodnog toka bolesti.

Slično tome, može doći i do pojave ili pogoršanja jedne očne bolesti (endokrina orbitopatija).

Moguće je da dobijete na telesnoj masi tokom lečenja lekom Tiastat. Ovo je normalna reakcija Vašeg tela, jer ovaj lek deluje na tireoidne hormone koji kontrolišu potrošnju energije u Vašem organizmu.

Deca

Ovaj lek se ne sme primenjivati kod dece uzrasta od 2 godine i mlađe.

Drugi lekovi i Tiastat

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate ili donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

Vaš unos joda utiče na delovanje leka Tiastat. Lekar će odrediti dozu ovog leka koja Vama odgovara, u skladu sa individualnim unosom joda i funkcijom Vaše štitaste žlezde. Nedostatak joda pojačava, a višak joda smanjuje odgovor štitaste žlezde na tiamazol.

Direktne interakcije sa drugim lekovima nisu poznate. Poznato je da kod stanja pojačane funkcije štitaste žlezde može doći do ubrzane razgradnje i izlučivanja drugih lekova. Sa normalizacijom aktivnosti štitaste žlezde, lekar će možda prilagoditi doziranje drugih lekova koje istovremeno primenjujete.

Posavjetujte se sa Vašim lekarom ukoliko primenjujete lekove protiv zgrušavanja krvi (antikoagulanse), jer na njihovo dejstvo može utecati normalizacija aktivnosti štitaste žlezde koju uzrokuje lek Tiastat.

Ispitivanja istovremene primene ovog leka sa drugim lekovima nisu sprovedena kod dece.

Trudnoća i dojenje

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.

Trudnoća

Zbog mogućeg štetnog dejstva na plod, lek Tiastat možete uzimati samo uz izričitu preporuku Vašeg lekara, a tek nakon što je lekar pažljivo procenio da potencijalna korist za majku prevazilazi mogući rizik za plod. Ako je ipak neophodna terapija tiamazolom u trudnoći, preporučuje se primena najnižih mogućih efektivnih doza. Dodatna terapija hormonima štitaste žlezde ne sme da se koristi tokom trudnoće.

Dojenje

Tiamazol se izlučuje u majčino mleko, zbog čega postoji opasnost od pojave smanjene aktivnosti štitaste žlezde odojčeta. Tiamazol možete uzimati u periodu dojenja, ali u što manjim dozama (do 10 mg dnevno) bez primene dodatnih hormona štitaste žlezde. U tom slučaju, neophodno je redovno pratiti funkciju štitaste žlezde odojčeta.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Lek Tiastat nema uticaj na Vašu sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Lek Tiastat sadrži laktozu i saharozu

U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.

Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Preporučena doza za:

- lečenje pojačane aktivnosti štitaste žlezde

Zavisno od težine oboljenja preporučena početna doza tiamazola je 1 do 2 tablete (što odgovara 20 do 40 mg tiamazola) na dan, podeljeno u nekoliko pojedinačnih doza.

Sa poboljšanjem stanja, u periodu od 3 do 8 nedelja, Vaš lekar će dozu adekvatno smanjiti. Doza održavanja, koju prema preporuci lekara treba uzimati jednu do dve godine, je od 2,5 do 10 mg tiamazola na dan. U pojedinim slučajevima, doza održavanja može biti i veća.

Ova doza se može uzimati odjednom, najbolje ujutro, eventualno zajedno sa hormonom štitaste žlezde, o čemu će odlučiti Vaš lekar. Veće doze su potrebne u slučaju posebno teških oboljenja, naročito kod pojačane funkcije štitaste žlezde koja je uzrokovana primenom joda.

Nakon postizanja normalne funkcije štitaste žlezde (eutireoidno stanje), može se uključiti dodatno lečenje sa hormonima štitaste žlezde. Preporučuje se doza od 50 do 100 mikrograma levotiroksin-natrijuma na dan.

  • pripreme za hirurški zahvat kod svih oblika pojačane funkcije štitaste žlezde

U pripremi za hirurško lečenje pojačane funkcije štitaste žlezde, lek Tiastat primenjuju se do termina za hirurški zahvat (10 dana pre operacije može se dodati preparat joda, a u slučaju da je do operacije ostao duži vremenski period mogu se dodati i hormoni štitaste žlezde).

  • primena pre lečenja radioaktivnim jodom

Doziranje i trajanje lečenja određuje lekar koji vodi lečenje radioaktivnim jodom.

  • intervalno lečenje nakon lečenja radioaktivnim jodom Doziranje i trajanje lečenja odrediće Vaš lekar.

Napomena za doziranje u periodu trudnoće

Trudnicama treba odrediti najmanju moguću dozu (2,5-10 mg tiamazola). Lečenje treba sprovesti bez dodavanja hormona štitaste žlezde.

Napomena za doziranje kod poremećene funkcije jetre

Kod poremećene funkcije jetre potrebno je smanjiti dozu leka.

Primena kod dece i adolescenata (od 3 do 17 godina)

Početnu dozu za primenu kod dece i adolescenata od 3 godine do 17 godina prilagodiće lekar prema telesnoj masi. Uobičajena početna doza leka je 0,5 mg/kg telesne mase dnevno, podeljeno u 2 ili 3 jednake doze. Dozu održavanja može smanjiti lekar u zavisnosti od terapijskog odgovora. Maksimalna dnevna doza je 40 mg tiamazola.

Ukoliko je neophodno, lekar može propisati i primenu dodatne terapije hormonima štitaste žlezde, da bi se izbegla pojava hipotireoidizma.

Način primene

Lek je namenjen za oralnu upotrebu.

Dozu leka progutajte bez žvakanja uz dovoljnu količinu tečnosti (najbolje čaša vode). Tableta se može podeliti na četiri jednake doze.

Ako ste uzeli više leka Tiastat nego što treba

Ako jednom slučajno uzmete višu dozu leka od one koja Vam je propisana, ne očekuju se posebni problemi. Međutim, ako često uzimate dozu višu od propisane, čim to primetite, molimo Vas da se odmah javite Vašem lekaru. Lekar će možda morati da prilagodi Vašu dozu leka Tiastat ili će Vam dodatno propisati hormone štitaste žlezde u svrhu sprečavanja rasta štitaste žlezde.

Ako ste zaboravili da uzmete lek Tiastat

Ne uzimajte duplu dozu leka da bi nadoknadili propuštenu dozu.

Ako ste zaboravili uzeti lek, ne uzimajte naknadno doze koje ste izostavili, jer lek Tiastat deluje nekoliko dana čak i ako ste izostavili dozu, s tim da mu je delovanje oslabljeno. Nastavite uzimati lek u propisano vreme. Ne zaboravite da se najbolje delovanje leka može postići samo ako se uzima u propisano vreme i u dozi koju Vam je lekar odredio.

Ako naglo prestanete da uzimate lek Tiastat

Ovaj lek uzimajte onoliko dugo koliko Vam je propisao lekar!

Ne menjajte način uzimanja leka i ne prekidajte uzimanje leka, a da prethodno o tome niste obavestili lekara. Ako imate dodatnih pitanja o primeni leka Tiastat obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Tokom lečenja lekom Tiastat može da se javi jedno ili više sledećih neželjenih dejstava, u nekim slučajevima i nekoliko meseci nakon početka primene leka:

Veoma često (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • Alergijske kožne reakcije (svrab, osip, crvenilo,) različitog stepena, najčešće u blagom obliku, čiji se simptomi obično sami povlače tokom lečenja.

Često (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • Bolovi u zglobovima i mišićima.

Povremeno (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

  • Ako imate povišenu telesnu temperaturu, zapaljenje grla, zapaljenje sluznice usta ili Vam se pojave čirevi na koži, odmah se javite Vašem lekaru. Navedeni simptomi mogu biti uzrokovani izrazitim padom određenih krvnih ćelija (agranulocitoza).
  • Zadržavanje vode u organizmu (edemi).

Retko (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • Poremećaj čula ukusa (disgeuzija, augeuzija), odnosno poremećaj čula mirisa.
  • Povišena telesna temperatura izazvana lekom.

Veoma retko (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • Smanjenje broja trombocita (trombocitopenija) i drugih krvnih elemenata (pancitopenija), uvećane limfne žlezde (generalizovana limfadenopatija).
  • Poremećaj hormona koji reguliše koncentraciju šećera u krvi sa velikim padom vrednosti šećera (insulinski autoimunski sindrom).
  • Zapaljenje nerava i opšti poremećaj osećaja (neuritis, polineuropatija).
  • Zapaljenje krvnih sudova.
  • Otok pljuvačnih žlezda.
  • Žutica zbog poremećaja protoka žuči, poremećaj funkcije jetre, zapaljenje jetre (holestatska žutica, toksični hepatitis). Simptomi se, uglavnom, povlače nakon prestanka primene leka.
  • Teški oblici kožnih alergijskih reakcija koje zahvataju čitavu površinu kože (generalizovani dermatitis, Stevens-Johnson-ov sindrom), gubitak kose, autoimunsko zapaljenje kože i vezivnog tkiva (lupus erythematosus).
  • Zapaljenje zglobova.
  • Zapaljenje bubrega.

Pojava pogoršanja očne bolesti tipične za pacijente sa pojačanom funkcijom štitaste žlezde (endokrina orbitopatija), uglavnom je nezavisna od toka bolesti štitaste žlezde. Takva komplikacija sama po sebi nije razlog za promenu režima lečenja i ne treba je smatrati neželjenim dejstvom ukoliko se pravilno sprovodi lečenje.

Neželjena dejstva kod dece

Učestalost, vrsta i ozbiljnost neželjenih dejstava kod dece ne razlikuju se od neželjenih dejstava leka kod odraslih. Teški oblici reakcija preosetljivosti na koži ili zapaljenje sluznice i promene na koži (Stevens- Johnson-ov sindrom ili generalizovani dermatitis) primećeni su veoma retko.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Tiastat posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon “Važi do”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvati na temperaturi do 25°C.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Aktivna supstanca je tiamazol.

Jedna tableta leka Tiastat 20 mg sadrži 20 mg tiamazola.

Pomoćne supstance su: laktoza, monohidrat; kalcijum-hidrogenfosfat, dihidrat; skrob, kukuruzni; saharoza; talk; gvožđe (III)-oksid, žuti (E172).

Kako izgleda lek Tiastat i sadržaj pakovanja

Tablete su bež boje, okruglog oblika sa utisnute dve unakrsne podeone linije sa jedne strane. Tableta se može podeliti na jednake doze.

Unutrašnje pakovanje je kontejner za tablete od polistirena sa zatvaračem sa spiralom od polietilena niske gustine u kome se nalazi 20 tableta.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedan kontejner sa tabletama i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole: PREDSTAVNIŠTVO BOSNALIJEK DD, BEOGRAD, Cara Nikolaja II 61/B, Beograd Proizvođač: BOSNALIJEK D.D.,Jukićeva 53, Sarajevo, Bosna i Hercegovina

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Decembar, 2018.

Režim izdavanja leka:

Lek se izdaje uz lekarski recept.

Broj i datum dozvole:

515-01-05215-17-001 od 17.12.2018.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info