DuoTrav® 5mg/mL+40mcg/mL kapi za oči, rastvor

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Naziv leka
DuoTrav® 5mg/mL+40mcg/mL kapi za oči, rastvor
Opis chat-gpt
DuoTrav® 5mg/mL+40mcg/mL je lek koji sadrži aktivne supstance 'timolol, travoprost' i koristi se za snižavanje povišenog očnog pritiska kod stanja kao što su glaukom otvorenog ugla i očna hipertenzija.
Farmaceutski oblik
kapi za oči, rastvor
Vrsta leka
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept
Lista RFZO
A1 - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta, a koji imaju terapijsku paralelu (terapijsku alternativu) lekovima u Listi A

Pakovanja

JKL
‍7099177
Maksimalna cena leka
931,50 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Lista RFZO
A1 - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta, a koji imaju terapijsku paralelu (terapijsku alternativu) lekovima u Listi A
Cena na listi lekova RFZO
931,50 RSD
Doplata
677,28 RSD
DDD
0,1ml
Indikacije za RFZO
1. Za lečenje glaukoma (H40) kao druga ili treća terapijska linija. 2. Za lečenje glaukoma (H40) kod obolelih kod kojih je ranije dijagnostikovana bolest i koji se već nalaze na lečenju kao nastavak terapije ovim lekom, na osnovu mišljenja oftalmologa.
RFZO Napomena
Lek se uvodi u terapiju na osnovu mišljenja oftalmologa.
EAN
8606106446937
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Obnova
Broj rešenja: 515-01-03311-20-003
Datum važenja: 16.07.2021 - 16.07.2071

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Lek DuoTrav je indikovan za smanjenje intraokularnog pritiska (IOP) kod odraslih pacijenata koji imaju glaukom otvorenog ugla ili povišeni očni pritisak, a ne reaguju dovoljno dobro na lokalnu terapiju beta- blokatorima ili analozima prostaglandina (videti odeljak 5.1).

Doziranje

Upotreba kod odraslih, uključujući starije osobe

Ukapati po jednu kap leka DuoTrav u konjunktivalnu kesicu obolelog oka (očiju) jednom na dan, ujutro ili uveče. Lek treba svakog dana ukapati u isto vreme.

Ukoliko se propusti primena leka, lečenje treba nastaviti sledećom dozom kako je planirano. Pojedinačna doza leka ne sme da bude veća od jedne kapi ukapane u obolelo oko (oči) na dan.

Posebne populacije

Oštećenje funkcije jetre i bubrega

Nisu sprovedene studije sa kapima za oči DuoTrav ili sa timololom u koncentraciji od 5 mg/mL kod pacijenata sa oslabljenom funkcijom jetre ili bubrega.

Travoprost je ispitivan kod pacijenata koji su imali blago do teško oštećenje funkcije jetre kao i kod pacijenata sa blagim do teškim oštećenjem funkcije bubrega (klirens kreatinina oko 14 mL/min). Nije bilo potrebno korigovati dozu leka kod ovih pacijenata.

Malo je verovatno da je pacijentima sa oslabljenom funkcijom jetre i bubrega potrebno korigovati dozu leka DuoTrav (videti odeljak 5.2).

Pedijatrijska populacija

Bezbednost i efikasnost leka DuoTrav kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina još uvek nije utvrđena. Nema dostunih podataka.

Način primene

Za okularnu upotrebu.

Pacijent treba da skine zaštitnu kapicu neposredno pre prvog ukapavanja. Da bi se sprečila kontaminacija vrha bočice i rastvora, voditi računa da pri ukapavanju vrh bočice ne dotakne očne kapke, okolna područja ili druge površine.

Sistemska resorpcija se smanjuje kada se primeni nazolakrimalna okluzija ili očni kapci zatvore tokom 2 minuta. Ovo može dovesti do smanjenja sistemskih neželjenih dejstava i pojačavanja lokalnog dejstva (videti odeljak 4.4).

Ukoliko je potrebno istovremeno primeniti više topikalnih oftalmoloških lekova, mora se sačekati najmanje 5 minuta između aplikacije dva različita leka (videti odeljak 4.5).

Prilikom prelaska sa primene nekog drugog leka za lečenje glaukoma na primenu leka DuoTrav, najpre se mora prestati sa uzimanjem drugog leka, dok sa primenom leka DuoTrav treba započeti dan nakon toga.

Pacijentima treba objasniti da pre ukapavanja leka DuoTrav moraju da skinu meka kontaktna sočiva, kao i da sačekaju sa ponovnim stavljanjem sočiva bar 15 minuta posle primene leka (videti odeljak 4.4).

Preosetljivost na travoprost, timolol ili na neku od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1. Preosetljivost na ostale beta-blokatore.

Reaktivna bolest disajnih puteva uključujući i bronhijalnu astmu, ili anamneza bronhijalne astme, težak oblik hronične opstruktivne bolesti pluća.

Sinusna bradikardija, sindrom bolesnog sinusa uključujući i sino-atrijalni blok, A-V blok II ili III stepena koji se ne može kontrolisati pejsmejkerom. Manifestna srčana insuficijencija ili kardiogeni šok. Težak oblik alergijskog rinitisa i kornealna distrofija.

Sistemsko delovanje

Kao i ostali lokalno primenjeni lekovi u oftalmologiji, travoprost i timolol se resorbuju sistemski. S obzirom da je timolol po sastavu beta-blokator, mogu da se jave iste neželjene reakcije na kardiovaskularnom i respiratornom sistemu kao ona koja se javljaju pri sistemskoj upotrebi beta-blokatora. Pojava sistemskih

neželjenih reakcija nakon lokalne okularne primene je manja u poređenju sa sistemskom primenom. Za informacije o tome kako smanjiti sistemsku resorpciju pogledati u odeljku 4.2.

Poremećaji rada srca

Kod pacijenata koji imaju kardiovaskularna oboljenja (npr. koronarna bolest srca, Prinzmetalova angina i srčana insuficijencija) i nizak krvni pritisak, terapiju beta-blokatorima treba kritički oceniti i razmotriti terapiju drugim aktivnim supstancama. Pacijenti koji imaju kardiovaskularna oboljenja moraju se redovno pratiti kako bi se uočili znaci pogoršanja bolesti i neželjenih reakcija.

Zbog svog negativnog efekta na vreme provođenja impulsa, beta-blokatore bi trebalo davati samo uz oprez pacijentima sa srčanim blokom prvog stepena.

Vaskularni poremećaji

Kod pacijenata sa teškim poremećajima/oboljenjima periferne cirkulacije (tj. teškim oblicima Raynaud-ovog oboljenja ili Raynaud -ovog sindroma) kapi primenjivati sa oprezom.

Respiratorna oboljenja

Zabeležene su respiratorne reakcije, uključujući i smrt usled bronhospazma kod pacijenata sa astmom, nakon primene nekih oftalmoloških beta-blokatora.

Lek DuoTrav treba koristiti uz oprez kod pacijenata sa blagom/umerenom hroničnom opstruktivnom bolesti pluća (HOBP) i to samo ako je potencijalna korist veća od potencijalnog rizika.

Hipoglikemija/dijabetes

Beta-blokatore treba pažljivo primenjivati kod pacijenata sklonih spontanoj hipoglikemiji ili kod pacijenata sa neregulisanim dijabetesom jer beta-blokatori mogu prikriti znake i simptome akutne hipoglikemije.

Mišićna slabost

Beta-blokatori mogu potencirati mišićnu slabost koja je u skladu sa određenim simptomima mijastenije (npr. diplopija, ptoza i opšta slabost).

Poremećaji rožnjače

Okularno primenjeni beta-blokatori mogu da prouzrokuju suvoću oka. Pacijente sa poremećajima rožnjače je potrebno lečiti uz oprez.

Odvajanje sudovnjače

Odvajanje sudovnjače je zabeleženo kod pacijenata koji nakon procedure filtracije primenjuju terapiju za supresiju stvaranja očne vodice (npr. timololom, acetazolamidom).

Ostali beta-blokatori

Uticaj na intraokularni pritisak ili ostali efekti sistemske blokade beta receptora mogu biti pojačani kod pacijenta koji uzima timolol a već koristi neki od sistemskih beta-blokatora. Potrebno je pažljivo nadgledati odgovor na terapiju kod ovih pacijenata. Ne preporučuje se lokalna primena dva beta-blokatora (videti odeljak 4.5).

Hirurška anestezija

Beta-blokatori za oftalmološku primenu mogu blokirati sistemsko dejstvo beta-agonista, npr. adrenalina. Ukoliko pacijent upotrebljava timolol, o tome treba obavestiti anesteziologa.

Hipertireoidizam

Beta-blokatori mogu maskirati znakove hipertireoidizma. Kontakt sa kožom

Prostaglandini i analozi prostaglandina su biološki aktivne supstance koje se mogu resorbovati preko kože. Trudnice ili žene koje pokušavaju da zatrudne treba da izbegavaju direktni kontakt sa sadržajem bočice. Ako slučajno dođe do kontakta sa većom količinom sadržaja bočice, potrebno je odmah i detaljno očistiti površinu koja je bila u kontaktu.

Anafilaktičke reakcije

Za vreme upotrebe beta-blokatora, kod pacijenata sa anamnezom atopijske ili teške anafilaktičke reakcije na različite alergene, pacijent može snažnije reagovati kod ponovnog kontakta sa ovim alergenima, a terapijski odgovor na uobičajene doze adrenalina, koje se koriste u lečenju anafilaktičkih reakcija može izostati.

Istovremena terapija sa drugim lekovima

Može doći do interakcije timolola sa drugim lekovima (videti odeljak 4.5). Ne preporučuje se istovremena upotreba dva lokalna prostaglandina.

Dejstva na oko

Travoprost može postepeno da dovede do promene boje dužice postepenim povećanjem broja melanozoma (pigmentnih granula) u melanocitima. Pre početka terapije, pacijent se mora upozoriti na mogućnost trajne promene boje dužice. Lečenje samo jednog oka može da dovede do trajne razlike u boji očiju. Dugotrajni uticaji na melanocite kao i posledice tog delovanja još uvek nisu poznati. Promena boje dužice nastaje sporo i postepeno, pa mogu proći meseci i godine dok se ne uoči. Promena boje dužice se uglavnom viđa kod pacijenata koji imaju neodređenu boju očiju (npr. plavo-smeđe, sivo-smeđe, žuto-smeđe i zeleno-smeđe), ali takođe i kod pacijenata sa smeđom bojom očiju.

Najčešće, smeđa pigmentacija oko zenice se širi koncentrično prema periferiji zahvaćenog oka, pa cela dužica ili njeni delovi mogu postati još tamnije smeđi. Po obustavljenju terapije ne dolazi do daljeg povećanja smeđeg pigmenta u dužici.

U kontrolisanim kliničkim studijama je primećena tamna prebojenost periorbitalne i/ili kože očnih kapaka koja je povezana sa upotrebom travoprosta.

Periorbitalne i promene na kapcima, uključujući i produbljivanje sulkusa očnih kapaka, su zabeležene sa analozima prostaglandina.

Travoprost može postepeno da dovede i do promena na trepavicama lečenog oka; ove promene su uočene kod otprilike polovine pacijenata u kliničkim studijama i obuhvataju: povećanje dužine, debljine, pigmentacije i/ili broja trepavica. Još uvek nije poznat mehanizam koji dovodi do dugotrajnih promena, kao ni dugoročne posledice promena na trepavicama.

U studijama na majmunima, nađeno je da travoprost dovodi do malog povećanja palpebralne fisure. Međutim, ovaj efekat nije uočen tokom kliničkih studija i smatra se specifičnim za vrstu.

Nema iskustava sa lekom DuoTrav kod zapaljenskih procesa oka; kao ni kod neovaskularnog glaukoma, glaukoma zatvorenog ili uskog ugla ili kongenitalnog glaukoma, i samo ograničenih iskustava kod

poremećaja oka zbog oboljenja tireoideje, kod glaukoma otvorenog ugla kod pacijenata sa pseudofakijom i kod pacijenata sa pigmentnim ili pseudoeksfolijativnim glaukomom.

Edem makule je zabeležen tokom lečenja analozima prostangladina F2α. Preporučuje se oprez tokom primene leka DuoTrav kod pacijenata sa afakijom, pseudofakijom sa pokidanom zadnjom kapsulom sočiva ili prednjom komorom sočiva, kao i kod pacijenata sa poznatim faktorima rizika za cistoidni makularni edem.

Kod pacijenata sa poznatim predisponirajućim faktorima za iritis/uveitis, i kod pacijenata sa prisutnom intraokularnom inflamacijom, lek DuoTrav treba oprezno primenjivati.

Pomoćne supstance

Lek DuoTrav sadrži propilenglikol koji može da dovede do iritacije kože.

Lek DuoTrav sadrži ricinusovo ulje, polioksietilen, hidrogenizovano 40 koje može dovesti do reakcija na koži.

Pacijentima treba objasniti da pre ukapavanja leka DuoTrav moraju da skinu kontaktna sočiva, kao i da sačekaju sa ponovnim stavljanjem sočiva bar 15 minuta posle primene leka (videti odeljak 4.2).

Nisu sprovedena specifična ispitivanja o interakcijama između drugih lekova i travoprosta ili timolola.

Pri istovremenoj primeni kapi za oči koje sadrže beta-blokator i oralnih blokatora kalcijumskih kanala, beta- blokatora, antiaritmika (uključujući amjodaron), glikozida digitalisa, parasimpatomimetika, gvanetidina, postoji mogućnost pojačanog efekta koji dovodi do hipotenzije i/ili značajne bradikardije.

Hipertenzivne reakcije na naglo ukidanje klonidina mogu biti potencirane pri istovremenoj primeni beta- blokatora.

Prijavljeno je pojačano sistemsko dejstvo beta-blokatora (na primer smanjena frekvenca rada srca, depresija) u toku istovremene primene CYP2D6 inhibitora (na primer hinidina, fluoksetina, paroksetina) i timolola.

Zabeležena je povremena pojava midrijaze usled istovremene primene oftalmoloških beta-blokatora i adrenalina (epinefrina).

Beta-blokatori mogu da pojačaju hipoglikemijski efekat antidijabetika.

Beta-blokatori mogu da maskiraju znakove i simptome hipoglikemije (videti odeljak 4.4).

Žene u reproduktivnom periodu/kontracepcija

Bez primene adekvatnih kontraceptivnih mera, lek DuoTrav ne smeju da koriste žene u reproduktivnom periodu (videti odeljak 5.3).

Trudnoća

Travoprost ima štetno farmakološko dejstvo na trudnoću i/ili fetus/novorođenče.

Nema podataka ili su podaci ograničeni o primeni leka DuoTrav ili pojedinačnih aktivnih supstanci kod trudnica.

Timolol se ne sme upotrebljavati u toku trudnoće, osim ako je to neophodno.

Epidemiološke studije nisu ukazale na mogućnost malformacije ploda, ali su ukazale na postojanje rizika za usporeni intrauterini rast kada se beta-blokatori primene oralnim putem. Dodatno, uočeni su znaci i simptomi

beta-blokade (kao što su bradikardija, hipotenzija, respiratorni distres i hipoglikemija) kod novorođenčadi kada su beta-blokatori primenjivani do porođaja. Ako se lek DuoTrav primenjuje do porođaja, novorođenčad treba pažljivo pratiti tokom prvih dana života.

Lek DuoTrav se ne sme koristiti tokom trudnoće osim ako je to neophodno. Za informacije o tome kako smanjiti sistemsku resorpciju, videti odeljak 4.2.

Dojenje

Nije poznato da li se travoprost aplikovan u oko izlučuje u majčino mleko. Studije na životinjama su pokazale da se travoprost i njegovi metaboliti izlučuju u majčino mleko. Timolol se izlučuje u majčino mleko i može izazvati ozbiljna neželjena dejstva kod odojčeta. Međutim, pri terapijskim dozama timolola u kapima za oči, ne očekuje se pojava dovoljne količine leka u majčinom mleku koja bi imala efekte beta blokade na novorođenče/dete koje se doji. Za informacije o tome kako smanjiti sistemsku resorpciju, videti odeljak 4.2.

Primena leka DuoTrav kod žena koje doje se ne preporučuje. Plodnost

Ne postoje podaci o uticaju leka DuoTrav na plodnost kod ljudi. Studije na životinjama nisu pokazale uticaj travoprosta na plodnost pri dozama do 75 puta većim od maksimalne preporučene doze za okularnu primenu kod ljudi, dok pri ovom doziranju nije zabeležen značajan efekat timolola.

Lek DuoTrav minimalno utiče na sposobnost upravljanja vozilima ili rukovanja mašinama.

Kao i kod drugih kapi za oči, može doći do privremenog zamućenja vida ili nekog drugog poremećaja vida. Ukoliko se zamućenje vida javi pri ukapavanju leka u oko, pacijent mora sačekati da mu se vid razbistri pre nego što počne da upravlja vozilom ili rukuje mašinama. Lek DuoTrav takođe može uzrokovati halucinacije, vrtoglavicu, nervozu i/ili umor (videti odeljak 4.8), što može uticati na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Pacijentima treba savetovati da ne upravljaju vozilima i ne rade sa mašinama ukoliko se ovi simptomi pojave.

Sažetak profila bezbednosti leka:

U kliničkim studijama koje su obuhvatile 2170 pacijenata lečenih lekom DuoTrav, najčešće prijavljivana neželjena reakcija uzrokovana lečenjem je bila hiperemija oka (12%).

Tabelarni prikaz neželjenih reakcija

Neželjene reakcije navedene u tabeli su uočene pri kliničkim ispitivanjima ili u postmarkentinškom iskustvu. Svrstana su prema klasi sistema organa i klasifikovana su kao: veoma česta (≥1/10), česta (≥1/100 do <1/10), povremena (≥1/1000 do <1/100), retka (≥1/10000 do <1/1000), veoma retka (<1/10000), ili nepoznata (ne mogu se utvrditi iz dostupnih podataka). U svakoj grupi, neželjene reakcije su poređane prema ozbiljnosti, opadajućim redom.

Sistem organaUčestalostNeželjene reakcije
Poremećaj imunskog sistemapovremenoPreosetljivost
Psihijatrijski poremećajiretkoNervoza
nepoznatoHalucinacije*, depresija
povremenoVrtoglavica, glavobolja.
nepoznatoCerebrovaskularni poremećaji, sinkopa,
veoma čestoOkularna hiperemija
čestoPunktiformni keratitis, bol u oku, poremaćaj vida, zamućenje vida, suvo oko, svrab, osećaj
Keratitis, iritis, konjunktivitis, zapaljenje prednje očne komore, blefaritis, fotofobija, smanjena oštrina vida, astenopija, otok oka, pojačano suzenje, eritem očnih kapaka, rast trepavica, alergija oka, edem konjunktiva, edem
retkoErozija rožnjače, meibomianitis, konjunktivalna hemoragija, pojava ljuspi na očnim kapcima,
nepoznatoEdem makule, ptoza, produbljivanje sulkusa
povremenoBradikardija
retkoAritmija, nepravilan ritam rada srca
nepoznatoSrčana insuficijencija, tahikardija, bol u
Vaskularni poremećajipovremenoHipertenzija, hipotenzija
nepoznatoPeriferni edem
povremenoDispneja, postnazalno oticanje tečnosti
retkoDisfonija, bronhospazam, kašalj, iritacija grla,
nepoznatoAstma
Gastrointestinalni poremećajinepoznatoDizgeuzija
Hepatobilijarni poremećajiretkoPovećanje vrednosti alanin aminotransferaze,
povremenoKontaktni dermatitis, hipertrihoza,
retkoUrtikarija, diskoloracija kože, alopecija
nepoznatoOsip
Poremećaji mišićno-koštanog iretkoBolovi u ekstremitetima
Poremećaji bubrega i urinarnogretkoHromaturija
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneretkoŽeđ, slabost

* neželjene reakcije zabeležene kod primene timolola.

Dodatne neželjene reakcije koje su zabeležena kod primene jedne od aktivnih sustanci i mogu se potencijalno javiti pri primeni leka DuoTrav:

Travoprost

Sistem organaMedDRA preporučeni termin
Poremećaji imunskog sistemaSezonska alergija
Psihijatrijski poremećajiAnksioznost, nesanica
Poremećaji okaUveitis, konjunktivalni folikuli, sekrecija oka, periorbitalni edem, pruritus očnih kapaka, ektopion, katarakta, iridociklitis, oftalmički herpes simplex, inflamacija oka, fotopsija, ekcem očnih kapaka, haloi, hipoestezija oka, pigmentacija prednje komore oka, midrijaza, hiperpigmentacija trepavica, zadebljanje
Poremećaji uha i labirintaVertigo, tinitus
Vaskularni poremećajiSniženje dijastolnog krvnog pritiska, povećanje
Respiratorni, torakalni i medijastinalniPogoršanje astme, alergijski rinitis, epistaksa,
Gastrointestinalni poremećajiReaktivacija peptičkog ulkusa, gastrointestinalni
Poremećaji kože i potkožnog tkivaEksfolijacija kože, abnormalna tekstura kose, alergijski dermatitis, promena boje dlaka, gubitak trepavica i
Poremećaji mišićno-koštanog i vezivnog tkivaMišićno-skeletni bol, atralgija
Poremećaji bubrega i urinarnog sistemaDizurija, urinarna inkontinencija
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneAstenija
IspitivanjaPovišena vrednost prostata specifičnog antigena

Timolol

Kao i ostali lokalno primenjeni lekovi u oftalmologiji, timolol se resorbuje u sistemsku cirkulaciju. Ovo može dovesti do neželjenih dejstava sličnih onim uočenim pri sistemskoj primeni beta-blokatora. Dodatno navedene neželjene reakcije uključuju i reakcije zabeležene u okviru klase oftalmičkih beta-blokatora.

Incidenca sistemskih neželjenih reakcija nakon lokalne okularne primene je manja u odnosu na sistemsku primenu. Za informacije o tome kako smanjiti sistemsku resorpciju, pogledajte odeljak 4.2.

Sistem organaMedDRA preporučeni termin
Poremećaji imunskog sistemaSistemske alergijske reakcije uključujući angioedem,
Poremećaji metabolizma i ishraneHipoglikemija.
Psihijatrijski poremećajiHalucinacije, nesanica, noćne more, gubitak
Poremećaji nervnog sistemaCerebralna ishemija, pojačanje znakova i simptoma
Poremećaji okaZnaci i simptomi iritacije oka (osećaj žarenja, probadanje, svrab, suzenje, crvenilo), horoidalno odvajanje nakon filtracijone hirurgije (videti odeljak
Kardiološki poremećajiEdem, kongestivna srčana insuficijencija,
Vaskularni poremećajiRaynaud-ov fenomen, hladne šake i stopala
Gastrointestinalni poremećajiMučnina, dispepsija, dijareja, suva usta, bol u abdomenu, povraćanje
Poremećaj kože i potkožnog tkivaOsip nalik psorijazi ili pogoršanje psorijaze
Poremećaji mišićno-koštanog i vezivnog tkivaMijalgija
Poremećaji reproduktivnog sistema i dojkiSeksualna disfunkcija, smanjen libido
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneAstenija

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Malo je verovatno da će doći do predoziranja nakon okularne upotrebe leka DuoTrav.

Ukoliko dođe do slučajnog gutanja leka simptomi predoziranja beta-bokatorima su bradikardija, hipotenzijia, bronhospazam i srčana insuficijencija.

Ukoliko dođe do predoziranja lekom DuoTrav, lečenje treba da bude simptomatsko. Timolol se ne dijalizira.

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Lekovi u terapiji glaukoma i miotici. Beta-adrenergički blokatori.

ATC šifra: S01ED51 Mehanizam dejstva

Lek DuoTrav sadrži dve aktivne supstance: travoprost i timolol-maleat. Ove dve supstance snižavaju intraokularni pritisak komplementarnim mehanizmima delovanja. Kombinacija njihovih efekata daje veće sniženje IOP u poređenju sa onima do kojih dovodi svaka od komponenti kada se uzima pojedinačno.

Travoprost, analog prostaglandina F2α, je puni, visoko selektivni agonist i ima veliki afinitet za receptore prostaglandina FP. Smanjuje IOP povećanjem oticanja očne vodice kroz trabekularnu mrežu i uveoskleralnim putevima. Smanjenje IOP kod ljudi počinje oko 2 sata po ukapavanju i maksimalno dejstvo dostiže posle 12 sati. Jednom dnevnom dozom se može održati značajno sniženje IOP tokom naredna 24 časa.

Timolol je neselektivni adrenergički blokator koji nema intrinzično simpatomimetsko dejstvo, nije direktni depresor funkcije srca niti deluje kao stabilizator membrane. Tonografska i fluorofotometrijska ispitivanja kod ljudi pokazuju da je predominirajuće dejstvo timolola povezano sa smanjenjem proizvodnje očne vodice i blagog povećanja njenog oticanja.

Sekundarna farmakologija

Travoprost značajno povećava protok krvi kroz glavu optičkog nerva kod zečeva tokom 7 dana ukapavanja u oko (1,4 mikrograma, jednom dnevno).

Farmakodinamsko dejstvo

Kliničko delovanje

U kontrolisanoj kliničkoj studiji, gde su tokom 12 meseci praćeni pacijenti sa glaukomom otvorenog ugla ili okularnom hipertenzijom sa početnim srednjim vrednostima IOP od 25 do 27 mmHg, prosečna vrednost smanjenja IOP-a lekom DuoTrav jednom dnevno (ujutro) je bila 8 do 10 mmHg. Lek DuoTrav nije pokazao lošije rezultate od kombinacije latanoprost 50 mikrograma/mL + timolol 5 mg/mL u prosečnim vrednostima sniženja IOP što se pokazalo tokom čitavog vremena praćenja na svim kontrolnim pregledima.

U tromesečnoj, kontrolisanoj kliničkoj studiji sa pacijentima koji su imali glaukom otvorenog ugla ili okularnu hipertenziju sa početnom srednjom vrednošću IOP od 27 do 30 mmHg, prosečno sniženje IOP lekom DuoTrav datim jednom dnevno (ujutro) je bilo 9 do 12 mmHg, a to je do 2 mmHg veće sniženje nego sa 40 mikrograma /mL travoprosta jednom dnevno (uveče) i 2 do 3 mmHg veće nego sa 5 mg/mL timolola datog dva puta dnevno. Smanjenje jutarnjeg srednjeg IOP (u 8h ujutro – 24 sata posle poslednje doze leka DuoTrav) je statistički značajnije u poređenju sa travoprostom na svim kontrolnim pregledima tokom trajanja studije.

U dve tromesečne, kontrolisane kliničke studije sa pacijentima koji imaju glaukom otvorenog ugla ili okularnu hipertenziju s početnim srednjim IOP od 23 do 26 mmHg, prosečno sniženje IOP lekom DuoTrav datim jednom dnevno ujutro je bilo 7 do 9 mmHg. Prosečna smanjenja IOP nisu bila lošija, iako numerički niža, u odnosu na ona koja su postignuta konkomitantnom terapijom sa 40 mikrograma/mL travoprosta jednom dnevno primenjenim uveče i 5 mg/mL timolola jednom dnevno primenjenim ujutro

Tokom šestonedeljne, kontrolisane kliničke studije sa pacijentima koji imaju glaukom ili okularnu hipertenziju s početnim srednjim IOP od 24 do 26 mmHg, prosečno sniženje IOP uz lek DuoTrav (sa polikvaternijumom-1 kao konzervansom) datim jednom dnevno ujutru bilo je 8 mmHg i bilo je ekvivalentno sniženju koje se postiže uz lek DuoTrav (sa benzalkonijum-hloridom kao konzervansom).

Kriterijum za uključivanje je bio isti u svim studijama, ako se izuzme vrednost IOP na početku i odgovor na prethodnu IOP terapiju. Klinički razvoj leka DuoTrav uključuje i pacijente koji nisu prethodno bili lečeni i one koji jesu. Nedovoljan odgovor na monoterapiju nije bio kriterijum za uključivanje.

Postojeći podaci sugerišu da večernja doza možda ima malo prednosti u prosečnom smanjenju IOP-a. Smatra se da treba voditi računa o tome šta je pacijentu pogodnije kada se preporučuje večernja ili jutarnja terapija.

Resorpcija

Travoprost i timolol se resorbuju preko rožnjače. Travoprost je prolek koji podleže brzoj estarskoj hidrolizi u rožnjači do aktivne slobodne kiseline. Prateći petodnevno ukapavanje leka DuoTrav PQ jednom dnevno, kod zdravih dobrovoljaca (N = 22), travoprost slobodna kiselina se nije mogla kvantifikovati u uzorcima plazme kod većine subjekata (99,4%), i generalno se nije mogla detektovati jedan sat po ukapavanju. Kada je merljiva ( 0,01 nanograma/mL, limit kvantifikacije), koncentracije variraju od 0,01 do 0,03 nanograma

/mL. Prosečna ravnotežna Cmax za timolol je bila 1,34 nanograma/mL, a Tmax je oko 0,69 sata posle ukapavanja leka DuoTrav jednom dnevno.

Distribucija

Travoprost slobodna kiselina se može izmeriti u očnoj vodici tokom prvih nekoliko sati kod životinja, a kod ljudi u plazmi samo tokom prvog sata po ukapavanju leka DuoTrav u oko. Timolol se može meriti u očnoj vodici ljudi posle okularne primene timolola, a u plazmi i do 12 sati posle okularne primene leka DuoTrav.

Biotransformacija

Metabolizam je glavni put eliminacije i travoprosta i aktivne slobodne kiseline. Sistemski metabolički putevi oponašaju metaboličke puteve endogenog prostaglandina F2α koji se karakterišu redukcijom 13-14 dvostrukih veza, oksidacijom 15-hidroksilne and β-oksidativne grupe gornje strane lanca.

Timolol ima dva metabolička puta. Jedan put daje etanolaminski bočni lanac na tiadiazolnom prstenu i drugi koji daje etanolni bočni lanac na azotu morfolina i drugi slični bočni lanac sa karbonilnom grupom vezanom za azot. Poluvreme eliminacije timolola iz plazme (t1/2) je 4 sata posle ukapavanja leka DuoTrav u oko.

Eliminacija

Travoprost slobodna kiselina i njeni metaboliti se uglavnom izlučuju preko bubrega. Manje od 2% doze travoprosta ukapane u oko se pojavljuje u urinu kao slobodna kiselina. Timolol i njegovi metaboliti se primarno izlučuju preko bubrega. Oko 20% doze timolola se izlučuje u urinu u nepromenjenom obliku, a ostatak u obliku metabolita.

Kod majmuna je nađeno da ukapavanje leka DuoTrav dva puta na dan dovodi do povećanja palpebralne fisure i povećane pigmentacije dužice, slično kao i okularna primena prostanoida.

Lek DuoTrav koji sadrži polikvaternijum-1 kao konzervans, izaziva manju toksičnost na površini oka, u poređenju sa kapima za oči koje sadrže benzalkonijum-hlorid, na kultivisanim humanim kornealnim ćelijama i posle topikalne okularne upotrebe kod kunića.

Travoprost

Kod majmuna, topikalna okularna primena travoprosta u koncentracijama do 0,012% u desno oko dva puta dnevno tokom godinu dana, nije dovela do sistemske toksičnosti.

Ispitivanja reproduktivne toksičnosti sistemski datog travoprosta rađena su na pacovima, miševima i zečevima. Nalazi se odnose na aktivaciju agonista FP receptora u uterusu, što dovodi do rane smrti embriona, pobačaja, fetotoksičnosti. Kod gravidnih ženki pacova, sistemsko davanje travoprosta u dozama preko 200 puta većim od kliničke doze tokom organogeneze dovodilo je do povećane incidence malformacija ploda.

Nizak nivo radioaktivnosti je izmeren u amnionskoj tečnosti i tkivima fetusa gravidnih ženki pacova kojima je davan 3H-travoprost. Ispitivanje dejstva na reprodukciju i razvoj ploda je pokazalo da postoji snažan uticaj na gubitak ploda (u visokom procentu) kod pacova i miševa (180 pikograma/mL odnosno 30 pikograma/mL u plazmi) pri davanju 1,2 do 6 puta veće doze od kliničkih (do 25 pikograma/mL).

Timolol

Pretklinički podaci dobijeni na osnovu konvencionalnihstudija bezbednosnefarmakologije, toksičnosti ponovljenih doza, genotoksičnosti, karcinogenog potencijala, otkrivaju da nema posebnog rizika od timolola za ljude. Ispitivanje reproduktivne toksičnosti sa timololom (7000 puta veća doza od kliničke) pokazuje usporenu fetalnu osifikaciju kod pacova, iako nije bilo neželjenih dejstava na postnatalni razvoj, kao i povećanu fetalnu resorpciju kod kunića (pri dozama 14000 puta većim od kliničke).

6. FARMACEUTSKI PODACI

Polikvaternijum-1; Manitol (E421); Propilenglikol (E1520);

Ricinusovo ulje, polioksietilen, hidrogenizovano 40 (HCO-40); Borna kiselina;

Natrijum-hlorid;

Natrijum-hidroksid i/ili hlorovodonična kiselina (za korekciju pH); Voda, prečišćena.

Nije primenljivo.

2 godine.

Rok upotrebe posle prvog otvaranja 28 dana. (Baciti 4 nedelje posle prvog otvaranja.)

Čuvati na temperaturi do 30 °C.

Unutrašnje pakovanje je ovalna bočica, zapremine 2,5 mL, od polipropilena (PP) ili polietilena niske gustine (LDPE) sa kapaljkom od polipropilena (PP) ili polietilena niske gustine (LDPE) sa zatvaračem sa navojem od polipropilena (PP). Bočica je upakovana u omotač (intermedijerno pakovanje).

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 bočica sa kapaljkom i Uputstvo za lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Lek DuoTrav, kapi za oči, rastvor je kombinacija dve aktivne supstance (timolol i travoprost). Travoprost je analog prostaglandina koji povećava oticanje očne vodice iz oka, koji snižava očni pritisak. Timolol je beta blokator koji smanjuje stvaranje tečnosti u oku. Ove dve supstance zajedno smanjuju pritisak u oku.

Lek DuoTrav kapi za oči se koriste u lečenju visokog očnog pritiska kod odraslih, uključujući starije osobe. Povišen očni pritisak može da dovede do bolesti koja se zove glaukom.

  • ako ste alergični na travoprost, prostaglandine, timolol, beta-blokatore ili bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6).
  • ako imate ili ste ranije imali probleme sa disanjem kao što je astma, težak hronični opstruktivni bronhitis (teško oboljenje pluća koje može da izazove šištanje, poteškoće sa disanjem i/ili dugotrajan kašalj), ili druge oblike problema sa disanjem.
  • ako imate težak oblik polenske kijavice.
  • ako imate usporen rad srca, srčanu slabost ili poremećaje srčanog ritma (nepravilan rad srca).
  • ako je površina oka mutna.

Pitajte svog lekara za savet ukoliko se nešto od navedenog odnosi na Vas.

Upozorenja i mere opreza

Posavetujte se sa Vašim lekarom pre upotrebe leka DuoTrav ako imate ili ste ranije imali:

  • koronarnu srčanu bolest (simptomi mogu biti bol u grudima ili stezanje u grudima, nedostatak vazduha ili gušenje), srčanu slabost, nizak krvni pritisak.
  • poremećaj srčanog ritma kao što je usporen rad srca.
  • probleme sa disanjem, astmu ili hroničnu opstruktivnu bolest pluća.
  • poremećaj cirkulacije (slaba cirkulacija krvi) (kao što je Raynaud-ova bolest ili Raynaud-ov sindrom).
  • dijabetes (timolol može da prikrije znakove i simptome niske koncentracije šećera u krvi).
  • pojačanu aktivnost štitaste žlezde (timolol može prikriti znakove i simptome bolesti štitaste žlezde).
  • mijasteniju gravis (hronična neuromišićna slabost).
  • operaciju katarakte.
  • zapaljenje oka.

Ako treba da imate bilo koju vrstu operacije, recite svom lekaru da koristite lek DuoTrav, jer timolol može da izmeni dejstvo nekih lekova koji se koriste tokom anestezije.

Ako dobijete težak oblik alergijske reakcije (osip na koži, crvenilo i svrab oka) za vreme korišćenja leka DuoTrav, čime god da je ona bila izazvana, terapija adrenalinom možda neće biti efikasna kao što je uobičajeno. Prema tome, kad god treba da dobijete još neki lek, upozorite svog lekara da uzimate lek DuoTrav.

Lek DuoTrav može da promeni boju Vaše dužice (obojeni deo oka). Ova promena može biti trajna.

Lek DuoTrav može da poveća dužinu, debljinu, boju i/ili broj trepavica i može da dovede do neuobičajenog rasta dlaka na Vašim kapcima.

Travoprost se može resorbovati preko kože pa ga zbog toga ne treba primenjivati kod trudnica ili žena koje pokušavaju da zatrudne. Ako lek dođe u kontakt sa kožom treba ga odmah isprati.

Upotreba leka kod dece

Lek DuoTrav nije namenjen za upotrebu kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina.

Drugi lekovi i lek DuoTrav

Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate ili ste donedavno uzimali i druge lekove, uključujući lekove koji se kupuju bez recepta.

Lek DuoTrav može da utiče na dejstvo drugih lekova koje koristite, uključujući i druge kapi za oči za lečenje glaukoma, kao što i ti drugi lekovi mogu da utiču na delovanje leka DuoTrav. Obavestite svog lekara ako koristite ili nameravate da koristite lekove za sniženje krvnog pritiska, lečenje oboljenja srca uključujući hinidin (koristi se za lečenje bolesti srca i nekih oblika malarije), terapiju šećerne bolesti ili antidepresive fluoksetin ili paroksetin.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru za savet pre nego što uzmete ovaj lek.

Ne koristite lek DuoTrav ako ste trudni osim ako vaš lekar smatra da je to neophodno. Ukoliko postoji mogućnost da zatrudnite, morate koristiti odgovarajuću kontracepciju tokom upotrebe leka.

Ne koristite lek DuoTrav ako dojite. Lek DuoTrav može preći u majčino mleko.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Moguće je da Vam neko vreme posle ukapavanja leka DuoTrav vid bude zamućen. Lek DuoTrav takođe može izazvati halucinacije, vrtoglavicu, nervozu ili umor kod nekih pacijenata.

Nemojte upravljati vozilom niti rukovati mašinama dok ovi simptomi ne prođu.

Lek DuoTrav sadrži ricinusovo ulje, polioksietilen, hidrogenizovano 40 i propilenglikol koji mogu dovesti do reakcija na koži i iritacije kože.

Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Preporučena doza je po jedna kap u obolelo oko ili oči, jednom dnevno – ujutro ili uveče. Ukapavajte lek u oko u isto vreme svakog dana.

Ukapavajte lek DuoTrav u oba oka samo ako Vam je lekar tako preporučio. Lek DuoTrav koristite samo kao kapi za oči.

  • Neposredno pre prve upotrebe, bočicu i kapaljku izvadite iz kesice (slika 1) i zabeležite datum otvaranja na za to određenom mestu na pakovanju.
  • Postarajte se da kod sebe imate ogledalo.
  • Operite ruke.
  • Odvrnite poklopac bočice.
  • Držite bočicu, usmerenu na dole, između palca i kažiprsta.
  • Zabacite glavu unazad. Povucite donji kapak čistim prstom na dole, dok se ne otvori “džep” između kapka i oka. Tu treba da ukapate lek (slika 2).
  • Prinesite kapaljku bočice oku. Koristite ogledalo ako Vam je potrebno.
  • Ne dodirujte oko niti kapak, okolnu kožu niti druge površine vrhom bočice. Tako se mogu zagaditi kapi.
  • Nežno stisnite bočicu da izađe samo po jedna kap leka DuoTrav (slika 3). Ukoliko kap ne uspete da ukapate u oko, pokušajte ponovo.
  • Posle ukapavanja leka DuoTrav, pritisnite prstom ugao oka uz nos u trajanju od 2 minuta (slika 4). To će sprečiti da lek DuoTrav dopre u ostale delove tela.
  • Ako morate da koristite lek DuoTrav u oba oka, ponovite gore opisani postupak i za drugo oko.
  • Odmah po upotrebi čvrsto zatvorite bočicu.
  • Koristite samo jednu bočicu. Ne otvarajte spoljašnji omot dok Vam nije potrebna bočica za upotrebu.

Upotrebljavajte lek DuoTrav onoliko dugo koliko Vam je rekao lekar.

Ako ste primenili više leka DuoTrav nego što treba

Ukoliko ste ukapali više leka DuoTrav nego što treba, isperite oko toplom vodom. Ne ukapavajte više kapi dok ne dođe vreme za sledeću dozu.

Ako ste zaboravili da primenite lek DuoTrav

Ukoliko zaboravite da ukapate lek DuoTrav, nastavite sa sledećom dozom, prema planu. Ne ukapavajte duplu dozu da biste nadoknadili zaboravljenu dozu. Doza nikada ne treba da bude veća od jedne kapi po obolelom oku na dan.

Ako naglo prestanete da primenjujete lek DuoTrav

Ukoliko prestanete da ukapavate lek DuoTrav a da niste obavestili svog lekara, pritisak u Vašim očima neće biti kontrolisan, što može dovesti do gubitka vida.

Ukoliko koristite i neke druge kapi za oči dodatno uz lek DuoTrav, neka prođe bar 5 minuta između primene leka DuoTrav i drugih kapi.

Ukoliko nosite meka kontaktna sočiva, ne koristite kapi dok imate sočiva. Nakon ukapavanja kapi sačekajte 15 minuta pre nego što ponovo stavite sočiva.

Ako imate dodatna pitanja o upotrebi ovog leka, pitajte svog lekara ili farmaceuta.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Možete da nastavite da i dalje upotrebljavate lek DuoTrav, ukoliko neželjena dejstva nisu ozbiljna. Ukoliko ste zabrinuti, razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom. Ne prekidajte terapiju lekom DuoTrav bez konsultacije sa svojim lekarom.

Veoma česta neželjena dejstva

(mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek)

Dejstva na oko Crvenilo oka.

Česta neželjena dejstva

(mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek)

Dejstva na oko

Zapaljenje površine oka sa oštećenjem površine, bol u oku, zamućen vid, poremećaj vida, suvća oka, svrab oka, nelagodnost u oku, znaci i simptomi iritacije oka (npr. žarenje, peckanje).

Povremena neželjena dejstva

(mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek)

Dejstva na oko

Zapaljenje površine oka, zapaljenje očnih kapaka, otok konjunktive, pojačan rast trepavica, zapaljenje dužice, zapaljenje oka, preosetljivost na svetlost, oslabljen vid, zamor očiju, alergija u predelu oka, otok oka, pojačano lučenje suza, crvenilo očnih kapaka, promena boje očnih kapaka, zatamnjenje kože (u predelu oko oka).

Opšta neželjena dejstva

Alergijska reakcija na aktivnu supstancu, vrtoglavica, glavobolja, povišen ili snižen krvni pritisak, gubitak daha, pojačan rast dlaka, slivanje na zadnjem zidu grla, zapaljenje kože i svrab, usporen rad srca.

Retka neželjena dejstva

(mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek)

Dejstva na oko

Istanjivanje površine oka, zapaljenje žlezda u očnim kapcima, pucanje kapilara u oku, perutanje očnih kapaka, neuobičajeno postavljene trepavice, abnormalan rast trepavica.

Opšta neželjena dejstva

Nervoza, nepravilan rad srca, gubitak kose, promena glasa, poteškoće pri disanju, kašalj, iritacija grla, koprivnjača, izmenjene vrednosti laboratorijskih analiza jetre, promena boje kože, žeđ, malaksalost, osećaj nelagodnosti u nosu, prebojenost mokraće, bol u šakama i stopalima.

Nepoznata učestalost

(učestalost se ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka)

Dejstva na oko

Spušten kapak (čineći da oko ostane poluzatvoreno), upale oči (oči deluju više uvučene), promene u boji dužice (obojeni deo oka).

Opšta neželjena dejstva

Osip, srčana slabost, bol u grudima, moždani udar, nesvestica, depresija, astma, ubrzan rad srca, utrnulost ili osećaj trnjenja, lupanje srca, otok donjih udova, poremećaj ukusa.

Dodatno:

Lek DuoTrav je kombinacija dve aktivne supstance travoprosta i timolola. Kao i ostali lekovi primenjeni u oči, travoprost i timolol (beta-blokator) se resorbuju u krvotok. Ovo može izazvati neželjena dejstva slična onim koja nastaju prilikom intravenske i/ili oralne primene beta-blokatora. Pojava neželjenih dejstava nakon primene u oči je manja nego nakon primene oralnim ili injekcionim putem.

Dole navedena neželjena dejstva uključuju reakcije zabeležene prilikom primene lekova iz grupe beta- blokatora, u terapiji oboljenja oka ili reakcije uočene samo pri upotrebi travoprosta:

Dejstva na oko

Zapaljenje očnih kapaka, zapaljenje rožnjače, odvajanje sloja ispod mrežnjače koji sadrži krvne sudove a nakon filtracione hirurgije, što može dovesti do poremećaja u vidu, smanjena osetljivost rožnjače, erozija rožnjače (oštećenje prednjeg sloja očne jabučice), duple slike, oslobađanja sekreta iz oka, otoka oka, svraba očnih kapaka, izvrtanja očnog kapka ka spolja sa crvenilom, iritacije i povećanog stvaranja suza, zamućenje vida (znaci zamagljenja očnog sočiva), otoka dela oka (uvee), ekcema očnih kapaka, vid sa areolom (haloa), smanjenja osetljivosti oka, pigmentacije unutar oka, proširenihzenica, promene boje trepavica, promene teksture trepavica, abnormalnog vidnog polja.

Opšta neželjena dejstva

Poremećaji uha i labirinta: vrtoglavica sa osećajem okretanja, zvonjenje u ušima.

Srce i cirkulacija: usporen rad srca, lupanje srca, otok (zadržavanje tečnosti), promene u ritmu i brzini rada srca, kongestivna srčana slabost (oboljenje srca koje prati nedostatak daha i oticanje stopala i nogu usled zadržavanja tečnosti), tip poremećaja srčanog ritma, srčani udar, nizak krvni pritisak, Raynaud-ov fenomen, hladne šake i stopala, smanjen dotok krvi u mozak.

Sistem organa za disanje: suženje disajnih puteva u plućima (pre svega kod pacijenata sa već postojećim oboljenjem), curenje iz nosa ili zapušen nos, kijanje (zbog alergije), poteškoće tokom disanja, krvarenje iz nosa, suvoća nosa.

Nervni sistem i opšti poremećaji: problemi sa spavanjem (nesanica), noćne more, gubitak pamćenja, halucinacije, gubitak snage i energije, anksioznost (preterana emotivna uznemirenost).

Sistem organa za varenje: poremećaj čula ukusa, mučnina, loše varenje, proliv, suvoća usta, bol u stomaku, povraćanje i konstipacija.

Alergija: pojačanje simptoma alergije, opšte reakcije preosetljivosti uključujući otok ispod kože koji može nastati u predelu lica i udovima, a koje može da zatvori disajne puteve, što može dovesti do poteškoća prilikom gutanja ili disanja, lokalizovani ili opšti osip, svrab, teška i po život opasna alergijska reakcija.

Koža: kožni osip sa belo sivom prebojenošću (osip nalik psorijazi) ili pogoršanje psorijaze, ljuštenje kože, abnormalna tekstura dlake, zapaljenje kože sa osipom koji svrbi i crvenilom, promena boje dlake, gubitak trepavica, svrab, abnormalan rast dlake, crvenilo kože.

Mišićni sistem: pojačanje znakova i simptoma mijastenije gravis (mišićni poremećaj), neobičan osećaj nalik mravinjanju, slabost mišića/umor, bol u mišićima koji nije uzrokovan fizičkom aktivnišću, bol u zglobovima.

Poremećaj bubrega i urinarnog sistema: otežano i bolno mokrenje, nevoljno puštanje urina.

Reprodukcija: seksualna disfunkcija, smanjen libido.

Metabolizam: smanjena koncentracija šećera u krvi, porast tumor markera prostate.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek DuoTrav posle isteka roka upotrebe naznačenog na bočici i kutiji nakon "Važi do:". Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Rok upotrebe posle prvog otvaranja 28 dana. Bočicu bacite 4 nedelje posle prvog otvaranja da bi ste sprečili infekcije i uzmite novu bočicu. Na praznom mestu na kutiji i bočici leka upišite datum kada ste otvorili bočicu.

Čuvati na temperaturi do 30 °C.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

-Aktivne supstance su timolol i travoprost.

Jedan mL kapi za oči, rastvora sadrži 5 mg timolola (u obliku timolol-maleata) i 40 mikrograma travoprosta.

-Pomoćne supstance su: polikvaternijum-1; manitol (E421); propilenglikol (E1520); ricinusovo ulje, polioksietilen, hidrogenizovano 40 (HCO-40); borna kiselina; natrijum-hlorid; natrijum-hidroksid i/ili hlorovodonična kiselina (za korekciju pH); voda, prečišćena.

Male količine natrijum-hidroksida ili hlorovodonične kiseline se dodaju za održavanje normalne kiselosti (pH vrednosti).

Kako izgleda lek DuoTrav i sadržaj pakovanja

Bistar, bezbojan do svetložut rastvor.

Unutrašnje pakovanje je ovalna bočica, zapremine 2,5 mL, od polipropilena (PP) ili polietilena niske gustine (LDPE) sa kapaljkom od polipropilena (PP) ili polietilena niske gustine (LDPE) sa zatvaračem sa navojem od polipropilena (PP). Bočica je upakovana u omotač (intermedijerno pakovanje).

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 bočica sa kapaljkom i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole:

PREDSTAVNIŠTVO NOVARTIS PHARMA SERVICES INC. BEOGRAD (NOVI BEOGRAD)

Omladinskih Brigada 90 A, Beograd-Novi Beograd Proizvođač:

  • ALCON-COUVREUR N.V.

Rijksweg 14, Puurs, Belgija

  • ALCON CUSI S.A.

c/Camil Fabra 58, El Masnou, Barcelona, Španija

Štampano Uputstvo za lek u konkretnom pakovanju leka mora jasno da označi onog proizvođača koji je odgovoran za puštanje u promet upravo te serije leka, tj. da navede samo tog proizvođača, a ostale da izostavi.

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Jul, 2021.

Režim izdavanja leka:

Lek se se izdaje uz lekarski recept.

Broj i datum dozvole:

515-01-03311-20-003 od 16.07.2021.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info